Page 1

Kim jest matka zagłodzonego chłopca?P redakcja: 0208 96 447 88 reklamy: 0208 96 444 88

OLSKA

31 lipca - 6 sierpnia 2007 Wyzywała Polaków - uniknie więzienia1

A KTUALNOŚCI

Sąd w Birmingham usłyszał, że matka torturowanego i głodzonego 5-letniego Daniela Pełki jest alkoholiczką i groziła nożem swojemu byłemu mężowi, biologicznemu ojcu chłopca.

Rasistka, której obraźliwa tyrada na temat imigrantów stała się hitem Internetu, nie trafi do więzienia. Sąd za okoliczność łagodzącą uznał fakt, że kobieta przedawkowała leki na depresję.

str. 6

str. 7

Jest praca

w UK!

co tydzień w Wielkiej Brytanii THE LEADING POLISH LANGUAGE WEEKLY NEWSPAPER IN THE UK

www.PolishExpress.co.uk

Najnowsze oferty

strona 38

5 - 11 July 2013 Issue 439 £1

10 lat

a gazeta w Najlepsza polsk Uk

Samotni rodzice szansą dla gospodarki

Stworzenie większej liczby miejsc pracy dla samotnych rodziców może się bardzo opłacić brytyjskiemu rządowi, który w ten sposób zaoszczędzi miliony funtów na benefitach.

Czy Polacy

str. 8

Pomogą młodym bezrobotnym?

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców Wielkiej Brytanii jest jednym z najwyższych w Europie. Brytyjscy politycy są wytrwali i próbują temu zaradzić na różne sposoby.

dbają

str. 15

Specjalny poradnik

PRAWO RODZINNE cz. II Fot. Shutterstock.com

o zdrowie?

Zdrowie jest naszym największym dobrem i to dzięki niemu możemy w pełni funkcjonować w społeczeństwie, utrzymać naszą pracę, uprawiać sport oraz radzić sobie w domowym gospodarstwie. Niestety nie ma na nie gwarancji, a jego utrzymanie Czytaj na stronach w dużej mierze zależy tylko od nas. Czy Polacy dbają odpowiednio o swoją kondycję i czy rozwijają w swoich rodzinach świadomość promowania zdrowego stylu życia?

>> 3-4

R

E

K

L

A

M

str. 17 - 20 „Polish Express” dostępny również w Apple Store!

A

Jak sądzisz, ile banki zarabiają na Twojej niewiedzy?

£987.43

Tyle średnio odzyskujemy dla każdego z naszych klientów

1

Dzisiaj druga część poradnika, w którym przeczytacie m.in.: - porady jak uniknąć „wymuszonych” adopcji - czy polskie rodziny mają szanse na adopcje w UK? - co powinieneś zrobić, kiedy opieka społeczna chce Ci zabrać dziecko? - co to jest Nakaz Odebrania Praw Rodzicielskich

Czy kiedykolwiek zaciągnąłeś lub wciąż spłacasz: • pożyczkę • kredyt hipoteczny • płaciłeś w ratach za samochód, lodówkę, czy inny sprzęt • używałeś karty kredytowej Jeśli tak, to prawdopodobnie płaciłeś niesłuszne ubezpieczenie PPI.

Nieważne, że podpisałeś kontrakt z instytucją finansową. Nie jest też istotne, że pracowałeś na umowę o pracę czy byłeś selfemployed. My możemy Ci pomóc w odzyskaniu nadpłaconego ubezpieczenia i wywalczymy dla Ciebie rekompensatę.

Zadzwoń do polskiego konsultanta

020 3318 4628


2


• redakcja: 020 3026 6550 •

T E M AT N U M E R U

reklamy: 020 3026 6550

Czy Polacy

10 lat a Najlepsza polsk

gazeta w

W I E L K A B R Y TA N I A

5 - 11 lipca 2013

Jak sądzisz, ile banki zarabiają na Twojej niewiedzy?

Uk

dbają o zdrowie? ZDROWIE JEST NASZYM NAJWIĘKSZYM DOBREM I TO DZIĘKI NIEMU MOŻEMY W PEŁNI FUNKCJONOWAĆ W SPOŁECZEŃSTWIE, UTRZYMAĆ NASZĄ PRACĘ, UPRAWIAĆ SPORT ORAZ RADZIĆ SOBIE W DOMOWYM GOSPODARSTWIE. NIESTETY NIE MA NA NIE GWARANCJI, A JEGO UTRZYMANIE W DUŻEJ MIERZE ZALEŻY TYLKO OD NAS. CZY POLACY DBAJĄ ODPOWIEDNIO O SWOJĄ KONDYCJĘ I CZY ROZWIJAJĄ W SWOICH RODZINACH ŚWIADOMOŚĆ PROMOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA? Czy warto czekać na alarmujący moment?

Beata Truszkowska redakcja@polishexpress.co.uk

C

hętnie odśpiewywane przy polskich stołach urodzinowych życzenia „100 lat“ niestety nie mają w sobie żadnej mocy, a ludzie dalecy są od prawdziwych starań o zdrowie. Potwierdzają to niezbite dowody: co trzeci Polak ma nadciśnienie tętnicze przyczyniające się do zawałów serca; co drugi polski mężczyzna w wieku od 35 – 69 lat umiera z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. Przy tym wiele osób nie jest świadomych swoich chorób, a nie wykryte lub bez rezultatu leczone złośliwe nowotwory są przyczyną przedwczesnych zgonów tysięcy ludzi. I choć nie myślimy o tym na co dzień, to właśnie sprawność fizyczna i psychiczna jest podstawą naszego funkcjonowania.

Dobrze wiemy, że polska kuchnia nie należy do takich, które mogą poszczycić się niską zawartością tłuszczu czy cholesterolu. Co nie znaczy, że nie czyhają na nas pułapki poza nią. Przyzwyczajeni do tłustego jedzenia możemy nieświadomie z brytyjskiego jadłospisu wybierać smaczne, ale niekoniecznie najzdrowsze przekąski. Zmiana diety po przyjeździe na Wyspy może więc kryć w sobie nowe zagrożenia. Piotr, budowlaniec: „Brytyjskie śniadanie, to moja miłość na Wyspach od pierwszego zjedzenia!“. – Fasolka, bekon, jajka, grillowane pomidory i pieczarki, kiełbaski i tosty lub frytki! Mógłbym je jeść codziennie. Jadam również chętnie hamburgery. Ponieważ moja praca wymaga wielkiego wysiłku i spalam przy niej moc kalorii, dlatego nigdy nie patrzyłem na zagrożenia. Mój szef także uwielbia solidnie jeść. Ale on tylko nas nadzoruje i niestety po nim wi-

dać efekty nadwagi. Chłopak za mało się rusza. Pewnego dnia nie przyszedł do pracy i potem dowiedzieliśmy się, że ma problemy z sercem. Gdy niespodziewanie dotyka coś złego kogoś, kogo lubisz, natychmiast o nim więcej myślisz i jest ci go szkoda. Pamiętam, że wielokrotnie w żartach mówiliśmy Markowi z kolegami, że musi schudnąć, bo ta otyłość obróci się kiedyś przeciwko niemu i tak też się stało. Od kiedy zaczął mieć problemy z sercem, zrozumieliśmy, że chłopak nie ma w sobie silnej woli i, zamiast iść na spacer lub do siłowni, wybiera siedzenie przed telewizorem. Z takim otyłym wyglądem ma również trudności w znalezieniu fajnej dziewczyny. Może gdyby ją miał, to ona bardziej by go naciskała na sport i zmiany w jego życiu. Wpadliśmy z kolegami na pomysł, żeby organizować z nim wycieczki rowerowe, chociaż raz w tygodniu, i w ten sposób zmusić go do ruchu. Dzięki tej akcji teraz każdy z nas ma rower… a Marek czuje się lepiej. Myślałem kiedyś o

>>

Czytaj więcej na stronie 4

£987.43

Tyle średnio odzyskujemy dla każdego z naszych klientów

Czy kiedykolwiek zaciągnąłeś lub wciąż spłacasz: • pożyczkę • kredyt hipoteczny • płaciłeś w ratach za samochód, lodówkę, czy inny sprzęt • używałeś karty kredytowej Jeśli tak, to prawdopodobnie płaciłeś niesłuszne ubezpieczenie PPI. Nieważne, że podpisałeś kontrakt z instytucją finansową. Nie jest też istotne, że pracowałeś na umowę o pracę czy byłeś self-employed. My możemy Ci pomóc w odzyskaniu nadpłaconego ubezpieczenia i wywalczymy dla Ciebie rekompensatę.

Zadzwoń do polskiego konsultanta

020 3318 4628 3

3


4

tym, dlaczego ludzie pozwalają sobie czekać na ten ostatni alarmujący moment. Gdzieś też wyczytałem, że powinniśmy naśladować Japończyków: jeść więcej ryb i ograniczyć cholesterol i od tego czasu zauważyłem, że częściej potrafię zrezygnować z mojego brytyjskiego przysmaku i zamiast „Full English“ zamawiam „Poached eggs“ z łososiem - z dumą w głosie mówi pan Piotr. Zapobieganie chorobom i zdrowy styl życia mogą tylko przedłużyć nasze życie. Związane jest to często z naszym świadomym wysiłkiem i długim procesem, ale to leży jedynie w naszym własnym interesie. Utrzymanie dobrego stanu zdrowia w głównej mierze ogranicza się do kilku istotnych aktywności: odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, zmniejszenia spożycia alkoholu i zrezygnowania z palenia papierosów.

„Five a day“

Tymczasem również Wielka Brytania intensywnie walczy z problemami zdrowotnymi swoich obywateli. Szczególną uwagę zwraca się tu na palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia i otyłość. Jednak, co zadziwiające przy tak R

T E M AT N U M E R U

5 - 11 lipca 2013

E

K

L

A

M

niezdrowej diecie, ogólne zdrowie mieszkańców Wysp nie jest najgorsze. Badania statystyczne (Office of National Statistics) z 2010 roku pokazują, że średni wiek umieralności mężczyzn w UK to 85 lat, a dla kobiet to 89 lat. Natomiast na przestrzeni ostatnich 50 lat (1960 – 2010) żywotność ludzi przedłużyła się o średnio 10 lat dla mężczyzn i 8 lat dla kobiet. Regularne uświadamianie społeczeństwu zdrowego stylu życia i promowanie go w wielu sektorach jest efektem dzisiejszych wyników. W Wielkiej Brytanii przynajmniej raz w tygodniu na pierwszej stronie ogólnokrajowych gazet pojawiają się tematy poświęcone alarmującym chorobom, szkodliwym lub innowacyjnym lekom oraz innym istotnym zagrożeniom dla zdrowia społeczeństwa. Zaś do jednej z najpopularniejszych akcji należy podnoszenie poziomu świadomości na temat zdrowego odżywiania przez informowanie obywateli o istocie systematycznego spożywania dużej ilości owoców i warzyw, pełnych wartości i witamin. „Codziennie - pięć razy w ciągu dnia” - to znane

hasło ministerstwa zdrowia oraz NHS. Przy pomocy strony internetowej NHS każdy z nas jest w stanie przygotować na cały tydzień jadłospis pełen zdrowia. Można bowiem tam znaleźć liczne wskazówki, rozmaite przepisy i informacje o wartościach odżywczych wielu produktów. Twoje zdrowie to twój wybór – mówi NHS.

Uczmy się także od Anglików!

Na pytanie „Czy uprawiasz regularnie sport i czy jadasz codziennie owoce?” mieszkająca

W I E L K A B R Y TA N I A

• redakcja: 020 3026 6550 •

od 4 lat na Wyspach Iza odpowiada: „Cały dzień stoję w kafejce na nogach i wystarczająco dużo się nabiegam między stolikami a kuchnią. Nie mam siły na dodatkowe sportowe wybiegi… Owoce i warzywa jadam chętnie, ale nie jem ich codziennie. Może szkoda, bo mają w sobie liczne witaminy… Często kończę dzień na ciastku i kawie, pomimo, że to liczne kalorie, ale po ciężkiej pracy nie potrafię sobie odmówić tej odrobiny luksusu…”. Katarzyna postępuje inaczej: „Kiedy przyjechałam do UK przed 7 laty miałam 40 lat i to tu tak naprawdę otworzyły mi się oczy na sport. Popularne propagowane hasło w polskim komunizmie - Sport to zdrowie! – w moim przypadku nie przyniosło rezultatu. A tu, gdy zobaczyłam w parkach wielu ludzi uprawiających sport na rowerze, biegach, rolkach czy ćwiczących, to sama zaczęłam więcej uwagi poświęcać sportowi. Zapisałam się na siłownię, a tu moja motywacja do aktywności fizycznej i ćwiczeń jeszcze bardziej wzrosła, bo zauważyłam trenujących ludzi nawet w podeszłym wieku, a tego w Polsce raczej nigdy nie widziałam. Starszych ludzi

w naszym kraju pamiętam ze spacerów do parku lub do kościoła. Dlaczego Anglicy żyją dłużej od Polaków i dlaczego mają wielu świetnych sportowców? Bo nie są leniwi i tak naprawdę dbają o siebie, choć wielu naszych rodaków tego nie dostrzega, wytyka im tłustą kuchnię, nie mogąc pochwalić się lepszą. Często obserwuję moich kolegów w pracy i wiem, że Anglicy jedzą lekkie sałatki i poza herbatą również piją duże ilości wody. Ostatecznie posiłki to indywidualne wybory i najważniejsze jest to, by dokonywać tych najlepszych. Nie chcemy przecież sami skracać sobie życia, tylko je wydłużać”.

NHS przechodzi kryzys O zdrowie warto dbać. Bo kto je ma, nie tylko dłużej żyje, ale również rzadziej udaje się do lekarza. Polacy bardzo często wybierają polskie prywatne przychodnie, które w Wielkiej Brytanii od momentu wzrastającej liczby Polaków na Wyspach, wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Są one dla nas wspaniałym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy brytyjska służba zdrowia przechodzi kryzys, nie radząc sobie z szybką i sprawną pomocą dla

reklamy: 020 3026 6550

swoich obywateli i kiedy nawet na oddziałach A & E (Accident and Emergency) na wizytę czeka się godzinami. W polskich przychodniach Polacy nie tylko łatwiej mogą się porozumieć, ale również natychmiast spotykają się ze specjalistami. Minusem są jedynie opłaty, bo niestety nie wszystkich stać na to, by każdorazowo płacić za lekarskie usługi. Na szczęście brytyjscy eksperci pracują już nad najlepszymi rozwiązaniami i zapowiadają szybką reformę oraz poprawę państwowego systemu opieki. Zanim jednak zostanie ona wdrożona w życie, Polacy na Wyspach nadal chętnie będą odwiedzać polskie przychodnie, ucząc Brytyjczyków nowych rozwiązań. Oby tylko Polacy przejmowali zawsze najlepsze wzorce i uczyli się regularnej aktywności fizycznej i właściwej diety, po to, by dorównać średniej długości życia w Europie.

Mamy miejsce na twoją opinie: FB/Tygodnik.Polish.Express

A

ZAGRAJ W SZCZĘŚLIWY TRAF Rejsy do Francji za darmo lub ze zniżką

NATYCHMIASTOWA WYGRANA

Zagraj w Szczęśliwy Traf. Możesz natychmiast wygrać jedną z fantastycznych nagród - DARMOWE rejsy do Francji lub zniżki na promy do Dunkierki z Dover. Masz również szansę wygrać nagrodę główną czyli rok darmowych podróży promowych.

DOVER � DUNKIERKA LUB CALAIS Odwiedź dfds.pl/graj, AUTO + 4 W JEDNĄ żeby WYGRAĆ! STRONĘ OD

DOVER-DUNKIERKA DFDS.PL/GRAJ Gra kończy się 20 sierpnia 2013. Odwiedź dfds.pl/graj aby zapoznać się z regulaminem zabawy.

4

12280 DFDS Lucky dip_Polish express ad 171x265[M].indd 1

13/06/2013 14:09


1

p

Polska

250

/min Komórki

/min

Stacjonarne

Jeśli kupisz min do wszystkich sieci w

Wielkiej Brytanii

NIELIMITOWANE Smsy

3

p

National Bundle

za jedyne

£

/30 dni

Internet Lyca do Lyca

Aby kupić pakiet wybierz *139*11044#

lub wyślij sms o treści 11044 pod nr 3535

Po darmową kartę SIM Lycamobile odwiedź www.lycamobile.co.uk lub zadzwoń 020 7132 0322 Buy and top up online or in over 115,000 stores

Customers may not be able to use Electronic Top-Up at all locations where the top-up logo appears Lycamobile National Bundle (‘the offer’) inclusive allowances are for calls and texts from the UK to standard UK landline (starting 01,02 or 03) and other UK mobile numbers, and for mobile internet usage in the UK. Other usage will be charged at standard rates. Unlimited usage is subject to a fair usage of 3000 minutes/texts/MB per month per SIM. Usage in excess of your allowance will be charged at standard rates. Allowances are valid for 30 days from the date of purchase. Calls are rounded up to the nearest minute for the purpose of calculating remaining allowances. A customer may have only one offer on their account and may not buy another during the 30 day validity period. Any remaining allowance after 30 days will not be carried over into the next 30 day period should the customer repurchase their bundle. Lycamobile reserves the right to replace or amend the offer or these Terms & Conditions or to withdraw the offer at any time on reasonable notice. Lycamobile’s Special International rates for National Bundle customers offer (‘the offer’) is valid for calls from the UK to standard international landline and mobile numbers only and for customers with the £10, £20, £30 or £40 National Bundles (not the £5 bundle). Note that promotional credit (credit which Lycamobile has given to customers for free) cannot be used towards purchasing a bundle. The offer is for non-commercial, private, personal use only - Lycamobile reserves the right to withdraw or suspend the offer or to disconnect you if we suspect that offer is being used for commercial purposes, for conferencing, or if it is not being used in a handset (in a SIM box for example), or if it is being used for tethering. Promotional period: the offer is valid from 1st July 2013 until 31st July 2013.

LM_UK_Polish Express_265x345mm.indd 1 5

28/06/2013 09:43:35


6

5 - 11 lipca 2013

M E DI A

O POLAK ACH

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Pedofil z Polski POLAK, KTÓRY SFILMOWAŁ SIEBIE PODCZAS MOLESTOWANIA 4-LETNIEJ DZIEWCZYNKI NA BASENIE WE FRASERBURGH, ZOSTAŁ SKAZANY NA SZEŚĆ LAT WIĘZIENIA.

S

zkocki sąd skazał 54-letniego Romana Bardzika na sześć lat pozbawienia wolności, gdy zobaczył zrobione przez niego nagranie. Widać na nim, jak mężczyzna pod pozo-

Fot. SHUTTERSTOCK

rem pomagania 4-letniej dziewczynce w przebraniu się na basenie, obmacuje ją. Polak został skazany za molestowanie nieletniej dziewczynki na basenie i robienie przy tym niestosownych

zdjęć, jak również nakłanianie nieletniej do uprawiania z nim seksu w jego domu, gdy miał sprawować tak naprawdę nad nią opiekę. Polak zostanie deportowany z Wielkiej Brytanii.

Wypadek w Poznaniu

17 osób zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło w Poznaniu podczas pokazów Gran Turismo Polonia, w czasie którego rozpędzony samochód wjechał w publiczność. W szpitalach pozostało pięciu poszkodowanych, wśród

których jest dwoje dzieci. Ich stan jest stabilny, lecz poważny. Do wypadku doszło podczas pokazów Gran Turismo Polonia, w czasie których prezentują swoją sprawność najdroższe i najszybsze sportowe samochody. Kie-

rowca jednego z nich stracił jednak panowanie nad maszyną i wjechał w ludzi. Norweg, który prowadził auto, szarżował już od momentu startu. Na prostym odcinku wjechał w krawężnik i uderzył w grupę osób. •

Kim jest matka zagłodzonego chłopca? Trwa proces w sprawie morderstwa 5-letniego Daniela Pełki, którego z wyjątkowym okrucieństwem traktowała jego matka i jej partner. W sądzie zeznawał biologiczny ojciec chłopca. W sądzie w Birmingham pojawił się Eryk Pełka, który jest biologicznym ojcem zamordowanego Daniela. Mężczyzna zeznał, że jego była partnerka jest agresywną alko-

holiczką, która wielokrotnie groziła mu nożem. 27-letnia Magdalena Łuczak wraz ze swoim partnerem 33-letnim Mariuszem Kręzolkiem zostali

oskarżeni o głodzenie chłopca, karmienie solą i więzienie go w łazience. Eryk Pełka zeznał, że regularnie znajdował swoją ówczesną partnerkę pijaną, gdy opiekowała się ich synem, a wobec niego była agresywna. Mężczyzna powiedział również, że Łuczak podczas jednej z imprez próbowała ugodzić go nożem i musiał wezwać policję. •

6


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

O

T YM SIĘ MÓWI

Wyzywała Polaków - uniknie więzienia SĄD W LONDYNIE STWIERDZIŁ, ŻE KOBIETA, KTÓRA WYZYWAŁA POLAKÓW I INNYCH IMIGRANTÓW W ŚRODKU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W BRYTYJSKIEJ STOLICY, CIERPI NA PROBLEMY PSYCHICZNE, DLATEGO NIE TRAFI DO WIĘZIENIA.

F

ilmik nagrany w listopadzie 2011 ukazujący zacietrzewioną Brytyjkę z dzieckiem na kolanach, która obraża imigrantów, obejrzało w ciągu doby dwa miliony osób. 34-letnia Emma West za sprawą swoich mało demokratycznych poglądów znana jest teraz rzeszy brytyjskich imigrantów, w tym także Polaków, których nie pominęła w swojej tyradzie. Za swoje rasistowskie zachowanie kobieta stanęła przed sądem, który nie wymierzył jej

W I E L K A B R Y TA N I A

5 - 11 lipca 2013

7

Nalezy Ci Sie

Odszkodowanie!

Fot. YOUTUBE

asz r g Wy isz e i N ac l P Nie jednak kary, gdyż stwierdził, że w momencie zdarzenia była

Kom. / SMS

pod wpływem (nadmiaru) leków na depresję.

„Guardian” blokowany przez amerykańską armię Dowództwo Stanów Zjednoczonych przyznało, że założyło blokadę na tysiącach komputerów pracowników brytyjskiego „Guardiana” i cenzuruje treści dotyczące afery inwigilacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Pentagon twierdzi, że publikowane przez „The Guardian” informacje są tajne i musi dbać o to, by

nie zostały ujawnione. Brytyjski dziennik opublikował jako pierwszy wypowiedź Edwarda Snowdena na temat amerykańskiego programu inwigilacji Internetu (PRISM). Posunięcie byłego pracownika NSA sprawiło, że USA musi obecnie odpierać krytykę całego świata dotyczącą działalności wywiadowczej Stanów Zjednoczonych. •

Śmierć przez koty Właścicielka 15 kotów zmarła z powodu infekcji, którą zaraziła się od swoich pupilów. Zwierzęta pozostawiały na ciele kobiety zadrapania i rany, przez które do jej organizmu wdarła się niebezpieczna bakteria. 59–letnia Valerie Tibbles była właścicielką 15 kotów, z który-

mi dzieliła małe mieszkanie w zachodniej część Sussex. Zwierzęta były dla niej jak dzieci – dbanie o nie dawało jej radość i satysfakcję. Troska o nie doprowadziła nawet do tego, że koty spały z Valerie w jednym łóżku. Niejednokrotnie kobieta była przez nie drapana i kaleczona, jednak nigdy nie odwiedziła z

tego powodu lekarza. Zaniedbanie doprowadziło ją do śmierci. Tibbles zmarła z powodu infekcji, która wdała się do jej organizmu przez rany na ciele powstałe po silnych zadrapaniach. Lekarze potwierdzili, że sepsa wywołana została bez bakterie znajdujące się w kocich pyskach. •

n Wi e o N Fe No Właścicielka 15 kotów zmarła w wyniku infekcji, która dostała się do jej organizmu po zadrapaniach jej pupili

7

www.free-accident-helpline.com

T: ����� ������

Free Accident Helpline Ltd is regulated by the Ministry of Justice in respect of regulated claims management activities No. CRM28159. Company House registration number 07744433.


O

5 - 11 lipca 2013

T YM SIĘ MÓWI

Kosztowny remont posiadłości książęcej

REMONT POSIADŁOŚCI, W KTÓREJ ZAMIESZKAJĄ KSIĄŻĘ WILLIAM I KSIĘŻNA KATE WRAZ ZE SWOIM DZIECKIEM, BĘDZIE KOSZTOWAŁ BRYTYJSKICH PODATNIKÓW OKOŁO MILION FUNTÓW. PARA WPROWADZI SIĘ TAM JUŻ JESIENIĄ. Fot. GETTY IMAGES

W I E L K A B R Y TA N I A

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Kontrowersyjny hamburger Brytyjski Kanclerz Skarbu George Osborne umieścił na Twitterze swoje zdjęcie zrobione w noc przed przemową na temat wydatków państwowych. Chciał pokazać obywatelom tzw. ludzką twarz polityki. W noc przed przemową kanclerza Georga Osborne’a na temat państwowych wydatków, mężczyna umieścił na Twitterze swoje zdjęcie, ukazujące go w czasie pracy nad przemową. Zaskakujący dla opinii publicznej był jednak hamburger, który

spożywał wówczas polityk. Osborne tłumaczy, że wybór hamburgera jako posiłku w czasie pracy był dla niego zupełnie normalny. Przeciwnicy polityczni mężczyzny twierdzą, że umieszczenie takiego zdjęcia w sieci miało być sposobem na ukazanie ludzkiej twarzy polityka, jednak plan nie był do końca przemyślany. Hamburger okazał się być zamówiony w luksusowej restauracji, a nie w typowym tanim fast foodzie, z którego korzysta przeciętny obywatel. •

Fot. TWITTER

8

Green Deal zagrożony Wielka Brytania została ostrzeżona przed prawdopodobną wizją niespełnienia wymagań obniżenia emisji gazów cieplarnianych do końca 2020 roku.

Remont posiadłości książęcej pary pochłonie prawie milion funtów

O

czekująca swojego pierw- ciaż książęca para sama płaci za wykończenia wnętrza, szego dziecka książęca m legalsol qp ad:Layout elementy 1 17/6/11 12:01 takie jak kotary czy mniejsze mepara zamieszka wkrótce ble, to koszt remontu budynku, w Pałacu Kensington. Posiadłość, wyposażenie go w nową instalaktórą zajmą ma 57 pokoi i była cję grzewczą i elektryczną spada wcześniej zamieszkiwana przez księżniczkę Małgorzatę – młodszą na królową. W rzeczywistości więc koszt w wysokości około siostrę Królowej Elżbiety II. Cho-

miliona funtów spadnie na brytyjskich podatników. Do tej pory Page 1 remont wnętrza wyniósł £600 000, kolejne £400 000 pochłonęła renowacja dachu pałacu. Tak ogromne koszty wynikają z faktu, że poprzedni remont miał miejsce pół wieku temu.

W październiku 2012 roku rząd brytyjski zatwierdził propozycję departamentu ds. energii i zmian klimatycznych, dotyczącą wprowadzenia w życie tak zwanego Green Deal’u. Green

LEGAL SOLUTIONS

Deal, to nic innego, jak umowa między rządem a obywatelami, która ma na celu ograniczenie emisji niebezpiecznych gazów do atmosfery. Do końca 2020 roku ma nastąpić znaczna ich redukcja. Niestety analizy ekspertów wskazują, że obywatele nie wywiązują się z umowy w pożądanym przez rząd stopniu. W 2012 roku emisja dwutlenku węgla spadła o 1%, a zakłada-

no, że uda się obniżyć poziom aż o 3%. Obywatele nie tak chętnie jak przypuszczano dostosowują też swoje mieszkania do wytycznych Green Deal’u. Pomimo wielu rządowych zachęt i obietnic zwrotu kosztów dzięki niższym rachunkom, tylko część mieszkań została wyposażona w nowe technologie umożliwiające produkcję „zielonej” energii. •

PARTNERSHIP

SOLICITORS Samotni rodzice Legal Solutions FURNITURE WORLD LONDON szansą dla gospodarki Partnership Polskie Meble Oferuje: R

E

K

L

A

M

A

Regulated by the Solicitors Regulations Authority SRA No. 428641

� UNFAIR DISMISSAL Stowarzyszenie Gingerbread

Sofy, Wersalki, Narożniki wspierające ojców i matki sa� DISCRIMINATION Have youŁóżka, been dismissed because motnie wychowujących swoje Materace, Komplety www.fwl.co dzieci zauważyło, że jeśli nawet � REDUNDANCY Wypoczynkowe, Stoły, of pregnancy orSzafy, maternity? 5% samotnych rodziców znaj0208-8876-714 Krzesła... � TUPE dzie pracę, rząd zaoszczędzi

rocznie £272 miliony na samych 0794-4169-389 � EQUALITY ACT 2010 benefitach.

Blackwood Avenue Konserwatywny polityk George Call Neelam Afzal AGREEMENTS Osborne zauważył niedawno, Edmonton, N18 3QP że rząd brytyjski powinien zainon 01582 417208 -18 Sklep czynny: Pon-Sob � 10 TRAINING

� COMPROMISE 00

00

Niedz� 1100HANDBOOKS -1600 tworzenie nowych miejsc pracy oraz szkolenie przyszłego perso(dowóz następnego dnia)

Solicitors making the law work for you

LEGAL SOLUTIONS

PARTNERSHIP

SOLICITORS

R

Regulated by the Solicitors Regulations Authority SRA No. 428641

Zajmujemy się również odsZkodowaniami Maxet House, Liverpool Road, Luton LU1 1RS

www.lspartnership.co.uk / claims@lspartnership.co.uk Za wypadki samochodowe i w miejscach

publicZnych, a także pobiciami.

Co więcej, samotni rodzice, którzy dostaliby etat, zmuszeni byliby do płacenia dodatkowych podatków, czy zakupu ubezpieczenia, co daje w skali rocznej nawet £436 milionów wpływu do skarbu państwa. •

Services Offered: � PERSONAL INJURY � INDUSTRIAL DISEASE � CLINICAL NEGLIGENCE � GENERAL LITIGATION

maxet HouSe LiverpooL road luton lu1 1rS

wypadek w pracy? 01582 417208

westować więcej funduszy w

nelu. Jego zdanie popiera organizacja charytatywna Gingerbread, która na co dzień wspiera matki i ojców samotnie wychowujących dzieci. Jeśli rząd przyczyniłby się do zaangażowania na rynku pracy choćby 5% samotnych rodziców, budżet zyskałby rocznie £272 miliony z braku konieczności wypłacania im należnych benefitów.

E

K

L

A

M

A

SkorzyStaj z pomocy profeSjonalnej kancelarii. Maxet House, Liverpool Road, Luton LU1 1RS Bez pośredników www.lspartnership.co.uk / claims@lspartnership.co.uk i ukrytych kosztów.

01582 417208

z nami prawo jest po twojej stronie. dokonaj mĄdreGo wyBoru, wyBierz kanceLariĘ prawnĄ

01582 417 208 / syLwia 07585252221 www.lspartnership.co.uk email: ssikora@lspartnership.co.uk tel.:

legal solutions partnership is regulatedby the solicitors regulation authority. sra no. 428641.

8


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

O

T YM SIĘ MÓWI

Królowa coraz bogatsza Biedny jak student! Podczas gdy inne sektory są finansowane przez państwo, Ministerstwo Edukacji musi radzić sobie z kolejnymi cięciami. Tym razem zacisnąć pasa muszą studenci. Już teraz wychodzą na ulice, by zamanifestować swój sprzeciw wobec proponowanych zmian. Reformy dotyczą redukcji systemu stypendialnego, który w latach 2015 – 2016 ma zostać ograniczony o ok. 50 mln funtów. Uderzy to przede wszystkim w biedniejszych żaków, których nie będzie stać na edukację. Rząd ma na ten temat inne zdanie, twierdząc, że chętnych na studiowanie nie będzie brakować. Rzecznik rządu deklaruje, że obowiązek finansoR

E

K

L

A

M

wania i wspierania studentów powinien być domeną uniwersytetów, gdyż to w ich interesie leży, by kształcić nową generację mieszkańców Wysp. Przerzucanie się odpowiedzialnością za pomoc materialną dla studentów nie jest dobrym pomysłem. Prędzej czy później odbije się to rykoszetem, zwłaszcza, że niektóre uczelnie już teraz mają problemy z niżem demograficznym. •

Dochody Elżbiety II wzrosły o ponad 5% w ciągu ostatnich dwóch lat. Są one wynikiem zysków, jakie przynoszą posiadłości królewskie, m.in. Windsor Park, obejmujący większość wybrzeża Wielkiej Brytanii. Pomimo trudnych warunków rynkowych notowania królewskich włości wciąż idą w górę. W posiadaniu królowej znajduje się także Crown Estate, w skład którego wchodzi londyńska dzielnica West End, o wartosci 5,9 mld funtów, a także szereg parków handlowych rozsianych w wielu brytyjskich miastach: Liverpoolu, Swansea, Slough i Nottingham. •

W I E L K A B R Y TA N I A

Inwestycje w infrastrukturę RZĄD PRZEZNACZY 100 MLD NA TRANSPORT I ENERGIĘ. PLANOWANE INWESTYCJE MAJĄ OBJĄĆ CAŁY KRAJ. CELEM PRZEDSIĘWIĘCIA JEST POBUDZENIE WZROSTU GOSPODARCZEGO I WZROST ZATRUDNIENIA.

S

zacuje się, że część projektów zostanie zakończona do 2020 roku. O szczegółach poinformowano podczas konferencji, której przewodniczył George Osborne. Stwierdził na niej, że działania rządu mają na celu łagodzenie skutków kryzysu i podniesienie rangi Królestwa na arenie międzynarodowej. Przypomnijmy, że pozycja Anglii znacznie ucierpiała z powodu kryzysu europejskiego, wzrosło bezrobocie, a efekty stagnacji zauważył nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który ograniczył zapomogę dla Brytyjczyków. Dotacje mają powędrować na budowę nowych elektrowni jądrowych, autostrad, modernizację dróg krajowych, mostów i kolei państwowej.

Fot. GETTY IMAGES

Rząd wprowadza projekty mające na celu uzdrowienie gospodarki

A

Zaufaj nam i zgar nij do £250

9

9

5 - 11 lipca 2013


10

O

5 - 11 lipca 2013

T YM SIĘ MÓWI

W I E L K A B R Y TA N I A

• redakcja: 020 3026 6550 •

Posiadłości warte miliony Nastolatek został KAŻDEGO TYGODNIA W WIELKIEJ BRYTANII PRZYBYWA 1 500 WŁAŚCICIELI MILIONOWYCH POSIADŁOŚCI. VIRGINIA WATER W HRABSTWIE SURREY JEST PIERWSZYM PO LONDYNIE MIEJSCEM, W KTÓRYM ŚREDNIA CENA ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI PRZEKROCZYŁA MILION FUNTÓW.

