Page 1

00

ORBEA

01

02

03

04

05

06

07

08

ROAD MOUNTAIN KIDS

Triathlon TREKKING

URBAN

Cycling wear HELMETS


WIERZYMY... MALLABIA latitude, 43° 11’ 16.6884” longitude, -2° 32’ 3.3894”


WIERZYMY W LUDZI, KTÓRZY UWAŻAJĄ, ŻE ŚWIAT JEST DLA NICH POLEM DO GRY. WIERZYMY W LUDZI, DLA KTÓRYCH OSOBISTE WYZWANIA SĄ WAŻNIEJSZE NIŻ WSPÓŁZAWODNICTWO.


JESTEŚMY DUMNI Z WŁASNEJ PRZESZŁOŚCI...

SINCE 1840


...PONIEWAŻ OD POCZĄTKU MIELIŚMY AMBICJE, ABY BYĆ KIMŚ WIĘCEJ.

ORBEA powstała w 1840 roku. Na początku była firmą rodzinną produkującą broń palną. W latach 40-tych XX wieku firma zmieniła profil działalności i zajęła się projektowaniem i produkcją rowerów. W ten sposób rozwinęła się na skalę światową i jest przykładem firmy dopasowującej się do bieżących potrzeb rynku. Dzisiaj ORBEA ma silną i ugruntowaną pozycję na rynku wiodących producentów rowerów. Kluczowy wpływ na dzisiejszą pozycję marki ORBEA miały zmiany jakie nastąpiły w firmie w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Jeśli świat idzie naprzód, ORBEA musi dotrzymać mu kroku. Musimy odrzucić koncepcję produktu… I przyjąć ideę stylu życia.

UŻYTKOWNICY Ich styl życia różni się od tego, jaki panował 15 lat temu. • uprawiają sport regularnie (nie tylko jazdę na rowerze) • lubią współzawodnictwo i preferują aktywny styl życia • pragną odczuwać silne emocje we wszystkim co robią • poszukują pozytywnych doświadczeń zamiast konkretnych produktów • dzielą się swoimi przeżyciami z innymi użytkownikami za pomocą różnych mediów


CO DZISIAJ ZNACZY BYĆ ORBEĄ?


BYĆ ORBEĄ ZNACZY MIEĆ ZOBOWIĄZANIA WOBEC UŻYTKOWNIKÓW ORAZ DZIELIĆ ICH DOŚWIADCZENIA. BYĆ ORBEĄ ZNACZY WYJŚĆ PONAD PRODUKTY I SPOTKAĆ LUDZI, KTÓRZY Z NICH KORZYSTAJĄ. Takie poglądy są zgłębiane i praktykowane w naszej organizacji każdego dnia.

POSZUKUJEMY WYZWAŃ, JESTEŚMY ORBEĄ.


KIM JESTEŚMY A KIM NIE JESTEŚMY ORBEA JEST OTWARTA ORBEA NIE JEST LENIWA ORBEA JEST SPOKOJNA ORBEA NIE JEST NUDNA ORBEA JEST DO PRZODU ORBEA SIĘ NIE IZOLUJE ORBEA LUBI SPORT ORBEA NIE JEST DALEKO ORBEA JEST ZABAWNA ORBEA NIE JEST NACHALNA ORBEA JEST TOLERANCYJNA ORBEA NIE JEST AROGANCKA ORBEA JEST ROZMOWNA ORBEA NIE JEST OSCHŁA ORBEA JEST CIEPŁA ORBEA NIE JEST KONWENCJONALNA ORBEA JEST UPRZEJMA ORBEA NIE JEST BIERNA ORBEA JEST DLA KAŻDEGO ORBEA NIE STRESUJE ORBEA POBUDZA ORBEA NIE JEST PESYMISTYCZNA


ORBEA jest znaną, międzynarodową marką o ugruntowanej pozycji na rynku. W ostatnich latach w Orbei nastąpiły istotne zmiany, które znacząco wpłynęły na szybki rozwój marki. Markę ORBEA ludzie podziwiają za zdolność do wprowadzania w życie innowacyjnych rozwiązań oraz zmian prowadzących do świeżego spojrzenia na rynek rowerowy.

W ORBEI opieramy się na własnym systemie wartości i poglądach na świat. Tworzymy pomocne rozwiązania dla detalistów i dostarczamy produkty z dożywotnią gwarancją ORBEI. Wysiłek jaki podejmujemy od wielu lat przynosi efekty. Taka jest nasza filozofia na najbliższe lata. Dostarczając globalne rozwiązania, jednocześnie gwarantujemy, że wszelkie akcesoria, dodatki i odzież ORBEI są dostępne na rynku. Nasze nowoczesne sklepy są tak zaprojektowane, aby zakupy były łatwe, a kupujący mogli wybrać produkty najbardziej im odpowiadające. Ponadto obecnie pracujemy nad nowymi projektami w tym segmencie. Jest to globalny koncept mający oferować szerszy zakres rozwiązań z gwarancją ORBEI.


MARKA TO NIE TYLKO LOGO, SYMBOL CZY NAZWA HANDLOWA. MARKA TO ZBIÓR PRZEKAZYWANYCH WARTOŚCI.


BRAND VALUES

STYL

ORBEA to styl, który można rozpoznać po projekcie i konstrukcji. ORBEA to przedstawianie innowacyjnych rozwiązań i używanie awangardowej technologii. Styl ORBEI można zauważyć w naszych punktach sprzedaży i w opakowaniu produktów. Styl ORBEI widać na naszej stronie internetowej oraz w reklamach. ORBEA to styl życia ludzi aktywnych.

SPORT

UCIECZKA

WOLNOŚĆ

ORBEA zawsze oznaczać będzie sport. Nie ma znaczenia czy to będzie jazda na rowerze, górska wspinaczka, narciarstwo czy kajakarstwo. ORBEA zawsze będzie partnerem osób dla których sport to styl życia. ORBEA jest bardziej nauczycielem, niż sprzedawcą. Propagujemy i zachęcamy do uprawiania wielu sportów, bo widzimy w tym drogę do osobistego rozwoju. ORBEA poprowadzi Cię. ORBEA jest z Tobą. ORBEA nauczy Cię jak to zrobić lepiej.

ORBEA to ucieczka, ponieważ pomagamy Ci uciec od rutyny. Nasze rozwiązania pomagają Ci oderwać się od szarej codzienności. Możesz dzielić się własnymi doświadczeniami z innymi użytkownikami ORBEI za pomocą forów internetowych i portali społecznościowych. Możesz iść tak daleko, jak tylko tego pragniesz. ORBEA to radość i wolność.

ORBEA to synonim wolności. To marka, która oferuje rozwiązania ludziom chcącym się rozwijać i kochającym sport. ORBEA daje Ci wolność wyboru bycia kim tylko chcesz. ORBEA jest wolna, ponieważ jest niezależna. ORBEA to odpowiedź na pytanie kim chcemy być.


TECHNOLOGIE ORBEI ORBEA zachęca pracowników do integracji i uczestnictwa w jej życiu. Każdy jest zaangażowany w bieżące projekty i przedsięwzięcia. Ponadto w ORBEI promujemy szkolenia i innowacyjne pomysły w dziedzinie rozwoju zawodowego oraz technologii. Nasz cel to ciągły rozwój i ulepszenia. W ORBEI pracujemy wspólnie mając na uwadze jeden cel – zapewnić jak najlepszą jakość wszystkim naszym produktom.

OLT: DOŻYWOTNIA GWARANCJA ORBEA zapewnia dożywotnią gwarancję na wszystkie swoje ramy rowerowe. Jedynie marka perfekcyjnie znająca technologie i materiały może zagwarantować Twojej ramie niezniszczalność. To dzięki technologii „monocoque” możemy zagwarantować, że Twoja rama nie będzie mieć żadnej skazy. Jeśli jednak okaże się, że Twoja rama posiada wadę produkcyjną, weźmiemy na siebie odpowiedzialność.

Dodatkowe korzyści z aktywowania gwarancji to m.in. możliwość zgłoszenia utraty roweru, wzięcia udziału w wielu konkursach czy dostęp do najnowszych wydarzeń na świecie.

W ten sposób powstanie Twoja własna ORBEA. Nie musisz być ekspertem. Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Potrzebujesz roweru, który dopasuje się do Twojej budowy, upodobań i stylu jazdy. W ORBEI masz wybór wielu kolorów, komponentów, rozmiarów, a także możesz dopasować długość mostka, zwiększyć ilość przełożeń, ORBEA Design to cztery kluczowe wartości: zmienić szerokość kierownicy, długość korby czy • KOCHAMY ROWERY sztycy. Możesz nawet nadać imię swojej ORBEI! Nie jesteśmy maszynami produkującymi rowery. O to właśnie chodzi w MyO, MY ORBEA. Jesteśmy ludźmi, którzy Ciebie słuchają i tworzymy produkty odpowiadające Twoim potrzebom.

ORBEA DESIGN

• ZNAMY SIĘ NA TECHNOLOGII

Pragniemy ułatwić Ci życie. Szukamy więc innowacyjnych rozwiązań, oferujemy dożywotnią gwarancję, wprowadzamy w życie technologię.

• TWORZYMY

Potrafimy tworzyć rzeczy, o których sami marzymy. Nasze rowery są świetnym tego przykładem. A największe wyzwanie dla nas to zapewnić Ci każdego dnia to co najlepsze.

Ramy ORBEA powstają w wyniku długiego procesu, na który składa się projekt, produkcja i testy jakości. Podejmujemy spory wysiłek, aby zaoferować najwyższą jakość w naszych rowerach, a Tobie zapewnić gwarancję, jakiej nikt inny nie może Ci dać. Żaden inny producent ram nie zapewni Ci tego co my.

• WYZNACZAMY TRNEDY

Dożywotnia gwarancja ORBEI zapewnia, że zawsze będziesz mieć sprawną ramę rowerową. W celu aktywacji dożywotniej gwarancji należy użyć indywidualnego numeru rejestracyjnego, który znajduje się na ramie. Po aktywacji gwarancji poprzez stronę www.orbea.com Twoja rama jest chroniona na zawsze.

Chcemy Cię poznać. Pragniemy dowiedzieć się czego potrzebujesz i pomóc Ci w wyborze. Mamy dla Ciebie szeroki wybór opcji, abyś mógł otrzymać dokładnie to, czego potrzebujesz.

Zakup roweru ORBEA to spore przeżycie. Od tego momentu zyskujesz towarzysza, który nigdy się nie zestarzeje, ani nie wyjdzie z mody.

MYO, MY ORBEA


OWNERS OF OUR FUTURE, OWNERS OF THE FUTURE.


SZOSA

DOBRZE ZNASZ TO UCZUCIE: JESTEŚ CORAZ BLIŻEJ HORYZONTU I NAGLE CZUJESZ, ŻE JESTEŚ W STANIE GO ZDOBYĆ. SZOSA


ORCA

BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORCA IDEOLOGY

01. ID NAME Orbea Orca USE: GOLD: Competition / SILVER: Competition-Sports / BRONZE: Sports-Committed users CONSTRUCTION: OMG (Orbea Monocoque Gold), OMS (Orbea Monocoque Silver), OMB (Orbea Monocoque Bronze) MATERIALS: Orbea Carbon Gold, Silver, Bronze; carbon hangers WARRANTY: Lifetime DESIGN: Orbea Design TECHNOLOGY: SSN, DCR, Attraction, Aizone by Orbea

02. KORZYŚCI DLA KOGO ZAPROJEKTOWALIŚMY NOWĄ ORCĘ? Orca to synonim współzawodnictwa. Od dnia w którym opuściła naszą formę stale udowadnia, że jest jednym z elitarnych rowerów na UCI ProTour. Powód? Innowacja, projekt, technologia, wiedza i umiejętności Orbei oraz nasze długoletnie doświadczenie w zawodowym kolarstwie. Nie tylko profesjonaliści potrzebują mieć najlepszy rower. Posiadacze rowerów Orbei na całym świecie zakładają koszulki, kaski, butyi wyruszają na podbój nowych wyzwań. Długie trasy i wyścigi, podczas których tak jak w UCI ProTour, potrzebny jest rower, który umożliwia maksymalną wydajność oraz optymalne przeniesienie siły podczas pedałowania.

DLACZEGO NOWA ORCA ZAJMUJE MIEJSCE WŚRÓD NAJLEPSZYCH? Profesjonalni sportowcy Orbei i nasza grupa inżynierów pracują wspólnie, aby określić żądania i wymagania stawiane

rowerowi, któryma być najlepszy. Nasze ostatnio wprowadzonetechnologie takie jak SSN, Attraction, DCR i AIZonE są rezultatem doświadczenia i współpracy z najlepszymi sportowcami w profesjonalnym kolarstwie.

KTO Z NIEJ KORZYSTA? - Euskatel-Euskadi - Andalucia Caja Granada - Orbea Continental - Kelly Benefits (USA)

JAKĄ DAJEMY GWARANCJĘ NA NOWA ORCĘ? Gwarancję i jakość nowej Orce zapewnia Dział Inżynieryjny Orbei. Jej dożywotnia gwarancja odpowiada normom europejskim (UNE standard) testowanym przez nasz Dział Jakości.

CO WYRÓŻNIA ORBEĘ SPOŚRÓD INNYCH MAREK? Nasze zaangażowanie. Nasza marka daje Ci spokój umysłu i zapewnia, że Twoim jedynym zmartwieniem podczas jazdy może być pogoda. Chcielibyśmy zaproponować Ci najlepszy produkt, najlepszą obsługę oraz najlepsze wsparcie techniczne, aby nic nie mogło Cię zatrzymać. Jednak to nie powstaje w trakcie jednego dnia. Można to jedynie osiągnąć poprzez lata pracy i słuchania wskazówek naszych klientów. Nasze sklepy Orbea Stores i dystrybutorzy na całym świecie są gotowi, aby towarzyszyć Ci podczas Twojej drogi. Krótko mówiąc nic nie będzie w stanie Cię zatrzymać podczas jazdy. Orbea także daje Ci możliwość zaprojektowania własnego roweru. Twoje życzenie jest naszym pragnieniem. Dzięki systemowi online o nazwie MyO, Orbea proponuje Ci dwanaście kolorów i liczne opcje w wyborze osprzętu, tak abyś mógł stworzyć Orbeę swoich marzeń.


ORCA

BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORCA IDEOLOGY

03. Silne strony ATTRACTION: POCHŁANIANIE DRGAŃ

• Lepiej osiągnięty transfer siły. • Zmaksymalizowane kontroli.

Usunięcie interakcji ciała na drodze w celu uzyskania najlepszej wydajności; zoptymalizowanie przesunięcia siły na koła; rozwijanie większej kontroli nad maszyną; zwiększenie przyczepności, niezależnie od terenu i pogody. To jest Attraction.

AIZONE

Widelec i tylny trójkąt w nowej Orca zostały zaprojektowane z myślą o poprawie kształtu by zoptymalizować Twoje osiągi. Jego celem jest absorbowanie drgań i nierówności drogi i jednocześnie zapewnienie sztywności bocznej; maksymalizując wydajność na rowerze, osiągając przy tym optymalną efektywność pedałowania. Siła ciągu kompresji, która pozostaje z tyłu jest przekształcana na siłę ścinającą poprzez kształtowanie. Rezultatem jest zaprojektowanie roweru przeznaczonego na zawody, który da zawodnikowi optymalną odpowiedź na ciężkie wymagania: • Drgania przenoszone na zawodnika są zminimalizowane, zwiększając osiągi na rowerze. • Optymalizacja przyczepność, niezależna od terenu, powoduje lepsze przyspieszenie i kontrole nad rowerem.

AIZONE Orbei powstało w 2007 roku. Wcześnie było wciąż poprawiane i ciężko pracowano nad nim, by stało się flagową technologią marki. Aerodynamika to nie zawsze tylko szybkość. Tak naprawdę aerodynamika przejawia tendencję do wpływania na zmniejszenie sztywności,a to z kolei redukuje przekazywanie mocy. Odwrotnie, zwiększanie sztywności ramy powoduje zaniedbania w stosunku do aerodynamiki. Sztuką jest znaleźć złoty środek. I dokładnie w tym miejscu leży Orca. Cel do osiągnięcia przy projektowaniu był w tym przypadku podwójny. Chodziło nam zarówno o optymalizację sztywności, jak również o redukcję oporu. Nasze efekty przejawiają się w: • świetnej sztywności: siła zawodnika jest przekazywana w sposób optymalny • świetny współczynnik oporu: siły działające na poruszający się rower są najmniejsze w stosunku do wszystkich innych rowerów na rynku.

Użyliśmy wiedzy i doświadczenia z testów w tunelu aerodynamicznym, by przekazać Wam najlepszy rower na rynku. Z wiatrem w plecy doszliśmy do następujących odkryć: • tunel aerodynamiczny przyczynił się do rozwoju wiedzy i technologii w produkcji rowerów • wiedzę AIZONE wykorzystaliśmy do produkcji nowych modeli rowerów • powstał nowy, długofalowy projekt produkcji modeli Orbea Orca • doświadczenia i testy w pracy z Euskatel Euskadi nad pozycją zawodnika przyniosły wzrost parametrów produktów

Więcej aerodynamiki nie oznacza, że będziesz jechał szybciej!

