Vše o cestě Puňti a Ronnyho z Bavorska do Čech

Page 1

Vše o cestě Puňti a Ronnyho z Bavorska do Čech

Vzdělávací komix nejen pro děti, ale i pro dospělé Za podpory Česko–německého fondu budoucnosti


Dva kamarádi na cestě

Co si zabalíme na cestu?

Puňťa a Ronny jsou dva nejlepší psí kamarádi, kteří mnohokrát snili o cestě kolem světa. Každý má svou boudu, ale rádi podnikají nejrůznější dobrodružství. Tak pokud budeš chtít, můžeš s nimi vyrazit na velkou cestu z Bavorska až do Čech. Poznáš jedinečná místa, rostliny i zvířata, která žijí v Bavorském lese nebo na Šumavě, ale i kulinářské speciality a příběhy, které nikde jinde nezažiješ.

Co si zabalíš do batohu ty? Když Puňťa s Ronnym vyráží na cestu, mají tyto věci vždy s sebou:

Příbram a malebné bavorské městečko Bodenmais spojuje těžba stříbra a starobylá evropská poutní tradice, kterou nezpřetrhal ani komunistický režim.

Ahooj Puňťa je doma na statku. Nejraději vyráží na výlety po okolí, kolem lesů, luk a často zavítá také k Památníku Vojna nebo na Svatou Horu. Na prázdniny se vydává za kamarádem až do bavorského Bodenmais, odkud již od 17. století putují poutníci právě na Svatou Horu u Příbrami. Ronny miluje Bavorský les a nedá dopustit na svou boudu na statku. Rád navštíví také kamarády ve sklárnách JOSKA v Bodenmais nebo pomáhá jako průvodce turistům, kteří zavítají do zdejšího městečka. Vždy se těší na svého kamaráda z Čech, s kterým každý den zažívá nová dobrodružství.

Servus

Zahraj si hru a procvič paměť. Tvým úkolem je zabalit do batohu co nejvíce věcí. První hráč, který začíná, uvede jednu věc například „preclík“. Další hráč pokračuje a řekne, že si zabalil třeba „jablko“. Nejdříve ale musí zpaměti vyjmenovat všechny věci, které jmenovali předchozí hráči. Tak to pokračuje dál a dál, až je seznam co nejdelší. Kdo zapomene jednu věc, ten vypadává.. Nakresli a zabal si do batohu také svou nejoblíbenější věc. Partneři:


Kudy vede cesta z Bavorska do Čech? Příbram – Bodenmais (150 km) • pěšky 4 dny • na kole 2 dny • vlakem 6 hodin • autem 4 hodiny

Příbram Brod Březnice

Ostrov

Šprechti s námi! Puňťa se učí německy a Ronny začíná s češtinou. Nauč se s nimi tyto jednoduché fráze. Poznej více pod tímto odkazem: www.goethe.de/tschechien

Servus

Ahooj Rádo se stalo

Blatná Horažďovice

Jak se ti daří?

Sušice Hartmanice

Bodenmais

Gern geschehen Wie geht es dir?

Dobrá Voda

Podívej se!

Schau mal!

Zwiesel

To se mi líbí!

4

Najdi na spodním obrázku 5 rozdílů. Dokážeš je s Ronnym a Puňťou všechny vyhledat?

Kolik je ti let? Pozor! Děkuji

Das gefällt mir! Wie alt bist du? Vorsicht! Danke


Bodenmais

St. Bennofest

Víš ty, Puňťo, jak se říká mému rodnému městečku? „Perla Bavorského lesa“. Jsme také klimatické lázně s čistým vzduchem a známá je především naše terapie ve štolách Silberberg, tzv. podzemní klimatická kúra. K pevnému zdraví patří samozřejmě i pohyb a dostatek sportu. I v tomto případě je Bodenmais správnou volbou. Ročně se sem vydá více než 200 000 turistů, kteří se ubytují v hotelech a penzionech. Já tě dnes nechám přespat ve své boudě. Zítra vezmeme štrúdl, buchty a vyrazíme k vám do Čech.

Silberberg(werk)

Zde si můžeš přilepit obrázek nebo pohled Panny Marie. Nalezneš ho v místním kostele na Marktplatz.

Pokud chceš poznat zdejší kraj, jeho obyvatele, zvyky a tradice, tak výbornou příležitostí je slavnost sv. Zbyňka „Bennofest“, ale můžeš sem vyrazit i na spoustu dalších jedinečných akcí. V létě boby, v zimě sáně nebo lyže, to je náš Silberberg, kde je nádherný výhled a dříve se zde těžilo právě stříbro, podobně jako u vás v Příbrami. Dnes můžeme navštívit štoly a poznat, jak pracovali horníci. Obzvláště rodiny s dětmi uvítáme v Bodenmais velmi rádi. Stačí se jen nadechnout a můžeš cítit příjemné aroma lesa nebo vůni sena, pohladit si ovečku nebo telátko, pochovat si králíčka – to všechno a mnohem více zažiješ jen u nás.

Mravenčí stezka

Ve sklárnách JOSKA poznáme, jak se vyrábí sklo, díky kterému je náš region již po staletí znám na celém světě. Poháry ze skla těžkají i mistři světa a olympijští vítězové. Každá sklenice, lustr a jiné výrobky ze skla mají své osobité kouzlo. I ty se můžeš stát na chvíli sklářem, vyrobit si vlastní skleněnou ozdobu a získat přímo ve sklářské dílně certifikát. Když dostaneš chuť na něco dobrého, tak si nejlépe pochutnáš v Pizzerii Adria, kde mají tu nejlepší pizzu. Každý rok se v Bodenmais koná tradiční shánění kravek z pastvin. Vždy na podzim si to mohou štrádovat přímo centrem městečka jako skutečné celebrity. Podívej se s námi přímo do sklárny JOSKA.

