Katalog premedia 2015

Page 1

Nové knihy jeseň – zima 2015


Čierna zem Timothy Snyder

HISTÓRIA

Kniha amerického autora s podtitulom Holokaust ako história a varovanie nadväzuje na jeho knihu Krvavé územie.

Je ešte možné o holokauste, tejto zdanlivo uzavretej kapitole ľudských dejín, povedať niečo nové? Timothy Snyder to robí nielen preto, že si podrobnejšie všíma environmentálne pozadie nacistickej ideológie a premeny jej ústredných cieľov. Zároveň vidí naliehavú paralelu so súčasnosťou, keď sa klimatické zmeny premietajú do svetovej politiky. Svet sa namiesto vízie lepšej budúcnosti čoraz viac zaoberá temnými apokalyptickými scenármi, kde boj o obmedzené prírodné zdroje môže prerásť do veľkých konfliktov.

Pevná väzba | 432 strán | 19.95 eur


Maďarsko v druhej svetovej vojne Deborah S. Cornelius

HISTÓRIA

Prvá práca tohto rozsahu, ktorá mapuje kritické roky v dejinách Maďarska, ale aj jeho susedov.

Účasť Maďarska v druhej svetovej vojne je fascinujúcim príbehom vzostupov a pádov, zmarených nádejí a snov. Americká historička píše o snahe Maďarska získať späť starú slávu spojenectvom s nacistickým Nemeckom. Z dnešného pohľadu bol tento pokus od začiatku odsúdený na neúspech. Venuje sa aj komplikovaným vzťahom Maďarska s medzivojnovým Československom, vrátane podielu na jeho rozbití prostredníctvom Viedenskej arbitráže. Neobchádza ani dodnes kontroverznú tému povojnovej výmeny obyvateľstva a postavenia maďarskej národnosti menšiny na našom území medzi vojnami aj po nej.

Pevná väzba | 540 strán | obrazová príloha | 24.90 eur


Revolučné Rusko 1891-1991 Orlando Figes

HISTÓRIA

Nový pohľad na ruskú revolúciu, ktorý ju chápe ako storočný cyklus vzostupov a pádov končiaci až zánikom Sovietskeho zväzu.

Britský historik nevidí ruskú revolúciu ako jednotlivú udalosť, ale ako storočný cyklus násilia a honby za utopickými snami. Až do zániku sovietskeho režimu jeho vedúci predstavitelia verili, že pokračujú v revolučnom diele započatom Leninom. Samých seba vnímali ako Leninových nasledovníkov pracujúcich na dosiahnutí rovnakých utopických cieľov, aké si vytýčili zakladatelia sovietskeho štátu: komunistickej spoločnosti, hmotného blahobytu pre proletariát a nového kolektívneho typu človeka.

Pevná väzba | 392 strán | 19.95 eur


Diablovi spojenci Roger Moorhouse

HISTÓRIA

Kniha britského historika o pakte Molotov-Ribbentrop a jeho zhubnom vplyve na priebeh druhej svetovej vojny v Európe.

Dvaja najbrutálnejší diktátori v histórii aktívne spolupracovali takmer dva roky. Nacisticko-sovietsky pakt ohromil celý svet. Na jeho základe došlo k invázii do Poľska a po jeho páde k vypuknutiu druhej svetovej vojny. Za necelé dva roky trvania paktu svoju ríšu nerozšírilo iba nacistické Nemecko, ale aj Sovietsky zväz, ktorý ovládol časť Poľska, Rumunska a Fínska a pobaltské štáty, teda všetky krajiny na svojej západnej hranici. Oba režimy si vymieňali technológie a suroviny a presviedčali domácich aj zahraničných kritikov o výhodnosti tohto spojenectva.

Pevná väzba | 432 strán | obrazová príloha | 24.90 eur


Dzeržinskij: Láska a revoluce Silwia Frolow

HISTÓRIA

Kniha poľskej historičky predstavuje osobný aj politický portrét Krvavého Felixa, zakladateľa nechválne známej Čeky.