( CKA ( W

Rider

D

=

WFriction + WAerodynamics + WGravity


ORCA

BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORCA IDEOLOGY

04 . COMPARISON CHART

ORCA

ORBEA INNOVATION

Gold carbon fiber Silver carbon fiber Bronze carbon fiber Orbea Aluminum Orbea Design Monocoque ROAD TECHNOLOGY SSN Technology Aizone DCR Attraction TECHNICAL SPECIFICATIONS BB30 Oversize head tube Carbon hangers in frame and fork Custom aluminum parts monolink

AQUA


ORCA ORCA


ORCA

BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORCA SPECIFICATIONS

GEOMETRY 48

SIZES

51

53

55

57

60

1. SEAT TUBE (C-C)

430 mm

460 mm

480 mm

500 mm

520 mm

550 mm

2. TOP TUBE (EFF)

520 mm

535 mm

545 mm

555 mm

570 mm

590 mm

3. HEAD TUBE

104 mm

120 mm

145 mm

165 mm

185 mm

205 mm

4. CHAIN STAY

405 mm

405 mm

405 mm

408 mm

408 mm

408 mm

5. BB HEIGHT

267 mm (700 x 23C TIRE)

6. BB DROP

70 mm

7. WHEELBASE

980 mm

970 mm

8. HEAD ANGLE

970 mm

71,5º

9. SEAT ANGLE

74,75º

72,1º

988 mm

72,1º 73,5º

73,5º

73,5º 73,2º

998 mm

1013 mm

73,2º 73,5º 73,2º 73,2º

10. STANDOVER

743 mm

766 mm

788 mm

807 mm

827 mm

846 mm

11. REACH

360 mm

377 mm

380 mm

382 mm

391 mm

403 mm

12. STACK

500 mm

530 mm

552 mm

572 mm

590 mm

621 mm

ERGONOMICS

SIZE

SIZES CRANK STEM HANDLEBAR

HEIGHT SIZES

48 170 90

40

160-165 cm

47-51/S

51 170 100

40

165-170 cm

51-53/M

53 172,5 110

42

170-175 cm

53-55/M

55 172,5 110

42

175-180 cm

55-57/M-L

57 175 120

44

180-185 cm

57-59/L

60 175 130

44

185 -190 cm

59-61/L-XL

* The handlebar size is centre-centre

< 190 cm * Estimated measurements

61/XL


ORCA GDI2 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

GDI2 CT

CODE: A125

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD Di2

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 34x50 FSA K-FORCE BB30 39x53 FSA K-FORCE BB30 34x50 SHIMANO DURACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARL LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE Di2 SHIFTERS THUM Di2

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE Di2

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE CARBON SHIMANO WH-RS21 SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-50

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S SHIMANO DURA ACE 11-28 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON SHIMANO DURA ACE

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK

SELLE ITALIA SLR MONOLINK


ORCA GDR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

GDR CT

CODE: A124

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 34x50 FSA K-FORCE BB30 39x53 FSA K-FORCE BB30 34x50 SHIMANO DURACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARL LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE CARBON SHIMANO WH-RS21 SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-50

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S SHIMANO DURA ACE 11-28 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON SHIMANO DURA ACE

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK


ORCA GRC CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

GRC CT

CODE: A129

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

CAMPAGNOLO S RECORD 34x50 CT CAMPAGNOLO S RECORD 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

KFORCE 11 CARB

STEM

FSA OS-99 CSI

SHIFTERS

CAMPAGNOLO S RECORD

BRAKES

CAMPAGNOLO S RECORD

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

CHAIN

CAMPAGNOLO S RECORD

WHEELS

MAVIC KSYRIUM SLR MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA MAVIC KSYRIUM ELITE WTS LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

CAMPAGNOLO S RECORD 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM SLR

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK

SELLE ITALIA SLR MONOLINK


ORCA GRD CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

GRD CT

CODE: A127

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SRAM RED 34x50 SRAM RED BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARL LTD

SHIFTERS

SRAM RED

BRAKES

SRAM RED

REAR DERAILLEUR

SRAM RED

FRONT DERAILLEUR

SRAM RED

CHAIN

SRAM PC 1090

WHEELS

MAVIC KSYRIUM SLR MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SRAM 11-26 10S PG1090

TYRES

MAVIC KSYRIUM SLR

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK


ORCA GLI2 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

GLI2 CT

CODE: A123

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD Di2

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARL LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA Di2

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35 LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK


ORCA GFR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

GFR CT

CODE: A126

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SRAM FORCE 34x50 CT SRAM FORCE BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARL LTD

SHIFTERS

SRAM FORCE

BRAKES

SRAM FORCE

REAR DERAILLEUR

SRAM FORCE

FRONT DERAILLEUR

SRAM FORCE

CHAIN

SRAM PC 1070

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SRAM OG-1070 11-26 10S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK


ORCA GLT CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

GLT CT

CODE: A122

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 SHIMANO ULTEGRA 30x39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARL LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35 LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK


ORCA GTH CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

GTH CT

CODE: A128

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

CAMPAGNOLO ATHENA 34x50 CT CAMPAGNOLO ATHENA 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

KFORCE 11 CARB

STEM

FSA OS-99 CSI

SHIFTERS

CAMPAGNOLO ATHENA

BRAKES

CAMPAGNOLO ATHENA

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

CHAIN

CAMPAGNOLO CHORUS

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

CAMPAGNOLO CHORUS 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLR

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK


ORCA DAMA GDR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA GDR CT

CODE: A193

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 34x50 FSA K-FORCE BB30 39x53 FSA K-FORCE BB30 34x50 SHIMANO DURA ACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE CARBON SHIMANO WH-RS21 SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-50

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S SHIMANO DURA ACE 11-28 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON SHIMANO DURA ACE

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLS

SADDLE

COLORS

SIZES 47,49,51,53

CARBON-RED-WHITE XF

CARBON-WHITE-PINK XG

SELLE ROYAL ARIONE DONNA KEM


ORCA DAMA GRC CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA GRC CT

CODE: A197

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

CAMPAGNOLO S RECORD 34x50 CT CAMPAGNOLO S RECORD 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

CAR 400 KFORCE 11 CARB

STEM

C/A 90 FSA OS-99 CSI 11

SHIFTERS

CAMPAGNOLO S RECORD

BRAKES

CAMPAGNOLO S RECORD

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

CHAIN

CAMPAGNOLO S RECORD

WHEELS

MAVIC KSYRIUM SLR MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA MAVIC KSYRIUM ELITE WTS LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

CAMPAGNOLO S RECORD 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM SLR

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON PEDALS

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLS

SADDLE

SELLE ROYAL ARIONE DONNA KEM

SIZES

COLORS

47,49,51,53 CARBON-RED-WHITE XF

CARBON-WHITE-PINK XG


ORCA DAMA GRD CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA GRD CT

CODE: A195

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SRAM RED 34x50 SRAM RED BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARX LTD

SHIFTERS

SRAM RED

BRAKES

SRAM RED

REAR DERAILLEUR

SRAM RED

FRONT DERAILLEUR

SRAM RED

CHAIN

SRAM PC 1090

WHEELS

MAVIC KSYRIUM SLR MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SRAM 11-26 10S PG1090

TYRES

MAVIC KSYRIUM SLR

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLS

SADDLE

COLORS

SIZES 47,49,51,53

CARBON-RED-WHITE XF

CARBON-WHITE-PINK XG

SELLE ROYAL ARIONE DONNA KEM


ORCA DAMA GLT CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA GLT CT

CODE: A192

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 SHIMANO ULTEGRA 30x39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35 LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S

TYRES

MAVIC KSYSRIM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLS

SADDLE

SELLE ROYAL ARIONE DONNA KEM

SIZES

COLORS

47,49,51,53 CARBON-RED-WHITE XF

CARBON-WHITE-PINK XG


ORCA DAMA GTH CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA GTH CT

CODE: A196

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

CAMPAGNOLO ATHENA 34x50 CT CAMPAGNOLO ATHENA 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

CAR 400 KFORCE 11 CARB

STEM

FSA OS-99 CSI

SHIFTERS

CAMPAGNOLO ATHENA

BRAKES

CAMPAGNOLO ATHENA

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

CHAIN

CAMPAGNOLO CHORUS

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

CAMPAGNOLO CHORUS 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLS

SADDLE

COLORS

SIZES 47,49,51,53

CARBON-RED-WHITE XF

CARBON-WHITE-PINK XG

SELLE ROYAL ARIONE DONNA KEM


ORCA DAMA GFR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA GFR CT

CODE: A194

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA GOLD

FORK

ORBEA ORCA GOLD

CRANKSET

SRAM FORCE 34x50 CT SRAM FORCE BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA TEAM

STEM

3T ARX LTD

SHIFTERS

SRAM FORCE

BRAKES

SRAM FORCE

REAR DERAILLEUR

SRAM FORCE

FRONT DERAILLEUR

SRAM FORCE

CHAIN

SRAM PC 1070

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST LIGHTWEIGHT STANDARD C

REAR COGS

SRAM OG-1070 11-26 10S

TYRES

MAVIC KSYSRIM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA MONOLINK ORCA ZERO OFFSET+SLS

SADDLE

SELLE ROYAL ARIONE DONNA KEM

SIZES

COLORS

47,49,51,53 CARBON-RED-WHITE XF

CARBON-WHITE-PINK XG


ORCA SDI2 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

SDI2 CT

CODE: A117

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER Di2

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 34x50 FSA K-FORCE BB30 39x53 FSA K-FORCE BB30 34x50 SHIMANO DURA ACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE Di2

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE Di2

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE CARBON SHIMANO WH-RS21 SHIMANO WH-9000 C-35 SHIMANO WH-9000 C-50

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S SHIMANO DURA ACE 11-28 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON SHIMANO DURA ACE

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

MONOLINK+SLR MONOLINK SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW


ORCA SDR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

SDR CT

CODE: A116

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 34x50 FSA K-FORCE BB30 39x53 FSA K-FORCE BB30 34x50 SHIMANO DURA ACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE CARBON SHIMANO WH-RS21 SHIMANO WH-9000 C-35 SHIMANO WH-9000 C-50

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S SHIMANO DURA ACE 11-28 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON SHIMANO DURA ACE

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV


ORCA SRC CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

SRC CT

CODE: A121

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

CAMPAGNOLO S RECORD 34x50 CT CAMPAGNOLO S RECORD 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU FSA K-FORCE

STEM

3T ARX OE ALU FSA OS-99 CSI 11

SHIFTERS

CAMPAGNOLO S RECORD

BRAKES

CAMPAGNOLO S RECORD

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

CHAIN

CAMPAGNOLO S RECORD

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA

REAR COGS

CAMPAGNOLO S RECORD 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

SELLE ITALIA SLR XP FLOW


ORCA SRD CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

SRD CT

CODE: A119

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SRAM RED 34x50 SRAM RED BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SRAM RED

BRAKES

SRAM RED

REAR DERAILLEUR

SRAM RED

FRONT DERAILLEUR

SRAM RED

CHAIN

SRAM PC 1090

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST

REAR COGS

SRAM 11-26 10S PG1090

TYRES

MAVIC KSYSRIM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV


ORCA SLI2 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

SLI2 CT

CODE: A115

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER Di2

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA Di2

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

COLORS

SIZES

SEAT POST

ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

48,51,53,55,57,60 WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

ORBEA ORCA

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW


ORCA SFR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

SFR CT

CODE: A118

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SRAM FORCE 34x50 CT SRAM FORCE BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SRAM FORCE

BRAKES

SRAM FORCE

REAR DERAILLEUR

SRAM FORCE

FRONT DERAILLEUR

SRAM FORCE

CHAIN

SRAM PC 1070

WHEELS

MAVIC KSYRIUM EQUIPE MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS

REAR COGS

SRAM OG-1070 11-26 10S

TYRES

MAVIC KSYRIUM EQUIPE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV


ORCA STH CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

STH CT

CODE: A120

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

CAMPAGNOLO ATHENA 34x50 CT CAMPAGNOLO ATHENA 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU FSA K-FORCE

STEM

3T ARX OE ALU FSA OS-99 CSI 11

SHIFTERS

CAMPAGNOLO ATHENA

BRAKES

CAMPAGNOLO ATHENA

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

CHAIN

CAMPAGNOLO CHORUS

WHEELS

MAVIC KSYRIUM EQUIPE MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA MAVIC KSYRIUM ELITE WTS

REAR COGS

CAMPAGNOLO CHORUS 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM EQUIPE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

SELLE ITALIA SLR XP FLOW


ORCA SLT CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

SLT CT

CODE: A114

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 SHIMANO ULTEGRA 30x39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV


ORCA S105 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

S105 CT

CODE: A113

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 30x39x50 SHIMANO 105 39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

SHIMANO 105

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

SHIMANO 105

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

NO LOOK KEO EASY PEDALS

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XP FLOW


ORCA DAMA SDR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA SDR CT

CODE: A187

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 34x50 FSA K-FORCE BB30 39x53 FSA K-FORCE BB30 34x50 SHIMANO DURA ACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE CARBON SHIMANO WH-RS21 SHIMANO WH-9000 C-35 SHIMANO WH-9000 C-50

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S SHIMANO DURA ACE 11-28 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON SHIMANO DURA ACE

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY

SIZES

COLORS

47,49,51,53 WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI


ORCA DAMA SRC CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA SRC CT

CODE: A191

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

CAMPAGNOLO S RECORD 34x50 CT CAMPAGNOLO S RECORD 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU FSA K-FORCE

STEM

3T ARX OE ALU FSA OS 99 CSI

SHIFTERS

CAMPAGNOLO S RECORD

BRAKES

CAMPAGNOLO S RECORD

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO S RECORD

CHAIN

CAMPAGNOLO S RECORD

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA

REAR COGS

CAMPAGNOLO S RECORD 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

COLORS

SIZES 47,49,51,53

WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY


ORCA DAMA SRD CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA SRD CT

CODE: A189

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SRAM RED 34x50 SRAM RED BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SRAM RED

BRAKES

SRAM RED

REAR DERAILLEUR

SRAM RED

FRONT DERAILLEUR

SRAM RED

CHAIN

SRAM PC 1090

WHEELS

MAVIC KSYRIUM ELITE MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST

REAR COGS

SRAM 11-26 10S PG1090

TYRES

MAVIC KSYSRIM ELITE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY

SIZES

COLORS

47,49,51,53 WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI


ORCA DAMA SFR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA SFR CT

CODE: A188

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SRAM FORCE 34x50 CT SRAM FORCE BB30 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SRAM FORCE

BRAKES

SRAM FORCE

REAR DERAILLEUR

SRAM FORCE

FRONT DERAILLEUR

SRAM FORCE

CHAIN

SRAM PC 1070

WHEELS

MAVIC KSYRIUM EQUIPE MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS

REAR COGS

SRAM OG-1070 11-26 10S

TYRES

MAVIC KSYRIUM EQUIPE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON PEDALS

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

COLORS

SIZES 47,49,51,53

WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY


ORCA DAMA STH CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA STH CT

CODE: A190

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

CAMPAGNOLO ATHENA 34x50 CT CAMPAGNOLO ATHENA 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU FSA K-FORCE

STEM

3T ARX OE ALU FSA OS 99 CSI

SHIFTERS

CAMPAGNOLO ATHENA

BRAKES

CAMPAGNOLO ATHENA

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

CHAIN

CAMPAGNOLO CHORUS

WHEELS

MAVIC KSYRIUM EQUIPE MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST CAMPAGNOLO BORA MAVIC KSYRIUM ELITE WTS

REAR COGS

CAMPAGNOLO CHORUS 11-25 11S

TYRES

MAVIC KSYRIUM EQUIPE

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY

SIZES

COLORS

47,49,51,53 WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI


ORCA DAMA SLT CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA SLT CT

CODE: A186

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 SHIMANO ULTEGRA 30x39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST MAVIC KSYRIUM ELITE WTS SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

COLORS

SIZES

SEAT POST

ORCA ZERO OFFSET

47,49,51,53 WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI

ORBEA ORCA MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY


ORCA DAMA S105 CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA S105 CT

CODE: A185

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 39x53 SHIMANO 105 30x39x50 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1" 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

SHIMANO 105

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

SHIMANO 105

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM ELITE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

NO LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA ORCA ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY

SIZES

COLORS

47,49,51,53 WHITE-CARBON-SILVER XH

WHITE-BLUE-SILVER XI


ORCA BLI2 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

BLI2 CT

CODE: A111

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT FSA OMEGA BB30 34x50 SHIMANO ULTEGRA 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU ORBEA AL PRO

STEM

3T ARX OE ALU ORBEA AL PRO

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA Di2

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS SHIMANO WH-RS21

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-YELLOW XN

CARBON-ORANGE XO

WHITE-CARBON-RED XP

ANTHRACITE-CARBON XQ

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW


ORCA BLT CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

BLT CT

CODE: A110

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT FSA OMEGA BB30 34x50 SHIMANO ULTEGRA 39x53 SHIMANO ULTEGRA 30x39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO 3T ERGONOVA OE

STEM

ORBEA ALU PRO 3T ARX OE

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS SHIMANO WH-RS21

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-YELLOW XN

CARBON-ORANGE XO

WHITE-CARBON-RED XP

ANTHRACITE-CARBON XQ


ORCA BTH CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

BTH CT

CODE: A112

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

CAMPAGNOLO ATHENA 34x50 CT CAMPAGNOLO ATHENA 39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO 3T ERGONOVA OE

STEM

ORBEA ALU PRO 3T ARX OE

SHIFTERS

CAMPAGNOLO ATHENA

BRAKES

CAMPAGNOLO ATHENA

REAR DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

FRONT DERAILLEUR

CAMPAGNOLO ATHENA

CHAIN

CAMPAGNOLO CHORUS

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-ORANGE X3

CARBON-BLUE X4

CARBON-RED XJ

CARBON GLOSS MATT XK

REAR COGS

CAMPAGNOLO CHORUS 11-25 11S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW


ORCA B105 CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

B105 CT

CODE: A109

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 30x39x50 SHIMANO 105 39x53 FSA OMEGA BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO 3T ERGONOVA OE

STEM

ORBEA ALU PRO 3T ARX OE

SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800 SHIMANO WH-R500 MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS SHIMANO WH-RS21 MAVIC AKSIUM WTS

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S

TYRES

VITTORIA RUBINO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-YELLOW XN

CARBON-ORANGE XO

WHITE-CARBON-RED XP

ANTHRACITE-CARBON XQ


ORCA DAMA BLT CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA BLT CT

CODE: A183

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT FSA OMEGA BB30 34x50 SHIMANO ULTEGRA 39x53 SHIMANO ULTEGRA 30x39x53

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO 3T ERGONOVA OE

STEM

ORBEA ALU PRO 3T ARX OE

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS SHIMANO WH-RS21

COLORS

SIZES 47,49,51,53

CARBON-PURPLE XR

WHITE-CARBON-SILVER XS

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S

TYRES

MAVIC AKSIUM

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY


ORCA DAMA B105 CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA B105 CT

CODE: A182

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA DAMA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 30x39x50 SHIMANO 105 39x53 FSA OMEGA BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO 3T ERGONOVA OE

STEM

ORBEA ALU PRO 3T ARX OE

SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800 MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS SHIMANO WH-RS21

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S

TYRES

VITTORIA RUBINO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SLS FLOW LADY

SIZES

COLORS

47,49,51,53 CARBON-PURPLE XR

WHITE-CARBON-SILVER XS


ONIX ONIX


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ONIX SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

