Page 1

SERIÁL

Jak můžeme, tak naše čtyřnohé mazlíčky rozmazlujeme. Sledujeme všechny novinky a vychytávky, jak nebo čím jim udělat radost. A protože je člověk tvor tvořivý, připravili jsme pro vás seriál, v jehož průběhu si můžete postupně vytvořit originální doplňky nejen pro vašeho pejska, ale i pro sebe. Provázet vás vá bude známá pražská výtvarnice a návrhářka bižuterie a šperků Drahomíra Darí V prvním díle máte možnost si ppodle jejího arí Fejtková. j p návodu vyrobit vodítko pomocí starodávné jjaponské p technikyy kumihimo.

o k t í Vod pro psa Co budeme potřebovat SATÉNOVÉ ŠŇŮRY ŠÍŘE 2 MM: – 10 M SVĚTLE RŮŽOVÉ – 10 M STŘEDNĚ RŮŽOVÉ – 10 M FIALOVÉ PEVNOU NIT PLETACÍ KOLEČKO MOBIDAI KARABINU PLASTOVOU KONCOVKU NA VODÍTKO JEHLU POKUD BUDETE CHTÍT VODÍTKO TENŠÍ, POUŽIJTE SATÉNOVÉ ŠŇŮRY ŠÍŘE 1 MM, KONCOVKY NA VODÍTKO MŮŽETE POUŽÍT I ZE STARÉHO VODÍTKA. VŠECHEN MATERIÁL ZAKOUPÍTE V PRODEJNÁCH PRO KUTILY A RUČNÍ PRÁCE.

Použitá t ttechnika

Kumihimo

TATO JAPONSKÁ TECHNIKA SE POUŽÍVÁ NA VÝROBU JAKÝCHKOLIV OZDOBNÝCH ŠŇŮREK A ŠŇŮR, PLOCHÝCH I KULATÝCH. JE TEDY IDEÁLNÍ NA VLASTNORUČNÍ VYTVOŘENÍ VODÍTKA NEBO OBOJKU. BUDE ZÁLEŽET JEN NA VÁS, JAKOU BAREVNOU KOMBINACI SI VYBERETE ČI VYROBÍTE-LI SI STEJNÉ BAREVNÉ DOPLŇKY I PRO VÁS (PÁSEK, PŘÍVĚSEK ČI JINÉ). SATÉNOVÉ SŇŮRKY JSOU K DOSTÁNÍ VE VELKÉ ŠKÁLE BAREV, A TAK MŮŽETE MÍT VODÍTKO VE SVÝCH OBLÍBENÝCH BARVÁCH.

Varianty t ŠÍŘKU VODÍTKA SI MŮŽETE REGULOVAT SAMI PŘIDÁVÁNÍM DALŠÍCH ŠŇŮREK. MÁTE-LI VĚTŠÍHO A SILNĚJŠÍHO PSA, MŮŽETE ZAPLÉST I ZPEVŇOVACÍ ŠŇŮRU. KREATIVITĚ SE MEZE NEKLADOU.

[ 58 ] říjen 2011

DM0611_58-60_sikovne tlapky_v3.indd 58

27.9.11 12:30


Postup výroby vodítka 1

SATÉNOVÉ ŠŇŮRY ROZSTŘIHNĚTE NA PĚTIMETROVÉ KUSY, BUDETE MÍT 2 SVĚTLE RŮŽOVÉ, 2 STŘEDNĚ RŮŽOVÉ A 2 FIALOVÉ. NA KONCI UDĚLEJTE ZE VŠECH ŠŇŮREK UZEL. V NÁVODU JSME PRO VĚTŠÍ NÁZORNOST POUŽILI KONTRASTNĚJŠÍ BARVY.

2

ŠŇŮRY ROZMÍSTĚTE NA KOLEČKO MOBIDAI PODLE OBRÁZKU TAK, ŽE BUDETE MÍT VŽDY DVĚ ŠŇŮRY STEJNÉ BARVY VEDLE SEBE. (BUDETE-LI PLÉST DELŠÍ VODÍTKO, MŮŽETE DLOUHÉ KONCE ŠŇŮREK SMOTAT A PŘEVÁZAT TKANIČKAMI, ABY SE VÁM S NIMI LÉPE PRACOVALO.) ZAČNĚTE PŘEHAZOVAT ŠŇŮRKY: RŮŽOVOU PŘES 2 MODRÉ.