Červený kat. Ochranca sirôt. Ozbrojená päsť robotníckej triedy. Poľský šľachtic. Leninov a Stalinov verný sluha. Cynický politruk. Zaslepený fanatik. Ateista, ktorý o sebe napísal, že verí Kristovi. Neuveriteľné množstvo záhad a paradoxov v tele jedného človeka. Kým bol Felix Dzeržinský v skutočnosti? Autorka sa na to pokúša odpovedať a borí pritom mýty, ktoréh ho obklopujú. Portrét stvoriteľa najhoršej tajnej polície v dejinách vychádza z dosiaľ neznámych dopisov a poznámok samotného Dzeržinského a rozhovorov s jeho príbuznými.

Pevná väzba | 360 strán | 17.95 eur | vychádza v češtine


Europeana Patrik Ouředník

HISTÓRIA

Absurdné a šialené dejiny dvadsiateho storočia zhrnuté na sto stranách najprekladanejšej českej knihy posledných desaťročí.

Stavajúc do protikladu východ a západ, Barbie a Buchenwald, Ouředníkov prúd historického vedomia komprimuje sto rokov dejín do približne rovnakého počtu strán. S predstieranou naivitou dokáže vyvolať hnev, smútok, ale aj smiech. Patrik Ouředník predstavuje dvadsiate storočie so všetkými jeho protirečeniami a veľkými ilúziami. Ukazuje, že nič sa nedá zredukovať do jediného, pravdivého hľadiska, mieša historické fakty s nezvyčajnými postrehmi, pričom zdôrazňuje hrôzu a absurditu dvadsiateho storočia.

Pevná väzba | 112 strán | 9.95 eur


Dáma v zlatom Anne Marie O´Connorová

HISTÓRIA

Strhujúci príbeh diela Gustava Klimta, jeho modeliek a celej strednej Európy na pozadí pohnutých dejín a nacizmu.

Obraz Adele Blochovej-Bauerovej patrí k najvýznamnejším dielam moderného umenia. Jeho autorom je charizmatický muž s množstvom vzťahov aj nemanželských detí, žena na obraze pochádza z vyšších kruhov a jej židovská krv zohrá v celom príbehu oveľa väčšiu úlohu, než by si ktokoľvek na začiatku minulého storočia vedel predstaviť. Autorka knihy zachytáva viac než sto rokov dramatického živote strednej Európy a Viedne, ktorou sa prehnali umelecké avantgardy, ale aj nacisti a povojnové roky sa niesli v znamení budovania mýtu o Rakúsku ako prvej Hitlerovej obeti.

Pevná väzba | 464 strán | 15.95 eur


Tulák po hviezdach Jack London

BELETRIA

Príbeh muža odsúdeného na trest smrti, ktorý dokáže opustiť múry väznice a putovať po hviezdach aj svojich minulých životoch.

Tulák po hviezdach patrí k Londonovým najpoetickejším prózam, hoci prostredie, v ktorom sa odohráva, tomu nenasvedčuje. Univerzitnému profesorovi Darrellovi Standingovi zmenia doživotný trest na trest smrti. Tú vo veľmi zvláštnych obmenách zažíva dávno pred popravou. Darrell žil už v dobe kamennej, prežil mnoho životov, bol lovcom, lukostrelcom, zažil sťahovanie národov, začiatky poľnohospodárstva, krotenia divých koní. Žil celé veky, miloval a nenávidel, a to sa mu zakaždým stalo nejakým spôsobom osudným.

Pevná väzba | 304 strán | 12.95 eur


Príbehy zo života manželského August Strindberg

BELETRIA

Dodnes aktuálna kniha švédskeho autora, v ktorej predstavil svoj nelichotivý pohľad na vzťahy mužov a žien.

Príbehy zo života manželského, ktoré pôvodne vyšli na pokračovanie v dvoch knihách, vyvolali vo svojej dobe vášnivé debaty a autor sa dokonca ocitol pred súdom. Najprv na túto tému plánoval napísať román, ale nakoniec mu prišlo príhodnejšie látku rozložiť do dvoch desiatok noviel. Viac sa zradikalizoval v druhej časti, ktorej vydanie sa prelína s rozpadom jeho manželstva. Strindberg považoval manželstvo len za formálnu ochranu prostitúcie, prípadne za „klietku, do ktorej sa obaja partneri dobrovoľne zatvoria“.

Pevná väzba | 328 strán | 12.95 eur


Rakovina Alexander Solženicyn

BELETRIA

Kniha z prostredia onkologickej liečebne krátko po Stalinovej smrti, Solženicynovo vrcholné dielo odmenené Nobelovou cenou.