48 51

54

57

60

1. SEAT TUBE (C-C)

430 mm

460 mm

490 mm

520 mm

550 mm

2. TOP TUBE (EFF)

520 mm

535 mm

550 mm

570 mm

590 mm

3. HEAD TUBE

102 mm

122 mm

152 mm

182 mm

212 mm

4. CHAIN STAY

405 mm

405 mm

408 mm

408 mm

408 mm

7. WHEELBASE

970 mm

970 mm

983 mm

998 mm

1013 mm

8. HEAD ANGLE

71.5º 72.1º

9. ÁNGULO DEL SILLÍWWN 74.75º

73.5º

72.4º 73.2º

72.9º 73.2º

73.5º 73.2º

10. STANDOVER

720 mm

750 mm

780 mm

810 mm

835 mm

11. REACH

360 mm

377 mm

379 mm

391 mm

403 mm

12. STACK

500 mm

530 mm

559 mm

590 mm

621 mm

13. FORK LENGTH (A-C)

ERGONOMICS SIZES CRANK STEM HANDLEBAR 48

170

100

40

51

170

100

42

54

172,5

110

42

57

172,5

110

44

60

175

120

46

* The handlebar size is centre-centre


ONIX T105 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

T105 CT

CODE: A106

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ONIX

FORK

ORBEA AC

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 30x39x50

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

CARBON-RED S1

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO

STEM

ORBEA ALU PRO

SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


ONIX TTG CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

TTG CT

CODE: A105

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ONIX

FORK

ORBEA AC

CRANKSET

FSA OMEGA 34x50 CT FSA OMEGA 30x39x50 SHIMANO TIAGRA 30x39x50 SHIMANO TIAGRA 34x50

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO

STEM

ORBEA ALU PRO

SHIFTERS

SHIMANO TIAGRA

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TIAGRA

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800 SHIMANO WH-R500

REAR COGS

SHIMANO TIAGRA 12-28 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 CARBON-RED S1


AQUA AQUA


BIKES / ORBEA RANGE 2013

AQUA SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

48 51 54 57 60

430 460 490 520 550 1. SEAT TUBE (C-C) 520 535 550 570 590 2. TOP TUBE (EFF) 3. HEAD TUBE 102 120 148 176 204 4. CHAIN STAY 405 405 405 405 405 7. WHEELBASE 970 970 983 998 1013 8. HEAD ANGLE 71.5º 72.3º 72.6º 73.2º 73.7º 9. SEAT ANGLE 74.75º 73.5º 73.2º 73.2º 73.2º 10. STANDOVER 720 750 780 810 835

ERGONOMICS

SIZES

SIZES CRANK STEM HANDLEBAR

HEIGHT SIZES

48

170,0

90

400

160-165 cm

47-51/S

51

170,0

105

400

165-170 cm

51-53/M

54

172,5

105

420

170-175 cm

53-55/M

57

172,5

120

440

175-180 cm

55-57/M-L

60

175,0

120

440

180-185 cm

57-59/L

185 -190 cm

59-61/L-XL

* The handlebar size is centre-centre

< 190 cm * Estimated measurements

61/XL


AQUA T105 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

T105 CT

CODE: A104

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 30x39x50

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


AQUA TTG CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

TTG CT

CODE: A103

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

FSA OMEGA 34x50 CT FSA OMEGA 30x39x50 SHIMANO TIAGRA 30x39x50 SHIMANO TIAGRA 34x50

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO TIAGRA

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TIAGRA

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO TIAGRA 12-28 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4


AQUA JUNIOR BIKES / ORBEA RANGE 2013

JUNIOR

CODE: A100

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

ORBEA ALU 34x42 ORBEA ALU 39x46x165 + 16x24

COLORS

SIZES ONE SIZE

RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO 2300

BRAKES

ORBEA ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 2300

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 2300

CHAIN

SHIMANO HG50

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO HG50-26 8S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

ORBEA ROAD ALU

SEAT POST

ORBEA ALU

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


AQUA TSR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

TSR CT

CODE: A102

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

SHIMANO SORA 34x50 SHIMANO SORA 30x39x50

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO SORA

BRAKES

ORBEA ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SORA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SORA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO SORA 12-27 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

ORBEA ROAD ALU LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA ALU

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4


AQUA T23 CT BIKES / ORBEA RANGE 2013

T23 CT

CODE: A101

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

SHIMANO 2300 34x50 CT SHIMANO 2300 30x42x52

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO 2300

BRAKES

ORBEA ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 2300

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 2300

CHAIN

SHIMANO HG50

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO HG50 13-26 8S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

ORBEA ROAD ALU LOOK KEO EASY

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4

SEAT POST

ORBEA ALU

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


AQUA DAMA TTG CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA TTG CT

CODE: A181

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA DAMA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

FSA OMEGA 34x50 CT FSA OMEGA 30x39x50 SHIMANO TIAGRA 30x39x50 SHIMANO TIAGRA 34x50

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD FLAT ORBEA OC-I + TRIP

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO TIAGRA

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TIAGRA

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO TIAGRA 12-28 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 LADY

SIZES

COLORS

47,49,53,56 BLACK-PINK B5

WHITE-RED B6


AQUA DAMA TSR CT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAMA TSR CT

CODE: A180

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA DAMA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

SHIMANO SORA 34x50 SHIMANO SORA 30x39x50

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD FLAT ORBEA OC-I + TRIP

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO SORA

BRAKES

ORBEA ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SORA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SORA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO SORA 12-27 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

ORBEA ROAD ALU LOOK KEO EASY

COLORS

SIZES 47,49,53,56

BLACK-PINK B5

WHITE-RED B6

SEAT POST

ORBEA ALU

SADDLE

SELLE ITALIA X1 LADY


TERRA TERRA


BIKES / ORBEA RANGE 2013

TERRA SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

48 51 54 57 60

480 510 540 570 600 1. SEAT TUBE (C-C) 530 540 550 570 585 2. TOP TUBE (EFF) 3. HEAD TUBE 104 129 155 185 205 4. CHAIN STAY 425 425 425 425 425 7. WHEELBASE 1002 1007 1012 1021 1031 8. HEAD ANGLE 71.8º 72.5º 73.1º 74.2º 74.7º 9. SEAT ANGLE 74º 74º 74º 74º 74º

ERGONOMICS SIZES CRANK STEM HANDLEBAR 48

172

105

400

51

172

100

420

54

172,5

110

420

57

172,5

110

440

60

172

120

440

* The handlebar size is centre-centre


TERRA TLT BIKES / ORBEA RANGE 2013

TLT

CODE: A178

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA TERRA CARBON

FORK

ORBEA TERRA CARBON

CRANKSET

FSA SLK 46x36 BB30

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU 3T ERGONOVA TEAM STEALTH

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

TEKTRO SLK

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC KSYRIUM EQUIPE MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM ELITE WTS SHIMANO WH-9000 C-24

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S

TYRES

VITTORIA CROSS XG PRO 700x32

PEDALS

NO

SEAT POST

ORBEA CARBON PRO 2

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW SELLE ITALIA SLR

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

WHITE-CARBON-RED IR

CARBON-SILVER-WHITE IS


TERRA T105

BIKES / ORBEA RANGE 2013

T105

CODE: A177

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA TERRA CARBON

FORK

ORBEA TERRA CARBON

CRANKSET

FSA OMEGA 46x36 BB30

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA ALU PRO

3T ERGONOVA OE STEM

ORBEA ALU PRO

3T ARX OE SHIFTERS

SHIMANO 105

BRAKES

CROSS ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

MAVIC AKSIUM

MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM ELITE WTS SHIMANO WH-9000 C-24 REAR COGS

SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES

VITTORIA CROSS XG PRO 700x32

PEDALS

NO

SEAT POST

ORBEA CARBON PRO 2

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW

SELLE ITALIA SLR

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 WHITE-CARBON-RED IR

CARBON-SILVER-WHITE IS


TERRA LOBULAR CROSS TLT

BIKES / ORBEA RANGE 2013

LOBULAR CROSS TLT

CODE: A175

TECHNICAL FEATURES

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

WHITE-BLACK-RED IL

BLACK-SILVER-WHITE IM

FRAME

ORBEA CROSS LOBULAR

FORK

ORBEA CROSS CARB AC

CRANKSET

FSA OMEGA 46x36

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

3T ERGONOVA ALU

STEM

3T ARX OE ALU

SHIFTERS

SHIMANO ULTEGRA

BRAKES

CROSS ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM

REAR COGS

SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES

VITTORIA CROSS XG PRO 700x32

PEDALS

SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA CARBON PRO 2

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


TERRA ALU TTG

BIKES / ORBEA RANGE 2013

ALU TTG

CODE: A176

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA TERRA ALU

FORK

ORBEA CROSS CARB AC

CRANKSET

FSA OMEGA 46x36

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA ROAD

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO TIAGRA

BRAKES

CROSS ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TIAGRA

CHAIN

KMC X10

WHEELS

SHIMANO WH-R500

REAR COGS

SHIMANO TIAGRA 12-28 12S

TYRES

VITTORIA CROSS XG PRO 700x32

PEDALS

SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 WHITE-BLACK-RED IL

BLACK-SILVER-WHITE IM


FITNESS

FITNESS FITNESS


ORCA B105 F BIKES / ORBEA RANGE 2013

B105 F

CODE: A174

TECHNICAL FEATURES

COLORS

SIZES 48,51,53,55,57,60

CARBON-YELLOW XN

CARBON-ORANGE XO

WHITE-CARBON-RED XP

ANTHRACITE-CARBON XQ

FRAME

ORBEA ORCA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO 105 30x39x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA FLAT ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

SHIFTERS

SHIMANO R780

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO 11-28 10S

TYRES

VITTORIA RUBINO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SL FLOW


ONIX TTG F

BIKES / ORBEA RANGE 2013

TTG F

CODE: A173

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ONIX

FORK

ORBEA AC

CRANKSET

OMEGA 30x39x50

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA FLAT ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

SHIFTERS

SHIMANO TIAGRA

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO TIAGRA 12-28 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 CARBON-RED S1


AQUA TTG F BIKES / ORBEA RANGE 2013

TTG F

CODE: A172

TECHNICAL FEATURES

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4

FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

OMEGA 30x39x50

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA FLAT ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

SHIFTERS

SHIMANO TIAGRA

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TIAGRA

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO TIAGRA 12-28 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


AQUA TSR F

BIKES / ORBEA RANGE 2013

TSR F

CODE: A171

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

SHIMANO SORA 30x39x50

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA FLAT ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

SHIFTERS

SHIMANO SORA

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SORA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SORA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

SHIMANO SORA 12-27 12S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

ORBEA CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4


AQUA T23 F BIKES / ORBEA RANGE 2013

T23 F

CODE: A170

TECHNICAL FEATURES

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

RED-WHITE B1

BLACK-ORANGE B2

BLACK-BLUE B3

WHITE-ANTHRACITE B4

FRAME

ORBEA AQUA

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

SHIMANO FCM 131 28x38x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1” 1/8

HANDLEBAR

ORBEA FLAT ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

SHIFTERS

SHIMANO STEF 65

BRAKES

ORBEA ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 2300

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO R453

CHAIN

SHIMANO HG50

WHEELS

ORBEA R1800

REAR COGS

DNP 12-23 8S

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

ORBEA ROAD ALU

SEAT POST

ORBEA ALU

SADDLE

SELLE ITALIA X1 FLOW


TRIATHLON

GŁOWNY CEL TO POKONAĆ NAJTRUDNIEJSZEGO RYWALA – SAMEGO SIEBIE. TRIATHLON


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORDU

ORDU IDEOLOGY

01. ID NAME: Orbea Ordu USE: Competition CONSTRUCTION: Orbea Monocoque MATERIALS: Orbea Carbon Gold WARRANTY: Lifetime DESIGN: Orbea Design TECHNOLOGY: Ergonomics, AIZonE, 74º-80º angle, 100% DCR internal wiring, new bottom bracket system Press Fit.

02. ADVANTAGES The main advantages of the Ordu new platform have to do with the following aspects.

ERGONOMICS We’ve worked with users’ groups to improve the existing geometry and make it fit for athletes’ needs. The main changes were:

--Seat tube angle (now 78º). --Reach. --Stack. --Monolink technology applied to power for maximum handlebar position range.

AIZone With the AIZonE (Aerodynamic Investigation Zone) project, consisting in Wind Tunnel testing performed by Orbea, we gained valuable knowledge about aerodynamics. This knowledge then translated into:

-- Maximum rigidity: The rider’s power is optimally transferred to the rider’s movement forward.

-- Perfect drag coefficient: The force caused by the bike passing through air is the slightest possible on the market.

The knowledge gained was used to improve five frame parts:

--Fork: 1:4 proportion to reduce the front surface and improve the drag coefficient.

--Headset: Integrated fork and power to reduce the overall drag coefficient.

--Down tube, seat tube and seatpost: Minimum thickness. --Seatstays right on the frame for projected area of the whole. --Rear brakes: In bottom bracket area.


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORDU

ORDU IDEOLOGY

03. STRENGTHS 74º-80º Rama Ordu daje Ci także możliwość wyboru nachylenia sztycy w zakresie 74º-80º. Aby to było możliwe proponujemy Ci dwa wsporniki siodła odpowiadające nachyleniu 74º-76º i 78º-80º.


ORDU ORDU


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORDU SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

XS

S

M

L

1. Seat Tube (C-C)

440 mm

480 mm

535 mm

570 mm

2. Top Tube (EFF)

484 mm

505 mm

524 mm

561 mm

3. Head Tube

100 mm

90 mm

105 mm

140 mm

4. Chain Stay

370 mm

400 mm

400 mm

400 mm

7. Wheelbase

929 mm

973 mm

994 mm

1029 mm

8. Head Angle

72º

72º

72.4º 74º

9. Seat Angle

78º

78º

78º 78º

10. Standover 11. Reach

381 mm

395 mm

415 mm

444 mm

12. Stack

467 mm

501 mm

517 mm

552 mm

13. WHEEL TYPE

650

Ergonomics SIZE

Crank STEM HANDLEBAR

XS

170

110

400

S

170

110

400

M

172,5

110

400

L

175

110

400

* The handlebar size is centre-centre

SIZE Height SIZES 152-163 cm XS 163 -175 cm S 175-185 cm M < 185 cm

L

* Estimated measurements

700

700 700


BIKES / ORBEA RANGE 2013 CODE: A134

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORDU

FORK

ORBEA ORDU

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

3T BREZZA II TEAM

STEM

ORBEA ORDU MONOLINK

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE Di2

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE Di2

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE* SHIMANO WH-9000 C-50 SHIMANO WH-RS21

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S

TYRES

VITTORIA CORSA EVOCX 700x2

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK SELLE ITALIA SL T1

* SHIMANO DURA-ACE wheels, standard

COLORS

SIZES S, M, L

CARBON-RED A1

WHITE-CARBON A2

ORDU GDi2

GDi2


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORDU GDR

GDR

CODE: A135

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORDU

FORK

ORBEA ORDU

CRANKSET

SHIMANO DURA ACE 39x53

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

3T BREZZA II TEAM

STEM

ORBEA ORDU MONOLINK

SHIFTERS

SHIMANO CRONO

BRAKES

SHIMANO DURA ACE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DURA ACE

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO DURA ACE* SHIMANO DURA ACE C75 TUBULAR SHIMANO WH-RS21

REAR COGS

SHIMANO DURA ACE 11-25 11S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK SELLE ITALIA SL T1

* SHIMANO DURA-ACE wheels, standard

SIZES

COLORS

S, M, L CARBON-RED A1

WHITE-CARBON A2


BIKES / ORBEA RANGE 2013 CODE: A130

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORDU

FORK

ORBEA ORDU

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 39x53

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

3T BREZZA II TEAM

STEM

ORBEA ORDU MONOLINK

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE Di2

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

CHAIN

SHIMANO DURA ACE

WHEELS

SHIMANO RS21* ZIPP 808 CC FIRECREST ZIPP 404/808 CC FIRECREST ZIPP 404 CC FIRECREST LIGHTWEIGHT STANDARD C SHIMANO WH-R500

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK SELLE ITALIA SL T1

* ZIPP 808 FIRECREST CC wheels, optional

COLORS

SIZES S, M, L

CARBON-RED A1

WHITE-CARBON A2

ORDU GLi2

GLi2


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORDU GLT

GLT

CODE: A132

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORDU

FORK

ORBEA ORDU

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 39x53

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

3T BREZZA II TEAM

STEM

ORBEA ORDU MONOLINK

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE BAR END

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

SHIMANO RS21* ZIPP 808 CC FIRECREST ZIPP 404/808 CC FIRECREST ZIPP 404 CC FIRECREST LIGHTWEIGHT STANDARD C SHIMANO WH-R500

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-25 10S

TYRES

VITTORIA DIAMANTE PRO 700x22

PEDALS

NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SADDLE

SELLE ITALIA SLR MONOLINK SELLE ITALIA SL T1 * ZIPP 808 FIRECREST CC wheels, optional

SIZES

COLORS

S,M,L CARBON-RED A1

WHITE-CARBON A2


BIKES / ORBEA RANGE 2013 CODE: A138

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER Di2

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1" 1/2

HANDLEBAR

TT PRO DESIGN OZERO+ZBS S BEN

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE Di2

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA Di2

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM ELITE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

REAR COGS

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES PEDALS

MAVIC AKSIUM NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

COLORS

ORBEA ORCA

SIZES 48,51,53,55,57,60

WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR T1 SELLE ITALIA SLR

ORCA TRI SLI2 CT

TRI SLI2 CT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORCA TRI SLT CT

TRI SLT CT

CODE: A137

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO ULTEGRA 34x50 CT SHIMANO ULTEGRA 39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1" 1/2

HANDLEBAR

TT PRO DESIGN OZERO+ZBS S BEN

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE BAR END

BRAKES

SHIMANO ULTEGRA

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ULTEGRA

CHAIN

SHIMANO ULTEGRA

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM ELITE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

PIÑÓN

SHIMANO ULTEGRA 11-28 10S SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES PEDALS

MAVIC AKSIUM NO LOOK KEO 2 MAX CARBON

SEAT POST

ORCA ZERO OFFSET ORBEA ORCA MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR T1 SELLE ITALIA SLR

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV


BIKES / ORBEA RANGE 2013 CODE: A136

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA SILVER

FORK

ORBEA ORCA SILVER

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 39x53 FSA SLK BB30 39x53 FSA SLK BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1" 1/2

HANDLEBAR

TT PRO DESIGN OZERO+ZBS S BEN

STEM

3T ARX OE ALU 3T ARX LTD

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE BAR END

BRAKES

SHIMANO 105

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

SHIMANO 105

WHEELS

MAVIC AKSIUM MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS MAVIC KSYRIUM ELITE WTS MAVIC KSYRIUM SLR WTS ZIPP 404 CC FIRECREST SHIMANO WH-9000 C-24 SHIMANO WH-9000 C-35

PIÑÓN

SHIMANO 11-28 10S SHIMANO 105 11-25 10S

TYRES PEDALS

MAVIC AKSIUM NO LOOK KEO EASY

SEAT POST

COLORS

ORBEA ORCA

SIZES 48,51,53,55,57,60

WHITE-RED-SILVER XB

WHITE-BLUE XI

CARBON-SILVER XM

ANTHRACITE-RED XV

ORCA ZERO OFFSET MONOLINK+SLR MONOLINK

SADDLE

SELLE ITALIA SLR T1 SELLE ITALIA SLR

ORCA TRI S105 CT

TRI S105 CT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ORCA TRI B105 CT

TRI B105

CODE: A139

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ORCA BRONZE

FORK

ORBEA ORCA BRONZE

CRANKSET

SHIMANO 105 34x50 CT SHIMANO 105 39x53 FSA OMEGA BB30 34x50

HEADSET

INTEGRATED CARBON 1" 1/2

HANDLEBAR

TT PRO DESIGN OZERO+ZBS S BEN

STEM

ORBEA ALU PRO 3T ARX OE

SHIFTERS

SHIMANO DURA ACE BAR END

BRAKES

ORBEA PRO

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 105

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO 105

CHAIN

KMC X10

WHEELS

ORBEA R1800 SHIMANO WH-R500 MAVIC AKSIUM WTS MAVIC KSYRIUM EQUIPE WTS SHIMANO WH-RS21

PIÑÓN

SHIMANO 11-28 10S

TYRES

VITTORIA RUBINO 700x23

PEDALS

LOOK KEO EASY

SEAT POST

FSA SLK

SADDLE

SELLE ITALIA SL T1

SIZES

COLORS

48,51,53,55,57,60 CARBON-YELLOW XN

CARBON-ORANGE XO

WHITE-CARBON-RED XP

ANTHRACITE-CARBON XQ


GÓRSKIE

GÓRSKIE

NA SZCZĘŚCIE SĄ WCIĄŻ MIEJSCA, GDZIE MOŻESZ SIĘ ZGUBIĆ I BYĆ SZCZĘŚLIWY.


