Page 1

REGIONY: Wielkopolskie Matecznik największych sieci / s. 12 WYWIAD NUMERU:

Diana Gawrońska Bio Family Supermarket / s. 18 TEMAT NUMERU:

Zdrowo i aktywnie / s. 21 RYNKI:

Jak kupują dzieci? / s. 34 FIRMY I MARKI:

Lody z polskiej śmietanki / s. 62

5

MAJ 2018

BEZPŁATNY MAGAZYN BRANŻOWY ISSN: 1231-2010


Podróżuj pierwszą klasą. Nowy Ford Tourneo Custom.

Poczuj pięciogwiazdkowy komfort podróżowania. Wsiądź do nowego Forda Tourneo Custom i korzystaj z funkcjonalnego systemu tylnych siedzeń, pozwalającego na ustawienie układu konferencyjnego i aż 29 innych konfiguracji foteli. A w trakcie podróży korzystaj z 8 portów USB i świateł LED do jazdy dziennej. Przekonaj się, co nowy Ford Tourneo Custom może zrobić dla Twojego biznesu na ford.pl

Zużycie paliwa oraz emisja CO₂ w cyklu mieszanym dla nowego Forda Tourneo Custom 2.0 EcoBlue, 130 KM, M6; od 6,7 l/100 km, 178 g/km (zgodnie z rozporządzeniem WE 715/2007 z późniejszymi zmianami w WE 692/2008 i WE 2017/1151), procedura testowa NEDC. Na zdjęciu samochód z wyposażeniem opcjonalnym. Ford OneCall: 22 522 27 27 – opłata za połączenie według taryfy operatora.


Od redakcji

Drodzy Czytelnicy! Już 22 maja na uroczystej gali wręczymy nagrody zwycięzcom jedenastej edycji konkursu Przebój FMCG 2018. Dziękujemy wszystkim firmom, które zgłosiły do konkursu swoje produkty, jurorom, którzy te produkty ocenili oraz wszystkim, którzy oddali swój głos w głosowaniu internetowym. Zdrowo i aktywnie – to temat główny tego numeru. Nie można ignorować trendów, a one wyraźnie wskazują, że Polacy coraz bardziej myślą o swoim zdrowiu, chcą lepiej się odżywiać, być aktywni fizycznie. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie klientów należy zaopatrzyć się w asortyment, który da szeroki wybór aktywnym i oczekującym zdrowych produktów klientom. Jakie powinny być to produkty i jak rozmieścić je w sklepie, doradzamy wraz z ekspertami i przedstawicielami producentów. Gorące dni to wzmożona sprzedaż lodów. Jest to towar dobrze rotujący aż do końca sierpnia, dlatego pokazujemy, jakie lody warto mieć w swojej zamrażarce, jakie są tegoroczne nowości i lodowe bestsellery. Podpowiadamy również, jak zadbać o najmłodszych klientów. Przed zbliżającym się Dniem Dziecka oraz wakacjami dobrze jest zweryfikować zawartość swoich półek. Ponad 90% dzieci w wieku 7-15 lat robi samodzielnie zakupy, posiada swoje pieniądze i decyduje samodzielnie na co je wydać. Warto wiedzieć, że najczęściej pieniądze te wydawane są na napoje. O tym co jeszcze kupują dzieci i ich rodzice, w dalszej części Magazynu. W tych gorących dniach nie możemy zapomnieć też o tym, że wielkimi krokami zbliża się piłkarskie święto i wraz z producentami pokazujemy propozycje produktowe związane z mundialem w specjalnym dodatku przygotowanym właśnie z tej okazji.

Magdalena Ziętkiewicz redaktor naczelna

3|


Spis treści

TEM

AT N

UME RU: Z i akdrowo tyw nie

fakty i opinie

raport z regionu

Rynki

CO? GDZIE? KIEDY? Jak dziś kupują Polacy? / 6 Życie Handlowe patronem Gluten Free Expo 2018 / 7 Kontrakty farmerskie Carrefour / 7 Kadra na mistrzostwa z Żabką / 7 Wyróżnienie Poznaj Dobrą Żywność / 8 Najwyżej oceniane winnice/ 8 Netto z nagrodą za Silver Champ / 8 Tymbark z podwójnym złotem / 8 Kaufland w gronie partnerów PAYBACK / 10 Ambra otwiera sezon orzeźwienia / 10 2 miliony nowych drzew / 10 Aplikacja: Otwarte w niedziele / 11

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

TEMAT NUMERU: ZDROWO I AKTYWNIE / 21 Zdrowa i modna półka / 26 DEBIUT: Mąka bananowa / 29 25 maja - Światowy Dzień Mleka / 30 Jak kupują dzieci? I na co wydają pieniądze rodziców / 34 Lekkie trunki na cieplejsze dni / 42

RAPORT Matecznik największych sieci – piszemy o sytuacji przedsiębiorców w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Polski / 13 WYWIAD Największy supermarket z ekologiczną żywnością / 18

NOWOŚCI / 46 DANIA GOTOWE / 52 PROMOCJA: Letnia oferta Grupy Cedrob / 55 SPRZEDAŻ LODÓW Zimne pyszności / 56 PROMOCJA: Jak ułożyć półkę z lodami? /58

REKLAMA

|4


Ruszamy na Mundial W czasie zbliżającego się mundialu detaliści zarobić mogą na produktach dedykowanych właśnie na tę okazję. Ofertę producentów oraz podpowiedzi, jakie produkty chętnie kupią kibice prezentujemy w specjalnym dodatku mundialowym – na końcu Magazynu.

firmy i marki

poradnik

INWESTYCJE Fabryka Henkla z produkcją płynnych środków piorących / 61

SPLIT PAYMENT System podzielonej płatności / 67

WYWIAD Lody Gremma - wyjątkowy smak polskiej śmietanki / 62 KAMPANIE I PROMOCJE / 64

JAK UŁOŻYĆ PÓŁKĘ Peet's food / 68 PRZEPISY Dania na gorące dni / 72 KRZYŻÓWKA / 74

5|


FAKTY I OPINIE

ZAKUPY TO NIEODŁĄCZNA CZĘŚĆ NASZEGO ŻYCIA. POLACY CHCĄ, ABY TEN CODZIENNY OBOWIĄZEK BYŁ JAK NAJBARDZIEJ WYGODNY I SZYBKI, DOPASOWANY DO ICH STYLU ŻYCIA.

Co? Gdzie? Kiedy? > s. 6 Nagrody > s. 8

Jak dziś kupują Polacy? Zakupy, zwłaszcza te najbardziej potrzebne, chcemy robić szybko i wygodnie. Jak wynika z badania PAYBACK, co czwarty Polak wybiera sklepy położone najbliżej domu.

C

zęsto nie są to jednak sklepy osiedlowe, ale super- i hipermarkety. Zależy nam na tym, aby móc jak najwięcej potrzebnych rzeczy kupić w jednym miejscu (24%) i przy okazji pozałatwiać inne sprawy (11%). Wciąż super - i hipermarkety są zdecydowanie najpopularniejszym miejscem zakupów – wskazało je 54% respondentów. Co trzeci ankietowany wybiera dyskonty, a 6% małe sklepy osiedlowe. Większość badanych (63%) zadeklarowało przy tym, że produkty pierwszej potrzeby kupuje w różnych sklepach, np. w zależności od tego, gdzie jest im akurat po drodze (52%). Pozostali udają się w te same, dobrze im znane miejsca, ponieważ wiedzą, co i gdzie mogą znaleźć lub po prostu z przyzwyczajenia. Na nasze decyzje o wyborze sklepu ma też wpływ szereg dodatkowych czynników, takich jak czystość i porządek, brak kolejek do kas, programy lojalnościowe, miła obsługa oraz możliwość realizacji płatności w różnych formach. Wybierając się na zakupy, nie chcemy tracić zbyt dużo czasu – blisko 60% uczestników badania PAYBACK poświęca na nie jednorazowo maksymalnie godzinę, a 30% spędza w sklepie od 1 do 2 godzin. Wiele osób stara się więc do nich odpowiednio przygotować. Ponad połowa respondentów (51%) sporządza listę produktów pierwszej potrzeby, natomiast pozostałe artykuły kupuje spontanicznie.

|6

MARKA MA ZNACZENIE

Marka ma znaczenie dla ponad 2/3 kupujących – wiąże się to głównie z pożądaną jakością produktów. W tej grupie 12% respondentów sięga tylko po wyroby znanych producentów, podczas gdy niemal co piąty wybiera marki własne danej sieci handlowej ze względu na ich bardzo dobrą jakość.


Życie Handlowe patronem Gluten Free Expo 2018 To jedne z największych w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej specjalistyczne targi poświęcone tematyce bezglutenowej. Czwarta edycja targów odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2018 roku w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszy szeroka kampania edukacyjna: bezpłatne porady medyczne i dietetyczne, panele dyskusyjne, pokazy kulinarne, prezentacja książek oraz oferty bezpiecznego bezglutenowego wypoczynku i restauracji z programu MENU BEZ GLUTENU. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat celiakii, jak również propagowanie zasad bezglutenowej diety. Organizatorem targów jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do osób z celiakią, cierpiących na choroby autoimmunologiczne, lekarzy, dietetyków, producentów żywności bezglutenowej, firm cateringowych, właścicieli sklepów ze zdrową żywnością oraz wszystkich zainteresowanych tematyką żywności bezglutenowej.

Nowy market Grupy Chorten

Nowe delikatesy na ponad 330 m. kw. pod szyldem Grupy Chorten zostały otwarte w województwie lubelskim. Sklep w miejscowości Siedliszcze to setny punkt w tym konkretnym regionie w Grupie Chorten, natomiast 571 podlegający pod spółkę Grupa Chorten Radom.

PIERWSZY LIDL W RADZYMINIE

Przy ul. Jana Pawła II 21 otwarty został pierwszy sklep sieci Lidl w Radzyminie. W nowym sklepie klienci będą mogli znaleźć produkty marek własnych Lidl, m.in.: pieczywo „Chrupiące z Pieca”, wędliny „Pikok”, mięso „Rzeźnik” i produkty BIO.

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

Nadzieja na Mundial

Biedronka wspiera działania Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial” już od 2011 r. W tym roku kibicuje młodym piłkarzom jako główny sponsor turnieju. W Warszawie rozegrana zostanie IX edycja turnieju, w trakcie której o tytuł Mistrza Polski powalczą dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju.

Kontrakty farmerskie Carrefour

Kadra na mistrzostwa z Żabką

Carrefour Polska podpisał specjalne kontrakty farmerskie z siedmioma polskimi producentami warzyw i owoców. Jest to ważny element wdrażania strategii Transformacji Żywieniowej przez Carrefour. Umowy zagwarantują wysoką jakość warzyw i owoców dla klientów sieci oraz stabilność współpracy dla obu stron. Carrefour Polska jest otwarty na współpracę z rolnikami i pozyskiwanie nowych partnerów biznesowych. Współpraca z Carrefour daje im nie tylko możliwość podpisania kontraktów farmerskich, ale też uzyskania grantów od Fundacji Carrefour na dofinansowanie produkcji bio na potrzeby dostaw do sklepów Carrefour w Polsce. – Cieszymy się, że dzięki naszej strategii współpracy mali dostawcy nie muszą troszczyć się o sprzedaż i korzystają z naszego doświadczenia i kompetencji. Widzimy, że korzystne warunki pozwalają im z roku na rok zwiększać uprawy, przez co stają się coraz silniejszymi firmami – mówi Anna Kurnatowska, Dyrektor Działu Handlowego Produktów Świeżych w Carrefour Polska.

W sieci sklepów Żabka i Freshmarket pojawiła się wyjątkowa kolekcja numizmatów z wizerunkami najlepszych piłkarzy polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Monety wybite przez spółkę „Mennica Polska od 1766” mają wartość kolekcjonerską. W kolekcji znalazły się wizerunki piętnastu najpopularniejszych piłkarzy reprezentacji Polski, podzielone na podstawową „jedenastkę” i czterech rezerwowych. Sklepy Żabka i Freshmarket, czerpiąc z emocjonującej atmosfery piłkarskiego święta, zapraszają do zbierania numizmatów przy okazji zakupów oraz do kompletowania całej kadry, również poprzez wymienianie się nimi. Numizmaty są sprzedawane pojedynczo, w specjalnych saszetkach. Standardowa cena za jeden wynosi 5,99 zł, ale wystarczy zrobić zakupy z min. 15 złotych, aby móc nabyć pamiątkowy wizerunek piłkarza w cenie 2,99 zł (poza zakupem alkoholi mocnych oraz wyrobów tytoniowych).

7|


Fakty i opinie | CO? GDZIE? KIEDY?

nagrody

wyróżnia się delikatnym smakiem, aromatem pieczenia, i wyjątkową kruchością

wyróżnienie Poznaj Dobrą Żywność Szynka pieczona Sokołów została wyróżniona prestiżowym znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Jest on przyznawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi produktom o wysokiej, niezmiennej jakości i doskonałych walorach smakowych. Program Poznaj Dobrą Żywność jest realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już od 2004 roku. Do grona produktów odznaczonych godłem Poznaj Dobrą Żywność dołączyła szynka pieczona Sokołów. Wyróżnia się delikatnym smakiem z wyczuwalnym aromatem pieczenia, kruchością i apetycznym wyglądem. To produkt, który doskonale sprawdzi się zarówno w wykwintnym menu, jak i jako przekąska na co dzień. Prestiżowy znak Poznaj Dobrą Żywność posiadają również sokołowskie wyroby z serii Naturrino oraz Boczek wędzony surowy, Szynka z wędzarni i Schab z wędzarni.

Najwyżej oceniane winnice

Netto z nagrodą Silver Champ

Trzy winnice z portfolio CEDC kolejny rok z rzędu zostały najwyżej ocenione w rankingu „The World’s Most Admired Wine Brands 2018”. Prestiżowy magazyn Drinks International co roku publikuje ranking „The World’s Most Admired Wine Brands”. W tegorocznej edycji tytuły najbardziej uznanych marek win po raz kolejny zdobyły trzy winnice, których wyłącznym importerem w Polsce jest CEDC. – Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że możemy współpracować z tak wyjątkowymi winnicami. Kolejny rok z rzędu trzy z naszych winnic znalazły się na najwyższych pozycjach w rankingu. Cieszymy się, że nasze starania w doborze najlepszej oferty wina, znajdują potwierdzenie w niezależnym rankingu, jednego z najbardziej prestiżowych magazynów winnych na świecie – mówi Marcin Chyliński, Senior Brand Manager firmy CEDC International.

Sieć handlowa Netto otrzymała nagrodę „Silver Champ” za aktywne zaangażowanie w promowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej oraz wspieranie utalentowanych sportowców w ramach współpracy z Fundacją Moniki Pyrek i projektu "Skok w marzenia". W 2017 roku przyznano 10 stypendiów w wysokości 10 000 zł młodym, zdolnym i ambitnym sportowcom. Inicjatywa wspierająca młode osoby w rozwoju sportowych karier została doceniona przez The Champ Awards. Założeniem przedsięwzięcia jest rozwój i docenienie polskiego sportu, poprzez zwiększenie nakładów prywatnego i państwowego biznesu na programy upowszechniające kulturę fizyczną i sport. –Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że nasza współpraca z Moniką Pyrek już po roku została dostrzeżona i doceniona – mówi Mariola Skolimowska, PR Manager Netto Polska.

Tymbark z podwójnym złotem W tegorocznej edycji konkursu Innovation 2018 – jednego z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu –Tymbark otrzymał dwie złote statuetki. Tymbark Funbot to wirtualna zabawa oparta na sztucznej inteligencji. Dzięki innowacyjnemu algorytmowi wirtualny Kapsel Tymbarku zyskał umiejętność komentowania tego, co zobaczy na fotografiach. Rozpoznaje tysiące obiektów, miejsc, osób i zwierząt. Wystarczy wejść na stronę www.funbot.tymbark.com i załadować swoje zdjęcie, by poznać jego reakcję. Unikalna możliwość zdobycia własnego zdjęcia z komentarzem Kapsla Tymbarku spodobała się internautom, którzy licznie korzystali z narzędzia.

1

miejsce dla Tymbarku aż w dwóch kategoriach w konkursie Innovation 2018


Fakty i opinie | CO? GDZIE? KIEDY?

AMBRA otwiera sezon orzeźwienia i przyjemności

KAUFLAND w gronie partnerów PAYBACK Do Programu PAYBACK dołączył Kaufland – jedna z największych sieci handlowych w Polsce. Już od 26 kwietnia, jej klienci mogą zbierać punkty PAYBACK i wymieniać je na zakupy lub na nagrody, zarówno w sklepach Kaufland, jak i u innych partnerów Programu. Od końca kwietnia we wszystkich sklepach Kaufland w Polsce działają stoiska, przy których klienci mogą zarejestrować kartę PAYBACK, otrzymaną od kasjera przy płatności za zakupy. Uzyskają tam również wszelkie informacje na temat mechanizmu działania Programu. W ramach standardowego przelicznika za każde 3 zł wydane na zakupy w marketach Kaufland można będzie otrzymać 1 punkt PAYBACK. Dodatkowo regularnie Kaufland chce przygotowywać liczne promocje pozwalające na szybsze zbieranie i wykorzystywanie punktów, np. już od dnia startu Programu dotychczasowi Uczestnicy mogą otrzymać 200 punktów promocyjnych za pierwszą transakcję w Kauflandzie, a nowi Uczestnicy 200 punktów promocyjnych za transakcję i rejestrację. Punkty promocyjne mogą zdobyć też wszyscy, którzy zdecydują się wykorzystać punkty PAYBACK do realizacji zakupów w sklepach Kaufland – za każde wydane 1000 punktów PAYBACK Kaufland zwróci 200 punktów. Kolejne promocje będą czekały na Uczestników w formie kuponów drukowanych przy kasie lub dostępnych online, na stronie www albo w aplikacji PAYBACK. PAYBACK Polska

PAYBACK to największa w Polsce multipartnerska platforma ułatwiająca angażowanie klientów. Umożliwia dostęp do bazy blisko 8 milionów aktywnych użytkowników zbierających punkty u wielu różnych partnerów. PAYBACK realizuje cele biznesowe partnerów, wykorzystując pogłębione dane konsumenckie pochodzące z wielu źródeł oraz nowoczesne narzędzia analityczne i marketingowe do przygotowania spersonalizowanych ofert.

| 10

Kaufland jest w oczach polskiego konsumenta jedną z najlepszych sieci spożywczych. Wyróżnia się pozytywnie doświadczeniem zakupowym oraz dbałością o klienta. Nasza współpraca wzbogaci propozycję Kauflandu dla klientów. Od pierwszego dnia mogą oni liczyć na atrakcyjne oferty oraz wykorzystywać punkty PAYBACK do oszczędzania na codziennych zakupach. Ponadto saldo punktów będzie aktualizowane w czasie rzeczywistym. Dołączenie Kauflandu do PAYBACK z pewnością zwiększy skalę Programu oraz efektywność działań promocyjnych wszystkich jego partnerów. Otwieramy nowy rozdział i „uciekamy do przodu”. MICHAŁ PIEPRZNY, CEO PAYBACK POLSKA

Konsumenci tworzą nowy sezon dla wina. Piją wino dla smaku, orzeźwienia i przyjemności. Nowe niezobowiązujące okazje popularyzują całą kategorię. To nowa perspektywa rozwoju rynku wina. Na trend odpowiada AMBRA S.A. wprowadzając do sprzedaży owocowe smaki Fresco Frizzante o niższej zawartości alkoholu 5,5% oraz unikalne formaty opakowań: poręczną butelkę 250 ml dla Fresco Frizzante i nową pojemność Cydru Lubelskiego 400 ml. Letnią kampanię przygotowuje też CIN&CIN - najbardziej kobieca marka win. Zgodnie z hasłem „Lubię tak” będzie zachęcać Polki do przyjemności i życia na własnych zasadach. - AMBRA rozpoznaje potrzeby konsumentów, tworzy produkty razem z nimi, a jej kampanie promocyjne angażują i budzą emocje - mówi Agata Domaradzka, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A. „Wszystko dla orzeźwienia” to hasło wakacyjnej kampanii, towarzyszącej wprowadzeniu do sprzedaży dwóch nowych smaków Fresco Frizzante: Fresco Frizzante Fragola i Fresco Frizzante Mango & Pesca oraz małych pojemności 250 ml dla wszystkich pięciu wariantów Fresco Frizzante. Połączenie owocowego charakteru i drobnych bąbelków sprawia, że nowe Fresco Frizzante są jeszcze lżejsze i orzeźwiające, idealne na niezobowiązujące spotkania z przyjaciółmi.

2 MILIONY nowych DRZEW „Po Stronie Natury” Ruszyła 10. edycja programu „Po Stronie Natury”, w ramach której posadzonych zostanie kolejne 2 miliony drzew. Na sklepowe półki trafi dokładnie taka sama liczba wyjątkowych butelek wody niegazowanej Żywiec Zdrój - wyjątkowych, bo zrobionych aż w 50% z surowców wtórnych. Zgodnie z dyrektywami UE, w roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu, który obecnie wynosi tylko 26%. – Odzyskiwanie plastiku ma ogromny potencjał. To od nas wszystkich zależy, co stanie się z plastikową butelką po zużyciu produktu. Pamiętajmy, by wrzucać ją do właściwego, żółtego pojemnika! Tylko wtedy ma szansę zyskać drugie życie i powrócić do nas jako nowy przedmiot – ubranie, pojemnik na żywność czy element mebla – tłumaczy Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu Żywiec Zdrój „Po Stronie Natury”.