Solženicynov román Rakovina sa odohráva v provinčnom sovietskom meste. Na onkologickom oddelení sa stretáva skupina ľudí z rozmanitých spoločenských pomerov. Predstavujú pestrú zbierku charakterov a politických názorov, od členov strany až po vyhnancov, od pôvodných obyvateľov až po príslušníkov národov, ktoré Stalin presídlil. Osudy hlavnej postavy, bývalého väzňa a večného vyhnanca Olega Kostoglotova, ktorý v polovici päťdesiatych rokoch prichádza na teškentskú onkologickú kliniku, odrážajú autorovu osobnú skúsenosť. Pacienti sa vďaka chorobe ocitajú v úplne inom svete, kde neplatí bežná hierarchia, no napriek všetkému tam stále zostáva miesto aj pre lásku a nádej.

Pevná väzba | 432 strán | 19.95 eur


Asi Esther Katja Petrowskaja

BELETRIA

Román mladej ukrajinsko-nemeckej autorky o zložitých osudoch jej židovskej rodiny v minulom storočí, cena Ingeborg Bachmanovej.

Autobiografický príbeh opisuje tragický koniec židovskej komunity v Kyjeve, ktorej súčasťou bola aj rozvetvená autorkina rodina, najmä bábuška Esther, ktorá sa nemeckým vojakom prihovorila v jidiš a tí ju ležérne a rutinne zastrelili na ulici. Katja Petrowskaja sleduje stopy ľudí, ktorí mátožia v jej nespoľahlivej pamäti: študenta Judasa Sterna, prastrýka, ktorý spáchal v Moskve roku 1932 atentát na nemeckého vyslanca; Sternovho brata, revolucionára z Odesy, ktorý si dal krycie meno Petrovskij; a Šimona, „toho, ktorý počuje“ a ktorý založil v devätnástom storočí vo Varšave sirotinec pre hluchonemé židovské deti.

Pevná väzba | 224 strán | 10.95 eur


Keď Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

BELETRIA

Výnimočný román sa odohráva vo Viedni 19. storočia, kde sa filozofia stretáva so psychoanalýzou.

Dráma lásky, osudu a vôle sa odohráva na pozadí intelektuálnych prúdov, ktoré budú definovať celú éru. Josef Breuer, jeden zo zakladateľov psychoanalýzy, je na vrchole svojej kariéry. Jedného z najväčších európskych filozofov Friedricha Nietzscheho trápia samovražedné myšlienky, nenachádza liek na bolesti hlavy a ďalšie problémy, ktoré ho sužujú. Keď Breuer súhlasí liečiť Nietzscheho svojou experimentálnou metódou založenou na rozhovore, ešte netuší, že aj on nájde v týchto stretnutiach útechu. Až vďaka tomu, že musí čeliť vlastným vnútorným démonom, dokáže talentovaný psychiater pomôcť svojmu pacientovi.

Pevná väzba | 380 strán | 14.95 eur


Martin Juhás čili československo David Zábranský

BELETRIA

Rozsiahly román českého autora, ktorý bol už sa svoje debut odmenený prestížnou cenou Magnesia Litera.

Martin Juhás čili Československo je román o letmých vztazích Čechů, Slováků, komunistů, fašistů, nacistů, Němců a příslušníků dalších menšin v období mezi lety 1918 až 1948, jehož cílem není přispět k odčiňování vin či k lepší informovanosti o daném historickém úseku, nýbrž vzbudit čtenářův údiv, představit mu na základě reálných i fiktivních historických událostí smyšlený svět, který do nových rozměrů transformuje mimo jiné i již zmíněné historické události. Dobrodružný text o řekách, soutocích a plynutí, jakož i o stojatých vodách a jednom bahnitém rybníku se z velké části odehrává ve Strakonicích a na západoslovenské Kysuci.

Pevná väzba | 576 strán | 14.95 eur


Pravek a iné časy Olga Tokarczuk

BELETRIA

Už roky dojíma čitateľov na celom svete. Jeden z najčítanejších a najvýraznejších súčasných poľských románov.

