Page 1

NR 3 • APRILL 2019


Toimetajalt

E

t kodu näeks peaaegu täiesti uus ja värske välja, ei pea tingimata tegema kapitaalremonti. Piisab üllatavatest väikestest detailidest, mis aitavad elamisele anda juba täiesti uue ilme. Sageli pannakse rõhku kaunitele mööblitükkidele, kardinatele ja vaipadele, mis tingimata peavad ka oma õige koha leidma, kuid samas unustatakse sootuks ära seinad ja detailid. Peegel pole enam ammu lihtne tarbeese, võrratut disaini leiab ka nende hulgast ning seega annavad nad õigesti paigutatult kodule hulgaliselt isikupära juurde. Sama lugu on kunstiteostega. Õigesti valitud ja seinale seatud taiesed muudavad kodu isikupäraseks ja annavad elamisele särtsu. Olgu siis tegu graafika, loodusvaadete või abstraktsete kujunditega. Aktsendiks võib juurde lisada mõne ekstravagantsema leiu Eesti disainist ja ongi justkui täiesti uue sisustusega korter valmis, millega on hea eesootavale suvele vastu minna. Johanna Heinmaa

Toimetaja: Johanna Heinmaa, tel 666 2268, e-post: johanna.heinmaa@postimees.ee Reklaamitoimetaja: Jelena Bazanova, tel 666 2253, e-post: jelena.bazanova@postimeesgrupp.ee Projektijuht: Diana Vodenejeva, tel 5300 6533 e-post: diana.vodenejeva@postimeesgrupp.ee Keeletoimetaja: Triin Prints Kujundus: Tiit Sermann Trükk: AS Kroonpress Väljaandja: Postimees Grupp AS

Sisukord

4

PEEGEL ON PALJU ENAMAT KUI LIHTNE TARBEESE

12 8

EESTI DISAINI VÄRSKED LEIUD

KUNST LISAB KODULE ISELOOMU

16 MIKROLAINEAHI KINGIB KÖÖGIS VABA AEGA JA RUUMI


4

PEEGEL

KODUSTIIL • APRILL 2019

Peegel on palju enamat kui Anna-Liisa Mets

Fotod: tootjad ja Andres Treial

Eestlane on harjunud sellega, et peegel on rohkem tarbeese kui osa sisustusest. Tegelikult on aga peeglite abil võimalik sisekujundust elavdada, parandada ja tubegi näiliselt avardada, mistõttu tasuks nende kasutamist kaaluda ka ruumides, kus otseselt oma peegelpilti näha polegi vaja.

M

ingi tuliuus nähtus peegel siseruumide kujunduselemendina ei ole. Teadlikumad sisustushuvilised on neid oma kodu dekoreerimisel hoolega kasutanud juba paar viimast aastat ja ELKE Mööbli sisustussalongi juhataja Kristina Darolitši sõnul ei ole näha, et see trend lähiajal vaibuma hakkaks. «Pigem vastupidi – iga natukese aja

tagant lisandub tootjate valikusse taas uusi peeglimudeleid. Seda kõike põhjusel, et peegel on sisekujunduses oluline salarelv,» ütleb ta. Lisaks sellele, et peegel on praktiline, saab sellega märkimisväärselt muuta ka ruumi üldilmet. Peegel võimendab valgust, mistõttu saab kauni peegliga muuta ruumi valgemaks ja lisada interjööri avarust – selleks peab peegel olema muidugi strateegiliselt õigesti paigutatud.

↑ Muuto toonitud klaasidega peeglid on maailmas väga menukaks lahenduseks, kuid lähedusse vajavad need siiski ka klassikalist värvitut peeglit.

Hea kohavalikuga peeglid on seetõttu väga heaks lahenduseks pimedamates ja kitsamates tubades või toanurkades, samuti ruumides, kus ei ole aknaid. Kui valida efektse kuju või raamiga peegel, toimib see korraga ka ruumi kaunistuse, dekoratiivse elemendina, millega on võimalik toa ülejäänud sisekujundust visuaalselt toetada. «Kuna peegel on juba oma olemuselt pilgupüüdja, saab sellega ruumis kindlale seinale või kohale tähelepanu tõmmata,» räägib Darolitš.

Sobib kujundama iga tuba Ruumi, kus peeglit kasutada ei tohiks, kodus ei leiagi. Tänapäeval on peeglite valik väga lai. Sobiva suuruse, kuju või raamiga lahenduse leiab absoluutselt igasse ruumi, olgu eesmärgiks siis praktiline lahendus ja reaalne vajadus peegelpildi nägemise järele või lihtsalt ruumi avardamise ja efekti lisamise soov. Kui endistel aegadel usuti, et magamistuba on selline koht, kus peeg-


PEEGEL

APRILL 2019 • KODUSTIIL

KUIDAS PEEGLIT RUUMIS KASUTADA • Kui soov väikeses ruumis pinda visuaalselt avardada, paigalda peegel otse akna vastu – nii tekib avardav efekt ja suisa mulje, justkui oleks ruumis ühe akna asemel kaks. • Kes eriti osav, kombineerib suure seinapinna katmiseks kauni lahenduse kokku ka täiesti erinevatest peeglitest, kuid siinkohal on tõesti vajalik, et oleks head silma ja terviku nägemise oskust. • Peegli seinale paigutamisel lähtu kunsti seinale riputamise juhistest: peegel ei tohi jääda liiga madalale ega olla samas ka liiga kõrgel. • Esikus saad väga hea avardava efekti, kui katad näiteks garderoobkapi uksed terves ulatuses peegliga. • Väga põneva lahenduse saad, kui paigutad peegliklaasi köögis tööpinna taha. See annab köögile väga unikaalse tervikmulje.

lihtne tarbeese leid kasutada ei maksa, sest see häirib ööund, siis tänasel päeval ebausule vilistatakse. «Üsna levinud on trend, kus magamistuppa lisatakse peegel mitte ainult praktilisel eesmärgil, vaid ka sisekujunduselemendina. Sellised nii-öelda statement peeglid on paljudel tuntud Taani kaubamärkidel, mis nii Instagramis kui ka Pinterestis piltidel kuulsust koguvad,» sõnab Darolitš. Näitena võib siinkohal tuua 1950. aastast pärit disainiga Adnet Circulaire peeglit Gublit. Selle peegli disain on sündinud koostöös Prantsuse menuka moemajaga Hermès. Sisustuspoe HÖME omanik ja sisekujundaja Brette Saar sõnab, et kes feng shui usku ja selle järgi oma tuba kujundada soovib, peaks magamistuppa peeglit paigutades siiski silmas pidama, et voodist ei tohiks enda peegelpilti näha, ja sedagi, et peegel ja välisuks ei oleks vastakuti. Paljudele valmista← &traditioni justkui juppideks võetud peegel annab seinale mõnusa efekti.

← Fritz Hanseni toonklaasidega peegel on täiesti uus tase: tegemist on eeskätt sisustuselemendi ja alles siis peegliga.

vad säärased kombinatsioonid ebamugavust ka siis, kui nad feng shuist midagi ei tea. Ka Saar ise oli alles hiljuti üks neist. «See kiiks on olnud minuga juba aastaid, aga alles hiljaaegu feng shuiga tutvust tehes saingi teada, et tegelikult ei peakski neid niimoodi paigutama,» räägib ta. Keda säärased asjad aga ei häiri ja idamaised tarkused ei puuduta, neil pole ka mingeid piiranguid, kuidas peeglit magamistoas kasutada.

Valik on väga lai Ühest reeglit, millised peeglid just sisekujunduselemendiks sobivad, olemas ei ole. Darolitš räägib, et paljude nimekate kaubamärkide peeglites on juba eos ühendatud praktilisus ja dekoratiivsus. Näiteks kui langetada valik toonitud klaasiga lahenduse kasuks, on see samal ajal nii praktiline kui ka kaunis. Toonitud klaasid peeglitel on väga populaarsed, valikus on isegi mitmevärvilise klaasiga lahendusi, mis mõju-

5


6

PEEGEL vad kui peegliefektiga seinakaunistused. «Kuid sellisel juhul võiks mujal peeglit päriselt vajavas ruumis olla ka nii-öelda klassikaline ning tavalise peegeldusega peegel,» soovitab ta. Palju saab mängida ka raamidega, valides oma kodu sisekujundusele vastavalt kas hästi julge või siis hoopis tagasihoidliku lahenduse. Näiteks kui sisekujundus on pigem klassikaline, mõjub väga hästi ja ruumi toetavana messingist raamiga peegel. Taaskasutuse poole pealt on endiselt väga populaarsed vanadesse aknaraamidesse tehtud pilkupüüdvad peeglid. Nii saab valmistada suuri ja väikseid efektseid lahendusi, millega katta näiteks suuri tühje seinapindu galeriimeetodil. Aga ka ustele paigutatakse peegliklaase. «Teise ringi poodides kolades võib leida väga ägedaid eri suuruses pildiraame. Miks mitte lasta nende sisse peegel lõigata ja tekitada fotokollaaži asemel näiteks koridori peeglikollaaž,» annab Saar veel ühe soovituse. Kes aga väga eksperimenteerida ei julge, neil soovitab Saar minna välja kindla peale ja valida kas klassikaline kitsa tagasihoidliku raamiga või üldse raamita peegliklaas – mõlemal juhul on möödapanek välistatud.