ZWIĘKSZONA DYNAMIKA: NOWA GENERACJA ROWERÓW PODWÓJNIE AMORTYZOWANYCH Flaga nowej generacji rowerów z full-suspension od Orbei to zwiększona dynamika – technologia Advanced Dynamics - skomplikowany sprzęt, który pozwala nam przeprowadzić analizę najważniejszych parametrów roweru: bezpieczeństwa, komfortu i wydajności. Ta technologia pozwala nam stworzyć rower, który jest przygotowany na każdą trasę, jaką tylko zapragniesz pokonać.


BIKES / ORBEA RANGE 2013

OCCAM IDEOLOGY

01. ID

OCCAM

NAME: Orbea Occam USE: Occam 26: Trail/ All Mountain. Occam29 XC Marathon / Trail CONSTRUCTION: Monocoqueo TRAVEL: Occam 26: 123 mm Occam 29: 105 mm MATERIALS: Orbea Monocoque Silver (OMS), Orbea Hydroformed Alloy (H) WARRANTY: Lifetime DESIGN: Orbea Design TECHNOLOGY: Advanced Dynamics, C9-12, Diamond Link, DCR

02. ADVANTAGES WHO ARE THE OCCAM AND THE OCCAM29 DESIGNED FOR?

ADVANCED DYNAMICS

The Orbea Occam has been designed for pure MTB lovers. Designed Dynamics technology, the Occam29 is an example of Orbea’s using the Advanced Dynamics technology, this new frame by Orbea strengths in the making of full suspension bikes offers a 123mm travel for 100% trail and all mountain rides. It’s built with two materials we are very much familiar with: Orbea

THT

Monocoque Silver and Orbea Hydro. As we did in Rallon, the Silver and Hydro model of Occam are The Occam29 is perfectly suited for trails and long distance XC

designed with tapered headtube for having the best stiffness and precision.

With a 105mm travel, the bike is extremely fast and can go at a blistering pace across rugged terrain. Developed with the Advanced

Do tej pory technologie wykorzystywane do projektowania rowerów z full-suspension były oparte na prostej analizie kinematyki. Advanced Dynamics jest wynikiem długiego procesu wspólnych prac badawczych z CEIT (Studiów Guipuzcoa oraz Centrum Badań Technicznych), z wykorzystaniem komputerowych programów dających możliwość wirtualnego modelowania i symulacji wydajności rowerów podwójnie amortyzowanych. Wykorzystując ten wirtualny system analizy, Orbea i CEIT były w stanie uwzględnić wszystkie zmienne wpływające na osiągi roweru z zawieszeniem full-suspension, dając cztery fundamenty technologii Dynamics Advanced Orbea: dynamiczne zawieszenie


BIKES / ORBEA RANGE 2013

OCCAM IDEOLOGY

Technical features:

INNOVATIVE 29” GEOMETRY / OCCAM29

· 420mm chainstays. Yes, you got it right: 420mm chainstays.

· Seat tube at 74.5º or 73.5º. No matter what climb you face, you’ll always succeed. The 74.5º or 73.5º angles of the seat tube (for 120mm or 140mm forks, respectively) allow for optimal pedaling position. · Head tube. The new Orbea Occam features 120mm or 140mm

aluminum. The material is extremely light and has impressive mechanical properties. It’s made of aluminum, silicon and magnesium, and gets T4/T6 heat treatment at 565º C. Also, it involves complex hydroforming and triple butting processes that save weight while increasing robustness and reliability.

C9-12

travel. The 120mm fork results in a 68.5º angle; with the 140mm travel, the angle is 67.5º. Both angles make the bike stable at high One of our construction solutions in the Occam, we’ve included it speed, and the rider’s position is perfect for controlling the bike. in the new Occam29 as well, as it minimizes weight, adds stiffness and safety, and facilitates the direct installation of disk brakes. The exclusive design of the Orbea C9-12 allows for excellent assembly of

This means the shortest chainstays on the market. A boldly built

goals the new 29er by Orbea should attain. To meet them, we

traditional rear hubs or the new 12mm thru axle hubs (X12, 12x142, rear triangle to take your bike wherever you want. The ultra-short 142mm, etc.). chainstays make the bike more maneuverable, able to go down

developed the shortest chainstays (445mm) in a 29er. The head tube

narrow paths or across rugged terrain.

Speed, responsiveness, stability. These were three of the major

angle is 70º or 69º for full downhill control. The seat tube angle is 74º for great pedaling power. The longer top tube and the shorter

OMS AND ORBEA HYDRO

A bike with four pivot points would need eight ball bearings. Our

The Orbea Occam and the Occam29 are built in Silver Carbon or

sealed ball bearings are used instead of standard bushings.

Hydro. The Silver models are composed of light, high-modulus

However, the rear shock mount is what makes the difference. It

stem work together for increased control.

TRAIL INNOVATIVE GEOMETRY / OCCAM

SEALED BALL BEARINGS

keeps the bike really stiff and sensitive, and reduces friction while The Occam features an amazingly agile and aggressive geometry. Needing a revolutionary trail/all mountain bike, we faced the

creating an ultra compact system that can be felt in the bike’s resistance. This translates into a high performance bike that is as robust as a demanding rider like you needs.

Vertical seat tube, long leg fork, ultra-short chainstays… All this results in optimal pedaling position for climbing, speeding up and going downhill with maximum control and stability.

The aluminum model is built in Orbea hydroformed triple butted

unbeatable performance.

OCCAM

platformy roweru, perfekcyjne wykorzystanie skoku zawieszenia, jego zintegrowanie z amortyzatorem i łożyskami. Inni robią swoje obliczenia na papierze, podczas gdy Orbea wykorzystując Advanced Dynamics stworzyła wirtualnego "Ciebie". Program wirtualnej symulacji, wykorzystuje różnych użytkowników i symuluje różne rodzaje terenu dając możliwość porównania wszystkich parametrów podczas pracy w rowerze z full-suspension: siła wywierana na pedały, siodło, kierownicę itp. Opierając się na wynikach tych badań, nasza nowa konfiguracja zawieszenia osiąga maksimum absorpcji wszystkich typów uderzeń, minimalizując interakcje zawieszenia/pedałowania, a zwiększając czas kontaktu pomiędzy oponą a podłożem.


OCCAM 29 OCCAM 29


BIKES / ORBEA RANGE 2013

OCCAM 29 SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

S

M

L

1. SEAT TUBE (C-C)

420 mm

470 mm

520 mm

2. TOP TUBE (EFF)

577 mm

612 mm

639 mm

3. HEAD TUBE

110 mm

120 mm

135 mm

4. CHAIN STAY

445 mm

445 mm

445 mm

5. BB HEIGHT

326 mm

326 mm

326 mm

6. BB DROP

44 mm

44 mm

44 mm

1098 mm

1133 mm

7. WHEELBASE 8. HEAD ANGLE

70º

9. SEAT ANGLE

70º

1161 mm 70º

74º

74º

10. STANDOVER

881 mm

815 mm

822 mm

11. REACH

402 mm

435 mm

458 mm

12. STACK

608 mm

618 mm

632 mm

13. FORK LENGTH (A-C)

505 mm

505 mm

505 mm

ERGONOMICS SIZES CRANK STEM HANDLEBAR S

170

70

670

M

175

90

670

L

175

110

670

* The handlebar size is centre-centre

SIZE HEIGTH SIZEs 160-175 cm

S

175-185 cm M < 185 cm

L

* Estimated measurements

74º


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S10

CODE: A267

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS 29

SHOCK

FOX CTD BV SV REMOTE KASHIMA

FORK

FOX 29 CTD REM QR15 100 KASH

SHIMANO XTR 26x38 SHIMANO XTR 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8 - 1" 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE FLAT FSA SLK KIT FSA K-FORCE KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO XTR

BRAKES

SHIMANO XTR DISC FORMULA R1

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XTR CHAIN

SHIMANO M980 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SRAM RISE 60 29 DISC

REAR COGS

SHIMANO XTR 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACEFACE NEXT SL ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELL ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SL XC FLOW

COLORS

SIZES S,M,L

CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4

OCCAM 29 S10

FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 120

CRANKSET


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S30

CODE: A266

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS 29

SHOCK

FOX CTD BV REMOTE FOX CTD BV SV REMOTE KASHIMA

OCCAM 29 S30

FORK

FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 10 FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 120 FOX 29 FIT CTD REM QR15 100 KASH

CRANKSET

SRAM XO SHIMANO XTR 2X10 SHIMANO XTR 3X10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE FLAT FSA SLK KIT RACE FACE CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SRAM X9

BRAKES

FORMULA T1S DISC FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SRAM XO FRONT DERAILLEUR SRAM X9 CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSMAX SLR 29 SRAM.RISE 60 29

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA NEKKAR

SIZES

COLORS

S,M,L CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S30X

CODE: A265

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS 29

SHOCK

FOX CTD ADJUST FOX CTD BV REMOTE FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 12 FOX 29 FIT CTD REM QR15 Q100 KASH

CRANKSET

SHIMANO XT (24x38) SHIMANO XT 3x10 SHIMANO XTR 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT FRONT DERAILLEUR SHIMANO SLX CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO XT SRAM RISE 60 29 MAVIC CROSSMAX 29 SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH TORO READY 29x2.15 GEAX AKA 29x2,2 XC

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

COLORS

SIZES S,M,L

SEAT POST

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SL XC FLOW

CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4

OCCAM 29 S30X

FORK


OCCAM 29 S50

BIKES / ORBEA RANGE 2013

S50

CODE: A264

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS 29

SHOCK

FOX CTD SV FOX CTD BV REMOTE

FORK

FOX 29 CTD 100 FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 120 FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 100

CRANKSET

SRAM 1000 24x38 SHIMANO SLX 2x10 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8 - 1" 1/2

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA SLK KIT RACE FACE CARBON KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SRAM X5

BRAKES

FORMULA RX DISC FORMULA T1S SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR SRAM X9 FRONT DERAILLEUR SRAM X7 CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO WH-MT66 29 MAVIC CROSSMAX 29 SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

S,M,L CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10

CODE: A263

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO 29

SHOCK

FOX CTD BV REMOTE FOX CTD BV SV REMOTE KASHIMA FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 10 FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 120 FOX 29 FIT CTD REM QR15 100 KASH

CRANKSET

SHIMANO XT (24x38) SHIMANO XT 3x10 SHIMANO XTR 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO XT

BRAKES

SHIMANO SLX DISC SHIMANO XTR TRAIL FORMULA T1S

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XT CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO XT SRAM RISE 60-29 MAVIC CROSSMAX 29 SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

COLORS

SIZES S,M,L

BLACK D1

BROWN D2

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

OCCAM 29 H10

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30

CODE: A261

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO 29

SHOCK

FOX CTD SV FOX CTD BV ADJUST

OCCAM 29 H30

FOX CTD BV REMOTE

FORK

FOX 29 CTD 100 FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 120 FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 100

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-CARBON KIT RACE-FACE-TURBINE FLAT KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO DEORE SHIMANO SLX FORMULA T1S

REAR DERAILLEUR SHIMANO SLX FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG54 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC TN 119 DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SIZES

COLORS

S,M,L

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA NEKKAR FIZIK GOBI MG

BLACK D1

BROWN D2


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30X

CODE: A262

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO 29

SHOCK

FOX CTD ADJUST FOX CTD BV REMOTE FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 12 FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 100

CRANKSET

SRAM 1000 24x38 SHIMANO SLX 2x10 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SRAM X5

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX FORMULA T1S

REAR DERAILLEUR SRAM X9 FRONT DERAILLEUR SRAM X7 CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO WH-MT66 29 SHIMANO XT 29

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH TORO READY 29x2.15 GEAX AKA 29x2,2 XC

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

COLORS

SIZES S,M,L

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

BLACK D1

BROWN D2

OCCAM 29 H30X

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H50

CODE: A260

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO 29

SHOCK

FOX CTD SV FOX CTD ADJUST

OCCAM 29 H50

FOX CTD BV REMOTE

FORK

ROCKSHOX XC32 29 TK REM AIR10 FOX 29 CTD 100 FOX 29 FIT CTD ADJUST QR15 120

CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22x32x44

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT RACE-FACE-TURBINE FLAT KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO ALIVIO

REAR DERAILLEUR SHIMANO DEORE SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG53 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC TN 119 DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SHIMANO HG30 11-34 9S

TYRES

GEAX AKA 29x2,2 WB HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

ORBEA OC-II ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA NEKKAR FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

S,M,L BLACK D1

BROWN D2


OCCAM OCCAM


BIKES / ORBEA RANGE 2013

OCCAM SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

XS

S

M

L

1. SEAT TUBE (C-C)

394 mm

432 mm

470 mm

520mm

2. TOP TUBE (EFF)

556 mm

585 mm

612 mm

639mm

3. HEAD TUBE

110 mm

120 mm

130 mm

145mm

4. CHAIN STAY

420 mm

5. BB HEIGHT

347/354 mm* (26 X 2,2 TIRE)

6. BB DROP 7. WHEELBASE

1078 mm

12 mm 1108 mm

8. HEAD ANGLE

1136 mm

1165mm

68.5ยบ / 67.5ยบ

9. SEAT ANGLE

74,5ยบ / 73,5ยบ

10. STANDOVER

769 mm

775 mm

781 mm

787mm

11. REACH

401 mm

428 mm

452 mm

475mm

12. STACK

559 mm

568 mm

577 mm

591mm

493/511 mm (120 mm / 140 mm travel)

493/511 mm (120 mm / 140 mm travel)

493/511mm (120mm/140mm) (120 mm / 140 mm travel)

13. FORK LENGTH (A-C)

493/511 mm (120 mm / 140 mm travel)

* The double standards represent different forks: Fox 32 120mm/ Fox 32 140mm

ERGONOMICS SIZES CRANK STEM HANDLEBAR XS

170

70

640

S

175

90

640

M

175

90

640

L

175

120

640

* The handlebar size is centre-centre

SIZE HEIGTH SIZES < 165 cm

XS

160-175 cm

S

175-185 cm M < 185 cm

L

* Estimated measurements


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S10

CODE: A243

FRAME

ORBEA OCCAM OMS

SHOCK

FOX CTD BV LV REMOTE KASHIMA

FORK

FOX F32 CTD REM QR15 120 KASH

CRANKSET

SHIMANO XTR 26x38 SHIMANO XTR 3X10 SRAM XX 2X10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACEFACE SIXC RISED

STEM

RACEFACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO XTR

BRAKES

SHIMANO XTR DISC FORMULA R1

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XTR CHAIN

SHIMANO M980 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSMAX SLR TL

REAR COGS

SHIMANO XTR 11-36 10S

TYRES

HUTCH COBRA RR TL LIGHT26x2.2 HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACEFACE NEXT SL ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

COLORS

SIZES XS,S,M,L

CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4

OCCAM S10

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S30

CODE: A242

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS

SHOCK

FOX CTD BV REMOTE FOX CTD BV LV REMOTE KASHIMA

OCCAM S30

FORK

FOX 32FLOAT CTD REMOTEQR15 12 FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32 FLOAT CTD REM QR15 120 KAS

CRANKSET

SHIMANO XT (24x38) SHIMANO XT 3x10 SRAM XO 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE RISED RACE FACE CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XT CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSMAX ST TL MAVIC CROSSMAX SLR TL

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH COBRA RR TL LIGHT26x2.2 HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

SIZES

COLORS

XS,S,M,L CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S30X

CODE: A241

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS

SHOCK

FOX CTD BV ADJUST FOX CTD BV REMOTE FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32 FLOAT CTD REMOTEQR15 120

CRANKSET

SHIMANO SLX 24x38 SHIMANO XT 2x10 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE RISED RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

FORMULA T1S DISC SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT FRONT DERAILLEUR SHIMANO SLX CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO XT TL KIT MAXLE X12 (SHIMANO XT 21C WHEELS) MAVIC CROSSMAX SLR TL MAVIC CROSSMAX ST TL

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH COUGAR TL 26x2.20 HUTCH COBRA 26x2.25 RR TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

COLORS

SIZES XS,S,M,L

CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

OCCAM S30X

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S50

CODE: A240

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM OMS

SHOCK

FOX CTD BV ADJUST FOX CTD BV REMOTE

OCCAM S50

FORK

FOX 32 FLOAT CTD 120 FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32FLOAT CTD REMOTE QR15 120

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE RIDE RISED RACE-FACE-TURBINE KIT RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX FORMULA T1S

REAR DERAILLEUR SHIMANO SLX FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG54 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL SHIMANO XT + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

XS,S,M,L CARBON-BLUE D3

CARBON-RED D4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10

CODE: A239

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO

SHOCK

FOX CTD BV REMOTE FOX CTD BV LV REMOTE KASHIMA FOX 32FLOAT CTD REMOTEQR15 12 FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32 FLOAT CTD REM QR15 120 KASH

CRANKSET

SHIMANO XT (24x38) SHIMANO XT 3x10 SHIMANO XTR 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE RISED RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XT CHAIN

SHIMANO HG74 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO XT TL KIT MAXLE X12 (SHIMANO XT 21C WHEELS) MAVIC CROSSMAX SLR TL MAVIC CROSSMAX ST TL

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH COBRA RR TL LIGHT26x2.2 HUTCH COUGAR 26X2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES

SHIMANO PDM 980

SEAT POST

ROCK SHOX REVERB

XS,S,M,L BLACK D1

BROWN D2

RACE FACE TURBINE

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

OCCAM H10

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30

CODE: A236

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO

SHOCK

FOX CTD FOX CTD BV ADJUST

OCCAM H30

FOX CTD BV REMOTE

FORK

FOX 32 FLOAT CTD 120 FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32FLOAT CTD REMOTEQR15 120

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE RIDE RISED RACE-FACE-TURBINE KIT RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX FORMULA R1X

REAR DERAILLEUR SHIMANO SLX FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG54 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL SHIMANO XT + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA NEKKAR FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

XS,S,M,L BLACK D1

BROWN D2


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30X

CODE: A238

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO

SHOCK

FOX CTD BV ADJUST FOX CTD BV REMOTE FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32 FLOAT CTD REMOTEQR15 120

CRANKSET

SHIMANO SLX 24x38 SHIMANO XT 2x10 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8 - 1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE RIDE RISED RACE-FACE-CARBON KIT RACE-FACE-TURBINE KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1X SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT FRONT DERAILLEUR SHIMANO SLX CHAIN

SHIMANO HG54 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSRIDE KIT MAXLE X12 (SHIMANO XT 21C WHEELS) MAVIC CROSSMAX SLR TL MAVIC CROSSMAX ST TL SHIMANO WH-MT66 TL SHIMANO XT TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH COUGAR TL 26x2.20 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25

COLORS

SIZES

PEDALS

SHIMANO PDM 520

XS,S,M,L BLACK D1

BROWN D2

NO

SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

OCCAM H30X

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H50

CODE: A235

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA OCCAM HYDRO

SHOCK

FOX CTD FOX CTD BV ADJUST

OCCAM H50

FOX CTD BV REMOTE

FORK

ROCK SHOX XC32 AIR 120 FOX 32 TALAS CTD QR15 140 FOX 32 FLOAT CTD 120

CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22x32x44

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED RACE FACE RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO ALIVIO

BRAKES SHIMANO DEORE

REAR DERAILLEUR SHIMANO DEORE SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG53 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 TL

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

ORBEA OC-II ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA NEKKAR FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

XS,S,M,L BLACK D1

BROWN D2


BIKES / ORBEA RANGE 2013

RALLON IDEOLOGY

01. ID

RALLON

NAME: Orbea Rallon USE: Enduro/All Mountain CONSTRUCTION: Orbea Hydroformed Tricone Aluminium TRAVEL: 150 mm FORK: 150 mm / 160 mm (two different assemblies) MATERIALS: Orbea Aluminium WARRANTY: Lifetime TECHNOLOGY: Advanced Dynamics, Lambda Link, Tapered Headtube

02. ADVANTAGES JAK DZIAŁA NOWY ORBEA RALLON?

CZYM JEST ENDURO MTB?