Podívej, Puňťo, to je náš farní kostel. Není sice tak velký jako Svatá Hora, ale pojď se podívat blíže. Každý rok po 16. červnu si připomínáme sv. Benna (Zbyněk). Slavnost je spojena s přenesením milostné sošky Panny Marie, která je kopií sošky Panny Marie z Loreta (Itálie), do místního chrámu. Sošku nechal vyřezat bavorský kurfiřt Max Emanuel I. v roce 1705 a dal ji umístit právě do zdejšího kostela, aby posílil víru lidí. V 18. století na toto místo směřovalo mnoho poutníků. V knize zázraků je zaznamenáno několik vyslyšení proseb. A i dnes sem putují skupiny poutníků nejen z Německa, ale z celého světa.

ód uj QR k Nasken e s j e a podív video na celé

Víš, že u nás máme i mravenčí stezku, kde si můžeme zasportovat i se něco dozvědět? S mým kamarádem modrým mravencem se projdeme po bahnité cestičce nebo po pyramidě sestavené z dřevěných špalíčků. Až nás budou bolet nohy, můžeme si odpočinout na vyhlídkové lavičce „Silberbergblick“ nebo si sednout na „dobře naladěnou židli“. I pro malé vědce zde máme místo a sportovní ambice si ověříme na „Zapfenweitwurfstation“. Celkem je tu 27 stanic pro vlastní objevy na 2,5 km dlouhé zážitkové stezce v přírodě, kam se dostanou i rodiny s kočárky. Vyzkoušej si na mravenčí stezce tato stanoviště!

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne


Na statku v Bavorsku Víš ty, Puňťo, čemu se věnujeme na našem statku? Je to produkce mléka. 365 dní v roce se staráme o to, aby naše kravičky mohly produkovat to nejlepší mléko v celém Bavorsku. K tomu potřebují naši starostlivou péči, výbornou stravu a perfektní podmínky. Proto každý rok připravujeme kvalitní seno a senáže. Často jsou naše kravičky přímo na pastvinách v okolí a vybírají si to nejchutnější, co naše louky nabízí, od bylinek až po nejlepší trávy. Potom můžeme dosáhnout ideálního spojení kvality a chuti. Pojď, půjdeme ochutnat mléko přímo ze sklenice.

Búúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú 1) Jaký výrobek z mléka si mažeme nejčastěji na chleba nebo na rohlík? 2) Co říká fotograf, když chce vykouzlit na fotografii úsměv?

Mléko – einfach guuuet Mléko je první tekutina, se kterou se setkáváme už jako miminka. Dostáváme od naší maminky to nejlepší. Nejinak je tomu i u malých telátek. Každá maminka poctivě dbá na vyváženou stravu, aby pak výživa děťátka byla v pořádku. Mléko obsahuje spoustu vitamínů na podporu imunity a člověk je jediný savec, který pije mléko i v dospělosti. Mléko a mléčné výrobky by měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku, jejich přínos je nepostradatelný. Mléko, jogurty, sýry, pomazánky, máslo, tvaroh - s mlékem se setkáme prostě všude.

3) Co nosí kravičky na krku? 4) Jak se jmenuje jedna z kraviček?

Každá kravička má svou jedinečnou barvu a své jméno. Nejinak je tomu i v Bavorsku. Víš, že existuje hodně průzkumů, kdy si děti myslí, že kravky mají dokonce fialovou barvu? Ale to asi jen v reklamách. Když projdeš v Bodenmais kolem školy, dojdeš ke statku, kde můžeš i od cesty nahlédnout do chléva a vidíš všechny ty flekaté stračeny. Jména mají nejrůznější: Heidi, Laura, Gabi, Rosi nebo třeba Bella. ód uj QR k Nasken íce v j a pozne

3 2 1

M

O Ý

Jaké jméno dáš této stračeně?

4

I

9


Bavorský les To je ale vzdoušek, krásně se mi tu dýchá, je vidět, že Bavorský les patří do rodiny národních parků již od roku 1970. Každý ví, jak v Německu dbají na ekologii a třídění odpadu. Národní park Bavorský les je zároveň první a nejstarší národní park v celém Německu. Rozloha čítá neuvěřitelných 243 km². Nudit se rozhodně nebudeme ani na 320 km značených turistických trasách a 170 km tratí na běžecké lyžování. Národní parky Bavorský les a Šumava tvoří dokonce „zelené srdce střechy Evropy“, tedy úctyhodných 900 km² a utváří jednu z největších společných chráněných oblastí ve střední Evropě.

