Page 1

RADIO POLONIA TORONTO 100.7 FM nadajemy W NIEDZIELĘ 17:00 - 20:00

WWW.RADIOPOLONIA.CA

POLSKI

ZDROWIE

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK

onitor.com NAUKA

PORADNIK

PRZEWODNIK

Czerwiec 2018

INFORMATOR

Temat miesiąca:

Podstępna Helicobacter pylori

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Helicobacter pylori

str. 3 - 8


Temat miesiąca

Przebiegła Helicobacter pylori

Helicobacter pylori to bakteria niezwykle przebiegła – mogąca wywołać uciążliwe dolegliwości lub pozostać niezauważoną. Jej budowa i wyjątkowe właściwości pozwalają przeżyć w niekorzystnych warunkach środowiska żołądka.

Bakteria Helicobacter pylori jest wyjątkowa. Jako jedna z nielicznych bardzo dobrze radzi sobie w środowisku kwaśnym. Wszystko za sprawą enzymu – ureazy, który rozkłada mocznik do dwutlenku węgla i amoniaku. Powstały amoniak nie dość, że czyni środowisko żołądka mniej kwaśnym (dzięki czemu bakteria jest w stanie przedostać się przez warstwę śluzu do komórek nabłonka), to jeszcze dysocjuje – zostaje rozłożony do pojedynczych jonów, w tym jonów wodorotlenowych. Jony wodorotlenowe także przyczyniają się do uszkadzania komórek nabłonkowych ściany żołądkowej. Helicobacter pylori to bakteria mikroaerofilna, tj. idealne jest dla niej środowisko, gdzie tlen obecny jest w stężeniu niższym niż w atmosferze ziemskiej. Posiada rzęski zlokalizowane na jednym z jej biegunów, dzięki czemu może się poruszać.  Jest częstym gościem ludzkich żołądków – według WHO jest nią zakażonych około 30% populacji w krajach rozwiniętych, natomiast w krajach rozwijających się ponad 2 razy więcej. W Polsce ok. 84% osób dorosłych jest nosicielami Helicobacter pylori. Na szczęście jedynie u ok. 10% osób zainfekowanych wywołuje patologiczne zmiany w żołądku. Czy w takim razie wszyscy powinniśmy wykonać testy na obecność tej bakterii? Nie ma takiej potrzeby. Diagnostykę w kierunku bytności Helicobacter pylori przeprowadza się jedynie w przypadku planowanego leczenia. Metody temu służące dzieli się na inwazyjne i   nieinwazyjne. Badania inwazyjne wymagają przeprowadzenia gastroskopii, w trakcie której pobierany jest  wycinek, należą do nich – test urazowy, badanie histologiczne (pobiera się wycinek śluzówki i ocenia występujące ewentualnie zmiany), hodowla bakteryjna. U osób, u których nie ma wskazań do gastroskopii można wykonać test z kału, z krwi lub test oddechowy.

Jak można zarazić się Helicobacter pylori?

Niestety – w przypadku omawianej bakterii bardzo trudno jest ustrzec się przed zakażeniem. Zakażenie jest bardzo powszechne, nawet 70–80% osób dorosłych może być zakażonych tą bakterią, jednak nie wszyscy z tego powodu chorują. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową np. poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń, picie z  tej samej butelki, możliwość przenoszenia zakażenia w  trakcie pocałunku jest kontrowersyjna. Rozważana jest także droga tzw. fekalno-oralna. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie, wraz z wiekiem rośnie odsetek osób zakażonych H. pylori. Dodatkowo więcej zakażeń obserwuje się w krajach rozwijających się. Zakażeniu sprzyjają niedożywienie i niedobory zarówno witamin, jak i pierwiastków. Pozostaje nam więc zadbać o to, na co mamy największy wpływ – odpowiedni stan odżywienia organizmu.

Helicobacter pylori i jej związek z anemią Ostatnie badania zaznaczają niepokojący związek anemii z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Naukowcy zauważyli także związek zakażenia Helicobacter pylorii z chorobami występującymi poza żołądkiem. Dokładnie wskazują na jego związek z anemią spowodowaną niedoborem żelaza. Z tego powodu, w przypadku diagnozy zakażenia Helicobacter pylori tak ważna jest suplementacja żelaza i odpowiednia kompozycja diety. Anemia ma wiele źródeł i typów. Możemy wymienić niedokrwistość niedoborową, anemię aplastyczną, niedokrwistość hemolityczną, anemię pokrwotoczną. Na te chorobę narażone są także kobiety w ciąży. Warto zrobić badania, które mogą pomóc w diagnozie anemii, zawsze gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

3


Zdrowie Objawy zakażania U niektórych osób zakażonych infekcja przebiega bezobjawowo. W terminologii medycznej określa się, że osoby te zmagają się z fenotypem łagodnego zapalenia błony śluzowej żołądka (jest to zapalenie „proste”, które można wykryć tylko w badaniu mikroskopowym). Zapalenie to przebiega bez istotnych zmian w wydzielaniu kwasu solnego i nie niesie za sobą ryzyka choroby. U innych osób (szacuje się, że u ok. 10-20 procent osób zakażonych) bakteria może być przyczyną problemów żołądkowych. H. pylori  wytwarza enzym zwany ureazą, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla, przez co zobojętnia sok żołądkowy. Oprócz tego bakteria produkuje także inne substancje, które powodują stan zapalny mogący doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe). U tych osób diagnozuje się wrzody dwunastnicy i wrzody w części przedodźwiernikowej żołądka - schorzenia, które charakteryzują się zwiększonym wydzielaniem gastryny i kwasu solnego. W ten sposób bakteria najczęściej wywołuje  objawy ostrego nieżytu żołądka, tj.: •   niestrawność, •    wzdęcia, •   ból w nadbrzuszu (przypominające bóle wrzodowe) •   nudności, wymioty, •   gorączka, •   pogorszenie samopoczucia, •   biegunka Objawy te szybko przemijają. Nie znaczy to jednak, że bakteria została wyeliminowana. Aby zwalczyć zakażenie, należy podjąć odpowiednie leczenie. W znikomym odsetku przypadków (ok. około 1% zakażonych) rozwijają się nowotwory (w tym zwłaszcza chłoniaki żołądka). Bakteria powoduje zapalenie trzonu i zaniki błony śluzowej przedodźwiernikowej części żołądka i zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Tego typu zaburzenia zwiększają ryzyko raka żołądka.

Bakteria dpowiedzialna za choroby Za powstanie których chorób układu pokarmowego może być odpowiedzialna bakteria H. pylori? •   Zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. •   Choroba wrzodowa żołądka – jest to choroba, której najczęstszą przyczyną jest  H. pylori. 65-80% osób cierpiących na wrzody żołądka jest zakażonych.

4

Temat miesiąca •   Choroba wrzodowa dwunastnicy – szacuje się, że 95% osób zmagających się z wrzodami dwunastnicy jest zakażonych H. pylori •   Rak żołądka – H. pylori zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka, a szczególnie chłoniaka żołądka. Chłoniak rozwija się zazwyczaj na podłożu zapalenia błony śluzowej żołądka. Według badań bakteria ma wpływ na rozwój około 90% chłoniaków MALT - nowotworu tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego. •   Choroba Menetriera – jest to postać zapalenia żołądka, w której dochodzi do przerostu fałdów błony śluzowej. •   Zakażenie Helicobacter pylori wiąże się także z wieloma chorobami spoza przewodu pokarmowego, np. astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, udarem mózgu, autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy czy chorobą Parkinsona. Znanych jest kilka fenotypów chorobowych związanych z zakażeniem H. pyroli, m.in. fenotyp wrzodu dwunastnicy i fenotyp raka żołądka. U chorych na wrzód dwunastnicy wywołany przez  H. pylori nigdy nie rozwija się rak żołądka, gdyż fenotypy wrzodowy i nowotworowy wzajemnie się wykluczają.

Diagnostyka Test z krwi Test z krwi nie jest najlepszym testem diagnostycznym i w ogóle nie nadaje się do oceny efektywności leczenia. Polega bowiem na wykrywaniu we krwi przeciwciał skierowanych przeciwko H. pylori. Istnieją różne klasy przeciwciał – w tym przypadku oznacza się przeciwciała klas IgG i IgA. Nawet po zaprzestaniu leczenia, które było skuteczne – wykrywalny poziom przeciwciał może utrzymywać się nawet do 12. miesięcy.

Test oddechowy Wzdęcia, biegunki, bóle brzucha? To mogą być objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jej obecność potwierdzała dotychczas gastroskopia. Obecnie istnieje już bezinwazyjna metoda wykrycia tej bakterii - test oddechowy. Test oddechowy wykrywający obecność Helicobacter pylori to badanie niezwykle proste i skuteczne. Dzięki testowi oddechowemu szybko otrzymuje się informację czy badany jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, co jest nie bez znaczenia przy postawieniu prawidłowej diagnozy w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. •   Jak przebiega test oddechowy na Helicobacter? Pacjent  wykonujący test powinien być na czczo (w niektórych przychodniach proszonym jest się także o nie mycie przed wykonaniem badania zębów). Uwaga! Test można przeprowadzić dopiero cztery tygodnie od zakończenia ostatniej kuracji lekami przeciwbakteryjnymi i dwa tygodnie od ostatniej dawki środków przeciwwydzielniczych.  Na wykonanie testu należy zarezerwować sobie ok. 45 minut. W pierwszej kolejności pacjent dmucha przez słomkę do dwóch probówek. Posłużą one do określenia tzw. „wartości wyjściowych”. Następnie proszony jest o wypicie 200 ml soku pomarańczowego lub roztworu 1 g kwasu cytrynowego rozpuszczonego w 200 ml wody. Natychmiast po wypiciu soku trzeba wypić także roztwór testowy zawierający rozpuszczone w 30 ml wody sproszkowane 75 mg mocznika. Po pół godzinie test z dmuchaniem do probówek przeprowadzany jest ponownie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powinno wywoływać żadnych działań niepożądanych. Wyniki testu można odebrać zazwyczaj po ok. 3 dniach. WYDAWCA (Publisher): Radio Polonia Enterprises Ltd.

www.polskimonitor.com

MIESIĘCZNIK / MONTHLY MAGAZINE REKLAMA I KONTAKT Z REDAKCJĄ info@radiopolonia.ca tel. 416 - 938 - 7141 Adres do korespondencji: Radio Polonia Toronto 2550 Goldenridge Rd., Unit #6 Mississauga, On, L4X 2S3

EDITOR: Krystyna Piotrowska info@radiopolonia.ca REDAKTOR GRAFICZNY: Magdalena Lesiuk GraphMad@gmail.com MARKETING: Ilona Girzewska

Fotografia: Michael Profesorski Adam Pakuła Jola Bugajski

Artykuły: Magdalena Lesiuk Karolina Brozio Richard Piotrowski

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów i ogłoszeń. Prawa autorskie zastrzeżone. Treść wszystkich artykułów publikowanych w magazynie „Polski Monitor” ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w wyżej wymienionych kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Magazyn „Polski Monitor” ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji w nim zawartych.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Temat miesiąca •   Jak działa test oddechowy? Badanie określa indywidualną ilość wydychanego w powietrzu węgla 13C. W wypijanym w drugiej części badania moczniku zawarty jest węgiel 13C. Kiedy ponownie zostaną pobrane próbki wydychanego powietrza będzie można zmierzyć ilość zawartego w nich węgla 13C i porównać ją z pierwszymi próbkami. Infekcję Helicobacter pylori  oznaczać będzie różnica między wartością wyjściową 13C a wartością określoną po 30 minutach większa niż 4 promile.

Leczenie Leczenie zakażenia Helicobacter pylori przeprowadza się w celu całkowitego usunięcia bakterii H. pylori zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Tylko w ten sposób można wyleczyć chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także zapobiec rozwojowi raka żołądka. Na czym polega leczenie chorych zakażonych Helicobacter pylori? Czy terapia może zapobiec nawrotom choroby i doprowadzić do trwałego wyleczenia zakażonych? Leczenie zakażenia Helicobacter pylori  polega głównie na stosowaniu antybiotyków. Celem antybiotykoterapii jest erydykacja, czyli całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Jednak ta metoda leczenia jest skuteczna tylko wtedy, jeśli stosuje się 2 antybiotyki jednocześnie i dodatkowo tzw. inhibitor pompy protonowej (IPP) – lek zobojętniający sok żołądkowy. Dzięki terapii potrójnej można skutecznie pozbyć się bakterii z organizmu i doprowadzić do trwałego wyleczenia chorych. W przypadku nieskuteczności (co zdarza się bardzo rzadko) stosuje się inny zestaw leków. •   Na czym polega eradykacja? Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (d/s zakażenia  Helicobacter pylori) w początkowej fazie leczenia stosuje się jeden z IPP (dowolny rodzaj) i dwa antybiotyki (naj-

częściej amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni. W leczeniu pierwszego wyboru odsetek eradykacji wynosi ok. 70% i wciąż maleje (dawniej wynosił 80%), głównie poprzez wzrastającą oporność bakterii H. pylori na standardowo stosowane leki (zwykle metronidazol lub klarytromycynę). Jeśli leki, od których rozpoczęło się leczenie, nie są skuteczne, stosuje się tzw. leki drugiego wyboru, tj. sól bizmutu, IPP, tetracyklina (4 x dziennie) i metronidazol (3 x 500 mg). Leczenie trwa 10-14 dni. Jest to tzw. terapia poczwórna. Jednak w Polsce sole bizmutu są niedostępne, dlatego proponuje się schemat trójlekowy zawierający IPP, amoksycylinę lub tetracyklinę oraz metronidazol. Po skutecznej eradykacji Hp, nawroty zakażenia zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej są skutkiem ponownego dostania się bakterii do organizmu (reinfekcja), a nie wznowienia utajonej infekcji. Problemem jest narastająca oporność na antybiotyki spowodowana m.in. zbyt pochopnym ich przepisywaniem/spożywaniem na własną rękę w sytuacjach klinicznych niewymagających takich leków. Odzwierciedleniem jest także oporność na antybiotyki stosowane w schemacie eradykacyjnym, co przekłada się na brak powodzenia w leczeniu. Kolejnym czynnikiem zmniejszającym powodzenie eradykacji jest nieprzestrzeganie zaleceń lekarza (np. modyfikowanie dawek wg własnego uznania, skrócenie czasu trwania terapii), zbyt niskie pH (zbyt kwaśne środowisko) w żołądku. Istnieje także możliwość ponownej infekcji Helicobacter pylori (tzw. reinfekcja).

Profilaktyka Jak uniknąć zakażenia bakterią Helicobacter pylori? Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. tj. często myć ręce i zęby. Jednym z czynników zwiększających ryzyko

Zdrowie nawrotu zakażenia bakterią jest próchnica lub inna choroba zębów wymagająca leczenia stomatologicznego.

Dieta Dieta przy zakażeniu bakterią  Helicobacter pylori  jest ważnym elementem wspomagającym leczenie farmakologiczne. Dzięki właściwemu żywieniu, możesz zmniejszyć ból żołądka, który jest głównym objawem infekcji, i przyspieszyć proces usuwania bakterii z organizmu. Poznaj zasady diety przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Sprawdź, co można, a czego nie można jeść podczas przyjmowania leków eliminujących bakterię. Dieta  przy zakażeniu  Helicobacter pylori  powinna wspierać proces leczenia farmakologicznego, którego celem jest usunięcie bakterii H. pylori z żołądka. Powinna także pomóc obniżyć poziom kwasów żołądkowych, zwłaszcza solnego, który jest odpowiedzialny za większość dolegliwości związanych z zakażeniem H. pylori. Celem tej diety jest bowiem także umożliwienie regeneracji błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Osoby zmagające się z bakterią H. pylori powinny regularnie spożywać posiłki. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić ani do uczucia głodu (pusty żołądek produkuje duże ilości kwasu solnego), ani do  przejedzenia, którego skutkiem także jest nadprodukcja drażniącego żołądek kwasu. Dlatego przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny. Należy spożywać min. 4-6 małych posiłków dziennie, aby nie obciążać żołądka. Posiłki należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs (najlepiej, aby wszystkie posiłki były dobrze ugotowane i rozdrobnione, a najlepiej przetarte). Pierwszy posiłek powinien być zjedzony krótko po przebudzeniu, a ostatni nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepiej, aby posiłki były gotowane w wodzie i na parze, duszone bez podsmażania i pieczone w foli.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

5


Zdrowie Należy przyjmować 2-3 l płynów w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy posiłkami. Nie należy popijać w czasie posiłku oraz pół godziny przed i godzinę po jedzeniu (w tym ostatnim przypadku może to powodować cofanie treści żołądkowej do przełyku). Możesz pić nie tylko wodę mineralną, lecz także zieloną herbatę (ale tylko słabą) czy herbatki ziołowe (z rumianku i dziurawca) oraz kawę zbożową z mlekiem, a także  zupy  warzywne. Zaleca się, aby napoje miały umiarkowaną temperaturę. Co można jeść? •   Produkty bogate w białko, wiążące nadmiar soku żołądkowego ~~   jajka ~~   mleko (najlepiej zsiadłe) ~~   słodka śmietanka ~~   masło •   Produkty, które neutralizują bakterię H. pylori ~~   sok żurawinowy ~~   zieloną herbatę ~~   czosnek, ~~   cynamon ~~   ryby, ~~   orzechy włoskie (tłuszcze omega-3) •   Warzywa i owoce, a zwłaszcza brokuły  (podobno zmniejszają one ilość bakterii w żołądku). •   Mięso ~~   chude wędliny ~~   delikatne mięso (najlepiej drobiowe) •   Przyprawy: ~~   sól, ~~   cukier, ~~   sok z cytryny ~~   pieprz ziołowy lub biały (odrobina!), ~~   cynamon, ~~   goździki, ~~   wanilia, ~~   gałka muszkatołowa, ~~   ziele angielskie ~~   bazylia ~~   estragon ~~   zioła prowansalskie ~~   tymianek ~~   koperek ~~   natka pietruszki ~~   anyżek •   Pozostałe: ~~   olej roślinny ~~   siemię lniane ~~   sucharki ~~   kasza manna ~~   słodycze, np. biszkopty •   Substancje pochodzenia naturalnego w walce z zakażeniami Helicobacter pylori, np. herbata z czystka, korzeń lukrecji. Po zakończeniu leczenia farmakologicznego, można stopniowo wprowadzać do jadłospisu inne produkty i zacząć powracać do w pełni zbilansowanej diety.

6

Temat miesiąca Czego nie można jeść? •   Produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, tj.: ~~   mocne wywary mięsna i warzywne ~~   potrawy smażone ~~   napoje gazowane ~~   alkohol ~~   kawa i mocna herbata ~~   ostre przyprawy •   Produktów wzdymających – warzywa kapustne i strączkowe. •   Produktów bogato błonnikowych ~~   ciemne pieczywo ~~   surowe warzywa ~~   owoce. •   Produktów tłustych: ~~   tłuste gatunki mięs i wędlin ~~   podroby ~~   produkty wędzone ~~   peklowane ~~   smażone ~~   konserwy mięsne ~~   ryby marynowane, solone •   Produktów węglowodanowych: ~~   ciasta z kremem ~~   słodycze zawierające alkohol ~~   czekolada ~~   cukierki ~~   dżemy, marmolady itp.

