Page 1

s e P

CESTOVÁNÍ

NA HOLANDSKÉ

[ A PLAVBA MŮŽE ZAČÍT! ]

LODI

Lodě se většinou pronajímají na sedm dnů a začíná se pátkem odpoledne. Po převzetí vašeho nového „plavidla“ v místní loděnici si první den naplánujte raději nenáročnou trasu, abyste si jízdu takzvaně osahali a získali cvik. Nejlepší je vyrazit z úzkých kanálů na některé z jezer, kde manévrování není tak obtížné.

Na začátku cesty ještě nemusíte doplňovat vodu a dobíjet akumulátory, takže přenocujte ve volné přírodě, kde se kotví zdarma. Co třeba noc na ostrově? Je jich tu víc než dost. Například na jezeře Tjeukemeer je nádherný ostrov Marchipolle s vyhlášenou písečnou pláží, kde pohodlně zakotvíte u mola a můžete se i se psem jít koupat. A psích kamarádů tu váš čtyřnožec najde spoustu, psa totiž uvidíte na každé dru-

hé lodi. Všechny ostrovy jsou bez výjimky udržované: s úvazišti, posekanou trávou a opatřené kontejnery na odpadky. Až si po několika hodinách jízdy (nejlépe na širokých jezerech) budete s lodí více rozumět, vyrazte na pečlivě naplánovanou okružní plavbu. Určitě se zastavte v městečku Sneek plném značkových obchodů, restaurací, barů a samozřejmě

[ 18 ] říjen 2011

DM0611_18-22_pes na lodi_v5.indd 18

27.9.11 14:49


http://www.youtube. com/watch?v=p7rkWa PVtgE&feature=related

PRAKTICKÉ INFORMACE JAK SI LOĎ PRONAJMOUT Nejjednodušší je zařídit si pronájem lodi v ČR prostřednictvím Skippers Club CK Dutch Masters na www.holandskonalodi.cz. Důležité také je, že cena je stejná jako při pronájmu lodi v Holandsku.

JAKOU LOĎ VYBRAT Můžete si pronajmout různé velikosti lodí: pro 2 až 16 osob. Ideální varianta z hlediska ceny a ovladatelnosti je loď pro 6 až 8 lidí. KDY VYRAZIT Kdykoliv od začátku dubna do konce října. Od poloviny července do konce srpna je ale hlavní sezona, takže pokud chcete strávit dovolenou v klidu a v suchu, naplánujte si ji nejlépe na květen nebo červen. CENY LODÍ Nejmenší pro 2 osoby (např. FB 925): od 14 400 Kč/osoba/týden. Největší pro 14 + 2 osoby (Derby 20): od 6 900 Kč/osoba/týden.

TEXT: ZUZANA ZIKMUNDOVÁ

lodí. Až zakotvíte, nezapomeňte se napojit na elektřinu a doplnit zásoby vody. Ze Sneeku je to jenom kousek do malebné vesničky IJlstu. Kanály tu lemují útulné domečky se zahrádkami (u každé je přivázaná nějaká ta loďka) i historické větrné mlýny, z nichž mnohé dodnes fungují. Scenérii doplňují volně se pasoucí strakaté krávy, ovce i koníci poněkud menšího vzrůstu a velké množství vodního ptactva.

V IJlstu najdete nádherný vodní kanál, starobylý mlýn s doškovou střechou a starý kostelík, který hraje v každou celou vždy jinou melodii. Tady se nespěchá, určitě ochutnejte v místní restauraci malinové pivo, anebo místní Heineken, miska s vodou pro pejska je samozřejmostí. Jen 5 km je od městečka Makkum vzdálená dálnice, která odděluje jezero IJsselmeer od Severního moře.

