Page 1

magazyn galerii dominikańskiej | nr 1/2010

MĹ ODZI

na ostro


cubus.com


podróż po sklepach

04-05

Olga Bończyk – bez sprzeczności

08-16

moda damska

moda męska

20

Jesienne zapachy

22-24

moda młodzieżowa i dziecięca

25

powrocie

Po z wakacyjnych podróży warto wybrać się na wyprawę po sklepach. Jesienne kolekcje obfitują w ciekawe propozycje zarówno dla wielbicieli klasycznego looku, jak i modowych eksperymentatorów.

S

jak dobrze ćwiczyć?

26

kultura

30

od kuchni – morze zalet POLA design ul. Bukowińska 24a lok. 125, 02-703 Warszawa tel. (22) 543 26 64, tel./faks (22) 543 26 80

WYDAWCA:

foto na okładce: BeYU kolekcja makijażu Lovely Nudes

www.poladesign.com.pl

Joanna Polus Anna Rozwadowska DYREKTOR ARTYSTYCZNy: dennis wojda DTP I PRODUKCJA: Maciej Odoj DZIAŁ STYLIZACJI I FOTOPRODUKCJI: Krystyna Polus REDAKCJA: Małgorzata Radomska, katarzyna grabowska, Marta stęPińska

DYREKTOR WYDAWNICZA:

DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCA:

(redakcja@poladesign.com.pl) KOREKTA:

Małgorzata Żebrowska-Piotrak monika kubińska

koordynator projektu

(monika.kubinska@poladesign.com.pl) Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

magazyn Moda i Styl | nr 1/2010

make-up – mocne akcenty

28-29

od redakcji

18-19

zczególnie ci ostatni powinni być zadowoleni, bo najmodniejsze dodatki tego sezonu są ogniście czerwone. Do łask wracają również lata 50-te, a wraz z nimi pantofelki na płaskim obcasie, dzianinowe bliźniaki, rozkloszowane spódnice oraz perły, klipsy, rękawiczki i kapelusze. Przebojem tamtych czasów był stanik bez ramiączek i bikini wylansowane przez francuską gwiazdę Brigitte Bardot. Dzieje bielizny możecie poznać w tekście „Co ukrywa bielizna”. Jesień to także nowy sezon kulturalny. Wrocławska Filharmonia znana jest z wielu interesujących inicjatyw. Od nas dowiecie się nie tylko, co ciekawego pojawi się w jesiennym repertuarze, ale także jaki strój założyć na wizytę w tak szacownym miejscu. Po muzycznej uczcie proponujemy niezwykły spacer. Odwiedzimy zakątki, które opisywał w swoich książkach Marek Krajewski. O swoim Wrocławiu specjalnie dla naszego magazynu opowiada Olga Bończyk. Gwiazda z sentymentem wspomina rodzinne miasto. Zdradza również sposób na jesienną chandrę. My na poprawę humoru proponujemy jakiś drobiazg, wizytę u kosmetyczki, czy zjedzenienie czegoś dobrego. Wszystkie te rzeczy znajdziecie w Galerii Dominikańskiej. Zapraszamy!

1


4

Olga

bończyk o rodzinnym mieście, pracy i sposobach na jesienną chandrę.

foto wojtek kurek

rozmowa z...

bez sprzeczności


Czy ciągle czuje się Pani wrocławian-

rozmawiała małgorzata radomska

ką? Wrocław jest Pani bliski? Często Pani tu bywa?

Zawsze będę czuła się wrocławianką. To moje miasto. Tu się urodziłam, stąd mam wiele wspaniałych wspomnień i co najważniejsze, to Wrocław dał mi piękny start w ukochanym zawodzie. Ponieważ tu spotkałam swoich mistrzów, którzy pozwolili mi uwierzyć w mój talent. Niestety do Wrocławia przyjeżdżam już tylko zawodowo. Ale znajduję czas, by spotkać się z przyjaciółmi, pójść na Rynek i zajrzeć do ulubionych kawiarni czy przespacerować się na Ostrów Tumski.

aktorką. Gdy mam koncert, zamieniam się w wokalistkę i swój świat oddaję lżejszej muzie. Nie ma w tym sprzeczności. Moja nowa płyta, choć powstaje w wolnym tempie, mam nadzieję będzie takim wykołysanym dzieckiem. Pomysł stylistyczny jednoznacznie się kojarzy – muzyka filmowo-symfoniczna. Myślę, że od lat nikt nie nagrał takiej płyty. Jest ukłonem dla tych, którzy w muzyce szukają piękna melodii, dobrych tekstów i porywających kompozycji. Chcę, by taka była ta płyta, i dołożę wszelkich starań, by taka właśnie się stała. A inne plany zawodowe? Czy nadcho-

Które miejsca musi Pani koniecznie odwiedzić? Do

dzące miesiące zapowiadają się dla

których ma Pani szczególny sentyment?

Pani pracowicie?