Koho potkali na cestě? srna / der Rehbock

Vzhůůůru do přírody Když budeme dávat bedlivý pozor, uvidíme tu i sovy, rysa, jeleny, vydry nebo ještěrku. Ale určitě skoro všechny můžeme potkat v Tierparku Bavorský les. Kdo chce nejlépe poznat život v lese, musí navštívit jeden z místních „Urwald – pralesů“, jako ten u Bayerisch Eisenstein, kde můžeme vidět, jak si příroda dokáže sama poradit bez zásahu člověka. Polomy, kůrovec, sucho, déšť a mráz, to vše dokáže překonat síla lesa. Kousek od silnice na Železnou Rudu se můžeme přímo v Nationalparkzentrum Falkenstein dozvědět více o zvířatech žijících ve volné přírodě, rostlinách a různých druzích hornin v Bavorském lese. Tak pojďme, bude to určitě zajímavé a vzrušující.

vlk / der Wolf

kočka / die Katze

No, ale už by to chtělo nějaký odpočinek. Kopce mi dávají pořádně zabrat, co třeba v Ludwigsthal, tady by to šlo, co říkáš, Ronny? V Nationalparkzentrum Falkenstein si určitě pořádně odpočineme a koukneme se, co vše mohou návštěvníci vidět. Zajdeme určitě k výběhu se zvířaty, kde uvidíme rysa, vlka, bizona nebo divokého koně. A když budeš chtít jít do kina, podíváme se na některý ze vzrušujících filmů o Bavorském lese, to si nechám líbit. Jak roztančit celý Bavorský les?

včela / die Biene

kůň / das Pferd

ód uj QR k Nasken e s j e a podív video na celé

beran / der Schafbock


Zwiesel Tedy, Puňťo, z Bodenmais je kus cesty za námi, to už jsme ve Zwieslu, který je znám také díky sklu, a to již od roku 1421. Dokonce se zde konají Dny skla „Zwieseler-Glastage“. Tak tě určitě nepřekvapí, že tímto městečkem prochází i cesta Glasstrasse, která propojuje celý Bavorský les. A to teprve budeš koukat, až uvidíš pyramidu ze skla, která je složena z 93 665 skleniček. Tak dávej pozor, abychom žádnou nerozbili, jinak budeme muset začít chodit do sklářské školy a naučit se, jak všechny vyrobit.

ho Ronny

štrúdl

nce: Ingredie + 50 g másla ku 120 g tu moučka ru k u c pál 80 g jablka O ky 3 , o k č jí 1 va é mou olohrub 100 g p ké mouky lad 150 g h iečiva i odpoč ku do p ch chvíl trochu e N 1/2 práš . to j s tužší tě í jablka, přide a proa: pracuj tš Příprav iencí vy u cukru hej 3 vě

Ja wohl, Velký Javor

d h u silnou ně troc h ingre rozstro Ze všec itím oloupej a prášku, případ na asi 0,5 cm blka. z j e zvále ového haná ja nout. M pudink na 2 části. Ro řes nastrou j /2 e 1 d , e d c e řechy. P skoři ěl těsto íku. Doprostř skými o údl před š z la o v R i j. obdéln míche tový štr sekaným ve tvaru nými nebo na i je k sobě. Ho éci do trouby. placku a p n j k h s e u ti o d , při astr l. A Posyp n lož oba okraje oř druhý štrúd 150 °C. a ře tv n y , poté jablka p káč. A ještě v a 200 °C pe jprve n e nes na n ., in 20 m Peč 15–

Ta velká hora před tebou, to je Velký Javor, německy Großer Arber, který je se svými 1 456 m n. m. nejvyšším vrcholem Horního Bavorska. Věděl jsi, že má i mladšího bratra Malý Javor, který sice vyrostl jen do výšky 1 384 m n. m., ale je pro změnu nejvyšším v Horní Falci? V létě i v zimě si můžeme užívat krásné výhledy a svěží vzduch. Velký Javor a sníh, to patří k sobě! Vždy perfektní podmínky lákají lyžaře nejen z Německa, ale i z Čech. Vážně se vyplatí vyrazit sem za úchvatnou přírodou kdykoliv. Příjemné jsou i procházky po místních vesničkách a nezapomenutelné jsou i túry, při kterých můžeme nasát atmosféru Bavorského lesa a okolních pastvin.

hty

vy buc Puňťo Vedle milovníků skla a přírody si na své přijdou i děti, pro které je v okolí Zwieslu a Velkého Javoru připraveno mnoho atrakcí. Pokud se chceš dozvědět více o lese, stromech, houbách a rostlinách, nemůžeš minout Muzeum lesa (Waldmuseum). A na náměstí v Zwieslu se pořádně rozhlédni. Vidíš tu sochu? To je český světec Jan Nepomucký. Mnoho mostů nejen v Čechách, ale i v dalších zemích je ozdobeno sochou svatého Jana Nepomuckého, který nechtěl prozradit zpovědní tajemství. Po mučednické smrti byl v Praze shozen do Vltavy. Svatý Jan Nepomucký je českým a bavorským zemským patronem, ale také patronem kněží, zpovědníků, mlynářů, vorařů, ledařů, poutníků, ale i ochráncem proti povodním a pomluvám.

nce: Ingredie ka lé li 250 ml m roždí, špetka so d 1 kostka , 1 vajíčko ru 80 g cuk + 50 g másla ku 100 g tu hrubé mouky lazení kr na os lo u o c p , k g e 0 š y 5 2 prá ouk kvásek. dinkový ladké m ě, h vzejít c 250 g h 2x tvaroh, 1 pu e n a í na plotn , : lň b drožd ohřívej o p ro k l, á č d ů n jí z s a a ro r, v n , pak lý cuk přidej : slo, zby ky, zamíchej, plém místě a hu cukru á c v o a m tr r a j e k íp u d o te tu Př léka, při l část m ech na válej , přidej

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne

n oz ka i da 00 ml m ml mlé , to pak škem. R , kam js Ohřej 1 dej 150 lij vše do mísy Vypracuj těsto dinkovým prá ý čtverec zae c rn h . u d ři až ku .P ího a p Do dalš vše nerozpustí a zbylou mou roh s cukrem ovou náplň a k 50 °C. a h ek a1 se dokud mu, poté kvás lň rozmíchej tv ej lžičkou tvaro 10–15 min. n ě ru Na náp střed d v troub trochu počívat. čtverce, dopro ástí dolů. Peč d o . in 30 m nou č ho na zkrájej č, zabale těsto, ro na peká j e d ty h bal. Buc

Jak se jmenuje nejznámější most v Čechách, který je spojen s Janem Nepomuckým?