Leczenie roślinami

Od wieków rośliny i przyprawy są wykorzystywane w lecznictwie, a skuteczne przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach rośliny są co raz częściej wykorzystywane w medycynie. Taki stan rzeczy zawdzięczają swoim leczniczym właściwościom. Na roślinach przeprowadzano wiele badań mających na celu otrzymanie naturalnych związków chemicznych, które skutecznie eliminują występowanie bakterii helicobacter pylori. Wśród setek przeprowadzonych badań, naukowcy dowiedli, że rośliny wykorzystywane w lecznictwie posiadają wiele zastosowań. Rośliny i ekstrakty z roślin zawierają również farmakologiczne aspekty, które nie tylko  eliminują Helicobacter pylori, ale również posiadają interesujące właściwości lecznicze. Najczęściej związki to  przeciwutleniacz, działają przeciwzapalnie, anty -krwotoczne i inne. Czosnek Nieoceniony w lecznictwie oraz jako dodatek w produktach kuchennych, których wyodrębniamy intensywny zapach i smak. Te aspekty zawdzięczamy takim związkom jak organosulphur thiosulphinates, które dają nam ten  intensywny zapach i smak. Naukowcy dowiedli, że częste  przyjmowanie czosnku  zmniejsza prawdopodobieństwo występowania raka żołądka. Związki takie jak allicyny, ojoenes czy vinyldithiins

sprawiaj, że czosnek  jest bardzo dobrym produktem Brokuły Właściwości brokułów są nieocenione, a wszystko za sprawą właściwości przeciwnowotworowych, przeciwwirusowych oraz antybakteryjnych. badania przeprowadzone na grupie osób, które przyjmowały brokuły jako sam produkt oraz z jogurtem, dowiodły o skutecznej eradykacji helicobacter pylori. W Japonii przeprowadzono badania na 438 pacjentach z  zapaleniem błony śluzowej żołądka. Pacjencji przyjmowali brokuły kilka razy w tygodniu. Wyniki były na tyle zadowalające, gdyż skutecznie eliminowali występowanie bakterii pylori. Naukowcy dowiedli, że izotiocyjanian sulphoraphane (SF) są bardzo silnym środkiem bakteriostatycznym na bakterie Helicobacter pylori. W innym badaniu grupa ochotników przyjmowała brokuły każdego dnia, przez 8 tygodni. Po tym okresie stwierdzono obniżenie poziomu ureazy. Wyniki były analizowane za pomocą badań laboratoryjnych. U wszystkich stwierdzono, że brokuły uregulowały ich wskaźniki badań do normy, ale  nie wyeliminowały ogniska występowania bakterii. Bakteria została wyciszona. Zielona herbata Zielona herbata jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. W licznych badaniach wykazano, że hamuje wzrost występowania  bakterii helicobacter pylori.  Katechiny  są głównym składnikiem zielonej herbaty, czyli  przeciwutleniacze. Naukowcy podawali grupie osób zieloną herbatę w trzech stężeniach. Im większe było stężenie zielonej herbaty, tym lepsze osiągano wyniki. Bardzo często zmniejszało się zapalenie żołądka. Naukowcy w innych badaniach wykorzystali  ekstrakt z zielonej herbaty. U osób, które przyjmowali ekstrakt z zielonej herbaty odnotowano znaczące wygaszenie bakterii helicobacter pylori. Miód Miód  jest jednym z  najpopularniejszych naturalnych antybiotyków, wszystko za sprawą właściwości przeciwbakteryjnych. Ostatnio przeprowadzono badania na właściwości lecznicze u osób z helicobacter pylori. W RPA podawano trzy różne stężenia miodu. U każdej osoby, która przyjmowała miód jako środek leczniczy, stwierdzono  wyeliminowanie bakterii helicobacter pylori. Jednym z najważniejszych składników miodu są  związki fenolowe, które w innych badaniach wykazały  właściwości hamujące rozwój bakterii pylori. Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov bonavita.pl

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Temat miesiąca

Zdrowie

Sneaky Helicobacter pylori

Helicobacter pylori (H. pylori) is a type of bacteria. These germs can enter your body and live in your digestive tract. After many years, they can cause sores, called ulcers, in the lining of your stomach or the upper part of your small intestine. For some people, an infection can lead to stomach cancer. Infection with H. pylori is common. About two-thirds of the world’s population has it in their bodies. For most people, it doesn’t cause ulcers or any other symptoms. If you do have problems, there are medicines that can kill the germs and help sores heal. As more of the world gets access to clean water and sanitation, fewer people than before are getting the bacteria. With good health habits, you can protect yourself and your children from H. pylori.

How helicobacter pylori makes you sick For decades, doctors thought people got ulcers from stress, spicy foods, smoking, or other lifestyle habits. But when scientists discovered H. pylori in 1982, they found that the germs were the cause of most stomach ulcers. After H. pylori enters your body, it attacks the lining of your stomach, which usually protects you from the acid your body uses to digest food. Once the bacteria have done enough damage, acid can get through the lining, which leads to ulcers. These may bleed, cause infections, or keep food from moving through your digestive tract. You can get H. pylori from food, water, or utensils. It’s more common in countries or communities that lack clean water or good sewage systems. You can also pick up the bacteria through contact with the saliva or other body fluids of infected people. Many people get H. pylori during childhood, but adults can get it, too. The germs live in the body for years before symptoms start, but most people who have it will never get ulcers. Doctors aren’t sure why only some people get ulcers after an infection.

Symptoms If you have an ulcer, you may feel a dull or burning pain in your belly. It may come and go, but you’ll probably feel it most when your stomach is empty, such as between meals or in the middle of the night. It can last for a few minutes or for

hours. You may feel better after you eat, drink milk, or take an antacid. •   Other signs of an ulcer include: ~~   Bloating ~~   Burping ~~   Not feeling hungry ~~   Nausea ~~   Vomiting ~~   Weight loss for no clear reason •   Ulcers can bleed into your stomach or intestines, which can be dangerous to your health. Get medical help right away if you have any of these symptoms: ~~   Stool that is bloody, dark red, or black ~~   Trouble breathing ~~   Dizziness or fainting ~~   Feeling very tired for no reason ~~   Pale skin color ~~   Vomit that has blood or looks like coffee grounds ~~   Severe, sharp stomach pain •   It’s not common, but H. pylori infection can cause stomach cancer. The disease has few symptoms at first, such as heartburn. Over time, you may notice: ~~   Belly pain or swelling ~~   Nausea ~~   Not feeling hungry ~~   Feeling full after you eat just a small amount ~~   Vomiting ~~   Weight loss for no reason

Getting a Diagnosis If you don’t have symptoms of an ulcer, your doctor probably won’t test you for H. pylori. But if you have them now or have in the past, it’s best to get tested. Medicines like nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) can also damage your stomach lining, so it’s important to find out what’s causing your symptoms so you can get the right treatment. •   To start, your doctor will ask you about your medical history, your symptoms, and any medicines you take. Then she’ll give you a physical exam, including pressing on your belly to check for swelling, tenderness, or pain. You may also have: ~~   Tests of your blood and stool, which can help find an infection

~~   Urea breath test. You’ll drink a special liquid that has a substance called urea. Then you’ll breathe into a bag, which your doctor will send to a lab for testing. If you have H. pylori, the bacteria will change the urea in your body into carbon dioxide, and lab tests will show that your breath has higher than normal levels of the gas. •   To look more closely at your ulcers, your doctor may use: ~~   Upper gastrointestinal endoscopy. In a hospital, a doctor will use a tube with a small camera, called an endoscope, to look down your throat and into your stomach and the upper part of your small intestine. The procedure may also be used to collect a sample that will be examined for the presence of the bacteria. You may be asleep or awake during the procedure, but you’ll get medicine to make you more comfortable. ~~   Upper GI tests. In a hospital, you’ll drink a liquid that has a substance called barium, and your doctor will give you an X-ray. The fluid coats your throat and stomach and makes them stand out clearly on the image. ~ ~   Computed tomography (CT) scan. It’s a powerful X-ray that makes detailed pictures of the inside of your body. •   If you have H. pylori, your doctor may also test you for stomach cancer. This includes: ~~   Physical exam ~~   Blood tests to check for anemia, when your body doesn’t have enough red blood cells. It could happen if you have a tumor that bleeds. ~~   Fecal occult blood test, which checks your stool for blood that’s not visible to the naked eye ~~   Endoscopy ~~   Biopsy, when a doctor takes a small piece of tissue from your stomach to look for signs of cancer. Your doctor may do this during an endoscopy. ~~   Tests that make detailed pictures of the insides of your body, such as a CT scan or magnetic resonance imaging (MRI)

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

7


Zdrowie Treatment for H. pylori If you have ulcers caused by H. pylori, you’ll need treatment to kill the germs, heal your stomach lining, and keep the sores from coming back. It usually takes 1 to 2 weeks of treatment to get better. •   Your doctor will probably tell you to take a few different types of drugs. The options include: ~~   Antibiotics to kill the bacteria in your body, such as amoxicillin, clarithromycin (Biaxin), metronidazole (Flagyl), tetracycline (Sumycin), or tinidazole (Tindamax). You’ll most likely take at least two from this group. ~~   Drugs that reduce the amount of acid in your stomach by blocking the tiny pumps that produce it. They include dexlansoprazole (Dexilant), esomeprazole (Nexium), lansoprazole (Prevacid), omeprazole (Prilosec), pantoprazole (Protonix), or rabeprazole (Aciphex). ~~   Bismuth subsalicylate, which may also help kill H. pylori along with your antibiotics ~~   Medicines that block the chemical histamine, which prompts your stomach to make more acid. These are cimetidine (Tagamet), famotidine (Fluxid, Pepcid), nizatidine (Axid), or ranitidine (Zantac). Your treatment could mean you’ll take 14 or more pills per day for a few weeks, which seems like a lot of medicine. But it’s really important to take everything that your doctor prescribes and to follow her instructions. If you don’t take antibiotics the right way, bacteria in your body can become resistant to them, which makes infections harder to treat. If your medications bother you, talk to your doctor about your treatment options and how you can handle side effects. About 1-2 weeks after you finish your treatment, your doctor may test your breath or stool again to make sure the infection is gone.

Prevention You can protect yourself from getting an H. pylori infection with the same steps you take to keep other germs at bay: •   Wash your hands after you use the bathroom and before you prepare or eat food. Teach your children to do the same. •   Avoid food or water that’s not clean. •   Don’t eat anything that isn’t cooked thoroughly. •   Avoid food served by people who haven’t washed their hands. •   Though stress, spicy foods, alcohol, and smoking don’t cause ulcers, they can keep them from healing quickly or make your pain worse. Talk to your doctor about ways to manage your stress, improve your diet, and, if you smoke, how you can get help to quit.

8

What can I expect after H. pylori infection? Most ulcers caused by H. pylori will heal after a few weeks of treatment. If you’ve had one, you should avoid taking NSAIDs for pain, since these drugs can damage your stomach lining. If you need pain medicine, ask your doctor to recommend some.

Diet is crucial What to eat •   Fruits are rich sources of antioxidants, which support your body’s ability to resist and heal from infections, and fiber, which may help ease ulcer pain. A high-fiber diet may also reduce gastritis symptoms. Particularly fiber-rich varieties include raspberries, pears and prunes. Cranberries and apples contain flavonoids -- chemicals that may stop H. pylori from growing. Cranberry juice, although lower in fiber than whole fruits, is also rich in flavonoids. •   Vegetables, like artichokes, peas, broccoli, spinach and sweet potatoes, also provide ample fiber and rich amounts of antioxidants. If you have gastritis related to H. pylori, the University of Maryland Medical Center suggests consuming garlic, celery and onions, which are valuable flavonoid sources. Avoid high-fat vegetables such as french fries and vegetables prepared in rich, creamy sauces; high-fat foods can worsen gastritis pain. •   Whole Grains -because they contain all parts of the grain, they supply more antioxidants and fiber compared to refined grains. Nutritious whole-grain food options include oats, barley, brown rice, wild rice, air-popped popcorn and 100 percent whole-grain breads, pastas and cold cereals. For maximum benefits, ChooseMyPlate.gov suggests purchasing breads that display a „100 percent whole grain” label or list whole grains, rather than enriched or refined grains, as top ingredients. •   Lean Protein-Rich Foods. Fatty foods delay stomach emptying, increasing your risk for gastritis pain and inflammation. To avoid these risks, choose lean protein-rich foods such as low-fat dairy products, lean meats, fish, beans and lentils, instead of high-fat meats and cheeses. For heightened benefits when preparing meats and fish, use low-fat cooking methods like baking, broiling, poaching and grilling. Foods Not to Eat With Pylori Bacteria If you have an ulcer from H. pylori, it’s crucial to avoid foods that further irritate your stomach. •   Foods that increase stomach acid are likely to trigger symptoms. So avoid tomatoes and tomato products, onions, garlic, citrus fruits like orange and grapefruit, along with their juices, and whole-milk dairy foods

•   Spicy foods cause problems as well, so avoid highly seasoned foods. Steer clear of spices like chili powder, garlic powder, black pepper and hot chilies. Hot cocoa, coffee, green and black tea, alcohol, and peppermint or spearmint tea are also not advised. •   Step away from the salt. A high-salt diet promotes the disease-causing potential of H. pylori, according to a study published in the June 2013 issue of the journal Infection and Immunity. A separate study found that a high-salt diet increases the risk of stomach cancer in people with H. pylori, according to results the Scandanavian Journal of Gastroenterology published in 2010. It’s recommended that you consume no more than 2,300 milligrams of sodium each day. Further reduce your intake to 1,500 milligrams daily if you have risk factors such as high blood pressure, diabetes or being over age 50. Start cutting back on sodium in your diet. Most of the sodium you eat is not from salt you add to your foods on your own but from packaged and processed foods. So the first step is to prepare more of your meals yourself from fresh ingredients. Special Consideration You’re at an increased risk for H. pylori if you have diabetes, which makes proper monitoring of your glucose levels crucial. H. pylori infection appears to influence blood sugar. A study published in a 2013 issue of the journal Gastroenterology and Hepatology found that effectively treating H. pylori helps improve glucose control in people with type-2 diabetes. Take extra dietary steps to manage your blood sugar. Know your target range and check your blood sugar regularly. Balance your meals and snacks with protein and high-fiber foods. Avoid drinking sugar-sweetened beverages, limit your intake of sweets to special occasions and avoid skipping meals.

Can natural treatments cure H. pylori infection? There are many claims about natural treatment and cures for H. pylori infection. None of these have been scientifically proven to cure H. pylori infection, and include •   mastic gum, •   broccoli, •   matuka tea, •   manuka honey, •   coconut oil, and •   many others. Discuss all natural herbs and supplements with your health-care professional before taking them. Nutritionists and health-care professionals suggest avoiding spicy foods, coffee, carbonated drinks and pickled foods as these may increase the symptoms associated with the infection. Source: webmd.com

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

9


10

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Kalina koralowa

Kącik zielarski

To szeroki, szybko rosnący krzew z asymetryczną, luźną koroną. W niektórych przypadkach osiąga wysokość nawet do 4 m. Posiada liście jasnozielone, natomiast późną jesienią szkarłatno-purpurowe. Charakterystyczne białe kwiaty, zebrane w dużych kulistych kwiatostanach. Kalina koralowa nie zawiązuje owoców. W uprawie preferuje stanowisko słoneczne i półcieniste z upodobaniem do gleby wilgotnych, umiarkowanie kwaśnych. W obecnych czasach roślina ta jest bardzo popularna, szczególnie w ogrodach wiejskich, ze względu nie tylko na swój piękny wygląd ale także z uwagi na bardzo intensywny i przyjemny zapach.

Zastosowanie

Jest powszechnie znana i wykorzystywana w lecznictwie. Surowcem jest owoc oraz kora. Posiada charakterystyczne białe, duże, kuliste kwiatostany podobne do kwiatów hortensji. Przekwitając lekko różowieją. Kwiaty nie mają słupków i pręcików i nie wydają nasion i owoców. Liście kaliny koralowej są duże, intensywnie zielone, jesienią przybierają piękna purpurowoczerwoną barwę. Okres kwitnienia kaliny przypada na przełom maja i czerwca. Krzew nie wymaga regularnego cięcia, usuwa się jedynie pędy uszkodzone. Co pewien czas można wykonać ciecia odmładzające polegające na silnym przycięciu wszystkich pędów na wysokości około 20-30 cm nad ziemią. Termin cięcia od lipca do sierpnia. Owoce są bogate w pektyny, cukry, kwasy organiczne, garbniki, karoten, witaminy C i P oraz pochodne kumaryny i substancję gorzką. Kora Viburnum opulus zawiera w swoim skaldzie kwasy organiczne, garbniki, żywice, związku kumarynowe oraz substancje gorzkie. Kalina koralowa zaliczana jest do krzewów które nie są proste w uprawie. Podstawowe zagrożenie dla tej rośliny stanowią szkodniki które w sposób szczególny ją sobie upodobały. Co prawda roślina jest odporna na mrozy i zanieczyszczone powietrze, nie wymaga nawożenia i może rosnąc w nieco gorszej glebie ale to wszystko nie zraża licznych intruzów.

Właściwości lecznicze W lecznictwie ludowym kora kaliny była od dawna uznawana za lek kobiecy. Dlaczego? Otóż uważano iż jest szczególnie skuteczna przy bolesnym miesiączkowaniu oraz przy wszelkich krwawieniach z narządów rodnych.

Wśród szerokiego zastosowania owoców kaliny koralowej wskazuje się na jej bogate właściwości w: •   leczeniu przeziębień, •   wspomagająco w chorobach wrzodowych żołądka, •   dwunastnicy, •   hemoroidach, •   działanie przeciwskurczowe, •   łagodząco w bolesnych miesiączkach, •   skurczach macicy, •   uspokajająco, •   przeciwbólowo, •   zapobiega poronieniom, •   wzmacnia mięsień sercowy. •   Napar z owoców kaliny wzmacnia skurcze mięśnia sercowego, działaj moczopędnie oraz uspokajająco przy nerwicach. Odwar i sok z owoców zmieszane z miodem służyły jako środek zapobiegający krwawieniom z przewodu pokarmowego. Odwar z korzeni miał natomiast leczyć drgawki, histerię, astmę i bezsenność.

•   Kalina koralowa jest pomocna w chorobach przeziębieniowych, biegunkach, owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy i w nadciśnieniu tętniczym krwi. Zalecane są także jako źródło witamin. Używa się ich często do wyrobu win, konfitur i syropów. Przetwory te podawane z dodatkiem miodu są używane jako domowy lek uśmierzający kaszel. •   Owocami utartymi z cukrem obniżano wysokie ciśnienie, a przemarznięte owoce stanowiły pożywny dodatek do pasz. •   W lecznictwie kalina koralowa działa rozkurczowo, uspokajająco oraz odpornościowo. Jest stosowana podczas napięcia mięśni gładkich, macicy i jelit. Korzystnie działa w skurczach macicy i jest antidotum w bolesnych miesiącz-

kach. Dobra jest także podczas okresu menopauzy u kobiet dojrzałych.

