{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 75

BIZNES 75

Koszaliński Oddział Północnej Izby Gospodarczej

E-commerce to szansa dla Koszalina

Wielu z nas, niemalże codziennie, wypatruje w mediach informacji o otwieraniu się nowych firm produkcyjnych w Koszalinie. Osoby, które poszukują pracy, czekają na taką informację, bo oznaczałaby ona dla nich szansę na zdobycie zatrudnienia. Firmy usługowe liczą z kolei na to, że pozyskają nowego klienta. Są też tacy, którzy wyglądają nowych inwestorów z niepokojem, bo na przykład dla dużych firm czasami oznacza to odejście z pracy jakiegoś doświadczonego pracownika, „podkupionego” przez nową konkurencję.

t

ak więc jedni się obawiają, inni natomiast mają wielką nadzieję przeczytać lub usłyszeć o kolejnym nowym inwestorze. I tak mijają dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata … No i tu powstaje pytanie: dlaczego nie myślimy jednak o mniejszych firmach, które mogą funkcjonować lokalnie? Niestety, ale w tym przypadku też nie jest najlepiej, bo rynek usług jest już dość ciasny, a firmy usługowe walczą ze sobą – niekiedy dość agresywnie: jedni cenowo, inni z kolei jakościowo. W handlu jest jeszcze ciaśniej. Sklepów i hurtowni w różnych dzielnicach miasta jest ogrom, a na dodatek koszalinianie bardzo często realizują zakupy w galeriach handlowych a  nie w tradycyjnych małych sklepach. Wydawać się by mogło, że sytuacja jest beznadziejna, bez szans na poprawę i ogólnie można zapomnieć o lepszych czasach. I tak przeszliśmy do branży e-commerce, która nie ogranicza się do rynku lokalnego, czy regionalnego. Choć wymaga dobrej organizacji pracy (logistyka) i ponadprzeciętnych umiejętności w obsłudze klienta, to daje ogromne możliwości, a zasięg działalności takiej firmy jest niemal nieograniczony. Przykładem niech będą choćby firmy, które mogą świadczyć usługi przez Internet. W tym miejscu warto wspomnieć o firmie zajmującej się tłumaczeniami online (Brillant Partner), której adres Dogadamycie.pl widoczny jest na najważniejszych portalach biznesowych w całym kraju. Coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem grafiki, otrzymuje mailem wytyczne i wykonuje projekty, które następnie udostępniane są zleceniodawcy przez Internet (Starnaś, Rhema Group itd.). Drukarnie natomiast (np. Polimer) otrzymują

Prezes- Robert Bodendorf Autor: Robert Bodendorf

przez Internet pliki graficzne, następnie drukują zamówioną produkcję i wysyłają kurierem w ciągu doby na biurko klienta. Jest też w Koszalinie Mikrofonika (tzw. internetowy bank głosów), Mentax. pl, który zajmuje się likwidacją szkód przez telefon i Internet oraz Business Software, który realizuje projekty programistyczne dla branży hotelarskiej i produkcyjnej – a wszystkie te firmy obsługują klientów z całej Polski. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w przypadku sklepów internetowych, które tutaj funkcjonują. Mamy e-sklepy budowlane, odzieżowe, elektroniczne, z  grami, z  gadżetami reklamowymi, z  wyposażeniem wnętrz. Dla niektórych e-commerce, to dodatkowy kanał sprzedaży, a dla wielu podstawowy lub jedyny. Są też tacy, którzy nie mają magazynów, a towar wysyłany jest bezpośrednio od producenta (lub głównego dystrybutora) do klienta. Dlaczego nie wypatrujemy więc firm z branży e-commerce a ciągle tkwimy w  myśleniu tradycyjnym, wyglądając wielkich inwestorów z  zewnątrz? Dlaczego nie przyczyniamy się do tego, aby powstawało w  Koszalinie coraz więcej – choćby i  niewielkich – ale nowoczesnych i mobilnych e-firm? Dlaczego nie powodujemy, aby potencjał, jakim dysponuje Politechnika Koszalińska, był odpowiednio wykorzystywany na rynku pracy? Na te pytania każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie, po czym znaleźć pomysły na to, aby branża e-commerce rozwijała się jeszcze dynamiczniej w naszym mieście. Z przedsiębiorczym pozdrowieniem Robert Bodendorf

Profile for Prestiż. Magazyn Koszaliński

PRESTIŻ.MAGAZYN KOSZALIŃSKI  

Wrześniowe wydanie miesięcznika "Prestiż" nr 07(49). To magazyn lifestylowy, który ukazuje przede wszystkim ludzi, ich pasje i sukcesy.

PRESTIŻ.MAGAZYN KOSZALIŃSKI  

Wrześniowe wydanie miesięcznika "Prestiż" nr 07(49). To magazyn lifestylowy, który ukazuje przede wszystkim ludzi, ich pasje i sukcesy.

Advertisement