W

Fot. SHUTTERSTOCK

ciągu ostatnich 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii przybyło ponad 78 tysięcy domów wartych ponad milion funtów. Pierwszym po Londynie miejscem z tak ogromną ilością drogich nieruchomości jest Virginia Water. Mała miejscowość w hrabstwie Surrey stała się okolicą pożądaną przez wielkie osobistości. Na zakup willi w Virginia Water pozwolił sobie między innymi sir Elton John czy sir Cliff Richard. Nic dziwnego – poza doskonałym połączeniem z oddalonym o około 35 km Londynem, miasteczko oferuje także piękne widoki jezior oraz członkostwo w ekskluzywnym klubie golfowym. Za mieszkanie w liczącym obecnie 3 tysiące mieszkańców mieście trzeba zapłacić co najmniej milion funtów. R

E

K

L

A

M

EuroMilionerem 18–letni Brytyjczyk wygrał £22 miliony w loterii EuroMillions, jednak chłopak nie chce popełniać błędów swoich poprzedników i ani nie ujawnia swojej tożsamości, ani nie chce wydać całej wygranej na gadżety czy hazard. Loterie pieniężne cieszą się w Wielkiej Brytanii ogromną popularnością. Swojej szansy poszukują też nastolatkowie. 18- letniemu Brytyjczykowi udało się wygrać ostatnio aż 22 miliony funtów, co uczyniło go nastoletnim zwycięzcą, który wygrał

10 lat

reklamy: 020 3026 6550

a gazeta w Najlepsza polsk Uk

najwyższą jak do tej pory stawkę wśród nastolatków. Chłopak świętuje obecnie wygraną w jednym z krajów Środkowego Wschodu, jednak szczegółów nie ujawnił mediom. Sam chce również pozostać anonimowy. Jego rodzice wypuścili do mediów jedynie informację o tym, że szczęśliwy młodzieniec przekaże pieniądze na cele charytatywne – nie chce bowiem iść w ślady wcześniejszych małoletnich zwycięzców, którzy ogromne sumy przeznaczali na narkotyki, prostytutki czy hazard. •

Amnestia dla nielegalnych imigrantów? Brytyjska Partia Konserwatywna walczy o głosy mniejszości etnicznych. Jeden z posłów zaproponował zarządzenie amnestii dla ponad pół miliona nielegalnych imigrantów przebywających obecnie na Wyspach.

A

Wysyłaj pieniądze do Polski z najlepszymi!

Wysyłaj z LCC – przez telefon - szybko, tanio i bezpiecznie!

3

£

*Przelew 24h

Najlepszy kurs! 020 7407 1800

Nadhim Zahawi, polityk Partii Konserwatywnej zauważył, że torysi powinni zawalczyć o głosy wyborców z grup mniejszości etnicznych. Sposobem na to jest pomysł wprowadzenia amnestii dla nielegalnych imigrantów przebywających obecnie w Wielkiej Brytanii. Gdyby plan wszedł w życie, oznaczałoby to przełom w łonie konserwatystów, którzy do tej pory opowiadali się za dość restrykcyjną polityką imigracyjną. Choć imigranci podzielają zdanie torysów, że ciężka praca może doprowadzić do

Możliwe, że brytyjscy politycy walcząc o głosy wyborców z mniejszości etnicznych zmienią swój stosunek do imigrantów

sukcesu, większość z nich i tak głosuje na Partię Pracy. W ostatnich wyborach konser-

watyści zdobyli jedynie 16% głosów wyborców należących do mniejszości etnicznych. •

Najmłodsza kadra nauczycielska Nauczyciele w brytyjskich szkołach podstawowych okazali się być jednymi z najmłodszych w całej Europie. Jeden na trzech nauczycieli nie przekroczył jeszcze 30. roku życia.

Zapraszamy do naszych oddziałów (pełna lista na www.lccmt.com) i do naszego call centre 020 7407 1800. Nie czekaj ZADZWOŃ do nas już DZIŚ! Small World Money Transfer ( LCC | Express Funds | Global Link | Bayba | Uno | Universal | Swiss Transfer | Choice )

Coroczna ankieta dotycząca edukacji na szczeblu międzynarodowym przeprowadzona przez OECD wykazała, że kadra nauczycielska w brytyjskich szkołach podstawowych jest najmłodsza w całej Europie. Około 60% pracujących nauczycieli ma mniej niż 40 lat, a 31% nie ukończyło jeszcze trzydziestki. Ma to

swoje wady i zalety. Młodzi pedagodzy są zaznajomieni z najnowszymi sposobami przekazywania wiedzy, natomiast starsi wiekiem są bardziej doświadczeni zawodowo, co niejednokrotnie jest doceniane przez pracodawców. Młody wiek nauczycieli w Wielkiej Brytanii stoi w kontraście do sytuacji w wielu krajach europejskich, w których mało elastyczne warunki zatrudnienia (m.in. w Polsce) w połączniu ze zmniejszaniem się grupy najmłodszych obywateli, doprowadziły do starzenia się kadry nauczycielskiej. •

10


11


12

5 - 11 lipca 2013

O

T YM SIĘ MÓWI

Ś W I AT

• redakcja: 020 3026 6550 •

Cameron w Kazachstanie

reklamy: 020 3026 6550

Fot. GETTY IMAGES

DAVID CAMERON PODCZAS WIZYTY W KAZACHSTANIE NIE ZJEDNAŁ SOBIE SYMPATII PREZYDENTA NURSUŁTANA NAZARBAJEWA. PREMIER WIELKIEJ BRYTANII KRYTYCZNIE ODNIÓSŁ SIĘ BOWIEM DO KWESTII NIEPRZESTRZEGANIA PRZEZ RZĄD PRAW CZŁOWIEKA.

Z

aproszony do Kazachstanu David Cameron miał początkowo rozmawiać wyłącznie o sprawach gospodarczych, jednak wziął sobie do serca zarzuty obrońców praw człowieka, którzy

zauważyli, że przedkłada on współpracę ekonomiczną nad prawa człowieka. Problem ten Cameron zdecydował się jednak poruszyć, na co z kolei chłodno zareagował prezydent Kazachstanu stwierdzając

cynicznie: „Brytyjska demokracja parlamentarna ma 600 lat. Nam oczywiście, aż tyle czasu to nie zabierze. Robimy postępy”. Napomknął także, że nikt nie ma prawa „pouczać jego kraju”.

Autobus spadł w przepaść

Oszustwa w Watykanie

Niedaleko stolicy Peru doszło do wypadku, w którym zginęło 19 osób, a 15 zostało rannych, gdy autobus spadł w 100-metrową przepaść.

W ramach śledztwa dotyczącego próby nielegalnego przewiezienia ze Szwajcarii do Włoch 20 milionów euro aresztowano prałata Nunzio Scarano.

Przewożący 50 pasażerów autobus zjechał z górskiej drogi i stoczył się w przepaść. Do wypadku doszło w prowincji Yauynos niedaleko Limy. Do podobnych wypadków dochodzi w Peru często, w ubiegłym roku zginęły w nich 1124 osoby. Powodem jest między innymi R

E

K

L

A

M

zły stan dróg, pojazdów, a także nieostrożność kierowców,

którzy rozwijają duże prędkości na krętych drogach. •

Po zatrzymaniu prałata i księgowego w watykańskiej administracji finansowej, Nunzio Scarano, do dymisji podali się dyrektor i wicedyrektor banku waty-

kańskiego IOR Paolo Cipriani i Massimo Tulli. Dymisja, przyjęta przez komisję kardy-

nałów, została określona jako posunięcie „w najlepszym interesie Instytutu Dzieł Religijnych i Stolicy Apostolskiej”. Panowie otrzymali inne stanowiska. Jeden z nich został zastępcą dyrektora generalnego, drugi kieruje sprawami ocen ryzyka. Papież powołał komisję, która ma za zadanie zbadać działalność banku IOR. •

A

12


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

O

T YM SIĘ MÓWI

USA szpieguje UE?

Ś W I AT

5 - 11 lipca 2013

Odwiedziny albo grzywna Ze względu na starzejące się chińskie społeczeństwo rząd postanowił skonfrontować się z problemem i wprowadzić prawo ludzi starszych, zgodnie z którym dzieci osób powyżej 60. roku życia – pod groźbą grzywny – będą w obowiązku odwiedzania rodziców i kontaktowania się z nimi.

jakość życia się poprawiła i mają lepszy niż parę lat temu dostęp do opieki zdrowotnej i emerytur. Teraz chiński rząd

Coraz więcej starszych osób w Chinach żyje w samotności, mimo że ich

Będzie świętym NIEMIECKI TYGODNIK „DER SPIEGEL” POINFORMOWAŁ, ŻE AMERYKAŃSKA AGENCJA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO (NSA) SZPIEGOWAŁA UE. KOMISJA EUROPEJSKA ZWRÓCIŁA SIĘ JUŻ DO ODPOWIEDNICH WŁADZ STANÓW ZJEDNOCZONYCH Z PROŚBĄ O WYJAŚNIENIE.

A

fera zapoczątkowana przez byłego pracownika NSA, Snowdena, zatacza coraz szersze kręgi, a informacje, które są ujawniane mogą poważnie R

13

E

K

L

A

M

A

naruszyć zaufanie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Bruksela otrzymała od USA informację o sprawdzaniu prawdziwości informacji opubliko-

wanych przez „Der Spiegel”. Unia Europejska powstrzymuje się obecnie od komentarza, jednak wyraziła swoje „głębokie zaniepokojenie” całą sytuacją.

13

Agencja Ansa poinformowała, że komisja kardynałów i biskupów uznała cud uzdrowienia dokonany przez Jana Pawła II. Obecny papież Franciszek I zadecyduje o dacie kanonizacji. Kanonizacja Jana Pawła II może się odbyć jeszcze w grudniu tego roku. Za cud potrzebny do kanonizacji wybrano uleczenie – niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia – kobiety z Kosta-

ryki, która wyzdrowiała po ciężkim uszkodzeniu mózgu. Dziennikarze z Watykanu przewidują, że datą kanonizacji będzie 8 grudnia, wielkie święto we Włoszech – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podobno datę tę zaproponowali sami kardynałowie. •

postanowił zadbać o ich samopoczucie i nakazać dzieciom seniorów częstsze odwiedziny, w przeciwnym razie zapłacą grzywnę. W Chinach żyje obecnie 200 mln seniorów i wielu z nich trafia do domów opieki. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi rozwój ekonomiczny i fakt, że coraz więcej czasu młodzi ludzie poświęcają pracy. •


14

F I N A NS E

5 - 11 lipca 2013

finanse

W I E L K A B R Y TA N I A

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Eksperci „Polish Express” odpowiadają na Wasze pytania! Pytania wysyłajcie na adres: redakcja@polishexpress.co.uk Więcej porad na stronie: www.polishexpress.co.uk

Czemu przepłacasz za kredyt hipoteczny w UK ? PRZEZ OSTATNIE 10 LAT CORAZ WIĘCEJ POLAKÓW NABYŁO NIERUCHOMOŚCI W WIELKIEJ BRYTANII. OCZYWIŚCIE JEST TO BARDZO DOBRA DECYZJA Z ICH STRONY, DECYZJA KTÓRA W PRZYSZŁOŚCI POWINNA OWOCOWAĆ ZYSKIEM FINANSOWYM ORAZ STABILIZACJĄ DLA RODZINY. NIESTETY BARDZO CZĘSTO BIORĄC KREDYT HIPOTECZNY POLACY KORZYSTALI BEZPOŚREDNIO Z USŁUG BANKU CZY AGENCJI NIERUCHOMOŚCI, CO CZĘSTO GWARANTUJE TO, ŻE KREDYT HIPOTECZNY JEST DROGI I NIEODPOWIEDNIO DOBRANY.

B

ank nie ma obowiązku doradzać klientowi, tylko sprzedać produkt wybrany przez klienta oraz bank nie porównuje ofert kredytowych konkurencji, a jest ich średnio na rynku kilka tysięcy. Firmą, która doradza i analizuje rynek hipoteczny jest broker finansowy. Posiada on dostęp do całej oferty kredytowej dostępnej na rynku oraz wiedzę do określenia najkorzystniejszej dla klienta opcji. Prowadzi on klienta przez cały proces zakupu, od negocjacji ceny, poprzez analizę oferty kredytowej i dobranie odpowiednich polis zabezpieczających kredyt, rodzinę oraz nieruchomość. Kredyt hipoteczny brany jest najczęściej na wiele lat – 25 R

E

K

L

A

M

lub 30. Oprocentowanie na starcie jest najczęściej wysokie oraz raty są zamrożone na określony czas 2 lub 3 lat. Dlatego bardzo istotne jest korzystanie z opcji remortgage (re-kredytowania) która gwarantuje zamrożenie rat na określony czas kilku lat, obniżenie rat kredytu i wiele dodatkowych korzyści. Statystycznie nie korzystając z re-mortgage klient traci w ciągu 25 lat średnio £32 000 zakładając kredyt w wysokości £100 000 przy wkładzie własnym 10%. Dla banku re-mortgage najczęściej nie jest korzystny, dlatego nie zachęca klienta do jego wykonania. Głównie ze względu na to, że klient może odejść do innego konkurencyjnego banku.

Niezależnie kiedy brałeś kredyt hipoteczny w UK, czy miałeś już remortgage czy go jeszcze nie wykonałeś, powinieneś uzyskać bezpłatną wstępną konsultację od brokera finansowego. Remortgage jest proponowany klientowi tylko gdy przynosi mu wymierną korzyść finansową. Takich zasad wymaga FCA - organ nadzorujący brokerów finansowych w UK. Bardzo często klient może zaoszczędzić nawet £200 miesięcznie na ratach kredytu hipotecznego, oraz sprawdzić

czy polisy ubezpieczeniowe kredytu i nieruchomości są odpowiednie i spełniają swoją

role – czyli wypłacą określone pieniądze, gdy będą one niezbędne dla klienta.

Posiadasz kredyt hipoteczny w UK – uzyskaj wstępną konsultację od brokera finansowego po polsku. Obsługujemy klientów z całej Wielkiej Brytanii.

PAWEŁ LAJSZCZAK

Regional Mortgage Manager Financial Brokers LTD tel.: 0161 850 10 21 / 077 15 205 842 www.ifbl.co.uk Financial Brokers LTD is regulared and authorised by Financial Conduct Authority Your home may be repossessed if you do not keep up repayments on your mortgage

A

jĘ A Ty, kTórą pozyc wybierAsz?

ROKU – ROKU

o poranku i o zmroku

LIVE

Sprawdź koniecznie, czy Twój telewizor w UK ma już wbudowane polskie kanały!!! Podłącz Twój telewizor do Internetu i sprawdź na 225. kanale Freeview polskie kanały za darmo!!! 86mm

ALERT24.co.uk

inTEgRiTy mARkETing AgEncy

PozycjonujEmy Twój biznEs

020 8638 0516

w inTERnEciE

ROKU to najłatwiejszy sposób oglądania polskiej telewizji (m.in. Grupy TVN, TVP i Polsatu). Dodatkową atrakcją dla użytkowników jest dostęp do wypożyczalni filmów (Netflix, HBO), telewizji (BBC, NBC), słuchania muzyki i radia, grania w gry (Angry Birds) i korzystania z Facebooka, czy Vimeo. Usługa nie wymaga długoterminowej umowy i może stanowić doskonałą alternatywę dla posiadaczy anten satelitarnych.

ROKU to najmniejszy na rynku odtwarzacz telewizyjny. Urządzenie korzysta z Internetu, np. domowej sieci Wi-Fi, wysyła sygnał do telewizora, a jego użytkowanie jest niezwykle łatwe. Interaktywny pilot powoduje, że granie w gry na ekranie telewizora już nigdy nie będzie takie samo.

Mówimy po polsku

020 3318 4630 www.PolskaPlus.co.uk

14


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

PRACA

W I E L K A B R Y TA N I A

praca WALIJSKA AGENCJA UBEZPIECZENIOWA GILES INSURANES PLANUJE ROZSZERZYĆ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ, DLATEGO W CIĄGU TRZECH LAT STWORZY 117 NOWYCH MIEJSC PRACY W POŁUDNIOWEJ WALII.

P

R

15

E

K

L

A

M

A

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców Wysp nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Nick Clegg oskarża torysów o taki stan rzeczy i ich strach przed dokonaniem cięć w najbogatszej warstwie brytyjskiego społeczeństwa. Zgodnie z

www.kkcl.org.uk

Szukasz lepszej pracy? Tel: 020 8869 0910

Ucz się angielskiego z „Polish Express” i Katherine & King’s College of London

rolę na rynku. Ruch taki przyczyni się do powstania 117 nowych miejsc pracy. Projekt otrzymał aprobatę i wsparcie finansowe walijskiego rządu, który twierdzi, że fuzja przyczyni się do wzmocnienia lokalnej gospodarki, a jednocześnie zapewni obywateli, że okolice Llantrisant są dobrym miejscem do inwestycji i otwierania nowych biznesów.

Office

C 100

M 75

Y 0

K 50

C 100 C 37

M 75 M 25

Y 0 Y 18

K 50 K 0

OPACITY 70%

C 100

M 86.67

Y 32.94

K 49

OPACITY 85%

C 0

M 20

Y 100

K 15

Słownictwo:

Pomogą młodym bezrobotnym? Według wiceministra Wielkiej Brytanii, Nicka Clegga, setki milionów funtów jest marnowanych na projekty, które okazują się za mało efektywne i nie pomagają młodym ludziom pozostającym wciąż bez pracy.

38

Aktualnych ofert pracy szukaj na stronie

Walia zaoferuje 117 miejsc pracy odczas gdy angielskie grupy ubezpieczeniowe odczuwają skutki kryzysu i redukują miejsca pracy, walijska Giles Insurance postanawia rozszerzyć swoją działalność. Firma z siedzibą w Llantrisant postanowiła dokonać fuzji małych i średnich agencji ubezpieczeniowych z całej Wielkiej Brytanii, by stworzyć jedną silną spółkę, która odegra znaczącą

15

5 - 11 lipca 2013

najnowszym raportem młodzi ludzie na Wyspach spędzają średnio 2,5 roku na bezrobociu, co jest tak naprawdę najdłuższym okresem w porównaniu z innymi rozwiniętymi państwami. Zdaniem wiceministra brytyjski rząd musi

się zmierzyć z problemem, który polega na „wystawianiu jednej generacji przeciwko drugiej”. Dodał także, że szkoły powinny być przez system chronione i traktowane jako „inwestycja w przyszłość ekonomiczną kraju”. •

office desk password stationary folder file international connection staff meeting minutes management board room staff kitchen stapler

WestEast Design & Print 295 King Street London W6 9NH

biuro biurko hasło materiały biurowe katalog/folder teczka połączenie międzynarodowe zebranie pracowników protokół z zebrania dyrekcja/zarządzanie sala konferencyjna kuchnia dla personelu zszywacz Designer: Jennifer Yen Company: Katherine & King’s College

to make an appointment - umówić (się) na wizytę to make a phone-call - zadzwonić to answer the phone - odebrać telefon to send an e-mail - wysłać e-mail to add an attachment - zamieścić dodatek to summarize an article - streścić artykuł


16

P R AW O

5 - 11 lipca 2013

W I E L K A B R Y TA N I A

prawo

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Eksperci „Polish Express” odpowiadają na Wasze pytania! Pytania wysyłajcie na adres: redakcja@polishexpress.co.uk Więcej porad na stronie: www.polishexpress.co.uk

P ORADA E KSPERTA

PRACA ŚWIADOMA cz. I

tel. 020 3318 4626

NASTAŁ OKRES WAKACJI. POLSCY STUDENCI I UCZNIOWIE NA WAKACJE ORAZ W POSZUKIWANIU PRACY SEZONOWEJ WYRUSZĄ NA PODBÓJ CAŁEJ EUROPY. CZĘŚĆ ZAPEWNE OBIERZE KIERUNEK WYSP. DLATEGO WSZYSTKIM POSZUKUJĄCYM PRACY W UK POSTANOWILIŚMY PRZYPOMNIEĆ O ICH PRAWACH.

EKSPERT MATEUSZ MIZIOŁEK RADZI

K

ażdy pracownik powinien sprawdzić, czy wykonywana przez niego praca jest objęta przepisami prawa pracy i upewnić się, że on sam, jak i jego pracodawca przestrzegają tych przepisów. Zgodnie z brytyjskim prawem każdy pracownik może pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Występuje od tego wyjątek, jeśli pracownik dobrowolnie zgodzi się i podpisze R

E

K

L

A

M

klauzulę „opt-out”, wtedy czas ten może wydłużyć się maksymalnie do 60 godzin. Należy również pamiętać, że występują przypadki, gdzie pracownik w celu wypracowania wcześniej umówionych godzin tygodniowych, zobowiązany jest do pracy wieczorami lub w weekendy. Ponadto niektórzy pracodawcy oczekują od personelu przepracowywania dodatkowych godzin za stawkę standardową. Średni czas pracy w UK nie może przekraczać 8 godzin w ciągu 24 godzin – wyjątek stanowi personel nocnej zmiany.

Prawo do przerwy w pracy

Każda osoba pracująca ma pra-

wo do przerwy, jeśli pracuje dłużej niż 6 godzin. W umowie powinny znajdować się szczegóły dotyczące przerwy, łącznie z czasem jej trwania. Jeśli w umowie nie znajdą się zapiski dotyczące przerwy, pracownik ma prawo do przerwy, która musi trwać co najmniej 20 minut i pracownik ma prawo do spędzenia jej poza stanowiskiem pracy. Przerwa powinna zostać wykorzystana w trakcie 6 godzin – jednak nie na początku ani na końcu tego czasu, lub w czasie określonym przez pracodawcę. Wyjątek od tej reguły stanowią osoby młodociane, które mają prawo do 30-minutowej przerwy, jeśli pracują ponad 4,5 h. W umowie powinny znajdować się rów-

A

Fot. SHUTTERSTOCK

nież warunki dotyczące płacy za pracę w ramach „nadgodzin”. Zgodnie z brytyjskim prawem pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty większej stawki godzinowej niż za płacę w ramach ustalonego etatu.

Prawo do wypoczynku

Prawo pracy w Wielkiej Brytanii określa również warunki dotyczące wypoczynku. Pracownik ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku o długości co najmniej 11 godzin na dobę – 12 godzin w przypadku osób niepełnoletnich. Odstępstwem/wyjątkiem od tego przepisu jest przypadek, w którym praca jest wykonywana w systemie zmianowym, jednak w większości przypadków wyrównawczy czas wypoczynku musi zostać zapewniony. Prze-

pisy prawa pracy zapewniają również pracownikowi prawo nieprzerwanego wypoczynku o długości co najmniej 24 godzin w ciągu 7 dni. Alternatywą jest zastosowanie w ciągu 14 dni dwóch nieprzerwanych wypoczynków (każdy po minimum 24 godziny) lub jednego o długości co najmniej 48 godzin.

Przepis ten jest uzupełnieniem uprawnień do 11-godzinnego wypoczynku w ciągu dnia i musi być przestrzegany, chyba że istnieje techniczny powód związany z organizacją pracy, który uzasadni włączenie całości lub części wypoczynku dziennego w wypoczynek tygodniowy.

Wy pytacie – prawnicy z firmy Odszkodowania.co.uk odpowiadają

KANCELARIA ADWOKACKA

ADWOKATA JACKA SANOCKIEGO UDZIELA PROFESJONALNEJ POMOCY PRAWNEJ I W IMIENIU KLIENTA PROWADZI

– NA TERYTORUM CAŁEJ POLSKI – WSZELKIE SPRAWY KARNE (także w postępowaniu wykonawczym - po wydaniu wyroku), ROZWODOWE (w tym o kontakty z dzieckiem, o alimenty) oraz CYWILNE Bezpośredni kontakt z polskim Przedstawicielem Kancelarii w Wielkiej Brytanii tel. 07716294954, e-mail: prawo1@ymail.com Bezpośredni kontakt z Kancelarią Adwokacką w Szczecinie tel. +48504046232, +48918511516, e-mail: adwokat@sanocki.com.pl, skype: adwokatszczecin www.sanocki.com.pl

Dwa lata temu, miałem poważny wypadek samochodowy - 6 miesięcy w kołnierzu stabilizacyjnym, złamanie otwarte lewej nogi, liczne obrażenia. Po wypadku mam niedowład palców lewej dłoni. Czy wciąż mogę starać się o odszkodowanie? Wypadek nie był z mojej winy. Oczywiście, może Pan się ubiegać o należne odszkodoR

E

K

L

A

M

wanie oraz zadośćuczynienie. Sprawy wypadków przedawniają się po 3 latach od momentu zdarzenia, więc w Pana przypadku jest jeszcze rok na zgłoszenie. Jednak nie radzilibyśmy Panu dłużej zwlekać, ponieważ niektóre sprawy odszkodowawcze mogą trwać kilka miesięcy i wraz z upływem czasu trudniej wykazać szkodę. Prosimy zgromadzić dokumentację medyczną, od-

naleźć dane sprawcy i niezwłocznie zgłosić szkodę. •

Odpowiedzi na pytania udzielane są w oparciu o podane informacje i przepisy prawa. Nie mogą zastąpić konsultacji z prawnikiem.

A

NIESŁUSZNIE ZWOLNIONY/A Z PRACY? PRACODAWCA NIE PŁACI/Ł za urlop, nadgodziny? ZWOLNIŁ podczas CIĄŻY? ZATRUDNIAŁ bez kontraktu?

Najefektywniejsza pomoc w zakresie prawa pracy. Odzyskanie należności i maksymalnie możliwej rekompensaty na zasadzie

NO WIN NO FEE „Nie jest kwestią czy wygramy, tylko ile wygramy” Concilium International conciliumint@gmail.com

tel: 020 8998 5578 16


PRAWO RODZINNE

PRAWO RODZINNE

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

/17

I

E ITO Kancelaria

w w w. p o l i s h e x p r e s s . c o . u k

PORADNIK „PRAWO RODZINNE” POWSTAŁ DZIĘKI POMOCY: Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie

E ITO

Grazing Hill Law Partners

Kancelaria

JAK UNIKNĄĆ „WYMUSZONYCH” ADOPCJI”? Pojęcie wymuszonych adopcji jest ostatnio gorącym tematem wśród Polonii mieszkającej w UK i kojarzone jest z nadużywaniem prawa przez opiekę społeczną, która coraz częściej sięga po dzieci z polskich rodzin. Pracując z rodzicami często słyszę opinie, że czują się dyskryminowani, bo przecież nie są alkoholikami, nie są rodziną patologiczną, a angielskimi sąsiadami nie interesuje się opieka, mimo że nadużywają alkoholu.

J

ednak słuchajac takich historii częściej można wywnioskować, że dziecko zostało odebrane, ponieważ rodziny nie szukały odpowiedniej pomocy prawnej, niż to, że opieka nadużyła prawa, czy użyła podstępu. Sprawy o dzieci z opieką społeczną są wyczerpujące dla rodziców i dzieci, a dla rodzin imigrantów w szczególności, gdyż czują się oni zagubieni w obcym systemie prawnym, co rodzi u nich poczucie bezsilności i bezprawia. W sytuacji, gdy możemy stracić dziecko, nie pomogą niestety kłótnie i oskarżanie opieki o dyskryminację, ale adwokat, który wyjaśni, na jakim etapie całego procesu jesteśmy i jak najlepiej postępować. Należy zrozumieć, że, o ile dziecko nie znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, opieka społeczna

Osobom, które otrzymały list z opieki informujący o zamiarze złożenia aplikacji o zabranie dziecka przysługuje darmowa pomoc prawna i mogą oni nie tylko wybrać, ale również zmienić prawnika w trakcie postępowania nie może zabrać nam dziecka natychmiast, gdyż jest związana pewnym postępowaniem.

KIEDY MOŻEMY SPODZIEWAĆ SIĘ WIZYTY OPIEKI SPOŁECZNEJ?

dziecko doświadcza przemocy, bądź jest jej świadkiem. Należy zrozumieć, że opieka społeczna

Oczywiście wtedy, kiedy dziecko zostało narażone na krzywdę, bądź stało się ofiarą przemocy, ale co to znaczy? Prawo wymienia 4 rodzaje przemocy: fizyczną, seksualną, emocjonalną i zaniedbanie. Niezrozumiałe mogą być dwie ostatnie. Przemoc emocjonalna występuje m.in. gdy dziecko czuje się niekochane, gdy czuje się bezwartościowe, bo nie spełnia oczekiwań rodziców, bądź kiedy jest świadkiem takiej przemocy wobec osoby, którą kocha. Do zaniedbań zalicza się m.in. niezapewnienie odpowiednich warunków do życia bądź nauki, ale też bierne zachowanie jednego rodzica, kiedy

CO POWINNIŚMY ZROBIĆ GDY OTRZYMAMY LIST Z OPIEKI SPOŁECZNEJ? Przede wszystkim przetłumaczyć i poprosić o poradę prawnika. Ignorowanie korespondencji zawsze prowadzi do ślepej uliczki, na końcu której opieka nie ma innego wyjścia, jak tylko złożyć aplikację do sądu o zabranie dziecka. Dlatego przed spotkaniem warto poprosić o tłumacza, a jeśli nie rozumiemy listu poprosić o pomoc prawnika. Osobom, które otrzymały list z

Adopcja w Wielkiej Brytanii Przysposobienie dziecka jest ważną życiową decyzją. Jest też obwarowane mnóstwem kryteriów, które trzeba spełnić, aby móc starać się o adopcję. Chociaż czas oczekiwania na upragnione dziecko jest długi, chętnych nie brakuje. Kwestie adopcyjne reguluje Ustawa z 30 grudnia 2005 r., wysuwająca potrzeby dziecka na pierwszy plan. Zadbano w niej również o ułatwienie usług adopcyjnych i wprowadzono tzw. prawo specjalnej opieki. Osoby, które z różnych względów nie mogą mieć własnego potomka, decydują się na przysposobienie porzuconego malucha. Aby marzenia stały się rzeczywistością należy wiedzieć,

17

Weryfikacja przyszłych rodziców Przyszli rodzice zostaną dokład-

opieki informujący o zamiarze złożenia aplikacji o zabranie dziecka, przysługuje darmowa pomoc prawna i mogą oni nie tylko wybrać, ale również zmienić prawnika w trakcie postępowania. Prawnik nie tylko zapewni, że cały proces będzie przebiegał bez nadużyć i dyskryminacji ze strony opieki, ale również wytłumaczy poszczególne etapy, będzie negocjował jak najszybsze zakończenie sprawy oraz umożliwi rodzicom czynne uczestnictwo w procesie o własne dziecko.

Marta Ruszewska Grazing Hill Law Partners 67A Halliford Street London N1 3HF tel. 020 7354 1444 fax 056 0116 2015

Czy polskie rodziny mają szansę na adopcję?

jakie kroki trzeba podjąć i do jakiego urzędu należy pójść. Agencje adopcyjne Pierwszym miejscem, które powinniśmy odwiedzić, jest lokalny ośrodek pomocy społecznej. Zostaniemy tam wpisani na listę osób oczekujących, a sam proces adopcyjny może trwać nawet kilka lat. Aby skrócić czas wyczekiwania, można zwrócić się o pomoc do agencji adopcyjnych. Takie instytucje specjalizują się w szybkim poszukiwaniu rodziców, ze względu na dobro małego dziecka, przeważnie noworodka. W takich też przypadkach procedury adopcji są bardziej rygorystyczne.

ma obowiązek dbania o dobro każdego dziecka w swoim rejonie i sprawdzi sytuację w domu, gdy np. szkoła zgłosi, że matka, która przyprowadza dziecko, nosi ślady pobicia.

W brytyjskim ustawodawstwie regulacje dotyczące przysposobienia są bardzo restrykcyjne. Nie zamykają jednak cudzoziemcom drogi do adopcji. Niestety kluczowym punktem jest w tym przypadku miejsce zamieszkania rodziców. nie zweryfikowani pod kątem zdrowotnym, zawodowym, materialnym i osobistym. I tak największe szanse na adopcję ma para pozostająca w związku małżeńskim, jeśli związek nie jest zalegalizowany, należy udowodnić, że partnerzy żyją ze sobą od co najmniej trzech lat. Istotny jest też wiek ubiegających się o adopcję, preferowany przedział

to 26 – 35 lat, oraz stałe miejsce zamieszkania. W momencie gdy nie spełniamy tych kryteriów, lepiej starać się o starsze dziecko, tj. mające powyżej roku. Finał całego procesu ma miejsce w sądzie. Wtedy oficjalnie stajemy się rodziną zastępczą. Dziecko przyjmuje nasze nazwisko i nabywa wszelkie prawa wynikające z faktu bycia potomkiem rodziców. •

Wyobraźmy sobie, że polskie małżeństwo mieszka w Wielkiej Brytanii i nie pla-

nuje powrotu do ojczyzny. Wówczas jedyną szansą na adopcję jest przysposobienie dziecka w UK, z wykluczeniem regulacji krajowych. Należy jednak pamiętać, że starając się o adopcję trzeba być na stałe zameldowanym na Wyspach. Pozostałe procedury są identyczne i uwzględniają wieloetapowe przygotowanie przyszłych rodziców do opieki nad maluchem. •


18/II

PRAWO RODZINNE

• 5 - 11 lipca 2013

POMOC DLA RODZIN ADOPTUJĄCYCH DZIECKO Państwo mając na uwadze dobro dziecka, oferuje szeroki asortyment usług, obejmujących nie tylko kwestie finansowe, ale głównie pakiet szkoleń oraz wsparcie z zakresu wychowania i opieki.

O

d października 2003 r. rodziny adopcyjne mają możliwość ubiegania się o pomoc u władz lokalnych. Po rozpatrzeniu wniosku urzędnik zadecyduje, czy wnioskodawca otrzyma wsparcie, czy też nie. Dodatkowym bonusem dla rodziny

zastępczej jest zasiłek na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w ich domu. Taką bonifikatę można również otrzymać za wyjątkowo dobrą opiekę i poświęcony czas dla malucha. Co ważne, od tej kwoty nie uiszcza się podatku dochodowego. Za pracę w postaci

opieki nad dzieckiem przysługuje emerytura. Jej wysokość jest naliczana na podstawie lat spędzonych w domu, kiedy ze względu na obowiązki rodzinne nie mogliśmy pracować na pełnym etacie państwowym - Home Responsibility Protection (HRP).

Rodzaje opieki zastępczej na Wyspach Istnieje wiele sposobów opieki, jednak czas ich trwania zależy od potrzeb dziecka i rodziny zastępczej, a także od decyzji urzędników, którzy muszą uprzednio wyrazić na to zgodę. Wyróżniamy: - opiekę natychmiastową: gdy podopieczni potrzebują schronienia na kilka dni, - krótkoterminową: opiekunowie na czas rozprawy sądowej zajmują się dziećmi kilka tygodni lub miesięcy, - krótką przerwę: dotyczy dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej troski, - długoterminową: ponieważ nie wszystkie dzieci chcą i mogą być adoptowane, dlatego kierowane pod długoterminową opiekę zastępczą, gdzie przebywają do osiągnięcia pełnoletności, - terapeutyczną: np. w przypadku dzieci wymagających specjalistycznej opieki medycznej lub psychiatrycznej. •

POSTĘPOWANIE SPADKOWE PO KREWNYM ZMARŁYM W POLSCE Mieszkasz od dawna w Wielkiej Brytanii. Tu założyłeś rodzinę i to tu znajduje się centrum twojego życia. Dowiadujesz się jednak o śmierci członka rodziny i o tym, że w Polsce toczy się postępowanie spadkowe. Co robić? PO PIERWSZE - ZDECYDUJ CO ZE SPADKIEM

Jeżeli wiesz na pewno, że jesteś spadkobiercą (w pierwszej kolejności są nimi małżonek i zstępni - dzieci, wnuki, itd. spadkodawcy, w drugiej zaś małżonek i rodzice, a przy śmierci rodzica lub rodziców – także rodzeństwo, a później dalsza rodzina), zdecyduj, co zrobić ze spadkiem. Trzeba pamiętać, że spadek to nie tylko rzeczy przedstawiające wartość, jak nieruchomości czy pieniądze, ale także długi. Nierzadko też długi to jedyne co wchodzi w skład masy spadkowej. W takiej sytuacji najlepiej spadek odrzucić lub przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwen-

tarza. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia masz 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do dziedziczenia. Jeśli tego nie zrobisz, spadek przyjmujesz wprost - ze wszystkimi jego aktywami i pasywami.