Sposób użycia Z owoców kaliny koralowej można przyrządzić dżemy, konfitury, marmolady, a także galaretki, soki i nalewki. Owoce należy spożywać po przemrożeniu i po obróbce termicznej, gdyż wówczas tracą goryczkę i swoje trujące właściwości, wynikające z zawartości saponin. Jedzone surowe w większych ilościach mogą spowodować zatrucie, którego objawami są zawroty głowy, wymioty i utrata przytomności. Galaretka Świeże owoce kaliny sparzyć wrzątkiem i zmiksować pół na pół z miodem lub trzcinowym cukrem, bądź melasą z buraków cukrowych. Wlać do wyparzonych słoików. Położyć pod nakrętkę krążek zamoczony w spirytusie i odstawić w ciemne, chłodne miejsce. Zażywać po małej  łyżeczce do kawy, 3 razy dziennie przy nadciśnieniu, astmie bronchitowej i przeziębieniach. Napar Pół łyżeczki suszonych owoców zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem 30 minut. Pić 3–4 razy dziennie po 2 łyżki między posiłkami w okresie klimakterium. Nalewka Jedną szklankę umytych owoców zalać dwiema szklankami 70% spirytusu. Pić 20-50 kropli 3 razy dziennie. Odwar

Składniki:

•   kora kaliny (kwiaty, gałązki, z kaliny pomponowej może być też) 2 cz •   kwiat czeremchy ( lub tarniny) 1 cz. •   lucerna ziele 1 cz •   jesion gałązki 1 cz •   kwiat nagietka 2 cz •   ziele (lub ziarno) niepokalanka 1 cz •   ziele jasnoty białej (lub purpurowej) 1 cz •   trędownik lub katalpa lub ziele juki 1 cz

Przygotowanie:

1 łyżka na szklankę wody, gotować 5 minut i zostawić pod przykryciem na godzinę. Stosować 1 szklankę dzienne na noc. Źródło: zdrowyportal.org

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

13


Kącik zielarski Wierzbownica drobnokwiatowa (epilobium parvilorum)

W lecznictwie ludowym stosowane jest ziele wierzbownicy. Surowiec zawiera około 1,5% flawonoidów (pochodne kwercetyny, kemferolu, mirycetyny). Zawarty w zielu wierzbownicy beta-sitosterol działa na stany zapalne oraz  działa pomocniczo w początkowych stadiach przerostu gruczołu krokowego. Wierzbownica drobnokwiatowa jest także stosowana z dużym skutkiem przeciw tym chorobom, których źródłem jest rozchwianie równowagi hormonalnej ustroju. Zwalnia proces starzenia się. Efektem jej działania jest zmniejszenie niektórych przykrych dolegliwości: zaburzeń w oddawaniu moczu, odruchów bólowych, przekrwienia gruczołu krokowego, wstrzymanie jego rozrostu oraz zmniejszenie odczynu zapalnego. Swoje lecznicze działanie wierzbownica drobnokwiatowa zawdzięcza substancjom biologicznie czynnym, takim jak kwasy tłuszczowe, fitosterole, taniny oraz flawonoidy i ich pochodne. Za sprawą tych ostatnich substancji wierzbownica drobnokwiatowa ma właściwości antyoksydacyjne. Usuwa wolne rodniki, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Dzięki  flawonoidom wspomaga również oczyszczanie organizmu z toksyn. Znana jest także z właściwości antyproliferacyjnych i przeciwzapalnych. Wierzbownica drobnokwiatowa to wieloletnia roślina lecznicza porastająca niemalże całą Europę, północno -zachodnią Afrykę, Bliski Wschód i północne Indie. Osiąga rozmiary od 20 do 60 centymetrów. Okrągła, wzniesiona łodyga w rozgałęzia się u góry. Gałązki pokryte są drobnym owłosieniem. Wąskie, lancetowate liście dochodzą do 7 centymetrów długości. Wyrastają bezpośrednio z łodygi, mają małe ogonki i drobno-ząbkowane krawędzie. Na dole łodygi wyrastają naprzeciwlegle, a u góry skrętolegle. Wierzbownica drobnokwiatowa kwitnie od końca czerwca do początku września. W tym czasie wypuszczają czteropłatkowe, liliowe lub jasno-purpurowe kwiaty wprost z miejsca, z którego wyrastają liście. Po zapyleniu wierzbownica wydaje owoc, którym jest torebka zawierająca owłosione nasiona (jasne włoski).

Uprawa Wierzbownica drobnokwiatowa lubi gleby gliniaste, żyzne i dobrze nawodnione. Często można ją spotkać na brze-

14

gach rzek, w przydrożnych rowach, bagnach i innych podmokłych terenach. Surowcem leczniczym jest ziele wierzbownicy drobnokwiatowej czyli górna część łodygi z liśćmi i pąkami kwiatów. Należy go zbierać wczesnym południem, gdy już zejdzie poranna rosa. Do zbiory wystarczą proste sekatory, ponieważ roślina ta ma kruchą łodygę. Ziele można suszyć w zacienionych, przewiewnych pomieszczeniach lub ogrzewanych suszarniach. Surowiec wysokiej jakości zachowuje swój naturalny kolor i posiada nierozwinięte pąki kwiatowe.

Działanie i zastosowanie Na prostatę Wierzbownica drobnokwiatowa, podobnie jak inne rośliny z grupy Epilobium, stosowane są przede wszystkim w profilaktyce i łagodzeniu objawów przerostu gruczołu krokowego. Łagodny przerost gruczołu krokowego występuje u sporej ilości mężczyzn i postępuje wraz z wiekiem. Znane dotychczas farmakologiczne metody leczenia tego schorzenia powoli zaczynają ustępować nowym lekom pochodzenia roślinnego. Należą do nich rośliny z grupy Epilobium, do których zaliczana jest wierzbownica drobnokwiatowa. Jest ona wykorzystywana nie tylko we wspomaganiu terapii lekiem syntetycznym, lecz także przy zapobieganiu choroby. Głównym hormonem odpowiedzialnym za powstawanie przerostu gruczołu krokowego jest dihydrotestosteron (DHT). Jego podwyższony poziom wpływa na produkcję białkowych czynników wzrostu, które pobudzają do podziałów komórki zrębu i nabłonka wydzielniczego gruczołu krokowego, a dalej do jego przerostu. Wierzbownica ma właściwości antyproliferacyjne, tzn. zapobiega tym podziałom. Wierzbownica zwalcza również stan zapalny gruczołu krokowego, powodując obniżenie stężenia prostaglandyn (to hormony, które są odpowiedzialne za objawy stanu zapalnego). Badacze uznali, że odpowiedzialne za to mo-

gą być flawonoidy i fitosterole zawarte w wierzbownicy. Na trądzik

Zauważono również pozytywny wpływ wierzbownicy na kondycję cery trądzikowej. Trądzik to choroba związana z zaburzeniami hormonalnymi. Wierzbownica drobnokwiatowa przyczynia się do przywrócenia równowagi hormonalną organizmu, a tym samym do złagodzenia objawów trądziku. Poza tym wierzbownica ma właściwości antyłojotokowe. Regularne picie herbaty z wierzbownicy oczyszcza cerę oraz zmniejsza ilość wydzielania łoju, którego nadmiar jest problemem osób z cerą trądzikową. Warto wiedzieć, że ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej jest jednym ze składników niektórych kremów, toników czy też żeli do twarzy dla skóry trądzikowej. Wierzbownica drobnokwiatowa ma także właściwości przeciwzapalne, dlatego też zwalcza zapalenie mieszków włosowych, którego główną przyczyną są bakterie. Na przetłuszczające się włosy i łysienie Wierzbownica drobnokwiatowa, ze względu na właściwości antyłojotokowe, doskonale sprawdza się także w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów, z czym zmagają się osoby cierpiące na łojotok skóry głowy. Jest to dolegliwość o podłożu hormonalnym o tyle niewygodna, że niektóre osoby muszą myć głowę codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Płukanki oraz picie herbaty z wierzbownicy wielokwiatowej mogą wspomóc rozwiązanie tego problemu. W niektórych przypadkach po kilku tygodniach stosowania tego zioła można zauważyć pierwsze efekty kuracji i widoczne zmniejszenie łojotoku. Ze względu na jej wpływ na gospodarkę hormonalną, można ją stosować również w celu wspomagania leczenia łysienia androgenowego, które jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na hormon dihydrotestosteron.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Jak ją stosować? Wierzbownicę drobnokwiatową można stosować zarówno w formie tabletek, jak i w postaci naparu. Tabletki należy stosować zgodnie z zaleceniami napisanymi na ulotce lub według zaleceń lekarza. Napar z wierzbownicy Częściej spotykanym zastosowaniem wierzbownicy drobnokwiatowej jest przyrządzanie z niej herbatki na łojotok i trądzik. Napar pity regularnie zmniejsza wydzielanie łoju i oczyszcza cerę. Łyżeczkę z kopką ziela zalać wrzątkiem (w szklance) i parzyć pod przykry-

ciem przez 5 minut. Następnie odsączyć. Pić rano (na czczo) i wieczorem (pół godziny przed posiłkiem) po szklance.

Przeciwwskazania Wierzbownicy drobnokwiatowej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące, ze względu na brak badań odnośnie do bezpieczeństwa stosowania. Nie zaleca się stosowania tabletek z wyciągiem z tego ziela na własną rękę. W celu bezpiecznego stosowania wierzbownicy należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kącik zielarski U osób uczulonych na którykolwiek ze składników wierzbownicy mogą się pojawić reakcje alergiczne. Ze względu na wpływ na gospodarkę hormonalną, wierzbownica drobnokwiatowa może przyczynić się u kobiet do zmiany długości cyklu menstruacyjnego. Nie odnotowano przypadków interakcji wierzbownicy drobnokwiatowej z innymi lekami. Źródło: poznajzioła.pl poradnikzdrowie.pl

Trujący ogród

Ozdabiają niejeden ogród czy park. Pięknie pachną i zachwycają wyglądem. Niektóre z nich wykazują działanie lecznicze. Czasem irytują, bo zachwaszczają nasze uprawy i przyciągają owady. Ale brak wiedzy o tych roślinach może kosztować życie. Poznajcie te, które są w stanie zabić człowieka. Czerniec grubopędowy

Przyjrzyjcie się dobrze tej roślinie – wszystkie jej części są trujące. Jednak największe stężenie szkodliwych substancji występuje w owocach. Te białe kulki przypominają swoim wyglądem oczy, dlatego w języku angielskim nazwa tej rośliny brzmi:  doll’s eyes, czyli oczy lalki. Spożycie jagód rośliny może skutkować  biegunką, ostrymi bólami brzucha, ślinotokiem,  halucynacjami, zawrotami głowy.  W najgorszym przypadku może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Czerniec to przede wszystkim roślina ozdobna.

Brugmansja Śmiertelne piękno – tak można określić kolejną silnie trującą roślinę. W tkankach brugmansji zawarte są niebezpieczne alkaloidy: atropina oraz skopolamina, które wykazują działanie halucynogenne. Niektórzy przygotowywali z niej odurzające napary, jednak bardzo trudno jest wyznaczyć bezpieczną granicę spożycia brugmansji, przez co zdarzały się przypadki śmierci w wyniku przedawkowania. Jednocześnie roślina urzeka imponującymi, pięknymi kwiatami. W języku angielskim nazwa tej rośliny brzmi:  angel’s trumpets, czyli anielskie trąby. Pochodzi z Ameryki Południowej. Obecnie jest uprawiana niemal na całym świecie, przede wszystkim w celach ozdobnych.

Szalej jadowity Dobrze znamy białe, baldachimowate kwiaty szaleju. Najczęściej rosną

na terenach podmokłych – na łąkach, w rowach, szuwarach, niedaleko akwenów wodnych. Wszystkie części szaleju są silnie trujące (zawierają niebezpieczną cykutoksynę), ale największe stężenie trucizny występuje w korzeniach.  Po spożyciu szaleju mogą pojawić się  drgawki,  bóle brzucha, wymioty, nudności, utrata przytomności. Przedawkowanie prowadzi do śmierci. Szalej nazywany jest również cykutą. Według tradycji literackiej, Sokrates został uśmiercony przez podanie płynu na bazie tej rośliny.

Rącznik pospolity Rącznik to popularna roślina ozdobna. Wykorzystywana jest również w medycynie naturalnej. Olej rycynowy, który pozyskuje się z jej nasion wykorzystywany jest przy problemach z układem pokarmowym oraz do leczenia m.in. chorób pochwy, wrzodów skóry, oparzeń. Doceniany jest również w kosmetyce – poprawia kondycję włosów i paznokci.  Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że rącznik jest też silnie trującą rośliną.  Najwięcej toksycznych substancji, czyli rycyny i rycyniny, znajduje się właśnie w nasionach. O dziwo, związki te nie występują w oleju rycynowym. Zatrucie rośliną objawia się wymiotami, krwawymi biegunkami, pieczeniem w jamie ustnej i gardle. Śmierć następuje najczęściej na skutek odwodnienia.  Zaskakujący jest fakt, że ludzie są najbardziej wrażliwi na działanie rącznika.  Dorosły człowiek umiera po spoży-

ciu 1-4 ziaren, pies – 11, śmiertelna dawka dla kaczki to 80 nasion.

Belladonna Inna nazwa rośliny to pokrzyk wilcza jagoda, w języku angielskim określana jest też mianem devil’s berries, czyli diabelskie jagody. Nie bez przyczyny belladonna zasłużyła sobie na ostatnią nazwę.  Jest to jedna z najbardziej trujących roślin na świecie. Toksyczna substancja – atropina – znajduje się w każdej jej części. Śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to 10-20 owoców, a dla dziecka 3 lub 4 jagody. Po spożyciu rośliny pojawiają się halucynacje, silne pobudzenie, światłowstręt, napady szału, zaburzenia mowy, śpiączka. W najgorszym przypadku zjedzenie owoców kończy się zgonem. Pokrzyk wilcza jagoda to roślina chroniona w Polsce. Najczęściej można ją spotkać w lasach.

Cis pospolity Niech was nie zmyli piękno czerwonych jagód ukrytych w wiecznie zielonych igłach. Cis to trująca roślina – koralowe owoce są co prawda jadalne, jednak wystarczy 50 g nasion, by zabić człowieka. Po spożyciu ziarenek mogą pojawić się następujące dolegliwości: drżenie mięśni, drgawki, trudności w oddychaniu, zapaść, a w końcu zatrzymanie akcji serca. Warto wspomnieć, że cis wykazuje również działanie lecznicze. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji leków przeciwnowotworowych.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

15


Kremy nawilżające do każdej cery uroda

Nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniego nawilżenia - to najważniejszy element codziennej pielęgnacji twarzy. Trochę fizjologii

Procesy, które odpowiadają za wiązanie wody, zachodzą w naskórku, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. To tutaj, równolegle do rogowacenia, wytwarzane są lipidowa koperta rogowa (element bariery naskórkowej), naturalny czynnik nawilżający (NMF) oraz płaszcz hydrolipidowy. NMF składa się z wielu związków, w tym aminokwasów, mocznika, kreatyniny, glukozaminy, amoniaku oraz jonów sodowych, potasowych, magnezowych i wapniowych, które mają silne właściwości hydrofilne (wiązania wody), dzięki czemu zapewniają prawidłowe nawilżenie naskórka. Istotnym elementem mechanizmu chroniącego skórę przed nadmierną utratą wody jest też zewnątrzkomórkowy płaszcz hydrolipidowy, czyli mieszanina ceramidów (40-50%), cholesterolu (25%), wolnych kwasów tłuszczowych, trój- i digilicerydów, woskow oraz skwalenu. To ona nazywana jest cementem międzykomórkowym. Lipidy znajdują się również w sebum produkowanym przez gruczoły łojowe (głównie wolne kwasy tłuszczowe, woski, cholesterol oraz skwalen). Pod wpływem zaburzeń hormonalnych, procesów starzenia lub leczenia doustnymi retinoidami i preparatami antyandrogenowymi spada produkcja sebum, co również prowadzi do utraty wilgotności

Wybór kremu Wybór najlepszego kremu do codziennej pielęgnacji twarzy wbrew pozorom nie jest łatwy. Wystarczy krótka wizyta w drogerii, by uświadomić sobie, jak wiele kosmetyków oferują producenci i jak bardzo różnią się one składem. No właśnie: substancje aktywne zamknięte w pudełeczkach i buteleczkach na sklepowych półkach mogą zarówno przynosić ukojenie zmęczonej skórze, jak i potęgować jej problemy. Oczywiście należy unikać tych, które zawierają chemiczne dodatki o udowodnionym szkodliwym wpływie (jak parabeny, formalina, ftalany, SLS i SLES).

16

Czego jednak szukać w kremach, by skóra była odpowiednio nawilżona, odzyskała jędrność i równomierny koloryt? Przyjrzyjmy się najlepszym składnikom.

Krem kremowi nierówny Przede wszystkim nie daj sobie wmówić, że istnieją kremy uniwersalne, które można stosować rano i wieczorem. Te na noc powinny charakteryzować się większą, skoncentrowaną ilością składników odżywczych, regenerujących i pobudzających odnowę naskórka. To podczas snu rośnie przepuszczalność skóry, jej naczynia krwionośne rozszerza-

ją się, poprawiają się dotlenienie i absorpcja składników aktywnych zawartych w kremach. Dlatego warto wtedy zafundować sobie dużą dawkę antyoksydantów, jak witaminy C, E i A. Z kolei na dzień stosuj kremy nawilżające nie tylko z przeciwutleniaczami zwalczającymi wolne rodniki pochodzące ze spalin czy dymu papierosowego, ale i filtrami przeciwsłonecznymi. Ma to znaczenie nie tylko latem - przez cały rok skóra poddawana jest działaniu promieni UV, nawet gdy słońce kryje się za chmurami, dlatego potrzebuje odpowiedniej ochrony. Jeśli o nią nie zadbasz, z czasem dorobisz się zgrubiałego naskórka, zwiotczałej skóry i licznych przebarwień. Dlatego na dzień stosuj kremy z filtrem co najmniej SPF 20. Pamiętaj przy tym, że choć krem do twarzy to podstawa pielęgnacji, w połączeniu z innymi

kosmetykami będzie jeszcze skuteczniejszy. Jeśli skóra jest przesuszona, ściągnięta i szorstka, po umyciu i przetarciu jej tonikiem nałóż najpierw maseczkę nawilżającą i dopiero gdy się wchłonie, użyj kremu. Wieczorem możesz wypróbować maskę nakładaną na kilkanaście minut lub serum z jeszcze większą ilością cennych substancji.