Silloni sama kuju, kuid eri suurusega peeglid on suurepärane disainilahendus näiteks elutoa, aga miks mitte ka esiku seinal.

Gubi Adnet Circulaire on disainiklassika, mis sobib elavdama iga interjööri alustades vannitoast ja lõpetades magamistoaga.

Päris iga stiiliga siiski ei passi

HAY peeglid Ruban on hea näide, kuidas ühe tootepere erinevate peeglitega luua efektne lahendus suuremale seinapinnale.

Kuigi üldjoontes sobib peegel absoluutselt igasuguse sisekujundusega, tasub selle ruumi sobitamisel pisut ettevaatlikum olla juhul, kui peamiseks sisekujundusstiiliks on eklektika ja ruum

on juba niigi väga erinevatest elementidest tulvil ja kirju. Darolitš meenutab, et peegel siiski dubleerib ruumi ja kui dubleeritav pilt on väga kirju, võib lõpptulemus saada mürarikas ning

Menu Norm Floor suur põrandapeegel ei olegi seinale riputamiseks mõeldud. Põrandapinnalt algav peegel teeb ruumi visuaalselt kõrgemaks ja avaramaks.

Menu pisikesed Pepe seinapeeglid pakuvad kujundamiseks hoopis omapärast võimalust.

väsitav selle asemel, et tuppa õhku ja avarust juurde tuua. Kindlasti passivad peeglid aga eestlaste seas palavalt armastatud põhjamaise sisekujundusstiiliga. Sellise kodu puhul tasub peegleid valides kindlasti vaadata Taani disainerite ja tootjate poole, kes loovadki just säärasesse interjööri hästi sobituvaid peegleid. Peegleid interjööri paigutades on heaks nipiks kasutada mitut erinevat, aga samast tooteperest pärit peeglit, seda just siis, kui eesmärgiks on eelkõige peegleid dekoratiivselt esile tuua. «Selliselt ei teki peeglite vahel konkurentsi, vaid nad täiendavad teineteist,» lisab Darolitš. Nii mõnelgi tootjal on selline lai valik omavahel sobivaid peegleid täiesti olemas. Lihtne lahendus, mille abil aimu saada sellest, kuidas peegel mingis ruumis toimida võiks, on katsetada suvalise olemasoleva peegliklaasiga: päris üks ühele pilti see ette ei anna, aga mingi ettekujutuse ikkagi saab. 


8

EESTI DISAIN

KODUSTIIL • APRILL 2019

Eesti disaini värsked leiud Anna-Liisa Mets

Eesti disainerid ei maga - uusi tooteid tuleb turule igal kuul. Vaatame üle, millega nutikad sisustuseloojad seekord üllatavad. Anni Arro keraamiline karp Anni Arro on selle kauni keraamilise karbi loomisel kasutanud oma ema Epp Maria Kokamäe maali. Portselanist anum on pealt osaliselt kullatud. Sobib oivaliselt näiteks ehtekarbiks, aga kaunistab ka köögiriiulit. Hind: 60 € Osta siit: Eesti Disaini Maja

Radise öökapp HUH Radise kasevineerist valmistatud öökapp sobib suurepäraselt väga eriilmelistesse interjööridesse. Selle lihtne puhas joon ei ole pretensioonikas, kuid teeb öökapist väga nauditava sisustuselemendi paljudes magamistubades. Koosneb sahtlist ja kahest riiulist. Hind: 250 € Osta siit: Radis.ee

KAISSU uue kollektsiooni voodi EHE Kodumaine mööblitootja KAISSU tuleb aprilli teises pooles välja uue mööblikollektsiooniga. Magamistuppa mõeldud mööbli loomisel on kasutatud tamme, metalli ja sametise tekstiili luksuslikku kooslust. Hind: al 850 € Osta siit: kaissu.ee


10

EESTI DISAIN

KODUSTIIL • APRILL 2019

Nahkne toidualus

Riidepuu Peegel

Nahkne toidualus muudab kaetud söögilaua eriti luksuslikuks. Kunstnahk on ka praktiline, kuna seda on lihtsam hooldada kui täisnahka. Puhastamiseks piisab niiskest lapist.

Need erilised riidepuud ei ole mõeldud kappi peitmiseks. Tegemist on omanäoliste sisustuselementidega, mis on samas ka väga praktilised. Kasevineerist ja peegeldavast komposiitpaneelist valmistatud riidepuud on viimistletud puiduvahaga.

Hind: 12,90 € Osta siit: osta.ee Eesti disaini pood

Hind: 24 € Osta siit: osta.ee Eesti disaini pood


EESTI DISAIN

APRILL 2019 • KODUSTIIL

Oot-Oot tumba Frey

Laste torn-laud Nipsti!

Mis elavdaks esikut veel paremini kui üks mõnus erksavärviline jalatsipink! Samas sobib see toode ka pilgupüüdjaks elutuppa tugitooli ette. Saadaval väga palju eri kanga-, aga ka jala tüübi valikuid.

Montessori pedagoogikast väga popiks saanud torn lubab lapsel vanemaga koos kõigis toimetustes kaasa lüüa. Lauaks klapituna aga annab võimaluse tegelda meisterdamise-joonistamisega. Valmistatud kasevineerist.

Hind: 259 € Osta siit: Oot-Oot

Hind: 259 € Osta siit: Eesti Disaini Maja

11


12

KUNST KODUS

Kunst lisab kodule iseloomu Karen Schmidt Fotod: Shutterstock

Kaunid kunstiteosed seintel panevad kodu elama ning muudavad elamise isikupäraseks, põnevaks ja pilkupüüdvaks. Kuidas taiestega kodu ehtida, et tulemus jääks kaunis?

K

unst loob kodus vaimse atmosfääri ning kodu ilma kunstita on tühi   ja kõle nagu inimene ilma hingeta,» usub E-kunstisalongi omanik, galerist ja kunstigurmaan Tiia Karelson. Tema arvates on kunst suurepärane võimalus muuta kodu eriliseks ja pakkuda midagi hingele – ükski kallis laud, tool või diivan seda emotsiooni ei asenda.

«

Samal arvamusel on kunstnik ja sisearhitekt Anita Karma, kelle hinnangul peegeldavad kunstiteosed omaniku sisemaailma, loovad uusi mõttemustreid ja diskussioone ning mõjuvad eriti väärikalt just siis, kui neid on osatud õigesti eksponeerida. «Vabalt võib näidata eri stiile ja žanre läbisegi, » ütleb Karma. «Loodusvaateid, graafikat, abstraktseid kujundeid või hoopis fotosid, oluline on vaid see, et tööd omavahel liialt ei konkureeriks ning moo-

KODUSTIIL • APRILL 2019


KUNST KODUS

APRILL 2019 • KODUSTIIL

5 NÕUANNET, KUIDAS KODUS KUNSTI EKSPONEERIDA Tiia Karelson

E-kunstisalongi omanik ja galerist

• Ärge riputage kunstiteoseid liiga kõrgele. Madalamal mõjuvad nad palju paremini. • Kasutage kodudes riputussiine, nii saate teoseid vahetada ja seinale ei jää inetuid auke. • Suur sein vajab suurt korralikku teost, väikesele leidke suuruselt pisem, et tal oleks ruumi «hingata». • Vanematel maalidel vahetage raam. Akvarellide, joonistuste ja graafika puhul ka tagapapp ja paspartuu. See annab väga hea efekti ja raamimisele kulutatud raha on tulemust väärt.

Kunst peab kõnetama, tekitama emotsiooni ja pakkuma elamust.

• Kaitske teoseid otsese päikesevalguse, temperatuuri kõikumiste ja niiskuse eest.

13


14

KUNST KODUS

KODUSTIIL • APRILL 2019

kummalegi kasuks. Maali ja fotot võib eksponeerida küll ühes ruumis, kuid need tasub tema arvates paigutada erinevatele seintele.