PO DRUGIE – USTAL CZY TRWA POSTĘPOWANIE

Aby załatwić wszystkie sprawy związane ze spadkiem w Polsce potrzebne jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. Każdy ze spadkobierców musi wiedzieć o postępowaniu sądowym lub być obecny u notariusza. Jeśli więc nie masz wiadomości - za-

BEZPŁATNE PORADY PRAWNE DLA CZYTELNIKÓW „POLISH EXPRESS” W dniach 5 i 6 lipca, w godzinach od 9.00 do 17.00 eksperci Działu Prawnego First London Consulting Board Ltd, udzielać będą wszystkim potrzebującym BEZPŁATNEJ POMOCY w zakresie prawa rodzinnego, spraw cywilnych oraz gospodarczych. Dowiesz się też, jak zabezpieczyć swoje sprawy w Polsce lub innych państwach UE, gdy mieszkasz na Wyspach. Porad udzielać będą doświadczeni prawnicy podczas dni otwartych First London Consulting Board Lts w siedzibie spółki, przy Hammersmith Rd 72 (Crown House), W14 8TH London. Bezpłatne usługi obejmują: rozpoznanie sprawy, diagnozę i propozycję taktyki rozwiązania sprawy. Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników „Polish Express” – objęliśmy patronat nad tym przedsięwzięciem.

dzwoń do sądu rejonowego, w okręgu, który ostatnio zamieszkiwał spadkodawca i w wydziale cywilnym, podaj jego nazwisko. Jeżeli zostałeś wskazany jako spadkobierca, sekretariat udzieli ci wszystkich informacji. Jeżeli postępowania spadkowego nie ma, możesz sam wysłać pocztą odpowiedni wniosek, którego wzory znajdują się na stronach internetowych sądów.

PO TRZECIE - ROZPRAWA

Jeżeli postępowanie zawiśnie przed sądem, wyznaczy on rozprawę i zawiadomi cię. Możesz w sprawie ustanowić pełnomocnika do działania w twoim imieniu, którym może być adwokat, radca prawny, ale też np. inni spadkobiercy, rodzice, małżonek, rodzeństwo, czy pełnoletni zstępni. Możesz także ustanowić pełnomocnika do doręczeń w Polsce, który będzie za ciebie odbierał pocztę z sądu. Możesz nawet udzielić szczególnego pełnomocnictwa do złożenia za ciebie oświadczenia o odrzuceniu, bądź przyjęciu spadku. Takie pełnomocnictwo jednak musi posiadać urzędowe poświadczenie złożonego na nim podpisu. W każdym z takich przypadków po prostu

poinformuj o tym sąd na piśmie i dołącz oryginał pełnomocnictwa.

PRZYJEŻDŻAĆ, CZY NIE PRZYJEŻDŻAĆ?

Jeśli nie masz pełnomocnika, a nie chcesz lub nie możesz być na terminie wyznaczonej rozprawy - koniecznie poinformuj o tym sąd. Twoje niestawiennictwo nie wstrzymuje bowiem rozpoznania sprawy. Wskaż, kiedy będziesz w najbliższym czasie w Polsce, lub wnieś o odebranie oświadczenia przed konsulem lub przed sądem angielskim, ewentualnie złóż je na piśmie z urzędowo poświadczonym podpisem i prześlij do sądu przed terminem wskazanym na wezwaniu. Pamiętaj, że upływ czasu i zignorowanie terminu rozprawy nie jest dobrym rozwiązaniem.

A CO Z DZIEĆMI?

Musisz również pamiętać, że jeżeli odrzucisz spadek, np. z powodu długów, to dziedziczą twoje dzieci. Będziesz musiał złożyć podobne oświadczenia w ich imieniu. Procedura w takim wypadku jest jednak nieco bardziej skomplikowana, a o jej szczegółach poinformuje

cię sąd rodzinny, konsulat albo każdy polski prawnik. Sprawy spadkowe warto uporządkować. Pomoże to zaoszczędzić wielu nerwów i nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Najczęściej wystarczy poświę-

cić im odrobinę uwagi albo po prostu mieć zaufanego pełnomocnika, który załatwi wszystko na miejscu, oszczędzając czas i nie powodując zbędnych kosztów.

Radosław Filipek, Partner, First London Cunsulting Board Ltd radoslaw.filipek@1London.eu

18


Prawo Rodzinne

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

/19

III

Opieka społeczna została zaangażowana - co powinienem zrobić? Zaangażowanie opieki społecznej w opiekę nad twoimi dziećmi może doprowadzić do postępowania sądowego. Czasami może wydawać się to bardzo nachalne i niepożądane, jednak ma to na celu zagwarantowanie twoim dzieciom bezpieczeństwa. Dlatego ważne dla ciebie jest, aby współpracować z nimi w prowadzonym dochodzeniu.

N

iezależnie od tego czy postępowanie w sądzie już się rozpoczęło czy jest to dopiero rozważane, ważne jest, aby udać się po poradę prawną na jak najwcześniejszym etapie. Pomoże ci to zrozumieć, jak zwiększyć twoje szanse, aby dzieci pozostały pod twoją opieką. Zazwyczaj opieka społeczna będzie chciała przeprowadzić ocenę zarówno ciebie jak i twoich dzieci w sytuacji, gdy mają oni obawy odnośnie twojego rodzicielstwa. Może stać się tak, że nie uda się powstrzymać umieszczenia twoich dzieci w rodzinie zastępczej albo z innym członkiem rodziny na czas, kiedy opieka społeczna będzie przeprowadzała

dochodzenie. Jednak można wtedy skorzystać z porady prawnej, aby ustalić, czy jest to właściwe działanie w twojej sytuacji. Możesz otrzymać list od władz lokalnych przed skierowaniem twojej sprawy do sądu. Będzie to oznaczało, że obawiają się oni o dobro twojego dziecka. W liście będą znajdowały się informacje odnośnie spotkania, podczas którego twoja sytuacja zostanie szczegółowo przedyskutowana. Należy wtedy skontaktować się jak najszybciej po otrzymaniu powyższego listu z prawnikiem i powiadomić ich aby mogli uczestniczyć w tym spotkaniu z tobą. Na tym spotkaniu opieka

społeczna będzie próbowała dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dzieckiem. Jednak jeśli nie będzie ono przez ciebie przestrzegane lub jeśli nie będziesz uczestniczyć w tym spotkaniu, władze lokalne prawdopodobnie złożą wniosek do sądu, aby twoje dziecko zostało odebrane. Na spotkaniu będziesz miał również możliwość, aby wnieść ewentualny sprzeciw od informacji zawartych w liście i Twój prawnik ci w tym pomoże. Jako twoi prawnicy wysłuchamy cię, przedstawimy twój punkt widzenia i twoją pozycję lokalnym władzom i wytłumaczymy ci twoje prawa. Ponadto upewnimy się, że władze lokalne przestrzegają prawa.

Pamiętaj - jeśli opieka społeczna uzna, że sprawa twojego dziecka jest pilna i poważna, mogą oni złożyć wniosek do sądu o podjęcie szybkiej decyzji odnośnie zabrania dziecka spod twojej opieki bez konieczności przechodzenia przez cały proces opisany powyżej. Jeśli tak się stało w twoim przypadku, ważne jest, aby zasięgnąć porady prawnej natychmiast. Nowe prawo jest właśnie zatwierdzane, będzie to oznaczać, że jeśli opieka społeczna rozpocznie postępowanie sądowe odnośnie twojego dziecka, będziesz mieć 26 tygodni na pokazanie im, że jesteś w stanie opiekować się swoim dzieckiem.

INFO Prawnicy z Kancelarii Prawnej Osbornes mają doświadczenie we wszystkich rodzajach spraw dotyczących opieki nad dziećmi, również w tych bardzo złożonych i skomplikowanych. Reprezentowaliśmy i pomogliśmy wielu rodzicom, którym udało się zatrzymać pełną opiekę nad swoimi dziećmi. Aby uzyskać poradę i dowiedzieć się czy możemy cię reprezentować, skontaktuj się z Justyną Drozdą pod numerem telefonu 020 7482 8439. Dokonamy pełnej oceny i podejmiemy decyzję dotyczącą najlepszego sposobu działania w twojej sprawie. Więcej informacji odnośnie naszych usług znajdziesz na www.osbornes.net/praworodzinne

Co to jest Nakaz Odebrania Praw Rodzicielskich? Czy można się od niego odwoływać? Istnieje prawo do apelacji? W Polsce nie ma obawy przed opieką społeczną, w Anglii natomiast Social Services budzi strach. Brak znajomości brytyjskich standardów oraz w wielu przypadkach bariera językowa w dużym stopniu utrudnia Polakom zrozumienie, jak doszło do odebrania dziecka. W Polsce bardzo trudno jest pozbawić rodziców praw rodzicielskich. Problemy materialne, sprzeczki w związku nie są powodem do interwencji w życie rodzinne. Jeżeli dziecko nie jest zaniedbane, nie jest bite i narażane na niebezpieczeństwo, nie ma mowy o odbieraniu rodzinie dziecka. Artykuł ten ma na celu przedstawienie ogólnego zarysu procesu postępowania wniesionego przez Social Services w UK, tzw. public child care proceedings.

Dlaczego akurat my?

Ingerencja Social Services w życie rodziny rozpoczyna się

19

na wniosek osoby potrzebującej lub innej placówki np. szkoły, lekarza GP czy kochanego sasiada. Wszczęcie procedury pomocy w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji każdego dziecka. Zazwyczaj pracownik socjalny tzw. social worker zostaje skierowany do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w domu podopiecznego. W celu sporządzenia raportu może się on dodatkowo skontaktować ze szkołą dziecka lub jego GP. Celem raportu jest ustalenie, czy istnieje powód, by podejrzewać, że dziecko cierpi lub było narażone na znaczne pokrzywdzenie ze strony opiekunów. Raport ma także wskazać, czy wymagane są natychmiastowe działania ratunkowe w celu zapewnienia ochrony bezpieczeństwa dziecku. W trakcie pierwszej rozprawy sądowej, sędzia może nakazać Local Authority, instytutowi władzy lokalnej, pod który podlega social services (np. Local Authority of Ealing), ponowne zbadanie sytuacji rodzinnej dziecka. Jest to tzw.

Section 37 Investigation (postępowanie wg artykułu 37 Children Act 1989). Celem takiego postępowania jest rozważenie przez Local Authority, czy powini oni wystąpić o nakaz opieki sądowej (Care Order) lub nadzoru sądowego (Supervision Order) w odniesieniu do dziecka. Postępowanie to może również wskazać na rodzaj pomocy socjalnej, którą Local Authorty powinno zaoferować dziecku i jego rodzinie.

a) opieki sprawowanej nad dzieckiem, której nie należy przeciętnie oczekiwać od rodzica dziecka; b) faktu, iż dziecko jest poza kontrolą rodzicielską Słowo „pokrzywdzenie” w terminologii brytyjskiego prawa ma dość szeroki zakres i obejmuje złe traktowanie (fizyczne, emocjonalne, seksualne), zaburzenia zdrowia (fizycznego i psychicznego) i rozwoju (intelektualnego, emocjonalnego oraz behawioralnego).

Czy Local Authority ma powód do odebrania dziecka?

Efekt Care and Supervision Orders

Aby władze lokalne mogły cokolwiek uzyskać na drodze sądowej, muszą przede wszystkim udowodnić, iż poniższe kryteria zostały spełnione. Sąd może zarządzić Care Order lub Supervision Order jeżeli uzna, że: - dziecko cierpi lub może zostać narażone na znaczne pokrzywdzenie; - pokrzywdzenie lub jego prawdopodobieństwo wynika z:

Jeżeli sąd zarzadzi Care Order, wówczas Local Authority uzyskuje władzę rodzicielską w stosunku do dziecka. Daje im to wówczas prawo do podejmowania decyzji względem wychowania dziecka np. jego wyznania religijnego lub opieki medycznej. Rodzice jednak powinni być konsultowani i informowani przez Local Authority o jakichkolwiek decyzjach podjętych względem ich dziecka. W zależności od okoliczności

sprawy, Local Authority może uzyskać Supervision Order zamiast Care Order. Pracownik socjalny wówczas nadzoruje dziecko, jego środowisko rodzinne i ma za zadanie zaprzyjaźnienie się z dzieckiem oraz udzielanie rodzinie porad dotyczących jego wychowania. Supervision Orders zwykle trwają jeden rok, ale mogą zostać przedłużone łącznie do trzech lat.

niepoprawna. Uzasadnienie trzeciego powodu jest bardzo trudne, gdyż należy wskazać, że sąd popełnił kardynalne błędy w uzasadnieniu swojej decyzji. • (artykuł został napisany w oparciu o współpracę z independent social worker Agnieszką Przybyłek-Piezą)

Czy możliwa jest apelacja?

Wniesienie apelacji od wydanego nakazu Care Order nie jest łatwym zadaniem. W ciągu 21 dni od daty wydania decyzji sądowej należy udowodnić jeden z poniższych powodów: 1. Decyzja sądu jest błędna z punktu prawnego; 2. Sąd nie miał jurysdykcji do podjęcia decyzji; 3. Decyzja sądu jest

Paralegal - Family Department e-mail: ajamali@faranitaylor.com


20/IV

Prawo Rodzinne

• 5 - 11 lipca 2013

W walce o polskie dziecko Corocznie na Wyspach polskim rodzinom odbierana jest około setka dzieci. Do głównych powodów należą alkoholizm, przemoc w rodzinie, narkomania. Jednak czy zawsze? Brytyjskie prawo na problemy w rodzinie jest znacznie bardziej wyczulone niż polskie.

K

iedy w Wielkiej Brytanii państwo może odebrać dziecko rodzicom i zostać zabrane pod opiekę władz lokalnych? - jeśli w domu dochodziło do przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej i uważa się, że dziecko nie jest bezpieczne w tym środowisku - dziecko było zaniedbywane przez dłuższy czas i są dowody na to, że jego dobro i prawidłowy rozwój mogą ucierpieć, jeśli dalej będzie zaniedbywane - dzieci mogą ucierpieć z powodu braku opieki i kontroli nad nimi

INFO Na terenie Wielkiej Brytanii działa linia telefoniczna The Family Rights Group Advice Service wspierająca rodziny, których dziećmi zajmuje się opieka społeczna lub które takiej opieki potrzebują, tel. 080 073 11 696

- rodzic nie jest obecny przy dziecku, zostawił je samo w domu bez zorganizowania mu żadnej opieki - dziecko doświadcza przemocy domowej i związanych z tym zagrożeń - dziecko podlega planowi ochrony dziecka (Child Protection Plan), ale który nie jest skuteczny, by uchronić dziecko, np. rodzice nie posiadają motywacji i umiejętności do zmian przedstawionych w planie. Na Wyspach, aby dziecko zostało oddane rodzinie zastępczej, rodzice muszą podpisać zgodę, która określa, że robią to z własnej woli (sekcja 20 Children Act 1989). Dziecko może być zabrane przez rodziców z powrotem w dowolnym czasie. Jeśli podstawowe, progowe kryteria są spełnione (threshold criteria), wówczas władze lokalne mogą wystąpić do sądu o dzielenie obowiązków rodzicielskich. Sąd może zarządzić dzielenie obowiązków rodzicielskich tylko wówczas, jeśli ma pewność, że:

- dziecku wyrządzana jest lub może być wyrządzana przez jego rodziców znacząca krzywda (significant harm) - krzywda może być spowodowana niewłaściwą opieką rodzicielską w przyszłości - dziecko może podlegać krzywdzie, ponieważ jest poza kontrolą rodziców

Kto opiekuje się dzieckiem, kiedy zostanie zabrane rodzinie? Kiedy sąd zadecyduje o zabraniu dziecka, wówczas odpowiedzialność opieki nad dzieckiem spada na władze lokalne. Władze lokalne mogą zadecydować o przyszłości dziecka, np. aby zostało skierowane do adopcji, do rodziny zastępczej na długi czas lub oddane rodzicom z powrotem, jeśli rodzice są w stanie zaprowadzić zadane zmiany w ich życiu. Zazwyczaj dziećmi opiekują się rodziny zastępcze. Jedynie część dzieci trafia do

domów dziecka lub do rodzin wykazujących chęć adopcji. W Wielkiej Brytanii występuje problem z adopcją polskich dzieci, ponieważ bardzo mała liczba polskich rodzin zainteresowana jest adopcją. Takie dzieci trafiają wtedy do rodzin brytyjskich, a bardzo często dochodzi do sytuacji, w której dziecko nie mówi po angielsku, ani nie zna obyczajów gospodarzy. Brytyjski rząd próbuje zachęcić Polaków, by adoptowali polskie dzieci będące w UK oferując pomoc w wysokości £114-200 tygodniowo. Warto wspomnieć, że opieka społeczna nie ma prawa od razu zabrać dzieci od rodziców, ale w stanie sytuacji krytycznej może zwrócić się do sądu o EPO (Emergency Protection Order), czyli Nakaz Ochrony w Sytuacji Krytycznej. Prawo do odebrania dziecka bez poprzedniej zgody sądu ma tylko policja na okres do 72 godzin. W takiej właśnie sytuacji krytycznej, policja

współpracuje z opieką społeczną, aby znaleźć odpowiednią opiekę dla dziecka. Opieka społeczna przeprowadza własne dochodzenie i podejmie decyzję, czy dziecko wróci do domu, czy zostanie pod dalszą opieką społeczną po wygaśnięciu PPO.

Co robić, kiedy władze kraju chcą odebrać rodzicom dziecko? Kiedy dziecko jest zabrane rodzicom, należy zgłosić się do najbliższego prawnika rodzinnego, który może nas reprezentować. Każdy oddział opieki społecznej dysponuje ulotkami informacyjnymi na temat zakwaterowania i opieki dla dziecka oraz prawa rodziców i dziecka do złożenia skargi. Należy natychmiast nawiązać kontakt telefoniczny z opieką społeczną, aby porozmawiać o planach władz lokalnych dotyczących dziecka. W każdym rejonie można też

skorzystać z darmowych usług ludzi, którzy będą występować w naszej sprawie jako niezwiązani z prawem adwokaci.

E ITO Kancelaria

E ITO Kancelaria

Alan Wozniacki Kancelaria Lexito udzielająca pomocy prawnej Polakom na terenie większości państw Europy

www.lexito.pl

Chcesz zostać rodzicem zastępczym? Przeczytaj! Rodzina zastępcza lub adopcyjna są często najlepszą opcją, aby zapewnić dzieciom, które z różnych względów nie mogą przebywać z ich naturalną rodziną, opiekę oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie daje życie w rodzinie. Rodzina zastępcza (foster carers) zapewnia tymczasową opiekę (krótko- lub długotrwałą) dzieciom i osobom niepełnoletnim przechodzącym przez trudną sytuację rodzinną. Często dzieci te wracają do domu rodzinnego, jeśli problemy te zostaną rozwiązane i jest wiadome, że będą miały odpowiednią opiekę w domu rodzinnym.

W

niektórych sytuacjach dzieci pozostają w długoterminowej rodzinie zastępczej, aż osiągną pełnoletność i są w stanie mieszkać samodzielnie. Rodzina zastępcza jest współodpowiedzialna za dziecko będące pod ich opieką wraz z lokalnymi władzami oraz rodzicami dziecka. Adopcja pozwala zapewnić dziecku lub dzieciom nową rodzinę w sytuacji, kiedy ich naturalni rodzice nie są w stanie się nimi zajmować. Odpowiedzialność rodzicielska jest wtedy przeniesiona na rodziców adopcyjnych i dziec-

INFO Jesli rozważasz możliwość oferowania dziecku bezpiecznego, stałego oraz kochającego domu poprzez adopcję lub opiekę tymczasową, proszę zajrzyj na naszą stronę www.baaf.org lub skontaktuj się ze swoimi władzami lokalnymi.

ko staje się pełnym członkiem nowej rodziny. Jako potencjalny rodzic adopcyjny, musisz być przygotowany na długą i emocjonalną podróż, która może zająć nawet kilka lat. Włożony trud jednak zwykle jest źródłem znacznie większego poczucia spełnienia jako opiekun i rodzic. Poniżej opisaliśmy etapy, które mogą prowadzić do adopcji, jakkolwiek ważne jest to, aby pamiętać, że każdy przypadek jest inny i indywidualne przypadki będą się różnić. 1. Wyraz zainteresowania adopcją Możesz zacząć proces poprzez wyrażenie zainteresowania adopcją, kontaktując się ze swoją lokalną agencją adopcyjną. Szczegóły dotyczące najbliższych agencji adopcyjnych można znaleźć w Internecie, na stronie gminy lub na naszej stronie internetowej (www.baaf.org.uk). 2. Zacznij proces zatwierdzenia

Zalecany czas od ropoczęcia formalnego ubiegania się o zatwierdzenie jako rodzic adopcyjny do zatwierdzenia, powinien wynosić około 8 miesięcy. Będziesz poproszony o ukończenie kursu przygotowującego, zostanie Ci przyznany pracownik socjalny, który zajmie się wykonaniem oceny poprzez kilka wizyt w Twoim domu, będziesz poddany testom zdrowotnym oraz zostaną sprawdzone dane o niekaralności. Będziesz musiał również podać dane osób, które mogą udzielić osobistej rekomendacji. Twój pracownik socjalny napisze oświadczenie (Prospective Adopters’ Report). 3. Panel zatwierdzający Twój pracownik socjalny zaprezentuje raport na twój temat agencji lub panelowi adopcyjnemu, w którym będzie opiniował czy powinieneś zostać zatwierdzony jako rodzic adopcyjny czy nie.

Większość osób, które dochodzą do tego etapu otrzymuje tę zgodę (93%). 3. Dowiedz się o dziecko Twoja agencja zwykle korzysta z kilku różnych źródeł dobierania właściwych rodziców z właściwymi dziećmi. Możesz też poszukać dziecka/ dzieci poprzez źródła takie jak profile zamieszczone w publikacjach - Bądź Moim Rodzicem/Be My Parent (www.bemyparent.org.uk) opublikowany przez BAAF. 4. Dobór dziecka Jeżeli Ty, lub Twój pracownik socjalny i pracownik socjalny dziecka czekającego na adopcję myślicie, że jesteście właściwi dla siebie, zostanie Ci udostępnionych więcej informacji na temat dziecka lub dzieci. Być może nie jesteś jedyną osobą/ rodziną rozważaną, więc bądź przygotowany na to, że być może trzeba będzie próbować kilka razy. 5. Zatwierdzenie przez panel adopcyjny

Kiedy wszyscy związani z tym procesem są usatysfakcjonowani tym, że nastąpił właściwy dobór co do potrzeb dziecka i tego, co mogą oferować potencjalni rodzice, panel adopcyjny podejmie decyzję o zatwierdzeniu (lub nie) danego doboru. 6. Spotkanie z dzieckiem Jak długo czeka się od momentu zatwierdzenia do spotkania z dzieckiem zatwierdzonym w powyższym procesie bardzo się różni w zależności od indywidualnych parametrów, czasami okres ten jest dłuższy przy starszych dzieciach i może zająć aż do 8 tygodni. 7. Zabieramy dziecko do domu Dziecko musi mieszkać w rodzinie adopcyjnej przez

minimum 10 tygodni w Anglii i Walii oraz 13 w Szkocji, aby adopcja została zalegalizowana. 8. Legalizacja Adopcja zostaje zalegalizowana, kiedy sąd wyda nakaz adopcji. Nakaz ten przelewa dożywotnią odpowiedzialność rodzicielską na rodziców adopcyjnych. Dziecko staje się legalnie częścią Twojej rodziny – czas na świętowanie! 9. Wychowanie dziecka Adopcja to dożywotnie zobowiązanie. Nie jest zawsze łatwa, ale są dostepne różne formy wsparcia i pomocy podczas trudnych sytuacji. Większość adopcyjnych rodziców zgodzi się z tym, że to jedno z najbardziej wynagradzających doświadczeń życiowych.

20


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

N AU K A Fot. GETTY IMAGES

I

TECHNIKA

Najnowszym produktem ďŹ rmy Kasai jest zegarek na rÄ™kÄ™ z wbudowanym alkomatem i grÄ… sprawdzajÄ…cÄ… trzeĹşwość jego uĹźytkownika. GadĹźet wyposaĹźony jest w

Mars oglÄ…dany z fotela Ĺ AZIK CURIOSITY PRACUJÄ„CY OBECNIE NA MARSIE, WYKONAĹ SERIĘ ZDJĘĆ JEGO POWIERZCHNI W JAKOĹšCI UMOĹťLIWIAJÄ„CEJ OGLÄ„DANIE PLANETY NA EKRANIE DOMOWEGO TELEWIZORA.

W

sierpniu 2012 roku amerykański łazik Curiosity wylądował na Czerwonej Planecie. Celem misji prowadzonej przez NASA jest zbadanie, czy na Marsie panują warunki do şycia. Curiosity wyposaşony jest w szereg urządzeń badających subR

E

K

L

A

M

stancje, ktĂłre znajdujÄ… siÄ™ na tamtejszej powierzchni, a takĹźe w soczewki umoĹźliwiajÄ…ce wykonanie zdjęć w wysokiej rozdzielczoĹ›ci. Pierwsze fotograďŹ e, ktĂłre dotarĹ‚y na ZiemiÄ™ byĹ‚y jedynie zapowiedziÄ… tego, co NASA otrzymaĹ‚o w tym miesiÄ…cu. Curiosity wykonaĹ‚

serię panoramicznych zdjęć Marsa w doskonałej rozdzielczości. Ukazują one Czerwoną Planetę z wielu perspektyw, o kaşdej porze dnia. Zdjęcia udostępnione są w Internecie, więc kaşdy moşe z własnego fotela obserwować marsjańskie przestrzenie.

ukryty czujnik, ktĂłry analizuje zawartość alkoholu we krwi. Wystarczy piÄ™ciosekundowy wydech w jego kierunku, by otrzymać peĹ‚nÄ… analizÄ™ na ekranie zegarka. Zastosowana technologia sprawia, Ĺźe ekran zmienia kolor – zielony oznacza, Ĺźe uĹźytkownik jest trzeĹşwy, şółty to stan lekkiego upojenia (0,41 – 0,60‰), czerwony sygnalizuje nietrzeĹşwość. JapoĹ„ska ďŹ rma zastrzega jednak, Ĺźe

zegarek to tylko gadşet, a wyniki alkomatowego testu nie mogą być na przykład podstawą decyzji o prowadzeniu samochodu. •

DeďŹ cyt kobiet - naukowcĂłw Ministrowie w rzÄ…dzie brytyjskim namawiajÄ… szkoĹ‚y do zainicjowania ogĂłlnokrajowego programu, majÄ…cego na celu zachÄ™canie kobiet do podejmowania nauki w dziedzinach Ĺ›cisĹ‚ych. RzÄ…d brytyjski zauwaĹźyĹ‚ deďŹ cyt kobiet w takich sektorach gospodarki jak nauka, technika, inĹźynieria czy matematyka. Specjalna komisja do spraw biznesu zainicjowaĹ‚a rozmowy z rzÄ…dem w celu omĂłwienia ogĂłlnokrajowego programu, majÄ…cego na celu zachÄ™cenie kobiet do ksztaĹ‚cenia siÄ™

A

&NBJM4PGBGPSZPV!CUJOUFSOFUDPN 5FM XXXTUPSFTFCBZDPVLTPGBGPSZPVTIPQ

21

21

Zegarek nie dla abstynentĂłw JapoĹ„ska ďŹ rma Kasai wprowadza na rynek zegarek z wbudowanym alkomatem – dmuchniÄ™cie w kierunku czujnika sprawi, Ĺźe ekran zmieni kolor w zaleĹźnoĹ›ci od poziomu alkoholu we krwi.

Wysokiej rozdzielczości zdjęcia zrobione przez łazik Curiosity zostały udostępnione w Internecie

5 - 11 lipca 2013

w dziedzinach ścisłych. Wyniki raportu komisji wyraźnie wskazują, şe wykazać muszą się teş pracodawcy. Nierówny poziom płac dla kobiet i męşczyzn oraz brak elastycznych godzin pracy mogą być powodami niskiego zainteresowania pań pracą z zakresu nauki i techniki. I tak na przy-

kĹ‚ad kobiety stanowiÄ… tylko 20% studentĂłw ďŹ zyki i 12% studentĂłw astronomii, w porĂłwnaniu do 37% paĹ„ na tych samych kierunkach w Argentynie. RzÄ…d brytyjski ma dwa miesiÄ…ce na ustosunkowanie siÄ™ do raportu komisji. •


22

WA S Z A

5 - 11 lipca 2013

Polacy na Wyspach

STRONA

• redakcja: 020 3026 6550 •

- Jest nas już

Szukaj znajomych na www.polacy.co.uk

Nick: elcrack7 Miasto w UK: London Miasto w Polsce: Krosno

reklamy: 020 3026 6550

45 737

Nick: anies257 Miasto w UK: London Miasto w Polsce: Ostróda

Nick: deliberate28 Miasto w UK: London Miasto w Polsce: Wrocław

Chcesz, aby Twoje zdjęcie ukazało się na łamach naszego tygodnika? Nic prostszego, zamieść je poprzez www.polacy.co.uk!

WRACA DO TEMA

POD NA PATRONSZYM ATEM

Z intymnością w parze

WYWIAD CZUJESZ ROZDRAŻNIENIE I OBRZYDZENIE, GDY TWÓJ PARTNER MYJE ZĘBY, CHRAPIE LUB JE KOLACJĘ? TO SYGNAŁ, ŻE INTYMNOŚĆ W ZWIĄZKU SZWANKUJE. LUBIENIE SIĘ NA DŁUŻSZĄ METĘ NIE JEST ZNOWU TAKIE ŁATWE, GDY OSOBISTE POTRZEBY ZASTĄPIŁY WYGÓROWANE OCZEKIWANIA.

D

obro, którego pragniesz dla partnera, dzielenie się przeżyciami duchowymi i intymnymi, wsparcie osobiste oraz uczuciowe i przekonanie, że można na bliską osobę liczyć to cechy, które wskazują na intymność (J. Sternberg). Ale to nie jedyny obraz intymności malowany przez psychologów. Inny ujawnia, że gdy osoby pozostają w intymności, to wyrażają one swoje rzeczywiste emocje, uczuR

E

K

L

A

M

A

cia i własne potrzeby bez poddawania ich jakiejkolwiek cenzurze (E. Berne). Początki związku mają to do siebie, że pełne są namiętnych uniesień. Reakcje chemiczne kilku związków w organizmie powodują, że oczy zachodzą mgłą, a umysł nie dostrzega mankamentów i niedoskonałości partnera. W fazie zakochania nowe dostawy neuroprzekaźników w mózgu (fenyloetyloamina, dopamina, noradrenalina i serotonina) wprowa-

dzają w stan podobny do narkotykowego haju. Wówczas obiadowe mlaskanie partnera brzmi niczym ptaków świergot, a splamione dresy partnerki leżą na niej lepiej niż suknia ślubna. Pojawia się też potrzeba czynienia dla drugiej osoby tego wszystkiego, co wydaje się, że jest dobre. Gdy ona smutnieje wówczas on biegnie po cukierki. A kiedy on się zdenerwuje, to wnet na stole pojawia się schłodzone piwo. Ci obydwoje wypra-

cowują scenariusz relacji, który automatyzuje się z czasem i ucina skrzydła prawdziwej intymności. Bo nic w związku tak skutecznie jej nie zabija, jak właśnie rutyna. Gdy w życie wchodzi szara codzienność, jego mlaskanie i jej zaplamione dresy urastają do rangi ogromnego problemu. Ratowanie intymności nie jest wówczas sprawą łatwą, bo pod przykrywką błahych i codziennych rozczarowań życiowych znajdują się poważne żale i oskarżenia. Po latach bezrefleksyjnego słodzenia i piwnej goryczy zaczynają budzić się demony, a kupidyn po prostu daje nogę. Dla dwojga jedynym ratunkiem jest zakończenie lub odświeżenie relacji, co wiąże się ze szczerością względem siebie i partnera. Przyznanie się do własnych słabości, porażek i błędów oraz danie sobie prawa do odczuwania niepokoju i lęku, nie musi wcale oznaczać porażki. Bycie prawdziwym może przy-

nieść ulgę i zapoczątkować efekt domina. Dzięki niemu partner też zdecyduje się na podobną szczerość, a związek z rutyny przerodzić się może w zaskakujący i dynamiczny kontakt. Bo prawdziwa intymność w związku wcale nie przypomina waniliowych lodów, a bardziej smakuje jak gorzka czekolada.

POLECA MY

KONTRO WERSJE

Przemysław Potorski doradca psychoseksualny Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie www.pczs.org

ŚLEDZTW O

INTERWE NCJA

Z OSTAT NIEJ CH WILI

CZAS NA TWÓJ FOTO-DEBIUT

POM

OD CZYT E

POZA ST OL

TO N BULWERAS SUJE

Witam:) Wysyłam zrobione przeze mnie zdjęcie rzecznej przystani po zachodzie słońca w miejscowości Wick. Pozdrawiam, Katarzyna Urbanik-Pociask TRAGEDIA w Borun emouth

SZOKU wyniki s JĄCE ondażu

KIEROW C POD LUP Y Ę

DODATE K

obiekty

wem naszego fotorepo rtera

w waszy

obiektyw m ie

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia w UK? Kochasz fotografię? A może drzemie w Tobie pasja fotoreportera? Nareszcie masz szansę podzielić się z innymi swoimi osiągnięciami. Wyślij zdjęcie z krótkim opisem na adres: redakcja@polishexpress.co.uk z dopiskiem FOTO-DEBIUT. Najciekawsze fotki zostaną opublikowane na łamach tygodnika „Polish Express” i na naszej stronie internetowej.

22


Wybory

Miss

Wybory

Mistera

Szukamy Miss i Mistera! Serwis Polacy.co.uk, tygodnik „Polish Express” oraz „Panorama Magazine” organizują Wybory Miss i Mistera. Każda Polka i Polak mieszkający na Wyspach może wziąć udział w konkursie lub zagłosować na swojego faworyta. Przyjmowanie zgłoszeń i profile kandydatów są dostępne na stronie:

www.polacy.co.uk/konkurs Na Miss i Mistera czekają atrakcyjne nagrody!

ORGANIZATORZY:

NAD PRZEBIEGIEM KONKURSU CZUWA:

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.polacy.co.uk SPONSORZY: Daniel Cichy photo@danielcichy.co.uk www.danielcichy.co.uk tel. 078 9563 6956

23

EUPHORIA Hair & Beauty Salon euphoria.careteam@yahoo.co.uk 25 Abbotsbury Road www.euphoriamorden.co.uk tel. 02086851766

Farmona - dystrybutor kosmetyków profesjonalnych femnatural.sklepna5.pl femnatural.shop@gmail.com

My Ferry Link www.myferrylink.com

Blasco Przesyłki kurierskie www.blasco.pl

Bartłomiej Kózka Tel: 07800 870 483 www.tarocistalondyn.co.uk


24

5 - 11 lipca 2013

Z DR O W I E

50 oznak starzenia PRZESZKADZAJĄ CI GŁOŚNE PUBY? CZUJESZ SIĘ SZTYWNY, ZNUDZONY? CORAZ WIĘCEJ SWOJEGO WOLNEGO CZASU SPĘDZASZ PRZED TELEWIZOREM? MOGĄ TO BYĆ PIERWSZE OBJAWY STARZENIA.

W

iększość z nas zapewne nie czuje się staro i lubi myśleć o sobie, jako o kimś wciąż młodym. Przeprowadzone niedawno badania potrafią jednak odrobinę zaburzyć nam ten w gruncie rzeczy wyidealizowany obraz siebie. Podczas gdy przyzwyczailiśmy się do takich oznak starzenia, jak utrata włosów na głowie, czy narzekanie na obecne czasy, w których „nie jest już tak dobrze, jak dawniej”, najnowsze badania ukazują trochę inne syndromy, na podstawie których możemy wnioskować, że nasza młodość jest już za nami. Oto przykładowe oznaki starzenia się wykryte u współczesnych ludzi przez naukowców: - brak rozeznania w najnowszej liście przebojów - narzekanie - wzrost irytacji w głośnych lokalach R

E

K

L

A

M

Fot. SHUTTERSTOCK

- wybieranie ubrań i obuwia dla komfortu, a nie dla „stylu” - zasypianie przed telewizorem - opieranie się przed używaniem najnowszych technologii - zabieranie ze sobą kapci, gdy wybieramy się do znajomych - radość z otrzymania ciepłych skarpet na święta

- zabieranie ze sobą termosu na spacer - obsesyjne ogrodnictwo lub dokarmianie ptaków - danie sobie prawa do tego, by mówić ludziom, co się o nich myśli, nawet wtedy, gdy wiemy, że nie jest to dla nich przyjemne.