REKLAMA

OTWARTE W NIEDZIELE ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY KLIENTÓW Wraz z wejściem w życie ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele pojawiło się wiele skrajnych emocji, zarówno po stronie zwolenników, jak i przeciwników ustawy. Zwolennicy niedzielnych zakupów zadają sobie pytania, jak znaleźć otwarte w niedzielę sklepy. Właściciele z kolei zastanawiają się, jak poinformować klientów o możliwości zrobienia zakupów w ich sklepie. Interesy wszystkich grup łączy aplikacja OTWARTE W NIEDZIELE. Początkowo twórcy aplikacji skoncentrowali się na lokalizowaniu sklepów otwartych w niedziele i święta, obecnie aplikacja rozwija się w kierunku dodawania nowych kategorii. Oznacza to, że użytkownicy po wyborze odpowiedniej kategorii, będą mogli sprawdzić nie tylko, gdzie mogą zrobić zakupy, ale także, gdzie znajdują się otwarte apteki, restauracje czy inne lokale usługowe. Znajdą także informacje o ofercie kulturalno-rozrywkowej w swojej okolicy. WYJĄTKOWE FUNKCJONALNOŚCI OTWARTE W NIEDZIELE pozwala użytkownikom nie tylko korzystać z bazy, ale również ją współtworzyć. Dzięki niej użytkownicy mają możliwość: • znaleźć sklep na mapie swojego miasta, w swojej okolicy, • wprowadzić i weryfikować nowe, otwarte w niedziele placówki, • sprawdzać godziny otwarcia placówek i kategorie oferowanych produktów lub usług (np. art. spożywcze, kwiaciarnia, apteka), • otrzymywać powiadomienia na telefon, • wyznaczać najkrótszą trasę dotarcia do sklepu. KORZYŚCI DLA PRZEDSIEBIORCÓW Aplikacja to także szeroki wachlarz korzyści dla przedsiębiorców. To przede wszystkim szybki kanał komunikacji z klientami. Daje możliwość: • oznaczania swojej lokalizacji z określonymi godzinami pracy, numerem telefonu i kategorią oferowanych usług, • wysyłania powiadomień klientom znajdującym się w odległości 1500m, gdy tylko placówka zostanie otwarta, • przypominania przedsiębiorcom w dni wolne od handlu o potrzebie oznaczenia, czy dziś ich oferta jest dostępna, • jednoczesnego zarządzania profilami kilku placówek z poziomu jednej aplikacji. JAK SKORZYSTAĆ Z APLIKACJI? Użytkownicy muszą pobrać aplikację i oznaczyć swoje ulubione lokalizacje np. dom, praca itp. Następnym krokiem jest już wyszukanie na mapie placówek otwartych w niedzielę. Właściciele sklepów, w trakcie rejestracji w aplikacji muszą podać swoje dane takie jak nazwa, adres czy kategoria oferowanych usług. Następnie oznaczają swoją lokalizację na mapie, określają godziny otwarcia i od tego momentu sklep widoczny jest dla wszystkich klientów.

11 |


RAPORT Z REGIONU W Wielkopolsce zadomowiły się duże polskie i międzynarodowe sieci, tu mają swoje siedziby i stąd są zarządzane Biedronka, Lidl, Piotr i Paweł czy Grupa Muszkieterów. Dobry klimat dla przedsiębiorczości sprawia, że nie najgorzej mają się również mali przedsiębiorcy, choć oni, tak jak inni w pozostałych częściach kraju, borykają się z problemami.

WOJEWÓDZTWO

wielkopolskie W NASTĘPNYM NUMERZE: wojewódzwo świętokrzyskie

| 12


4,5 mln

osób zwiedziło Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu w 1929 r. największą w historii Polski imprezę targową

Matecznik największych sieci Niezależni detaliści nie mają lekko w Wielkopolsce, gdyż właśnie tutaj otwierały swoje siedziby największe sieci FMCG. Województwo wielkopolskie to bardzo dynamicznie rozwijająca się gospodarczo część Polski. Wraz z Zachodniopomorskiem i Lubuskiem tworzą Gospodarczy Region Północno-Zachodni.

O

pierając się o dane GUS można stwierdzić, że jest tu coraz lepiej. Wartość sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) zrealizowanej przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe w województwie wielkopolskim w lutym 2018 roku wzrosła o 10,3 proc. w porównaniu do lutego 2017 r. Sprzedaż hurtowa jednostek handlowych ogółem w tym okresie również odnotowała wzrost o 8,7 proc. Żywność, napoje i wyroby tytoniowe stanowiły 27,9 procenta całego rynku w województwie wielkopolskim. Jak podaje raport Urzędu Marszałkowskiego, województwo wielkopolskie jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów w Polsce.

Wisława Karolewska

Charakteryzuje się wysoką koncentracją kapitału zagranicznego zaangażowanego oraz wysokimi nakładami inwestycyjnymi na 1 mieszkańca. Głównymi atutami województwa są: • równomierny rozwój gospodarczy przy znacznym stopniu uprzemysłowienia oraz wysokim poziomie technologicznym, • wysoki potencjał kapitału ludzkiego, który jest kształtowany dzięki obecności w województwie najlepszych uczelni wyższych w Polsce, • dogodnym połączeniom komunikacyjnym i transportowym z Europą. Ta atrakcyjność inwestycyjna przyciąga przemysł, ale też europejskich potentatów handlu FMCG.

13 |


Raport z regionu | WIELKOPOLSKIE Bariery dla działalności gospodarczej w woj. wielkopolskiem HANDEL HURTOWY

Koszty zatrudnienia

49,2%

marzec 2018

Niejasne i niespójne przepisy prawne

marzec 2017

Niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej

marzec 2017

Wysokie obciążenia na rzecz budżetu

42,6%

marzec 2017

marzec 2018

marzec 2018

marzec 2016 r. marzec 2018

44,4% 40,5% 36,4% 33,8% 41,2% 38,5%

HANDEL DETALICZNY

57,9%

marzec 2017

65,5%

marzec 2018

marzec 2017 marzec 2018

marzec 2017 marzec 2018

marzec 2017 r. lipiec 2017 r.

38,1% 35,1% 36,0% 31,1% 34,6% 34,2%

Źródło: Informacja o stanie gospodarki województwa wielkopolskiego w 2016 roku Poznań, kwiecień 2017 r. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (w proc. odpowiedzi „tak, to jest bariera”)

Robert Grawon HURTOWNIA NABIAŁOWA MLEK- ROL

Spadek opłacalności

Zajmujemy się obsługą Gniezna i okolic oraz Poznania i okolic. Ostatnie lata odbijają się niekorzystnie na naszych interesach. Wynika to głównie z tego, że powstaje coraz więcej sklepów sieciowych, szczególnie Biedronka i Lidl wpływają na spadek naszej sprzedaży. Najbardziej znaczące spadki obserwujemy w Poznaniu i okolicach. Każda nowopowstała Biedronka ma wpływ na to, że zamyka się kilka sklepów z nami współpracujących. Odczuwamy wówczas duży spadek obrotów. Jeszcze kilka lat temu była rotacja w sklepach, tzn. gdy jeden się zamykał, na jego miejscu powstawał kolejny. Teraz znikają bezpowrotnie. Również firmy producenckie, we współpracy z sieciami, robią coraz więcej akcji promocyjnych, wielokrotnie obniżają ceny do poziomu niższego niż my jako dystrybutorzy jesteśmy w stanie kupić u producenta. Ostatnie trzy lata odczuwam jako spadek marż na rynku, a tym samym spadek opłacalności firmy. Jako dystrybutor tnę koszty gdzie się tylko da, ale tutaj możliwości są ograniczone. Szukamy innych towarów do sprzedaży, np. handlujemy produktami bezglutenowymi, waflami zbożowo-ryżowymi, ale niestety są to niszowe transakcje.

| 14

UCZYMY SIĘ NA ICH SUKCESACH

W Kostrzyniu ma siedzibę Jeronimo Martins Polska SA – właściciel sieci sklepów Biedronka i perfumerii Hebe. W Komornikach jest zarejestrowany Eurocash, a w Jankowicach koło Tarnowa Podgórnego Lidl. Trzeba pamiętać, że te firmy inwestują i konkurują na terenie całej Polski, tu tylko działają siedziby. Można by zaryzykować twierdzenie, że Portugalczycy opanowali polskie sklepy. Jeronimo Martins rozpoczęła działalność w Polsce w 1995 roku. W Portugalii firma funkcjonuje od 1792, gdy Jerónimo Martins otworzył w Lizbonie swój pierwszy sklep. Po zakończeniu wojen napoleońskich otrzymał od króla Portugalii Ferdynanda II przywilej zaopatrywania królewskiego dworu. Od lutego 1996 grupa jest kierowana przez Alexandre'a Soaresa dos Santosa, który w 2012 został najbogatszym człowiekiem w Portugalii. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2017 firma zarobiła 385 mln euro, z czego zdecydowana większość pochodzi z Polski. Prezesem Zarządu Jeronimo Martins Polska SA jest De Castro Soares Dos Santos Pedro Manuel. Biedronka ma 68-proc. udział w wartości sprzedaży grupy i 87-proc. w zysku przed opodatkowaniem z odsetkami i amortyzacją. Z Biedronki do Eurocashu przeniósł się jego prezes Luis Amaral. Portugalczyk był od 1995 roku dyrektorem generalnym Jeronimo Martins w Polsce. Przez cztery lata rozwijał ten spożywczy biznes. Potem wyjechał, ale już w 2003 roku postanowił wykupić Eurocash od Jeronimo Martins, wrócił do Polski i z powodzeniem


MIĘDZYNARODOWY HANDEL W POZNANIU

Nie można pisać o handlu w Wielkopolsce zapominając o Międzynarodowych Targach Poznańskich, zwłaszcza że w maju mija kolejna, już 97 rocznica ich działalności. W 1911 roku w Poznaniu, na terenach przy skrzyżowaniu ulic Roosevelta i Bukowskiej odbyła się Wystawa Wschodnioniemiecka. Wówczas wzniesiono charakterystyczną dla MTP Wieżę Górnośląską.

Roman Skolarski KĘPNO HURTOWNIA ALFA

Tylko wysoka jakość

Hurtownię prowadzę od dwudziestu paru lat. W tym czasie zdążyłem się już nauczyć "geografii zakupów" czyli gdzie i co w kraju można kupić korzystnie. Także na barter. Potentaci mają wysoką marżę - my mniejsi musimy oszczędzać. Hurtownia moja proponuję towary ogólnospożywcze, bez towarów akcyzowych. Moi klienci to kupcy niezależni, jak również sklepy sieciowe i jednostki budżetowe. Proponuję klientom towar wysokiej jakości za rozsądną cenę. Czasem towar nie reklamowany w TV czy w innych mediach jest jakościowo lepszy niż ten z reklamy. Towar o niskiej jakości klient kupi tylko raz i pod tym względem uczulam producentów i dystrybutorów. W mojej hurtowni nie ma miejsca na "śmieciowe jedzenie". Handel niezależny w naszym bogatym dzięki meblarzom regionie trzyma się dość dobrze. Handel spożywczy to ciężka praca i nie ma co się łudzić, że ktoś za nas ją wykona.

Maciej Igliński DYREKTOR GRUPY SKLEP POLSKI GNIEZNO

W grupie łatwiej Do grupy Sklep Polski należy już 500 sklepów ogólnospożywczych, cały czas idziemy do przodu. Działamy w sześciu województwach. Niezależnemu detaliście będzie łatwiej działać po przyłączeniu się do takiej grupy zakupowej jak nasza. Oferujemy franczyzę miękka, twardą i ajencje. Ustaliliśmy próg zakupowy, który jest warunkiem współpracy, powyżej którego nasi partnerzy mogą dokonywać zakupów z innych źródeł, ale sugerujemy współpracę z nami. Oferujemy ponad 11 tysięcy indeksów towarów w atrakcyjnych cenach, a to powoduje, że sklep nie ma kłopotów z zaopatrzeniem. U nas sklepy nie wyzbywają się własnej tożsamości, noszą równolegle nazwę własną i symbol Sklep Polski. Handel w województwach przez nas obsługiwanych ma bardzo podobną strukturę, w stopniu niewielkim różnią się lokalnymi produktami.

15 |

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

rozwija firmę. 15 lat temu za 120 mln złotych kupił sieć przynoszących straty hurtowni FMCG, teraz firma jest notowana na giełdzie, a w jej skład wchodzą między innymi Eurocash Cash&Carry, Eurocash Serwis, abc, 1Minute, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan, Mila. Przynajmniej Lidl nie jest portugalski, ale niemiecki i wraz z Kauflandem należy do rodzinnej spółki Schwarz Beteiligungs GmbH. Biznes ruszył w pierwszej połowie XX wieku, a pierwszy sklep pod nazwą Lidl otwarto w 1973 w miejscowości Ludwigshafen am Rhein. W 1988 roku istniało już 460 sklepów, w których pracowało 5700 osób. W Polsce pierwsze sklepy Lidl uruchomiono w 2002 roku. Oprócz tych sieci, w Wielkopolsce swoje siedziby mają także Grupa Muszkieterów w Swadzimie (gmina Tarnowo Podgórne) oraz w Poznaniu Piotr i Paweł. Les Mousquetaires jest stowarzyszeniem niezależnych osób, którzy są członkami grupy i właścicielami swoich sklepów, ponoszącymi pełną odpowiedzialność za zarządzanie nimi. Siedzibę mają we Francji, w – zamieszkałym przez nieco ponad siedem tysięcy osób – Bondoufle. Wszystko zaczęło się w 1969 roku gdy Jean-Pierre Le Roch odłączył się od grupy Leclerc i zjednoczył 92 przedsiębiorców. W Polsce działają od 1997 roku. Piotr i Paweł to polska sieć supermarketów stworzona przez Eleonorę Woś i jej synów, Piotra i Pawła. Obecnie szukają inwestora strategicznego, który mógłby przejąć większościowy pakiet udziałów w firmie. Mają też plany rozwoju firmy, między innymi w kierunku sprzedaży e-commerce. Myślą o rozwoju marek własnych, innowacji produktowych. Sieć współpracuje ze stacjami paliw BP i chciałaby ten koncept działalności rozszerzać. Krotoszyn to siedziba Dino Polska SA. W latach 2010-2015 Dino było najszybciej w Polsce rozwijającą się siecią supermarketów „w sąsiedztwie” (proximity), a w 2015 roku drugą siecią w segmencie proximity pod względem wielkości przychodów ze sprzedaży. Sklepy o średniej powierzchni sali sprzedaży wynoszącej ok. 400 m2 są zlokalizowane w mniejszych miejscowościach, średnich miastach oraz na peryferiach dużych miast. Na koniec marca 2018 r. sieć liczyła 800 sklepów.


Raport z regionu | WIELKOPOLSKIE Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą POLSKA –2968786

17,06%

Liczba podmiotów gospodarki narodowej

(bez osób fizycznych prowadzących wyłącznie indywidualne gospodarstwo rolne) POLSKA –4237 691

18,59%

11,15%

11,02%

10,1%

9,78%

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE –506 488 (17,06% ogółu w kraju)

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE –788 008 (18,59% ogółu w kraju)

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE –331 065 (11,15%)

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE –467 090 (11,02%)

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE –299 906 (10,1%)

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE –414 798 (9,78%)

Źródło: Informacja o stanie gospodarki województwa wielkopolskiego w 2016 roku, Poznań, kwiecień 2017 r. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Polacy postanowili zrobić po wyzwoleniu swoje targi i w 1917 roku, podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu (polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego), zapadły stosowne decyzje. Jednak dopiero w maju 1921 roku udało się je faktycznie zorganizować. I Targ Poznański trwał od 28 maja do 5 czerwca. Uczestniczyć w Targu Poznańskim przez kolejne 4 lat mogły tylko firmy polskie, firmy z Wolnego Miasta Gdańska oraz firmy zagraniczne, które miały swoje filie w Polsce i reprezentowali je polscy obywatele. Pierwsze międzynarodowe targi odbyły się w 1925 roku. W 1927 targi zostały przyjęte do Związku Targów Międzynarodowych. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej firma przetrwała i w końcu dwudziestolecia międzywojennego stała się jedną z największych tego typu w Europie. Współcześnie dla kupców, biznesmenów i wytwórców zajmujących się sektorem FMCG najważniejsze są Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych, czyli POLAGRA FOOD. W tym roku jej termin przeniesiono na początek maja. Jak twierdzą organizatorzy: „przesunięcie targów na pierwszą połowę roku daje możliwość pre-testingu nowych produktów jeszcze w drugim kwartale i jest szansą na zaprezentowanie nowości oraz zakontraktowanie ich sprzedaży na drugą połowę roku, w szczególności na okres Świąt Bożego Narodzenia. Zmiana terminu pozwala na uczestnictwo w targach również sektorom, dla których wrzesień jest okresem intensywnych prac, np. producentom win”. Ekspozycję co roku tworzy szerokie grono firm z sektora mięsnego i mleczarskiego, a także producenci przetworów owocowo-warzywnych, słodyczy, przekąsek, herbat, ziół, przypraw, dodatków do żywności, napojów i alkoholi. W 2017 roku o uwagę zwiedzających targi zabiegało ponad 200 firm z całego świata. Na przełomie września i października MTP

| 16

zapraszają na targi Smaki Regionów. Ma być to święto polskiej, regionalnej, tradycyjnej i certyfikowanej żywności przyrządzanej według dawnych receptur.

SZANSE NIEZALEŻNYCH

Skoro działa tu tyle sieci, to czy niezależni kupcy mają jakieś szanse? Do barier najczęściej zgłaszanych przez przedsiębiorstwa zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym należą wg GUS koszty zatrudnienia oraz zbyt duża konkurencja na rynku w handlu detalicznym. Pracownikom detalu przeszkadzają również niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne. W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem pracowników w handlu, a spadło znaczenie bariery związanej ze zbyt dużą konkurencją na rynku. W 2017 r. zanotowano poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw zajmujących się handlem. Niestety wskaźnik rentowności był niższy niż średnie dla całego kraju, to tendencja spadkowa*. W większych miastach niezależni mogą upatrywać swojej szansy w sklepach wyspecjalizowanych. „Nie dość,że Poznań, podobnie jak inne wielkie miasta, wyludnia się, bo mieszkańcy wyprowadzają się do położonych w pobliżu miejscowości, to zamierają także centra tych miast. W przeszłości popełniono wiele błędów urbanistycznych, takich jak lokowanie centrów handlowych na peryferiach. Trwają próby ożywienia centralnych fragmentów metropolii, zachęcania ludzi do większej aktywności, zniechęca się ich do blokowania śródmieść samochodami. Temu ma służyć rewitalizacja poznańskiej ulicy Święty Marcin. W politykę tę dobrze wpisuje się oddawanie do użytku takich obiektów handlowych, jak Kupiec Poznański, czy Galeria MM” – wyjaśniał dla Kupca Wielkopolskiego Szymon Szała, dyrektor Galerii MM. * Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa wielkopolskiego w lutym 2018 r. GUS region.


Redakcja Wszystkim Detalistom, którzy oddali swój głos

w naszym

konkursie

na

Przebój FMCG 2018 składa

podziękowania!


Raport z regionu | WIELKOPOLSKIE

największy supermarket

z ekologiczną żywnością Poznański Bio Family to nie tylko sklep, ale wręcz centrum kultury zdrowego żywienia. Tego zazdroszczą poznaniakom weganie i wegetarianie z innych zakątków Polski. Ta placówka wpisuje się w trend zdrowych produktów, czystej etykiety. O dniu dzisiejszym i przyszłości sklepu rozmawiamy z Dianą Gawrońską, rzecznikiem prasowym Bio Market Polska. Wisława Karolewska

Czy idea takiego właśnie sklepu powstała na kanwie osobistych zainteresowań żywieniem, czy też trendów w handlu? Jest to oczywiście połączenie obu tych obszarów. Bio Family Supermarket jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę i świadomość Polaków związaną ze zdrową i ekologiczną żywnością oraz jej pozytywnego wpływu na zdrowie. W obecnych czasach klienci potrzebują gwarancji oraz zapewniania, że produkty, które kupują, pochodzą z bezpiecznego źródła. Certyfikat żywności ekologicznej to gwarantuje.

?

Jak długo firma przygotowywała się do uruchomienia sklepu? Pomysł powstał na początku ubiegłego roku. Gdy pojawił się odpowiedni moment i udało się stworzyć wstępny zarys konceptu, od razu rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia sklepu. Trwało to niecałe pół roku. Efektem tych intensywnych sześciu miesięcy jest właśnie Bio Family Supermarket przy ulicy Murawa 2 w Poznaniu.

| 18

?

Czy właściciele mieli wcześniejsze doświadczenia w handlu towarami Eko? Firma posiada wcześniejsze doświadczenie w handlu w ogóle, natomiast w przypadku produktów ekologicznych oferowanych na taką skalę jest to pierwszy tego typu projekt w historii naszej firmy.

?

Obecnie w sklepie można wybierać z ponad 5000 produktów. Czy macie plany powiększania asortymentu? Oczywiście cały czas poszerzamy asortyment o nowości, które posiadają certyfikat żywności ekologicznej. Staramy się, aby nasz klient mógł znaleźć w jednym miejscu wszystkie produkty spożywcze, których potrzebuje, a jednocześnie mieć pewność, że pochodzą z certyfikowanych i kontrolowanych gospodarstw ekologicznych. Nieustannie trwają prace nad rozbudową oferty o nowych producentów i dostawców. Można tu nie tylko kupić produkty spożywcze ekologiczne, ale również znaleźć ciekawe książki o zdrowym żywieniu.

FOT. materiały prasowe

?


Takiego sklepu zazdroszczą poznaniakom wegetarianie z innych zakątków Polski

?

To rodzinna pasja i rodzinna firma, a więc właściciele mogą prowadzić sprzedaż w niedzielę. Czy pojawiły się już jakieś wnioski z takiej niedzielnej sprzedaży? Tak, otwarte niedziele cieszą się pozytywnym odbiorem przez klientów. Najważniejszy wniosek jest taki, że znacząca część ludzi preferuje robienie zakupów w niedzielę, ze względu na aktywny tryb życia. Bardzo przyjemnym doświadczeniem jest prowadzenie sklepu w ten dzień, w którym to sami klienci cieszą się i gratulują, że sklep jest czynny.

jącą, od której otrzymujemy oficjalne potwierdzenie, że certyfikat jest przez nich przyznany i kontrolowany. Nie możemy sobie pozwolić na ewentualną utratę zaufania klientów.

