Page 24

Pozbądź się szkodników z domu dom

Czasem w naszych mieszkaniach zadomawiają się drobne, ale niezwykle uciążliwe żyjątka, które wyrządzają szkody w gospodarstwie domowym lub przenoszą niebezpieczne choroby. Jak się ich pozbyć domowymi sposobami? Obecność małych lokatorów nie jest pożądana z wielu względów: przenoszą choroby, mogą kąsać, brudzić, niszczyć ubrania albo... pałaszować nawet nasze jedzenie! Zadomawiają się w kuchennych szafkach, pod listwami łazience, w szczelinach w ścianach. Wszelkie szkodniki uwielbiają miejsca ciemne, nie wietrzone, dość wysoką temperaturę ok. 20°C i święty spokój. Podstawą ich zwalczania jest więc zapobieganie pojawieniu się. Szkodniki mogą mieszkać w naszej łazience, kuchni, a nawet w sypialni. Specjalista ds. dezynsekcji Piotr Szeląg, prof. Marek Kozłowski z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW w Warszawie, właściciel sklepu ze środkami owadobójczymi Janusz Gierusz oraz hodowca owadów Jakub Urbański opowiadają, jakie insekty najczęściej możemy spotkać w naszych domach i jak z nimi walczyć. Porządek i suchość pomieszczeń, częste odkurzanie, zalepianie szpar, wietrzenie, regularne przeglądanie zapasów i pozbywanie się zepsutych produktów to najlepsza broń w walce ze szkodnikami. Ale kiedy już się pojawią, trzeba szybko się ich pozbyć. Jak więc radzić sobie z tymi z pozoru niegroźnymi, ale uciążliwymi stworzeniami? Sklepowe półki aż uginają się od specjalnych past, proszków, granulek, płynów, aerozoli. Jednak nie tylko one są skuteczne. Nic bowiem nie równa się z domowymi sposobami, sprawdzonymi przez nasze babki i prababki, przekazywanym i pokolenia na pokolenie. Dziś przedstawiamy całą listę przetestowanych metod na pozbycie się i krótką charakterystykę tych małych, ale czasami jakże uciążliwych stworzeń.

Mrówki w domu Mrówki mogą pojawić się w każdym domu. Nie są niebezpieczne, bardziej uciążliwe zwłaszcza, gdy grasują w kuchni i spiżarni. Ciepła, letnia pora zachęca je do poszukiwania pożywienia w naszej żywności.

24

Mogą stać się problemem zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Na rynku znajdziemy wiele środków owadobójczych, które pomogą pozbyć się mrówek. Niestety są one szkodliwe dla nas i zwierząt domowych. Na szczęście istnieją naturalne alternatywy, którą rozwiążą twoje problemy z mrówkami. Woda z czosnkiem Połączenie siarki i świeżego czosnku, bardzo niepokoi mrówki. Ten naturalny sposób usunie i ochroni twój dom przed inwazją mrówek. Jak przygotować preparat? Kilka rozgniecionych ząbków czosnku wrzuć do słoika z wodą. Zostaw je w wodzie na co najmniej 24h. Po jednym dniu, gotuj wodę z czosnkiem na wolnym ogniu przez 15 minut. Przelej wodę do spryskiwacza i spryskaj obszary, w których gromadzą się mrówki. Gniazda mrówek zniszczymy skutecznie, zalewając je wrzątkiem lub wodą z octem. Ryż Rozsyp ziarna ryżu w miejscach, gdzie bytują mrówki. Ziarna ryżu mrówki zaniosą do mrowiska. Z czasem ryż zacznie fermentować, pojawi się na nich grzyb, który zabija mrówki. Skórka pomarańczy Wielu ludzi wyrzuca skórkę z pomarańczy do kosza, nie wiedząc jakie ma niezwykłe właściwości. Składnik skórki pomarańczowej jest dla nich toksyczny. Skórkę pomarańczy potnij na małe kawałki lub zetrzyj na tarce. Rozsyp skórkę w miejsca pojawiania się mrówek. Mrówki zaniosą skórkę do gniazda. Substancja wybije wszystkie mrówki w gnieździe. Drożdże Drożdże są bardzo drażniące dla mrówek. Choć uwielbiają produkty drożdżowe. Jeśli umieścisz je przy gnieździe, mrówki zdechną. Zmieszaj ze sobą 100g suchych drożdży, 100g cukru w 1 litrze wody. Rozlej wodę do mniejszych pojemniczków i postaw w miejscach, w których wędrują mrówki.

Pieprz To kolejny z naturalnych składników, które pomogą pozbyć się mrówek z domu. Wymieszaj równe części wody i zmielonego pieprzu w butelce ze sprayem. Spryskaj miejsca, w których mrówek jest najwięcej. Soda oczyszczona Ten biały proszek zabija mrówki w domu i ogrodzie. Rozsyp sodę w miejscach, w których mrówki lubią wędrować. Piołun Piołun jest gorzki i nieprzyjemnie pachnie dla mrówek. Zagotuj 2 litry wody i dodaj garść piołunu. Gotuj ziele przez co najmniej 5 minut. Przelej napar do butelki i spryskaj miejsca pojawiania się mrówek. Zioła Mrówki nie lubią także aromatu niektórych ziół, na przykład mięty lub ruty zwyczajnej. Trzeba więc rozłożyć woreczki z ziołami tam, gdzie występują szkodniki. Sok z cytryny Kwaśny smak cytryny irytuje mrówki i pomaga się ich pozbyć. Mieszanka ma jednak krótki czas działania i należy ją stosować co dzień, aby osiągnąć zadowalające wyniki. Wyciśnij sok z jednej cytryny i rozcieńcz go w szklance wody. Przelej miksturę do spryskiwacza i rozpyl w miejscach gdzie znajduje się mrowisko. Można się też ich pozbyć, zostawiając w miejscach ich częstych wędrówek pół cytryny do czasu aż ta spleśnieje. Fusy po kawie Skutecznie działają też gorące fusy po kawie wylane bezpośrednio do gniazda mrówek. Pomidory Latem z plagą tych owadów w ogrodzie lub na działce można walczyć rozkładając przy miejscach ich występowania świeże liście pomidorów. Żółtko i kwas borowy Sprawdzonym sposobem jest też pasta przygotowana z żółtka i kwasu bornego. Mieszamy oba składniki i wykładamy pastę w miejscach mrówczych

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

Profile for Richard P

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019  

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019  

Polski Monitor - Lipiec/Sierpien 2019

Advertisement