Et teos pääseks esile

Taiestega saab muuta kodu eriliseks ja pakkuda midagi hingele.

dustaksid terviku. Isegi kui alguses tundub, et teosed kokku ei sobi, siis on neid võimalik siduda näiteks samas stiilis pildiraamidega. Samuti mängib suurt rolli kompositsioon, mille abil saab luua visuaalset tasakaalu,» jagab Karma häid

nõuandeid teoste nutikaks eksponeerimiseks. Ka Karelson usub, et kõigil neil žanritel on kodus oma koht, ehkki ta ei soovita panna kõrvuti maali ja fotot, sest tekib ebavõrdne konkurents, mis ei tule

«Väikesesse tuppa ei tohiks valida suurt teost ning suurde ruumi väikest,» rõhutab Karelson. «Samuti ei tasuks seinu üle koormata, sest siis ei pääse ükski teos päriselt mõjule.» Seinad ei pea olema heledad, näiteks üksiku musta seina taustal võib kunstiteos olla väga efektne, küll aga peaks need olema ühevärvilised või tagasihoidliku värvilahendusega. «Väga õudne on värviline kunstiteos mustrilise tapeedi taustal,» lisab ta. Elutuppa võiks panna kõige esinduslikuma teose (näiteks maali), kabinetti graafikat, lastetuppa (laste)joonistusi, söögituppa või kööki natüürmorte, terrassile saab kunstiteose paigutada vaid siis, kui see on ilmastiku eest kaitstud. «Oluline, et kunstitöö säiliks keskkonnas hästi ja täidaks ruumis oma rolli,» ütleb Karma. Kui kahtlete, millist teost valida ning kuhu see panna, siis


KUNST KODUS

APRILL 2019 • KODUSTIIL

soovitab Karma kindlasti konsulteerida galeristi või sisearhitektiga, et leida parim lahendus. Kui on soov teost esile tuua või see asub pinnal, kuhu valgust paistab vähe, siis tasub soetada pildivalgusti.

Kättesaadav unistus «Teose hinda mõjutab kunstniku tuntus, osalemine näitustel, kuidas teos on säilinud või milliseid vahendeid on töö loomiseks kasutatud, ent kõik see ei pruugi alati olla määravaks,» rõhutab Karma. Noored kunstnikud pakuvad üldjuhul küll soodsamaid hindu kui meistrid, ent kõik tuulutavad aeg-ajalt oma ruume ja tihti võib saada hea hinnaga juba tuntud kunstniku töid. Samuti toimuvad erinevad oksjonid ja kunstiüritused, kus on võimalik saada häid pakkumisi. «Kunst on investeering, see peab kõnetama ja tekitama emotsiooni,» ütleb Karma. Kvaliteetset ja sisukat kunsti leiab igas hinnaklassis. ← Kunstiteosed lisavad iseloomu ja silmailu igale kodule ning vabalt võib eksponeerida eri stiile ja žanre läbisegi.

Karelsoni ütlust mööda on õlimaalid (loodus, lilled, natüürmordid, figuraalkompositsioonid, portreed) hinnaklassilt kõige kallimad, graafika ja joonistused mõneti odavamad. Viimastel aastatel on hakatud just rohkem graafikat väärtustama. Kirglikel kunstiarmastajatel soovitab Karma silmad lahti hoida kohvikutes, mille seintel võib märgata põnevaid ja pilkupüüdvaid müügis olevaid töid. Ka disainipoodides leidub alati midagi ägedat ning samuti vanakraamipoodides võib sattuda mõne pärli otsa. «Loomulikult on igas galeriis galerist, kes võib kunstihuvilise ka kunstnikuga otse kokku viia ning muuta taiese valimise eriti personaalseks ja põnevaks protsessiks, mis pakub kindlasti omaette elamust,» räägib Karma. Ta soovitab käia näitustel, et lihtsalt avastada, end harida ja meelt lahutada. «Kunsti ei pea kartma ja sellest ei pea ka kohe aru saama,» räägib Karma julgustavalt. Mõnda teost tulebki korduvalt vaadata, tundma õppida ja teatud aja pärast uuesti taasavastada. 

15


16

TEHNIKA

KODUSTIIL • APRILL 2019

Mikrolaineahi kingib köögis vaba aega ja ruumi Paula-Johanna Rõuk

Mikrolaineahi ei ole enam ammu vaid valmistoidu soojendamiseks ning funktsionaalsemad mikrolaineahjud suudavad isegi tavalist ahju lihtsamate roogade valmistamisel asendada.

M

ikrolaineahi on pea igas Eesti kodus kiireim viis toitu soojendada. Euronicsi suurte kodumasinate kategooriajuht Martin Soomi sõnul ostetakse mikrolaineahje stabiilselt, küll aga ei teata tihti, et ahjul on ka teisi funktsioone, mis igapäevase elu oluliselt lihtsamaks muudavad. Nii saab hõlpsasti valmistada näiteks hommikuputru või lõunaks kiire kanafilee küpsetada. «Euroopas on rohkemate võimalustega mikrolaineahjud isegi enam levinud, sest elu on kiire ja inimestel puudub võimalus suuremat ahju koju paigaldada,» räägib Soom. Eestis liiguvad inimesed tema sõnul aina rohkem köögimööblisse integreeritud mikrolaineahjude suunas. See teeb ahju kasu-

tamise mugavamaks ja köök näeb nii parem välja. Üks funktsioon, mida tihti ei kasutata, on külmutatud toidu sulatamine. «Mikrolaineahjudel on spetsiaalsed kaaluautomaatikaga sulatusprogrammid, mille abil saab kiiresti sügavkülmutatud toitu tavameetodil valmistama hakata – praadida, keeta või küpsetada,» seletab Soom. Teine funktsioon, mida pigem praegu ei kasutata, on grill. «Isegi lihtsad kodused juustusaiad või valmistoidud maitsevad pärast kiirgrilli oluliselt paremini,» lisab Soom. Mikrolaineahjude vallas viimasel ajal siiski revolutsioonilisi muutusi toimunud ei ole. «Põhilised edasiarendused on toimunud disainis, tooted on läinud rohkem digitaalsele juhtimisele ja seadistustele, mikrolaineahjude

↑ Integreeritud mikrolaineahi säästab ruumi ja näeb hea välja. Foto: Panthermedia / TONO BALAGUER

sisepinnad on paremast materjalist ja lihtsamalt puhastatavad,» ütleb Soom. Kindlasti võib aga öelda, et praegu on mikrolaineahjud väiksemad kui kümme aastat tagasi ehk tehnoloogiat on siiski edasi arendatud. Soom toob esile mikrolaineaju Sage the Quick Touch™ Crisp. «Ahi grillib, valmistab prae ja kuumutab innovaatilise muundurtehnoloogiaga. Intuitiivsed juhtnupud, kuumutamine ja integreeritud pruunistuspann annavad tulemuseks krõbeda, maitsva ja täpselt õigel temperatuuril kuumutatud toidu,» räägib Soom. Seadmega on võimalik valmistada näiteks hommikuputrusid, pastat, riisi, liha, kala, juurvilju, pitsat, külmutatud saiakesi ja suppe. «Ahju pruunistusanum on ideaalne selliste toitude krõbedamaks muutmiseks, mis võivad mikrolaineahjus nätskeks muutuda,» selgitab Soom. Nii saab tema sõnul ka pitsa, kananagitsad või friikartulid suurepäraselt krõmpsuks. Teine uuem sõna mikrolaineahjude seas on Samsung HotBlast. «HOTBLAST™-i tehnoloogia vähendab oluliselt toiduvalmistamisele kuluvat aega. Sisuliselt puhutakse võimas kuuma õhu juga läbi erinevate õhuavade otse toi-


18

TEHNIKA dule, see küpseb ühtlaselt, jäädes samas seest mahlane ja pealt krõbe,» räägib Soom. Ahi lubab nautida praetud toite tervislikumalt, kasutamata fritüüri või liigset kogust õli. Samuti võib unustada rasvaplekid ja määrdunud pannid «Spetsiaalne SLIM FRY™-i tehno-

KODUSTIIL • APRILL 2019

loogia ühendab grillifunktsiooni kuuma õhu ringlusega, nii et toit on seest ja väljast krõbe, kasutades vaid mõne tilga õli,» seletab Soom. Mikrolaineahju teeb huvitavaks käärimisfunktsioon, mis kergitab tainast või valmistab naturaalset jogurtit ilma igasuguste lisatarviku-

Kuumal õhul põhinev tehnoloogia vähendab oluliselt toiduvalmistamisele kuluvat aega.  Foto: Euronics

teta. Nii saab igal ajal nautida koduseid kooke, leiba, pitsat või jogurtit. Kindlasti soovitab Soom kõigil mikrolaineahjude kasutajatel soetada endale juurde tarvikuna toidukaas. «Toidukaant on lihtsam pesta kui küürida mikrolaineahju. Tarvik maksab alla viie euro, aga säästab oluliselt teie aega ja hoiab kodumasina hügieeni,» soovitab Soom. Experti turundusjuht Veste Kivipalu toob esile Samsungi nutiahju MW5000H, mille võlu on selle paindlikkus. Ahi on varustatud pöördalusega, mida saab eemaldada, nii saab kasutada igat sentimeetrit ahju sisepinnast. Sinna mahuvad ka suured ja kandilised nõud, ka suuremad pannid ja hautamisnõud soojenevad kiiremini ja rohkem jääb aega nautida toitu laua ääres. Ahju puhastamine on kerge tänu lõhnaeemaldusfunktsioonile ja keraamilisele sisepinnale. LG Electronicsi klienditoe operaatori Gints Rutenbergi arvates on mikrolaineahi ideaalne asemik ahjule. «NeoChef™ grillfunktsiooniga mikrolaineahi kasutab konvektsioonküpse-


TEHNIKA

APRILL 2019 • KODUSTIIL

MIKROLAINEAHI AVASTASTI KOGEMATA

Sage tippklassi mikrolaineahi küpsetab, pruunistab ja grillib. 

tust, mis võimaldab toiduaineid sulatada, küpsetada ja röstida,» räägib ta. Rutenberg toob näiteks pitsa valmistamise sahtli, mis võimaldab mikrolaineahjus restoranitasemel pitsat valmistada. «See funktsioon on vaid kindlatel LG mikrolaineahjudel. Mikrolaineahi küpsetab ideaalselt krõbeda pitsa, samuti saab selle funktsiooniga val-

Foto: Euronics

mistada küpsiseid,» lisab Rutenberg. Healthy Roasting and Fry seadistus võimaldab aga valmistada roogi, mis on ühtviisi tervislikud ja maitsvad. «Praadimisfunktsioon vähendab toitude rasvasisaldust kuni 72 protsenti ja röstfunktsioon annab 72 grammi rasvakadu võrreldes tavapärase mudeliga,» selgitab ta. 

