Page 1

Na podstawie opowiadania Mariana Orłonia opracowanie tekstu: Anna Kozak Opracowanie prezentacji: Ewa Kurzak


Budynek Filharmonii Narodowej w Warszawie (przed wojną)

W pewnym mieście stał ogromny budynek. W tym budynku była przestronna sala, a w tej sali odbywały się koncerty z udziałem różnych instrumentów.


Było ich wiele. Duże i małe, drewniane i blaszane, głośne i ciche, znane i mniej znane. A największy wśród nich był kontrabas. Pewno dlatego najbardziej zarozumiały. Pysznił się, zadzierał nosa i ciągle się czymś chwalił.


Tylko jedna rzecz przeszkadzała kontrabasowi cieszyć się swoją wielkością. Nie mógł znieść, że musi słuchać pałeczki dyrygenta I grać jak ona sobie życzy.


Tak długo narzekał, marudził aż coraz więcej instrumentów przyznawało mu rację. Mówiły, że pałeczka dyrygenta je męczy, karząc powtarzać po sto razy te same fragmenty utworów. Stwierdziły, że pałeczka je ogranicza i nie pozwala na swobodną wypowiedź.


Jedna tylko wiolonczela broniła pałeczki. Mówiła, że pałeczka robi to, co do niej należy. Jeżeli poprawia instrumenty, to dla ich dobra. Chce, żeby wszystkie instrumenty na koncercie wypadły jak najlepiej. Dodała, że bez pałeczki nie daliby sobie rady i dlatego ona, wiolonczela, będzie wykonywać jej polecenia


Nikt nie chciał słuchać wiolonczeli. Kontrabas I pozostałe instrumenty postanowiły zbuntować się Przeciwko pałeczce dyrygenta. Każdy miał grać jak chce. Wiolonczela miała zaś siedzieć w kącie sali.


Niestety koncert okazał się wielkim skandalem. Nikt nie robił tego co chciała pałeczka dlatego powstał Straszliwy jazgot i hałas. Przestraszeni ludzie uciekli z budynku a na sali pozostali Przerażeni muzycy i instrumenty zaskoczone klęską.


Zrozpaczona orkiestra zrozumiała, że bez pałeczki sobie nie poradzi. Instrumenty postanowiły ją przeprosić i zawsze słuchać jej poleceń. Od tej pory zapanowała zgoda i harmonia. Żaden instrument nie czuł się ważniejszy od innych.


Odpowiedzcie, kto posługuje się pałeczką i jak inaczej nazywa się narzędzie pracy dyrygenta? Jak nazywają się instrumenty, które widzicie w prezentacji? Pomyślcie przez chwilkę… Kto lub co dyryguje grupą?

Wykorzystano obrazy: http://www.fotosearch.com/clip-art/running.html

Zbuntowana orkiestra  
Zbuntowana orkiestra  

na podstawie opowiadania M.Orłonia

Advertisement