Page 1

RADIO POLONIA TORONTO 100.7 FM nadajemy W NIEDZIELĘ 17:00 - 20:00

WWW.RADIOPOLONIA.CA

POLSKI

ZDROWIE

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK

onitor.com NAUKA

PORADNIK

PRZEWODNIK

Luty 2018

INFORMATOR

Temat miesiąca:

Uciążliwe choroby skóry

Jak naturalnie poradzić sobie z egzemą, łuszczycą i innymi chorobami dermatologicznymi

str. 3 - 7


Temat miesiąca

Egzema

Egzema to inaczej wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to jeden z objawów alergii. Na skórze, pod wpływem kontaktu z alergenem, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się zaczerwienienie skóry oraz uczucie silnego świądu. Ogół powyżej opisanych zmian na skórze nazywamy wypryskiem kontaktowym. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry może przybrać postać ostrą lub przewlekłą. Dolegliwości związane z egzemą mogą nawracać. Stosuje się leczenie miejscowe oraz doustne leki antyhistaminowe. istotną metodą zapobiegania powstawaniu wyprysku kontaktowego, jest unikanie kontaktu z alergenem.

Przyczyny Wyprysk kontaktowy powstaje gdy skóra wykazuje nadwrażliwość na pewne substancje. Najczęstsze alergeny  to chrom, nikiel, guma, barwniki, substancje wchodzące w skład kosmetyków i tworzyw sztucznych. Niektóre z preparatów wywołujących uczulenie, są stosowane w codziennym życiu. Pod wpływem częstego kontaktu zaczyna tworzyć się wyprysk kontaktowy. Alergia może też ujawnić się nagle i mieć ostry przebieg.

Objawy Alergia kontaktowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na skutek kontaktu skóry z czynnikiem uczulającym. Objawy alergii ujawniają się w dwóch etapach. Najpierw związki chemiczne z danego czynnika wnikają w głąb naskórka. Tam wiążą się z białkami. Następnie, dochodzi do rozwoju nadwrażliwości układu odpornościowego. Przy ponownym kontakcie czynnika uczulającego ze skórą, ujawnia się alergia kontaktowa. Na skórze pojawiają się cechy wyprysku. Objawy alergii najczęściej prowadzą do pojawienia się uporczywego swędzenia. Wyprysk kontaktowy ma postać grudek lub pęcherzyków pojawiających się na skórze. Dochodzi do zaczerwienienia i obrzęku skóry. Długotrwale utrzymujący się wyprysk kontaktowy może doprowadzić do tego, że skóra staje się sucha, szorstka, i pogrubiała.

Leczenie Wyprysk kontaktowy może pojawiać się co jakiś czas. Aby sku-

tecznie leczyć to schorzenie, należy określić jaki alergen wywołuje powstawanie zmian. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Rozpoznanie substancji uczulającej przeprowadza się za pomocą testu płytkowego. Skórę pociera się bibułą nasączoną alergenem. Następnie obserwuje się miejsce potarcia i ocenia zmiany, jakie nastąpiły na skórze - czy pojawia się obrzęk, zaczerwienienie lub zmiany grudkowe, pęcherzykowe. Wyprysk kontaktowy czasami ustępuje po  usunięciu alergenu. Zazwyczaj wymaga leczenia miejscowego. W tym celu wykorzystuje się maści zawierające kortykosteroidy. Działają one przeciwzapalnie. Dodatkowo chory przyjmuje leki antyhistaminowe.

Domowe sposoby na egzemę i łuszczycę Kurkuma Badania naukowe potwierdzają silne właściwości przeciwzapalne tej przyprawy. Zawarte w kurkumie silne przeciwutleniacze  mogą przyczynić się do neutralizacji objawów typowych dla egzemy. Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy już od wieków jest z powodzeniem wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych i oparzeń skóry. Można go aplikować bezpośrednio na podrażnione partie skóry. Oliwa z oliwek W oliwie z oliwek zawarte są  kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Możesz wetrzeć odrobinę tego oleju w partie skóry dotknięte egzemą czy też łuszczycą. Olej rybi Liczne badania naukowe sugerują, że obecność w diecie ryb może znacząco przyczynić się do redukcji stanów zapalnych towarzyszących łuszczycy oraz egzemom. Wszystko za sprawą zawartych w ich składzie kwasów tłuszczowych omega-3

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

3


Zdrowie Nasiona lnu Te cenne dla zdrowia nasiona są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które hamuję reakcje prowadzące do powstawania stanów zapalnych skóry. Warto zatem dodawać len do posiłków, np. płatków owsianych, muesli, sałatek czy koktajli owocowych

Temat miesiąca duktu do oliwy z oliwek. Warto również wiedzieć, że olejek ten doskonale sprawdza się również w przypadku uporczywego swędzenia skóry.

Sok z aloesu

trów wody otrzymasz roztwór łagodzący objawy egzemy i łuszczycy. Możesz nasączyć nim gazę i przyłożyć ją do tkliwych obszarów ciała.

Naturalne dodatki do kąpieli

Olejek z drzewa herbacianego

Składniki zawarte w soku z aloesu przynoszą ulgę skórze dotkniętej egzemą czy łuszczycą. Wykazują one bowiem właściwości silnie przeciwzapalne i chłodzące.

Olejek z drzewa herbacianego może zredukować uporczywe łuszczenie skóry. Wystarczy dodać kilka kropel tego pro-

To zaskakujące, ale przy użyciu półtorej szklanki sody oczyszczonej oraz 3 li-

Soda oczyszczona

Nadmierne przesuszonej skórze w przypadku egzemy i łuszczycy ulgę przyniesie dodatek do kąpieli mieszaniny sporządzonej z 2 łyżek oliwy z oliwek oraz szklanki mleka. Zamiast tego można opcjonalnie wykorzystać szklankę płatków owsianych.

6 popularnych mitów o łuszczycy

Popularna choroba, o której niewiele wiemy. To jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że na łuszczycę choruje od 2 do 4 proc. populacji. W Polsce z problemem boryka się ok. 800 tysięcy pacjentów. Objawem łuszczycy są różowe lub czerwone grudki na skórze, pokryte białą łuską. Tworzą się, ponieważ skóra zbyt szybko produkuje komórki. Normalnie cykl życia komórki trwa około 28 dni, u chorych na łuszczycę zaledwie cztery dni. Właśnie dlatego naskórek nadmiernie się łuszczy i tworzy mało estetyczne łuski. Eksperci wciąż nie znają dokładnych przyczyn tego schorzenia. Prawdopodobnie to wina nieodpowiedniego funkcjonowania układu immunologicznego. Organizm atakuje własne tkanki, co prowadzi do wytworzenia się stanu zapalnego. Chociaż to popularne schorzenie, wciąż niewiele się o nim mówi.  Pacjenci często czują się izolowani, mają kompleksy i unikają kontaktów towarzyskich. Winny jest brak wiedzy oraz mity, które wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Oto najpopularniejsze z nich.

Niestety, przez ten mit – a raczej brak wiedzy – cierpi wielu chorych. Negatywne reakcje otoczenia sprawiają, że pacjenci zamykają się w sobie i unikają kontaktów.

Łuszczyca jest wyleczalna Niestety, nie można wyleczyć łuszczycy. Lekarz medycy estetycznej Izabela Lenartowicz tłumaczy jednak, że konsultacja z dermatologiem może pomóc w zmniejszeniu uciążliwości objawów. – Dostępne są preparaty, które łagodzą stan skóry i zmniejszają nasilenie objawów – mówi ekspert. Stosuje się wiele różnych metod: środki farmakologiczne, kosmetyki do stosowania zewnętrznego, naświetlania. Każdy pacjent inaczej reaguje na poszczególne rodzaje terapii, dlatego należy obserwować skórę, by dowiedzieć się, co jej służy.

Łuszczyca jest zaraźliwa Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną można zarazić się nawet poprzez podawanie ręki choremu. Ile w tych przekonaniach jest prawdy? Dowiedz się, czy łuszczyca to choroba zakaźna. Zmiany skórne są czerwone, pokryte białą łuską, a czasem nawet krwawią. Właśnie dlatego inne osoby mogą obawiać się zarażenia i unikają podania ręki na przywitanie. Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, a nie zakaźna. Nie można przenieść jej z jednej osoby na drugą poprzez bezpośredni kontakt ani korzystanie z tych samych przedmiotów.

4

Jakie preparaty do stosowania zewnętrznego wybierać? – Skuteczne na łuszczycę maści czy kremy zawierają substancje takie jak: kortykosteroidy, retinoidy, witamina D3, smoła pogazowa lub ditranol. Kojące mogą być roztwory do kąpieli – wyjaśnia lekarz Małgorzata Horbaczewska. Chorzy na łuszczycę powinni skorzystać zwłaszcza z kąpieli w soli z Morza Martwego, która łagodzi podrażnienia i nawilża naskórek. W codziennej pielęgnacji nie powinno też zabraknąć emolientów.

Łuszczyca to problem wyłącznie kosmetyczny

Łuszczyca to choroba skóry, jednak problem nie ogranicza się jedynie do kwestii wizualnych. Należy pamiętać, że to schorzenie autoimmunologiczne. Poza tym szorstka, łuszcząca się skóra ze stanaWYDAWCA (Publisher): Radio Polonia Enterprises Ltd.

www.polskimonitor.com

MIESIĘCZNIK / MONTHLY MAGAZINE REKLAMA I KONTAKT Z REDAKCJĄ info@radiopolonia.ca tel. 416 - 938 - 7141 Adres do korespondencji: Radio Polonia Toronto 2550 Goldenridge Rd., Unit #6 Mississauga, On, L4X 2S3

EDITOR: Krystyna Piotrowska krystyna@radiopolonia.ca REDAKTOR GRAFICZNY: Magdalena Lesiuk GraphMad@gmail.com MARKETING: Ilona Girzewska

Fotografia: Michael Profesorski Adam Pakuła Jola Bugajski

Artykuły: Magdalena Lesiuk Karolina Brozio Richard Piotrowski

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów i ogłoszeń. Prawa autorskie zastrzeżone. Treść wszystkich artykułów publikowanych w magazynie „Polski Monitor” ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w wyżej wymienionych kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Magazyn „Polski Monitor” ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji w nim zawartych.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Zdrowie

Temat miesiąca mi zapalanymi nie tylko wygląda mało estetycznie, ale jest również źródłem bólu fizycznego i psychicznego. Psycholog Justyna Piątkowska potwierdza, że choroby autoimmunologiczne mają związek z kondycją emocjonalną i zdrowiem psychicznym. W praktyce działa to w obie strony. Specjaliści twierdzą, że silny stres może wywołać wysiew zmian skórnych. Z drugiej strony, osoby cierpiące na łuszczycę bardzo często mają również problemy psychologiczne. Potwierdziły to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nowojorskim. Naukowcy wykazali, że osoby chorujące na łuszczycę są aż dwukrotnie bardziej narażone na depresję od osób, które nie cierpią na żadne schorzenia skórne. Łuszczyca nie może być więc traktowana tylko jako choroba skóry, a pacjenci potrzebują kompleksowej opieki.

Korzystanie z solarium pomaga na łuszczycę Osoby z tym schorzeniem mogą zauważyć poprawę kondycji skóry w lecie oraz po urlopie w ciepłych krajach. Rzeczywiście, światło ultrafioletowe zmniejsza stany zapalne skóry, ale nie każdy chory na łuszczycę zaobserwuje pozytywne rezultaty opalania. Co więcej, w niektórych przypadkach nadmierna ekspozycja na słońce może zaostrzyć objawy. A co z solarium? Lekarz Izabela Ławnicka wyjaśnia, że korzystanie z opalających łóżek może krótkotrwale złagodzić dolegliwości skórne, ale nie pomoże w całkowitym pozbyciu się zmian łuszczycowych. W leczeniu tej choroby wykorzystuje się naświetlanie przy pomocy specjalnych lamp UVA i UVB. Czym różnią się od tych w solariach? Przede wszystkim promienie lamp są dobrane pod względem długości fal i natężenia tak, by leczyć łuszczycę.

Poza tym w solariach wykorzystuje się tylko promieniowanie UVA, a do leczenia oba rodzaje ultrafioletu. Dermatolog Aleksandra Siedlewicz tłumaczy: – Leczenie promieniami UVA i UVB powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który będzie decydował o systematycznym zwiększaniu dawek naświetleń.  Kuracja w solarium na własną rękę może przynieść więcej szkód niż pożytku.  Chociaż stan skóry na krótko się poprawi, naskórek może być dodatkowo podrażniony i wysuszony. Nie zapominajmy też o tym, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV przyczynia się do wcześniejszego starzenia skóry.

Chorzy na łuszczycę nie mogą mieć tatuaży Wszystko zależy od predyspozycji konkretnej osoby. Wielu chorych na łuszczycę ma tatuaże i nie zauważyło żadnych reakcji niepożądanych. Mimo wszystko większość lekarzy odradza tatuaże przy tej chorobie. –  Każde mechaniczne uszkodzenie skóry może skutkować wysiewem zmian łuszczycowych – wyjaśnia lekarz Izabela Ławnicka. W zaleceniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej również znajduje się zapis mówiący, że  łuszczyca jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuaży. Część osób mimo to decyduje się na nie, ale wybiera miejsca na ciele, na których nie ma łuszczącej się skóry. Niestety, nigdy nie wiadomo, w jaki sposób organizm zareaguje na tatuaż. Może być tak, że po zabiegu pojawi się ostry stan zapalny, podrażnienie, zaczerwienienie i opuchlizna. Na tatuażu mogą wystąpić odbarwienia, a przez zmiany skórne nie będzie wyglądał tak, jak w zamierzeniu. Przed wykonaniem warto skonsultować się z dermatologiem, który wyjaśni, jakie mogą być konsekwencje.

Dieta nie ma wpływu na łuszczycę To mit, ponieważ dieta jest istotna zarówno dla stanu skóry, jak i kondycji całego organizmu. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu można łagodzić stany zapalne. Niektóre produkty mogą jednak szkodzić. Czego unikać? – W jadłospisie osoby chorującej na łuszczycę należy ograniczyć źródła nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tłuste wędliny, mięso, podroby, smalec, pełnotłusty nabiał – mówi dietetyk Anna Kaczanowska. Poza tym warto zminimalizować ilość alkoholu, ostrych przypraw, produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, napojów zawierających kofeinę. Należy wnikliwie obserwować organizm i jego reakcje na poszczególne produkty. Coraz częściej mówi się również o tym, że  łuszczyca występuje równocześnie z nietolerancjami pokarmowymi. Wielu pacjentów zauważyło poprawę stanu skóry po wyeliminowaniu z diety glutenu. Co zatem warto jeść przy łuszczycy? Dietetyk Sylwia Strojek zwraca uwagę na kwasy omega-3 i omega-6, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Ich źródłem są oleje roślinne (zwłaszcza lniany czy oliwa z oliwek), orzechy, pestki, ryby morskie, awokado. W menu nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, które dostarczają witamin, minerałów i antyoksydantów ważnych dla skóry. Regenerujący się naskórek potrzebuje również białka – podstawowego budulca komórek. Osoby z łuszczycą powinny więc często sięgać po ryby, owoce morza, drób, chude mięso oraz roślinne źródła białka, np. warzywa strączkowe.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Toronto Szanowni Państwo, wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom i w trosce o możliwe skrócenie czasu obsługi od 15 lutego 2018 roku wprowadzamy zapisy na spotkania w sprawach paszportowych za pośrednictwem systemu e-konsulat:

http://www.e-konsulat.gov.pl/ W razie trudności lub pytań, które pojawią się podczas rejestracji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Konsulatem Generalnym RP w Toronto:

(416) 252 5471 wew. 530, 540, 550 Telefony są czynne:

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz.: 13.00 - 16.00 email: toronto.info@msz.gov.pl

Środa w godz.: 11.00 - 14.00

Od 1 maja 2018 roku interesanci będą przyjmowani wyłącznie po wcześniejszym zarejestrowaniu się na spotkanie za pośrednictwem systemu e-konsulat. Wprowadzane zmiany pozwolą uniknąć długiego oczekiwania na złożenie aplikacji paszportowej, tym samym oszczędzając czas naszych interesantów. For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

5


Zdrowie

Temat miesiąca

3 choroby skóry, które można leczyć konopiami

Skóra jest jednym z największych, a także jednym z najważniejszych organów ludzkiego działa. Waży ona ponad 3-5 kilogramów i ma 2 metry kwadratowe. Skóra chroni nasze ciało przed światem zewnętrznym, a ostatnie badania sugerują nawet, że może ona pomóc w kontrolowaniu naszego układu odpornościowego. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby skóry rozumieją wartość jej zdrowia. Osoby cierpiące na choroby skóry przeważnie zwracają się o pomoc do dermatologa. Najprawdopodobniej przepisze on kosztowne leki, które nie zawsze będą działać. Izotretynoina – składnik popularnych leków mógł nawet prowadzić do powstania choroby Crohna, jednak został on wycofany w 2009r. Jest to jeden z powodów, dla których konopie indyjskie stały się alternatywą dla popularnych leków na choroby skóry. Kremy z konopi są doskonałą alternatywą dla osób chcących uzyskać korzyści terapeutyczne bez odczuwania psychoaktywnych skutków marihuany. Kremy z konopi do stosowania miejscowego to świetny sposób na złagodzenie częstych objawów, takich jak świąd i pieczenie, ból, zakażenia, trądzik, ukąszenia i leczenie ran. Należy zrozumieć, że konopie mogą pomóc w złagodzeniu, a nawet wyleczeniu najczęstszych chronicznych chorób skóry.

