Page 1

в сеук ра ї нс ь к а г а л у з е в а г а з е та

№8 (24)

Ринок вживаного устаткування: розвиток чи занепад? Фінансово-економічна криза, яка кілька років тому охопила увесь світ, внесла корективи і в розвиток української поліграфії, яка і без того долала чимало труднощів. Попри розвиток вітчизняної економіки, який можна було спостерігати протягом останнього десятиліття, спеціалістам поліграфічної галузі завжди бракувало коштів на придбання нового сучасного обладнання. Але тоді, як правило, на допомогу приходили банки, котрі забезпечували своїх клієнтів кредитами. Це, власне, й сприяло більш-менш нормальному розвитку друкарень, кількість яких з року в рік зростала.

Ті, що працювали на ринку тривалий час, купували переважно нове устаткування, яке коштувало величезні гроші. Компанії, що лише розпочинали свою діяльність, зрозуміло, не могли собі таке дозволити, тому перевагу віддавали вживаному обладнанню. Проте після кризи ситуація кардинально змінилася. Більш потужні друкарні менше

?

відчули вплив кризових явищ, хоча і вони на сьогодні не надто поспішають купувати сучасне поліграфічне обладнання. А що вже говорити про фірми, котрі ледь кінці з кінцями зводили (оскільки конкуренція була чимала!), скажімо, років 3–4 тому.

Закінчення на с. 6–7

6–20 âåðåñíÿ 2011 ðîêó

ІГОР ФІТЬО: «… МИ ЗАЦІКАВЛЕНІ У ТРИВАЛИХ ВІДНОСИНАХ ЗІ СВОЇМИ КЛІЄНТАМИ І В ПОДАЛЬШОМУ ЗБЕРЕЖЕННІ СВОЇХ ПОЗИЦІЙ ТА РЕПУТАЦІЇ НА РИНКУ»

СЕРГІЙ ЧИЖЕВСЬКИЙ:

с. 3

с. 7

Офсетні орієнтири

Опинившись перед фактом зниження середнього обсягу тиражів і необхідністю частих переналагоджень, багато поліграфічних підприємств намагаються зберегти конкурентоспроможність, зменшуючи витрати завдяки переходу на друкарські машини середнього формату.

с. 10–11 Формати А2+ і В2+ годяться для підприємств, тиражі яких – 10 000 і менше примірників. Детальний огляд особливостей цього устаткування допоможе зорієнтуватись при виборі офсетної друкарської машини.

Які вони, синтетичні самоклейкі етикетки? Самоклейкі етикетки у рулонах – найшвидший і високотехнологічний спосіб художнього оформлення продукції та її маркування. Різноманіття матеріалів і виробників змушує добре подумати, перш ніж вибрати такий, що максимально відповідає вимогам виробництва та очікуванням клієнта.

Нині конкуренція на ринку самоклейкої етикетки настільки висока, що головним завданням будь-якої друкарні є не лише забезпечення вчасного виготовлення якісної продукції, а й пропозиція клієнтові інноваційних рішень для виконання його замовлення. Вони можуть полягати у більш якісному високолініатурному друкуванні, комбінуванні різних способів друкування, оздобленні в лінію, застосуванні широкого спектра матеріалів зі специфічними властивостями. Саме про матеріали, а конкретніше про рулонні самоклейкі плівки, йтиметься далі.

У сфері самоклейких матеріалів виробники «UPM Raflatac» та «Avery Dennison» (Fasson) утримують позиції лідерів. На ринку України також представлені «Intercoat», «MACtac» («Bemis Group»), «Ritrama», «Frimpeks», «Manter» («Fedrigoni Group») та «Arconvert SPA» («Fedrigoni Group»). Плівки стійкі до дії хімічних речовин, вологи, УФ-випромінювання, характеризуються стабільністю розмірів. Ці властивості необхідні при етикетуванні товарів гігієни, побутової хімії, олив, напоїв, продуктів харчування, фармацевтичної продукції.

“ЗРОЗУМІЛО, ЩО КУПУВАТИ НЕ НОВЕ – СПРАВА ДЕЩО ДЕЛІКАТНА”

Закінчення на с. 8


cmyk

2

ВИСТАВКИ Новини компанії Засновник Василь Масюк –––––––––––– Головний редактор Володимир Нетак Поштова адреса: а/с 5922 м. Львів 79054 Адреса редакції: вул. Садова, 2а, м. Львів, Україна Тел./факс: (032) 244–59–49 e–mail: polygraphy @prominfo.com.ua Передплатний індекс:

37820

©

ТзОВ «Промінфо», 2011 Свідоцтво про державну реєстрацію КВ №15381–3953Р від 03.07.2009 р. Періодичність – один раз на місяць. Тираж – 5 200 примірників. Ціна договірна. –––––––––––––– Погляди авторів публікацій не завжди збігаються з думкою редакції. Редакція залишає за собою право не листуватися з читачами. Передрук дозволено з письмової згоди редакції ––––––––––– Газета «Поліграфія» є учасником медіа–групи «ПромІнфо» www.prominfo.com.ua ––––––––––– Газета надрукована у Спільному українсько– чеському підприємстві ТзОВ «ПОЛІ» (м. Львів, вул. Сахарова, 35) Замовлення №

ВІДВІДАЙТЕ СТЕНД «PAPERHOUSE» НА ВИСТАВЦІ T-REX 2011.

Із 27 по 30 вересня 2011 у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» відбудеться 5-а ювілейна міжнародна спеціалізована виставка T-REX, присвячена технологіям, устаткуванню, матеріалам для виробництва реклами. На своєму стенді компанія «PaperHOUSE» продемонструє обладнання для широкоформатного друку і комплексне рішення для термоперенесення на тканину. Відвідувачі стенда побачать у роботі обладнання для широкоформатного друку HP: планшетний UV-принтер HP SCITEX FB 500 і революційний латексний принтер НР Designjet L25500. У рамках комплексного рішення для термоперенесення на тканину будуть продемонстровані різальний плотер GCC Jaguar IV, термопрес Clam Basic американської компанії Stahls, плівки для термоперенесення на тканину Siser. «PaperHOUSE» – флагман серед постачальників устаткування для широкоформатного друку, обладнання та витратних матеріалів для виробництва реклами. Асортимент компанії налічує обладнання для широкоформатного друку (HP, OCE, Seiko), різальні плотери (GCC), ручні різаки (KeenCut), термопреси (Stahls), ламінатори та лакувальники (SEAL і RollsRoller), матеріали для широкоформатного струменевого друку (Sihl), самоклейкі плівки для автостайлінгу та виробництва реклами (Multi-fix, Bruxsafol, LG Hausys, Ikonos); плівки для термоперенесення на тканину (Siser), текстуровані фотошпалери (BN International), синтетичний папір (YUPO). Київ, вул. Дегтярівська, 48, офіс 107 Тел: (044) 494-38-16, факс: (044) 483-23-11 www. paperhouse.com.ua www.latex.net.ua Email: info@paperhouse.com.ua

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

T-REX – виставка сучасного друку Упродовж 27–30 вересня цього року відбудеться одна з найпотужніших виставок поліграфічної галузі «T-REX», яка цього року відзначає 5-річний ювілей. «T-REX» – це виставка справді сучасного друку, на якій будуть представлені найкращі рішення у галузі поліграфії та виготовлення реклами – від обладнання, технологій, матеріалів для різних видів друку до паперу та картону. Про те, чого слід очікувати українським поліграфістам від цьогорічної виставки, нам розповіла Ірина Носарь, директор з маркетингу компанії-організатора виставки «Євроіндекс».

– Пані Ірино, чим саме цьогорічна виставка «T-REX» здивує відвідувачів порівняно з минулими роками? Чи можете охарактеризувати те, в якому напрямі рухаєтесь? Яку додаткову програму для поліграфістів-відвідувачів плануєте на виставці, окрім власне експозиції? – Цього року виставка «T-REX» відзначає перший ювілей – 5 років. Незважаючи на такий юний вік, «T-REX» на сьогодні посідає позицію головного майданчика країни для демонстрації новинок і останніх розробок у галузі технологій виробництва реклами, обміну досвідом і вивчення потреб клієнтів. Друга приємна новина – відродження офіційного видання виставки «T-REX ShowGuide», що розповість про нові послуги і продукти учасників «T-REX 2011», відобразить основні тренди рекламно-виробничого бізнесу. Тепер відвідувачі, взявши додому персональний примірник «T-REX ShowGuide», можуть бути впевнені, що не пропустять чогось важливого під час виставкової метушні. Порадує цього року «TREX» і насиченою діловою програмою. Методам й інструментам ефективного розвитку поліграфічного бізнесу присвячена конференція «Як уникнути цінової конкуренції, підвищити прибутковість продажів, організувати налагоджену систему залучення нових і розвитку наявних замовників у поліграфії». Також у дискусійному клубі говоритимуть про сьогодення і майбутнє цифрового друку в Україні – на конференції «Цифровий друкарський бізнес: просто про складне». Також заплановані семінари та презентації учасників виставки. Відвідувачам «T-REX» варто також завітати на заходи виставки «REX», що відбуватиметься одночасно: День зовнішньої реклами, конференції з маркетингу, PR, інтернетреклами, продажів. Адже друкарням, як й іншим компаніям, потрібно шукати нові шляхи розвитку, грамотно вибудовувати маркетингові стратегії і

організовувати ефективні рекламні кампанії. – Кому обов’язково слід відвідати виставку цього року? Скільки цього року буде учасників? Хто з них представлятиме друк? – Виставка традиційно цікава і корисна всім, хто має хоч якийсь стосунок до поліграфії та виробництва реклами – керівникам, технологам, дизайнерам, фахівцям тощо. Нині участь у «T-REX» підтвердили понад 40 компаній, серед яких провідні гравці ринку: «IPS», «MacHOUSE», «ВеМаТек Україна», «Гіфтек Україна», «Грін Лайт», «Konica Minolta», «Xerox», «Медіапринт», «Paper House». Робота над поповненням експозиції виставки активно триває, маємо ще майже місяць. Ми з упевненістю можемо заявити, що «TREX» – виставка лідерів ринку. – Цього року у тематиці виставки з’явилися нові ніші: обладнання і матеріали для флексодруку, PrePRESS, PostPRESS. Чому ви вирішили їх додати? – Це рішення продиктоване ринком. Річ у тім, що левова частка постійних учасників виставки – багатопрофільні компанії, діяльність яких виходить далеко за межі цифрового та широкоформатного друку. Їм необхідний майданчик для демонстрації всієї продуктової лінійки, відповідно, наше завдання забезпечити таку можливість. Та й відвідувачам «T-REX» цікавий повний спектр поліграфічного обладнання. Адже виставку традиційно відвідують представники друкарень з усієї України. – Це нові сегменти для «T-REX», адже за рішеннями у цих напрямах відвідувачі їздили на зовсім інші виставки... Таким чином, «TREX» має на меті стати єдиною поліграфічною виставкою в Україні? – Головне наше завдання, аби «T-REX» стала виставкою сучасного друку. – Як організатори виставки будуть намагатися заохотити відвідувачів із класичних поліграфічних видів друку приїхати на шоу, котре вони раніше не відвідували?