12

a) most v Písku b) Karlův most v Praze c) most v Sušici

www.fytos.cz


Šumava

Dobrá Voda

Wow, Ronny, to je ale nádherný výhled! To už jsme na Šumavě. Ta je od roku 1991 Národním parkem, proto je tu stále tak svěží horský vzduch. Cítíš ty voňavé lesy a louky? Na cestě můžeš poznat ztracená údolí, ledovcová jezera a rozhlédnout se do nekonečných dálek. Nejvyšším vrcholem Šumavy je Plechý (1 378 m n. m.). Naše cesta ale vede přes Železnou Rudu do Dobré Vody a Hartmanic. Určitě potkáme spoustu cyklistů a turistů. Jsem rád, že nikde neodhazují odpadky a společně chrání naši krásnou přírodu. Tak pojďme, ať zase něco objevíme.

Tady je tak krásně

Sudety, můj domov

Současná Šumava, to jsou krásy přírody, stromy, rostliny, živočichové, kteří s lidmi utváří jedinečné spojení. Národní park Šumava je lesnaté území o rozloze 68 064 ha a je tedy největším ze čtyř národních parků v České republice. Hlavním cílem je ochrana unikátní přírody a biologických společenství. Na Šumavě je zároveň mnoho tvrzí a hradů. Proč se tedy nevydat po stopách šlechticů, středověkých příběhů a legend? Hrad Kašperk se stal jediným nikdy nedobytým hradem, který založil již v roce 1356 císař a král Karel IV. Určitě nezapomeneme navštívit také Rábí a Kunžvart.

I na Šumavu se vrací život. Odsun obyvatel, doba železné opony, ničení vesnic, to vše zanechalo nesmazatelné stopy. Přesto dnes můžeme vidět vracející se zemědělce, obnovená stavení, ale i muzea připomínající pohnutou minulost Šumavy. V Hartmanicích je možné navštívit expozici o soužití Čechů, Němců a Židů, dozvědět se více o historii hartmanické synagogy nebo si prohlédnout fotografie připomínající zmizelé šumavské vesnice. Kdo má zálibu v technických památkách, toho potěší propracovanost umělých plavebních kanálů pro přepravu dřeva z těžko dostupných šumavských lesů: Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský. Tak vzhůru za dalším dobrodružstvím! Poznáš, která stopa patří srnci?

Tedy, Ronny, to je škoda, že na Šumavě zmizelo tolik krásných vesnic, míst, chalup a domů, které už nikdy neuvidíme. Ale je dobře, že existují místa jako Dobrá Voda. Víš, že místní pramen šumavské vody má léčivé účinky? Vodu z pramene si lze nabrat přímo ve studánce vedle kostela. Samotný kostel je pozoruhodný tím, že uvnitř nalezneme oltář, sochy a další liturgickou výzdobu vyrobenou ze skla. Dílo, sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové, je ze zelenkavě zbarveného, tzv. lesního skla. To je vážně úžasné, co říkáš?

Odsun sudetských Němců zanechal nesmazatelné stopy také na Dobré Vodě. Po prohlídce kostela je možné jít na místní hřbitov, kde jsou opuštěné a poničené náhrobky mnoha rodin s česko-německými kořeny. Tři miliony německy mluvících starousedlíků v Sudetech nahradili po nuceném odsunu (1945–1947) noví obyvatelé: Češi z vnitrozemí, Slováci, Maďaři, navrátivší se čeští emigranti, ale také Řekové a Makedonci. Proto jsem rád, Ronny, že v roce 1997 byla podepsána Česko-německá deklarace, která výrazně přispěla k tomu, aby se vztahy obou zemí dostaly na dnešní úroveň. Tomu výrazně napomáhá i Česko-německý fond budoucnosti, který od roku 1998 podpořil více jak 10 000 společných projektů na obou stranách hranice. A deklarace je tedy naplňována životem. Projekty opět přivádí dohromady lidi obou zemí, umožňují a prohlubují pohledy do jejich světa, do společné kultury a dějin.

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne

Dobrá Voda leží 2 km jižně od hornického města Hartmanice. Od roku 1997 je zde Muzeum Dr. Šimona Adlera, rabína, který přišel o život v roce 1944 v Osvětimi. Jeho předci přišli na Šumavu už o čtyři sta let dříve. Životní příběh Šimona Adlera poznáme díky aplikaci Paměť národa. Vypráví ho jeho syn Sinaj Adler, který žil před válkou s rodiči v Praze na Zbraslavi. Roku 1943 byla rodina transportována do Terezína a poté v květnu 1944 do Osvětimi, kde zahynuli oba Sinajovi rodiče. On sám věznění v lágrech Gunskirchen a Mauthausen přežil.

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne

Kdy vznikl Česko-německý fond budoucnosti?

14

a)

b)

c)

a) 1945

b) 1998

c) 1997

15


Nové Městečko Tedy, Puňťo, to je pohoda přespat v Novém Městečku u Otavy. Je tu takový klid a nohy si můžeme zchladit přímo v řece. Ta řeka tu už musí téct asi hodně dlouho, protože ty kameny jsou všechny tak oblé a koukám, že si tam plavou i ryby. Tato řeka také spojuje překrásné přírodní scenérie, ale i kouzelná historická města jako jsou Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. Když budeme mít víc štěstí, uvidíme i pstruha. Věděl jsi, že Otava se německy řekne „Wottawa“? To zní skoro jako česky.

