Page 1

AKTIVITY DOGS

FLYBA LL

TEXT: ZUZANA ZIKMUNDOVÁ

UŽ VÁS NEBAVÍ STÁLÉ HÁZENÍ MÍČKŮ NEBO DLOUHÉ VYCHÁZKY DO NEDALEKÉHO LESÍKA? ZKUSTE PRO SVÉHO ČTYŘNOHÉHO MILÁČKA, ALE TAKÉ PRO SEBE VYMYSLET TROCHU JINOU, „AKČNĚJŠÍ“ ZÁBAVU. ZAPOJTE SE DO KOLEKTIVNÍ HRY ZVANÉ FLYBALL A UVIDÍTE, ŽE NEBUDETE LITOVAT. VYŘÁDÍ SE U NÍ NEJEN VÁŠ PEJSEK, ALE TAKÉ VY. ZLÍ JAZYKOVÉ SICE TVRDÍ, ŽE JE FLYBALL SPORTEM PRO LÍNÉ PÁNÍČKY, ALE JAK SAMI POZNÁTE, U FANDĚNÍ A POVZBUZOVÁNÍ SVÉHO TÝMU SE TAKÉ PĚKNĚ ZAPOTÍTE. [ 72 ] DOGS magazín | květen/červen 2010

DM_72_75 DogsAktivity_v2.indd 72

27.4.10 17:46


PE

L S

Í T E

Flyball je dynamický kolektivní sport, který v sobě spojuje rychlost s přesností. Družstvo složené ze čtyř psovodů a čtyř psíků má za úkol v co nejrychlejším čase překonat čtyři skokové překážky a donést míčky z flyballového boxu (zařízení, do kterého se vloží flyballový míček, a když pes na desku stoupne, míček vystřelí) ke svému páníčkovi, který čeká v cíli. Utkávají se v něm dvě družstva na dvou paralelních flyballových dráhách. Na dráhu vybíhají psi jednotlivě, jako ve štafetovém běhu. Flyballové družstvo se skládá z osmi lidí: kapitán, nabíječ míčků a až šest psovodů se psy (dva náhradníci). Samotný flyball vypadá takto: pejsek vybíhá přes všechny překážky směrem k boxu, kam ho nabíječ láká hlasem na míček. Pes skočí na box a vrací se s míčkem k samotnému psovodovi, u poslední překážky ho již míjí jeho týmový kamarád, který běží stejnou trasu. A takto se vystřídají všichni čtyři členové psího družstva. Vítězem se stává jednoduše rychlejší tým.

[ KDE SE FLYBALL VZAL ] Flyball vznikl kolem roku 1970 v Severní Americe, kde si získal oblibu předevšímu u majitelů hravých a temperamentních psů a psovodů, kteří se z důvodu zhoršených tělesných dispozic nebo věku nemohli věnovat jiným sportům. Postupně se začal rozšiřovat do mnoha evropských zemí, především Velké Británie, Holandska, Begie, Itálie a dále i do Austrálie či další strana Jižní Ameriky.

>>

FOTO: 123RF.COM, PIXMAC

ZA

ČKE

M

[ O CO VŮBEC JDE ]

květen/červen 2010 | DOGS magazín [ 73 ]

DM_72_75 DogsAktivity_v2.indd 73

27.4.10 17:46


AKTIVITY DOGS K nám se tento sport poprvé dostal v roce 1995, kdy se ho různí nadšenci pokoušeli cvičit. Začaly se pořádat flyballové soutěže a flyball postupně zažíval svoje vzestupy a pády.