?

Na co Bio Family chce położyć w najbliższym czasie nacisk? Cały czas uczymy się, wyciągamy wnioski, słuchamy sugestii naszych klientów. Misją Bio Family jest urzeczywistnienie marzenia o zdro-

?

?

Jakie największe ograniczenia odczuwane są na tym etapie rozwoju? Największym wyzwaniem jest proces wyszukiwania, weryfikacji i wprowadzenia nowych produktów na sklepowe półki. Przy każdym podjęciu pierwszego kontaktu z potencjalnym producentem lub dostawcą, najważniejszym aspektem jest ustalenie i potwierdzenie posiadania certyfikatu żywności ekologicznej. Proces ten polega na dokładnym sprawdzeniu zasadności posiadanego certyfikatu oraz kontaktu z jednostką certyfiku-

wym stylu życia, gdzie bez kompromisów można odżywiać się zdrowo i ekologicznie. Najważniejszym aspektem dla Bio Family jest zadowolenie i spełnienie potrzeb naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że klient świadomy to klient wymagający, co jest dla nas największą wartością. Dzięki wszystkim wskazówkom od naszych klientów możemy się poprawiać, modernizować i udoskonalać, aby lepiej odpowiadać na ich potrzeby.

Korzystając ze strony internetowej sklepu, warto poczytać miesięcznik, w którym między innymi znajdują się artykuły w sposób prosty wyjaśniające cechy, wartości i zastosowania ekologicznych produktów spożywczych.

Czy będziecie otwierać kolejne sklepy, powstanie sieć? Oczywiście, jest to naszym celem i ambicją, aby otwierać więcej supermarketów Bio Family. Otrzymujemy bardzo dużo zapytań od osób z całej Polski, kiedy pojawimy się w ich mieście. Chcielibyśmy pojawić się wszędzie, gdzie nas potrzebują. Jednak to wymaga czasu i cierpliwości, a przede wszystkim bardzo dużego nakładu pracy, ale będziemy się starać, aby być tam, gdzie możemy. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia drugiego supermarketu Bio Family w Swarzędzu pod Poznaniem, które planowane jest 19 maja.

19 |


RYNKI Dbałość o zdrowie i dobrą formę to trend, który utrzymuje się od pewnego czasu i prędko nie przeminie. Dlatego warto pomyśleć nad takim zatowarowaniem sklepu, aby klienci znaleźli na półkach szeroki wybór napojów, przekąsek oraz innych poduktów wspomagających zdrowy i aktywny tryb życia. Co powinno na "zdrowej" półce się pojawić, podpowiadamy w temacie numeru.

Trend zdrowego żywienia i czystej etykiety nie omija też energetyków i izotoników. Modyfikacje energetyków w kierunku zdrowia dotyczą głównie dodatków naturalnych soków owocowych, ewentualnie warzywnych oraz ekstraktu z zielonej herbaty.

50%

większą dawkę kofeiny ma limitowany Tiger MAX stworzony dla potrzebujących więcej energii

Z uwagi na trend zdrowego trybu życia, przyszłość w segmencie napojów energetycznych będą stanowiły produkty zawierające minerały, witaminy i naturalne składniki słodzące.

TEMAT NUMERU: Zdrowo i aktywnie > s. 21

A TAKŻE: Zdrowa półka > s. 26; Dzień mleka > s. 30; Jak kupują dzieci? > s. 34; Lekkie alkohole > s. 42; Dania gotowe > s. 52;

| 20


TEM

AT N

FOT. Adobe Stock

Zdr UMERU: i a k o wo tyw nie

Aktywne napoje Globalny rynek artykułów spożywczych dla osób aktywnych fizycznie i sportowców może do 2022 roku przekroczyć nawet 45 miliardów dolarów, szacują amerykańskie firmy badawcze. Niemały udział w tym torcie będą miały napoje. Wisława Karolewska

N

apoje dla aktywnych mają za zadanie nie tylko typowe zaspokojenie pragnienia. Osoby aktywne fizycznie chcą również dbać o swoje ciało eliminując z pokarmów i napojów sztuczne barwniki, konserwanty itd. W tej grupie klientów bardzo silny jest trend do poszukiwań żywności i napojów z naturalnych składników. Poza tym szukają pokarmów funkcjonalnych, niosących dodatkowe korzyści zdrowotne, poprawiających funkcjonowanie ciała.

NAPOJE FUNKCJONALNE

Aktywni fizycznie konsumenci pragną, by napoje wpływały pozytywnie na ich trawienie, ciśnienie, stymulowały odporność, wspomagały ruchomość stawów i sprężystość oraz moc kości. Osoby redukujące masę szukają napojów z substancjami przyspieszającymi spalanie tkanki tłuszczowej, bądź sprzyjającymi rozbudowie masy mięśniowej. To właśnie oni chętnie kupują napoje z L-karnityną, dodatkowym błonnikiem lub białkiem.

Od niedawna również napoje są klasyfikowane jako asortyment super food, który był do tej pory najbardziej kojarzony z owocami i ziarnami. Wśród napitków wybijają się na pierwszy plan te zawierające prebiotyki i probiotyki, czyli np. inulinę oraz przyjazne jelitom bakterie. I nie mówimy tu tylko o jogurtach, ale również o wracających do łask, po dziesięcioleciach wykpiwania, sokach z kiszonych warzyw: ogórków, kapusty czy buraków. Zainteresowanie konsumentów naturalnymi pokarmami sprzyja wprowadzaniu do napojów egzotycznych składników. Jednym z nich jest woda kokosowa, która zyskała popularność jako napój sam w sobie, ale staje się też składnikiem napitków dla osób aktywnych. Zapotrzebowanie konsumentów na bardziej naturalne napoje starają się zaspokoić mniejsze firmy, którym łatwiej jest stworzyć linię produkcyjną bez sztucznych barwników, z naturalnymi smakami i ziołowymi dodatkami. Duże firmy, które specjalizują się w produkcji izotoników i energetyków dla różnych dystrybutorów, nie mają szans tak szybko reagować na potrzeby konsumentów.

21 |


Rynki | TEMAT NUMERU: Zdrowo i aktywnie

Weronika GrzybowskaJanik BRAND MANAGER ZBYSZKO COMPANY S.A.

Naturalne w 100%

Firma Zbyszko Company od dawna idzie zgodnie z najnowszymi prozdrowotnymi trendami rynkowymi, oferując konsumentom produkty bez konserwantów i sztucznych słodzików. Dokonując szeregu analiz oraz obserwując rynek, ciągle szukamy rozwiązań umożliwiających jak najlepsze dopasowanie produktów do oczekiwań konsumentów. Wynikiem powyższego jest poszerzenie portfolio o produkty w 100% naturalne. W bieżącym roku wprowadziliśmy już na rynek Veroni active Natural Energy Drink, napój energetyczny dodający energii do działania za sprawą naturalnej kofeiny pozyskanej z ziaren zielonej kawy i guarany. Następnie Veroni active 100% Natural Isotonic, składający się wyłącznie z 4 składników i wyróżniający się wysoką, aż 20% zawartością soku wyciskanego.

Piotr Jaroszewski DYREKTOR SPRZEDAŻY KED SP. Z O.O. S.K

REKLAMA

Osoby aktywne amatorsko i wyczynowi sportowcy szukają w napojach izotonicznych (nawadniających ciało) możliwości zoptymalizowania własnej wydajności i sprawności. Napoje izotoniczne ze względu na swój skład, w szczególności zawartość elektrolitów i odpowiednią osmolalność (zbliżone do stężenia płynów ustrojowych ciała), wyrównują utratę wody i składników mineralnych w tkankach ciała, wynikających z intensywnego wysiłku fizycznego. Mają takie samo ciśnienie osmotyczne jak płyny ustrojowe, dzięki czemu nadają się do stosowania podczas wysiłku. W ich składzie nie ma kofeiny ale są węglowodany i elektrolity. - Oczekiwania i wymagania konsumentów stale rosną, a obowiązujące na rynku trendy zmierzają w stronę prozdrowotnych aspektów. Konsumenci świadomi swoich potrzeb coraz dokładniej czytają etykiety i szukają w napojach wartości, które będą miały pozytywny wpływ na samopoczucie całego organizmu. Jako producent staramy się sprostać ich oczekiwaniom i w przyszłości do portfolio firmy dołączą nowości, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wybrednych konsumentów – mówi Ewelina Laskowska Brand Manager DrinkFood Sp. z o.o.

W 100% naturalna Lemoniada

Energetyczne trendy Rynek napojów energetyzujących jest kształtowany głównie przez dwa dominujące trendy. Pierwszy to poszukiwanie lepszego stosunku ilości i jakości do ceny produktu. Nazywany jest on często value for money i w znaczący sposób wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Drugi to przywiązanie do konkretnych marek, a zarazem otwartość na innowacje oraz wybieranie produktów o ponadprzeciętnej jakości i ciekawym smaku. Z uwagi na zdobywający coraz większą popularność trend zdrowego trybu życia, przyszłość w segmencie napojów energetycznych będą stanowiły produkty, zawierające dodatkowo minerały, witaminy i naturalne składniki słodzące.

| 22

IZOTONIKI

ENERGETYKI

Rynek napojów energetycznych rośnie w naszym kraju od 1995 roku, gdy Polacy mogli po raz pierwszy kupić Red Bulla. Od tego czasu przybyło produktów, większych i małych producentów oraz dystrybutorów. To co pozostaje niezmienne, to konsumenci, którzy chcą zyskać wiecej energii pijąc energetyzujące napoje. Tradycyjną grupą konsumentów napojów energetycznych są mężczyźni, osoby w wieku 18-24 lata. Dorośli piją je ponieważ walczą o zachowanie energii, aby przetrwać cały dzień i unikać głodu, który kofeina redukuje. Osoby niepełnoletnie też chętnie po energetyki sięgają, często traktują je nawet jako substytut alkoholu lub dopalacz. W wielu krajach Europy trwają prace nad ograniczeniem dostępności napojów z kofeiną i tauryną dla nieletnich. Do czołowych graczy na rynku napojów energetycznych należy austriacki RedBull (19,5 % rynku w 2015 roku), koncerny Coca-Coli (Burn, Monster Energy) i PepsiCo (Rockstar) oraz polscy dystrybutorzy FoodCare i Maspex.


Rynki | TEMAT NUMERU: Zdrowo i aktywnie

Dorota Liszka MANAGER DS. KOMUNIKACJI KORPORACYJNEJ MASPEX

Rynek nowości Rynek napojów energetycznych to kategoria, która ciągle się rozwija. Chociaż najbardziej popularne są warianty klasyczne, konsumenci bardzo lubią sięgać po ciekawe, limitowane smaki. Dlatego Tiger, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, często wprowadza do oferty nowe produkty odpowiadające na konkretne potrzeby. Klienci oczekują sprawdzonego efektu i unikalnego smaku, dlatego Tiger oferuje produkty spełniające te oczekiwania. Do oferty limitowanej w lutym dołączył Tiger MAX z większą o 50% dawką kofeiny. Ten wariant to idealny wybór dla każdego, kto uwielbia klasyczny smak Tigera, ale potrzebuje większej porcji wzmocnienia i energii. Na potrzeby właśnie tej grupy klientów odpowiadają także kolejne, smakowe tegoroczne nowości.

Paulina Bozik TRADE MARKETING MANAGER RED BULL

Działania wspomagające detalistów

SOKI

Nie możemy w temacie napojów dla aktywnych pominąć soków. Są wszak zdrowe, naturalne i można je spożywać podczas każdej aktywności fizycznej. Do wyboru mamy soki w kartonach lub butelkach wykonane poprzez rozcieńczenie koncentratów, a także soki świeże, często zwane jednodniowymi, których nie da się magazynować. W Polsce po cichu, na obrzeżach głównego nurty soków i nektarów z koncentratów (SNN), rozwija się produkcja soków wyciskanych (NFC) z owoców i warzyw, rozlewanych do butelek i tak pasteryzowanych. Tego typu REKLAMA napoje, zwłaszcza gdy nie są słodzone, faktycznie mogą zastępować kilka porcji rekomendowanych przez żywieniowców warzyw i owoców w codziennej diecie. Konsumenci cenią je za brak chemicznych konserwantów, wysoką zawartość przeciwutleniaczy i witamin. Smaki, barwa tych soków też są bardziej intensywne. – Soki NFC z roku na rok w Polsce notują bardzo dynamiczny wzrost. Rośnie ich spożycie również w ościennych krajach, rośnie na zachodzie. Duże ilości soku NFC trafiają do od100 % natury biorców za granicą, m.in. do Niemiec. Naturalne pobudzenie W tej chwili kategoria soków NFC stanowi już ¼ soków spożywanych w Polsce – ocenia Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków

Producenci napojów energetycznych, w tym również marka Red Bull, oferują detalistom różnorodnego rodzaju rozwiązania, które mają na celu ułatwić sprzedaż kategorii oraz wyjść naprzeciw nawykom i oczekiwaniom konsumentów. Energetyki są kategorią impulsową, więc bardzo istotne jest zapewnienie dodatkowych ekspozycji poza tradycyjną półką, które umożliwią częstszy kontakt z produktem. Bardzo istotną kwestią jest dostępność schłodzonej puszki, w związku z tym marka Red Bull udostępnia sklepom szerokie portfolio nowoczesnych, energooszczędnych lodówek premium, które idealnie wkomponowują się w przestrzeń sklepową.

| 24

Według firmy badawczej Nielsen od lipca 2013 do czerwca 2014 roku napój Black był liderem rynku energetyków, z udziałem w nim na poziomie 19.7 proc. Red Bull miał udziały w wysokości 9,8 proc, a Tiger 8,6 proc. Na ten atrakcyjny rynek cały czas próbują wejść nowi gracze.

TRENDY

Trend zdrowego żywienia i czystej etykiety nie omija też energetyków i izotoników. Prekursorem był Green-up Herbapolu Lublin, który dawno temu, bo w 2009 roku przygotował produkt z soków i guarany ale bez konserwantów i sztucznych składników. Modyfikacje energetyków w kierunku zdrowia dotyczą głównie dodatków naturalnych soków owocowych, ewentualnie warzywnych oraz ekstraktu z zielonej herbaty. Producenci zapewniają, że dodatek naturalnej kofeiny z kawy ekologicznej lub guarany też jest krokiem ku czystej etykiecie.


25 |


Rynki | TEMAT NUMERU: Zdrowo i aktywnie

FOT. Adobe Stock

Produkt może zostać oznaczony jako bezglutenowy, jeśli jego producent gwarantuje, że zawiera on poniżej 20 ppm glutenu

Zdrowa i modna półka Dbanie o zdrowie jest teraz w modzie, jednak przygotowując w sklepie super zdrową półkę wcale nie trzeba zaczynać od wymyślnych, trudnych do znalezienia w hurtowniach produktów. Wisława Karolewska

N

a początek, by przyzwyczaić klientów, można zacząć od warzywnych napojów fermentowanych, kiszonek i kefiru. Obok niech stanie regał z kilkoma rodzajami mąki bezglutenowej, a jest jej co najmniej kilkanaście rodzajów.

FERMENTOWANE DLA JELIT

Konsumenci są zainteresowani napojami prozdrowotnymi, dobrze smakującymi i orzeźwiającymi. Żywność wysokoprzetworzona wpływa niekorzystnie na pracę jelit, a są one tak samo ważne dla naszego funkcjonowania jak inne organy. Mówi się nawet, że jest to drugi ośrodek dowodzenia ciałem, po mózgu. Osobom żywiącym się przemysłowo wytworzonymi

| 26

produktami, brakuje dobroczynnych bakterii, które żyją w symbiozie z ciałem człowieka i pomagają przerabiać na poszczególne mikroelementy, witaminy itd., to co zostało zjedzone. Dawno, dawno temu, my Polacy jadaliśmy dużo kiszonych w domu ogórków, kapusty kwaszonej, piliśmy mleko zsiadłe ukwaszane w domu. Przyjazne nam bakterie wraz z koniecznymi im pożywkami były właśnie z tymi potrawami dostarczane do jelit, czyli ich szeregi były regularnie uzupełniane. Teraz większość żywności jest pasteryzowana, konserwowana, poddawana różnym rodzajom zabezpieczeń, by dłużej mogła leżeć na półkach sklepowych i by się nie psuła. W ten sposób są eliminowani nasi sprzymierzeńcy. Aby odbudować prawidłową flotę bakteryjną jelit warto pić napoje fermentowane.


REKLAMA

To na przykład kefir, podczas produkcji którego, inaczej niż w przypadku jogurtu, zachodzi proces fermentacji, nawet z niewielkim wydzielaniem alkoholu. Pomocnymi napojami będzie sok z kwaszonych warzyw, wspomnianej już kapusty czy ogórków, ale też z buraków oraz włoszczyzny, a nawet herbaty. Producenci FMCG widzą już zainteresowanie europejskich konsumentów tymi napojami i wprowadzają je do oferty. Poza tym fermentacja wytwarza „naturalne bąbelki”, a osoby zwracające uwagę na zdrowe odżywianie wolą tego typu napoje „z gazem” od tych sztucznie nasycanych CO2. Na zachodzie Europy dużym powodzeniem cieszą się egzotyczne dla nas napoje, na przykład kombucha czy kefir wodny. Nasza Polska kuchnia od wieków wykorzystuje kiszoną żywność, której kraje zachodnie dawno się wyrzekły. Zamiast sięgać po fermentowane specjały z Azji czy Indochin lepiej i taniej jest sięgnąć po swojskie wyroby.

BEZGLUTENOWE MĄKI

Przy planowaniu półki można zacząć od wyhodowanych w Polsce zbóż: mąki jaglanej z prosa i gryczanej z gryki. Z tych mąk piecze się chleby, placki itp. Ich wykonanie jest nieco trudniejsze, ponieważ to gluten powoduje „puchnięcie”, rośnięcie ciasta, kształtuje jego przestrzenne formy. Bezglutenowa jest też mąka kartoflana, używana na przykład do pieczenia wspaniałych babek piaskowych czy biszkoptów. Również mąka kukurydziana i ryżowa są wyrobem bezglutenowym. Ziemniaczana i kukurydziana bardzo skutecznie zagęszczają potrawy.

warto wiedzieć

EGZOTYCZNIE

Kombucha - fermentowany, lekko kwaśny napój otrzymywany w wyniku fermentacji słodkiej herbaty przez specjalnie przygotowaną symbiotyczną kulturę drożdży i bakterii kwasu octowego. Pochodzi z Azji i jest tam pita od tysięcy lat.


Rynki | TEMAT NUMERU: Zdrowo i aktywnie

Konsumenci potwierdzający, że gazowane napoje bezalkoholowe są zdrowsze, jeśli zostały wykonane wyłącznie z naturalnych składników Francja

43%

Polska

53%

Hiszpania

55%

fekcjonowania. Jeśli sklep chciałby przyciągnąć klientów z celiakią lub nietolerancjami pokarmowymi i w miarę upływu czasu poszerzać swoją ofertę, musi przeszkolić sprzedawców, poinformować wszystkich pracujących, że osoby chore nie tolerują glutenu czasem nawet w minimalnej ilości, dochodzących do niewielkich części grama. To bardzo ważne, trzeba dopilnować, by opakowania były szczelnie zamknięte, by w okolicy bezglutenowego regału nie stały produkty z pszenicy, żyta, jęczmienia, a nawet owsa.

MĄKI OWOCOWE, ORZECHOWE, SEZAMOWE...

Źródło: Mintel

REKLAMA

Owies praktycznie nie zawiera glutenu, ale bardzo często jest nim zanieczyszczany. Najlepsze bezglutenowe pieczywo udaje się upiec z mieszanki kilku mąk. Zainteresowaniem klientów szukających bezglutenowych produktów będą się cieszyły gotowe mieszanki do wypieku chleba, produkowane przez specjalizujące się w tego typu wyrobach firmy. Taka mąka nadaje się też do naleśników, placków itp. Mąkę bezglutenową można zrobić z bardzo wielu produktów, na przykład z roślin strączkowych, które po upieczeniu, wysuszeniu rozdrabnia się na pył. Tak powstaje dość powszechnie znana mąka sojowa, ale również na przykład z ciecierzycy czy nawet zielonego groszku. Mąki wykonane z roślin strączkowych, poza bezglutenowością mają jeszcze i tę zaletę, że nie podnoszą wysoko poziomu cukru we krwi, czyli mają niski indeks glikemiczny.

BEZGLUTENOWY REŻIM

Produkty wolne od glutenu mają specjalne, międzynarodowe oznaczenie i tylko wyroby tak sygnowane są faktycznie bezpieczne dla osób chorych na celiakię lub nietolerancję glutenu. Inne mąki lub płatki zrobione ze zbóż, tak zwanych pseudozbórz, roślin strączkowych, a nawet owoców, choć ze swej natury tego białka nie zawierają, mogą być nim zanieczyszczone na etapie transportu ziarna, mielenia czy kon-

| 28

Na bezglutenową półkę mogą też trafić mąki z bardziej dla nas egzotycznych roślin. Mąka z batatów, z kasztanów jadalnych, z plantanów, kokosowa czy sezamowa powstają, jak same nazwy wskazują, z wybranych części określonych roślin. Tapioka to mąka z manioku. Wszystkie mają w swoim składzie między innymi skrobię, zdrowe tłuszcze, białko i minerały. Chyba najmniej znana jest u nas mąka z plantanów – owoców podobnych do żółtych bananów, pochodzących z tej samej rodziny roślin, ale o wiele dłużej dojrzewających. Mąka z nich zrobiona ma neutralny smak, więc można jej używać do przyrządzania dań wytrawnych. Ma dużo tak zwanej skrobi opornej, która dodatnio wpływa na pracę jelit.

warto wiedzieć

CZYM JEST GLUTEN? Gluten to białko roślinne, które podczas pieczenia tworzy przestrzenną strukturę ciasta, zamykając w niej pęcherzyki powietrza. Gluten jest obecny w każdym gatunku pszenicy, czyli również w orkiszu czy samopszy, a także w jęczmieniu i życie.