Pravek - dedina uprostred Poľska, kde sa všednosť preplieta s nezvyčajnosťou, prítomnosť s mýtom a každodenný život je dôležitejší ako veľké udalosti. V búrlivom dvadsiatom storočí bojuje v Praveku niekoľko pokolení niekoľkých rodín o šťastie i budúcnosť. Ich osudy vytvárajú univerzálny príbeh o čase, pominuteľnosti a ľudskom osude. Román bol preložený do vyše dvadsiatich jazykov.

Pevná väzba | 224 strán | 11.95 eur


Superkomix Veronika Kocourková

BELETRIA

Môžete mi veriť, že keď raz začnete, už nebudete chcieť prestať. V komixe je totiž všetko (sex, drogy, násilie, tragédie, rozvedení rodičia, láska).

Je to vlastne pol roka môjho života, ktorý som kreslila každý deň. Všetko tak ako sa stalo. Ako som sa zamilovala, bola šťastná aj smutná. Nečakajte komix o superhrdinoch, ten môj komix je trochu o inom. O bežnom živote, ktorý je tiež celkom super… Veronika Kocourková je animátorka a grafická dizajnérka na voľnej nohe. Autorka krátkeho animovaného filmu Ako vzniká tornádo, ktorý získal na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča distribučnú cenu spoločnosti Film Europe.

Pevná väzba | 416 strán | 9.95 eur


Apokalypsa Z: Začiatok konca Manel Loureiro

BELETRIA

Úvod španielskej zombie trilógie, ktorá sa dočkala veľmi dobrého prijatia v Európe aj v Spojených štátoch.

Právnik, ktorý stále smúti nad smrťou svojej mladej manželky, sa pustí do písania. Považuje to za akúsi formu terapie. Neočakával však, že jeho anonymný blog a denník sa napokon stanú záznamom o posledných dňoch ľudstva. Vlády sa zo všetkých síl snažia zastaviť vírus zombie, ľudia prepadajú panike, zriaďujú sa takzvané bezpečné body, vo svete vypuká chaos, čoskoro sú všetci muži, ženy i deti odkázaní sami na seba. Vyzbrojený len provizórnymi zbraňami a vôľou žiť bude tento preživší poslednou šancou ľudstva proti zlu, ktoré dostalo meno Apokalypsa Z.

Pevná väzba | 328 strán | 12.95 eur


SPOLOČNOSŤ

My deti zo stanice Zoo Christiane F. Príbeh nemeckej tínedžerky, ktorá sa v štrnástich dostala k tvrdým drogám a prostitúcii, strhujúce svedectvo z prvej ruky.

Kniha vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.

Pevná väzba | 296 strán | 12.95 eur


Freakopedia Levitt-Dubner

SPOLOČNOSŤ

Štvrtá kniha autorov Freakonomics predstavuje výber z blogov, kde autori vtipne a pútavo komentujú nielen ekonomické fenomény.

Písanie na blog, ktorý vznikol krátko po vydaní prvej knihy, je neformálnejšie a osobnejšie. Za dekádu sa na stránke objavilo vyše osemtisíc príspevkov od Levitta, Dubnera, ale aj ďalších autorov. Ako zvyčajne, aj tu si kladú množstvo zvláštnych otázok: Ako spáchať najlepší teroristický útok? Majú záchranu planéty v rukách vegáni? Mali by sme nechať cyklistov na Tour de France dopovať? Prečo sú ženy také nešťastné? Knihu dopĺňa aj niekoľko rozhovorov, od nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu až po luxusnú prostitútku.

Pevná väzba | 256 strán | 12.95 eur


SPOLOČNOSŤ

Aké drahé je zadarmo Dan Ariely Rozšírené vydanie knihy slávneho behaviorálneho ekonóma ukazuje, akými iracionálnymi bytosťami ľudia sú. S vtipom a šarmom jemu vlastným.

Zvykli sme si na predraženú kávu aj na predstavu o človeku ako racionálnej bytosti. Máme pocit, že drahší liek je účinnejší, neuvedomujeme si skutočnú cenu vecí „zadarmo“, šetríme na drobnostiach a rozhadzujeme pri dôležitých nákupoch. Po prečítaní Arielyho knihy to však už nemusí platiť. Ako dokazuje, veľmi často konáme iracionálne, na čo majú vplyv naše emócie aj spoločenské normy. Spojenie ekonómie so psychológiou je príležitosťou preskúmať našu motiváciu a spotrebiteľné správanie, ale aj ekonomickú a vzdelávaciu politiku.