A

DO YOU SEE…

I

UR ODA

Let your life breathe again! Whether you suffer from a touch of hay fever, asthma, sinusitis or long-term COPD, respiratory problems can make it seem like you’re facing an endurance cycling race... when it’s just a ride around the park. Countless people like you have reclaimed many everyday tasks, thanks to salt therapy, a 100% natural, drug-free treatment that reduces inflammation in the respiratory tract. In our therapy rooms a special device replicates the powerful healing microclimate of naturally occurring salt caves. Just sit back, relax and breathe. “Since having regular sessions I have found my recurrent chest infections have all but stopped and my breathing has eased.” Anthony O’Brien, COPD patient To enjoy the simple things in life again, book your FIRST FREE appointment at The Salt Cave today.

) 020 3432 3346 320B, Earlsfield Road London, SW18 3EJ www.saltcave.co.uk

reklamy: 020 3026 6550

Przestroga dla przyszłych mam Leki przeciwdepresyjne mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, alarmują lekarze i naukowcy. Prowadzą do poważnych wad rozwoju u dziecka, a nawet mogą doprowadzić do jego śmierci. Matki, które w czasie ciąży zażywały antydepresanty z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), rodziły noworodki obciążone m.in. wadami serca. Niestety pomimo wielu przestróg lek nie został wycofany z obiegu. Nadal figuruje na liście dostępnych medykamentów, a na dołączonej do niego ulotce widnieje jedynie informacja o ewentualnym zagrożeniu. Do dyskusji włączają się psychiatrzy, którzy twierdzą, że nieprzepisanie leku kobiecie cierpiącej na depresję, może spowodować poważniejsze konsekwencje dla przyszłej matki i jej dziecka niż zażywanie medykamentu. Jak na razie w całej sprawie nie zabrało głosu Ministerstwo Zdrowia, a wszystko wskazuje na to, że bez ministerialnej interwencji się nie obejdzie. •

Ryba dobra na wszystko Jedzenie dwóch porcji ryby w ciągu tygodnia może przyczynić sie do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi. Kwas Omega–3 znajdujący się w tłustych rybach obniża to ryzyko nawet o 14%.

A CYCLE RIDE OR THE TOUR DE FRANCE?

• redakcja: 020 3026 6550 •

Najnowsze badania dowiodły, że kwas Omega–3 znajdujący się w tłustych rybach może wpływać na obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 14%. Kobiety powinny przyjmować tygodniowo dwie porcje takich

ryb jak tuńczyk, łosoś, makrela czy śledź. Organizm ludzki nie produkuje zbawiennego kwasu, dlatego należy dostarczać go w pożywieniu. Niestety Brytyjczycy bardzo niechętnie to robią. 9 na 10 dzieci oraz dwie trzecie dorosłych nigdy nie jadło produktów zawierających kwas Omega–3. Eksperci twierdzą, że istnieje konieczność przeprowadzenia serii kolejnych badań, by ostatecznie potwierdzić wpływ kwasu na kobiecy organizm. •

Dręczy Cię nadmierne pocenie? Problem nadmiernej potliwości dotyka wielu osób. Jest normalną reakcją fizjologiczną, ale może być objawem problemów zdrowotnych. Sprawdź, kiedy niepokojące symptomy powinny skłonić cię do wizyty lekarskiej. Jeżeli borykasz się z problemem nadmiernej potliwości, być może cierpisz na hipoglikemię (spadek poziomu cukru we krwi). W chwili kiedy nie dostarczasz organizmowi pożywienia, następuje gwałtowne wydzielanie adrenali-

ny, a to wywołuje pocenie. Może to też wskazywać na cukrzycę. Podobne reakcje zachodzą w przypadku stosowania leków antydepresyjnych. Większość ludzi wydziela dziennie około litra potu, zwykle podczas nadmiernej aktywności lub w czasie upału, ale kiedy pocenie występuje w chłodne dni i nie jest wynikiem pracy fizycznej, warto udać się do specjalisty. Dzięki temu można zastosować odpowiednią kurację i pozbyć się problemu. •

24


• redakcja: 020 3026 6550 •

NIE

reklamy: 020 3026 6550

DLA

TYLKO

5 - 11 lipca 2013

KOBIET

Miałeś wypadek? Należy Ci się odszkodowanie!

Zgłoś nam sprawę, a gwarantujemy: • skuteczność równą 98,7% prowadzonych spraw • brak opłat za prawnika, a prowizja tylko po wygranej sprawie • nawet £250 000 odszkodowania • szybką wypłatę odszkodowania

Uzyskujemy odszkodowania po wypadkach na terenie całej Wielkiej Brytanii. Działamy na rynku od 2003 roku. Każdego dnia 5 naszych klientów otrzymuje odszkodowanie.

25

E ITO Kancelaria

Tel. 020 3318 4624 Kom./sms: 078 22 111 222 pon. - pt. 8.00 -18.30, sob. 8.00 -16.30 www.odszkodowania.co.uk

Dojeżdżamy do klientów w całej Wielkiej Brytanii!

25


26

E X P R ES S

5 - 11 lipca 2013

strony

redaguje Ilona Korzeniowska redakcja@polishexpress.co.uk

w kuluarach Nie ufa sobie

13

Fot. GETTY IMAGES Fot. GETTY IMAGES

Zwierzyła się byłemu

Decyzja Angeliny Jolie dotycząca podwójnej mastektomii wywołała na świecie ogromne poruszenie i nawet ojciec aktorki był tym, do którego informacja ta dotarła za pośrednictwem prasy. Aktorka przed wyznaniem w „New York Timesie” wykonała jednak telefon do swojego byłego partnera, Billy’ego Boba Thorntona, który teraz chwali się w mediach, że o operacji dowiedział się od samej Angeliny.

tabloidów. Nigella Lawson wyprowadziła się już od męża, który próbował przemoc fizyczną wytłumaczyć niewinnymi „figlami”. Wściekły Saatchi nie radzi sobie jednak z pogarszającym się wizerunkiem medialnym swojej osoby i zaatakował wieloletnią asystentkę swojej małżonki za – jego zdaniem – „nieuzasadnione wydatki”, a swojej żonie kazał się „wynieść” z ich wspólnej posiadłości. Miejmy nadzieję, że biznesman poskromi swoje negatywne emocje i zapobiegnie coraz bardziej pogarszającej się sytuacji, o której skwapliwie donoszą dziennikarze. •

HOROSKOP Robin Williams Rak

Data urodzenia: 21 lipca 1951

Fot. GETTY IMAGES

Rihanna straci kontrakt?

Studiował nauki polityczne. Dopiero później odkrył w sobie talent komediowy i postanowił zostać aktorem. Uznanie publiczności najpierw zdobył w telewizyjnym serialu komediowym „Happy Days” rolą kosmity Morka z Ork. Chociaż jego pierwszy film, w którym zagrał główną rolę, zatytułowany „Popeye”, nie odniósł sukcesu, to sława przyszła dwa lata później wraz z filmem George’a Roy Hilla „Świat według Garpa”. Williams, dzielący czas między programy telewizyjne i pracę na planie filmowym, znany jest z improwizowanych, komicznych monologów. Chociaż niektóre z najświetniejszych momentów gry w „Good Morning, Vietnam” są wynikiem improwizacji, to nieprzewidywalność była jedną z przeszkód w filmowej karierze dramatycznej. Jednakże Williams rozwiał początkowy sceptycyzm krytyki, udowadniając zdolność do zdyscyplinowanej pracy w takich filmach jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, „Przebudzenie” i „The Fisher King”. Jednakże filmem z jego udziałem, który odniósł największy sukces w tym okresie okazał się animowany „Aladyn”, w którym podkładał głos Dżina. Williams dołączył do znakomitej grupy aktorów (takich jak Dustin Hoffman, Jack Lemmon i trupa Monty Pythona) wkładając kobiece przebranie. Zagrał starszą szkocką nianię w familijnej komedii „Pani Doubtfire”. Był to jego pierwszy film, który produkował wspólnie z żoną Marshą Garces Williams. Okazał się jednym z największych sukcesów kasowych w tamtym roku. Williams zagrał następnie w ryzykowniejszym projekcie, odtwarzając pięć różnych ról - z pięciu różnych okresów historycznych - w komedii Billa Forsytha „Being Human”.

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Tak, będę ćpał razem z córką, żeby ją chronić!

kg

Mści się za „figle” Gdy świat obiegły zdjęcia miliardera, Charlesa Saatchi trzymającego za gardło swoją żonę, Nigellę Lawson, wymuskany obraz „idealnego małżonka” prysł w ciągu zaledwie jednego dnia. Biorąc pod uwagę to, z jaką pieczołowitością był on budowany, irytacja Charlesa Saatchi staje się w pełni zrozumiała… Miliarder nie potrafi się pogodzić z faktem, że mało kto uważa go obecnie za „godnego zaufania partnera”. Wygląda na to, że akcje pana Saatchi idą w dół równie gwałtownie, jak wzrost zainteresowania jego wadami, o których pojawiła się niejedna wzmianka na pierwszych stronach

LU Z I E

tyle schudła Lady Gaga

Miliarder Charles Saatchi, który został – wbrew swojej woli – przyłapany przez fotografów na tym, jak w londyńskiej restauracji „pieszczotliwie” poddusza swoją żonę, próbuje zemścić się za zniszczenie swojego nieskazitelnego wizerunku.

Eminem w najnowszym dokumencie „How To Make Money Selling Drugs” opowiedział o swoim uzależnieniu od środków przeciwbólowych, za pomocą których walczył z depresją. Muzyk zwierzył się również ze swojego „momentu przełomowego”, w którym uświadomił sobie, że ma problem, a miało to miejsce na szpitalnym łóżku, gdy lekarze walczyli o jego życie.

Brytyjska firma River Island może zerwać niebawem kontrakt z Rihanną po tym, jak celebrytka opublikowała swoje zdjęcia z Amsterdamu, na których możemy ją zobaczyć z ogromnymi skrętami. Firma walcząca z narkomanią wśród nastolatków jest rozczarowana zachowaniem Rihanny.

VIP liczba

NA

– Robbie Williams

Nowy image 50-latka JOHNNY DEPP Z OKAZJI PREMIERY SWOJEGO NAJNOWSZEGO FILMU „THE LONE RANGER” POSTANOWIŁ SIĘ PRZYSTRZYC I ZAPREZENTOWAĆ W NOWEJ FRYZURZE I Z O 22 LATA MŁODSZĄ KOCHANKĄ DZIENNIKARZOM.

R

ezygnacja z 14-letniego związku z Vanessą Paradis dla o wiele lat od siebie młodszej kochanki sprawia, że niektórym z nas łatwo nasuwa się wytłumaczenie kompleksu wieku średniego. Johnny Depp nie przejmuje się jednak tymi sugestiami i korzysta z towarzystwa pięknej Amber Heard, która porzuciła go na krótki czas dla pięknej paryżanki. Na premierze najnowszego filmu w Moskwie aktor pojawił się wraz

Baran

ze swoją młodą towarzyszką i w nowej fryzurze, która – musimy przyznać – odjęła mu parę lat.

Byk

Bliźnięta

Pożyczka może być wyższą koniecznością. Na szczęście trafi się okazja do szybkiego zarobienia dodatkowych pieniędzy. Zmienny humor udzielić się może partnerowi, a wtedy na pewno pojawią się sprzeczki i dodatkowe problemy. Postaraj się więc panować nad emocjami. Zdrowie dopisuje.

W pracy wiele nowego. Zmieni się otoczenie, zmienią się współpracownicy. Będziesz musiał przywyknąć do zmian. Jednak nie będzie to trudne, bo koledzy okażą się nie tylko kompetentni, ale i bardzo pomocni. W sprawach sercowych drobne burze. Kompromis nie zawsze znaczy ustępstwo, a może wiele naprawić.

Waga

Skorpion

Strzelec

W pracy bez większych zmian. Twoje obowiązki trochę Cię nudzą, zaczynasz wpadać w rutynę. Tracisz energię. Postaraj się zmienić swoje nastawienie, w innym razie będzie Ci się ciężko pracowało. Rodzina nieraz Cię zaskoczy. Na szczęście będą to same miłe niespodzianki.

Zapowiada się dla Ciebie miły i spokojny tydzień. W pracy bez wielkich wydarzeń. Sprzeczki między personelem ucichną, atmosfera będzie sprzyjać działaniu. Po pracy spędzisz niejedną miłą chwilę w uroczym towarzystwie. Namiętna miłość dopadnie także i Ciebie, nie ma sensu się bronić.

Nadchodzący tydzień upłynie Ci pod znakiem wizyt, odwiedzin i spotkań. Dobrze rozplanuj swój czas, to na pewno ułatwi działanie. Służbowe spotkania przyniosą wiele korzystnych rozwiązań. Nie zapominaj o tym, by dbać o zdrowie i dobrą kondycję. Racjonalna dieta też nie zaszkodzi.

(21.III – 20.IV)

Może Ci się wydawać, że powierzone Ci obowiązki przekraczają Twoje możliwości. Nie poddawaj się zwątpieniu, dasz radę. Potrafisz pracować za dwóch. Zamiast marudzić, bierz się do działania. Satysfakcja z wykonanej pracy będzie Cię rozpierać. Ciesz się tym w towarzystwie ukochanej osoby.

(23.IX - 22.X)

(21.IV – 20.V)

(23.X – 21.XI)

(21.V – 21.VI)

(22.XI – 21.XII)

26


• redakcja: 020 3026 6550 •

E X P R ES S

reklamy: 020 3026 6550

NA

5 - 11 lipca 2013

LU Z I E

Ma ośmiu ochroniarzy

27

w kuluarach Kończy z Sealem

Tom Cruise wydaje 30 tysięcy dolarów miesięcznie na profesjonalną ochronę swojej córeczki Suri, której najdrobniejszy grymas śledzą zastępy nowojorskich paparazzi. panów wyspecjalizowanych w umiejętnym tropieniu potencjalnego zagrożenia. Była asystentka aktora w rozmowie z magazynem „US Weekly” pod-

Niebezpieczny drapieżnik…

…MOLESTUJĄCY DZIECI – TAK NAZWAŁ MICHAELA JACKSONA DETEKTYW ANTHONY PELLICANO, KTÓRY PROWADZIŁ ŚLEDZTWO W SPRAWIE PEDOFILSKICH SKŁONNOŚCI PIOSENKARZA. KŁOPOTLIWY DLA RODZINY JACKSONA TEMAT ODŻYŁ PONOWNIE WRAZ Z POZWEM WADE’A ROBSONA.

Z

nany choreograf Wade Robson twierdzi, że od kiedy skończył 7 lat, był zmuszany przez piosenkarza do regularnego seksu. Wraz ze złożonym przez niego pozwem wokół nieżyjącego już gwiazdora zrobiło się znowu głośno, a spragnieni sensacji dziennikarze zaczęli drążyć nawet w dokumentacji FBI zgromadzonej na ten temat. Pod koniec lat 80. Jackson zatrudnił Anthony’ego Pellicano, który miał zebrać materiał przeczący pedofilskim skłonnościom piosenkarza. Detektyw przeprowadził śledztwo, po którym zerwał umowę i stwierdził, że gwiazdor jest wyjątkowo niebez-

piecznym pedofilem. Aby uciszyć rodziny jego nieletnich ofiar Jackson podobno wpłacił

znaczne kwoty na ich konta. Łącznie kosztowało go to 35 milionów dolarów.

Rak

Lew

Panna

Spokojny tydzień w pracy. Będziesz mieć trochę do załatwienia, ale nie sprawi Ci to żadnych trudności. Na początku tygodnia usłyszysz wzruszającą wiadomość. To trochę zmieni Twoje plany na przyszłość. Jeśli planujesz wypad za miasto lub dłuższą podróż, na pewno się uda. Im więcej czasu poświęcisz rodzinie, tym lepiej.

W pracy spore zamieszanie. Jak zwykle masz za dużo do zrobienia, za mało czasu. Musisz pogodzić się z tym, że trzeba się zwrócić o pomoc do kolegów. Znajdzie się osoba, która chętnie pomoże, a do tego służyć będzie cenną radą. Zdrowie dopisuje, trochę gorzej z dobrym humorem.

Twoja dbałość o modny wygląd i wspaniałą sylwetkę może wydawać się komuś trochę przesadzona. Rozważ, ile czasu i na co poświęcasz, być może pozwoli Ci to zapanować nad czasem i lepiej go wykorzystać. W pracy spore zamieszanie. Masz sporo zaległości, ale dasz sobie radę z ich nadrobieniem.

Koziorożec

Wodnik

Ryby

Finanse ulegną znacznej poprawie i to nie na chwilę. Możesz liczyć na ciekawą propozycję pracy. To wszystko sprawi, że będziesz optymistycznie patrzył w przyszłość. Nareszcie pojawi się szansa na zrealizowanie planów. Partner będzie się cieszył razem z Tobą. Dbaj o linię.

Nadszedł odpowiedni moment na mobilizację w pracy. Ważny projekt będzie od Ciebie wymagał zaangażowania i błyskotliwych pomysłów. Możesz się wykazać, pojawi się szansa na podwyżkę oraz awans. Dobrym sposobem na poprawę humoru będzie na pewno wolny czas w gronie najbliższych.

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w niespodzianki. W pracy ktoś z nowych kolegów będzie chciał się z Tobą zaprzyjaźnić. Możesz mieć wrażenie, że Cię adoruje. Na szczęście będzie to nieszkodliwy wielbiciel. Przypływ gotówki pozwoli na zakup dawno upatrzonej rzeczy.

(21.VI – 22.VII)

(21.XII – 19.I)

27

sumowała jego „nadopiekuńczość” lakonicznie twierdząc, że Suri „żyje w klatce”. •

Fot. GETTY IMAGES

przez Toma Cruise’a, który wprawdzie nie może być zbyt często przy swojej córce, jednak jest w stanie zagwarantować jej nieustanne towarzystwo

Zakazy Biebera

Justin Bieber przez wielu ludzi showbiznesu uważany za „rozkapryszonego gnojka” zamieścił wśród wymagań wobec organizatorów jego sesji zdjęciowych między innymi „zakaz odzywania się do utalentowanego”. i uwag odnośnie traktowania Biebera na planie sesji zdjęciowych znalazły się punkty sformułowane na jego „miarę”. Nastolatek zakazał puszczania piosenek swojej byłej partnerki, Seleny Gomez i odzywania się do niego (nazywając siebie przy okazji „utalentowanym”). •

Miliony dolarów na koncie Biebera sprawiają, że 19-latek staje się coraz bardziej nieznośny dla swoich współpracowników, jak również dla każdego, kto jest zmuszony z nim obcować. Niewybredne dowcipy i wygórowane mniemanie o sobie, to atrybuty niedojrzałego showmana. Wśród zakazów

Heidi Klum w ramach usuwania śladów po byłym mężu ze swojego życia rozpoczęła bolesny proces wybielania tatuażu z jego imieniem na swoim przedramieniu. Modelka związała się ze swoim wieloletnim ochroniarzem Martinem Kristenem, który podobno od dawna był w niej zakochany.

Beckham będzie aktorem?

Fot. GETTY IMAGES

Spacerując z mamą po ulicach Nowego Jorku mała Suri nie może czuć się zbyt swobodnie. O jej bezpieczeństwo dba aż ośmiu ochroniarzy wynajętych

Po zakończeniu kariery piłkarskiej David Beckham otrzymał kuszące propozycje od Toma Cruise’a i Brada Pitta. Mąż przedsiębiorczej Victorii nie zareagował jednak na nie entuzjastycznie, w przeciwieństwie do samej małżonki, która twierdzi, że byłby on „idealnym agentem 007”. Czy fantazje Posh Spice się spełnią?

a tak na marginesie „Noc żywych trupów”

(23.VII – 22.VIII)

(20.I – 18.II)

(22.VIII – 22.IX)

Tak „Daily Mail” określił koncert Rolling Stones na festiwalu w Glastonbury. Inny dowcip brzmiał: „Ostatni raz kiedy Rolling Stones tak poruszyli tłum, jak dzisiaj, to było na otwarciu Stonehenge w roku 2300 p.n.e.”

(19.II – 20.III) R

E

K

L

A

M

A

TAROT & ASTROLOGY ALEKSANDRA LECH

POLISH

& ENGLISH - ONLINE (SKYPE, PHONE) - IN PERSON/OSOBIŚCIE BRISTOL FRENCHAY

WWW.ASTROLOG.ANGLIA4U.PL M:

07762867174

E: TAROT.ASTROLOGY@YAHOO.CO.UK

SKYPE: OLAFIRAK


28

5 - 11 lipca 2013

KIJ

OPTIMAL DIRECT INSURANCE COMPANY

z nami jeździsz najtaniej

UBEZPIECZENIA • Samochodów osobowych • Samochodów dostawczych • Motocykli

W

MROWISKO

felieton Emeryckie życie jak w Madrycie

W • • • •

10% taniej przez internet gwarancja pomocy w 30 minut obsługa klienta od 8.00 do 18.30 taniej nawet o £132

Wejdź na:

www.optimaldirect.co.uk

reklamy: 020 3026 6550

10 lat

a gazeta w Najlepsza polsk Uk

CHODZĄC DO PODSTAWÓWKI MIJAŁEM PO DRODZE PEWNEGO EMERYTA. PAN SIEDZIAŁ NA ŁAWECZCE PRZED SWOIM DOMEM I OPRÓCZ PATRZENIA NA WPROST ORAZ OBSERWOWANIA PRZECHODNIÓW, NIE ROBIŁ WŁAŚCIWIE NIC – ŻADNEJ KSIĄŻKI CZY GAZETY (SUDOKU ANI KOMÓREK JESZCZE NIE BYŁO). CZASAMI TYLKO PRZYSIADŁ SIĘ JAKIŚ GOŚĆ, CHOĆ NIECZĘSTO, BO ŁAWECZKA RACZEJ JEDNOOSOBOWA. I TAK DZIEŃ W DZIEŃ.

Jacek Wąsowicz redakcja@polishexpress.co.uk

Kup tanie ubezpieczenie i odbierz prezent!

• redakcja: 020 3026 6550 •

niepogodę ławeczka była pusta, za to pana widziało się w oknie tuż nad nią. Mijając go tak codziennie, myślałem sobie „O, ten to się w życiu naharował!”. Takich emerytów i emerytki widziałem w Polsce wielu. Wszyscy wpatrzeni w przestrzeń, jakby kontemplowanie było ich hobby. A potem przyjechałem na Wyspy – i szok! Babcie i dziadkowie zachowują się zdecydowanie mało poważnie jak na swój poważny wiek: rozbijają się po lotniskach, kawiarniach i salach koncertowych, pomykają na jogę, balet, a nawet przyuczają się do nowoczesności, kształcąc się na kursach komputerowych. Łysinki oraz siwe włosy nagminnie błyskają zza kółek kierownicy, a ostatnio nawet wyparzyłem babcię na skuterze. Ledwo bidulka stała, ale dziarsko dopadła swoich dwóch kółek, już nie mówiąc, że fryzura, paznokcie i makijaż były na miejscu. Brytyjskie życie na emeryturze nie jest samotne – jakże często widzimy councilowski autokarek, jak podjeżdża i zbiera spore grupki seniorów, wioząc ich na jakąś lokalną imprezę. Nie można też zapomnieć

o nieśmiertelnych czariciakach, gdzie angielska emerytka ma okazję sobie poplotkować, zaliczyć herbatkę i ciasteczko, a i przy okazji przysłużyć się słusznej sprawie. Na widok tego wszystkiego, powraca do mnie mój pan z ławeczki oraz myśl, że dla takich jak on to chyba jednak dobrze, że Tusk wydłużył wiek emerytalny, bo przynajmniej jakieś zajęcie będzie… Ale zaraz, hola! Czy to wina polskiego emeryta, że urodził się i pracował dla kraju, który był i nadal jest biedny? Na wóz takiego nie stać, to i po co mu prawo jazdy, a z emeryturą w wysokości 800 zł na rękę (z czego 600 zł pójdzie na pigułki) człowiek nie rozbija się po Kanarach, a walczy o przetrwanie. Jedyną rozrywką w takiej sytuacji będzie wyjście w tygodniu

do lekarza, do sklepu po pasztetową, a w niedzielę do kościoła. Chociaż tyle jego, że w autobusie miejskim wywalczy sobie z nastolatkami miejsce siedzące. Gdy my - mniej lub bardziej zamożni emigranci - pomyślimy o tym, zapewne przerazi nas wizja życia, gdzie nie stać nas na rzeczy, które chciałoby się robić, a na które nie miało się czasu,

gdyż było się zbyt zagonionym. Niemniej bieda biedą, ograniczenia ograniczeniami, lecz przy minimalnej ciekawości świata i zwyczajnej chęci do życia, brak finansów nie będzie powodem do siedzenia murem na ławeczce, a jedynie wymówką. Zresztą, do wielu zajęć idealnych na jesień życia nie trzeba mieć zawrotnie wysokiego budżetu. Patrząc więc na brytyjskich emerytów, aż chciałoby się być takimi aktywnymi staruszkami. Oni nie grzeją ławy, lecz aktywnie grają w meczu swego życia, nawet jeśli jest to końcówka drugiej połowy. Ja zaś aż się boję o swoich rodaków-tułaczy, którzy obecnie tak zawzięcie ciułają – żeby się tylko nie okazało, iż po życiu pełnym tyrania nie będzie już siły na nic więcej jak tylko siedzenie na ławeczce.

Mamy miejsce na twoją opinie: FB/Tygodnik.Polish.Express

28


Kolizje samochodowe, drobne stłuczki

Zdarzenia w miejscach publicznych

Utrata zdrowia w miejscu pracy

Wypadki na wakacjach

Choroby zawodowe

Niesłuszne zwolnienia

Uszkodzenia ciała

Zaniedbania lekarskie

Zwrot ubezpieczenia kredytu

Odzyskaj pieniądze, które Ci się należą Z nami Twoja sprawa jest bezpieczna! Jesteśmy autoryzowani przez brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Twoje dane chronimy zgodnie z obowiązującym prawem – jesteśmy zarejestrowani w Information Commissioner’s Office. Patrick Gordon jest częścią grupy Omni Finances.

Patrick Gordon Tel: 020 3318 4625 Kom/sms: 078 22 111 222 Pon. - Pt. 8.00-18.30 sob. 8.00-16.30 Dojeżdżamy do klientów w całej Anglii!

We are regulated by the Ministry of Justice in respect of regulated claims management activities. Our authorisation number is CRM26705. We are registered with Information Commissioner’s Office registration number Z2680674.

29


30

NIE

5 - 11 lipca 2013

TYLKO

DLA

RODZICÓW

• redakcja: 020 3026 6550 •

10 lat

SEKSTING - ZAGROŻENIE DLA MŁODZIEŻY SEKSTING WŚRÓD MŁODEGO POKOLENIA, TO ZJAWISKO, KTÓRE PEWNIE WIELU Z NAS - RODZICÓW I OPIEKUNÓW - JEST ZUPEŁNIE NIEZNANE. WIELU Z NAS, DOPÓKI NIE SPOTKA SIĘ Z NIM OSOBIŚCIE, NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY ZE SKALI PROBLEMU. CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST SEKSTING I JAKI MA WPŁYW NA MŁODZIEŻ. CZY NIESIE ZE SOBĄ ZAGROŻENIA I KONSEKWENCJE? SEKSTING - CO SIĘ KRYJE POD TĄ NAZWĄ? Seksting, to nowa moda, która zapanowała wśród młodzieży, polegająca na wymianie czy też licytowaniu się między sobą, kto zdobył więcej nagich zdjęć kolegów i koleżanek. Często można się spotkać z ogłoszeniami typu: „Młoda, zgrabna prześle Ci swoje zdjęcie, jeśli doładujesz mi komórkę” albo „Chcesz zobaczyć jędrne piersi 15-latki, doładuj moją komórkę, a będą Twoje”. Wielu młodym ludziom wydaje się to modne i niegroźne, bo cóż z tego, że ktoś zobaczy mnie nagą. Przecież nie znaczy to, że uprawiam z nim seks. Nie zdają sobie sprawy, że takie zdjęcia mogą zostać wykorzystane nie tylko przez kolegów z ich klasy, ale również przez osoby dorosłe. Często okazuje się, że nabywcą takich zdjęć są pedofile, którzy potem wymieniają się nimi.

DWIE DZIEWCZYNY – DWIE HISTORIE WSTYDU Wielu wydaje się, że przesyłanie zdjęć, które przedstawiają nas tak, jak nas Pan Bóg stworzył, to tylko zabawa. Zwykłe fotki, tylko trochę bardziej odważne. Niestety, takie zwykłe fotki mogą stać się początkiem bardzo przykrej historii, jak opowiada 21-letnia Karina: „Z moim chłopakiem spotykaliśmy się od dwóch lat. On chciał czegoś więcej, a ja nie byłam jeszcze gotowa, myślałam, że mam dopiero siedemnaście lat więc jeszcze jest czas. Po drugie, nie chciałam, żeby ktoś nam przeszkadzał, a nie mieli-

śmy własnego miejsca, gdzie moglibyśmy pójść. Wiedziałam, że mój chłopak czuje niedosyt, że chciałby być fizycznie blisko ze mną. Pewnego razu zapytał, czy nie może zrobić mi kilku fotek bez koszulki, tylko dla niego, żeby mógł na nie patrzeć kiedy zatęskni. Najpierw nie chciałam się zgodzić, ale później pomyślałam, że w sumie to nic takiego. I pozwoliłam sobie na kilka rozbieranych zdjęć. Nie pomyślałam tylko, że te zdjęcia w końcu staną się moją zmorą. Przez kilka tygodni wszystko między nami było ok, aż tu nagle zaczęło się psuć. Jednak nie to, że zerwaliśmy było najgorsze. Takie rzeczy przecież się zdarzają. Nagle okazało się, że nie tylko on widział mnie nagą, ale także większość jego kumpli. Dowiedziałam się, że dla nich to swego rodzaju rywalizacja, kto ma więcej nagich koleżanek w komórce. Drwiny zaczęły się powoli, ale nieraz słyszałam na korytarzu komentarze na temat mojej figury, czy jemu też dam. To był koszmar. Jednak najgorsze stało się, kiedy w jakiś spo-

sób fotki wypłynęły do sieci. Już wszyscy mogli je obejrzeć, nawet moi rodzice. Mimo że historia ta zdarzyła się cztery lata temu, do dzisiaj płacę za nią ogromną cenę. Ciągle boję się, że jakiś znajomy ze studiów znajdzie te fotki w zasobach Internetu, a co będzie z moim przyszłym pracodawcą. Powiedzieć mu o historii z młodości czy żyć na bombie zegarowej, która przecież w każdej chwili może wybuchnąć?”. Inna histo-

Zakupy dla malucha – tu kupisz najtaniej Chociaż możesz liczyć na pomoc państwa w wychowaniu malucha, warto pomyśleć o dodatkowej uldze. Taką możliwość stwarza kupowanie w centrach handlowych, które oferują najtańsze produkty dla Twojego dziecka. Chociaż takich sklepów jest niewiele, przeglądając strony internetowe możesz natknąć się na

ciekawe propozycje. Ofertę specjalną przygotowała marka Asda, reklamująca na swojej

stronie towary po promocyjnych cenach, m.in. smoczki, pieluszki, ubranka oraz przybory toaletowe. Atrakcyjne produkty, oferują także sklepy Boots. Do marca bieżącego roku trwała promocja artykułów dziecięcych. Za połowę ceny można było kupić wózek czy foteliki samochodowe. Grunt, to regularne monitorowanie aktualnych zniżek. •

ria przydarzyła się 16-letniej Julicie. „Szkoda gadać, ale czasami człowiek jest głupi” - opowiada Julita. „W domu nigdy kasy nie było. A wiadomo, człowiek chciałby mieć to i owo, raz kumpela mówi mi, że ma pomysł. Zrobimy sobie kilka fotek w skąpej bieliźnie i wyślemy jakimś frajerom za doładowanie komórki. Myślę seksu nie uprawiam, więc powinno być ok. Zdjęcia wyszły całkiem nieźle, a zamówienia posypały

reklamy: 020 3026 6550

a gazeta w Najlepsza polsk Uk

się jak z rękawa. Nie przewidziałam jednego - nigdy nie wiesz, kto będzie Cię oglądał i tak moje fotki trafiły w ręce kumpla ojca. Gdy to się wydało, myślałam, że nie będę w stanie wrócić do domu. Wstyd to jedno, ale jak spojrzeć w oczy rodzicom? Okazało się, że kumpel taty nie jest taki święty. A ja do dzisiaj zastanawiam się nad swoją głupotą i nad tym, kto jeszcze ma moje zdjęcia”.

POMYŚL KILKA RAZY ZANIM WYŚLESZ Widzimy więc, że konsekwencje sekstingu mogą być bardzo dotkliwe i bolesne. Nigdy nie wiemy, gdzie dotrą nasze zdjęcia, kto je będzie mógł oglądać. Bardzo łatwo jest manipulować takim obrazem w sieci i może się okazać, że nasza fotka to reklama portalu dla dorosłych. Dlatego nim zrobimy coś takiego, pomyślmy kilka razy. Adriana Paszkiewicz pedagog, wychowawca

Mnożą się szkoły w UK Liczba szkół, do których uczęszcza ponad 700 uczniów, wzrosła do 60% w ciągu trzech lat w Wielkiej Brytanii. Dyrektorzy placówek zmuszeni są do otwierania dodatkowych klas w bibliotekach i na boiskach. W ciągu trzech ostatnich lat na Wyspach mamy do czynienia z prawdziwą „eksplozją” liczby narodzin dzieci wśród młodych rodzin imigrantów. Pociąga to za sobą konieczność otwarcia nowych szkolnych placówek i poszerzenia już istniejących, aby mogły przyjąć coraz większą

liczbę pierwszoklasistów. Wśród szkół są i takie, do których uczęszcza ponad 1000 uczniów. Lokalne władze zmuszają dyrek-

torów szkół do otwierania dodatkowych (mobilnych) klas w bibliotekach, klasach muzycznych, a nawet na boiskach. •

30


DOŁĄCZ DO GRONA TYSIĘCY CZYTELNIKÓW

Teraz POLISH EXPRESS dostępny

31


32

E X P R ES S

5 - 11 lipca 2013

ROZRY WKA

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Rozwiązuj krzyżówki - wygrywaj nagrody

Wygraj!

Puzzle 27 (Easy, difficulty rating 0.34)

9

8

7

2 8

7

3

5

3 9

9 7

5

5

1

4

2

2

7

7

£25 na zakupy ASDA!

2

3

5

8

Co tydzień wśród osób, które rozwiążą krzyżówkę bądź sudoku killer rozlosujemy voucher o wartości £25. Jeśli chcesz wygrać, wyślij SMS-a o treści WYGRAJ (spacja) hasło z krzyżówki, bądź cyfry z górnego rzędu sudoku killer na numer 64343. Koszt SMS-a £1+standardowy sms wg sieci. Fundatorem nagrody jest firma Patrick Gordon, która pomaga Polakom w uzyskiwaniu odszkodowań za wypadki na drogach, w pracy i za niesłuszne zwolnienia. Termin nadsyłania odpowiedzi 7 dni od daty wydania.

1

8

9

2

5

6

W tym tygodniu nagrodę otrzymała KAZIMIERA SZCZYPKA. Gratulujemy!

4

Generated by http://www.opensky.ca/~jdhildeb/software/sudokugen/ on Thu Jun 27 11:30:06 2013 GMT. Enjoy!

