Page 14

I nnowacje

Naddiagnoza i aplikacje W czasopiśmie The Annals of Family Medicine (Roczniki Medycyny Rodzinnej) opublikowano wyniki badań 61 mobilnych aplikacji z USA, Kanady, Australii i Wielkiej Brytanii do diagnozowania i leczenia problemów psychicznych. Wynika z nich m.in., że aplikacje zdrowotne mogą prowadzić do naddiagnozy, ponieważ pacjenci nadinterpretują często codzienne, normalne zmiany nastroju opierając się na wynikach e-testów, z pominięciem opinii doświadczonego specjalisty. Aplikacje tego typu mogą promować leczenie normalnych stanów psychicznych. Ponadto istnieją obawy, że pacjenci przekonani do możliwości aplikacji nie szukają fachowej porady i pomocy – aplikacje mobilne powstrzymują ich od wizyty u specjalisty.

Nowa jakość e-konsultacji Warunkiem koniecznym prowadzenia konsultacji telemedycznych jest dobra komunikacja pomiędzy pacjentem a lekarzem. A to oznacza – perfekcyjny przekaz obrazu i przejrzyste połączenie wideo. Ułatwi to interaktywny ekran Surface Hub 2.0 firmy Microsoft. Eliminuje on dotychczasowy problem polegający na skalowaniu obrazu w zależności od wielkości ekranu. Na Surface Hub 2.0 lekarz może zobaczyć pacjenta w odwzorowaniu 1:1. Taka e-wizyta staje się bardziej realistyczna i pozwala na lepszy kontakt z osobą po drugiej stronie ekranu. Ekran można umieścić na ruchomym statywie.

Pomocnik pielęgniarki Pielęgniarki sprawdzają stan pacjentów w ramach tzw. obchodu pielęgniarskiego. Oznacza to, że widzą pacjenta najwyżej kilka razy dziennie, nie mając kontroli nad tym, co dzieje się w międzyczasie. Błędy medyczne – w tym przerwy w opiece prowadzące do upadków i urazów – prowadzą w USA do 250 000 zgonów rocznie. Ten problem chce rozwiązać Inspiren – urządzenie iN umieszczane na ścianie pokoju szpitalnego, za pomocą czujników wykrywa i monitoruje obecność pracowników medycznych (algorytm rozpoznaje ruchy pracownika) i sprawdza, co robią pacjenci (np. ruchy, wstanie z łóżka itd.), wysyłając alarm w przypadku upadku chorego.

Drony transportowe Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) testuje drony do transportu krwi i wyników badań laboratoryjnych pomiędzy londyńskimi szpitalami. Perspektywy zastosowania dronów w opiece zdrowotnej opisano w nowym raporcie „Flying High” fundacji Nesta. Wnioski: oszczędność czasu, szybsza dostawa próbek do badań krwi i produktów krwiopochodnych w porównaniu z transportem drogowym na zatłoczonych drogach stolicy Wielkiej Brytanii. Zanim jednak małe maszyny wzlecą w powietrze, do pokonania jest wiele barier w tym m.in. precyzja sterowania i regulacje dotyczące ruchu w przestrzeni powietrznej. W SKRÓCIE E-rejestracja dziecka | Z nowej możliwości rejestracji narodzin dziecka online skorzystało do końca lipca ponad 5 tysięcy osób. Pilotaż się rozrośnie | Od września do testów e-recepty dołączy Polanica-Zdrój. Według ministra zdrowia, na razie nie są planowane kolejne miasta. Leki na receptę online | Z zakupu leków na receptę przez Internet będą mogły skorzystać osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Teleopieka nad seniorami | 2000 seniorów w Łodzi otrzyma opaski monitorujące tętno i alarmujące centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia. Źródło: healthy.io, Forbes, Moley, British Journal of Healthcare Computing, Microsoft, Inspiren, Nesta, Rynek Zdrowia

14

OSOZ Polska 7/2018

Profile for OSOZ Polska

OSOZ Polska  

Nr 7/2018

OSOZ Polska  

Nr 7/2018

Advertisement