Egzema, łuszczyca i marihuana Egzema to stan zapalny powierzchniowej warstwy skóry, który objawia się rumieniem, grudkami zapalnymi, pęcherzykami, nadżerkami i strupami. Może być ona spowodowana wieloma czynnikami, w tym stresem, zmianami hormonalnymi, a nawet odwodnieniem. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która może dotykać od 2 do nawet 4 procent populacji. Trudne przypadki łuszczycy mogą wymagać specjalnych terapii ogólnoustrojowych, ale prawie wszyscy chorzy na łuszczycę przyjmują kremy i inne produkty do leczenia miejscowego w celu złagodzenia objawów choroby. Regularne, miejscowe używanie masła konopnego lub oleju konopnego sprawi, że zauważysz różnicę. Warto również używać kremów, które zawierają składniki wspomagające, takie jak olej

6

kokosowy, masło shea i olejki eteryczne. Efekty stosowania konopi mogą się różnić, ale większość pacjentów zachwala konopie, ponieważ nawet najtrudniejsze przypadki zostawały wyleczone.

Trądzik Bez względu na wiek, trądzik może pojawić się u każdego. Niezależnie od tego, czy jest to chroniczne, czy spowodowane stresem, trądzik często pojawia się na twarzy, a jest to ostatnia rzecz, której potrzebujemy. Statystyki pokazują, że trądzik dotyka dziewięciu na dziesięciu nastolatków, ale okazuje się, że nie jest to tylko problem młodych ludzi. Eksperci twierdzą, że stosowanie kremów z konopi na obszary dotknięte trądzikiem może zmniejszyć stan zapalny, zaczerwienienie i wielkość trądziki. Didi Davis, założyciel Sweet ReLeaf jest producentem konopi w Kalifornii. Sweet ReLeaf stworzył jeden z najbardziej skutecznych kremów na rynku w USA. - Wierzymy w uzdrawiającą moc roślin, a dokładnie w to jak system endokannabinoidowy komunikuje się ze związkami znajdującymi się w konopiach. Lubię to nazywać „inteligentną medycyną”. Didi twierdzi, że picie dużej ilości wody i miejscowe stosowanie pochodnych konopi na miejscach dotkniętych trądzikiem skutecznie zwalczy trądzik. Twierdzi on, że nie należy palić marihuany, ponieważ może to doprowadzić do powstawania kolejnych wyprysków, więc należy tego unikać, dopóki trądzik nie zniknie.

Trądzik różowaty Na trądzik różowaty może chorować nawet 1-10 procent populacji, a mało kto wie, że konopie mogą pomóc w jego zwalczeniu. Trądzik różowaty powo-

duje obrzęk błony śluzowej skóry, która sprawia, że zarażone obszary są bardzo suche, czerwone i swędzące. Najczęściej dotyka on osoby z jasną skórą i pojawia się na twarzy (policzki, nos, podbródek i okolice oczu). Nie ma skutecznego lekarstwa na trądzik różowaty, ale jest to kolejny przykład choroby skóry, która ma bezpośredni wpływ na układ odpornościowy. Podobnie jak w przypadku innych chorób skóry, palenie marihuany nie przynosi korzyści dla osób cierpiących na trądzik różowaty. Zamiast tego należy używać kremów z konopi i stosować je regularnie przez pewien okres czasu. Należy także przyjmować zdrowe tłuszcze (takie jak olej konopny, nasiona konopi, olej kokosowy, migdały, orzechy) w celu wsparcia równowagi hormonalnej – kolejnego czynnika wpływającego na rozwój schorzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że nasze ciało jest jedną wielką maszyną, a każda jej część może ulec uszkodzeniu, kiedy nie jest ona właściwie traktowana. Nasza skóra to świetny system ostrzegawczy, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykryć niepożądane zmiany w organizmie. Marihuana i konopie są naturalnie związane z naszym organizmem dzięki układowi endokannabinoidowemu, który reguluje wiele ważnych funkcji naszego organizmu. Ta niesamowita roślina wydaje się wiedzieć czego potrzebujemy. Konopie nadają równowagę i zapewniają homeostazę naszego organizmu. Warto wiedzieć, że wszystkie zmiany skórne mogą sygnalizować problem z inną częścią naszego organizmu. Należy pamiętać o prawidłowej diecie, ćwiczeniach fizycznych, regularnym śnie i przyjmowaniu kannabinoidów, których niedobór  może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Źródło: medycznamarihuana.expert

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Temat miesiąca

Zdrowie

Can Marijuana Save Your Skin?

More than 30 million people in the U.S. have some type of eczema. Categorized as a group of medical conditions, eczema causes your skin to get irritated and inflamed. Eczema, also known as atopic dermatitis, makes your skin itchy and red. Children tend to get it most, but it can affect anyone of any age. The condition is chronic, long-lasting and flares up periodically. Hay fever or asthma may accompany eczema. Atopic dermatitis doesn’t have a cure. However, self-care measures and treatments may relieve your itchiness and prevent future outbreaks. For instance, your at-home treatments may include moisturizing your skin on a regular basis, avoiding harsh soaps and applying ointments or creams regularly. Eczema isn’t contagious — other people can’t give it to you. Although it’s not known what the exact cause of the condition is, researchers do know individuals with it develop it due to a combination of environmental triggers and genes. When an allergen or irritant “switches on” your immune system, eczema flares up because your skin cells aren’t behaving as they should.

History of Eczema Even with the increase in eczema cases, it continues to be poorly understood in today’s times. Looking into the historical perspective of the condition offers helpful insight into its nature. All through history, people have had an array of dermatologic ailments doctors characterize as chronic pruritic dermatoses. Wise and Sulzberger coined the term atopic dermatitis in 1933. Many conditions close to this ailment were reported using descriptive terms and a variety of eponyms. Through the years, many other names have been given to the disease, for

Types of Eczema There are eight primary types of eczema, according to the National Eczema Association. These include: •   Atopic dermatitis •   Hand eczema •   Contact dermatitis •   Stasis dermatitis •   Dyshidrotic eczema •   Nummular eczema •   Lichen simplex chronicus/neurodermatitis •   Seborrheic dermatitis Even though these are the eight different types of eczema, there is a chance you can get more than one of these simultaneously. All of these types cause redness and itching. However, some could make your skin peel, blister or “weep.” Atopic dermatitis (AD) is the most common, long-lasting and severe type of them all. To treat your eczema and manage it effectively, you need to know the type you have, as well as its triggers and symptoms. The only sure way to do this is to set up an appointment with your doctor.

example, Besnier (Besnier’s itch) — named after Ernest Besnier, a French dermatologist (1831-1909). The condition has an early onset and an approximate 20 percent lifetime prevalence. Its etiology isn’t known. However, the discovery of filaggrin mutations offers promise that atopic dermatitis progression to asthma in children may be thwarted.

Symptoms of Eczema Eczema symptoms and signs vary widely among individuals. They include: •   Itching, particularly at night and can be severe •   Dry skin •   Brownish-gray to red patches, particularly on feet, hands, wrists, ankles, ey-

elids, upper chest, neck, knees and inside of elbows in adults •   Raised, small bumps that crust over or leak fluid when scratched •   Cracked, thickened or scaly skin •   Sensitive, swollen or raw skin from scratching Eczema typically begins before the age of five years old and can go on into adolescence and adulthood. It may flare periodically for some people and even clear up for a while, sometimes for a few years.

Effects of Eczema Eczema isn’t simply skin-deep, although it does affect the skin. The condition can severely impact your overall health and quality of life, both physically and mentally. Physical Health When your dermatologist or family physician diagnoses you with eczema, there’s a possibility you could receive another diagnosis of another condition. Having eczema can increase your risk of asthma, food allergies, hay fever or other allergic disorders and health conditions, such as cardiovascular disease and obesity. Even though it’s unclear why these connections occur, it could be due to eczema-related inflammation affecting your entire body or negatively impacting your health and sleep habits. As an eczema patient, you also have a higher risk for various types of infections. Since the condition affects your skin barrier, you may also develop impetigo and other bacterial skin infections causing cellulitis and red sores on your face. Cellulitis is a serious condition and may cause: •   Swelling •   Redness •   Tenderness •   Pain •   Warmth Eczema also impacts your immune system, putting you at risk for internal infections of the urinary and upper respiratory tracts.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

7


Zdrowie Mental Health Even more common in patients with eczema are disorders affecting their mental health, such as depression and anxiety. You can develop these maladies in response to eczema symptoms. Also, many individuals struggle with sleep disturbance with atopic dermatitis, which may aggravate mental health conditions like these. During the night, your itching might get worse, or you’ll be more aware of it. You, may find it hard to fall asleep or wake up a few times during the night. This lack of quality sleep can exacerbate symptoms of eczema, further impacting your rest and creating an undesirable cycle for you. When you control the flares of eczema, it may improve sleep disturbance and other related conditions. But if you have long-lasting eczema, cardiovascular problems and other comorbidities could develop due to the cumulative effects the disease has on your body over the years. Because of this, treatment should manage the condition in the long term as well as improve short-term symptoms.

Eczema Statistics Statistics reported by the American Academy of Dermatology Association on eczema reveal: Atopic dermatitis impacts at least 28 million people in the U.S. Up to 20 percent of children in the U.S. aged 10 or younger develop atopic dermatitis. An estimated 90 percent of children develop it before they reach five years of age. Eczema is most common on the insides of the ankles, knees and elbows as well as on the neck and face. Current Treatments Available for Eczema and Their Side Effects The treatment goal for eczema is to prevent and relieve itching that may cause infection. Physicians recommend creams and lotions since eczema causes your skin to be itchy and dry, and these products help to keep your epidermis moist. You apply these products to your skin when it’s damp, such as after taking a bath or shower. This helps your skin preserve its moisture. You may also relieve your itching with cold compresses.

Medications Physicians usually prescribe hydrocortisone one percent cream and other OTC products or prescription ointments

8

and creams containing corticosteroids to reduce inflammation. Additionally, if you develop an infection in the affected area, your physician might prescribe you antibiotics to kill the bacteria that caused the infection. To reduce severe itching, your doctor may recommend other treatments like: •   Antihistamines: Used to block allergy symptoms. •   Phototherapy: Therapy applying ultraviolet light to your skin. •   Tar treatments: Chemicals to reduce itching. •   Cyclosporine: A drug used when other treatments aren’t working.

Two medications the Food and Drug Administration (FDA) approved for mild -to-moderate eczema are Protopic and Elidel. These are topical immunomodulators (TIMs). They are skin creams geared to alter your immune system’s response to keep flare-ups from happening. With Protopic and Elidel treatment, the FDA warns doctors to prescribe them with care since there are concerns with the two medications possibly increasing patients’ risk for cancer. Both creams have a “black box” warning by the FDA on their packaging alerting patients and doctors of these possible risks. Doctors should only prescribe these medications short-term if other treatments for eczema aren’t working. Children under two years old should not use the treatment.

Other Forms of Treatment •   Light therapy •   Avoidance of things triggering an allergic reaction •   Good skin care to help in healing your skin and keeping it healthy

Treating eczema with cannabis The root cause of eczema is still up for debate. However, it is now believed that eczema is brought on by a strained immune system, which in turn causes an overreaction in the skin. Stress, soaps, dehydration, milk, and soybeans

are all known triggers for the condition. While irritants can be avoided to stop outbreaks, eczema is a lifelong disease. Corticosteroid creams and ointments are commonly prescribed to control itching and inflammation. However, these treatments come with a wealth of  side effects  like bruising, stretch marks, and discoloration to name a few. Cannabis, on the other hand, can treat eczema without the harsh side effects of steroids. When cannabis is applied topically, it  binds to CB2 receptors in the skin and diminishes the inflammatory response. In other words, cannabis soothes instantly. As a bonus, cannabis topicals also possess  hydrating oils for maximum relief. Because it is applied topically, there is no psychoactive component. Which means patients can use cannabis topicals generously. How/why marijuana can be an effective treatment for eczema Your skin contains immune cells to help your wounds heal quickly and protect you from harm. Medical cannabis for eczema interacts with these cells. When you apply it topically, the herb’s compounds bind to the cell receptors located in your skin’s immune cells. This helps when you’re experiencing an allergic rash. Cannabis’s active compounds, cannabinoids, are immuno-suppressant, meaning, they dampen your immune system. When your skin flares up from a rash, your skin’s immune cells trigger an inflammatory response. The inflammatory response in patients with eczema can get out of control. Your skin could get particularly sensitive to things like pollen, soaps or dog and cat dander. Stress or exposure to irritants may cause a flare up, and it may be hard to calm down your immune system after it begins. The reaction of your immune system is more intense to stimuli than usual. Applying marijuana and eczema topical oils or creams to affected areas can reduce the inflammatory response, cutting down on the irritation and allowing your skin to heal. Also, there are no associated side effects with cannabis cream like there are with steroids. According to research presented in the journal Experimental Dermatology, authors reported many times  marijuana could effectively alleviate symptoms of eczema and other various skin problems. As mentioned, the cannabinoids in medical weed have immunosuppressive properties and make them a potential therapeutic agent to treat inflammatory skin conditions. Source: vogue.com marijuanadoctors.com

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

9


Uwaga! Już teraz możecie Państwo zamówić prenumeratę „Polskiego Monitora” z wysyłką do domu! Informacje jak zamówić prenumeratę pod nr tel.

416 - 938 - 7141

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

11


12

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Marihuana może być lekiem na neuropatię, chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane

Zdrowie

Najnowszy przegląd badań wykazał, że medyczna marihuana może być skuteczna w zwalczaniu chronicznego bólu nerwowego, znanego jako neuropatia, często doświadczana u osób cierpiących na cukrzycę. Może być również skuteczna w leczeniu zarówno objawów choroby Parkinsona, jak i stwardnienia rozsianego. Może ona przy tym pomóc w zmniejszeniu liczby stosowanych leków farmakologicznych. Dr Sachin Patel ze szpitala psychiatrycznego w Nashville powiedział, że odkrycia dotyczące skuteczności medycznej marihuany i neuropatii „dobrze pasują do tego, co wiemy.” W drugim przeglądzie badań, który został zlecony przez  Departament Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych, naukowcy dowiedli, że konopie indyjskie pomagają leczyć inne rodzaje bólu, skutki zaburzeń stresu pourazowego (PTSD) i neuropatię. „Obecne badania wskazują na pilną potrzebę prowadzenia wysokiej jakości badań klinicznych w obu tych dziedzinach.” – powiedział Sachin Patel w wywiadzie dla Business Insider. Na początku tego roku Narodowa Akademia Naukowa wydała raport mówiący, że „znaczące dowody naukowe” wskazują, że marihuana jest skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu, skurczy mięśni spowodowanych stwardnieniem rozsianym i łagodzeniem nudności spowodowanych chemioterapią. W maju ubiegłego roku brytyjski sekretarz David Shulkin powiedział w Białym Domu,  że jest otwarty na wiedzę opartą na dowodach, które wskazują, że marihuana może być stosowana jako lek, lub że może być pomocna w leczeniu. „Jesteśmy tym zainteresowani i chcemy wiedzieć więcej,” powiedział Shulkin. - „Do czasu zmiany prawa nie jesteśmy w stanie przepisać medycznej marihuany na choroby, w których może być ona pomocna.” Mimo, że zlecono przeprowadzenie dwóch badań w szpitalu psychiatrycznym w Nashville, to sekretarz pra-

sowy Departamentu Spraw Wewnętrznych odmówił autorom badań wywiadów, w których mogliby komentować swoje badania. Zastępca dykrektora NORML, Paul Armentano stwierdził, że niedawny przegląd badań jest zgodny z „anegdotycznymi doniesieniami o pacjentach, z których wielu poszukuje bezpieczniejszej alternatywy wobec stosowania śmiercionośnych opioidów.”

Choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane Badania na temat zastosowania medycznej marihuany w terapii choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego zostały opublikowane w czasopiśmie Complementary Therapies in Medicine, a następnie w internecie przez U.S. National Institute of Health. „Konopie były używane w celach medycznych od tysięcy lat, jednak pozytywne i negatywne skutki stosowania konopi indyjskich w leczeniu choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego są w większości nieznane,” – rozpoczyna się streszczenie badań. „Naszym celem było zbadanie

wpływu używania marihuany przez pacjentów chorych na Parkinsona i stwardnienie rozsiane, a następnie porównanie ich oceny skuteczności zarówno wśród pacjentów stosujących medyczną marihuanę, jak i osób, które jej nie używają.” Anonimowe badanie odbywało się w dniach od 15 lutego do 15 października 2016r na stronie internetowej imienia Michaela J. Foxa oraz na stronie National Multiple Sclerosis Society. Badanie zgromadziło dane demograficzne i dane na temat stosowania konopi indyjskich. Wykorzystano w nim standardowe kwestionariusze w celu oceny funkcji neurologicznych, zmęczenia, równowagi i aktywności fizycznej. W badaniu wzięło udział 595 pacjentów. 76% z nich cierpi na chorobę Parkinsona, a 24% na stwardnienie rozsiane. Pacjenci stosujący medyczną marihuanę „zgłosili wysoką skuteczność konopi indyjskich (6.4 w skali od 0 do 7), a 59% stwierdziło, że używanie konopi pozwoliło im ograniczyć liczbę stosowanych leków na receptę. Pacjenci stosujący medyczną marihuanę  okazali się  być młodsi i mniej otyli, niż pacjenci, którzy jej nie używają. „Użytkownicy konopi indyjskich zgłaszali „niższy poziom niepełnosprawności, szczególnie w dziedzinie nastroju, pamięci i zmęczenia.” Badanie kończy się stwierdzeniem, że „konopie indyjskie mogą mieć pozytywny wpływ na nastrój, pamięć, zmęczenie i otyłość wśród pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane.” Źródło: medycznamarihuana.expert

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

13


Na migrenę komora hiperbaryczna Zdrowie

Migrenowe bóle głowy wciąż stanowią wyzwanie dla medycyny. Dolegliwość, na którą może cierpieć nawet do 20 % populacji, okazuje się bardzo trudna do leczenia. Środki przeciwbólowe, o ile w ogóle działają, usuwają bądź redukują jedynie objawy choroby. Ale nawet one często bywają nieskuteczne. Czy tlenoterapia hiperbaryczną jest nadzieją dla migrenowców – badania wskazują, że jest to bardzo możliwe. Zabieg w komorze hiperbarycznej zmienia ilość krwi dopływającej do mózgu podczas epizodu migrenowego. Ponadto HBOT w korzystny sposób wpływa na poziom niektórych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wywoływanie ataków (serotonina i substancja P). Najprawdopodobniej migrena związana jest z genetyczną predyspozycją do nadmiernej reakcji neuronaczyniowej mózgu. Ból poprzedza skurcz naczyń mózgowych, po czym w dalszym etapie następuje ich nadmierne rozszerzenie wraz ze zwiększoną przepuszczalnością, prowadzące do napadu bólowego. W wyniku serii 9 badań, w których udział wzięło 201 uczestników, okazało się, że tlenoterapia hiperbaryczna

skutecznie usuwa ostre stany migrenowe. Badania objęły ocenę normobarycznej oraz hiperbarycznej terapii tlenowej. Terapia normobaryczna polegała na oddychaniu czystym tlenem w ciśnieniu atmosferycznym, podczas gdy w trakcie terapii hiperbarycznej pacjenci oddychali czystym tlenem w podwyższonym ciśnieniu.