DLA KOGO NOWY ORBEA RALLON?

Pracujemy nad Rallonem od trzech lat. Rezultatem jest idealny rower Enduro. Udało nam się stworzyć skomplikowaną, niezawodną i innowacyjną technologię: Advanced Dynamics. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie zaprezentować rower, który wyróżnia się od innych.

Enduro to bezwzględnie MTB. Łączy zawodników wszystkich dyscyplin, od XC czy DH. Rowerzyści Enduro MTB szukają wrażeń – to odkrywcy. Kochają jazdę pod górę, w dół, podekscytowanie, sesje maratonu i konkurencje techniczne. Pozostali rowerzyści podążają ubitymi szlakami; użytkownicy Orbea Rallon tworzą własne szlaki podczas jazdy.

Nowy Orbea Rallon to rower do jazdy w trudnym terenie po niemożliwie ciężkich szlakach, na długich górskich odcinkach, a także do szybkich zjazdów w dół, gdzie kamienie, korzenie i inne przeszkody to codzienność. W niektórych ludziach jazda po bezśnieżnym narciarskim stoku powoduje uczucie ekscytacji; zawsze dobrze oceniają stok, zanim zdecydują się na szybki zjazd w dół. Dla innych uczucie ekscytacji wzbudza teren usiany kamieniami i korzeniami, kiedy są w stanie z dumą ukończyć 50km etap w terenie najeżonym przeszkodami. Co pnie się w górę, musi zejść w dół. Bądź przygotowany.


BIKES / ORBEA RANGE 2013

RALLON IDEOLOGY

ORBEA ALUMINUM Rallon jest zbudowany z Orbea Hydroformed Tricone Aluminium, które daje możliwość wyprodukowanie ultra lekkiej ramy posiadającej mechaniczne właściwości, nieosiągalne do tej pory. Ten rodzaj aluminium jest bardzo wyjątkowy i najlepiej dopasowany do ekstremalnych wyczynów.

ORBEA HYDRO Hydro daje możliwość stworzenia maksymalnie lekkiej ramy o mechanicznych właściwościach nigdy wcześniej nieosiągalnych. To aluminium zawiera pierwiastki Al., Si i Mg, przechodzi przez podwójną obróbkę cieplną T4 i T6 w temperaturze do 535° C. Materiał przechodzi także potrójne cieniowanie, co gwarantuje minimalną wagę przy jednocześnie wysokim poziomie sztywności i wytrzymałości. To najbardziej unikatowe i odpowiednie aluminium, w sytuacji gdy chcesz uzyskać ekstremalną wydajność.

FULL SUSPENSION TECHNOLOGY

Centrum Badań Technicznych), z wykorzystaniem komputerowych programów dających możliwość wirtualnego modelowania i symulacji wydajności rowerów podwójnie amortyzowanych. Wykorzystując ten wirtualny system analizy, Orbea i CEIT były w stanie uwzględnić wszystkie zmienne wpływające na osiągi roweru z zawieszeniem full-suspension, dając cztery fundamenty technologii Dynamics Advanced Orbea: dynamiczne zawieszenie platformy roweru, perfekcyjne wykorzystanie skoku zawieszenia, jego zintegrowanie z amortyzatorem i łożyskami. Inni robią swoje obliczenia na papierze, podczas gdy Orbea wykorzystując Advanced Dynamics stworzyła wirtualnego "Ciebie". Program wirtualnej symulacji, wykorzystuje różnych użytkowników i symuluje różne rodzaje terenu dając możliwość porównania wszystkich parametrów podczas pracy w rowerze z full-suspension: siła wywierana na pedały, siodło, kierownicę itp. Opierając się na wynikach tych badań, nasza nowa konfiguracja zawieszenia osiąga maksimum absorpcji wszystkich typów uderzeń, minimalizując interakcje zawieszenia/pedałowania, a zwiększając czas kontaktu pomiędzy oponą a podło żem.

Lambda Link Dzięki opracowaniu technologii Advanced Dynamics, Orbea Do tej pory technologie wykorzystywane do projektowania opanowała wydajność systemu zawieszenia, włączając w to rowerów z full-suspension były oparte na prostej analizie interakcje różnych systemów zawieszenia i amortyzatorów. kinematyki. Advanced Dynamics jest wynikiem długiego proce- To wszystko umożliwiło stworzenie najlepiej przystosowanesu wspólnych prac badawczych z CEIT (Studiów Guipuzcoa oraz go na rynku współczynnika krzywej – Lambda Curve, - Wysoka wrażliwość na niewielkie wstrząsy: Dzięki niewielkiemu naciskowi współczynnika krzywej oraz zgodności amorty zatora Advanced Dynamics

wstrząsów, zawieszenie jest miękkie zarówno podczas jazdy w górę, jak i w dół. - Liniowość podczas wstrząsów o średniej mocy: Regresyjny współczynnik krzywej oraz wydajność amortyzatora powodują liniowość wstrząsów o średniej mocy. - Odporność na silne wstrząsy: główna rosnąca część współczynnika krzywej ma za zadanie rekompensować nadmierny progres amortyzatora powietrznego, aby w pełni wykorzystać amortyzator Enduro III Geometry Stabilność podczas wysokiej prędkości: 68° kąt główki ramy dla widelców o długości 150mm i 67° dla widelców 160mm. - Odpowiednia pozycja podczas pedałowania. 73° kąt nachylenia siodełka umożliwia pozycję centralną podczas jazdy, zapewniając jednocześnie idealną transmisję mocy pedałowania. - Elastyczność i manewrowość na wyboistym terenie. Rura łańcuchowa o długości 42,5cm gwarantuje odpowiednią manipulację krzywej Lambda, ułatwia jazdę w trudnym terenie i jest kompaty bilna z większymi oponami. Tapered Headtube THT Tapered HeadTube (stożkowa główka ramy): Rowery w tej kategorii, wyposażone w widelce o długości 150-160mm, są narażone na intensywne użytkowanie, więc stożkowa główka ramy zapewnia lepszą sztywność i precyzję sterowania. Ponadgabarytowy 1-1/8 x 1-1/2 system sterów zapewnia perfekcyjną jakość sterowania w tego typu rowerze. Downtube Cable Highway: Kable są prowadzone poprzez spód dolnej rury ramy, przy użyciu specjalnie zaprojektowanych anodyzowanych aluminiowych zamocowań. Zapobiega to interakcji z tylnym zawieszeniem, a także jest kompatybilne zarówno ze standardowymi przednimi przerzutkami, jak i z systemem Hammerschmidt.

RALLON

03. STRENGTHS


RALLON RALLON


BIKES / ORBEA RANGE 2013

RALLON SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZE

XS

S

M

L

1. SEAT TUBE (C-C)

394mm

430mm

470mm 252mm

2. TOP TUBE (EFF)

544mm

569mm

595mm 619mm

3. HEAD TUBE

120mm

135mm

135mm 150mm

4. CHAIN STAY 5. BB HEIGHT 6. BB DROP 7. WHEELBASE

1077mm

8. HEAD ANGLE 9. SEAT ANGLE 10. STANDOVER

779/789mm

425mm 345/352mm (26x2.2” Tire) 14mm 1098mm

1124mm 1148mm

68º/67º 73º/72º 800/810mm

809/819mm 824/834mm

11. REACH

374mm

391mm

417mm 436mm

12. STACK

573mm

582mm

582mm 595mm

13. FORK LENGTH (A-C)* * The double standards represent different forks: Fox 32 150mm/Fox 34 160mm

ERGONOMICS SIZE CRANK STEM HANDLEBAR XS

170

70

Raised

S

170

70

Raised

M

175

90

Raised

L

175

90

Raised

* The handlebar size is centre-centre

SIZES HEIGTH SIZE < 165 cm

XS

160-175 cm

S

175-185 cm M < 185 cm

L

* Estimated measurements

523/545mm (150mm/160mm travel


BIKES / ORBEA RANGE 2013

10

CODE: A253

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RALLON

SHOCK

FOX CTD BV LV ADJUST KASHIMA

FORK

FOX 32 TALAS CTD ADJ QR15 150 SHIMANO XTR 24x32x42 SHIMANO XTR 2x10 SRAM XX 2x10

DIRECCION

FSA GRAVITY 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE SIXT RISED

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO XTR

BRAKES

SHIMANO XTR DISC FORMULA THE ONE

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XTR CHAIN

SHIMANO M980 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSMAX ST TL

REAR COGS

SHIMANO XTR 11-36 10S

TYRES

HUTCH COUGAR TL 26X2.20 HUTCH COUGAR 26x2.40 TL HUTCH TORO 29x2.35 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACEFACE NEXT SL ROCK SOCKS REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

COLORS

SIZES XS,S,M,L

WHITE-BLACK BK

BLACK-BROWN BM

RALLON 10

FOX 34 TALAS CTD ADJ Q15 160 KASH

CRANKSET


BIKES / ORBEA RANGE 2013

X10

CODE: A255

RALLON X10

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RALLON

SHOCK

FOX CTD BV LV ADJUST KASHIMA

FORK

F34 TALAS CTD ADJ Q15 160 KAS

CRANKSET

SRAM XO SHIMANO XTR 2x10 TRUVATIV HAMMERSMIDT AM 24x38

HEADSET

FSA GRAVITY 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

RACEFACE SIXC RISED

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SRAM X9

BRAKES

FORMULA THE ONE DISC SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SRAM XO FRONT DERAILLEUR SRAM X9 CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

MAVIC CROSSMAX SX TL

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH COUGAR TL 26x2.40 HUTCH TORO 29x2.35 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

SIZES

COLORS

XS,S,M,L WHITE-BLACK BK

BLACK-BROWN BM


BIKES / ORBEA RANGE 2013

30

CODE: A252

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RALLON HANGER REINFORCEMENT

SHOCK

FOX CTD BV LV

FOX 32 TALAS CTD ADJ QR15 150 FOX 34 TALAS CTD ADJ Q15 160 KASH

CRANKSET

SHIMANO SLX 24x38 SHIMANO XT 3x10 SRAM XO 2x10

HEADSET

FSA GRAVITY 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE TURBINE RISED RACE - FACE - CARBON KIT

STEM

RACE FACE TURBINE

SHIFTERS

SHIMANO XT

BRAKES

FORMULA T1S DISC SHIMANO XTR TRAIL FORMULA THE ONE

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT FRONT DERAILLEUR SHIMANO SLX CHAIN

SHIMANO HG74 KIT MAXE X12 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

SHIMANO XT TL MAVIC CROSSMAX ST TL

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH COUGAR TL 26x2.20 HUTCH COUGAR 26x2.40 TL HUTCH TORO 29x2.35 TL

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES XS,S,M,L

WHITE-BLACK BK

BLACK-BROWN BM

SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE TURBINE ROCK SHOX REVERB RBVERD

SADDLE

SELLE ROYAL FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

RALLON 30

FOX CTD BV LV ADJUST KASHIMA

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

X30

CODE: A254

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RALLON

SHOCK

FOX CTD BV LV FOX CTD BV LV ADJUST KASHIMA

RALLON X30

FORK

FOX 34 FLOAT CTD QR15 160 FOX 32 TALAS CTD ADJ QR15 150 FOX 34 TALAS CTD ADJ Q15 160 KASH

CRANKSET

TRUVATIV BLAZE 2.0 24x36 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

FSA GRAVITY 1" 1/8-1" 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE RIDE RISED RACE FACE TURBINE KIT RACE FACE CARBON KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SHIMANO ALIVIO

BRAKES

FORMULA RX DISC FORMULA THE ONE SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR SHIMANO DEORE SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO ALIVIO CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

SHIMANO XT MAVIC CROSSMAX SX

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

HUTCH COUGAR TL 26x2.40 HUTCH TORO 29x2.35 TL

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

XS,S,M,L WHITE-BLACK BK

BLACK-BROWN BM


BIKES / ORBEA RANGE 2013

50

CODE: A251

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RALLON HANGER REINFORCEMENT

SHOCK

FOX CTD BV LV

FOX 32 FLOAT CTD O/C QR15 150 FOX 32 TALAS CTD ADJ QR15 150 FOX 34 TALAS CTD ADJ Q15 160 KASH

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

FSA GRAVITY 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

RACE FACE RIDE RISED RACE FACE TURBINE KIT RACE FACE CARBON KIT

STEM

RACE FACE ALU

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR SHIMANO SLX FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG54 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 TL SHIMANO XT TL MAVIC CROSSMAX ST TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.2 HUTCH COUGAR 26x2.40 TL

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

COLORS

SIZES XS,S,M,L

WHITE-BLACK BK

BLACK-BROWN BM

RACE FACE RIDE ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

RALLON 50

FOX CTD BV LV ADJUST KASHINA

FORK


BIKES / ORBEA RANGE 2013

70

CODE: A250

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RALLON HANGER REINFORCEMENT

SHOCK

FOX CTD BV LV

RALLON 70

FOX CTD BV LV ADJUST KASHIMA

FORK

ROCK SHOX SEKTOR AIR 150 FOX 32 TALAS CTD ADJ QR15 150

CRANKSET

TRUVATIV BLAZE 2.0 24x36 SHIMANO DEORE 3x10

HEADSET

FSA GRAVITY 1" 1/8-1" 1/2

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED RACE-FACE-TURBINE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SRAM X5

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX FORMULA T1S

REAR DERAILLEUR SRAM X5 FRONT DERAILLEUR SHIMANO ALIVIO CHAIN

SHIMANO HG53 BIONICON CHAINGIDE

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 TL SHIMANO XT TL

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.2 HUTCH COUGAR 26x2.40 TL

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

ORBEA OC-II ROCK SHOX REVERB

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

XS,S,M,L WHITE-BLACK BK

BLACK-BROWN BM


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ALMA IDEOLOGY

01. ID

ALMA

NAME: Orbea Alma USE: GOLD: Competition /SILVER: Competition-SportsHYDRO: / Competition-All Mountain CONSTRUCTION: OMG and OMS (Orbea monocoque), Alma Hydro (hydroforming) MATERIALS: Orbea Carbon Gold, Silver, Hydro WARRANTY: Lifetime DESIGN: Orbea Design TECHNOLOGY: SSN, 4x4 Triangle, DCR

02. ADVANTAGES - Catharine Pendrel ORBEA KNOW HOW

DIRECT CABLE ROUTING

„Naprawdę ufam nowej Almie, ponieważ znam ludzi, którzy pracowali nad tym projektem. Wiem, że to wykwalifikowani profesjonaliści. Wiem także, że dają z siebie wszystko, aby stworzyć najbardziej konkurencyjny rower cross-country na świecie.”

„DCR nie tylko sprawia, że rower wygląda lepiej, ale jest bardzo przydatne, gdyż zmniejsza tarcie, a zwiększa precyzję chroniąc przy tym przerzutki przed kurzem i błotem. Dlatego mogę jechać na Almie w naprawdę ekstremalnych warunkach nie martwiąc się zmianą biegów.”

4X4 TRIANGLE

ORBEA DESIGN

„Technologia 4x4 to serce i dusza Almy. To innowacja, która czyni ją lepszą od innych. Dla mnie oznacza to lepszą sztywność, która znacznie zwiększa wydajność roweru. To rozwiązanie czyni ramę bardziej komfortową i oznacza także bezproblemowe pedałowanie w trudnym terenie oraz zwiększa szybkość jazdy niezależnie od terenu, po którym jadę.”

„Design oznacza, że Alma jest inna niż wszystkie. Jest wyjątkowa i sam to stwierdzisz, gdy tylko ją ujrzysz.”


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ALMA IDEOLOGY

4X4 TRIANGLE 4x4 jest pojazdem terenowym. Alma jest terenowym gigantem. I mamy Ci to zamiar właśnie wyjaśnić.

Przednie widelce są różnej długości. Ich standardowa długości 80 mm została wydłużona do 100mm.

Zaczęliśmy od 4PT. To jest czteropunktowy tylny trójkąt, dzięki któremu uzyskaliśmy lepszy dystans między punktami gdzie siedzenie i łańcuch spotkają się w przednim trójkącie; jak również większą odległością, gdzie łańcuch łączy się z siedzeniem, używając czwartego kąta.

