Page 1

„blogerzy o blogach” opracował

Michał Mietliński www.PowerBlog.pl

© copyright by Michał Mietliński

1


W polskim Internecie coraz więcej jest wartościowych blogów. Służą one nie tylko przekazywaniu swoich przemyśleć w poszczególnych aspektach życia, ale również udzielaniu praktycznych wskazówek. Niejeden blog jest w tej chwili cenniejszy niż książka, za którą niekiedy musimy słono zapłacić. Dlaczego właściwie prowadzimy blogi? Jak zaczynaliśmy? Jakie mamy cele? Na te pytania odpowiedzą już za chwilę osoby, które stanowią elitę w aspekcie prowadzenia swoich „writualnych pamiętników” – choć termin ten aktualnie stał się nieco dezorientujący. W ramach głębszego poznawania polskiej blogosfery postanowiłem zapytać o zdanie twórców blogów – wysłałem więc kilkanaście ankiet do blogerów piszących na różne tematy (głównie powiązanych z samym Internetem). Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na moje e-maile. Ich odpowiedzi znajdują się poniżej.

Odpowiada Natalia Hatalska, www.hatalska.com.................................................... 3 Odpowiada Robert Drozd, www.webaudit.pl/blog/ .................................................. 4 Odpowiada Krzysztof Lis, www.zarabianie-na–blogu.pl ......................................... 5 Odpowiada Piotr Jakubowski, www.czarno-na-bialym.blox.pl............................... 6 Odpowiada Adam Klimowski, www.adamklimowski.pl.......................................... 7 Odpowiada Artur Kurasiński, www.blog.kurasinski.com ....................................... 8 Odpowiada Michał Ksiądzyna, www.topmenedzer.pl.............................................. 9 Odpowiada Jacek Gadzinowski, www.gadzinowski.pl.......................................... 10 Odpowiada Paweł Lipiec, www.webfan.pl .............................................................. 11 Odpowiada Maciek Budzich, www.blog.mediafun.pl............................................. 12

© copyright by Michał Mietliński

2


Natalia Hatalska, www.hatalska.com 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zaczęłaś blogować? Bloga zaczęłam pisać w lutym 2008. Jego uruchomienie w dużej mierze wiązało się z tym, że pracuję nad doktoratem poświęconym niestandardowym formom komunikacji. To w Polsce dynamicznie rozwijająca się dziedzina, a mnie udało się zgromadzić całkiem sporą wiedzę na ten temat. Postanowiłam się więc nią podzielić. Od początku mój blog miał być poświęcony wyłącznie niestandardom, a jednocześnie miał mieć nieco bardziej naukowy wymiar. Chodziło mi o to, aby połączyć praktykę z teorią. 2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Sama motywacja się nie zmieniła, ale teraz mam dodatkowo coś takiego, co można chyba nazwać swoistym poczuciem obowiązku. Chodzi o to, że w krótkim czasie mojego bloga zaczęło czytać kilka tysięcy osób miesięcznie. Dla mnie oznacza to, że osoby te znajdują tu coś interesującego dla siebie – nie chciałabym więc ich zawieść. To duża odpowiedzialność :). 3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Jacek Gadzinowski pisał ostatnio u siebie na blogu o tzw. personal branding – budowaniu własnej marki w Internecie – o komentarzach na forach, uaktualnianiu profili w biznesowych serwisach społecznościowych etc. Dla mnie blogowanie to właśnie sposób na budowanie swojej marki. Najlepsze miejsce, gdzie można w 100% wyrażać własne zdanie i budować odpowiedni wizerunek. Ogromny potencjał, a przy tym także ogromna satysfakcja. 4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Serwisem internetowym, z tą różnicą, że na blogu dokładnie wiemy, kto pisze i jakie są jego poglądy. Media „tradycyjne” (tu nie tylko telewizja, radio i prasa, ale także internet) z założenia powinny być obiektywne, ale oczywiście takie nie są. Natomiast blogi jako medium z założenia powinny być subiektywne. I, na szczęście, takie są. 5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Po pierwsze, blogi będą takim samym opiniotwórczym medium jak obecnie inne media – ten wzrost opiniotwórczości blogów obserwujemy zresztą już dziś. Po drugie – nastąpi spora rozbudowa ich funkcjonalności. Blogi będą składać się już nie tylko z wpisów, ale mieć także fora dyskusyjne, multimedia, mechanizmy społecznościowe. Pojawi się na pewno więcej wpisów wideo i tych z wykorzystaniem mobilnych urządzeń. 6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Oczywiście. Przyroda nie znosi stagnacji :). Dziś problemem polskich blogów jest to, że niewiele w nich treści autorskich. Myślę, że to będzie się zmieniać. Już teraz możemy zaobserwować, że niektórzy blogerzy tworzą własne treści wideo, przeprowadzają wywiady, publikują autorskie analizy i raporty. 7. Kiedy blog staje się biznesem? Kiedy można na nim zarabiać :).