Pięć badań porównało terapię hiperbaryczną z placebo w leczeniu migreny; dwa badania porównały terapię hiperbaryczną z placebo w leczeniu klasterowych bólów głowy; dwa badania natomiast były poświęcone zastosowaniu terapii normobarycznej w leczeniu klasterowych bólów głowy. Zarówno opublikowane badania, jak i praktyka potwierdzają, że komora hiperbaryczna jest skuteczna jeśli chodzi o przerwanie ataku migreny u 80 % pacjentów już po 40 minutach zabiegu. Effedal et al w 2004 r. zaobserwowali, że profilaktyczne stosowanie HBOT zmniejsza ilość napadów i ich natężenie. Liczba pacjentów, którzy odnotowali poprawę, była znacznie większa niż pacjentów poddanych placebo. Źródło: oxymedica.pl

Hyperbaric oxygen therapy for migraine headaches

In a study by Dr William Fife and Dr Caroline Fife MD, HBOT was given to 26 patients who had migraine headache Pain. Pressures between 1.3 and 2.4 atmospheres absolute were used. All but one patient obtained complete relief of Migraine symptoms within Minutes of Exposure, including two patients who had temporary paralysis on one side of the face before HBOT treatment. During the first phase of a Migraine Headache blood flow may be reduced by an average of 36%. The specific symptoms that are experienced as a result of this reducuction —such as visions of flashing lights—depend on which area of the brain is affected. Reduced blood flow results in a lack of oxygen in the tissues, along with changes in the brain’s chemistry. This, in turn, causes the release of substances that greatly dilate the blood vessels. Lo-

14

cal tissue injury and swelling occur as a result. It is at this time Migraine pain strikes the patient. In a Hyperbaric Oxygen Chamber the patient starts to breathe pure oxygen at between 1.3 and 1.75 atmospheres absolute. Occasionally, a pressure of 2 atmospheres absolute may be needed. Increased amounts of oxygen in the blood raise oxygen levels in the brain tissues, even when constricted blood vessels reduce blood flow. Many Migra-

ine Patients who receive HBOT find that the interval between Migraine attacks is significantly increased. Administered hyperbaric oxygen constricts the blood vessels while oxygenating the tissues. This can reduce the swelling by as much as 50%. This aborts the symptoms. Relief of symptoms occurs as quickly as 10 minutes after the start of hyperbaric oxygen therapy. Source: www.txhbo.com

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Hemoroidy - problem dotyka połowę społeczeństwa Zdrowie

Blisko połowa społeczeństwa będzie w swoim życiu cierpieć z powodu hemoroidów, zazwyczaj dokuczają one pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. Wcale nie jest to bowiem tylko problem osób starszych lub cierpiących na zaparcia. Może się on przytrafić każdemu, wliczając w to osoby cieszące się dobrym zdrowiem, ale spędzające wiele czasu w pozycji siedzącej. "" Jean-Marc Dupuis

Hemoroidy, wewnętrzne lub zewnętrzne, wywoływane są przez rozszerzanie i zapalenia splotów żylnych w odbytnicy i odbycie. Główną różnicą jest rodzaj bólu: hemoroidy wewnętrzne nie bolą, ponieważ napęczniałe żyły znajdują się w górnej części odbytu, która nie jest unerwiona. Takie hemoroidy mogą nawet nie wywoływać objawów. Ale często możesz zauważyć odrobinę krwi w stolcu. Takie ślady można dostrzec na papierze toaletowym lub na toalecie. Czerwona krew świadczy o tym, że krwawienie znajduje się w dolnej części układu pokarmowego. Jeśli znajduje się ono wyżej, mianowicie w żołądku lub jelitach, wskutek trawienia krew przybiera kolor czarny. Innym sygnałem obecności hemoroidów wewnętrznych jest odczucie „nieskończenia” procesu wydalania. Hemoroidy zewnętrzne z kolei mogą potwornie boleć. Niektórzy nie mogą nawet chodzić. W nieleczonych może dojść do zakrzepicy i zapalenia. Hemoroidy stają się wtedy niebiesko-fioletowe i krwawią.

Problem wynikający ze stylu życia Częstotliwość tej choroby w uprzemysłowionych krajach nie jest zaskoczeniem dla nikogo, biorąc pod uwagę dietę i styl życia większości społeczeństwa. Hemoroidy zdarzają się dużo częściej niż w innych krajach. Hemoroidy pochodzą od zbyt dużego ciśnienia wywieranego na delikatne żyły. Nacisk ten jest spowodowany zaburzeniami trawienia, które z kolei są wywołane przez złe odżywianie się, siedzący tryb życia (zwłaszcza pracę biurową), nadwagę. Przypadłość ta często spotykana jest też u kobiet ciężarnych, jednakże w tym przypadku znikają one po porodzie. Przyzwyczajenia łazienkowe mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów, powodując podrażnienia, krwawienia oraz swędzenie:

Ważne jest, aby nie przeć w toalecie. Naturalne ruchy jelit muszą wywołać wypchnięcie stolca bez użycia siły; możesz ewentualnie użyć lekkiej siły mięśni brzucha, ale nigdy nie więcej niż przez piętnaście sekund; Z tego powodu ważne jest, aby nie czekać, aż poczujesz potrzebę pójścia do toalety. Przestrzegaj naturalnego rytmu trawienia w Twoim organizmie; Nie siedź na sedesie dłużej niż pięć minut. Pozycja siedząca zwiększa nacisk na odbyt, co nie jest wskazane w sytuacji, gdy żyły są już napęczniałe i rozszerzone. Jeśli zajdzie taka potrzeba, podmyj się i przejdź, oczekując aż powróci potrzeba oddania stolca.  Nie podcieraj się nadmiernie papierem toaletowym. Musisz jednak zachować najwyższy poziom czystości, aby uniknąć zapalenia i infekcji. Każdorazowe podmywanie się wodą po oddaniu stolca, jak to czynią mieszkańcy krajów arabskich, wyjaśnia ich mniejszą skłonność do powstawania hemoroidów. Pozycja siedząca na toalecie nie sprzyja wydalaniu tak jak pozycja kuczna i dlatego potrzebne jest silne „parcie”. Badanie opublikowane w latach 80. pokazało, że u 18 osób na 20 fakt korzystania z toalety w pozycji kucznej przyczynił się do zniknięcia hemoroidów. Nie zachęcam Cię jednakowoż do zastąpienia sedesu zwykłą dziurą w ziemi; natomiast posiadanie zdrowego układu trawiennego jest tak samo ważne jak pozycja, w której mamy zwyczaj korzystać z toalety. 

Uważaj na krwawienia Jeśli zauważysz u siebie krwawienia związane z hemoroidami, zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeśli przytrafiło Ci się to po raz pierwszy. Krwawienia te mogą mieć w rzeczywistości inne przyczyny, bardziej poważne, takie jak nowotwór jelita grubego, będący bardzo rozpowszechnioną formą raka. Warto pamiętać, Szanowny Czytelniku, o zbawiennej właściwości witaminy D, która zmniejsza ryzyko zacho-

rowania na raka jelita grubego. Zadbaj o przyjęcie odpowiedniej dawki słońca i spożywanie tak dużej ilości tłustych ryb jak tylko to możliwe (trzy porcje tygodniowo).

Zapobieganie Ta nieprzyjemna dolegliwość spowodowana jest zwykle zaparciami. Te z kolei wynikają najczęściej ze złej diety, braku ćwiczeń fizycznych, stresu, a także z odwodnienia. Zaparcia mogą być również wywołane przez nadużywanie środków przeczyszczających, przez zespół jelita wrażliwego oraz niedoczynność tarczycy. •   Aby zapobiec zaparciom: ~~  Spożywaj pokarmy bogate w błonnik Uwaga, błonnik (włókno pokarmowe) nie ma nic wspólnego z tym, co nazywamy „włóknem” w języku potocznym. To że pokarm jest miękki, łatwy do połknięcia, czytaj płynny, to nie oznacza, że nie zawiera błonnika. Błonnik to nie tylko „otręby”. Przykładowo, sok gruszkowy jest w niego wyjątkowo bogaty. Ziarna lnu, które trzeba zmielić przy pomocy młynka do kawy przed spożyciem, bo w przeciwnym wypadku przedostaną się w całości do Twojego systemu trawiennego, są również bardzo dobrym źródłem błonnika. Istnieją wreszcie ziarna, które są naturalnym środkiem samym w sobie: Plantago psyllium  (babka płesznik). Była ona używana już 10 wieków p.n.e. przez medyków Górnego Egiptu – i jest ona tak samo skuteczna po dziś dzień. Wybieraj ekologiczną babkę. Na początku bądź ostrożny, jeśli Twój organizm nie jest przyzwyczajony do błonnika. •   Aby wzmocnić żyły, jedz flawonoidy Są to substancje nadające barwę owocom. Dużą ilość tego związku znajdziesz w świeżych pomarańczach, ale także w... czerwonym winie. W zasadzie to właśnie czerwone wino jest najbogatsze we flawonoidy. Wydaje się również, że część społeczeństwa, która spożywa tłuszcze pod postacią oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, posiada lepsze żyły i rzadko cierpi na hemoroidy. 

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

15


Zdrowie •   Pij wodę bogatą w minerały Za wskazówkę, czy jesteś odpowiednio nawodniony, posłuży Ci kolor Twojego moczu. Musi być jasnożółty i przejrzysty. Nie zdziw się jednak, biorąc multiwitaminę, jeśli będzie on bardzo żółty. Jest to efektem obecności witaminy B2. W walce z zaparciami pomaga również picie wód mineralnych bogatych w wapń. •   Spożywaj probiotyki wysokiej jakości Bogata flora bakteryjna w jelitach nie tylko pozwala na prawidłowe trawienie; jest to podstawowy warunek, aby osiągnąć optymalny stan zdrowia.  •   I wreszcie – postaraj się kontrolować poziom stresu Jeśli możesz, to wyeliminuj z Twojego życia niepotrzebne źródła niepokoju. Bardziej zrelaksowane życie i opanowane emocje przyczynią się w decydujący sposób do wyeliminowania problemów gastryczno-trawiennych, a co za tym idzie, hemoroidów. 

Naturalne środki przeciw hemoroidom •   Pierwszą rośliną bezdyskusyjnie godną polecenia jest oczar. Ludy Ameryki używały go przed Krzysztofem Kolumbem. Komisja E w Niemczech (dotycząca roślin leczniczych), ESCOP i Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (OMS) zbadały wszystkie zastosowania oczaru w leczeniu żylaków i hemoroidów. Liście i kora oczaru mają w sobie od 8% do 12% garbnika, któremu przypisuje się efekty ściągające, przeciwzapalne i hemostatyczne. „Ściągające” oznacza, że pory skóry zbiegają się – inaczej: skóra zamyka się. •   Aby wzmocnić żyły, powinieneś postawić na myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus). Zawiera on saponiny steroidowe, w tym ruskogeninę wykorzystywaną w maściach przeciwko hemoroidom lub „workom” pod oczami. W zasadzie ma on lub dokładniej – jego kłącza mają właściwości moczopędne i obkurczające, co skutkuje zwiększeniem napięcia żył. Warto wiedzieć, że ruskogenina stosowana jest często

w połączeniu z kwercetyną. Jest to flawonoid o działaniu przeciwzapalnym, który jest często łączony z witaminą C. To dzięki niemu miłorząb i dziurawiec mają właściwości lecznicze. •   Kasztanowiec (Aesculus hippocastanum) – również zawiera garbniki, flawonoidy, pochodne puryny i saponiny trójterpentynowe. Te z kolei stanowią escynę, znaną ze skuteczności w leczeniu hemoroidów. Jest też stosowany w homeopatii. •   W nagłym wypadku i jeśli nie masz w okolicy żadnego sklepu zielarskiego, możesz poratować się kostkami  lodu. Jest to skuteczne tylko w przypadku hemoroidów zewnętrznych i należy uważać, aby nie stosować ich bezpośrednio, ale owinąć je w lnianą ścierkę, aby nie podrażnić skóry zimnem. •   Jeśli masz w domu krem aloesowy, możesz go zaaplikować na bolące miejsce. Zabiegi chirurgiczne powinny być zarezerwowane tylko dla poważniejszych przypadków, jako ostatnia szansa. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie innego rozwiązania. Źródło: pocztazdrowia.pl

Onkologia personalizowana

Terapia celowana molekularnie raka (personalizowana) stanowi nową i obiecującą formę terapii onkologicznej, z którą wiąże się współcześnie szczególne nadzieje w zakresie poprawy skuteczności leczenia antynowotworowego oraz wydłużenia długości całkowitego przeżycia u pacjentów z rozpoznaniem procesu rozrostowego raka. "" Jarosław Gośliński Dzięki dynamicznemu rozwojowi genetyki, rośnie poziom wiedzy o biologii nowotworów. Odkrywane są specyficzne zaburzenia genetyczne będące przyczyną poszczególnych nowotworów. Badania nastawione są na poszukiwanie leków celujących bezpośrednio w zmianę genetyczną. Terapia celowana molekularnie, zwana personalizowaną, przyczyniła się do ogromnego postępu w leczeniu nowotworów złośliwych. Jednak zastosowanie leku celowanego molekularnie wymaga określenia, czy u danego pacjenta występuje zaburzenie, na które lek działa (tzw. cel molekularny). Niezbędne jest wykorzystanie do tego wysoce specjalistycznych testów molekularnych. Terapia celowana molekularnie to forma leczenia nowotworów zaliczana do chemioterapii, choć używa się w niej leków, które nie są typowymi cytostatykami. Jest ona oparta na lekach planowanych molekularnie, czyli takich, które wykorzystują swoiste mechanizmy komórkowe, blokując te mechanizmy albo receptory komórek nowotworo-

16

wych. Leczenie celowane nowotworów wpisuje się w ramy tzw. medycyny personalizowanej, a więc takiej, która oparta jest na znajomości patogenezy molekularnej zmian u pojedynczego pacjenta, co pozwala na optymalizację i indywidualizację leczenia. Wiedza ta pozwala na dostosowanie i zastosowanie terapii celowanej, ukierunkowanej na zablokowanie kluczowego mechanizmu w rozwoju choroby.

Przyszłość onkologii? Wielu ekspertów uważa, że przyszłością leczenia nowotworów jest terapia celowana molekularnie, czyli stosowanie leku skierowanego bezpośrednio przeciw komórce nowotworowej z określoną zmianą genetyczną. Leczenie spersonalizowane jest skuteczne, pod warunkiem, że w komórce nowotworu danego pacjenta znajduje się cel molekularny. Tym celem jest konkretnie zmieniony gen/białko powstałe na matrycy nieprawidłowego genu. Nawet najlepszy lek i terapia celowana molekularnie nie będą skuteczne, jeśli nie znajdziemy dla nich u danego pacjenta celu molekularnego. Z tego względu niezbędnym

warunkiem powodzenia terapii celowanej jest wnikliwa ocena genetyczna komórek nowotworu i określenie przewidywanej podatności pacjenta na konkretne leczenie. Prawidłowe komórki cechuje równowaga metaboliczna. Oznacza to, że wszystkie procesy są pod kontrolą. Natomiast w komórkach nowotworowych na skutek zmian w wielu różnych genach ta regulacja zawodzi. Dzięki wieloletnim badaniom naukowców udało się zgromadzić wiedzę i metody, które pozwalają lekarzom wnikać w biologię komórki, próbować sterować nią i przywracać w niej równowagę. To ta wiedza stanowi podstawę terapii nakierowanej na cele molekularne, zwanej też terapią celowaną czyli personalizowaną. Komórka nowotworowa żyje, więc zachodzą w niej różne procesy metaboliczne, choć – inaczej niż w zdrowych komórkach, dominują te procesy, które ukierunkowane są na niekontrolowane rozmnażanie. W badaniach molekularnych spośród wielu mechanizmów identyfikuje się taki, który w komórkach nowotworowych konkretnego raka jest dominujący. Jeżeli uda się znaleźć od-

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


powiedni lek, który blokuje mechanizm namnażania danego nowotworu, to jest szansa, że zostanie on zniszczony. Niestety, zdarza się, że sprytny nowotwór może wykształcić nowy mechanizm i obejść tę blokadę. Każda komórka posiada różne receptory, za pomocą których komunikuje się z otoczeniem – innymi komórkami, przestrzenią międzykomórkową czy naczyniami układu krwionośnego. Receptory służą do odbierania różnych sygnałów i bodźców. Komórki nowotworowe są zwyrodniałe i niektórych receptorów mają za dużo albo są one specyficzne. Jeśli wiadomo, że takie receptory istnieją, możliwe jest skonstruowanie leku, który działa wybiórczo tylko na komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe. Ogólnie mówiąc, zadaniem tych leków jest wybiórcze działanie na komórki nowotworowe, bez wpływu na zdrowe komórki. Dzieje się tak, gdyż terapia celowana molekularnie wykorzystuje cechy genetyczne, które różnią komórki nowotworowe od komórek zdrowych.