 SUDOKU TRADYCYJNE

 KILLER SUDOKU

 PIRAMIDKI LICZB

 SUDOKU STRZAŁKI

Trzeba wypełnić wszystkie pola cyframi od 1 do 9 tak, aby w każdym z małych kwadratów, jak również w liniach w pionie i poziomie cyfry się nie powtarzały.

Na początku nie ma żadnej cyfry w diagramie, ale są obszary i sumy cyfr w tych obszarach. Reszta zasad taka jak w tradycyjnym sudoku.

Należy wypełnić wszystkie pola liczbami, tak, aby liczba w każdym kwadracie była sumą liczb z dwóch kwadratów znajdujących się poniżej. Nie używamy kalkulatora-ćwiczymy umysł.

Zasady takie jak w sudoku tradycyjnym (w każdym z małych kwadratów, w liniach w pionie i poziomie cyfry nie mogą sie powtarzać). Dodatkowo suma cyfr ze wszystkich pól przez które przechodzi strzałka musi równać się liczbie wpisanej w kółko na końcu strzałki.

ROZSZERZONA ¯Y£A NA NODZE

KONTO WINIEN

11

OCENA

... POZIOME CHROBREGO DRZEWCE BY£A OMASZTOW 1025 R. WANIA

ODMIANA JAB£ONI

10

18

ZAWSZE MODNY TANIEC

SIEÆ DO WIEJE KU PO£OWU RYB DENNYCH RÓWNIKOWI NATCHNIECYGAÑSKIE NIE IMIÊ ¯EÑSKIE POETY NAJBARDZIEJ ZNANE 2 KLOCKI

SZKIC LITERACKI

16 FERUJE WYROKI

6 13 3

2

E

IMIÊ AKTORA DOUGLASA, OJCA

JIRI, PIOSENKARZ CZESKI

15

WPISYWANA DO AKT PRACOWNIKA PORA ROKU

R

4

WYSPA GRECKA ODKRY£ TASMANIÊ

20

1

WG BIBLII: KRAJ, KTÓRY BÓG OBIECA£ IZRAELITOM

MA£A JAD£ODAJNIA STOLICA ZAMBII

12

BÓG RZYMSKI HISZPAÑSKA AGNIESZKA

KOBIETA MYŒL¥CA TYLKO O PIENI¥DZACH

CZ£OWIEK SUROWY DLA SIEBIE I INNYCH

9

BENZYNA ETYLIZOWANA

8

BAZAR

REZULTAT ZWʯENIE CIA£A NAD BIODRAMI

K

L

A

6

5

4

3

M

7

WODOSPAD NA GRANICY KANADY I USA

8

9

10 11

17 1

5

“... PIKOWA” CZAJKOWSKIEGO

19

OGON LISA MIERZY PRÊDKOŒÆ STATKU

SIOSTRA BALLADYNY

SKRZYNIA DOP£YW WARTY

21

7

18 19

20

K£ÊBEK

14 12 13 14 15

16 17

21

A

DOŁĄCZ DO GRONA TYSIĘCY CZYTELNIKÓW Teraz POLISH EXPRESS dostępny 32


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

WYWIAD

W I E L K A B R Y TA N I A

5 - 11 lipca 2013

33

Londyn. Jeden z największych turniejów tenisowych na kortach Wimbledonu

Pretoria. 95 dzieci wypuściło w powietrze 95 balonów po modlitwie za Nelsona Mandelę, który znajduje się w krytycznym stanie w szpitalu

Indonezja. Entuzjaści różnego rodzaju skuterów na festiwalu w Cibeureum

Rzym. Skoki psów do wody

„Polacy wiedzą, jak czerpać radość z życia” Z WOKALISTKĄ, GOSPODYNIĄ WIELU BRYTYJSKICH PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH, MIŁOŚNICZKĄ POLSKIEJ KULTURY - LETITIĄ KAPUSCINSKY - ROZMAWIA ILONA KORZENIOWSKA.

Ilona Korzeniowska: Letitia, jesteś młoda, piękna, utalentowana, a do tego masz na swoim koncie wiele sukcesów: posiadasz tytuł Miss Breadfordshire, współpracowałaś z brytyjskimi politykami, jesteś prezenterką telewizyjną, ale przede

33

wszystkim – jesteś niezwykle uzdolniona wokalnie. Jak zaczęła się twoja kariera? Letitia Kapuscinsky: Pierwsze kroki na scenie stawiałam już w wieku 5 lat. Od zawsze lubiłam wymyślać teksty do piosenek, a tak na poważnie zajęłam się tym w wieku 12 lat. Gdy miałam 16

lat poznałam znakomitego polskiego kompozytora i producenta Daniela Lakeys, z którym rozpoczęłam pracę nad swoim warsztatem muzycznym. Kariera w telewizji jest naturalnym przedłużeniem kariery scenicznej – do tej pory byłam gospodarzem wielu programów. Co do współpracy z politykami, to zaczęło się to już po skończeniu liceum, kiedy w wieku 16 lat zaczęłam szukać pracy. Zainteresowało mnie ogłoszenie, w którym poszukiwano osób chcących pomagać młodym ludziom w potrzebie. W ten sposób rozpoczęłam współpracę w ramach programu zwalczania przestępczości wśród młodzieży. Z kolei wybory miss były miłym doświadczeniem, tym bardziej, że otrzymałam tytuł Miss Breadfordshire w wyniku głosowania publiczności. I.K. Twoje nazwisko ma polskie brzmienie. Czy to oznacza, że masz coś wspólnego z naszym krajem? L. K. Mój mąż jest utalentowanym polskim kompozytorem i producentem muzycznym oraz

filmowym. Kocham polską kulturę i wciąż uczę się języka, aby móc rozmawiać po polsku z naszym synkiem. Potrafię nawet ugotować najpopularniejsze polskie portawy! Odwiedziłam także Polskę kilka razy i uważam ten kraj za swój drugi dom. Uwielbiam relaks na łonie polskiej natury oraz gościnność naszej polskiej rodziny i przyjaciół. Do Polski przyjeżdżam na Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra, w najbliższym czasie planuję tam pojechać w listopadzie – na Dzień Wszystkich Świętych. I. K. Co myślisz o Polakach? L. K. Są przyjacielscy, gościnni, a przede wszystkim wiedzą, jak czerpać radość z życia. Na Wyspach obserwuję, że Brytyjczycy w natłoku codziennych spraw i problemów są bardzo podatni na stres, podczas gdy Polacy radzą sobie świetnie w życiu ze wszystkimi problemami wyznają zasadę „co mnie nie zabije, to mnie wzmocni”. Myślę, że taki zaradny styl życia ma swoje źródło w historii, w której Polacy

musieli radzić sobie zarówno podczas trudnych czasów wojny, jak i komunizmu. Ten styl życia jest teraz przekazywany młodemu pokoleniu. I widać od razu, że w miejskiej dżungli Polak zawsze da radę, a Brytyjczyk – zwłaszcza jeśli zabrać mu wszystkie zdobycze technologiczne – niekoniecznie. I. K. Razem z mężem - kompozytorem i pianistą Danielem Lakeys’em - pracujecie obecnie nad projektem S.O.R.E. Powiedz proszę coś więcej na ten temat. L. K. S.O.R.E. to skrót od „Sounds Of Real Emotions” („Muzyka szczerych emocji”), a jednocześnie wymawiając go, przychodzi na myśl słowo „sorry” (przepraszam). Krótko mówiąc S.O.R.E. to dwugodzinny zbiór utworów wyrażających emocje, które ciężko nazwać. I. K. Jaki jest kolejny krok w twojej karierze? L. K. Pracuję obecnie nad teledyskiem i mam zamiar doprowadzić do tego, że będzie znał go cały

świat. Do produkcji wideo będziemy potrzebować wielu modeli, więc jeśli wśród Czytelników znajduje się osoba, która chciałaby nawiązać z nami współpracę, to proszę o kontakt mailowy. I. K. Kiedy polscy fani będą mogli zobaczyć twój kolejny concert? L. K. Informacje o koncertach są dostępne na: www.soundsofrealemotions.com, www.facebook.com/www.soundsofrealemotions.co.uk/ twitter-@Tlicious3, www.soundcloud.com/letitiaantoinette-gabriel-kapuscinska Planujemy także koncert na żywo w telewizji Venus (kanał 805), podczas cotygodniowego Venus Talent Show (czwartki, godz. 21.00, powtórki w niedziele, godz. 16.00). Jest możliwość wzięcia udziału w tym programie wśród publiczności – jeśli ktokolwiek z Czytelników chciałby posłuchać koncertu na żywo w studio telewizyjnym, proszę o kontakt mailowy: letitiaj@live.co.uk. Wstęp do studia kosztuje tylko 10 funtów.


34

A FISZ

5 - 11 lipca 2013

POLECAMY

CLUBBING PIĄTEK 5.07

Assembly Hall (Upper Street, London Borough of Islington, N1 2UD), godz. 19:00

TETRA STATE LAUNCH WITH HOT CREATIONS SPECIAL GUES. Deep House. jacks (7-9

Crucifix Lane, se1), godz. 22:00

CLUB NME: YOUNGBLOOD HAWKE. Indie, Pop. Koko (1a

Camden High Street, Camden, NW1 7JH), godz. 22:00

BLUES AND BURLESQUE AT WOOKIE, THE HEATWAVE, MATT JAM LAMONT, TOYBOY LOST SOCIETY. Partytunes. Club. Basing House (25 Lost Society (697 Wandsworth Kingsland Road, E2 8AA), godz. & RO. House. Fire (South KETOLOCO HOUSE PARTY.

22:00

MADTECH RECORDS. Club.

Lambeth Road, SW18 1UQ), godz. 22:00

Cable (Bermondsey Street Tunnel, SE1 3JW), godz. 22:00

Road, Clapham, SW8 3JF), godz. 20:00

THE GALLERY. Techno, Electro,

House. Ministry of Sound (103 Gaunt Street, Elephant & Castle, SE1 6DP), godz. 22:30

TETRA STATE LAUNCH. Club. Crucifix Lane (7 - 9 Crucifix Lane, SE1 3JW), godz. 22:00

WIELK A BRY TANIA

PACHA PRESENTS.... Electro,

House. Pacha London (Terminus Place, Victoria, SW1V 1JR), godz. 23:00

CITY OF LONDON FESTIVAL To już półmetek tego rozciągniętego na miesiąc festiwalu w samym środku stolicy. Narodził się on w 1962 roku, a dzięki niemu Londyn pojaśniał cudownym blaskiem kultury. Dziś to jedno z wiodących wydarzeń kulturalnych w Wielkiej Brytanii. COLF prezentuje swój bogaty program artystyczny, w którego skład wchodzi ponad pięćdziesiąt rozmaitych spektakli i ponad sto darmowych imprez. Z dziesiątek imprez z tego tygodnia wybraliśmy kilka. Open Door

FRACTURED FOUNDATION.

Club. Hidden (100 Tinworth Street, Vauxhall, SE11 5EQ), godz. 22:00

Union Orchestra zagra taneczne rytmy salsy, samby calypso and ska oraz jazzowe improwizacje (7.07, godz. 15.00 - 17.00, Upton Ln, City, London E7 9PU) Hoop La La

VERMEER AND MUSIC: THE ART OF LOVE AND LEISURE Występ grupy profesjonalnych cyrkowców, których głównym rekwizytem jest hula hop (9.07, godz. 12.30 14.00, New Street Square, London, EC4A 3BF, FREE) Mimbre

IAHG. Club. Egg (200 York Way, N7 9AP), godz. 23:00 FABRIC LIVE. Drum’n’Bass, Breakbeats. Fabric (77a Charterhouse Street, EC1M 6HJ), godz. 22:00

HOUSE NATION AT REVOLUTION LEADENHALL WITH CHARLIE. Electro. Revolution

APPARAT. Club. Islington

Leadenhall (140-144 Leadenhall Street, EC3V 4QT), godz. 21:00

SOBOTA 6.07 WHISKY MIST. Partytunes.

Clapham High Street, SW4 Amika (65 High Street Kensing- 7UR), godz. 18:00 ton, W8 5ED), godz. 22:00

Pacha London (Terminus Place, Victoria, SW1V 1JR), godz. 23:00

Dwie soboty lipca, 6 i 13 to okazja, by bezpłatnie wejsć do Bank of England Museum. (6.07, godz. 10.00 - 17.00, Threadneedle St, London, EC2R 8AH, FREE) Grand Union Orchestra

CARWASH. Funk, Disco, 80’s, 70’s. Aquarium (256-260 Old Street, EC1V 9DD), godz. 22:00 LATIN FEVER NIGHT. Latin,

Merengue, Salsa. Bar Salsa (96 Charing Cross Road, WC2H 0JG), godz. 19:00

SATURDAYS @ CAFE1001.

Club. Cafe 1001 (1 Dray Walk, Brick Lane, E1 6SE), godz. 15:00

K.O MUSIC PRESENTS: WILL AND THE PEOPLE. Reggae,

EDUCATION IN HOUSE. Club.

Hidden (100 Tinworth Street, Vauxhall, SE11 5EQ), godz. Pop. Cargo (83 Rivington Stree, 21:00 EC2A 3AY), godz. 18:30

BADAPPLE. Club. Secret Location (East London Warehouse), godz. 22:00

Występ młodzieżowej orkiestry oraz 8 muzyków z Grand

Występ cyrkowo-teatralnej grupy z Hackney, w której występują wyłącznie kobiety (11.07, godz. 13.00, New Street Square, London, EC4A 3BF, FREE) AW kiedy: do 26.07 gdzie: The City, różne lokalizacje bilety: różnie, część bezpłatnie info: www.colf.org

Wystawa, którą od 26 czerwca do 8 sierpnia, możemy oglądać w londyńskiej National Gallery, łączy w sobie dwie wspaniałe gałęzie sztuki – malarstwo i muzykę. Ich relacja jest przedstawiona w kontekście trzech XVII- wiecznych obrazów holenderskiego mistrza Johannesa Vermeera: „Dziewczyna siedząca przy klawesynie”, „Kobieta stojąca przy wirginale” i „Gitarzystka”. Na portretach, instrument muzyczny bądź śpiewnik może sugerować pozycję naukową bądź społeczną, w scenach życia codziennego natomiast, może być metaforą harmonii czy też symbolem przemijania. Te wspaniałe, sugestywne dzieła holenderskiego mistrza, których motywem przewodnim jest instrument, zestawiono z przedmiotami muzycznymi i śpiewnikami, pochodzącymi z tego samego

okresu, oraz pracami współczesnych twórców. Organizatorzy wystawy podkreślają i przypominają, że muzyka to jeden z najbardziej popularnych tematów malarstwa holenderskiego. Wystawie towarzyszy oprawa muzyczna epoki, która z pewnością pobudzi wyobraźnię zwiedzających i stworzy niepowtarzalną atmosferę do kontemplacji zarówno muzyki jak i dzieł Vermeera oraz innych holenderskich mistrzów Złotego Wieku. http://www.nationalgallery. org.uk/whats-on/exhibitions/ vermeer-and-music Agnieszka Wachel kiedy: do 8.09 godz.: 10.00 - 18.00, piątki 10.00 - 21.00 gdzie: The National Gallery Trafalgar Square, London WC2N 5DN bilety: £7 info: www.nationalgallery.

WE, LIKE YOU PRESENT....

Reggae, Dub, Ska. Jamm (261 Brixton Road, SW9 6LH), godz. 22:00

BUTTONED DOWN DISCO.

Indie, Dance, Pop. Koko (1a Camden High Street, Camden, NW1 7JH), godz. 21:00

GARAGE NATION 16TH BIRTHDAY SPECTACULAR - DJ SATURDAY SESSIONS. House, EZ. Garage. Coronet (28 New Techno. Ministry of Sound Kent Road, SE1 6TJ), godz. 22:00

(103 Gaunt Street, Elephant & Castle, SE1 6DP), godz. 23:00

LWE 3RD BIRTHDAY. Club. The

Great Suffolk St Warehouse (29 Great Suffolk St, SE1 0NS), godz. 21:00

SPOTKANIE Z WOJCIECHEM SUMLIŃSKIM

HOBBIES OF TODAY PRES SIOPIS (GET PHYSICAL) & FERN. House. East Village (89

Great Eastern Street, EC2A 3HX), godz. 21:00

ART OF DARK 2ND BIRTHDAY. Club. Oval Space (29-32

The Oval, E2 9DY), godz. 17:00

BIG VINYL CIRCUS BIRTHDAY.

FABRIC. House, Techno, Minimal.

Club. Westbourne Studios (242 Acklam Road, Notting Hill, W10 5JJ), godz. 22:00

Fabric (77a Charterhouse Street, EC1M 6HJ), godz. 23:00

BRAZIL ROCKS. Latin. Guanabara (Parker Street, WC1V 7XX), godz. 19:00 PURE KANDI. House, Electro,

Hip-Hop. Hed Kandi Bar (38

BUGGED OUT. House, Electro,

DREAMLAND. House, Electro.

Club. XOYO (32-37 Cowper Street, EC2A 4AW), godz. 21:00

Kulisy śledztwa w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Redaktor Sumliński jako pierwszy ujawnił akta sprawy świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego pseudonim „Masa” oraz materiały dotyczące lobbysty Marka Dochnala. Był również autorem reportaży telewizyjnych o działalności WSI. Podczas niedzielnego spotkania głównym tematem

dyskusji będą kulisy śledztwa w sprawie morderstwa błogosławionego księdza Jerzego. Podczas spotkania będzie można nabyć książki autorstwa Wojciecha Sumlińskiego.

kiedy: 7 lipca (niedziela) godz.: 18.30 gdzie: Windsor Hall (przy Kościele na Ealingu) bilety: wolne datki

34


• redakcja: 020 7193 9552 •

A FISZ

reklamy: 020 7193 9552

WIELK A BRY TANIA

MSZA ŚWIĘTA W KATEDRZE WESTMINSTER W 70. ROCZNICĘ ŚMIERCI GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica śmierci Gen. Władysława Sikorskiego (zginął w wypadku lotniczym 4 lipca 1943 podczas startu z Gibraltaru) - generała broni Wojska Polskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Ambasada RP w Londynie pragnie zaprosić wszystkich chętnych na uroczystości związane z rocznicą jego tragicznej śmierci. 4 lipca 2013 r. – uroczystości w Gibraltarze z udziałem Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministra Andrzeja K. Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - o godz. 11:00 odbędzie się Msza Św. w Katedrze Saint

KONCERTY kiedy: 12-13 lipca gdzie: Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, E20 2ST godz: 12.00 bilety: £64.50 info: www.wirelessfestival.co.uk ROBBIE WILLIAMS kiedy: 5 lipca gdzie: Wembley Stadium Wembley, London, HA9 0WS godz: 18.00 bilety: £75 info: www.wembleystadium.com

15 lipca 2013 r. - w Londynie - uroczystości z udziałem oficjalnej delegacji z Polski, Polaków oraz Brytyjczyków - godz. 17.15 – składanie wieńców przez oficjalną delegację z Polski pod pomnikiem generała na Portland Place w Londynie - godz. 19.30 – uroczysta Msza Św. w Katedrze Westminster

MICHAEL BUBL kiedy: 5, 7, 8, 12, 13 lipca gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 19.30 bilety: £67 info: www.theo2.co.uk

tami rejsowymi. W razie potrzeby służę kontaktem do organizatorów – strony brytyjskiej w Gibraltarze w celu ustalenia szczegółów pobytu na miejscu.

kiedy: 15.07 godz.: 19.30 gdzie: Westminster Cathedral, 42 Francis Street, London SW1P 1QW

POSK WYSTAWY „Poster after life” Małgorzata Łapsa-Malawska Małgorzata Łapsa-Malawska grafik i projektant mody z wykształcenia zajmuje się tworzeniem biżuterii, malarstwem, fotografią i kolażem. Na swojej pierwszej inwidualnej wystawie w Londynie ukazuje przetworzony, tak wszech obecny plakat, który odzwierciedla wspomnienia z naszych ulic i miast. Od 2010 roku fotografowowała i zbierała starye plakaty w Europie i Ameryce Południowej. Te elementy stały się punktem wyjścia do tworzenia nowych kompozycji: Projekt przywraca do życia porzucone plakatów, które były wcześniej prezentowane w przestrzeni publicznej. do 12.07, Galeria Posku

“KOBIETA ODMIENIONA PRZEZ PRZYPADKI”

Scena Poetycka w POSK przedstawia program poetycko-muzyczny oparty na twórczości Jonasza Kofty W programie m.in.: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Śpiewać każdy może”, „Wakacje z blondynką”. W przedstawieniu udział wezmą: Renata Chmielewska, Teresa Greliak, Janusz

35

Guttner, Konrad Łatacha, Magdalena Włodarczyk, Paweł Zdun. Fortepian: Daniel Łuszczki bilety: £10 kiedy: Piątek, 5 lipca o godz. 19:30 Niedziela, 7 lipca o godz. 16:00 gdzie: Jazz Cafe POSK

Program satyryczno-muzyczny autorstwa Dany Parys-White, którą wzbogacą dwa utwory autorstwa lubelskiego artysty, Jana Kondraka. Program będzie pełen piosenek ekspresyjnych, aktorskich, które wyśpiewa i wygra dla Was na scenie utalentowana aktorka i wokalistka, Izabela Wilczyńska. Utwory muzyczne przeplatane będą satyrą i odrobiną liryki w wykonaniu aktora lubującego się w formach satyrycznych, Michała Topolskiego. Klimat programu uzupełni swoimi wysublimowanymi układami choreograficznymi tancerz-aktor sceny międzynarodowej, Błażej Klepczarek. Oryginalne aranżacje muzyczne piosenek (z fragmentami własnych kompozycji) zaprezentuje Anita Łazińska (fortepian) i wspierający ją muzycy: Leszek Kulaszewicz na saksofonie, Maciej Mikulski na gitarze basowej i Staszek Zaleski na perkusji. Całość poprowadzi autorka programu, Dana Parys-White. Pomysł na ten program podsunęła Gramatyka Życia, z którą obcuje na co

SANTANA kiedy: 19 lipca gdzie: Wembley Arena, Arena Square, Wembley, London, HA9 0AA godz: 20.00 bilety: £38.30 info: wembleyarena.co.uk

LOVEBOX 2013 kiedy: 19-21 lipca gdzie: Victoria Park, Victoria Park Road, Hackney, London, E9 7BT godz: 12.00 bilety: £35 info: mamacolive.com/lovebox

THE WHO kiedy: 8 lipca gdzie: Wembley Arena, Arena Square, Wembley, London, HA9 0AA godz: 19.30 bilety: £60 info: wembleyarena.co.uk ELECTRIC DAISY CARNIVAL kiedy: 20 lipca gdzie: Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, E20 2ST godz: 12.00 bilety: £72.50 info: electricdaisycarnival.co.uk

POSK - POLSKI OŚRODEK SPOŁECZNO-KULTURALNY, 238-246 KINGS STREET, HAMMERSMITH, LONDON W6 0RF, TEL: 020 8741 1940 (RECEPCJA) INFO: WWW.POSK.ORG

EPITAFIUM DLA FRAJERA

35

Kolumnę redaguje: Krzysztof Gackowski, afisz@polishexpress.co.uk

Mary the Crowned w Gibraltarze - o godz 12.45 nastąpi odsłonięcie odnowionego i przebudowanego pomnika Generała Sikorskiego w Gibraltarze w nowej, eksponowanej lokalizacji Europa Point

UWAGA: Ani placówka, ani administracja rządowa w Polsce, nie organizują wspólnego przelotu na Gibraltar. Dotarcie na miejsce możliwe jest wyłącznie na własny koszt samolo-

5 - 11 lipca 2013

ROD STEWART kiedy: 11, 12 lipca gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 18.30 bilety: £60 info: www.theo2.co.uk

OPEN EAST FESTIVAL kiedy: 27, 28 lipca gdzie: Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, E20 2ST godz: 13.30 bilety: £9.50 info: queenelizabetholympicpark.co.uk

WIRELESS kiedy: 12-14 lipca gdzie: Queen Elizabeth Olympic Park Stratford, London, E20 2ST London, SE10 0DX godz: 12.00 bilety: £75 info: www.wirelessfestival.co.uk ROGER WATERS kiedy: 14 sierpnia gdzie: Wembley Stadium Wembley, London, HA9 0WS godz: 19.45 bilety: £60 info: www.wembleystadium.com

dzień każdy z nas. Okazało się, że RZECZOWNIK, a dokładniej jego odmiana przez przypadki, wydają się bardzo adekwatnym instrumentem w analizie życia kobiety. Jej deklinację zaczniemy od CELOWNIKA . Program poprowadzi: Dana Parys-White Stroną wizażu zajmą się: Jola Zgłobicka, Diana Piątek i the Bridal Gallery kiedy: 14 lipca (niedziela), godz. 18.30 bilety: £6 rezerwacja: dna.artist.bar@gmail.como raz 07519 833 202. gdzie: Jazz Cafe POSK

SOMERSET HOUSE SUMMER SERIES kiedy: 11-21 lipca gdzie: Somerset House The Strand, London, WC2R 1LA godz: 19.30 bilety: £27.50 info: www.wirelessfestival.co.uk

YAHOO! WIRELESS FESTIVAL

LEONARD COHEN kiedy: 15 sierpnia gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 18.30 bilety: £50 info: www.theo2.co.uk

NEIL YOUNG & CRAZY HORSE kiedy: 19 sierpnia gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 18.30 bilety: £45 info: www.theo2.co.uk

ROD STEWART kiedy: 20, 21 sierpnia gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 19.00 bilety: £60 info: www.theo2.co.uk

SOUTH WEST FOUR kiedy: 24 sierpnia gdzie: Clapham Common, Southside, London, SW4 7AA godz: 12.00 bilety: £55 info: www.southwestfour.com

BJÖRK kiedy: 3 września gdzie: Alexandra Palace, Alexandra Palace Way, N22 7AY godz: 19.00 bilety: £65 info: www.alexandrapalace.com

FLEETWOOD MAC kiedy: 24, 25, 27 września gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 18.30 bilety: £50 info: www.theo2.co.uk

MADNESS kiedy: 28 września gdzie: Alexandra Palace, Alexandra Palace Way, N22 7AY godz: 18.30 bilety: £38.50 info: www.alexandrapalace.com

BRUNO MARS kiedy: 8-9 październik gdzie: The O2 Peninsula Square, Greenwich, London, SE10 0DX godz: 19.00 bilety: £39.50 info: www.theo2.co.uk


36

5 - 11 lipca 2013

AFISZ

W I E L K A B R Y TA N I A

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

NOWOŚCI I PREMIERY

Kino Stand Up Guys (Twardziele)

ca chce je wykorzystać, by podbić świat. Specjalny eliksir zmienia dobre minionki w paskudne fioletowe Minionki-Demonki, które są w stanie pożreć wszystko, co im stanie na drodze. Gru rusza do akcji, by ocalić swoich żółtych przyjaciół. Musi znaleźć sposób, by Minionki-Demonki wróciły do dawnej postaci. Na drodze stanie mu tresowana kura obronna, laserowe zasieki i wiele innych przeszkód. Gdzie grają: Empire - Leicester Square, Cineworld - Shaftesbury Avenue, Vue Cinemas - Piccadilly (Apollo), Vue Cinemas – Islington

Val (Al Pacino) wychodzi na wolność po 28 latach spędzonych w więzieniu. Czeka na niego najlepszy przyjaciel Doc (Christopher Walken). Niebawem dołącza do nich trzeci kompan z młodości, Hirsh (Alan Arkin). Wbrew metryce i zdrowemu rozsądkowi panowie nie widzą siebie w roli spokojnych emerytów. Są otwarci na wszelkie opcje korzystania z życia – trzeba przecież nadrobić stracony czas - bez imprez, używek i seksu. Trójka gangsterów-seniorów cieszy się więc swoją przyjaźnią oraz urokami życia – aż do chwili, kiedy na scenie pojawia się złowroga postać szefa mafii. Jeden z przyjaciół otrzyma wtedy drastyczną propozycję nie do odrzucenia… Obsada: Al Pacino, Christopher Walken, Julianna Margulies, Alan Arkin, Addison Timlin Gdzie grają: Vue Cinemas - West End, Vue Cinemas - Finchley Road (02 Centre), Vue Cinemas Westfield Stratford City, Vue Cinemas - Fulham Broadway

Despicable Me 2

The East

stawia ostatnią część trylogii okrzykniętej przez krytyków największym romansem współczesnego kina, w którym swoje życiowe role zagrali Julie Delpy i Ethan Hawke.

jaka jest jego misja. Ukryty w nim bohater musi się ujawnić, jeśli ma ocalić świat przed zagładą i stać się symbolem nadziei całej ludzkości.

Obsada: Brad Pitt, Mireille Enos, James Badge Dale, Matthew Fox, Elyes Gabel Gdzie grają: Empire - Leicester Square, Cineworld - Shaftesbury Avenue, ODEON Tottenham Court, Vue Cinemas – Islington

Snitch (Infiltrator)

Obsada: Ethan Hawke, Julie Delpy, Seamus Davey-Fitzpatrick Gdzie grają: ODEON Covent Garden, Curzon Soho, Cineworld Haymarket, Vue Cinemas - Islington, Barbican Centre

Behind The Candelabra

Obsada: Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shannon, Diane Lane, Russell Crowe Gdzie grają: ODEON Leicester Square, ODEON Tottenham Court, Vue Cinemas - Islington, Barbican Centre, ODEON Camden Town

Książka „Potęga mitu” Joseph Campbell

Młoda agentka, Sarah Moss (Brit Marling), pracująca w prywatnej firmie zajmującej się badaniem organizacji, które prowadzą działalność ekstremistyczną przeciwko „wielkim korporacjom”, zostaje wyznaczona do zinfiltrowania niebezpiecznej grupy „The East”. Sarah przenika w szeregi organizacji i powoli zyskuje zaufanie jej członków. Zadanie zaczyna się jednak komplikować, gdy kobieta poznaje powody powstania oraz cele działania „The East” i zakochuje się w jej charyzmatycznym przywódcy Benjim (Alexander Skarsgard)... Obsada: Brit Marling, Alexander Skarsgård, Ellen Page, Toby Kebbell Gdzie grają: ODEON Covent Garden, Empire - Leicester Square, Cineworld - Haymarket, Vue Cinemas – Islington

World War Z 3D

W domku na przedmieściu mieszka sobie Gru wraz z córeczkami i całą gromadką Minionków. Gru nie jest już super przestępcą, lecz wytwórcą dżemów i żelek. Minionki dzielnie pomagają mu w pracy, objadając się galaretkami i innymi słodkościami. Ale pewien tajemniczy złoczyń-

Film zrealizowany na podstawie noweli Maxa Brooksa. Świat nigdy nie będzie taki jak dawniej – po 10 latach strasznej i wyniszczającej wojny ludzi z zombie. Ludzie nie są już na szczycie łańcucha pokarmowego, Ziemia jest opanowana przez potwory z piekła rodem.