Zatem musieliśmy dostosować nasze ramy odpowiednio do tej geometrii. Ale zamiast postrzegać to jako problem, my zdecydowaliśmy wykorzystać to jako atut.

Im większa odległość między tymi wszystkimi punktami, tym lepsze usztywnienie i poprawiony komfort ramy, pomimo zwiększonej sztywności bocznej w odniesieniu do poprzednich modeli. Oprócz tego, tylny trójkąt jest wykonany z jednej części karbonu monocoque, w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu łączenia tylnych widełek z rurą podsiodłową, co powoduje powstawanie krytycznych naprężeń. Wszystko to oznacza: lekkość, solidność, niezawodność i nie zapominając oczywiście design. Po tej innowacji zaczęliśmy pracę by uzyskać maksymalną ekspresję sztywność, komfortu i najlepszych możliwości dla cross-country; które mieści się w wyrażeniu: 4x4.

Pierwsza przesłanka do utrzymania w obszarze główki jest to, że górna rura i dolna rura muszą pozostać osobno. Jeśli główka jest podniesiona, a rury są w pod tym samym kątem, dwie będą zbyt blisko siebie i rower straci sztywność/stabilność?. Jeśli zatem górna rura jest prosta, obszar, gdzie łączy się ze sztycą jest podniesiony, a komfort zapewniony przez sztycę, utracony. Tak więc my znaleźliśmy drogę wyjścia. Na górnej części rury, 10 cm od rury podsiodłowej stworzyliśmy zakrzywienie, nowy punkt. I tak, trzy kąty trójkąta przedniego przechodzą w cztery. Zatem mamy połączenie dwóch technologii w jedną. I wszystko to połączone z konstrukcją monocoque, uzyskując technologię 4x4.

Zalety tego systemu są następujące: - Lepsza sztywność: separacja wprowadzona na główce stanowi cechę, która odróżnia ją od modeli konkurencji. - Lepszy komfort: nowe kąty powstałe w przednim trójkącie pozwalają dolnej rurze połączyć się z rurą podsiodłową na jej niższym poziomie. To zapewnia wyjątkową absorpcję uderzeń, nawet w trudnym terenie. - Mniej bocznych skręceń: zmniejszenie bocznych skręceń oznacza lepsze przenoszenie siły zawodników. E've nazwał tę technologię, nową 2010 XC Racing geometrią oraz podał jej następujące zalety: 1. Poprawia przyspieszenie, z powodu skrócenia o 3mm tylnego trójkąta i rurek pod łańcuchem tylnego widelca . 2. Przystosowuje się do widelców o skoku 100 mm. 3. Główka sterowa została zaprojektowana na nowo. 4. Został usunięty tylny most, uzyskując dzięki temu większe prześwity nad kołem do jazdy w ekstre malnych warunkach (brak zapychania się błotem)

ALMA

03. STRENGTHS


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ALMA IDEOLOGY

04 . COMPARISON CHART 26” vs. 29” PORÓWNANIE

ALMA

ALMA 26

ORBEA INNOVATION

Orbea Hydro Orbea Design MTB TECHNOLOGY 4x4 DCR SSN Technology

ALMA 29

Czasopisma na całym świecie rozpisują się nad zaletami kół 29”. Przeprowadzono testy, zmierzono wydajność i okazuje się, że rzeczywiście większe koła oferują większe możliwości. Mniejszy opór toczenia, lepsza trakcja, większa szybkość przy jednocześnie lepszej stabilności podczas jazdy w trudnym terenie. Te wszystkie cechy zauważysz testując rower na kołach w rozmiarze 29”. Dlaczego więc Orbea oferuje rowery Alma i Alma 29? Dajemy Ci wybór i możliwości. Nie ważne ilu rowerzystów woli ten, a ilu inny rozmiar kół. Uważamy, że jest to sprawa indywidualna i chcemy zaproponować Ci rower stworzony specjalnie dla Ciebie. Alma 29 nie zastąpi Almy 26 zwanej „King of the Hill”. Alma 29” jest dodatkiem do rodziny rowerów i pozwala wielu rowerzystom na odkrycie własnej, osobistej wersji Almy.

TECHNICAL SPECIFICATIONS BB30 XC Racing 2010 geometry Downtube patent Full carbon monocoque dropouts Custom aluminum parts Twin clamp 26” wheels

Niesamowite jak dalece naprzód posunęły się koła 29”, od czasu gdy ogłosiliśmy światu naszą pierwszą produkcję karbonowej 29” z technologią monoque podczas Sea Otter w 2006 roku. Alma 29, która wydawała się wtedy dużym ryzykiem, stała się teraz podstawowym produktem naszej linii MTB. Duże koła nie tylko wypełniają istniejącą na rynku lukę. Dla nas w Orbei są czymś o wiele więcej, gdyż stały się jedną z ulubionych form jazdy.

29” wheels Nasze doświadczenie z pierwszą Almą 29 pokazało nam, że wielu ludzi myśli w podobny sposób co my. To rowerzyści kochający karbon oraz niebywałą jakość jaką daje rama o wysokiej wydajności. To ludzie, którzy doceniają zarówno piękno jak i funkcjonalność. Jesteśmy pewni, że nadchodzące lata będą tak ekscytujące, jak nasza ekscytacja nad modelem Alma 29er.


ALMA 29 ALMA 29


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ALMA 29 SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

S

M

L

1. SEAT TUBE (C-C)

420 mm

470 mm

520 mm

2. TOP TUBE (EFF)

575 mm

590 mm

620 mm

3. HEAD TUBE

110 mm

115 mm

130 mm

4. CHAIN STAY

439 mm

5. BB HEIGHT

303 mm

6. BB DROP 7. WHEELBASE

1060 mm

65 mm 1070 mm

8. HEAD ANGLE 71,5º 71,5º 9. SEAT ANGLE 73º 73º

1094 mm 72º 73º

10. STANDOVER

783 mm

806 mm

840 mm

11. REACH

386 mm

394 mm

418 mm

12. STACK

635 mm

640 mm

656 mm

13. FORK LENGTH (A-C)

ERGONOMICS SIZES CRANK STEM HANDLEBAR S

170

80

670

M

175

90

670

L

175

90

670

* The handlebar size is centre-centre

SIZE HEIGTH SIZES 160-165 cm

14/S

165-170 cm

16-17/M

170-175 cm

17-18/M

175-180 cm

18-19/M-L

180-185 cm

20-21/L

185 -190 cm

20-21-22/L-XL

< 190 cm * Estimated measurements

22/XL

505 mm (100 mm travel)


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S TEAM

CODE: A234

FRAME

ORBEA ALMA OMS 29

FORK

ROCK SHOX SID 29 XX WC REMOTE

CRANKSET

SRAM XX BB30 26x39

HEADSET

SEMIINTEGRATED ORBIT ZS 1/2

HANDLEBAR

FSA K-FORCE RACE-FACE-CARBON KIT

STEM

FSA OS-99 CSI

SHIFTERS

SRAM XX

BRAKES

SRAM AVID XX FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SRAM XX FRONT DERAILLEUR SRAM XX CHAIN

SRAM PC 1090

WHEELS

SRAM RISE 60 29 DISC

REAR COGS

SRAM XX 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

FSA K-FORCE

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW FIZIK GOBI MG

COLORS

SIZES S,M,L

YELLOW-SILVER E7

WHITE-BLUE E8

WHITE-RED E9

ALMA 29 S TEAM

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S10

CODE: A233

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMS 29

FORK

FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 10

ALMA 29 S10

ROCK SHOX SID 29 XX WC REMOTE CRANKSET

SHIMANO XTR 26x38 SHIMANO XTR 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED ORBIT ZS 1/2

HANDLEBAR

FSA SLK OS FLAT RACE-FACE-TURBINE KIT FSA K-FORCE KIT

STEM

FSA SLK

SHIFTERS

SHIMANO XTR

BRAKES

SHIMANO XTR FORMULA R1

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XTR SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO XTR

CHAIN

SHIMANO M980

WHEELS

MAVIC CROSSMAX SLR 29 SRAM RISE 60-29

REAR COGS

SHIMANO XTR 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

FSA SLK

SADDLE

SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

SIZES

COLORS

S,M,L YELLOW-SILVER E7

WHITE-BLUE E8

WHITE-RED E9


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S30

CODE: A232

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMS 29

FORK

FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 10

CRANKSET

SHIMANO XT (24x38) SHIMANO XT 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED ORBIT ZS 1/2

HANDLEBAR

FSA SLK OS FLAT RACE-FACE-TURBINE KIT FSA K-FORCE KIT

STEM

FSA SLK

SHIFTERS

SHIMANO XT

BRAKES

FORMULA R1 DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XTR SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO XT

CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

SHIMANO WH-MT66 29 SHIMANO XT-29 MAVIC CROSSMAX 29 SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

COLORS

SIZES S,M,L

YELLOW-SILVER E7

WHITE-BLUE E8

WHITE-RED E9

SEAT POST

FSA SLK

SADDLE

SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

ALMA 29 S30

ROCK SHOX SID 29 XX WC REMOTE


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S50

CODE: A231

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMS 29

FORK

FOX 29 CTD 100

ALMA 29 S50

FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 100 CRANKSET

SHIMANO SLX 24x38 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED ORBIT ZS 1/2

HANDLEBAR

FSA V-DRIVE OS FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-TURBINE KIT

STEM

FSA V-DRIVE OS

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SLX

CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

MAVIC TN 119 DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520 SHIMANO PDM 980

SEAT POST

FSA V-DRIVE

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

SIZES

COLORS

S,M,L YELLOW-SILVER E7

WHITE-BLUE E8

WHITE-RED E9


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10

CODE: A229

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA HYDRO 29

FORK

FOX 29 CTD 100

ROCK SHOX SID 29 XX WC REMOTE CRANKSET

SHIMANO XT (24x38) SHIMANO XT 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

FSA V-DRIVE OS FLAT RACE-FACE-RIDE KIT FSA SLK KIT

STEM

FSA V-DRIVE OS

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SLX

CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

SHIMANO WH-MT66 29

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES S,M,L

BLACK-YELLOW H6

WHITE-BLUE H7

BLACK-RED H8

SEAT POST

FSA V-DRIVE

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW

ALMA 29 H10

FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 100


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30

CODE: A228

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA HYDRO 29

FORK

FOX 29 CTD 100

ALMA 29 H30

ROCK SHOX SID 29 XX WC REM 100 FOX 29 FIT CTD REMOTE QR15 100 CRANKSET

SHIMANO SLX 24x38 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

INTEGRATED 1” 1/8-1” 1/2

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA V-DRIVE KIT RACE FACE RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

FORMULA RX SHIMANO SLX FORMULA R1

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SLX

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SLX

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

MAVIC TN 119 DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA X1 SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA NEKKAR

SIZES

COLORS

S,M,L BLACK-YELLOW H6

WHITE-BLUE H7

BLACK-RED H8


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H50

CODE: A227

FRAME

ORBEA ALMA ALU 29

FORK

ROCKSHOX XC32 29 TK REM AIR10

CRANKSET

SRAM 1000 24x38 SHIMANO SLX 2x10 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA V-DRIVE KIT RACE FACE RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SRAM X5

BRAKES

FORMULA RX SHIMANO DEORE

REAR DERAILLEUR

SRAM X7

FRONT DERAILLEUR

SRAM X7

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

MAVIC TN 119 DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

GEAX AKA 29x2,2 WB HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW

COLORS

SIZES S,M,L

BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE G8

SELLE ITALIA X1

ALMA 29 H50

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H60

CODE: A226

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA ALU 29

FORK

ROCK SHOX XC30 29 TK 100

ALMA 29 H60

ROCK SHOX XC 32-29 TK REMOTE AIR 100 CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10 SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA V-DRIVE KIT RACE FACE RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC FORMULA RX SHIMANO DEORE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

GEAX AKA 29x2,2 WB

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA X1

SIZES

COLORS

S,M,L BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE G8


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H70

CODE: A225

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA ALU 29

FORK

SUNTOUR XCR 29 LO REMOTE 100

CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22x32x44

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA V-DRIVE KIT RACE FACE RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC FORMULA RX SHIMANO DEORE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ALIVIO

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC SHIMANO WH-MT66-29

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

GEAX AKA 29x2,2 WB

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA X1

COLORS

SIZES S,M,L

BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE G8

ALMA 29 H70

ROCK SHOX XC 30-29 TK 100


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H-TRON

CODE: A230

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA ALU 29

FORK

ROCK SHOX XC32 29 TK REM AIR10

CRANKSET

SRAM 1000 24x38

ALMA 29 H-TRON

SHIMANO SLX 2x10 SHIMANO SLX 3x10 HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OCII OS FLAT FSA V-DRIVE KIT RACE FACE RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SRAM X5

BRAKES

SHIMANO DEORE DISC FORMULA RX SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR SRAM X5 FRONT DERAILLEUR SHIMANO ALIVIO CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

MAVIC TN 119 DISC EXTRA WHEEL W/o E-SYSTEM

REAR COGS

DNP 11-34 9S

TYRES

VITTORIA GEAX AKA XC 29x2.20 HUTCH TORO 29x2.15 TL READY

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA NEKKAR

SIZES

COLORS

S,M,L BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE G8


ALMA ALMA


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ALMA SPECIFICATIONS

GEOMETRY SIZES

S

M

L

XL

1. SEAT TUBE (C-C)

406mm

445mm

483mm

533mm

2. TOP TUBE (EFF)

552mm

583mm

605mm

625mm

3. HEAD TUBE

110mm

115mm

120mm

125mm

4. CHAIN STAY

423mm

5. BB HEIGHT

305mm (26x2.1)

6. BB DROP

30mm

7. WHEELBASE

1037mm

1063mm

1080mm

1099mm

8. HEAD ANGLE

70.5°

70.5°

71°

71°

9. ÁNGULO DEL SILLÍWWN

73.5°

73°

73°

73°

10. STANDOVER

745mm

771mm

791mm

815mm

11. REACH

385mm

409mm

428mm

447mm

12. STACK

565mm

569mm

576mm

581mm

13. FORK LENGTH (A-C)

ERGONOMICS SIZES CRANK STEM HANDLEBAR 16

170

90

600

18 20

175

90

600

175

110

600

22

175

110

600

* The handlebar size is centre-centre

SIZE HEIGTH SIZES 160-165 cm

14/S

165-170 cm

16-17/M

170-175 cm

17-18/M

175-180 cm

18-19/M-L

180-185 cm

20-21/L

185 -190 cm

20-21-22/L-XL

< 190 cm * Estimated measurements

22/XL

471mm (80mm travel)


BIKES / ORBEA RANGE 2013

G TEAM

CODE: A224

FRAME

ORBEA ALMA OMG

FORK

ROCK SHOX SID XX WC REMOTE 10

CRANKSET

SRAM XX BB30 26x39 SHIMANO XTR 3x10 SHIMANO XTR 2x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

FSA K-FORCE LIGHT RACE FACE CARBON KIT

STEM

FSA OS-99 CSI

SHIFTERS

SRAM XX

BRAKES

SRAM XX FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR

SRAM XX

FRONT DERAILLEUR

SRAM XX

CHAIN

SRAM PC 1090

WHEELS

MAVIC CROSSMAX SLR TL

REAR COGS

SRAM XX 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON TL LIGHT 26x2 HUTCH COBRA 26x2.25 RR TL HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 980 SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES S,M,L,XL

RED-SILVER EF

WHITE EG

SEAT POST

FSA K-FORCE

SADDLE

SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW FIZIK GOBI MG

ALMA G TEAM

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

G10

CODE: A223

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMG

FORK

FOX 32 FLOAT FIT CTD REMOTE10 ROCK SHOX SID XX WC REMOTE 100

ALMA G10

CRANKSET

FSA SLK RED 24x38 SHIMANO XTR 2x10 SHIMANO XTR 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

FSA SLK OS FLAT FSA K-FORCE KIT RACE FACE TURBINE RAISED KIT

STEM

FSA SLK

SHIFTERS

SHIMANO XT

BRAKES

FORMULA R1 DISC SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XTR SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XT CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

SHIMANO XT TL MAVIC CROSSMAX SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON TL LIGHT 26x2 HUTCH COBRA 26x2.25 RR TL HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 980 SHIMANO PDM 520

SEAT POST

FSA SLK

SADDLE

SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW FIZIK GEOBI MG

SIZES

COLORS

S,M,L,XL RED-SILVER EF

WHITE EG


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S10

CODE: A222

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMS

FORK

FOX 32 FLOAT FIT CTD REMOTE10 ROCK SHOX SID XX WC REMOTE 100 SHIMANO XT 26x38 SHIMANO XT 3x10 SHIMANO XTR 2x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

FSA V-DRIVE OS FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-TURBINE RAISED KIT

STEM

FSA V-DRIVE OS

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO XT CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

SHIMANO XT TL MAVIC CROSSMAX SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON TL LIGHT 26x2 HUTCH COBRA 26x2.25 RR TL HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 980 SHIMANO PDM 520

SEAT POST

FSA V-DRIVE

SADDLE

SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA SLR XC GEL FLOW

COLORS

SIZES S,M,L,XL

CARBON-YELLOW-SILVER EH

WHITE-BLUE-CARBON EI

WHITE-RED-CARBON EJ

FIZIK GOBI MG

ALMA S10

CRANKSET


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S30

CODE: A221

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMS

FORK

FOX 32 FLOAT CTD 100 FOX 32 FLOAT FIT CTD REMOTE 100

ALMA S30

CRANKSET

SHIMANO SLX (26x38) SHIMANO SLX 3x10 SHIMANO XT 2x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

FSA V-DRIVE OS FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-TURBINE RAISED KIT

STEM

FSA V-DRIVE OS

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1X SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO SLX CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

SHIMANO WH-MT66 SHIMANO XT MAVIC CROSSMAX SLR

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON TL LIGHT 26x2 HUTCH COBRA 26x2.25 RR TL HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 980 SHIMANO PDM 520

SEAT POST

FSA V-DRIVE

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW FIZIK GOBI MG

SIZES

COLORS

S,M,L,XL CARBON-YELLOW-SILVER EH

WHITE-BLUE-CARBON EI

WHITE-RED-CARBON EJ


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S50

CODE: A220

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA OMS

FORK

FOX 32 FLOAT CTD 100

CRANKSET

SHIMANO M552 24X32X42 SHIMANO SLX 2X10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

FSA V-DRIVE OS FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-TURBINE KIT

STEM

FSA V-DRIVE OS

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

FORMULA RX DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SLX

CHAIN

SHIMANO HG54

SHIMANO SLX

SHIMANO WH-MT66 + TL WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

NO SHIMANO PDM 980 SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES S,M,L,XL