Brožovaná väzba | 120 strán | 8.95 eur


Testament vedca Jozef Hvorecký

SPOLOČNOSŤ

Testament vedca je vtipný, desivý a prenikavý pohľad na stav slovenského školstva a vedy.

Prečo sa nositeľ Nobelovej ceny nemôže stať profesorom na slovenskej univerzite? Vládne školstvu solidarita neschopných? Prečo zlyhali všetky porevolučné reformy vzdelávania? Autor nielen kritizuje, ale akademickej obci a širokej verejnosti navrhuje rýchle, efektívne a úsporné riešenia. Kniha vychádza z blogov, ktoré vychádzali na pokračovanie a vyvolali široký ohlas a diskusiu.

Brožovaná väzba | 120 strán | 8.95 eur


Posledný pútnik Gard Sveen

DETEKTiVKY

Severská detektívka roku 2014 sa vracia k temným stránkam nórskej histórie počas druhej svetovej vojny, odboju aj kolaborácii.

Gard Sveen predstavuje vo svojom oceňovanom debute vyšetrovateľa Tommyho Bergmanna, ktorý sa snaží nájsť vzťah medzi vraždou významného člena nórskeho odboja a nálezom troch kostier z druhej svetovej vojny. Keď pomocnica v domácnosti prichádza k vile na Holmenkollene, hneď zistí, že niečo nie je v poriadku. Brána je otvorená, psa i jeho pána ktosi beštiálne zavraždil. Carl Oscar Krogh bol členom odboja počas nemeckej okupácie Nórska. To, čo nájdu policajti na mieste činu, prepojí vraždu s jeho vojnovou minulosťou.

Pevná väzba | 456 strán | 13.95 eur


Zaslepenosť Jørn Lier Horst

DETEKTíVKY

Najnovšia detektívka bývalého policajného vyšetrovateľa vychádza krátkou po nórskom vydaní, najpredávanejšia kniha leta.

Zatiaľ najlepšie hodnotený román nórskeho spisovateľa prichádza po dvojročnej prestávke. Vyšetrovanie tentoraz smeruje do nórskeho podsvetia. Sofie Lundová sa spolu so svojou ročnou dcérkou nasťahuje do domu, ktorý zdedila po starom otcovi, obávanom kriminálnikovi. Jediné, čo vo vyprázdnenej vile ostane, je zamknutý sejf v pivnici. To, čo sa v ňom nachádza, prekvapí nielen Sofie, ale aj larvických vyšetrovateľov. Netušená pozostalosť rozpúta lavínu udalostí.

Pevná väzba | 312 strán | 12.95 eur


Keď diabol svieti na cestu Karin Fossum

DETEKTíVKY

Najtemnejší román kráľovnej nórskej detektívky ocenený ako najlepšia európska detektívka roku.

Dvaja tínedžeri pohybujúci sa na hrane zákona sa zvyčajne zabávajú kradnutím kabeliek a peňaženiek. Zipp a Andreas si v jednom vyhrotenom prípade neuvedomia, čo spôsobili a pokračujú v dome staršej ženy. Situácia sa však uberie úplne iným smerom, ako očakávali. Ako je pre autorku príznačné, sústredí v detektívke situovanej do malého mesta na opis toho, ako násilie dokáže zničiť náš bežný život a hľadá odpoveď, za akých okolností niekto prekročí pomyselnú hranicu a stane sa vrahom.

Pevná väzba | 232 strán | 11.95 eur


HNEV Zygmunt Miloszewski

DETEKTíVKY

Záver voľnej trilógie nasleduje po románoch Zapletení a Zrnko pravdy. Najúspešnejšia poľská séria posledných rokov.

Dvadsiateho piateho novembra zavolajú prokurátora Teodora Szackého do trosiek starého nemeckého bunkru neďaleko mestskej nemocnice. Pri prácach na ceste robotníci objavili starú kostru. Szacki bezmyšlienkovite „odfajkne Nemca”, ako sa tu hovorí vojnovým pozostatkom a prikáže kosti poslať lekárskej fakulte, kde stále chýbajú exponáty na výučbu. Ani netuší, že to, čo sa mu zdalo ako ukončenie rutinnej procedúry, je vlastne začiatok najťažšieho a posledného prípadu jeho kariéry.