Tehnika avastas 1941. aastal iseõppinud insener Percy LeBaron Spencer, kes töötas magretoonidega ehk radariseadmetega, mis töötavad mikrolaine kiirguse abil. Seadet testides märkas Spencer, et taskus olnud šokolaaditahvel hakkas sulama. Mees proovis sarnaselt küpsetada ka popkorni ja muna: popkorn plaksus, kuid muna plahvatas. Seejärel suunas Spencer mikrolained metallkasti, püüdes nii energia lõksu, sest lained ei suuda läbi metalli tungida. Mees patendeeris mikrolaineahju 1945 ja esimest kaubanduslikku mikrolaineahju testiti kaks aastat hiljem Bostoni restoranis. Samal aastal tuli välja ka ahi Radarange, mis oli 1,7 meetrit kõrge ja kaalus 340 kilo. Läksid mõned kümnendid, kui mikrolaineahjud suudeti teha piisavalt väikeseks ja soodsaks, et need laialdaselt kasutusele võtta. Allikas: LiveScience

19


Aiastiil INSPIR ATSIOONI

JA

AIA

AJAKIRI

APRILL 2019


Toimetajalt

K

odutunne on eriline, see ei mahu nelja seina vahele, vaid tahab ikka ronida ka veidi kaugemale. Lisaks sügaval hingesopis elamisele, pesitseb ta ka meie aedades ja terrassidel. Kui tavapäraselt pannakse suuremat rõhku just siseruumide hubaseks muutmisele, siis tegelikult annab palju ära teha ka õues. Päikselisi päevi kipub aastaringis sageli nappima ning eestlased tahavad iga kaunist hetke viimseni ära kasutada. Pole siis imestada, et rääkimata laudadest-toolidest on õue kolinud ka köök. Kui esialgu toodi endaga õue kaasa ehk üks serveerimislaud või mõni kapp, siis nüüd võib uhkematest köökidest leida kogu vajamineva varustuse tõelise gurmee-eine valmistamiseks. Ja miks ka mitte? Valikuid, kuidas õues kokkamine teha lõbusaks ning täpselt sama mugavaks kui klassikalises köögis, on sadu. Nii saab õhtusöögi juurde nautida ka oma kätega loodud kaunist rohelust. Seega labidas ühte ja lusikas teise kätte ning õue! Johanna Heinmaa

Toimetaja: Johanna Heinmaa, tel 666 2268, e-post: johanna.heinmaa@postimees.ee Reklaamitoimetaja: Jelena Bazanova, tel 666 2253, e-post: jelena.bazanova@postimeesgrupp.ee Projektijuht: Diana Vodenejeva, tel 5300 6533 e-post: diana.vodenejeva@postimeesgrupp.ee Keeletoimetaja: Triin Prints Kujundus: Tiit Sermann Trükk: AS Kroonpress Väljaandja: Postimees Grupp AS

Sisukord

4

HEA VÄLIKÖÖK TUBASELE SUGULASELE ALLA EI JÄÄ

8 ÕIGE ÕUEVALGUSTUS LOOB HUBASE MEELEOLU

12 EFEKTNE VEESILM ON KODUAIA EHTEKS

20 HÄSTI HOOLDATUD AIAMÖÖBEL KESTAB KAUA

16

EKSOOTILISE TAIME KASVATAMINE PAKUB SILMAILU JA HUVITAVAID MAITSEID


VÄLIKÖÖK

AIASTIIL • APRILL 2019

Hea väliköök tubasele sugulasele alla ei jää

Korralik valgustus väliköögis annab võimaluse kööki kasutada kella- ja aastaajast hoolimata.

Anna-Liisa Mets Fotod: Ulaelu

Hästi läbi mõeldud väliköök lubab soojal ajal kõik päevased toimetused õue ümber kolida. Aga selleks, et kõik vajadused kaetud saaks, tuleb teha korralik eeltöö. Nagu tavaköögiski.

V

äliköögi saab rajada nii paralleelselt maja ehitusega kui ka hiljem, mil maja ehk isegi juba aastakümneid paigas olnud. «Kindlasti tuleb enda jaoks paika panna, kui kapitaalset lahendust soovitakse: kas tagasihoidlikumat köögi-

nurka või põhjalikku, kõiki koduköögi võimalusi pakkuvat lahendust,» ütleb Marge Laan Campo Köökidest. Ka eeltöö on väga tähtis. «Põhjalik läbimõtlemine välistab üleinvesteerimise või siis hilisema, kuid suurte lisakuludega ümberehituse,» lisab ta. Ulaelu pakub silmatorkava disai-

niga välikööke, on töötanud nii paralleelselt arhitekti ja maastikuarhitektiga kui ka loonud kööke aedadesse, kus kõik detailid juba ammu paigas. «Kliendilt on reeglina lähteülesanne, erinevad mõtted, mida köögis näha soovitakse. Millised vahendid kokkamiseks soetada, erinevad grillid, gaasipõletid, valamud ja muu selline, on juba Ulaelu soovitada,» räägib ettevõtte esindaja Kaido Kivi. Ulaelu pöörab palju tähelepanu sellele, et projekteeritud tulemus oleks ühtaegu praktiline ja kasutajasõbralik köök, samas ka ümbritsevate hoonete arhitektuurse tervikuga sobiv lahendus.


VÄLIKÖÖK

APRILL 2019 • AIASTIIL

gi teatud oskusi, head planeerimist ja silma, et tulemus saaks igast küljest terviklik ja hästi õnnestunud. Kui sellist vaba aega pole või üldse enda oskustesse ei usuta, siis on kindlasti õigem spetsialist kutsuda. Teatud rolli mängib mõistagi ka projekti suurus: iga inimene peab ise suutma hinnata, kui palju ta ette võtta jaksab või oskab. «Üks võimalus on ka see, et osa töid teed ise ja üle jõu käivad annad spetsialistidele,» räägib Laan.

Ehitamisel hulluks ei tasu minna Paberimajandusliku poole pealt alla 60 ruutmeetri suurused köögid ehitusluba ei vaja. «Samas paiknevad väliköögid tihti krundi tsoonis, kus tuleb arvestada naabrite õigustega, samuti järgida päästeameti ettekirjutisi. Soovitame enne ehitamist kindlasti omavalitsusega suhelda ja oma soovi kooskõlastada. Teatise esitamise kohustust ei tohi ka unustada,» räägib Kivi. Läbi tuleks mõelda ka õuesöögikoha asukoht. «Selle valimisel tuleb silmas pidada ilmakaari, tuulte ja päikese liikumist, krundi ja põhihoone üldist arhitektuuri ning asukohta,» soovitab Laan. Väliköögi ehitamise lõpptulemus on ilus ja kasutajasõbralik köök ning alles on jäänud ka head suhted ümberringi elavate inimestega. Arvesse tuleb võtta, et üleaedsetel võib olla erinõudmisi pri-

vaatsuse või kodust avanevate vaadete osas ja nendega on mõistlik arvestada. «Välistada ei tasuks ka võimalust mitme peale ühine väliköök rajada,» soovitab Kivi. Kuigi väliköögi võib ka ise valmis pusida, siis ilusa ja tervikliku tulemuse saamiseks võiks ses osas usaldada spetsialiste, ja varuda aega. «Kui tegemist on juba toimiva majapidamise laiendusega, siis on väikesele mahule teinekord keeruline ja kulukas häid tegijaid kiiresti leida. Ehitus tasuks plaanida pikemalt ette. Mitte alustada aprillis sooviga, et tahaks mais juba kööki kasutada. Jõuate küll maiks, aga järgmisel aastal,» ütleb Kivi. See, milline peaks olema väliköögi visuaalne pool, on juba puhtalt maitse küsimus. Ulaelu on projekteerinud täiesti avatud lahendusi kui klaasitud paviljone ja mingeid reegleid Kivi sõnul ses osas üldiselt ei ole. Üht-teist tasuks siiski silmas pidada. «Minu soovitus on, et jätke väliköök väliköögiks. Kusagilt jookseb piir, et kogu tulemus meenutab juba tubast olemist. Ei ole halba ilma, on valesti valitud rõivastus. Kui kasutada kvaliteetseid materjale, siis on lõpptulemus ilmastikukindel ja sisuliselt hooldusvaba köök aastakümneteks,» sõnab ta. Kui seinad ümber ehitada, on hea lahendus lükanduksed, millega saab

PEA MEELES! Veevärgiga väliköögis tuleb talve eel kindlasti hoolt kanda, et vesi saaks kinni keeratud ja veetorud tühjaks lastud, muidu külmuvad torud talvel lihtsalt lõhki. Kindlasti vajab korralik väliköök korralikku projekti ja head ehitajat. Kes ennast väga usaldab, võib katsetada ka ise ehitada. «Mina hindan kindlasti isetegemist, seda head ja positiivset energiat, mis hiljem suurt rahulolu pakub, et oled ise midagi oma kätega loonud. Ma näen seda kui kvaliteetset vaba aja veetmist,» sõnab Laan. See aga eeldab mõista-

Julgemalt võiks ka Eesti kliimas rajada katuseta välikööke, sest asja mõte on siiski vaba ja värske õhu nautimine, mida liiga kinni ehitatud köögid teha ei lase.