MOSTY BERTE S PŘEHLEDEM Ráno si tak trochu přispat, to se bohužel na holandských kanálech moc nevyplácí, ba dokáže se vám to pořádně vymstít, protože mosty se tady zvedají vždy jen v určitý čas. Pokud danou dobu propásnete, je pravděpodobné, že později budete muset trávit hodinu (ne-li více) čekáním, než obsluha přijde z oběda a most pro vás zvedne… Náš praktický tip: Připravte si hodně drobných eur. Za každé zvednutí mostu se většinou platí cca 2 eura do dřeváku, který obsluha spustí k vám dolů na loď na prutu. Na velkou bankovku už by vám nestihla vrátit! NOCI BEZ DRAMAT Při výběru místa k přenocování spoléhejte na plavební mapu, kde je vše pěkně zakresleno. Mějte ji pro každý případ vždy u sebe! Pokud chcete využít komfortu maríny, musíte přistát u označeného mola a zeptat se na volná místa. Můžete se tu pak osprchovat, používat toaletu a také dotankovat pitnou vodu. Cena závisí na délce lodě a počtu lidí na ní, pohybuje se však zhruba od 10 do 20 eur za noc. Ve městech to funguje na stejné bázi jako v marínách. Za nocleh v přírodě neplatíte nic, ale také tu nemáte k dispozici žádné služby.

FOTO: ZUZANA ZIKMUNDOVÁ

Zkuste netradiční dovolenou a vypravte se na motorovou loď do Holandska. A třeba i se svým čtyřnohým chlupáčem. Zvolíte-li pro svoji plavbu sever Holandska, čeká vás odpočinková cesta uprostřed neporušené přírody, divoká krása přírodních rezervací a romantické vesničky. Celkem třicet jezer je propojeno množstvím plavebních kanálů, takže téměř každé osídlené místo je přístupné po vodě. Hustá síť propojovacích kanálů umožňuje zvolit množství okružních tras, aniž byste museli jedním místem proplouvat dvakrát. A pokud zvolíte správnou loď, trasu a když vyjde i počasí bude to pro vás nezapomenutelná společná dovolená.

NEZAPOMEŇTE PŘIPOČÍTAT Náklady na dopravu, povinné poplatky za osobu, pohonné hmoty, přístavné a mostné, nákupy v ČR a v Holandsku.

říjen 2011 [ 19 ]

DM0611_18-22_pes na lodi_v5.indd 19

27.9.11 14:49


CESTOVÁNÍ

Výběr lodě je důležitý

RADY KAPITÁNA Praktické informace k tomuto článku připravil Daniël Hagen, Čechoholanďan, kterého na plavbách Holandskem již 10 let (předtím 23 let bez psa) doprovází fenka wheatena Eimi. PSI V HOLANDSKU NA VODĚ • psi jsou v Holandsku i ve všech jeho přístavech, marinách atd. vždy vítáni • mohou, s výjimkou potravinářských obchodů a muzeí, v podstatě kamkoliv • všude je pro ně přichystaná miska s vodou, někde i s granulemi a samozřejmostí jsou psí úvazy před obchody, kam psi nesmějí • ve městech by měli být na vodítku, mimo města i na volno (pokud jsou ovladatelní) • na (mořské) pláži může pes být na volno, avšak v případě obsazené pláže přes den jen na vodítku. • „sbírání exkrementů“ je samozřejmostí vždy a všude Zkrátka, naprostá svoboda psa končí v Holandsku tam, kde začíná svoboda ostatních – lidí i psů

