Page 1

KVÍZ

1

3 2

A B C D

Bobtail Bearded kolie Tibetský teriér Polský nížinný ovčák

FOTO: SHUTTERSTOCK, 123RF.COM

Připravili jsme pro vás zajímavý avý kvíz. Podívejte se na tato čtyři krásná ásná štěňátka. Na první pohled vypadají ypadaj ají všechna stejně: barva srsti, velikost, ost, výraz výraz, roztomilý pohled, ale sourozenci enci to nejsou… Zkuste uhodnout, o která plemena emena se jedná. Zatím neotáčejte na další stránku, ránku, kde najdete vyluštění a více informací ke každému plemeni.

4 únor 2012 [ 47 ]

DM0212_47-48_kviz.indd 47

27.1.12 13:50


KVÍZ [ Tibetský teriér/Tibetan Terrier ]

[ Bobtail/Old English Sheepdog ]

Tibetský teriér pochází z Tibetu, kde byl chován prostými kočovnými Tibeťany, jako pes ovčácký, hlídací a jako průvodce karavanů. Budhističtí mniši ho chovali jako svého společníka, považovali ho za posvátného psa a dávali ho jako „dárek pro štěstí“. Je to temperamentní pes, živý, vytrvalý a odvážný. Je velmi vnímavý, dobrosrdečný, inteligentní a má výbornou paměť. Pro svoji výjimečnou povahu a snadnou péči je výborným kamarádem a společníkem pro všechny členy rodiny. Vzhledem k tomu, že do Evropy se tibetští teriéři dostali z důvodu nepřístupnosti Tibetu přibližně před 80 lety, jedná se o plemeno nepřešlechtěné, s dobrým zdravím a instinkty. V dobré fyzické i psychické pohodě se dožívá vysokého věku (16-18 let). Nejvýraznějším charakteristickým znakem tibetského teriéra je jeho dlouhá bohatá srst, která kryje celé tělo včetně hlavy. Srst má samočisticí schopnost, proto tibeťan zcela postrádá typický psí pach. Srst C vyžaduje každodenní česání a kartáčování, jinak se vytvářejí chuchvalce. Není vhodný pro chov v kotci, potřebuje úzký kkontakt onta se svým pánem. I kd když je v Čechách dos plemenem málodosud poč početným, postupně si i u nás začíná získávat vvelkou oblibu a rodina p příznivců tibeťáků je ro rok od roku větší.

Bobtail, jinak také Staroanglický ovčák vznikl pravděpodobně zkřížením briarda s dalšími ovčáckými psy. Původním jeho úkolem byla ochrana stáda, a proto byl dříve vychováván k obraně a agresivitě. Dnes je jeho hlavní náplní práce hlídání majetku svého pána a jeho rodiny, což dělá velice poctivě a nevítanou návštěvu vždy spolehlivě ohlásí. Přestože je poměrně mohutné postavy, nepotřebuje mnoho prostoru, takže se dá chovat i v bytě. Vzhledem k jeho bohatému osrstění však bude vždy spokojenější na čerstvém vzduchuPo celém těle má dlouhé, velice jemné chlupy vypadají jako vata, které přímo vybízejí k pohlazení a zaboření se do tohoto hustého kožíšku. Zbarvení srsti je hlavně bílé, na těle někdy šedé, nebo modré. Srst musí být denně a poctivě vyčesávána, jinak bude ičeič evypadat nezdravě, zničem ně a může vést k dalším obproblémům. Pokud bobA utailovi nesepnete chluu, py na hlavě gumičkou, nejeho oči asi nezahlédneadte. Bobtail je velice snadrávné no ovladatelný, při správné luššnýý pes. výchově naprosto poslušný avý, rychle se Je inteligentní, vnímavý, učí povelům, a tak je vhodný i pro j naprosté začátečníky.. Povahou je spíše flegmatik, klidný ný, milý a přítulný pes s dobrým srdcem, který je nejšťastnější se svou rodinou.