© copyright by Michał Mietliński

3


Robert Drozd, www.webaudit.pl/blog/ 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Pierwszego bloga założyłem jesienią 2002, był to blog prywatny, którego rychło skasowałem. Od kwietnia 2004 piszę już regularnie, najpierw na blogu prywatnym (VrooBlog), a od 2005 na zawodowym (WebAudit). Dlaczego? Bo był to najłatwiejszy sposób na dzielenie się swoimi przemyśleniami i artykułami w sieci Nie dorabiałbym do tego ideologii. 2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory?

Motywacja w zasadzie nie zmieniła się. Od początku była to z jednej strony chęć utrzymania kontaktu ze znajomymi (blog prywatny), jak też publikowanie ciekawych rzeczy ze swojej dziedziny (blog zawodowy). Miałem w tym czasie spadki i wzrosty motywacji, ale wciąż regularnie piszę. 3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego?

W Polsce na pewno ani zawód, ani sposób na rozwój kariery – choć faktem jest, że paru autorów blogów stało się właśnie dzięki nim rozpoznawalnych. Powiedziałbym że raczej hobby czy też zapał do pisania tego co jest ważne dla świata. 4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog?

Blog to dla mnie po prostu forma publikacji, która zakłada jakąś aktualność i chronologiczność wpisów, a także osobiste podejście do tematu. Nic więcej. 5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat?

Wielu autorom zacznie być w polskiej blogosferze ciasno i powstaną blogi anglojęzyczne. Te najpopularniejsze blogi będą coraz bardziej przypominały klasyczne serwisy informacyjne, tym bardziej że dogonią je pod względem popularności. Określenie „blog” będzie w tych przypadkach już bardzo umowne. 6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne?

Można mieć bloga specjalistycznego i pisać go przez wiele lat bez zmian. Można też próbować zwiększyć skalę i grono odbiorców. Wtedy jednak taki blog specjalistycznym być przestaje. 7. Kiedy blog staje się biznesem?

Zależy co rozumiemy pod pojęciem „biznes”. Przecież nie sytuację, w której co jakiś czas zarobimy na reklamach. Aby mówić o biznesie potrzeba już jakiejś regularności przychodów, planu ich pozyskiwania i rozwoju treści. Wtedy podejście do bloga nie różni się od podejścia do innych serwisów, na których mamy zarabiać.

© copyright by Michał Mietliński

4


Krzysztof Lis, www.zarabianie-na–blogu.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Blogować zacząłem we wrześniu 2005 roku, czyli niemal 4 lata temu. Już nie potrafię sobie przypomnieć dlaczego zacząłem. Chyba mi się po prostu nudziło – a zacząłem pisać bloga po angielsku, też trochę po to, by poużywać języka (innych okazji nie było). Nie wiem czy czasem już wtedy nie byłem po lekturze jakichś artykułów na temat zarabiania na blogach, to całkiem możliwe, ale nie potrafię sobie tego przypomnieć. Tamten pierwszy blog jeszcze sobie leży w sieci, ale nie uaktualniam go, bo nie widzę w tym sensu. To blog o moim życiu, który w końcu nikogo nie interesował, więc odpuściłem sobie jego pisanie – zająłem się blogami tematycznymi, pierwszym był blog o moim samochodzie kempingowym, tego prowadzę do teraz, choć pod innym niż wcześniej adresem.