Jak se orientovali na cestě?

Otava nebo Wottawa Otava je řeka, která již od pradávna přinášela zlato. Protéká západními a jižními Čechami a až do konce 19. století byla srdcem Prácheňského kraje. Otava je také významným přítokem Vltavy, vznikajícím soutokem Vydry a Křemelné u Čeňkovy Pily na Šumavě. Délka toku činí 111,7 km. Povodí se rozkládá na 3 840 km². Samotná řeka se spojuje s Vltavou pod hradem Zvíkov. Řeku lze na mnoha úsecích také sjíždět na lodích, kánoích nebo raftech a poznat tak krásnou šumavskou krajinu s pádlem v ruce.

Moc se mi tu líbí. Lidé jsou hodní a srdeční. Nejlepší je to tu na kole. Cyklostezka do Sušice je kolem Otavy malebná, jede se téměř pořád po rovině. Už se těším do Sušice, která je nazývána „branou Šumavy“. Věděl jsi, Ronny, že na náměstí mají fontánu? Můžeme si tam dát výbornou zmrzlinu a určitě se půjdeme podívat nahoru k Andělu Strážci.

Poradíš Ronnymu, jakým městem protéká Vltava? a) Hamburk b) Praha

16

c) Řezno

Puňťa s Ronnym se vyznají ve hvězdách, které jim pomáhají jít správným směrem. Pozoruj z okna hvězdy, naslouchej noční obloze a vymaluj si hvězdné nebe i ty.


Březnice

Sušice

Přes Horažďovice a Blatnou se, Puňťo, dostaneme do Březnice. Jezuité si tehdy do Březnice pozvali věhlasného italského architekta Carla Luraga, toho který se podílel i na stavbě Svaté Hory. A tento architekt vtiskl podobu kostelu sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Xaverského, který dominuje náměstí v Březnici. Raně barokní chrám s přilehlou jezuitskou kolejí připomíná tak trochu Itálii.

Tak už vím, jak vypadá „brána Šumavy“. Odtud je vše jako na dlani, obzvláště od barokní kaple Anděla Strážce. Místní jí neřeknou jinak než „Andělíček“, a ty schody ti dají malinko zabrat, ale ten výhled stojí za to. Pěkně to vystavěli ti kapucíni, to máš pravdu. Znáš, Ronny, příběh o kapli Anděla Strážce? Celý vrch Stráž byl tehdy pokryt neprostupným lesem a často sem chodily děti sbírat lesní plody. Jednoho dne se v lese ztratil malý chlapec, který při sběru jahod náhle šlápl na hada, a ten se ho snažil uštknout. V ten okamžik ucítil někoho vedle sebe. Byl to anděl, který se k němu naklonil a usmál se. Tu had povolil a zůstal nehybně ležet, aniž by chlapci něco udělal a anděl zmizel. Chlapec doma vyprávěl rodičům, co se mu přihodilo. Rodiče s dalšími lidmi pak nechali namalovat obraz Anděla Strážce.

Zlaté časy Březnice leží na rozhraní jižních a středních Čech. Právě odtud přišli na Svatou Horu jezuité, proto je také cesta mezi Březnicí a Svatou Horou lemována krásnými kaplemi. Nepřehlédnutelným je renesanční zámek, zajímavé jsou zbytky židovského ghetta se synagogou a kamenný most zdobený sochami. V zimě, když zamrzne říčka Skalice, si tu můžeme pěkně zabruslit. Určitě je zajímavé zajít do místního pivovaru nebo do kavárny Zlaté časy, která pamatuje dokonce Františka Josefa II. Co se tak projít parkem kolem zámku? Uvnitř zámku nalezneme reprezentační prostory s řadou obrazů a afrických loveckých trofejí, sbírky historických zbraní i Lokšanskou knihovnu z roku 1558, která je nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnou v Čechách.

Síra nebo zlato Královská Sušice, to sedí! Vždyť řeka Otava přinášela zlato již od nepaměti. Slávu získala Sušice i díky rozvoji sirkařské tradice. Ta se pojí se jménem vídeňského lékárníka Štěpána Röhmera, který počátkem 19. století začal vyrábět první škrtací zápalky. Podobně jako v Bavorském lese přineslo Sušici věhlas sklářství, což si můžeme nejlépe připomenout v Muzeu Šumavy. Ke sportu lákají nespočetné cyklostezky v okolí nebo Offpark, největší outdoorové centrum.

Jezuitský řád povolal do Březnice Přibík Jeníšek z Újezda v roce 1630. Dochází tak k rekatolizaci a rozvoji velké části jihozápadních Čech. Březničtí jezuité získávají v roce 1647 do správy také Svatou Horu. Obě místa propojují roku 1649 „svatou cestou“ lemovanou šestnácti kříži s obrazy, které jsou později nahrazeny kamennými kapličkami. Cesta vede přes Chrást, Modřovice, Třebsko, Narysov a Zdaboř. Byl to Jiří Pfefferkorn, představený jezuitské koleje, který se stavbou kaplí začal. Příběhy v kaplích znázorňují tajemství růžence (radostný, bolestný a slavný). Kaple stojící přímo za Březnicí je ozdobena keramickými reliéfy Václava Fürsta. Přínos jezuitů pro Březnici byl nepostradatelný, kolej přinášela vzdělání a rozvoj regionu. Společenský i ekonomický úpadek se projevil po zrušení řádu v roce 1773.