VÄLIKÖÖK

AIASTIIL • APRILL 2019

↑ Kaitseks ilmastikutingimuste eest võiks väliköökides kasutada lükandseinu, mida kõleda ilma korral lihtne kinni tõmmata. ↗ Grillinurgast teeb köögi sinna sisse viidud veevärk. Kindlasti peaks olema ka soe vesi.

ruumi vastavalt ilmastikuoludele nii avatuks kui ka kinnisemaks muuta. «Kindlasti peab olema väliköögil avatud ja lahtine osa, kus mõnusaid sooje suvehetki nautida,» lisab Laan. Et väliköögis mitte külmetada, tasub need varustada soojuskiirguritega. Ulaelu kasutab nii elektrilisi kui ka gaasil toimivaid kiirgureid, mida saab kas juba kohe eos ehituslikult integreerida või siis hiljem eraldi toodetena lisada.

Sisustus oleneb soovidest Mis puudutab detailsemat sisustust, siis üldiselt võib Kivi sõnul väita, et lihtsa grillinurga muudab väliköögiks valamu lisamine. «Ja kui vesi juba mängu tuleb, siis soovitan kindlasti kaaluda lisaks külmale veele ka sooja vee võimaluse loomist. See muudab õues kokkamise väga mugavamaks: sisuliselt saate kõiki tarvikuid kohapeal pesta,» räägib ta. Paljudele tundub see luksuslahendusena, tegelikult on see aga lihtne ees-

Ka klassikalisel puugrillil on tänapäevases väliköögis oma kindel koht.

märk, mis peaks olema ühes väliköögis sama elementaarne, kui on meie tubastes köökides. Kirglikule söögivalmistajale ei piisa väliköögis ühest grillist. «On välikööke, kus on isegi viis või rohkem toiduvalmistamise kohta: söe- või gaasigrill, barbecue, vokkpann, suitsuahi, pitsaahi, pliit, küpsetusahi ja plancheta,» loetleb Laan. Laane enda väliköögi puhul on väga oluline kasvuhoone lähedus ja vertikaalne taimesein, kus ripuvad nutikad taimepotid maitsetaimede ja muu kasvatamiseks. Kivi sõnul ei tasuks hästi sisustatud välikööki suhtuda kui suvisesse mängunurka, sest põhjalikult läbi mõeldud ehitist on võimalik kasutada aasta läbi. Seetõttu peakski sisustust kavandades mõtlema sellele, kuidas kööki võimalikult suure osa aastast kasutada saaks. Niisiis on kõige muu kõrval oluline ka valgustus: talvel läheb vara pimedaks ja tehisvalgus on hädavajalik. Laane pere armastab väga välikööki kasutada. «Eelmise aasta suvi oli meie perele ideaalne. Tegime praktiliselt kõik söögid väljas. Köögipliiti kasutasime ainult mõned korrad, kui varahommikul kiire oli. Isiklikult loodan sellel hooajal samuti enamiku aega väljas veeta,» räägib Laan. Põhjalikult tehtud köök on väga mugav, aga palju määrab siiski isiklik suhtumine. «Eelkõige on see elustiili ja tahtmise küsimus – kui sulle nii meeldib, siis saab igasuguse varustusega väliköögis nutikalt ja mitmekesiselt süüa teha,» lisab Laan. 


ÕUEVALGUSTUS

Õige õuevalgustus loob hubase meeleolu

AIASTIIL • APRILL 2019

Karen Schmidt Fotod: Shutterstock

Kevadel ja suvel tahaks hiliste õhtutundideni olla väljas ning hästi valitud õuevalgustus tekitab terrassil, aias või rõdul tõeliselt õdusa olemise.

Basseinivalgustid äratavad veesilmad ellu.


V

algusega on võimalik aed, terrass või rõdu muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks. Teadlik aiaplaneerija mõtleb valgustusele juba enne aia rajamist, sest siis saab kaablid paigaldada õigetesse kohtadesse,» räägib Hektor Lighti esindaja Ülle Jõks. «Õues võiks kasutada emotsiooni- ehk kujundusvalgust.» Planeerimisel tuleks mõelda, milline on aed suvel ja talvel või kuidas õuevalgustid paigutada, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust. Sel puhul on Jõksi sõnul väga praktilised just teisaldatavad õuevalgustid. Ettevõtte Moodne Valgustus turundusjuht Elena Revyakina rõhutab, et mistahes valguslahendus peab olema põhjalikult läbi mõeldud, et see looks õige meeleolu, oleks funktsionaalne ja harmoneeruks kogu ümbritseva aia kompositsiooniga. Kindlasti peab olema projekt, kas enda koostatud, kui selleks on olemas vajalikud teadmised, arhitekti või maastikuarhitekti tehtud. Peab olema kindel nägemus soovitud valguslahendusest sõltuvalt terrassi, rõdu või aia olemusest ning läbimõeldud elektriprojekt, et valgustite sisse ja välja lülitamine ning reguleerimine oleks läbimõeldud ja mugav.

«

Valgus äratab aia ellu «Kujundusvalgus luuakse erinevate objektide, puude või põõsaste väljavalgustamisega ning oluline on oskus luua valguse ja varju efekte,» räägib Jõks. Õuevalgustid võiks tinglikult jagada statsionaarseteks ja teisaldatavateks. Aias saab kasutada eri kõrgusega pollar- ja postvalgusteid, pinnasesse süvis-


ÕUEVALGUSTUS

AIASTIIL • APRILL 2019

↑ Tee- ja sõiduradadel võib kasutada näiteks postvalgusteid. ↓ Valgusega on võimalik terrass muuta õdusaks ja kutsuvaks.

Välisvalgustusse sobib Jõksi ütlust mööda suurepäraselt leed ehk valgusdioodlamp, mida iseloomustab väike elektrienergia kulu ja pikk tööiga. Eelisteks on nendel veel väike soojuseraldus, hea värviesitus, vibratsioonikindlus, väikesed mõõtmed ja hoolduskulud. «Praegu on suund madalamate, soojemate värvustemperatuuride suunas, sest inimesed tunnevad end siis mugavamalt. Ameerika meditsiiniliidu (AMA) hiljutise uuringu põhjal soovitatakse värvustemperatuuriks 3000 kelvinit (K) või alla selle (alla 3000 K on soe valgus, vahemikus 3300–3500 on keskmine vahepealne ja üle 4000 K on külm valguse värv). Kõrgema värvustemperatuuriga leedvalgustus kiirgab suuremat hulka sinist valgust, mis palja silmaga vaadates näib meile valge ja see arvatakse olevat suurte annuste puhul inimestele kahjulik. Väidetakse, et kõrgemad värvustemperatuurid võivad mõjutada inimeste ööpäevarütmi,» räägib Jõks.

Kõikjale oma lahendus

tatavaid valgusteid, suundvalgusteid, fassaadivalgusteid ja teisaldatavaid valgusteid ning parima lahenduse saab erinevaid valgusteid kombineerides. Õuevalgustust valides tasub Jõksi sõnul arvestada eramu arhitektuuri ning kasutatud materjalidega. Tähelepanu tuleks pöörata ka kvaliteedile ning uurida, millised tootjad on just välisvalgustitele spetsialiseerunud – ostetakse valgustid ju aastateks. Ka Revyakina rõhutab enim just kvaliteedi olulisust. «Väljas kasutatavate valgustite puhul tuleb tähelepanelikult järgida pakendit ja toote spetsifikatsiooni ning tõepoolest veenduda, et valgusti sobib õues kasutada. IP-aste

ehk niiskus- ja pritsmekindlus ei tähenda veel seda, et valgusti sobib õue,» selgitab ta. «Kvaliteetseid välisvalgusteid ei pea tooma tuppa hoiule, need peavad hästi vastu igasuguste ilmaga.» «Kui IP-number on vähemalt 44 või suurem, sobib valgusti õues kasutada, kui valgustil on märge IP67, võib seda paigaldada ka veega vahetult kokkupuutuvatele pindadele,» lisab Jõks. Kuigi valgusallikaid, mida õuevalgustusse sobitada on erinevaid, siis ebaefektiivsete hõõglampide ja valgusviljakusega halogeenlampide aeg on ümber ja nende asemel võib kasutada energiat säästvaid kompakt-luminofoorlampe (tuntakse säästulampide nimega).