CARBON-YELLOW-SILVER EH

WHITE-BLUE-CARBON EI

WHITE-RED-CARBON EJ

SEAT POST

FSA V-DRIVE

SADDLE

SELLE ITALIA X1 SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA NEKKAR

ALMA S50

FOX 32 FLOAT FIT CTD REMOTE 100


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10

CODE: A219

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA HYDRO

FORK

FOX 32 FLOAT FIT CTD REMOTE 10 ROCK SHOX SID XX WC REMOTE 100

ALMA H10

CRANKSET

SHIMANO XT 24x38 SHIMANO XT 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

FSA V-DRIVE OS FLAT FSA SLK KIT RACE-FACE-TURBINE KIT

STEM

FSA V-DRIVE OS

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO SLX DISC FORMULA R1 SHIMANO XTR TRAIL

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO SLX CHAIN

SHIMANO HG74

WHEELS

SHIMANO WH-MT66 SHIMANO XT TL

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON TL LIGHT 26x2 HUTCH COBRA 26x2.25 RR TL HUTCH COUGAR 26x2.20 TL

PEDALS

NO SHIMANO PDM 520

SEAT POST

FSA V-DRIVE

SADDLE

SELLE ITALIA NEKKAR SELLE ITALIA SL XC FLOW

SIZES

COLORS

S,M,L,XL BLACK-YELLOW H6

WHITE-BLUE H7

BLACK-RED H8


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H20

CODE: A218

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA HYDRO

FORK

FOX 32 FLOAT CTD 100

CRANKSET

SHIMANO SLX (26x38) SHIMANO SLX 3x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX FORMULA R1X

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO SLX

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES S,M,L,XL

BLACK-YELLOW H6

WHITE-BLUE H7

BLACK-RED H8

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA X1 SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA NEKKAR

ALMA H20

FOX 32 FLOAT FIT CTD REMOTE 100


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30

CODE: A217

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA HYDRO

FORK

ROCK SHOX XC32TK AIR REMOTE10

ALMA H30

FOX 32 FLOAT CTD 100 CRANKSET

SHIMANO SLX (24x32x42) SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO SLX

BRAKES

SHIMANO DEORE DISC FORMULA RX SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SLX

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA X1 SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA NEKKAR

SIZES

COLORS

S,M,L,XL BLACK-YELLOW H6

WHITE-BLUE H7

BLACK-RED H8


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H50

CODE: A216

FRAME

ORBEA ALMA ALU

FORK

ROCK SHOX XC32TK AIR REMOTE10

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA X1

COLORS

SIZES S,M,L,XL

BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE B8

ALMA H50

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H60

CODE: A215

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK

ORBEA ALMA ALU ROCK SHOX XC30 TK REMOTE 100

ALMA H60

ROCK SHOX XC 32 TK AIR REMOTE 100 CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

SHIMANO DEORE DISC FORMULA RX SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SLX

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA X1

SIZES

COLORS

S,M,L,XL BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE B8


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H70

CODE: A214

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA ALU

FORK

SUNTOUR XCR LO REMOTE 100

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC FORMULA RX SHIMANO DEORE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES S,M,L,XL

BLACK-RED-WHITE G1

BLACK-SILVER-RED G2

WHITE-BLUE G8

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB SELLE ITALIA SL XC FLOW SELLE ITALIA X1

ALMA H70

ROCK SHOX XC 30 TK REMOTE 100


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30 DAMA

CODE: A204

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA ALMA HYDRO

FORK

ROCK SHOX XC32TK AIR REMOTE10 FOX 32 FLOAT CTD 100

ALMA H30 DAMA

CRANKSET

SHIMANO M552 24x32x42 SHIMANO SLX 2x10

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

FORMULA RX DISC SHIMANO SLX

REAR DERAILLEUR SHIMANO XT SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO DEORE CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

MAVIC X119 DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA X2 FLOW LADY SELLE ITALIA SL XC FLOW

SIZES

COLORS

XS,S,M PINK-BLACK R6

WHITE-BLUE E8


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H60 DAMA

CODE: A203

FRAME

ORBEA ALMA ALU

FORK

ROCK SHOX XC30 TK REMOTE 100 ROCK SHOX XC32TK AIR REMOTE 100

CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22X32X44

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED FSA V-DRIVE KIT RACE-FACE-RIDE KIT

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

SHIMANO DEORE DISC FORMULA RX

REAR DERAILLEUR SHIMANO SLX SHADOW FRONT DERAILLEUR SHIMANO ACERA CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC MAVIC CROSSRIDE SHIMANO WH-MT66 + TL

REAR COGS

SRAM PG950 11-32 9S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2 HUTCH COBRA AIRLIGHT 26x2.25 HUTCH COUGAR AIRLIGHT 26x2.20

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA X2 FLOW LADY SELLE ITALIA SL XC FLOW

COLORS

SIZES XS,S,M

WHITE-BLUE E8

PISTACHIO-BLACK R9

ALMA H60 DAMA

TECHNICAL FEATURES


SPORT SPORT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SATELLITE

CODE: A213

COLORS

SIZES 16,18,20,22

BLACK-RED M1

BLACK-BLUE M2

FRAME

ORBEA SPORT HYDRO

FORK

ROCK SHOX XC30 TK REMOTE 100

CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22x32x44

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-II

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SLX SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC

REAR COGS

SRAM PG950 11-32 9S

TYRES

HUTCH PYTHON AIRLIGHT 26x2

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK

SPORT SATELLITE

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SHERPA

CODE: A212

SPORT SHERPA

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA SPORT HYDRO

FORK

SUNTOUR XCR LO REMOTE 100

CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22x32x44

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC

REAR COGS

SRAM PG950 11-32 9S

TYRES

KENDA MTB 26x1.95

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ITALIA Q-BIK MTB

SIZES

COLORS

16,18,20,22 BLACK-RED M1

BLACK-BLUE M2


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SATE

CODE: A210

COLORS

SIZES 14,16,18,20,22

TEAM G3

BLACK-BLUE G4

BLACK-YELLOW G6

FRAME

ORBEA MTB ALU

FORK

SUNTOUR XCR LO 100

CRANKSET

SHIMANO FC-M171 24x34x42

HEADSET

AHEAD 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO M 310

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TX50

CHAIN

KMC Z8

WHEELS

ORBEA DISC

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-32 8S

TYRES

KENDA MTB 26x1.95

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ROYAL MATCH ST

SPORT SATE

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

DAKAR DISC

CODE: A209

SPORT DAKAR DISC

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA MTB ALU

FORK

SUNTOUR XCM XLO 100

CRANKSET

SHIMANO FC-M171 24x34x42

HEADSET

AHEAD 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO STEF 51

BRAKES

TEKTRO MECHANIC DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TX50

CHAIN

KMC Z8

WHEELS

ORBEA VDISC

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-32 8S

TYRES

KENDA MTB 26x1.95

PEDALS

VP 570

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ROYAL MATCH ST

SIZES

COLORS

14,16,18,20,22 TEAM G3

BLACK-BLUE G4

BLACK-YELLOW G6


BIKES / ORBEA RANGE 2013

TUAREG

CODE: A208

COLORS

SIZES 14,16,18,20,22

TEAM G3

BLACK-BLUE G4

BLACK-YELLOW G6

FRAME

ORBEA MTB ALU

FORK

ZOOM CH 386

CRANKSET

SHIMANO FC-M131 24x34x42

HEADSET

AHEAD 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA STEEL RAISED

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO STEF 51

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO TX35

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TX50

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ORBEA HYPNO

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

TYRES

KENDA MTB 26x1.95

PEDALS

VP 570

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ROYAL MATCH ST

SPORT TUAREG

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

LOKIZ

CODE: A202

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA SPORT HYDRO

FORK

SUNTOUR XCR LO REMOTE 100

SPORT LOKIZ

ROCK SHOX XC 30 TK REMOTE 100 CRANKSET

SHIMANO FC-M371 22x32x44

DIRECCION

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO SLX SHADOW

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC MAVIC CROSSRIDE

REAR COGS

SRAM PG950 11-32 9S

TYRES

KENDA MTB 26x1.95 SEMISLICK

PEDALS

ORBEA STEEL CAGE SHIMANO PDM 520

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE ITALIA X2 FLOW LADY

SIZES

COLORS

13.5,15,16,18 BLACK-RED M1

BLACK-PURPLE M3


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SUA

CODE: A201

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA SPORT HYDRO

FORK

SUNTOUR XCM XLO 100

SHIMANO FC-M171 24x34x42

DIRECCION

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO M 310

BRAKES

SHIMANO BR-M395 DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TX50

CHAIN

KMC Z8

WHEELS

ORBEA DISC MAVIC CROSSRIDE

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-32 8S

TYRES

KENDA MTB 26x1.95 SEMISLICK

PEDALS

VP 570 SHIMANO PDM 520

COLORS

SIZES 13.5,15,16,18

BLACK-RED M1

BLACK-PURPLE M3

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ITALIA X2 FLOW LADY

SPORT SUA

SUNTOUR XCR LO REMOTE 100 CRANKSET


BIKES / ORBEA RANGE 2013

PARADISE

CODE: A025

SPORT PARADISE

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA MTB ALU DAMA

FORK

ZOOM CH 386

CRANKSET

SHIMANO FC-M131 24x34x42

DIRECCION

AHEAD 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA RAISED

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO STEF 51

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO TX35

FRONT DERAILLEUR

SHIMANO TX50

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ORBEA HYPNO

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

TYRES

ORBEA MTB 26x2

PEDALS

VP 570

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ROYAL MATCH ST

SIZES

COLORS

14,17 BLUE GP

WHITE GQ


TREKKING

TREKKING

DROGA NIE JEST CZĘŚCIĄ WYCIECZKI. TO WYCIECZKA JEST CZĘSCIĄ DROGI.


TREKKING

TREKKING

TREKKING


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10 / DAMA H10

CODE: A459/ A460

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK

CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

COLORS

ORBEA T-RAVEL SUNTOUR NCX D LO CARBON RIGID ALU RIGID SHIMANO XT 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ORBEA RAISED ALU HORNBAR CONFORT ORBEA ADJUSTABLE SHIMANO XT FORMULA RX DISC V-BRAKE SHIMANO XT SHADOW SHIMANO XT SHIMANO HG54 ORBEA DISC 28" SHIMANO HG62 11-36 10S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VTT RANDONEUR 700x32 VP X93 ORBEA OC-I SP-371 SUSPENSION SELLE ROYAL RESPIRO SR LOOKING MODERATE 60 TUBUS FLY ORBEA ALU MICRO FF AUTO BASTA RIFF PLETSCHER ALU

SIZES SPORT H10: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA H10: 17,19,20.5,22

SPORT H10

SPORT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SPORT

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK

SPORT H20

CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

ORBEA T-RAVEL SUNTOUR NCX D LO CARBON RIGID ALU RIGID SHIMANO FCT551 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ORBEA RAISED ALU HORNBAR CONFORT ORBEA ADJUSTABLE SHIMANO DEORE FORMULA RX DISC V-BRAKE SHIMANO DEORE SHIMANO XT SHIMANO HG54 ORBEA DISC 28" SHIMANO HG62 11-36 10S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VTT RANDONEUR 700x32 VP X93 ORBEA OC-I SP-371 SUSPENSION SELLE ROYAL RESPIRO SR LOOKING MODERATE 60 TUBUS FLY ORBEA ALU MICRO FF AUTO BASTA RIFF PLETSCHER ALU

COLORS

SIZES SPORT H20: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA H20: 17,19,20.5,22

H20 / DAMA H20

CODE: A457/A458


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30 / DAMA H30

CODE: A455/A456

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK

CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

COLORS

ORBEA T-RAVEL SUNTOUR NCX D LO ALU RIGID CARBON RIGID SHIMANO ACERA 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ORBEA RAISED ALU HORNBAR CONFORT ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO ACERA FORMULA RX DISC V-BRAKE SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA SHIMANO HG53 ORBEA DISC 28" SRAM PG-950 11-34 9S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VTT RANDONEUR 700x32 VP X93 ORBEA OC-I SP-371 SUSPENSION SELLE ROYAL RESPIRO SR LOOKING MODERATE 60 TUBUS FLY ORBEA ALU MICRO FF AUTO BASTA RIFF PLETSCHER ALU

SIZES SPORT H30: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA H30: 17,19,20.5,22

SPORT H30

SPORT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SPORT

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK

SPORT H40

CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKE SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

ORBEA T-RAVEL SUNTOUR NCX D LO ALU RIGID CARBON RIGID SHIMANO ACERA 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ORBEA RAISED ALU HORNBAR CONFORT ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO ACERA SHIMANO DEORE SHIMANO M422 SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA SHIMANO HG53 ORBEA HYPNO DW 28 SRAM PG-950 11-34 9S CITY REFLEX 700x35 VTT RANDONEUR TRAIL 700x38 ALU ANODIZED ORBEA OC-I SP-371 SUSPENSION SELLE ROYAL OFF ROAD SR LOOKING MODERATE 60 TUBUS FLY ORBEA ALU MICRO FF AUTO BASTA RIFF PLETSCHER ALU

COLORS

SIZES SPORT H40: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA H40: 17,19,20.5,22

H40 / DAMA H40

CODE: A453/A454


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A10 / DAMA A10

CODE: A451/A452

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKE SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

COLORS

ORBEA RECREO 120 28" SUNTOUR NEX 4110 ALU RIGID SHIMANO ACERA 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 RAISED ALU ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO ACERA ORBEA TREKKING ALU SHIMANO M422 SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA SHIMANO HG53 ORBEA HYPNO DW 28 SRAM PG-950 11-34 9S CITY REFLEX 700x35 ALU ANODIZED ORBEA OC-I SELLE ROYAL OFF ROAD ORBEA ALUMINIUM ORBEA ALU BASTA SPRINT INOX BASTA RIFF ORBEA CITY

SIZES SPORT A10: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA A10: 17,19,20.5,22

SPORT A10

SPORT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SPORT

TECHNICAL FEATURES

SPORT A20

FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

ORBEA RECREO 120 28" SUNTOUR NEX 4110 ALU RIGID SHIMANO FCM 131 28x38x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 RAISED ALU ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO M310 ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA ORBEA Z8 ORBEA HYPNO DW 28 SHIMANO HG31 11-34 8S CITY REFLEX 700x35 ORBEA STEEL CAGE ORBEA OC-I SELLE ROYAL OFF ROAD ORBEA ALUMINIUM ORBEA ALU BASTA SPRINT INOX BASTA RIFF ORBEA CITY

COLORS

SIZES SPORT A20: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA A20: 17,19,20.5,22

A20 / DAMA A20

CODE: A449/A450


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A30

CODE: A447/A448

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

COLORS

ORBEA RECREO 120 DAMA 28" ORBEA CROSS HI-TEN 28" NEXAVE 4110 V2 SHIMANO FCM 131 28x38x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 RAISED ALU ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO STEF65 ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO ACERA SHIMANO TX51 KMC Z50 ORBEA HYPNO DW 28 SHIMANO TZ31 14-34 7S CITY REFLEX 700x35 ORBEA STEEL CAGE ORBEA OC-I SELLE ROYAL OFF ROAD ORBEA ALUMINIUM ORBEA ALU BASTA SPRINT INOX BASTA RIFF ORBEA CITY

SIZES SPORT A30: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA A30: 17,19,20.5,22

SPORT A30

SPORT


BIKES / ORBEA RANGE 2013

SPORT

TECHNICAL FEATURES

SPORT A40

FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD FRONT LIGHT REAR LIGHT QUICK STAND

ORBEA RECREO 120 28" ORBEA CROSS HI-TEN 28" NEXAVE 4110 V2 ORBEA STEEL W/PR 28x38x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 RAISED ALU ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO STEF65 ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO TX35 SHIMANO TX51 KMC Z50 ORBEA HYPNO DW 28 SHIMANO TZ31 14-34 7S CITY REFLEX 700x35 VP-818 CITY ORBEA OC-I SELLE ROYAL OFF ROAD ORBEA ALUMINIUM ORBEA ALU BASTA SPRINT INOX BASTA RIFF ORBEA CITY

COLORS

SIZES SPORT A40: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA A40: 17,19,20.5,22

A40 / DAMA A40

CODE: A445/A446


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H ELECTRIC

CODE: A466/A467

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER FRONT CARRIER MUDGUARD QUICK STAND

COLORS

ORBEA T-RAVEL DAMA SUNTOUR NCX D LO SHIMANO ACERA 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ORBEA FLAT ALU ORBEA ADJUSTABLE SHIMANO ACERA TEKTRO E-SUB SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA SHIMANO HG53 AXA DEFENDER ORBEA DISC 28" DNP 11-34 9S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VP X93 ORBEA OC-I SELLE ROYAL RESPIRO CURANA ELECTRIC ORBEA ALU BASTA SPRINT INOX PLETSCHER ALU

SIZES SPORT H ELECTRIC: 17,19,20.5,22,23.5

BLACK JR

ANTHRACITE JT

WHITE JU

RED JV

SPORT DAMA H ELEC: 17,19,20.5,22

SPORT H ELECTRIC

SPORT


SPORT H10

CODE: A459

PACK EQUIPPED

SPORT H20

SPORT H30

CODE: A457

PACK EQUIPPED

PACK EQUIPPED

SPORT H40

CODE: A455

CODE: A453

PACK EQUIPPED

REAR CARRIER

TUBUS FLY

REAR CARRIER

TUBUS FLY

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

PACK TRAVEL

PACK TRAVEL

PACK TRAVEL

PACK TRAVEL

REAR CARRIER

TUBUS LOGO

REAR CARRIER

TUBUS LOGO

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1" 1/8

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1" 1/8

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

STEM

ORBEA ADJUSTABLE

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

REAR CARRIER

TUBUS LOGO

REAR CARRIER

TUBUS LOGO

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

FRONT LIGHT

MICRO FF AUTO

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

SPORT A10

CODE: A451

PACK EQUIPPED

SPORT A20

CODE: A449

PACK EQUIPPED

SPORT A30

CODE: A447

PACK EQUIPPED

SPORT A40

CODE: A445

PACK EQUIPPED

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

MUDGUARD

ORBEA ALU

QUICK STAND

ORBEA CITY

QUICK STAND

ORBEA CITY

QUICK STAND

ORBEA CITY

QUICK STAND

ORBEA CITY

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF

REAR LIGHT

BASTA RIFF


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10

CODE: A430/A431

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD QUICK STAND

COLORS

ORBEA NEO 100 DAMA 28" SUNTOUR NCX D LO HI-TEN RIGID SHIMANO FCT551 26x36x48 PIONEER 242 (42) SINGLE SEMIINTEGRATED 1 1/8 ALU RAISED ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU SHIMANO DEORE FORMULA RX DISC SHIMANO SLX SHADOW SHIMANO DEORE SHIMANO HG54 ORBEA DISC 28" SHIMANO HG62 11-36 10S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VP-608 TREKKING SP-371 W/SUSPENSION SELLE ROYAL MODERATE 60GEL SELLE ROYAL FREEWAY ORBEA CARRIER ORBEA MUDGUARD PLETSCHER ALU