VÝBĚR PLAVEBNÍ OBLASTI PRO PRVNÍ PLAVBU • Ideální je sever Holandska (především provincie Friesland a Overijssel), kde je dostatek nezastavěného prostoru, umožňuje neomezené nocování mimo města i maríny. • Možný je i střed Holandska (především provincie Noord Holland, Zuid Holland a Utrecht), kde je sice výrazně méně nezastavěného prostoru a jen někdy je možné nocování mimo města a mariny. NEDOPORUČUJI: jezero IJsselmeer a deltu řek na jihu Holandska, protože málokterý pes bude nadšený z výrazného houpání lodi VÝBĚR LODĚ Záleží: na počtu osob v posádce, jejímu rozdělení i na konkrétní plavební oblasti (co nejmenší ponor na severu země, co nejnižší výška lodě ve střední oblasti Holandska), ale také na plemeni psa. • Pro menší „ztřeštěné“ psy (např. teriéry): je nutné, aby loď byla uzavřenější, nebo aby měla na zádi na zábradlí látkový větrolam (kvůli zabránění pádu „rozběhnutého“ psa do vody). • Pro střední i větší psy milující vodu: loď by měla mít tzv. koupací plato. Jinak můžete mít problém, jak dostat psa z vody. Ideální jsou schůdné schody na zádi, protože pokaždé není možné psa dostat na loď přes břeh. • Pro chlupaté psy s hustou podsadou: je výhodné, když má loď na horní palubě biminitop (stan nad kormidelnou), kde může pes trochu proschnout, a nepromáčí interiér lodě. Platí to především mimo hlavní sezonu. V hlavní sezoně je nutné mít horní palubu například v kombinaci se slunečníkem (hezky to sice nevypadá, je to však pro psa praktické řešení).

k řízení lodě budete věřit, ale Možná tomu nežádné doklady či průkaz. Ještě tele nepotřebujete je dobré se u zprostředkova icky, ale et m or de te jez jen od ne ed to př ě připravit, a zkoušku předem důkladnra by vám měla zajistit také eného tu uš en zk ag í em zn ed rió hl se následně ení lodě pod do praktického řízle doporučí vhodné oblasti a ná pro od Dá . vh je íka á rn er bo kt , od výběrem lodě plavbě. i trasy, poradí s podá informace o samotné cestu se psy a [ 20 ] říjen 2011

DM0611_18-22_pes na lodi_v5.indd 20

27.9.11 14:49


• Ověřte si, že na vámi vybranou loď psi mohou (část pronajímatelů pragmaticky např. na nových lodích s teakovou palubou a koženým čalouněním psy logicky odmítá). • Za psa na lodi většinou připlatíte cca 30 EUR (což jsou zvýšené náklady na úklid lodě). • Pokud s sebou berete celou smečku, je nutné toto předem probrat s vaším pronajímatelem.

• Pro krátkolebé psy: jejich majitelům nedoporučujeme vyjíždět v hlavní sezóně, protože loď se může (vzhledem k tomu, že je většinou kovová a hůře větratelná) velice vyhřát a jejich psí miláčci pak mohou mít problémy s dýcháním. NA CO SI DÁT POZOR • Většina lodí má velmi strmé schody mezi horní kormidelnou a salónem, které mnoho psů je těžko zvládá (bázlivého jorkšírka přenesete, špatně vidícího retrívra už těžko), vhodnější je starší typ lodě s bočním vstupem. • Hodně lodí má poměrně malý salón nebo malou horní palubu, pro velké psí rasy je zde nedostatek místa. • Na mnoha úvazištích je paluba lodě až 1 metr nad úrovní terénu, ideální je dřevěná lávka, kterou si vozíte na lodi s sebou. • Neberte si loď (pokud máte větší aktivnější plemeno) s teakovou podlahou, dochází k jejímu poškození.

PÁR Á TIPŮ Ů • Určitě nocujte na ostrůvku Marchipolle (jezero Tjeukemeer), kde je pro psy možnost úžasného výběhu i koupání a na východním břehu městského parku v Leeuwardenu, kde (vychovaný) pes může být na volno. • Naopak nenocujte uvnitř přírodní rezervace Princenhof, kde jsou sice mola, z nich však na břeh nevedou (kvůli ochraně přírody) žádné lávky, pes se tam nemá kde vyvenčit. • Před plavbou se podívejte i na satelitní mapu Google Maps, kde zjistíte, že při cestě severem Holandska je možné navštívit i několik (jezerních) pláží. • Před plavbou si rozmyslete, kde bude váš pes spát. Dva se sice se psem na posteli 2 x 2 metry vyspíte, ale lůžka na lodích mají šířku jen 130 – 140 cm. Navíc, třeba línající boxer spící na posteli znamená poté nutnost dokonalého odstranění chlupů před vrácením lodě. Z tohoto důvodu doporučuji loď s koženkovými sedáky, nebo důkladné zakrytí všech látkových částí lodě.