Rynki | PREZENTACJE

debi ut

Dossier Mąka bananowa: bezglutenowa, ekologiczna

Mąka bananowa Look Food powstaje z zielonych bananów, inaczej nazywanych plantanami lub bananami warzywnymi. Owoce te dojrzewają na wilgotnych i tropikalnych terenach. PRODUCENT: Look Food Sp. z.o.o. www.look-food.pl

MĄKA BANANOWA Do dziś mąka bananowa była produktem bardzo ciężko dostępnym na polskim rynku. Look Food wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i w kwietniu mąka bananowa pojawiła się na półkach sklepowych w całej Polsce.

M

ąka z zielonych bananów zaskakuje wszechstronnością zastosowania i wysokimi walorami odżywczymi. Produkt posiada certyfikat żywności ekologicznej, co świadczy o jej wysokiej jakości oraz certyfikat żywności bezglutenowej, co oznacza, że mogą z niej korzystać również osoby z celiakią – mówi Łukasz Walczak, Członek Zarządu Look sp. z o.o.

FOT. Materiały prasowe

JAK STOSOWAĆ MĄKĘ Z BANANÓW? Doniesienia historyczne na temat plantanów pochodzą z I wieku p.n.e. Są nawet wzmianki o owocach w starożytnych greckich zapisach podróży Aleksandra Wielkiego do Indii. Lubił je tak bardzo, że zasadził je w swoich przybrzeżnych domach w Afryce. W południowych Indiach suszony proszek bananowy gotuje się

w mleku lub wodzie, w celu przygotowania formuły dla niemowląt, którą karmi się dzieci do ukończenia pierwszego roku życia. Mąka wykonana z wysuszonych zielonych bananów ma niezwykle szerokie zastosowanie. Ogromnym plusem jest to, że nie wymaga obróbki termicznej, czyli możemy ją wykorzystywać zarówno na zimno do deserów, koktajli, jak i do pieczenia. Mąka bananowa stanowi jeden z najlepszych, bezglutenowych zamienników mąki pszennej. Jest odpowiednia do wypieków, chleba i wyrobu makaronów. Z wykorzystaniem mąki bananowej można przyrządzić także różnego rodzaju desery i koktajle. Mąka wyprodukowana na bazie zielonych bananów jest neutralna w smaku. Nie zostawia żadnego posmaku, dzięki czemu jest dobrą bazą dla wszystkich potraw.

GRAMATURA: 200 g SUGEROWANA CENA: od 9,99 zł do

14,99 zł (w zależności od rodzaju) DATA WPROWADZENIA NA RYNEK: marzec 2018 r. INSTAGRAM: https://www.instagram. com/lookfood_zdrowa_zywnosc/

Czym jest mąka bananowa? Wbrew pozorom mąka bananowa nie jest produkowana z bananów, które znamy i spożywamy na co dzień, czyli słodkich i aromatycznych owoców tropikalnych. Mąka bananowa Look Food powstaje z zielonych bananów, inaczej nazywanych plantanami lub bananami warzywnymi. Owoce te dojrzewają na wilgotnych i tropikalnych terenach. Największym ich producentem jest centralna Afryka, Kolumbia, Peru oraz Sri Lanka. Tylko 15 % produkowanych w tych krajach plantanów trafia do Europy, a reszta wykorzystywana jest lokalnie i stanowi podstawę zdrowej diety. Plantany są bardzo podobne do bananów pod względem wartości odżywczych. Podobnie do swoich żółtych kuzynów są dobrym źródłem potasu, wspierają trawienie i odporność. Tego typu banany zawierają jednak znacznie więcej skrobi i dużo mniej cukru. Sprawia to, że plantany mają znacznie szersze możliwości zastosowania – MÓWI MONIKA KRAUZ, DIETETYK MARKI LOOK FOOD.

29 |


Rynki | MLEKO

70%

osób kupuje mleko pasteryzowane lub sterylizowane, głównie ze względu na długi czas przydatności do spożycia

25 maja

Światowy Dzień Mleka Mleko jest towarem strategicznym w sklepie spożywczym. Wybierający się po niego klienci przy tej okazji kupują też inne produkty spożywcze, jak choćby pieczywo, masło, sery. Niska marża na mleku jest kupcom rekompensowana właśnie tymi dodatkowymi zakupami. Wisława Karolewska

D FOT. Adobe Stock,

latego wszelkie łączone promocje, oczywiście matematycznie wyważone, opłacają się. Wiedzą o tym duże sieci, chętnie promując np. sprzedaż 5 lub 10 litrów w o wiele niższej cenie. A spożycie mleka z roku na rok wzrasta. Na wsi jest miesięcznie o ponad 1 litr na osobę większe, ale tu część osób korzysta z własnej lub sąsiedzkiej produkcji.

MLEKO NA PÓŁCE

Mleko ma w sklepie swoje wydzielone miejsce, spory obszar rozpoczynający mleczną alejkę. Tu powinny

| 30

warto wiedzieć

LAKTOZA 70 proc. dorosłych Europejczyków dobrze trawi cukier mleczny -laktozę. Jest to uwarunkowanie regionalne związane z rozwojem hodowli bydła mlecznego. Różnimy się tym od rasy żółtej, której przedstawiciele nie mogą pić mleka.

stać produkty o długim terminie przydatności do spożycia, a więc w kartonach UHT, o rożnej zawartości tłuszczu. Niedaleko ustawia się mleko pasteryzowane w butelkach. Mleka świeże muszą być umieszczone w chłodziarkach. Zamawiając towar do sklepu warto opierać się na liderach rynku. Największe obroty przypadają na mleko o zawartości tłuszczu 3,2 proc, a 20 proc rynku to sprzedaż 2-procentowego mleka. Mleko pasteryzowane i UHT mają długi termin przydatności do spożycia, więc właściciel sklepu może nimi zapełnić magazyn hurtem z dużymi rabatami.


Roczne spożycie mleka na 1 mieszkańca Polski w litrach 2005 Każdy region ma swoje zakłady przetwórstwa mlecznego, a sprzedaż ich produktów będzie się pozytywnie kojarzyła kupującym, z popieraniem lokalnego patriotyzmu. Zatowarowanie sklepu w mleko, w znacznej mierze będzie zależało od lokalizacji sklepu. Na terenach wiejskich, zwłaszcza obfitujących w gospodarstwa hodujące bydło mleczne, zbyt będzie bardzo mały i właściwie można ograniczyć asortyment do mleka UHT. Ryzyko strat towarowych tu praktycznie nie występuje. W miastach i miasteczkach znajdą się osoby poszukujące różnorodnego

2010

173 189

2013

206

2015

213 222

2016 Źródło: Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2017r.

REKLAMA


Rynki | MLEKO

ponad

800

gatunków sera wytwarza się w Europie z mleka koziego bądź z mixów z mlekiem owczym lub krowim

asortymentu, również mleka świeżego czy bezlaktozowego. Dla sklepu największe ryzyko niesie sprzedaż mleka świeżego, ale wraz z trendem na zdrową żywność pojawia się coraz więcej jego wielbicieli. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, można zacząć sprzedaż świeżego mleka od kilku litrów dziennie i po okresie akceptacji oraz przyzwyczajenia, zwiększać ilość towaru.

BEZ LAKTOZY

Niestrawność laktozy, cukru mlecznego, diagnozuje się u coraz większej liczby młodych osób. Niestety, wraz z wiekiem również można nabawić się tej przypadłości. To dla konsumentów nie tylko straty w smaku i wartościach odżywczych posiłków, ale również brak zysku dla sklepu. Dlatego warto poszukać dostawcy nabiału bez laktozy. W tej kategorii jest już produkowane nie tylko mleko, ale również

kefir, jogurt, masło i serki. Artykuły mleczne bez laktozy, dostępne na nabiałowej półce, pomogą efektywnie zwiększać sprzedaż wśród osób z tej grupy. Potencjalni nabywcy, którzy zmuszeni byli sięgać po zastępniki niedokładnie oddające smak mleka, np. napoje roślinne lub orzechowe, teraz mogą kupować produkty bezlaktozowe i wracać do aromatów, o których myśleli, że już na zawsze się z nimi pożegnali.

KOZIE MLEKO

Kozy i owce były głównymi dostawcami mleka dla ludzi zanim jeszcze rozwinęła się hodowla bydła mlecznego. Teraz z powrotem wzrasta zainteresowanie mlekiem i nabiałem kozim. Składniki mineralne i witaminy występują w mleku kozim w większych ilościach niż w mleku krowim, a białko i tłuszcz, są lepiej przyswajalne. Te walory prozdrowotne sprawiają, że

jest ono polecane zwłaszcza dzieciom, osobom starszym i alergikom. Cieszy się coraz większym uznaniem wśród konsumentów, a wraz z rosnącym popytem oferta wytwarzanych z niego produktów staje się coraz bogatsza. Nabyć można już niemal cały asortyment nabiałowy, począwszy od mleka, przez jogurty, masło i sery, po mleczne desery. Mleko kozie jest również często postrzegane jako produkt ekologiczny o większych walorach zdrowotnych niż mleko krowie. Kozie mleko UHT jest polecane do spożywania w stanie surowym, ponieważ po podgrzaniu szybko zmienia smak na mniej przyjemny. Przetwórstwo mleka jest utrudnione ponieważ inaczej niż krowie reaguje na obróbkę termiczną, jest bardziej wrażliwe. Na razie popyt jest większy niż podaż i dlatego warto mieć w sklepie również kozie mleko.

warto wiedzieć

Z LAKTOZĄ CZY BEZ? Mleko bezlatkozowe nie jest wolne od tego cukru mlecznego w 100 procentach. Producenci dodają do zwykłego mleka enzym laktazę, która w dużym stopniu rozkłada zawartą w mleku laktozę , wyraźnie zmniejsza dolegliwości konsumentów. Tak udoskonalone mleko ma inny smak i z tego powodu ma już swoich tak wielbicieli jak i przeciwników.

| 32


Rynki | DZIECI NA ZAKUPACH

285 mln zł

FOT. Adobe Stock

wydają na napoje, słodycze i przekąski dzieci w wieku 5-17 lat.*

Jak kupują dzieci?

i na co wydają pieniądze rodziców Dzieci, zresztą tak jak i dorośli, lubią słodkie przekąski. Chętnie sięgają po czekoladki, cukierki, batoniki, chipsy i tym podobne łakocie. Ponieważ jednak są bardziej podatne na reklamę i wpływ rówieśników, pragną tego, co zobaczą lub tego, co już mają ich koledzy. Dorota Łowicka

P

roducenci dbając o to, by przyciągnąć dziecięce zainteresowanie ozdabiają opakowania słodyczy i innych produktów przeznaczonych dla najmłodszych wizerunkami z kreskówek, bajek, filmów. Starają się też nadawać im nazwy od razu sugerujące finalnych konsumentów, używając polskich i angielskich wariantów słowa dziecko, albo zdrobnień samych produktów np. paróweczki, cukiereczki. I choć klientami wydającymi

| 34

warto wiedzieć

WPŁYW REKLAMY 80 proc. dzieci w wieku przedszkolnym żąda kupna reklamowanych produktów

pieniądze są najczęściej dorośli, to dzieci bardzo sprawnie nakłaniają ich do wybranych dla siebie określonych produktów. Rodzice bardzo często zabierają ze sobą dzieci po zakupy spożywcze. Wprowadzone do pełnego atrakcji, kolorów i pokus sklepu, dziecko stara się coś sobie wybrać i nakłonić rodzica do zakupu. Najwięcej dzieci namawia rodziców na zakup słodyczy – aż 59 proc.**. Jeśli uda się rodzicom przejść ze sklepowym wózkiem całą trasę zakupową bez * Raport „Junior Shopper 2017” GfK Polonia **Raport „Junior Shopper 2016” GfK Polonia


ulegania dziecku, to i tak w końcu zbliżą się do najtrudniejszego dla nich miejsca – kolejki do kasy. Tu muszą zwolnić, a nawet się zatrzymać – niestety ustawiony na regałach, na wysokości oczu dziecka, towar będzie mocno wabił. To dobre miejsce, by ustawić tam produkty równocześnie słodkie i zdrowe o wysokiej marży. Na przykład bakaliowe batoniki lub owoce w czekoladzie. Tak układając towar zadowolimy rodzica, który wprawdzie ulegnie dziecku, jednak będzie miał czyste sumienie kupując produkt o czystej etykiecie. Dziecko będzie uszczęśliwione a i sklep sporo zarobi.

RODZICE DZIECIOM

Rodzice pragną, by ich dzieci były zdrowe, czyli również jadły zdrowo. Starają się podczas zakupów wybierać te produkty spożywcze, które ich zdaniem są lepsze, ponieważ przeznaczone dla dzieci. Coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na kolorowe obrazki z opakowania, ale skupiają się również na czytaniu etykiet. Swoją wiedzę o tym, co jest dla ich pociech najlepsze czerpią głównie z internetu i reklam. Według badań GfK „Polska na widelcu” słodycze są częściej kupowane przez rodziny mające dzieci niż pary bezdzietne czy singli. Do nich są kierowane reklamy produktów wzbogaconych o prozdrowotne składniki, na przykład cukierków z witaminami czy batoników z mlekiem. 24 proc. respondentów badania deklaruje, że czekoladę oraz batony i wafle je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tak samo często 19 proc. ankietowanych spożywa cukierki. Szczególnie popularne wśród tej grupy konsumentów są batony i wafle w pojedynczych opakowaniach, spożywane zwykle zaraz po zakupie.

DZIECI DZIECIOM

Aż 91 proc. dzieci w wieku 7-15 lat robi zakupy samodzielnie, tylko dla siebie. Dzieci dysponują pewnymi kwotami,

które otrzymują w ramach regularnie wypłacanego kieszonkowego (58 proc.), z prezentów pieniężnych (29 proc.) oraz w zamian za wykonanie konkretnej pracy domowej (13 proc.)**. Wysokość kieszonkowego wzrasta wraz z wiekiem dzieci, dlatego nastolatki mogą zrobić większe zakupy. Z raportu Raport „Junior Shopper 2017” GfK Polonia wynika, że dzieci samodzielnie częściej kupują napoje niż przekąski. Te ostatnie nabywają ok 4 razy w miesiącu. Z kategorii napojów najchętniej sięgają po Coca-colę lub jej podobne składem i kolorem płyny. 80 proc. dzieci uważa je za swój ulubiony napój. Cenią też soki i napoje owocowe. Z raportu wynika, że najbardziej rozpoznawalną i lubianą marką jest Tymbark (70 proc. kupujących) a kolejną Kubuś (34 proc. kupujących)*. Zakupy dzieci robią najczęściej w małych sklepach, z obsługą tradycyjną oraz w sklepikach szkolnych.

PRODUCENCI DZIECIOM

Producenci starają się co roku wprowadzić coś nowego na rynek, co przyciągnie małych konsumentów. Od kilku lat jest już dostępna czekolada w tubce, półpłynna do picia, która nie brudzi rąk dziecka. Teraz pojawiła się czekoladowa pizza od Dr. Oetkera, a zapowiadane są różowe batony KityKat. Koncern Mars proponuje nowe wersje swoich tradycyjnych wyrobów, wzbogacone o białko. Pojawiają się też lody z dodatkiem białka, w zeszłym roku w formie kubełkowej, a teraz już również opakowania jednoporcjowe. Coraz częściej rodzice chcą kupować dzieciom produkty FOR FREE, czyli pozbawione takich alergizujących składników jak np. gluten, laktoza. Producenci wsłuchując się w te pragnienia proponują słodycze wegańskie, bez ww. składników za to wykonane na bazie mleka kokosowego. Są już w sprzedaży takie krówki.

MAGDALENA KOŁODZIEJSKA RZECZNIK PRASOWY LOTTE WEDEL

Słodkie smaki dzieciństwa Słodkie smaki od zawsze kojarzone są z beztroskim dzieciństwem, a ulubionymi słodyczami 84,8% dzieci są żelki oraz cukierki. Ma jąc na uwadze potrzeby na jmłodszych, E.Wedel proponu je całą gamę smakołyków. Doskonałym połączeniem przyjemnego z pożytecznym są właśnie żelki. Te od E. Wedel gwarantują wyjątkowy smak, intensywny zapach i delikatną konsystencję, zawierają soki owocowe i witaminy. W dziecięcym portfolio Wedla znajdziemy także Krówki mleczne, a wkrótce dołączą do nich nadziewane cukierki. Linia dziecięca składa się także z wielu produktów czekoladowych. Wśród nich prym wiodą uwielbiane przez maluchy Czekotubki. Ten kremowy smakołyk, przywodzący na myśl smaki dzieciństwa dostępny jest w trzech wariantach: Mlecznym, Kakaowo-Orzechowym oraz Karmellove. Czekotubki cieszą się ogromną popularnością i nie wykluczamy pojawienia się tego produktu w nowych smakach.


Rynki | DZIECI NA ZAKUPACH

MAREK MOCZULSKI PREZES BAKALLAND

Słodkie i zdrowe Zdrowe przekąski dla dzieci, które mamy w ofercie spełnia ją nawet wymagania sklepików szkolnych: produku jemy je bez syropu glukozowo-fruktozowego, bez tłuszczów utwardzonych, bez słodzików i cukru, a mimo to pewną słodycz w sobie ma ją. Sama nazwa mówi za siebie, są to BA! Kids. Jako przekąski dla dzieci proponujemy też linię orzechową, na przykład lekko prażone migdały, które gdzie tylko się pojawią to od razu znikają, bo są tak dobre. My produkujemy dla dzieci to wszystko, co jest zdrowe, pożywne, smaczne.

– Temat słodyczy w diecie dzieci od lat bywa przedmiotem sporów. Z jednej strony dzieci uwielbiają wszystko to co słodkie, z drugiej zaś rodzice martwią się o ich zdrowie. Ta właśnie myśl przyświecała nam tworząc nowości pod marką Hibbi. I właśnie dlatego stworzyliśmy szereg produktów, które przyciągają maluchy ich ulubionymi smakami, jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którym zależy na produktach wyłącznie dobrej jakości. Nowe receptury zyskały uznanie i rekomendacje matek, a zabawna postać hipopotamka skradła serca i stała się przyjacielem wszystkich dzieci, zachęcając je do wspólnej zabawy i sportowego trybu życia. Na stronie internetowej www.hibbi.pl znajdziecie Państwo wiele pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem oraz informacje jakim sportowym zmaganiom najmłodszych kibicował Hibbi - mówią Beata

REKLAMA

Wejdź na fb/roko.official Zielińska, Kierownik Działu Marketingu w Firmie Millano Group oraz Dobrawa Dachtera - Janiuk, Brand Manager odpowiedzialna za markę Hibbi w Firmie Millano Group.

Mój sklep mieści się koło szkoły, w której nie ma sklepiku. Uczniowie przybiegają do mnie po zakupy. Najczęściej kupują drobne przekąski, do szybkiego zjedzenia. To zwłaszcza batoniki i chipsy. Teraz, gdy zrobiło się cieplej sięgają głównie po lody. Kupują również słodkie napoje w opakowaniach o małej, jednorazowej pojemności. Chętnie piją napoje typu cola. – DOROTA BOGUSZEWSKA, WŁAŚCICIELKA MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO WYSZKÓW

| 36

SKLEP DZIECIOM

Przygotowanie sklepu do sprzedaży większej ilości dziecięcego asortymentu wymaga od właściciela pewnej wiedzy, znajomości mechanizmów rządzących tym rynkiem. Marketingiem dziecięcym posługują się na co dzień producenci, ale detalista też powinien co nie co o tym wiedzieć by zwiększać sprzedaż. Aby sprzedawać więcej słodyczy, soków, chrupek, lodów itd. przeznaczonych dla najmłodszej klienteli trzeba odpowiednio zatowarować sklep. Można to osiągnąć poznając upodobania swoich najmłodszych klientów. Aby wiedzieć czego w najbliższym czasie będą pragnąć dzieci trzeba oglądać reklamy na kanałach skierowanych do najmłodszych, wybrać się na spacer do pobliskiego przedszkola, być na bieżąco z programem kinowym dla dzieci i z ich ukochanymi filmowymi bohaterami. Brzmi dziwnie, ale firma Kids & Young przeprowadziła badania naukowe, a z nich wynika, że produkt, który ma w swoim wizerunku bohatera filmu animowanego jest o 45 proc. lepiej rozpoznawalny wśród dzieci. Produkty promowane przez brand heroes (bohaterów marki) są właśnie tymi upragnionymi, wyczekiwanymi. Dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym.


37 |


Rynki | DZIECI NA ZAKUPACH

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca w prawie wszystkich krajach dawnego bloku socjalistycznego. Początkowo miał być on świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. Teraz ma wybitnie rodzinny charakter. Reszta świata świętuje Dzień Praw Dziecka 20 listopada.

postrzegane jako przyjazne dzieciom oraz że warto wydawać na nie pieniądze, tylko po to, by sprawić swoim milusińskim radość. 22 proc. osób deklaruje, że w ogóle nie kupuje dzieciom słodyczy. Wśród wielu dorosłych coraz częściej REKLAMA

DOROŚLI

Rodziców też przyciągają rysunki małych zwierzątek, które mają budzić w nich naturalne, opiekuńcze instynkty. Wszyscy kochamy małe kotki, szczeniaczki, misiaczki. Wizerunki dzieci na opakowaniach produktów przeznaczonych dla najmłodszych są zawsze uśmiechnięte, pucołowate, szczęśliwe o łagodnych rysach. Już w 1943 roku austriacki naukowiec Konrad Lorenza zbadał tę skłonność i stwierdził, że jest to tzw. schemat dziecięcości, wzbudzający u starszych osobników reakcje opiekuńcze. Dla detalisty oznacza to, że tak oznakowane produkty są

| 38

w takim postanowieniu wytrwać dłużej niż 3 lata, a dziadkowie i ciocie wręcz uważają za swój przywilej to, że mogą osłodzić maluchom życie. Zwłaszcza podczas świąt związanych z ich pociechami, takich jak np. urodziny czy zbliżający się właśnie Dzień Dziecka. Wielu dorosłym osobom kojarzy się on we własnych wspomnieniach z lodami, słodyczami, wesołym miasteczkiem i dniem wolnym od lekcji. Detaliści takie wspomnienia i zwyczaje powinni bardzo pielęgnować, wspierać, na przykład organizując w tym dniu specjalne promocje, wyjątkowe rabaty lub nawet mały jarmark przed sklepem. Dorośli, którzy deklarują nie kupowanie dzieciom słodyczy to 28 proc. osób do 24 roku życia. Starsi, w wieku 45-55 lat nie kupujący dzieciom nic słodkiego, to już jedynie 16 proc. badanych*.