Każdy pacjent choruje inaczej Aby móc zastosować terapię celowaną molekularnie (personalizowaną) bada się profil nowotworu za pomocą różnorodnych metod biologii molekularnej. Ocenia się np. ekspresję receptorów na błonie komórkowej, czyli liczbę kanałów, poprzez które wnętrze komórki kontaktuje się ze środowiskiem zewnętrznym. Wysoki poziom ekspresji wskazuje, że nowotwór podlega ogromnemu wpływowi czynników produkowanych przez organizm, np. hormonów i pozwala prognozować, że jeśli zablokuje się te receptory konkretnym lekiem, to chore komórki nowotworowe utracą zdolności życiowe. Terapia celowana molekularnie jest coraz powszechniej używana – także w Polsce. Niestety również działanie nowoczesnych leków celowanych nie jest wolne od skutków ubocznych. Działania niepożądane są mniejsze niż podczas stosowania klasycznej chemoterapii, ale za to szczególne. Ich toksyczność jest na ogół selektywna i wynika z mechanizmu działania konkretnego preparatu (np. pod wpływem oddziaływania cetuksymabu działającego na receptory naskórkowego czynnika wzrostu, występują odczyny skórne przypominające trądzik.) Najczęściej stosowanymi lekami ukierunkowanymi molekularnie są monoklonalne przeciwciała (nazwa leku zawiera końcówkę –mab) oraz inhibitory kinaz (nazwa zawiera końcówkę –nib). Choć z terapią celowaną molekularnie w leczeniu raka wiąże się duże nadzieje, to wiadomo, że dzięki niej można wyleczyć aktualnie tylko niektóre przypadki raka. Dzieje się tak, ponieważ nowotwory są he-

terogenne – każdy człowiek może mieć swoją własną indywidualną chorobę nowotworową. W praktyce oznacza to, że są chorzy którzy reagują na dany lek w niewielkim stopniu, mimo że u innych pacjentów reakcja była zgodna z oczekiwaną. Zidentyfikowanie osób, które mogą być skutecznie leczone terapią celowaną wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań i dużych nakładów finansowych.

Dostępne terapie Aktualnie około 20 markerów predykcyjnych i prognostycznych zostało zaakceptowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej dla raka płuc, żołądka, raka piersi, jelita grubego, raka gruczołu krokowego, jako wystarczająco udokumentowane, aby zostać wprowadzone do praktyki klinicznej. leczenie personalizowane raka jelita grubego – w leczeniu przerzutów raka jelita grubego stosowane mogą być przeciwciała monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi dla epidermalnego czynnika wzrostu (EGFR) takie jak np. panitumumab czy cetuximat. leczenie celowane w czerniaku – w terapii pacjentów z czernia-

Zdrowie BRAF stosuje się gefitinib oraz erlotynib. W przypadku chorych, u których w komórkach guza jest obecna inwersja ramienia krótkiego chromosomu 2 prowadząca do powstania genu fuzyjnego EML4-ALK stosuje się crizotinib. leczenie celowane w raku piersi – wprowadzenie zaawansowanych metod diagnostyki molekularnej umożliwiło zidentyfikowanie zmian genetycznych w różnych genach, z różnych ścieżek sygnałowych, co umożliwiło stworzenie klasyfikacji molekularnej raka piersi ( typ: luminalny A, luminalny B, HER-dodatni, potrójnie ujemny TNBC, basal-like oraz TNBC z niską ekspresją klaudyny). Mimo postępu wiedzy o molekularnych podstawach raka piersi, leczenie personalizowane raka sutka oparte jest na ocenie dobrze znanych i szczegółowo opisanych markerów immunohistochemicznych: receptorów estrogenoych, progesteronowych oraz amplifikacji HER2. Obecność receptorów estrogenowych jest kryterium kwalifikacji pacjentek do leczenia hormonalnego (np. tamoxifen, raloxife, letrozol, anastrozol). Amplifikacja HER2, która jest obserwowana u około 20% pacjentek z rakiem piersi, sugeruje, że chore będą reagowały na leki celowane na blokowanie nadekspresji HER2 takie jak trastuzumab (lub herceptyna), lapatinib i pertuzumab.

Skutki uboczne terapii celowanej

kiem, w którym stwierdzono obecność mutacji aktywującej V600E genu BRAF, lekami z wyboru są inhibitory BRAF np. vemurafenib i dabrafenib. terapia celowana w raku podścieliskowym żołądka – w leczeniu podścieliskowego raka żołądka (GIST), zarówno w postaciach z mutacją aktywującą protoonkogenów KIT lub PD-GFRA w komórkach guza, jak i w przypadku braku tych mutacji, standardem terapeutycznym jest stosowanie inhibitora kinazy tyrozynowej – imitinibu. leczenie personalizowane w raku płuc – rozwój metod leczenia personalizowanego, ukierunkowanego na zahamowanie „wiodącej” molekularnej ścieżki w rozwoju niedrobnokomórowego raka płuc, stał się możliwy dzięki odkryciu obecności mutacji aktywujących w dwóch genach kodujących kinazy tyrozynowe: EGFR oraz gen ALK. W leczeniu pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, w którego komórkach występuje mutacja aktywująca domenę kinazy tyrozynowej geny

Współczesne leczenie nowotworów składa się trzech metod: chirurgii, radioterapii i leczenia systemowego. Leczenie ogólnoustrojowe bazuje na lekach cytostatycznych, jednakże w ciągu ostatnich dziesięciu lat przewagę zyskuje leczenie terapią celowaną. Oznacza to, że lekarze są w stanie dobrać indywidualną terapię, która w przypadku danego pacjenta będzie najbardziej skuteczna i bezpieczna. Wchodzimy w erę tzw. onkologii personalizowanej, która opiera się na optymalizacji i indywidualizacji leczenia w oparciu o zdefiniowany cel molekularny. Taki rodzaj leczenia jest korzystniejszy dla pacjenta, ponieważ niszczy jedynie komórki nowotworowe. Niestety, również terapia celowana molekularnie wywołuje pewne niepożądane działania uboczne. O ile działanie klasycznej chemioterapii polega na niszczeniu populacji szybko dzielących się komórek danego typu nowotworu niezależnie od ich profilu molekularnego, to leki molekularne działają tylko na określone grupy komórek, w których występują charakterystyczne zaburzenia molekularne.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

17


Zdrowie Z różnic w mechanizmie działania wynika odmienny charakter działań niepożądanych chemioterapii i leków ukierunkowanych molekularnie. W przypadku terapii celowanej rodzaj objawów ubocznych zależy od typu komórek, na które działa dany lek. Są to najczęściej problemy skórne w postaci: wysypki, zaczerwienienia na skórze dłoni i stóp, ropnych i trądzikopodobnych zmian skórnych czy nadmiernej suchości skóry. Do tego dochodzą zmiany na paznokciach i skórze wokół nich, blaknięcie skóry czy wypadanie włosów. Problemy ze skórą będące skutkiem ubocznym terapii celowanej mają charakter zróżnicowany – od łagodnych, do wyjątkowo uciążliwych. Zdarza się, że ze względu na wysoki stopień ich występowania oraz istotne obniżenie jakości życia pacjenta, lekarz prowadzący zmuszony jest wstrzymać leczenie. Szczególnie nasilone powikłania po terapii celowanej obserwuje się u pacjentów poddawanych leczeniu przeciwciałami skierowanymi przeciwko receptorowi dla czynnika wzrostu naskórka EGFR. W warunkach fizjologii EGFR odpowiada za proliferację, dojrzewanie i różnicowanie kolejnych warstw nabłonka. Jego ekspresję potwierdzono zarówno na powierzchni komórek nowotworowych, jak i w zdrowych tkankach organizmu. Obserwacje kliniczne dowodzą, że

18

stosowanie inhibitorów EGFR jest źródłem atrofii skóry oraz powstawania nacieku zapalnego u nawet 70% pacjentów. Konsekwencją indukcji apoptozy komórek naskórka w połączeniu z aktywacją i napływem komórek zapalnych układu immunologicznego jest nasilenie zmian skórnych, które u pacjentów poddawanych terapii celowanej anty-EGFR najczęściej mają charakter: •   zmian w płytce paznokciowej i zmian okołopaznokciowych; •   wysypki ; •   zmian dotyczących włosów; •   świądu; •   suchości skóry; •   zapalenia mieszków włosowych; •   hiperpigmentacji; •   teleangiektazji. Klinicznie najistotniejszym problemem jest wysypka grudkowo-krostkowa, zwana również wysypką trądzikopodobną ze względu na wizualne podobieństwo do trądziku. Jej występowanie obserwuje się u około 80% pacjentów. Wysypka pojawia się najczęściej 2-3 dni po rozpoczęciu leczenia inhibitorami anty-EGFR, a szczyt nasilenia objawów obserwuje się po 2-3 tygodniach. Zmiany skórne na skutek terapii celowanej pojawiają się w okolicy twarzy, szyi, tułowia oraz owłosionej skóry głowy. Co ciekawe, w badaniach klinicznych obserwowano, iż u pacjentów, u których wystąpiło znaczne nasilenie dolegliwości i toksyczności skórnej, odpowiedź na zastosowane leczenie celowane anty-EGFR była lepsza. Jeszcze

do niedawna powikłania skórne towarzyszące terapiom ukierunkowanym były często pomijane lub lekceważone jako problem mało istotny klinicznie. Coraz szersze zastosowanie leków ukierunkowanych na cele molekularne spowodowało w ostatnim czasie wzrost zainteresowania toksycznością skórną oraz sposobami jej leczenia. Opracowano szczegółowe algorytmy postępowania w przypadku zmian skórnych u pacjentów poddanych terapii onkologicznej, a terapia toksyczności skórnej będącej następstwem leczenia celowanego stała się elementem codziennej praktyki. Przy stosowaniu miejscowym witaminy K1 następuje hamowanie działania enzymu – fosfatazy kinazy tyrozynowej (TKI) i zmniejszenie stopnia hamowania EGFR indukowanego przez EGFRI na skórę, a tym samym zapobieganie dermatologicznym efektom ubocznym, takim jak trądzik. Ważną rolę odgrywa także profilaktyka potencjalnych skutków ubocznych leczenia personalizowanego. Na rynku dostępne są specjalne wyroby medyczne dedykowane pacjentom, którzy poddawani są terapii celowanej. Przykładem są wyroby medyczne w formie kremu z serii reconval. Profilaktyczne stosowanie kremu reconval k1 jeszcze przed powstaniem zmian skórnych znacząco wpływa na ich złagodzenie, a tym samym zwiększa komfort kontynuacji terapii przeciwnowotworowej. Zaleca się stosowanie kremu już od pierwszego dnia terapii. Źródło: zwrotnikraka.pl

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

19


20

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Jak leczyć ból korzonków nerwowych?

Zdrowie

Zapalenie korzonków nerwowych objawia się nagłym ostrym bólem kręgosłupa lędźwiowego, który promieniuje ku górze pleców lub ku pośladkom. Ból korzonków może w znacznym stopniu utrudnić lub wręcz uniemożliwić funkcjonowanie. "" mgr Agnieszka Góźdź

Leczenie zapalenia korzonków obejmuje m.in. stosowanie preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Skutecznym lekiem na korzonki jest także fizykoterapia. Tak zwane korzonki są pęczkami włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami. Występują one parami – po dwa z jednej i z drugiej strony rdzenia kręgowego. Umiejscowienie korzonków nerwowych  w ten sposób powoduje, iż są bardzo czułe na wszelkie zmiany w obrębie kręgosłupa oraz jego najbliższej okolicy. Ucisk na korzonki wywołuje silne  nerwobóle  które mogą lokalizować się w okolicy szyi, w klatce piersiowej lub w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W ostatnim z wymienionych przypadków ból pleców na dole oznaczać może wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego w kręgosłupie lędźwiowym, określane potocznie  wypadnięciem dysku, co manifestować się może  rwą kulszową. W jej przebiegu bolesność ma charakter napadowy i jest bardzo silnie odczuwany. Osoba dotknięta tą dolegliwością nie może właściwie funkcjonować w życiu codziennym, ze względu na silny  ból pleców,  który może promieniować do całej kończyny dolnej.

Domowe sposoby W sytuacji nagłego  bólu korzonków  ulgę przynieść mogą pewne domowe metody, które pozwalają złagodzić silne dolegliwości. W zapaleniu korzonków nerwowych warto zastosować: •   pozycję ułożeniową – w przypadku wystąpienia  bólu lędźwi  należy odciążyć kręgosłup; w tym celu najlepiej położyć się na plecach z nogami ułożonymi wyżej – kolana i biodra powinny być zgięte pod kątem 90 stopni; •   ogrzanie pleców – ulgę w bólu korzonków nerwowych  może przynieść także oddziaływanie ciepłem na miejsca, w których występuje ucisk na struktury nerwowe (termofor z ciepłą wodą, plastry rozgrzewające, maści, gorąca kąpiel);

•   farmakoterapia – domowym sposobem na ból korzonków jest także przyjmowanie  środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz rozluźniających mięśnie, które są dostępne bez recepty.

Ćwiczenia na bóle pleców Jeżeli przedstawione wyżej sposoby przynoszą pozytywne efekty i ból korzonków zaczyna być łagodniejszy, można wprowadzić ćwiczenia na kręgosłup, które spowodują rozluźnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale też wzmocnią mięśnie brzucha, nóg i pleców. •   Koci grzbiet – należy uklęknąć na oba kolana i rozstawić je na szerokość bioder, po czym oprzeć wyprostowane ręce pod barkami; następnie zaokrąglić plecy i popatrzeć w dół, po czym rozluźnić brzuch i wrócić do pozycji wyjściowej. Powtórzyć 5 razy w wolnym tempie, zatrzymując każdą pozycję przez chwilę. •   Pozycja dziecka – należy przejść z klęku na obu kolanach do siadu na piętach, a następnie położyć tułów na kolanach i wyciągnąć ręce jak najdalej przed siebie, aby rozciągnąć kręgosłup lędźwiowy. Pozostać w pozycji przez minutę. •   Unoszenie bioder – należy położyć się na plecach, ugiąć nogi w kolanach, postawić pięty na podłodze i zadrzeć palce stóp do góry. Napinając brzuch i pośladki unieść biodra, tak aby ciało od ramion do kolan tworzyło linię prostą. Ćwiczenie powtórzyć 8 razy w tempie umiarkowanym, zatrzymując przyjmowane pozycje przez kilka sekund. •   Przenoszenie miednicy – należy położyć się na plecach i objąć kolana rękami, przyciągając je do klatki piersiowej. Następnie następuje delikatne przeniesienie nóg na prawą stronę z rozłożeniem rąk na boki, przekręceniem głowy na stronę lewą i powrotem do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie trzeba powtórzyć na drugą stronę, łącznie 5 razy z zatrzymaniem każdej pozycji na kilka sekund. •   Unoszenie jednej nogi – należy położyć się na plecy z jedną nogą ugiętą i postawioną na podłodze, a drugą le-

żącą prosto na ziemi. Po napięciu mięśni brzucha trzeba powoli unosić wyprostowane nogi na wysokość 15–30 cm i stopniowo je opuszczać. Całość powtórzyć 10 razy na jedną, a później na drugą stronę.

Jak leczyć ból korzonków? W przypadku, gdy domowe sposoby na zapalenie korzonków nerwowych okażą się niewystarczające, warto udać się do lekarza, który przepisze silniejsze leki niż te dostępne bez recepty i/lub skieruje do fizjoterapeuty. Proces rehabilitacji uzależniony jest od kondycji, w jakiej znajduje się pacjent. Może okazać się, że stan danej osoby pozwala jedynie na zastosowanie odpowiednich pozycji ułożeniowych, aplikacji  kinesiotapingu  oraz zabiegów z zakresu fizykoterapii np.: •   pole magnetyczne; •   laser; •   lampę Sollux; •   prądy; •   ultradźwięki. W sytuacji, kiedy  ból korzonków  jest mniej nasilony można zastosować także kinezyterapię (ćwiczenia), terapię powięziową i masaże. Dla każdej osoby postępowanie fizjoterapeutyczne powinno być dobierane indywidualnie.

Jak zapobiegać zapaleniu korzonków? Aby uniknąć nieprzyjemnego bólu korzonków, warto podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Należy rozpocząć od zmiany trybu życia na bardziej aktywny. Długotrwała pozycja siedząca z lekko zgarbionymi plecami, jaką przyjmujemy przed komputerem pozornie nie wymaga ona wysiłku, jednak w rzeczywistości w znaczny sposób obciąża stawy i więzadła, co skutkuje osłabieniem mięśni i szybszym „zużywaniem” stawów. Utrzymywanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia z naturalnym ułożeniem krzywizn kręgosłupa odczuwane jest przez nas jako forma wysiłku, jednakże odciąża się w ten sposób krążki międzykręgowe.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

23


Zdrowie W codziennym funkcjonowaniu należy także unikać ruchów, które są niekorzystne dla kręgosłupa. Dźwiganie, pchanie czy podnoszenie przedmiotów stanowią duże obciążenie pleców, dlatego warto te czynności wykonywać ergonomicznie. Aby uniknąć zapalenia korzonków nerwowych, ciężkie przed-

mioty trzeba podnosić poprzez uginanie i prostowanie stawów kolanowych i biodrowych, a nie pleców. Natomiast w przypadku ostrego bólu kręgosłupa, należy unikać ruchów i pozycji zwiększających ucisk na krążki międzykręgowe, takich jak siedzenie, skręty tułowia, skłony oraz dźwiganie przedmiotów. Korzystny dla pleców jest także codzienny wysiłek fizyczny. Nawet niewielka dawka codziennego ruchu przynosi więcej korzyści dla zdrowia

kręgosłupa niż znaczny wysiłek raz w tygodniu. Najlepszą formą ruchu w tym przypadku jest pływanie grzbietem i kraulem, dynamiczny i rytmiczny chód, taniec czy aerobik.