[ JAK ZAČÍT ] Pro první trénink nepotřebujete ani nabíječe, ani kapitána, ani nemusíte vymýšlet název pro své družstvo. Na začátek zkuste svého čtyřnohého kamaráda naučit chytat a donášet míčky na povel. Zvládá-li pejsek tuto dovednost bez problémů, zkuste si ve svém okolí najít flyballový klub nebo oddíl, který byste mohli se svým psem navštěvovat. Určitě se vás tam s radostí ujmou a zapojí vás do hry. Dnes se u nás flyball těší čím dál větší oblibě a trénuje se na desítkách míst po celé republice. Jeho největší a nejstarší základna se nachází v Praze-Letňanech, ale když zapátráte ve svém bydlišti, jistě objevíte i nějaké bližší útočiště. Zde už vám zcela jistě s trénikem poradí. Pes se nejprve musí naučit překonávat řadu čtyř skokových překážek. K nácviku je dobré využít pomocníka, který psa přidrží před první překážkou (směrem od boxu). Psovod překročí před psem první dvě překážky a za použití motivace (míčku, hračky, pamlsku) a natažené ruky láká psa, aby překážky směrem k němu přeskočil. Způsobů nácviku boxu je několik, mezi nejpoužívanější patří odbíhání, přímá metoda a shoot.

[ NEZBYTNÉ VYBAVENÍ ] PŘEKÁŽKY. V principu si vystačíte se čtyřmi skokovými překážkami (výška se řídí podle nejmenšího psa v družstvu). FLYBALL BOX a MÍČKY. BOX musí rozměry odpovídat mezinárodním pravidlům, s mechanickým zařízením odpalujícím míček vpřed.

[ 74 ] DOGS magazín | květen/červen 2010

DM_72_75 DogsAktivity_v2.indd 74

27.4.10 17:46


NĚCO MÁLO NEJEN Z FLA

YBALLOVÉHO SLOVNÍČKU POJM BĚH – doba od startu prvního Ů: ROZBĚH – skládá se z něk psa z družstva do doběhu posledního psa z družstva KOLO – rozběhy konané na olika běhů (dvou až pěti, podle toho, na kolik vítězných běh ů se rozběh běží) ZÁVOD – typ soutěže běhemstejné úrovni závodu TURNAJ – souhrn všech rozbjednoho turnaje NA DVA VÍTĚZNÉ BĚHY ěhů a závodů konaných v určitém časovém období na jedn – když družstvo vyhraje dva běh om y v rozběhu, stává se vítězem místě rozběhu a další NA TŘI VÍTĚZNÉ BĚHY běhy už se v rozběhu neběží – když družstvo vyhraje tři běh y v rozb ěhu , stává se vítězem rozběhu a další běhy už se v rozběhu neb ěží

Tomuto sportu se může věnovat nejen jakékoli plemeno, ale také jakýkoli páníček. Setkáte se v něm s populárními borderkoliemi, ale také s belgickými ovčáky, Jack Rusell a Parson Russel teriéry, pudly, knírači, kříženci a řadou dalších. Nezáleží na výšce psa ani na věku, podstatné však je, zda má váš pes má zájem o hračky. Pokud není zrovna hravý typ, který by neustále něco kousal nebo nosil, jen těžko ho naučíte, aby se v danou chvíli rozběhl a běžel přes překážky pro míček. Proto jsou chuť a správné nasazení tím nejlepším důvodem, proč začít hrát flyball. Všem psím rasám umožňuje flyball zdravé vybití jejich energie, prostor pro zábavu i radost ze společné aktivity s ostatními pejsky, ale i se svým pánem. Učí psy větší snášenlivosti vůči sobě navzájem, bázlivé psíky naopak hravou formou nutí překonávat strach a dokáže z nich udělat vyrovnanější jedince. Je celkem jedno, jestli se chcete se svým čtyřnohým miláčkem jen „vyblbnout“, nebo vyrazit na soutěž. Flyball je možnost, jak psa dokonale unavit a sebe příjemně naladit. Zaujal vás flyball natolik, že se mu chcete začít věnovat? Podívejte se na: www.flyball.cz. [쮿]

FOTO: 123RF.COM, PAVEL HUMPOLEC (2)

[ FLYBALL JE PRO KAŽDÉHO ]

květen/červen 2010 | DOGS magazín [ 75 ]

DM_72_75 DogsAktivity_v2.indd 75

27.4.10 17:46

DM_72_75 DogsAktivity_v2  

AKTIVITY DOGS [ 72 ] DOGS magazín | květen/červen 2010 TEXT: ZUZANA ZIKMUNDOVÁ