Właściciel firmy budowlanej John Matthews (Dwayne Johnson) dowiaduje się, że jego syn trafił za kratki za handel narkotykami. Chłopakowi grozi niewspółmierny do winy wyrok – 10 lat więzienia. Zdesperowany ojciec chce mu pomóc za wszelką cenę. Za zgodą agencji antynarkotykowej oraz prokurator stanowej (Susan Sarandon) postanawia przeniknąć do podziemnego światka przestępczego i działać tam w charakterze tajnego agenta. Misja jest potwornie niebezpieczna – aby ratować syna, John stawia na szali własne życie. Obsada: Dwayne Johnson, Susan Sarandon, Jon Bernthal, Barry Pepper Gdzie grają: Empire - Leicester Square, Cineworld - Shaftesbury Avenue, Vue Cinemas - Islington, ODEON Marble Arch

Before Midnight (Przed północą)

Po raz pierwszy spotkali się prawie dwadzieścia lat temu przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Spędzili ze sobą noc, by rozstać się i znów na siebie trafić po dziewięciu latach przed zachodem słońca w Paryżu. Od tamtego lata minęło kolejnych dziewięć lat. Gdzie są teraz? Czy uczucie, które ich połączyło przetrwało do dziś? Reżyser filmu „Przed wschodem słońca” i „Przed zachodem słońca” przed-

Opowieść o ostatnich latach życia Liberace’a oraz o jego związku ze Scottem Thorsonem. Liberace jest wielką gwiazdą, kiedy spotyka go Scott. Ten jest młody i czarująco nierozgarnięty. Liberace, zmęczony swoim poprzednim pupilem, od razu zwraca na niego uwagę. Wkrótce są już ze sobą na dobre i na złe. Po paru latach w ich związku zdecydowanie więcej będzie tego „złego”. Swoje zrobił upływ czasu, ale przede wszystkim przekleństwo Midasa, które prześladuje Liberace’a. Ten nie może się powstrzymać i zmienia Scotta w złotego chłopca, niszcząc wszystko, za co go „pokochał”. Obsada: Dan Aykroyd, Matt Damon, Michael Douglas, Scott Bakula Gdzie grają: ODEON Leicester Square, ODEON West End, Curzon Renoir, Vue Cinemas – Islington

Man of Steel 3D

Młody chłopiec dowiaduje się, że jest nie z tej ziemi i posiada nadprzyrodzone moce. Jako młody mężczyzna podróżuje, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi i

Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał „Gwiezdne wojny” dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często? A on mi na to: Z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament. Znalazł się w świecie nowego mitu.” Kultowa już „Potęga mitu” jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem, zainspirowanych przez Jacqueline Kennedy Onassis, ówczesną redaktorkę wydawnictwa Doubleday. Rancza, na którym spotykali się autorzy, użyczył im sam George Lucas. Joseph Campbell – wybitny antropolog i religioznawca – porównuje mity różnych kultur, w których poruszane są wielkie tematy ludzkości: życie, zdolność do ofiary, miłość, bohaterstwo, pragnienie wieczności... Jednocześnie podkreśla, że mitologia odgrywa w życiu współczesnego zachodniego człowieka niewielką rolę, co powoduje, że nie potrafi on żyć w zgodzie ze społe-

czeństwem, naturą i przede wszystkim z samym sobą. Campbell twierdzi, że mitologia Zachodu opiera się na światopoglądzie z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, który nie zgadza się ze współczesnym wyobrażeniem o wszechświecie. Dodaje też, że długo będziemy musieli czekać na nową mitologię, bo wszystko zmienia się zbyt szybko, żeby można było to zmitologizować. Campbell wierzy jednak, że nowa mitologia powstanie. Ale czy wspólna mitologia mieszkańców całej planety jest możliwa? Dostępna: Wydawnictwo Znak, Empik

„Dom Róży. Krýsuvik. Kołysanka dla wisielca” Hubert Klimko-Dobrzaniecki

„Dom Róży”. „Krýsuvik” Hubert, trochę Polak, trochę obieżyświat, próbuje ułożyć sobie życie w Islandii. Jest młody, niepokorny, ima się wielu różnych zajęć, aż wreszcie trafia do domu starców. Z salowego i pielęgniarza zostaje ostatnim odprowadzającym, świadkiem umierania i przewodnikiem po innym, przerażającym świecie. Opowieść o zniedołężniałej i smutnej starości, ludziach, o których nikt nie chce pamiętać, nawet ich własne dzieci, zamienia się stopniowo w historię niezwykłej przyjaźni między młodym Polakiem a pensjonariuszką Różą. Piękna i wstrząsająca opowieść o życiu i śmierci w mrocznej Islandii. „Kołysanka dla wisielca” Gdzie przebiega granica między normalnością a szaleństwem? A może nigdy jej nie było? Szymon jest jednym z pensjonariuszy islandzkiego zakładu dla psychicznie chorych. Krąży między domem a oddziałem. Podleczony, z optymistycznym nastawieniem do życia wraca do siebie, kiedy ma gorsze chwile, trafia z powrotem do szpitala. Gdzieś pomiędzy tymi dwoma światami Szymon z Hubertem tworzą własny, oparty na przyjaźni i sztuce, w którym „zwyczajny” i „wyjątkowy” znaczą mniej więcej to samo co „normalny” i „szalony”. A może właśnie na odwrót? „Kołysanka dla wisielca” to historia dwóch przyjaciół, z których jeden postanawia pożegnać się z życiem, a drugi pozwala mu odejść. Dostępna: Wydawnictwo Znak, Gandalf.com

36


• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550 W W W. POLSK APLUS . CO . UK

O

T YM SIĘ MÓWI

W I E L K A B R Y TA N I A

37

5 - 11 lipca 2013

kanał 225 Freeview, ROKU

piątek, 5 lipca 7:55 Ojciec Mateusz (25) - serial, Polska 2009 8:50 Zdumiewające Indie (5) dokument, Holandia 2011 9:50 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 11:00 Wiadomości 11:05 Agrobiznes 11:20 Najmłodsi w zoo (20) dokument, Niemcy 2011 11:55 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 12:55 Klan (2417) - serial, Polska 2013 13:25 Rezydencja (39) - serial, Polska 2011 14:00 Wiadomości 14:10 Pogoda 14:20 Bonanza (88) - serial, USA 1962 15:15 Prawdziwe życie - prawnicy (3) - dokument, Polska 2013 16:00 Teleexpress 16:20 Pogoda 16:30 Ale mądrale! - talk show, Polska 2013 17:20 Janosik (4) - serial, Polska 1973 18:10 Miś Uszatek zaprasza (19) serial, Polska 1990 18:13 Miś Uszatek (25) - serial, Polska 1977 18:30 Wiadomości 19:00 Sport - wiadomości sportowe, Polska 2013 19:10 Pogoda 19:25 1920. Wojna i miłość (4) serial, Polska 2010 20:10 1920. Wojna i miłość (5) serial, Polska 2010 21:05 Front - film kryminalny, USA 2010 22:45 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 23:00 Piąty stadion - serial, Polska 2013 23:20 Templariusze. Miłość i krew - film przygodowy, Norwegia/Dania/Finlandia/Szwec 2007 1:45 Bonanza (88) - serial, USA 1962

R

E

K

L

A

M

8:20 Wiadomości z drugiej ręki (5) - serial, Polska 2011 8:50 Barwy szczęścia (916) serial, Polska 2013 9:30 Na dobre i na złe (84) serial, Polska 2001 10:30 Wajrak na tropie (4) - dokument, Polska 2009 11:05 Familiada - rozrywka, Polska 2012 11:40 Makłowicz w podróży 12:10 18. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach - dokument, Polska 2013 12:15 Wojciech Cejrowski - boso przez świat (84) - dokument, Polska 2009 12:45 Czas honoru (25) - serial, Polska 2009 13:50 Ja to mam szczęście! (4) serial, Polska 2012 14:20 Rodzinka.pl (4) - serial, Polska 2011 14:50 M jak miłość (957) - serial, Polska 2012 15:45 18. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach - dokument, Polska 2013 15:55 Kabaretowy Klub Dwójki (26) - rozrywka, Polska 2010 16:45 WOK - wszystko o kulturze - wakacje - dokument, Polska 2013 17:00 Panorama 17:30 Sport-telegram - wiadomości sportowe, Polska 2013 17:40 Pogoda 17:50 Jeden z dziesięciu - rozrywka, Polska 2012 18:30 Jeden z dziesięciu - rozrywka, Polska 2012 19:10 Rodzinka.pl (78) - serial, Polska 2012 19:40 Rodzinka.pl (79) - serial, Polska 2013 20:10 Rodzinka.pl (80) - serial, Polska 2013 20:45 Dzięki Bogu już weekend (5) - rozrywka, Polska 2013 22:00 Piąty stadion (61) - serial, Polska 2013 22:05 CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (8) - serial, USA 2009 23:00 CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (9) - serial, USA 2009 23:55 Adwokat zbrodni - thriller, USA 1993 1:50 Pitbull (18) - serial, Polska 2008

8:10 Malanowski i Partnerzy (345) - serial, Polska 2011 8:40 Trudne sprawy (24) - serial, Polska 2011 9:40 Dlaczego ja? (260) - serial, Polska 2012 10:45 Pamiętniki z wakacji (33) serial, Polska 2013 11:45 Dom nie do poznania (79) rozrywka, USA 2005 12:45 Dom nie do poznania (80) rozrywka, USA 2005 13:45 Malanowski i Partnerzy (232) - serial, Polska 2010 14:15 Malanowski i Partnerzy (233) - serial, Polska 2010 14:50 Wydarzenia 15:10 Pogoda 15:15 Interwencja 15:45 Dlaczego ja? (391) - serial, Polska 2013 16:40 Trudne sprawy (27) - serial, Polska 2013 17:50 Wydarzenia 18:20 Sport - wiadomości sportowe, Polska 18:25 Pogoda 18:30 Świat według Kiepskich (238) - serial, Polska 2005 19:10 Sezon na misia - film animowany, USA 2006 20:50 Elektra - film sensacyjny, Kanada/USA 2005 22:50 Kraina tygrysów - dramat obyczajowy, USA/Niemcy 2000 1:00 Zagadkowa noc (1129) rozrywka, Polska 2013

8:00 Kuchenne rewolucje (10) rozrywka, Polska 2012 9:00 Na Wspólnej (1650) - serial, Polska 2012 9:25 Na Wspólnej (1651) - serial, Polska 2012 9:50 Na Wspólnej (1652) - serial, Polska 2012 10:20 Ostry dyżur (10) - serial, USA 2006 11:20 Szpital Miłosierdzia (10) serial, USA 2010 12:20 Ukryta prawda (121) - serial, Polska 2012 13:20 W-11 wydział śledczy (916) serial, Polska 2012 14:05 Sąd rodzinny (144) - serial, Polska

15:05 Rozmowy w toku (2080) talk show, Polska 16:00 Szpital (25) - serial, Polska 2013 17:00 Ukryta prawda (122) - serial, Polska 2012 18:00 Fakty 18:30 Sport - wiadomości sportowe, Polska 18:40 Pogoda 18:50 Uwaga! 19:00 Harry Potter i więzień Azkabanu - film przygodowy, Wielka Brytania/USA 2004 21:55 Doskonały świat - film sensacyjny, USA 1993 0:55 Kuba Wojewódzki (10) - talk show, Polska 2012 1:55 Uwaga!

sobota, 6 lipca 8:25 SpongeBob Kanciastoporty (45) - serial, USA 2002 8:55 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 9:00 Glob - magazyn nowości naukowych 9:35 Szlakiem gwiazd (13) rozrywka, Polska 2012 10:00 Bananowy doktor (4) serial, USA 2010 10:50 Żandarm z Saint-Tropez komedia, Francja/Włochy 1964 12:30 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 12:45 Najmłodsi w zoo (20) dokument, Niemcy 2011 13:20 Program rozrywkowy rozrywka 13:35 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 15:35 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 15:45 Europa to my - publicystyka, Polska 2013 16:00 Teleexpress 16:15 Pogoda 16:30 Ojciec Mateusz (46) - serial, Polska 2010 17:25 Jaka to melodia? - rozrywka, Polska 2013 18:00 Smerfy (1) - serial, Belgia 1982 18:30 Wiadomości 19:00 Sport - wiadomości sporto-

A

WSZYSTKIE POLSKIE TELEWIZJE SATELITARNE!!! Dostępne na umowę z gwarancją na zakupiony sprzęt.

we, Polska 2013 19:05 Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - Rajd Karkonoski - sporty motorowe 19:10 Pogoda 19:25 Templariusze. Miłość i krew - film przygodowy, Norwegia/Dania/Finlandia/Szwec 2007 21:40 Wrzuć na luuuz - rozrywka, Polska 2013 21:50 Bohaterowie - film sensacyjny, USA 2004 23:30 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 23:50 Śmierć rewolwerowca western, USA 1969 1:35 Centralne biuro uwodzenia - komedia, USA/Niemcy 2008

9:30 Na kłopoty Bednarski (5) serial, Polska 1986 10:40 Moje Tatry 11:15 The Voice of Poland (7) rozrywka, Polska 2013 12:05 The Voice of Poland (8) rozrywka, Polska 2013 13:00 Familiada - rozrywka, Polska 2012 13:40 Rodzinka.pl (78) - serial, Polska 2012 14:10 Rodzinka.pl (79) - serial, Polska 2013 14:45 Słowo na niedzielę 14:50 Stawka większa niż życie (8) - serial, Polska 1967 16:00 L jak Laskowik, T jak TEY rozrywka, Polska 1999 16:45 WOK - wszystko o kulturze - wakacje - dokument, Polska 2013 17:00 Panorama 17:35 Sport-telegram - wiadomości sportowe, Polska 2013 17:40 Pogoda 17:55 Postaw na milion - kulisy dokument, Polska 2013 18:05 Postaw na milion - rozrywka, Polska 2013 19:05 Wczasy z Kabaretem Szczecin 2013 - rozrywka, Polska 2013 20:15 Wczasy z Kabaretem Szczecin 2013 - rozrywka, Polska 2013 21:25 Wczasy z Kabaretem Szczecin 2013 - rozrywka, Polska 2013 22:30 Wczasy z Kabaretem Szczecin 2013 - rozrywka, Polska 2013 23:15 Adwokat zbrodni - thriller, USA 1993 1:10 Koncert Jana Garbarka w Szczecinie - muzyka, Polska 2006

Możliwość wymiany zesputych dekoderów. telewizja bez umowy

ORAZ TELEWIZJA BEZ ANTENY SATELITARNEJ

KAROL 07713358081

Serwis Satelitarny 24/7: * montaż anten satelitarnych * ustawienie anten * sprzedaż akcesorii

9:15 Ewa gotuje 9:45 Scooby Doo i potwór z Loch Ness - film animowany, USA 2004 11:25 Sezon na misia - film animowany, USA 2006 R

E

K

L

A

M

13:00 Grand Prix Niemiec - sporty motorowe 14:15 Nieprawdopodobne, a jednak... (5) - serial, Polska 2012 14:45 Pamiętniki z wakacji (37) serial, Polska 2013 15:45 Dlaczego ja? (367) - serial, Polska 1000 16:45 Magia bez tajemnic (10) rozrywka, USA 2009 17:50 Wydarzenia 18:20 Sport - wiadomości sportowe, Polska 18:25 Pogoda 18:30 Świat według Kiepskich (239) - serial, Polska 2005 19:10 Liga niezwykłych dżentelmenów - film fantastyczny, USA/Niemcy/Czechy/Wielka Bryta 2003 21:25 Kick bokser III: Sztuka walki - film sensacyjny, USA 1992 23:15 Taksówkarz - film sensacyjny, USA 1976 1:30 Zagadkowa noc (1130) rozrywka, Polska 2013

8:55 Ugotowani (7) - rozrywka, Polska 2012 9:55 X Factor (5) - rozrywka, Polska 2013 11:20 Top Model. Zostań modelką (4) - rozrywka, Polska 2010 12:25 Top Model. Zostań modelką (5) - rozrywka, Polska 2013 13:25 Perfekcyjna pani domu (5) rozrywka, Polska 2013 14:25 Sekrety chirurgii (5) - rozrywka, Polska 2012 15:25 Kobieta na krańcu świata (8) - dokument, Polska 2012 16:00 Bitwa o dom (13) - rozrywka, Polska 17:00 Kuchenne rewolucje (12) rozrywka, Polska 2012 18:00 Fakty 18:25 Sport - wiadomości sportowe, Polska 18:35 Pogoda 18:45 Uwaga! 19:00 Okrucieństwo nie do przyjęcia - komedia romantyczna, USA 2003 21:05 Tristan i Izolda - melodramat, Niemcy/Wielka Brytania/USA/Cze 2006 23:45 Chinatown - dramat kryminalny, USA 1974

niedziela, 7 lipca 8:30 Randka z gwiazdą - musical, USA 2010 10:00 Piękniejsza Polska (3) dokument, Polska 2013 10:25 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 10:55 Między ziemią a niebem 11:00 Anioł Pański 11:10 Między ziemią a niebem 11:50 Blondynka (5) - serial,

Polska 2009 12:50 Świat z lotu ptaka (4) dokument, Wielka Brytania 2012 13:55 Śmierć rewolwerowca western, USA 1969 15:30 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 15:45 Europa to my - publicystyka, Polska 2013 16:00 Teleexpress 16:15 Pogoda 16:20 Jaka to melodia? - rozrywka, Polska 2013 16:50 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 18:00 Przygody Myszki Miki i kaczora Donalda (30) - serial, USA 1982 18:30 Wiadomości 19:00 Sport - wiadomości sportowe, Polska 2013 19:05 Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - Rajd Karkonoski - sporty motorowe 19:10 Pogoda 19:20 Centralne biuro uwodzenia - komedia, USA/Niemcy 2008 21:05 Glee (8) - serial, USA 2009 21:50 Glee (9) - serial, USA 2009 22:40 Mistrzostwa Świata w Starych Jabłonkach - siatkówka 23:05 Obiecaj mi! - komedia, Francja/Serbia 2007 1:20 Bohaterowie - film sensacyjny, USA 2004

8:30 Dzikie Indie (3) - dokument, Wielka Brytania 2011 9:25 Wojciech Cejrowski - boso przez świat (14) - dokument, Polska 2007 9:55 Makłowicz w podróży 10:30 18. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach - dokument, Polska 2013 10:45 Wielka włóczęga - komedia, Wielka Brytania/Francja 1966 13:00 Familiada - rozrywka, Polska 2012 13:35 Rodzinka.pl (80) - serial, Polska 2013 14:10 18. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach - dokument, Polska 2013 14:20 Kabaret Ani Mru Mru (1) rozrywka, Polska 2008 15:20 Na dobre i na złe (518) serial, Polska 2013 16:20 Życie od kuchni (4) - rozrywka, Polska 2013 17:00 Panorama 17:30 Sport-telegram - wiadomości sportowe, Polska 2013 17:40 Pogoda 17:55 Dzięki Bogu już weekend rozrywka, Polska 2013 19:05 Lato Zet i Dwójki (1) - muzyka, Polska 2013 20:05 Lato Zet i Dwójki (2) - muzyka, Polska 2013 21:05 Czas honoru (55) - serial, Polska 2012

22:05 WOK - wszystko o kulturze - wakacje - dokument, Polska 2013 22:15 Szalom na Szerokiej koncert finałowy - muzyka, Polska 2013 0:30 Nad rzeką, której nie ma film psychologiczny, Polska 1991

8:35 Akwamaryna - komedia romantyczna, USA/Australia 2006 10:50 Kontrola gniewu - komedia, USA 2005 12:35 Studio F1 - sporty motorowe 13:00 Grand Prix Niemiec - sporty motorowe 15:00 Kabaretowa ekstraklasa rozrywka 15:45 Dirty Dancing - film taneczny, USA 1987 17:50 Wydarzenia 18:20 Sport - wiadomości sportowe, Polska 18:25 Pogoda 18:30 Świat według Kiepskich (240) - serial, Polska 2005 19:00 Na krawędzi (3) - serial, Polska 2012 20:00 Na krawędzi (4) - serial, Polska 2012 21:00 Kości (6) - serial, USA 2010 22:00 Kości (7) - serial, USA 2010 23:00 Drobnostka zwana morderstwem - komediodramat, USA 2006 1:00 Magazyn sportowy - magazyn

9:55 Smakuj świat z Pascalem 10:25 Co za tydzień 10:55 Książę i ja III: Królewski miesiąc miodowy - komedia romantyczna, USA 2008 12:55 Lekarze (5) - serial, Polska 2013 13:55 Przepis na życie (5) - serial, Polska 14:55 Generali Deyna Cup - relacja 17:00 Ugotowani (8) - rozrywka, Polska 2012 18:00 Fakty 18:25 Sport - wiadomości sportowe, 18:30 Rajd Jedwabnego Szlaku (1) - dokument 18:35 Pogoda 18:45 Uwaga! 19:00 Poszukiwany, poszukiwana - komedia, Polska 1973 20:50 Kamuflaż (5) - serial, USA 2010 21:50 Lekarze (6) - serial, Polska 2013 22:50 Podkomisarz Brenda Johnson (6) - serial, USA 2005 23:50 Uwaga! 0:05 Arkana magii (975) - rozrywka, Polska 1:25 Rozmowy w toku (2080) talk show, Polska

A

Fabrykareklamy Fabrykar Fabryka reklamy eklamy

www.FabrykaReklamy.co.uk specjalnie dla Ciebie

tylko teraz

ulotEK 5000

montaż • instalacja • serwis • modernizacja

Po l s k a

Te l e w i z j a

S a t e l i t a r n a

Profesjonalny montaż i ustawienia anten satelitarnych

Sprzedaż całych zestawów oraz akcesorii do odbioru telewizji satelitarnej: Cyfra +, Cyfrowy Polsat, Telewizja n

SERWIS 24 NA DOBĘ • CAŁY LONDYN I OKOLICE PRZEMYSŁAW

37

07725977203, 07902002757

za jedyne

£

£84

68

kolorowe, format A6 (jak pocztówka)

ulotki od £40 • wizytówki od £35 • Plakaty od £8 • strony www od £100 • fotografia reklamowa • magnesy na Vany od £49/mkw • koszulki z nadrukami od £8 • banery na rusztowania od £29/mkw

tel.

075 40 37 16 93 | email info@Fabrykareklamy.co.uk


38

Praca / Job PRACA DAM

PRACA SZUKAM

OFERUJEMY PRACE W OCHRONIE DLA KOBIET I MEZCZYZN. ZAROBKI £10-£30/H.ORGANIZUJEMY TEZ SZKOLENIA PRZYGOTOWUJACE DO PRACY TEL 02085394969; 02081238322; 07825397161 WWW.SYMBIOSEC.CO.UK

HYDRAULIK GAS SAFETY REGISTERED ,MONTAZ BOILEROW GAZ. CERTYFIKATY,KONKURENCYJNE CENY. SZUKAM PRACY STALEJ LUB ZLECEN KINGSTON I OKOLICE. Mlody, bez nalogow. tel.07952370163

AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.PolishExpress.co.uk/ogloszenia

KURSY NA WÓZKI WIDŁOWE Z MBT TRAINING. POLSKI INSTRUKTORANGIELSKA LICENCJA. Wymiana licencji z polskiej na angielską. Tel. 0 777 327 1883 od pon-pt w godz.818 www.mbtkursy.com

AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.PolishExpress.co.uk/ogloszenia DRIVER C1. Licence 7500 kgs multidrop. Mon-Fri 06:00-14:00 £16,000+ permanent. Woolwich SE28 0BQ. Basic spoken english needed. CV to matthew_mitchison@hotmail. com or 02088553333 Anne. KRAWCOWE. Firma z usługami krawieckimi Zipyard zatrudni na pełen etat krawcową do punktów w Maidenhead, Milton Keynes, Brentwood. Kontakt 07780086374 lub mcieluch@zipyardrecruitment.co.uk PRACA DLA DZIEWCZYN. Praca od zaraz dla dziewczyn do towarzystwa 18-25 lat, bardzo dobre wynagrodzenie, dyskretnie i pewnie, także na okres wakacyjny, Londyn i okolice, wyślij sms, a oddzwonię. Tel. 07543996222. PRACA DLA PANI. Przyjmę do pracy Panią. lat 23-39, bez nałogów, możliwość zamieszkania. Bardzo dobre warunki finansowe. Tel.+447597658961. RICKSHAW JOBS. Earn £300, £500 week.as self employment you work any time, fun, freedom, cash. Free training and machenic. Oxford Str, London. To rent rickshawcall 07718077589, willcab@london.com

BUDOWLANE. 42- letni ogólnobudowlaniec, doświadczenie w kraju i zagranicą, szuka pracy, kontakt: tel. 0048-608450665. BUDOWLANE. 56-letni murarz-płytkarz, wykształcenie zawodowe, łazienki, kominki, polbruk, dachy, ogrodzenia z cegły klinkierowej, 30 lat doświadczenia, kontakt: tel. 0048-791302941. BUDOWLANE. Szukam pracy jako pomocnik murarza na budowie. Mam uprawnienia na palnik gazowy. Bez nałogów, dyspozycyjny, z doświadczeniem, kontakt: tel. 0048-604545633. BUDOWLANE. Szukam pracy w budownictwie, posiadam 30-letnią praktykę w zawodzie. Zawód: stolarz, cieśla, wiek: 48 lat, kontakt: e-mail: cyganis@interia.pl BUDOWLANE. 53-letni ślusarz-spawacz, szuka pracy. Kurs malarz pokojowy, kontakt: tel. 0048-788796056. BUDOWLANE. Brukarz, 27 lat, 4 lata doświadczenia, rok jako niwelujący przy kanalizacji sanitarnej, średni angielski, prawo jazdy kat. B,C, wózki widłowe, kontakt: tel. 0048-783131989. ELEKTRYK. Elektryk, 17th edycja, wszystkie rodzaje instalacji, certyfikat, poszukuje ofert pracy. Tanio, szybko, solidnie, referencje. Tel. 07578166568. ELEKTRYK. Elektryk szuka pracy. Certyfikaty na nową instalację i przeróbki starej, przeglądy okresowe, commercial, wymiany fuseboardow, fire alarm, emergency alarm. Tel. 07930946697, Mirek. ELEKTRYK-HYDRAULIK. ElektrykHydraulik z 10-letnim doświadczeniem w angielskiej firmie szuka pracy. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFE, z własnymi narzędziami i vanem. Tel. 07707717053. GASTRONOMIA. 35-letni piekarzcukiernik, wykształcenie zawodowe, podejmę pracę w zawodzie, znajomość języka niemieckiego, kontakt: tel. 0048-534571473.

ZZZ PRACOWNICY CZEKAJĄ! Szukasz pracownika? Ogłoś to na www.strefa.co.uk i uzyskaj rabat na ogłoszenia w Polish Express.

OPIEKA. 50-letnia kobieta, z zawodu rolnik, wykształcenie średnie, po-

Na tych stronach znajdziesz najaktualniejsze ogłoszenia polskich i brytyjskich pracodawców szukuje pracy jako opiekunka osób starszych. Posiadam doświadczenie, j. niemiecki komun. Kontakt: tel. 0048-413511302, 0048-784111673. OPIEKA. Szukam pracy jako opiekunka osoby starszej, niepełnosprawnej, niania, gosposia, posiadam doświadczenie, referencje, prawo jazdy kat. B, kontakt: tel. 0048-608742824.

SZUKASZ PRACY? Odwiedź stronę www.strefa.co.uk, setki ogłoszeń w kategorii praca dam. Strefa.co.uk portal internetowych ogłoszeń dla Polaków mieszkających w Anglii.

dłowe, certyfikat, prawo jazdy kat. B, kontakt: tel. 0048-513122827. SPRZĄTANIE. Szukam pracy sprzątanie lub opieka w rodzinie polskiej w Hereford lub okolicy, kontakt: tel. 0044-7438299546.

OPIEKA. Szukam pracy jako opiekunka osoby starszej, bez nałogów, posiadam doświadczenie, chętnie na zastępstwo, wiek: 55 lat, zawód: technik techn. żywności i żywienia, kontakt: 0048-517982330. PLASTRARZE. Plastrarze szukają pracy. Wykonujemy plaster, bonding i tynk. Oferujemy wysoką jakość wykonania, posiadamy narzędzia i transport. Tel. 07525348994. PLASTRARZE. Plastrarze, 7 lat doświadczenia w Londynie, szukają pracy. Własne narzędzia i transport. Wysoka jakość wykonania. Tel. 07999963477 Andrzej.

Myślisz o pracy w Norwegii? Zgłoś się do nas! Poszukujemy

RÓŻNA. 52-letni blacharz samochodowy szuka pracy, wykształcenie zawodowe, długi staż, bez nałogów, także inne oferty: budowa, magazyny, fabryki, hurtownie, hotele, kontakt: tel. 0048-503021506.

Cieśli szalunkowych Cieśli konstrukcyjnych Zbrojarzy Betoniarzy Operatorów maszyn budowlanych Spawaczy

RÓŻNA. Szukam pracy jako szwaczka na szycie lekkie lub tapicerkę meblową, mam wykształcenie zawodowe, 3 lata doświadczenia, mam 43 lata, kontakt: tel. 0048-694890572, 0048-502509336. RÓŻNA. Para szuka pracy, 43-45 lat, wykształcenie średnie, od zaraz, na dłużej, zbiory, fabryki, szklarnie, produkcja, pakowanie oraz inne propozycje, kontakt: tel. 0048-514568438.

       

Kontakt

RÓŻNA. 35-letni piekarz szuka pracy. Wykształcenie zawodowe, malarz, obsługa maszyn stolarskich, drobne prace remontowo-budowlane, kontakt: tel. 0048-669353408.

 

+48 24 262 74 52

Rekrutacja

Oferujemy

www.workshop.pl

RÓŻNA. 45-letni kierowca-operator, wykształcenie średnie, uprawnienia - walce drogowe - ładowarki 5m3, prawo jazdy kat. A, B, C, D, E, kontakt: tel. 0048-512284989.



t Pracę w norweskich firmach u sprawdzonych klientów. t Konkurencyjne warunki zatrudnienia. t Terminowe wypłaty. t Opiekę konsultantów, pomoc w dopełnianiu formalności.

RÓŻNA. 49-letni górnik, wykształcenie zawodowe, szuka pracy. Kontakt: tel. 0048-795960913. RÓŻNA. 39-letni ślusarz-mechanik, wykształcenie średnie, złota rączka, podejmie każdą pracę, jestem rzetelny, pracowity, gwarantuję 100% zadowolenia z powierzonej pracy, kontakt: tel. 0048-781399449.

Oczekujemy t Znajomości języka norweskiego lub angielskiego. t Minimum 3-letniego, udokumentowanego doświadczenia w zawodzie.

RÓŻNA. 53-letni tokarz-strugacz, wykszt. zawodowe, uprawnienia na wózki siłowe, platformowe, walce drogowe, złota rączka dom-ogród-samochódopieka, kontakt: tel. 0048-721438184. RÓŻNA. Szukam pracy, mam 28 lat, pracuję na skupie metali kolorowych, doświadczenie - przy szkleniu okien, uprawnienia na wózki wi-

Workshop Bemanning – Twój norweski pracodawca!

UWAGA! Ogłoszenia reklamujące działalność usługową i handlową nie mogą być zamieszczane jako drobne! Prosimy o zamieszczanie ich jako ramkowe.

OGŁOSZENIA & KATALOG FIRM

Zamów ogłoszenie w Polish Express!

Przez internet

www.PolishExpress.co.uk

Przez telefon

020 3026 6550 wewn. 7024

PRACA

Kupisz więcej niż 1 edycję i taniej niż SMS-em.

ogłoszenie drobne

ogłoszenie ramkowe

WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW. Rachunki wliczone, depozyt. Tel. 078123456

WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW. Rachunki wliczone, depozyt. Tel. 078123456

ogłoszenie graficzne

81616

Wyślij SMS-a na numer 81616 o treści: PE spacja TREŚĆ OGŁOSZENIA (pamiętaj o umieszczeniu tel. kontaktowego).

Przykładowy SMS z ogłoszeniem: PE BARKING. Wynajmę pokój 2-osobowy za 100 funtów. Rachunki wliczone, depozyt. Tel. 078123456 O G Ł O S Z E N I A

O N L I N E

Ogłoszenia kupione do poniedziałku godz. 16.00 ukażą się w piątkowym wydaniu.

?

Przez SMS

Masz problem z zamieszczeniem ogłoszenia: • drobnego? Zadzwoń pod numer 0208 12 358 45 lub napisz na adres drobne@zethamedia.com • ramkowego lub graficznego? Zadzwoń pod numer 020 3026 6550 wewn. 7024 lub napisz na adres uslugi@zethamedia.com

Tylko ogłoszenie drobne

WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW. Rachunki wliczone, depozyt. Tel. 078123456

Koszt SMS-a £5. Liczba znaków w SMS-ie nie może przekroczyć 160 (wraz ze spacjami, bez polskich znaków). SMS-y dłuższe niż 160 znaków są automatycznie skracane. Ogłoszenia do następnego wydania przyjmowane są do poniedziałku do godz. 16.00. Otrzymanie potwierdzenia z informacją o pobraniu opłaty jest gwarancją umieszczenia ogłoszenia. Ogłoszenia o charakterze erotycznym nie zostaną opublikowane.

Redakcja w szczególnych wypadkach (np. ogłoszenia, które narusza zasadę ochrony prywatności), zastrzega sobie prawo do udostępnienia osobie trzeciej numeru telefonu, z którego ogłoszenie zostało wysłane oraz do niepublikowania ogłoszenia.

38


E ITO Kancelaria

;PTUBĂ‘EZTUSZCVUPSFNGJSNZ7*7"4"/

Kancelaria Lexito pomaga poszkodowanym w wypadkach na terenie większości krajów Europy. Obecnie wprowadzając na rynek brytyjski usługi odszkodowawcze i prawne o brytyjskich standardach szukamy: Kancelaria

E ITO

.BNZQSPEVLUZUBLJFKBL OBUVSBMOFPMFKLJFUFSZD[OF LSFNZMFD[OJD[F  QSPGFTKPOBMOFLPTNFUZLJ XJUBNJOZJLPNQMFLTZNJOFSBMOF EMBDB“FKSPE[JOZPSB[XJFMFJOOZDI

Dyrektor ds. Sieci Handlowych Miejsce pracy: Cała Wielka Brytania

+FTUUP|XJFUOBPLB[KBEPQPTJBEBOJBX“BTOFKGJSNZJPSHBOJ[PXBOJBTXFHPD[BTVJÂ&#x;ZDJB

OGĹ OSZEĹƒ

Looking for Polish employees? Look no further! Advertise here!

Zadzwoń: 020 3026 6550 wejdź na www.PolishExpress.co.uk

E ITO

GĹ‚Ăłwne zadania Dyrektora: • Budowa placĂłwek partnerskich • Budowa zespoĹ‚u sprzedaĹźowego Kancelaria • Wyznaczanie i realizacja ustalonych targetĂłw • ZarzÄ…dzanie i szkolenie grupy przedstawicieli • Planowanie i rozliczanie pracy przedstawicieli • Koordynowanie i monitorowanie realizacji zadaĹ„ • PoĹ›redniczenie w zawieraniu umĂłw • Reprezentacja Kancelarii Lexito w kontaktach z Klientami Kancelaria • Kompleksowa opieka nad Klientem w trakcie prowadzenia postÄ™powania odszkodowawczego • Motywowanie oraz kontrola pracy przedstawicieli handlowych Od naszego kandydata wymagamy: • OdpowiedzialnoĹ›ci i zaangaĹźowania • KomunikatywnoĹ›ci, otwartoĹ›ci, Ĺ‚atwoĹ›ci nawiÄ…zywania kontaktĂłw z klientami • Dobrej organizacji pracy i starannoĹ›ci w dziaĹ‚aniach • DoĹ›wiadczenia popartego udokumentowanymi sukcesami w zarzÄ…dzaniu zespoĹ‚em handlowym z branĹźy odszkodowawczej, windykacyjnej czy ubezpieczeniowej • Entuzjazmu i wytrwaĹ‚oĹ›ci w dÄ…Ĺźeniu do celu • UmiejÄ™tnoĹ›ci obsĹ‚ugi pakietu MS OfďŹ ce oraz pĹ‚ynnego poruszania siÄ™ w sieci internetowej • DyspozycyjnoĹ›ci, odpornoĹ›ci na stres • WyksztaĹ‚cenia minimum Ĺ›redniego • Prawa jazdy kat. B

E ITO

Naszym kandydatom oferujemy: • Motywacyjny system wynagrodzeĹ„ uzaleĹźniony od wynikĂłw pracy • Duşą samodzielność i swobodÄ™ w planowaniu i organizacji pracy • Premie ďŹ nansowe i rzeczowe • OpiekÄ™ merytorycznÄ… i organizacyjnÄ… ze strony doĹ›wiadczonej kadry • System szkoleĹ„ i moĹźliwoĹ›ci rozwoju zawodowego poprzez jasnÄ… Ĺ›cieĹźkÄ™ kariery

OGĹ OSZENIA ONLINE

CV wraz ze zdjęciemi prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@lexito.pl

4YDECYDUJESZ ILEPÂŒACISZ ZAMINUTĂƒDO0OLSKI |ADUJESZKONTO3-3†EM IROZMAWIASZILECHCESZ

Polska tel. domowy

1 2

£10 kredytu Wyślij MAMA na 65656

.70

(koszt ÂŁ10 + std.SMS)

pence/min

£5 kredytu Wyślij MAMA na 81616

.00

(koszt ÂŁ5 + std.SMS)

pence/min

-(=<.$ /(71,(.856< DLA O IG SK EL ANGI =$3,6= 1$672/$7.2:  6,(-8=7(5$=

% ]QLĤNL

=WĂźUHNODPĂź30

(polska infolinia) TEL: 020 8869 0910

GO! 1$8&=6,Ä&#x2026;ANGIELSKIE

,.$&-(

32'1,(Ä&#x2014;6:2-(.:$/,)

ersacje - IELTS

Kursy j. angielskiego - konw

Katherine & Kingâ&#x20AC;&#x2122;s College of London *UHHQIRUG5RDG+DUURZ+$4) www.kkcl.org.uk | info@kkcl.org.uk C 100

M 75

Y 0

C 100

M 75

Y 0

C 37

M 25

Y 18

C 100

M 86.67

Y 32.94

C 0

M 20

Y 100

Polska komĂłrka

5 7

.90

pence/min

.00

pence/min

2. ZadzwoĹ&#x201E;

T-TALK

Wybierz 0370 041 0040* i postÄ&#x2122;puj zgodnie z instrukcjÄ&#x2026; operatora. ProszÄ&#x2122; nie wybieraÄ&#x2021; ponownie.

T&Cs: Ask bill payerâ&#x20AC;&#x2122;s permission before using the service. SMS costs ÂŁ5 or ÂŁ10 + standard sms. Calls billed per minute, include VAT & apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered, please replace the handset after a short period if your calls are engaged or unanswered. Connection fee varies between 0p & 25p depending on the destination. Calls to 03 number cost standard rate to a landline and can be used as part of the bundled minutes. To ensure that your call is not disconnected, we will automatically top-up your T-Talk account with the initial top-up amount when you will have 3 minutes talk time remaining. To cancel Automatic Top-up feature, text AUTOOFF to 81616. Credit expires 90 days from the last top-up. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at 18.4.2012. This service is provided by Auracall Ltd.

Centrum szkoleniowe Luca Engineering Kursy Gazowe - Gas Safe Kursy Elektryczne Kursy -Water Regulations Kursy - Unvented Systems â&#x20AC;&#x153;Megafloâ&#x20AC;? ZAJÄ&#x2DC;CIA I EGZAMINY W NASZYM OĹ&#x161;RODKU POLSCY INSTRUKTORZY ZAJÄ&#x2DC;CIA W WEEKENDY

Tel 020 3384 7056 info@luca-engineering.co.uk www.luca-engineering.co.uk

K 50

SPRAWDĹš JAK DOBRZE DZIAĹ A REKLAMA W POLISH EXPRESS K 50 K 0

OPACITY 70%

K 49

OPACITY 85%

K 15

WestEast Design & Print 295 King Street London W6 9NH

Setki klientĂłw, ktĂłrzy reklamujÄ&#x2026; siÄ&#x2122; z nami co tydzieĹ&#x201E; to juĹź wie! ZadzwoĹ&#x201E; 020 3026 6550 Designer: Jennifer Yen Company: Katherine & Kingâ&#x20AC;&#x2122;s College

39

PRACA

U nas zawsze do peĹ&#x201A;na!