1

[ Polský nížinný ovčák/ Polish Lowland Sheepdog ] Polský nížinný ovčák (zkráceně PON) je s největší pravděpodobností potomek asijských ovčáckých psů. Chován byl především jako pomocník pastevců, kteří upřednostňovali pracovní kvality nad vzhledem. S cíleným chovem se začalo až po první světové válce, po druhé světové válce plemeno ale málem zaniklo. Chov byl opět obnoven a v roce 1963 byl uznán FCI. PON je středně velký pes mírně zavalitého vzrůstu s hustou a dlouhou srstí, která splývavě kryje celé tělo a nad očima vytváří typickou ofi nu. Může být i lehce zvlněná, má hustou podsadu a dobře odolává drsnému počasí. Zbarvení může být libovolné se znaky, nejčastěji se vyskytuje v šedé variantě. Srst by se měla často kartáčovat a stále udržovat v čistotě. Výchova PONyho je poměrně snadná: rád se učí a plní povely svého pána, má dobrou paměť, poradí si s ním i začátečník. PON miluje pohyb, dlouhé procházky a jakoukoliv pracovní činnost či zábavu. Rád aportuje a stopuje, Výborný je pro něj flyball, frisbee, agility, stopařské zkoušky nebo obedience. Díky své vyrovnané povaze je vhodný k výcviku pro postižené. Je také výborný hlídač, který na každého nově příchozího upozorní. K cizím lidem může být nedůvěřivý. Je to živý, veselý a přítulný pes, milující lidskou společnost. Není proto vhodné jej chovat v kotcích nebo odtrženě od rodiny.

3D

2

[ Bearded kolie/Bearded collie ] Plemeno je známé již od 16. století, kdy tito psi pomáhali lovcům a pastýřům ve skotské vysočině chránit stáda dobytka. Po druhé světové válce se beardie téměř vytratily. Jedná se o velmi přítulné plemeno, které vyžaduje co nejtěsnější kontakt s člověkem a potřebuje být součástí rodiny. Není to pes vhodný do boudy. Výchova by měla probíhat mírnou a hravou formou, bez nátlaku a trestů. S ostatními psy, zvířaty, dětmi vychází bearded kolie (BD) velice dobře. Nesnadná je péče o dlouhou srst. Samozřejmostí je pravidelné kartáčování, nejlépe každý druhý den. Je chována ve čtyřech základních barvách: černá, modrá, hnědá a plavá, přičemž všechny z nich najdeme v nespočetných odstínech (od uhlově černé až po světlounce šedou, čokoláp ý dově hnědá až po jemně krémovou…), doplněnými aky. ak většími či menšími bílými znaky. B ci. Vy yhovuje jii BD nadevše miluje pohyb a akci. Vyhovuje který ji vezme sportovně založený páníček, který běžkkách na vyjížďku na kole, bruslích, běžkách rty. Velmi Veelmi nebo s ní zkusí nějaké psí sporty. lity, oobedienbediendobře zvládá dogdancing, agility, ivity určené ce, ale také dogtrekking či aktivity voji velmi spíše pro služební výcvik. Pro ssvoji tempperamilou, přítulnou povahu, živý temperaúnnavav ment, velkou učenlivost a neúnavossti nou touhu po jakékoliv činnosti se v dnešní době stává velmi m vyhledávaným společenským í ká psem. Někdy se beardedkám ří říká „Smějící se pes“. Jsou totiž stále v dobré náladě .

4

[ 448 8 ] únor únnor nooorr 2012 201122 20

DM0212_47-48_kviz.indd 48

27.1.12 13:51

DM0212_47-48_kviz.indd  
DM0212_47-48_kviz.indd  

Bobtail Bearded kolie Tibetský teriér Polský nížinný ovčák KVÍZ A B C D Připravili jsme pro vás zajímavý kvíz. Podívejte se na tato čtyři kr...