Nie będę oryginalna. Rynek i Ostrów Tumski. Z pro  stej przyczyny, tu spędzałam zawsze najpiękniejsze chwile. Na Ostrowiu odpoczywałam lub uczyłam się do egzaminów, a także spotykałam się na piewrsze randki. Cóż, sentyment pozostał, a miejsca te wciąż przypominają o tamtych czasach.

Każda rola się zmienia. Edyta Kuszyńska z woli scenarzystów odeszła trochę w cień szpitalnych wydarzeń. Jej ostry, zaczepny charakter też nieco zbladł. A szkoda. To jednak znacząco wpłynęło na sposób grania tej postaci. Mam nadzieję, że czas Edyty się nie skończył. I może moja postać będzie mogła jeszcze pokazać na co ją stać?

Nowy sezon to zawsze nowe wyzwania. Pod koniec października zapraszam na małą scenę teatru Roma w Warszawie na premierę spektaklu „Zdobyć, utrzymać, porzucić” w reż. Krzysztofa Jaślara. Będę miała przyjemność grać obok moich znakomitych koleżanek Kasi Żak i Kasi Zielińskiej. Babski spektakl z przymrużeniem oka. Oprócz tego występuję w spektaklach do Wrocławia z zeszłego sezonu: przyjeżdżam już „Pomału, a jeszcze tylko zawodowo. raz”, „G&I Gershwin”, ale Znajduję czas, „Some Girls”. Wiosną by zajrzeć do planuję zagrać ulubionych w sztuce kryminalkawiarni na nej i komedii. Mam Rynku czy pójść nadzieję, że uda się to na Ostrów tumski. wszystko zrealizować.

Przeglądając Pani dokonania arty-

Jesień to taka pora roku, kiedy wiele osób ma ocho-

Od lat występuje Pani w serialu „Na dobre i na złe”. Czy w tym czasie zmienił się Pani stosunek do odtwarzanej postaci, dr Kuszyńskiej?

styczne, odniosłam wrażenie, że

tę się gdzieś zaszyć, przeczekać chłody i deszcze.

śpiewanie jest bliższe Pani sercu

Jakie są Pani sposoby na jesienną chandrę?

niż aktorstwo. Nagrywa Pani teraz

Jesień nigdy nie nastraja mnie pozytywnie i czasem myślę, by przezimować w ciepłych krajach. Jednak rzeczywistość nie pozwala mi na takie ekstrawagancje. Trzeba brać życie takim, jakie jest.  Gdy jest już tak naprawdę jesiennie i deszczowo, wtedy wieczory spędzam przy rozpalonych świecach, dobrej kolacji z przyjaciółmi.... ale tak naprawdę to praca pozwala mi przetrwać do wiosny, czego wszystkim życzę.

kolejną płytę. Jaka ona będzie?

Aktorstwo i śpiewanie to moje dwie wspaniałe pasje. Nigdy żadnej z nich nie faworyzowałam. Gdy staję na scenie teatralnej, z najwyższą starannością wykonuję swoją pracę i jestem szczęśliwa, że mogę być

5


nowości

motywy propagowane przez projektantów mody przenoszą się także na designerskie dodatki do domu. almi decor

s

ukienka z rozkloszowaną spódnicą to najmodniejszy krój nadchodzących miesięcy. Projektanci inspirację znaleźli w klasycznych latach 50. simple

top 5 jesieni rzeczy,

W każdym sezonie pojawiają się które mieć powinien ten, kto na poważnie interesuje się modą.

T futro to Absolutny obowiązek każdej trendsetterki. Prawdziwe czy sztuczne – musisz je mieć! safari

styl na cebulkę sprawdza się w naszym klimacie. nie bój się łączyć różnych kolorów, faktur, grubości i fasonów. kappahl

6

a jesień należy do odważnych. Temu, kto wybierze najgorętszy kolor sezonu, czyli czerwień, zdecydowanie należy przyznać tytuł fashionisty. Nieco bardziej zachowawczym polecamy ogniste dodatki – szale, torby, buty, berety.

TRU TRUSSARDI


GALERIA DOMINIKAŃSKA - PL. DOMINIKAŃSKI 3


van gr a af

simple

tatuum moda

prosto z wybiegów projektanci

W

8

śród materiałów królują wełna, skóra i futro. Nowością natomiast jest sylwetka – tutaj rządzą dwie główne tendencje. Według jednej, jesteśmy dekadę bliżej niż rok temu – inspiracji szukając w kobiecych latach 50. XX w. Podkreślamy talię paskami, nosimy obcisłe góry. Modna jest długość za kolano zarówno w spódnicach rozkloszowanych, jak i ołówkowych (Dolce & Gabbana, Louis Vuitton). Dla ceniących wygodę coś idealnego – mini i niebotyczne szpilki... idą w odstawkę, witamy długie, luźne i proste swetry,

Dominik a Brzesk a kostiumograf, stylista pracuje przy sesjach, pok azach mody i teledysk ach. doradza gwiazdom, politykom i osobom prywatnym.