– Завдяки сучасній системі реєстрації, ми знаємо наших відвідувачів, як кажуть, «в обличчя». Так, серед постійних відвідувачів «T-REX» багато, наприклад, друкарень, що спеціалізуються на офсеті. Річ у тім, що нині друкарні поступово усвідомлюють необхідність диверсифікувати власні технології. Хочемо ми чи ні, але «цифра» впевнено здобуває «місце під сонцем». У виставці зацікавлені в першу чергу самі відвідувачі, а ми, зі свого боку, будемо максимально «підігрівати» в них цю зацікавленість масштабною рекламною кампанією. Зовнішня реклама, інтернет, ДМ-інструменти, – все це спрямоване на залучення відвідувачів. Окремий сегмент – робота з галузевими ЗМІ. Кожен може зайти на сайт виставки і побачити, що цього року виставку підтримує вся спеціалізована поліграфічна преса. І, звичайно ж, цікава програма заходів, де будуть висвітлені як технологічні питання, так і проблеми менеджменту в поліграфії. Презентації, майстеркласи, семінари з нових технологій, устаткування, витратних матеріалів. У чотирьох виставкових днях будуть сконцентровані всі досягнення року. Хіба хоч один професіонал погодиться таке пропустити? Та й замовити запрошення на виставку дуже просто. Для цього необхідно і достатньо відправити SMS на короткий номер 4160*, вказавши код 202. Відповідний SMS і є запрошенням на виставку. Також це можна зробити на сайті www.t-rex.ua або зателефонувати за телефоном гарячої лінії (44) 4619121. – Який подальший розвиток виставки ви бачите? – Ми завжди тримаємо руку «на пульсі», завжди відкриті для всього нового і цікавого. Подальший розвиток «T-REX» визначить сам ринок. А наразі запрошуємо всіх читачів газети «Поліграфія» на «T-REX 2011». До зустрічі на виставці! Розмовляла Тетяна ЗАНЬКО


3

АКТУАЛЬНО

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Склянка завжди наполовину повна

ІНФО У «DRUPA» ЗМІНИВСЯ ПРЕЗИДЕНТ

Дванадцять років успішної роботи на ринку комплектуючих для поліграфічного обладнання – таким стажем може нині похвалитися компанія «Еластик-Вал», яка спеціалізується на виготовленні і відновленні валів та роликів для друкарських машин офсетного і флексодруку. Спільно зі словенською фірмою «Elastomer Ltd», фахівцям компанії вдалося створити потужне і надійне підприємство.

Директор фірми «ЕластикВал» Ігор Фітьо зазначає, що нині компанія позиціонує себе як виробник якісної продукції з багаторічним досвідом роботи та налагодженою співпрацею з надійними постачальниками сировини. Усе це дало змогу компанії не просто втриматися на ринку впродовж останніх чотирьох складних для поліграфії років, а й розвинутися, вдосконалитися і збільшити потужності. «Незважаючи на різні економічні явища та нестабільність, – розповідає п. Ігор, – ми працювали і працюємо на повний хід. Вважаю чималим досягненням те, що навіть у кризовий рік у нас не було жодного дня простою, ми не скоротили жодного працівника і не зменшили обсяги виробництва. Звичайно, обсяги виготовлення продукції залежать від пори року, від суспільно-політичних реалій в країні – коли друкарні нарощують чи зменшують кількість виготовленої поліграфічної продукції, але все це – нормальний розвиток, нормальна робота, яку регулюють ринкові тенденції». Завдяки тому, що виробництво на «Еластик-Вал» працює безперебійно, торік компанії вдалося добудувати виробничі площі, розширивши таким чином свої можливості. Пан Фітьо каже, що підприємство нині виконує багато робіт, котрі вимагають частого переналагодження системи, відповідно, працівники затрачають більше робочого часу і з’являється ймовірність затримки у виробництві та постачанні валиків. Розширення ж виробництва, зокрема, закупівля додаткового обладнання, дає змогу раціональніше використовувати ресурси. Відтак, виробничі площі компанії збільшилися наполовину порівняно з тими, що були раніше. Фірма вже закупила кілька установок і у новому бізнес-сезоні розпочинає впроваджувати свої стратегії з розширення. Ігор Фітьо каже, що обладнання для виготовлення валиків потребує постійного догляду, оскільки від його якості залежить і якість самого валика і, відповідно, якість друку, при якому застосовують валик. На сьогодні технічний парк компанії «Еластик-Вал» складається з кількох установок закордонного виробництва – з Кореї, Польщі, Болгарії та кількох ще радянських верстатів, які у хорошому робочому

стані. «Мушу зазначити, – продовжує п. Ігор, – що шліфування валів – це тонка справа, яка потребує якісного обладнання, адже валик не повинен мати жодних дефектів чи пошкоджень. Відповідно, обладнання мусить чітко витримувати параметри і працювати дуже точно. Кожен замовник надає окремі параметри валиків, які йому потрібні, тому точність – одна із основник характеристик нашого обладнання. Задовольнити потреби клієнтів, розглянувши індивідуально кожне замовлення, – це наша основна мета і впродовж всього часу роботи ми тримаємо свою планку дуже високо». Варто зазначити й те, що від початку роботи «Еластик-Вал» працює винятково з англійськими

та німецькими гумовими сумішами. Ця сировина – одна з найкращих у світі. Її переваги оцінили ще до заснування компанії – тестували гумову сировину засновники підприємства у Словенії. Випробувавши кілька десятків видів гуми, перевагу віддали двом виробниками – одному в Німеччині, іншому – в Англії. Кажуть, саме ця сировина не тільки має низький коефіцієнт зношування, а й відповідає всім необхідним параметрам для якісного друку. «Еластик-Вал» використовує більше 15 видів гуми німецького та англійського виробництва, європейську технологію гумування та поетапний контроль усіх технологічних процесів. «Тривалий час працюючи з цими марками, ми переконалися в їхній високій якості. Наша продукція має гарантію терміном 1 рік. Ми точно знаємо, що наші гумові вироби надійні в експлуатації. Цей факт перевірений часом і підтверджений схвальними відгуками наших клієнтів. До кожного замовни-

ка у нас індивідуальний підхід. Різні види гумових сумішей призначені для різних робіт, тому вони повинні бути стійкими до зношування, до дії розчинників і кислот, УФ- та ІЧ-випромінювання тощо. Англійські та німецькі марки сумішей гарантують надійну роботу, на них можна повністю покластися», – зазначив Ігор Фітьо. А на запитання щодо кількості сировини, яку підприємство використовує, він відповів: «Приблизно завозимо 2–3 тонни сировини на квартал. Кількість поставок залежить в основному від двох факторів – замовлень

і можливостей зберігання гуми. Щодо першого, то важко прогнозувати цей показник, оскільки попит на валики залежить винятково від роботи друкарень – не маємо клієнтів, котрі щороку в нас купують, наприклад, 5 чи 10 валів… Усе залежить від конкретних обставин. Єдиним нашим клієнтом такого типу є друкарня Національного банку України: вже кілька років ми виграємо тендер на виготовлення валів для друкарського обладнання у банкнотно-монетний двір. У більшості випадків орієнтуємося на показники минулих років – саме так можемо спрогнозувати попит на той чи інший вид продукції. Що ж до терміну зберігання гуми, то тут усе просто – один вид можна зберігати, скажімо, півроку, інший – лише три місяці – до цього і мусимо пристосовувати обсяги постачання сировини». В «Еластик-Вал» переконані, що склянка завжди наполовину повна, а не порожня, тому всі прогнози та плани тут будують

з оптимізмом. Хоча для поліграфічної галузі тепер не найкращий час, все ж таки робота не стоїть на місці. Змінюється структура замовлень, побажання та вимоги клієнтів, але обсяги роботи не зменшуються. До прикладу, частина тих друкарень, котрі колись замінювали комплект валиків на новий, тепер звертається до фахівців компанії з проханням відреставрувати старі комплектуючі – це свідчення того, що погіршилися фінансові можливості поліграфічних підприємств, але водночас для компанії «Еластик-Вал» і надалі є замовлення на роботи. Окрім цього, за останні роки технологи компанії вдосконалили технологію виробництва валів для післядрукарського обладнання, зокрема, ламінаторів – це дало змогу компанії активно вийти на цей ринок. Проблемою є і нестабільність курсу валют: оскільки підприємство працює лише із закордонними постачальниками сировини, то змушене при калькуляції вартості своєї продукції враховувати постійне коливання курсу іноземної валюти – це один із факторів, який негативно позначається на роботі, адже фірма не може гарантувати клієнтам стабільної ціни на валики. З іншого боку – це проблема не однієї галузі, а всієї економіки країни… «У першу чергу, – каже пан Фітьо, – хотілося б стабільності з боку держави, адже ми зацікавлені у тривалих відносинах зі своїми клієнтами і в подальшому збереженні своїх позицій та репутації на ринку. Врегулювання економічних аспектів, пов’язаних з курсом валют, спрощення процедури розмитнення, можливість вільної торгівлі з європейськими країнами – це те, чого б нам хотілося найближчим часом. Своєю чергою, ми постійно вдосконалюємося, розширюємо виробництво й асортимент, постійно підіймаємо планку якості». До речі, у найближчих планах компанії – збільшення асортименту валиків для поліграфії, однак якою саме буде ця продукція… «Еластик-Вал» тримає в таємниці… Наталя КУЗЬО

Голова ради керуючих директорів “Heidelberger Druckmaschinen» Бернхард Шрайєр став новим президентом і головою консультативного комітету найбільшої галузевої виставки світу «Drupa». На цій посаді він замінив Мартіна Вайкенмайєра, керуючого директора «Koerber PaperLink», який очолив комітет після «Drupa 2008». Організатори виставки підкреслюють, що М.Вайкенмайєр більше не може виконувати обов’язки директора виставки зважаючи на стратегічну переорієнтацію паперового підрозділу «Koerber».

УДОСКОНАЛЕННЯ В «COLORWAVE 300»

В оновленій версії розробник (компанія «Océ») додав до друку функцію сканування і тепер позиціонує «ColorWave 300» як пристрій “усе в одному”. Також з’явився верхній приймальний лоток, яких дав змогу зменшити займану машиною площу. Машина використовує термоструминну технологію друку. Максимальна ширина друку – 914 мм. Нульовий формат у кольорі виводиться за 63 с. Опціонально «ColorWave 300» можна оснастити інтегрованим фальцюванням. Контролер, що постачається з Océ ColorWave 300 2nd Edition, дає змогу працювати з файлами HP - Gl/2, PDF, DWF, JPEG та ін.

НОВІ СТЕКЕРИ «TPE» «MacHOUSE» оголошує про початок продажів нових стекерів ТРЕ - моделей 225, 125S і 525/825. Усі рішення вирізняються високим рівнем автоматизації і дають змогу ефективно працювати на великих швидкостях. TPE 225 призначений для автоматизованого укладання стосів книг із безшовним скріпленням завтовшки до 80 мм (телефонних довідників, каталогів тощо). Пристрій працює зі швидкістю до 15 000 примірників у годину, максимальна висота стосу складає 235 мм. TPE 125S ідеально підійде для автоматичного укладання у стіс продуктів ВШРА, систем безшовного скріплення і вкладальних машин. Залежно від типу продукту, його максимальна швидкість досягає 20 000 примірників за годину, висота стосу – 250 мм. cmyk


4

ПРОПОЗИЦІЇ Новини компанії

ПП «МІСТРАЛЬ», м. Львів На ринку поліграфії працюємо з 1994 року. Займаємося постачанням вживаної та нової поліграфічної техніки на ринок України і країн СНД.