Liikumissuuna annavad markeerimisvalgustid tee- ja sõiduradadel. «Nendeks võivad olla nii süvis- kui postvalgustid. Läbi tuleb mõelda täpne paigutus, sest näiteks autoteele paigaldatud valgustid peaksid olema suutelised taluma auto raskust ning sellekohane märge on kirjutatud otse valgustile (driveover või max 3000 kg) ,» selgitab Jõks. Revyakina sõnul sobivad tee markeerimiseks pollar või nn «kilpkonna» tüüpi valgustid, ehkki viimaste paigaldamist tuleb kindlasti planeerida enne tee ehitamist, lisaks tuleb jälgida, et need poleks liiga võimsad ega pimestaks. Veesilmadesse on ideaalsed basseinivalgustid, lillepeenraisse saab paigutada piikidega teisaldatavaid pinnasesse sissesurutud valgusteid. «Peab vaid arvestama, et põledes kuumenevaid valgusteid ei ole mõttekas kasutada taimede vahetus läheduses, » lisab Jõks. Terrassi saab sisustada suisa tubaselt, sest välisvalgustid on välimuselt sarnased sisevalgustitele, kuid omavad vajalikku niiskuskindluse astet. Prožektortüüpi õuevalgusteid saab suunata puude võredesse, valgusteid võib paigutada müüride peale ning efektne on mõnede objektide hästi madalalt valgustamine nn peidetud allvalgusega (näiteks terrassi, pingi, laua alla peidetud valgustiga). 


SISUTURUNDUS

APRILL 2019 • AIASTIIL

Elustiil. Mõnusad soojad kevadilmad on lõpuks ometi käes. Päike paitab pehmelt põski ning iga vaba hetke tahaks veeta värskes õhus – terrassil, rõdul või aias toimetades.

Mitte üksnes aiapidamine, vaid elustiil

K

õigi rohenäppude rõõmuks pakub Vitavia atraktiivseid ja põnevate lahendustega kasvuhooneid, mis viivad aiapidamise täiesti uuele tasemele. Vitavia toob elu teie aeda, sest lisaks taimede kasvatamisele saab kasvuhoones kokata, nautida enda kasvatatud toorainest valmistatud puhast ja kvaliteetset toitu ning pere ja sõpradega mõnusalt aega veeta. Tõeline oaas, kus end hea energiaga laadida ning kuhu halva ilma eest peitu pugeda. Lisaks klassikalise kujuga kasvuhoonetele pakub Vitavia aiapaviljoni, veranda ja talveaia stiilis mudeleid. Tootevalik on tõepoolest mitmekesine ja põnev, sest isegi traditsioonilised kasvuhooned on võimalik külgede pikendamisega muuta avaramaks, valgusküllasemaks ja luksuslikumaks. Samuti on mõeldud linnainimestele ning neile, kellel on kodus väga väike aialapp; valikus on ka seina äärde kinnitatavad kasvuhooned, mida võib paigaldada näiteks rõdule. Vastupidavad ja lihtsalt paigaldatavad Vitavia kasvuhooned on valmistatud alumiiniumist ning disainitud ja toodetud spetsiaalselt põhjamaisele kliimale. Valikus on väga erineva kuju, disaini, värvuse ja suurusega mudeleid.

Aiamaja Hera 9000

Midagi hingele On teaduslikult tõestatud, et aiapidamine tervendab keha ja vaimu. Vähem oluline pole seegi, et lähedastega veedetud aeg on kahtlemata üks meie tasakaalu ja meelerahu allikaid. Vitavia on leidnud võimaluse, kuidas need kaks tegevust ühendada. Topeltrõõm ja topeltmeelerahu. Kasvuhooned on kirglike aiapidajate ühed meelispaigad ka seetõttu, et tänapäeval on aina populaarsem ise toitu kasvatada. Hobiaednike hulk on eriti just noorema põlvkonna seas viimasel ajal palju kasvanud. Ühelt poolt taasavastatakse esivanemate iidseid aiandustarkusi ning eksperimenteeritakse uute taimede ja põnevate maitsetega, teisalt peetakse tähtsaks, et toit oleks puhas ja värske. Ise kasvatades teate alati, mida sööte. Vitavia võimaldab kõike seda nautida, sest tootevalikusse kuuluvad erinevad kompaktsed ja mahukad puuküttega pitsa- ja grillahjud, mis pakuvad mitmekesiseid võimalusi maitsvate roogade valmistamiseks ning sobivad hästi näiteks leiva ja pitsa küpsetamiseks ning liha, kala ja köögiviljade grillimiseks. Suur rõõm on südame ja hoolega kasvatatud aiaande perega jagada. Vitavia kasvuhoone annab võimaluse olla enda loodud maailmas, puhata, tegeleda taimedega ning jätta halb ilm ning mured selja taha. Isegi kui aiapidamine pole veel teie kirg, siis võib Vitavia kasvuhoonega sellest saada eluaegne hobi ja meeldiv harrastus. Vitavia toob elu teie aeda! Uuri lähemalt: www.vitavia.ee.

Kasvuhoone Vitavia-Neptun

Miks valida Vitavia kasvuhoone? • Aiandusega tegelemine tervendab keha ja vaimu ning maandab stressi. • Vitavia kasvuhooned loovad meeldiva atmosfääri ning võimaldavad veeta mõnusalt aega pere ja sõpradega. • Lähedastega veedetud aeg suurendab tasakaalu ja meelerahu. • Kasvuhoones võib ise toitu kasvatada ning seeläbi panustada enda ja oma pere tervisesse. • Pitsa- ja grillahjud pakuvad mitmekesiseid võimalusi erinevate põnevate roogade valmistamiseks. • Atraktiivse välimusega Vitavia kasvuhoone kaunistab aeda.


VEESILM

AIASTIIL • APRILL 2019

Veesilm on kahtlemata pilgupüüdja ja rõhutab ümbritsevat aiaruumi.

Efektne veesilm on koduaia ehteks Karen Schmidt Fotod: Shutterstock

Veesilm vajab hoolt ja tähelepanu, ent kaunistab koduaeda ning vaiksel veevulinal on rahustav mõju. Lisaks ei tasu unustada, et väike veekogu võib olla ka üsna praktiline.

V

eesilm on kahtlemata pilgupüüdja ja veepeegel rõhutab ümbritsevat aiaruumi,» ütleb maastikuarhitekt Edgar Kaare. «Sellega on võimalik siduda kogu ülejäänud kompositsioon – teedevõrk, haljastus ja väikevormid, nagu terrassid ja skulptuurid,» lisab ta. Veesilm on kujunduselemendina väga mitmekesine. Näiteks pimedal ajal saab selle valguse abil hoopis teisiti ellu äratada. Kindlasti tasub mõelda, milliseid väärtusi võiks

«

üks veesilm aias veel pakkuda. Näiteks võib seda kasutada kastmisvee otstarbel, sest teaduspärast on n-ö elus vesi kastmiseks just kõige parem. Kui võimalik, siis soovitab Kaare veesilma planeerimisse kaasata professionaalse maastikuarhitekti, sest koostöös valmib kahtlemata parim funktsionaalne, esteetiline ja ökonoomne lõpptulemus. «Erinevate veesilmade puhul on piiriks vaid taevas,» räägib Tiigitehnika juhatuse liige Viljo Jõela. «Aia kaunistuseks võib olla väike vee-

ga täidetud kausikene, kivihunniku otsast algav ja teises kivihunnikus lõppev oja või kaskaad, tiik koos oja ja kaskaadiga või hoopis suur ujumistiik koos purskkaevu ja erinevate valguslahendustega.» Samas paneb ta aiapidajatele südamele, et kui veesilma ei rajata õigetel alustel, siis võib selle korras hoidmine muutuda hiljem tüütuks kohustuseks ja tulemuseks on kena rohelise veega sääsekasvatus. «Samuti tasub arvestada sellega, et tiikide või ka veesilmade (automaatse) täitmisega kaasneb ala-


VEESILM

AIASTIIL • APRILL 2019

Aiaveekogusse on võimalik paigaldada purskkaev või ilmestada seda erinevate valguslahendustega.

ti (elektri)kulu, isegi siis, kui vesi tuleb oma (puur)kaevust,» rõhutab Jõela.