spodnie i spódnice. Wkładamy wygodne buty na stabilnym słupku lub całkiem płaskim obcasie. Klasyka w tym sezonie ewoluowała w kierunku garniturów. Mają one prosty krój i męski sznyt. Absolutnym dodatkiem są krawaty, fedory i duże zegarki. Jesień jest łaskawa także dla wielbicielek futer zarówno sztucznych, jak i prawdziwych. U Chanel pojawiają się one nawet w dodatkach. Kolory? Stonowane szarości, wielki powrót beżów i brązów. Smakołyk dla odważnych: powrót „monokoloru”, czyli wierzcie lub nie – total look! Od stóp do głów spowije nas jeden kolor (cóż za bezcenne udogodnienie, gdy przychodzi czas prania!). A dla pragnących żyć barwnie – mocne czerwone dodatki – szale, czapki, duże torby i kozaki.

foto materiały pr, archiwum stylistki

Jesienią każą nam się ubierać na cebulkę. Nasze mamy i babcie na pewno będą zadowolone, bowiem na chodzące po wybiegach modelki udało się założyć nawet 8 warstw!


139,- | rozmiar 36 – 41

E SZ E W R ZA O B N Y D E C www.deichmann.pl www w w.


apaszk a inch BIG STAR

torebk a solar

239 zł

płaszcz cubus

249 zł

smakowite

toffi

sweter k appahl

129 zł

benet ton

trendy dla pań

39,90 zł

modzie

W wszystko wraca. Teraz projektanci przypomnieli sobie o rozmaitych odcieniach beżu – musisz je mieć. szpilki prima moda

449 zł

10

uż od samego patrzenia na rzeczy w tym kolorze uaktywniają się kubki smakowe. Ciasto polane lukrem o smaku toffi, kawa z dodatkiem karmelu czy wspomnienie z dawnych lat, czyli ciągnące krówki. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taką kulinarną rozpustę, otul się tymi kolorami od stóp do głów – od razu poczujesz się wspaniale.

spodnie c&A

59 zł

foto materiały pr

J


van gr a af trendy dla pań

jesienią przestawiamy

się na ogrzewanie. Rozglądamy za grubymi swetrami, puchowymi płaszczami, miękkimi materiałami.

ciepłe myśli kurtk a safari

299 zł

torba salamander

379 zł

k ardigan mango

kozaki lacoste/sizeer

429,90 zł

płaszcz k appahl

349 zł

12

szorty new yorker

79,95 zł

ydawałoby się, że jesień jest łaskawasza od zimy. Niestety jest od niej dużo bardziej podstępna – zmiany temperatur, nagłe ulewy i przenikający do szpiku wiatr. Już dziś się przed nimi zabezpiecz! W nowych kolekcjach znajdziesz dużo ciepła.

foto materiały pr

W

149 zł


żadna

moda

Chyba część garderoby nie wzbudza takich emocji. Żadna także nie odegrała tak znaczącej roli w rewolucji obyczajowej.

Co ukrywa bielizna? 14

Triumph

tekst Katarzyna Grabowska


gorset

169,90 zł stringi

44,90 zł

intimissimi

BIUSTOnosz

49,90 zł figi

27,90 zł kappahl

G

orsety, biustonosze, majtki, pończochy, podwiązki, rajstopy, ale także pasy cnoty oraz piżamy. Każda z tych rzeczy ma szczegółowo udokumentowane w książkach i na wystawach miejsce w historii bielizny. Każda przeszła długą drogę, nim zyskała obecny wygląd lub zniknęła z szaf. MAJTKI Przez długi czas pełniły funkcję erotyczną. W starożytnym Rzymie nosiły je kurtyzany, by wywołać większe podniecenie u mężczyzn. Przyzwoite kobiety nie miały pojęcia o ich istnieniu. W XIX wieku zakładanie majtek stało się konieczne ze względu na popularność krynoliny, która mogła odsłaniać nogi. Największe zasługi w upowszechnieniu bielizny ma sport. Od 1807 roku dziewczęta na pensjach musiały nosić, szczególnie na lekcjach tańca i wychowania fizycznego, pantalony za kostkę. Potem stale udoskonalano krój majtek, wykorzystując bardziej praktyczne materiały, aż do wystawienia ich na światło dzienne (w jesiennych kolekcjach dla pań bieliznę nosi się na wierzchu). Męskie majtki także przeszły prawdziwą rewolucję. Slipy, jakie dziś znamy,