Pevná väzba | 376 strán | 13.50 eur


Cháronove čísla Marek Krajewski

DETEKTíVKY

Retro detektívka s matematickou zápletkou sa odohráva koncom dvadsiatych rokov vo vtedy poľskom Ľvove.

Máj, rok 1929. Komisára Edwarda Popielského vyhodili z polície, pretože odmietol uposlúchnuť rozkaz. Má teda čas na riešenie matematických hádaniek a... na lásku. Pekná Renata ho nahovorí, aby sa podujal na riskantnú úlohu a rýchlo sa dostáva do ťažkostí. A v Ľvove to opäť vrie. Mestom otrasie brutálna vražda. Len polícia vie, čo sa ukrýva v tajomnom liste od vraha. V Cháronových číslach dostane Popielski šancu zmeniť svoj život - vrátiť sa k polícii a založiť si rodinu s milovanou ženou. Ale láska je slepá, tak ako spravodlivosť...

Pevná väzba | 276 strán | 12.95 eur


Prvorodené dieťa Jiřina Prekopová

Rodina

Kniha o vzťahu najstaršieho dieťaťa a jeho mladších súrodencov, zrejme najosobnejšie dielo známej psychologičky.

Ako je možné, že najstaršie dieťa sa vyvíja úplne inak ako jeho mladší súrodenci? Nedávny výskum ukázal, že poradie narodenia má významný vplyv na formovanie osobnosti. Príchodom nových súrodencov prvorodení zažívajú veľký šok, ktorý otrasie ich svetom. Už nie sú stredobodom pozornosti a rodičovskej lásky, prichádzajú o prostredie, do ktorého sa narodili brali ho za samozrejmosť. Reakcie detí bývajú rôzne a ako ukazuje autorka na vlastnom vzťahu so staršou sestrou, napätie a nedorozumenia medzi súrodencami môžu pretrvávať nielen celé roky. Existuje pritom niekoľko jednoduchých pravidiel, ako si vytvoriť a udržať pekné súrodenecké vzťahy.

Brožovaná väzba | 164 strán | 9.95 eur


Deti sú hostia, ktorí hľadajú cestu Prekopová/Schweizerová

RODINA

Najčastejšie problémy vo výchove detí počas ich tzv. magického štádia, teda približne počas prvých siedmich rokov dieťaťa.

Autorky úspešnej knihy prechádzajú najčastejšie výchovné problémy prvých siedmich rokov života, keďže prvotný detský svet prežívania predstavuje dôležitý predpoklad pre zdravý duševný vývoj. Rodičom radia nielen v tom, ako svoje deti vychovávať, ale aj vysvetľujú, v akom štádiu duševného vývoja sa práve nachádzajú. Až do siedmich rokov zvyčajne trvá tzv. magické štádium, takže v tomto veku môže byť škodlivé k deťom pristupovať ako k malým dospelým a vychovávať ich príliš rozumovo. Svoje rady ilustrujú množstvom konkrétnych príkladov z každodenného života.

Brožovaná väzba | 144 strán | 9.95 eur


Kúzelné upratovanie Marie Kondo

bývanie

Svetový bestseller japonskej autorky ukazuje, ako docieliť poriadok nielen vo svojich domácnostiach, ale aj v osobnom živote.

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu – akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Marie Kondo premenila svoju celoživotnú obsesiu najprv na zamestnanie upratovacej konzultantky a neskôr aj na úspešnú knihu. Len v Japonsku sa jej predalo vyše 1,2 milióna kusov. Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili, a v ich správnom uložení.

Pevná väzba | 224 strán | 11.95 eur


Komfort v mikroprostredí Veronika Kotradyová

Bývanie

Text je spracovaný v kapitolách podľa jednotlivých zmyslov a interakcií s prostredím, ktorými je definované pociťovanie komfortu.

Odborná kniha o zdravom interiéri a mikroklíme. Sú v nej spracované súvislosti vlastností prostredia s ľudským správaním, pocitom pohody alebo stresu s priamym aj nepriamym vplyvom na celkové zdravie, medziľudské vzťahy a kvalitu života človeka. Je súhrnom vlastných výskumov aj informácií z rôznych vied od psychológie, sociológie, antropológie, medicíny a ergonómie, ktoré sa v mnohom týkajú tvorby vnútorného prostredia. Kniha k tomu ponúka komplexne spracované informácie, veľký priestor je venovaný sedavej kultúre.