Składniki kremu Łatwo powiedzieć, by wybierać kremy z jak największą zawartością składników aktywnych działających nawilżająco. Problem w tym, że ich lista jest długa, a każdy producent zapewnia, że w swoim produkcie zawarł te najcenniejsze. Spokojnie! Istnieje kilka substancji, których skuteczność w nawilżaniu została udowodniona w badaniach naukowych. W absolutnej czołówce znajdują się aloes, witamina E i naturalne oleje, które dodatkowo odżywiają skórę. Oto krótki przegląd, dzięki któremu przy następnej wizycie w drogerii bez większego wahania sięgniesz po odpowiedni krem. Kremy z kwasem hialuronowym To składnik, który sprawdza się w pielęgnacji i nawilżaniu każdego rodzaju cery. Lista jego zalet jest naprawdę imponująca: regeneruje nawet głębokie warstwy skóry, łagodzi podrażnienia, jest silnym przeciwutleniaczem, poprawia jędrność, zapobiega łuszczeniu, zwiększa elastyczność oraz odwraca negatywne konsekwencje działania promieni UV. Dodatkowo tworzy na twarzy ochronny film. Również badania naukowe potwierdzają, że kwas hialuronowy posiada wyjątkową zdolność do wiązania wody, a aplikowany na skórę poprawia poziom jej nawilżenia i jędrność. Kremy z dziurawcem W przypadku długotrwałego przesuszenia często dochodzi do podrażnień i pęknięć na skórze. Wówczas oprócz nawilżenia ważna jest regeneracja. W tym przypadku doskonale sprawdzą się roślinne składniki - a zwłaszcza

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


olejek eteryczny z dziurawca, jeden z podstawowych składników naturalnych kremów i emulsji regenerujących. Do pielęgnacji suchej i pękającej skóry można wykorzystać również samodzielnie przygotowaną mieszaninę. Wystarczy zalać świeże kwiaty dziurawca olejem roślinnym, np. słonecznikowym, by po 10 dniach otrzymać naturalny preparat do stosowania zewnętrznego. Pamiętaj jednak, że dziurawiec zawiera substancje fotodynamiczne, dlatego przy jego stosowaniu unikaj ekspozycji na słońce, która może spowodować wysypkę lub inne reakcje alergiczne. Kremy z aloesem Odnowę naskórka pobudza również miejscowe stosowanie kremu z aloesem, który wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje jej wilgotność, a przy okazji działa przeciwzapalnie i łagodząco. Podczas badań zauważono, że miąższ aloesowy przenika przez skórę nawet 4 razy szybciej niż woda, dostarczając składniki odżywcze do jej najgłębszych warstw, wpływając na mikrokrążenie krwi, wywołując efekt ściągający oraz ujędrniając naskórek. Dzięki temu gwarantuje nie tylko głębokie nawilżenie, ale również wygładzenie i odmłodzenie skóry oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Swoje właściwości roślina zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości polisacharydów - związków występujących naturalnie w skórze, które wspomagają podstawowe funkcje bariery ochronnej naskórka, inicjując procesy naprawcze w razie jego uszkodzeń4. Polisacharydy aktywują również tzw. czynnik wzrostu komórek naskórka, dzięki któremu możliwe jest formowanie włókien kolagenowych. Z kolei dzięki obecności enzymów proteolitycznych oraz kwasu salicylowego aloes wnika w głębokie warstwy skóry, by nie tylko je odżywić, ale i usunąć martwe komórki. Kremy z olejami roślinnymi Tłoczone na zimno i nierafinowane roślinne oleje ze słonecznika, pestek winogron, lnu oraz kiełków pszenicy zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają nadmierną utratę wody przez naskórek, poprawiają stopień nawilżenia, aktywizują procesy regeneracyjne bariery lipidowej, stabilizują metabolizm skóry, a także pobudzają syntezę lipidów oraz białek niezbędnych do wytworzenia NMF. Są one również prekursorami wytwarzanych w naskórku ceramidów, niezbędnymi do ich powstawania i rekonstrukcji. Nienasycone kwasy tłuszczowe regenerują skórę, poprawiają jej kondycję i chronią przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, w tym promieniowania ultrafioleto-

wego. Sięgaj po nie zwłaszcza wtedy, gdy jesteś przepracowana, zestresowana lub w trakcie diety odchudzającej, wybierając ten, który pasuje do Twojego rodzaju skóry i jej aktualnych potrzeb. Przykładowo olej z pestek malin to naturalny filtr przeciwsłoneczny o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym i nawilżającym. Olejek makadamia intensywnie ujędrnia i poprawia mikrokrążenie, natomiast ten pozyskiwany z nasion wiesiołka dwuletniego pomaga radzić sobie ze świądem i suchością nawet przy atopowym zapaleniu skóry. Stosowany zewnętrznie natłuszcza skórę, łagodzi swędzenie i wyrównuje utratę wody. Kremy z gliceryną Glicerol należy do organicznych związków chemicznych o silnych właściwościach higroskopijnych, czyli mających zdolność trwałego wiązania i za-

trzymywania wody z otoczenia. Emulsje i kremy zawierające w swoim składzie glicerynę powodują długotrwałe ograniczenie utraty wody przez naskórek oraz wygładzenie jej powierzchni. Jednocześnie glicerol ma właściwości okluzyjne (tworzy cienką błonę na powierzchni skóry), pobudza procesy złuszczania martwego naskórka (wpływa na przebieg procesów biochemicznych w warstwie rogowej) oraz umożliwia zachowanie struktury macierzy lipidowej. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejsze są preparaty, które oprócz gliceryny zawierają w swoim składzie mieszaninę lipidów (lecytynę, cholesterol, kwas stearynowy) - takie połączenie powoduje synergistyczne działanie wszystkich substancji i zauważalny wzrost nawilżenia. Kremy z mocznikiem To jeden z naturalnych składników warstwy rogowej naskórka, stosowany w kosmetykach jako substancja nawilżająca i złuszczająca od ponad 70 lat. Na przestrzeni tego czasu jego skuteczność nawilżającą potwierdziły liczne badania. Kremy zawierające

Uroda mocznik zmniejszają utratę wody przez naskórek oraz zwiększają biodostępność lipidów. Zwróć jednak uwagę na stężenie mocznika w danym preparacie, ponieważ od tego zależy jego skuteczność. Dopiero w koncentracji 3-10% składnik ten modyfikuje strukturę białek i osłania miejsce wiązania wody, dzięki czemu zwiększa się jej zawartość w warstwie rogowej naskórka, a zmniejsza utrata. Kremy z witaminą A Często nazywana jest „witaminą młodości”, ponieważ działa na organizm stymulująco i opóźnia efekty procesu starzenia. Mówiąc prościej: spłyca zmarszczki, wygładza skórę oraz zmniejsza jej rogowacenie. Wszystko dzięki temu, że zwiększa proliferację komórek skóry, co przyspiesza jej regenerację. W przypadku nadmiernej suchości lub łuszczenia się normalizuje zachodzące w skórze procesy i przywraca jej prawidłowy wygląd. W kremach i emulsjach szukaj przede wszystkim retinolu. To organiczny związek zaliczany do karotenoidów, który wraz z innymi retinoidami pełni funkcję witaminy A, a jako jej główna forma jest najbardziej efektywny i najlepiej wchłaniany przez skórę. Kremy z witaminą E To silny aktyoksydant, który chroni obecne w naskórku lipidy przed degradacją i ułatwia zachowanie prawidłowych funkcji skóry. Witamina E dobrze przenika przez naskórek, zapewniając odżywienie i poprawę elastyczności skóry, a jako składnik kremów i innych kosmetyków koi, nawilża, wygładza i ujędrnia, a przy tym wspomaga leczenie przebarwień. Kremy z algami morskimi Glony wykorzystywane są w preparatach kosmetycznych likwidujących obrzęki, wypryski i stany zapalne, a także nawilżających suchą skórę oraz poprawiających jej elastyczność i jędrność. Obecne w nich kwaśne polisacharydy charakteryzują się właściwościami antyseptycznymi i intensywnie wiążącymi wodę. Niektóre z nich aktywują również biosyntezę kolagenu i proliferację fibroblastów, dzięki czemu przyspieszają regenerację naskórka oraz gojenie się ran. Długotrwałe nawilżenie i odnowę powodują zwłaszcza algi bogate w aminokwasy, peptydy, cukry, witaminy i sole mineralne: Codium tomantosum, Codium Mulleri, Enteromorpha compressa, Enteromorpha flexuosa i Enteromorpha intestinalis. Źródło: czegolekarze.pl

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

17


Domowa depilacja pastą cukrową uroda

Pasta cukrowa do depilacji była wykorzystywana na Bliskim Wschodzie od stuleci. U nas też ta metoda depilacji zyskuje coraz większą rzeszę zwolenniczek. Jakie są wady i zalety depilacji pastą cukrową? Jak przeprowadzić depilację pastą cukrową w domu? ""  Natalia Kovacs

Pasta cukrowa od wieków stosowana jest przez Arabki, które do depilacji używały karmelu (roztopionego cukru). Na Bliskim Wschodzie pasta do depilacji nazywana jest halaweh. Dziś stosuje się specjalną masę, która prócz cukru zawiera sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół, choć niektóre z nas preferują pastę cukrową zrobioną własnoręcznie w domu. Depilacja pastą cukrową zapewnia spokój na 2-3 tygodnie i jest idealną metodą depilacji dla alergików i osób zmagających się z problemem żylaków, pękających naczynek krwionośnych.

Zalety pasty cukrowej Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a jedynie okleja włoski, co już zmniejsza ból (nie drażni się naskórka). Zimna pasta wyklucza też poparzenie czy podrażnienie skóry. Depilację pastą cukrową można przeprowadzić, nawet wtedy gdy włoski są bardzo krótkie (mają 1-2 milimetry). Pozwala to więc usuwać je na bieżąco, bez czekania, aż odrosną. Resztki pasty zmywa się ciepłą wodą, bez pocierania skóry. Ta metoda depilacji nie wymaga również stosowania chemicznych substancji potrzebnych do oczyszczenia skóry np. z syntetycznego wosku do depilacji. Podrażnienia po depilacji pastą cukrową są znikome, najczęściej znikają już tego samego dnia. Stosując taką formę depilacji można szybko zauważyć jak słabe i jasne odrastają włosy. Depilując się regularnie można całkowicie pozbyć się owłosienia w niektórych rejonach ciała. Pierwszą depilację najlepiej wykonać w salonie kosmetycznym. Dla osób niewprawionych depilacja pastą może być uciążliwa głównie ze względu na obliczanie proporcji i umiejętne nakładanie pasty na skórę.

Metody depilacji Depilacja pastą cukrową na zimno Aby zastosować taką metodę depilacji należy oderwać kawałek pasty z foli (jeśli pasta jest gotowym produktem kupionym w sklepie) lub pobrać odrobinę pasty z domowych zasobów (garnka, miseczki). Nadmiar pasty od-

18

kładamy na papierek, a niewielką ilość rozgniatamy w dłoniach jak plastelinę. Pastę należy wyrabiać tak długo, aż zacznie kleić się w dłoniach - powinna mieć wtedy złocisty kolor. Jeśli pasta jest zbyt twarda, możemy ją umieścić na chwilę w ciepłej kąpieli wodnej. Wyrobioną pastę należy rozciągnąć na fragmencie skóry, aby powstała ok. 3-4 centymetrowa warstwa. Po ułożeniu pasty należy ją od razu energicznie oderwać. Oderwaną pastę można ponownie rozgnieść w dłoniach i ułożyć na innym fragmencie skóry, jest bardzo wydajna. Jedną kulką pasty cukrowej można wydepilować całą łydkę. Zamiast zrywać pastę rękami możemy użyć do tego paska materiału - pasta przyklei się do płótna i odejdzie od skóry równomiernie Depilacja pastą cukrową na ciepło Depilację należy zacząć od umieszczenia miseczki z pastą w gorącej kąpieli wodnej. W trakcie, gdy pasta będzie się rozpuszczać, przygotuj sobie cienkie paski z materiału, których będziesz potrzebować do zrywania pasty. Gdy pasta całkowicie się rozpuści upewnij się czy nie jest zbyt gorąca, a następnie nabierz jej niewielką ilość drewnianą lub plastikową szpatułką. Rozprowadź pastę na wybranym fragmencie ciała. Najlepiej smarować pastą małe powierzchnie ciała, wystarczy przeciągnąć szpatułkę z pastą na formę niewielkiego prostokąta. Następnie przyklei pasek materiału, wyprasuj go delikatnie palcami i zerwij energicznym ruchem. Pozostałe resztki pasty również możesz zdjąć paskiem materiału delikatnie go dociskając. Pasty cukrowe dostępne w sklepach przeważnie umieszczone są w specjalnym aplikatorze w formie rolki. Taki aplikator wraz z pojemniczkiem również ogrzewa się w kąpieli wodnej, ale później łatwiej jest rozprowadzić pastę. Wystarczy przejechać rolką po wybranym fragmencie ciała, w tym czasie pasta sama uwalnia się z pojemnika i nie musisz brudzić rąk klejącą mazią.

Jak przygotować skórę? Dzień przed planowaną depilacją zrób dokładny peeling. Możesz wykonać peeling cukrowy, peeling z so-

li, peeling enzymatyczny - ważne, by peeling wykonywać w formie masażu, kolistymi ruchami wcierać preparat. Dzięki peelingowi usuniesz martwy naskórek, który nie będzie przyklejał się pasty cukrowej. Podniesiesz też włoski i wyciągniesz te wrośnięte w skórę. Na noc użyj maski nawilżającej. Tuż przed depilacją odtłuść skórę talkiem lub pudrem. Ten prosty zabieg spowoduje, że pasta będzie się lepiej przyklejać do skóry.

Jak pielęgnować skórę po depilacji? Po depilacji powstaną podrażnienia. Aby szybko się ich pozbyć należy przetrzeć skórę sokiem z cytryny, delikatnym tonikiem (bez zawartości alkoholu) lub wodą różaną. Depilowane miejsca możesz smarować delikatną oliwką po depilacji, która złagodzi ból i ukoi zaczerwienioną skórę, a dodatkowo doda jej blasku. Pamiętaj o regularnym peelingu. Tylko regularne ścieranie naskórka pomoże zapobiec wrastaniu włosów po depilacji.

Wady depilacji pastą cukrową Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci. Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne. Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

19


Zdrowie

22

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Jak pozbyć się flegmy i kaszlu w jedną noc Zdrowie

Gorączka, bóle głowy oraz uporczywy kaszel to zaledwie kilka objawów grypy. W aptece aż roi się od lekarstw, które możemy kupić, ale czasem warto sięgnąć po naturalną metodę zanim zaczniemy faszerować się chemią. Imbir

Według przeprowadzonych badań imbir ma wiele właściwości leczniczych, a pomoc przy oczyszczaniu gardła jest właśnie jedną z nich. Ponadto imbir zabija zarazki, co bardzo się przydaje podczas przeziębień. Spróbuj codziennie jeść 3-4 plasterki imbiru. Jednak jeżeli zjedzenie imbiru okaże się dla Ciebie zbyt trudne (ma on specyficzny smak), możesz w zamian zaparzyć sobie filiżankę imbirowej herbaty. Herbata z imbiru

Składniki:

•   6-7 plasterków świeżego imbiru, •   1 łyżeczkę ekologicznego miodu, •   1 łyżeczkę czarnego pieprzu w ziarnach, •   400 ml wody.

Przygotowanie:

Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie dodaj do niej przygotowany wcześniej imbir i pieprz. Nakryj naczynie pokrywką i zaparzaj wszystko na wolnym ogniu przez około 5-7 minut. Ściągnij garnek z ognia i odlej napar. Po lekkim przestudzeniu dosłodź miodem. Kompres z imbiru Jeśli dopadł Cię kaszel i masz problem z usuwaniem flegmy wypróbuj ten domowy sposób. To lekarstwo nazywane jest kompresem z imbiru i doskonale sprawdza się przy zwalczaniu kaszlu, szczególnie u dzieci.

Jednak jak to bywa w przypadku dzieci, należy uważać na reakcje skórne i cały czas kontrolować sytuację. Najlepiej skonsultować zabieg z pediatrą

Miód i cytryna

Składniki

Cytryna uchodzi za prawdziwą skarbnicę witaminy C, która potrafi zdziałać cuda dla odporności, natomiast miód może być doskonałym lekiem na kaszel. Miód ma właściwości antybakteryjne i jest dobry dla dróg oddechowych. Połączenie tych dwóch składników jest niezwykle skuteczne jeśli chodzi o bolące, zakażone gardło.

Przygotowanie:

•   1 łyżeczkę ekologicznego miodu, •   2 łyżeczki wyciśniętego soku z cytryny.

•   1 łyżka świeżego imbiru •   1 łyżka ekologicznego miodu •   1 łyżka oliwy z oliwek •   1 łyżka mąki •   taśma samoprzylepna •   gaza Wymieszaj miód i mąkę, a następnie dodaj oliwę i świeży tarty imbir. Mieszaj aż do uzyskania jednolitej, niezbyt rzadkiej pasty. Jeśli mikstura wydaje się zbyt rzadka, dodaj trochę mąki. Rozsmaruj pastę na klatce piersiowej i zaklej gazą. W przypadku dzieci kompres należy pozostawić na 3 godziny i zdjąć go, zanim dziecko pójdzie spać. W przypadku dorosłych kompres można pozostawić na całą noc. Imbir pobudza w organizmie system hormonalny, więc będziesz pocić się bardziej niż zwykle. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Mimo że imbir jest naturalny i bezpieczny dla zdrowia, warto jednak najpierw przetestować nieco pasty na skórze w celu wykrycia ewentualnych reakcji alergicznych. Niektórzy ludzie, szczególnie dzieci, mogą mieć bardzo wrażliwą skórę.

Składniki:

Przygotowanie:

Rozpuść miód w soku z cytryny i pij trzy razy dziennie.

Kurkuma Kurkuma zawiera substancję zwaną kurkuminą, która ma własności antybakteryjne i doskonale wpływa na podrażnione drogi oddechowe.

Składniki

•   1 łyżeczkę kurkumy, •   ½ łyżeczki soli , •   200 ml gorącej wody.

Przygotowanie:

Wsyp kurkumę oraz sól do szklanki gorącej wody i mieszaj do momentu, aż sól się rozpuści Tą miksturą płucz gardło 3-4 razy dziennie przez kilka minut. Roztwór zabije bakterie, będzie przeciwdziałać infekcjom i ograniczy wydzielanie się śluzu.

Komunikat Ks. Damian Bednarski, historyk, parujący na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Teologiczny) przygotowuje monografie nt. Abp. Józefa Gawliny - Protektora Polskiego Wychodźstwa (1949-1964). Abp Gawlina w 1952 roku wizytował Kanadę. Ks. Damian poszukuje materiałów na ten temat. Jeśli ktoś jest w posiadaniu artykułów, zdjęć czy też innych materiałów prasowych z jego wizyty w Kanadzie, prosimy o przesłanie ich: na adres e-mailowy: lub pocztą: padredamiano1@gmail.com O. Janusz Błażejak OMI, 4260 Cawthra Rd, Mississauga, ON, L4Z 1V8 For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

23


Zdrowie Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy wykazuje cały szereg właściwości korzystnie wpływających na zdrowie. Pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, poprawia odporność, a także pomaga w zrzuceniu nadmiaru kilogramów. Syrop zawarty w occie zabija bakterie i reguluje poziom PH organizmu, co z kolei ogranicza wydzielanie się śluzu.