BIUSTOnosz

koszulka

89,90 zł

129,90 zł

32,90 zł

54,90 zł

figi

Triumph

figi

gorset intimissimi

109,90 zł

intimissimi

pojawiły się w połowie lat trzydziestych XX w. Bez nogawek, z rozporkiem w kształcie odwróconej litery Y oraz wcięciem w zagięciu pachwin są amerykańskim wynalazkiem. BIUSTONOSZ Uznany przez feministki za narzędzie opresji został publicznie spalony w 1968 r. Na stos bardziej zasługiwał jego poprzednik, czyli gorset. W XV wieku przypominał narzędzie tortur. W nakrochmalone płótno wszywano metal, drewno, a nawet stalowe ostrza. Oprócz talii osy zapewniało to rany, omdlenia i deformacje żeber. Prototyp biustonosza skonstruował w 1859 roku nowojorski krawiec Henry Lesher. To jednak Francuzi mogą się szczycić stworzeniem stanika, który spotkał się z aprobatą kobiet. Składał się z dwóch części. Piersi osadzone w osobnych miseczkach podtrzymywały naramienne paski. Model opracowała w 1889 roku gorseciarka Herminie Cadolle. Następne dekady to tylko zmiany w zakresie fasonów biustonoszy. A pomyśleć, że wszystko się zaczęło od zwykłego pasa tkaniny, którym kobiety ze starożytnego Egiptu owijały biust.

Biel jest wciąż najbardziej popularnym kolorem dla bielizny. Kojarzy się z czystością, niewinnością dosłownie i w przenośni. koszula IntimissimI, 154,90 zł

15


kolczyki cubus

13,99 zł

zawieszk a yes

5995 zł

bransoletk a

899 zł

zawieszki

269 zł/szt.

akcesoria

yes

pierścionek apart

kolczyki w.kruk

339 zł

2490 zł

zestaw ratunkowy Kreację

Przeobrazi nawet najskromniejszą w wyjątkowy strój. Prosty sweter z przypiętą na ramieniu fantazyjną broszką staje się niezwykły. czapk a malaik a big star

cubus

44,90 zł

torba gino rossi

699 zł

kozaki Simple

600 zł broszk a solar

49 zł

16

buty lacoste/sizeer

399,90 zł


moda dla panów

Czarny garnitur, biała koszula i krawat

van gr a af

w stonowanych barwach to strój dla panów, którzy występują przed większym gronem.

pierwsze wrażenie Mężczyznom zależy

18

na wyglądzie. Zdają sobie sprawę, że to często ma wpływ na powodzenie w biznesie czy piastowanie wysokiego stanowiska. Zasada jest prosta: im ktoś lepiej się prezentuje, tym większe wzbudza zaufanie.

I

dealnym strojem dla panów jest garnitur – sprawdza się przez cały rok od rana do wieczora. Żeby mężczyzna odpowiednio w nim wyglądał, należy spełnić kilka warunków. Wyłącznie dobry materiał i świetny krój sprawią, że będzie odpowiednio układał się na sylwetce. Tkanina garnituru powinna być matowa i w ciepłych odcieniach. Spodnie muszą mieć właściwą długość, być wyprasowane, marynarka nie może być za ciasna, rękawy wypchnięte na łokciach. Najbardziej uniwersalnym kolorem garnituru jest granatowy lub szary. Czarny garnitur można nosić od jesieni do wczesnej wiosny.


k apelusz k appahl

szalik new yorker

39,95 zł

moda dla panów

49,90 zł

marynark a vistula

1299 zł

spodnie vistula

1499 zł

(cena całego garnituru)

płaszcz new yorker

229 zł

zegarek louis erard apart

4700 zł

lakierki gino rossi

399 zł koszula new yorker

k amizelk a new yorker

vistul a

tru trussardi

79,95 zł

wólczank a

foto materiały PR

59,95 zł

19


woda toaletowa absolutely me escada/sephora

perfumeria

172 zł/30 ml

woda perfumowana hilfiger woman tommy hilfiger/douglas

199 zł/50 ml

woda perfumowana j’aime la nuit la perla/douglas

185 zł/30 ml

woda perfumowana play for her givenchy/sephora

225 zł/30 ml

jesienne zapachy perfumy

męsk a woda toaletowa intimately yours beckham/douglas

75 zł/30 ml

Najnowsze kuszą panie i panów intensywnymi aromatami. Kipią egzotycznymi nutami, urzekają, na długo zapadają w pamięć.

damsk a woda toaletowa intimately yours beckham/douglas

95 zł/30 ml

N

20

woda toaletowa boss bot tled hugo boss/douglas

168 zł/30 ml

iektórzy przyrównują tworzenie nowych kompozycji zapachowych do magii – z niezwykle rzadkich, wyrafinowanych, ulotnych wręcz produktów powstają dzieła oczarowujące efektem końcowym. Perfumy są próbą uchwycenia marzeń o dalekich podróżach, nieznanych lądach, tajemniczych ogrodach i zamknięcia ich w buteleczce. Mają poruszać zmysły, budzić pożądanie, być jak zakazany owoc, zarówno dla Adama, jak i dla Ewy.

woda toaletowa john richmond/sephora

155 zł/30 ml

woda toaletowa le male terrible jean paul gaultier/douglas

244 zł/75 ml


L

Luksusowo wyposażone gabinety niezwykła atmosfera, to gwarancja idealnej pielęgnacji oraz regeneracji ciała i zmysłów. Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris we Wrocławiu oferuje pełną gamę zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i ciało oraz konsultacje i zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej. Wykonanie każdego zabiegu poprzedzone jest konsultacją kosmetyczną i diagnozą skóry, co pozwala ocenić jej indywidualne potrzeby. Zabiegi wykonywane są w oparciu o profesjonalne kosmetyki Prosystem, opracowane w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris.