Cenna uwaga Przy ostrym stanie zapalnym organizm zużywa wiecej vit. D3 – suplementacja Vit. D3 powinna iść w parze z suplementacją vit. A, jeśli jest jej za mało w organizmie.... uzupełnić obie

Zapalenie przewlekłe

Zapalenie przewlekłe nie tylko określone jest przez długość trwania procesu zapalnego i odmienny od  zapalenia  ostrego skład nacieku komórkowego (przeważają makrofagi, limfocyty, plazmocyty). W zapaleniu przewlekłym aktywne zapalenie, uszkodzenie  tkanki  (z ewentualną martwicą) i procesy gojenia zachodzą równocześnie. Powstaje samonapędzający się mechanizm kolejnych faz uszkodzenia i reakcji zapalnej, z którego organizm nie potrafi się wyzwolić. Taki jest mechanizm wielu ciężkich, przewlekłych chorób (np. reumatoidalne zapalenie stawów i inne systemowe choroby autoagresyjne, gruźlica, kiła, śródmiąższowe choroby płuc, chociażby pylice, z przewlekłym procesem zapalnym, jak miażdżyca, itp.) W zapaleniu przewlekłym w nacieku zapalnym przeważają makrofagi, limfocyty i często plazmocyty. Widoczne jest nie tylko  uszkodzenie tkanki, ale gojenie przebiega z tworzeniem ziarniny (zapalenia wytwórcze), tworzeniem nowych naczyń i proliferacji fibroblastów, a w końcu do włóknienia (fibrosis) i bliznowacenia (cicatrisatio). Węzłową komórką w zapaleniu przewlekłym jest makrofag.  W zapaleniu ostrym akumulacja makrofagów w miejscu zapalenia zachodzi w około 48 godzin, jednakże po ustaniu ostrego procesu zapalnego makrofagi albo obumierają, albo przechodzą drogą naczyń chłonnych do węzłów chłonnych. W zapaleniu przewlekłym skutkiem różnych mechanizmów utrzymuje się rekrutacja i akumulacja makrofagów w miejscu zapalenia. Największym źródłem  zgromadzonych makrofagów jest stale utrzymujący się proces chemotaksji pod wpływem fragmentu C5a komplementu, chemokin produkowanych przez aktywowane makrofagi (zamknięte koło patogenetyczne), czynniki wzrostu, produkty rozpadu włóknika (fibrynopeptydy), czy też kolagenu. Lokalna proliferacja makrofagów dawniej była negowana, ale obecnie wiadomo, że może zachodzić np. w płytce miażdżycowej. Zgromadzone makrofagi unieruchamiane są w ognisku zapalenia poprzez  cytokiny, (macrophage inhibitory factor).

24

Makrofagi aktywowane w procesie zapalnym produkują cały szereg (kilkadziesiąt) czynników biorących udział w zapaleniu i obronie przed czynnikami szkodliwymi, ale też innych czynników mogących uszkadzać komórki  i tkanki (patrz też rozdział o immunopatologii). W zapaleniu przewlekłym biorą też udział inne komórki, np.  limfocyty, przy czym współuczestniczą one zarówno w procesach immunologicznych jak i nie-immunologicznych zapalenia. Stymulowane przez monocyty/makrofagi same je zwrotnie aktywują zamykając samonapędzające się koło zapalenia przewlekłego. Mastocyty, bazofile i eozynofile  biorą udział w reakcjach alergicznych, ale też eozynofile zaangażowane są w zwalczaniu pasożytów (zasadowe  białko  ziarnistości eozynofilów jest toksyczne dla pasożytów). W wielu zapaleniach przewlekłych nadal współuczestniczy duża liczba granulocytów obojętnochłonnych.

Zapalenia ziarniniakowe Zapalenia ziarniniakowe są wyrazem udziału w procesie zapalnym reakcji immunologicznej nadwrażliwości typu późnego (komórkowego). Dawniej zapalenia takie nazywano swoistymi ze względu na charakterystyczny obraz mikroskopowy z tworzeniem ziarniniaków. Ziarniniak  = ziarnina uformowana w formę guzka, a czasem sporego guza. Wyróżniamy ziarniniaki dookoła ciała obcego. Takim jest np. ziarniniak dookoła szwów chirurgicznych, czy też wokół ziaren talku (w jamie otrzewnej po zabiegu chirurgicznym, lub np. w płucach u narkomanów). Częsty u nas (ze względy na rozprzestrzenienie próchnicy zębów) jest ziarniniak okołowierzchołkowy zęba związany z przejściem „leczonego” zapalenia miazgi na otoczenie korzenia zęba.  Ziarniniak taki zawiera prócz ty-

powej ziarniny komórki olbrzymie dookoła ciała obcego. Drugim typem jest ziarniniak nabłonkowatokomórkowy powstający na drodze immunologicznej. Makrofagi po pochłonięciu czynnika sprawczego (np. bakterii gruźlicy) prezentują pochłonięte antygenylimfocytom T. Te nie tylko aktywują dalsze limfocyty T (poprzez IL2), ale też produkują interferon g, który powoduje zmianę morfologii i czynności makrofagów zmieniając je w tzw. komórki nabłonkowate. Makrofagi takie mają obfitą cytoplazmę i mniej już są skłonne do fagocytozy, za to produkują cała gammę cytokin. Niektóre z makrofagów tworzą komórki olbrzymie tzw. komórki Langhansa. Skupienie komórek nabłonkowatych, z obecnością (lub bez) komórki olbrzymiej i peryferycznie rozmieszczonych limfocytów tworzy drobny guzek nazywany gruzełkiem  (tuberculum– jest on nieco poniżej granicy widzialności gołym okiem, widać dopiero skupienie dwóch czy trzech gruzełków). Sztandarowym przykładem występowania gruzełków i zapalenia ziarniniakowego jest  gruźlica. W gruźlicy gruzełek w centralnych częściach ulega martwicy serowatej (caseificatio). Obecnie wiemy, że prócz gruźlicy zapalenia ziarniniakowe z tworzeniem gruzełków jednak bez serowacenia zdarzają się w całej grupie zapaleń tzw. gruźliczo-podobnych. Zaliczamy tu niektóre choroby zakaźne (np. trąd, kiła, chorobakociego pazura, zapalenie węzłów chłonnych krezkowych, tularemia, rodoncjoza i inne choroby odzwierzęce), sarkoidozę (o nieznanym czynniku etiologicznym), ale też berylozę. W każdym więc przypadku winniśmy dążyć do sprecyzowania czynnika etiologicznego, uzupełniając badanie morfologiczne badaniami serologicznymi, wyhodowaniem bakterii, lub techniką PCR czy hybrydyzacji in situ.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Zioła przeciwzapalne

Zdrowie

Do zapalenia może dojść prawie w każdym organie naszego ciała. Mimo, że może ono zostać wywołane czynnikami chemicznymi, fizycznymi bądź biologicznymi w postaci zakażeń bakteryjnych to w każdym wypadku musimy się przed nim bronić. Jeśli mamy jeszcze wybór sposobu leczenia warto zacząć kurację od substancji ziołowych zamiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zioła wspomagają leczenie i nie powodują skutków ubocznych. Wadą jednak jest fakt, że na efekty musimy poczekać nawet kilka dni, ale dzięki łagodnemu działaniu unikniemy uciążliwych i problematycznych powikłań. Sprawdźmy które zioła warto wziąć pod uwagę.

Babka lancetowata Zazwyczaj stosowana jest podczas nieżytu górnych dróg oddechowych, a znajdujące się w niej substancje czynne wpływają pobudzająco na produkcję wydzieliny w oskrzelach oraz na jej rozrzedzenie. Dzięki temu drogi oddechowe ulegają szybszemu oczyszczeniu. Śluz jaki znajduje się w babce działa łagodząco na suchy kaszel, a dodatkowo chroni przewód pokarmowy, co jest niezastąpione w jego stanach zapalnych czy wrzodach żołądka bądź dwunastnicy.

Prawoślaz lekarski Wpływa łagodząco na wszelkie dolegliwości związane z błoną śluzową. Jego korzeń minimalizuje nadmiar kwasu żołądkowego, likwiduje wrzody trawienne, a także zapalenie żołądka.

Cebula Cebula ma szerokie zastosowanie ze względu na wiele właściwości m.in. moczopędnych, przeciwzapalnych, wykrztuśnych, przeciwreumatycznych czy przeciwbólowych. Od bardzo dawna wykorzystywana jest w leczeniu przeziębienia, grypy bądź przy uciążliwym kaszlu. Jeśli męczy nas katar pomocne może okazać się wdychanie oparów soku wyciśniętego ze świeżej cebuli. Dowiedz się więcej o właściwościach leczniczych cebuli. odporność Zioła i miód to naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu Odporność można wzmocnić w bardzo prosty sposób – naturalnie!

Łopian większy

Lawenda lekarska

Od dawna stanowi popularne lekarstwo na gorączkę, kamienie nerkowe czy podagrę. Chińska medycyna uważa je za naturalne zioło odtruwające. Wspomaga pozbywanie się toksyn podczas gorączki oraz infekcji typu: świnka czy odra. Wyzbywa się szkodliwych produktów przemiany materii w chorobach skóry i zapaleniu stawów. Właściwości antybiotyczne łopianu wykorzystywane są w leczeniu chorób skórnych, a przede wszystkim trądziku, ropieni, wrzodów, a także miejscowej łuszczycy czy egzemy.

Dzięki dużej ilości olejków lotnych, wpływa łagodząco na niestrawność i kolkę, wspomaga uwalnianie gazów i wzdęć. Pomocna jest przy leczeniu astmy. Jej olejek lotny znakomicie sprawdza się przy pierwszej pomocy. Jego właściwości antyseptyczne przyczyniają się do leczenia oparzeń, owrzodzeń oraz wszelkiego rodzaju ran. Często używany do smarowania ran po ukąszeniach owadów, koi ból i zapalenia. Przynosi ulgę w kuracji świerzbu i wszy głowowej. Kiedy wmasujemy olejek lawendowy w skronie pomoże on w leczeniu bólu głowy, zaś dodany do kąpieli w postaci kilku kropli potrafi ukoić nerwy, wspomóc przy nocnym zasypianiu i zredukować napięcie w mięśniach.

Czosnek Na wszelkie infekcje klatki piersiowej jest znakomitym produktem. Znakomicie sprawdza się przy przeziębieniach, infekcjach ucha oraz grypie. Sprawia, że ilość zalegającej flegmy ulega zmniejszeniu. Na czosnek jednak należy uważać, bo może przynieść również negatywne skutki dla zdrowia.

Krwawnik pospolity Ma ogromne znaczenie w leczeniu ropieni, nawet mityczny Achilles używał go do leczenia swoich ran. Jeśli połączymy krwawnik również z innymi ziołami, otrzymamy znakomity specyfik na grypę bądź przeziębienie. To dzięki gorzkiemu charakterowi znacząco wspomaga leczenie kolek czy trawienie. Dodatkowo obniża ciśnienie, wspomaga krążenie, osłabia żylaki, a także jest pomocny podczas gorączki sennej.

Dziurawiec zwyczajny

Mięta pieprzowa

Wytworzony z niego czerwony olej znakomicie odkaża. Zewnętrznie stosowany jest do odkażania ran czy oparzeń, natomiast wewnętrznie wspomaga leczenie wrzodów trawiennych oraz zapalenie żołądka. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe stosowane są wewnątrz organizmu jak i na zewnątrz. U kobiet w okresie menopauzy podnosi witalność.

Garbniki znajdujące się w mięcie bronią wyściółkę jelit przed infekcjami, a ponadto łagodzą bóle kurczowe w trakcie rozwolnienia, wspomagają leczenie spastycznych zatwardzeń, wrzodowego zapalenia okrężnicy czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Zmniejsza niestrawność, czkawkę, mdłości związane z podróżowaniem, kolki, wzdęcia, bóle brzucha czy zgagę. Oczyszcza wątrobę i pęcherzyk żółciowy zapobiegając tym samym powstawaniu kamieni żółciowych.

Olejki lotne rumianku są znakomitym, naturalnym domowym lekarstwem na zapalenie lub wrzody żołądka oraz żylaki na nogach. Ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i bardzo dobrze sprawdza się jako środek na pleśniawki. Ostatnie doniesienia chińskich naukowców dowodzą, że rumianek, a konkretniej olejek z niego, zabija aż do 93% komórek MCF-7 odpowiedzialnych za raka piersi.

Rumianek pospolity

Nagietek lekarski Jego kwiat stosowany jest zazwyczaj w schorzeniach pęcherzyka żółciowego, a także podczas bólów obecnych przy skurczach żołądka. Wspomagają leczenie chorób wrzodowych, po zabiegach chirurgicznych żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego, podczas okresu rekonwalescencji bądź po operacjach, w czasie których został usunięty nowotwór. Zalecany jest również przy nieprawidłowościach miesiączkowania z towarzyszącym bólem, osłabieniach, zawrotach głowy oraz w okresie klimakterium.

Szałwia Znakomicie sprawdza się przy łagodnych i nieregularnych miesiączkach oraz okresie menopauzalnym. Przy przeziębieniu, gorączce bądź kiedy czujemy zaczątki choroby powinniśmy również skorzystać z jej właściwości. Leczy zapalenie migdałków, oskrzeli, astmę, zapalenie zatok czy astmę. Inhalacja z herbatki z szałwii oczyszcza dogi oddechowe. Szałwia jest także składową tytoniu w papierosach przeznaczonych dla palących astmatyków. Opinie wielu osób oraz utworzona dziedzina wiedzy jaką jest zielarstwo, wskazują na zdrowotne właściwości wielu ziół, lecz tak jak ze wszystkim należy stosować się do wskazań lekarzy bądź farmaceutów. Jeśli cierpimy na konkretne schorzenie, warto wybrać się do lekarza, który stwierdzi czy choroba jest na tyle rozwinięta, że można zacząć leczenie od ziół czy zalecane jest sięgnięcie po mocniejsze farmaceutyki. Źródło: bonavita.pl (Zioła wszelkiego rodzaju można zakupić w polskim sklepie zielarskim HEALTH FROM NATURE przy 47 Roncesvalles Ave w Toronto, tel. 416-532-9805)

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

25


Inflammation at the root of most diseases Zdrowie

Inflammation has been found to be associated with just about every health condition. Researchers are furiously investigating chronic inflammation’s effects on health and possible preventive medical applications. - It’s “an emerging field,” - says UCLA’s Dr. David Heber. - It’s a new concept for medicine. Why is it a new concept?  Because modern medicine focuses on treating symptoms, not addressing the root cause of an issue. Arthritis is inflammation of the joints. Heart disease is inflammation of the arteries. Instead of taking a medication to reduce joint pain or lower cholesterol, we would be better served by reducing inflammation in the body. Dr. Tanya Edwards, director of the Center for Integrative Medicine, writes that inflammation is now recognized as the “underlying basis of a significant number of diseases.” Although inflammation has long been known to play a role in allergic diseases like asthma, arthritis and Crohn’s disease, Edwards says that  Alzheimer’s disease,  cancer, cardiovascular disease, diabetes,  high blood pressure,  high cholesterol levels and Parkinson’s disease may all be related to chronic inflammation in the body.

What is inflammation? Inflammation isn’t always bad; It is the body’s natural defense against damaged cells, viruses, bacteria, etc. It aims to remove these harmful or foreign invaders and heal itself. Inflammation can sometimes be mistaken for inflection, but the two are not the same. Infection can, however, cause inflammation because infection is caused by harmful substances like bacteria or fungus. In fact, inflammation is the body’s response to infection. In this way, inflammation is good. But not always. There are two different types of inflammation. One type is acute inflammation; The other is chronic. While acute inflammation starts quickly and generally disappears in a few days, chronic inflammation can last for months or years as a result of failure to eliminate the cause and minor, repeated exposure to the agent. A poor diet, stress, minor food allergies, a sedentary lifestyle and more can contribute to chronic inflammation. Let’s look at how a poor diet can contribute.