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Jasne – teraz bloguję dla pieniędzy, mniej lub bardziej bezpośrednio. Gdy zobaczyłem, że na blogu jednak można zarobić (dające się zauważyć pieniądze zarabiałem na blogu o moim samochodzie), zacząłem pisać inne blogi o rzeczach, na których się znam – a w końcu też i bloga o zarabianiu na blogach.:)

3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Docelowo – blogowanie jako praca. Póki co tylko jako sposób na dorobienie pieniędzy. Chciałbym za kilka lat utrzymywać się w całości z pieniędzy zarobionych na blogach i dzięki nim, może napiszę i wydam jakąś książkę i będę sprzedawać ją na blogu?

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Moja definicja bloga jest następująca: • jest to serwis z regularnie aktualizowaną treścią, posortowaną według chronologii, • jest mocno powiązany z osobą autora, tzn. oprócz obiektywnych informacji zawiera również jego subiektywne komentarze.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Nie mam pojęcia. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Mam wrażenie, że z czasem blogi będą się coraz bardziej specjalizować i coraz mniej będzie blogów „wielotematycznych”, czyli tych, w których ktoś opowiada o swoim życiu.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Naturalnie, że może – i powinien! Ewolucja powinna być ukierunkowana w stronę upodobań czytelników. Jeśli autor bloga specjalistycznego o telefonach komórkowych z systemem Symbian zorientuje się, że jego czytelników bardziej interesują teksty o oprogramowaniu na te komórki niż o nowych telefonach, powinien pisać o tym częściej. Może z czasem autor założy drugiego bloga, tylko o oprogramowaniu?

7. Kiedy blog staje się biznesem? Chyba już wtedy, gdy zaczyna zarabiać pieniądze i zaczyna wymagać inwestycji. Jeśli praca włożona w blogowanie zaczyna się opłacać, można mówić o biznesie. Jeśli się nie opłaca, możemy mówić co najwyżej o drogim hobby.

© copyright by Michał Mietliński

5


Piotr Jakubowski, www.czarno-na-bialym.blox.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Pierwszy blog zacząłem pisać w 2006, a najpopularniejszy „Czarno na białym” w styczniu 2008.

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? W przypadku „Czarno na białym” na początku nie traktowałem tego poważnie – miał to być taki prywatny notatnik on-line tylko dla mnie. Gdy po paru miesiącach zorientowałem się, że czyta to sporo osób, a niektórzy zaczęli nawet zamieszczać linki do moich wpisów motywacja do pisania znacznie wzrosła i na podobnym poziomie utrzymuje się już do dzisiaj. Od ponad roku raczej nie schodzę poniżej 3-4 nowych wpisów tygodniowo. Dbam również o to, by liczba czytelników sukcesywnie się zwiększała.

3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Na pewno nie jest to zawód, choć mogę sobie wyobrazić, że można próbować zrobić z tego biznes. Dla mnie jest to głównie hobby oraz skuteczny motywator by być na bieżąco z tym, co się dzieje w branży w Polsce i na świecie. Jest to również sposób na nawiązanie dialogu, wymiany myśli z osobami zainteresowanymi podobną tematyką.

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Sposobem na zaistnienie w sieci – definicja musi być bardzo szeroka. Są pewnie różne rodzaje blogów – czym innym jest osobisty pamiętnik 15-latki czy kolejna strona ze zdjęciami zespołu Tokio Hotel, a czym innym blog profesjonalisty z jakiejś branży.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Z pewnością wielu bloggerów „profesjonalizuje” swoje blogi, które przekształcają się powoli w miniserwisy tematyczne. Na drugim biegunie pozostaje ciągły i spontaniczny wykwit twórczości nastolatków i pamiętnikarstwo osób starszych, które rzadko jednak przyciąga szerszą grupę wiernych czytelników.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Myślę, że ewolucja jest naturalnym zjawiskiem. Mogę ją zaobserwować u siebie, jak u innych bloggerów, których czytam w dłuższej perspektywie czasu. Zmieniają się tematyka, formuła, rodzaje publikacji. Niektórzy eksperymentują z wywiadami, materiałami video, konkursami dla czytelników, ankietami. Będąc jedynym autorem bloga łatwo wpaść w rutynę i znudzić się i stracić czytelników, więc człowiek w naturalny sposób szuka nowych form.

7. Kiedy blog staje się biznesem? Gdy przynosi dochody z reklamy, które starczają na coś więcej niż przysłowiowe „waciki”.