P

rogram pielęgnacyjny Face Intensive Detox bio-detoksykujący zabieg oczyszczania twarzy to kompleksowy, bardzo intensywny zabieg detoksykujący i oczyszczający skórę twarzy. Zabieg w widoczny sposób poprawia kondycję skóry, głęboko nawilża, uzupełnia niedobory, pobudza procesy regeneracyjne, a przede wszystkim detoksykuje i oczyszcza. Elementy relaksacyjne wykonywane na poszczególnych etapach zabiegu oraz aromaterapia poprawiają stan psychofizyczny.

P

roponujemy zabiegi w których wykorzystywane są innowacyjne technologie. Express Lifting – 3 stopniowy program modelujący owal twarzy to zabieg pielęgnacyjny łączący synergiczne działanie substancji aktywnych oraz nowoczesnej aparatury dzięki czemu procesy naprawcze zachodzą już na poziomie komórkowym. Zabieg w widoczny sposób poprawia owal twarzy, wygładza zmarszczki i hamuje procesy starzeniowe w skórze.

D

R

la odprężenia ciała polecamy Zabieg-masaż Suita Marzeń – intensywna regeneracja ciała przeznaczony jest dla osób, które chcą szybko i radykalnie ujędrnić ciało, wygładzić i poprawić napięcie skóry. Zawarte w preparatach substancje aktywne pobudzają komórki skóry do uruchomienia procesów samonaprawczych, intensywnie regenerują skórę, poprawiają jej blask i koloryt. Połączenie dalekowschodniego masażu punktowo-energetycznego z ujmującym zapachem owoców cytrusowych znakomicie relaksuje i odświeża całe ciało.

ozkosz dla ciała i zmysłów przyniosą produkty Body Fiesta. Luksusowa linia kosmetyków do ciała łączy przyjemność stosowania ze skutecznością działania. Oczaruje kuszącymi zapachami i niezwykłymi konsystencjami. Ich zakup nie wymaga recepty.

C

hwile relaksu i odprężenia możesz podarować bliskiej osobie kupując Podarunek Piękności. To oryginalny i wyjątkowy prezent nie tylko na specjalne okazje. Podarunek można zakupić i zrealizować w każdym Kosmetycznym Instytucie Dr Irena Eris. Uprawnia posiadacza do indywidualnie dobranej usługi kosmetycznej, a także do zakupu produktów Dr Irena Eris. Szeroka oferta Kosmetycznych Instytutów Dr Irena Eris sprawia, że Podarunek Piękności jest idealnym prezentem dla niej jak i dla niego.

P

rzedłużeniem i wzmocnieniem efektów zabiegów jest program przeznaczony do profesjonalnej pielęgnacji po zabiegu. Dr Irena Eris Prosystem Home Care to kosmetyki dobierane do biologicznego a nie metrykalnego wieku skóry. Produkty dostępne są wyłącznie w Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris na receptę wypisywaną po diagnozie skóry przez kosmetyczkę.

Serdecznie zapraszamy Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris ul. Krawiecka 3 (wejście od placu Dominikańskiego) tel. (71) 302 69 60; 0 666 05 17 17

www.DrIrenaEris.com/Instytut Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris

Hotele SPA Dr Irena Eris

Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris


bransoleta cubus

39,99 zł

kurtk a k appahl

219 zł

bluza house

zegarek the one apart

99,90 zł

830 zł

young fashion

na słodko, na ostro

bransoletk a cubus

19,99 zł

gustach

O się nie dyskutuje. Można mieć 20 lat i nosić glany albo rozkoszne, różowe ciuszki. Jedni w tym wieku chcą być bardzo dorośli, inni wolą pozostać dziećmi.

N

22

iezależnie od tego na kogo się pozuje mając kilkanaście lat, bransoletka w kolorze najmodniejszego pudrowego różu i skórzana kurtka to konieczne składniki jesiennej garderoby. Ostra czerwień w tym sezonie nie jest wyrazem buntu, a znajomości najnowszych trendów.

długi top cubus

59,99 zł

beztroska nuta truskawki i świeżość kwiatów fiołka – dla wielbicielek hello kitty serce zapachu tej wody toaletowej jest jak balsam dla duszy. sephora, 115 zł/60 ml

buty lacoste/sizeer

379,90 zł


239zł MINOZZI

dostepne w rozmiarach 36-42

269zł

MINOZZI

dostepne w rozmiarach 36-42

279zł

MINOZZI

dostepne w rozmiarach 36-42

99zł

GIulIaNa

dostepne w rozmiarach 36-41


cubus buty sizeer

179,90 zł

książka, która pozwoli się nie nudzić młodszym i starszym dzieciom nie

wiek,

modne dzieci

tylko w czasie deszczu.

Nie liczy się tylko podejście. Niektórzy dobry smak mają wrodzony – od małego nie włożą niczego, co im się nie podoba.