Składniki:

•   1 łyżeczkę octu jabłkowego, •   200 ml gorącej wody.

Przygotowanie:

Wymieszaj ocet ze szklanką gorącej wody i uzyskanym roztworem przepłukuj gardło tak długo, jak tylko jesteś w stanie. Jeśli zachodzi taka konieczność, powtarzaj codziennie.

Inhalacje Inhalacje były kiedyś bardzo popularnym sposobem na bolące gardło. Jednak w dzisiejszych czasach, z uwagi na szeroką gamę dostępnych na rynku leków, o inhalacjach mało kto już pamięta. A szkoda, bo mimo upływu lat są one nadal bardzo skuteczne a nieraz działają lepiej niż cokolwiek innego.

Składniki:

•   kilka gałązek tymianku, •   świeży estragon, •   2-3 litry wody.

Przygotowanie:

Wodę wraz ze świeżymi ziołami zagotuj w garnku. Jeśli posiadasz olejek eukaliptusowy, możesz dodać kilka kropel Umieść swoją głowę nad garnkiem i nakryj się ręcznikiem tak, aby znalazły się pod nim zarówno garnek, jak i Twoja głowa (chodzi o to, aby para nie uciekała na boki). Wdychaj parę tak długo, jak tylko dasz radę. W razie potrzeby, powtórz proces.

Marchew na kaszel i flegmę Wielu z nas słyszało, że marchew jest doskonałym produktem na poprawę wzroku, ale nie wszyscy słyszeli, że jest to również doskonały lek na kaszel oraz na  usunięcie flegmy z płuc.  Połączenie marchwi z innymi produktami  sprawi, że otrzymamy  niezwykle skuteczny syrop, który pomoże w leczeniu kaszlu oraz skutecznie  pozbędzie się zalegającej flegmy w płucach. Jest to niezwykłe lekarstwo na kaszel! Powszechnie znanym i cenionym rozwiązaniem jest zupa z marchwi, ale jak goni nas czas, musimy przygotować coś niezwykle skutecznego na kaszel. W tym przypadku z pomocą przychodzi przepis na sy-

24

rop z marchwi, które pomoże nam w leczeniu kaszlu oraz usunięciu flegmy z płuc. Wszystkie  syropy na kaszel, które możemy kupić w aptece zawierają sztuczne barwniki, sztuczne aromaty i konserwanty. Nasz syrop nie dość, że jest naturalnego pochodzenia, to działa równie skutecznie jak ten powstający ze sztucznych produktów. Marchew  jest najpopularniejszym warzywem na świecie, posiada bardzo dużo witamin i minerałów. W marchwi znajdziemy między innymi witaminę A, C, K oraz całkiem spore stężenie potasu. Eksperci żywieniowi doskonale wiedzą, że witamina A posiada  wspaniałe właściwości lecznicze, w szczególności w leczeniu zakażeń oraz utrzymaniu prawidłowej błony śluzowej (również w płucach). Witamina wpływa na pewne limfocyty T, B oraz cytokin. Dodatkowo, spora zawartość witaminy C wpływa na nasz układ odpornościowy. Dodatkowo witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, a więc np. zapobiega powstawaniu krwawieniu z dziąseł, powstawaniu krwotoków czy sińców. Nie można zapomnieć, że witamina C, skutecznie obniża ciśnienie tętnicze. Dodając do przepisu miód, syrop zyskuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dodatkowo będzie działał łagodząco na obolałe gardło. Ostatnim składnikiem jaki dodamy do syropu będzie  imbir. O jego właściwościach nie trzeba już nikogo informować. W naszym przepisie sprawi, że  pozbędziemy się stanu zapalnego oraz złagodzimy ból. Syrop z marchwi

Składniki:

•   1/2 kg marchwi •   3-4 łyżki miodu •   2 łyżki posiekanego imbiru

Przygotowanie:

Dobrze umyj i posiekaj marchew. Umieść ją w garnuszku i zalej wodą (do zakrycia). Podgrzewaj na wolnym ogniu. Dodaj imbir i podgrzewaj, aż marchew będzie miękka. Odcedzamy wywar przez drobne sitko (UWAGA: Nie wyrzucamy wody) Jak woda ostygnie dodajemy miód. Mieszamy miód, aż dokładnie się rozpuści. Do wody dodajemy odcedzone produkty. Nasz syrop jest gotowy do spożycia.

Sposób przyjmowania:

Syrop spożywamy tylko w okresie zachorowań. Przyjmujemy 3-4 łyżeczki syropu dziennie, aż przejdzie nam kaszel. Regularne stosowanie syropu spowoduje, że po 1-2 dniach pozbędziemy się zalegającej flegmy. Produkt przechowujemy w lodówce do 7 dni.

Syrop na bazie mleka łagodzący kaszel

Składniki:

•   250 ml mleka; •   1 łyżkę masła; •   1 łyżkę miodu; •   ¼ łyżeczki sody kuchennej; •   1 żółtko.

Przygotowanie:

Żółtko utrzeć z miodem na kogel -mogel. Mleko podgrzać z masłem tak, aby było dobrze ciepłe. Dodać utarte żółtko i sodę. Dokładnie wymieszać. Wypić w dawkach podzielonych od trzech do pięciu razy dziennie. Napar usuwający złogi flegmy Przy uporczywym kaszlu warto wypróbować mieszankę trzech ziół, które pomogą usunąć wszystkie niepotrzebne złogi flegmy z gardła.

Składniki:

•   30 g ziela kozieradki •   30 g liści babki lancetowatej •   30 g owocu kopru lekarskiego

Przygotowanie:

Zioła dobrze rozdrobnić i wymieszać ze sobą. Jedną łyżkę ziół zalewamy szklanką (250 ml) wrzącej wody i trzymamy pod przykryciem 20 minut. Tak przygotowany napar pijemy trzy razy dziennie. Mieszanka ułatwiająca odkrztuszanie Znakomitym, naturalnym lekarstwem wykrztuśnym, ułatwiającym odkrztuszanie zalegającej flegmy jest również prawoślaz lekarski.

Składniki:

•   45 g korzenia prawoślazu lekarskiego •   45 g korzenia lukrecji •   10 g owocu kopra lekarskiego

Przygotowanie:

Wszystkie zioła dobrze ze sobą wymieszać. Zaparzyć łyżeczkę ziół w 250 ml wrzącej wody. Napar pić 1-2 razy dziennie lub w przypadku bardzo ostrego, męczącego kaszlu – 3 razy dziennie.

Dodatkowe rady

•   Przestań palić •   Unikaj picia bardzo zimnych napojów – te w temperaturze pokojowej będą lepsze dla Twojego zdrowia •   Unikaj silnych chemikaliów, jak na przykład silnych środków czystości czy farb. Mogą one negatywnie wpływać na Twoje drogi oddechowe. •   Jedz ostre potrawy z chilli i imbirem – doskonale działają one na oczyszczenie z flegmy •   Nie połykaj flegmy. Wypłucz ją za pomocą roztworu ciepłej wody z solą po czym wypluj. •   Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem jeśli źle się czujesz lub nie umiesz pozbyć się objawów przeziębienia.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Jak oczyścić płuca osoby palącej papierosy?

Zdrowie

Palenie papierosów jest szkodliwe, o tym nikogo nie trzeba informować. Osoby palące bardzo często narzekają na problemy z oddychaniem, wszystko przez zanieczyszczone płuca. Jak zatem zadbać o odpowiednie oczyszczenie płuc? Oczywiście najlepiej  wykorzystać do tego naturalne produkty.  Światowa Organizacja Zdrowia  w ostatnich badaniach dowiodła, że co 5 sekund umiera osoba z powodu  palenia papierosów. W ostatnim czasie, ponad 5 milionów ludzi straciło życie ze względu na  długotrwałe palenie papierosów. Naukowcy dowiedli, że osoby, które  palą papierosy  przez minimum 5 lat, części miewają problemy z  oskrzelami i kaszlem. Niestety ale bierni palacze również miewają problemy ze zdrowiem, równie podobne do palaczy czynnych. Jak zatem posiłkować się naturalnymi produktami, aby oczyścić nasze płuca?

Składniki:

•   400g cebuli •   2 łyżeczki kurkumy •   1L wody •   400g cukru •   1 mniejszy korzeń imbiru

Przygotowanie:

Wodę umieść w garnku, wodę zagotuj. Dodaj do niej cukier i dokładnie wymieszaj, aby całość cukru się rozpuściła. Pokrój cebulę i imbir na małe kawałki. Do gorącej wody dodaj cebulę i imbir.Następnie do wywaru dodaj kurkumę i trochę startego imbiru. Wszystkie składniki podgrzewamy, aż wywar zacznie się gotować. Ostudzamy wywar do temperatury pokojowej. Tak przygotowaną miksturę przechowujemy w lodówce.

Stosowanie:

Gotowa mikstura może być przyjmowana tylko przez 3 dni, a więc całość wywaru rozkładamy w równych ilościach na każdy dzień. Każdego dnia przyjmujemy na czczo 1/2 dziennej dawki, a drugą połowę 2 godziny po ostatnim posiłku. Zalecane jest w czasie przyjmowania wywaru, aby były wykonywane ćwiczenia, które poprawiają proces czyszczenia płuc. Dla lepszego efektu zalecane byłoby wdychanie eukaliptusa.

Dieta dla palaczy •   Rozmaryn – posiada właściwości rozgrzewające, dzięki temu pomaga oczyszczać płuca z flegmy i toksycznych substancji. Dodatkowo zwiększa cyrkulację powietrza w płucach i rozluźnia obkurczone kanaliki oskrzelowe, dzięki temu

poprawia kondycję dróg oddechowych. Ponadto zioło to jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapobiega rozwojowi raka płuc. •   Tymianek - olejek tymiankowy, dzięki zawartemu w nim tymolowi, działa wykrztuśnie i rozkurczowo, co pozwala na odkrztuszanie z płuc szkodliwych substancji. •   Pieprz cayenne – zawarta w nim kapsaicyna to silny antyoksydant, neutralizujący toksyczne związki pochodzące z papierosów. Dzięki temu pieprz cayenne wspomaga usuwanie trujących substancji z płuc, poprawia ich ukrwienie i skuteczniej dotlenia; •   Imbir - olejki eteryczne zawarte w imbirze rozgrzewają płuca, rozrzedzają śluz i pobudzają jego wydzielanie, dzięki czemu organizm szybciej usuwa substancje chorobotwórcze; •   Chrzan - zawarta w chrzanie synigryna, która nadaje mu ostry smak, skutecznie zwalcza bakteryjne infekcje dróg oddechowych; •   Ananas – w ananasie znajduje się bromelaina - enzym z grupy proteaz, wyodrębniony z soku mlecznego ananasa. Bromelaina absorbuje toksyczne substancje i chore komórki znajdujące się w płucach. Wspomaga także rozkład białek do aminokwasów, które są wykorzystywane w celu budowy nowych komórek. •   Awokado jest skarbnicą antyoksydantów oczyszczających płuca. •   Suszone morele i brzoskwinie zawierają dużo beta-karotenu, który wspomaga pracę układu oddechowego. •   W diecie detoksykacyjnej palacza powinny się znaleźć także: cytryna, grejpfrut, czosnek, karczochy, a także zioła odtruwające, takie jak: pokrzywa, dziurawiec, mięta, mniszek lekarski (korzeń), koper włoski. Ważne jest także picie ok. 8 szklanek wody dziennie. Niegazowana woda mineralna sprawia, że nikotyna szybciej jest wydalana z organizmu. Dzięki diecie oczyszczającej już dwa dni po wypaleniu ostatniego papierosa poczujesz się lepiej i zauważysz, że twoja zdolność do wyczuwania smaku i zapachu jest zwiększona.

Ćwiczenia oddechowe

Po rzuceniu palenia rozpocznij uprawianie ćwiczeń fizycznych, szczególnie treningów wydolnościowych. Dzięki nim systematycznie będziesz zwiększać po-

jemność płuc i w sposób naturalny pozbędziesz się szkodliwych substancji. Wykonywanie specjalnych ćwiczeń oddechowych także poprawi funkcjonowanie płuc i dodatkowo układu nerwowego.

Przykład ćwiczenia oddechowego: •   usiądź na piętach i wyprostuj plecy, •   wciągnij do płuc jak najwięcej powietrza, •   wstrzymaj oddech na kilka sekund, •   ściągnij usta tak jak do gwizdania. Wypuść trochę powietrza i ponownie wstrzymaj oddech. Powtarzaj tę czynność, dopóki nie wypuścisz całego powietrza.

Ile trwa oczyszczanie płuc? •   8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenku węgla spada, a poziom tlenu we krwi wraca do normy; •   Po 24 godzinach od zerwania z nałogiem ryzyko zawału serca spada o kilka procent. •   Po 3 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa sprawnie działający układ krążenia poprawia funkcjonowanie płuc, a ryzyko zawału serca zmniejsza się o 30 procent. •   9 miesięcy – tyle trwa regeneracja rzęsek, które oczyszczają płuca. Po tym okresie proces oczyszczania płuc jest sprawniejszy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. •   Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. •   Po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się o kilkadziesiąt procent. •   10 lat po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, nerki i trzustki spada o 50 procent. •   15-20 lat - po tylu latach od rzucenia palenia płuca są oczyszczone, a ryzyko zachorowania na raka płuc wynosi 1%. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Jedno z tego wszystkiego jest pewne, płuca osoby palącej są bardziej uszkodzone, niż osoby która nie pali papierosów. Najlepszym więc przepisem jest  rzucenie palenia, ale jak okaże się to za trudne, to starajmy się minimalizować szkodliwe efekty dla naszego zdrowia

Źródło: allindiaroundup.com zdrowyportal.org poradnikzdrowie.pl

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

25


Borelioza jak tykająca bomba zegarowa Zdrowie

Juz przed wiekami Arystoteles stwierdził „Niech lekarstwem będzie pożywienie, a pożywienie lekarstwem” - w dzisiejszych czasach jakże ważne znaczenie ma to stwierdzenie. Przypadki zachorowań na boreliozę podskoczyły od zeszłego roku o 40% i wciąż rosną. Ukryte, uczepione do liści drzew lub wysokiej trawy, czyhają na pojawienie się zwierzęcia lub Twoich odkrytych nóg, rąk i innych części ciała. Te małe krwiożercze istoty, kierując się ruchem i wydzielanym ciepłem żywiciela, spadają i przytwierdzają się do jego skóry. Mowa tu o kleszczach, małych pajęczakach, które mocno przytwierdzają się do skóry swoich ofiar za pomocą ostrych haczyków. Kiedy kleszcz zaatakuje, w miejscu ukąszenia zazwyczaj powstaje rumień, ale może być tak, że jego ukąszenia praktycznie nie zauważysz. Możesz jedynie poczuć w tym miejscu delikatne swędzenie. Jego ukąszenie może być punktem wyjścia dla wielu problemów zdrowotnych, często bardzo niespodziewanych. Borelioza jest chorobą odzwierzęcą i oficjalnie należy do chorób odkleszczowych. Mogą ją przenosić również i inne pasożyty np.: komary, pchły, wszy, muchy końskie, meszki, moskity oraz niektóre typy roztoczy. Według badań dr Klinghardta w Europie środkowej i wschodniej przynajmniej 12% komarów przenosi boreliozę oraz 22% występujących stale na właściwych obszarach USA.  Liczby te tłumaczyły by masowy charakter zachorowań na boreliozę i współinfekcje. Można się nią zarazić praktycznie wszędzie, nie tylko podczas wycieczki do lasu czy na działce. Karmienie piersią, transfuzja krwi, transmisja poprzez łożysko w życiu płodowym (borelioza wrodzona), sporadyczne kontakty seksualne (stwierdzono obecność DNA borrelii w spermie) mogą też stanowić źródło zakażenia bakteriami borrelii. Najprawdopodobniej niektóre typy bakterii wywołujących boreliozę (niektóre borrelie duru powrotnego) mogą być także przenoszone pomiędzy ludźmi w bardzo prozaiczny sposób, a mianowicie drogą kropelkową lub przez płyny ustrojowe itp. Pomni powyższych informacji, najlepsze co możemy zrobić, aby uchronić się przed tą chorobą, to jest oczywiście, unikanie ukąszenia. Noszenie dobrze okrywających ubrań, wysokich butów oraz systematyczne badanie powierzchni skóry po spacerze, pobycie na dział-

26

ce. Dokładne sprawdzanie bielizny oraz skarpetek. Dla łatwiejszego zidentyfikowania intruza warto nosić jasną odzież. Wystarczy jedno ugryzienie kleszcza zainfekowanego patogenem odpowiedzialnym za którąś z chorób odkleszczowych aby te bakterie przeniknęły do wszystkich narządów i tkanek organizmu człowieka, w tym również do kości. Wówczas atakują one wszystkie systemy ludzkiego organizmu, w tym układ nerwowy i mózg, co prowadzi do wielu poważnych urazów, które powodują różne dolegliwości. Gdy zakażenie staje się przewlekłe, choroba z Lyme może być mylona praktycznie ze wszystkimi chorobami znanymi medycynie, a dziesiątki tysięcy osób są  błędnie diagnozowane,  a ich lekarze zazwyczaj mówią im, że cierpią one z powodu przewlekłego zmęczenia, fibromialgii, choroby Hashimoto, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia, stwardnienia rozsianego, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, stwardnienia zanikowego bocznego, śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego czy autyzmu. Ale w rzeczywistości są oni zakażeni… boreliozą. Tymczasem leczenie objawów bez znalezienia przyczyny nigdy nie będzie skuteczne. Medycyna oficjalna dysponuje dwoma metodami pozwalającymi na stwierdzenie, czy cierpisz na boreliozę.  Są to: •   test Elisa, •   test Western Blot. Według  Dr Richarda Horowitz`a  – specjalisty w zakresie leczenia boreliozy – lekarzom trudno jest wykryć tę chorobę, ponieważ badania krwi (szczególnie test IgG i IgM) w celu jej zdiagnozowania są bardzo zawodne, a objawy mogą być mylone z innymi chorobami, a wprzypadku umiejscowienia boreliozy w układzie nerwowym (nazywane „neuroboreliozą”), nie jest ona wykrywalna. Standardowe leczenie choroby z Lyme polega na podawaniu antybiotyku przez trzy do sześciu tygodni, a czasami dłużej. Antybiotyki to jedyna forma leczenia boreliozy oferowana przez konwencjonalną medycynę. Po stwierdzeniu zakażenia borrelią podaje się antybiotyki z grupy penicylin i cefalosporyny. Praktyka jednak wykazuje, że w większości przy-

padków ta terapia nie likwidują w 100% boreliozy. Stwierdzono również i to, że po terapiach antybiotykowych borelioza przekracza tzw. barierę krew-mózg i umiejscawia się w układzie nerwowym. Wtedy nie działają już żadne antybiotyki. Jest jeszcze jeden problem, w niektórych przypadkach, bakterie borrelii są odporne na antybiotyki co może powodować pogłębienie się objawów. Jest też i trzecia metoda rozpoznawania i likwidacji boreliozy, szczególnie skuteczna – metoda biorezonansowa  według tabel częstotliwości wybitnych naukowców-biologów doktor Huldy Clark i doktora Raymonda Rife`a, która niezależnie od miejsca zasiedlenia patogenu, stwierdzi jego istnienie w organizmie, nawet w takiej sytuacji, kiedy borelioza jest w stanie tzw. uśpienia. Wykonanie takiej diagnostyki i terapii likwidacji krętka borelii jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne.

