Page 1

PROFIL DOGS

[ 26 ] DOGS magazín | červenec/srpen 2010

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 26

28.6.10 19:14


Pes

Indiáni nazývali australského ovčáka psem s očima duchů, protože jeho oči považovali za pohled do duší zemřelých indiánů, a to proto, že mívají celkem často rozdílnou barvu. Mohou být zelené, modré, hnědé, mramorové nebo naprosto jiné. Tzv. aussie je magický pes: vyskytuje se v mnoha barevných variacích, a stejně jako dva australští ovčáci nejsou stejní, liší se i jejich charaktery. Každý je osobnost. Když budete s aussiem dobře zacházet, bude vám věrným a spolehlivým partnerem.

FOTO: 123RF.COM ZUZANA PROCHÁZKOVÁ

TEXT: ADÉLA ZICHÁČKOVÁ

červenec/srpen 2010 | DOGS magazín [ 27 ]

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 27

28.6.10 19:14


PROFIL DOGS

J

ak už název plemene napovídá, byl aussie původně pastevecký pes. Správný ovčák musí být soběstačný, musí se umět rozhodovat, aby zvládl uhlídat velké stádo dobytka. Něco z toho si australák, jak mu chovatelé také někdy říkají, přinesl i do dnešních dnů. Je to schopný hlídač, takže pokud se pro něj rozhodnete, zloději u vás určitě nebudou mít šanci.

[ Pes s vysokým IQ ] Aussie patří mezi psy s nejvyšším IQ a někdy bývá trochu svéhlavý. Nad každým povelem se nejprve zamyslí, a pokud se mu nelíbí nebo mu připadá nesmyslný, jednoduše ho nesplní. Místo toho raději bude dělat něco, co se mu bude zdát smysluplnější nebo zábavnější. Problémem někdy může být, že některé z těchto věcí (jako třeba rozkousávání ponožek nebo nevyžádaná návštěva sousedovy zahrady) jeho pánovi už zas tak smysluplné nepřijdou. Shrnuto a podtrženo: australský ovčák potřebuje důslednou výchovu, neboť je to chytrý pes, který dovede šikovně využít každé vaše zaváhání a známku nejistoty. Aussie není pro ty, kdo si nevěří.

FOTO: ANETA JUNGEROVÁ, 123RF.COM

[ Australsk ovčák potř ý důslednou ebuje výchovu ]

[ 28 ] DOGS magazín | červenec/srpen en 2010

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 28

28.6.10 19:15


FOTO: ZUZANA PROCHÁZKOVÁ

1/1 inzerce

červenec/srpen 2010 | DOGS magazín [ 29 ]

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 29

28.6.10 19:15


PROFIL DOGS

[ Australský ovčák, který není z Austrálie ] Původ aussie je tak trochu zahalen h tajemstvím. Existuje mnoh teorií o počátku této rasy, ho j jisté je pouze to, že aussie pochází z USA. Spojené státy byly v 19. století obrovským tavicím k kotlem, kde se mísili lidé, kult tury i psi. Australský ovčák je n neuvěřitelným mixem plemen z všech koutů světa. Odborze n se však shodují, že největníci š podíl na něm mají psi baskicší k kých pastevců, kteří migrovali do Ameriky přes Austrálii, a psi s skotských a britských emigrantů. Dále jsou v něm údajně vkří[ 330 0 ] DO DOGS D OGS GS ma magazín m aga ga zí zín | čče červenec/srpen čer e er ven e n ec en ec/ e cc//s / sr ssrp rrp p en e n 201 20 2010 010 01

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 30

28.6.10 19:15


ženi ještě bulteriéři, dalmatini elpie, díky nimž vznikli psi elpie a kelpie, obvyklých barev. Až do 50. obvyk neobvyklých oho století byli b tito psi p polett tohoto važováni tak ak trochu t za voříšky. Tehdy se však na jedné rodeoshow o objevili dva barevní psíci, kteří o přestávkách mezi jednotlivými jízdami předvádějedn li nejrůznější ů kousky. Oba malí kaskadéři skad se divákům velice líbili a staly se e z nich ch hvězdy, hvě dy, ktek ré dokonce vystupovaly v televitel zi. Od tohoto momentu začíná systematický chov australských ovčáků. Plemeno si postupně kávalo stále větší oblibu, až získávalo niklo i do Evropy. nakonec proniklo dí že předOblíbená legenda tvrdí, kem aussie byl mimo jiné divo-

FOTO: ANETA JUNGEROVÁ

[ Oblíbená legenda tvrdí, že předkem aussie byl mimo jiné divoký dingo ]

[ Je to krasavec s hedvábnou srstí ] červenec/srpen 2010 | DOGS magazín [ 31 ]

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 31

28.6.10 19:17


PROFIL DOGS ký dingo. To ovšem experti vyvrací s tím, že takový pes by se nedal vychovávat..