„365 niegłupich zabaw po szkole” 34,90 zł

sweter k appahl

49,90 zł

buty deichmann

219 zł

10

żel pod prysznic soraya/rossmann

9 zł

24

balsam do ciała pharmaceris/aptek a dbam o zdrowie

39,90 zł

torebk a k appahl

32,90 zł

cubus

stylowo do lat


sport

t-shirt zrobiony z wysokiej jakości tkaniny daje komfort podczas ćwiczeń. a jeśli ma do tego fajne nadruki... nike/sizeer 99,90 zł

jak dobrze ćwiczyć? marzy

Wiele osób o smukłej sylwetce i wyśmienitej formie. Często pocą się godzinami na siłowni, a upragnionych efektów nie widać.

N

ocieplacze na nadgarstki solar

foto shut terstock, materiały PR

89 zł

spodnie new yorker

59,95 zł

buty sportowe puma/sizeer

259,90 zł

a nie trzeba zapracować w ciągu długich miesięcy regularnego wysiłku fizycznego. I to najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Nie wstydź się prosić o pomoc fachowca, ponieważ może się okazać, że z ćwiczeń, które wykonujesz, nie będzie żadnego pożytku, a możesz nawet zrobić sobie krzywdę. Gdy wolisz gimnastykować się w domowym zaciszu, kup płytę lub program z ćwiczeniami. Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Jej celem jest stopniowe podwyższanie pulsu, przyspieszenie krążenia i poprawienie ukrwienia mięśni. Wystarczy 10 minut, a znacznie zmniejszysz ryzyko kontuzji. Równie ważne jest zakończenie treningu. Należy stopniowo zwalniać rytm serca i uspokajać puls. Pomocne w tym będą ćwiczenia relaksujące. Dlatego kilka minut przed końcem zwolnij tempo. Najlepiej połóż się na podłodze i zrób kilka ćwiczeń rozciągających, póki masz rozgrzane mięśnie.

bluza tatuum

159,99 zł

buty sportowe nike/sizeer

199,90 zł

25


make-up

szmink a beyu/douglas

39 zł

błyszczyk givenchy/sephora

błyszczyk do ust beyu/douglas

109 zł

tekst małgorzata radomska

nouba

34 zł

szmink a givenchy/sephora

120 zł

mocne akcenty uroda Kobieca domaga się czasem podkreślenia. Tylko co uwydatnić: oczy czy usta? Najnowsze trendy nie stawiają ograniczeń. cienie do powiek guerlain/sephora

332 zł cień do powiek nouba/douglas

59 zł

paleta cieni do powiek L’orÉal/rossmann

50 zł

26 paleta cieni do powiek givenchy/sephora

204 zł

O

stre tonacje zdominowały paletę barw w makijażu. Wizażyści chcąc przegonić jesienną szarość, proponują paniom kolory, które będą naprawdę widoczne. Dla nieustraszonych eksperymentatorek – cienie do oczu i pomadki do ust w jaskrawym fiolecie lub gotyckiej czerni. Dla mniej odważnych, ale pragnących wyglądać ponętnie – czerwień w różnych odcieniach na wargach i niebieski bądź zielony na powiekach. Cały makijaż ma trochę prowokować, być nieco tajemniczy, jednak z dużą dozą seksapilu, a przede wszystkim powinien sygnalizować, że kobieta jest na bieżąco z modą i potrafi się odnaleźć w morzu tendencji.

eyeliner nouba/douglas

59 zł


Zapraszamy do Apteki Dbam o Zdrowie Pl. Dominkański 3 (Galeria Dominikańska, poziom 0)

• Największy wybór dermokosmetyków we Wrocławiu. • Fachowe porady dermokonsultantek • Najlepsze ceny


Orkiestr a Leopoldinum

Charles Lloyd Quartet

kultura

Nie tylko poważne granie im. Witolda Lutosławskiego to najważniejsza instytucja muzyczna we Wrocławiu. To miejsce, gdzie można zaznajomić się z dziełami z bogatego skarbca kultury muzycznej, a przez to odczuć ich wartość i wzbudzić w sobie miłość do muzyki.

S

28

ezon artystyczny 2010/2011 będzie obfitował w wiele wydarzeń na skalę międzynarodową. W październiku odbędzie się światowe prawykonanie koncertu klawesynowego Hanny Kulenty – GG Cembalo Concerto. Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum poprowadzi austriacki dyrygent Ernst Kovacic, a partię na klawesynie wykona absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie Gośka Isphording, która specjalizuje się w utworach współczesnych na ten instrument. W listopadzie za to Jazztopad – światowy jazz w Filharmonii. Z roku na rok ta impreza coraz mocniej wpisuje się w kalendarium najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i Europie. Do tej pory gościły na niej takie gwiazdy jak Wayne