Пропонуємо: 9 пакеторобні машини; 9 обладнання для виробництва твердої палітурки; 9 допоміжне обладнання для флексодруку (системи ламінації, позолоти і очищення матеріалу й анілоксових валів); 9 широкий спектр вживаного поліграфічного обладнання Працюємо також під замовлення. Усі актуальні пропозиції пропонуємо переглянути на нашій сторінці: www.mistral.in.ua ПП «Містраль» м. Львів, 79005, а/с 6589 Тел. (032) 260-22-28, тел./факс (032) 260-22-94 mob.tel: (067)314-25-03, (067)675-33-16 e-mail: office@mistral.in.ua skype: mistral.roman

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Дві проблеми – два вирішення, або як вигідно вкласти гроші Проблема перша: поліетиленовий полон Останній десяток років у світі активно борються із винаходом цивілізації, який попри свою зручність і функціональність є шкідливим для навколишнього середовища – поліетиленовим пакетом. Нині важко знайти йому альтернативу за властивостями і доступністю, яка б водночас була менш шкідливою для навколишнього середовища, однак у багатьох галузях, де це можливо, компанії всього світу таку альтернативу відшукали у папері… До переваг паперової тари належить робота з натуральною екологічною сировиною, яка повністю піддається переробці, відтак, дає змогу зекономити і зробити внесок у чистоту навколишнього середовища. У Китаї, наприклад, на державному рівні заборонили видавати безкоштовні поліетиленові пакети у продуктових магазинах, аптеках і книгарнях. Схожа тенденція поступово поширюється по всьому світу, а виробництво паперових пакетів виходить на один рівень з найперспективнішими видами виробництва тари й упаковки. Порівняно невисоку вартість має обладнання для виробництва паперових пакетів: для одних – це ще одна причина переходу на паперові види тари й упаковки, для інших – можливість вигідно вкласти кошти у новий напрям. У перспективності інвестування в обладнання, яке виготовляє пакети з паперу, переконані у львівській компанії «Містраль», яка постачає на вітчизня-

ний ринок такі установки. Директор компанії Роман Квасниця зазначив: «Нині ми акцентуємо на пакеторобних лініях для виготовлення паперових мішків і пакетів. Ця упаковка є вигідною і для виробників – зручне фасування продукції, забезпечення її «дихання», і для споживачів – естетичний вигляд та якісне зберігання продукту. Саме тому ми побачили сенс інвестувати кошти в обладнання, що виготовляє паперові мішечки. На сьогодні воно поширене, і його продаж набирає обертів. Замовники кажуть, що крім екологічного аспекту, працювати з папером зручно та вигідно ще й тому, що на такі пакети можна нанести будь-яке зображення флексо- чи глибоким друком. Саме тому, використовуючи пакеторобну машину, можна зробити не тільки екологічний, зручний та функціональний пакет, а й перетворити його на іміджевий елемент власної компанії, а друкарня при невеликих капіталовкладеннях може вийти на ринок із новим потрібним товаром і надавати нові затребувані послуги».

Проблема друга: пошук золотої середини Тверда палітурка є найякіснішою, найбільш стійкою і найкраще захищає книги від зовнішніх пошкоджень. Водночас реалії останніх років на поліграфічному ринку змусили друкарні економити – вони масово випускали книги у м’якій палітурці. Тверда ж стала символом елітної, дорогої та найякіснішої книги. Нині, коли зрозумілішою стала ситуація на поліграфічному ринку, коли інформаційне суспільство та зміни на ринку внесли свої корективи і чітко вималювалися пріоритети для кожного виду друкованої продукції, ринок знову повертається до твердої палітурки – книга стає символом престижу та іміджу. Однак зекономити хочуть всі, а ціни на обладнання для виготовлення твердої палітурки не завжди дають змогу це зробити.

Роман Квасниця розповів, що компанія «Містраль» має новинку для вітчизняного ринку у сфері виготовлення твердих палітурок – це напівавтомати європейського виробництва (кришкоробні та блоковставні). «Ми вперше представляємо на ринку України продукцію такого рівня. Без зайвої скромності скажу, що нам вдалося знайти золоту середину між гарною якістю, європейським брендом, надійністю і ціною. Маємо цікаву новинку й для виробників ділової продукції – напівавтомат для заокруглення корінців обкладинки «WAKOMAT». Таке обладнання особливо актуальне для виробництва ділових щоденників та схожої продукції». Певна золота середина є й у пропозиціях компанії для флексодрукарень продукції – це допоміжне обладнання, яке вдосконалює кінцевий продукт і продовжує термін експлуатації флексографічного обладнання. Зокрема, йдеться про системи ламінування, позолоти «Cold Foil», очищення анілоксових валів «Clean Foil». У компанії кажуть, що установки виготовлені на базі комплектуючих японського й американського виробництва і можуть бути адаптовані до вимог замовника. Наталя КУЗЬО


ІНСТАЛЯЦІЇ

Триточкове склеювання

5

РІЗНЕ

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Цифрове оновлення ВИРОБНИЧИЙ ЦЕХ Особливості для розширення друкування плашок асортименту Процес перенесення зображення з форми на задруковуваний матеріал у офсетному способі – один із найскладніших. На якість продукції впливають численні фактори, багато залежить і від кваліфікації друкаря. Однією із проблем у процесі друкування є непродруковування плашок. Розглянемо можливі причини, що впливають на якість друкування і шляхи вирішення цієї проблеми.

У харківській друкарні «Славена» нещодавно інсталювали фальцювально-склеювальну лінію на 3 точки склеювання «ZH 800G» від компанії «Вікторія Трейдинг». Установки цієї серії призначені для склеювання коробок зі стандартним подовжнім клапаном (одна точка склеювання), для цукерок (дві точки склеювання), а також коробок зі самоскладальним дном (три точки склеювання).

Фальцювально-склеювальна лінія на «ZH 800G» складається із самонакладу, який дає змогу додатково завантажувати заготовки в режимі non-stop; секції префолдингу (попереднього фальцювання); двох верхніх клейових ванн для склеювання коробок зі самоскладальним дном; двох нижніх клейових ванн; секцій фальцювання та попереднього пресування, в тому числі пресувального транспортера; дистанційного пульта керування.

«Зовнішторгвидав України» поповнив «колірну гаму»

Наприкінці липня фахівці компанії «Поліграфічні системи» інсталювали цифрову друкарську машину «Xerox Color 550» з RIP Fiery на державному підприємстві «Зовнішторгвидав України». Машину використовуватимуть для виготовлення малих і середніх тиражів кольорової друкованої продукції. «Xerox Color 550» – це новий агрегат, анонсований на ринку України на початку цього року. Серія «Xerox Color 550/560» є продовженням лінійки машин «Xerox DC 242/252».

Як і попередні машини, вона має роздільну здатність 2400х2400 dpi і максимальне завантаження до 300 тис. сторінок на місяць. Проте, на відміну від попередників, нова серія має нижчу температуру запікання тонера, завдяки чому значно знизилося електроспоживання пристрою. Також у цій серії використано багато технічних нововведень, які були розроблені й успішно себе зарекомендували у друкарських машинах промислового рівня.

Цифрова друкарня «Процентр» (м. Кривий Ріг) встановила систему для цифрового друку «Konica Minolta bizhub PRESS C6000». У компанії «Konica Minolta» цю установку називають бестселером продажу, а керівник напряму цифрового друку компанії «Процентр» Олена Довбиш інвестицію пояснює так: «При виборі нової установки ми хотіли, щоб це була машина, яка і зможе замінити обладнання для фотодруку, і водночас дасть змогу друкувати нову продукцію. Важливою була і швидкість друку. Установка від «Konica Minolta», яку ми придбали, друкує 60/71 кольорових сторінок на хвилину – такий показник нас задовольняє. Основною метою придбання «Konica Minolta bizhub PRESS C6000» було розширення по слуг. Якщо раніше «Процентр» спеціалізувався

винятково на цифровому фотодруці, то тепер до сфери наших послуг додалася ще поліграфія. На новій установці друкуємо фотокниги, візитки, фотокалендарі, різноманітні рекламні брошури, буклети тощо. Наразі нова машина працює для роздрібних замовлень зі середніми тиражами. Також невеликий сегмент наших замовників – це рекламні агенції, що замовляють більшу кількість продукції». «Konica Minolta bizhub PRESS C6000» характеризується повноколірним друком з роздільною здатністю 1.200 x 1.200 dpi x 8 bit та полімерним тонером Simitri HD. Окрім цього, при створенні технології обробки кольору «Konica Minolta» повністю узгодила її з технологією S.E.A.D. II, оснастила FM-скринінгом, моніторингом стабільності й контролем щільності тонера.

Папір. Непродруковування може спричинити сухість і деформацію задруковуваного паперу. У цьому випадку допомагає акліматизація паперу у спеціальному приміщенні із пристроями для зволоження повітря. Гумотканинне полотно. Необхідно перевірити його стан: на поверхні не повинно бути пухирців, пор і нерівностей (слід перевіряти з лупою при бічному освітленні). Якщо гума має дефекти, її необхідно замінити. Інколи папір має низьку міцність поверхні, волокна або частинки крейдованого покриття можуть налипати на поверхню гумотканинного полотна, внаслідок чого знижується насиченість відбитків. Рекомендовано частіше змивати декель або, якщо це можливо, замінити папір. Фарбовий апарат. Для рівномірності друкування плашки можна збільшити крок ходу розкочувальних циліндрів. Якщо є можливість, встановити додаткові розкочувальні валики, які забезпечать додаткове розкочування фарби. Якщо фарба погано розкочується на поверхні паперу, то можна пом’якшити її, увівши спеціальну пасту або лляну оливу. Зниження насиченості відбитків може бути спри-

чинене поганим перенесенням фарби, оскільки з часом валики фарбового апарата покриваються глазур’ю і відбувається їхнє оголення. Необхідно регулярно глибоко очищати валики і офсетне гумотканинне полотно спеціальними засобами. Система зволоження. Якщо водопровідна вода, яку використовують для зволожувального розчину, має високу твердість, потрібно використовувати спеціальні добавки, які запобігають утворенню нальоту солей кальцію на валиках і офсетній гумі. Насиченість відбитків може бути недостатньою внаслідок надлишкового подавання зволожувального розчину. Якщо у процесі друкування тиражу інтенсивність відбитків починає знижуватися, то, можливо, процес друкування вийшов із зони «стабільної емульсії». Тому доцільніше не додавати фарбу, а потім зволожувальний розчин, а змити фарбовий і зволожувальний апарати та знову відрегулювати баланс фарби і води.


6

РИНОК

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

E L A S R FO

Ó Æ À Ä Î Ð Ï ÄËß

Ринок вживаного устаткування: розвиток чи занепад? Закінчення. Поч. на с. 1

Кредитні ресурси банки видають під великі відсотки, відповідно, охочих їх отримати – одиниці. Та й обсяги виробництва поліграфічної продукції також знизилися або перерозподілилися між різними способами друку. Як наслідок, чимало друкарень відкладають купівлю нової друкарської та іншої поліграфічної техніки до кращих часів. Проте, як би там не було, а життя триває. І ті компанії, які це розуміють і прагнуть рухатися вперед, наразі віддають перевагу вживаному устаткуванню.

