Page 1

всеукраїнська галузева газета

№2 (18)

Лютий 2011 року

Картонне екстензо

з перших уст дмитро толстолуЖсЬкиЙ, «нісса украЇна»:

«ми презентували новому керівниЦтву «CANON» свіЙ поГляд на те, як еФективно слід вивести на украЇнсЬкиЙ ринок лініЮ ЇхнЬоЇ продукЦіЇ» с. 9

украЇнсЬкиЙ виробник Уже багато років для виробництва споживчої упаковки основним матеріалом є картон. Якісні картонні коробки широко використовують у тютюновій промисловості, фармацевтичній галузі, індустрії алкогольних і безалкогольних напоїв, виробники – косметики і парфюмерії, товарів побутової хімії.

валентина ерн-бишкевиЧ, прат «ундіпп» ім. т.Г. шевченка»

с. 14

Нині з’являються нові види картону з унікальними структурними характеристиками, які дають змогу завойовувати ще ширший спектр товарних ринків. Як стверджують постачальники цього матеріалу, у замовників популярні целюлозні сорти картону виробництва Фінляндії, Австрії, а також макулатурні, виробництва Словенії, Болгарії.

«виГотовляємо дослідні партіЇ і моЖемо завЖди підлаштуватися під потреби певноГо підприємства» с. 4

висікалЬниЙ прес = додана вартістЬ відбитка с. 10–11


2 

виставки

Слово редактора Засновник Василь Масюк –––––––––––– Головний редактор Володимир Нетак Поштова адреса: а/с 5922 м. Львів 79054 Адреса редакції: вул. Садова, 2а, м. Львів, Україна Тел./факс: (032) 244–59–49 e–mail: polygraphy @prominfo.com.ua Передплатний індекс:

37820

ТзОВ «Промінфо», 2010 ©Свідоцтво про державну

реєстрацію КВ №15381–3953Р від 03.07.2009 р. Періодичність – один раз на місяць. Тираж – 7 100 примірників. Ціна договірна. –––––––––––––– Погляди авторів публікацій не завжди збігаються з думкою редакції. Редакція залишає за собою право не листуватися з читачами. Передрук дозволено з письмової згоди редакції ––––––––––– Газета «Поліграфія» є учасником медіа–групи «ПромІнфо» www.prominfo.com.ua ––––––––––– Газета надрукована у СП «Полі» (м. Львів, вул. Лазаренка, 6Б) Замовлення №

Цифра 18 є символічною для України, адже маючи саме такий вік, громадяни України отримують право керувати автомобілем, право голосувати на виборах. Це період життя, коли вже можна підбити певні підсумки і подивитися у майбутнє. Ми, своєю чергою, видаємо 18-й номер газети. Озираючись на пройдений період, з приємністю відзначаємо, що газета отримала тисячі вдячних читачів у всіх куточках України: від Закарпаття до Донеччини, від Київщини до Криму. На виставках не раз доводилося чути, що завдяки нашим публікаціям, оглядам і рекламі, підприємства вибрали хороше обладнання, хтось знайшов надійного постачальника паперу, витратних матеріалів, фахівці отримали інформацію про події в галузі. Ми не позиціонуємо себе як видання тільки для директорів великих офсетних друкарень чи як рекламну брошуру, на сторінки якої рідко хто заглядає у пошуку корисної інформації. Ми стали наймасовішим аналітичним виданням, котре читають на підприємствах різного профілю, адже подаючи інформацію про всі види друку, ми формуємо уявлення про міграцію тиражів з одного виду друку на інший, і про перспективи застосування певного виду друку залежно від потреб замовників. Ми намагаємося бути цікавими саме для середніх і малих підприємств, котрі становлять понад 90% усієї галузі, адже саме у даній ніші був інформаційний вакуум. Не секрет, що глянцеві журнали у першу чергу задовольняють потреби великих друкарень, для яких і призначена реклама дорогого обладнання преміум-класу. Звісно, ми не працюємо «за дякую», адже ми комерційний проект, але бути корисним для читачів – для нас найважливіше. Ми маємо найбільшу в Україні читацьку аудиторію поліграфістів, яку любимо і шануємо і для якої готуємо у найближчому майбутньому цілу низку нових якісних проектів! Дякуємо, що Ви з нами!

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

«Пак Експо 2011» Виставка «Пак Експо» відбувається у рамках Міжнародного форуму харчової промисловості й упаковки – події, яка істотно відрізняється від інших подібних заходів тим, що до її складу входять одразу 4 спеціалізовані виставки: «Пак Експо», «Прод Тех Маш», «Прод Експо Україна», «Хлібопекарська та кондитерська індустрія». Виставки форуму мають високу ефективність завдяки можливості особистого контакту зі споживачем, демонстрації товарів і послуг в дії, а також обміну ідеями, знаходженню нових проектів та шляхів для розвитку бізнесу.

Уже дванадцятий рік поспіль виставка «Пак Експо» впевнено лідирує на просторах пакувального бізнесу. Серед учасників виставки такі відомі компанії як: ТОВ «Укрпаклайн», ПП «Ферія», «NHM Limited», ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат», ТОВ «Система Лтд.», ТОВ «Студіопак Україна Лімітед», ТОВ «Ітак», ТОВ «Петруцалек», ТОВ «Ело Пак», Завод пакувального обладнання Баленко, ВАТ «Кіровоградський завод дозуючих автоматів», ТОВ «НВП Інта», ТОВ «Вінчіторе Пекеджінг Солюшнз», ТОВ «Завод пакувального обладнання «Термо-Пак», «Термолан – Україна», ТОВ «НВП Інтермаш», «Vatan», «Omag S.R.L.»(Італія), «N.M.Heilig B.V.», «Alpha Packaging International B.V.» (Нідерланди), ТОВ “Упаковка и сервис» (Росія), «Gekoplast S.A.» (Польща), ТОВ «Теком», ТОВ «Техімпорт Кепітал Груп» та інші. Організатори виставки, оцінюючи ситуацію на ринку, скерували свою роботу на удосконалення всіх етапів підготовки та проведення заходів такого формату задля забезпечення учасникам максимального ефекту від участі у виставці. Головними подіями виставки стануть: ● «круглий стіл» асоціації «Укрпек» «Відходи упаковки. Як їх в Україні перетворити на вторинні ресурси»; ● практична конференція “Індустрія упаковки для індустрії харчових продуктів та напоїв”; ● національні конкурси «Українська зірка упаковки 2011», «Українська етикетка 2011», «Упаковка майбутнього 2011»; ● семінари та презентації із залученням провідних фахівців-практиків галузі. Упаковка є одним з найважливіших етапів у будь-якому виробництві. Матеріали, з яких виготовляють упаковку, вдосконалюють, усе популярнішими стають полімерні. Але вони, на жаль, не усувають проблеми відходів в Україні. Оптимального вирішення проблеми утилізації відходів упаковки в Україні ще не знайдено, але для паку-

вальної галузі це питання є пріоритетним. Тому організатори виставки «Пак Експо» вирішили звернути увагу на цю проблему через окрему зону – «Еко Пак Шоу», яка покликана вирішити питання щодо шкідливості упаковки. «Еко Пак Шоу» – це демонстрація інновацій у сфері екології, екологічності упаковки, технологій та рішень для переробки, утилізації та ресайклінгу. Для всіх охочих протягом трьох днів виставки буде працювати зона, де будуть представлені зразки екологічної упаковки та пакувальних матеріалів. Сподіваємося, що такий захід приверне увагу виробників пакувальних матеріалів та упаковки і дасть їм орієнтир на нові тенденції у сфері пакування. У 2011 році організатори роблять акцент на виокремленні в рамках виставки «Пак Експо 2011» розділів полімерного, пакувального обладнання, етикетки та маркування. Актуальність виокремлення цієї експозиції обумовлена потребами ринку не лише пакувальної, а й суміжних галузей. Представлені експозиції дадуть змогу споживачам оцінити не лише галузі упаковки в цілому, а й її окремі сегменти. На території виставки також працюватиме Центр професійної освіти і кар’єри, де будуть представлені галузеві навчальні заклади, програми підвищення кваліфікації, студентські розробки та багато іншої корисної інформації. До послуг журналістів буде відкритий прес-клуб, де представники преси матимуть змогу поспілкуватися з учасниками виставки, а експоненти – розмістити свої прес-релізи. Виставка «Пак Експо» чекає усіх зацікавлених у виставковому центрі «Київ Експо Плаза» з 23 по 25 лютого 2011 року, щоб стати учасником найважливішої події в галузі пакування України. Із питань співпраці та участі у форумі звертатися до дирекції за телефонами: (044) 461-93-53, 494-42-54 або на електронну адресу: pack@kmkya.kiev.ua, prod@kmkya.kiev.ua. Офіційний сайт організатора форуму: www.kmkya.kiev.ua.


подія

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

3

«RemaDays»: рекламний сезон відкрито! Вадим Литвин, директор ТзОВ «Рейтинг»: – У цьогорічній експозиції – актуальний на ринку постдрукарських послуг асортимент обладнання, яке виготовляє «Рейтинг». Це ті ж різаки, преси для гарячого тиснення, апарати для бігування та перфорації. Є серед них, звісно, і наші новинки. Цьогоріч ми дещо змінили підхід до ведення бізнесу і перерозподілили виробництво. Так, техніку для виконання непересічних специфічних операцій, яка не потрібна широкому колу споживачів, ми виготовляємо лише на замовлення. Решта обладнання – серійні партії. Попит і торік, і вже 2011 року високий. Нині замовникові потрібна оригінальна продукція з відповідною обробкою, тому й попит на техніку для післядрукарських операцій високий. Ось і на стенд підходять, розпитують. Рівнем виставки – організацією, сервісом, змістовим наповненням – ми задоволені. Відвідувачів хотілося б більше. Гадаємо, що в наступні роки, якщо організатори і надалі «триматимуть марку», так і буде. Зовнішня і внутрішня реклама, технології для рекламної індустрії, промо-продукція – все це в одному місці та в один час об’єднала друга за ліком міжнародна виставка «RemaDays» у Києві. Більше сотні українських і закордонних компаній-учасників події ділилися досвідом та презентували відвідувачам свої новинки. Відзначимо, що бренд «RemaDays» – це вже одна з найбільших у Центральній Європі виставок у галузі. Організатор – польська компанія «GJC Inter Media», що займається видавничим бізнесом, – випускає щоквартальний журнал про сувенірну продукцію «Gifts Journal» у Польщі, Україні, Білорусі та Молдові. Ще «GJC Inter Media» розвиває інтернет-напрям – портал, що об’єднує прямих постачальників рекламних продуктів і послуг та рекламні агентства з Центральної та Східної Європи, є засновником сертифіката партнерської програми «Solidni w Biznesie» (з польської – «надійні в бізнесі»). І найголовніше – компанія має поважний досвід організації виставок – щорічно з 2005 року у Варшаві проводять «RemaDays». Загалом враження від виставки у пересічних відвідувачів позитивні. Окрім технологічних маркетингових рішень, організатори провели низку цікавих

семінарів, до яких залучили представників відомих компаній, чудово обізнаних із тонкощами рекламої «кухні». В експозиціях учасники представляли нові зразки рекламних конструкцій для зовнішньої та внутрішньої реклами, POS-матеріалів, вивісок і екранів, якнайрізноманітнішу яскраву сувенірну продукцію. Цікавими були пропозиції виробників обладнання, зокрема «широкоформатки», і витратних матеріалів для зовнішньої та внутрішньої реклами. «RemaDays»-Київ – це відповідь на потреби українського ринку реклами, що враховує інтереси всіх учасників ринку: реальні ціни, професійні відвідувачі, пов’язані з галуззю реклами, та зручні терміни проведення, – позиціонували виставку самі організатори. Попри це, як зазначали учасники, в Україні, принаймні поки що, виставка ще не набула належного масштабу, не здобула такої ж уваги поліграфістів, як, скажімо, близький за тематикою «Т-REX». Вочевидь, одна із причин – те, що історія «Днів реклами» у нашій країні ще невелика – подія відбувається лише вдруге, тож, щоб посісти належне місце серед низки подібних інших заходів, потрібен час. Сподіваємося, в майбутньому «RemaDays» стануть справді гучною подією в маркетинговому календарі фахівців галузі.

Варвара Яцюк, менеджер із роботи з клієнтами «Август трейд»: – Наша компанія представляє на виставці дизайнерський картон виробництва фабрик «CORDENONS», «FEDRIGONI», «SEF», «FAVINI», «CURTIS FINE PAPERS», «KOEHLER». Є в асортименті новинка, якою, власне, й цікавляться більшість відвідувачів нашого стенд. Це серія Plike, а також колекція дизайнерського паперу ISPIRA – гладкий кольоровий папір і картон зі спеціальним покриттям, що на дотик нагадує пластик. На відміну від добре відомого паперу Plike, який має «прогумовану поверхню», покриття ISPIRA більш «пластмасове». Щодо виставки, то ми цілком задоволені. Якщо торік у організаторів і були якісь певні прорахунки, то цьогоріч їх успішно виправили. Сподобалася продумана цінова політика, сервіс. Немає суєти і натовпу, можна продуктивно поспілкуватися з колегами, усім зацікавленим приділити час і увагу.