Numer referencyjny: DYREKTOR/POLISHEXPRESS

KURSY I SZKOLENIA

     WJWBTBOHC!HNBJMDPN XXXWJWBTBOJOGPDPVL

1. DoĹ&#x201A;aduj

39


40

MIESZKANIE WYNAJMĘ

POTRZEBUJESZ POMOCY W ZNALEZIENIU MIESZKANIA? Pomagamy w znalezieniu 1- 2-3 i 4 Bedroom. Załatwiamy formalności oraz spełniamy wymagania agencji. info@gmandk. com Tel.44 20 3151 2590 AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.PolishExpress.co.uk/ogloszenia MANOR HOUSE. Duży podwójny pokój, świeżo po remoncie, w pełni umeblowany, idealny dla pary, 5 min. od metra. £140pw+rachunki wliczone. Justyna, tel. 07835459928. MORDEN SM4 6HR. Małe studio, pokój z aneksem kuchennym + łazienka. Idealne dla jednej osoby. £160/tydz.

rachunki wliczone + 2 tyg. depozyt. 15 min. do metra. Tel. 07979071653.

w kaflach, idealne dla pary. Cena £173/pw + elektryka. Justyna, tel. 07835459928.

NORTHWOOD HILLS. Piękne, nowe studio flaty, naprzeciwko stacji metra, okna pcv, drewniana podłoga, naprawdę warto! £173/ pw plus elektryka. Mariusz, tel. 07540800108.

WOOD GREEN. Mam do wynajęcia dwa podwójne pokoje na Wood Green, w pełni umeblowanym domu z dużym ogrodem. Zainteresowanych proszę o kontakt: 07581052451. Dziękuję, Grzegorz.

RUISLIP. Wynajmę pokój 1-osobowy niedaleko stacji South Ruislip. Internet, ogród. Darek, tel. 07960532090. SEVEN SISTERS. Polecam małe studio flat z aneksem kuchennym, idealne dla jednej osoby. £150/tydz. + wszystkie rachunki wliczone. Mariusz, tel. 07540800108. SOUTH HARROW. Jedynka dla spokojnej osoby, internet, ogród. Rachunki wliczone. Dla osoby bez nałogów. 2-tygodniowy depozyt. Cena £80/tydz. Tel. 07891168238. STOCKWELL. Tylko 1 minuta od metra! Duży pokój do wynajęcia dla dwóch spokojnych, pracujących osób, lub dla pary. Dobre warunki. Spokojnie, schludnie, internet. Tel. 07876153030.

WOOD GREEN. Studio flat z oddzielną kuchnią, laminowana podłoga, blisko metra, w pełni umeblowane, dostęp do ogrodu. £185pw+c/ tax i elektr. Mariusz, tel. 07540800108. WOOD GREEN. Ładne, czyste studio flat z aneksem kuchennym, 10 min. od metra (pieszo), okna pcv, drewniana podłoga, £173pw + rachunki wliczone. Justyna 07835459928.

MIESZKANIE SZUKAM SZUKASZ MIESZKANIA? Odwiedź stronę www.strefa.co.uk, setki ogłoszeń w kategorii wynajmę mieszkanie. Strefa. co.uk - portal internetowych ogłoszeń dla Polaków mieszkających w Anglii.

TURNPIKE LANE. Polecam studio z aneksem, 10 minut od metra, jasny, duży pokój, łazienka

Krystian: 07931720947 Karina: 07917455689

MIESZKANIA I DOMY DO WYNAJĘCIA STUDIO FLAT SEVEN SISTERS, dla 2 osób, po generalnym remoncie. Oddzielna kuchnia. Dostępne od zaraz. Czynsz £750 p/m plus prąd i Council Tax.

1 BED FLAT WOOD GREEN, parter, ogród, 2 min do stacji metra, dostępny od końca Lipca. Czynsz £1075 p/m, wszystkie rachunki wliczone.

2 BED FLAT TURNPIKE LANE, 1 piętro, możliwość dostępu do ogrodu, dostępny od zaraz. Czynsz £1100 p/m + rachunki.

Godziny otwarcia: Pon-Pt: 9.30 – 19.00, Sobota: 10.00 – 16.00

WWW.INTER-PROPERTY.CO.UK

228-230 HIGH ROAD, LONDON N22 8HH TEL. 02088883231

NIERUCHOMOŚCI

Masz mieszkanie do wynajęcia? Ogłoś to tutaj!

Zadzwoń: 020 3026 6550 wejdź na www.PolishExpress.co.uk Miałeś wypadek? Zwolnili Cię z pracy? Należy Ci się odszkodowanie!

Patrick Gordon Nie czekaj! Zadzwoń już teraz 020 3318 4625

OPTIMAL DIRECT INSURANCE COMPANY

PRAWO I FINANSE

z nami jeździsz najtaniej

UBEZPIECZENIA OBSŁUGA PRAWNA Kupno i sprzedaż nieruchomości Testamenty i sprawy spadkowe Prawo •Handlowe i ubezpieczeniowe •Pracy •Odszkodowania powypadkowe •Rodzinne

H. LAWRENCE & CO (Solicitors) 020 7267 6184

Regulated by the Solicitors Regulation Authority SRA number 75065

Kup tanie ubezpieczenie i odbierz prezent!

TO DZIAŁA TAKIE OGŁOSZENIE GRAFICZNE ZAMÓWISZ JUŻ ZA £17 NA WWW.POLISHEXPRESS.CO.UK/OGLOSZENIA

t 10% taniej przez internet t gwarancja pomocy w 30 minut t obsługa klienta od 8.00 do 18.30 t taniej nawet o £132

t Samochodów osobowych t Samochodów dostawczych t Motocykli

Wejdź na: www.optimaldirect.co.uk

40


MIAĹ EĹ&#x161;

41

odszkodowania centrum

WYPADEK SprawdĹş, jak duĹźe odszkodowanie Ci siÄ&#x2122; naleĹźy

Tel. 020 3318 4623 Kom./SMS: 078 22 111 222

Uzyskujemy odszkodowania po wypadkach na terenie caĹ&#x201A;ej Wielkiej Brytanii. DziaĹ&#x201A;amy na rynku od 2003 roku. KaĹźdego dnia 5 naszych klientĂłw otrzymuje odszkodowanie.

NaleĹźy Ci siÄ&#x2122;

odszkodowanie

pon. - pt. 8.00 -18.30, sob. 8.00 -16.30

www.odszkodowania.co.uk

DojeĹźdĹźamy do klientĂłw w caĹ&#x201A;ej Anglii!

.IEMARTWSIĂ&#x192; JEuLINIEZNASZANGIELSKIEGO "Ă&#x192;DĂ&#x192;4WOIMTÂ&#x152;UMACZEM DORADCÂ&#x2019;IKSIĂ&#x192;GOWÂ&#x2019; 0OMOGĂ&#x192;Â&#x2020;ZAWALCZĂ&#x192;Â&#x2020;NAPISZĂ&#x192;Â&#x2020;DOJADĂ&#x192;

ASTON ROSE LAW GROUP

0207 849 6984 078 0300 6502 077 0470 6535

info@astonroselaw.com www.astonroselaw.com

ODSZKODOWANIA POWYPADKOWE - wypadki w pracy, drogowe, pobicia, nieszczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;liwe zdarzenia PRAWO PRACY - zwolnienia, naruszanie praw pracowniczych PRAWO IMIGRACYJNE - rezydentura, obywatelstwo, deportacje PRAWO POLSKIE I MIÄ&#x2DC;DZYNARODOWE

4YTYLKOZADZWOĂ&#x160;

 "IURO3500/24Â&#x2020;)WONA

Profesjonalna obsĹ&#x201A;uga w jÄ&#x2122;zyku polskim! ASTON ROSE LAW GROUP 1st Floor Holborn Gate, 330 High Holborn, London WC1V 7QT

0OLEÂżMNIE AZAPÂ&#x152;ACISZMNIEJZAPOJEDYNCZÂ&#x2019;USÂ&#x152;UGĂ&#x192;

Guney Clark & Ryan Solicitors

K A N C E L A R I A P R AW N A Kontakt: tel: 020 7275 7788 mob: 078 0300 6506

NO WIN NO FEE

This ďŹ rm is regulated by the Ministry of Justice in respect of regulated claims management activities (CRM27480). Registered with OISC (F201100234).

â&#x20AC;˘ 24 GODZ REPREZENTACJA NA POSTERUNKU POLICJI â&#x20AC;˘ PRAWO KARNE â&#x20AC;&#x201C; ekstradycje, wykroczenia drogowe, powaĹźne przestÄ&#x2122;pstwa

â&#x20AC;˘ PRAWO RODZINNE

â&#x20AC;&#x201C; rozwody, separacje, kontakty z dzieÄ&#x2021;mi

58 Green Lanes London N16 9NH Email: info@guneyclarkryan.com www.guneyclarkryan.com

â&#x20AC;˘ PRAWO IMIGRACYJNE

â&#x20AC;&#x201C; rezydentura, obywatelstwo, deportacje

â&#x20AC;˘ POSTÄ&#x2DC;POWANIE CYWILNE

â&#x20AC;&#x201C; spory, odzyskiwanie dĹ&#x201A;ugĂłw, postÄ&#x2122;powanie sÄ&#x2122;dowe

Jak sÄ&#x2026;dzisz, ile banki zarabiajÄ&#x2026; na Twojej niewiedzy?

ÂŁ987.43

$ZWOĂ&#x160; TANIODO0OLSKI ZESTACJONARNEGO 7YBIERZNUMERDOSTĂ&#x192;POWY PO USÂ&#x152;YSZENIUOPERATORA WYBIERZNUÂ&#x2020; MERDOCELOWYZMIĂ&#x192;DZYNARODOWYM PREFIXEMIZAKOĂ&#x160;CZ

.AKOMĂ&#x152;RKĂ&#x192;PMIN  .ASTACJONARNYPMIN 

41

T&Cs: Ask the bill payerâ&#x20AC;&#x2122;s permission before using the service. Calls are charged per minute & include VAT. Charges apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered. Please replace the handset after a short period if the calls are engaged or unanswered. BT call setup fee applies. Cost of calls from non BT operators & mobiles may vary. Check with your operator. Calls to Poland mobile networks other than Orange, T-Mobile and Plus GSM will be charged at 20p/min. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at time of publishing 25/05/2012. This service is provided by Auracall Ltd.

Tyle Ĺ&#x203A;rednio odzyskujemy dla kaĹźdego z naszych klientĂłw

Czy kiedykolwiek zaciÄ&#x2026;gnÄ&#x2026;Ĺ&#x201A;eĹ&#x203A; lub wciÄ&#x2026;Ĺź spĹ&#x201A;acasz: â&#x20AC;˘ poĹźyczkÄ&#x2122; â&#x20AC;˘ kredyt hipoteczny â&#x20AC;˘ pĹ&#x201A;aciĹ&#x201A;eĹ&#x203A; w ratach za samochĂłd, lodĂłwkÄ&#x2122;, czy inny sprzÄ&#x2122;t â&#x20AC;˘ uĹźywaĹ&#x201A;eĹ&#x203A; karty kredytowej JeĹ&#x203A;li tak, to prawdopodobnie pĹ&#x201A;aciĹ&#x201A;eĹ&#x203A; niesĹ&#x201A;uszne ubezpieczenie PPI.

ZadzwoĹ&#x201E; do polskiego konsultanta

020 3318 4628

NiewaĹźne, Ĺźe podpisaĹ&#x201A;eĹ&#x203A; kontrakt z instytucjÄ&#x2026; ďŹ nansowÄ&#x2026;. Nie jest teĹź istotne, Ĺźe pracowaĹ&#x201A;eĹ&#x203A; na umowÄ&#x2122; o pracÄ&#x2122; czy byĹ&#x201A;eĹ&#x203A; self-employed. My moĹźemy Ci pomĂłc w odzyskaniu nadpĹ&#x201A;aconego ubezpieczenia i wywalczymy dla Ciebie rekompensatÄ&#x2122;.

PRAWO I FINANSE

This ďŹ rm is regulated by the Solicitors Regulation Authority


42

TM

Beauty and Health Corporation

UK

www.twickenhamlaserclinic.co.uk Ĺ&#x161;Ä&#x2020; NOWO

â&#x20AC;˘Lasery medyczne â&#x20AC;&#x17E;Gold Standardâ&#x20AC;? - usuwanie i leczenie owĹ&#x201A;osienia,

Obslugujemy Londyn i cala Anglie

przebarwieĹ&#x201E;, pigmentacji, trÄ&#x2026;dziku rozowatego, naczynek, naczyniakĂłw... â&#x20AC;˘Lifting twarzy bez skalpela - zabieg CACI

Realizacja zamĂłwienia w 24h

â&#x20AC;˘Usuwanie zmian skĂłrnych tj: pieprzyki, wĹ&#x201A;Ăłkniaki, rubinki, prosaki... â&#x20AC;˘Dermaroller

Darmowa wysylka powyzej ÂŁ200

â&#x20AC;˘Micropigmentacja medyczna (wypeĹ&#x201A;nianie, odbudowa, kamuďŹ&#x201A;arz)

Zostan konsultantem Tiande

Radiance of Beauty

Sprawdz ile mozesz z nami zarobic

Sklep on-line dla klientĂłw www.shop-tiandeuk.co.uk

www.tiandeuk.co.uk info@tiandeuk.co.uk tel. 0741 5252 388

DZIEĹ&#x192; OTWARTY W SZKOLE URODY.ZNIĹťKI NA WSZYSTKIE KURSY ORAZ PROFESJONALNE PRODUKTY DO PAZNOKCI I RZÄ&#x2DC;S 50%.NAJLEPSZY OĹ&#x161;RODEK SZKOLENIOWY W UK 2013. WWW. MARGARITABELSKA.COM

TO DZIAĹ A TAKIE OGĹ OSZENIE GRAFICZNE ZAMĂ&#x201C;WISZ JUĹť ZA ÂŁ17 NA

WWW.POLISHEXPRESS.CO.UK/OGLOSZENIA

â&#x20AC;˘MakÄłaĹź permanentny | Korekta â&#x20AC;˘Microdermabrazjia LED â&#x20AC;˘Kwasy na blizny, trÄ&#x2026;dzik, zmarszczki â&#x20AC;˘Green Peel i wiele innych

Ĺ&#x161;rednia CzÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; CiaĹ&#x201A;a (6 sesji laserowego usuwania owĹ&#x201A;osienia)

Rewolucja na zmarszczki, twarz, oczy, Ĺźuchwa Kup 8 + 2 gratis

MakÄłaĹź Permanentny 10% rabatu

Maple Leaf Pharmacy tel. 020 8255 9667, 07817 266 431 (E.Lipska,E.Rutkowska) 20 The Green www.facebook.com/TLClinic Twickenham TW2 5AB www.twitter.com/TLClinic1

Rok zaĹ&#x201A;oĹźenia 2000 ď&#x201A;&#x2020;Naprawy Naprawy protez na poczekaniu ď&#x201A;&#x2020;Protezy szkieletowe ď&#x201A;&#x2020;Protezy elastyczne ď&#x201A;&#x2020;Protezy akrylowe Radko Dental Professional technik dentystyczny Radoslaw Lorenz-Dobuch

324 Bensham Lane Thornton Heath CR7 7EQ Surrey (okolice Croydon)

godziny otwarcia: od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku od 8 00 do 17 00 moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wizyt w sobotÄ&#x2122;

MASZ PROBLEM Z PICIEM?

tel.02082398862 Kup takÄ&#x2026; reklamÄ&#x2122; i zdobÄ&#x2026;dĹş nowych klientĂłw! ZadzwoĹ&#x201E; 020 3026 6550

ANONIMOWI ALKOHOLICY MOGÄ&#x201E; CI POMĂ&#x201C;C. ZADZWOĹ&#x192; LUB NAPISZ sob.- niedz. 17-21

(poza tymi godzinami nagraj imie i numer telefonu, a skontaktujemy siÄ&#x2122; z TobÄ&#x2026; w ciÄ&#x2026;gu 48h)

czne i g o l mato o t s i g u Ĺ&#x201A; wo o h Wszystkie us c a MiĹ&#x201A;o i f

E-mail: pik.aa@london.com www.aa-pik-wielkabrytania.org.pl

4,65&$;/"10.0$ 4,65&$;/"10.0$

8-&$;&/*6"-,0)0-*;.6 8-&$;&/*6"-,0)0-*;.6 %&509 &41&3"%&509 &41&3"ZDROWIE I URODA

ÂŁ400

â&#x20AC;˘Usuwnaie TatuaĹźy

60% rabatu

Laserowe Usuwanie Naczynek, TrÄ&#x2026;dzika...

Laserowa Klinika oferuje zabiegi z zakresu:

Centrum dystrybucyjne Londyn

Tel.: 020 7278 4159

LASER do skĂłry wraĹźliwej, naczyka, róşne typy trÄ&#x2026;dzika...

5&- 5&-

XXXBBQPNPDDPVLJOGP!BBQPNPDDPVL XXXBBQPNPDDPVLJOGP!BBQPNPDDPVL

To jest miejsce na TwojÄ&#x2026; reklamÄ&#x2122;!

Tel. 020 3026 6550

NO SMOKING CLUB

NSC

LASEROWE LECZENIE PALENIA

RZUÄ&#x2020; PALENIE I ZARĂ&#x201C;B ÂŁ10.000 Wiecej informacji na stronie internetowej.

www.nsclub.co.uk

info@nsclub.co.uk tel: 075 7294 0848 or 079 6576 2154 42


43

BLASCO COURIER & TRANSPORT

Domino – Trans

Transport PL−UK−PL

53"/410351"$;&,t503&# 8"-*;&,t803,»8t"(% 357t.0503»8t308&3»8 80'&3$*&,"350/:t5"ƴ.: ,-&+Ƌ$&t'0-*&453&5$)

Transport Aut: 2000 - 2500 zł

t PACZKA DO 10KG - £10 WYMIARY A+B+C=150CM

t PALETY, PRZEPROWADZKI OD £150 t OPŁATA ZA PRZYJAZD £5

Anglia 075 963 04949 Polska 032 746 0092 %08"-*;&, 503&# 1",6/,»8%0-*$;".:b Do przesyłek z Polski proszę doliczyc £5 43

tel. Anglia 075 963 04949

Tel. 536 400 553

+44 776 90 93 134

TRANSPORT

WYMIARY A+B+C=175CM

Promocja nie dotyczy paczek poniżej 10 kg

t PACZKA DO 30KG - £15


44

Man & Veasn ser vic

OD £15 ZA OSOBĘ

.co.uk s l a v o m e www.vor 25

t Prices star

NA LOTNISKA

LONDYN 24/7

i k z d a w Przepisrh o gl

Polish-En gl 4081 41 Call 07917 96 409 or 077693

TRANSPORT

from £ per hour

Ryszard: 07928389975

Transport Polska

Anglia

TRANSPORT

tel uk: 07900907483 od 9 - 22 02032397483 od 8 - 16 POLSKA

(+48) 76 722 58 80 (+48) 793 001 081

ANGLIA

(+44) 0208 123 3800

info@eagletrans.eu www.eagletrans.eu

tel pl: 0609687821 od 8 - 17 632716325 od 8 - 17

www.kaz-courier.com 44


45

EAGLE TRANSPORT _________________ ___ Nieprzerwanie od

Eagle Transport to

rzetelność i zaufanie ze strony klientów, na które zapracowaliśmy od początku powstania firmy w 1951 roku i pracujemy nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

1951 roku

PL +48 62 769 5995

020 7286 9485 020 7266 5525 office@eagletransport.co.uk

www.eagletransport.co.uk

EXPRESS BUS PODKARPACIE PRZEWÓZ OSÓB, PACZEK SAMOCHODÓW, MOTOCYKLI I QUADÓW

WYJAZD Z POLSKI:

PIĄTEK Z DOMU KLIENTA TEL.KOM.: 662 027 622 696 007 725

WYJAZD Z ANGLII:

NIEDZIELA Z DOMU KLIENTA TEL.KOM.: 07511 413 199 07593 006 033

POLSKA NIEMCY HOLANDIA BELGIA FRANCJA ANGLIA

LOTNISKA

100%

gwara

ncji

Transport na lotniska 24/7 Szybko, Tanio, Bezpiecznie, Zawsze na czas Tel. 077

88 77 88 53

www.polishminicablondon.com

PRZEPROWADZKI. Przeprowadzki na terenie UK. TRANSPORT do Polski oraz z Polski. Telefon: 07514140949.

LOTNISKA VAN 9-OSOBOWY, LICENCJA PCO I PRZEPROWADZKI – NAJWIĘKSZY VAN UBEZPIECZENIE, ODPOWIEDZIALNY KIEROWCA, TANIO TEL. 00447985600960

TO DZIAŁA TAKIE OGŁOSZENIE GRAFICZNE ZAMÓWISZ JUŻ ZA £17 NA WWW.POLISHEXPRESS.CO.UK/OGLOSZENIA

TO DZIAŁA WWW.POLISHEXPRESS.CO.UK/OGLOSZENIA

VOLKSWAGEN FOX . Sprzedam Volkswagen Fox 1.4 benzyna, 2008, mileage 48000, service history, 2 właściciel, stan idealny, tani w utrzymaniu. MOT March 2014, tax Sept 2013. Cena £3200.00. Slough, Magda 07731304602.

U nas zawsze do pełna!

Paczki Polska-Anglia

OGŁOSZEŃ

Szybko i solidnie

Przewozisz paczki do Polski? Zamów taką reklamę już dziś! 45

Zadzwoń tel. 020 3026 6550

O G Ł O S Z E N I A

O N L I N E

AUTO-MOTO / TRANSPORT

TAKIE OGŁOSZENIE GRAFICZNE ZAMÓWISZ JUŻ ZA £17 NA


SKUP ZŁOMU

46

W LONDYNIE

SKUPUJEMY METALE KOLOROWE I ZŁOM Cena uzgodniona wcześniej nie podlega obniżeniu!!!

•Dojazd do klienta• •Skupujemy każdą ilość•Każdy klient jest dla nas ważny•Ważymy tylko na wagach elektronicznych•

Miedź £4,00 - £4,60 Mosiądz £2,00 - £2,60 Kable £0,80 - £2,00 Ołów £0,70 - £1,10 Aluminium £0,50 - £1,00 Nierdzewka £0,80 - £1,20 Złom stalowy £120 tona

•dojazd do klienta •skupujemy każdą ilość •klient jest dla nas najważniekszy •ważymy tylko na wagach elektronicznych

Skupujemy wszystkie auta!!! Załatwiamy formalności DVLA!!! Obsługujemy cały Londyn i UK!!!

07768881248

*Ceny mogą ulec zmianie ze względu na notowania giełdowe

*Podana cena może ulec zmianie w zależnosci od notowań giełdowych danego surowca

20 Mill Plat Avenue, Isleworth TW7 6RD Płacimy gotówką na określonych warunkach.

077 593 82 003 Skupujemy stal i katalizatory

Skup

metali

kolo

ro

wych

SKUP ZŁOMU I METALI

SKUP ZŁOMU Miedź 4,00-4,60 Mosiądz 2,00-2,60 Kabel 0,80-2,00 Ołów 0,70-1,10 Aluminium 0,50- 1,00 Nierdzewna 0,80-1,20 Złom stalowy 120 tona Dojazd do klienta, skupujemy każdą ilość, ważymy wagami elektronicznymi.

07523337970 46


AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.PolishExpress.co.uk/ogloszenia LAPTOP IBM. 1.8ghz, pam. 2gb, dysk 100gb. Wi-Fi. nagr. DVD. Stan bdb. £110. Komputer DELL C2Duo 3ghz. pam. 3gb.dysk 250gb. DVD. win. XP-PL. £100. Tel. 07593298590. TYTOŃ. DOBRY POLSKI SPRZEDAM. Proszę dzwonić po więcej info, jak nie odbieram proszę wysłać wiadomość a na pewno oddzwonię! Wysyłka kurierem na całe UK! Grzegorz, tel. 07531078354. VIAGRA I CIALIS. 4tabl.-£20, 20tabl.£70, Kamagra, Super P-Force - tabletki 2w1 -(Viagra+Środek opóźniający) cały Londyn. Tel. 07720629062.

INNE USŁUGI

WYSPRZEDAJĘ. Sex Spreje wstrzymujące wytrysk, 100% skuteczności, dla mężczyzn spragnionych długich doznań 30. Mam org-Viagrę 4 tab.20£, Kamagra4-10£V-Tada5 tab.20£ działa 36H. Tel. 07585212050.

TO DZIAŁA

Nasi czytelnicy co tydzień wysyłają tysiące paczek do Polski! Upewnij się, że znają Twoją firmę! Ogłoszenia i reklamy dla firm kupisz na www.PolishExpress. co.uk/ogloszenia

TAKIE OGŁOSZENIE GRAFICZNE ZAMÓWISZ JUŻ ZA £17 NA WWW.POLISHEXPRESS.CO.UK/OGLOSZENIA

FREE STUDIES. Free studies at London colleges. Subjects: IT, business, Tourism, Social Care, Law, Hospitality, Arts, Photography and others.info@solutions4life.org; 07867945949.English or Russian only. OGŁOSZENIA DROBNE, ZAMIEŚĆ 24/7 POPRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ WWW. POLISHEXPRESS.CO.UK. Zamów cztery ogłoszenia, piąte otrzymasz za darmo. OKAZJA!. WWW.TOPVALUEBOUTIQUE. CO.UK -sklep internetowy z nowymi rzeczami dla kobiet i dzieci (Monsoon, Zara, Disney, Next...) co tydzień nowa dostawa, zniżki nawet do 90% Zapraszamy. WRÓŻKA SAMIRA. Wróżka Samira wróży z kart tarota i z ręki. Przepowie twoją przyszłość i powie coś o przeszlości. Wskaże ci szczęśliwą gwiazdę, zdejmie złe fatum. Tel. 07741375271.

47

JĘZYK POLSKI - KOREPETYCJE. Nie masz możliwości posyłania dziecka do Polskiej Szkoły Sobotniej, a nie chcesz, by traciło kontakt z językiem ojczystym? Dyplomowana polonistka (Uniwersytet Opolski) z doświadczeniem w pracy pedagogicznej w Polsce i UK udzieli korepetycji z języka polskiego. Agnieszka - 07767989770

QUALITY DRIVING ACADEMY - NAUKA JAZDY PO POLSKU OFERUJEMY: - KURSY NA PRAWO JAZDY - KURSY NA INSTRUKTORA ADI - PASS PLUS TERENY GREATER MANCHESTER TEL. 07902000491, www.qdrivingacademy.co.uk

SPRAWDŹ JAK DOBRZE DZIAŁA REKLAMA W POLISH EXPRESS

Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! Zadzwoń 020 3026 6550

TO DZIAŁA

SPRZEDAM / INNE USŁUGI

SPRZEDAM

A&W Rubbish Clearance

WYWÓZ ŚMIECI ZABIERAMY WIĘCEJ NIŻ SKIP!

077 4532 8335

Mob: 07456 633 424

• WYWÓZ ŚMIECI • PRZYJAZNY I CZYSTY SERWIS • KAŻDY RODZAJ ŚMIECI I ODPADKÓW

PRZEPROWADZKI DUŻE I MAŁE, TRANSPORT MATERIAŁÓW Wywóz śmieci 24/7 Kup taką reklamę i zdobądź nowych klientów! Zadzwoń tel. 020 3026 6550

Reklamuj Reklamuj się się u u nas nas TO DZIAŁA

47

tel. tel. 020 020 3026 3026 6550 6550

ZABIERAMY WIĘCEJ NIŻ SKIP WYWÓZ ODPADÓW:

BUDOWLANYCH DOMOWYCH Z GARAŻU OGRODOWYCH BIUR / SKLEPÓW I WSZYSTKICH INNYCH ZADZWOŃ DO NAS

WYWÓZ ŚMIECI

Zniżki dla stałych klientów


48

Jesteśmy tam, gdzie Twoi klienci!

3 Porters Avenue RM9 5YS 02082153037; 07774314371 Pn-Wt 9am-6pm Sb-Nd 10am-5pm

100% najtańsze meble w Londynie

MATERACE od £59

TAPCZANY od £69

OTOMANY tylko £159

Tygodnik Polish Express. Dołącz do nas!

Odwiedź naszą stronę: www.j-furniture.co.uk

Biuro reklamy tel.

020 3026 6550

Organizujesz dancing, wesele lub inną imprezę? Zagramy dla Ciebie w całym UK !!! UNIKALNE WRAŻENIA, WSPANIAŁA MUZYKA. Zadzwoń teraz do Roberta: 078 216 777 69

Ponad 20 tysięcy osób czyta nasze e-wydanie co tydzień

DOSTĘPNE

24/7

Dołącz do nich! HISTORIE KRYMINALNE

W IELKA B RYTANIA

J

eszcze w roku 2010 Polak przyjechał do Wielkiej Brytanii z ładunkiem telewizorów w swojej ciężarówce. Po pewnym czasie znaleziono jego pusty pojazd przy drodze, jego ciało natomiast leżało na poboczu. Policja potrzebowała kilku dni na schwytanie sprawców morderstwa i kradzieży. Gang otrzymał łącznie wyrok 50 lat więzienia. 32-letni Philip Harthill i

• redakcja: 020 3026 6550 •

lub kartę

Postrach wśród Polaków „LepiejPwracaj do Polski!” OLSKA

Fabryka stali w Kent jest o krok od bankructwa i szuka inwestorów. 400 osób - w tym wielu Polaków – do dzisiaj nie otrzymało wynagrodzenia za ostatni miesiąc. Są bez pracy, pieniędzy i nie mogą dostać zasiłków, bo formalnie nikt ich jeszcze nie zwolnił.

str. 6

A KTUALNOŚCI

Takie słowa usłyszał od sędziego bezdomny Polak. Czyli ci, którym na Wyspach się nie powiodło powinni wrócić do swojego kraju?

str. 9

„Bierzcie przykład z imigrantów”

Burmistrz Londynu zrozumiał, że bez imigrantów życie na Wyspach wyglądałoby inaczej. Brytyjczycy są wybredni – cięższe i gorzej płatne zajęcia zostawiają nam – imigrantom.

Ujawnił prawdę po latach Zbrodni miała dokonać tuż po wyjeździe męża z Hiszpanii. Przy użyciu plastikowej torby udusiła 5-letniego Daniela i 11-letnią Rebekę. Sąd stwierdził, że kobieta w wyniku niepoczytalności nie jest w pełni odpowiedzialna za morderstwo. •

Smith zajmował się hipnozą i występował w telewizji. W marmarcu zeszłego roku po ekstradycji z Hiszpanii rozpoczął odbywanie kary za wielokrotne gwałcenie swojej córki. Jego żona z kolei podejrzewana jest o zamordowanie dwójki ich dzieci.

i wygrywaj Weź udział w ankiecie supernagrody! Więcej na stronie 7

co tydzień w Wielkiej Brytanii

Odzyskaj swoje pieniądze

! wraz z rekompensatą

THE LEADING POLISH LANGUAGE WEEKLY NEWSPAPER IN THE UK

www.PolishExpress.co.uk 3 - 9 February 2012 Issue 365 £1

POLAK

O

martwy w studzience ściekowej. Ustalenie przyczyny śmierci okazało się trudne, gdyż ciało nastolatka znajdowało się już w stanie rozkładu. W czasie śledztwa doszło do aresztowania brata ofiary oraz innego mężczyzny, jed jed-

Polski pilot bohaterem!

PO PO ANGIELSKU

PORWANO DZIECKO!

W Sosnowcu koło godziny 18 w zeszłym tygodniu, ktoś uderzył w tył głowy kobietę

i porwał z wózka jej dziecko. Policja przesłuchuje świadków zdarzenia. Za przekazanie niezbędnych informacji wyznaczono 130 tysięcy złotych nagrody. 6-miesięczna dziewczynka w momencie porwania ubrana była w beżowy kombinezon i ró-

żową czapkę, owinięta była także różowym kocykiem. Z informacji świadków wynika, że porywacz jest mężczyzną wysokiego wzrostu i miał na sobie czarne spodnie oraz białą kurtkę z paskiem.

Zabił Polaka olaka – nie chce się przyznać

Od lewej: Janusz Smoderek, Stephen Sleaford

po zabójstwie. O utrudnianie

43-letni Stephen Ebbutt oraz

James Appleby został aresztowany po tym, jak znajdując się pod wpływem alkoholu i jadąc z prędkością 112 mil na godzinę (przy ograniczeniu do 30), spowodował wypadek, w wyniku którego zginął kierowca taksówki i pasażer.

Policja ostrzega, że ataki są dokonywane przez zdeterminowanych złodziei, którym zależy głównie na smartphone’ach i gotówce. W ciągu ostatniej dekady zanotowano największy

43-letni Stephen Sleaford, zatrzyzatrzy many i podejrzany o zabójstwo Polaka, Janusza Smoderka, nie przyznaje się do winy. 48-letni Janusz Smoderek moderek pracopraco wał i mieszkał wraz z trójką dzieci w Bostonie. W zeszłym roku znaleziono jego ciało w ogrodzie przy Sleaford Road, oad, a sekcja zwłok dowiodła, że Polak zginął od ciosów nożem. W wyniku śledztwa głównym podejpodej rzanym został Stephen Sleaford, leaford,

Bezmyślny ezmyślny morderca

Według policyjnych statystyk średnio co 35 minut dochodzi w Wielkiej Brytanii do napaści z użyciem noża. Zanotowano tym samym wzrost kradzieży z użyciem tej broni o 10%.

wzrost liczby złodziei kieszonkowych. Obecnie najbardziej pożądanym i wartościowym łupem są smartphony. Do około połowy wszystkich kradzieży, które zdarzają się na terenie Wielkiej Brytanii, dochodzi w Londynie. Szef policji Lord Stevens twierdzi, że liczby „są alarmujące i należy na nie jak najszybciej zareagować, bo grozi to wymknięciem się sytuacji spod kontroli”.•

Z POLSKI

ZABIŁ NA OCZACH DZIECI Sześcioro dzieci w wieku od 2 do 20 lat było świadkami morderstwa ich matki, a następnie samobójstwa ojca. Niedaleko Białej Podlaskiej 41-letni Mariusz M. zastrzelił na oczach szóstki swoich dzieci 40-letnią żonę, a na-

stępnie popełnił samobójstwo. Jeszcze przed tragedią dzieci wspomnianego małżeństwa zadzwoniły na policję i poinformowały o tym, że w mieszkaniu pojawił się ojciec z bronią i zaczął grozić strzelaniem. Mężczyzna najprawdopodobniej był pijany i nie mieszkał z rodziną.

25-latek, James Appleby wsiadł do sportowego Jaguara XK8 po wizycie w klubie i rozwinął prawie czterokrotnie większą prędkość na drodze, na której obowiązywało ograniczenie do 30mil/h. Wymijając brawurowo autobus zderzył się z taksówką, w której znajdował się 30-letni Tahlat Mahmood oraz 29-letni ojciec trójki dzieci Lee Till. Bezmyślnemu kierowcy Jaguara nic się nie stało, podczas gdy kierowca taksówki i jego pasażer zginęli. Appleby został skazany

str. 6

P Pechowy wibratorA OLSKA

Ożył po 33 latach1

KTUALNOŚCI

Okazało się, że przez wiele lat uważany przez rodzinę za ofiarę seryjnego mordercy Johna Garcy’ego mężczyzna żyje spo kojnie na Florydzie.

Na lotnisku w New Jersey pewien agent ds. bezpieczeństwa transportu znalazł w bagażu pasażerki wibrator. Zamiast podejść do sprawy profesjonalnie – napisał do niej ironiczne pismo z hasłem „prześpij się z kimś dziewczyno!”. Co na to jego szefowie?

str. 10

18.11.2011

Stephen Sleaford – podejrzany o zabójstwo Janusza Smoderka nie chce się przyznać do winy. Ciało zasztyletowanego Polaka, ojca trójki dzieci, znaleziono w zeszłym roku w Bostonie.