ZMIANA UPODOBAŃ słychać głosy, że nie chcą i nie będą swoim dzieciom kupować dosładzanych pokarmów. Dotyczy to nie tylko łakoci, ale też innych produktów z dodatkiem cukru np. jogurtów, nektarów itd. Ale sprzedawca FMCG nie powinien się tym za bardzo przejmować, gdyż skłonność dorosłych do kupowania słodyczy dzieciom rośnie z wiekiem tychże dorosłych. Niewielu rodziców jest w stanie

Upodobania zmieniają się wraz z wiekiem. Okazuje się, że w zależności od wieku nieco inne barwy i smaki są przez najmłodszych konsumentów preferowane. Wybierając spośród wielu ofert producentów, warto mieć na uwadze target własnych klientów. Na przykład, jeśli sklep jest w pobliżu szkoły, to powinien mieć nieco inny asortyment (bardziej niebieski i mniej słodki) niż punkt sprzedaży do którego przychodzą dzieci przedszkolne. * Źródło: badanie rynku słodyczy ARC Rynek i Opinia 2016 rok

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

Dzieci kochają też znane, reklamowane marki, a odróżniać swoich ulubieńców potrafią już trzylatki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali zaskakujące reakcje dzieci w wieku 3-5 lat. Podczas badania dali im do wyboru identyczne próbki pokarmów w dwóch różnych opakowaniach. Część była sygnowana logiem McDonalds. Dzieci uznały, że o wiele smaczniejsze były porcje z pakiecików opatrzonych logiem firmy. A najdziwniejsze było to, że w pakiecikach dzieci znalazły marchewki i mleko, a nie słodycze czy fast food. Dzieci nieco starsze, nastolatki chętnie rozmawiają o znanych markach, ich posiadanie, używanie jest dla nich też oznaką wyższego statusu społecznego.


Rynki | DZIECI NA ZAKUPACH

BEATA ŁOSIAK PR MANAGER GRUPA HORTEX

Atrakcyjnie i wygodnie podany smak Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych młodych konsumentów, wprowadziliśmy linię napojów owocowych Hortex Leon w plastikowych butelkach o pojemności 400 ml z wygodnym korkiem typu sport cup. Dostępne są one w 3 lubianych smakach. Hortex LEON jabłko – truskawka – rabarbar, Hortex LEON jabłko – gruszka – kiwi, Hortex LEON pomarańcza – mango – mandarynka. Oprócz smaków i wygodnego opakowania dzieci zwracają uwagę również na atrakcyjne opakowanie, kolorową grafikę.

Niemowlęta i dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat reagują przede wszystkim na barwę czerwoną, następnie żółtą, niebieską i zieloną. Ale tych młodych ludzi można pominąć, o ich pokarmach decydują jeszcze tylko rodzice. A oni wolą barwy pastelowe, o delikatnych odcieniach. Dlatego soczki dla niemowlaków, posiłki w słoiczkach, przecierane musy owocowe na swoich etykietach są bardziej stonowane, choć niewątpliwie kolorowe. U dzieci w wieku przedszkolnym kolejność fascynacji kolorami już jest inna. Nadal na czele pozostaje czerwony, ale kolejnymi są niebieski, zielony i dopiero potem żółty. W wieku szkolnym najbardziej preferowane są niebieski i zielony. Dzieci wybierają barwy zdecydowania jaskrawsze. Jeśli przygotowuje się jakąś specjalna półkę, kącik, wystawę dla dzieci to warto posłużyć się wyżej wymienionymi kolorami. Ulobione smaki również ulegają zmianom. Większość z nas lubi smak słodki. Tak zostaliśmy ukształtowani już podczas życia płodowego. Miłości do słodyczy nie trzeba uczyć, mamy ją wpisaną w ciało. Kubki smakowe i neurony węchowe można zidentyfikować u płodu w 15 tygodniu ciąży. Wrodzona przyjemność odczuwania smaku słodkiego jest obserwowana od urodzenia. Uczeni uważają, że nasze upodobanie do słodyczy może być ewolucyjnym mechanizmem przeżycia.

| 40

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się preferencje co do intensywności smaku słodkiego. Upodobanie do bardzo słodkich roztworów utrzymuje się w okresie dzieciństwa i dojrzewania, REKLAMA

po czym stopniowo zmniejsza się we wczesnym wieku dojrzałym (20-25 lat). Wchodzący w dorosłość nastolatkowie zaczynają sięgać po produkty o smaku gorzkim, na przykład słodycze z nutą smaku kawy. Naukowcy podejrzewają, że takie zamiłowanie do intensywnej słodyczy jest powiązane z potrzebą organizmu na dostarczanie dużej ilości energii w skondensowanej formie, w niewielkiej objętości pokarmu. Wraz z rozwojem ciała nie jest już tak bardzo potrzebne. „Wszystko jest dla ludzi, byle używać z głową” - głosi popularne powiedzenie. Warto pamiętać, że te naturalne zachowania kształtowały się w czasach gdy nie istniał cukier w jakiejkolwiek postaci, a najsłodszym produktem były dzikie, dojrzałe owoce, pojawiające się w jadłospisie naszych przodków tylko okazjonalnie, gdy akurat owocowały krzewy.

warto wiedzieć

CO KUPUJĄ DZIECI? Najczęściej kupowane przez dzieci artykuły spożywcze to słodycze (82 proc.), napoje (80 proc.) oraz przekąski (79 proc.). Raport „Junior Shopper 2016” GfK Polonia


Rynki | PÓŁKA ALKOHOLOWA

Lekkie trunki na cieplejsze dni

Ciepło!! - wzrasta spożycie lekkich alkoholi. Piwo, które i tak cieszy się w Polsce dużą atencją, staje się głównym napitkiem. Ale chętnie na stoły trafiają też wina, a ostatnimi laty również cydr. Polacy coraz chętniej sięgają też po piwa bezalkoholowe. Michał Pacholski

A

lkohole na cieplejsze dni wiosny i lata to przede wszystkim piwo i wino. Polacy kochają piwo i tego właśnie trunku najczęściej szukają dla ożeźwienia. Wino towarzyszy im podczas różnego rodzaju spotkań, a i cydr zyskuje powoli swoje grono zwolenników.

FOT. Adobe Stock, Materiały prasowe

CYDR

Najlepiej sprzedaje się podczas ciepłych, gorących miesięcy. Polacy lubią się chłodzić bąbelkami. Cydr kilka lat temu wskoczył na alkoholowe półki, a jego sprzedaż z roku na rok rosła, wygrywał z innymi lekkimi alkoholami nowością, innowacyjnością. Ostatnie, chłodne i deszczowe lato nie sprzyjało jego spożyciu, ponadto zyskał konkurencję w postaci napojów piwnych imitujących cydry. Są to wyroby tańsze, zyskujące popularność dzięki cenie i reklamie, która w przypadku cydrów jest zakazana. Te piwa są produkowane w wielu smakach, co dla typowego cydru jest niedopuszczalne, może być tylko jabłkowy. Porażką 2017, ale z drugiej strony - wyzwaniem na 2018 rok, jest bez wątpienia sprawa ustanowienia

| 42

zerowego podatku akcyzowego na cydr – uważa Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa – i wierzy, że złożona przez premiera Morawieckiego obietnica zostanie zrealizowana, choć z opóźnieniem. – Bez wsparcia ze strony resortów nie uda się uruchomić w Polsce kategorii wyrobów, która ze względu na dostępność surowca powinna być naszą narodową domeną. Światowy rynek cydru rośnie jak żaden inny w branży alkoholowej. Dużą szkodą dla polskiej gospodarki jest marnowanie tej szansy - podkreśla Magdalena Zielińska, Prezes Polskiej Rady Winiarstwa Związku Pracodawców. Producenci cydru czekają z niecierpliwością na zmiany w przepisach. Jeśli proponowane zmiany prawne, czyli zniesienie obowiązku banderolowania i zerowa stawka akcyzy, wejdą w życie, będzie można liczyć na większe obroty cydrem już w najbliższej przyszłości. Trwają też starania nad legalizacją i wprowadzeniem do produkcji cydrów o smaku innym niż jabłkowy. Takie trunki będą mogły skuteczniej konkurować z napojami piwnymi.


warto wiedzieć

NIE TYLKO ZŁOTE Browar Waszczukowe w Czarnej Białostockiej wyprodukował niebieskie piwo. Nietypową barwę zawdzięcza ono kwiatom klitorii ternateńskiej, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy, poprawiają pamięć oraz wspierają i rozwijają zdolności intelektualne.

KATARZYNA PASZCZUK

WINA

Polska Rada Winiarstwa szacuje rynek wina na 2,5 mld zł, który stale rośnie o 5 – 6 proc rocznie. Przeciętny Polak najchętniej kupuje wina gronowe ze średniej półki cenowej. Dobre wyniki sprzedażowe w 2017 roku napawają optymizmem producentów i dystrybutorów. Wina wysokiej jakości cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów. Producenci, obserwując ten trend, prześcigają się więc w przygotowywaniu oferty złożonej zarówno z wyrobów tradycyjnych, jakimi są wina owocowe jednorodne, jak i innowacyjnych. Hitem ubiegłego roku stało się prosecco – włoskie wino musujące, które pokochały przede wszystkim Polki. Zarząd firmy Ambra słusznie zauważa, że wino jest kategorią premium na tle rynku lekkich alkoholi. Coraz większa rzesza konsumentów win szuka butelek droższych o szlachetniejszych smakach. Najszybciej rosnącym segmentem sprzedaży

MŁODSZY KIEROWNIK MARKI - VANPUR

W małym sklepie

Specyfika małego sklepu, a co za tym idzie niewielkiej przestrzeni, wymaga rozsądnego zarządzania miejscem dla produktu. W takich przypadkach rekomendujemy większe nastawienie na butelki, które lepiej spełniają rolę ekspozycyjną, nie zapominając jednak o puszkach. Klienci mają zróżnicowane preferencje zakupowe i należy dać im możliwość wyboru. Wartym uwagi jest użycie opakowań zbiorczych jako ekspozycji produktu na małej powierzchni – karton Łomży może być używany do eksponowania produktu i komunikowania ceny. W ramach tegorocznych zawodów sportowych poświęconych piłce nożnej wspieramy Puchar Polski, którego jesteśmy sponsorem. Dla konsumentów przygotowaliśmy dedykowany 4pak puszki naszego flagowego produktu – Łomża Jasne. Jako marka prawdziwie regionalna staramy się wspierać inicjatywy i wydarzenia lokalne i unikalne dla nas, Polaków.

43 |


Rynki | PÓŁKA ALKOHOLOWA

Napój alkoholowy produkowany z gruszek, często mylnie nazywany cydrem to Perry, czyli gruszecznik.

ANDREJ CHOVANEC DYREKTOR MARKETINGU I CZŁONEK ZARZĄDU BROWARU PILSWEIZER

Sezonowe smaki W sezonie wiosennym i letnim pojawia się dużo piw smakowych, co jest trendem widocznym nie tylko w Polsce ale i w Europie. Obecnie na półkach pojawia się też coraz więcej piw bezalkoholowych. W kategorii piw smakowych jesteśmy obecni z kilkoma ciekawymi produktami takimi jak: Pilsweizer Aloes & Curacao, Pilsweizer Trzcinowe, Pilsweizer Miodowe i Pilsweizer Miód - Malina. W ubiegłym roku, i to nie tylko w sezonie letnim, bardzo dobrze sprzedawał się nasz Porter Galicyjski wprowadzony do sprzedaży pod koniec 2016 r. Debiuty w naszym portfolio z ostatnich miesięcy to piwa: Dla Krakowian, Krynickie i Legnickie poszerzające ofertę naszych piw związanych z konkretnymi miejscowościami. Polacy lubią mocniejsze jasne piwa, najwięcej sprzedajemy piw Pilsweizer Grybów i Exclusive 5,7% alk. oraz Lach i Strong 6,8% alk. Oprócz piw dolnej fermentacji posiadamy w swojej ofercie również i piwa górnej fermentacji takie jak Pilsweizer Andy’s ESB, będące hołdem dla starych angielskich mistrzów piwowarstwa.

| 44

win, jest ten z przedziału cenowego 20-30 zł. Udział w rynku wina segmentu economy (wina poniżej 12 zł) zmniejszył się w 2017 roku wobec 2016 roku o 1 punkt procentowy do REKLAMA

20 proc., udział segmentu mainstream, czyli 12-20 zł zmniejszył się o 1 pkt. proc. do 53 proc., segmentu premium (20-30 zł) wzrósł o 2 pkt proc. do 19 proc., a segmentu top premium (powyżej 30 zł) pozostał na poziomie 8 proc. – Wino jest produktem trudnym do sprzedaży, w związku z tym warto się nad nim głębiej zastanowić – mówi Robert Ogór z Ambra S.A.

PIWO

Polacy lubią piwo i lubią lagery. Statystyczny Polak wypija rocznie 99 butelek piwa. Ostatnio spada konsumenckie zainteresowanie piwami mocnymi, a wzrasta bezalkoholowymi i radlerami, czyli mieszankami napojów bezalkoholowych z piwem. Oceniając rok 2016 Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie oparł się na danych firmy badawczej Nielsen. Największy skok obrotów zanotowały piwa bezalkoholowe. Wzrost wartościowy osiągnął 58 proc., a wzrost wolumenu sprzedaży aż 64 proc. Piwa mocne wykazały spadek sprzedaży ilościowo o 3,3 proc., a wartościowo o 4,2 proc. Z danych Nielsena wynika, że konsumenci lubią kupować piwa w małych sklepach, które odpowiadają za 64,4 proc. sprzedaży na rynku. W najmniejszych sklepikach spożywczych piwo generuje około 30 proc. obrotów artykułami spożywczymi, jest dla nich towarem strategicznym. Spada zainteresowanie piwami marek własnych sieci detalicznych, a rośnie piwami rzemieślniczymi. Te ostatnie są znacznie droższe, ale ich miłośnicy delektują się niespotykanymi wcześniej mieszankami smaków, eksperymentują i cały czas szukają nowości.


Jak podaje producent wina i cydru Ambra S.A.: w 2013 roku szacunki branży mówiły o docelowej wielkości rynku cydru w Polsce rzędu ok. 2 proc. rynku piwa. Faktycznie sprzedaż cydru w Polsce to około 0,5 proc. rynku piwa. Trunek w zamyśle miał być alternatywą dla piwa, okazał się jednak raczej propozycją dla tych konsumentów, którzy piją wino, a za piwem nie przepadają. REKLAMA

ROBERT OGÓR PREZES ZARZĄDU ABMRA S.A.

Kwestia gustu Z punktu widzenia detalisty, w szczególności niezależnego właściciela sklepu, warto wiedzieć, jaką rolę spełnia każda z kategorii alkoholowych. Pomimo tego, że napoje wysokoalkoholowe, a zwłaszcza piwo, stanowią dla sprzedaży sklepów bardzo duży udział w dziennym obrocie, warto pamiętać, ze wino odgrywa nieco inną rolę. Wino przyciąga do sklepów konsumentów z droższym koszykiem. Można być najlepszym sklepem z winem w okolicy – wtedy gdy chcemy sprzedać inne artykuły spożywcze, niekoniecznie tylko z najniższej półki. W sezonie letnim dobrze jest pomyśleć o orzeźwiających propozycjach, takich jak wykreowane przez nas Frutti Fricante, które jest orzeźwiającym, lżejszym winem z 5,5% alkoholu. Wiemy, że w lecie procent alkoholu jest barierą, ponieważ chcemy trochę napoju do organizmu przyjąć, a trudno się orzeźwić tym, który ma 10% czy 12% alkoholu. Stąd też nasza innowacja: procenty na pół, orzeźwienie razy dwa. Warto oczywiście zadbać również o cydr, który jest ważną propozycją dla klientów z trochę wyższym portfelem i innymi oczekiwaniami. Jest na pewno propozycją dla tych kobiet, które nie lubią piwa.


Rynki | NOWE PRODUKTY

nowości Nowe smaki i aromaty oraz ciekawe rozwiązania ułatwiające korzystanie z produktów. Przedstawiamy najnowsze propozycje producentów na sezon wiosenno-letni dla tych, którzy szukają orzeźwienia, ochłody lub po prostu czegoś smacznego.

lubelski Więcej cydru! Cydr Lubelski rozpoczyna sezon premierową butelką o pojemności 400 ml zaprojektowaną specjalnie dla AMBRA S.A. Nowy format promuje hasło „Więcej cydru dla Ciebie!”. Waga nowych butelek szklanych została zredukowana o 10%, przy zachowaniu wysokich wymagań wytrzymałościowych. Dodatkowo opakowania posiadają wyjątkowy grawer. AMBRA www.cydrlubelski.pl

Grycan – lody od pokoleń w kubeczkach z łyżeczką Lody marki Grycan to połączenie rzemieślniczych metod z nowoczesnymi technikami produkcji. Oprócz lodów w opakowaniach familijnych dostępne są w sprzedaży również lody w małych kubeczkach 125ml z dołączoną łyżeczką. Lody Grycan w małym kubeczku z łyżeczką dostępne są w cenie 2,90 zł. GRYCAN - LODY OD POKOLEŃ www.grycan.pl

| 46

Nowy smak od Hortexu

Pomarańcza ananas Dla większości konsumentów idealny napój powinien przede wszystkim dobrze smakować i to właśnie smak jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie. Nowy napój pomarańcza – ananas Hortexu łączy w sobie wyjątkową słodycz ananasa z orzeźwiającą nutą pomarańczy.

HORTEX SP.ZO.O. www.hortex.pl

Pojemność: 1,75 l Cena detaliczna: ok. 4 zł


Trzy nowe chleby bezglutenowe Dr. Schär

Już dostępne na polskim rynku

Herbata JONES w pięciu smakach

Vivi Polska prezentuje nowe herbaty JONES czarne aromatyzowane, w pięciu wyjątkowych i niepowtarzalnych kompozycjach smakowych: FOREST FRUITS, QUINCE&STRAWBERRY, CRANBERRY&RASPBERRY, RASPBERRY&POMEGRANATE, LEMON&LIME. Każda z herbat ma mocny, pełny, wyraziście owocowy smak. Każde opakowanie zawiera 30 torebek zapakowane dodatkowo w 2 szczelnie zamknięte foliowe woreczki dla zatrzymania świeżości. Waga: 60g/30TB Sugerowana cena: 4,95zł IMPORTER: VIVI SP. Z O.O. SP.K. www.vivi.com.pl

Chleb w trzech różnych wariantach o przydatności do spożycia 150 dni. Opakowanie zbiorcze: karton. Ilość w opakowaniu zbiorczym: 6 szt. Paleta/warstwa/ilość warstw: 60/10/6 Chleb Wieloziarnisty Pan Multigrano 250g Kod EAN: 8008698024140 Chleb biały Pan Blanco 250g Kod EAN: 8008698024065 Chleb Wiejski Pan Rustico 250g Kod EAN: 8008698024188 DR. SCHÄR AG / SPA www.drschaer.com

Tiramisu i Caffe latte NORDIS

CADENZA to lody tiramisu z sosem o smaku czekoladowym, przygotowane na bazie śmietanki z dodatkiem wysokiej jakości pochodzących z Włoch podstawowych surowców: pasty tiramisu oraz serka mascarpone. Smak lodów tramisu dopełnia sos o smaku czekoladowym oraz dekoracja lodów z aromatycznego kakao. CAFFÉ LATTE – lody kawowe i śmietankowe posypane kawą mieloną. Połączenie masy lodowej z naturalną, świeżo paloną kawą o kuszącym, wyjątkowym i bogatym smaku oraz masy śmietankowej przygotowanej na bazie śmietanki o delikatnej i puszystej strukturze. Caffe Latte to wyjątkowy mrożony deser lodowy idealny o każdej porze dnia. NORDIS www.nordis.com.pl

Dynia i cukinia lubię pikle!