«За» і «проти» вживаного Технічний прогрес нині не стоїть на місці. Темпи його розвитку часом просто вражають. Машини, котрі вчора були останніми моделями, сьогодні заміняють більш сучасні, причому свій ресурс вони ще не вичерпали. Така техніка, зрозуміло, трохи дешевша, а якість надрукованої на ній продукції не поступається отриманій на новому обладнанні. Якщо, наприклад, машина пропрацювала лише 5 років, зрозуміло, що її продуктивність не вичерпана. Багато хто із замовників не можуть відрізнити продукцію, надруковану на «старій» машині, від отриманої на сучасному обладнанні. Саме зростання продуктивності праці при друкуванні тиражів є головним фактором, який відрізняє нові моделі машин від старих. При цьому не враховують фактор збільшення

максимальної швидкості друку. Йдеться насамперед про новинки, котрі дають можливість скоротити час технічних і технологічних простоїв машини у разі несправностей чи у випадку переходу з одного тиражу на інший. Це, зокрема, автоматичні системи заміни друкарської форми, автоматичне змивання фарбових валиків, інтеграція друкарської машини в систему автоматизованого керування потоком даних тощо. Чи потрібно усе це? Досвід роботи багатьох вітчизняних друкарень свідчить, що їхні друкарські потужності повністю не задіяні. Звичайно, ми не говоримо про компанії, котрі працюють по три зміни на добу і мають повне завантаження, проте таких одиниці. Якщо говорити про більшість, то витрати на таке обладнання не виправдані, – краще віддати перевагу дешевшій друкарській техніці або вживаній. Хтось, звісно, може і заперечити, мовляв, нове є нове. Але якщо до цього питання поставитися серйозно, то ви будете приємно здивовані. Чи не основною перевагою придбання вживаного устаткування порівняно з новим є високі показники рентабельності інвестицій завдяки низькій вартості покупки та меншим втратам у кінцевій вартості. Таке обладнання купують переважно друкарні, які очолюють керівники-прагматики, котрі вміють рахувати гроші, а також початківці і друкарні регіонального масштабу, замовники яких не вимагають продукції надто високої якості. Вони, як правило,

раніше купували одно- або двофарбову машину формату А2/В2 для друку чорнобілої чи повноколірної продукції. У великих містах здебільшого намагаються купувати багатофарбову аркушеву друкарську машину з додатковою лакувальною секцією. Післядрукарське устаткування раніше було менш популярним, на відміну від друкарського. Друкарні, як правило, воліли купувати друкарські машини, а післядрукарські процеси часто виконувалися вручну. Хоча за останній період ситуація видозмінилася. Адже зараз у виграші саме ті друкарні, де вища автоматизація післядрукарських операцій, котрі за одиницю часу можуть виконати більше дрібних замовлень. Наприклад, раніше стекерами для газет і журналів користувалися лічені друкарні, значно дешевше було найняти на цю роботу людину. Нині на низьку зарплату не так легко знайти працівника. Відповідно, зріс попит на стекери. І хоча криза трохи позначилася на загальній тенденції розвитку, однак бажання автоматизувати післядрукарські процеси зберігається.

Критерії вибору машини Купівля вживаного обладнання часом нагадує лотерею, коли за помірні гроші можна придбати хорошу друкарську машину чи іншу поліграфічну техніку в нормальному стані і без проблем років 15 на ній попрацювати. А можна

Роман КОЧУР, керівник відділу продажів фірми «Палітра»: «На жаль, мушу констатувати, що криза у поліграфічній галузі досі триває. Це проявляється у малих обcягах купівлі-продажу поліграфічного обладнання друкарнями, браком вільних коштів. Проте загалом хочу відзначити, що попит на вживане устаткування в Україні спостерігається. Це пов’язано з кількома факторами: по-перше, нове обладнання за відсутності фінансування стало непідйомним для типографій. По-друге, нині відбувається перерозподіл ринку, деякі фірми закриваються та продають своє майно. Відтак, його можна вигідно придбати в Україні. Третій важливий фактор – ціни

на вживане обладнання у Європі також знизилися, та й пропозиція велика. Тому я зазначу, що наразі вигідно купувати машини, котрі були в користуванні. При виборі обладнання, як на мене, варто орієнтуватися на провідних світових виробників, оскільки зі сервісом та поставкою запасних частин до нього виникне менше проблем. Окрім того, його подальша передпродажна вартість вища. Якщо, зокрема, говорити про вживані офсетні машини, які нині дещо поступаються у популярності цифровим технологіям, то порівняно з 2007–2008 роками сьогодні інтерес до них в Україні у процентному відношенні пожвавився, проте у кількісному – ні. У цілому зараз насправді можна обладнати типографію якісним вживаним обладнанням з Європи та витратити на це 50% вартості, пропонованої у докризовий період. Якщо ж друкарня має замовлення та фінансові ресурси, можна суттєво покращити матеріальну базу».

Рафат ГУЛІЄВ, директор «К-Поліграф»: «Наша компанія протягом останніх років відчуває пожвавлення на ринку. Українські друкарні поволі починають купувати техніку, особливо це стосується вживаного обладнання. Як правило, перевагу віддають машинам іноземного виробництва – «Heidelberg», «Roland», «Horizon», «Shtahl». Як на мене, важливим критерієм при купівлі вживаного устаткування є рік випуску та стан машини. З огляду на це можна щось вирішувати і вкладати гроші. На сьогодні вітчизняні типографії серед ланки післядрукарського обладнання здебільшого цікавляться машинами для випуску книжкової та журнальної продукції. Пожвавився інтерес і до офсетних технологій. Оснащуючи друкарню вживаною технікою, підприємство повинне автоматизувати парк обладнання так, аби

бути конкурентоспроможним за якістю й обсягом у продукції, яку воно випускає. Відтак це безпосередньо впливає на її вартість. У зв’язку з цим скоротяться витрати по кадрах та збільшиться прибуток».


купити «кота у мішку», який спричинить купу проблем і чимало незапланованих витрат. Тому аби уникнути останнього, слід звертатися за послугами до спеціалістів, котрі добре розуміються на прихованих дефектах поліграфічних машин. Їх на українському ринку достатньо. Зі слів таких фахівців, вживане устаткування поділяють на кілька категорій: «обладнання, як є» та «оновлене». Під першим розуміють машини без будьякого ремонту. У цьому разі виграє тільки продавець, який без зайвих турбот позбувається застарілого та малопродуктивного обладнання. Оновлені машини коштують дорожче від перших, оскільки їх вичищають, перевіряють, замінюють зношені деталі. У деяких випадках машину повністю розбирають аж до каркаса і заново складають, в результаті чого її важко відрізнити від нової, але коштує вона на 30% менше. Таку послугу надає, як правило, фірма-виробник поліграфічної техніки. Крім цього, перед придбанням машини покупці часто замислюються, обладнанню якого виробника варто віддати перевагу. Побутує думка, що вживане обладнання із Західної Європи вирізняється кращою якістю, оскільки там його експлуатують обережніше, точно дотримуються технічних інструкцій зі сервісного обслуговування машини. Хоча деякі експерти переконані, що не важливо, де використовували верстати, – в Європі чи у країнах пострадянського простору. Головне – хто і як їх експлуатував. Що б там не говорили, але звідки б не походила машина, перш за все необхідно перевірити її технічний стан, оскільки низька культура обслуговування та понаднормові навантаження на друкарські машини скрізь. Тож компанії, яка вирішила придбати обладнання, варто звернути увагу на те, як подається інформація про техніку, котру пропонують до реалізації. Якщо вона надається у повному обсязі, в тому числі не приховують можливі недоліки машини, способи їх усунення, подають дані про попереднього власника, показують її у роботі, відповідно, це означає, що постачальник нічого не приховує від покупця.

Сервісне обслуговування вживаної техніки Сучасні поліграфічні підприємства використовують найрізноманітнішу техніку, яка відрізняється як за функціональним призначенням, так і за ступенем зношення. Об’єднує цей машинний парк одне – поломка певного механізму призупиняє усе виробництво й призводить до фінансових втрат. Аби від цього себе застра-

хувати, необхідно забезпечити обладнання надійною сервісною підтримкою. Це допоможе зекономити кошти та збереже нерви власників компанії. Звісно, фірми, котрі купують нове устаткування, вирішують ці проблеми дещо простіше, оскільки сервісні служби виробника гарантують їм свої послуги. Трохи складніше із вживаною технікою. Якщо на сервісне обслуговування у компаній, які цим займаються, пропонують взяти машини, куплені не у виробника, а «з рук», то відповідність технічних характеристик заявленим ніхто гарантувати не може. Ну і, звичайно, завдання ускладнюється ще й тим, що компанія, купуючи таку техніку, обмежена у коштах на придбання запасних частин.

ченої ціни на таке обладнання. Підприємство, котре перепродує машину, не може визначити справжню ринкову вартість і бере до уваги, як правило, контрактну ціну з урахуванням амортизації. Це складне питання, при вирішенні якого слід враховувати не лише початкову вартість, а й час виготовлення верстата, фактичне зношення, якість обслуговування та ремонту тощо. Тому ті компанії, котрі мають на меті продати своє устаткування, можуть витратити чимало часу й сили на пошук покупця або звернутися до фірм, діяльність яких безпосередньо пов’язана із пошуком і продажем вживаної техніки. Як свідчить практика, 8-10-річну машину реалізують зі знижкою 50% вартості нової аналогічного формату, колірності та конфігурації.

Вони формують ринок Процес переходу машини з рук у руки тривав давно. І подібні нинішнім кризові явища лише впливатимуть на їх інтенсивність. Завжди були друкарні, котрі цікавилися вживаним устаткуванням і формували свою політику на тому, що купували дешевші машини, при цьому не вимагаючи високої якості. Постійно були й такі, котрі орієнтувалися лише на нове обладнання й вимоги до якості в яких були надзвичайно суворі. З огляду на це розмежовується і ринок компаній, які реалізують в Україні різний сегмент техніки для «свого» клієнта. Як зауважують експерти ринку, наразі зацікавлення вживаною технікою пов’язане із відсутністю матеріальних ресурсів на купівлю нової та низьким рівнем завантаження друкарень. Дехто прогнозує у найближчому майбутньому зменшення кількості охочих користуватися вживаною технікою. Це відбуватиметься одночасно з оздоровленням фінансового ринку. Компанії, котрі на сьогодні реалізують вживане устаткування, планують поволі зменшувати пропозиції, оскільки ця справа не зовсім вигідна через високу конкуренцію на ринку. Конкурентами є невеликі структури, часто приватні особи, котрі своїм непрофесіоналізмом створюють чималі проблеми для замовника, пропонуючи вигідну ціну для покупця. Відповідно, для компанійдистриб’юторів нового обладнання можливість заробити гроші на вживаному досить ефемерна. Відтак вони віддають перевагу монтажу, демонтажу, транспортуванню тощо.