Objawy, które powinny niepokoić •   ciągłe uczucie zmęczenia, •   problemy ze snem, •   fibromialgia: przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni, ścięgien, •   ciągłe bóle głowy i uczucie otępienia, •   zaburzenia wzroku, uczucie pieczenia oczu, •   szumy uszne, •   skurcze i pocenie się w nocy, •   zaburzenia pracy serca (arytmia), •   zaburzenia oddychania (bezdech w czasie snu), •   porażenie nerwu twarzowego, •   bóle korzeniowe splotu barkowego lub lędźwiowo-krzyżowego, •   bóle stawów, zwłaszcza kolan, pleców i szyi, •   problemy z wysławianiem się, •   problemy z koncentracją lub pamięcią, •   ciągłe huśtawki nastrojów, •   chroniczna depresja, •   bóle żołądka i jelit, zaburzenia trawienia, •   naprzemienne biegunki i zaparcia, •   problemy skórne, •   zaburzenia neurologiczne i/lub psychiatryczne: autyzm, choroba Parkinsona, Alzheimera itd., •   a także, jak twierdzi wielu lekarzy, różne inne choroby autoimmunologiczne: reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy itd. Źródło: essiac.pl

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


The facts and symptoms of Lyme disease Zdrowie

We’re constantly hearing about the threat of Lyme disease when it comes to our pets. However, sometimes it takes star power in order to bring a dangerous condition into the “Lyme-light” for humans. Lyme disease is a bacterial illness that is spread by the borrelia burgdorferi bacteria in tick insect bites. Once infected, the victim (human or animal) will suffer the consequences in multiple stages that stretch from the first bite to the spread of Lyme antibodies within the blood, and these telltale symptoms…

Symptoms of Lyme disease Swollen bite mark The first indication of Lyme disease is often a bite mark, which will often become red, swollen, and quite tender. As the bacteria takes hold in the body, it will often strike the site of the bite mark first— meaning the area where the bacteria entered through the skin will form a reddish rash with a red ring around the bite site the resembles a bull’s eye

Flu-like malaise Many victims of Lyme disease often complain of what seemed to them like typically “flu-like” symptoms early on. For example, the patient may develop a mild fever, swollen lymph nodes, achy muscles and joints, headache, and lethargy.

Rapid heart rate Of the more serious and scary symptoms of Lyme disease, accelerated heart rate is one of them. Often times, patient’s infected with Lyme disease bacterium will suffer from rapid heart rate—even at rest.

Palsies Once the bacterium spread throughout the body, Lyme disease can wreak havoc on the nervous system, causing palsies, which results in sudden, uncontrolled spasms or body movements (i.E., Shaking legs).

Meningitis Meningitis symptoms often occur as infection spreads via the blood and into the cerebrospinal fluid (or the fluid that circulates and cushions the brain and spinal cord) causing inflammation. Lyme meningitis is bacterial in nature, and even though it’s not fatal, it can cause associated fever, neck stiffness, migraine, eye sensitivities, confusion, and even seizure.

Nerve damage If Lyme disease is not treated, and the bacterium spreads to the nervous system in the later stages (a few months after infection), the patient can suffer severe mo-

tor and sensory nerve damage that affects the joints, heart, brain, and causes severe tremors or seizures.

Arthritis If Lyme disease is left untreated after a month or 2, it can also result in subsequently and serious stiffness, inflammation, pain, and disease of the joints. Eventually this will cause chronic arthritis.

Heart issues If Lyme disease is left untreated, it will gradually worsen throughout the entire body and even affect the heart, slowly weakening and damaging the heart muscle by causing swelling and abnormal heart rhythms. Eventually, heart failure may occur.

Facial paralysis Because Lyme disease wreaks havoc on the nervous system, the patient can suffer facial muscle paralysis (i.E., Bell’s palsy), as well as severe swelling, stiffness, and pain in the facial muscles where normal movement becomes compromised or lost completely.

Tick off! Lyme disease protection tips The number of people with Lyme disease has been growing steadily and government health officials are focused on creating awareness of the disease and how to protect yourself. Lyme disease is usually contracted through an infected deer tick and many people who are bitten don’t show any symptoms right away. It can take from weeks to years to show any signs of the disease and symptoms vary greatly. Lyme disease can cause mild flu -like symptoms, and also more serious reactions such as joint pain, muscle weakness, and confusion. Although cases have been popping up world-wide, there’s actually a lot you can do to lower your risk of becoming infected. Lyme disease is easily transmitted, so it’s vital to be aware of the following Lyme disease protection tips…

Check your body Ticks that carry Lyme disease are very small and often hard to see unless you’re looking. If you’ve ever had an outdoor pet, you’ve likely checked its fur to see if there are any ticks or other bugs on it. For protecting you and your family against Lyme disease, perform a thorough in-

spection of the whole body and look through and in hair after coming in from the outdoors. This is especially important if you’ve been in grassy, bushy, or wooded areas, and places your local city or region have identified as risky for ticks. Use a mirror or ask someone else to check your back and areas you can’t see easily. Don’t forget to look in creases at your joints and your armpits, as ticks may hide out and can be missed. If you do find a tick and you’ve removed it, make sure to look really closely at the rest of your body for any others. Keep in mind that finding one tick might mean there are others on your body or clothes, so be even more thorough as you do the rest of your check.

Know what to look for Ticks are small so knowing what to look for both in regards to the tick and tick bites is important. A tick can look like a piece of dirt or a small blood blister. They start out between 1-5mm in length, but even when they’re at full size they’re hard to recognize as an insect. You might see a few tiny legs on the sides of the body, but depending on what stage the tick is at it could just look like a dark spot. Blacklegged (deer) ticks carry Lyme disease and when fully engorged, their bodies might look white. The tick bite itself isn’t what will draw your attention, though you should take stock of any new bites, that appear. Lyme disease can cause a very distinguishable rash that looks like a target—a red spot in the middle with a red ring around it. Not everyone will experience a rash, but it’s one of the easiest ways for a doctor to figure out you were infected with Lyme disease. And like many other diseases, a diagnosis may help protect you from any serious or long-term effects of the infection.

Take showers Ticks start out really small and so they can be hard to spot. They grow as they feed, but they remain small to the naked eye and getting them off of you is important. They usually don’t attach themselves through biting you right away, so to lower your risk and help protect yourself from Lyme disease, take a shower immediately after being outside in wooded and grassy areas. A shower should rinse off any loose ticks that are on your body. It’s recommended that you take a shower within two hours of coming in from outside, but taking one right away is the safest option.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

27


Zdrowie If you know you were in or around an at-risk area, look at exposed skin carefully and keep in mind that these tiny insects might be small, but they can be quite harmful to your health. A shower will help lower the risk of an infected deer tick attaching itself and passing the virus onto you. But you should still do a full body check beforehand because a shower likely won’t wash off any ticks that are already attached.

Keep your lawn maintained Whether you have a small patch of grass or live on a big property with tons of greenspace and wooded areas, keeping your property and lawn maintained can help protect you from Lyme disease by preventing a place for ticks to hang out. Ticks are very patient insects; they can start on your clothes and move slowly. By maintaining your lawn and other outdoor space, you can lower the risk of encountering ticks and the possible diseases they can pass on. Mow your lawn regularly because ticks like this grassy type of vegetation. High weeds and grass can also raise the height that ticks are able to crawl to, allowing them to transfer to your body in different places. Clear out leaves, branches, weeds, and other dense vegetation around where you live—ticks are found in these environments, not just deep in the woods or in grass that hasn’t been cut or maintained.

Dress the part There are a lot of different things to do around your home to discourage ticks from taking up residence, as well as things to do when you get in from outside. But if you’re like many other people who enjoy camping or work or live in high -risk tick areas, taking a shower or checking your body thoroughly under good lighting can be difficult sometimes. So when you’re going to be outdoors in wooded or bushy areas with high grass, you need to cover up your body as much as possible and wear clothing that helps you see ticks easily. Long-sleeved shirts, pants, socks, and enclosed shoes (think running shoes) are best to protect against Lyme disease because it makes it more difficult for a tick to get to your skin. That said, since ticks often attach themselves to clothing and are carried into homes or simply wait until they can get to your skin, wearing light colored clothing will help you spot any that try to take a tag along. When you’re outside with others, check each other over often.

Use DEET There are a lot of diseases insects can pass on and repellants are designed to keep many types of bugs from biting you. An insect repellant that contains DEET can help protect you from contracting Lyme disease. According to the Mayo

28

Clinic, you should choose a repellant that has a concentration of DEET that’s 20-percent or higher to help decrease the risk of getting Lyme disease. Of course, because insect repellants can be toxic you should avoid your eyes and mouth and follow any other safety precautions on the product, especially when applying on children. You can also spray your clothes, but make sure you apply it to exposed skin since ticks can land on clothing and make their way to skin. There are some advocates who discourage the use of DEET, but it can be extremely helpful in protecting yourself from infections and viruses passed on through insects, including Lyme disease. It can decrease the risk of an infected deer tick from latching on, so weigh the benefits before dismissing the idea.

Remove ticks properly With an increasing amount of people with Lyme disease met with warnings from the government, it’s easy to worry and for misconceptions to occur. Lyme disease should be taken seriously and you should protect yourself, your family, and friends as best as you can by knowing how to limit your risk of getting the disease. Part of limiting this risk is by knowing how to remove ticks properly. Ideally, you should use tweezers to grasp the tick as close to the skin as possible (closest to its mouth) and then gently pull it off. Be careful not to squeeze the tick because you could accidentally squeeze any diseases it may have into your body. It’s important to note that just because you find a tick on your skin and see that it’s attached to you, you won’t automatically get Lyme disease. Not all ticks carry the disease and even those that do won’t transmit the disease just because they’ve taken a bite. In fact, your chances of getting the disease from an infected tick are minimal before the 24-hour mark. As time and days pass, the risk increases.

Be informed and prepared

There are many difficulties with effectively tracking Lyme disease, its prevalence, and how widespread it is or may be. Because of the data collected over the past 30-years, we know that Lyme disease is on the rise. Still, one of the best ways to protect yourself is by being informed and prepared. Pay attention to public advisories about deer ticks and risks in your area, be prepared when you go outside in at -risk areas, and know what to look for and how to remove ticks. A key component to being informed is to know that although there are many potential serious symptoms that can be caused by Lyme disease, most people respond very well to treatment once the disease is diagnosed. You should, of course, keep a close eye out for rashes and bites, especially if you’ve had a tick on or attached to you. But know that in most cases Lyme disease can be treated fairly easily and confidently by doctors across North America.

Check your pets Just like it’s important to check your skin after being outside, remove ticks as soon as possible, and shower within two hours of coming inside, you should be equally as thorough with your pets. It’s not obvious for everyone that even indoor pets could be at risk. For instance, if you walk your dog outside or let your pets out in your backyard, they could carry ticks indoors. You should check them each time after taking walks through wooded and grassy areas to reduce the risk of brining a tick into your home. Ticks are a common problem for animals, though the ticks you’ve heard of or seen your pet carry aren’t necessarily the same ticks that carry Lyme disease. Regardless of the type, ticks are uncomfortable for animals and carry other diseases, so check deep into your animal’s fur and remove any ticks you find. Try to get down to the skin and bathe your animals regularly. Brushing your pet may also help remove loose ticks.

Watch for symptoms Anyone spending time outdoors should always be on the lookout for symptoms of Lyme disease as well as other diseases contracted through insects. Since Lyme disease isn’t the only possible infection you can get from insects, watching out for seemingly innocent changes in skin texture, rashes, and bites should become a regular habit. People who work outdoors in areas that ticks could inhabit should be especially regimented in protecting themselves. If you’ve had a tick attached to you, keep an eye out for symptoms. The rash associated with Lyme disease is a good indicator, but not everyone gets it so you need to be aware of other symptoms that might indicate an infection. For instance, many people experience a fever and other flu-like symptoms within a week of being infected with Lyme disease. Headaches, fatigue, and numbness have been reported in varying levels of severity, with joint pain, nerve complications, and confusion being less common, but more serious symptoms. Watch for these symptoms to help limit the effect of Lyme disease if you do get it.

Before removal, disinfect the area Dr. Mather recommends disinfecting the area on your body where the tick has attached itself with rubbing alcohol, first and foremost. That means, forgo any DIY or old time remedies, such as burning the latch site with a match or covering it in nail polish to loosen the bite. Ticks latch on firmly using a cement-like secretion and only detach (using a dissolving secretion) once they’ve had they’re fill of blood. Dr. Mather explains that ticks latch onto  the body with  a hypostome, which is a  straw-like anatomy near the insect’s  mouth. The last thing you want to do is split or  damage this  hypostome. If you do, germs can enter your skin via the split in the tick’s mouth.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Uwaga! Już teraz możecie Państwo zamówić prenumeratę „Polskiego Monitora” z wysyłką do domu! Informacje jak zamówić prenumeratę pod nr tel.

416 - 938 - 7141


Kulinaria

Zupa „kolagenowa” Składniki:

•   2,5 kg (kości wieprzowych, wołowych ) •   5 skrzydełek z kurczaka •   2 marchewki •   ¼ selera

Przygotowanie:

•   1 pietruszka •   pieprz w ziarnach •   ziele angielskie •   liście laurowe •   sól himalajska

Kości płuczemy, rąbiemy na mniejsze części (aby można było z nich później wydobyć szpik na którym nam zależy) dodatkowo dodajemy skrzydełka. Mięso, oraz warzywa wkładamy do 5 litrowego garnka  i zalewamy do pełna wodą. Nie solimy, za to dodajemy 10 ziaren pieprzu, 5 liści laurowych, 5 ziaren ziela angielskiego. Gotujemy pod przykryciem 3 godziny na bardzo małym ogniu. Po ugotowaniu odcedzamy wywar, z kości obskrobujemy chrząstki i wszystkie miękkie tkanki, wybieramy szpik, drobno siekamy i wrzucamy do wywaru. Całość solimy, doprawiamy do smaku, zagotowujemy i odstawiamy do wystygnięcia. (Tak przygotowaną zupę można zawekować w słoiczki  i można przechowywać w lodówce nawet 5 miesięcy )

Zielona sałatka Składniki:

•   2 duże garści świeżych listków szpinaku •   1/2 awokado •   kawałek ogórka świeżego •   1-2 łodygi liści selera naciowego •   1-2 łyżki jasnego sezamu   •   listki koperku

Sos:

•   kilka łyżeczek oleju rzepakowego •   2 łyżeczki soku z limonki albo cytryny •   1/2 garstki liści szpinaku •   2-3 łodyżki świeżego koperku •   1/2 łyżeczki miodu •   sól, pieprz

Przygotowanie:

Do słoika albo małego pojemnika blendera wrzucić opłukane i osuszone liście szpinaku oraz pokrojone na mniejsze kawałki łodygi koperku. Wlać olej, sok z cytryny i miód. Zblendować na gładki, zielony sos. Doprawić do smaku odrobiną soli i pieprzem, ponownie zmiksować. Szpinak opłukać i osuszyć. Ogórka umyć, ale nie obierać, razem ze skórką pokroić w ukośne plastry. Z selera usunąć dolną końcówkę łodygi i pozbawić twardych, nitkowatych nerwów, pokroić w plasterki a listki posiekać. Awokado obrać ze skórki, pokroić na kawałki. Sezam podprażyć przez kilka chwil na suchej patelni żeby lekko się zezłocił. Na talerzach ułożyć dookoła plastry ogórka a na środku liście szpinaku. Poprzekładać je kawałeczkami awokado i selera. Całość polać wcześniej przygotowanym sosem i posypać sezamem oraz listkami selera i koperku.

Galaretka z kurczaka z warzywami Galaretka z kurczakiem i warzywami jest bardzo smaczna i ślicznie wygląda. W kurczaka, ale dzięki temu galaretka jest lekka i pełna świeżości. nut przed końcem gotowania dopraSkładniki: wić solą. •   4 podudzia kurczaka Kiedy warzywa i kurczak są ugoto•   2 marchewki wane wyjąć je, a wywar przecedzić •   1 pietruszka przez sitko. Aby był klarowny na sitku •   kawałek selera rozłożyć papierowy ręcznik lub gazę. •   2 liście laurowe Do gorącego wywaru wsypać żela•   3 ziela angielskie tynę (ilość zależy od ilości wywaru i za•   5 ziarenek pieprzu leceń producenta żelatyny), dokład•   7 łyżeczek żelatyny nie mieszać i odstawić do ostygnięcia. •   1/4 puszki kukurydzy Teraz można jeszcze doprawić go do •   1 puszka groszku smaku sokiem z cytryny i granulowanym •   natka do ozdoby czosnkiem. •   sól Kurczaka oddzielić od koPrzygotowanie: ści i zdjąć skórę, mięso pokroić na Do garnka włożyć marchewkę, pie- mniejsze kawałki. truszkę, selera i kurczaka. Dodać liście Marchewkę pokroić na plasterki, laurowe, ziarenka pieprzu i ziele angiel- układać po jednym na dnie szklanych skie. Zalać zimną wodą i gotować do miseczek, wcześniej położyć natkę momentu, aż kurczak i warzywa będą pietruszki. Dołożyć po plasterku pomimiękkie, około 40 minut. Kilkanaście mi- dorka koktajlowego.  

32

tej wersji warzyw jest znacznie więcej niż Do miseczek wlać ostudzony wywar z żelatyną. Każdą warstwę, warzywa i kurczaka, zalać taką ilością aby płyn był ok. 3 mm powyżej składnika. Miseczkę wstawić do lodówki aby galaretka stężała. Następnie układać warstwę kukurydzy. Zalewać tak jak poprzednio i włożyć do lodówki. Jeśli po stężeniu warzywa wystawałyby ponad galaretkę to galaretki mogłyby się rozwarstwiać. Kolejna warstwa to pokrojony kurczak, którego oczywiście również zalać i wstawić miseczkę do lodówki. Teraz ułożyć groszek, wlać pozostały wywar a na wierzch dodać plasterki marchewki. Oczywiście marchewka musi znaleźć się pod warstwą płynu. Miseczki wstawiam do lodówki na kilka godzin by żelatyna dobrze zastygła.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


8 produktów uzupełniających kolagen

Kulinaria

Chociaż możesz go dostarczać do organizmu z pomocą kremów i balsamów, to prawda jest taka, że w celu uzupełnienia kolagenu, powinnaś wzbogacić swoją dietę o żywność bogatą w ten składnik. Jeśli przekroczyłaś 35 rok życia i zauważyłaś, że Twoja skóra traci sprężystość i jędrność oraz pojawiły się na niej pierwsze zmarszczki, to wskażemy Ci winowajcę. Jest nim kolagen. Kolagen jest białkiem zbudowanym z komórek tkanki łącznej zwanej fibroblast. Jest z niej zbudowane 30% całkowitej masy białkowej oraz 80% tkanki łącznej twojego organizmu. Mówiąc prościej, to białko jest spoiwem, które skleja całe ciało razem. Bez niego twój organizm nie mógłby stanowić całości.