Tak kam teď, Ronny, cappuccino nebo kapucíni? A co mají vlastně společného řádoví bratři a káva? Cappuccino je slovo italského původu. Našlehané mléko na kávě je podobné kapucím, které nosí příslušníci řádu kapucínů. Jejich spolubratři v Brazílii se již v 18. století specializovali na pěstování kávy. Kapučíno je tvořeno z třetiny espressa, z třetiny mléka a z třetiny vyšlehané mléčné pěny. Řád je inspirován duchem sv. Františka z Assisi. Sušický kostel sv. Felixe založil císař Ferdinand III., aby posílil katolickou víru v kraji. Kostel se posléze stal významným poutním místem celého Pošumaví, jelikož Jindřich Hýzrle z Chodů daroval kostelu obraz Panny Marie Bolestné, který je považován za zázračný.

Pomůžeš Punťovi s otázkou, jaké národnosti byl Carlo Lurago?

Poradíš Puňťovi, kdo stál u zrodu kapučína?

18

a) řád benediktínů

b) řád premonstrátů

c) řád kapucínů

a) francouzské

b) španělské

c) italské

19


Ostrov u Tochovic

Vymaluj si Puňťův statek!

Ronny, tedy tady je tolik našich kamarádů! To nemůžeme být jinde než v Ostrově u Tochovic. Skoro každý dům a stavení má svého hlídače, minimálně jednoho psíka. Ten je ale pořádný! To bude asi Rufus. A támhle běží Šárka, Daník a Lump. Věděl jsi, že v okolí dnešního Ostrova se původně usadil snad nějaký uhlíř a postavil si roubenku? K němu se přidali kolomazník, hrnčíř a rýžovník. Ti přistavěli další chalupy a vznikla tak osada, která je dnes samostatnou obcí i s hospodou.

WOW… Wostrow Ostrov u Tochovic, původně Wostrow, leží na poutní cestě vedoucí kolem nedalekého kostela sv. Martina v Tochovicích, poněkud ve stínu hlavní poutní cesty z Březnice na Svatou Horu. Cesty v blízkém okolí jsou lemovány křížky a zastaveními, z nichž mnohé mají poutavou historii. V blízkosti Ostrova sídlili již v dávné minulosti Keltové. Okolí se vyznačuje nenarušenou a malebnou přírodou. Z vrchu Hůrka lze dokonce dohlédnout až na Šumavu. Kdo má rád procházky, nemůže vynechat údolní nivu Zamlejnce, kde se daří i rakům říčním. Vyhlášeným je oddíl místních hasičů, který má nablýskané historické hasičské vozy. Pokud budeme mít štěstí, můžeme v místním dětském parku potkat i piráty z Karibiku, protože co by to bylo za ostrov bez pirátské lodě!

Tak, kam se vydáme teď, Ronny? Nohy už mě pořádně bolí. Vezmeme to kolem křížku v Koletinách. A víš, co se zde odehrálo v roce 1863? Jan Krotký, kameník z Ostrova, se tehdy vracel z Milína domů z práce po sobotní výplatě. Tu na něj vyběhli z lesa lupiči a chtěli ho okrást. S vypětím všech sil se ubránil a jednoho z lotrů srazil k zemi tak, že nejevil známky života, a tak se strachem utekl domů. Druhý den se vrátil a přesvědčil se, že ten člověk žije. Na památku této události zde postavil kříž. Kolem kříže byly v roce 1928 vysázeny čtyři lípy, které tu jsou až dodnes. Jaký tvar mají listy lípy?

20

a)

b)

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne

Puňťův statek je v zimě zasypaný sněhem. Vymaluj si s ním tu pravou vánoční atmosféru! c)


Na statku v Čechách

Brod u Příbrami

Tak tady, Ronny, jsem doma. Moje rodná bouda nebo moje seno, tam se odpočívá úplně nejlépe. Podívej se, kolik tu máme květníků s muškáty, kvetou krásně jako u vás v Bavorsku. Na vše bedlivě dohlíží náš kocour Mourek, kterému vůbec nic neunikne, ani jedna myška. Když budeš chtít, můžeme se zajít podívat do chléva na čuníka Ferdu, na špýchar nebo do stodoly, a také tě vezmu do kočárovny, kde byl dříve zaparkovaný kočár pro koně.

Špýchar nebo kočárovna K takovému statku patřily i špýchary. Stavěly se jako přízemní, zvýšené, jedno či vícepatrové budovy. Do vyšších pater se po schodech nosilo lehčí zrno a níže bylo těžší obilí. Některé špýchary sloužily k uskladnění ovoce, nářadí a dalších předmětů. V létě bylo možné ve špýcharu i přespat. Vždy se nacházely mimo obydlí, přesto byly dobře viditelné, aby byly ochráněny před ohněm. To když se vydáš do stodoly, tam najdeš spoustu sena, slámy nebo obilí. Stodola je velká jednoduchá stavba, obvykle největší na zemědělské usedlosti. Jak ji nejlépe poznat? Asi díky dvojici velkých vrat. Ale to, co ukrývá ty největší poklady, je kočárovna, kde byl kočár pro koně, s kterým se lidé vozili na svatby, poutě a na další významné události. Dodnes tam nacházíme nejrůznější věci jako lopatu na chleba, kosu, srp nebo cep. Víš ty, Ronny, jak se vlastně žilo dříve na statku? To byla práce od rána až do večera. To nebylo nic na jedno tlačítko. Hospodář musel brzy ráno vstávat a celý den tvrdě pracovat: starat se o zvířata, vyvést dobytek na pastvu, zajistit krmení, vyjet na pole, posekat trávu. Jen v neděli byl čas jít do kostela a odpočinout si. Dříve také nebyly žádné předpovědi počasí, a tak sedlák musel být i malinko meteorolog, aby věděl, kdy zasadit a sklidit nebo kdy bude pršet. Každý musel být i ekonom a vše pečlivě plánovat, protože co si vyrobil a vypěstoval, bylo důležité pro samotný život. Neexistovaly žádné supermarkety, kde si to jednoduše koupíš. Pomůžeš Punťovi s otázkou, jaké kolo patří ke kočáru?