© copyright by Michał Mietliński

6


Adam Klimowski, www.adamklimowski.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Bloga prowadzę „na poważnie” od 27 września 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy przesiadłem się na płatny serwer. Blogować zacząłem dlatego, że czytałem wówczas kilka blogów, uznałem, że jest to w miarę łatwe i że też tak chcę :) Tak łatwo nie było, ale się nie poddałem.

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Ciągle mi się chce blogować :)

3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Na początku hobby, obecnie sposób na dotarcie do czytelnika z tym, co uznam za ważne i warte uwagi.

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Blog to jest to miejsce w internecie, gdzie najlepiej nas słychać.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Koło siebie będą egzystować blogi, miniblogi i mikroblogi. Ludzie powoli zaczną rezygnować z pisania na serwisach blogowych i zaczną zakładać własne strony na swoich serwerach i pod własną domeną. Gazety i czasopisma będą przedrukowywać artykuły co ciekawszych blogerów – co odważniejsze nawiążą stałą współpracę.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Ewolucja sama w sobie jest dobra, a ewolucja bloga – tym bardziej. Blogi specjalistyczne powinny zakładać agregatory branżowe, które ułatwią czytelnikowi dotarcie do poszukiwanych przezeń treści.

7. Kiedy blog staje się biznesem? Dopiero wtedy, kiedy zyski z jego prowadzenia pozwalają na rezygnację z innych źródeł utrzymania. Inaczej to tylko hobby – lepiej lub gorzej opłacane ;)

© copyright by Michał Mietliński

7


Artur Kurasiński, www.blog.kurasinski.com 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Zacząłem pisać 1 stycznia 2007 roku. Powód? Wymyśliłem sobie, że dzięki „wejściu” w środowisko będą lepiej rozpoznawalny a co za tym idzie moje projekty i firma która kieruje (Revolver Interactive). Dzięki blogowi pozyskałem kilka ciekawych zleceń, dużą ilość kontaktów jak i klientów. Polecam ☺ 2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Zaczynałem pisać bloga raczej jako osoba, która ocenia – teraz wiem, że to co piszę jest traktowane jako mój osobisty komunikat i daleko AK74 do roli „neutralnego obserwatora”. Szybko odkryłem w sobie pokłady jadu, małości i chęci dowalania – czasami daję temu upust a czasami umiem się powstrzymać… 3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? W moim wypadku blogowanie = budowanie marki jaką jestem ja i to co robię. Od czasu pierwszego wpisu zaangażowałem się w około 15 różnych biznesów i przedwsięzięć (w tym np. Aula Polska), które reklamuje za darmo dzięki swojemu blogowi. 4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Zależy jak na to spojrzysz. Dla mnie jest to wygodne, całkowicie moje i w pełni personalizowane narzędzie do budowy mojego wizerunku – ktoś wejdzie, przeczyta i pomyśli sobie „fajny gość” albo „dupek i idiota”. Ważne, żeby zapamiętał gdzie przeczytał tekst, który wywoła u niego takie emocje. 5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Nie mam bladego pojęcia. „Polska blogosfera” czyli parenastu ludzi na krzyż + kilkanaście tysięcy czytelników nie jest ani wyznacznikiem trendów, ani kuźnią młodych talentów – po prostu jest. Zdarza się, że ktoś „poruszy” jakimś kontrowersyjnym tematem ale przełożenia na mainstream w zasadzie nie ma żadnego. Pewnie kiedy część z tych młodych osób pójdzie pracować do korporacji czy firm to być może przekażą swoje zainteresowania kolejnym – na razie „polska blogosfera” to getto dla paru geeków. 6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Kierunek ewolucji jest jeden - zarabianie pieniędzy skoro blogi mają być specjalistyczny to znaczy, że wysiłek w zdobycie i analizę problemu musi być większy. Ja bym oczekiwał za taką pracą godziwego wynagrodzenia. 7. Kiedy blog staje się biznesem? Kiedy zaczyna się na nim zarabiać średnią krajową co znaczy, że w Polsce nie ma „biznesu blogowego” bo Dominik Kaznowski, Grzesiek Marczak czy Maciek Budzich to za mało aby mówić, że na blogowaniu da się zarabiać fajną kasę :)

© copyright by Michał Mietliński

8


Michał Ksiądzyna, www.topmenedzer.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Bloga prowadzę od maja 2008. Zacząłem blogować, ponieważ potrzebowałem platformy do zapisywania swoich przemyśleń, opinii. Dopiero później zainteresowałem się promocją tego, co piszę.