[ Pro rodinu udělám všechno! ] Aussie je výjimečný pes, pro své vlastnosti se využívá v canisterapii, je také spolehlivým záchranářským psem. Zajímavostí je, že australší ovčáci pomáhali

při záchranných pracích po útoku na newyorská Dvojčata v září 2001. Nejvýstižnější by se australák dal popsat jako pozoruhodný pes. Je to krasavec s hedvábnou srstí, čilým pohledem a sportovní stavbou těla. Navíc opravdu miluje svoji rodinu, byl by ochoten za ni klidně položit i život. Na druhou stranu je trochu nedůvěřivý vůči cizím lidem a zvířatům. To vyplývá z jeho původu – když kdysi dávno strážil farmu,

musel dávat pozor na cizí lidi a divokou zvěř, která se kolem potulovala. Aussie je kouzelný, krásný a opravdu velice zajímavý pes. Potřebuje ovšem zkušeného a důsledného vychovatele, jedině s ním to bude klapat. Pokud najde člověka, který mu porozumí, vytvoří s ním nádherný pevný vztah, který bude oba dva vzájemně obohacovat. [쮿]

FOTO: ANETA JUNGEROVÁ, 123RF.COM

[ Výjimečný pes, využívá se v canisterapii ]

[ 32 ] DOGS magazín | červenec/srpen 2010

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 32

28.6.10 19:17


FOTO: ZUZANA PROCHÁZKOVÁ

[ Aussie je kouzelný, krásný a opravdu velice zajímavý pes ] červenec/srpen 2010 | DOGS magazín [ 33 ]

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 33

28.6.10 19:18


PROFIL DOGS

[ 34 ] DOGS magazín | červenec/srpen 2010

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 34

28.6.10 19:18


<< Praktické info / Australský ovčák >>

AKTIVITY Aussie je poměrně akční pes, který se rád pohybuje a kterému rozhodně mu nestačí dvě krátké procházky denně. Proto ocení sportovního páníčka. Pozor, ale ani tohoto pejska nesmíte přepínat! Je nutné dopřát mu mezi dvěma aktivitami oddech. Na farmě, odkud aussie pochází, se také střídají chvíle práce a odpočinku. Aussie má výjimečnou povahu, která vás určitě nadchne. Je spolehlivým a milým společníkem, miluje svoji rodinu a děti především. Je to dosti živý pes a jeho největší předností je přizpůsobivost. Baví vás agility? Skvělé! Vašeho australáka také. Hrajete frisbee? Váš australák vám bude hozený talíř donekonečna s nadšením nosit zpět. Rádi plavete, jezdíte na kole, běháte? Váš aussie bude tohle všechno podnikat s vámi – a rád. Čím více ho zaměstnáte, tím spokojenější bude. Čím více obohatíte jeho život, tím více vám vrátí zpět.

VZHLED Jedná se o poměrně silného psa, psi mohou v kohoutku měřit až 58 cm, fenky bývají o něco menší. Hmotnost se pohybuje mezí 18 a 28 kg. Aussie je rozhodně plemenem, které jen tak nepřehlédnete. Zaujme vás hlavně rozmanitostí svého zbarvení. Základní barvy jsou blue merle (modře mramorovaná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená). K těmto barvám se ještě může přidružit bílá nebo hnědá. Merle je možné přeložit jako grošování. Díky této variabilnosti barev je prakticky nemožné najít dva stejně zbarvené jedince, a každý aussie tak je neopakovatelným originálem. Nejzajímavější na australském ovčákovi jsou jeho oči. Existují zvířata s očima hnědýma, modrýma nebo játrovýma, občas se také vyskytují jedinci, kteří mají každé oko jiné. To jim dodává zvláštní, magický nádech. I u ocasu australského ovčáka jsou možné určité alternativy. Ocas je buď dlouhý, přirozeně krátký (zakrnělý), nebo kupírovaný.

