Page 1

KTERÉHO PSA

Pes a kolo Pokud jste nadšenými cyklisty a zároveň pejskaři, vězte, že vaše dvě záliby jdou velmi dobře skloubit. Pes může totiž jak běhat u kola, tak se na něm vézt, samozřejmě s přihlédnutím k velikosti a zdraví konkrétního pejska. Pokud máte psa v dostatečné fyzické kondici, aby vás mohl při jízdě doprovázet, volte nejlépe lesní nebo polní cesty. Běh u kola po silnici hodnotí zákon jako přestupek a ani psí packy a páteř by vám za asfalt příliš vděčné nebyly. Pes by za vámi neměl „letět“, ideální tempo pro psa je klus. Pes je schopen uběhnout i čtyřicet kilometrů, počítejte ale s tím, že na podobné trasy je třeba dostatečně a přiměřeně trénovat. Jestliže máte natrénováno a vašeho psa běh u kola baví, můžete vyrazit i na závody. Tato disciplína se jmenuje bikejoring a pes je při ní opatřen postrojem a speciálním vodítkem s tlumičem, které se přivazuje buď k řídítkům kola, nebo „anténce“ zabraňující zamotání vodítka do kola. Tyto „vychytávky“ se vám budou hodit i při běžné jízdě, zaručí vám i psu větší bezpečnost. Co ale dělat v případě, že máte psa příliš malého, nemocného nebo starého? I takový pes se může s vámi těšit z cyklistiky. Ve specializovaných obchodech můžete koupit tašku na řídítka nebo košík na zadní nosič. Psi v nich většinou jezdí rádi, protože mají přehled o okolí. A malé sportovce můžete nechat chvilku proběhnout. Pro větší psy (až do 50 kg) jsou tu vozíky za kolo podobné těm dětským. Díky takovému vozíku přepravíte vašeho ne až tak sportovně laděného psa pohodlně a bezpečně i na dlouhé vzdálenosti a užijete si společně nevšední chvíle při cestování. TEXT: LUCIE KOLOUCHOVÁ

[ 40 ] září 2011

DM0511_40-41_KterehoPsa.indd 40

2.9.11 11:06


[ DALMATIN/DALMATINER ] Dalmatin se původně používal jako kočárový pes – běhání vedle koně anebo vedle kola je mu vrozené. Na běh u kola má ideální stavbu těla a délku srsti, navíc nemívá silné lovecké ppudy, y, a pproto se vás bude i v lese držet. Navíc jde o skutečně krásného psa, takže se za vámi každý rád otočí.

[ EVROPSKÝ SAŇOVÝ PES/ EUROPEAN SLIDER DOG ] Pokud vás zaujala jízda se psem coby psí sport, tedy bikejoring, a pokud máte opravdu výdrž a chuť třeba i vrcholově závodit, pořiďte si evropského saňového psa. Toto FCI neuznané plemeno vyšlechtili evropští musheři z pointrů a greyhoundů. Dá se přirovnat k monopostu Formule 1 psího závodního světa. Toto plemeno není vhodné pro rekreační sportovce.

[ JORKŠÍRSKÝ TERIÉR/ YORKSHIRE TERRIER ]

[ NĚMECKÝ OHAŘ/ DEUTSCHER VORSTEHHUND ] Líbí se vám ohaři, ale nechcete se věnovat myslivosti? slivosti? Máme pro vás řešení – zapřáhněte svého ého psa ke kolu. Ohaři jsou neúnavní běžci, jjen s ohledem na jejich původní dní zaměření doporučuoručujjeme mít psa na postroji a vodítku s amortizéortizérem. Pokud nechcete echcete poměrně rozšířené ířené plemeno výmarského arského nebo maďarského kého ohaře, poohlédněte dněte se po německém krátkosrstém ohaři, vyskytuje se v mnoha barvách arvách a se svými příbuznými ými si v eleganci nezadá.

http://www.youtube.com/ watch?v=VSpFzvGSW1I &feature=related

[ PAPILLON/PAPILLON ] Papillon – to je další pes ideální pro aktivní rodinu. Je to společenské plemeno původem z Francie, vážící kolem 5 kilogramů, s dlouhou srstí různých barev. Vyskytuje se ve dvou variantách – papillon (motýlek) má typické velké vztyčené uši a phalene (můra) uši zavěšené. Papilloni jsou velmi živí, často je můžete potkat na závodech agility. Výlety na kolech se jim budou líbit – hlavně když s nimi pojede celá „člověčí“ smečka.

FOTO: SHUTTERSTOCK, 123RF.COM

Jorkšírci jako praví teriéři nejsou ou žádné křehotinky, ale naopak to bývají nadšení sportovci, kteří mají rádi, když se něco děje. Jízda na nosiči kola se jim bude líbit, budou si připadat at důležití. Jen pozor na to, aby pejejskovi nenafoukalo do očí, hrozí zí mu zánět spojivek. Před koš lze pro tento případ namontovat kryt z plexiskla nebo pejskovi pořídit psí brýle.

září 2011 [ 41 ]

DM0511_40-41_KterehoPsa.indd 41

2.9.11 11:06

DM0511_40-41_KterehoPsa  

KTERÉHO PSA [ 40 ] září 2011 TEXT: LUCIE KOLOUCHOVÁ