7

РИНОК

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Офсет: минуле і майбутнє У середині ХХ ст. спостерігався шалений розвиток офсетної технології, яка мала величезні переваги на ринку, оскільки вважалася дешевшою. Проте час не стоїть на місці, і нині поруч із офсетом впевнено «крокує» цифровий друк, який створює першому високу конкуренцію. За свідченнями фахівців, офсет є найкращим варіантом, коли йдеться про якісний універсальний друк. Він краще відтворює змішані кольори та, відповідно, друкує більші плашки, швидше видає більші тиражі за менші гроші. Офсет пропонує кращі умови, якщо необхідно надрукувати на великому форматі більше, ніж кілька копій. Наразі на ринку є 4 типи друкарень за домінувальним обладнанням: цифрові, офсетні, офсетні з цифровим доповненням і навпаки. Якщо говорити

про переваги моделі виробництва, то оптимальною є «офсет+цифра». Саме ця комбінація надає типографіям додаткової гнучкості у роботі з клієнтами, дає змогу оптимізувати виробничі витрати і зробити кожен екземпляр тиражу унікальним. На думку експертів, деяким цифровим друкарням не обов’язково переходити на офсетну технологію, хоча при цьому вони користуються послугами офсетних друкарень для виготовлення шаблонів продукції, яку надалі буде персоналізовано. Якщо говорити про друкарні регіонального масштабу, де важко знайти кваліфіковані кадри, то у цьому випадку доцільно купити цифрову машину, навіть якщо завдання потребує застосування офсету. Придбання цифрових машин офсетними друкарнями – поширене явище у сучасній поліграфії. Замовники прагнуть звичної якості, яку отримували на офсетному обладнанні, але на менших тиражах і за короткі терміни виконання. Тому майже усі успішні комерційні типографії відкривають напрям цифрового друку. Деякі експерти переконані, що наразі конкуренція між «цифрою» та «офсетом» є, проте базується вона на неправильному веденні бізнесу. Офсет намагається бути «цифрою»: знизити витрати на додрукарському етапі, аби отримати рентабельність на коротких тиражах, але через обмежені технології ніколи в цьому не домінуватиме. Проте і цифровий друк не може бути рентабельнішим за офсетний в усіх замовленнях. Нині період колосальних можливостей: офсет може зміцнити бізнес, а цифра – розширити його.

Михайло КОБИЛЯШНИЙ, менеджер МПП «Орілль»: «В Україні вживане обладнання справді має неабиякий попит. І це я кажу не з чуток. Наша компанія не один рік продає як друкарське, так і післядрукарське устаткування. Звичайно, більш інтенсивно це відбувалося до кризи. Наразі ринок перебуває на стадії відновлення. І спрогнозувати, скільки необхідно часу, аби вийти на докризовий період, важко. Цікавість у людей є, проте відсутність грошей залишає ситуацію незмінною. Найпопулярнішими марками в Україні вважається техніка фірм «Heidelberg», «Bobst», «Roland», котра добре себе зарекомендувала. Загалом, купуючи не нову машину, необхідно, перш за все, звертати увагу на її технічний стан.

Досить часто рік виробництва не відіграє ключового значення. Скажімо, ми продавали обладнання навіть 1903 року випуску – Kolab фірми «Krauze». Що стосується офсету, то тут варто відзначити, що інтерес до нього у друкарень поступово зникає. Хіба що він ще трохи залишається актуальним для типографій регіонального масштабу. Натомість перевагу має цифровий друк, який, на мою думку, варто встановлювати на підприємствах, оскільки це запорука успіху компанії в цілому».

Сергій ЧИЖЕВСЬКИЙ, директор «Акцент-Про»: «На сьогодні, за моїми спостереженнями, вживане обладнання практично не має попиту. Є незначне зацікавлення лише на устаткування для висікання та оздоблення. Більшість покупок/продажів відбувається у разі розпродажу техніки друкарень, які закриваються. Зрозуміло, що купувати не нове – справа дещо делікатна. Тому я радив би тим типографіям, які все-таки розширюють чи оновлюють машинний парк вживаними машинами, обирати техніку, яка на момент купівлі перебуває в експлуатації, оскільки краще раз побачити, аніж сто почути. Ну і, звичайно, котру без проблем можна ремонтувати в умовах України. Загалом завдання друкарні полягає не в тому, аби просто оснастити постпрес, а в тому, аби ще й отримати прибуток. Тому слід

чітко уявляти нішу, в якій типографія хоче «грати», і, зважаючи на це, підбирати обладнання. Придбане устаткування повинне забезпечувати можливість робити те, чим не займаються конкуренти, або робити це швидше та якісніше. Для вирішення цих питань я рекомендував би купувати якомога сучасніші машини, оскільки вони мають більший ступінь автоматизації та ширші можливості. У цілому ринок після кризи ще не активізувався, принаймні ми цього не відчуваємо».

Олена СТЕПАНЮК

Цінова кон’юнктура Обіг вживаної техніки завжди ускладнювався ще й відсутністю чітко визна-

cmyk


8

МАТЕРІАЛИ

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Які вони, синтетичні самоклейкі етикетки? Закінчення. Поч. на с. 1

Синтетичні матеріали можна утилізувати разом із полімерною упаковкою, а ефекту відсутності етикетки – «no-label look» – можна досягнути лише з використанням плівкових поверхневих матеріалів. Самоклейкі плівки зазвичай складаються із трьох шарів: поверхневого матеріалу, на якому відбувається друкування; шару клею, що забезпечує необхідне зчеплення з поверхнею, яку етикетують; основи.

Поверхневі матеріали Поліетилен (PE). Залежно від способу виготовлення плівки бувають видувними (може бути різнотовщинність матеріалу) і литими (відхилення по товщині мінімальні). Плівки мають тривалий термін служби в екстремальних погодних умовах (до 5 років), характеризуються високою гнучкістю й еластичністю. Міцність на розрив у поздовжньому напрямку близько 20 Н/мм2, у поперечному – 16 Н/мм2. Недоліком поліетиленових плівок є нестабільність розмірів і менша прозорість, ніж поліпропіленових. Використовують їх при виготовленні етикеток для гнучких упаковок, де наклейка повинна точно повторювати форму ємкості при будь-якій її деформації. Небажане використання на каністрах з нафтопродуктами через низьку стійкість до дії олив. Поліпропілен (PP). Характеризується високою міцністю, жорсткістю, стабільністю розмірів і прозорістю, високою стійкістю до дії вологи і хімікатів. Це тонка плівка, що має дуже гладку поверхню. Міцність на розрив у поздовжньому напрямку – 140 Н/мм2, поперечному – 200 Н/мм2. Недоліком вважається менша еластичність, ніж у PVCі PE-плівок, тому швидше зношуються висікальні штампи. Ці плівки застосовують для виготовлення рекламних етикеток, етикеток для напоїв, косметичної продукції, побутової хімії, іграшок і т.д. Поліпропілен – ідеальний матеріал для виготовлення «невидимих» етикеток. Поліестер (PET). Має високу прозорість, стійкість до дії хімікатів та умов навколишнього середовища, характеризується високою стабільністю розмірів, міцністю на розтяг, жорсткістю, стійкістю до нагрівання та старіння. До недоліків належать низька еластичність і дуже висока вартість. PET-плівки призначені для тривалого користування – нанесення на електроприлади, інструкційні панелі, вказівники, фармацевтичну продукцію. Полівінілхлорид (PVC). Характеризується високою пластичністю, легко повторює форму кривих поверхонь. Має високу стійкість до старіння, впливу навколишнього середовища і хімічних речовин. Значним недоліком є висока вартість порівняно із РР і РЕ. Застосовують для виготовлення рекламних і декоративних етикеток, емблем, знаків, вказівників, наклейок у точках продажу, на вулиці, етикетування у фармацевтичній промисловості. Для підвищення адгезії фарби плівки під час виготовлення

обробляють коронним розрядом (у цьому випадку необхідне додаткове коронування перед друкуванням, оскільки з часом матеріал втрачає свої поверхневі властивості) або покривають спеціальним лаком – праймером (особливо рекомендовано при друкуванні УФ-фарбами).

Адгезивні шари При виготовленні самоклейких етикеток використовують два види різних за хімічним складом клеїв: акрилові та каучукові. Основою перших є акрилові полімери, що забезпечують сильну і тривалу адгезію до полярних поверхонь (скло, нейлон), а завдяки відсутності окислення стійкі до старіння і дії УФ-випромінювання. Для каучукових клеїв без спеціальних добавок характерна низька адгезія і гірша стійкість до старіння та УФ-випромінювання. Однак вони мають хорошу адгезію до неполярних поверхонь (поліетилен, поліпропілен). Клеї можуть бути дисперсіями на водній основі (інтенсивно поглинають вологу, тому витримують лише невисоку вологість поверхні), системами на основі розчинника, гарячими розплавами, УФ-модифікованими (витримують високу вологість). Оскільки самоклейкі етикетки використовують у найрізноманітніших сферах, то, відповідно, адгезивні шари повинні відповідати призначенню етикеток і бувають постійними (для виготовлення етикеток, які не треба видаляти з поверхні упа-

ковки), знімними (етикетки легко знімаються, не залишаючи слідів клею на поверхні упаковки), для глибокого заморожування (етикетування охолоджених, заморожених продуктів), змивними тощо.

Класифікація основ Крафт-папір використовують для забезпечення прямолінійності і стабільності розмірів матеріалу, наприклад, для виготовлення етикеток і бланків, які нарізають на аркуші з рулону і задруковують на принтерах. Пергамін має вищу межу міцності, ніж крафт-папір, при цьому забезпечує таку саму стабільність розмірів. Спеціально розроблений для високошвидкісної обробки, просікання і перфорації. Найчастіше пергамін використовують як основу для плівкових поверхневих матеріалів. Плівку РЕТ завдяки міцності, жорсткості, стабільності розмірів можна використовувати у технологічних процесах з високими швидкостями та при виготовленні «невидимих» РРетикеток (clear on clear).

Тенденції на ринку самоклейких плівкових матеріалів Світовими мегатрендами, що впливають на розвиток виробництва самоклейких етикеток, є економічне зростання, споживання і стабільний розвиток на нових ринках. Продукти харчування, напої та товари особистої гігієни залишатимуться сегментами, що сприяють зростанню потенціалу самоклейких етикеток, забезпечуючи високу конкурентоспроможність цієї продукції. Велику увагу приділяють тонким і універсальним матеріалам для створення доданої вартості продукції, застосування у нових сферах та виявлення індивідуальності товару. Плівки з високою прозорістю, зокрема, поліпропіленові товщиною до 30 мкм, які використовують для виготовлення «no-label look» етикеток, представлені у продукції всіх відомих виробників «самоклейки» («UPM Raflatac», «Fasson», «Intercoat», «MACtac», «Ritrama», «Frimpeks», «Manter», «Arconvert SPA»). Цікавою розробкою для сфери «невидимих» етикеток у компанії «UPM Raflatac» є Raflex Clear TC – прозора поліолефінова плівка з поверхневим покриттям і товщиною 55 мкм. Цей матеріал поєднує переваги РР і РЕ – кришталеву прозорість та еластичність. У зв’язку із загальним зменшенням тиражів та потребою швидкого виконання замовлень дедалі ширше застосовують у процесі виготовлення етикеток цифровий друк зі спеціально розробленими для нього матеріалами. «Fasson» була першою компанією-виробником самоклейких матеріалів, що отримала сертифікацію HP Indigo. Група Fasson® Digital Indigo Films складається із 15 продуктів: РЕ товщиною 85–88 мкм, РР товщиною 50–60 мкм та РЕТ – 50 мкм. Компанія «MACtac Europe» представила лінійку паперу і плівок Indie зі сертифікатом HP Indigo, а також синтетичний матеріал Teslin для тонерних цифрових друкарських машин від «Xeikon» і «Xerox». «UPM Raflatac» має низку розробок поліпропіленових і поліетиленових плівок, самоклейкого паперу різних товщин (50–100 мкм) для цифрового друкування на машинах «HP Indigo», «Xeikon», «Agfa». Матеріали для цифрового друку представлені й у лінійках компаній «Intercoat» (Німеччина), «Ritrama» (Італія) та «Manter» (Іспанія). Слід також відзначити, що ці матеріали придатні для задруковування традиційними способами друку та на термотрансферних принтерах. Із розвитком великих торговельних мереж термотрансферний друк стає дедалі популярнішим. Поряд із папером на ринок виходять прозорі синтетичні плівки, якими етикетують прозорі контейнери з продуктами і, як результат, товар можна добре роздивитися. Досить активно розробляють і матеріали для захисних етикеток, логістичних позначок (RFID-етикетки), але в Україні