Тетяна Березюк, менеджер із роботи з клієнтами групи компаній «Wolf»: – Для нас виставка – це завжди вдалий промо-хід, чудова нагода поспілкуватись із замовниками, партнерами. На цьогорічній «RemaDays» розповідаємо відвідувачам про свої можливості й напрацювання, зокрема про один із основних напрямів діяльності нашої компанії – високоякісний офсетний друк рекламної продукції. Ця технологія дає змогу одержувати повноколірні зображення – наче «живі» насичені фарби, чіткі дрібні деталі. Для друку каталогів, плакатів, проспектів – дуже вдалий вибір. Акцентуємо увагу й на родзинці наших послуг – гібридному лакуванні продукції. Методом одночасного нанесення на поверхню матового і глянцевого лаку можна отримати, наприклад, листівку – направду мистецький шедевр. Таких замовлень різного тиражу нині дуже багато. Та й загалом коло клієнтів у групи компаній постійно зростає, з’являються нові наші представництва. У найближчих планах – відкриття представництва за кордоном. Що стосується організації виставки, то рівень високий. Першого дня відвідувачів було небагато, проте вже від ранку наступного, а також третього дня гостей значно побільшало, тож в успіху «RemaDays» не варто сумніватися. Єдине – не побачили справді цікавих рішень від маркетологів. Гадаю, це свідчить про те, що хоч за своїм обсягом рекламна продукція і повернулася на докризовий рівень, та до належної якості, яка б зацікавила вибагливого споживача, ще слід дорости.

cmyk


6 

украЇнсЬкиЙ виробник

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

УНДІПП: «В Україні виготовляють якісну поліграфічну продукцію» Упродовж не одного десятиліття провідною науковою установою поліграфічної галузі залишається Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості імені Тараса Шевченка. До початку 1990-х років розробки УНДІПП – устаткування та витратні матеріали - активно впроваджували у виробництво на потужних підприємствах та комбінатах усієї України та СРСР. Нині ті часи згадують, як період справжнього розквіту та слави. Робота, звісно, триває, і фахівці інституту можуть похвалитися чималими проектними напрацюваннями, однак держава наразі не використовує потенціал установи на повну силу.

«Розроблення поліграфічного обладнання і матеріалів, які можуть за якістю конкурувати з імпортними, – одне з найголовніших завдань нашої установи, яка тепер належить до ДАК «Укрвидавполіграфія», – розпочинає розмову керівник УНДІПП Валентина Ерн-Бишкевич. Тут розробляють і виготовляють матеріали для корегування друкарсько-технічних властивостей фарби – розріджувачів та паст. Налагоджено випуск дослідних партій проявних концентратів, зволожувальних та очищувальних розчинів для процесів офсетного друку, а також валів з поліуретановим покриттям, поліуретанових марзанів, накладок, ракелів. Інститут спільно з Управлінням преси та інформації Львівської ОДА розробили та реалізовують регіональну програму відтворення стародруків «Комплексна система обладнання для оснащення реставраційних центрів», яку фінансує ЛОДА. Упродовж 2004–2010 років УНДІПП виготовив і впровадив в друкарнях, музеях, архівах та реставраційних центрах країни понад 160 одиниць обладнання на суму 950 тис. грн. «Виробнича база інституту не дає змоги розробляти сучасну друкарську техніку, однак спеціальне устаткування пропонуємо, – продовжує пані Валентина. – Це, зокрема, комплекти формного обладнаня для виготовлення офсетних, фотополімерних і

флексографічних друкарських форм, експонувальні апарати, бігувальноперфораційні ротаційні верстати, перфораційно-приводні верстати тощо. Оскільки виготовляємо дослідні партії, то можемо завжди підлаштуватися під потреби певного підприємства і запропонувати таку продукцію, що точно відповідатиме особливостям виробництва. Як приклад візьмімо видавничий дім «Високий замок». Ми вже тривалий час успішно працюємо з цією друкарнею. Беруть у нас концентрати зволожувального розчину, інші матеріали і все це за значно нижчою ціною, ніж імпортні, при цьому якість така ж сама. Після інсталяції нової друкарської машини вони зацікавилися, відповідно, й іншою «витраткою», і ми без проблем зуміли оперативно задовольнити їхні вимоги. Активно впроваджуємо продукцію на підприємствах ДАК «Укрвидавполіграфія». Щодо приватних комерційних друкарень, то тут усе значно складніше. Якщо виробник купує у закордонного виробника обладнання, то найчастіше там бере і решту необхідних матеріалів, а відтак, звикнувши стабільно працювати з цією продукцією, надалі не експериментує. До того ж не всім, на жаль, відомо, що й в Україні виготовляють якісну поліграфічну продукцію, цілком на рівні закордонних аналогів». З іншого боку, інститут має право пропонувати лише невеликі дослідні

партії, а от широким впровадженням і промоцією продукції, а також фінансуванням проектів УНДІПП зобов’язана за законом перейматися держава, точніше – Держкомтелерадіо України. На жаль, функції чиновників є більшою мірою лише декларативними. У бюджеті УНДІПП частка коштів, які надає Комітет, становить нині 20%, що у кілька разів менше, ніж 2–3 роки тому. А у 2011 році прикладні дослідження Держкомтелерадіо взагалі не фінансує… Окрім виготовлення поліграфічної продукції, інститут розробляє нормативно-технічну документацію – технологічні інструкції на процеси поліграфічного виробництва, норми витрат матеріалів, системи управління якістю тощо. Також у компетенції працівників – екологозахисне забезпечення та охорона праці, тобто розробка і впровадження систем екологічного управління на поліграфічних підприємствах, методик аналізу і визначення рівня шкідливих речовин у робочій зоні тощо. З 2005 року фахівці УНДІПП розробили 19 стандартів для галузі, а також взяли участь у виконанні програми «Гармонізація міжнародних стандартів з національними» за кошти Держспоживстандарту України. Було гармонізовано 14 стандартів. У 1994 році за участю Держкомвидаву України для організації робіт зі стандартизації в галузі поліграфії та видавничої діяльності для виготовлення конкурентоспроможної продукції Держспоживстандартом України на базі інституту було створено технічний комітет зі стандартизації ТК-101 «Технологія поліграфії», за успішну діяльності у сфері стандартизації в 2004 році якому було надано статус

активного члена технічного підрозділу ISO – Міжнародної організації зі стандартизації. За участі інституту було створено галузеву «Програму стандартизації, метрології та сертифікації в галузі книговидання та преси на 2004–2010 роки», під час якої гармонізовано та затверджено 14 міжнародних стандартів як національних, розроблено та затверджено 14 стандартів організацій України, методичні інструкції, правила охорони праці тощо. Фінансування розроблення документації у 2004–2010 рр. здійснювалося з коштів Державного бюджету та обігових коштів інституту. Нині в УНДІПП загалом – сім підрозділів, працює півсотні досвідчених спеціалістів. Хочеться сподіватися, що держава не залишить установу напризволяще. Уляна ГАВРИШКІВ

«Made in Ukraine» Ринково-економічно склалося так, що український виробник має шукати свою нішу між пропозиціями європейських і азійських виробників. Перші пропагують високу автоматизацію, надійність бренда, якість, другі «бомбардують» ринок низькими цінами. А додати сюди ще й пропозиції вживаного обладнання і виходить запекла конкуренція. Але вітчизняні виробники «Київполіграфмаш» і «Булат» успішно знайшли своє місце на ринку, пропонуючи підприємствам оптимальне співвідношення «ціна-якість». З-поміж асортименту вітчизняних флексомашин, ми вирішили у цій статті приділити увагу широкорулонній ФДР1200/6.

Ця 6 кольорова флексодрукарська рулонна машина планетарної будови (виробництва «Київполіграфмаш»), призначена для повноколірного друку на гнучких матеріалах – полімерних плівках, ламінованих матеріалах і папері. Друкарська секція виконана з центральним друкарським циліндром та радіально розташованими фарбовими апаратами. Конструкція остової секції з литва забезпечує якісне суміщення фарб та стабільний тиск у друкарських зонах. Друкарський циліндр і формні вали встановлені в підшипникових опорах з комплектацією фірм SKF, INA високого ступеня точності. Друкарський циліндр має високу точність виготовлення, вкритий твердим хромовим покриттям, має камеру та систему для під’єднання його до пристрою термостатування. Формні валики, відповідно до вимог замовника, можуть бути металевими хромованими або як пневмовали з полімерними гільзами. Фарбові апарати з закритими ракельними камерами мають додатковий ракель і комплектуються анілоксовими керамічними валами фірми «ZECHER» з лініатурою до 280 лін/см. Автоматичне притискання і відведення формних циліндрів для друку здійснює гідропривід. Налагоджування натиску друкарських апаратів, поперечне і поздовжнє суміщення фарб здійснюють за допомогою високоточних гвинтових пар і косозубих коліс. Секція розмотування-намотування оснащена валами з пневматичною фіксацією рулону. Постійний натяг стрічки в зоні розмотування здійснюється елек-

тронною системою і плаваючим валом з пневматичним керуванням. На вході у друкарську секцію встановлена система бокового рівняння стрічки. Система натягу на намотуванні забезпечує натяг стрічки в діапазоні 40–250 Н. Привід намотування здійснюється від асинхронного двигуна зі зворотним зв’язком по сенсорному валу і керуванням від частотного перетворювача. На секції встановлені циліндри охолодження друкарського матеріалу з ротаційними муфтами DEUBLIN для відведення тепла із зони намотування рулону машини. Сушіння відбитків здійснюється гарячим повітрям з автоматичним керуванням температурою. Система сушіння складається з сушіння між друкарськими апаратами і тунельним сушильним пристроєм. Сушильні пристрої мають роздільне керування температурою для досягнення максимального ефекту. Гаряче повітря подається через сопла, встановлені між друкарськими апаратами і в тунельній камері. У наявності є система видалення парів фарби з усіх зон сушіння машини. Привід дає змогу корегувати натяг стрічки в зоні тунельного сушильного пристрою. Машина оснащена системою відеоконтролю друку з регульованим збільшенням зображення, що дає змогу зручно контролювати друк (опція). Камера має різні режими позиціонування і нескладну за конструкцією систему управління. Володимир НЕТАК


Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Стратегія «Permapack»: не заощаджуємо на найкращому Швейцарський виробник упаковки «Permapack» інвестує в розвиток виробництва, щоб забезпечити попит на друк таких продуктів, як тубний ламінат та іншу упаковку з бар’єрними властивостями.

Компанія працює у трьох напрямках: логістика, харчова індустрія, косметика. Щорічно продаж продукції для цих сегментів приносить понад 60 млн швейцарських франків прибутку. У компанії 170 працівників, 115 із них зайняті в друкарському виробництві. Директор виробництва Марк Леманн розповідає, що близько 65% комерційної діяльності у сфері логістики здійснюють на основі перепродажу, здебільшого у співпраці з італійськими постачальниками. Інша частина товарообігу забезпечується на виробництві в м.Роршах з потужним технічним парком, до якого входять п’ять машин «Gallus RCS 330» і дві лінії УФфлексодруку «Gallus EM 410». Також на виробництві використовують лінії високого друку «Gallus» і машини попереднього покоління на водній основі «Omet» і «Comco». Стандартні роботи «Permapack» – це восьмиколірний друк із тисненням фольгою і/або трафаретний друк. Однак більшу частину друкованої продукції виготовляють із роздільною здатністю 150 lpi у десять фарб на всіх машинах RCS, виробляють туби, етикетки і гнучку упаковку. Всі лінії RCS оснащені змінними секціями гарячого тиснення фольгою, перевертанням полотна та секціями холодного тиснення фольгою, що забезпечує взаємозамінність обладнання і резерв для кожного виробництва. Для задоволення потреб експорту, що збільшився з 10% обсягу виробництва у 2007 році до 30% нині, «Permapack» виходить на ринок Центральної Європи, де, за словами пана Леманна, попит на високоякісну упаковку особливо високий. Відтоді, як у 2002 році компанія вийшла на ринок етикеток, туб і гнучкої упаковки, після зниження обсягу замовлень через відхід одного із великих замовників, «Permapack» не озирається назад. Сьогодні компанія щодня виробляє 20 млн етикеток і щорічно виконує понад 10 000 замо-