Kolagen i skóra Zdrowie twojej skóry jest bezpośrednio związane z kolagenem, który jest odpowiedzialny za ochronę jej struktury i tworzy barierę dla toksyn i innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest to główny składnik włosów i paznokci, jak również więzadeł i tkanki łącznej. Ściślej rzecz biorąc, jest on odpowiedzialny za jędrność twojej skóry. Z tego powodu, gdy stracisz kolagen możesz również utracić jędrność i elastyczność swojej skóry.

Kiedy zaczynasz tracić kolagen i dlaczego? Ludzie zaczynają tracić kolagen od około 25 roku życia, a po 35 roku życia strata ta zaczyna być widoczna. W czasie, gdy ilość kolagenu maleje, słabnie tkanka nabłonkowa, skóra staje się cieńsza, twoje włosy są słabsze, zaczynają pojawiać się zmarszczki i skóra wiotczeje. Również twoje ścięgna i więzadła stają się mniej elastyczne, tak samo jak twoje stawy.

Czynniki przyspieszające utratę kolagenu Zbyt długie przebywanie na słońcu, palenie tytoniu, zanieczyszczenia, toksyny, stres i nadmierny wysiłek fizyczny, a także wzrost produkcji wolnych rodników niszczących zgromadzony w organizmie kolagen. Mała produkcja hormonów w okresie menopauzy i starzenia się, również wpływają na zmniejszenie ilości produkowanego kolagenu. Problemy zdrowotne, które uniemożliwiają organizmowi prawidłowe wchła-

nianie witamin i minerałów, dodatkowo pogarszają sytuację.

Co należy jeść w celu uzupełnienia kolagenu? Mimo że produkcja kolagenu w twoim organizmie się zmniejsza, to sytuacja w cale nie jest beznadziejna. Istnieją pewne produkty spożywcze, które są bogate w białko i inne składniki odżywcze, pomagające w jego produkcji. Ich spożycie może pomóc odzyskać jędrność, świeżość i sprężystość skóry. Zaliczamy do nich: Mięso Mięso jest ważnym elementem odżywczym diety. Dzięki dużej zawartości kolagenu, najlepsze mięsa to: •   Wołowina •   Kurczak •   Kozina •   Mięso z jelenia •   Wieprzowina (zwłaszcza nogi) •   Skóra, kości i podroby są bogatym źródłem białka i minerałów, tak samo jak świńska skóra, rosół na kościach, itp. Ryby Mimo że ryby mają niższe stężenie tej substancji odżywczej niż reszta źródeł białka, to łuski ryb, są bardzo bogate w kolagen. Pamiętaj również, że kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w łososiu czy tuńczyku mogą pomóc chronić błony otaczające komórki skóry. W efekcie zmniejsza to stany zapalne i zapewnia elastyczność i jędrność. Żelatyna Żelatyna składa się w 90% z pochodnych kolagenu. Zawiera ona, również bardzo mało kalorii. Czerwone owoce i warzywa Czerwone owoce i warzywa takie jak: •   jabłka, •   truskawki, •   wiśnie, •   buraki,

•   czerwona papryka, •   i wiele więcej, Zawierają one likopen, substancję, która oprócz tego, że jest doskonałym przeciwutleniaczem, stymuluje również produkcję kolagenu. Owoce bogate w witaminę C Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu. Znajdziesz ją w: •   pomarańczy •   cytrynie •   kiwi •   grejpfrucie •   mango •   ananasie, itp. Zawierają one również antyoksydanty, które redukują powstawanie zmarszczek. Warzywa Warzywa, takie jak kapusta, bakłażan, cykoria endywia i szpinak są doskonałe w  zwiększeniu produkcji kolagenu. Żywność bogata w związki siarki Produkty takie jak: •   seler, •   zielone i czarne oliwki, •   czosnek, ogórki, •   banany, •   cebula •   tofu Charakteryzują się wysoką zawartością siarki, która stymuluje produkcję kolagenu. Inne pokarmy Inne produkty, które należy uwzględnić w swojej diecie to: •   mleko sojowe, •   ser, •   herbata, •   orzechy •   żywność bogata w lizynę, taka jak: ~~   ziemniaki, ~~   wodorosty, ~~   drożdże piwne. Wszystkie te produkty są łatwe do zdobycia. Łącz je w swojej diecie według własnego uznania. Upewnij się, że twoja dieta jest zdrowa i zrównoważona, a zaczniesz dostrzegać efekty zwiększonej produkcji kolagenu w organizmie. Źródło: krokdozdrowia.com

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

33


Kulinaria Usuwanie pestycydów z warzyw i owoców

Produkty ekologiczne wybieramy z kilku powodów, m.in. w trosce o zdrowie, doceniając walory smakowe eko-produktów, ponieważ jest to zgodne z naszą filozofią życia. Jednak nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Zdarza się, że niektóre produkty są droższe niż nieekologiczne albo nie mamy do nich dostępu. Jednak Możemy podjąć pewne kroki, by owoce i warzywa, ktore kupujemy z produkcji typowo handlowej, stały się bardziej przyjazne, czyli zdrowsze i bezpieczniejsze.

Gotowy płyn W sklepach stacjonarnych i internetowych ze zdrową żywnością dostępne są specjalne bezpieczne płyny zagranicznych firm służące do oczyszczania warzyw i owoców. Gotowe płyny są oparte na  kwasach np. jabłkowym, mlecznym, cytrynowym. Zwalczają co prawda większość szkodliwych bakterii (m.in. E.coli, Listeria czy Salmonella), ale nie usuwają większości pestycydów.

Pestycydy Większość pestycydów stosowanych w uprawach przemysłowych ma specjalnie opracowany skład, sprzyjający rolnikom – tzn. opady atmosferyczne nie mogą zmywać chemikaliów z opryskiwanych płodów rolnych. Staja się one oleiste, ale nie w taki sposób, jak

często obserwujemy na jabłkach. Oleiste pestycydy nie są widoczne gołym okiem, nie są też wyczuwalne na powierzchni warzyw i owoców w dotyku. Substancje te zobaczymy dopiero rozpuszczone w wodzie o odczynie alkalicznym, ponieważ w takich warunkach dochodzi do hydrolizy tych substancji. Niektóre naturalne środki czyszczące mogą zmniejszyć ilość pestycydów na produkcie. Sama woda nie wystarcza.

Woda + sól Bardzo prosty sposób, polegający na moczeniu warzyw i owoców w wodzie z solą morską lub sokiem z cytryny. Produkt zostawiamy w mieszance ok. 10 minut, następnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Ocet, soda oczyszczona i pestki grejpfruta Sposób nieco pracochłonny, ale warto. Mieszamy składniki, dodając wodę. Przelewamy do rozpylacza (butelki ze sprayem). Pryskamy owoce czy warzywa i odstawiamy na go-

dzinę. Po tym czasie płuczemy pod bieżącą wodą.

Oczyszczanie etapowe Płuczemy warzywa i owoce najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. Aby takową uzyskać, do 1 litra wody dodajemy ok. pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Po wyjęciu warzyw z kwaśnej wody płuczemy je w wodzie o odczynie alkalicznym przez kolejne 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodajemy 1 czubatą łyżkę sody kuchennej. Woda po płukaniu warzyw zmieni wygląd: stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni często pokaże się tłustawy film. Ostatni krok – płuczemy warzywa i owoce w czystej wodzie. Oczyszczanie trwa kilka do kilkunastu minut, nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku i jest niedrogie. Warto wyrobić w sobie nawyk oczyszczania warzyw i owoców z pestycydów od razu po przyniesieniu zakupów do domu. Oczyszczone domowym sposobem warzywa i owoce należy zjadać na bieżąco i nieco szybciej niż te niemyte.

Nie wyrzucaj torebek po herbacie

Wielu z Was wyrzuca zużyte torebki po herbacie do śmieci. Jest to błąd, bo mają one wiele zastosowań, które warto poznać. Na brzydkie zapachy

Kompost

Jeśli po krojeniu ryb lub cebuli nie możesz pobyć się brzydkiego zapachu, wystarczy że wetrzesz w dłonie zużytą torebkę herbaty. Jeśli nieprzyjemnie pachnie dywan możesz rozciąć torebkę i wysypać na dane miejsce jej zawartość. Zostaw herbatę na 10 minut, a później odkurz.

Do organicznego nawozu można spokojnie dodać zużyte torebki herbaty (bez sznurka). Do kompostu można wlać również jeden lub dwa kubki zaparzonej herbaty. Torebki po herbacie bardzo dobrze odżywiają rośliny i sprawiają, że szybciej rosną. Wystarczy oderwać sznurek i położyć je na ziemi. Ten sposób działa również w przypadku roślin doniczkowych.

Czyści szkło Jeśli nie macie akurat płynu do mycia szyb, bardzo dobrze zadziała zużyta torebka herbaty. Otwórz ją, a zawartość wysyp na ścierkę lub papier, którego użyjesz do przetarcia okien i luster. Po prostu wytrzyj szklaną powierzchnie, a następnie powtórz proces, tym razem suchą ścierką.

34

Na afty i bolące zęby Zużytą herbatę zanurz w ciepłej wodzie i przyłóż do bolącego zęba lub afty. Herbata zredukuje ból i sprawi, że afty znikną szybciej. Możesz również płukać usta szałwią bądź rumiankiem.

Pomoc w nagłych wypadkach

W kuchni łatwo się skaleczyć. Aby rozcięta skóra szybciej się zagoiła, należy przyłożyć do niej torebkę po herbacie.

Dodatek do kąpieli Herbata to świetny przeciwutleniacz. Dzięki niej Twoja skóra będzie się wolniej starzeć. Aby osiągnąć ten efekt, wrzuć kilka torebek zaparzonej herbaty do wanny.

Siniaki Siniaki szybciej znikną i będą mniej boleć jeśli przyłożysz do nich torebkę herbaty. Pomoże ona również na ukąszenia komarów oraz poparzenia słoneczne.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


O cebuli i czosnku

Kulinaria

Moda na zdrowe i racjonalne odżywianie nie przemija. Coraz częściej sięgamy po zdrowe produkty. Czas docenić cebulę i czosnek, które mają niesamowite właściwości. Wzmacniają nasz organizm i są naturalnymi antybiotykami.

Cebula ma niezwykłe walory zdrowotne, jednak często pozostaje niedoceniana. Oprócz wiadomych zastosowań w kuchni, warzywo to jest bogate w wiele składników odżywczych. Ze względu na walory zdrowotne cebuli, wykorzystywane jest ona przez ludzi już od tysięcy lat. Poniżej znajdziesz kilka zastosowań cebuli, które pomogą Ci złagodzić wiele dolegliwości. •   Cebula ma dużą zawartość witaminy A i niewiele kalorii, ponadto zalecana jest przy nadmiernym apetycie. •   Działa antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo. •   Wygładza cerę. •   Wzmacnia włosy i paznokcie. •   Zmniejsza ryzyko cukrzycy, miażdżycy, obniża poziom cholesterolu. •   Wspomaga trawienie. •   Jest afrodyzjakiem. •   Pomaga w leczeniu przeziębień i chorób zakaźnych. Środek na oparzenia W przypadku poparzenia, wystarczy że przetniesz cebulę na pół i wyciśniętym sokiem posmarujesz bolące miejsce. Sok z cebuli jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, a jego antyseptyczne właściwości bardzo pomagają przy gojeniu ran i zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. Ukąszenia owadów Cebula bardzo dobrze sprawdza się przy łagodzeniu ukąszeń komarów. Sok z cebuli pomaga organizmowi pozbyć się z krwiobiegu wydzieliny, która dostała się tam podczas ukąszenia. Łagodzi bóle uszu Już nasze babcie wiedziały, że gdy występuje silny ból ucha, należy do niego przykładać plastry surowej cebuli. Cebula osusza wydzielinę z kanału słuchowego i dzięki temu łagodzi ból. Remedium na gorączkę Brzmi niedorzecznie, ale aby zbić gorączkę należy włożyć plastry cebuli do skarpetek i założyć je na stopy na noc. Po kilku godzinach gorączka spadnie. Oczyszczanie powietrza Cebula pochłania bakterie również z powietrza. Wystarczy ułożyć kilka plasterków świeżej cebuli w domu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i zarażaniu się kolejnych osób.

Naturalne środki, które polepszają nasze zdrowie są łatwo dostępne i skuteczne. Każdy w domu ma cebulę, a żeby pozbyć się wielu dolegliwości, wystarczy ją obrać, pokroić albo wycisnąć. Jak zastosować cebulę w leczeniu tarczycy? W pierwszej kolejności przecinamy cebulę na dwie części, następnie co wieczór, bezpośrednio przed snem, pocieramy przeciętą stroną cebuli, gruczoł tarczycy. Pamiętaj, żeby nie ścierać soków cebuli ze skóry, będą one oddziaływać na skórę znacznie skuteczniej. Stosowanie tej metody normuje pracę tarczycy. Warto podkreślić, że nie wpływa negatywnie w żaden sposób na nasze zdrowie. Usuwanie zalegającej woskowiny z uszu Zaczynamy od przepołowienia cebuli i usuwamy z niej środek. Następnie cebulę należy owinąć ściereczką i umieścić w małżowinie usznej. Wkładając cebulę do ucha zachowaj szczególną ostrożność. Powinna zostać ona umieszczona na całą noc zaraz na początku kanału słuchowego. Po przebudzeniu woskowina będzie rozmiękczona i nie będziesz miał problemu z jej usunięciem. Oczyszczanie organizmu z toksyn Jeżeli wdrożymy cebulę do naszego jadłospisu, to bardzo skutecznie będziemy pozbywać się toksyn z naszego ciała. Jeżeli wskazówki zawarte w artykule uważasz za pomocne, podziel się nimi z rodziną i znajomymi! Łupiny z cebuli na kleszcze. Do czego mogą przydać się łupiny z cebuli? Na pewno nie tylko do farbowania świątecznych jajek. Istnieje mało znane, za to bardzo przydatne zastosowanie cebulowych łusek. Mogą nam one pomóc pozbyć się z ogrodu... kleszczy. Jak twierdzą autorzy biodynamiczny.pl wykorzystanie cebuli do walki z kleszczami, to stary sprawdzony sposób rosyjskich ogrodników. Poznajcie szczegóły. Przygotowanie środka zwalczającego kleszcze jest banalnie proste. Suche łuski cebuli rozcieramy na proszek (najlepiej po prostu zmielić je w młynku) i dokładnie opylamy nim rośliny. Zabieg powtarzamy co pięć dni i po każ-

dym deszczu. Wg biodynamiczny.pl, łuski cebuli działają już po kilku minutach. Cebula likwiduje nie tylko kleszcze. To również skuteczny naturalny środek zwalczający przędziorki i mszyce. W tym wypadku z łupin przygotowujemy wyciąg: 50 g brązowych łusek zalewamy 2,5 l wody, pozostawiamy na ok. 12 godzin, po czym odcedzamy. Powstałym płynem dokładnie spryskujemy rośliny. Cebulowe łupiny to skuteczna oręż nie tylko w walce z ogrodowymi szkodnikami, ale również źródło cennych dla zdrowia substancji. Znajdziemy w nich m.in. błonnik, związki siarki i przeciwutleniacze. Można z nich przygotować np. napar - przemywanie nim skóry, złagodzi stany zapalne i zmiany trądzikowe. Jak widać, na pozór zwykły niepotrzebny odpad, może okazać się bardzo wartościowym produktem. Warto o tym pamiętać i pochopnie nie wyrzucać na śmietnik cebulowych łupin. Syrop cebulowy Sok z cebuli idealny jest na przeziębienie i zakażenie dróg oddechowych. Jak go zrobić?  2-3 cebule drobno posiekaj i zasyp cukrem lub zalej miodem. Pozostaw pod przykryciem przez kilka godzin i gotowe. To idealny domowy sposób na kaszel. Łzy podczas krojenia Aby uniknąć płaczu przy krojeniu jest kilka metod: moczenie noża w zimnej wodzie, trzymanie zapałki między zębami, trzymanie w ustach połówki cytryny, włożenie na chwilę obraną cebulę do lodówki.

Właściwości czosnku •   Działa antybakteryjnie (działanie jest zbliżone do aspiryny). •   Rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie. •   Wspomaga trawienie. •   Obniża ciśnienie krwi. •   Zwalcza wolne rodniki, zatem hamuje starzenie się skóry. •   Pomaga leczyć wypryski. •   Działa antynowotworowo. •   Zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na zawał serca. Maseczka na wypryski Zgnieć główkę czosnku i nanieś na twarz, uważając na oczy. Pozostaw na 15 minut i zmyj. Twarz zostanie oczyszczona z bakterii, a czosnek zapobiegnie dalszemu rozwojowi bakterii.

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

35


Psychologia

Motywacja dziecka

Dzieci rodzą się z naturalną ciekawością świata. Wciąż zadają pytania: a co to, dlaczego, po co? Jednak gdy wkraczają w mury szkolne, ze zdumieniem obserwujemy, jak ich naturalny pęd do wiedzy gaśnie. Jak podtrzymać zainteresowania dziecka i zachęcać je do nauki? Zdaniem psychologów to właśnie motywacja jest napędem do działania, dzięki niej mierzymy się z tym, co trudne i dążymy do tego, co atrakcyjne. Rodzicielska kontrola i konsekwencja nie są wystarczającym bodźcem, by zmotywować dziecko. Polecenia w stylu „zjedz obiad”, czy „odrób lekcje, bo jak nie...” nie wystarczą. A nawet mogą spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Owszem, pozornie rodzic może osiągnąć to, czego oczekiwał, jednak z motywacją ma to niewiele wspólnego. Dziecko we wczesnym etapie wychowania potrzebuje zewnętrznej motywacji, opartej na pozytywnych wzmocnieniach, pochwałach i nagrodach. Jednak z czasem zadbać należy o to, by rozwinęła się w nim motywacja wewnętrzna, dzięki której będzie podejmowało trud z własnej woli, z chęci lub poczucia odpowiedzialności. Taka motywacja da mu jednocześnie poczucie satysfakcji i dumy z własnych osiągnięć. We wczesnym dzieciństwie w roli motywatora świetnie sprawdzają się naklejki. Dajemy je maluchowi za wizytę u dentysty, za dobre zachowanie w przedszkolu, za ćwiczenia logopedyczne etc. Dzięki temu dziecko wie, że każdy czynny udział w zajęciach czy praca zostaną nagrodzone. Takie działanie doskonale wzmacniają słowa zachęty. Jednak uwaga! Nie mogą być przesadne i fałszywe. Dzieci nadmiernie chwalone szybko uczą się wybierać tylko te rzeczy, które ich zdaniem spodobają się rodzicom. Unikają więc robienia tego, co spotyka się z ich obojętnością. Choć na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje nieco innej motywacji, to jednak zawsze niezbędne są mu uwaga, zrozumienie i rodzicielska aprobata. W ten sposób budujemy w nim obraz samego siebie, który będzie mu towarzyszył przez życie.