Harmoonias ümbritsevaga «Veesilma rajamiseks on laias laastus kaks varianti,» räägib Jõela. «Esiteks, kaevata vajaliku suurusega auk õige koha peale maasse ning oodata, et loodus teeks oma töö. Teiseks, katta augu põhi tehismaterjaliga (betoon, geo-

membraan, savikangas vms) ning täita auk veega. Veesilma sügavus peaks olema minimaalselt üks meeter, soovitatavalt vähemalt poolteist.» Loodusliku põhjaga tiigi eelis on Jõela ütlust mööda see, et tiik toimib enamasti inimese sekkumiseta. Seevastu tehisliku põhjaga tiigis on võimalik loodusliku keskkonna teket ise suunata. «Tehnika abil on tiigis toi-

muva üle parem kontroll ning reeglina näevad sellised tiigid ka silmale ilusamad välja. Aga inimeste eelistused on erinevad,» tõdeb Jõela. Jõela ei soovita veesilma ehitada otsese päikesevalguse kätte ega suurte puude vahetusse lähedusse, ehkki vee liigset soojenemist saab vältida, kui ehitada sügavam veesilm, ning veepinnale kogunevate puulehtede koristami-


APRILL 2019 • AIASTIIL

Põhimõtteliselt sobivad kodusesse veesilma kõik Eesti kliimas kasvavad veetaimed.

seks on olemas skimmerid ehk pinnakoorijad. Kõik see tähendab muidugi lisakulutusi ning hoolika plaanimise ja maastikuarhitekti abiga võivad need olla olemata. Maastikuarhitektina vaatab Kaare suurt pilti ning tõdeb, et tema arvates ei tohiks veesilma rajamisse suhtuda kui eraldiseisvasse objekti, vaid seda peaks võtma kui lahutamatut osa ümbritsevast. Peab jälgima, et veesilm oleks proportsioonis ülejäänud aiaruumiga, et säiliks piisavalt avarust ning veesilm ei takistaks liikumist või muid tegevusi aias. Kui tiiki kasutada veel kastmisvee otstarbel, siis tasub see rajada vett vajavate alade lähedusse, nagu näiteks tarbeaed ja suuremad istutusalad. Eraldi teema on turvalisus. «Kui veesilma pole võimalik rajada nii, et pilk aknast seda vabalt haaraks, on see väikelastele ja ka mõnedele koduloomadele ohtlik,» selgitab Jõela. Roostevaba terasvõrguga kaetud veesilm ei paku kindlasti esteetilist vaatepilti. «Ohutus sõltub veesilma lahendusest. Kui on kavandatud laugete kallastega ja madalam veesilm, siis on ka ohutus suurem,» täpsustab Jõela.

Pane veesilm elama Põhimõtteliselt sobivad kodusesse aiaveekogusse kõik Eesti kliimas kasvavad veetaimed. «Kui veesilma põhi on naturaalne (savi, muld, moreen), siis peaks vältima invasiivseid taimi, sest hiljem on suuremate tiikide puhul nende levikut väga keeruline kontrollida. Tehispõhjaga tiikidesse istutatakse taimed spetsiaalsetesse pottidesse või põhjasubstraadi (kiviveeris vms) olemasolul otse sellesse,» rõhutab Jõela. Kasvatada saab ka kalu, kuid selleks peab veesilm olema piisavalt suur. Samuti peab Jõela ütlust mööda arvestama, et kalad lisavad oma elutegevuse käigus vette kõvasti toitaineid, seega nende tarbijad, taimed, peaksid kindlasti olemas olema. Väiksemate veekogude korral peab arvestama ka kalade talvitusvõimalusega – liiga madalad või väikesed veekogud külmuvad põhjani läbi ja kalad hukkuvad. Koskede või purskkaevude rajamisel tuleb mõelda, mis toimub teie ümber. «Kui elate naabritest piisavalt kaugel, siis ei häiri veesulin tõenäoliselt kedagi, aga tiheda asustusega elurajoonis peab purskkaevu ööseks ilmselt välja lülitama. Seaduse järgi peab veealuste valgustite või üldse veesilmaga seotud aparaatide korral kasutama rikkevoolukaitsmega kaitstud toitesüsteemi,» toonitab Jõela. 


EKSOOTILISED TAIMED

AIASTIIL • APRILL 2019

Eksootilise taime kasvatamine pakub silmailu ja huvitavaid maitseid Paula-Johanna Rõuk

Karella-kibekurk

Fotod: erakogu

Saaremaal elav aednik Heli Kuusk tegeleb põnevate ja eksootiliste taimedega, mis Eestis hästi kasvavad ja korralikku saaki annavad.

E

ksootilisi taimi kasvatab Kuusk kasvuhoones, kuid mõnda neist, näiteks maapähklit võib ka toas kasvatada. Aednik kasvatab hobikorras nii bataati kui ka kurkumit, kuid eelkõige huvitavad teda eestlasele täiesti tundmatud taimed, mis üllataval kombel siin hästi vilja kandma hakkavad.

Maapähkli kasvatamine lõbustab lapsi Maapähkel on Kuuse nimekirjas kõige tuttavam taim. Neid hakkas ta aastaid tagasi kasvatama otse poest

ostetud pähklitest. «Pähkleid müüdi kaunadena, need olid töötlemata ja idanesid kergesti. Praegu müüdavate puhastatud ja töödeldud pähklitega on seda raskem teha. Seemneid tasub otsida näiteks ökopoest,» räägib Kuusk. Lõunamaalt pärit soojalembene taim kannab Eestis saaki vaid kasvuhoones. «Saak pole väga suur, kuid ilma pole ka jäänud. Oma aia maapähklid on väga hea värske maitsega ja neid on eriti tore kasvatada, kui peres on väikeseid lapsi, sest mullast on põnev kaunu otsida,» ütleb Kuusk.

Maapähkliistikud tuleb kindlasti juba aprilli alguses ette kasvatada. «Metsiku maapähkli seemned idanevad väga kiiresti ja pistavad juba nädalaga nina mullast välja. Kasvuhoonesse istutada võib taimed alates mai keskpaigast, kui öökülma enam kartma ei pea. Taimed kasvavad kõige paremini 20–17 kraadi juures ja suuri temperatuurikõikumisi ei taha. Pähkel õitseb juuli lõpust augusti keskpaigani ja saaki võib ootama hakata septembris, kui näha, et lehed hakkavad juba kolletama,» selgitab Kuusk.


EKSOOTILISED TAIMED

AIASTIIL • APRILL 2019

Karella-kibekurk võib üllatada «Kõrvitsaline karella-kibekurk pärineb Aasia ja Aafrika troopilisest kliimast ning taime seemneid leidub ka meie aiapoodides,» sõnab Kuusk. Kibekurgi omapärase välimusega ogalised viljad kõlbavad süüa vaid noore ja helerohelisena. «Vanemaks saades muutub vili kollasemaks ja lõpuks oranžiks, kuni avaneb lilleõiena ja paljastab erkpunased valminud seemned. Kibekurki kutsutakse ka pööraseks kurgiks, sest mõnikord avaneb vili nii jõuliselt, et seemned lendavad laiali,» teab aednik rääkida. Kõige raskem osa karella-kibekurgi kasvatamise juures on seemne idandamine. «Soovitan neid enne leotada ja kui seeme idaneb, on taimega pool tööd juba tehtud,» sõnab Kuusk. Taimi tasub ette kasvatada märtsi teisel poolel ja kasvuhoonesse saab need istutada 30–40 päeva vanuselt. Söögiks kõlbavad 8–10 päeva vanused kõvad rohelised viljad, mis on toorelt veidi mürgiOgamelon


APRILL 2019 • AIASTIIL

sed ja vajavad kerget töötlemist. Maitselt hapukaid ja mõrusid vilju tuleks leotada vähemalt kuus tundi soolases vees, seda aeg-ajalt vahetades. Ka kupatamisega saab kibeainet vähendada. Karella sobib aedniku soovitusel salatitesse ja liharoogadesse, marineerimiseks ja soolamiseks. Söögiks kõlbavad ka noored lehed ja võrsed.

Ubajuur püsib krõmps ka keetmisel Liblikõieliste sugukonda kuuluv ubajuur pärineb Mehhikost ja Lõuna-Ameerikast, taime kutsutakse ka Mehhiko naeriks. «Kõik taime osad peale maitsva juure on mürgised,» hoiatab Kuusk. Eesti kliimas tuleb taimi hakata ette kasvatama juba märtsis ning kasvuhoonesse saab need istutada mai lõpus, kui öökülmaoht möödas. «Mugul võib kasvada ligi kiloseks ja rohkemgi. Minu omad jäid mehe rusika suuruseks,» räägib Kuusk. «Mugulad säilivad mõne kuu ning need saab lühiajaliseks säilitamiseks vartpidi patsi punuda nagu sibulad.» Viljaliha maitse meenutab nii kartulit kui ka õuna, mugulaid süüakse enamasti toorelt. «Maitseks lisage soola, Cayenne´i pipart ja sidrunimahla,» soovitab Kuusk Mehhikos populaarset suupistet. Viljaliha ei lagune kuumutamisel ja jääb ka keetes, hautades või praadides krõmpsuks.