7

закордонниЙ досвід

влень. Більші тиражі гнучкої упаковки порівняно з етикетковою продукцією збільшують загальний обсяг виробництва. Так, у першому кварталі 2010 року цей обсяг зріс на 23% порівняно з аналогічним періодом минулого року. «Ми спеціалізуємося на довгих тиражах і високоякісній продукції, – продовжує пан Леманн, – тому впровадження цифрових машин не відповідає нашій моделі бізнесу. Однак ми уважно вивчаємо можливості цифрових систем, і це може бути предметом наших наступних інвестицій. Щодо місця офсетних технологій у планах компанії, то річ у тім, що ми вже досягли високої якості у друці напівтонів і «розтяжок» за допомогою УФ-флексодруку (принаймні, такі відгуки наших замовників), тому не бачимо потреби входити в офсетний сегмент». «Від початку вибрали комбінацію обладнання «Gallus»/«Martin» як найнадійніший засіб забезпечення якості. Ось уже п’ять років навіть і не думаємо про зміну рецепту нашого успіху. Обладнання «Martin» заощаджує нам 70–80 м матеріалу на кожні 1000 м рулону, що становить 200 тис. швейцарських франків на рік. Техніка дала змогу скоротити час виробництва на 30%, безупинна зміна рулону – підвищити якість продукції, що вже є безцінним», – розповідає директор виробництва. Перспективи розвитку бізнесу вже диктують необхідність встановлення трьох додаткових друкарських ліній такої ж потужності, але М. Леманн готовий розглядати альтернативні варіанти. «Нам необхідна рулонна машина з можливістю холодного тиснення фольгою. Ми хотіли б, щоб це було обладнання «Gallus», але нам доведеться перейти на більш широкий формат полотна. Наразі здійснюємо УФ-флексодрук у комбінації з трафаретом і гарячим тисненням фольгою на швидкості 50–60 м / хв, УФ-флексодрук – 80–90 м/хв, а при повному відеоконтролі деякі замовлення виконуються на швидкості 120 м/хв, однак нам потрібні вищі показники», – стверджує він. Сьогодні портфель замовлень розподіляється між косметичною галуззю (44%), харчовою промисловістю і напоями (36%), фармацевтикою (9%), логістикою і важкою промисловістю (по 5%). Компанія має сертифікацію ISO 9001:2000 і BRC/IoP. Замовники – провідні бренди. За словами пана Леманна, всі замовники висувають суворі вимоги, що дає змогу зберігати високі стандарти якості. На його думку, щоб забезпечувати краще обслуговування, потрібно й інвестувати в найкраще – від кадрів до технології. За матеріалами «Гейдельберг-СНД»

варто придбати

Пакувальні матеріали

компанія «Деміс пак» є одним із провідних постачальників пакувальних матеріалів на ринку україни, зокрема найбільшим у Дніпропетровській обл. асортимент компанії охоплює скотч (канцелярський, пакувальний і спеціальний), а також стрейч-плівку (ручну і машинну). активно розвивається виробництво пакувальної стрічки з нанесенням логотипів замовника. продаж скотчу та пакувальних матеріалів здійснюється гуртом і вроздріб по всій території україни. розвинена мережа дистрибуції, є 4 філії: одна у києві та три в регіональних центрах. Доставка товару здійснюється по всій країні.

«ДЕМІС ПАК», ТОВ вул. Південна, 2б, м. Дніпропетровськ, 49000, Україна тел.: +38056-770-73-30, тел./факс: +38056-770-73-75 e-mail: logo@demis.com.ua, http:// www.demis.com.ua

варто придбати

Нове рішення для флексодруку підприємство «Булат» пропонує нову флексографічну машину «альта» з шириною друку до 320 мм. п’ятифарбова машина забезпечує швидкість друку до 100 м/хв із можливістю регулювання довжини друку. сушать відбитки гарячим повітрям. ТеХніЧні ХаракТерисТики п’ЯТикОлірнОї МаШини «альТа» Характеристика Швидкість друку Тип фарбового апарата поздовжнє реголювання Максимальная ширина друку Довжина друку (крок прирощування 3,628) кількість фарб Тип сушарки Діаметр рулонів Внутрішній діаметр втулки Затиск рулона на шпинделі контроль натягу матеріалу

Значення Від 0 до 100 м/хв ракельний косозубою шестернею 200, 280, 320 мм 210–450 мм До 5 Гаряче повітря 600 мм 76 мм Механічний автоматичний

Особливої уваги застосовує нова рахувально-перемотувальна машина «Дельта-М» з опцією висікання. Машина може працювати із швидкістю перемотування до 100 м/хв. ТеХніЧні ХаракТерисТики МаШини «ДельТа-М» Характеристика раппорт валу висікання Макс. діаметр рулону на розмотуванні Макс. діаметр рулону на намотуванні Макс. діаметр рулону облою Ширина рулону

Значення від 200 до 450 мм 620 мм 420 мм 420 мм до 280 мм

Україна, 03062 Київ, просп. Перемоги, 67, а/с №84 тел.: (044) 206-10-00, е-mail: bulat_flex@ukr.net


6 8

компанія

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Професіоналізм треба цінувати! У що вкладають нині кошти поліграфісти, за яких умов і коли нарешті на зміну стабілізації ринку з’являться проблиски його розвитку, для кого нині відкриваються нові перспективи – про це ми розпитували в Анатолія Бойчука, регіонального представника фірми «Heidelberg», досвідченого фахівця, що працює у компанії з 1998 року.

– Озираючись на 2010 рік, як можете охарактеризувати ситуацію на ринку поліграфії? – Рік, що минув, для гравців поліграфічного ринку видався складним. Навіть у 2009 році «Heidelberg» мав в активі ще попередні напрацювання – «паливо», яке вдалося нагромадити до кризи. Наприклад, маючи попередні домовленості, на початку року провели інсталяцію в друкарні «Укрполу» (м.Стрий) найсучаснішої листової офсетної друкарської машини «Heidelberg Speedmaster XL 105-7+LX». Це друга в Україні машина нового покоління «Heidelberg» і єдина в такому специфічному оснащенні, а для «Укрполу» – шоста друкарська машина від нашої компанії. У підсумках 2010 року - це важлива подія і високий показник роботи як для виробника, так і для підприємства. Та загалом на ринку поліграфічного обладнання в Україні суттєвих позитивних тенденцій зростання небагато. Нині радше можна говорити про стабілізацію та дещо збільшену порівняно з попереднім роком зацікавленість клієнтів у подальшому розвитку. Це зрозуміло, адже якщо бізнес не розвивається, то не матиме майбутнього. З іншого боку, виробничники в умовах прийняття нового Податкового Кодексу та низки інших законів перебувають у стані невизначеності, не впевнені в завтрашньому дні і розцінюють інвестування в нове обладнання як суттєвий ризик. До цього всього можна ще й додати те, що поліграфічна галузь не відчуває суттєвого зростання виробництва. Частина друкарень не витримує конкуренції і залишає ринок. Їхня частка роботи переходить до більш успішніших, які просто довантажують наявне в них та не повністю завантажене обладнання. Проблем додає і демпінг цін. – якщо конкретизовувати - підприємствам яких сегментів цьогоріч було найважче? – Не таємниця - найбільшого удару криза завдала друкарням, які заробляли на друці рекламної або так званої «комерційної» продукції. Гадаю, поліпшення ситуації їм слід очікувати аж у другій половині 2011 року. На той час уже все з’ясується із законодавством, і фірми знову почнуть працювати у нормальному режимі, а відтак - і рекламуватися. Найменше на ринку офсетного друку потерпали виробники упаковки та етикетки. Хоча щодо останніх, то не все однозначно. Чітко, особливо за останній час, проглядається відхід етикетки з офсету. Етикетки вже переважно друкуються на флексографічних машинах. Навіть високоякісну ексклюзивну «винну» етикетку на Заході здебільшого друкують на самоклейці. Очевидно, собівартість такої продукції в результаті стає меншою, хоча якість офсетного друку

залишається вищою. Думаю, що надалі така тенденція буде поглиблюватися. – якими рішеннями найчастіше цікавилися клієнти «Heidelberg»? – Буду говорити загалом, що стосується світового ринку. Такі тенденції рано чи пізно відобразяться і на ринку поліграфічного обладнання України. Цікавою особливістю є те, що при загальному спаді продажу друкарського обладнання, продаж програмних продуктів, а саме різноманітних складових «Prinect Workflow», залишався на тому ж докризивому рівні. Тобто, опинившись у скруті, клієнти прагнули за допомогою саме ПЗ оптимізувати виробництво, налагодити ефективне керування на рівні фінансів, менеджменту та виробничих процесів. Роблячи з цього відповідні висновки, ми вирішили започаткувати для наших клієнтів так звану програму Try and Buy. Її суть полягає в тому, що клієнт спочатку отримує тимчасову ліцензію на програмний продукт, і лише після його тестування та переконання в його доцільності та ефективності, оплачує постійну ліцензію. – Тож можна зробити висновок, що питання автоматизації виробництва для українських поліграфістів нині найактуальніше… – Гадаю, так. Якщо кілька років тому виробник поліграфічної продукції, вибираючи між купівлею певного обладнання і найманням людини чи людей, які могли б вручну виконувати ту саму роботу, віддавав перевагу людям, думаючи, що це замінить роботу машини на певній ділянці виробництва і збереже його кошти, то нині він віддає перевагу обладнанню. Попри збільшення продуктивності, якості та ефективності виробництва немаловажливу, а в деяких випадках і вирішальну роль у виборі відіграє так званий «людський фактор» - непрогнозовані помилки персоналу, а відтак бракована продукція і зайві матеріальні витрати, які загалом можуть бути більшими за вартість обладнання. Тож справді, зменшення впливу людського фактора на виробництві стає завданням номер один. Передбачаю, як я вже говорив, суттєве збільшення попиту на ринку України спеціалізованого програмного забезпечення, яке зможе оптимізувати виробничі процеси, вирішувати фінансові та управлінські проблеми. Наша фірма вже готова до цього і може запропонувати рішення як для малих, так і для великих підприємств. Майже все обладнання, яке ми останніми роками поставляли в Україну, є Prinect-

сумісне, і виробничник, докуповуючи в нас необхідні програмні модулі, може суттєво підвищити свої можливості. – Компанія «Heidelberg», як й інші виробники поліграфічного обладнання, переживала випробування кризою. Чи очікуються певні позитивні зрушення у роботі? – Перш за все хотілося б відзначити, що, незважаючи на складні часи, фірма «Heidelberg» на зрадила своїм принципам і вкладала суттєві кошти в розвиток поліграфічного обладнання. Доказом цього є те, що на виставці. Іpex в Бірмінгемі була продемонстрована нова поліграфічна машина (чи не єдина нова поліграфічна офсетна машина зпоміж інших виробників). Це машина «Speedmaster CX 102», яка друкує як на тонкому папері, так і картоні, і заповнює нішу між машинами серії CD і XL. Тож уже зараз можна говорити про позитивні зміни, з чим нас і привітав голова правління фірми пан Бернхард Шрайер. Не так давно я й сам повернувся з поїздки у Гейдельберг і можу відзначити, що на заводі уже значно активізувалось виробництво – і це за усіма сегментами. – а все ж таки, який з них буде для компанії найбільш пріоритетним? – Всі важливі. Ми маємо обладнання та рішення для більшості галузей поліграфії, окремо виділяти щось нема потреби. Надалі будемо виводити на ринок нові рішення, прем’єри найцікавіших покажуть на виставці drupa. А у 2011 році пропонуватимемо на ринку вже знане обладнання, програмні продукти «Prinect» і рішення, що базуються на їх основі, а також витратні матеріали бренду «Saphira». Ми залишатимемося вірними власним принципам, тобто вкладатимемо кошти у розвиток, модернізацію обладнання, створення нових бізнес-рішень, з якими наші клієнти отримають переваги над конкурентами. Ось це і є пріоритетний напрям. – Чи відбудуться зміни у фінансовій політиці «Heidelberg» стосовно клієнтів? – Великих змін немає. Якщо вас цікавлять питання фінансування від нашої фірми, то це не просте питання. В окремих випадках за рішенням ради директорів воно може надаватись. Та умови таких кредитів, звичайно ж, набагато жорсткіші. Намагаємося уникнути нарощування проблемних кредитів, з якими свого часу зіткнулися і ми, й наші колеги. – Тобто так компанія турбується про фінансову безпеку. як і тоді, коли вилучає машини з друкарень за несплату… – Це зрозуміло. «Heidelberg» продає обладнання, яке має свою ціну, гарантує якість, надійність, і вимагає від клієнтів такої ж чесної партнерської поведінки. Якщо клієнт не виконує домовлених