26

What causes inflammation? What researchers believe is that an overactive immune system results in the body being flooded with defense cells and hormones that damage tissues. Dietary and environmental toxins may build up in the body, turning the immune system on and keeping it highly reactive. Foods that promote inflammation are: •   Corn and soybean oils •   Pasteurized dairy •   Refined carbohydrates •   Conventional meat •   Sugars •   Trans fats

Anti-Inflammatory Foods Dr. Edwards points out that anti-inflammatory foods such as fiber, fruits, vegetables and teas have been used to combat cancer, and vitamin E, curcumin, acetylcarnitine and catechin have had positive and preventative effects on Alzheimer’s and Parkinson’s diseases. Foods high in antioxidants help to reduce damage caused by inflammation. UCLA professor Greg Cole has been looking at how to control inflammation and possibly prevent Alzheimer’s disease with food substances such as curcumin, fruit flavonoids, omega-3 fatty acids and reservatrol. The Mediterranean diet contains many anti-inflammatory foods and has been shown to lower cholesterol, triglycerides and reduce symptoms of rheumatoid arthritis. The diet has also been linked to reduced risk of Alzheimer’s disease, cancer, cardiovascular disease and diabetes. Although it isn’t the focus, most people who go on an anti-inflammatory diet also lose weight. Tuft University Dr. Andrew Greenberg says, - There is no doubt that if you lose weight, inflammation is dramatically improved. This is because excess fatty acids circulating in the blood promote the inflammatory immune response. My  Healing Foods diet  is also anti-inflammatory in nature. By reducing

inflammation, you place your body in a state that is conducive to healing from diseases and other health conditions. Dr. Nicholas Perricone is one of the leading proponents of the anti-inflammatory diet and has authored several books. He says that “all foods fit into three categories: pro-inflammatory, neutral or anti-inflammatory.” Some of Perricone’s anti-inflammatory “super-foods” are: •   Acai fruit •   Allium vegetables (chives, garlic, leeks, onions, scallions and shallots) •   Beans and lentils •   Green foods •   Hot peppers •   Nuts and seeds •   Sprouts Dr. Andrew Weil has created a food pyramid of anti-inflammatory foods. A handful of the foods he recommends are: Vegetables •   A minimum of 4 to 5 servings per day of: ~~  beets, carrots, cruciferous vegetables (broccoli, cabbage, cauliflower and kale), ~~  dark, leafy greens (collard greens, kale, spinach), ~~  onions, peas, salad greens, sea vegetables and squashes Fruits •   3 to 4 servings per day of apples, blackberries, blueberries, cherries, nectarines, oranges, pears, pink grapefruit, plums, pomegranates, red grapefruit or strawberries Water •   Drink purified water, sparkling water or unsweetened tea throughout the day Beans and Legumes •   1 to 2 servings per day of Ansazi beans, adzuki beans, black beans, black -eyed peas, chickpeas or lentils Healthy Fats •   5 to 7 servings per day of avocados, expeller-pressed organic canola oil, extra virgin olive oil, flaxseed, hazelnut oil, hemp seeds, high-oleic safflower or sunflower oils, sesame oil or walnut oil

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Healthy Herbs and Spices •   Unlimited amounts of basil, chili peppers, cinnamon, curry powder, garlic, ginger, rosemary, turmeric and thyme Protein •   1 to 2 servings per week of eggs, grass-fed meats, natural cheeses, organic poultry or yogurt Tea ~~  2 to 4 cups of green, oolong or white tea per day Red Wine •   1-2 glasses of organic red wine per day

Supplements •   Co-enzyme Q10, carotenoids, fish oil, selenium, •   Vitamins C, D and E Healthy Sweets •   Dark chocolate, fruit sorbet and unsweetened dried fruit Grains Though there are many grains, such as buckwheat and barley, that are considered anti-inflammatory and are also high in antioxidants and other nutrients, I don’t often recommend people consume large quantities of grains. Grains still turn to sugar in the body faster and are generally less nutrient dense than foods like vegetables.

Zdrowie How to Reduce Inflammation Eliminate all sources of inflammation from your diet. This includes rancid oils, sugars, conventional meats, pasteurized dairy, trans fats and sugars. Begin incorporating one new anti-inflammatory food to your diet each day. Don’t be afraid to try new things. If needed, supplement a healthy diet with 1 Tbsp. of cod liver oil. Source: draxe.com

Atrakcyjność – gdzie tkwi sekret?

Niektórzy twierdzą, że sekret atrakcyjności może tkwić w krążeniu mózgowym.

Cechy, które wpływają na atrakcyjność, są od wieków kwestią rozważań. Są one zmienne w zależności od sytuacji, wartości czy stylu życia. Niektórzy wciąż wierzą, że najważniejsza jest atrakcyjność fizyczna. Chociaż cechy fizyczne odgrywają pewną rolę, to zostało udowodnione, że nie są jedynymi czynnikami, jakie wpływają na atrakcyjność danej osoby w oczach innych. W rzeczywistości, część osób potwierdza, że za atrakcyjnością stoją osobowość oraz cechy, które dostrzegają inni. Na tej podstawie przeprowadzono badania naukowe, które wykazały, że bardzo ważna składowa atrakcyjności znajduje się w mózgu i jego umiejętności do rozumienia emocji oraz intencji innych osób. Naukowcy z Uniwersytetu Lubeka (Niemcy) przeprowadzali ostatnio badania, które zostały opublikowane w magazynie PNAS. Badania wykazały, że im mamy większą zdolność w rozszyfrowywaniu cudzych emocji, tym atrakcyjniejsi dla nich jesteśmy. Przez analizę mechanizmów neuronowych, które są stymulowane przy atrakcyjności, naukowcy ustalili, że

umiejętność czytania emocji innych osób odgrywa bardzo dużą rolę. Silke Anders, profesor nauk neurologicznych Uniwersytetu Lubeka i jednocześnie autor tego badania, twierdzi: - Zdolność rozumienia intencji i emocji innej osoby to klucz w osiągnięciu sukcesu w relacji. Ludzie powinni rozumieć oraz umieć analizować intencje i emocje partnera, przewidywać zachowania oraz się do nich adaptować. Aby osiągnąć taką konkluzję, w eksperymencie przebadano 90 osób, które poproszono o oglądanie filmów, na których kobiety wyrażały strach lub smutek. Po obejrzeniu filmów, uczestnicy badania mieli ocenić, jak czuły się kobiety oraz określić stopień pewności swojej oceny. W tym czasie naukowcy analizowali aktywność mózgu i odkryli, że im bardziej trafna była ocena, tym uczestnicy wydawali się bardziej atrakcyjni. Może to oznaczać, że im lepiej potrafisz czytać emocje innych, tym atrakcyjniejszy jesteś. Umiejętność zrozumienia innych i zidentyfikowania dokładnych uczuć zależy od poziomu aktywności neuronów, które mogą przyciągać innych.

We wcześniejszych badaniach odkryto, że ludzie z problemem czytania emocji innych mają problemy z komunikacją i atrakcyjnością. Niektórzy naukowcy sugerują, że brak komunikacji niekoniecznie oznacza brak zainteresowania. Czasem po prostu obwody neuronalne nie są wystarczająco rozwinięte, by pozwolić się wyrażać. Niemniej jednak Anders uważa, że badanie było zbyt małe, by wyciągać daleko idące wnioski. Jednakże potwierdza swoje pragnienie do dalszej analizy. Naukowiec chce między innymi badać, jak umiejętność czytania emocji zmienia się wraz z naszym wiekiem i czy istnieje taka możliwość, by zwiększyć tę umiejętność poprzez regularne ćwiczenia. Kolejną interesującą rzeczą do przebadania jest odkrycie, czy umiejętność czytania innych osób zależy od naszych zdolności wrodzonych, czy może wpływają na to także inne czynniki. W każdym razie, wyniki przedstawionych wyżej badań kładą nowe światło i nowe wytłumaczenie na kwestie atrakcyjności ludzi. Źródło: krokdozdrowia.com

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

27


Oświadczenie na temat nowelizacji ustawy o IPN

W związku z medialnym rozgłosem, jaki został nadany nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu pragnę zapewnić, że głównym jej celem jest walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście i rzeczywistych sprawcach tej zbrodni.  Polski rząd jest przekonany, że oskarżanie Narodu Polskiego i Państwa Polskiego o współudział razem z III Rzeszą Niemiecką - publicznie i wbrew faktom – w zbrodniach nazistowskich jest niewłaściwe, wprowadzające w błąd i krzywdzące dla ofiar będących obywatelami Polski, zarówno pochodzenia żydowskiego jak i polskiego.   Historyczna prawda o obozach śmierci nie może być przedmiotem interpretacji. W 2007 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zmienił nazwę obozu koncentracyjnego Auschwitz na „Auschwitz Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940–1945”, by zadbać o zachowanie prawdy o historii.     Uchwalone zmiany nie ograniczają swobody prowadzenia badań naukowych i publikacji ich rezultatów, działalności artystycznej i nie powstrzymują Ocalonych i ich rodzin przed dzieleniem się swoim doświadczeniami z Holokaustu. Wyłączenie tych aktywności jest wprost wskazane w ustawie w art. 55a ust. 3, który został dodany do projektu po konsultacjach  z różnymi instytucjami i organizacjami, w tym z Ambasadą Izraela w Warszawie.   Andrzej Kurnicki Ambasador      

Statement concerning the Institute of National Remembrance law amendment

In light of the publicity given to the amendment to the Law on the Institute of National Remembrance-Commission for the Prosecution of Offences against the Polish Nation and Certain Other Laws, I would like to note that the legislation’s main aim is to fight all forms of denying and distorting the truth about the Holocaust and its actual perpetrators. Polish government strongly believes that accusing - publicly and despite facts to the contrary - the Polish Nation and the Polish State of complicity with the German Third Reich in Nazi crimes is inaccurate, misleading, and hurtful to the victims who were Polish citizens of both Jewish and Polish descent.   The historical truth of the death camps may not be a matter of  interpretation. In 2007 the World Heritage Committee of UNESCO changed the name of the Auschwitz concentration camp to „Auschwitz Birkenau German Nazi Concentration and Extermination Camp (1940–1945)” to make sure that the historical truth is preserved.   The new legislation does not inhibit freedom of research and scholarship, artistic activity and it does not prevent the Survivors and their families from sharing the experience of Holocaust. Opinions delivered as part of scientific or artistic activity have been excluded by the legislators (art. 55a ust. 3).   Andrzej Kurnicki Ambassador


30

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Kulinaria

Sok z selera naciowego i jabłek – eliksir młodości Sok z selera naciowego, połączony w równych proporcjach z sokiem z jabłek, daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia. Szklanka takiego „eliksiru”, wypita na czczo, oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami. Zawiera też witaminy z grupy B. Seler powinien być świeży i dobrze przechowywany. Naciowy możemy trzymać w lodówce do tygodnia.

Składniki:

•   2 łodygi selera naciowego •   1 jabłko •   woda •   ulubione słodzidło np. dobry miód, daktyle, banan •   ewentualnie 2 garści szpinaku

Frytki z selera korzeniowego Składniki:

•   1 duży seler (korzeń) •   dobra oliwa lub olej •   sól himalajska

•   rozmaryn •   tymianek •   ewentualnie czubryca zielona

Przygotowanie:

Seler kroimy tak jak robimy to ziemniakami, gdy chcemy upiec sobie domowe frytki. Oliwe łączymy z przyprawiamy (możesz użyć również innych przypraw jeśli masz jakieś ulubione i uważasz, że tutaj się sprawdzą). Oliwę wlewamy do większej miski gdzie wkładamy również  pokrojonego selera. Mieszamy delikatnie łącząc oliwę z przyprawmy z selerem, otulamy selera tą mieszaniną. Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia wykładamy frytki z selera. Wkładamy do nagrzanego piekarnika w temperaturze 180 stopni, bez termoobiegu, ogrzewanie góra/ dół i pieczemy około 30 min. w zależności od tego jak szybko piecze Wasz piekarnik.  Im grubsze tym dłużej należy je zapiekać, ale możecie również zrobić je delikatnie półtwarde. Frytki z selera nie wychodzą wyjątkowo chrupiące, lecz są duuużo zdrowsze niż te tradycyjne ziemniaczane i moim zdaniem dużo smaczniejsze.

Przygotowanie:

Wszystkie wybrane przez nas składniki do koktajlu dokładnie miksujemy w urządzeniu wysokoobrotowym i wypijamy natychmiastowo.

Pasztet z selera Składniki:

•   2 duże selery •   2 duże cebule •   1 kostka masła(250 g) •   3 jajka •   4 łyżki tartej bułki

Przygotowanie:

Zupa z selera •   2-3 łyżki zmielonych suszonych grzybów, borowików lub podgrzybków •   sól •   pieprz

Seler zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebulę poszatkować jak najdrobniej. Na patelnię wrzucić masło, seler i cebulę, dodać pieprz i sól. Dusić krótko, na wyczucie, żeby nie zrobiła sie paćka. Masę selerową wystudzić. Z białek ubić pianę dodać do niej w trakcie żółtka, dodać ją do wystudzonego selera. Wymieszać delikatnie dodając również mielone suszone grzyby, bułkę tartą. Jeżeli zajdzie jeszcze potrzeba dosypać soli i pieprzu.  Masę wyłożyć do posmarowanej formy. Wstawić do piekarnika i piec aż uzyska lekko złoty kolor.  Jeżeli ktoś nie ma suszonych grzybów może dodać przy smażeniu selera bulionową kostkę grzybową i trochę startych pieczarek. 

32

Składniki

•   1 l bulionu jarzynowego •   500 g korzenia selera •   200 g pora •   500 g ziemniaków •   1 łyżka oliwy z oliwek •   1 łyżka masła

•   1 duża cebula •   2 łyżeczki suszonego tymianku •   sól, pieprz do smaku •   gałązki świeżego tymianku •   ulubiony ser żółty do podania

Przygotowanie:

Cebulę, seler i ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Białą część pora pokrój na ok. 1 cm plasterki. W dużym garnku rozgrzej masło z oliwą, dodaj cebulę, pora i podsmaż. Dorzuć selera i ziemniaki. Całość duś pod przykryciem przez około 15 minut, aż warzywa zmiękną. Do garnka wlej wywar z jarzyn. Doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień i gotuj około 10-15 minut. Zupę dopraw suszonym tymiankiem, solą i pieprzem do smaku. Garnek zestaw z ognia i zmiksuj na gładki krem za pomocą blendera. Dodatkowo zupę możesz wzbogacić o żółty ser. Zupę wlej do żaroodpornych naczyń, posyp startym serem i wstaw na chwilę do nagrzanego piekarnika. Podawaj z ulubionym pieczywem lub grzankami.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Seler i jego moc

Zdrowie

Seler jest rośliną leczniczą - tak uważali już starożytni mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego. Od czasów Hipokratesa seler był stosowany jako środek uspokajający. Polecano go panom jako afrodyzjak. U Rzymian wizerunek naci selera występował na bitych monetach wymiennie z wawrzynem. Bez selera nie obejdzie się żadna dieta odchudzająca ani oczyszczająca. Kochają go gwiazdy Hollywood. Korzeń selera dodaje smaku zupie i może zastąpić sól. Seler naciowy świetnie sprawdza się jako składnik różnego rodzaju sałatek. Wszystkie warzywa mają mało kalorii, lecz seler wiedzie tu prym. Dieta oparta na selerze oczyszcza organizm z toksyn zawartych m.in. w pożywieniu. Pobudza przemianę materii, usuwając jednocześnie szkodliwe produkty uboczne tego procesu (np. kwas moczowy, który niewydalony zamienia się w kryształki odkładające się w stawach i powodujące skazę moczanową oraz silne bóle). Dlatego jedzenie selera w każdej postaci oraz picie soku i esencjonalnego wywaru może przynieść ulgę obolałym stawom. Seler wzmaga produkcję żółci, ale jednocześnie zapobiega jej zastojowi w woreczku (co jest przyczyną powstawania kamieni). Ułatwia trawienie i likwiduje nawet zaparcia wynikające ze złych przyzwyczajeń żywieniowych. Dieta bogata w seler zalecana jest także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Schorzenie to jest zwykle wypadkową nawet kilku przyczyn: •   złego odżywiania, •   stresu, •   zaburzeń w pracy nerek, •   obciążenia serca oraz całego układu krążenia. Tymczasem seler odtruwa organizm, pomaga trawić tłuszcze, działa moczo-

pędnie, polepszając pracę nerek i serca oraz koi stargane stresem nerwy. Wszystkie zalety selera sprawdzają się w „dietach odchudzających”. Szczególnie dotyczy to selera naciowego. Jest to najmłodsza odmiana tego warzywa, wyhodowana w Utah w USA w ubiegłym wieku. Kruche łodygi o orzeźwiającym smaku są pozbawione łykowatych włókien. Świetnie nadają się do jedzenia na surowo – nie tracą cennych witamin. Można dodawać je do sałatek, zup, surówek i wyciskać z nich sok. Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy mają niewiele kalorii, jednak jeśli chodzi o indeks glikemiczny – kluczowy wskaźnik np. w diecie Montignaca- różnią się znacząco. Indeks glikemiczny informuje o poziomie glukozy we krwi 2-3 godziny po jedzeniu – jeśli chcesz schudnąć, powinnaś unikać produktów o IG wyższym niż 50. Na wysokość IG pożywienia ma wpływ m.in. obróbka cieplna, dlatego surowy seler korzeniowy ma IG=35, ale gotowany aż 85, osoby odchudzające się powinny zatem jeść seler surowy, a nie w postaci zdrowej skądinąd zupy-kremu. Podobnie jest z selerem naciowym – najlepiej jeść go w formie świeżych sałatek albo po prostu jako przekąskę.

kości seler •   mąka •   jajko •   bułka tarta

•   1 jabłko (kwaskowe, soczyste) •   sok z połowy cytryny •   3-5 łyżeczki cukru •   3 łyżki śmietany 18% •   rodzynki

Jakie witaminy i minerały zawiera seler? W 10 dag bulwy selera jest zaledwie 7 kalorii, a w naci jeszcze mniej, 4-5 kcal. Amerykanie i Japończycy, którzy mają

wręcz obsesję na punkcie żywienia i leczenia selerem, doszukali się w nim aż 86 cennych składników. Chociaż smak wcale tego nie sugeruje, jest w tym warzywie dwukrotnie więcej witaminy C niż w cytrusach. W zależności od pory roku i sposobu przechowywania może mieć jej nawet do 150 mg w 100 g. Seler zawiera też naturalną witaminę B kompleks, łącznie z kwasem foliowym i witaminą PP. Bulwa i jasne liście mają niewiele beta-karotenu, ale już ciemnozielone łodygi naciowej odmiany znakomicie uzupełnią w naszym organizmie jego niedobory. Podobnie zresztą jak witaminy E, nazwanej witaminą młodości. Swą sławę zawdzięcza on też pierwiastkom mineralnym, których skład ułatwia organizmowi ich przyswajanie. Seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, dużo wapnia, potasu i cynku, a także nieco magnezu i żelaza.