Gdy dziecko jest na „nie” „Nie będę się tego uczył, to bez sensu„. „Nie chcę tego jeść”. „To mi się do niczego nie przyda”. „Nie spróbuję grać w ping ponga, na pewno mi nie wyjdzie”. Każdy rodzic prędzej czy później słyszy taki komunikat od swojej pociechy. Negatywne nastawienie dziecka do nowych wyzwań może wynikać z obawy przed porażką, z braku wiary we własne możliwości i umiejętności. Niezrozumienie celu powoduje, że dziecko wykonuje daną czynność niechętnie.

36

Zmuszone do tego ma głębokie poczucie marnowania czasu, wzbiera w nim złość i frustracja. Wtedy zamiast nauczyć się, mechanicznie prześlizguje się po zadanym materiale, krótko utrzymując go w pamięci. Gdy stajemy wobec takiej sytuacji, najpierw musimy dotrzeć do przyczyny. Jeśli dziecko boi się, że nie podoła zadaniu, wystarczy wzmocnić jego wiarę w siebie. Gdy nie rozumie sensu działania, należy mu go objaśnić. Przy czym „ucz się angielskiego, bo bez tego nigdy nie dostaniesz żadnej pracy” dla dziecka nie ma żadnego sensu, bo nie ogarnia ono tak dalekiej perspektywy czasowej. Jednak już tekst „ucz się angielskiego, żebyś mógł przeczytać instrukcję do tej nowej gry komputerowej” daje potomkowi poczucie celu.

Zabójcy motywacji Pisaliśmy o tym, że należy nagradzać i chwalić, by uzyskać pozytywne wzmocnienie dla pożądanych zachowań naszych milusińskich. Jednak jest pewna grupa psychologów, która uważa, że pochwały i nagrody mogą przynieść wręcz odwrotny skutek i doprowadzić do podważania wewnętrznej motywacji dziecka, co może owocować rezygnacją z różnych form działania. Często się zdarza, że w pochwale zawarta jest „ukryta myśl”. I tak, gdy mówisz: „jesteś tak inteligentny, że możesz mieć lepsze oceny„ - ukryta myśl brzmi: „dlaczego tak mało się starasz, nie jestem z ciebie do końca zadowolony”. By uniknąć tego subtelnego krytycyzmu, warto spróbować metody komunikatów pozytywnych wprowadzonej przez dr. Thomasa Gordona. W ten sposób zamiast oceniać dziecko, przekazujemy mu, jak jego zachowanie wpływa na nas, np. „podoba mi się, jak staran-

nie odrobiłaś lekcje, naprawdę to doceniam”, „ogromnie się cieszę z twojej piątki z matematyki, gratuluję”. Nagroda będąca w rzeczy samej przekupstwem jest zabójcza dla motywacji wewnętrznej dziecka. Gdy, usiłując przekonać dziecko do wysiłku, mówisz: „jeśli zrobisz ten plakat z historii, dostaniesz 10 zł”, to zaczynasz płacić za wykonanie obowiązku lub podjęcie dodatkowego wysiłku. Taka strategia prowadzi do tego, że młody człowiek zaczyna podejmować działania tylko, albo przede wszystkim, dla nagrody. Tymczasem gratyfikacją dla niego powinien być szacunek i podziw za włożoną pracę.

Cienka czerwona linia Podobnie jak trzeba odróżnić subtelną granicę dzielącą nagradzanie od doceniania, tak samo należy rozgraniczać karę od konsekwencji. „Jeśli nie odrobisz lekcji, nie pójdziesz z Kubą na plac zabaw” - to kara. „Jeśli nie odrobisz lekcji, pójdziesz do szkoły nieprzygotowany” - to konsekwencja. Gdy dziecko obawia się kary, zaczyna działać głównie po to, by jej uniknąć. Jego działaniami rządzi strach, a nie wewnętrzna motywacja. Taki sam wpływ mają groźby i szantaż. Inne trudne do rozróżnienia pojęcia to poczucie winy i odpowiedzialności. Poczucie winy demotywuje, bo nic się z nim nie da zrobić, jest emocjonalną karą. Odpowiedzialność jest narzędziem do działania, świadomością konsekwencji. Dziecko musi wiedzieć, że je posiłki lub uczy się dla siebie, a nie dla rodziców. Jeśli niestarannie odrobi zadanie, dostanie za nie gorszą ocenę, gdy nie zje obiadu, będzie głodne. Często zdarza się, że niezadowoleni z efektów pracy dziecka rodzice wyręczają je, przepisując za potomka zadanie lub poprawiając zadany rysunek. Gdy malec stroi fochy nad talerzem, zdesperowana matka szykuje mu coś innego, żeby nie był głodny. Wyręczanie i pobłażanie to zawoalowani niszczyciele poczucia własnej wartości. Takie postępowanie z jednej strony zdejmuje z dziecka wszelką odpowiedzialność, ale też jest niewerbalnym komunikatem „nie dasz sobie rady, jesteś kiepski, to cię przerasta”. Lęk przed porażką i niewiara we własne siły to kotwice, które później będą trzymać naszego potomka w miejscu, nie pozwalając mu ruszyć naprzód.

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


Podstawowe błędy Akceptacja, swoboda i szacunek wspierają i rozwijają motywację. Nie sprzyjają jej natomiast zachowania, które często uważane są za skuteczne sposoby jej wzmocnienia. O takich pozornych wspomagaczach, których należy się wystrzegać, pisze Lisa Nalbone w swojej książce pt. „12 Motivation killers”. •   Podwójne standardy - jeżeli dajemy sobie prawo do gorszego dnia, zmęczenia, czy małych wagarów, nie możemy oczekiwać, że nasze dzieci będą zawsze niezawodne i w doskonałej formie.

•   Niesłowność - szczęśliwe dziecko żyje w świecie jasnych reguł. Za nimi stoi konsekwencja. Jeżeli ustaliliśmy, że pora spania jest o 21, to tak ma być. Jeśli obiecaliśmy, że poczytamy maluchom przed snem, musimy to zrobić. Rodzić musi dotrzymywać słowa. •   Obniżanie poczucia własnej wartości - to najczęstsza pułapka. Choć żaden rodzic tego nie chce, często, niezadowoleni z dziecka, zaczynamy je porównywać z innymi, np. mówimy „Jasiek robi to lepiej” lub w złości oceniamy latorośl, wykrzykując: „jesteś leniwa!”. Takie komunikaty ocenne odbierają chęć do wysiłku i wiarę dziecka, że może sprostać wyzwaniu.

Psychologia •   Brak empatii - stare przysłowie mówi: „zapomniał wół, jak cielęciem był”. W zabieganiu, stresie i przemęczeniu łatwo jest uznać, że nasze dorosłe sprawy są znacznie ważniejsze niż to, co się dzieje w świecie najmłodszych. Często też nie dostrzegamy, że dzieci, podobnie jak dorośli, mają również swoje słabości i ograniczenia. Zamiast dowiedzieć się, co stoi za ich niechęcią do jakiegoś działania, przypisujemy ją od razu lenistwu. Źródło: oczymlekarze.pl

Jak pokonać smutek?

Aby pokonać smutek i być szczęśliwym, należy zacząć czerpać radość z małych rzeczy w codziennym życiu. Są takie dni, kiedy całkiem brak nam sił i motywacji do działania i sprostania codziennym wyzwaniom. Są to momenty, w których smutek obezwładnia nas i osłabia. Nie pozwól, by tak się stało! Poznaj 4 proste sposoby, jak poradzić sobie z negatywnymi uczuciami i zwalczyć smutek.

Pokonaj smutek! Pogódź się z negatywnymi emocjami, ale zmuś się do działania Musisz pogodzić się z faktem, że dopadły Cię smutek  i zniechęcenie, aby później móc z nimi walczyć. To bardzo prosta zasada, którą zdecydowanie warto włączyć do swojego codziennego życia. Psychologowie i psychiatrzy podkreślają, że  smutek  najczęściej dopada nas rano, gdy brakuje nam energii i motywacji do wstania z łóżka. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nie wpaść w zastawioną na nas emocjonalną pułapkę. Oto sygnały tego, że  smutek  zaczyna Cię przytłaczać: •   Od razu po przebudzeniu i otworzeniu oczu przypominają Ci się bolesne wspomnienia i rozczarowania. •   Poranny kryzys odbiera Ci wszelkie siły i nie pozwala ruszyć się z łóżka. Jeśli czujesz w swoim umyśle mur nie do przeskoczenia, jest to podstawa, by sądzić, że  smutek  całkowicie zapanował nad Twoim życiem. Nie możesz jednak zostać w łóżku, gdyż w ten sposób nie uda Ci się poradzić sobie ze swoimi problemami.

Co w takim razie należy zrobić? Musisz wiedzieć, że nie możesz dać się schwytać w błędne koło smutku i negatywnych myśli. Pamiętaj, że smutek da się pokonać małymi krokami i przez drobne sukcesy dnia codziennego.

Wstań z łóżka i ubierz się tak, by czuć się atrakcyjnie i komfortowo. Spójrz na siebie w lustrze i zrozum, że Twoje życie jest zbyt cenne, by marnować je na smutek i płacz. Otwórz szeroko okno i pomyśl o wszystkich rzeczach, które sprawiają Ci ból. Teraz wyobraź sobie, że wypuszczasz je przez okno, jedną po drugiej. Odetchnij głęboko i poczuj ulgę.

Spełniaj swoje marzenia Za oknem deszcz i wichura, a Ty nie masz na nic siły? Pamiętaj, że nie pokonasz negatywnych emocji siedząc w domu i patrząc się w ścianę. Nawet jeśli niebo jest szare, na Twojej twarzy pojawiły się nowe zmarszczki albo nie masz już przy sobie kiedyś bliskiej dla Ciebie osoby… Nadszedł czas, by poszukać nowych marzeń i znaleźć nowy cel w życiu. Jeśli tylko będziesz wiedzieć do czego dążysz, małymi krokami na pewno Ci się to uda! Po przebudzeniu pomyśl o jednej rzeczy, którą chcesz zrobić tego dnia. Może być to spacer, zakupy, a może spotkanie z dawno niewidzianym przyjacielem? Może pójdź do fryzjera i zaszalej albo zapisz się na wymarzony kurs i rozwijaj swoje zainteresowania? Każda nawet najmniejsza zmiana to krok w stronę szczęścia. Daj sobie szansę i wytrwale dąż do nowego celu!

Naucz się zapominać i wybaczać Czasami trzeba dać komuś odejść, by móc zacząć wszystko od początku. W naszym życiu przechodzimy przez różne etapy, a na każdym z nich towarzyszą nam różni ludzie. Czasami nadchodzi jednak moment, kiedy trzeba dać im odejść i nauczyć się żyć bez nich.

Niektórzy z nas nie potrafią tak po prostu zapomnieć i żyć dalej: rozstania, utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka czy utrata pracy wydaje się wtedy końcem świata. Takie osoby nie potrafią pogodzić się ze zmianą lub utratą, nie rozumieją, że życie to pasmo ciągłych zmian. Bardzo ciężko jest się pożegnać z kimś, kto jeszcze niedawno był całym naszym światem. Nie oglądanie się za siebie jest niezwykle trudne, ale warto nauczyć się tego, by prędzej czy później pokonać smutek i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Jak sprawić, by rozstanie było prostsze? Kluczem do sukcesu jest odwaga, poczucie własnej wartości i nadzieja na lepsze jutro. Wyobraź sobie, że Twoje życie to ogromne pomieszczenie z nieskończoną liczbą drzwi, za które możesz zajrzeć. Nie pozwól, by  smutek  uwięził Cię w świecie bolesnych wspomnień. Wybierz te drzwi, za którymi skrywa się szansa na nowe życie.

Odmień swoje życie i pokochaj siebie Tłumiony smutek  przeżywany w samotności za zamkniętymi drzwiami jest niezwykle niebezpieczny. Nie wychodząc z domu i przepłakując całe dnie, popadasz w depresję. Pamiętaj, że każdy zasługuje na szczęście, Ty także. Spróbuj odmienić swoje życie – wyznacz nowe cele, zaryzykuj i zdecyduj się na coś, o czym zawsze marzyłeś, ale nigdy nie starczyło Ci odwagi. Samotna podróż? Zmiana pracy? Przeprowadzka? Życie polega na stawianie przed sobą nowych wyzwań, a odwaga to klucz do sukcesu, by pokonać smutek. Możesz zrobić co tylko zechcesz, bo bez wątpienia na to zasługujesz! Źródło: krokdozdrowia.com

For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

37


Czy należy strzyc psa w lecie na krótko? Zwierzaki

Trzęsie nas, jak widzimy latem ostrzyżone „na zapałkę” yorki, Shih tzu, pudle i (uwierzcie, zdarza się!) husky i inne ‚dwuwarstwowe’ sierściuchy („dwuwarstwowe”, czyli z podwójną okrywą włosową: podszerstkiem i włosem okrywowym). A do tego jeszcze tłumaczenie właściciela w stylu: „No ostrzygłam go na łyso, żeby mu gorąco nie było.” Nie wolno tego robić psu! Dlaczego? Ano poczytajcie. Mechanizmy chłodzenia u psa

Po pierwsze, musimy mieć świadomość, że psy niekoniecznie cieszą się słońcem i piękną pogodą jak my. W upalne dni Psu jest zdecydowanie cieplej niż nam, ponieważ ma mniej mechanizmów chłodzenia się i  nie potrafi skutecznie dostosować się do otoczenia, gdzie panuje wysoka temperatura. Dlaczego? Bo  chłodzenie organizmu psa jest słabe. My chłodzimy się całą powierzchnią skóry i się pocimy, a pies chłodzi się głównie  poprzez dyszenie  (ziajanie – dlatego uwaga latem na kagańce!) oraz, jak udowodniono na kamerze termowizyjnej (zdjęcie poniżej), „pocenie się” w obszarze stóp (pomiędzy poduszkami łap), głowy (kufy) i uszu. Ponieważ jest to bardzo niewielka powierzchnia w stosunku do całego ciała, w psa chłodzenie jest utrudnione. Co więcej: pies nie poci się jak człowiek (czyli nie wypaca ‚kropelek’), bo  nie ma gruczołów potowych. Czy widzieliście kiedyś, by pies się „spocił”? On tylko wydziela ciepło. Dlatego przy bardzo wysokich temperaturach może to być nieskuteczne i spowodować przegrzanie organizmu (udar).

Sierść chroni przed upałem Panuje przekonanie, że futro psa „za bardzo go grzeje” podczas upałów i dlatego wiele osób latem strzyże  swojego psa  „na zero”. A to jest duży błąd.  Dobrze utrzymana  psia sierść  stanowi barierę ochronną,  jest „izolacją” pomiędzy organizmem psa a otoczeniem. Jakby Wam to wytłumaczyć obrazowo? Hmmm…. działa jak styropian na domu: •   Zimą –  chroni  przed zimnem i utrzymuje temperaturę, •   Latem – nie przepuszcza gorącego powietrza do psiej skóry i ją izoluje. Jak widać na obrazie powyżej, temperatura ciała psa jest niższa tam, gdzie sierść jest dłuższa (!) Dziwne? A jednak!

38

W przypadku psów z pojedynczym włosem (np. pudle, yorki, maltańczyki), należy psa strzyc, ale powinno się zostawić minimalną długość włosa ok.7mm, jednak długość zależy od gęstości szaty. Im sierść jest rzadsza i delikatniejsza, tym musi być dłuższa. Niedozwolone jest natomiast zbyt krótkie strzyżenie, a już kategorycznie golenie psów o podwójnej sierści. Podwójna sierść składa się z włosa okrywowego (ochronnego), który chroni przed śniegiem, wodą, słońcem oraz z podszerstka (miękkiego ‚docieplacza’), który przylega do skóry i ogrzewa psa. Zimą podszerstek jest bardzo gęsty i dobrze izoluje psa od zimna,

podszerstek, miesza się z włosem okrywowym, przez co grzeje psa, •   gdy włos okrywowy odrasta, zmienia swoją strukturę (jest bardziej kręcony) i blokuje wymianę powietrza (zdjęcie poniżej), a podszerstek akumuluje ciepło Poza tym, jest jeszcze inna istotna kwestia: sierść chroni skórę psa  przed promieniowaniem słonecznym. Czy przyjrzeliście się kiedyś, jaki kolor ma skóra naszego psa (pomijając grzywacze chińskie)? Jest prawie biała, czyli bardzo wrażliwa na słońce, więc goląc psa dodatkowo narażamy go na poparzenie słoneczne…

Dbaj o sierść latem i zimą Musimy pamiętać, że zabezpieczenie przed zimnem i gorącem daje tylko zadbana sierść (włos). Dobrze wyczesana sierść jest „napowietrzona”, a powietrze jest izolatorem (jak styropian czy wełna mineralna na domu). Dbanie o sierść jest szczególnie ważne u ras z dłuższym włosem, który ma skłonności do kołtunienia się. Kołtuny i nierozczesana sierść może psu odparzyć skórę, a ostrzyżenie na łyso nie jest wyjściem! natomiast latem pies powinien go wygubić i pozostawić tylko włos okrywowy, który jest przewiewny i ma za zadanie chronić go przed słońcem i izolować. Jak zatem należy pielęgnować podwójną sierść? Można jedynie  delikatnie przystrzyc dłuższe włosy  (np. pod pachami, na brzuchu) i przede wszystkim trzeba psa porządnie trymować (czyli wyczesywać), aby usunąć podszerstek (czyli „warstwę grzewczą”).

Dlaczego nie wolno sierści golić? Ogolenie lub obcięcie sierści może zaszkodzić psu z dwóch powodów: •   gdy sierść odrasta, pierwszy odrasta

Uwaga! Musimy jednak pamiętać, że podczas  wielkiego upału sama sierść nie da rady i nie uchroni psa przed przegrzaniem, ponieważ ciepło kumuluje się w organizmie (działa jak ładowana bateria), a futro je zatrzymuje i niejako „przeszkadza” w chłodzeniu. Dlatego jeśli zdecydujemy się zabrać psa w godzinach słonecznych na plażę, zapewnijmy mu cień (może być kawał krzaka lub zadaszenie np. parasol / namiocik / rozpięta koszula na kijach) oraz koniecznie dostęp do chłodnej wody. Ostatnio stały się też popularne „maty chłodzące”.

W napisaniu artykułu bardzo pomogła nam profesjonalna groomerka, Iza RojekGrudniewska z salonu „Psi Fryzjer przy Teatrze”

Źródło: dogintravel.com

REKLAMA to klucz do sukcesu. Tel.416-938-7141 lub e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com


For Advertising Information Please Call 416-938-7141 or e-mail info@radiopolonia.ca, www.polskimonitor.com

39


Polski Monitor - Czerwiec 2018  

Polski Monitor - Czerwiec 2018

Polski Monitor - Czerwiec 2018  

Polski Monitor - Czerwiec 2018

Advertisement