фінансових зобов’язань, ми мусимо якось відповідати. Ведемо переговори, у разі надання об’єктивних причин затримок в оплаті та наданні гарантій подальших виплат проводимо реструктурування боргу. Якщо ж нічого не допомагає…У західному регіоні України, звісно, є друкарні, які стали проблемними в кризовий час, але до вилучення в них обладнання ще не довелося вдаватися. Ми знаходимо спільну мову. – як оцінюєте рівень підготовки випускників-поліграфістів? як компанія допомагає реалізовувати освітні проекти? – Звичайно, до кожного випускника можна висунути якісь претензії. Але дуже часто проблеми цього знаходяться поза ним. Це передусім – слабка матеріальна база, маю на увазі відсутність сучасного поліграфічного обладнання, на якому можна навчати майбутніх спеціалістів. Значно обмежене фінансування можливості вивчення на практиці викладачами сучасного стану поліграфії. Відповідно, студенти не доотримують потрібних знань. Наша фірма зацікавлена в добре навчених спеціалістах, які можуть фахово обслуговувати сучасну складну, комп’ютеризовану техніку. Ми допомагаємо навчальним закладам. Свого часу тільки для Української академії друкарства ми подарували друкарську машину з фотовивідним пристроєм і сучасним сканером. Пізніше ми створили навчальний центр «Гейдельберг», де інсталювали друкарську та фальцювальну машини. Тепер до 80-річчя академії ми подарували їй CtP комплекс, який інсталюємо найближчим часом. Я особисто щороку читаю комплекс лекцій про сучасну поліграфічну техніку та новітні технології для студентів Поліграфічного Коледжу та Української Академії Друкарства. І як викладач з 20-літнім педагогічним досвідом відзначу – нинішнє покоління хоче навчатися, розуміє, що сьогодні існує чималий соціальний запит на високоосвічених фахівців. І це радує. – І насамкінець, ваші прогнози стосовно розвитку ринку цьогоріч? – Загалом усе залежить від законів, стану економіки. Очікуємо відновлення прийнятного банківського кредитування. Деякі банки вже офіційно задекларували свою готовність до фінансування, але чи на ділі це так – покаже час. А от щодо того, як слід працювати виробникам, аби у складні часи не зазнати краху, – все однозначно. Скажу, опираючись на досвід наших клієнтів. Часто друкарні, які спеціалізуються, наприклад на невисоких тиражах, почуваються у фінансовому плані значно краще, ніж їх «багатопрофільні» колеги. Нині час спеціалізації. Друкувати все, розпорошуючись на різні напрямки, і при тому бути професіоналом – дуже важко. А от хто, обравши для себе лише певний сегмент, якісно у ньому працює, завжди матиме прибуток та перспективу. Професіоналізм мусить цінитися і цінуватися. Уляна ГАВРИШКІВ


79

пропозиЦіЇ

комерЦіЙні оГолошення Ïðîäàì îô. ìàøèíó Heidelberg MOVP, 1988 ð.â. Ôîðìàò — À2. Âàðò³ñòü 40 000 ó.î. Òåë.: 005-555-77-55 Ïðîäàì îô. ìàøèíó Ryobi 3200 PFA, 1989 ð.â. Ôîðìàò À3 +. Âàðò³ñòü 7200 ó.î. Òåë.: 008-111-00-99

ЗР АЗ ОК

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Ïðîäàì ôàëüö. ìàø. STAHL TI 52 4X, 2000 ð.â., 4 êàñåòè+1 í³æ. Òðåìàò. Ó õîðîøîìó ñòàí³! Âàðò³ñòü 25 000 ó.î. Òåë.: 009-333-22-11 Êóïëþ 4-ôàðáîâó îô. ìàøèíó ôîðìàòó À2/À2+, â³ä 1995 ð.â. Òåë.: 008-999-888-77 Ïðîäàì îô. ìàøèíó Heidelberg MOVP, 1988 ð.â. Ôîðìàò — À2. Âàðò³ñòü 40 000 ó.î. Òåë.: 005-555-77-55 Ïðîäàì îô. ìàøèíó Ryobi 3200 PFA, 1989 ð.â. Ôîðìàò À3 +. Âàðò³ñòü 7200 ó.î. Òåë.: 008-111-00-99 Ïðîäàì ôàëüö. ìàøèíó STAHL TI 52 4X, 2000 ð.â., 4 êàñåòè+1 í³æ. Òðåìàò. Ó õîðîøîìó ñòàí³! Âàðò³ñòü 25 000 ó.î. Òåë.: 009-333-22-11 Êóïëþ 4-ôàðáîâó îô. ìàøèíó ôîðìàòó À2/À2+, â³ä 1995 ð.â. Òåë.: 008-999-888-77


cmyk

8 10

підприємство

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Кольоровий світ етикетки та упаковки у «Домен-друк» З-поміж усіх виробників поліграфічної продукції нині чи не найліпше справи йдуть у тих, хто є професіоналом у виготовленні упаковки й етикетки. Фахівці російської дослідницької компанії «Abercade» виокремлюють кілька помітних тенденцій у розвитку цього сегмента: ● підвищення вимог до якості матеріалів (звертають увагу на екологічну безпечність і можливість повторної переробки); ● мінімізація розмірів – якщо йдеться про упаковку; ● дедалі більша увага до обробки і дизайну. Друкарні намагаються «озброїтися» такими технологічними рішеннями, які дають змогу пропонувати клієнтові оригінальну та складну продукцію, відтворити яку здатні лише одиниці серед конкурентів. У такому разі, кажуть виробники, знижується ймовірність цінового «арбітражу» з боку замовника. Справді, якщо потрібно виготовити листівку форматом A4, 4+4, тиражем 2000 примірників, то вибір виконавців великий, а якщо замовник хоче «саме таку коробку, як він привіз, тільки дещо змінивши», то коло виконавців суттєво звужується. У результаті зростає рентабельність. І, що найважливіше, це відповідає інтересам замовника! Адже йому треба не здешевити, а оптимізувати витрати на складну упаковку. Тобто якщо послуги однієї друкарні виявляться на 5% дорожчими, але кінцевий продукт матиме очевидні якісні переваги над конкурентами, клієнт, попри ціну, надасть перевагу саме цій друкарні. Зрештою, вдало підібрана упаковка таки повертає замовникові його

вкладення, – діляться думками у друкарні «Домен-друк», що спеціалізується на друці етикеткової, пакувальної та рекламної продукції. Тут працюють не лише з клієнтами усієї України, а й з-за кордону, зокрема, з виробниками алкогольних напоїв. «Виготовляємо «пивну» («Оболонь», «Славутич»), «горілчану», («Львівський лікеро-горілчаний завод», «Златогор») «коньячну» (ТМ «Корона Криму», ТМ «АЙ-Петрі», «Таврія»), «винну» («Котнар», «Вікторія», «Болград») етикетки, а також упаковку для кондитерських виробів («РОШЕН»), парфумерії (ТМ «РОССО»), – розповідає Андрій Курпіта, виконавчий директор друкарні. – Маємо змогу братися за замовлення будь-якого тиражу, тож серед клієнтів є і великі, і менші виробники». У друкарні налагоджено повний цикл виробництва. Парк обладнання потужний – шестифарбова «Неidelberg Speedmaster, SM 74-6+L», п’ятифарбова «Неidelberg Speedmaster, CD 74-5+L-C»,

СtР-система «Suprasetter 74», обладнання для упакування термоусадочною плівкою та для упакування стрічкою, добре оснащені пре- і постпресова ділянки. «Для нашого напряму роботи швидкісні й автоматизовані машини «Неidelberg» стали дуже вдалим рішенням, – продовжує Андрій Курпіта. – У моделі SM – чудове утримання накату фарби, високий ступінь надійності всіх систем і вузлів, а у CD головна перевага – мінімізований час технологічного переналагодження. До слова, цю п’ятифарбову машину інсталювали у 2008 році, ще перед хвилею кризи. Відтак довелося важко працювати, аби належно виконувати умови договору з постачальником. Однак ми впоралися. Понад те, зуміли розширити бізнес і придбали друкарню «Кольоровий світ», де також виготовляли етикетку й упаковку. Сьогодні таке розгалуження бізнесу дає змогу належно розподіляти замовлення, а це зручно і для нас, і для клієнтів. Про те, наскільки успішно провадимо справи свідчить хоча б те, що у найближчі 2-3 місяці запланували інсталяцію ще однієї машини з модельного ряду «Speedmaster». У «Домен-друк» матеріали закуповують здебільшого брендові, якісні, надають перевагу прямій співпраці з виробником. «Певну частину витратних матеріалів беремо й у азіатських постачальників, таким чином вдається здешевити кінцевий продукт. Не приховуємо, що це може позначитися на якості, але для окремих клієнтів часто саме ціна, а не якість продукту, виходить на перше

місце, – каже директор. – Як правило, замовники приходять до нас із готовим дизайном, однак за потреби ми завжди можемо порадити клієнтові, як правильно зробити макет, де розмістити логотип і назву. Якщо потрібні надкреативні рішення, то працівники нашої дизайнстудії готові допомогти». Вимоги замовників напрочуд різноманітні. Аби втрапити в яблучко – виконати все, як бажає клієнт, і убезпечити себе від непорозумінь, як-от неприйнятий дизайн або повернений тираж, у друкарні радять: ● точно виконувати рекомендації щодо підготовки друкарського дизайну, аби уникнути появи елементів, які не суміщаються або ж погано відтворюються (наприклад, на стику країв етикетки або друкарського поля); ● перед друком погоджувати із замовником контрольні зразки тиражу; ● запросити замовника на друк першої партії тиражу для затвердження на місці його контрольних зразків; ● не використовувати в дизайні кольорів, стабільне відтворення яких є проблематичним. Будь-яке технологічно нове замовлення спершу віддають на аналіз технологічній раді фірми. Якщо ризик браку дуже великий – спільно із замовником шукають оптимальне вирішення проблеми. Саме такий підхід плюс уже згадане якісне оснащення і допомагають здобути собі добре ім’я та репутацію на гостроконкурентному ринку, – запевняють у «Домен-друк». Уляна ГАВРИШКІВ


Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

911

з перших уст

НІССАмовиті. Плани і напрацювання для успіху в 2011 році Коли у автомобільного магната Генрі Форда на вершині його багатства і слави запитали: «Якщо сьогодні у вас відібрати капітали і все нажите, що ви робитимете?», він відповів: «Залиште мені моїх людей – і я без будь-яких інших засобів досягну результатів, не гірших за попередні». Г.Форд мав на увазі власну команду, на підбір, професійне навчання і підготовку якої було витрачено чимало часу та інвестицій. Справді, неможливо не погодитися - саме персонал компанії, що становить міцне ядро, є головним чинником успіху в бізнесі. Це доводить й історія групи компаній «НІССА» - знаного постачальника поліграфічного обладнання на ринки країн СНД. В активі українського представництва компанії – реалізація десятків проектів, партнерство з авторитетними виробниками техніки, місце в низці лідерів у галузі постачання нових технологій та рішень для друку. Такі успіхи – результат скоординованої роботи усіх членів команди. Віднедавна у них з’явився новий лідер. Генеральним директором «НІССА Україна» став Дмитро Толстолужський. Нині він розповідає читачам «Поліграфії» про досягнення, плани компанії та новинки асортименту.

– У «НІССА Центрум» доволі широка спеціалізація – постачаєте рішення для офсетного, цифрового друку, преі постпрес устаткування, CtP, витратні матеріали. Наскільки успішним щодо рівня продажу був для компанії 2010 рік? Які напрацьовано плани, що нового запропонуєте клієнтам? - З упевненістю можна казати, що криза в галузі вже завершилася. І для нас, і для наших клієнтів 2010 рік став прибутковим. Вдалося не лише успішно завершити попередні проекти, а й закласти основи для подальшої роботи. Гадаємо, у 2011-му наші результати будуть ще ліпшими, адже на ринку з’явилися нові пропозиції та цікаві рішення. Особливі сподівання й плани пов’язані насамперед з партнерством із «Hewlett Packard». Ця компанія надала українським споживачам можливість прямого фінансування на купівлю цифрового обладнання модельного ряду «Indigo». Зокрема, йдеться про аркушеві та рулонні машини. Така техніка уже добре зарекомендувала себе на ринку, а вигідні фінансові умови забезпечать ще активніший попит на неї. На нашу думку, зацікавлять клієнтів і пропозиції компанії «Коdak». Торік ми вели перемовини про налагодження продажу їх нової розробки, яку, до слова, відзначили кількома високими міжнародними нагородами у галузі. Йдеться про CtP «Kodak FLEXCEL NX». Маємо надію, що незабаром ця новинка з’явиться в Україні. – Окрім «Коdak», пропонуєте ще й цифрове обладнання «Canon»… – З «Canon» у нас тривалий позитивний досвід співпраці. Надаємо якісний сервіс для машин цього бренду, адже в нашій команді є професіонали, унікальні інженери, що чудово знаються саме на цій техніці і можуть усунути будь-які технологічні проблеми під час експлуатації. Попри це, не можу стверджувати, що продаж продуктів «Canon» буде серед пріоритетних напрямів нашої роботи. Це поки що. Головна причина в тому, що ця компанія, порівняно з іншими виробниками «цифри», не так вдало вибудувала свою політику продажу. Ми вже презентували новому керівництву «Canon» свій погляд на те, як ефективно слід вивести на український ринок лінію їхньої продукції. Питання умов співпраці ще обговорюється. Гадаю, якщо ми таки впораємося з цим питанням, від цього отримають вигоду і Замовники, адже в якості «Canon» сумнівів не виникає. – Ведучи мову про «цифру», хотілося б зачепити й актуальне для багатьох питання постпреса. Адже часто кінцеву обробку тиражу виконують на устаткуванні, яке не призначене для роботи в умовах цифрового друку, а це, звісно, не завжди добре позначається на якості виробництва. Що у такому разі вибирають ваші клієнти? – У нас досить широкий спектр обладнання для післядрукарських операцій. Попит сьогодні на різальні машини «EBA», «Wohlenberg», фальцювальні «МВ», обладнання для