така продукція ще не набула поширення. У сучасному світі дедалі гостріше постає питання екології. Провідні світові виробники долучаються до руху з охорони навколишнього середовища, розробляючи матеріали, які піддаються утилізації з мінімальним негативним впливом на довкілля, та контролюючи вирубування лісів для своєї продукції. Новацією також є целюлозні

прозорі, білі і срібні плівки з кукурудзяного крохмалю. Компанія «UPM Raflatac» запропонувала нове рішення – основу ProLiner PP30 товщиною 30 мкм, що здобула визнання у світі. ProLiner PP30 має високу міцність, її можна використовувати при високих швидкостях друкування; за рахунок зменшення товщини матеріалу збільшується довжина намотування рулону при його незмінному діаметрі, а також зменшується кількість замін рулонів при друкуванні та необхідні складські площі. До того ж компанія «UPM Raflatac» розробила програму RafCycle для переробки відпрацьованої поліпропіленової основи, що передбачає додаткову компенсацію клієнтам, які повернули відходи від виробництва компанії. Наталія ЯРКА

Андрій Логачов, менеджер із продажу, компанія «СКМ-Україна»:

Співпрацюємо з компанією «Fasson», яка є родоначальником і лідером у виробництві самоклейких матеріалів (паперу та плівок). Її перевагою є найбільший асортимент продукції з найвищою якістю у світі, яка, як визнаний бренд, має відповідну ціну. З метою розширення цінового діапазону, ми вже півроку успішно співпрацюємо з компанією «Arconvert», яка є італійським підрозділом міжнародного концерну «Fedrigoni Group», що виготовляє матеріали європейської якості і є третьою у світі за обсягами виробництва самоклейких матеріалів. Попит на самоклейку в Україні є постійно і він зростає. Фінансова криза 2009 року внесла корективи в усі галузі виробництва в Україні. Самоклейкі етикетки не стали винятком. Внаслідок підвищення цін на сировину, більшість українських друкарень прагне максимально здешевити процес виробництва, працюючи

з китайськими, турецькими матеріалами, які до 10-20% дешевші, але дають набагато більше технологічних відходів і затримують процес виготовлення продукції. Збільшуються обсяги споживання матеріалів за рахунок зниження швидкості друкування та численних технологічних зупинок. У наших замовників також великий попит має етикетка під горілчані продукти, якe друкують на прозорій самоклейкій плівці. Переконати більшість вітчизняних виробників у перевазі якісних матеріалів надзвичайно складно, оскільки відбувається ланцюгова реакція: дорожчі матеріали спричиняють підвищення вартості етикетки й упаковки, що приводить до подорожчання товару, на яке болісно реагує споживач. Тому більшість українських друкарень прагне максимально здешевити процес виробництва за рахунок використання дешевших, хоч і менш якісних матеріалів, беручи на себе додаткові ризики. Щодо нових спеціалізованих матеріалів (наприклад, для цифрового друку), то український ринок не схильний до експериментів і швидкого впровадження новацій. Друкарні воліють працювати з уже добре відомими і перевіреними матеріалами, які пристосували до умов виробництва. У будь-якому разі найголовніше, щоб клієнт був задоволений якістю і ціною.

Дмитро Коркоценко, агент із постачання, компанія «Імпрес»: Наша друкарня працює з матеріалами відомих світових брендів Herma, Intercoat, Fasson, Raflatac. Зважаючи на те, що вже давно співпрацюємо з постачальниками цих матеріалів, не сумніваємось у їх якості, а також нас влаштовує співвідношення двох найважливіших факторів – «ціна-якість». Оскільки конкуренція на флексографічному ринку України дуже жорстка, стараємося знайти підхід до кожного клієнта, навіть

до найвибагливішого. До нас часто надходять замовлення на особливу етикетку, які ми стараємося виконати якісно та у стислі терміни. Сьогодні серед клієнтів особливо популярний самоклейкий папір для винних етикеток. Щодо вагомості на ринку етикеток, виготовлених флексографічним способом, досить складно віддати перевагу паперовій чи плівковій етикетці. Співвідношення у нашій друкарні – приблизно 50х50.


9

ОБЛАДНАННЯ

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

УФ багато не буває

Трафаретне обладнання: монополія чи конкуренція? Вже тривалий час трафаретний друк займає одне з вагомих місць у сфері друкарських послуг. З його допомогою можна виготовити, наприклад, рельєфні візитки, а трафаретне обладнання застосовують ще й для вибіркового лакування. Саме тому ці установки не обмежуються лише сферою друку, а використовуються і для післядрукарської обробки.

Тема УФ-принтерів актуальна на нашому ринку вже тривалий час. Щороку з’являються або нові моделі, або компанії – розробники «доробляють» наявні. УФтехнологія дає змогу підприємствам заповнювати нові ніші, завойовувати нові ринки і бути гнучкими. Говорити про особливості, досвід експлуатації нових моделей поки що зарано, оскільки всі вони повинні пройти «хрещення» реаліями виробництва. Водночас моделі, представлені за останні 2-3 роки, вже мають і досвід експлуатації, і історію поломок – їх простіше розглядати, коли замислюєшся над купівлею певної моделі. Серед таких машин можна згадати і «HP Scitex FB7500».

Європейська прем’єра «HP Scitex FB7500» відбулася ще в Амстердамі на «Fespa Digital 2009». Одночасно там же відбулися і прем’єри від «Durst”, “Inca” “One Solution”. Розробка УФ-принтера «HP Scitex», розпочалася ще у 2005 році. Тоді компанія опитала основних гравців ринку трафаретного друку про те, які якості і характеристики мусить володіти цифрова машина, щоб замінити наявне у них обладнання. В результаті було поставлено завдання зробити такий пристрій, котрий би економив час і гроші підприємству, що виконує за зміну два замовлення обсягом до 200 аркушів кожне і працює 20 днів на місяць. Як наслідок, за словами компаніїрозробника, галузь отримала машину, можливості якої вдвічі перевищують висунуті вимоги. Також у компанії заявляють, що модель зменшує виробничі витрати на 14%. Максимальний формат аркуша для FB7500 — 1650х3200 мм. Принтер здатен працювати у чотирьох режимах якості, що відповідає вимогам PoP-продукції: від найвищого PoP 17 (17 арк/год, або 90м2/год) до PoP 42

(42 арк/год або 220м2/ год). Також у принтері є два високошвидкісних режими, при яких машина задруковує 63 або 95 арк./ год (330 або 500 м2/год відповідно). Швидкість вказана з урахуванням часу на завантаження/вивантаження аркушів і, на думку представників компанії «НР», таким чином відображає реальну продуктивність системи, а не гіпотетичні розрахунки. На принтері можна задруковувати як гнучкі, так і жорсткі матеріали товщиною до 25 мм, у тому числі папір, гофрокартон, поліпропілен, полістирол, пінопласт і ПВХ. Робота із задруковуваним матеріалом, згідно з даними компанії «HP», автоматизована на 75%. Оператор завантажує кожен аркуш на подавальний стіл, де його вирівнюють, перед тим як передати на друкарський стіл. Після нанесення зображення аркуші автоматично передають у стокер. FB7500 – це перша машина компанії, де використано власні п’єзоелектричні головки Х2, тобто це перший промисловий принтер компанії, створений повністю спеціалістами «НР». Кожна головка Х2 має 125 сопел,

що забезпечують розширення 100 dpi кожне. Максимальний об’єм краплі — 42 пл. Загалом у FB7500, що друкує з розширенням 500 dpi, є 312 головок – по 52 на кожен із 6 кольорів (CMYK+Lc+Lm). Опційно можна встановити головки ще двох кольорів, отримуючи таким чином 8-фарбовий пристрій. На думку спеціалістів НР краплі об’ємом 42 пл дають змогу отримати характерні для трафаретного друку насичення кольорів, а світлоголубий і світло-пурпурний плавно передають півтони. Головки можна легко замінити оператором принтера без залучення інженера. Спеціалісти компанії-розробника відзначили, що в середньому протягом місяця слід замінити дві головки. Ці витрати, як правило, входять у вартість контракту на технічне обслуговування протягом першого півріччя. Міст із друкарськими головками був запозичений у популярної моделі «Turbojet – HP Scitex TJ8350». Таким чином, FB7500 став першим принтером компанії із пересувним друкарським столом. УФ-чорнило твердне в машині під дією УФламп зі системою дзеркал і шторок. Покупці принтера можуть вибрати один із двох растрових процесорів – «Caldera GrandRip+» або «Onyx Prodeuction House». Загалом «HP Scitex FB7500» – це добре продуманий принтер, що забезпечує високу ефективність і гнучкість виробництва. Володимир НЕТАК

Трафаретний спосіб друку відрізняється від інших, оскільки фарба потрапляє на матеріал не з валів, а з плоских форм, а шар фарби на матеріалі виходить товстіший – він може досягати 0,5 мм. Саме тому деякі роботи із застосуванням трафаретного друку неможливо виконати за допомогою решти видів. Це дає змогу друкувати будьякі зображення, в тому числі на прозорих плівках, без ефекту «прозорого малюнка». Окрім високої покривної здатності, особливістю трафаретного друку є і велика кількість спеціальних видів фарби: для трафаретного друку можна застосовувати флуоресцентні, ароматизовані, термофарби, що вкотре підтверджує особливість трафаретного друку та великі можливості, які він створює… Щодо техніки, то трафаретним способом можна друкувати за допомогою ручного, напівавтоматичного й автоматичного обладнання. «У поліграфії трафаретний друк нині конкурує з іншими видами, зокрема, струминним, – каже Лілія Кулеба, менеджер поліграфічного обладнання компанії «Укрхімрезерв», – у цьому контексті важливо, щоб друкарні розуміли всі преваги трафаретного друку і чітко знали, яка продукція їм потрібна – і за зовнішнім виглядом, і за технологічними параметрами. Слід сказати, що застосування трафаретного друку поділяють на два види: власне у поліграфії (для друку рекламної та пакувальної продукції), де і відчувається конкуренція, і у різних галузях виробництва для художнього оформлення й дизайну продукції – де трафаретний друк займає провідне місце, а інші способи друку не застосовують. Така різниця помітна, відповідно, і у продажу обладнання». Директор цієї ж компанії Олег Урбанович каже, що на сьогодні ринок обладнання для трафаретного друку не можна назвати повністю сформованим,

оскільки технологія активно розвивається, змінюються і зростають вимоги до кінцевого продукту і підприємства прагнуть виготовляти нову цікаву продукцію. Відповідно, постійно вдосконалюється техніка. «Ми, як дистриб’ютори і наші постачальники, як виробники обладнання працюємо за принципом постійного руху вперед, намагаючись вирішити проблеми клієнтів і задовольнити їхні очікування. По-іншому працювати на ринку трафаретного обладнання неможливо», – зазначив Олег Урбанович. Конкурентне середовище на ринку трафаретного друку впливає і на продаж обладнання: суто для поліграфічної продукції трафаретних установок на ринку менше, в той час як для оформлення різної продукції, де трафаретний друк є свого роду монополістом, установки популярні, і їхня популярність зростає. До прикладу, вже згадувана компанія «Укрхімрезерв» постачає на вітчизняний ринок машини для автоматичного трафаретного друку бельгійського виробництва, які застосовують для друку на всіх видах пластику, м’ячах, кришечках для пляшок, на склі, кераміці, порцеляні, медичних і фармацевтичних засобах, а також трафаретне обладнання китайського виробництва концерну «EVER BRIGHT» – найбільшого виробника трафаретного обладнання в Китаї. В «Укрхімрезерві» кажуть, що останнє використовують для масового друку. Марія ЛІСОВИЧ


cmyk

10

ОБЛАДНАННЯ

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Офсетні орієнтири Закінчення. Поч. на с. 1 Аркушеві офсетні машини складаються з таких основних вузлів: аркушеподавальної і аркушепровідної систем, фарбового і зволожувального апаратів, друкарського апарата, вивідного і приймального пристроїв. Кожен компонент за останні роки неодноразово удосконалювався, адже сучасне обладнання зараз повинно забезпечувати швидке переналагодження, мінімізацію технологічних відходів і забезпечувати «правильну» кольоропередачу зображення.