Shorter, Bill Frisell, Kenny Wheeler, Manu Katche czy Terje Rypdal. To będzie już VII edycja Jazztopadu, która ponownie będzie prezentować światowe premiery utworów skomponowanych na zamówienie Festiwalu. Nie zabraknie też największych nazwisk ze świata jazzu oraz projektów, w których udział wezmą młodzi muzycy. Wystąpią m.in.: Gary Peacoc & Marc Copland, Bobo Stenson Trio i Charles Lloyd Quartet.

foto www.charleslloyd.com, Zosia zija, archiwum fw

Filharmonia Wrocławska

hanna kulent y

tekst Agnieszka Trojanowska


Krajewski

tekst kasia grabowska

foto FILIPITOITO & SOLAREWICZ

W

dzieciństwie Eberhard Mock mieszkał na terenie dzisiejszego osiedla Książ Mały przy Plesserstrasse 24 (dziś ul. Pszczyńska). Później przeprowadził się na Rehdigerplatz (obecnie plac Pereca). Co ciekawe, w tej samej okolicy mieszkał w dzieciństwie twórca postaci wrocławskiego policjanta Marek Krajewski. Przeprowadzka na Schweidnitzer Strasse 36, Zwingerplatz 1/2 (dziś plac Teatralny 1) była związana z drugim małżeństwem Mocka. W latach 20. Eberhard był stałym bywalcem Bischofskeller (adres: Bischofstrasse 4-5). Lokal ten istniał naprawdę – to Piwnica Biskupia przy ul. Biskupiej 4-5. Niestety Hotel de Silesia, w którym się mieściła, nie zachował się. Wciąż działa za to Piwnica Świdnicka przy Rynku Ratusz 1 (Ring 1), najstarsza restauracja w Europie. Radca Mock lubił zaglądać też do Czekoladowni Schaala (Rynek 60), gospody Pod Zielonym Polakiem przy Ruskiej 64 (Reuscherstrasse 64), do tzw. Spelunki u Gabi Zelt przy ul. Psie Budy 10 (Krullstrasse 10) i piwiarni Conrad Kissling. Po żadnym z tych lokali nie został ślad. Mock był także stałym bywalcem burdeli. Odwiedzał przybytek madame le Golf w podwrocławskim Opperau (Oporowie), dom publiczny Friebeberg przy Powstańców Śląskich (Kaiser-Wilhelm-Platz)

kultura

Mimo że Marek opisuje Wrocław jako miasto mroczne i pełne wilgotnych zaułków, w jego książkach możemy odnaleźć rzeczywiste miejsca.

oraz burdel dla oficerów niemieckich przy Nowym Targu (Neumarkt). Inne adresy z powieści Krajewskiego to przede wszystkim miejsca zbrodni. Na podwórku przy Burgfeld 4 (ul. Cieszyńskiego) w „Koniec świata w Breslau” znaleziono trupy rajcy Eduarda Geissena i prostytutki. W tej samej części na Gartenstrasse 35 (dzisiejsza ul. Piłsudskiego) zamordowano Gretchen Kauschnitz, a na Neue Taschenstrasse 23-24 (ul. Kołłątaja) bezrobotnego ślusarza Bertholda Honnefeldera. Na Viktoriastrasse 43 (dziś Lwowska) znaleziono ciało ofiary z „Festung Breslau”, Berty Flogner, a na Wyspie Opatowickiej ciała marynarzy („Widma w mieście Breslau”). Wszystkie ofiary trafiają do prosektorium przy Auenstrasse (dzisiejsza ul. Mikulicza-Radeckiego). A stamtąd na cmentarze: Miejski Mock jest wrocławskim (dziś Grabiszyński), parafialny policjantem kryminalnym, św. Henryka (dziś cmentarz św. a jego perypetie Ducha), cmentarze w Podgórzynie śledzą czytelnicy i Strzelinie. To nie wszystna całym świecie, książki kie miejsca uwiecznione przez Marka Krajewskiego. Krajewskiego zostały W odnalezieniu bowiem przetłumaczone innych będzie na 17 języków. pomocny przygotowany przez Urząd Miasta Wrocławia przewodnik śladami Eberharda Mocka.

29


od kuchni

morze zalet ryby

30

L

ekarze i dietetycy zalecają, by ryby spożywać nie tylko w czasie postu, ale co najmniej dwa razy w tygodniu. Jako najważniejszy powód podają ich dużą wartość odżywczą oraz energetyczną. Niczym bajkowa złota rybka mogą one pomóc w spełnieniu marzenia o zdrowiu. Stosuje się je w profilaktyce antynowotworowej i antyzawałowej. Zawarte w rybach nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wzmacniają serce, obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i lipidów, rozszerzają naczynia krwionośne. Zapobiegają również powstawaniu zakrzepów, przez co zmniejszają ryzyko chorób serca i układu krążenia. Na uwagę zasługują także dietetyczne właściwości rybiego mięsa. Ze względu na niską wartość kaloryczną i przyspieszające spalanie tłuszczu kwasy omega-3 jest częstym składnikiem diet odchudzających. Ryby można uznać