виробництва книг «Schmedt», техніка для виготовлення фотокниг. Більшість наших замовників цікавиться практичними новітніми рішеннями, які поєднують і технічне, і програмне забезпечення. – А які новини у сегменті упаковки та етикетки? Які актуальні рішення пропонуєте для друку такої продукції? – Як і раніше, особливість цього сегмента ринку полягає в тому, що кожен з виробників намагається знайти свою родзинку, пропонувати унікальні послуги, недоступні для конкурентів. Мабуть, тому й вважають українську етикетку та упаковку одними з найскладніших і найякісніших у світі. Зважаючи на це, актуальними, я певен, стануть моделі цифрових офсетних друкарських машин «HP Indigo 4500» і «HP Indigo 6000». Саме ця техніка дає змогу прибутково виготовляти невеликі наклади етикетки елітного класу з можливістю післядрукарської обробки в лінію та з використанням елементів захищеного друку. Щодо упаковки, то виробникам класики – традиційного картонного упакування - варто звернути увагу на рішення для обробки продукції від «SBL Group» (Тайвань). А тим, кому потрібне важке потужне обладнання для виробництва гнучкого упакування - пропонуємо машини групи «Cerutti». Цьогоріч плануємо розширити коло партнерів, тож загалом у 2011 році напрям упаковки та етикетки буде для нас пріоритетним. – Деякі фахівці ринку вважають, що «офсетна» етикетка невдовзі відійде у минуле… – На світовому ринку справді помітна тенденція, коли традиційна паперова етикетка поступово втрачає позиції лідера. Причина – навіть не у собівартості друку, а певно у тім, що етикетка – вагомий аргумент продажу. Якщо вона яскрава, непересічна – одразу зростає ймовірність, що продукт таки придбають. У цьому плані «самоклейка» – широкий простір для експериментів у дизайні, обробці, тому виробники й надають перевагу саме їй. Попри це, в Україні згаданий «відхід» з паперової офсетної етикетки до пластикової або композитної йде не дуже швидко. – Під час кризи виробники, якщо й купували потужне обладнання, то здебільшого на вторинному ринку. Чи пожвавився нині попит на нову великогабаритну техніку? – Після кризової бурі поліграфісти почали мислити ще прагматичніше. Зараз новим обладнанням цікавляться значно активніше. Купують його, якщо потрібні певнї технічні можливості, переваги, та є належне замовлення, та/ або клієнтська база. Вживане обирають під виконання замовлення з меншою прибутковістю і простішими вимогами до якості – і обов’язково з пакетом сервісних послуг. Тобто попит як на новинки, так і на товар з «других рук» є і буде. Попит на нову техніку форматів B2, A1, B1 дійсно пожвавився. Ми, власне, й акцентуємо увагу наших клієнтів на

машинах потужніших, зокрема, новітніх моделях «Ryobі». Нині з’явилися машини таких форматів («Ryobi» 750, 780, 920, 1050), цікаві передусім для друку комерційної продукції та упаковки. У цих новинках поєднані напрацювання провідних інженерів японської групи компаній «Ryobі» з досвідом та очікуваннями друкарів. Машини надійні, витривалі, коштовні, орієнтовані на продукування максимального прибутку для своїх власників. Тому, на мою думку, нові машини «Ryobi» посядуть гідне місце на нашому ринку. – Прагнучи заощадити, підприємці часто обирають обладнання, виготовлене в Азії. Чи доцільним є, на вашу думку, такий крок? – Важливо розуміти, що і в Азії є поважні компанії, які постійно удосконалюють, модернізовують свою продукцію. Це, наприклад, наші партнери – «SBL Group» і «Young Shin». Однак не слід сподіватися, що їх техніка дешева. Що кращі її якісні показники, то менше вона відрізняється за ціною від європейських аналогів. Ті, що уже спробували працювати з таким обладнанням, задоволені. Цілком можливо, що налагодимо партнерство ще з кимось із азіатських компаній, попередньо упевнившись у надійності та якості їхніх розробок. Раджу чинити так усім колегам – перш ніж обирати «made in China», тестувати продукцію безпосередньо на місці, на заводі виробника. – У Європі давно є практика синергії компаній, друкарень, які надають послуги з друкування, і тих, що спеціалізуються на постпрес-послугах. Наскільки це поширено і чи, власне, виправдано в Україні? – Так уже склалося, що більшість друкарень прагнуть виконувати повний цикл послуг. У нинішніх умовах це не завжди виправдано і прибутково. На жаль, деякі з підприємців демпінгують, здатні на все, аби отримати – бодай за копійки – замовлення та «обігнати» конкурента. Та є й розумні приклади кооперації друкарень, коли, наприклад, виробник етикетки віддає замовлення на друк, або друковану продукцію на постдрукарську обробку своїм колегам – не менш успішним і надійним. Ми – за таку чесну співпрацю. Від цього виграють усі - і виробники, і замовники, і ринок загалом. Вважаю, поліграфісти в Україні мають ще досягти порозуміння, з’ясувавши, наскільки такий метод ведення бізнесу є вигідним. – А для «НІССА Україна» які методи ведення бізнесу є актуальними? Що вважаєте своєю перевагою? – «НІССА» – группа компаній з розвинутою організаційною структурою, усі ланки якої вдало взаємодіють для вирішення складних комплексних завдань Замовників. «НІССА Центрум» активно взаємодіє з «НІССА Мідіапроджект» (газетне та журнальне виробництво), «НІССА Діджиспейс» (рішення для друку та підготовки до розсилання масивів змінних даних), «НІССА Дістріб’юшн» та «СТЕНСАРТ» (спеціалізовані системи цифрового друку та технології спеціальних видів друку), «НЦЛ» (витратні матеріали для друкарень) тощо. За потреби запрошуємо експертів, технологів, які спеціалізуються на специфічних продуктах і можуть поділитися багатим досвідом з нашими фахівцями. Таким чином, можемо разом підготувати проект, що стовідсотково відповідатиме вимогам і потребам замовника. Якщо резюмувати, то ми – частина єдиного організму, «мозком» якого є «НІССА Центрум». Завдяки такій ефективній структурі ми можемо динамічно реагувати на зміну тенденцій ринку і забезпечувати наших

Замовників найбільш конкурентоспроможними і привабливими рішеннями. У цьому перша суттєва перевага. По-друге, окрім ДОСВІДУ, ми надаємо Замовнику ВИБІР, тобто пропонуємо широкий спектр рішень різних виробників. Тож є можливість обрати оптимальний варіант для конкретного завдання. І, нарешті, третя наша перевага – ми маємо розвинений, професійний та небайдужій сервіс, добрі можливості технологічної підтримки Замовників. – Чи стануть певні регіони України пріоритетними для компанії у плані продажу? – Ми ніколи не зосереджували увагу лише на окремих регіонах. Маємо клієнтів у різних куточках України, і це – авторитетні, помітні, провідні підприємства. – Підхід до сервісного обслуговування незмінний? Які пакети послуг є актуальними? – Як уже згадувалося, сервіс – традиційно сильна сторона нашої компанії. У навчання працівників вкладаємо значні кошти, найталановитіші інженери систематично відвідують тренінги фахівців у галузі за кордоном. А щодо варіантів сервісних пакетів, то дуже цікавими є два контракти від «НР». За умовами першого, покупцеві техніки надають усі необхідні витратні матеріали за фіксованою ціною на довгостроковій основі. Це вигідно і зручно як для самого виробника, так і для замовника поліграфічної продукції, адже собівартість відбитка є постійною величиною. Інший контракт передбачає не лише постачання витратних матеріалів та періодичний технічний огляд, ремонт, але й надання всіх потрібних запчастин. Це як вдале страхування – хай там що трапилося, сервісна компанія вирішить будь-які проблеми у рамках контракту, без додаткових витрат з боку Замовників. На мою думку, це оптимальна сервісна політика, яку можна брати за взірець. – Кілька слів про команду – тих, хто поряд з вами пліч-о-пліч працює у компанії «НІССА Україна». – Мені поталанило, бо прийшов у сформований міцний колектив. Кожен відмінно знає свою справу. Це не просто професіонали, це – люди, віддані своїй справі, сумлінні та чесні. Це однодумці. У нас напрочуд сильний корпоративний дух – траплялося, що з певних причин працівники залишали компанію, та знову поверталися, бо хотіли бути частиною саме цієї команди. Свідченням того, наскільки позитивна, «здорова» атмосфера у компанії, є те, що у нас часто чути сміх, жарти, тобто всі налаштовані оптимістично, позитивно. І це добре позначається на результатах роботи.


cmyk

10 12

вибір обладнання

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Висікальний прес = додана вартість Висікання активно використовують для виготовлення картонної упаковки, складних рекламних картонних конструкцій, гральних карт, кишенькових календарів, етикеток, листівок, конвертів тощо. Устаткування для висікання досить різноманітне, тому його вибір залежатиме від низки чинників: від форми, конструкції, розміру, матеріалу, тиражу, а також часу виготовлення продукції.

Останні тенденції показують, що явно збільшується кількість замовлень на невеликі тиражі продукції з оздобленням. Корпоративні клієнти зараз віддають перевагу малим партіям ексклюзивного товару (папки, фігурні календарі, буклети), де є потреба отримати на виході не просто аркуш із нанесеною фарбою, на якому всі звикли заробляти гроші, а виріб із різними цікавими фігурними висіканнями, тисненням, вибірковим лаком. Багато хто бачить перспективу розвитку своєї офсетної друкарні у сегменті упаковки, орієнтуючись на невеликі замовлення, котрі не цікавлять лідерів галузі, що вже давно поділили ринок. Тому «гнучке» обладнання з можливістю швидкого переналагодження зараз відіграє вирішальну роль в успішності бізнесу. Варто також брати до уваги, що ті ж самі висікальні преси не обмежуються використанням лише у сегменті упаковки. Тому перед купівлею цього обладнання слід чітко проаналізувати вже наявні замовлення, можливі потреби наявних клієнтів, а також різноманітні нові ніші, в які можна увійти. Плоске висікання використовують для виробництва кишенькових календарів, конвертів тощо. Ротаційне — для поліграфічних виробів зі складнішими контурами, наприклад, для різноманітних етикеток. Ротаційні штампи бувають суцільнометалевими або збірними. Суцільнометалеві штампи, як правило, використовують для висікання великих тиражів. Ротаційне висікання значно дорожче від плоского, але його переваги очевидні — швидке налаштування і висока продуктивність. Тигельні машини найуніверсальніші порівняно з іншими типами устаткування з точки зору оброблюваних матеріалів і продукції, що випускається, оскільки в цьому випадку відсутній вигин аркуша. Варто також зазначити, що значна частка тигельних пресів у малих українських друкарнях – це перероблені тигельні машини високого друку, звісно, що ця техніка уже має поважний вік. Проте нове обладнання має чималу популярність, зокрема азійського виробництва, про що свідчить і кількість інсталяцій за останні роки. Як правило, деякі покупці вибирають формат тигельного преса за форматом оброблюваного аркуша, але це неправильно, тому що кожному формату преса відповідає максимально допустима довжина різальних лінійок, яка обумовлена створюваним тиском конкретного преса. У недорогих моделях штамп вмонтовують в машині за допомогою затисків. Недоліком такого рішення є те, що машина простоює під час установлення штампа, тому в деяких моделях штамп кріплять поза машиною в спе-

ціальних змінних рамках, що скорочує час його заміни. У досконаліших машинах стос при подаванні до штампу і в процесі висікання затискається з чотирьох боків. Для підвищення точності висікання в деяких машинах (так званих пресах із протитиском) використовують додатковий пристрій, що притискує в процесі висікання привертку до плити преса. При цьому похибка висікання зменшується в два-три рази. Більшість висікальних пресів із нерухомим штампом мають гідравлічний привід, хоча є моделі і з електромеханічним приводом. Точність висікання залежить від якості загострення різальних кромок висікального штампа. Затуплені ножі потребують більшого тиску висікання і внаслідок утворення хвилі збільшують розмір висіченої продукції. Неправильне загострення штампа з формуванням внутрішньої фаски може призвести до застрягання у ньому виробів.

