Page 1

VÝŽIVA DOGS TEXT: JAN ZIKMUND

jný čas? Je třeba vyloučit z jeho Měl by pes dostávat krmení vždy ve stemý ení psů, které v nejrůznějších krm o ty jí ika vzn Jak so? ma é řov vep ku jídelníč ykle bývalo tak, že „jedna paní obv to ve Dří ? ola dok le stá me chá slý ch ěná obm opakuje s internetem. „Někdo“ povídala…“ Dnes se tato situace v podstaí tědál a po několikátém zopakování se o „něčem“ napíše, další informaci předaj. A to navzdory tomu, že nikdy nebyl začne výchozí názor považovat za pravdunebo podložen fakty. Podívejme se tedy posouzen, přijat či zamítnut odborníky . na nejfrekventovanější mýty o krmení psů

1

ed jídlem pít ] [ Nenechte psa př tup k čerstvé pitné vodě. Psi by měli mít vždy přís ou před krmením, Odstraníte-li misku s vodvýhody. Naopak. neplynou z toho žádné vyvolat nadměrnou Odepíráním vody lze u psa dilatací žaludku. až t nči žízeň, která může sko s vodou stále ku Pes by zkrátka měl mít mis i. k dispozic

3

2

Znáte to: pokud se chcete, jste hlado nemůžete najíst, kdy logické, že pes seví a velmi nepříjemní. Je jen se s krmením výra bude cítit stejně. Pokud zně opozdíte, a to je zvíře již velice hla tak, že jídlo zhltá a přežer dové, pravděpodobně e se podráždění žaludku , což může způsobit psů nebude mít pr . Obecně ale většina odlišných časech oblém s krmením v mírně alespoň rámcový , pokud budemte dodržovat denní režim.

[ Psi by neměli jíst vepřové ] Tento mýtus se rozšířil před několika lety, a jak se zdá, drží se úspěšně dodnes. Vepřové se používalo ke krmení psů velmi dlouho a nepůsobilo jim žádné problémy. Nabízí se dva možné důvody, proč se tento mýtus objevil: jedním z nich je to, že vepřové kosti se snadno lámou na drobné a ostré úlomky a ty mohou následně způsobit perforaci střev. Druhým důvodem je to, že vepřové maso má vysoký obsah tuku a jeho nadměrná konzumace by mohla vést až k zánětu slinivky břišní. Při dodržení rozumného dávkování však není nijak nebezpečné krmit psa vepřovým masem.

5

[ Krmte svého psa ka ve stejný čas, abyste ždý den dráždění žaludku ] předešli

4

[ Psi potřebují rozmanitý jídelníček ]

Z nutričního pohledu psi žádnou rozm nepotřebují, komerčně prodávaná krmianitost v jídle vše důležité. To, zda psi potřebují rozmva obsahují jídelníček z psychologického pohledu anitý posoudit, ale obecně neexistuje u psů, je těžké žádn zakořeněná touha po nových věcech. á Někteří psi dokonce odmítají žrádlo neznámé či nové barvy a chuti. Časté změny v jídelníčku mohou způsobit to, že pes bude vybíravý, a také zatížit jeho zažívací systém.

[ Psi, kteří dostávají syrové maso, jsou agresivnější ] Samotné krmení syrovým masem u psů agresivitu nevyvolá. Takové maso je pro psa dokonce mnohem cennější, a proto je možné, že si ho před vámi bude chtít „chránit“. Pokud mu v takové situaci ustoupíte, podpoříte u něj pocit, že je ve vaší smečce dominantní on. To může vést k tomu, že s vámi bude pes soupeřit i za jiných okolností. Nicméně tyto reakce nesouvisí s potravou, nýbrž spíše s povahou a výchovou daného jedince.

INZERCE

Dogs in vogue. Luxury, outdoor and daily wear.

[ 120 ] DOGS magazín | září/říjen 2010

DM0310_120-121 Vyziva10mytu.indd 120

30.8.10 13:53


Není důvod, proč byste se tohoto výmyslu měli držet. Malá plemena, staří psi či štěňata – ti všichni z rozdělení krmení na několik denních dávek nakonec profitují. Krmení jednou obrovskou porcí žrádla denně může u psa vést jedině k poškození žaludku.

7 9

[ Štěňata potřebují dětskou ovesnou kaši, aby měla vyrovnanou stravu ]

Některé výrobky určené pro děti, jako je např. ovesná kaše, obsahují cibulový prášek (pro psy jedovatý) a cereálie (vážou na sebe nevstřebatelné minerály), a proto rozhodně nejsou pro psy vhodné. Pro štěňata je nejlepší volbou kvalitní kompletní krmivo určené speciálně pro danou věkovou kategorii.

[ Váš pes by měl jeden den v týdnu držet hladovku ]

Neexistuje jediný rozum by se tomuto mýtu měl ný důvod, proč přikládat nějaký význam. Existuje řada příp psovi hodně ublížili, nap adů, kdy byste seniorů či diabetiků – ti ř. se to týká psích by se s takovým zásahem do jídelníčku jen A pokud tomu stále věříte, těžko vyrovnali. „hladovku“ také a uvidíte zkuste si , zda budete díky ní spokojenější.

8

[ Psi by měli jíst až poté, co se najedí lidé ]

Jeden z dalších mýtů, který se váže k našim zastaralým představám o dominanci. Dříve se hojně prosazoval názor, že když nakrmíte psa až po tom, co se sami najíte, zdůrazníte tím svou nadřazenost. Většina odborníků soudí, že to nemá absolutně žádný vliv. V některých případech je dokonce vhodné krmit psa před tím, než začnete sami jíst, např. pokud drží dietu. Přinejmenším vám nebude při stolování slintat pod stolem na nohy.

10

a vejce jsou y k b ro ý v é n č lé [M elné ] pro psy nestravraitch krmit psy vejci kvůli

mají st ší Mnozí majitelé y. Psi mají ale mnohem kratkaze el ná on k lm ou sa js u ne ik riz ž lidé, a proto je zažívací trakt ne ně mléčných výrobků panu y ed hl O pro ps . ní ne a náchylní óz kt la čné a, jelikož podobná obavná. Nicméně ne všechny mlé o el ot vit pr ra a st y, e óz bř kt do m soký obsah la výrobky mají vy bo jogurt mohou být vhodný ne oh ar třeba tv stravy. doplňkem psí

FOTO: 123RF.COM

6

[ Psa byste měli krmit jen jednou denně ]

INZERCE

Dogs on the move. Shows, sports and leisure time activities.

září/říjen 2010 | DOGS magazín [ 121 ]

DM0310_120-121 Vyziva10mytu.indd 121

30.8.10 13:54

DM0310_120-121 Vyziva10mytu  

VÝŽIVA DOGS [ Krmte svého psa každý den ve stejný čas, abyste předešli dráždění žaludku ] [ Psi, kteří dostávají syrové maso, jsou agresivně...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you