Ach, jak my lubimy dynię i cukinię! Z myślą o tych warzywach powstała linia „Lubię Pikle”. To poszerzenie portfolio warzyw marynowanych. Sekret tych produktów tkwi także w słodko-kwaśnej lub pikantnej marynacie. CUKINIA z dodatkiem czerwonej papryki oraz chrupiącej marchewki to niecodzienny dodatek do rodzinnego obiadu. DYNIA W ZALEWIE Z CHILI sprawdzi się do mięs, serów czy wędliny. Koniecznie spróbujcie PIKLI, a je polubicie! Produkty dostępne w szklanych słoikach 410 g. CUKINIA I CZERWONA PAPRYKA sugerowana cena: 4,19 zł DYNIA W ZALEWIE CHILII sugerowana cena: 4,19 zł VORTUMNUS www.vortumnus.pl

47 |


Rynki | NOWE PRODUKTY

Masło orzechowe so well

Italmex rozszerza swoją ofertę o kolejny produkt, który z powodzeniem wpisuje się w lansowaną przez firmę koncepcję „Zdrowy styl życia”. Jest to masło orzechowe marki SoWell 400 g w dwóch rodzajach: kremowe i z kawałkami orzechów, wyprodukowane w 100% z orzeszków arachidowych. Nie zawiera oleju palmowego, soli i cukru. Jest cennym źródłem białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. ITALMEX WARSZAWA SP. Z O.O. www.italmex.pl

Nowości bez laktozy MLEKOVITA

Mleko i produkty mleczne pełnią ważną rolę w codziennej diecie. Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się ich naturalnym smakiem. Istnieje grono konsumentów, którzy nie mogą spożywać mleka ze względu na nietolerancję laktozy – cukru występującego w jego składzie. MLEKOVITA wyszła naprzeciw potrzebom żywieniowym takich osób i przygotowała całą linię wyrobów bez laktozy, teraz rozszerzoną o kolejne nowości: mleko Wydojone bez laktozy 2% 1 l, oferowane w innowacyjnej butelce z przyjaznego środowisku naturalnemu tworzywa, które dodatkowo chroni mleko przed światłem oraz jogurty Polskie bez laktozy pitne 250 g w trzech wariantach smakowych: owoce leśne, pomarańcza – melisa i truskawkowym. Mleko i jogurty są bogatym źródłem wapnia, który m.in. przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz białka pomagajacego w utrzymaniu zdrowych kości i masy mięśniowej. MLEKOVITA www.mlekovita.com.pl

Choco Cups Millano Group

Choco Cups to najnowszy subbrand w portfolio Millano Group. Jest to połączenie mlecznej czekolady z przepysznymi nadzieniami i przyjemnie chrupiącymi dodatkami. Produkt trafia w gusta zarówno młodych, jak i trochę starszych czekoladowych smakoszy – atrakcyjna forma i duża ilość pysznego nadzienia przyciągną każdego. Choco Cups występuje w sześciu smakach: nadzienia o smaku kremu orzechowego z: orzeszkami, ciasteczkami, drażami, nadzienia o smaku: tiramisu z ciasteczkami, karmelowego brownie oraz sernika z malinami. GDHFGDH www.millano.com.pl

| 48


charakter napoju podkreśla designerska butelka oraz projekt etykiety utrzymany w stylu retro

VERONI life z aromatem cytrusów

Nowość Veroni LIFE to wyjątkowe połączenie naturalnej wody mineralnej z subtelnym aromatem cytryny lub pomarańczy. Delikatne bąbelki podkreślają wyrafinowany smak wody. Veroni LIFE doskonale orzeźwia, gasi pragnienie, dodaje energii i witalności. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi ceniących aktywny styl życia. Veroni LIFE to produkt w 100% naturalny, nie zawiera cukrów, sztucznych barwników, konserwantów i słodzików. Ponadto ma ZERO kalorii i zamknięty jest w poręcznej butelce o pojemności 1 l.

Grillowy zawrót głowy ślimak grillowy cienki

Biała kiełbasa, zwinięta w atrakcyjną formę ślimaka, staje się hitem każdej grillowej biesiady. Stworzona z najwyższej jakości mięsa, dobrze doprawiona, po podgrzaniu kusi prawdziwie smakowitym aromatem. Prawdziwie oryginalna odsłona na białą kiełbasę z grilla od Bacówki przyciąga nie tylko nietuzinkową formą, ale i smakiem, który dzięki bukietowi przypraw świetnie komponuje się z różnymi rodzajami dipów zarówno w słodkiej, jak i ostrej odsłonie. Polecane szczególnie przez producenta wraz z Musztardą Bartnika Miodową lub sosem Paprykowym Pikantnym.

Pojemność: 1 l Rekomendowana cena detaliczna: 1,89 zł Rekomendowana cena promocyjna: 1,59 zł ZBYSZKO COMPANY S.A www.zbyszko.com.pl

Waga: 300g – 600g Cena: 32.00 zł/kg BACÓWKA TOWARY TRADYCYJNE www.bacowkatowary.pl

Lemoniada ROKO

Fresco frizzante dla orzeźwienia „Wszystko dla orzeźwienia” to hasło kampanii towarzyszącej wprowadzeniu do sprzedaży nowych smaków Fresco Frizzante: Fresco Frizzante Fragola i Fresco Frizzante Mango & Pesca oraz małych pojemności 250 ml dla wszystkich pięciu wariantów: White, Red, Rosé i dwóch owocowych nowości. Pierwsza zaskakuje smakiem soczystej truskawki, druga słodyczą mango i brzoskwini. Fresco Frizzante Fragola, 250 ml, 075 l, 5,5% Fresco Frizzante Mango & Pesca, 250 ml, 0,75 l, 5,5% Cena rekomendowana: 4,99 zł - 250 ml; 11,49 zł - 0,75 l AMBRA www.ambra.com.pl

Zbyszko Company realizując strategię dotyczącą rozwijania linii produktów w 100% naturalnych, rozszerza portfolio o ROKO LEMONIADĘ. Jest to wyjątkowa propozycja na ciepłe, słoneczne dni dla każdego konsumenta lubiącego orzeźwiające smaki i naturalne pochodzenie produktu. ROKO LEMONIADA jest oparta w 100% o naturalną recepturę, ponadto jest orzeźwiająca, oryginalna i najwyższej jakości. Dostępna w dwóch wariantach smakowych. ZBYSZKO COMPANY SA www.zbyszko.com.pl

KOMODO Napoje energetyzujące smakowe Pierwsze napoje energetyzujące smakowe KOMODO zostały wprowadzone na rynek po koniec 2016 roku jako rozwinięcie oferty produkowanych klasycznych napojów energetycznych. Dzisiaj jest to linia produktowa licząca osiem cenionych przez konsumentów smaków. Pod koniec 2017 roku zostały wprowadzone dwa nowe smaki Energy Drink : Cactus i Pina Colada. Poj.: 250 ml, cena detaliczna od 1,79 zł do 2,19 zł KED SP. Z O.O. SP.K. www.komodo24.pl

49 |


Rynki | NOWE PRODUKTY Kawalki kurczaka są już przygotowane, wystarczy wyjąć je z opakowania i położyc na ruszt

cedrob Zestaw na grill Drób jest doskonałym mięsem na grilla. Dla wielkich smakoszy potraw z rusztu, którym ciężko się zdecydować, co przygotować na nadchodzące letnie popołudnia Cedrob S.A. proponuje świeże elementy drobiowe na tackach. W ofercie znajduje się Zestaw elementów z kurczaka w przyprawach. W środku można znaleźć podudzie z kurczaka, skrzydełka oraz udo. Unikalna kompozycja przypraw nadaje kurczakowi delikatny, lekko ostry posmak. Ofertę uzupełniają kolejne produkty w portfolio: Skrzydełka, Podudzia oraz Udka z kurczaka w przyprawach. Wszystkie produkty wystarczy wyjąć z tacki i przenieść na ruszt.

Naturalny energetyk Honney

HONNEY to przede wszystkim naturalny skład. Producent zapewnia, że w puszce nie ma nic poza wodą, miodem, sokiem z cytryny, witaminami i kofeiną pozyskaną z ziaren kawy. Zero tauryny, sztucznych aromatów i barwników oraz konserwantów. Wszystko, co naturalne, żeby zdrowo pobudzić. Dodatkowo, napój sprzedawany jest w puszkach bez bisfenolu. W trosce o zdrowie konsumentów Drinktech stawia na nowoczesne opakowanie pozbawione szkodliwych substancji. DRINKTECH SP. Z O.O. www.drinktech.pl

| 50

Lody z polskiej śmietanki Gremma

Lodziarnie Firmowe wprowadzają na rynek nową linię lodów familijnych Gremma – lody z polskiej śmietanki, które są odpowiedzią firmy na zapotrzebowanie konsumentów na dobre jakościowe lody w przystępnej cenie. Gremma startuje z trzema najpopularniejszymi smakami lodów: śmietankowe, truskawkowe i czekoladowe. Rekomendowana cena: 8,90 zł/1000 ml LODZIARNIE FIRMOWE www.gremma.pl

Mąka bananowa LOok food

Kefir Robico bez laktozy

Nowość od Look Food – Mąka bananowa uzyskiwana jest w wyniku zmielenia zielonych bananów, czyli plantanów. Plantany składają się głównie ze skrobi i nie są słodkie. Ogromnym plusem mąki bananowej jest to, że nie wymaga obróbki termicznej, co oznacza, że można ją wykorzystywać zarówno do wypieków, jak i na zimno do koktajli.

KEFIR Robico BEZ LAKTOZY 1,5 % tł. to produkt całkowicie naturalny, a sposób jego wytwarzania jest inspirowany tradycją (dojrzewanie kefiru zachodzi osobno w każdej butelce). Wartością dodatkową w kefirze jest dodatek pałeczki mlekowej Lactobacillus rhamnosus, który może posiadać dobroczynne właściwości dla ludzkiego organizmu, wspierać naturalną odporność organizmu oraz wspomagać rodzimą mikroflorę jelitową człowieka w prawidłowych procesach trawiennych.

Sugerowana cena detaliczna: 10,99zł 200g LOOK FOOD SP. Z O.O. www.look-food.pl

Pojemność 250g wyłącznie w sieci sklepów Żabka i Freshmarket Cena: 1,99 zł. ROBICO www.robico.com.pl

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

CEDROB S.A. www.cedrob.com.pl


REKLAMA


FOT. Adobe Stock,

Rynki | DANIA GOTOWE

DANIA Gotowe Przygotowania do wakacji czas zacząć i uzupełnić półki z gotowymi obiadami. Latem mniej osób ma chęć stać przy kuchni, trwają wojaże, podczas których jeść się chce, ale pichcić już nie tak bardzo. Łatwiej jest kupić w sklepie gotowe posiłki. Dorota Łowicka

C

iepłe miesiące roku to czas, gdy coraz mniej osób ma ochotę długie godziny poświęcić na przygotowanie rodzinnego obiadu. Zresztą z badań wynika, że z roku na rok zmniejsza się liczba gotujących Polaków. I choć lubimy blogi kulinarne, tylko dla pewnej części rodaków kucharzenie jest stale pasją. Większość woli blogi tylko poczytać, a na stół podać coś już gotowego do zjedzenia. Wiosna i lato sprzyjają też prostym potrawom, kanapkom z warzywami, jogurtom z owocami czy samym owocowym sałatkom. A gdy siada się do obiadu i ma potrzebę zjedzenia czego ciepłego, można ułatwić sobie życie i sięgnąć

| 52

warto wiedzieć

SPRZEDAŻ ROŚNIE Od maja 2015 r. do kwietnia 2016 r., 33,7 proc. polskich gospodarstw przynajmniej raz kupiło dania gotowe. W ujęciu ilościowym kategoria odnotowała wzrost o 2 proc., a w ujęciu wartościowym – 5 proc. (GfK Polonia)

po potrawy gotowe pasteryzowane, chłodzone lub suszone. Dziś Polacy mają bardziej wyrafinowane gusta i szukają czegoś smacznego, odżywczego oraz ciekawie skomponowanego. Ponieważ samodzielnie nie potrafią, nie mają odwagi komponować dań z np. dalekowschodnich produktów, chętniej sięgają po egzotyczne dla nas nuty smakowe, ukryte w daniach już gotowych. Na tych trendach korzysta rynek, rosnąc dynamicznie w tym segmencie.

INSTANT

Na biwaku czy campingu najwygodniejsze będą szybkie do przygotowania posiłki, po prosu zalewane


Zakup dań gotowych w słoikach na klienta

16%

gorącą wodą. Kilkanaście la temu rodacy chętnie kupowali tego typu zupy popularnie zwane „chińskimi”, różne potrawy z makaronem czy ziemniakami, choć wówczas poza etykietą nie za bardzo różniły się od siebie smakiem. Teraz wybierają ulubioną markę, szukają dobrych, powtarzalnych smaków. Najwięcej dań instant składa się z makaronu i dodatków: sosów, ziół, serów. Klienci traktują je dwojako, zarówno jako danie główne podobne do spaghetti, jak i pożywną zupę. To aż 62 proc. rynku dań instant. Potrawy na bazie ziemniaków, pozostają nieco w tyle. Dodatkiem jest głównie boczek i kiełbasa. Bardzo mało jest na rynku dań instant z kaszami i ryżem, co prawdopodobnie wynika z pewnych ograniczeń produkcyjnych. Występują głównie, jako bardziej kojarzone ze śniadaniami, jaglanki czy owsianki.

80%

80% - 1 SŁOIK 16 % - 2 SŁOIKI 5 % TRZY I WIĘCEJ SŁOIKÓW. Źródło: CMR badania paragonów 2017 r.

głównie z warzyw i roślin strączkowych, wpisują się w trend zdrowego odżywiania, ponieważ są wykonywane z produktów od certyfikowanych dostawców krajowych, a w ich składzie nie ma konserwantów. Można je bez obaw podawać nawet małym dzieciom. Warto mieć ten nurt na uwadze, komponując

w swoim sklepie półkę z gotowymi daniami obiadowymi

STERYLIZOWANE

Polacy kupują więcej dań gotowych w słoikach niż instant. Te wyroby sprzedają się dobrze przez cały rok, ponieważ można je przechować dłużej lub od razu skonsumować. Zwracają też uwagę na szklane opakowanie, jako bardziej zdrowe, ekologiczne. Wybór dań gotowych i dodatków do obiadu jest naprawdę szeroki. – Przygotowanie smacznego dodatku do domowego obiadu wcale nie musi być czasochłonne. Wystarczy sięgnąć po produkty z portfolio firmy Vortumnus. REKLAMA

ZUPY

Poza daniami instant dużym powodzeniem cieszą się na biwakach, a także wśród pracowników biurowych, gotowe zupy w kubkach lub foliowych opakowaniach. Poza tradycyjnymi polskimi grochówkami i krupnikiem klienci szukają gotowych zup w kubkach, przygotowanych z kilku warzyw, z krótkim terminem przydatności do spożycia. Ponieważ od kilkunastu miesięcy są dostępne np. w dyskontach, konsumenci już się do nich przyzwyczaili. Badania producentów dań gotowych wskazują, że amatorzy zup chętniej wypróbowują nowe smaki, nietypowe zestawienia, egzotyczne receptury. Zupy składające się

53 |


Rynki | DANIA GOTOWE

dania gotowe w słoikach - udziały marek w wartości sprzedaży

Sałatka pieczarkowa podkreśli smak duszonego halibuta. Ogórki lisowskie pikantne a do tego grillowana karkówka oraz pieczone bataty… i obiad na sobotę gotowy. Dla tych, którzy kochają nieco ostrzejsze smaki, przygotowaliśmy linię „Smakuję Orientalnie”. W roli głównej – zapomniana dynia, cukinia, kalafior, żółta i czerwona papryka. Całość zanurzona w aromatycznej marynacie z wyraźną nutą przypraw, takich jak curry. Poezja smaków i kolorów! – mówi Małgorzata Wójcik-Turek, Dyrektor Handlowy Vortumnus. Polacy lubią nowości, ale najchętniej wybierają tradycyjne gołąbki i flaki. Dania w słoikach, które wystarczy podgrzać: mięsne i warzywne np. bigos, fasolka po bretońsku, pulpety z ziemniakami oraz zupy przechowywane w temperaturze pokojowej, kupiło przynajmniej raz w roku ponad 33 proc gospodarstw domowych - wynika z obserwacji firmy badawczej CMR. Badacze zauważają że sprzedaż dań gotowych wyraźnie wzrasta późną wiosną, latem i wczesną jesienią.

CHŁODZONE I MROŻONE

Latem w domu chętniej korzysta się z możliwości prostego podgrzania potrawy już gotowej. Dlatego rynek dań chłodzonych i mrożonych ma się dobrze. Zmienia się nieco asortyment kupowanych potraw na lżejsze, z większą zawartością warzyw i owoców niż tłuszczu i mięs. Najczęściej klienci sięgają po pierogi, a kupuje je ponad 49 proc. gospodarstw domowych. W ciepłym sezonie wzrasta zainteresowanie

| 54

35%

39%

PUDLISZKI 35 % PAMAPOL 15 % ŁOWICZ 6 %

15%

5%

TESS 5 % POZOSTAŁE 39 %

6% Źródło: CMR sklepy małoformatowe do 300 m2 maj2016 - kwiecień 2017.

pierogami na słodko, z owocami i serem. Kotlety gotowe do spożycia, nugettsy, steki z indyka itp. potrawy z sekcji dań chłodzonych również znajdują swoich stałych wielbicieli. Dopiero za nimi plasują się zakupy pizzy. Popularne są również krokiety i pampuchy. Dobrze sprzedają się warzywa na patelnię, steki i paluszki rybne. Wśród osób, które lubią gotować, aż 51 proc. uważa, że to zajęcie powinno być szybkie i łatwe. Stąd też odnotowuje się znaczny wzrost sprzedaży potraw jednogarnkowych i półproduktów. Producenci co roku proponują nowe zestawienia np. makarony na patelnię z miksami warzyw, dania indyjskie z ryżem itp.

WAŻNE SĄ OPAKOWANIA Dania gotowe powinny być dostępne w funkcjonalnych opakowaniach, które zapewniają świeżość, wygodę przygotowania i odpowiednie zabezpieczenie produktu oraz, w których można potrawy podgrzewać i podawać, bez przekładania do innych naczyń. To wyzwanie dla projektantów opakowań. Muszą uwodzić nie tylko pięknym designem, ale też funkcjonalnością, którą konsumenci stawiają na pierwszym miejscu. Wybierając towar do sklepu można się sugerować również tym, istotnym dla wielu kupujących, aspektem.

warto wiedzieć

KTO KUPUJE GOTOWE? Dania gotowe sterylizowane lub instant kupują najchętniej mieszkańcy wsi oraz miast do 50 tys. mieszkańców. Są to głównie mężczyźni, którzy sami prowadzą dom. Również studenci to grupa klientów, która chętnie z gotowych potraw korzysta. Większość właścicieli sklepów wie o tym i ustawia na swoich półkach słoiki z gotowymi daniami obiadowymi (80 proc. sklepów małoformatowych).


A R T Y K U Ł P R O M O C YJ N Y

Kawałki kurczaka są gotowe do wyłożenia na ruszt – wcześniej marynowane nadają potrawie pikantny smak.

Letnia oferta Grupy Cedrob Ciepłe i słoneczne popołudnia zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po majówce, która oficjalnie otwiera, tak lubiany przez Polaków sezon grillowy, każdy weekend jest okazją do spotkań na świezym powietrzu. Dobrze przygotowana oferta piknikowa jest więc kluczem sukcesu danego sklepu w tym okresie.

FOT. materiały prasowe

ASORTYMENT Powinien być skomponowany w taki sposób, aby każdy klient znalazł coś dla siebie. Ważne są produkty nadające się do kosza piknikowego i konsumpcji na łonie natury. Zimne przekąski w formie Wędzonych elementów z kurczaka marki Cedrob są sycącą formą posiłku pod chmurką. Aromatyczne skrzydełka, udo czy podudzia, podane z ulubionymi dodatkami będą cieszyć smakiem wielbicieli letnich krajobrazów. Kolejną uwielbianą formą spędzania czasu, obok wszelkiego rodzaju pikników, jest wspólne grillowanie z przyjaciółmi czy rodziną. Grillowe menu, obok walorów smakowych, powinno charakteryzować

się łatwością i szybkością przygotowania. Wielką wygodą i ułatwieniem jest wrzucenie produktu na ruszt, bezpośrednio z opakowania. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy decyzja na spędzenie popołudnia przy grillu jest niespodziewana i nie ma czasu na długie przygotowywanie .

MIĘSO NA RUSZT Idealne na ruszt jest delikatne mięso drobiowe. Cedrob S.A. proponuje konsumentom świeży "Zestaw elementów z kurczaka w przyprawach". W środku można znaleźć podudzie z kurczaka, skrzydełka oraz udo. Wcześniejszy proces marynowania mięsa wyraźnie wpływa na końcowy efekt nadając kurczakowi delikatny, lekko ostry posmak. Ofertę uzupełniają kolejne świeże produkty w portfolio: Skrzydełka, Podudzia oraz Udka z kurczaka w przyprawach. Wszystkie produkty wystarczy wyjąć z tacki

CEDROB S.A. Ujazdówek 2A 06-400 Ciechanów www.cedrob.com.pl https://web.facebook.com/CedrobSA

i przenieść na ruszt. Wakacyjną ofertę Grupy Cedrob uzupełniają Zakłady Mięsne Silesia S.A., które pod markami Duda, Cedrob i Gobarto przygotowały na ten sezon smaczną i różnorodną ofertę kiełbas na ruszt. Propozycja obejmuje ponad 15 produktów, wśród których są produkty sprawdzone, które w ubiegłym sezonie zachwyciły smakiem.

SZEROKA OFERTA W tym sezonie pojawia się urozmaicona oferta kaszanek - z boczkiem, z ostrą papryczką oraz klasyczne z wątróbką. Wróci kiełbasa szaszłykowa oraz bardzo ostre kiełbaski, które mają już zacne grono wielbicieli. Polacy lubią wyraźne smaki, mogą być pikantne, czy też z dodatkiem ziół. Ze wszystkich wersji smakowych konsumenci najczęściej wybierają jednak ser, dlatego w tym roku poszerzono ofertę o kolejną kiełbasę, tym razem z serem pleśniowym. Wysoka mięsność, duży udział sera pleśniowego sprawia, że ciężko się będzie oderwać od tego produktu. Z pewnością letnia oferta Grupy Cedrob przyniesie konsumentom radość wspólnego biesiadowania i spędzania przyjemnie czasu na świeżym powietrzu.