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Nie tyle zmieniła, co pojawiły się dodatkowe jej źródła. Początkowa chęć dzielenia się wiedzą nadal jest żywa, komentarze, odwiedziny, pieniądze z prowadzenia bloga ją uzupełniają.

3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Sam wybierz. Z perspektywy dzisiejszego dnia mogę stwierdzić, że to świetny krok, który można zrobić zanim się zacznie przygodę z biznesem. Blog rządzi się podobnymi prawami.

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Trudne pytanie. Według mnie blog to platforma dialogu między autorem lub autorami tekstów a publiką, która chce czytać ich teksty.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Myślę, że idzie w kierunku blogosfery angielskojęzycznej, gdzie mamy wielu poważnych ekspertów piszących o swoich doświadczeniach oraz głęboką specjalizację. Za kilka lat blogosfera spuchnie pod względem ilości, mam nadzieję, że pociągnie to za sobą zmiany jakościowe.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Blog musi ewoluować! Jest chyba tylko jeden sensowny kierunek – oferowanie coraz większej wartości czytelnikom.

7. Kiedy blog staje się biznesem? To ciekawa kwestia. Właściwie blog może być biznesem od samego początku, nawet jeśli przysłuża się autorowi tylko w kontekście PR. Zasady prowadzenia bloga są bardzo podobne do zasad prowadzenia firmy. Powoli budujemy swoją pozycję, co wymaga inwestycji (czasu, pieniędzy lub innych zasobów), później zaczynamy zbierać jej owoce i walczyć o zachowanie naszej wypracowanej pozycji. A jeśli ktoś chce prostej odpowiedzi, to można powiedzieć, że staje się biznesem, kiedy autor bloga o tym zdecyduje.

© copyright by Michał Mietliński

9


Jacek Gadzinowski, www.gadzinowski.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Od marca 2009

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Jest cały czas na podobnym poziomie ;)

3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Przede wszystkim jest to komunikacja z otoczeniem: biznesowym, zawodowym jak i branżowym.

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Moją wizytówką.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Myślę, ze powinna być bardziej profesjonalna. Obok całej grupy blogów pisanych dla „funu”, będzie kilkanaście, kilkaset już bardzo profesjonalnych lub tez zarabiających na siebie i autora/redakcję.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tematyki i osobowości autora, treści przez niego poruszanej i formuły bloga. Na pewno powinny rozwijać się w skarbnicę wiedzy, mocno sformatowanej. Nie ma jedynie słusznej recety – ilość autorów, forma bloga, ilość materiałów multimedialnych.

7. Kiedy blog staje się biznesem? Kiedy rzeczywiście sprzedaje produkty, usługi lub autora. Nie ukrywajmy, większość blogów specjalistycznych ma taki cel.

© copyright by Michał Mietliński

10


Paweł Lipiec, www.webfan.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? Będzie ze 3 lata, chyba. Dokładnie nie pamiętam ☺ Dlaczego? Na początku chciałem dołączyć do kogoś kto już pisał o blogach itp. Ale nie znalazłem takiego bloga. Skoro nikt tego wcześniej nie zrobił trzeba było zabrać się za to samemu.

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Chyba nie specjalnie – chęci są nadal tylko możliwości nie zawsze te same.

3. Blogowanie – zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? Na pewno może być hobby i pomocnyum narzędziem jeśli chodzi o rozwój kariery. Zawód – chyba jeszcze nie w Polsce. W naszym kraju tylko kilku blogerów zarabia sensowne pieniądze.

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Bardzo trudne pytanie. Najbliższe jest mi chyba takie techniczne podejście – blog jest specyficznym narzędziem służącym do komunikacji.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? Pytanie czy w ogóle blogosfera i blogi będą funkcjonowały w takim kształcie jaki obserwujemy teraz. Wczoraj rewolucyjny był Second Life, dziś Twitter, a jutro? Tego chyba nie sposób przewidzieć. Niewątpliwie blogi i cały światek sieci drugiej generacji odbiły swoje piętno na myśleniu o komunikacji z klientem w mniejszych i większych przedsiębiorcach.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? A co to jest blog specjalistyczny? W sytuacji kiedy trudno zdefiniować samo pojęcie bloga trudno mówić o blogach specjalistycznych. Jeśli jako takie potraktujemy, te które prezentują, tzw. „specjalistyczną” wiedzę, to one nie powinny specjalnie ewoluować. Oczywiście tu każdy przypadek jest indywidualny – na przykład jednoosobowa „redakcja” bloga może się przerodzić w grono wieloosobowe itp.