FOTO: ZUZANA ZIKMUNDOVÁ

ZE ZKUŠENOSTI • Psům se v 95 % dovolená na obytné (říční motorové) lodi líbí, protože jsou 24 hodin denně se svými páníčky a ti na ně mají vždy čas. • Většinou se pluje cca 4 hodiny denně, takže zbývá dost času na procházky a venčení. • Většina psích ras nepotřebuje žádné úpravy standardních tras, cestujete-li ale s velkou smečkou např. s borderkami, je lepší si nechat trasu od odborníka upravit tak, aby bylo možno zajistit každodenní vybití jejich energie.

INZERCE

W W W.J OTA .C Z

říjen 2011 [ 21 ]

DM0611_18-22_pes na lodi_v5.indd 21

27.9.11 14:49


CESTOVÁNÍ

RADY NA CESTU

• Na lodi máte veškerý komfort – ložnici, obývací pokoj, sprchu, záchod i plně vybavenou kuchyň. Pronajmutí lodi pro 4 osoby o prázdninách vyjde zhruba na 30 000 Kč. Platí však pravidlo, že čím větší loď a víc osob na palubě, tím zaplatíte méně. • Do Holandska se nevyplatí vozit mléčné výrobky a ovoce a zeleninu, které zde koupíte mnohdy za nižší cenu než u nás. • Více informací najdete na

Tady se nespěchá

www.holandskonalodi.cz

Na vlastní oči tu uvidíte famózní stavbu nekonečně dlouhé hráze, která moře odsunula z vnitrozemí o 85 km a pobřeží na severu zkrátila o 300 km. K místu se dostanete pohodlně na kolech, pokud s sebou nemáte vlastní, na náměstí je půjčovna. Při dalším nocování vyzkoušejte grilování pod širým nebem. Dělají to prakticky všichni a je to zážitek pro vás i pro hafana. Nejrůznější masa a ingredience v perfektní kvalitě najdete v kaž-

dém supermarketu. Určitě ochutnejte rybu naloženou v soli nebo-li herinka, či tradiční smažené rybí lahůdky (pejskovi dejte jen malinko ochutnat). Při další cestě se zastavte v malebném Workumu. Kdysi to bývalo jedno z nejbohatších přístavních měst ve Frieslandu, o čemž svědčí četné monumentální budovy. Při procházce městem najdete na náměstí gotický kostel, zajímavé obchody, příjemné kavárny a restaurace.

Leeuwarden, to je největší město ve fríské provincii. Zajímavostí je zdejší šikmá věž. S jejím narovnáním se počítalo při změně jejího těžiště, ale nakonec k tomu nedošlo. Leeuwarden je také rodištěm známé špionky Maty Hari. Poměrně rychle po Princess Margarita kanálu se můžete dostat až do krásného, ale rušného městečka Lemmeru na jihu Fríska, kde se řada lodí vydává zdymadlem na jezero IJsselmeer. Na plážích za městem máte příležitost dopřát hafanovi úžasné koupání a procházku podél „moře“. Poslední den byste měli včas vyrazit zpět do mariny a noc strávit pokud možno poblíž. Lodě se totiž odevzdávají do devíti hodin ráno a to ještě nejsou otevřené mosty. Uvidíte ale, že z takové dovolené budete všudypřítomným klidem a pohodou nabiti na celý rok dopředu. [■]

[ 22 ] říjen 2011

DM0611_18-22_pes na lodi_v5.indd 22

27.9.11 14:49


Holandsko? Na lodi... Se psem!

Rád zodpovím vaše dotazy, sám jezdím vždy se psem ...

www.holandskonalodi.cz INZERCE

DM0611_18-22_pes na lodi_v5.indd 23

27.9.11 14:50

DM0611_18-23_pes na lodi_v5.indd  

[ A PLAVBA MŮŽE ZAČÍT! ] CESTOVÁNÍ hé lodi. Všechny ostrovy jsou bez výjimky udržované: s úvazišti, pose- kanou trávou a opatřené kontejnery...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you