55 |


Rynki | SPRZEDAŻ LODÓW

140-160

FOT. Adobe Stock.

nowych produktów co roku pojawia się na rynku ze względu na skład lodów lub zmianę opakowań

Zimne pyszności Lody to jedno z najbardziej lubianych deserów, w Polsce chętnie spożywanych zwłaszcza latem. Ich miłośnikami są zarówno dzieci jak i dorośli. Są smaczne, można wybierać spośród wielu smaków, a w dodatku lody bez polewy i wafelka są jednym z najmniej kalorycznych słodyczy. Dorota Łowicka

I

stnieje wiele rodzajów lodów, asortyment jest też szeroki, od lodów na patyku, poprzez lody w dużych opakowaniach - dla całej rodziny, po lodowe ciasta. Sezonowość spożycia ogranicza szybki rozwój rynku lodów w Polsce. Za to trendy konsumenckie silnie wpływają ostatnimi laty na profil produkcji, a przez to na wzbogacanie oferty. Na przykład w zeszłym roku pojawiły się w dyskontach opakowania – zestawy niewielkich lodów jednoporcjowych, w sam raz na wieloosobową dziecięcą imprezę. Najnowszą innowacją są lody z dodatkiem białka, które nie tylko osładzają życie, ale również wzmacniają

| 56

warto wiedzieć

KAPRYŚNY RYNEK W Polsce spożywa się około 2,5-4 litry lodów rocznie, niewiele w porównaniu do średniej europejskiej ok. 7 litrów. Sprzedaż jest uzależniona od pogody.

mięśnie. Wpływ konsumentów widać też w wielkości i rodzajach opakowań do lodów, oraz w powolnym, ale już chyba stałym rozwoju sieci lodziarnio – kawiarni. Najogólniej lody ze względu na składniki użyte do produkcji można podzielić na : • niskokaloryczne – najczęściej wykonane z jogurtu lub odtłuszczonego mleka, • jogurty mrożone, • klasyczne mleczne, • z tłustego mleka, • lody śmietankowe, • sorbety wykonane bez nabiału.


warto wiedzieć

Z CZEGO ROBI SIĘ LODY? Na takiej podstawie wytwarzana jest cała gama lodów, poprzez dodawanie do nich różnych smaków, kolorów, tekstur czyli dodatków urozmaicających smak. Lody na patyku, w polewie czekoladowej lub owocowej, a także waniliowej. Glazura z orzechami, lody z batonikami w środku, lody z posypką, lody w rożku, lody w dwóch wafelkach i wiele innych. Konsumenci preferują wciąż te same smaki lodów, aczkolwiek w ostatnich latach nastąpiły niewielkie zmiany. Dotyczy to przede wszystkim wzrostu popularności sorbetów, zwłaszcza w sezonie letnim. Wciąż najpopularniejsze są lody o smaku śmietankowym, czekoladowym, truskawkowym i waniliowym. Co roku producenci wprowadzają nowe smaki, modyfikacje już wytwarzanych, ponieważ Polacy lubią próbować nowości, ale się do nich nie przywiązują.

CZYM HANDLOWAĆ?

Dla sprzedawcy istotny jest podział na lody miękkie i twarde, co jest uzależnione od sposobu produkcji. Lody miękkie mają kremową konsystencję, ich temperatura powinna się utrzymywać pomiędzy minus 5 a 7 ° C, szybko się topią. Nadają się do sprzedaży na wydzielonych stoiskach, w kawiarniach. Są nakładane przez sprzedawcę do waflowego rożka lub do miseczki. Często są dekorowane, wzbogacane dodatkami owoców, bitej śmietany, polewy owocowej lub czekoladowej, kolorowymi posypkami. Lody twarde topią się o wiele wolniej. Przechowywane powinny być w temperaturze minus 12 ° C. W tym asortymencie występują wszystkie lody familijne i impulsowe jednoporcjowe. W sklepie najczęściej można kupić lody twarde, ale warto też rozważyć sezonowe stoisko z lodami porcjowanymi. Wymaga zatrudnienia ekspedienta, ale marża na deserach jest większa niż na lodach twardych.

Lody to słodzona żywność mrożona, zwykle przygotowywana na bazie mleka i śmietany. Jest mieszana z różnymi smakami np. owocami, wanilią, czekoladą itp. Do słodzenia lodów używa się cukru lub jego substytutów. Oprócz słodzików, lody zawierają emulgatory, stabilizatory i substancje smakowo – zapachowe. Receptura pierwotna zaleca użycie śmietany, żółtek jaj, cukru i świeżych owoców.

CO DO ZAMRAŻARKI?

Wszystko zależy od wielkości sklepu. Specjaliści od merchandisingu radzą, by podczas wybierania lodowego towaru do sklepu opierać się na sprawdzonych smakach w 70 procentach, dokładając 30 procent nowości. W sklepie powinno być co najmniej 17 pozycji do wyboru, wliczając w to różne wielkości opakowań. REKLAMA

brze sprzedają się w opakowaniach o pojemności 0,5 litra i mniejszej. Ale ponad połowa klientów lubi jeść lody wyjęte z dużych opakowań, ponieważ mogą je spożywać razem z rodziną i przyjaciółmi. Lody familijne są najczęściej nabywane przez konsumentów w sklepach wielkopowierzchniowych. Tam klienci często robią zapasy. Lody impulsowe najlepiej sprzedają się w osiedlowych sklepach, blisko domu. Są kupowane podczas zwykłych, codziennych zakupów. Głównymi ich konsumentami w Polsce są dzieci. Lody impulsowe są zazwyczaj zjadane od razu po zakupie, na ulicy.

ROSNĄ OBROTY SPADA SPOŻYCIE

Pojemność opakowań lodów familijnych zmniejsza się systematycznie. Na początku XXI wieku najpopularniejsze były opakowania o pojemności 1-1,5 litra. Teraz tak duże porcje przyciągają klientów tylko ze względu na promocyjne ceny. No i oczywiście organizatorów większych imprez. Lody familijne do-

Wg danych GUS (na podstawie IERiGŻ) średnie miesięczne spożycie lodów w 2017 roku wyniosło 236 ml w przeliczeniu na jedną osobę i było o 7,7 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie przed rokiem. Spadek zakupów spowodowany był głównie zimnym i mokrym latem. Na tym rynku wystąpił ciekawy paradoks, ponieważ spożycie maleje, ale obroty firm produkujących lody się zwiększają. W I połowie 2017 r. przychody większych i dużych firm produkujących lody zwiększyły się o 22 proc (liczone rok do roku). Na ten rynek bardzo istotny wpływ ma eksport, ponieważ w ww. okresie wolumen eksportu lodów z Polski wyniósł 35,6 tys. i był o 19,9 proc. większy niż rok wcześniej – podał Eurostat.

57 |


A R T Y K U Ł P R O M O C YJ N Y

FOT. Materiały prasowe

W ofercie nie może zabraknąć tradycyjnych smaków, po które najchętniej sięgają klienci

Grycan lody od pokoleń jak ułożyć półkę z lodami? Marka Grycan od lat stawia na wysoką jakość produktów i bogate portfolio smaków, czym niezmiennie przyciąga konsumentów. Dzięki temu szeroka obecność lodów Grycan – Lody od pokoleń w bonetach i zamrażarkach jest dla właścicieli sklepów gwarancją zysków. Polski konsument od lat najchętniej sięga po smaki tradycyjne. Lody bakaliowe, waniliowe, czekoladowe i truskawkowe, to smaki cieszące się największą popularnością i z pewnością w czasie sezonu wiosenno-letniego nie może ich Zbyt duża liczba producentów, to zbyt szeroka oferta, która jest tylko pozornie atrakcyjna – w rzeczywistości stwarza ryzyko obecności źle rotujących i często słabszej jakości produktów w powtarzających się smakach RADZI WOJCIECH KWESTOROWSKI, DYREKTOR HANDLOWY MARKI GRYCAN – LODY OD POKOLEŃ.

| 58

zabraknąć w żadnej zamrażarce. Warto jednak pamiętać o tym, że powielanie smaków od różnych producentów niekoniecznie będzie rozwiązaniem rentownym – najkorzystniejszą więc opcją jest oferta produktów najwyższej jakości. Aby pomóc w optymalnym zapełnieniu przestrzeni bonety czy zamrażarki, z całej oferty marka wybrała „najlepsze z najlepszych” czyli tzw. Bestsellery – 10 najlepiej rotujących produktów, których nie powinno zabraknąć w ofercie sklepów. Lody Grycan, to doskonała oferta dla tych, którzy cenią produkty najwyższej jakości – produkowane na bazie tradycyjnych receptur, rzemieślniczymi metodami – a równocześnie chcą cieszyć się szerokim wyborem różnorodnych smaków. Wraz ze wzrostem możliwości ekspozycyjnych sklepu, na kolejnych etapach można sukcesywnie wzbogacać ofertę marki Grycan o kolejne smaki lodów tradycyjnych, sorbetów z owoców,

czy o dodatkowe kategorie – lody jogurtowe oraz lody Dla koneserów, czyli lody bardziej wysublimowane – odpowiadające oczekiwaniom konsumentów oczekujących nieoczywistej oferty. Detaliści powinni zadbać o to, aby zaopatrzyć się w produkty, które najlepiej rotują. W opakowaniach 500 ml są to lody Czekoladowe, Waniliowe, Truskawkowe i Bakaliowe oraz Sorbet z Mango i Sorbet z Malin. W opakowaniach 900/1100 ml największą popularnością cieszą się natomiast lody Bakaliowe, Czekoladowe, Waniliowe i Tiramisu. Rekomendujemy również, by zadbać o pełną ofertę naszych lodów impulsowych w kubeczkach 125 ml z łyżeczką. W tej kategorii posiadamy trzy smaki lodów tradycyjnych: waniliowe, czekoladowe i truskawkowe oraz dwa sorbety z owoców – z malin i z mango RADZI WOJCIECH KWESTOROWSKI.


ZAMÓW JUŻ DZIŚ!


FIRMY I MARKI Gusta klientów wciąż się zmieniają, widać to choćby po preferencjach dotyczących środków do prania. Popularny przez lata proszek zostaje zastąpiony przez żele do prania, które są coraz chętniej kupowane. Nie bez znaczenia jest fakt, że – jak podaje producent – ich produkcja i stosowanie są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż proszków do prania.

35 %

Żele do prania to rozwiązanie nowoczesne i kompatybilne środowiskowo. Ich produkcja jest wysoce energooszczędna, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne pozwalają do minimum ograniczyć wpływ naszych procesów produkcyjnych na środowisko i otoczenie zakładu – mówi Adrian Wycisk, dyrektor fabryki w Raciborzu.

wartości sprzedaży polskiego rynku lodów familijnych przypada na lody familijne premium

Inwestycje > s. 61

Lody Gremma > s. 62

| 60

Kampanie reklamowe odzwierciedlają potrzeby rynku – różne, w różnych sezonach roku. Warto śledzić reklamy, bo konsumenci często sięgają po reklamowane produkty. Teraz są to głównie piwa, napoje i słodycze.

Kampanie > s. 64


Firmy i marki | INWESTYCJE

100 mln zł

FOT. materiały prasowe

kosztowało otwarcie inwestycji w Raciborzu

fabryka Henkla z produkcją płynnych środków piorących Magdalena Ziętkiewicz

W zakładzie środków piorących firmy Henkel w Raciborzu uruchomiona została zaawansowana technologicznie linia produkcyjna żeli do prania. Jest to strategiczna inwestycja o wartości blisko 100 mln złotych, która dostosowuje specyfikę raciborskiej produkcji do zmieniających się stopniowo potrzeb rynku, dając gwarancję dalszego stabilnego rozwoju fabryki i wzrostu jej znaczenia w regionie. Dotychczas w raciborskim zakładzie wytwarzane były proszki do prania. Dzięki zainstalowaniu i uruchomieniu nowoczesnej linii produkcyjnej w zakładzie rozpoczęto produkcję żeli do prania pod należącymi do Henkla markami, m.in. Persil i E. Produkowane w Raciborzu żele trafią na 10 rynków Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Austrii, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i na Ukrainę. Inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnący popyt konsumencki i globalny trend, gdyż detergenty w płynie są największą obecnie kategorią na światowym rynku środków piorących. Nowa inwestycja realizowana w Raciborzu jest praktycznym przykładem realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Henkla. Ta dugotrwała strategia zakłada stałe ograniczanie wpływu procesów produkcyjnych i produktów firmy na środowisko oraz potrojenie do 2030 roku efektywności działania firmy. - Zakład w Raciborzu od ćwierćwiecza zajmuje się

produkcją najwyższej jakości środków piorących firmy Henkel, które odpowiadają na potrzeby konsumentów. Wraz z uruchomieniem produkcji żeli do prania, które są rozwiązaniem przyszłości, otwieramy nowy rozdział w życiu zakładu, wspierając także stabilny rozwój firmy w Polsce – mówi Adrian Wycisk, dyrektor fabryki. Linia produkcyjna żelowych środków piorących została zainstalowana w nowoczesnej hali produkcyjnej, wybudowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i spełniającej wymagania ekologicznej certyfikacji LEED. Uruchomienie nowej linii produkcyjnej Henkla to nie tylko nowe produkty, to również, jak zapewnia firma, utworzenie ponad czterdziestu miejsc pracy – w samym zakładzie i w firmach współpracujących. Wraz ze wzrostem wolumenu produkcji planowane są kolejne zatrudnienia. Z KORZYŚCIĄ DLA MIASTA Inwestycja firmy Henkel w Raciborzu ma istotne znaczenie dla miasta i naszych mieszkańców. Obsługa nowej linii produkcyjnej płynnych środków piorących wiąże się z utworzeniem miejsc pracy, a także stwarza nowe możliwości rozwoju gospodarczego dla całego regionu. Cieszymy się, że firma o międzynarodowej renomie, jaką jest Henkel, rozwija swoją działalność w naszym mieście. – MÓWI MIROSŁAW LENK, PREZYDENT RACIBORZA

61 |


Firmy i marki | WYWIAD

lody gremma

wyjątkowy smak polskiej śmietanki Wprowadzone w segmencie ekonomicznym lody Gremma, to propozycja dla klientów ceniących sobie polskie produkty dobrej jakości w niższej cenie. O produkcji lodów z polskiej śmietanki oraz o dystrybucji marki i trendach konsumenckich w segmencie lodowym rozmawiamy z Wojciechem Kwestorowskim, Dyrektorem Handlowym firmy Lodziarnie Firmowe. Magdalena Ziętkiewicz

?

Jakie smaki można znaleźć w ofercie lodów Gremma? Polacy są tradycjonalistami – od lat najpopularniejszymi smakami lodów są lody śmietankowe, truskawkowe i czekoladowe. Stąd nasza decyzja, by budowę nowej marki rozpocząć od tych trzech smaków. Wyjątkowość lodów Gremma tkwi w tym, że bazujemy na tych samych, wysoko jakościowych składnikach od sprawdzonych dostawców, co w przypadku lodów Grycan. Natomiast receptura produktu jest inna, dzięki czemu uzyskujemy niższą cenę finalnego produktu. Dla konsumentów

| 62

lody Gremma są więc gwarancją bardzo dobrego smaku przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

?

Co detalista musi mieć na swojej półce lodowej? Zachęcamy detalistów, by w swoich zamrażarkach mieli smaki sprawdzone i najlepiej rotujące. Oczywiście nie może zabraknąć na niej wymienionych wcześniej ulubieńców polskich podniebień: lodów śmietankowych, truskawkowych i czekoladowych. Rekomendujemy, by mieli na półce produkty premium, jak i dobre lody w przystępnej cenie, tak by zadowolić konsumentów o różnej zasobności portfela. Stąd wybór lodów Grycan i Gremma jest naturalnym wyborem.

?

Jakie trendy można zauważyć teraz w kategorii lodów? Trendem, który obserwujemy od kilku już sezonów, nie tylko wśród segmentu lodowego, jest wybieranie produktów od lokalnych dostawców i sięganie po wyroby wytwarzane metodami rzemieślniczymi. Lokalne oznacza świeże i godne zaufania. Wszystkie surowce, których używamy do produkcji naszych lodów pochodzą od zaufanych dostawców,

z którymi pracujemy od lat. W kontekście nowej linii Gremma skupiamy się na tym, aby podkreślać wyjątkowy atut, jakim jest produkcja tych lodów ze świeżej polskiej śmietanki, dzięki czemu mają one wyjątkowy smak. Warto podkreślić, że jest to równocześnie produkt bezglutenowy, co może być istotne z punktu widzenia konsumenta.

?

Jak rozwijać się będzie marka Gremma w najbliższym czasie? Na lody familijne premium przypada 35% wartości sprzedaży polskiego rynku lodów familijnych, zaś na pozostałe segmenty – blisko dwie trzecie. Stąd wejście w niższy segment cenowy było dla nas naturalnym krokiem rozwoju. Z marką Gremma jesteśmy obecni w kanale HoRecCa już od kilku lat. Widzieliśmy potencjał dla tej marki również w rynku detalicznym. Nasza stała oferta lodów Gremma dla segmentu HoReCa liczy obecnie osiem wariantów, nie wykluczamy, że w kolejnych latach wzbogacimy ofertę lodów familijnych o te właśnie smaki. Chcemy konsekwentnie budować stabilną, mocną pozycję marki Gremma – Lody z polskiej śmietanki w swoim segmencie cenowym.

FOT. materiały prasowe

?

Jak ważny jest kanał tradycyjny w sprzedaży lodów Gremma? W tym roku naszym głównym kanałem sprzedaży nowej marki Gremma – Lody z polskiej śmietanki będzie kanał tradycyjny. Lokalne sklepy nadal pozostają jednym z kluczowych miejsc, gdzie klienci robią codzienne zakupy. Stąd strategia obecności w sklepach małoformatowych. Zakładamy, że w tym roku dzięki współpracy z dystrybutorami dotrzemy do dużej części sklepów niezrzeszonych oraz sklepów skupionych w lokalnych sieciach handlowych.


63 |


Firmy i marki | KAMPANIE REKLAMOWE VERONI ACTIVE NATURAL ENERGY DRINK

EWA WACHOWICZ

W kwietniu wystartowały dwie kampanie: telewizyjna oraz internetowa, mające na celu promocję Veroni active Natural Energy Drink - napoju energetycznego o naturalnym składzie. Dynamiczny scenariusz oraz porywająca muzyka mają sprawić, że reklama na długo zapadnie w pamięci konsumentów. Kampanii towarzyszy hasło „Twój Naturalny Energetyk”.

W ramach kampanii„Każdy dzień może smakować wyjątkowo z Coca-Cola” marka nawiązała współpracę ambasadorską z Ewą Wachowicz. W ramach działań promujących ideę kampanii, marka przygotowała m.in. zwiększenie banku przepisów w mobilnej aplikacji kulinarnej SimplyTastly, publikacje w tytułach prasy kobiecej, aktywności z udziałem kulinarnych influencerów oraz ekspozycje w punktach sprzedaży.

ambasadorką rodzinnych posiłków

Twój naturalny energetyk

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

TV

POS

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

kampanie i promocje FOT. materiały prasowe

Z obserwacji kampanii telewizyjnych i prasowych wynika, że tuż przed latem prawdziwa walka o konsumenta toczy się w gronie producentów piwa i wśród producentów napojów.

ŁOWICZ

Kulinarna trasa Prymat i JBB Bałdyga

z kampanią wizerunkową

pod wodzą Roberta Sowy

Po raz kolejny Prymat wraz z Robertem Sową rusza w kulinarną trasę po Polsce. W tym roku do akcji dołączył JBB Bałdyga, producent mięsa i wędlin. Jak co roku ruszają w trasę przez całą Polskę, tym razem z akcją Lato#LatonaMAXXXa. Podczas letnich eventów marki Prymat i JBB Bałdyga będą w centrum plenerowych atrakcji gdzie nie zabraknie kulinarnego TIR-a i potraw przygotowanych przez Roberta Sowę.

TV

| 64

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu jest w trakcie przygotowania kampanii wizerunkowej marki Łowickie. Głównym bohaterem spotu będzie łowickie mleko. W nowym spocie wzór łowickiego pasiaka, który jest wyróżniającym elementem wszystkich opakowań, ma budzić pozytywne emocje oraz skojarzenia z ulotnymi chwilami. Celem kampanii jest wzrost rozpoznawalności marki. Spoty będą emitowane od czerwca.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

ZBYSZKO

nowym partnerem polskiej koszykówki

W ramach współpracy Marka Veroni Active zostanie również partnerem Pucharu Polski mężczyzn i kobiet, Superpucharu Polski oraz mistrzostw Polski w koszykówce 3x3. Logotyp Veroni Active będzie widoczny na koszulkach sędziowskich podczas rozgrywek Energa Basket Liga oraz na strojach reprezentacji Polski seniorów i seniorek. Współpraca potrwa minimum do września 2019 roku.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS


DANONKI W SASZETKACH

Na więcej zabawy poza domem

USTAW SOBIE Ż

Co tydzień do wygrania 300 000 zł

Danonki w nowych opakowaniach saszetki można przechowywać poza lodówką do 6 godzin, co umożliwia łatwą konsumpcję serków poza domem. Odświeżona szata graficzna oraz główny bohater – smok Danonek zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu. Nowe opakowania nawiązują do różnych aktywności: jazdy rowerem, na deskorolce czy hulajnodze.

Wystartowała kolejna edycja loterii Żywca „Ustaw sobie Ż”. Pula nagród gwarantowanych wynosi 5.7 mln zł. Aby wziąć udział w promocji wystarczy kupić piwo Żywiec, znaleźć kod, zarejestrować go na stronie zywiec.com.pl lub przez Messenger i ustawić piwa Żywiec w wybranej przez siebie kolejności. Co tydzień losowane jest jedno ustawienie i jego autor wygrywa 300 000 zł.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

WYGODNE OWOCE TO MUS Musy Tymbarku ratują z opresji W najnowszej kampanii Tymbark prezentuje w telewizji trzy spoty. Każdy w zabawny sposób udowadnia przewagę musów nad zwykłymi owocami - nawet ulubiona przekąska może wprawić w zakłopotanie. Jako rozwiązanie marka proponuje musy owocowe, które są źródłem błonnika oraz witamin C lub E. Tymbark Musy 100% dostępne są w trzech owocowych smakach: MANGO z jabłkiem i bananem, POMARAŃCZA z marakują, jabłkiem i bananem oraz TRUSKAWKA z jabłkiem, bananem i marchwią.

TV

OBGRYZAJ, ZNAJDUJ, WYGRYWAJ

Dla uczestników loterii marka przygotowała ponad 3000 nagród – m.in. longboardy i karty przedpłacone oraz nagrody specjalne w postaci rejsu w wybranym kierunku świata. By wziąć udział w zabawie należy kupić produkt w promocyjnym opakowaniu, znaleźć w środku pianki w biało-brązową zebrę i zgłosić się do organizatorów przed 22 października 2018.