Brožovaná väzba | 300 strán | 19.95 eur


Úplné zdravie bez pšenice William Davis

ZDRAVIE

Vo voľnom pokračovaní svetového bestselleru Život bez pšenice autor čitateľom pomáha s novým životným štýlom potom, ako sa vzdali pšenice.

Od vydania prvej knihy, ktorá zmenila celé odvetvie, sa nazbieralo množstvo ďalších informácií o živote bez obilnín. Táto kniha prináša množstvo nových tipov a spôsobov, ako vyliečiť telo z následkov ich dlhodobého jedenia. Dôkladne sa zameriava napríklad na problémy so štítnou žľazou, tráviaci trakt, vitamíny či zdravé a pevné kosti, ako aj na prípadné problémy pri chudnutí. Výsledkom dodržiavania rád je zvýšenie celkovej výkonnosti a duševnej pohody, čo od vydania prvej knihy ukázali životy tisícok jeho pacientov a čitateľov.

Brožovaná väzba | 400 strán | 12.95 eur


Život so psom nie je pod psa Konrad Lorenz

PRÍRODA

V tejto knihe ponúka zoológ a nositeľ Nobelovej ceny dojemné, zábavné a poučné epizódy zo svojho života so psami.

Na krátkom výlete do dejín spolužitia ľudí a psov sa pokúša vysvetliť, prečo je vzťah medzi človekom a jeho príslovečným najvernejším priateľom taký výnimočný. Jeho spomienky a úvahy sú dodnes zdrojom in­špirácie a informácií pre všetkých priateľov zvierat a milovníkov psov.

Pevná väzba | 152 strán | 10.95 eur


Zhováral sa s dobytkom, vtákmi a rybami Konrad Lorenz

príroda

Príbehy tejto knihy sa odohrávajú v Lorenzovom dome v Altenbergu, kde žil s mnohými zvieratami.

Zvieratá sa nasťahovali do jeho domu a odmietali ho opustiť, ako napríklad husi divé, ktoré spávali v jeho spálni a ráno vyletúvali otvoreným oknom. Lorenz rozpráva o svojich dvoj- a štvornohých priateľoch s láskou, humorom a súčasne so zaujatím vedca a neúnavného pozorovateľa. Jeho príbehy o húsatku Martine, o rybách v akváriu, o chrčkovi zlatom, kavkách alebo o psoch majú hlbší zmysel, než len pobaviť čitateľa. Sú to príbehy o správaní zvierat a toto správanie je často kľúčom k lepšiemu chápaniu sociálnych vzťahov aj medzi ľuďmi.

Pevná väzba | 192 strán | 10.95 eur


PRIPRAVUJEME NA JANUÁR-MAREC 2016

Franz Werfel: Bledomodré ženské písmo Novela zobrazuje psychologický príbeh z predvojnového Rakúska, ktorého najvyšší predstavitelia svojou nerozhodnosťou pripravovali cestu hitlerovskej anexii. Simone Weilová: Esej o zrušení politických strán Pamflet francúzskej filozofky o tom, ako organizácie opúšťajú idey, na ktorých boli vybudované, a starajú sa už len o svoje vlastné štruktúry. Karin Fossum: Indická nevesta Piaty román v detektívnej sérii o inšpektorovi Konradovi Sejerovi prináša príbeh krutej vraždy exotickej ženy, ktorá sa vydá do Nórska. Ingar Johnsrud: Viedenské bratstvo Úvod detektívnej trilógie, ktorá vyniká inovatívnym prístupom a jazykom, sa okrem iného odohráva v nacistami ovládanej Viedni. Kjersti Skomsvold: 33 Nový román autorky populárnej knihy Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia prichádza s podobnou atmosférou, ale oveľa mladšou hrdinkou. Erlend Loe: Koniec sveta, ako sme ho poznali Najnovšia kniha známeho nórskeho autora nadväzuje na jeho najúspešnejšiu knihu Doppler. Hlavná postava sa pokúša vrátiť k manželke, ale nič už nie je také ako bývalo.