Tere, Kool!

Page 10

10 || Tere, kooL!

postimees, 21. august 2018

ÕIGED VALIKUD. Lastetoa mööblit valides tuleb teha õiged valikud, et lapsel oleks hea õppida ja ka mängida.

Lastetoa ergonoomiline sisusta JOHANNA VAHURI toimetaja

TERVIS

E

simesel septembril alustavad kooliteed taas tuhanded väikelapsed ning lisaks lastele seisavad 12 aasta pikkuse kooliteega silmitsi ka nende vanemad. Lastetoa sisustamine on keerukas ülesanne, kuid kui seda teha õigesti, võib see oluliselt kaasa aidata lapse arengule ja õppeedukusele. Pole mingi saladus, et koolis suuremat sorti tähelepanu ergonoomilisusele tavaliselt ei pöörata, mistõttu on eriti oluline, et seda tehtaks vähemalt kodus. «Pikka aega istuvas asendis õppimine tekitab lihaste liigse ülekoormuse. Ettevajunud kehaasend põhjustab seljavalu, surub kokku kopsud ja mõjutab häälekvaliteeti,» kritiseeris Eesti koolide ergonoomilisust Euroopa ergonoom Triinu Sirge. Ta lisas, et uuringute järgi ei sobi koolis olev mööbel rohkem kui 83 protsendile lastest, kuid vaatamata sellele tuleb järeltuleval põlvel seal veeta suurem osa oma päevast. «Lastetuba peab olema sama hästi kujundatud kui täis-

kasvanu töökoht kontoris ning ergonoomikareegleid tuleb järgida eriti tähelepanelikult, sest lapsed harjuvad ebatervislike kehaasenditega kiiresti,» lisas Sirge. Kuna lapsed kasvavad ruttu, tasuks investeerida reguleeritavasse mööblisse, mis kasvab koos lapsega. Lisaks reguleeritavale toolile ja lauale võiks olla kallutatav ka laua pind, sest nii on palju loomulikum ja mugavam joonistada ning ka lugeda, selgitas sisekujundaja Victoria Rüütel. Oluline ongi, et mööblit saaks reguleerida väikeste sammude haaval, et seda saaks paremini lapse kasvutempo järgi kohendada. «Kui minna mööblipoodi, tuleks seda kindlasti teha koos lapsega, küsida julgelt nõu, lasta lapsel toolis istuda ja proovida tooli reguleerida. Lähtuge sellest, et lapsel oleks mugav,» rõhutas MTÜ Tööfüsioteraapia tegevjuht Liina Pääbo. Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata ka sellele, et iste ei oleks liiga sügav. «Põlveõndla ja tooli serva vahele peaks mahtuma vähemalt kolm sõrme. Kui laud on

«Laste puhul kehtib ütlemine, et parim asend on järgmine asend.»

lapse jaoks liiga kõrge ja reguleerimisvõimalust pole, saab panna lapse toolile kõrgenduse ning jalgade alla jalatoe,» lisas Pääbo. Euroopa ergonoom Sirge rõhutas ka, et kuna elame internetiajastul, on kodune töökoht väga tähtis, sest paratamatult veedavad lapsed suure osa ajast arvutis ning selleks, et vältida hilisemaid terviseprobleeme, tuleks õigele mööblile pöörata kohe alguses eriti suurt tähelepanu. «Laste puhul kehtib ütlemine, et parim asend on järgmine asend ehk laps ei peaks jääma pikaks ajaks paigale,» sõnas Pääbo.

Hea kvaliteet väärib oma hinda Sageli on väga kvaliteetne mööbel aga ka küllaltki kallis, kuid siiski on kõik asjatundjad ühel nõul, et investeering tasub end ära ning õige mööbliga saab laps õpitud kui mitte kooli lõpuni, siis kindlasti teismeeani välja. «Tihti tunduvad alguses kõik kvaliteetsed ja funktsionaalsed asjad ehmatavate summadega ja paneb mõtlema, kas on otstarbekas see raha välja käia – samas pikemas perspektiivis on kvaliteetne mööbliese pikalt kasutatav ja selle ergonoomilisus ja reguleeritavus õigustab end igas olukorras,» kinnitas Rüütel.

Innovaatilised lahendused koolis - ergonoomiline sadultool.


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.