Автоматичні висікальні преси з рухливим штампом призначені для висікання із стос, кожен аркуш яких містить декілька виробів. У машинах для висікання із стос смуг (під «смугою» розуміють аркуші, що вміщають по своїй ширині лише одну етикетку) штамп рухомий лише у вертикальній плоскості – в горизонтальній переміщається заготівка. Такі машини ефективні при висіканні із смуг з щільним розміщенням етикеток складної форми.

Вибір преса

При ознайомленні з процесом висікання і різновидами пресів багато хто задається запитанням про оптимальний варіант для виготовлення заготовок продукції, що випускається на підприємстві. Після відбору відповідних моделей від різних виробників залишиться найскладніше — визначити систему з найнижчою собівартістю готового виробу. Однозначної відповіді тут немає. Частина висікальних пресів розрахована на обробку конкретної продукції, інші машини успішно справляються з широким колом завдань і різними матеріалами. Варто також розрізняти висікальні преси для етикеток і для роботи з картонною упаковкою і подібною продукцією.

Конструкції висікальних систем передбачають 1, 2 або 4 колони. 4-колонні гідравлічні преси доступні з різними форматами плит. Базові конструкції висікального устаткування відрізняються варіантами подавання матеріалу і допоміжними системами – для видалення заготовок, стапелювання, ламінування, перемотування і поздовжнього різання. Висікальні системи з такими опціями покликані економити час, скорочувати виробничі витрати, збільшувати обсяг продукції, що випускається. Розглянемо основні характеристики, на які слід звертати увагу при виборі оптимального преса. Робоче зусилля. У специфікаціях кожного висікального преса вказується його робоче зусилля в тоннах — сила тиску при ударі головки машини. Автоматичний плоский висікальний прес із нерухомим ножем і функцією бігування, розрахований на обробку картонної упаковки і гофрокартонної тари, забезпечує тиск до 300 т.

ML 70

головки висікального преса. Причиною можуть бути помилки в монтажі штампів. Ще один варіант – розбалансованість висікальних штампів: різальна кромка не в змозі забезпечити рівномірний розподіл робочого тиску по верхній плиті. За оптимальних умов висікання деформації неможливі в принципі, тобто скорочуються витрати часу на приладку і підганяння штампа відносно марзана. Висікальні преси гідравлічного типу, де штамп «входить» в оброблювану поверхню, менше схильні до деформації порівняно з моделями, де штамп на матеріал «тисне». Це пояснюється тим, що в першому випадку незначне проникнення в матеріал, який висікають, усуває проблеми з потенційною деформацією.

Пропозиції на ринку

Bobst Commercial 106

Одне зі стандартних питань – необхідне зусилля висікання для виробництва типової заготовки. За словами президента американської «RFB Associates» Роберта Бруно, загальне правило таке: тиск близько 55 кг на кожен сантиметр різальної кромки при обробці простих для висікання матеріалів і 90 кг/см при висіканні щільної продукції. Параметри необхідного тиску варіюються залежно від щільності матеріалу і того який матеріал використовується для виштовхування зі штампа готового виробу. Хід і просвіт. Під ходом висікального устаткування мається на увазі один цикл переміщення вгору-вниз (для тигельних пресів). Що менший хід, то більше заготовок машина видає за хвилину. Визначальним для ходу є просвіт – зазор між верхньою і нижньою плитами висікального преса без урахування товщини марзана чи іншого матеріалу прокладки. Деформація. Проблема деформації характерна для всіх без винятку висікальних машин: під впливом зусилля висікання верхня плита деформується (прогинається) і перестає бути паралельною до нижньої, як раніше. Як правило, деформація найбільша до центра

Для розуміння ситуації розглянемо цінове позиціонування пресів, представлених на ринку України. Варто розуміти, що на ціну обладнання впливає не тільки бренд, а й продуктивність, додаткові функції, автоматизація тощо. Так «SBL» і «КАМА» представлені в дорожчому сегменті, доступнішими є преси «YAWA», котрі продають чи не всі дилери обладнання, також цікавими виглядають пропозиції «Young Shin Machinery». Нещодавно на ринку з’явилися преси «LIJIMA» (Японія). З устаткуванням цих виробників конкурують вживані машини європейських виробників, наприклад «Bobst». Докладніше обладнання представлено в таблиці. На сьогодні ринок поліграфічного устаткування для виготовлення упаковки насичений машинами, виробленими в Азії. Настав момент, коли підприємства почали замислюватися над придбанням надійної техніки, не забуваючи про те, що платити за бренд не дуже вигідно. Розглянемо коротко, продукцію доступних на ринку виробників. «Young Shin Machinery» випускає більше 30 моделей висікальных пресів різних серій і різноманітної конфігурації. В асортименті преси форматів від 720x1040 мм до 1700x2500 мм, призначені для роботи з папером щільністю від 80 г/м2, суцільним картоном завтовшки


11 13

вибір обладнання

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

відбитка до 1,5 мм і гофрокартоном товщиною до 11 мм. Уваги заслуговує серія автоматичних пресів «Revotec». Компанія «lijima» (Японія) випускає преси для висікання і тиснення з 1939 року. Устаткування має високий рівень автоматизації і може переналаштовуватися з висікання на тиснення. Серія висікальних пресів «Dione» містить кілька моделей різних форматів (В2, B1) і призначена для роботи з папером, картоном, гофрокартоном. Машини мають хороше співвідношення ціни й якості і при цьому характеризуються високою точністю висікання, надійністю і хорошим рівнем автоматизації. Кожна модель має систему вирівнюння аркушів на самонакладі (передні і бічні марки, 6 вакуумних ременів), систему видалення облою, приймання nonstop і тощо. Розташоване в Шанхаї підприємство «Yawa Printing Machinery» спеціалізується на виробництві важкого фінішного поліграфічного устаткування: автоматичні машини для висікання і тиснення, тигельні преси з ручним подаванням, УФ-лакувальні машини, каширувальне устаткування та ін. Пропозиції починаються від тигельних моделей серії «ML». Машини «YAWA PYQ» мають масивну чавунну станину. Робоча швидкість машин плавно регулюється і може досягати 20–30 циклів/хв залежно від формату преса. Преси серії «TYMB» зроблені на базі машин PYQ. Їх особливістю, окрім висікання по контуру, внутрішнього висікання, перфорації і бігування, є ще і можливість робити гаряче або холодне тиснення продукції. Штанцювальні машини «YAWA» серії «TYM» є різновидом потужних автоматичних пресів, які, окрім модуля висікання, містять окрему секцію для виконання операцій гарячого тиснення. Такі машини можуть мати один робочий вузол, що перебудовується за потреби з висікання на тиснення, або містити дві послідовні секції для виконання цих операцій за один прогін аркуша. В цьому випадку на виході отримують відразу готову продукцію.

Висікальні преси на ринку України Отримати інформацію про більшу кількість моделей можна у постачальників (у таблиці наведена лише незначна частина модельного ряду) Виробник

Модель

Макс. формат Макс формат аркуша/ мін висікання, мм формат, мм

Володимир НЕТАК

Продуктивність

Товщина матеріалу, мм

Постачальник

«WEIHAI TECNO NC MACHINERY»

ZHHJ

В2-В0

В2-В0

Тигельні та тигельні з тисненням

25 цикл./хв

До 2

«Бронко»

Китай

ML750

750х520

740х515

Тигель, висікання

25 цикл./хв

-

«Акцент-Про», «Вікторія Трейдинг»

Китай

ML1040

1040х720

1030х715

Тигель, висікання

23 цикл./хв

-

«Акцент-Про», «Вікторія Трейдинг», «Поліграфічні системи»

Китай

ML1500

1500х1080

1490х1075

Тигель, висікання

20 цикл./хв

-

«Вікторія Трейдинг», «Поліграфічні системи»

Китай

TYMK750

750х520

745х515

Тигель, висікання і тиснення

25 цикл./хв

-

«Вікторія Трейдинг»

Китай

TL780

780х560

770х555

Напівавтомат. висікання

2500 арк./год

-

«Вікторія Трейдинг»

Японія

TRP-820

820х570

810x565

Автомат. висікання і тиснення

7500 арк./год

0,1-1,5 (гофрокартон до 3, профілі E, B)

«Вікторія Трейдинг»

Китай

TYMQ-720F

720х500 460х320

650х460

Напівавтомат. тигель, висікання і тиснення

25 цикл./хв

-

«Акцент-Про»

Китай

TYMQ-960F

930х670 650х460

920х650

Напівавтомат. тигель, висікання і тиснення

22 цикл./хв

-

«Акцент-Про»

Китай

TYMQ-1100F

1100х800 850х550

1000х750

Напівавтомат. тигель, висікання і тиснення

20 цикл./хв

-

«Акцент-Про»

770х530

Автоматичне висікання, тиснення

До 5500 арк./год (висікання), 4000 арк./год (тиснення)

0.1–1.5

«Акцент-Про», «MacHOUSE»

Китай

TYM-780А

780х540 310х210

Китай

SL-1060C

1070х790 450х360

1060х780

Автоматичне висікання

до 8000 арк./ год

до 5

Акцент-Про

Япония

TRP-1060

1060х750

1050x 735

Автоматичне висікання, тиснення

7500 арк./год

0,1-1,5 (гофрокартон до 3, профілі E, B)

Вікторія Трейдинг

Китай

MW790

790х560

780х555

Автоматичне висікання, тиснення

5500 арк./год

0,1-1,5 (гофрокартон до 3, профілі E, B)

«Вікторія Трейдинг», «MacHOUSE»

Висікання – 2500 арк./ год, тиснення 2000 арк./год

0.1–1.5

«MacHOUSE»

Тенденції

Підвищення продуктивності шляхом збільшення виробничих ліній і запобігання їх зупиненню – один із шляхів, яким пішли конструктори висікального устаткування, згідно з вимогами часу. Така система, як «Power Register II» (у машинах «Bobst»), використовує камери для визначення позиціонування аркуша і правильно встановлює його, перш ніж почнеться захоплення. За даними компанії «Bobst», система “Power Register» на машині «Mastercut 106» забезпечує правильне приведення при максимальній швидкості 12000 аркушів за годину. Висока швидкість є головною для підвищення продуктивності при малих накладах, але якщо не погіршується якість висікання. У висікальних пресах «Heidelberg Dymatrix» якості досягають поєднанням автоматичної системи приведення Dyset і точного приведення аркуша в кожній секції машини. За інформацією «Bobst», основна проблема, що виникає при переході з важких картонів на мікрогофрокартон, кашировані відбитки офсетного друку, – це недотримання точного приведення. Висікальні преси з динамічною системою приведення справляються з цим завданням, оскільки вони здійснюють приведення не по кромці аркуша, а по друку. Іспанський виробник устаткування, компанія «TMZTalleres Morato», відзначає серед проблем висікання легкого картону з високою швидкістю те, що коли захоплення зупиняється, аркуш не завжди залишається плоским. Для її усунення компанії довелося переглянути конструкцію деяких деталей, захоплювачів, що беруть участь в русі, і розробити нову систему подавання. Інші виробники устаткування також адаптували свою техніку для роботи з легкими матеріалами. Компанія «Kama» стверджує, що поєднання швидкості і якості – не проблема для її систем висікання, оскільки захоплювачі транспортують аркуш довгим боком, до того ж фірма внесла зміни, що полегшить роботу з матеріалами, які мають меншу щільність. Серед цих змін – самонаклад з вакуумним ременем, а також нові регульовані бічні і передні упори, а також деякі зміни в прийманні. Отже зараз на ринку можна знайти різноманітне обладнання від простого тигельного пресса до повністю автоматизованого. Ручні висікальні преси зазвичай застосовують при дуже маленьких накладах або складних роботах. Вони також можуть послужити хорошим доповненням до автоматичних висікальних пресів. Утім, при виготовленні картонних коробок автоматизація вже багато років відіграє ключову роль.

