Page 36

Zwierzaki

Zapach skunksa

Czy kiedykolwiek zostałeś spryskany przez skunksa, czy twój pies wdał się w walkę ze śmierdzielem? Opowiadano wiele o tym, jak pozbyć się zapachu skunksa – od soku pomidorowego do piwa do płynnego detergentu. Co tak naprawdę działa? Po pierwsze, obejrzyj oczy Twojego psa lub kota, który miał bliskie spotkanie ze skunksem. Jeśli twój ulubieniec został strzyknięty po oczach, to będą one mocno podrażnione i załzawione. „Wprawdzie nie oślepnie, ale będzie go mocno bolało”, ostrzega dr Veronika Kiklevich, lekarka z Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Waszyngtońskiego Uniwersytetu Stanowego w Pullman. Radzi przemyć oczy tym samym płynem do przemywania oczu, jakiego używają ludzie. „Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami na ulotce, a zwierzę odczuje szybką ulgę”, mówi. Wykąp go. Jeśli tylko pogoda pozwala, lepiej to zrobić na dworze, inaczej nie dowietrzysz mieszkania przez tygodnie, ostrzega dr Lynda Bond, lekarka weterynarii z prywatną praktyką w Cape Elizabeth w Maine, prowadząca cotygodniowy program o domowych zwierzętach w jednej ze stacji telewizyjnych w Portland. Użyj skórzanych lub gumowych rękawic do zabezpieczenia rąk i namydl go porządnie szamponem. Spłucz i powtórz całą procedurę od początku, radzi.

Pomidorowy cud Specjaliści nie wiedzą, dlaczego akurat sok pomidorowy tak dobrze neutralizuje zapach skunksa, ale to tradycyjne antidotum warte jest zastosowania. Po wykąpaniu i wysuszeniu „po prostu zlej go sokiem”, radzi Hazel Christiansen, właścicielka salonu piękności dla zwierząt Blue Ribbon Pet Grooming w Lewiston, Idaho, przewodnicząca American Grooming Shop Association. Wszystko zależy od wielkości twojego ulubieńca, ale pewnie zużyjesz na to nawet kilka kartonów. Zostaw zwierzę na 15-20 minut, potem starannie zmyj sok i jeszcze raz użyj szamponu, radzi. Jeśli twój pupil nadal śmierdzi, zacznij wszystko od początku. Ale uwaga, jeśli twój pupil jest biały lub bardzo jasnej maści, przygotuj się na czasową zmianę barwy jego futra. „Może nawet

36

być przez jakiś czas różowy albo pomarańczowy”, ostrzega Hazel Christiansen.

Masaż z masengillem Ten dostępny bez recepty środek od dawna jest używany w salonach piękności dla psów, jeśli trafi się im klient, który spotkał na swojej drodze skunksa. „Masengill czyni cuda”, zapewnia Tracey McLaurin, hodowczyni psów i psia fryzjerka z Winchester, Virginia. „To jedyny środek, którego zawsze używam, aby zneutralizować odór skunksa”, mówi. Dla mniejszych zwierząt mieszamy 60 g masengillu z czterema litrami wody, dla większych – ilości te podwajamy. Nacieramy mieszanką zwierzę, czekamy 15 minut, potem kąpiemy je z użyciem szamponu.

Pomoc z kuchennej szuflady Zapach wanilii pomaga zneutralizować wonie, jakie wydziela twój pieszczoch po spotkaniu ze skunksem, mówi Hazel Christiansen. Filiżanka i ćwierć wyciągu z wanilii na 4 litry wody – oto roztwór, w którym należy go namoczyć. Po 10 minutach kąpiemy go i płuczemy starannie.

Trochę chemii Według Paula Krebauma, chemika z Lisie, Virginia, najlepszym środkiem do zneutralizowania zapachu skunksa jest mieszanka: •   1/4 filiżanki sody oczyszczonej, •   łyżeczka mydła w płynie •   litr wody utlenionej. Wymieszaj w dużym, otwartym pojemniku i natychmiast użyj. Mieszanką tą myjemy włos zwierzęcia, a potem dokładnie spłukujemy. Według Statewide Program IPM, Agriculture and Natural Resources, University of California, można go bezpiecznie stosować na ludziach, zwierzętach domowych, odzieży i meblach. ieszanki nie można zakrywać ani przechowywać, ponieważ mogą eksplodować zamknięty kontener. Aby pozbyć się resztek roztworu, rozcieńcz go silnie wodą i wylej spust.

Ta mieszanka, bez dodatku mydła, była używana w laboratoriach do neutralizowania zapachu siarkowodoru, poradzi sobie więc i z zapachem skunksa.

I dezodorantów W sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić rozmaite dezodoranty. „Całkiem nieźle działają i są bardzo łatwe w użyciu”, zapewnia dr Bond.

Pozbywanie się zapachu skunksa z domu Jeśli ludzie lub zwierzęta wejdą do domu zanim zostaną pozbawieni skażenia, może się okazać, że zapach unosi się w powietrzu. Aby się go pozbyć, ugotuj ocet na patelni. W domu będzie teraz pachnieć jak ocet, ale gdy zapach zniknie, zapach skunksa również powinien zniknąć.

Czyszczenie budynków i pokładów Aby uzyskać zapach skunksa z budynków, drewnianych desek i ganków itp., Wymieszaj 1 szklankę płynnego wybielacza w galonie wody. Zachowaj ostrożność, ponieważ może wybielać powierzchnie. Najpierw spróbuj go na małym miejscu, jeśli istnieje obawa o przebarwienia.

Porady na temat de-skunking •   Spróbuj usunąć zapach z ludzi, zwierząt i przedmiotów tak szybko i dokładnie, jak to możliwe. Im dłuższy zapach jest na czymkolwiek, tym trudniej będzie go usunąć. •   Jeśli możesz, pracuj na zewnątrz, aby nie wnosić zapachu do domu lub nie upuszczaj oleju na dywan, meble lub inne przedmioty gospodarstwa domowego. •   Prysznic dokładnie z ciepłą wodą po użyciu roztworu de-skunking. •   Jeśli odzież lub inne przedmioty zostały silnie spryskane przez skunksa, możesz po prostu je odrzucić, ponieważ tkanina może utrzymywać zapach skunksa przez bardzo długi czas. •   Jest mało prawdopodobne, że jakiekolwiek rozwiązanie całkowicie wyeliminuje zapach po raz pierwszy. Może minąć kilka lub nawet kilkanaście sekund, zanim zapach całkowicie się rozproszy.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

Profile for Richard P

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019  

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019  

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019

Advertisement