Uwaga

•   Napar z nasion selera znakomicie obniża ciśnienie tętnicze i koi system nerwowy. Nie wolno jednak do tego celu stosować nasion przeznaczonych do uprawy, kupowanych w sklepach ogrodniczych. Mogą być spryskiwane ochronnymi środkami chemicznymi. W celach terapeutycznych stosujemy tylko nasiona kupione w sklepach ze zdrową żywnością. •   Miąższ selera ma tendencję do sinienia. Dlatego przyrządzając surówkę lub sałatkę, najpierw kroimy warzywo na części, a dopiero później obieramy, dokładnie myjemy i kropimy sokiem z cytryny.

Kotlety z selera Surówka z selera Surówka z selerem Składniki: Składniki: i winogronami •   1 duży seler •   1 średniej wiel- •   sól •   pieprz •   odrobina Vegety •   olej do smażenia

Przygotowanie:

Obrany seler pokroić na dość grube plastry. Zalać wodą, nieco osolić i gotować aż lekko zmięknie (nie może się rozgotować!). Trwa to ok. 5-10 minut od zagotowania się wody. Seler osączyć, ostudzić, panierować kolejno w: mące, jajku z przyprawami, bułeczce. Smażyć na złoto na rozgrzanym tłuszczu. Podawać z ziemniakami i buraczkami

Przygotowanie:

Obrany seler i jabłko zetrzeć na tarce. Dodać sok z cytryny, śmietanę i cukier (wg smaku). Wymieszać. Jeśli chcesz dodać rodzynki to najpierw musisz je namoczyć w ciepłej wodzie około 15-20 minut. Odlej wodę i dodaj so surówki.

Składniki:

•   1/2 niedużego selera •   1 duże jabłko •   szklanka różowych winogron •   sok z cytryny •   1/3 - 1/2 szklanki jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

Seler obrać i pokroić w cienkie paseczki, ale jeżeli ktoś nie ma cierpliwości może być w kostkę. Jabłko obrać i pokroić w kostkę. Wymieszać i skropić sokiem z cytryny. Winogrona pokroić na połówki lub ćwiartki i najlepiej pozbawić pestek. Wymieszać i polać jogurtem. Od razu podawać.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

33


Najlepsze i najgorsze połączenia żywieniowe Zdrowie

Poznaj popularne duety w kuchni i sprawdź czy są korzystne dla organizmu, czy wręcz przeciwnie. Niektóre goszczą na naszych stołach od wieków. Gospodynie wiedzą, co robią? Biały ser i pomidory, marchew z masłem, kapusta kiszona polana oliwą: znacie? Lubicie? Macie pewność, że to zestawy, które wyjdą wam na zdrowie? Cóż, nawet opinie dietetyków są podzielone, bo czasem dane połączenie jest niekorzystne, ale tylko w znacznych ilościach (a w nadmiarze wszystko szkodzi) lub niewskazane dla osób z predyspozycjami do pewnych problemów zdrowotnych. Wśród kulinarnych połączeń są tandemy optymalne, „tylko” niekorzystne, na przykład utrudniające wchłanianie składników odżywczych, ale także naprawdę niezdrowe. Jakich „niebezpiecznych związków” powinniśmy unikać, a na jakie postawić? Czytaj, biorąc poprawkę na fakt, że zawsze warto zachować umiar, także w ostrożności.

Gotowana marchew i odrobina masła Marchewka jest jednym z pierwszych pokarmów podawanych dzieciom i najczęściej zalecanym warzywem dla osób starszych. Nieprzypadkowo mówi się, że jest dobra na wszystko. Jej najcenniejszym skarbem jest beta -karoten (prowitamina A). Można jeszcze „ulepszyć” cudowne warzywo. Wystarczy niewielka ilość tłuszczu dodana pod koniec gotowania albo już na talerzu, aby prowitamina zawarta w marchewce, dyni, szpinaku czy brokułach, przekształciła się w cenną witaminę A. Sam beta-karoten wzmacnia system odpornościowy organizmu. Natomiast witamina A jest niezbędna do właściwego metabolizmu białka w organizmie. Wzmacnia błony śluzowe ust, nosa, gardła, płuc, zwiększając tym samym odporność i chroniąc je przed infekcjami. Pomaga w budowie i naprawie kości, zębów, włosów, paznokci. Chroni błonę śluzową oka przed wysychaniem, stanem zapalnym (jest to szczególnie ważne dla osób noszących szkła kontaktowe oraz dla miłośników komputera i telewizora). Poprawia widzenie o zmroku, wzmacnia system odpornościowy, ogranicza tempo procesów starzenia, poprawia stan skóry zniszczonej przez oparzenie lub odmrożenie, poprawia stan naczyń krwionośnych.

34

Kiełbasa i chrzan

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie innego połączenia na świątecznym stole. Jednak niewiele osób wie, dlaczego to robimy. Tymczasem ten kulinarny związek to dowód ludowej mądrości. Chrzan dodawany do potraw ułatwia trawienie oraz przyspiesza przemianę materii. Ma również działanie bakteriobójcze. Nie sposób odmówić sobie świątecznej kiełbasy, która, niestety, jest tłusta. Smakosze swojskiego jedzenia mogą jednak zagwarantować sobie szybsze spalanie tłuszczu dzięki połączeniu kiełbasy z chrzanem. Według dietetyków tłuste mięso warto łączyć z przyprawami mającymi ostry smak, jak choćby wspomniany wyżej chrzan czy musztarda, które przyspieszają spalanie kalorii nawet o 25%!

Kiszona kapusta i oliwa W którym domu nie stosuje się tego połączenia? I bardzo dobrze! Kiszona kapusta jest zdecydowanie zdrowsza niż surowa, czy gotowana. Znajdują się w niej spore ilości witaminy B12, która wpływa pozytywnie na stan naszego umysłu, daje uczucie radości poprawiając nam nastrój i wzmacnia odporność na stres. Do tego koi nerwy, przyspiesza wykorzystanie żelaza oraz odpowiada za budowę czerwonych krwinek. Działa też odmładzająco. Przyczynia się do wzrostu komórek i odbudowy tkanki kostnej. Do tego jedząc ją, fundujemy sobie solidną dawkę witaminy C. Kiszonki nam służą także ze względu na „dobre” bakterie Kiszoną kapustę powinniśmy zestawiać z oliwą, dzięki czemu zawarte w nich witaminy są lepiej przyswajalne. Warto też dodawać do kapusty kminek, by uniknąć wzdęć (czytaj o domowych metodach ich łagodzenia). Odciśnięta kapusta kiszona zmieszana z cebulą, kminkiem i olejem może również pomóc cierpiącym na choroby żołądka, chroniczne zaparcia i o zmniejszonej ilości czerwonych ciałek krwi.

Świeże pomidory bez świeżych ogórków W surowych ogórkach (podobnie jak w innych warzywach dyniowatych,

np. w kabaczku lub patisonie) występuje enzym (askorbinaza), rozkładający witaminę C. By zapobiec jej stratom, nie łącz świeżych ogórków z warzywami bogatymi w tę witaminę: papryką, pomidorami, kapustą. Zamiast świeżych ogórków wykorzystaj do sałatek kiszone, bo wtedy askorbinaza ulega zniszczeniu. Jeżeli to nas nie przekonało do zrezygnowania z takiego połączenia (kochamy je!), to warto przypomnieć, że witamina C jest niezbędna do tworzenia kolagenu - podstawowego składnika skóry, tkanki łącznej i tkanki chrzestnej. Witamina C jest najważniejszą witaminą dla systemu odpornościowego. Kwas askorbinowy jest między innymi konieczny do syntezy noradrenaliny. Ponadto ma też działanie przeciwutleniające, to znaczy chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (odmładza!). ALE: - To nie jest do końca prawda, że łączenie pomidora i ogórka jest niezdrowe. To trochę taki przesąd - podkreśla Ewa Mirkowicz, specjalista ds. żywienia człowieka z Centrum Dietetyki i Edukacji Żywieniowej Salvere. - Wszystko zależy od tego, co chcemy z tej sałatki otrzymać. Ale tak jest niemal ze wszystkim. Powinniśmy sobie zadać pytanie, czego oczekujemy od pożywienia i tak układać jadłospis, aby dostarczać naszemu organizmowi to, czego on potrzebuje. Jeśli chodzi o sałatkę grecką, to obecność w niej ogórka eliminuje z niej zupełnie witaminę C. I wszystko jedno, czy to będzie sałatka grecka, czy na kanapce położymy pomidora i ogórka. Ale nie możemy powiedzieć, że sałatka grecka będzie niezdrowa. Nadal będą w niej minerały, potas, wapń, witaminy z grupy B, błonnik. Okazuje się, że enzym w ogórku, który zabija witaminę C, działa tak nie tylko na pomidora, ale też na inne warzywa. Ale jednocześnie ogórek dostarcza nam różnych elektrolitów. Jest soczystym i orzeźwiającym warzywem, chociaż nie jest polecany jako wybitne źródło jakiegoś składnika. Raczej powinny go unikać osoby cierpiące na wzdęcia, bo jest warzywem ciężkostrawnym. Lepiej więc go traktować jako urozmaicenie diety.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Chociaż utrata witaminy C jest spora, tego duetu nie wybieramy tylko ze względu na nią. Nie zaszkodzi, ma wiele innych zalet. Zatem można jeść bez obaw, chociaż osobno zdrowiej.

Fasola i czerwona papryka Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 700 milionów ludzi na świecie cierpi na niedobór żelaza, które odgrywa kluczową rolę w procesie wytwarzania hemoglobiny. Choć wystarczające dla nas dawki tego mikroelementu znajdują się w mięsie, rybach, warzywach ciemnozielonych, fasolowatych i płatkach śniadaniowych, tylko 10 proc. spożytej ilości żelaza zostaje wchłonięte w jelitach. Szczególnie trudno wchłania się tzw. żelazo niehemowe, którego głównym źródłem są produkty roślinne. Dlatego osoby stosujące diety wykluczające i wegetariańskie są w większym stopniu narażone na wystąpienie anemii. Nie oznacza to jednak, że całe pokłady żelaza zawarte na przykład w fasoli trzeba spisać na straty. Wystarczy połączyć ją z czerwoną papryką, kopalnią witaminy C, by zwiększyć przyswajalność żelaza, a dodatkowo zafundować sobie doskonałą kurację antyutleniającą.

Szpinak i jogurt Szpinak przez lata uchodził za znakomite zielone źródło żelaza. Niestety, to mit. Zasługuje na miejsce w naszej kuchni przede wszystkim ze względu na zawartość kwasu foliowego. Ta witamina z grupy B wcale nie jest potrzebna tylko kobietom w ciąży. To źródło życia. Szpinak obfituje także w inne witaminy i sole mineralne, cenne barwniki o działaniu przeciwutleniającym. Nawet szpinak ma słabsze strony. Zawiera kwas szczawiowy (sporo go też w szczawiu i rabarbarze), a ten źle wpływa na przyswajanie wapnia. Wchłonięty kwas szczawiowy odkładany jest w narządach wewnętrznych. Jeśli w naszym codziennym pożywieniu są duże ilości kwasu szczawiowego, a małe wapnia, to w konsekwencji dochodzi do niedoborów tego makroelementu. Jest na to rada! Do dania ze szczawiem wystarczy dodać mleka, śmietanę lub jajko, a wapń zawarty w nabiale połączy się z kwasem szczawiowym z tych warzyw, nie naruszając zasobów wapnia w organizmie.

Ser biały z pomidorami W wielu dietach odchudzających zalecane jest jedzenie sera białego z pomidorem. Jednak takie połączenie sprzyja wystąpieniu bolesnej choroby stawów. Dlaczego? Zawarte są po-

midorach kwasy (cytrynowy, jabłkowy, chlorogenowy i kumarynowy), łącząc się z wapniem, powodują powstanie nierozpuszczalnych kryształków. Więcej o dnie moczanowej Fakt, biały ser nie jest imponującym źródłem wapnia, ale go zawiera wystarczająco dużo (patrz: tabela). Kryształki odkładają się w stawach, wywołując silne bóle (więcej o dnie moczanowej). Nie należy jednak wpadać w panikę po zjedzeniu kilku porcji. Dopiero stosowanie nieracjonalnej diety, eliminacyjnej, opartej na kilku składnikach zaledwie, w dodatku przez dłuższy czas, może być szkodliwe dla naszych stawów. ALE: Chociaż można empirycznie potwierdzić, że taki duet prowadzi do powstania kryształów, ostatecznie mechanizm powstawania chorób reumatycznych autoimmunologicznych nie został poznany. Nie dowiedziono także ostatecznie, że taka dieta szkodzi zdrowym. Stąd sporo opinii o „micie”, ale i ostrzeżeń dietetyków, którzy zalecają jednak rozsądek, choćby na wszelki wypadek.

Kapusta i ryby No i kolejne połączenie, które jest strasznie popularne. Ryba (najlepiej grillowana) z ryżem i kiszoną kapustą to jeden z ulubionych obiadów dla wielu osób. Na całe szczęście zasada „niełączenia” dotyczy tylko kapusty „niekiszonej”. Uff. Jako, że świeża kapusta zawiera związki wiążące jod zawarty w rybach i innych owocach morza, to... traci on swoją dostępność. Niestety nie tylko kapusta. Również kalafior czy brukselka mimo, że są bogatym źródłem witamin C, E, a także siarki, zawierają te niekorzystne dla rybek związki. Dodatkowo, jeśli coś zawiera witaminę C, poprawia przyswajanie jodu! Czyli wspomniana kapusta kiszona, w przeciwieństwie do wersji świeżej, jest do ryby świetnym dodatkiem.

Herbata i ciasto drożdżowe Ciasto drożdżowe jest jednym z najmniej kalorycznych ciast. To pierwsze, co powinno Was do niego przekonać. Poza tym jest dość łatwo strawne, co dla osób z kłopotami z układem pokarmowym powinno być plusem. A dodatkowo smakuje genialnie, zwłaszcza z dżemem czy szklanką mleka. Ale popijanie takiego smakołyku herbatą nie jest zbyt dobre. A wszystko przez garbniki... Hamują wchłanianie witaminy B1, a także wapnia, cynku, magnezu, żelaza, miedzi, których źródłem jest nasze ciacho. No i jak żyć?

Kawa lub herbata i nabiał Kawa i herbata zawierają kwas szczawiowy, który wiąże wapń z na-

Zdrowie biału – z żółtych serów, białych, jogurtu czy kefiru. Tworzą się szczawiany, które odkładają się w drogach moczowych, powodując bolesną kamicę. No i znowu, związany wapń przyswaja się bardzo bardzo źle. W zasadzie nie jest nam do niczego potrzebny. Do kawy dobrze jest za to dodawać mleko. Wówczas ten wapń, który jest w nim zawarty, zostanie związany przez kwas szczawiowy z kawki, a ten z twarogu czy żółtego sera pozostanie w tej najlepszej dla nas postaci. Nie pij herbaty z cytryną Lubisz herbatę z cytryną? Lepiej nie pij jej za dużo. Okazuje się bowiem, że w liściach herbaty jest glin. Jeśli do niego dodamy cytrynę, to ten glin łączy się z kwasem cytrynowym i powstaje związek zwany cytrynianem glinu. Glin staje się niebezpieczny dla naszego organizmu. Do tego taka postać glinu jest łatwo przyswajalna przez organizm. Naukowcy uważają, że właśnie ten cytrynian glinu powoduje powstanie choroby Alzheimera. Ale bez przesady, dwa czy trzy kubki takiej herbaty nie powinny nam zaszkodzić. Specjaliści jednak radzą, aby pić najwyżej jedną filiżankę dziennie. To używka - podkreślają. Do tego herbata wypłukuje wapń i magnez. Lepiej więc zamiast herbaty pić wodę mineralną, która zawiera wapń i magnez. Nie wolno też herbatą popijać tabletek z żelazem, bo związki taniny wypłukują żelazo z organizmu. Unikaj kanapek z szynką i serem Lubisz kanapkę z szynką i plasterkiem sera? Albo bardzo popularne pasty mięsno-jajeczne, pasty z ryby i sera, z ryby i jajka? To najczęściej spotykane połączenia. Okazuje się jednak, że właśnie one sprawiają, że żelazo, które jest w mięsie, zupełnie się nie wchłania, bo przeszkadza mu wapń, który jest w nabiale. To o tyle ważne, że żelazo człowiekowi jest bardzo potrzebne, a to pierwiastek w ogóle trudno wchłanialny i trudno dostępny. Według norm powinniśmy jeść 1 gram dziennie białka na kilogram wagi, ale tylko 1/3 białka pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem problem jest taki, że człowiek spożywa za mało białka i jeśli jeszcze dodatkowo blokuje wchłanianie z białka żelaza, to w organizmie mamy za mało tego pierwiastka. To niekorzystne. Nie da się też żelaza z mięsa zastąpić żelazem z warzyw, bo wchłanianie go np. z roślin strączkowych (gdzie jest go najwięcej) jest o wiele gorsze. Lepsze są suszone morele. Należy także pamiętać, że na przyswajalność żelaza mają wpływ również inne składniki. Źródło: zdrowie.gazeta.pl dziennikzachodni.pl

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

35


Uzależnienie emocjonalne – 5 dylematów Psychologia

Problem osób uzależnionych emocjonalnie objawia się tym, że nie są one w stanie żyć samodzielnie i są przekonane, że inni stanowią ich „dopełnienie”. Kiedy ktoś je opuszcza, czują się więc całkowicie bezradni i popadają w stan goryczy i osamotnienia. Uzależnienie emocjonalne polega na tym, że nie potrafimy żyć samodzielnie, bez partnera. Kiedy następuje kres dotychczasowego związku, niemalże natychmiast szukamy kogoś, kto wypełni pustkę powstałą po byłym ukochanym. Bardzo często jednak te nowe relacje uczuciowe nie są oparte na prawdziwej miłości, lecz na fizycznej potrzebie bycia z kimś. Gdy nie ma między partnerami uczucia, taki związek szybko się wypala, zaczynamy się ze sobą nudzić i z czasem każdy idzie w swoją stronę. I sytuacja powtarza się kolejny raz… Jeśli i tak jest w twoim przypadku, to klasyczny objaw, że cierpisz na uzależnienie emocjonalne od partnera. Bardzo często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problem ten dotyczy właśnie nas. Nie przekonują nas nawet takie objawy jak strach przed samotnością, desperacja, poczucie nieszczęścia, itp. Wbrew pozorom wyjście z nałogu emocjonalnego uzależnienia od partnera nie jest takie proste. Nie wystarczy zdać sobie sprawy z problemu – jego rozwiązanie i rozpoczęcie nowego życia wymaga wiele czasu i pracy nad sobą. Warto jednak się poświęcić, ponieważ rezultaty „kuracji odwykowej” mogą stanowić dla nas klucz do prawdziwego szczęścia.