Тип преса і функції

TYML 750 A

750х560

700х500

Автоматичне висікання, тиснення

«SBL» (Тайвань)

820SE

815х560

805х550

Автоматичне висікання

8000 арк./год

0,1-2/4

«Нісса»

«SBL» (Тайвань)

1050SEF

1050х750

1040х730

Автоматичне висікання, тиснення

6000 арк./год (при тисненні)

0,1-2/4

«Нісса»

«Bobst» (Швейцарія)

COMMERCIAL 76

760x560

760x546

Автоматичне висікання

7500 арк./год

0,4–7,2

«Bobst SA»

«Bobst» (Швейцарія)

COMMERCIAL 106

1060x740

1060x725

Автоматичне висікання

7700 арк./год

0,4–7,2

«Bobst SA»

Японія

Dione 1050В

1050х750

Автоматичне висікання

5500 арк./год

0,2 -1,5

«ЯВА-ІН»

Японія

MJ-1040ES

730х1040

Автоматичне висікання, тиснення

7500 арк./год (висікання і тиснення)

Макс. 1,5 (опціонально - 3)

«ЯВА-ІН»

Корея

Revotec 1040S

1040х740

Автоматичне висікання

7500 арк./год

0,1–1,5

«Поліграфічні системи»

Китай

1040х730

cmyk


cmyk

12 1

обладнання

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Азбука якісного флексодруку

Ринок упаковки для косметичних товарів, фармацевтичних засобів, алкогольних напоїв, продуктів харчування і тютюнових виробів виявився найбільш стійким у кризовий період. Виробники упаковки, як і раніше, орієнтовані на високу якість друку й обробки упаковки. Проте зменшення виробничих витрат, зниження тиражності замовлень і потреба в їх частій і оперативній зміні помітно підвищують інтерес виробників упаковки до вузькорулонних флексографських машин. І тут на допомогу виробникові приходять машини «Edale», що поєднують високу якість і економічність.

Актуальність використання вузькорулонних флексомашин

● можливість установлення додаткових модулів, наприклад, для нумерації, трафаретного або офсетного друку, що дає змогу робити захищену від підробок продукцію; ● можливість установлення в лінію з різними обробними пристроями (модулі вирубування/висікання, видалення облою, гарячого тиснення, ламінування, УФ-лакування, різання на аркуші та вузькі рулони), що дає змогу зосередити весь технологічний цикл в одному компактному блоці, заправляючи на вході рулон матеріалу і отримуючи на виході готові етикетки; ● широкий спектр оброблюваних матеріалів: самоклейкі матеріали, папір або картон (крейдований, зі спеціальним ламінованим покриттям), металева фольга, полімерні плівки усіх типів і товщини, можливість друку на матеріалах із грубою фактурою; ● максимальне використання площі задруковуваного матеріалу, можливість отримання «безперервного» зображення, без розривів, що допомагає суттєво економити матеріал і збільшувати продуктивність;

Якщо раніше основне навантаження у сфері вузькорулонного флексодруку припадало в основному тільки на самоклейкі матеріали, котрі використовують для виготовлення етикеток, то нині у виробництві дедалі частіше застосовують також фольгу і поліпропілен. Усе більшим попитом користується високоякісна захищена етикетка. Останнім часом, у зв’язку із загальною тенденцією до скорочення накладів, друк невеликих замовлень картонної та гнучкої упаковки на широкорулонних машинах став економічно невигідним. Виробники вузькорулонного устаткування запропонували вихід із цієї ситуації – збільшили ширину друку. При цьому основні переваги вузькорулонних машин – наявність окремих замінюваних секцій і компактність – зробили їх використання особливо актуальним з точки зору підвищення економічності. Можна виділити низку переваг використання вузькорулонних машин для флексодруку:

Таблиця 1. ТеХніЧні ХаракТерисТики ВуЗькОрулОнниХ МаШин «EDALE» Alpha, Alpha–Multi

Beta

Gamma

Lambda

Ширина рулону, мм

250 або 330

250 або 330

430 або 510

250, 330, 430

Макс. к–сть друкарських секцій

9

14

Залежно від поставленого завдання

Залежно від поставленого завдання

Макс. швидкість, м/хв

100

150

200

150

Товщина матеріалу, мкм

50–250

50–250

12–600

12–700

Характеристика

Таблиця 2. сФера ЗасТОсуВаннЯ ВуЗькОрулОнниХ МаШин «EDALE» Продукт

Alpha

Beta

Gamma

Lambda

Ярлики

+

+

+

самоклейкі ярлики

+

+

+

Відклеювальні ярлики (Peel & Read)

+

+

Мітки для буклетів

+

RFID-мітки

+

+

лотерейні білети і телефонні скретч–карти

+

+

RFID-рішення

+

Голографічні рішення

+

упаковка

+

картонні пакети

+

Гнучка і термоусадна упаковка

+

Фольга

+

+

+

квитки і бірки

+

+

+

● можливість використання спиртових і водорозчинних фарб, необхідних при виготовленні упаковки для харчових продуктів; ● компактність виробничої ділянки, порівняно низька вартість устаткування, мінімальний штат обслуговуючого персоналу; ● просте і зручне облаштування машин; ● можливість друку невеликих накладів; ● швидке переналаштування при переході на друк нового замовлення, що забезпечує гнучкість виробництва.

Вузькорулонні флексомашини «Edale»

Модельний ряд «Edale» включає машини Alpha, Alpha– Multi, Beta, Gamma і Lambda. Легкість доступу, ергономічна конструкція і можливість роботи без інструментів забезпечують швидку зміну завдань, а модульний дизайн — можливість установлення додаткових опцій. Механізм швидкої заміни форм забезпечує точність приведення в найкоротший час. Також устаткування «Edale» дає змогу виготовляти продукцію з RFID-мітками, а кращі європейські деталі та багаторічний досвід виробника є гарантією високої якості цих рішень. Компактна (займає площу лише 2,5 м2) флексографська машина Alpha призначена для друку етикетк та пакетів на матеріалах завтовшки від 50 до 350 мкм із застосуванням як спиртових фарб, так і фарб на водній основі, може включати від трьох до п’яти друкарських секцій, а також оснащуватися окремою секцією, двома або трьома висікальними станціями з ІЧ- або УФ-сушарками. Завдяки короткому тракту друку (менше 12 м), Edale Alpha здійснює швидку зміну завдань і забезпечує мінімальний обсяг браку. Ця машина

оптимальна як для невеликих друкарень, так і для великих компаній, – для підтримки і розвантаження від простих замовлень складних багатосекційних машин. Edale Alpha відзначена нагородами багатьох міжнародних конкурсів і виставок, має більше 150 інсталяцій у всьому світі. Машина модульної конструкції Beta пропонує широкі можливості для комбінування різних способів друку, у тому числі друку з одночасним виконанням різних обробних операцій за один прогін. Можливе включення в лінію модулів трафаретного друку, з ІЧ- або УФ-сушаркою, остання секція може використовуватися для УФ-лакування. Це дає змогу друкувати на різних матеріалах: поліпропілені, ПВХ, самоклейких плівках, папері, картоні, алюмінієвій фользі, ламінатах. Після друку в секції висікання можна зробити безліч обробних операцій за один прогін: висікання зі зняттям облою, перфорацію, поздовжнє і поперечне різання на аркуші, тиснення і багато інших. Gamma – флексографська система друку зі сервоприводом, яка поєднує високу якість друку з новаторськими функціями, що забезпечують швидку зміну завдань, мінімальний простій і обсяг браку. Машина пропонує функції попереднього і автоматичного приведення. Унікальна конструкція друкарської головки (без зубчастого зчеплення між друкарським циліндром і пресовим валиком) дає змогу кожен компонент головки міняти окремо, не зачіпаючи інші. При цьому зміна фарби на усіх друкарських секціях забирає 1,5 хвилини! Машина зберігає в пам’яті налаштування різних виробничих завдань (усі дані з автоматичного поєднання, попереднього приведення, налашту-

вання натягу полотна, специфікації анілоксових циліндрів і кольорів фарб). Lambda – це вже не просто друкарська машина з певними характеристиками, а модульне рішення, що змінюється і добудовується під будь-які потреби клієнта. Це найгнучкіше рішення для упаковки з усіх доступних на ринку. Технологія Plug & Play («натисни та працюй») робить можливою практично будь-яку конфігурацію процесу в поєднанні з широким вибором опцій. Компонувальними блоками, з яких складається Lambda, є базові секції. Кожна обробна секція встановлюється на ковзальній платформі, що дає змогу легко пересувати її по напрямних уздовж базового модуля. Секції оснащені незалежним сервоприводом, що гарантує високу стабільність робочого процесу в поєднанні з можливістю працювати з широким спектром матеріалів. Залежно від рівня складності необхідного рішення, в лінію встановлють стільки секцій, скільки необхідно, причому додаткові модулі можна легко додати в систему пізніше. Це дає змогу вирішувати будьякі завдання обробки, одночасно працювати з кількома рулонами матеріалів, виконуючи відразу декілька завдань.

Висновок

Висока якість і швидкість друку, технологічна гнучкість і оперативне переналагодження при виконанні кількох різних замовлень, широкий спектр застосувань, надійність навіть при безперервній роботі й економічна ефективність друку – ось основні характеристики, завдяки яким устаткування «Edale» популярне в усьому світі та привабливе для українського ринку. Юрій ПЕТРІВ

Олександр Оніщук, керівник відділу флексографських систем «MacHOUSE» – Англійська компанія «Edale» займається розробкою і виготовленням друкарського устаткування вже більше 60 років. Сьогодні «Edale» є одним із провідних світових виробників вузькорулонних флексографських машин зі шириною друку від 250 до 620 мм, призначених для друку самоклейких етикеток, упаковки і картону. Про популярність її рішень свідчить навіть і значна кількість китайських виробників, які намагаються копіювати розробки «Edale». Машини цього виробника популярні й на українському ринку. Основні переваги устаткування «Edale» – висока продуктивність і використання всіх наявних технологій із виготовлення і обробки продукції (персоналізація, тиснення, ламінування, використання захисного паперу і фарб тощо). Високий рівень автоматизації машин дає змогу звести до мінімуму їхнє технічне обслуговування.


рішення

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

13 1

Рішення на вимогу часу

Цифрова друкарська техніка на ринку етикетки встигла проявити себе в різних іпостасях. Насамперед, у вигляді однобарвних струминних модулів у складі великих машин лінійної побудови або компактних пристроїв для виготовлення невеликих рулонів самоклейких етикеток. «Справжні» цифрові друкарські машини промислового класу поки що встановлені й успішно працюють лише у незначній кількості друкарень.

У боротьбі за впізнаваність власної продукції багато компаній почали розвивати малобюджетний, але істотний спосіб виділитися — упаковку продукту, не зупинившись лише на поліпшенні дизайну. Розпочалася боротьба за унікальність. На ринку з’явилися пропозиції випуску персональної упаковки. Споживачів почали залучати до творчої гри щодо створення зовнішнього вигляду продукту. Цікаву ідею з початку 2000-х років розвиває компанія «H.J. Heinz», спочатку випустивши пляшки для кетчупу, на яких красувалися етикетки з дотепними вислюваннями: – «Вище, ніж майонез» і т.д. У 2003 році компанія провела конкурс на найцікавішу фразу серед споживачів. А в 2005-му запустила унікальний проект (http://www.myheinz.com), пропонуючи користувачам створювати персоніфіковані етикетки. Менш ніж за півроку було випущено 35 тис. оригінальних пляшок для кетчупу. На сайті є готові шаблони різних написів, такі як: «Вдалих вихідних!», «Думаю про тебе», «З днем народження!» тощо. Але головне – там можна самому розмістити будь-яку фразу на етикетці і замовити пляшку для кетчупу або гірчиці різних об’ємів, видів, в будь-якій кількості. Збіг це чи ні, але компанія, назва якої розпочинається з тих самих букв, проводить аналогічну й успішну маркетингову компанію. Це пивний бренд «Heineken». Акція «Твій Хайнекен» почалася в Нідерландах в інтернеті (http:// jouwheineken.nl), її підтримує традиційна реклама. Кожен може зайти на сайт, створити оригінальний дизайн термоусадної етикетки на пляшку пива із запропонованих шаблонів або завантажити власне зображення, після чого зробити замовлення на партію з 6 або 24 таких пляшок. Стартувавши в 2009 році, акція привабила більше 50% цільової аудиторії Голландії. Цікаву акцію провело в 2008 році ізраїльське відділення «Coca-Cola», під назвою «Refresh Your Sprite», з метою оновлення бренда. На спеціальному сайті можна було створити свій дизайн банок напою. У її рамках проводили щотижневі конкурси на найкращий дизайн, а також фінальне визначення переможців шляхом голосування. Щонеділі кожен переможець отримував комплект із 24 банок «Sprite» з ескізами на термоусадній етикетці, що перемогли. А виготовлення цих етикеток відбувалося завдяки цифровим друкарським машинам, в даному випадку «HP Indigo WS4500», у друкарні «Tadbik Labels Co». За словами віце-президента і генерального директора «HP Indigo» Алона Бар-Шейні, загальний приріст у галузі етикетки оцінюється в 4%, тоді як цифрового етикеткового друку — 45%. На