3 VŽDY VEZMĚTE ŠŇŮRKU NAD TOU, KTEROU JSTE PRÁVĚ PŘEHODILI A DEJTE JI PŘES DVĚ NÁSLEDUJÍCÍ.

4 TAKTO NEUSTÁLE POSTUPUJTE DOKOLA, DOKUD NEMÁTE POŽADOVANOU DÉLKU. KOLEČKO SI MŮŽETE PŘI PLETENÍ V RUCE OTÁČET. NA KONCI OMOTEJTE VŠECHNY ŠŇŮRY NITÍ A SUNDEJTE Z KOLEČKA.

5 NA JEDNOM KONCI VYTVOŘTE VELKOU SMYČKU A DŮKLADNĚ PROŠIJTE PEVNOU NITÍ.

6 NA VODÍTKO NAVLÉKNĚTE OBĚ PLASTOVÉ KONCOVKY.

říjen 2011 [ 59 ]

DM0611_58-60_sikovne tlapky_v3.indd 59

27.9.11 12:30


SERIÁL

7 NA DRUHÉM KONCI VYTVOŘTEE MALOU SMYČKU, VLOŽTE KARABINU A DŮKLADNĚ BYTEČNÉ PROŠIJTE. ZASTŘIHNĚTE PŘEBYTEČNÉ KY STÁHNĚTE KONCE ŠŇŮREK A PŘES SMYČKY PLASTOVÉ KONCOVKY.

BUDEME RÁDI, KDYŽ SE NÁM S VAŠIMI VÝTVORY POCHLUBÍTE. V REDAKCI JSME VÝROBU VODÍTEK A OBOJKŮ VYZKOUŠELY „NA VLASTNÍ TLAPKY“ A BYLY JSME PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPENÉ, JAK SNADNÉ A ZÁBAVNÉ TO JE.

Náš tip JESTLI VÁS VÝROBA VODÍTKA NEBO TATO TECHNIKA ZAUJALA NATOLIK, ŽE BYSTE SE V NÍ RÁDI ZDOKONALILI NEBO DÁVÁTE-LI PŘEDNOST ODBORNÉMU VEDENÍ LEKTORKY, MŮŽETE SE ZÚČASTNIT KURZU „TECHNIKA KUMIHIMO – NEJEN VODÍTKO NA PSA“ S DARÍ FEJTKOVOU V SOBOTU 22. ŘÍJNA OD 14 HODIN V PROSTORÁCH OBCHŮDKU ROOYA – URUGUAYSKÁ 176, V PRAZE 2. NA KURZU BUDE K DISPOZICI VEŠKERÝ MATERIÁL. VÍCE INFO NA www.rooya.cz

INZERCE

• korálky • komponenty • stužky • návlekový materiál• • koncovky • literatura • časopis Korálky •

Kreativní kurzy Přijďte korálkovat, nakoupit si a dát si kafíčko Praha, Brno, Hradec Králové

www.rooya.cz

O AUTORCE SERIÁLU Drahomíra Darí Fejtková Pro Darí se původní záliba stala profesí. Začínala „klasickým“ pletením a vyšíváním, ale vždy ji přitahovaly šperky. Jakmile nějaký viděla, hned přemýšlela, jakým způsobem jej vyrobit. Snažila se ho udělat po svém, a tím přicházela na zcela nové postupy a unikátní techniky. Ze začátku vyráběla šperky pro své kamarádky. Zájemkyň však rychle přibývalo. A tak začala tvořit šperky na zakázku, vést kurzy, psát návody do časopisů nebo na web, vystavovat svá umělecká díla na výstavách, předvádět návody v kutilských televizních pořadech. Například v pořadu „Rady ptáka Loskutáka“ představila novou techniku – prýmkování. Věnuje se především šitým šperkům, nejoblíbenější jsou pro ni japonské korálky a sklo Swarovski. Právě vychází její první knížka Korálky s Darí, další knihy budou následovat. Je také autorkou Darí má k pejskům blízko. a koordinátorkou projektu Domácnost s ní sdílí 3,5letý psí kluk Korálky dětem a Korálek rhodézský ridgeback Jack Sparrow. ke korálku na podporu Domova Sue Ryder.

[ 60 ] říjen 2011

DM0611_58-60_sikovne tlapky_v3.indd 60

27.9.11 12:30

DM0611_58-60_sikovne tlapky_v3.indd  

Provázet vá j p paríFejtková.Vprvnímdílemátemožnostp starodávné japonské techniky kumihimo.jp yjp y SERIÁL SERIÁL ŠÍŘKU VODÍTKA SI MŮŽETE RE...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you