22

a) b) b) c)

Ronny, vítej, tak to je Brod. Přes potok už máme most, ale dříve se muselo přes vodu, a proto Brod. Také bychom zde potkali ponocného, ale ten už tu dávno nechodí. Centrem je náves s kaplí zasvěcenou Panně Marii. Tak pojď, odpočineme si v parku. Dříve tu byla hasičárna, dnes tu máme prolézačky a skluzavku. Mnoho sedláků a zemědělců muselo během komunismu opustit svá stavení. Více se o tom dozvíme na panelu naučné stezky Po stopách politických vězňů, který je na kraji parku.

Brodíme se Historie Brodu je spjata s městem Příbramí, což dokládá archivní dokument, který hovoří o přelomu let 1290 a 1291, kdy biskup Tobiáš z Bechyně nechal v rámci biskupského panství vesnici obnovit. Dříve Brodem procházela jedna z větví tzv. Zlaté stezky z Prahy do Pasova. Usadilo se zde několik poddaných a vzniklo jádro pozdější vesničky. Zachovalo se také několik původních zemědělských stavení a špýchar. Kaple zasvěcená Panně Marii Nanebevzaté vznikla podle dochovaných listin v roce 1799. Dříve byly ve Brodě i dva rybníčky a tak jsi tu mohl potkat kachny a husy, které si užívaly vody. Vše nenávratně zničila těžba uranu, která odvedla prameny a podzemní vodu jinam.

Tady u nás se ti bude líbit, celý rok jsme samá akce. Až do Hromnic je tu k vidění vánoční stromeček a jesličky z italského Valle di Ledro. Na Velikonoce se chodí rachtat s rachtačkami a vodí se dům od domu Jidáš. Dříve se také chodila koulet vajíčka z Hrbů. V létě se každý těší na pouť a pořádné koláče nebo na projížďky po stezce Po stopách politických vězňů. V zimě, když je dost sněhu, si můžeš parádně zaběžkovat nebo sáňkovat, jako někde v Alpách nebo na Šumavě. V místním parku máme interaktivní desku, kde poznáš, jak vypadal náš hasičský sbor a můžeš se podívat, jak se u nás žilo na začátku 20. století. V Brodě se nudit určitě nebudeš!

d

uj QR kó Nasken a poznej více

Poradíš Ronnymu, s čím se chodí po Brodě o Velikonocích? a) b) c)

23


Tábor Vojna

Příbram – Svatá Hora

Ronny, teď navštívíme místo, které bylo pro mnoho lidí místem, kde zažili velké utrpení a ponížení. Mezi lesy v blízkosti Lešetic se nachází Památník Vojna. Původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce se posléze stal nechvalně známým vězením pro odpůrce komunistického režimu. V těchto místech vznikla naučná stezka Po stopách politických vězňů, která spojuje toto místo se Svatou Horou. Panely stezky obsahují rovněž QR-kódy pro chytré telefony s dalším zajímavým obsahem, jako jsou autentické nahrávky a fotografie. Stezku lze absolvovat jak pěšky, tak na kole, bez problémů ji zvládnou i rodiny s dětmi. Tak pojď, půjdeme se podívat blíž.

Odporovat zlu

Wow, to musí být už Příbram a Svatá Hora. Nic tak krásného jsem nikdy neviděl. Tvořili tady jedineční umělci své doby. To by také znělo dobře: Michelangelo Ronny nebo Pablo Puňťa. Pojď, projdeme se po ambitech, ve kterých je vyobrazena historie tohoto poutního místa, příběhy a nesčetné zázraky. Nejvíce se mi líbí příběh s rytířem Malovcem, který za záchranu před loupežníky poděkoval Panně Marii tím, že vystavěl malou kapli. Z malé kaple se stalo jedno z největších poutních míst v Evropě podobně jako německý Altötting nebo francouzské Lurdy. Za tu cestu to stálo, co říkáš, Ronny? Je to vážně svaté místo v srdci Čech.

Místo zázraků

Vojna je jediný autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý v postkomunistických zemích. Tábor situovaný mezi bývalými uranovými šachtami sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví. František Zahrádka byl v rámci svého dvacetiletého trestu za velezradu a vyzvědačství přesunut do tohoto pracovního tábora. Pracoval zde jako lamač v uranovém dole. Po příchodu do tábora dostal v únoru trest čtyřicetidenní korekce (táborové věznice) za údajné přípravy útěku. František Zahrádka říká: „Dospěl jsem k přesvědčení, že odporovat zlu, pokud se cítíme být chlapy, musíme vždycky. Že se někdy zdá, že tento boj nikdy nebude vyhraný? Ano, nemusí být.“

Svatá Hora se řadí k nejznámějším poutním místům ve střední Evropě. Navštíví ji každoročně stovky tisíc turistů a poutníků z celého světa. Podle legendy vyřezal sám první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic v polovině 14. století z hruškového dřeva sošku Panny Marie Svatohorské. Na stavbě a výzdobě tohoto barokního architektonického skvostu se podíleli jedineční umělci své doby: Carlo Lurago, Bartolomeo Cometa nebo Kilián Ignác Dientzenhofer. Ze současných umělců také akademický sochař Otmar Oliva, který byl vězněn za šíření materiálů Charty 77. Ve Svatohorském poutním muzeu jsou vystavovány cenné předměty ze sbírek Svaté Hory. Na náměstí před Svatou Horou se díky stezce Po stopách politických vězňů dozvíš více o tom, co toto místo prožívalo v době komunismu.