Аркушеподавальна система У аркушевих машинах застосовують самонаклади із послідовним або каскадним подаванням аркушів. Ці системи відрізняються за конструкцією і призначенням. Перевага самонакладу із послідовним подаванням аркушів полягає у простоті конструкції та зручності обслуговування. Наприклад, при зміні формату потрібно менше часу для налаштування. Однак він не придатний для високих швидкостей друкування. На високошвидкісних аркушевих офсетних машинах використовують самонаклади з каскадним подаванням, а щоб аркуші транспортувались без просковзування, розроблений вакуумний стрічковий транспортер.

Фарбовий апарат Фарбові апарати, залежно від конструкції, містять від 14 валиків і сегментований дукторний ніж. Оскільки традиційні фарбові апарати офсетних друкарських машин мають складну будову, основні виробники розробили нові конструкції фарбових апаратів на основі анілоксового вала. Вони не мають регулювальних гвинтів зонального налагодження, складаються із двох-п’яти фарбових валиків, тому одержали назву «короткі фарбові апарати». Такі розроблені конструкції спочатку були встановлені на рулонних офсетних газетних агрегатах і показали непогані результати. Дослідні конструкції коротких фарбових апаратів почали застосовувати на офсетних аркушевих машинах, однак ці системи мають один головний недолік – необхідність використання фарб нижчої в’язкості, ніж у звичайних фарбових апаратах. Через це під час друкування фарба більше розтискається, що неприпустимо для високоякісних комерційних замовлень. Традиційні фарбові апарати потребують подавання

фарби з можливістю дозування по зонах друкування. Найчастіше це відбувається через систему гвинтів, які притискають дукторний ніж до циліндра. Оскільки зміна положення одного гвинта впливає не тільки на сусідні зони, а й на всю систему, виробники запропонували рішення для регулювання фарбових зон без впливу на сусідні. Це – набори циліндрів з внутрішньою ексцентричною поверхнею, фарбові шибери, консольно надрізані фарбові ножі.

Зволожувальний апарат Найпоширенішими є контактні плівкові зволожувальні апарати, що працюють без передавального валика і вбиральних покриттів, проте з додаванням у зволожувальний розчин спирту або спеціальних речовин. Системи, що діють безпосередньо на друкарську форму, зволожують її через власний накочувальний валик. До безконтактних зволожувальних апаратів належать відцентрові, турбо- або щіткові пристрої, у яких зволожувальний розчин подається на валик у вигляді дрібних крапель. Однак ці апарати мають істотні недоліки. Вони не забезпечують стабільність роботи і складні за конструкцією. Основною перевагою відцентрових зволожувальних апаратів є керування кількістю зволожувального розчину, що подається, в осьовому напрямі (у таких апаратах забезпечується зональне регулювання по ширині форми). Як для фарбових, так і для зволожувальних апаратів є різні концепції, які дають змогу комбіновано або окремо наносити зволожувальний розчин, наприклад, за допомогою проміжних валиків, які подають до фарбового апарата або відводять від нього. Потрібно мати на увазі, що друкування на швидкості 15 тис. відб./год і більше спричиняє нагрівання фарбового апарата, при цьому властивості фарби змінюються не в кращий бік. Тому не можна відмовлятися від придбання системи термостатування валиків.

Друкарський апарат Друкарські апарати сучасних аркушевих офсетних машин створені за 3циліндровим та 5-циліндровим (планетарним) принципами. При багатофарбовому друці п’ятициліндрові друкарські апарати дають змогу значно зменшити площу, яку займає машина. Циліндри апаратів можуть мати однакові або кратні діаметри. Подвійний діаметр друкарського циліндра полегшує проходження товстих аркушів, зменшує кількість перехоплень аркуша, запобігає «дробленню» друкування. Якщо необхідне двостороннє друкування, то після декількох друкарських секцій замість передавальних циліндрів встановлюють одноциліндровий або трициліндровий перевертальний пристрій (перфектор). Усі три провідні німецькі машинобудівні поліграфічні компанії: «Heidelberg», «manroland» і «KBA» залишилися вірними лінійній схемі побудови з перфектором. До цієї групи наледить і японська «Shinohara». Проте розроблені й альтернативні рішення. Так, японські машинобудівні компанії «Mitsubishi», «Komori» і «Akiyama» постачають машини для двостороннього друкування із двоярусною схемою розташування: друкарські секції з трициліндровими друкарськими апаратами розміщені на двох ярусах, аркуш послідовно задруковується то у нижній, то у верхній друкарській секції. Продуктивність цих машин дуже висока, а це – економія часу і скорочення термінів виходу видання у світ. Проте такі машини мають великі габарити і потребують значних капіталовкладень. Розробка компанії «Mitsubishi» відрізняється тим, що кілька перших друкарських секцій перевернуті порівняно із лінійною схемою (пара «друкарський/офсетний циліндр» розміщена зверху, а формний циліндр, фарбовий і зволожувальний апарати – ближче до «фундаменту»), а останні друкарські секції розташовані стандартно. Між ними,


11

ОБЛАДНАННЯ

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

на стику двох груп, є похилий трициліндровий передавальний механізм, який передає аркуш від однієї групи секцій іншій.

Вивідний і приймальний пристрої Після друкування відбитки виводять на приймальний стапель. Розрізняють високостапельні і низькостапельні (звичайний вивід) машини, а також машини з продовженим прийманням. Вивід на низькостапельний приймальний пристрій є найкомпактнішою і недорогою конструкцією. Короткий ланцюговий транспортер виводить аркуш, як правило, горизонтально від друкарського циліндра до стапеля. Висота стопи може становити не більше 50 см залежно від типу машини. При великих тиражах на високошвидкісних машинах і задруковуванні грубих матеріалів потрібно більше часу для заміни стапеля, тому перевагу надають виведенню аркушів на високостапельний приймальний стіл з висотою стопи більше 1 м (близько 10 000 аркушів паперу щільністю 100 г/м2, товщина близько 0,1 мм). У сучасних автоматизованих машинах також застосовують так звані системи «нонстоп» для заміни стапелів без зупинки машини. Ділянку транспортування аркушів до приймального стапеля можна використовувати для розміщення сушильних агрегатів (інфрачервоного й ультрафіолетового), систем обдування і циркуляції повітря. Також встановлюють пристрої для нанесення і відсмоктування противідмарювального порошку. Інколи, для збільшення шляху транспортування аркуша та вбудовування усіх агрегатів,

використовують так зване «продовжене приймання». Тоді при роботі машини на великій швидкості відбиток проходить ділянку між останньою друкарською секцією і стапелем вивідного пристрою приблизно за 1 с. Це допомагає додатково закріпити друкарську фарбу або шар лаку і зменшити витрати противідмарювального порошку. Покращити процес виведення відбитка одночасно із підвищенням якості друкування можна шляхом нанесення лаку. Вододисперсійний лак висихає так швидко, що можна відмовитися від нанесення противідмарювального порошку. Проте дисперсійний лак використовують лише у тих випадках, коли для його нанесення є окрема секція.

Додаткові модулі машин Останніми роками очевидна тенденція до ускладнення друкованої продукції – великий попит на різноманітні види обробки, які привертають увагу до відбитків, змушують погляд затриматися на упаковці, етикетці або рекламі. У офсетному аркушевому

друці обробку здійснюють в основному на післяопераційному устаткуванні. Однак дедалі популярніші нині вбудовані у друкарські машини секції обробки, які розширюють технологічні можливості машини. Виконання обробки у лінію має такі переваги: • скорочення часу виконання замовлень і підвищення циклічності виробництва; • економія виробничих і складських площ; • скорочення кількості виробничого персоналу. Найчастіше у лінію з друкуванням виконується лакування, проте деякі виробники аркушевих офсетних машин розробили пристрої для інших способів обробки, зокрема, для штанцювання, блінтового тиснення і холодного тиснення фольгою. Друкарські машини середнього і великого формату, як правило, комплектують спеціальними лакувальними секціями. Їх треба завжди розглядати як одну систему із сушильними пристроями (обдування гарячим повітрям із застосуванням інфрачервоного або ультрафіолетового випромінюван-

ня). Лакувальні секції схожі на друкарські секції для флексографічного друкування, для подавання лаку є дві конструкції: система валиків із анілоксовим циліндром і система камерного ракеля. Поширення набуло лакування у лінію вододисперсійними та УФ-лаками, можлива комплектація друкарської машини двома лакувальними секціями. Виконання штанцювання (висікання, надсікання, перфорування або бігування) і блінтового тиснення в останній секції машини дає змогу скоротити час виготовлення картонної упаковки, етикеток, рекламних наклейок, листівок, поштових марок та іншої подібної продукції. На сьогодні розроблено два види штанцювання у лінію: • спеціальні комплекти штанцювального оснащення, що встановлюється у друкарські або лакувальні секції («KBA» і «manroland»). Цей варіант має обмеження, перш за все – неможливо видалити відходи при висіканні вікон в упаковці, ярликах або листівках; • спеціалізовані штан цювальні секції

(«Heidelberg», «Komori»). Матеріали завтовшки до 0,6 мм можна штанцювати з продуктивністю до 15 тис. відб./год. Налагоджування секції, за даними «Heidelberg», триває близько 15 хв. Нині системи холодного тиснення фольгою для аркушевих офсетних машин розробили компанії «manroland» і «Heidelberg». Перша представила систему холодного тиснення фольгою з одного або декількох рулонів – InlineFoiler Prindor – для машин серії Roland500/700.«Heidelberg» – модуль FoilStar для моделей Speedmaster CD 74 і CD 102. Принципи роботи систем обох компаній однакові: для холодного тиснення фольгою використовують дві друкарські секції. У першій на задруковувані аркуші наносять пастоподібний дисперсійний адгезив, а у другій – виконують ламінацію і деламінацію фольги. Аналогічні секції для встановлення на друкарські машини пропонує «OFT Technology» (Великобританія). Систему OFT Foiltone на свої машини встановлюють «KBA», «Komori» і «Mitsubishi».