&Zdrowie Uroda

DODATEK SPECJALNY

str. 18 co tydzień w Wielkiej Brytanii

Polak przebił Amerykanów

nak wypuszczono ich na wolność w wyniku braku dowodów. Masefield zeznał, że uderzył swojego kolegę w trakcie bójki, którą zapoczątkował tamten. Sprawca morderstwa będzie sądzony przez sąd w Birmingham. irmingham.

Zbrodnia brodnia co 35 minut

Pilot Tadeusz Wrona wraz z załogą sprowadził bez szwanku samolot bez podwozia z USA do Polski z 231 osobami na pokładzie. Nikt nie ucierpiał, a Polska ma nowego bohatera!

Zabił Polaka – nie chce się przyznać

GDY 25 LAT TEMU POLICJA ZNALAZŁA CIAŁO NASTOLATKA W STUDZIENCE ŚCIEKOWEJ, ZA PRZYCZYNĘ JEGO ŚMIERCI UZNANO NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK. NIEDAWNO PRZYIEDAWNO JEDNAK PRZYJACIEL OFIARY PRZY ZNAŁ, ŻE TO ON ZABIŁ 17-LATKA. becnie 43-letni Mark Masefield zgłosił się na policję, gdzie przyznał, że 25 lat temu w wyniku kłótni uderzył w głowę swojego kolegę Anthony’ego, który następnie po długim czasie poszukiwań został znaleziony

1

str. 13

Jak Ci się żyje na emigracji?

badanie opinii Rozpoczynamy największe Polaków na Wyspach!

kredytową, mogłeś płacić

niepotrzebne ubezpieczenie!

Pedofil powiesił się w celi

Fot. WWW.LINCS.POLICE.UK

33-letni mężczyzna, którego tożsamość nie może być ujawniona z powodów prawnych, trenował swoich synów w bardzo „drastyczny” sposób za każdy niecelny strzał wymierzając im cios kijem golfowym. Chłopcy byli zmuszani do codziennych treningów przed szkołą i po niej, a z lekcji z tatusiem dwaj synowie wychodzili poturbowani. Dopiero interwencja nauczycieli doprowadziła do aresztowania mężczyzny. Został skazany na 52-tygo-

18

że Twój bank Cię

pożyczkę, kredyt hipoteczny

THE LEADING POLISH LANGUAGE WEEKLY NEWSPAPER IN THE UK

www.PolishExpress.co.uk

11 - 17 November 2011 Issue 353 £1

Polski doktorant zbudował egzoszkielet dla osób z niedowładem kończyn za 2 tysiące złotych. Jego koledzy z USA potrzebowali na takie urządzenie... 50 milionów dolarów! Polak potrafi? Oj, potrafi!

&Health Beauty

Proboszcz gwałcił upośledzoną W Polsce, na Podlasiu, proboszcz wielokrotnie wykorzystywał seksualnie niepełnosprawną i nieświadomą wyrządzanego jej zła dziewczynę. Ksiądz nie przyznaje się do winy.

str. 19

Z POLSKI

Kilkuset policjantów w Sosnowcu poszukuje 6-miesięcznej dziewczynki, która została porwana podczas spaceru z matką.

. SHUTTERSTOCK

Mężczyzna ężczyzna już wcześniej zozo stał skazany za gwałt i przeprze bywał na wolności pod elekelek tronicznym nadzorem w popo staci nadajnika GPS PS. Nie miał on jednak problemów z popo zbyciem się urządzenia i dodo konaniem kolejnych przeprze stępstw. Nie ie marnując swojeswoje go czasu porwał kobietę, a dzień później próbował popo rwać 13-letnią dziewczynkę. Ława awa przysięgłych w San Diego iego uznała go winnym wszystkich zarzucanych mu

Czy jesteś pewien,

Rozmiar XXL jest boski!

Samotni

Zadzwoń na polską infolinię: Od pon. – sob. w godzinach 8:00 – 19:30

Monika, Agnieszka, Brygida

020 3318 4626 07822 111 222 patrickgrdn Patrick Gordon

Fot. SHUTTERSTOCK

Pewien ojciec został przyłapany na podłym traktowaniu swoich synów, z których chciał uczynić najlepszych golfistów, na miarę Tigera Woodsa. Uczył ich sportowej dyscypliny za pomocą... agresji.

W IELKA B RYTANIA

NIE OSZUKAŁ?

Fot. SHUTTERSTOCK

cja podejrzewa, że mógł on pochodzić z Polski. Był średniej budowy ciała, jego wiek szacowany jest na 45-50 lat, a na prawym ramieniu nosił tatuaż przedstawiający ptaka. Osoby, które mogłyby pomóc w identyfikacji tożsamości ofiary proszone są o kontakt pod numerem 03456 043 043 wew. 69191. •

Skazany kazany mężczyzna w wieku 34 lat otrzymał wyrok 195 lat więzienia za dokonanie siedsied miu przestępstw, w tym za czyn lubieżny wobec dziecka, rozbój, próbę porwania i nana pad z bronią w ręku.

H ISTORIE K RYMINALNE Fot. SHUTTERSTOCK

46-letni Martin Smith został znaleziony w swojej celi martwy. Mężczyzna odsiadywał karę 16 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne swoich dzieci.

Agresywny Dostał ostał tatuś 195 lat więzienia golfistów

reklamy: 020 3026 6550

Jeśli masz lub miałeś kiedykolwiek

Fot. SHUTTERSTOCK

Między stacją Felling i Heworth koło godziny 20:00 13 stycznia doszło do wypadku, w wyniku którego zginął mężczyzna. Poli-

• redakcja: 020 3026 6550 •

i wygrywaj w ankiecie Weź udział supernagrody! stronie 7 Więcej na

29-letni Anthony Kennedy spędzą w więzieniu po 8 lat, 28-letni Daniel Knight oraz 23-letni Neino Scarrett po 7 lat. Z kolei 31-letni Martin Payne otrzymał 4 lata, a 25-letni Glen Garner 6,5 roku. 17-latek, który również brał udział w przestępstwach został pozbawiony wolności na 2 lata, a 34-letni Robert Warren na 3. 49-letni Craig Street otrzymał jedynie 16 miesięcy.

To mógł być Polak 13 stycznia w Gateshead pod kołami pociągu metra zginał mężczyzna. Policja zwraca się z prośbą do polskiej społeczności o pomoc w jego identyfikacji.

reklamy: 020 3026 6550

żyje Jak Ci się na emigracji?

badanie opinii największe Rozpoczynamy Wyspach! Polaków na

DZIEWIĘCIOOSOBOWY GANG, KTÓRY NAPADAŁ NA KIEROWCÓW CIĘŻARÓWEK W WIELKIEJ BRYTANII I ZABIŁ 57-LETNIEGO POLAKA, BOGDANA BARTCZAKA, USŁYSZAŁ WYROK SĄDU.

Fot. POLICJA

3 - 9 lutego 2012

Wyrok dla gangu

Nie jesteśmy gorsi!

jak Polki na Wyspach

Jak mawia moja znajoma - faceci po 30. są jak miejskie toalety: albo zaniedbani albo zajęci. Znalezienie tego jedynego, który jest wolny i „w miarę dobrze Czytaj na stronach utrzymany” dla samotnej kobiety po przejściach, to jak szukanie igły w stogu siana. Wydaje się niemożliwe, jednak czasem się udaje...

www.patrickgordon.co.uk

>> 3-4

*W dokumentach szukaj PPI (Payment Protection Insurance). Ubezpieczenie to powinno pokrywać spłatę raty jeżeli z powodu choroby bądź wypadku byłeś niezdolny do pracy. W rzeczywistości polisy te były często sprzedawane bez próby zweryfikowania ich opłacalności dla klienta, a nawet dodawane do kredytu bez wiedzy klienta!

Darek myślał, że jeśli nie szuka się kłopotów, to na emigracji można żyć spokojnie. Mylił się. Adam myślał, że wystarczy sumiennie pracować, by nie martwić się o zatrudnienie. Mylił się. Dziś zdrowie i pracę można stracić tylko Czytaj na stronach dlatego, że jest się obcym w tym kraju. Coraz większa niechęć do emigrantów to nie wymysł, ale smutny fakt.

Fot. SHUTTERSTOCK

INNE USŁUGI

17

>> 3-4

R

Nareszcie dziewczyny bardziej kobiece niż trzcinka zostały docenione przez firmę Ann Summers. Jeśli masz na czym usiąć, a twój biust jest większy niż pięść niemowlęcia – oglądaj walentynkową kampanię z udziałem Lucy Moore.

E

K

L

A

M

„Polski cud nad Tamizą!”

Cud się nie wydarzył. Mimo ogromnego wsparcia ze strony polskich kibiców, którzy licznie zjechali na stadion Craven Cottage drużyna Wisły przegrała z Fulham FC 1:4.

A

str. 23

1

Wejdź na www.polishexpress.co.uk lub

/Tygodnik.Polish.Express TOWARZYSKIE

CLAUDIA. Atrakcyjna, 20-letnia Claudia dojedzie na spotkanie sponsorowane w Londynie (z wyjątkiem E i SE), tylko godziny wieczorne, tylko dla kulturalnych. Pisz smsa (tak dyskretniej), tel. 07543996222.

TOWARZYSKIE

JOHN. Successful English gentleman would like to meet attractive Polish

lady for exciting days and romantic evenings. John 07580731023. SZUKASZ ZNAJOMYCH? Tysiące osób korzysta już ze strony www. polacy.co.uk Nie jesteś sam w Anglii, wejdź na stronę www.polacy.co.uk

Buy classifieds

TO DZIAŁA

ASIAN PROPERTY DEVELOPER, BUSINESSMAN, 39 YEARS OLD, 6 FEET TALL, ATTRACTIVE, VERY LOVING AND CARING WISHES TO MEET A POLISH FEMALE FOR HOLIDAY, FRIENDSHIP, RELATIONSHIP. North East England Telephone or text 07827503826

By phone

Call 020 3026 6550 ext 7024 Payment by

Online

On www.PolishExpress.co.uk

TAKIE OGŁOSZENIE GRAFICZNE ZAMÓWISZ JUŻ ZA £17 NA WWW.POLISHEXPRESS.CO.UK/OGLOSZENIA

By SMS

Text PE followed by space and your advert to 81616 Example: PE Flat to rent in Ealing. £500pw. Call …… SMS is £5. Max 160 characters.

Classifieds send by 4pm on Monday are published in Friday edition. Terms and conditions apply and are avaiable on www.polishexpress.co.uk 48


• redakcja: 020 3026 6550 •

SPORT

reklamy: 020 3026 6550

FELIETON

49

5 - 11 lipca 2013

felieton

Piłkarskie ogóry

Jerzy Kraśnicki redakcja@polishexpress.co.uk

NO I MAMY SEZON OGÓRKOWY. FRAZEOLOGIZM TEN UKNUTY ZOSTAŁ DOŚĆ DAWNO TEMU, GŁÓWNIE NA UŻYTEK MEDIÓW. NI MNIEJ NI WIĘCEJ OZNACZA ON OKRES POSUCHY W ŻYCIU KULTURALNYM MIAST, KIEDY TO TEATRY, SALE KONCERTOWE ZAMKNIĘTE NA CZTERY SPUSTY ŚWIECĄ PUSTKAMI. PODOBNIE JAK SPORTOWE ARENY, NAD KTÓRYMI ZAPADŁA GŁUCHA CISZA SPOWODOWANA PRZERWĄ ODDZIELAJĄCĄ POSZCZEGÓLNE SEZONY ROZGRYWEK, NO MOŻE POZA ŻUŻLOWYMI OWALAMI, GDZIE O PUNKTY RYWALIZUJE SIĘ OD WIOSNY PO JESIEŃ.

W

łaśnie w okresie ogórkowych żniw media różnego autoramentu prześcigały się w poszukiwaniu sensacji, które mogłyby zrekompensować wakacyjną posuchę informacyjną. Dziś ten pospolity frazeologizm zdaje się być mocno przeterminowanym i trąci nieświeżością. Kiedyś wszak mało popularne były określenia, takie jak tabloid, paparazzi, czy celebryta. Bądźmy jednak w zgodzie z tradycją i zakosztujmy kilku kęsów „ogórów” przynależnych tej porze roku.

Szczęki na posadzce!

Jak przystało na sezon ogórkowy nie może zabraknąć wątku matrymonialnego, a już na pewno wzmianki o Robercie Lewandowskim. Gdy na dodatek jest pretekst, by połączyć obydwa te tematy, to zgraja wspomnianych paparazzi i pismaków z tabloidów zaczyna odczuwać dyskomfort spowodowany nadmierną wilgocią w bieliźnie. Tak właśnie stało się za sprawą związku małżeńskiego zawartego

49

przez „Lewego” z Anną Stachurską. Ostatnio nasz wielce bramkostrzelny kopacz piłki (w Niemczech rzecz jasna!) zwykł mawiać NIE (przepraszam NEIN) szefom swego klubu, pragnącym odwieść go od zamiarów przywdziania majtek i koszulki w barwach Bayernu z Monachium. Teraz przyszło mu zmienić ograną płytę i rzec TAK! I to chyba nie bez entuzjazmu, o czym może zaświadczać groteskowa ceremonia zaślubin, na którą gwiazda Bundesligi wyasygnowała kwotę trzech setek tysięcy euro. „Była tak cudna, że gościom opadły szczęki. Najpierw wszyscy oniemieli z zachwytu, by po chwili zewsząd zaczęły dobiegać szepty z komplementami. Anna wkraczała do kościoła św. Anny w Serocku w niebiańskiej aurze. Wyglądała po prostu jak anioł” – we właściwym sobie stylu opisał ten aspekt godnej czasów Bizancjum uroczystości reporter „Faktu”. Można jeszcze do-

dać o motorówkach, którymi goście mogli śmigać po królowej polskich rzek, spływie kajakowym, pofruwać samolotem lub co najmniej motolotnią. „Oprawcą” muzycznym imprezy był sam Marek Sierocki, w rolę klauna zabawiającego gości wcielił się Kuba Wojewódzki. Ba! Sprowadzony z Bali masażysta dbał o stopy i stópki skatowane intensywnym udzielaniem się na parkiecie. Jeśli dodać do tego szumny wieczór kawalerski, jaki Lewandowski wyprawił na Lazurowym Wybrzeżu, to trzeba przyznać, że chłop na klasę, a już na pewno kasę, którą, jak dowiódł, lubi się afiszować aż do granicy śmieszności.

całej operacji rewaloryzacji fryzury futbolisty. Tym razem obyło się bez podobnej wtopy. Media, i to nie tylko na Wyspach, obiegły fotki dokumentujące cierpienia futbolisty w imię poprawy wizerunku, tego dla oka. Bo nijak nie potrafię zrozumieć, czym kierował się Rooney zapraszając do sali zabiegowej poczciwych paparazzi? Pozostaje jedynie odetchnąć z ulgą, że nie poddał się na przykład zabiegowi depilacji części ciała znajdującej się pomiędzy plecami a udami…

R

E

K

L

A

M

LEWYM SIERPOWYM Dziwne hobby

Na koniec skróconego raportu z okresu ogórkowych żniw na chwilkę znów powróćmy nad Wisłę i znów do… Roberta Lewandowskiego. A konkretnie do jego autobiografii, która nie tak dawno ukazała się drukiem. Trwogą powiało od jednej zwłaszcza szczerej do bólu (nomen omen!) wypowiedzi piłkarza, który specjalizuje się w strzelaniu bramek, ale tylko na niemieckich boiskach. „Lubię adrenalinę. Ostatnio nawet zainteresowały mnie sporty wodne. Water-

A

Najwyższa jakość okien i drzwi firmy

Rooney ma co pokazać…

A propos śmieszności. Wayne Rooney pewnego pięknego dnia ze zgrozą skonstatował, że jeszcze trochę i skończy się jako piłkarz. Wszystko przez łysinę, która systematycznie kontynuowała triumfalny marsz od czoła po potylicę. Nie trzeba chyba specjalnie dodawać, że w tych anormalnych okolicznościach przy główkowaniu piłka mogłaby dostać niepożądanego poślizgu. To jeszcze nic! Jak tu być w zgodzie z piłkarskim trendy i móc nałożyć stosowną porcję brylantyny na włosy wobec ich niedostatku? Gwiazdor Manchesteru United postanowił skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny i poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. I to już po raz drugi. Ten dziewiczy raz miał miejsce dwa lata temu i kosztował ponoć trzydzieści tysięcy funtów. Wówczas jednak przeoczono jeden, ale jakże istotny element

boarding, skutery wodne” – wypalił bez ogródek „Lewy” i dziw, że nie zajęły się nim odpowiednie organa ścigania. Pasja piłkarza, czyli waterboarding, to nic innego jak… wymyślna tortura zabroniona prawem międzynarodowym. Prawdę mówiąc, gdy widzę co wyprawiają na murawie nasi futboliści, to też zaczynam mieć nieciekawe myśli, ale żeby od razu waterboarding?! A może po prostu Lewandowski już zbyt długo przebywa w Niemczech…?

Okna, drzwi, ganki, ogrody zimowe, szklane dachy, balustrady, prysznice, świetliki, drzwi rozsuwane

Wysokiej jakości podwójne szklenie w uPVC, Aluminium i Drewnie U NAS OKNA

A-RATED W STANDARDZIE

Drewniane okna typu SASH już od

£300/m2

Nowy salon firmowy

622 Greenford Road, UB6 8QT Greenford

Tel/Fax: 020 8578 2281

Biuro: 077 0360 1325 Mob: 079 1636 9230 Email: info@windowsglasssolutions.co.uk


50

SPORT

5 - 11 lipca 2013

D L A K A Ż DE G O

• redakcja: 020 3026 6550 •

reklamy: 020 3026 6550

Będzie bojkot w F1? GRAND PRIX WIELKIEJ BRYTANII DLA NIEMCA – NA TORZE W SILVERSTONE Z WYGRANEJ MÓGŁ CIESZYĆ SIĘ NICO ROSBERG, ALE TE ZAWODY FORMUŁY 1 PRZEJDĄ DO HISTORII JAKO RAJD WYBUCHAJĄCYCH OPON.

Z

pole position startował Lewis Hamilton, który w kwalifikacjach pobił rekord brytyjskiego toru z czasem 1.29,607. Kierowca Mercedesa miał wielki apetyt na triumf na swoich śmieciach, lecz jego plany pokrzyżowały... wybucha-

jące opony. Z podobnym problemem zmagali się Sergio Perez i Jean-Eric Vergne. Jadącemu po wygraną kierowcy naprawa ogumienia zabrała zbyt dużo czasu, aby mógł nadrobić stracony dystans. Okazję wykorzystał Rosberg, jego kolega z teamu, który

wyprzedził Marka Webbera (Red Bull) i Fernando Alonso (Ferrari). Po wyścigu na firmę Pirelli, która dostarcza ogumienie, spadła lawina krytyki. Nie pierwszy raz zresztą. Kierowcy grożą, że jeśli nic się nie zmieni, będą bojkotować kolejne zawody.

Kierunek - Włochy Juventus wzmacnia siłę ognia. W Lidze Mistrzów o sile ofensywnej „Starej Damy” będą stanowić Argentyńczyk Carlos Tevez i Hiszpan Fernando Llorente. Niepokorny argentyński napastnik został kupiony z Manchesteru City za 12 milionów euro. R

E

K

L

A

M

29-letni Tevez, który w zeszłym sezonie zamiast grać, wdał się w konflikt z Roberto Mancinim, podpisał trzyletni kontrakt. Jego partnerem w linii napadu będzie Llorente, który uzgodnił warunki czteroletniej umowy. Juventus nie musiał nic za byłego piłkarza Athleticu Bilbao płacić, ponie-

waż w Turynie zamelduje się już po wygaśnięciu kontraktu z jego dotychczasowym klubem. Tevez w 39 meczach poprzedniego sezonu strzelił 17 bramek, a Llorente ledwie 5 w 36 meczach – czy z takimi napastnikami Juve ma szansę powalczyć w Lidze Mistrzów? •

A

...With ...With an employment an employment issue? issue? (stress, (stress, bullying, bullying, harassment harassment & discrimination) & discrimination) ...With an employment issue? (stress, bullying, harassment & discrimination)

Our 5-star Promise: We will... Explain every step to you Help you complete all the documentation no win, nono win, feeno fee Keep you fully updated with progress at all times Donoour win,utmost no fee to acquire you the best compensation

no win no fee *Subject to compliance with terms and conditions

www.qshalaw.com 07711 250442

jeremy.newson@qshalaw.com

Siatkarze Polonii Londyn reklamują Polskę (stres, (stres, zastraszanie, zastraszanie, śladowania prześprze ladowania i dyskryminacja) i dyskryminacja) (stres, zastraszanie, prześladowania i dyskryminacja)

Nasze podstawowe 5 zasad! Obiecujemy, że... wytłumaczymy Tobie wszystkie etapy prowadzonego postępowania, pomożemy Tobie wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty, będziesz na bieżąco informowany o wszystkich etapach toczącego się no win, nono win, feeno fee postępowania, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by uzyskać dla Ciebie słuszne odszkodowanie, no win, no fee

no win no fee *Subject to compliance with terms and conditions

Świetna okazja do kibicowania siatkówce na najwyższym poziomie. Aktualny Siatkarski Mistrz Anglii - Polonia Londyn - rozegra w Londynie spotkanie towarzyskie z Kanadyjską Reprezentacją Nowofunlandii. Kanadyjczycy przebywają w Londynie w ramach obozu przygotowawczego przed Igrzyskami Kanadyjskimi - największą kanadyjską imprezą sportową. Reprezentacja Nowofunlandii to mocna drużyna mająca w swoim składzie wielu świetnych i perspektywicznych zawodników. To na pewno będzie ciekawy sprawdzian dla przygotowujących się do nowego sezonu zawodników Polonii. „Przed tym meczem przeprowadzimy

tylko dwie sesje treningowe - tak, aby nieco rozruszać odpoczywających zawodników. Od czasu jak było o nas nieco głośniej po zdobyciu mistrzostwa zgłasza się do nas wielu nowych graczy - postaram się wykorzystać kilku z nich w sobotnim meczu - będzie to dla nas świetna okazja do sprawdzenia ich umiejętności” - mówi Chris Hykiel, trener Polonii Londyn. Oprócz nowych twarzy na boisku pojawią się też nowe stroje Polonii - ufundowane przez Ambasadę RP w Londynie. Zawodnicy zagrają z logiem marki polskiej gospodarki - reklamując Polskę, jako kraj, gdzie warto inwestować - ambasador RP w Londynie - Witold Sobków, który zaprosił niedawno

drużynę Polonii do ambasady, teraz z radością podtrzymuje tę znajomość. „Cieszę się, że drużyna z polskiego Ealingu była najlepsza w ostatnim sezonie ligi siatkarskiej w Anglii. Sukcesy Polaków to najlepsza wizytówka kraju. Świetnie, że siatkarze będą odtąd grali z logo Polski na koszulkach, dzięki temu Polska będzie w dwójnasób widoczna” - powiedział ambasador Sobków. Mecz odbędzie się w hali Ernest Bevin College, Beechcroft Road, Tooting, SW17 7DA w sobotę 6 lipca o godzinie 13. Wstęp na mecz jest wolny. Na meczu doping będzie prowadził Oficjalny Klub Kibica Polonii Londyn, więc nie żałujmy gardeł i do zobaczenia! •

www.advokaty.eu +44 (0)7849 030469

andre.pazik@advokaty.eu

50


reklamy: 020 3026 6550

SPORT

2+2 = mistrzostwo?

Weekend: 6 - 7.07.2013

Transport for London - SPECJALNIE DLA CZYTELNIKÓW POLISH EXPRESS !!!

rozpocznie się bolesna przebudowa drużyny. Pierce i Garnett oddani zostali za przysłowiowe frytki. W zespole osieroconym przez trenera Doca Riversa, któ-

rego skusili LA Clippers zameldują się Kris Humphries, Gerald Wallace, Keith Bogans, Reggie Evans oraz wybory w drafcie w latach 2014, 2016, 2018. •

POLACY SZTURMEM BIORĄ WIMBLEDON – RADWAŃSKA, KUBOT I JANOWICZ W KOMPLECIE ZAMELDOWALI SIĘ W ĆWIERĆFINALE! DLA POLSKIEGO TENISA TO HISTORYCZNY SUKCES.

D

10 lat 2013 a gazeta w Najlepsza polsk Uk

Polskie rządy w Londynie o sukcesów „Isi” zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale tak dobra gra Jerzego Janowicza i Łukasza Kubota stanowi wielką niespodziankę. Zresztą, turniej w Londynie obfituje w sensacje – w grze nie ma już murowanych faworytów, takich jak Roger Fe-

51

5 - 11 lipca 2013

2003

Garnett i Pierce przechodzą do Brooklyn Nets! Dwie gwiazdy NBA zamieniają deszczowy Boston na zatłoczony Nowy Jork, aby jeszcze raz (ostatni?) powalczyć o mistrzowskie pierścienie. W noc draftu doszło do jednego z najbardziej spektakularnych transferów w historii najlepszej koszykarskiej ligi świata. Współczesne ikony Celtics, 35-letni Paul Pierce, dwa lata starszy, ucieleśniający ducha Celtów, jak nikt inny Kevin Garnett oraz Jason Terry zasilą zespół Nets. Tam, wraz z Deronem Williamsem i Joe Johnsonem stworzą superdrużynę, jakiej jeszcze w NBA nie było. Brooklyn z miejsca, przynajmniej na jeden sezon, stanie się pretendentem do tytułu, natomiast w Bostonie

D L A K A Ż DE G O

derer czy Rafael Nadal. Udział przynajmniej jednego Polaka jest gwarantowany – w ćwierćfinale dojdzie do bratobójczej walki między naszymi reprezentantami,

którzy w poniedziałek pokonali odpowiednio 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 Adriana Mannarino (Kubot) i 3:6, 7:6 (7-1), 6:4, 4:6, 6:4 Juergena Melzera (Janowicz). Radwańska natomiast po meczu bez historii rozprawiła się z Cwetaną Pironkową 4,:6, 6:3, 6:3, w imponującym stylu rozprawiła się z Chinką Na Li.

Planowane prace remontowe metra

• redakcja: 020 3026 6550 •

R

Władze londyńskiego metra ogłosiły w tym roku zwiększenie ilości prowadzonych prac remontowych na wybranych liniach, w związku z wprowadzonym planem inwestycyjnym o wartości 10 miliardów funtów. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat prac remontowych na konkretnych liniach metra, jakie będą miały miejsce w ten weekend - 6 - 7.07.2013. Więcej informacji możecie znaleźć: > na stronie www.tfl.gov.uk/tubeworks (strona w języku angielskim), > dzwoniąc na numer informacji jak poruszać się po Londynie: 0207 7222 1234, > na plakatach, ulotkach i tablicach „Service Information” wystawionych na stacjach metra.

Linia Northern:  nieczynna między Hampstead i Edgware

Linia Bakerloo:  brak remontów Linia Central: brak remontów Linia Circle:  brak remontów Linia District:  nieczynna między Whitechapel i West Ham oraz między Dagenham East i Upminster, a także między Earl’s Court i Kensington Linia Hammersmith & City Line:  nieczynna między Moorgate i Barking Linia Jubilee: brak remontów Metropolitan:  brak remontów

Linia Waterloo & City:  nieczynna Linia Victoria:  brak remontów

Pamiętaj!

Wyślij sms o treści TfL na numer: 60835 (opłata jak za standardową wiadomość) 24 godzinna inforamacja – zadzwoń pod numer: 020 7222 1234 Chcesz wiedzieć więcej na temat karty Oyster – odwiedź stronę www.tfl.gov.uk/oyster - stąd możesz ściągnąć broszurki informacyjne przygotowane dla Was przez Transport for London w języku polskim (mapa metra również dostępna), Obsługa klienta – dzwoń pod numer: 0845 330 988 codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku, Opłata „Congestion Charge” – dzwoń pod numer: 0845 900 1234 lub odwiedź stronę: www.cclondon.com - wersja ang Informacja o korkach, skargi zażalenia – London TravelWatch – dzwoń na numer: 020 7505 9000 lub odwiedź stronę www. londontravelwatch.org.uk – wersja ang

Linia Docklands Light Railway:  brak remontów

Linia Piccadilly:  brak remontów Linia Overground:  nieczynna między Gospel Oak i Barking

Nie trać czasu, odwiedź stronę:

www.tfl.gov.uk/journeyplanner

K

L

A

M

NIE TR

i wybierz zakładkę język polski.

>

travel E

Sprawdź, zanim wyruszysz w podróż, aby uniknąć problemów i abyś zdążył na czas.

Journey Planner

AĆ CZ

ASU!!!

Twój wój organizator podróży w języku polskim.

A

Dzwoń do Polski tanio i wygodnie 1. Doładuj £10 kredytu Wyślij MAMA na 65656 (koszt £10 + std.SMS)

£5 kredytu Wyślij MAMA na 81616 (koszt £5 + std.SMS)

Przez Internet

www.auracall.com/pe

2. Zadzwoń

Polska tel. domowy Polska komórka

1 2 1

.70

pence/min

.00

pence/min

.45

pence/min

5 7 5

.90

pence/min

.00

pence/min

.10

pence/min

T-TALK

Wybierz 0370 041 0040* i postępuj zgodnie z instrukcją operatora. Proszę nie wybierać ponownie.

T&Cs: Ask bill payer’s permission before using the service. SMS costs £5 or £10 + standard sms. Calls billed per minute, include VAT & apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered, please replace the handset after a short period if your calls are engaged or unanswered. Connection fee varies between 0p & 25p depending on the destination. Calls to 03 number cost standard rate to a landline and can be used as part of the bundled minutes.To ensure that your call is not disconnected, we will automatically top-up your T-Talk account with the initial top-up amount when you will have 3 minutes talk time remaining. To cancel Automatic Top-up feature, text AUTOOFF to 81616. Credit expires 90 days from the last top-up. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at 18.4.2012. This service is provided by Auracall Ltd.

51


52

SPORT

5 - 11 lipca 2013

D L A K A Ż DE G O

Narodziny

na kolanach

W FINALE PUCHARU KONFEDERACJI BRAZYLIA ZNOKAUTOWAŁA HISZPANIĘ. BRAMKI FREDA (2. I 47. MINUTA) I NEYMARA (43.) NA 3:0 WPRAWIŁY W EUFORIĘ KIBICÓW ZGROMADZONYCH NA MARACANIE.

PO OSTATNIM GWIZDKU PUCHARU KONFEDERACJI CHYBA NIKT NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE BARCELONA DOBRZE ZAINWESTOWAŁA 57 MILIONÓW EURO SPROWADZAJĄC DO KATALONII NEYMARA.

B

„dychą” na plecach nie zawiódł oczekiwań kibiców. Wystąpił w pięciu meczach, strzelił cztery, zniósł olbrzymią presję i poprowadził „Canarinhos” do złotych medali. Teraz 21-letniego piłkarza czekają krótkie wakacje i... operacja. Przed przyjazdem do

Hiszpanii Neymar przejdzie drobny zabieg gardła i jego kariera w wielkiej piłce nabierze rozpędu. Jak wkomponuje się do wielkiej Barcy? Czy na mundialu jego gwiazda znowu błyśnie?

R

eprezentacja, która na ostatnich czempionatach Europy i świata nie miała sobie równych, na tle swoich rywali wyglądała wyjątkowo bezradnie. „La Roja” grała nieuważnie w

obronie, Casillasowi brakowało koncentracji, Sergio Ramos nie potrafił wykorzystać karnego, a Pedro nie trafił do pustej bramki. „Canarinhos” z kolei wszystko wychodziło. Czy wynik tego meczu zapowiada zmianę warty w światowym futbolu – czy można

Nowa era

Wreszcie wygrani!

Schedę po Jose Mourinho w Realu Madryt przejmie Carlo Ancelotti. Włoski szkoleniowiec podpisał z „Królewskimi” trzyletni kontrakt. W Madrycie będzie zarabiał 8 milionów euro.

Polscy siatkarze wreszcie schodzą z parkietu zwycięsko. Dwie wygrane z Argentyną przedłużyły nadzieję na awans do finałowego turnieju Ligi Światowej.

„Carletto” poprzednio pracował we francuskim PSG, któremu Real zapłacił 5 mln euro odszkodowania. W Paryżu sięgał po mistrzostwo Francji i doszedł do ćwierćfinału LM, ale największe sukcesy osiągał w Milanie. Za jego kadencji (200109) w gablocie mediolańskiego klubu pojawił się Puchar Mistrzów, Superpuchar Europy, Klubowe Mistrzostwo Świata i niezliczona ilość krajowych zdobyczy. W Madrycie oczekuje się od niego nie tylko zwycięstw, ale i pięknego futbolu – jego rodak, Fabio Capello, umiał

tylko wygrywać i na Santiago Bernabeu nikt o nim już nie pamięta. „Najlepszy klub na świecie musi wygrywać w spo-

sób spektakularny” - mówi Ancelotti. Włoch zdobywał mistrzostwa we Włoszech, Anglii, Francji. Czas na Hiszpanię... •

Brytyjczycy zachwyceni Radwańską Brytyjskie media nie szczędzą pochwał polskiej tenisistce, Agnieszce Radwańskiej, która w fantastycznym stylu rozgromiła Na Li w ćwierćfinale Wimbledonu. „The Guardian” określił Radwańską jako „najinteligentniejszą zawodniczkę w kobiecym Tourze”, a jej grę jako „delikatną, bardzo chytrą, pełną techniki i wdzięku, za to praktycznie bez użycia

reklamy: 020 3026 6550

Mistrzowie

gwiazdy? razylijski napastnik został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju i meczu finałowego, będącego próbą generalną przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata, które zostaną rozegrane na brazylijskich boiskach. Grając z kultową

• redakcja: 020 3026 6550 •

siły”. Simon Barnes z „The Times” napisał z kolei „krajobraz tenisa zmienił się na naszych oczach”, „to był naprawdę cudowny, cudowny tenis. Chyba musimy gruntownie przemyśleć swoje opinie i zmienić zdanie – nie o tenisie, lecz zawodniczkach”. W czwartek Radwańska w walce o finał zmierzy się z Niemką Sabine Lisicki. •

już mówić o końcu hiszpańskiej dominacji i początku nowego, wielkiego brazylijskiego futbolu? Zobaczymy za rok. A póki co warto przypomnieć, że jeszcze żadna drużyna w historii po wygraniu Pucharu Konfederacji nie sięgnęła po mistrzostwo świata...

W Bydgoszczy 3:2, a w Gdańsku 3:1 – to pierwsze dwie wygrane w tegorocznych rozgrywkach LŚ. Wcześniej podopieczni Andrei Anastasiego musieli przełknąć gorycz porażki z Brazylią i Francją. W pierwszym meczu popisową partię zagrał Bartosz Kurek, przyjmujący biało-czerwonych, postrach w argentyńskiej linii obrony, choć do rozstrzygnięcia meczu potrzebny był tie-break. W rewanżu Polacy wreszcie złapali swój rytm i choć nerwów w trzecim secie nie brakowało, wszystko skończyło się dobrze dla Polaków. Szanse na awans są. Teraz trzeba wygrać z USA. •

Majewski przed mistrzostwami Przed sierpniowymi Mistrzostwami Świata w Moskwie polski kulomiot, Tomasz Majewski pojawił się w Birmingham, gdzie zaliczył start w mityngu Diamentowej Ligi.

Po igrzyskach w Londynie Tomasz Majewski musiał oddać swój łokieć w ręce chirurgów, a teraz stara się powrócić do formy.

Wziął udział w mityngach we Władysławowie, Birmingham i Lozannie, które były „przetarciem” przed sierpniowymi Mistrzostwami Świata w Moskwie, gdzie ma nadzieję na zakwalifikowanie się do finału. Jak sam twierdzi, zależy mu na tym, by dogonić Whitinga, do którego należą trzy najlepsze w tym sezonie wyniki na świecie i w związku z tym czeka go wiele pracy. •

52

Polish Express Issue 439  

Polish Express - news, politics.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you