Sportovci, umělci, vědci, učitelé, kněží. Právě tito lidé se z ničeho nic ocitli v lágrech na Příbramsku, na Jáchymovsku a dalších. Augustin Bubník a mnozí další se rázem z ledových kluzišť dostali do uranových dolů. Sportovci, kteří by se stali hvězdami NHL, podobně jako Jaromír Jágr, se naopak ocitli v těchto vězeňských zařízeních. Ve vykonstruovaném procesu přišel Augustin Bubník o celou kariéru, byl odsouzen k trestu 14 let vězení. Komunistická justice uzavřela případ s mistry světa a olympijskými medailisty neveřejným procesem 7. října 1950, dvanáct reprezentačních hráčů dostalo tresty v celkové délce více než 77 let. Poznej příběh Františka Zahrádky.

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne

A už jsi slyšel, jak znějí varhany? To máš zvuků a tónů, lahoda pro uši! Když se podíváš do varhan, najdeš tam cimbál nebo zimbelstern. A těch píšťal je celkem 1521. Když půjdeme kolem baziliky, uvidíme největší otevřenou galerii pod širým nebem: sochy andělů a svatých dokreslují jedinečné spojení, díky kterému je Svatá Hora místem, kde se dějí zázraky. Jedním z nejstarších svatohorských pamětníků je Svatohorský dub, který pamatuje dle pověsti dokonce otce vlasti Karla IV. Stojí tu už více jak 700 let. Dříve tu byli i naši kamarádi leonbergeři, kteří hlídali celý areál. Jsou jako my, inteligentní, mírumilovní a s velkým srdcem. Co říkáš, Ronny, to byla vážně úžasná cesta! Jak hrají svatohorské varhany nebo zvonkohra?

ód uj QR k Nasken íce v j a pozne


Maestro, jak Vám mohu být nápomocen?

I ty se můžeš stát módním návrhářem

• Najdi tento příběh v ambitech na Svaté Hoře. Jaká další řemesla rozpoznáš na této malbě? • Kdo jsou muži, kteří diskutují nad stavebními plány Svaté Hory, a o čem se asi tehdy bavili? Jak tento příběh pokračoval do současnosti? -

Popiš typické znaky barokní architektury. a) b) c)

Víte, že Panna Marie Svatohorská má více než 100 šatů? Věděl jsi, že Panna Maria Svatohorská má více než 100 šatů? Některé pocházejí i z Afriky nebo Jižní Ameriky… Některé jsou dokonce z Afriky nebo Jižní Ameriky. Ty nejstarší byly ušity již v 17. století. …Ty nejstarší pochází již ze 17. století Zkus navrhnout vlastní podobu těchto šatů.

Zkuste navrhnout podobu vlastních šatiček…


Barokní komix na Svaté Hoře Najdi tento příběh v ambitech na Svaté Hoře. Napadli loupežníci všechny kočáry? Koho neviděli?

Jací lidé seděli v těchto kočárech? a) řemeslníci b) šlechta c) obchodníci z Itálie V jakém roce se tento zázrak odehrál a koho ochránila Panna Maria Svatohorská od přepadení?

Pohled z cest pro tvé kamarády Vyrob si vlastního Puňťu a Ronnyho! Co k tomu potřebuješ? - 2 korky od vína - nůžky, lepidlo - pastelky, vodovky nebo fixy - 2 klacíky od zmrzliny Jak na to? 1) vybarvi Puňťu s Ronnym dle vlastní libosti 2) obstřihni je kolem linek 3) přilep ke korku 4) přidej klacíky od zmrzliny A je to!


Brzy na viděnou

Nyní už znáš cestu a příběhy Puňti a Ronnyho. I ty si můžeš naplánovat vlastní velké dobrodružství. Sleduj Puňťu a Ronnyho také na YouTube a nemine tě žádný nový příběh.

Publikace vznikla za podpory: Česko-německého fondu budoucnosti Záštitu převzali: arcibiskup pražský, 1. starosta Bodenmais, starosta Ostrova u Tochovic, starosta města Příbram Koncept a texty: Josef Hovorka, Josef Schlecht Fotografie: Bodenmais Tourismus & Marketing GmbH, Marco Felgenhauer, Grund- und Mittelschule Bodenmais, Vít Hovorka, CzechTourism, Miroslav Zelenka, Petr Matějíček, YouTube, Fotobanka České centrály cestovního ruchu, Richard Klíčník (str. 16), Pavel Ouředník a Ivanka Čištínová (str. 14) Sazba a tisk: Tiskárna Prima, spol. s r. o. Zdarma – prodej není povolen

Řešení: str. 4 (komín, okno, dveře, květina, motýl), str. 9 (máslo, sýr, zvon, Rosi), str. 12-b, str. 14-a, str. 15-b, str. 16-b, str. 18-c, str. 19-c, str. 20-c, str. 22-b, str. 23-a

Zahraj si s Puňťou a Ronnym pexeso Vyrob si jako vzpomínku na cestu po Bavorsku a Čechách jedinečné pexeso. Jednoduše nůžkami rozstříhej vše po okrajích a hra může začít!


hy ě íb ř p í lš a d e š a n j Sledu nny o R _ a t e n b u u P T / u o Y na


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.