PRASA

INTERNET PROMOCJE

INTERNET PROMOCJE

REDD’S. INNY NIŻ INNE

Największa loteria pianek Ptasie Mleczko w historii

TV

PRASA

POS

Kampania wytrawnego wariantu Bianco

Telewizyjna reklama Bianco, która premierę miała w kwietniu, odkrywa nowe hasło marki: „Redd’s. Inny niż inne”. Spot prezentuje historię powstania Redd’sa Bianco, która swój początek ma wśród kiści winogron dojrzewających w słońcu. Pochodzenie produktu najlepiej opisuje hasło „Z kiści się ziścił”, które pojawia się w rymowanej opowieści stanowiącej tło dla pięknych krajobrazów.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

POS

TU SIĘ WARZY Z ZASADAMI

Piwo Okocim

Nowy spot reklamowy opiera się na wspomnieniach z European Beer Star – w konkursie piwo Okocim Klasyczna Pszenica zdobyło złoty medal, a Okocim Mistrzowski Porter - brązowy. Spot podkreśla, że Okocim zdobywa nagrody dzięki zasadzie „Najlepsze z najlepszego”. Nie zabrakło również scen ze wspólnej celebracji zdobytych medali na dziedzińcu browaru.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

65 |


Poradnik | XXX

PORADNIK

Rodzaj i wielkość opakowań są uzależnione do tego, czy karma jest przeznaczona dla kotów czy dla psów. Właściciele kotów najczęściej kupują karmy w saszetkach 85-100 g zapakowane w czteropaki mówi Magdalena Zacharzewska z Partner in Pet Food Polska

Jak ułożyć półkę > s. 68

od 1

lipca będzie działać system podzielonej płatności, czyli split payment. Jego stosowanie będzie na razie dobrowolne. Split payment > s. 67

A TAKŻE: Krzyżówka > s. 74

| 66

W prezentowanych w poradniku przepisach udowadniamy, że ze zwyczajnych produktów można wykonać smaczne i niezwyczajne dania. Na cieplejsze dni proponujemy chłodnik, a dla zwolenników słodyczy zdrowe słodkości.

Przepisy > s. 72

FOT. Adobe Stock

Sklepy małoformatowe to bardzo rzadko sklepy jedynie spożywcze, w ich asortymencie znajduje się chemia gospodarcza, drobne artykuły przemysłowe i wszystko to, co może przydać się okolicznym mieszkańcom. Dlatego przy planowaniu półek i zaopatrzenia nie można zapomnieć o wygospodarowaniu miejsca na karmę dla psów i kotów. W poradniku podpowiadamy jak ułożyć taką półkę aby przynosiła oczekiwane zyski.


Poradnik | SPLIT PAYMENT

Split payment system podzielonej płatności

Od 1 lipca 2018 roku zacznie działać system podzielonej płatności. Do tego czasu każdy polski przedsiębiorca posiadający firmowy rachunek bankowy powinien otrzymać od swojego banku informację o założeniu nowego rachunku VAT. Dorota Łowicka

B

ędzie to oddzielnie ewidencjonowane konto, ale ściśle powiązane z dotychczasowym rachunkiem firmowym. Banki nie mogą naliczać opłat i prowizji za otwieranie i prowadzenie takich rachunków VAT. Środki zgromadzone na rachunku VAT będą oprocentowane. Stosowanie systemu split payment jest dobrowolne. System split payment spowoduje, że każdy firmowy przelew będzie dzielony na dwie części: • cenę netto, którą będzie przelewana na rachunek sprzedawcy, • kwotę podatku VAT, która będzie przelewana na nowy, oddzielny rachunek VAT. Środki zgromadzone na rachunku VAT przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać tylko w celu płatności przewidzianych w ustawie, czyli do spłacania należności VAT oraz własnych kontrahentów.

Przedsiębiorcy stosujący system podzielonej płatności będą premiowani. Nagrody od Ministerstwa Finansów to: • skrócenie terminu zwrotu nadwyżki VAT na rachunek bankowy z 60 do 25 dni, • brak solidarnej odpowiedzialności ze sprzedawcą za niezapłacony podatek, • możliwość uniknięcia podwyższonych odsetek za zwłokę, • brak sankcji finansowych za błędne wypełnienie deklaracji lub błędy w fakturach, • firma wpłacająca własny podatek VAT przed 25 dniem każdego miesiąca (ustawowym terminem) będzie mogła obniżyć należność za każdy wcześniejszy dzień zapłaty. Ile zyska przedsiębiorca, obliczy urząd w oparciu o stopę referencyjną NBP. Wykonując płatność w systemie split payment nabywca będzie musiał wypeł-

nić dodatkowe pola w zleceniu przelewu: • numer faktury • numer NIP sprzedawcy • kwota netto zobowiązania • kwota podatku VAT Kwota przelewu będzie taka jak dotychczas (brutto), a system bankowy podzieli ją na dwie części netto i VAT. Jak długo dobrowolne stosowanie sytemu będzie możliwe, wszystko zależy od urzędników. W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów powiedział, że będzie wprowadzony obowiązkowy split payment w branżach, w których obecnie stosuje się odwrotne obciążenie. A są to na przykład prace budowlane. Odwrotne obciążenie to system w którym do rozliczenia podatku należnego od dostawy zobowiązany jest nabywca, a nie sprzedawca. Listę produktów objętych odwrotnym obciążeniem można znaleźć w załączniku nr 11 do ustawy VAT.

67 |


Poradnik | JAK UŁOŻYĆ PÓŁKĘ

2 mld zł

FOT. Adobe Stock

osiągnął już rynek produktów dla zwierzat i stale rośnie. (dane Euromonitor International)

peet's food Jak ułożyć półkę

Sklep spożywczy „za rogiem” to dobre miejsce do sprzedażny karmy dla domowych pupili pod warunkiem, że zostanie prawidłowo ułożona i nie zniechęci do innych zakupów pozostałych klientów. Wisława Karolewska

A

niestety może zniechęcać, zwłaszcza odmiennym, intensywnym zapachem, którego nie da się uniknąć. Dlatego w niewielkim sklepie stoisko z karmą powinno być ustawione w pewnym oddaleniu od niepakowanych produktów spożywczych, koniecznie w miejscu dobrze wentylowanym. Ale nie może też być wciśnięte w najdalszy kąt sklepu, do którego nikt nie zagląda, ponieważ przez brak rotacji będzie taki stan skutkować tylko stratami finansowymi poniesionymi na zakup towaru i zaleganiem jego na półce.

| 68

NA PÓŁCE

warto wiedzieć

ULUBIONE SMAKI Najbardziej popularnymi karmami są te o smaku drobiu, wołowiny i jagnięciny. Najmniejszą popularnością cieszy się smak rybi np. łososia, zresztą bardzo rzadko takie smaki można spotkać.

Na regale karmę układamy według wielkości, czyli największe worki najniżej, a czym mniejsze gramatury, tym wyżej. Trzeba pamiętać, że najwyższa półka na regale właściwie nie przynosi zysków, tam jest najmniejsza rotacja. Można na niej trzymać zapasy, które po sprzedaży towaru z półek środkowych będą na te opróżnione miejsca przełożone. Na wysokości oczu powinny stać produkty premium i superpremium. Towar umieszczony na poziomie 120–160 cm generuje 60–70 procent


Udział karm mokrych i suchych dla psów i kotów w wartości kategorii żywności dla zwierząt w Polsce

30%

KARMA MOKRA KARMA SUCHA

35% 70%

koty

65%

psy

Źródło: Euromonitor International prognoza na 2017.

REKLAMA


warto wiedzieć

JAKOŚĆ I CENA

obrotu całego regału. W tej strefie warto zadbać o wyeksponowanie zwłaszcza karm dla kotów, ponieważ są chętniej i częściej dopieszczane przez właścicieli. Dla nich sprzedawanej jest więcej karmy mokrej, porcjowanej w saszetki. Psy mają gorzej i częściej muszą się zadowalać suchą, niedrogą karmą lub dostają do jedzenia to samo co właściciele. Ale w ujęciu wartościowym to obroty karmą dla psów są wyższe. Pionowemu podziałowi na regale odpowiada też podział karmy dla rożnych gatunków zwierząt. W jednym „słupku” dla kotów, w następnym dla psów, dalej np. dla ptaków, a jeśli oczywiście jest jeszcze miejsce, to wydzielona część na akcesoria dla pupili. W części dla psów na dole będą stały paczki z 5 kilogramową suchą karmą, a w kocim segmencie nie może zabraknąć żwirku, nawet w kilku rodzajach. To produkt, po który właściciel kota chętnie przybiegnie do najbliższego sklepu.

Pasze dla kotów i psów są dzielone na klasy według jakości, co jest też tożsame z gradacja cenową – ekonomiczna, premium i superpremium. Drogie karmy są uważane za lepiej strawne, wytworzone z produktów lepszej jakości, wykonane bez dodatku soli.

REKLAMA

MIASTO I WIEŚ

Obroty karmą dla zwierząt są spore w miastach i niewielkie na wsiach. Tam koty mają być łowne, czyli same się wyżywić, a psy podwórzowe dostają jeszcze często pomyje, resztki. Ale i na wsiach zwyczaje się zmieniają, dla zwierząt trzymanych

w domach właściciele kupują coraz więcej gotowej karmy. Po zakupy wybierają się zwłaszcza właściciele zwierząt z rodowodem. Swoich

klientów zwykle detaliści znają i nawet specjalnie dla nich przywożą określone marki. Poza takimi sytuacjami, w małych sklepikach wystarczy mieć suchy pokarm dla psów i nieco szaszetek dla kotów. W miastach sprzedaż karmy dla zwierząt generuje marże dochodzące nawet do 40 proc., więc warto dobrze zaopatrzyć półki. A ponieważ jest to towar z długim terminem ważności, można się nie obawiać o straty spowodowane przeterminowaniem. Trzeba tylko uważnie sprawdzać daty na karmach mokrych, zwłaszcza klasy superpremium. W miastach sprzedają się lepiej mniejsze opakowania suchej karmy dla psów, ponieważ w mieszkaniach częściej żyją małe rasy. Osiedla domków jednorodzinnych są miejscem zamieszkiwania w ogrodach większych psów, dla których chętniej kupuje się worki 10, 15 kg jedzenia za jednym razem. Również w miejskich sklepach, w których już od pewnego czasu notuje się spory obrót karmami dla zwierząt, można się pokusić o dodanie do półki specjalistycznych karm. Na początek mogą to być odmiany dla szczeniaków i kociaków, a następnie karmy o właściwościach leczniczych. Mieszkańcy miast są też bardziej zabiegani i chętniej używają gotowych produktów.

Gotowe posiłki dla swoich pupili częściej kupują mieszkańcy miast, najchętniej sięgają po saszetki z mokrą karmą dla kotów. Psy czasem żywią się tym, co zostaje z ludzkiego stołu, najczęściej dla nich kupowana jest sucha karma w małych opakowaniach. Właściciele lubią zapewniać swoim ulubieńcom różnorodność smaków, warto więc mieć na półce kilka rodzajów karmy.

| 70


Magdalena Zacharzewska JUNIOR BRAND MANAGER PARTNER IN PET FOOD POLSKA SP. Z O.O.

Mokra dla kota, sucha dla psa

Najczęściej spotykanymi karmami dla psów i kotów są te z kurczakiem i wołowiną, to niekwestionowani liderzy jeżeli chodzi o gusta smakowe naszych pupili. Natomiast rodzaj i wielkość opakowań jest uzależniona do tego czy karma jest przeznaczona dla kotów czy dla psów. Właściciele kotów najczęściej kupują karmy w saszetkach 85-100 g zapakowane w czteropaki. Opiekunowie psów dużo częściej sięgają po karmę suchą w dużych 8-10 kilowych workach. Nasze marki PreVital i VitalBite zawierają w swoim asortymencie produkty właśnie w takich smakach i opakowaniach, aby odpowiedzieć zarówno na potrzeby zwierząt i ich właścicieli.

REKLAMA

Naturel 82% MIĘSA i produktów pochodzenia zwierzęcego W FILECIKACH Bez sztucznych aromatów!

Wsparcie marketingowe

Social Media

Internet

Prasa

POSM

71Promocje |


Poradnik | PRZEPISY

Przepisy kulinarne

Słoneczne gofry z truskawkami Składniki: 330 g mąki pszennej / 500 ml mleka / 2 jajka / 10 g proszku do pieczenia / 4 łyżki oleju / szczypta soli / 1 słoik Smak Lata Owoce Deserowe Truskawka

Wykonanie:

FOT. materiały prasowe

Białka oddzielić od żółtek. Do miski wsypać mąkę, proszek do pieczenia oraz sól. Dodać żółtka, mleko i olej. Całość wymieszać za pomocą miksera. W osobnej misce ubić białka na sztywną pianę. Ubite białka dodać do masy i bardzo delikatnie wymieszać. Ciasto nakładać do dobrze rozgrzanej gofrownicy. Piec na złoty kolor około trzech minut.

rada!

Gofry podawać z bitą śmietaną oraz Smak Lata Truskawka lub innymi owocami deserowymi – ananas, brzoskwinia, czarna jagoda i wiśnia.

| 72

Biszkoptowe omlety z mąki bananowej Składniki:

3 jajka / 3 łyżki mąki bananowej Look Food / 3 łyżki ksylitolu Look Food

Wykonanie:

Białka i żółtka rozdzielić. Białka ubić w celu powstania puszystej piany, a następnie dodać do nich żółtka, ksylitol oraz mąkę bananową. Miksować jeszcze przez 2 minuty. Omlety smażyć na patelni posmarowanej olejem kokosowym.

rada!

Do omletów znakomicie będą pasowały świeże owoce - nie tylko banany.

Chłodnik z botwinką Składniki:

400 ml kefiru Robico / 1 litr bulionu warzywnego / 1 pęczek botwinki z kilkoma dużymi buraczkami / 2 łyżeczki soku z cytryny / 1 mały ogórek / pęczek rzodkiewek / sól, pieprz / 4 jajka gotowane na twardo

Wykonanie:

Botwinkę umyć i posiekać drobno. Buraki pokroić w kostkę. Zagotować wodę lub wywar, dodać pokrojone buraczki, zmniejszyć ogień i gotować ok. 6 minut, następnie dodać posiekane łodygi oraz liście i gotować przez 4 minuty. Dodać sok z cytryny, doprawić solą i pieprzem, zamieszać i ostudzić. Ogórek obrać i grubo zetrzeć, rzodkiewki pokroić w drobną kostkę. Do ostudzonego wywaru dodać kefir, wymieszać.

rada!

Podawać schłodzony z jajkiem ugotowanym na twardo, ogórkiem i rzodkiewką.


Gofry, omlety, muffiny – słodkie ale zdrowe, wykonane z najlepszych składników, idealne na śniadanie albo podwieczorek. A na obiad? Na upały najlepszy jest chłodnik, do tego kotleciki lub kiełbaski – taki oryginalny zestaw zadowoli każdego smakosza.

Orkiszowe muffiny Składniki:

1 i 1/4 szklanki mąki pszennej orkiszowej Vivi / 1 łyżeczka proszku do pieczenia / pół łyżeczki sody oczyszczonej / pół szklanki płatków owsianych górskich z żurawiną Vivi / 1/3 szklanki otrębów pszennych Vivi / 1 łyżeczka cynamonu / szczypta kardamonu / szczypta soli / 1 jajko / pół szklanki mleka / pół szklanki startych jabłek / 3 łyżki oleju / ¼ szklanki miodu

Wykonanie:

Suche składniki (mąkę, proszek, sodę, płatki owsiane, otręby pszenne, cynamon, kardamon i szczypta soli) wymieszać w jednym naczyniu. W drugim naczyniu wymieszać składniki mokre, dodać do miski z suchymi składnikami, delikatnie wymieszać do połącznia się składników. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, napełnić je do ¾ wysokości. Piec ok. 25 minut w piekarniku nagrzanym do 190OC.

Kotleciki z kaszy bulgur faszerowane serem feta Składniki:

200 g kaszy bulgur CENOS / 150 g sera feta / 1 cebula / 3 ząbki czosnku / natka pietruszki / 50 g orzechów piniowych / gałka muszkatołowa / cynamon / sól, pierprz / olej do smażenia

Wykonanie:

Kaszę namaczać przez 30 minut, następnie odsączyć. Zmieszać kaszę z połową sera feta, posiekaną natką, cebulą oraz czosnkiem. Dodać przyprawy, orzechy piniowe i całość zmiksować. Z gotowej masy uformować małe kulki, umieszczając w środku porcję sera feta. Kotleciki usmażyć na rumiany kolor w głębokim tłuszczu.

Kiełbaski ze szpinakiem z nutą słodyczy Składniki:

6 porcji kiełbasek ze szpinakiem / pół cebuli / garść rodzynek / ząbek czosnku / opcjonalnie łyżka miodu

Wykonanie:

Do miseczki wrzucić pokrojoną na drobne kawałki cebulkę, garść rodzynek oraz wyciśnięty ząbek czosnku. Dobrze wymieszać. Rozłożyć folię aluminiową, na którą położyć kiełbaski ze szpinakiem oraz mieszankę składników (można dodać szczyptę soli i pieprzu wraz z ziołami prowansalskimi). Folię szczelnie zamknąć. Opcjonalnie dla lubiących słodkie smaki, kiełbasę można polać łyżką miodu na 5 minut przed końcem smażenia.

rada!

Pysznie smakują zarówno z rozmaitymi sosami jak i bez dodatków.

73 |


Rozrywka | KRZYŻÓWKA

Wśród osób, które przyślą poprawnie rozwiązaną krzyżówkę wylosujemy troje szczęśliwców. Dla

wygranych mamy 3 nagrody – serię preparatów

do czyszczenia firmy Dix Professional.

Dix Professional to seria specjalistycznych preparatów do czyszczenia różnych powierzchni, w jej skład wchodzą: Preparat do czyszczenia grilla, kominka i kuchenki, Preparat uniwersalny do plastiku, płytek, fug, Preparat do kabin prysznicowych, Preparat do usuwania kamienia i rdzy, Mleczko do kuchni oraz Mleczko do łazienki. Na odpowiedzi czekamy do końca maja. Rozwiązanie należy przesłać na adres redakcji: „Magazyn Życie Handlowe”, ul. Młynarska 7, 01-205 Warszawa lub mailem na adres: konkurs@zyciehandlowe.com Poza hasłem prosimy podać: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, nazwę i adres sklepu, w którym Państwo pracują oraz informację o tym, skąd otrzymali Państwo nasz magazyn (prowadzenie sklepu lub zatrudnienie w nim jest warunkiem otrzymania nagród).

WYDAWCA Media Direct Sp. z o.o. ul. Młynarska 7, 01-205 Warszawa tel. (22) 539-59-40, fax (22) 539-59-50 www.zyciehandlowe.com www.portalFMCG.pl Organizator konkursu Przebój FMCG PREZES: Beata Farmus; bfarmus@mediadirect.pl REDAKCJA: Redaktor naczelna: Magdalena Ziętkiewicz mzietkiewicz@zyciehandlowe.com STALI WSPÓŁPRACOWNICY: Wisława Karolewska, Mikołaj Jóźwiak, Dorota Łowicka, Michał Pacholski REKLAMA: Mariusz Kalinowski (509-970-565) key account manager; mkalinowski@zyciehandlowe.com Bartosz Kitliński (512-107-394) key account manager; bkitlinski@mediadirect.pl Adam Johaniuk (510 808 508) key account manager; ajohaniuk@zyciehandlowe.com PROJEKTY SPECJALNE: Andrzej Rutkowski (509-970-575) arutkowski@mediadirect.pl Jolanta Kitlińska (22) 539-59-40 jkitlinska@mediadirect.pl DYSTRYBUCJA: dystrybucja@mediadirect.pl PROJEKT MAKIETY: NoWi Studio OPRACOWANIE GRAFICZNE: Pixel Farm (504-545-662) biuro@pixelfarm.pl DRUK: ORTIS Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo redakcyjnego opracowania tekstów przyjętych do druku. Nakład: 70 000 egz. Gazeta bezpłatna.

nagrody Informujemy, że nagrody za rozwiązanie krzyżówki zamieszczonej w kwietniowym numerze „ŻH” otrzymują: ○ pani Elżbieta Jaworska ze Społem PSS w Wałczu ○ pani Lidia Obidzińska ze Sklepu alkoholowego w Ząbkach ○ pan Marek Filut ze Sklepu spożywczego Italiana w Szamocinie

| 74

Lider skutecznej dystrybucji* * Źródło: Millward Brown „Raport z badania. Dystrybucja i czytelnictwo prasy handlowej”, listopad 2014

Pismo przeznaczone dla specjalistów dystrybucji. Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń. Wszystkie prawa zastrzeżone ©


SUPER

Bez dodatku: glutaminianu sodu, sztucznych barwników, 0% MOM

na grillA p

om

ys ł

Kiełbasa Norymberska drobiowo-wieprzowa opakowanie 450 g

y

mięsa z piersi kurczaka

93% MIĘSA Z FILETA KURCZAKA 0% MOM

Kiełbasa Bałucka z piersi kurczaka opakowanie 600 g

Kaszanka Bałucka cienka opakowanie 500 g Dział Sprzedaży – Produkty Przetworzone tel. +48 22 77 90 717, 763, 648; fax: +48 22 77 90 764; e-mail: handeltradycja@superdrob.pl www.superdrob.pl

IDEALNA NA GRILLA 0% MOM

Kiełbasa Toskańska z serem Mozarella drobiowo-wieprzowa opakowanie 450 g

100% POLSKIEGO KURCZAKA PO WSTĘPNEJ OBRÓBCE TERMICZNEJ

Ćwiartka z kurczaka w marynacie Ramię z kurczaka w marynacie BBQ opakowanie 500/1000 g

Profile for Portal FMCG

Magazyn Życie Handlowe 5/2018  

Magazyn Życie Handlowe 5/2018  

Advertisement