4% щорік збільшується ринок упаковки, а його цифровий сегмент — на 59%. Такі темпи не в останню чергу задає ws4500. Цифрова рулонна друкарська машина «HP Indigo ws4500» належить до другого покоління (Series 2). Для подавання рулонного матеріалу використовують модуль розмотування. При друці використовують технологію «OneShot Color», при якій подавання матеріалу відбувається порціями, з урахуванням способу нанесення фарби на полотно. Спочатку усі фарбові шари накопичуються на формному циліндрі, і тільки після того, як уся фарба накопичиться на офсетному полотні, відбувається перенесення фарби на задруковуваний матеріал. При нанесенні фарби полотно рухається відповідно до швидкості роботи машини, а на час накопичення фарб зупиняється. Залежно від конфігурації (4+0, 4+4, 7+0, 7+7) можна задруковувати продукцію від 1 до 7 фарбами з лініатурою 144—230 lpi. Система «OFIR» (Online Fast Ink Replacement) дає змогу без втрати часу замінювати фарбу. Кольорове калібрування машини можна здійснювати в автоматичному або напівавтоматичному режимі за допомогою вбудованого або зовнішнього денситометра. Машина може працювати з фінішним устаткуванням, котре може бути як під’єднане у лінію, так і окремо в режимі off-line. Робота рулонної друкарської машини повністю контролюється з робочої станції за допомогою комп’ютера, на якому функціонують растровий процесор, система керування устаткуванням друкарської машини і система обліку, зберігання й архівації завдань на друк. Растровий процесор дає змогу здійснювати повноколірну і монохромну персоналізацію, електронний підбір, багатоколірне растрування і реалізувати інші можливості цифрового друку. Це обладнання вже викорисовують у низці друкарень на території СНД. Як засвідчує досвід, успішно машина функціонує на підприємствах, котрі вже оснащені флексомашинами і мають пакет сформованих замовників, а «індішка» відкрила нові можливості. За словами генерального директора московського підприємства «Proflex» Михайла Чікмарьова, на котре встановили дві ws4500, склад замовників, що прийшли на нове обладнання становив на 70% із уже наявних клієнтів на флексомашини. «Закономірно, що значна частина виконуваних на цифрових машинах робіт – додруковування замовлень, які традиційно розміщують на «Omet» або «Flexorama», – розповідає Михайло Чікмарьов. – У переліку задруковуваних матеріалів – поліпропілен і фольга завтовшки до 20 мкм. Нормальне для нас замовлення чайних ярликів на «Omet» починається від 10 млн шт. (близько 2 т), а на «HP Indigo ws4050» ми випускаємо персоналізовані чайні конверти кількістю 10–20 тисяч (30–50 кг)!»

Тандем допоміг розв’язати й інше завдання: випуск довгих, з точки зору цифрової техніки, тиражів: у таких випадках, розповів М. Чікмарьов, обидві машини працюють паралельно над одним замовленням. Серед прикладів – замовлення на випуск 4000 паперових або 2000 погонних метрів плівкових самоклейких етикеток, здавалося б, невигідні для цифрового друку. «Справді, поріг рентабельності тиражів на машинах «HP Indigo ws4050» становить 1000 м2 для плівкової і 2–2,5 тис. м2 для паперової самоклейкої етикетки», – підтвердив директор. Але справа не лише в цьому. Поперше, клієнт не хотів знімати з цифрової машини збільшене замовлення, не бажаючи розставатися із вже звичною якістю: лініатура 175 lpi, один з елементів дизайну — фотографічне зображення. По-друге, підвищення на 2 копійки вартості паперової майонезной етикетки не стало критичним. По-третє, переваги цифрових технологій стали доречними: одним тиражем справа не обмежилася, адже йшлося про етикетку для пісного майонезу, що випускають до Пасхи, попит на який був непередбачуваний. Мало того, постійно змінювався дизайн: маркетинговий відділ підприємства, аналізуючи реакцію покупців, упродовж 1,5 місяця продажу, регулярно вносив в нього зміни». «Основний пул замовлень, що дозволяв на початку завантажити машину на 10–12 год щодня, сформував інтерес старих клієнтів, що заздалегідь прогнозувався, до малотиражних робіт, – розповідає директор казанського «Тафлекс» Андрій Жуков. – Зацікавленість персоналізованими тиражами, як правило, не перевищує 3%, дещо вищий інтерес до відтворення змішаних кольорів (5–10% робіт): у пригоді тут стає включена в комплектацію станція змішування фарб. Верхня межа економічно ефективних тиражів – 1000 погонних метрів етикеткової продукції. Теоретично, – стверджує директор, — якщо брати до уваги лише витрати на матеріали, вартість 1 м2 етикетки, що випускається на традиційних флексомашинах,

однозначно нижча, ніж на техніку «HP Indigo». Але ситуація дзеркально змінюється, якщо врахувати тимчасові і матеріальні витрати на приладку і додрукарську підготовку, які для цифрової техніки мінімальні — замість півсотні метрів полотна потрібен лише один фарбовий відбиток. Невеликі тиражі, що друкують поспіль, роблять витрати на машинах «Gallus» неспівмірно великими». «Здавалося б, поза конкуренцією потужна сервопривідна «Gallus RCS 330», яка за швидкістю переналагодження може «посперечатися» з цифровою технікою будь-якого рівня, – продовжує Андрій. – Але теорія не завжди збігається з практикою: прогнозованість і стабільність результату на цифровій машині виявилися вищі, оскільки не така велика залежність від людського чинника. Професійний досвід і навички друкарів флексомашини визначають собівартість короткого тиражу: час приладки, а отже, і ціна роботи іноді можуть відрізнятися в рази. У таких умовах у виграші опиняється автоматизована «самоналагоджувальна» цифрова техніка». Звичайно, цифровий друк сьогодні вийшов за рамки малотиражного виробництва. Уся справа в перевагах і вигоді, яку вона дає своїм споживачам, в можливості заощадити на додатковому устаткуванні й кадрових ресурсах, в якісних особливостях, що підвищують вартість кінцевого продукту. Володимир НЕТАК

cmyk


cmyk

1 16 КОРОТКО у представниЦтва «XEROX» – нове керівниЦтво Компанія «Xerox» оголошує про призначення Алекса Ремеза головою представництва в Україні та в країнах Кавказького регіону. На новій посаді Алекс здійснюватиме стратегічне, операційне управління компанією, спрямоване на подальший розвиток і підвищення ефективності бізнесу «Xerox». Цей напрям передбачає професійний розвиток співробітників, поліпшення загальних фінансових показників обороту, прибутку та доходів і повне освоєння компанією «Xerox» ринкового потенціалу України і Кавказького регіону. Кар’єрний шлях у «Xerox» Алекс Ремез розпочав у 2003 році, обійнявши посаду керівника департаменту операцій і кадрової політики «Xerox» в Ізраїлі. Уже через три роки очолив представництво компанії в цій країні. За цей час, пропонуючи інноваційні рішення в сфері цифрового друку і послуг з управління документообігом, «Xerox» став лідером тамтешнього ринку. Саме рівень управлінських досягнень Алекса став підставою для ротації і його нового призначення в корпоративній структурі «Xerox». Подібна практика дає змогу корпорації забезпечувати динамічний успішний менеджмент у всіх підрозділах світу.

Готуємося до подороЖЧання «Arctic Paper» оголошує про загальне зростання цін на 5–8% на некрейдований та крейдований поліграфічний папір. Збільшення собівартості як сировини, так і транспортування негативно вплинули на рентабельність усіх виробників паперу. «Arctic Paper» проінформувала своїх клієнтів про підвищення цін на всі сорти паперу UWF та CWF – як в аркушах, так і в рулонах. Зростання цін коливатиметься в межах 5–8% і залежатиме від сорту паперу та рівня цін у певній країні. Запроваджено воно буде на всіх ринках і стосуватиметься усіх відвантажень від 20 березня 2011 року. За потреби місцеві представництва «Arctic Paper» нададуть своїм клієнтам додаткову інформацію з цього приводу.

наостанок

Поліграфія №2 (18) лютий 2011 року

Картонне екстензо Закінчення. Початок на с. 1

«Тенденції на ринку попиту не надто змінилися, – каже О. Близнюк, керівник відділу продажу картону компанії «Сервісопторг». – Невеликі підприємства споживають дешевшу упаковку, відповідно їм потрібен макулатурний картон у невеликих обсягах, і таких підприємств чимало. Великі компанії віддають перевагу дорогій упаковці і замовляють значну частину целюлозного картону, але їх наразі не так багато». «Сервісопторг» завжди постачав лише європейську продукцію: «M-Real» і «Stromsdal» (Фінляндія), «MayrMelnhof Karton» (Австрія), однак віднедавна в асортименті з’явилися картони й азійських виробників. Це, кажуть, було зумовлено насамперед нестачею імпорту з Європи. Тамтешні виробники, наприклад «MReal», у другому півріччі 2010 року значно зменшили обсяги виробництва, відтак не забарився значний стрибок цін на їхню продукцію. «Не для всіх гравців українського ринку нова вартість була прийнятною, тож почали активно цікавитися й економ-варіантами. Ми як постачальники вирішили діяти відповідно до цих потреб і, як виявилося, не помилилися. Матеріали з Азії, наприклад, той же картон від «Sinar Vanda» (Індонезія), одразу ж набули популярності. Своєю чергою, нам вдалося поліпшити свої фінансові показники на 40–50%». Інший підхід до вирішення проблем у компанії «Берег Україна». «Продукція, яку ми пропонуємо, призначена для виготовлення листівок, візиток, елітної упаковки.

Це, серед іншого, пакувальний целюлозний одно- і двобічний крейдований картон фабрики «Stromsdal»; картон для високохудожнього друку «StoraEnso» і «Stromsdal», – розповідає менеджер компанії Юлія Стрілковська. – Попри те, що ціни на продукцію зросли упродовж року приблизно в 1,5 разу, наші замовники не перейшли на дешевші сегменти. І навіть більше – обсяг продажу зріс на 20%. Це стало можливим завдяки добре налагодженій активній роботі і розширенню партнерської мережі, запровадженню гнучких фінансових умов співпраці». Подорожчання картону і перехід багатьох замовників у середній ціновий сегмент відзначають і в компанії «Максіген». «Якихось труднощів у продажі чи зниження попиту ми не відчули тому, що пропонуємо широкий спектр матеріалів – від дорогих до дешевших для виготовлення недорогого упакування масовим тиражем, – каже Павло Сомов, директор «Максіген». – Як і раніше, постачаємо продукцію «Koliprint», «Grafopak», «Kromopak», «Belpak» виробництва «Mayr-Melnhof Karton». Пропонуємо лінійку макулатурного картону, триплекс із бар’єрними властивостями, що дають змогу зберігати упаковку в охолоджених місцях. Є у нас й унікальні продукти. Наприклад, картон «Silvaboard SI-GC 2» – один із найпухкіших картонів на українському ринку, його товщина і жорсткість дають змогу заощаджувати, використовуючи меншу щільність. Надається для друку високоякісної повноколірної упаковки будь-

якої складності і різної графічної обробки. Або ще – макулатурний картон із білим зворотом односторонньої крейдованості для презентабельної недорогої упаковки, який можна використовувати замість дорогих целюлозних сортів». Картони середнього (вищого) рівня класифікації як заміну дорожчих аналогів європейського виробництва пропонують у компанії «Екотеп». «Наш асортимент не змінився, – розповідає Іван Білак, керівник відділу продажу картону. – Постачаємо целюлозні картони граматурою 210–350 г/м2 як у стандартних форматах, так і в спецформатах на замовлення: «HI BULK GC-1» (Китай), «SINAR VANDA GC-1» (Індонезія), «NINGBO SPARK GC-1» (Китай), а також макулатурні картони граматурою 230–350 г/м2 європейських та азійських виробників. Сфера використання асортиментної продукції «Екотеп» широка – це й упаковка для кондитерської, фармацевтичної, тютюнової та інших галузей, і виготовлення відкриток, календарів, рекламної продукції». За словами І.Білака, порівняно з аналогічним періодом минулого року ціни зросли близько на 7–10 %. Стабільно високий попит на целюлозний картон. Аналізуючи ситуацію щодо продажу в Європі, зростання вартості целюлози і витрат на виробництво, постачальники зійшлися на думці, що ціна на картон зростатиме. Найцікавіше, що через ажіотаж на ринку Азія також взялася підвищувати вартість продукції. Як зазначає Олександр Близнюк, подорожчання продукції з цього регіону торік сягнуло близько 7–8%. Стабілізація цін, кажуть постачальники, можлива, якщо обсяги поставок картону від європейських заводів в Україну сягнуть належного рівня і задовольнятимуть попит виробників. Уляна ГАВРИШКІВ

Середні ціни на картон в Україні Макулатурний Виробник/щільність Koliprint GD-3 Grafopak GD-2

Формат

230

250

300

350

ціна 9170 9800

ціна 8850 9200

ціна

ціна

64x90 70x100

ціна 9500 10100

400

8850 9200

8850 9200

Целюлозний Виробник/щільність

Формат

215

230

250

Kromopak GC-1 Аляска

64х90 64х90

ціна 14700 15500

ціна 14300

ціна 14100

300 ціна 13800 15100

Zenith Classic

64х90

15000

14600

Sinar Vanda

64х90

14500

14000

Poligrafia_2_2011  

Лютневий номер всеукраънськоъ газети "Поліграфія"