Nie potrafisz wytyczyć sobie granic Powinniśmy nauczyć się jasno wytyczać granice niemalże w każdym aspekcie naszego życia. Na przykład: bardzo lubisz alkohol, ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że nadużywanie tego typu trunków bardzo niekorzystnie wpływa na twoje zdrowie. Jeśli nie wytyczysz sobie granicy w tej kwestii, w niedalekiej przyszłości możesz na własne życzenie pogrążyć się w poważnej chorobie.

36

Uzależnienie emocjonalne od partnera funkcjonuje dokładnie w taki sam sposób jak wszystkie inne nałogi. Osoba zależna prędzej czy później „jest zmuszona” do zachowań i działań, których nie lubi lub nawet nie są one zgodne z wyznawanymi przez nią wartościami. Uległe osoby zgadzają się na wiele rzeczy tylko dlatego, by zadowolić swojego partnera, by ten był szczę-

śliwy i na zawsze pozostał przy jej boku. Dlatego też wiele z nich zgadza się nawet na różne formy przemocy lub nadużyć, które jeszcze bardziej osłabiają nadwątlone już poczucie własnej wartości. Uzależnienie emocjonalne od partnera to stan, który odbiera nam zdolność trzeźwego myślenia. Z obawy przed odrzuceniem nie jesteśmy w stanie zdobyć się na szczerość. Wolimy żyć w kłamstwie i strachu tylko dlatego, że nie wyobrażamy sobie życia w samotności.

Twój świat kręci się wokół osoby “ukochanego” Uzależnienie emocjonalne w bardzo silnym stopniu wpływa na osobowość osoby uzależnionej. Zmienia się ona bowiem w zależności od upodobań obecnego partnera. Osoba, która nie potrafi żyć sama, „dopasowuje” się do charakteru partnera.

Zwykle, kiedy poznajemy kogoś nowego, nasze dawne życie nie ulega drastycznym przemianom: lubimy te same rzeczy, co kiedyś, chodzimy do ulubionych miejsc, pielęgnujemy swoje pasje… Jednak w przypadku osoby podatnej na uzależnienie emocjonalne, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Osoba zależna emocjonalnie wraz z wejściem w nowy związek tarci swoje dotychczasowe „ja”, całkowicie dostosowując się do gustów nowego partnera. Zapomina o swoich pasjach i marzeniach. Zamiast zajmować się tym, co lubi i co jej sprawia przyjemność, oddaje się ulubionym zajęciom partnera. Dodatkowo pojawia się obsesyjne poczucie myślenia tylko o partnerze, jego zadowoleniu i szczęściu, które spycha własne potrzeby na drugi, mnie ważny plan. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ osoba zależna emocjonalnie nie widzi związku jako połączenia dwóch samodzielnych jednostek, lecz jako jedną całość, w której nie ma miejsca osobistą przestrzeń.

Przekonanie, że nie masz wpływu na własne szczęście Kiedy nasze samopoczucie i nastrój zaczynają zależeć od humoru partnera, powinnyśmy sobie uświadomić, że prawdopodobnie uzależniłyśmy się emocjonalnie od naszej drugiej połówki. Zwykle jest to jeden z pierwszych sygnałów poważnego problemu. Gdy taka sytuacja staje się naszą codziennością, zaczynamy tracić kontrolę nad własnymi emocjami i stają się one zależne od samopoczucia partnera. Wystarczy jedno nieodpowiednie słowo z jego strony, by przyjemny dotychczas dzień zamienił się koszmar.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Staraj się nie dopuścić do sytuacji, by twoje samopoczucie zależało od innych osób. Przecież tylko ty masz wgląd do własnej duszy i nikt inny nie wie, w jakim humorze się dziś obudziłaś. Dlaczego na siłę miałabyś zamieniać melancholijny nastrój na szaleńcze wygłupy lub odwrotnie? Ty jesteś panią swoich emocji i też masz prawo do chwili słabości. Nie pozwól, by ktokolwiek zawładną twoją duszą i sprawiał, że w wielu momentach czujesz się niekomfortowo.

Przeraża cię myśl, że partner mógłby cię opuścić Być może już wielokrotnie zmieniałaś partnera i niewykluczone, że to ty postanowiłaś zerwać związek… Jeśli taka sytuacja miała miejsce, z pewnością zrobiłaś to, ponieważ spotykałaś się już wtedy z kimś innym. Pamiętajmy, że osoba zależna emocjonalnie nigdy nie opuszcza swojego partnera tylko dlatego, że nie jest już z nim szczęśliwa. No chyba że… znalazła już nową miłość. W przeciwnym razie tkwi w związku bez uczucia, żyjąc w ciągłym strachu przed porzuceniem.

Dlatego też partner staje się tak ważny i obsesyjnie staramy się go zadowolić, by nigdy od nas nie odszedł. Krótko mówiąc, ulegamy i całkowicie się mu podporządkowujemy. Taka postawa jest źródłem wielu negatywnych emocji i stanów psychicznych, takich jak rozgoryczenie, strach, desperacja, depresja itp.

Chociaż nie jesteś szczęśliwa, nie masz odwagi odejść Nawet jeśli podświadomie wmawiasz sobie, że jesteś szczęśliwa, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Tak naprawdę to wcale nie wiesz, jak to jest być szczęśliwą. Za każdym razem, gdy stajesz twarzą w twarz z samotnością, dostajesz ataku paniki. Twój partner nie jest dla ciebie niczym innym jak „narkotykiem”, bez którego nie potrafisz żyć i łapczywie prosisz się o swoją codzienną dawkę. Kiedy jej brakuje, nie jesteś w stanie przetrwać detoksu. Jeśli cierpisz lub cierpiałaś na uzależnienie emocjonalne, nie możesz myśleć, że twojego problemu nie da się

Psychologia rozwiązać. Znajdź wsparcie u rodziny, przyjaciół, zapisz się na terapię… Czasem wystarczy spojrzeć na własne życie z innej perspektywy i rozwiązanie problemu bywa łatwiejsze, niż ci się mogło wcześniej wydawać. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na przebywanie sama ze sobą, nie szukaj partnera na siłę. Kiedy zaakceptujesz siebie i odbudujesz poczucie własnej wartości, z pewnością pojawi się na horyzoncie nowy partner, z którym będziesz miała okazję rozpocząć nowe, szczęśliwe życie.

Na zakończenie Zdajemy sobie sprawę, że rozpoczęcie nowego etapu w życiu nie jest łatwe, ale kto powiedział, że łatwo jest zostawić za sobą jakikolwiek nałóg? Kiedy nauczysz się spędzać czas ze sobą i będziesz dobrze czuła się we własnym towarzystwie, będziesz w stanie stworzyć harmonijny związek oparty na szczerym uczuciu, a nie na emocjonalnej potrzebie. Źródło: krokdozdrowia.com

Jak pomóc dziecku przed stresującymi egzaminami

Podczas matur i egzaminów do szkół rodzicom udzielają się szkolne emocje i lęki dzieci. Ba, niekiedy oni sami je prowokują. Na uczniów nakładana jest zbyt duża presja, której nie zawsze mogą sprostać. A do egzaminów należy podchodzić rozsądnie - przekonuje psycholog, Monika Werwicka.

"" Aleksandra Fandrejewska Pani Bożena odwiedza kolejne szkoły we Wrocławiu. Potem rodzina usiądzie i wspólnie zdecyduje, do których trzech szkół Karolina będzie zdawała. Dlaczego do tylu? - Bo na to pozwalają przepisy. A dziecku trzeba dać szansę - tłumaczy pani Bożena, urzędniczka. Atmosfera wyścigu udzieliła się wszystkim dobrym uczniom w klasie Karoliny i ich rodzicom. Ci nawet ją podsycają, bo to oni biegają na dni otwarte i relacjonują w domach, co zobaczyli i usłyszeli. Kto „obstawiałby” tylko jedną szkołę, traktowany byłby jak odmieniec. Trwa więc szkolna giełda: gdzie najlepiej jest zdawać i dlaczego. A to jeszcze pogłębia stresy związane ze zmianą szkoły i z testami na koniec gimnazjum.

Do egzaminów należy podchodzić rozsądnie - Ten problem dotyczy ludzi z wielkich

miast - twierdzi Monika Werwicka, szefowa poradni pedagogiczno-psychologicznej w Warszawie. - Gdzie indziej nie ma takiego wyboru, szum informacyjny wokół szkół średnich jest więc mniejszy. Jej zdaniem, nawet jeśli dziecko zdaje do trzech szkół, należy do egzaminów podchodzić rozsądnie. - Dziecko musi wiedzieć, że rodzice są z niego dumni, gdy ma ambicje. Ale powinni tak się zachowywać, by ono czuło się bezpiecznie, nawet ponosząc porażkę. - Młody człowiek przejmuje widzenie świata od rodziców, a komunikat jest jasny: trzeba być super - mówi Sławomir Murawiec, psychiatra ze stołecznego Centrum Zdrowia Psychicznego. Ale sposób, w jaki się dochodzi do pozycji najlepszego, bywa różny. Często zapracowani, zmęczeni rodzice pokazują, że świat to wielkie zmaganie się i ciągła walka. Młodzież, dzieci zewsząd słyszą o „wyścigu szczurów”. Jeśli ich rodzice

sami nie czują się zmuszani do udowadniania swojej zawodowej przydatności, to i tak media podsycają mit nieustającej konkurencji. Trzeba być najlepszym i to już od najmłodszych lat. Młodzi ludzie podążają za tym wyobrażeniem i odnoszą sukces lub nie dają sobie rady. Rodzice przychodzą niekiedy i mówią „napraw go”, tak jakby dziecko było lodówką czy pralką - opowiada doktor Murawiec. - Nie widzą swojego dziecka, tylko własne wyobrażenie o nim. I wymagania stawiają nie dziecku, a tym wyobrażeniom. Egzaminy, w sytuacji, gdy życie traktowane jest jak nieustający pojedynek, jeszcze bardziej stresują. - Na dodatek traktowane są jak wyzwanie, od którego zależy cała przyszłość ucznia - dodaje psychiatra. Ale zaznacza, że na szczęście nie wszyscy rodzice tak się zachowują: wielu ma czas, by uważnie wsłuchiwać się w swoje dzieci.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

37


Psychologia Naucz dzieci marzyć

Tak często jak tylko możesz, otul dzieci w nocy w łóżku i twórz trwającą więź, aby wyrosły na silnych i zdrowych dorosłych. Uczenie dzieci marzyć nie oznacza zachęcania ich do bujania w obłokach i pozbawiania ich obiektywizmu oraz odpowiedzialności. Ten rodzaj edukacji ma pozwolić, by dzieci mogły identyfikować swoje marzenia w celu ich późniejszej realizacji i czuły się nieskrępowane w tworzeniu swojej wizji życia. Dorastanie w towarzystwie strachu najpierw tworzy brak poczucia bezpieczeństwa i niepewność, a następnie zakłada na serce oraz stopy dzieci swoiste kajdanki.

Strach powoduje ból i rany Prawdą jest, że nikt z nas nie jest ekspertem w dziedzinie pedagogiki czy psychologii dziecięcej, ale wszyscy wiemy, że każde dziecko ma swoje potrzeby i najlepsza reakcja na nie płynie prosto z serca: bycie blisko nich i prowadzenie ich do szczęścia, nie strachu.

Dzieci są bardzo kruche… i z tego tworzą się marzenia – zaopiekuj się nimi Mózg dziecka jest chętny do nauki, doświadczania, odbierania, odczuwania i marzenia. Ich neuroplastyczność jest niesamowita i pozostaje taka do około 4-5 roku życia. Wszystko, co przydarza się we wczesnym dzieciństwie bez wątpienia na długo będzie miało swoje odbicie w mózgu. Dlatego też należy w tym czasie szczególnie dbać o budowanie więzi, troszczyć się o zdrowie i zapewnić dzieciom poczucie miłości oraz bezpieczeństwa. Czy dzieci rzeczywiście skonstruowane są z kruchego materiału? W pewnym sensie tak. Oto kilka powodów.

Pierwsze lata życia dziecka mogą zdeterminować ich przyszły rozwój

•   Dziecko, którym nikt się nie zajmuje podczas płaczu, może np. wykazywać tendencje do dorastania w większym stresie. •   Dziecko, które nie jest noszone, tulone i nie czuje bliskości ze strony rodziców, nie nawiąże takiej samej liczby połączeń neuronowych jak niemowlę, któremu ciągle poświęca się uwagę. •   Dzieci są znacznie bardziej kruche niż Ci się wydaje, ponieważ interpretują świat na podstawie bodźców, które odbierają. Dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym i rozsądnym. Edukowanie dzieci wymaga czasu, cierpliwości i dużej dawki życzeniowego myślenia z Twojej strony. Teraz bardzo często rodzicami miotają różne wątpliwości.

Czy będę dobrą matką? Czy będę dobrym ojcem dla mojego dziecka? Nie miej obsesji na punkcie tych pytań. Czasami rodzic kierowany przez własny instynkt odnosi największy sukces. To dlatego, że jego intencje wynikają z miłości i tego zażyłego przywiązania, którego nie zrozumie nikt poza dzieckiem.

Edukacja bez strachu Pierwszą rzeczą, jaką potrzebuje dziecko właśnie otwierające się na świat, zaczynające chodzić, mówić i wchodzić w interakcje ze środowiskiem, jest poczucie bezpieczeństwa. Ręce, które będą przy nim oraz słowa zachęty do odkrywania, zabawy i radości. Życie dziecka w dużej mierze musi wyglądać jak gra. W taki sposób przetwarza-

ją one rzeczywistość i starają się ją zrozumieć. Dziel z nim takie momenty. Twórz marzenia używając zabawek, książek, biegając po ulicy, brudząc ręce w błocie, ziemi i kwiatach. Im więcej macie doświadczeń i rozmów, tym więcej marzeń przekazujesz. Jeśli tylko nałożysz bariery i wypełnisz życie dziecka ciszą oraz słowami „nie denerwuj mnie, nie teraz”, „nie mam w tym momencie czasu”, „zawsze przychodzisz do mnie z bzdurami”… to w końcu dziecko wydorośleje w poczuciu strachu i nieważności. To coś, czego nie powinno się nigdy robić.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz dać swojemu dziecku jest czas Zrozum i pomóż dziecku stawić czoła lękom Musisz to rozważyć. Świat dziecka jest bardzo złożony i chociaż dbasz o każdy aspekt i szczegół jako rodzic, nie jesteś w stanie objąć wszystkich aspektów jego życia. Kiedy chodzą do szkoły, mogą być zastraszane i rozwiną się w nich pewne strachy i lęki… należy być czujnym. Każdego dnia znajdź czas, by porozmawiać z dzieckiem o tym, jak minął mu dzień. Zanim pójdą do łóżka, możecie odbyć spokojną rozmowę bez osądów, używając tylko intuicji i dając im przestrzeń, by czuły, że mogą mówić. Nieistotne, czy mają 4 lata czy 14 lat. One zawsze potrzebują Twojej pomocy. Musisz być tam dla nich.

Źródło: krokdozdrowia.com

Stop saying “Do What You’re Told!”

Do you want to be told what to do? I haven’t found a single person who likes it. Whether you’re 4 or 40, it’s generally not a favorite. "" Sarah MacLaughlin

I know you still need your kids to follow directions, I really do. But the old ways of getting kids to do what they’re told are rooted in fear and shame: demand, command, spank, yell, use time -out, take away privileges and impose other consequences. Despite many cultural shifts, we have not come very far from wanting children to be seen and not heard. People mainly approach parenting from a perspective of wanting to control children’s behavior and avoid their emotional outbursts. The aforementioned cadre of coercive and authority-based approaches are used because folks have forgotten (or simply don’t know) two things: •   Children are immature humans who are doing the very best job they can to

38

manage their behavior, emotions and whole selves given their developmental stage. Loud, messy feelings are totally normal. •   Children’s development and emotional growth unfolds in a fairly predictable manner. Many undesirable behaviors will cease all on their own if parents can stay unruffled by strong feelings and enforce safety in a dispassionate manner, acknowledge a child’s experience while staying emotionally connected with them and offer calm guidance.

The fear-based authority model of parenting is not good for humans A few tips for a new approach to guiding kid’s behavior: •   View your child as a whole, competent human — even in infancy. Talk to them with respect and treat them with dignity.

•   Connect with them authentically on a daily basis. Children cannot survive on their own and they know it, so even a little disconnection from a parent can feel like a threatening emergency which fuels “bad” behavior. •   Reflect feelings to a child while intervening to STOP unsafe behavior. Say: “I can’t let you hit your sister, even when you feel really mad.” •   Teach through example. Humans are social creatures and children will eventually follow your example most of the time (Ironically, even if you don’t want them too!). If we want to raise loving, kind, compassionate, helpful, respectful, human beings who can exhibit self-control and emotional regulation, well then, that’s exactly who we have to be.

Source: huffingtonpost.com

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

39


Polski Monitor - Luty 2018  

Polski Monitor - Luty 2018

Polski Monitor - Luty 2018  

Polski Monitor - Luty 2018

Advertisement