PÉČE O SRST Srst aussie je velice jemná, rovná, někdy trochu zvlněná, s hustou podsadou. Stejně jako u ostatních psů se hustota srsti mění s ročním obdobím. Srst australského ovčáka má samočisticí schopnost, stačí ji vyčesávat jednou týdně, v době línání ovšem častěji.

VÝŽIVA Aussie nemá žádné zvláštní nároky na výživu, obecně pro něj platí to co pro jiné psy. Na krmivu nešetřete, raději kupte krmivo kvalitní s vysokým obsahem masa.

ZDRAVÍ

FOTO: ANETA JUNGEROVÁ

[ Zaujme hlavně rozmanitostí svého zbarvení ]

Australský ovčák může trpět genetickými poruchami, které se mohou, ale nemusí projevit. Jedná se především o problémy s klouby (dysplázii), nemoci očí a epilepsii. Existuje také riziko, že pokud se spáří dva mramorovaní jedinci, narodí se jim vážně postižený potomek. Proto je toto párování například v Německu a ve Švýcarsku zakázáno. Problém představuje také genetický defekt MDR1, což je alergie na ivermectin. Ten se používá jako protiparazitální lék a v určité dávce může být pro australské ovčáky smrtelný. Pokud tedy vlastníte čistokrevného australáka, bude lepší, když si jej pro svůj vlastní klid necháte na tuto alergii otestovat.

červenec/srpen n 2010 | DOGS magazín [ 35 ]

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 35

28.6.10 19:18


PROFIL DOGS

Alternativy Pokud vás aussie zaujal, ale stále přemýšlíte, zda je to pro vás skutečně ten pravý pes, můžete vybírat z několika alternativ, které jsou mu příbuzné nebo velmi podobné. Celkově by se dalo říct, že jde vesmě o sympatické a velmi pohyblivé psy, s nimiž zažijete p y spoustu zábavy.

KELPIE Australská kelpie na rozdíl od aussie skutečně vznikla v Austrálii, její jméno je odvozeno od jména fenky Kelpie (což v galštině znamená „duch vody“), která byla jedním z prvních psů tohoto plemene. Kelpie je pro horké podnebí nejmenšího kontinentu dobře vybavená: má krátkou srst, je velmi odolná a vydrží dlouho bez vody. Podobně jako aussie je velmi inteligentní, vytrvalá a pohyblivá. Celkově je velmi poslušná, má ráda děti a klidně se snese i s kočkou.

[ 36 ] DOGS magazín | červenec/srpen 2010

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 36

28.6.10 19:18


AUSTRALIAN CATTLEDOG / AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ PES

FOTO: ZUZANA PROCHÁZKOVÁ

Australský honácký pes je výjimečně inteligentí a ostražitý pes, vyniká odvahou a vytrvalostí. Toto plemeno odchovali australští pastevci ovcí v 19. století pro plnění specifického úkolu, jímž bylo doprovázení skotu na trh. Australský honácký pes je silný, vyznačuje se proporcionálně silnou stavbou těla. Je všestranně talentovaný, dokáže pronásledovat jak dobytek, tak i koně, kozy nebo domácí drůbež. Pokouše neposlušná zvířata do nohy, ale neublíží jim, pouze je donutí k poslušnosti. Je přivyklý dlouhým pochodům a je vynikajícím společníkem ovčáků. Protože však má krev smíšenou se psem dingo, jedná se o psa divokého, pro kterého je navíc charakteristické nestálé chování. Australský honácký pes je vysloveně pracovní plemeno vyznačující se živostí, výjimečnou inteligencí, ostražitostí, odvahou a vytrvalostí. Je zcela spolehlivým strážcem, nedůvěřivým ke všem cizím lidem. Tento pes potřebuje hodně prostoru a pracovního vyžití, jinak nebude spokojen.

červenec/srpen 2010 | DOGS magazín [ 37 ] červenec/srp

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4.indd 37

28.6.10 19:18

DM0210_026-037_Australian Shepherd v4  
DM0210_026-037_Australian Shepherd v4  

PROFIL DOGS [ 26 ] DOGS magazín | červenec/srpen 2010 červenec/srpen 2010 | DOGS magazín [ 27 ] 123RF.COM FOTO : ZUZANA PROCHÁZKOVÁ TEXT: AD...

Advertisement