Page 3

Nota bene

Informacje z pierwszej ręki W niespełna dwa miesiące wystawiono 3933 e-recepty. Zaskakuje fakt, że elektroniczna recepta jest najpopularniejsza wśród seniorów. Dowiadujemy się też, że MZ szuka w Big Data św. Graala efektywności w systemie ochrony zdrowia. O co chodzi?

Artur Olesch Redakcja Czasopisma OSOZ Polska OSOZ World  redakcja@osoz.pl Czytaj bieżące wydanie w aplikacji mobilnej OSOZ News

Twitter stał się w ostatnim czasie ulubionym kanałem informacyjnym, z którego chętnie korzystają politycy oraz media. To tutaj można wyłapać nowinki zanim pojawią się w innych miejscach. Zasada jest jedna: informacja musi być aktualna, przekazana w formie przyciągającej uwagę, konkretna. To na Twitterze Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, którego profil obserwuje ponad 53 miliony osób, dzieli się strategicznymi decyzjami, prowadzi dyskusje z głowami innych państw, wysuwa żądania i zarzuty. Z tego narzędzia korzystają również polskie instytucje i politycy związani z ochroną zdrowia. W wakacje niektóre newsy elektryzowały i zaskakiwały. Wystarczy przytoczyć dwa przykłady. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia informowało z końcem lipca o e-recepcie. Na terenie Skierniewic i Siedlec wystawiono ich już 3933, realizuje je 55 aptek, generuje 147 lekarzy. Jednym słowem: pilotaż przebiega zgodnie z planem. Liczby zdradzają coś jeszcze: e-recepta jest najpopularniejsza wśród seniorów! Okazuje się, że łącznie 68% pacjentów, którym wystawiono elektroniczną receptę to osoby w wieku 51–95 lat (grafika poniżej). Osoby do 30 roku życia stanowią w tej grupie jedynie 7%. I teraz pozostaje pytanie: czy polscy seniorzy są tak innowacyjni, że proszą lekarzy o e-receptę czy może taki wynik jest efektem tego, że właśnie ta grupa wiekowa najczęściej odwiedza lekarza? Tego niestety w krótkiej informacji nie doprecyzowano. Jeszcze jedna ciekawostka. Lekarz – rekordzista wystawił 1000 recept, a więc jedną czwartą ogółu wystawionych. Z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński pisze 17 lipca: „Nie jest to jeszcze Hackathon, ale w Ministerstwie Zdrowia szukamy najzdolniejszych młodych analityków, którzy chcieliby nam pomóc znaleźć św. Graala efektywności w systemie ochrony zdrowia.” Zabrzmiało tajemniczo. Czyżby MZ tworzyło grupę ekspertów, których zdaniem byłoby opracowanie nowej, tajnej strategii funkcjonowania sektora zdrowia opartej na rozwiązaniach cyfrowych? Nie do końca. Tak naprawdę chodzi o płatny staż dla studentów w Ministerstwie Zdrowia. W zakresie obowiązków m.in. udział w pracach zespołu analitycznego zajmującego się poprawą efektywności operacyjnej systemu opieki zdrowotnej, opisanie wybranego przykładu rozpoznanej nieefektywności oraz przygotowanie koncepcji jej systemowej identyfikacji. Twitter może być źródłem ciekawych newsów o e-zdrowiu.

Profile for OSOZ Polska

OSOZ Polska  

Nr 7/2018

OSOZ Polska  

Nr 7/2018

Advertisement