Page 1

Metropole v pohybu

www.praha-sportovni.cz

Pohyb je důležitou součástí mého života. Běhám pro radost i pro to, abych se udržela v kondici. Jsem ráda, že tyto běžecké tratě existují a těším se, že se na nich možná společně potkáme.

PRAŽSKÉ BĚŽECKÉ TRASY

Bára Špotáková, patronka pražských běžeckých tras

Petřín

Ďá b li c k ý h áj / D i vo k á Š á r k a / H o s t i va ř s k ý l e s o pa r k / K u n r at i c k ý le s / Le t n á / O b o r a H v ě z da / P e t ř í n / P r o ko p s k é ú d o lí / S t r o m o v k a / V í t ko v / Ďá b li c k ý h áj / D i vo k á Š á r k a / H o s t i va ř s k ý l e s o pa r k / K u n r at i c k ý l e s / Le t n á / O b o r a H v ě z da / P e t ř í n / P r o ko p s k é ú d o lí / S t r o m o v k a / V í t ko v

výkonnostní

—› 10 min.

—› 5 min.

—› 3 min.

kondiční

—› 13 min.

—› 6 min.

—› 4 min.

rekreační

3 000 m

—› 16 min.

1 400 m

—› 7 min.

Schönbornská zahrada Lobkovická zahrada

Petřínská rozhledna bludiště Meeting point Petřín

Sokol Malá Strana

900 m

—› 5 min.

330 310

Vybíháme asfaltkou po můstku přes lanovou dráhu kolem dětského hřiště. Po rovinatém úvodu zatáčí cesta vlevo a následujících 450 m nás čeká náročné stoupání. Vyběhneme až pod Nebozízek, kde zatáčíme vpravo na asfaltku. Po chvíli míjíme vpravo pod sebou restauraci Petřínské terasy a po dalších 200 m i pomník J. Vrchlického. Od pomníku běžíme ještě 200 m až na malou loučku, kde opustíme asfaltku a dáme se doleva na malou pěšinu, kterou prudkým stoupáním vybíháme až na asfaltovu cestu. Na cestě zahýbáme vlevo a probíháme kolem Petřínské rozhledny a bludiště, po můstku překonáme lanovou dráhu a přibíháme až k Hladové zdi. Zde nás čeká už pouze postupný seběh po asfaltkách kolem Nebozízku a sochy K. H. Máchy až do cíle. Po startu začínáme kolem budovy Sokola směrem na Smíchov, stoupáme okolo sochy K. H. Máchy až k Hladové zdi, kterou probíháme do Kinského zahrady. Na prvním rozcestí zahýbáme prudce vpravo a vracíme se ke zdi, od které opět sbíháme k Máchově soše. Zde zvolíme cestu vlevo, podbíháme lanovku a sbíháme do cíle. Vybíháme asfaltkou po můstku přes lanovou dráhu kolem dětského hřiště. Po rovinatém úvodu zatáčí cesta vlevo a následujících 250 m nás čeká náročné stoupání. Zhruba na metě 500 m odbočujeme vlevo, sbíháme na křižovatku cest a pokračujeme rovně do podchodu pod lanovkou. Za podchodem se cesta stáčí vlevo dolů a my po ní sbíháme do cíle.

290

BĚŽECKÉ ROZCVIČENÍ

270

Rozcvičení je jednou z důležitých částí tréninku. Spočívá nejen v zahřátí svalů, ale také přizpůsobení všech orgánových systémů na to, aby se vytvořily ideální podmínky tréninkového zatížení. Nezapomínejte na správné dýchání. Čas na rozvičku je minimálně 20 minut.

250 230 210

BĚŽECKÉ DESATERO

Rozběhání • Na začátek proveďte mírný běh v trvání 5–10 minut.

1.

Strečink • Jakmile jste dobře zahřátí, začněte se strečinkem. Rozcvičujte se směrem od hlavy k nohám.

2. Nezapomeň na rozcvičení.

Běhej pravidelně.

3. Zvol si správné tempo běhu. 4. S tréninkem ti poradí odborník. 5. Běhej ve správné obuvi.

Buďte tvořiví a zjistíte, že z rozcvičky budete mít stejnou radost jako z tréninku.

Běžecká abeceda • Udělejte si pár speciálních běžeckých cvičení na zlepšení techniky běhu a odrazové síly dolních končetin. • Lifting, skipping, běh se zakopáváním, běh s předkopáváním.

6. Obleč se přiměřeně.

Metropole v pohybu 7. Nejez těsně před během. 8. Nezapomínej doplňovat tekutiny. 9. Běh je způsob aktivního odpočinku. 10. Respektuj ostatní návštěvníky parku.

www.praha-sportovni.cz Lifting

SkiPping

běh s zakopáváním

Petřín  

Běžecká trasa Petřín

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you