Автоматизація Сучасні друкарські машини оснащують різними системами контролю, дистанційного керування і налаштування, які прискорюють процеси підготовки, оптимізують друкування. Подальше удосконалення систем керування – у скороченні часу налаштування машини і зниженні обсягів макулатури. Удосконалення автоматизованих систем управління (АСУ) привело до того, що навіть велики-

ми друкарськими лініями може керувати один оператор із центрального пульта, на якому є необхідні функціональні клавіші та контрольні індикатори процесу роботи друкарської машини. На процеси налаштування, контролю і коригування витрачається від кількох секунд до кількох хвилин. Основними модулями АСУ є: • автоматичне налаштування аркушеподавальної і аркушепровідної системи; • автоматична заміна друкарських форм. Технологія сервоприводів DirectDrive від «manroland» робить можливим водночас із роботою машини змінювати форми на обраних секціях, а також змивати друкарський апарат; • регулювання подавання фарби та зволожувального розчину; • автоматичне змивання друкарського апарата, фарбового та зволожувального апаратів; • автоматичний денситометр – оперативно контролює якість. Зрозуміла і зручна система керування, електронний контроль на усіх ділянках друкування забезпечують надійність і хороший результат. Робота оператора друкарської машини дедалі менше пов’язана із виконанням трудомістких ручних операцій – тепер він повинен володіти навиками роботи з цифровими даними. Разом з розвитком технології ускладнюється устаткування, удосконалюються матеріали, формуються єдині промислові стандарти і розвиваються дилерські мережі постачання стандартизованих запасних частин і витратних матеріалів. Наталія ЯРКА

Формат аркуша макс./мін., мм

Макс. площа задруковування, мм

Кількість друкарських секцій

Швидкість друкування, арк/год

Товщина задруковуваного матеріалу, мм

Висота стапеля самонакладу, мм

Висота стапеля прийомки, мм

Пристрій автоматичного перевертання аркуша

Автоматична заміна форм

Дистанційне керування фарбового апарату

Пристрій змивання

Технічні характеристики аркушевих офсетних машин середнього формату стандартної комплектації, що представлені на ринку України

SAKURAI OLIVER 466 SI/ 566 SI (SIP)

660x470/ 297х200

650x460

4, 5

4000 – 15000

0,04 – 0,4

580

600

+

+

+

+

SAKURAI OLIVER 466 SD/ 566 SD (SDP)

660x508/ 297x200

650x475

4, 5

4000 – 16000

0,04 – 0,6

900

560

+

+

+

+

SAKURAI OLIVER 475 SDw/575 SDw(SDPw)

765х600/ 400х260

765х585

4, 5

4000 – 15000

0,04 – 0,6

900

900

+

+

+

KBA Rapida 66

485x660/ 225x297

475x650

2, 4, 5

10000

0,04 – 0,45

940

780

+

+

+

+

KBA Rapida 75

530x750/ 330x330

510x735

2, 4, 5, 6, 7, 8

15000

0,04 – 0,6

840

920

+

+

+

+

Speedmaster SM 74

520х740/ 210х280

510х740

1, 2, 4, 5, 6, 8

15000

0,25 – 0,3

1060

1156

+

+

+

+

Ryobi 680

686х508/ 279х200

660х495

4–10

3000 – 15000

0,04 – 0,6

800

684

+

+

+

+

Ryobi 750

788х600/ 279х200

765х545

1 – 10

3000 – 15000

0,04 – 0,6

800

925

+

+

+

+

SHINOHARA 66 M–P 2D

508x660/ 200x296

470x650

4, 5

15400

0,04 – 0,6

900

600

+

+

+

SHINOHARA 66 H–P (P)

508x660/ 200x296

470x650

2, 4, 5, 6, 8

17000

0,04 – 0,8

900

730

+

+

+

+

SHINOHARA 75 M–P 2D

520x750/ 260x400

510x740

4, 5

15400

0,035 – 0,6

900

650

+

+

+

SHINOHARA 75 H–P (P)

520x750/ 260x400

510x740

2, 4, 5, 6, 8

17000

0,035 – 0,6

900

730

+

+

+

+

Komori Lithrone S29

530x750/ 200x280

520x740

2, 4, 5, 6, 7, 8

3000 – 16000

0,04 – 0,8

800

900

+

+

+

Komori Lithrone S29Р

530x750/ 200x280

520x740

4, 5, 6, 8, 10

3000 – 15000

0,04 – 0,45

1000

1100

+

+

+

+

HAMADA WH 466

660х480/ 292х210

650х470

4

15000

0,04 – 0,6

немає даних

немає даних

+

+

+

MITSUBISHI D 1000

720х520/ 380х273

720х510

4, 5, 6, 7, 8

15000

0,04 – 0,6

900

900

+

+

+

+

Модель

HANS Gronhi GH664

660х480

650х470

4

2600 – 13000

0,04 – 0,6

900

900

Н.д.

+

Н.д.

Н.д.

ROLAND 200

520х740/ 210х297

510х735

6

15000

0,04 – 0,8

1245

700

+

+

+

ROLAND 200Н

520х740/ 210х297

510х735

6

15000

0,04 – 0,8

1245

900

+

+

+

ROLAND 500

590х740/ 210х280

580x740

12

18000

0,04 – 1

1050

1080

+

+

+

+ cmyk


cmyk

12

НАОСТАНОК

Поліграфія №8 (24) 6–20 вересня 2011 року

Консервативні бельгійці чи радикальні реформатори? Зацікавлення сегментом цифрового друку зростає, можна сказати, погодинно. Звісно, численна аудиторія українських друкарень вже неодноразово мала змогу ознайомитися з машинами, котрі тривалий час пропонують для нашого ринку постачальники. У більшості випадків в нашій країні цікавляться аркушевими ЦДМ, «легкі» версії котрих привабливі за ціною. Високопродуктивних «важких» ЦДМ в нашій країні наразі одиниці, не кажучи вже про рулонні рішення.

Хто активно стежить за розвитком рулонних цифрових машин, вже заочно знайомий з рішеннями, котрі є на ринку України від «Indigo», «Screen», «Impika», а також «Xeikon». Представник останнього – технічний директор Вальтер Мікс, радо розповідає читачам нашої газети про одну із популярних машин з власного модельного ряду в Європі. «Xeikon 6000 – це високопродуктивна машина цифрового друку, – розпочинає розмову пан Вальтер. – Звісно, що доцільно її застосувати при великій кількості різноманітних відбитків, котрі необхідно друкувати за певну одиницю часу. В нашому випадку розглянемо машину в конфігурації з рулону на аркуш, з шириною рулону 508 мм. Модель оснащена вбудованим денситометром і додатковим енкодером, що забезпечує високоточне поєднання «лиця» і звороту й автоматичне приведення зображень. При зміні матеріалу задруковування на матеріал іншої товщини приведення і поєднання налаштовують автоматично. Комплектація денситометром гарантує, що кольори залишатимуться стабільними впродовж друкування всього тиражу. Залежно від конфігурації, «Xeikon 6000» може друкувати чотири або п’ять фарб з «лиця» і звороту». ««Xeikon 6000» інтегрується з периферійною

системою «X-800 Digital Front-End» (DFE), – продовжує Вальтер Мікс. – у яку вбудована потужна технологія стримера, що робить всю систему надзвичайно швидкодійною і швидкореагувальна. Це абсолютно відкрита, розширювальна система модульної побудови, що об’єднує в собі функції RIP з можливостями якісного друку і підбирання. Крім того, вона дає змогу одночасно проводити налаштування, «ріпування» і друк, що істотно підвищує продуктивність». Х-800 DFE легко обробляє на високій швидкості файли Postscript, PDF, PPML і PPM/VDX і може підтримувати майбутні цифрові друкарські паспорти робіт (job tickets) на основі JDF. Машина задруковує крейдовані і некрейдовані сорти паперів щільністю від 40 г/м2 до 350 г/м2, починаючи з каландрованого паперу для друкування журналів і до картону для друку упаковки, прозорих і непрозо-

рих самоклейких і етикеткових матеріалів. Усі матеріали не потребують спеціальної обробки, як, наприклад, потрібно обробляти коронованим зарядом плівкові матеріали для флексодруку, або піддавати друкарські матеріали спеціальній обробці як на інших ЦДМ, які для перенесення тонера використовують рідкі розчинники. Проте, за словами Вальтера Мікса, він не радив би використовувати дешеві сорти офсетного і крейдованого паперу, не сертифіковані для роботи на рулонних ЦДМ, – адже закріплення тонера може бути ускладненим, унаслідок чого зображення не відповідатиме очікуванням. Проте, якщо використовувати неякісний матеріал, проблеми можуть бути у будь-якого друку і будь-якої машини. На виході машини може бути встановлений приймальний лоток вже нарі-

заних сторінок для подальшої обробки, - як у нашому випадку, або друк можна виконувати з рулону на рулон з подальшим фінішним обробленням. У нашому випадку машина може друкувати матеріал довжиною до 5 м, а вже наступний відбиток може бути будь-якої довжини, залежно від поставленого завдання. Роздільна здатність друку 1200x3600 dpi. ЦДМ «Xeikon 6000» використовує новий тонер, що отримав маркування FA – Form Adapted, тобто з адаптованою формою. Друк з використанням FA-тонера характеризується широким колірним охопленням і глибиною кольорів. Оператор може додавати тонер під час роботи машини, не змінюючи швидкості друку. Новий тонер характеризується широким «робочим вікном». «Робоче вікно» - це комбінація параметрів матеріалу і режимів друку. При зміні властивостей друкарського матеріалу (наприклад, товщина в рулоні, вологість, щільність, зміна кліматичних параметрів) результат друку залишається стабільним. З новим тонером FA, за словами Вальтера Мікса, друкарська машина «Xeikon 6000» дає змогу досягти високої якості і глибини кольору. «Xeikon 6000», у комплекті з тонером формули FA отримав ліцензію CMYK PantoneТ.

АНОНСИ В НАСТУПНИХ НОМЕРАХ РІШЕННЯ

Додаткова вартість або постпрес для цифри

Післядрукарські рішення для підприємств, що використовують цифровий друк, тепер надзвичайно актуальні. Адже маючи «in-line” чи “off-line” рішення для швидкої післядрукарської обробки замовлень, підприємства можуть зробити новий крок у розвитку. Надавати відбиткам додаткову вартість за допомогою ламінування, лакування, нестандартного фальцювання тощо, робити фотобуки, ексклюзивні книги у твердій палітурці, – все це ефективний шлях отримання підприємствами прибутків. Бажаючи автоматизовувати ділянку постпресу, багато хто стикається із дилемою...

ТЕМАТИЧНІ ОГЛЯДИ: • Стан виробництва книжок, огляд рішень • Перспективи офсетного друку

ОГЛЯДИ ОБЛАДНАННЯ: • Уф-принтери на ринку України • Термобіндери для всіх

ОГЛЯДИ МАТЕРІАЛІВ • Клеї для книжкового виробництва • Фарби для аркушевого офсетного друку

Poligrafia_8  

Used equipment, offset mashines

Poligrafia_8  

Used equipment, offset mashines

Advertisement