Page 17

Japonia planuje wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi za wypadki będzie odpowiedzialny co do zasady właściciel pojazdu, a producent tylko, jeśli samochód byłby wadliwie wyprodukowany. Hackowanie miałoby być traktowane jak kradzież samochodu.

„Od lutego 2018 r. polskie prawo zawiera definicję pojazdu autonomicznego, która zakłada, że w każdej chwili kierowca może przejąć nad nim kontrolę.”

Powstała w 2013 roku koalicja „Campaign to Stop Killer Robots”, złożona z organizacji pozarządowych, podejmuje działania związane z wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania broni autonomicznej.

Chiny obecnie generują 13 proc. wszystkich danych cyfrowych na świecie, a do 2020 r. powinno to być ok. 20–25 proc.

38 proc. Chińskich patentów z obszaru AI dotyczy robotyki.

Szacuje się, że w roku 2020 w Japonii zabraknie 50 tysięcy inżynierów IT ds. wysoko rozwiniętych technologii oraz 300 tysięcy inżynierów IT o ogólnych umiejętnościach.

Według francuskiej rady Employment Orientation Council, ponad 50 procent zadań wykonywanych przez pracowników może zostać zautomatyzowana.

Ponad 864 tysiące Kanadyjczyków jest zatrudnionych w sektorze nowych technologii, co łącznie stanowi 5.6 procent wszystkich zatrudnionych.

250 000

Black Box

W 2016 roku w przemyśle japońskim pracowało 250 tys. robotów, a w 2030 roku, według szacunków, ta liczba wzrośnie do miliona.

Czarna Skrzynka – termin stosowany do określenia braku transparentności działania algorytmów (brak wiedzy o kryteriach podejmowania decyzji).

„Chiny mają wszelkie predyspozycje do tego, aby zostać globalnym liderem AI. Już teraz gromadzą i przetwarzają zasoby danych, o których Europa może pomarzyć.” OSOZ Polska 5/2019 Źródło: Przegląd strategii rozwoju sztucznej inteligencji na świecie, digitalpoland

17

Profile for OSOZ Polska

OSOZ Polska  

Nr 5/2019

OSOZ Polska  

Nr 5/2019

Advertisement