7. Kiedy blog staje się biznesem? Kiedy przynosi przyzwoite dochody. Jakie to są dochody? Nie wiem. Dla licealisty wystarczającym będzie 50 czy 100 zł miesięcznie na piwo z kolegami. Ja byłbym gotów potraktować to zajęcie jako biznes jeśli mógłbym z tego utrzymać rodzinę i traktować blogowanie jako – jeśli nie jedyne to – główne źródło dochodu.

© copyright by Michał Mietliński

11


Maciek Budzich, www.blog.mediafun.pl 1. Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego zacząłeś Blogować? "Hello world" pojawiło się na moim blogu w marcu 2006 roku. Dlaczego zacząłem? Hmm, nic oryginalnego, po prostu coraz więcej ciekawych rzeczy zaczynało się dziać w reklamie i marketingu, brakowało mi miejsca gdzie mógłbym to opisać i skomentować, skonfrontować z opiniami innych.

2. Czy Twoja motywacja do pisania bloga zmieniła się od tamtej pory? Tak, zmieniała się... coraz bardziej wciąga, poznaje coraz więcej interesujących ludzi, opinii. Nawet mam wyrzuty sumienia, kiedy w okresie wakacyjnym trochę mniej piszę na blogu. Sporo też dzieje się poza blogiem, ale spotkania, rozmowy o nowych mediach, blogosferze nie zawsze trafiają na bloga... - musiałbym mieć chyba non stop włączoną kamerę :-)

3. Blogowanie - zawód, hobby, sposób na rozwój kariery, czy coś innego? W moim przypadku przede wszystkim hobby, a raczej pasja... fun, zawód - hmm, trochę za mocno powiedziane, ale rzeczywiście można mówić o jakiejś specjalizacji, czy może specjalistach od blogowania. Rozwój kariery - na pewno, zwłaszcza w branżach gdzie trzeba pokazać, że ma się otwarty umysł - blog to idealnie uzupełnienie CV.

4. Czym tak naprawdę jest Twoim zdaniem blog? Czasem śmieje się, jak słyszę czy czytam jak różne środowiska próbują sklasyfikować blogosferę i znaleźć definicje bloga. Im bardziej dokładna definicja tym łatwiej znaleźć blog który dokładnie jej przeczy. Ja nie wiem czym jest blog :-) Każdemu służy czemuś innemu i każdy inaczej ją odbiera przez pryzmat tego jakie blogi czyta lub pisze.

5. W jakim kierunku z Twojego punktu widzenia rozwija się polska blogosfera, jak będzie wyglądać za kilka lat? To już pytanie do wróżki. Na pewno to co widać teraz to, coraz większa integracja, zazębianie się aktywności blogów, mikroblogów i serwisów społecznościowych w taki sposób aby informacje i kontakty miedzy użytkownikami wzajemnie się uzupełniały. Jest teraz wielki fun na Twittera, ale kto wie jaki serwis pojawi się za rok i zrewolucjonizuje internet.

6. Czy blog może/powinien ewoluować? Jeśli tak to w jakim kierunku powinny rozwijać się blogi specjalistyczne? To wszystko zależy od autora, trudno podawać recepty. Ja uważam, że warto być sobą i być szczery i uczciwy wobec czytelników. Niezależność blogera oraz zaufanie czytelników to najbardziej cenne wartości które bardzo trudno wypracować i szybko stracić.

7. Kiedy blog staje się biznesem? Pewnie wtedy kiedy pojawi się osobny dział reklamy (albo zespół) do pozyskiwania reklam :-) . Ja swoje bloga nie traktuje jak biznes... to prawda zarabiam na nim jakieś pieniądze, ale wszystkie zarobki traktuję jako bonus niż jakieś minimum do wykonania. To pozwala skupić się na takim prowadzeniu bloga jakim lubie, niż na dopasowywanie treści, tematów pod reklamodawców.

© copyright by Michał Mietliński

12

Blogerzy o blogach  

Ankieta zawierająca odpowiedzi od kilkunastu blogerów.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you