Ogamelon võib torgata Dekoratiivset ja huvitavat ogamelonit saab ka õues kiletunnelis või talveloori all kasvatada. Ogamelon kannab väga palju vilja, kuid neid vilju on väga raske seal lehtede vahel näha ja neid ei näe enne, kui sügisene külm tuleb ja lehed ära võtab. Rohelised viljad valmivad järgi ja muutuvad vahtralehtede kombel oranžiks. Siis on ogamelon ka kõige maitsvam. Želeesarnase viljaliha roheline värvus meenutab kiivit. Kogu vilja sisu koos seemnetega on söödav ja vilja süüakse enamasti toorelt. Taime karvased lehed ja varred teevad puutudes haiget ning vilja teravate astelde vastu ei ole sageli kinnastestki abi. Sel põhjusel on ogamelon väikestele lastele suisa ohtlik. Kuusk nopib teravad astlad enne säilitamist ära. Vili seisab aga muljeltavaldavalt hästi, Kuusel säilisid viljad elutoas riiulil pea poolteist aastat.

Iidsed ravimtaimed lillepotis Räpina aianduskooli köögiviljanduse õpetaja Anu Käärile on põnevad kultuurid näiteks karella-kibekurk ja melon-maavits. Aknalaual ja amplipotis on aga väga hea kasvatada Paraguay suhkrulehte ehk steeviat ja magusat lippiat. «Mõlemad ülimalt tervislikud ja kasvavad hästi koos ka dekoratiivtaimedega,» rääkis ta. Mehhikost pärit steevia ja magus lippia on looduslikud suhkruasendajad, mis on kordi magusamad kui suhkur ning samal ajal täiesti kalorivabad. Taimi saab kasutada tee tegemisel ja magustoitudes, samas on nad oma omadustelt ka võimsad ravimtaimed. Näiteks sobivad taimede lehed diabeetikutele või kaaluga kimpus olijatele, sest erinevalt suhkrust ei tõuse neid süües kehakaal. Paraguai suhkrulehte ja magusat lippiat saab kasvatada ka kasvuhoones või peenral, kuid kõik eelmainitud kultuurid on väga soojalembesed just ettekasvatamise mõttes. «Eestlaste maitsetaimede lembust arvesse võttes oleksid viimased kaks nimetatutest sobivaimad rõdul või terrassil kasvatamiseks. Kui on piisavalt ruumi ja võimalus taimi toestada, saab ka kahe esimesega väga edukalt hakkama,» lisab Käär. 


AIAMÖÖBEL

AIASTIIL • APRILL 2019

Hästi hooldatud aiamööbel kestab kaua Anna-Liisa Mets Fotod: Shutterstock

Aiamööblihooaeg on pärast pikalt vindunud kevade algust lõpuks ometi käes. Nüüd on paras aeg talvepuhkusele saadetud mööblitükkide seisukorrale pilk peale visata.

H

oolas aiamööbliomanik kontrollib esemete korrasolekut kaks korda aastas: sügisel enne selle panipaika ära viimist, ja kevadel, kui mööbel uuesti käiku läheb. Kui sügisel piirdutakse tihtilugu mööbli puhastamisega, siis just kevadised soojad ilmad on sobiv aeg, et ette võtta mööbli põhjalikum hooldus.

Kaupluse Home4You jaekaubandusjuht Tuuli Nõmmik räägib, et populaarseima aiamööbli materjali ehk puidu vastupidavuse erinevates keskkondades tagab nende õlitamine. Uued mööblitükid võivad vahel isegi õlist küllastunud olla ja vajavad seega enne kasutuselevõttu lapiga ülekäimist. Kui õli aga mööblilt kuluma hakkab, vajab õlikiht kindlasti värskendust. Hansaposti mööbliosakonna tootejuht Natalia Smirnova toob välja, et lisaks puidule sobib Eesti kliimasse ka metallist ja plastist valmistatud mööbel, mida võib omakorda kombineerida klaasi, metalli ja tekstiilidega. Kõik need materjalid vajavad samuti hooldust, aga igaüks omamoodi.

↑ Metallmööbel ei ole Eestis väga menukaks saanud, kuigi sobib meie kliimasse hästi ja ei vaja ülearu keerukat hooldust. ← Me väga armastame puidust mööblit. Ka seda hooldada pole raske, vaja lihtsalt järjepidevust.

■ Värvitud või õlitatud mööbli saab lihtsalt puhtaks universaalse pesuvahendiga, sobib näiteks tavaline nõudepesuvahend. Niisuta pinnad esmalt veega ja seejärel puhasta sooja veega segatud pesulahusega. Loputa puhastatud pinnad. Kasuta mööbli pesemiseks pehmet lappi või pesukäsna. Puhastamiseks ei tohi kasutada terasnuustikut või traatharja, kuna pisikesed metalliosakesed võivad takerduda puidu kiududesse ja vee ning õhuniiskuse mõjul tekitada mööbli pinnale roosteplekke. Kui mööbli pind on nii määrdunud, et seda tavalise pesuga puhastada ei õnnestu, võib pinda kergelt lihvida. ■ Kaks korda aastas, kevadel ja sügisel, võiks puitmööblit täiendavalt õlitada. Selleks tuleb tagada, et töödeldav pind oleks kuiv ja puhas, õhutemperatuur vähemalt viie plusskraadi ringis ja õhu suhteline niiskus alla 80 protsendi – seda nii töötlemise kui kui ka kuivamise ajal. Enne õlitamist puhasta pin-


AIAMÖÖBEL

AIASTIIL • APRILL 2019


APRILL 2019 • AIASTIIL

← Õue saab tekitada lausa teise elutoa, ainult kõik need esemed vajavad kestmiseks korralikku hooldust, plastmööbel neist kõige vähem.

nad tolmust ja mustusest. Vajadusel käi pinnad üle orgaanikat eemaldava vahendiga ja lihvi peeneteralise liivapaberiga. Enne kasutamist sega õli hoolikalt ja kanna seda pintsli või käsnaga pinnale üks-kaks kihti. Järgmine kiht läheb peale siis, kui esimene on korralikult kuivada saanud. NB! Õlised lapid võivad olla tuleohtlikud – pärast kasutamist tuleb need veega immutada ja turvaliselt hävitada. ■ Kindlasti tuleks üle kontrollida ka kinnituskohad ja vajadusel näiteks kruvisid ja polte pingutada, et konstruktsioon püsiks tugev. ■ Et mööbel ei saaks veekahjustusi, võiks seda kasutamise ajal kaitsta märjaks saamise eest ja kui see siiski juhtub, siis mööbel kuivatada, mitte lasta sellel ise kuivada. Kui puitmööblit õues pikemat aega ei kasutata, soovitatakse see katta vastavate katetega, et seda ilmastiku eest kaitsta. Oluline on silmas pidada, et puidu hallikaks tõmbumine ja kuivamisel tekkivad lõhed ja praod ei ole puitmööbli defekt, vaid materjali omapära: puit on elav materjal ning muutub ja vananeb aja jooksul. Et see võimalikult kaua hea välja näeks, ongi vaja regulaarset hooldust. ■ Puidu asemel võib eelistada muid materjale, kuid ka plast ja metall ning muud lahendused vajavad hooldamist ja kohta, kus seda ületalve hoida, sest talvekindel pole neist ükski. ■ Kõige hooldusvabam lahendus on plast ja kuigi paljudele seostub see 90ndatest pärit kolemööbliga, siis tänapäevased plastist punutud õuediivanid, tugitoolid ja lauad kaunistavad iga aeda. Hooldamiseks on vaja plast aegajalt voolikust veega üle lasta ja lapiga puhtaks küürida – oluline on aga silmas pidada, et survepesurit see mööbel ei armasta. Samuti tuleb plasti kaitsta otsese intensiivse päikesevalguse eest – paremini sobib see katusealustesse, markiiside või päikesevarjude alla. Arvesta ka sellega, et plast imab mustust, mistõttu plekid tuleks eemaldada kohe pärast nende teket. ■ Vähem tunnevad eestlased metallmööblit, kuigi meie kliimasse sobib see väga hästi ja ei vaja ka ülemäära keerulist hooldust. Aja jooksul võib metall kippuda roostetama ja vajada ülevärvimist, kuid selle lihvimine ja uue värvikihiga katmine on igaühele sama jõukohane töö nagu puitmööbli hooldamine. ■ Klaasdetailidega mööbli puhul on oluline silmas pidada, et klaasile ei asetataks tuliseid esemeid, sest ootamatu temperatuurimuutus võib klaasi katki teha ja selle asendamine on juba üpris kulukas. ■ Tekstiilosadega mööbli korral võiks eelistada kunstmaterjali – aiamööbel on üks vähestest kohtadest, kus naturaalne lahendus ei ole kõige parem. Kunstmaterjalid on ilmastikukindlamad ja kestavad kauem kui looduslikud. Vastupidavusest hoolimata tuleks enne vihma või pikemaks ajaks kodust lahkumist tekstiilid siiski kokku korjata ja varju alla panna. Tekstiilide puhastus käib vastavalt materjalidel olevale hooldusjuhisele.

Profile for Postimees

Kodustiil ja Aiastiil, aprill 2019  

Postimehe inspiratsiooni, ruumi ja aiateemaline ajakiri.

Kodustiil ja Aiastiil, aprill 2019  

Postimehe inspiratsiooni, ruumi ja aiateemaline ajakiri.

Profile for postimees
Advertisement