za swoisty eliksir młodości – opóźniają procesy starzenia, zawarta w nich witamina A poprawia kondycję skóry, D z kolei wzmacnia zęby, natomiast E usuwa szkodliwe wolne rodniki. Są również idealnym lekarstwem na chandrę. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Działają antydepresyjnie dzięki temu, że skutecznie zwiększają poziom serotoniny – hormonu szczęścia. Zawierają duże ilości witaminy B, dzięki czemu poprawiają pamięć oraz koncentrację. Miłośnicy rybnych potraw wychwalają ich wspaniały smak i dużą różnorodność. Ryby można przyrządzić na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy je usmażymy, upieczemy, ugotujemy, podamy na słodko, słono i kwaśno, faszerowane lub w galarecie, zawsze smakują wybornie. Ryba zaspokaja wszystkie kulinarne gusta.

foto shut terstock

tekst joanna stępień

Mówi się, że dzieci i głosu nie mają. Gdyby jednak ryby posiadały dar mowy, mogłyby skutecznie zapewnić nas o swoich licznych walorach.


500 g filetów śledziowych 1/2 szklanki śmietany kremówki 2 łyżki stołowe majonezu 30 g rodzynków natka pietruszki sól

4 porcje

cukier 1 łyżeczka zielonego pieprzu w zalewie 1 łyżka soku z cytryny

od kuchni

Śledzie po dominikańsku

Rodzynki namoczyć w ciepłej wodzie i odstawić na 15 minut. Śmietanę ubić. Następnie dodać majonez, namoczone i odciśnięte rodzynki, posiekaną natkę pietruszki, sok z cytryny, zielony pieprz, sól i cukier. Wszystko dokładnie wymieszać. Pokrojone na niezbyt duże kawałki śledzie ułożyć w salaterce i polać wcześniej przygotowanym sosem śmietanowo-majonezowym. Tak przyrządzone śledzie najlepiej smakują, gdy postoją kilka godzin w lodówce.

Okulary: 1234. Niskie ceny zamiast wielkich słów. Fielmann przedstawia Państwu cały świat mody okularowej: ponad 2.000 modeli opraw okularowych, znane marki i modele wielkich projektantów. Wszystkie okulary z 3-letnią gwarancją. Wszystkie w gwarantowanie korzystnej cenie, ponieważ Fielmann daje Państwu gwarancję zwrotu pieniędzy*.

Bezpłatne badanie ostrości wzroku przez lekarza okulistę najnowocześniejszymi urządzeniami, w każdej chwili, bez rejestracji.

Supermodne okulary z Państwa mocą szkieł ponad 200 modeli, z metalu lub tworzywa sztucznego, szkła jednoogniskowe, 3 lata gwarancji.

Modne okulary przeciwsłoneczne z Państwa mocą szkieł z metalu lub tworzywa sztucznego, ochrona przed promieniowaniem UV, 3 lata gwarancji, łącznie z badaniem ostrości wzroku.

Szampański zakład

ą pieniędzy. Jeżeli zobacz *Gwarancja zwrot u tygodni od dokonania zakupu ciu sześ u ie Państwo w ciąg produkt, proponowany gdz w firmie Fielmann ten sam prz yjmie towar z powrotem n man Fiel ej, tani indziej atkowo podarujemy Państwu i zwróci cenę zakupu. Dod ry: Fielmann. ula Ok na. mpa sza lkę bute

Okulary progresywne ponad 200 modeli, z metalu lub tworzywa sztucznego, 3 lata gwarancji.

000 zł 5950

7950 zł 19950 zł

Okulary: Fielmann. Międzynarodowa moda okularowa. 3 lata gwarancji na wszystkie okulary. Wrocław: Galeria Dominikańska. 17 x w Polsce, 600 x w Europie. www.fielmann.com


nowe sklepy

K

M

arka znana zawodowym sportowcom, ale także tym, którzy sport uprawiają od święta. W salonie Nike wszyscy znajdą duży wybór butów oraz innych akcesoriów sportowych.

lasycznie, ale inaczej – tak w skrócie można określić kolekcję dostępną w nowym sklepie marki Ecco. Modele idealne dla wszystkich fanów high street fashion.

nowości i zmiany

Dominikańska

Galeria zmienia się dla Państwa wygody – zależy nam, żeby zakupy u nas były prawdziwą przyjemnością.

32

alon Apart Exclusive zyskał świeży wystrój. W eleganckim wnętrzu są dostępne wysokiej jakości wyroby ze złota i srebra oraz szeroki wybór zegarków najlepszych firm.

otwartej po remoncie Aptece Dbam o Zdrowie, oprócz standardowo szerokiej oferty leków, jest także poszerzona oferta dermokosmetyków. W dobraniu produktu pomogą dostępne przez cały dzień dermokonsultantki. Klienci mogą liczyć na częste promocje i prezentacje firm kosmetycznych.

foto materiały PR

S

W


www.kappahl.com

Moda i Styl, 1 2010  
Moda i Styl, 1 2010  

Magazyn dl Galerii Dominikańskiej we Wroclawiu.