SIZES RAVEL H10: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KV

RAVEL DAMA H10: 16,18

RAVEL H10

RAVEL


BIKES / ORBEA RANGE 2013

RAVEL

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET

RAVEL H20

HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD QUICK STAND

ORBEA NEO 100 28" SUNTOUR NCX D LO HI-TEN RIGID SHIMANO FCT551 26x36x48 PIONEER 242 (42) SINGLE SEMIINTEGRATED 1 1/8 ALU RAISED ADJUSTABLE 367 ALU ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU SHIMANO DEORE SHIMANO M422 FORMULA RX SHIMANO DEORE SHIMANO DEORE SHIMANO HG54 ORBEA DW19 28" SHIMANO HG62 11-36 10S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VP-608 TREKKING SP-371 W/SUSPENSION SELLE ROYAL MODERATE 60 GEL SELLE ROYAL FREEWAY ORBEA CARRIER ORBEA MUDGUARD PLETSCHER ALU

COLORS

SIZES RAVEL H10: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KV

RAVEL DAMA H10: 16,18

H20 / DAMA H20

CODE: A428/A429


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30 / DAMA H30

CODE: A426/A427

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD QUICK STAND

COLORS

ORBEA NEO 100 28" SUNTOUR NEX 4110 HI-TEN RIGID SHIMANO ACERA 26x36x48 PIONEER 242 (42) SINGLE SEMIINTEGRATED 1 1/8 ALU RAISED ADJUSTABLE 367 ALU ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU SHIMANO ACERA ORBEA V-BRAKE ALU FORMULA RX SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA SHIMANO HG53 ORBEA DW19 28" SRAM PG-950 11-34 9S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VP-608 TREKKING SP-371 W/SUSPENSION SELLE ROYAL MODERATE 60GEL SELLE ROYAL FREEWAY ORBEA CARRIER ORBEA MUDGUARD PLETSCHER ALU

SIZES RAVEL H30: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KV

RAVEL DAMA H30: 16,18

RAVEL H30

RAVEL


BIKES / ORBEA RANGE 2013

RAVEL

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET

RAVEL H40

HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER MUDGUARD QUICK STAND

ORBEA NEO 100 28" SUNTOUR NEX 4110 HI-TEN RIGID SHIMANO ACERA 26x36x48 PIONEER 242 (42) SINGLE SEMIINTEGRATED 1 1/8 ALU RAISED ADJUSTABLE ALU ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU SHIMANO ACERA ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO ACERA SHIMANO TX051 SHIMANO HG53 ORBEA HYPNO DW 28 SRAM PG-950 11-34 9S CITY REFLEX 700x35 VP-818 CITY SP-371 W/SUSPENSION SELLE ITALIA RIO CITY SELLE ROYAL FREEWAY ORBEA CARRIER ORBEA MUDGUARD PLETSCHER ALU

COLORS

SIZES RAVEL H40: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KV

RAVEL DAMA H40: 16,18

H40 / DAMA H40

CODE: A424/ A425


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H50 / H50

CODE: A421/A422

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE

COLORS

ORBEA RECREO 100 DAMA 28" SUNTOUR NEX 4110 SHIMANO FCM 131 28x38x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ALU RAISED ADJUSTABLE ALU SHIMANO ACERA ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO ACERA SHIMANO TX51 ORBEA Z8 ORBEA HYPNO DW 28 SHIMANO HG31 11-34 8S CITY REFLEX 700x35 VP-818 CITY SP-371 W/SUSPENSION SELLE ITALIA RIO CITY

SIZES RAVEL H50: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KU

RAVEL DAMA H50: 16,18

RAVEL H50

RAVEL


BIKES / ORBEA RANGE 2013

RAVEL

RAVEL 26 A10

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM BRAKE SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE

ORBEA RECREO 100 26" ZOOM CH 386 SHIMANO FCM 131 24x34x42 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ALU RAISED ADJUSTABLE ALU SHIMANO M310 ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO ACERA SHIMANO TX50 KMC Z8 ORBEA HYPNO SHIMANO HG31 11-34 8S ORBEA MTB 26x2 VP-818 CITY SP-371 W/SUSPENSION SELLE ITALIA RIO CITY

COLORS

SIZES RAVEL 26 A10: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KU

RAVEL 26 DAMA A10: 16,18

26 A10 / 26 DAMA A10

CODE: A416/A417


BIKES / ORBEA RANGE 2013 CODE: A463/A464

TECHNICAL FEATURES FRAME FORK CRANKSET HEADSET HANDLEBAR STEM SHIFTERS BRAKES REAR DERAILLEUR FRONT DERAILLEUR CHAIN WHEELS REAR COGS TYRES PEDALS SEAT POST SADDLE REAR CARRIER FRONT CARRIER MUDGUARD QUICK STAND

COLORS

ORBEA NEO 100 28" SUNTOUR NEX 4110 SHIMANO ACERA 26x36x48 SEMIINTEGRATED 1 1/8 ORBEA FLAT ALU ADJUSTABLE 367 ALU SHIMANO ACERA ORBEA V-BRAKE ALU SHIMANO ACERA SHIMANO ACERA SHIMANO HG53 AXA DEFENDER ORBEA DW19 28" DNP 11-34 9S VITTORIA RAND TRAIL 700x38 VP-608 TREKKING SP-371 W/SUSPENSION SELLE ROYAL MODERATE 60 GEL SELLE ROYAL FREEWAY CURANA ELECTRIC ORBEA ALU BASTA SPRINT INOX PLETSCHER ALU

SIZES RAVEL ELECTRIC: 16,18,20,22

WHITE KP

BLACK KQ

ANTHRACITE KR

RED KV

RAVEL DAMA ELECTRIC: 16,18

RAVEL ELECTRIC

RAVEL ELECTRIC / DAMA ELECTRIC


H10 / DAMA H10

CODE: A430/A431

PACK EQUIPPED

H20 / DAMA H20

CODE: A428/A429

PACK EQUIPPED

TYRES

CITY REFLEX 700x35

TYRES

CITY REFLEX 700x35

REAR CARRIER

ORBEA CARRIER

REAR CARRIER

ORBEA CARRIER

MUDGUARD

ORBEA MUDGUARD

MUDGUARD

ORBEA MUDGUARD

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

H30 / DAMA H30

CODE: A426/A427

PACK EQUIPPED

H40 / DAMA H40

CODE: A424/ A425

PACK EQUIPPED

TYRES

CITY REFLEX 700x35

REAR CARRIER

ORBEA CARRIER

REAR CARRIER

ORBEA CARRIER

MUDGUARD

ORBEA MUDGUARD

MUDGUARD

ORBEA MUDGUARD

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

QUICK STAND

PLETSCHER ALU


Rowery miejskie

Rowery miejskie

NIGDY NIE JESTEM SAM GDY JEŻDZĘ. ORBEA JEŹDZI ZE MNĄ.


URBAN

URBAN URBAN


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S10

CODE: A442

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA DIEM

FORK

ORBEA FITNESS CARBON DISC

CRANKSET

SHIMANO ALFINE

HEADSET

INTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-III RAISED

STEM

ORBEA OC-III

SHIFTERS

SHIMANO ALFINE

BRAKES

SHIMANO ALFINE

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC 28"

REAR COGS

SHIMANO ALFINE

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

SHIMANO PD-A530

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

SOLID F7

ORBEA OC-III

SADDLE

SELLE ROYAL RESPIRO

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28”

DIEM S10

VP-59 ALU SEAT POST


BIKES / ORBEA RANGE 2013

S20

CODE: A441

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA DIEM

FORK

ORBEA FITNESS CARBON DISC

CRANKSET

SHIMANO ALFINE SHIMANO XT 26x36x48

HEADSET

INTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-II RAISED ORBEA OC-III RAISED

STEM

ORBEA OC-II ORBEA OC-III

SHIFTERS

SHIMANO XT

BRAKES

FORMULA RX DISC

DIEM S20

SHIMANO ALFINE DISC REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DISC 28"

REAR COGS

SHIMANO HG81 11-36 10S

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

VP-59 TREKKING SHIMANO PD-A530

SEAT POST

ORBEA OC-II ORBEA OC-III

SADDLE

SELLE ROYAL RESPIRO

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28”

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 SOLID F7


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H10

CODE: A439

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA FITNESS CARBON DISC ALU RIGID

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO XT 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I ADJUSTABLE TDS299 ALU

SHIFTERS

SHIMANO XT

BRAKES

FORMULA RX DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO XT SHADOW SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DISC 28"

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

VP-59 TREKKING

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

BLACK-BLACK F1

BLUE-RED F3

WHITE-BLACK F4

ANTHRACITE-WHITE F5

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

CARPE H10

SHIMANO ALFINE 11S CHAIN


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H20

CODE: A438

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA TREKKING ALU CARBON RIGID

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO XT 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

CARPE H20

ADJUSTABLE TDS299 ALU SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

FORMULA RX DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DISC 28"

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

VP-59 TREKKING

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

SIZES

COLORS

43,48,51,54,57,60 BLACK-BLACK F1

BLUE-RED F3

WHITE-BLACK F4

ANTHRACITE-WHITE F5


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H30

CODE: A436

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA TREKKING ALU CARBON RIGID

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO ACERA 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

FORMULA RX DISC

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC 28"

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

VP-59 TREKKING

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

COLORS

SIZES 43,48,51,54,57,60

BLACK-BLACK F1

BLUE-RED F3

WHITE-BLACK F4

ANTHRACITE-WHITE F5

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

CARPE H30

ADJUSTABLE TDS299 ALU


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H40

CODE: A434

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA TREKKING ALU CARBON RIGID

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO ACERA 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I

CARPE H40

ADJUSTABLE TDS299 ALU SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

SHIMANO M422

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

TREKKING ALU

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 BLACK-BLACK F1

BLUE-RED F3

WHITE-BLACK F4

ANTHRACITE-WHITE F5


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H50

CODE: A433

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA TREKKING ALU

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO FCM131 28x38x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I SHIMANO ACERA

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

SHIMANO M422

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

ORBEA Z8

WHEELS

ORBEA HYPNO DW 28

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-34 8S

TYRES

CITY REFLEX 700x35

PEDALS

TREKKING ALU

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

COLORS

SIZES 48,51,54,57,60

BLACK-BLACK F1

BLUE-RED F3

WHITE-BLACK F4

ANTHRACITE-WHITE F5

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

CARPE H50

ADJUSTABLE TDS299 ALU SHIFTERS


BIKES / ORBEA RANGE 2013

H60

CODE: A432

CARPE H60

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA TREKKING ALU

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA RAISED

STEM

ORBEA ALU

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

CHAIN

ORBEA WIDE

WHEELS

ORBEA HYPNO DW 28

REAR COGS

18TH

TYRES

CITY REFLEX 700x35

PEDALS

TREKKING ALU

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

SIZES

COLORS

48,51,54,57,60 BLACK-BLACK F1

BLUE-RED F3

WHITE-BLACK F4

ANTHRACITE-WHITE F5


BIKES / ORBEA RANGE 2013

ELECTRIC

CODE: A465

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA CARPE

FORK

ORBEA TREKKING ALU

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I RAISED

STEM

ORBEA OC-I SHIMANO ACERA

BRAKES

TEKTRO E-SUB

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DISC 28"

REAR COGS

DNP 11-34 9S

TYRES

VITTORIA RANDONEUR 700x32

PEDALS

VP-59 TREKKING

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

VELO VL-1221 SELLE ROYAL RESPIRO

COLORS

SIZES 43,48,51,54,57,60

BLACK-BLACK F1

WHITE-BLACK F4

REAR CARRIER

CURANA ELECTRIC

FRONT CARRIER

ORBEA ALU

MUDGUARD

BASTA SPRINT INOX

QUICK STAND

PLETSCHER ALU

CARPE ELECTRIC

ADJUSTABLE TDS299 ALU SHIFTERS


S10

S20

CODE: A442

PACK EQUIPPED

H10

CODE: A441

PACK EQUIPPED

H20

CODE: A439

PACK EQUIPPED

CODE: A438

PACK EQUIPPED

REAR CARRIER

TUBUS FLY

REAR CARRIER

TUBUS FLY

REAR CARRIER

TUBUS FLY

REAR CARRIER

TUBUS FLY

MUDGUARD

ALUMINIUM 28”

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

MUDGUARD

ALUMINIUM 28"

MUDGUARD

ALUMINIUM 28”

H60

CODE: A432

H30 PACK EQUIPPED REAR CARRIER MUDGUARD

H40

CODE: A436

PACK EQUIPPED TUBUS FLY ALUMINIUM 28"

REAR CARRIER MUDGUARD

H50

CODE: A434

CODE: A433

PACK EQUIPPED

PACK EQUIPPED TUBUS FLY ALUMINIUM 28"

REAR CARRIER MUDGUARD

TUBUS FLY

REAR CARRIER

TUBUS FLY

ALUMINIUM 28"

MUDGUARD

ALUMINIUM 28”


BIKES / ORBEA RANGE 2013 DUDE

A10

CODE: A444

TECHNICAL FEATURES ORBEA DUDE

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

ADVANCED 46TH

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

RAISED ALU

STEM

ORBEA BLACK

BRAKE SHIFTERS

TEKTRO XL-751

BRAKES

ORBEA PRO

CHAIN

KMC SILVER

WHEELS

AIRLINE DW13

REAR COGS

MICHE PRIMATO

TYRES

VITTORIA RUBINO 700x23

PEDALS

VP-365

SEAT POST

ORBEA OC-II

SADDLE

SELLE CONCOR VINTAGE

DUDE A10

FRAME

COLORS

SIZES 49,52,55,58

BLACK K1

WHITE K2


BIKES / ORBEA RANGE 2013 DUDE

A20

CODE: A443

TECHNICAL FEATURES ORBEA DUDE

FORK

ORBEA CARBON

CRANKSET

PROWHEEL SOLID 46T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1" 1/8

HANDLEBAR

RAISED ALU

STEM

ORBEA BLACK

BRAKE SHIFTERS

TEKTRO XL-751

BRAKES

ORBEA PRO

CHAIN

KMC SILVER

WHEELS

AIRLINE DW13

REAR COGS

FORMULA 18T

TYRES

VITTORIA ZAFIRO 700x23

PEDALS

VP-365

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE CONCOR VINTAGE

DUDE A20

FRAME

SIZES

COLORS

49,52,55,58 WHITE-BLUE K6

WHITE-RED K7


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI H10

CODE: A409

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA UNI BASIC VERTICAL

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO FCT551 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

URBAN TOUR 700x37

COLORS

SIZES 16,18,20

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28"

MUDGUARD

ORBEA ALUMINIUM

FRONT LIGHT

BASTA NANO LED USB

DYNAMO

SHIMANO DH3N20

CHAINGUARD

CURANA ALU

CHAINS

AXA DEFENDER

QUICK STAND

ORBEA BLACK

BOULEVARD UNI H10

HUTCHINSON SERENITY 700x35


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI H20

CODE: A408

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA UNI BASIC VERTICAL

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO ACERA 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

URBAN TOUR 700x37

BOULEVARD UNI H20

HUTCHINSON SERENITY 700x35 PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28"

MUDGUARD

ORBEA ALUMINIUM

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX AXA NANO PLUS USB

DYNAMO

SHIMANO DH3N20

CHAINGUARD

CURANA ALU

CHAINS

AXA DEFENDER

QUICK STAND

ORBEA BLACK

SIZES

COLORS

16,18,20 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI H30

CODE: A407

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA UNI BASIC VERTICAL

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO ACERA 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE 367 ALU ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

ORBEA Z8 ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-34 8S

TYRES

URBAN TOUR 700x37 HUTCHINSON SERENITY 700x35

PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-371 W/SUSPENSION SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28"

MUDGUARD

ORBEA ALUMINIUM

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX AXA NANO PLUS USB

COLORS

SIZES 16,18,20

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

DYNAMO

SHIMANO DH3N20

CHAINGUARD

CURANA ALU

CHAINS

AXA DEFENDER

QUICK STAND

ORBEA BLACK

BOULEVARD UNI H30

AXA DEFENDER WHEELS


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI H40

CODE: A406

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA UNI BASIC VERTICAL

FORK

ORBEA CROSS HI-TEN 28"

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO FCM131 28x38x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE 367 ALU ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

ORBEA Z8

BOULEVARD UNI H40

AXA DEFENDER WHEELS

ORBEA HYPNO DW 28

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-34 8S

TYRES

URBAN TOUR 700x37 HUTCHINSON SERENITY 700x35

PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-371 W/SUSPENSION SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28”

MUDGUARD

ORBEA ALU

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

CHAINGUARD

CURANA ALU

QUICK STAND

ORBEA BLACK

SIZES

COLORS

16,18,20 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI H50

CODE: A405

COLORS

SIZES 16,18,20

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

FRAME

ORBEA UNI BASIC VERTICAL

FORK

ORBEA HI-TEN CROSS

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE 367 ALU

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA TREKKING ALU

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO TX35

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ORBEA HYPNO DW 28

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

TYRES

CITY 700x35

PEDALS

ORBEA RESINE

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

MUDGUARD

ORBEA BLACK

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

DYNAMO

BASTA SPARK

CHAINGUARD

CURANA ALU

QUICK STAND

ORBEA BLACK

BOULEVARD UNI H50

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A10

CODE: A414

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RECREO 100 28"

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO FCT551 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

TYRES

URBAN TOUR 700x37

BOULEVARD A10

HUTCHINSON SERENITY 700x35 PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28"

MUDGUARD

ORBEA ALUMINIUM

FRONT LIGHT

BASTA NANO LED USB

DYNAMO

SHIMANO DH3N20

CHAINGUARD

CURANA ALU

CHAINS

AXA DEFENDER

QUICK STAND

ORBEA CITY

SIZES

COLORS

16,18,20,22 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A20

CODE: A413

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RECREO 100 28"

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO ACERA 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SRAM PG-950 11-34 9S

TYRES

URBAN TOUR 700x37

PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28”

MUDGUARD

ORBEA ALUMINIUM

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX AXA NANO PLUS USB

COLORS

SIZES 16,18,20,22

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

DYNAMO

SHIMANO DH3N20

CHAINGUARD

CURANA ALU

CHAINS

AXA DEFENDER

QUICK STAND

ORBEA CITY

BOULEVARD A20

HUTCHINSON SERENITY 700x35


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A30

CODE: A412

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RECREO 100 28"

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO ACERA 26x36x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE 367 ALU

BOULEVARD A30

ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

ORBEA Z8

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-34 8S

TYRES

URBAN TOUR 700x37 HUTCHINSON SERENITY 700x35

PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-371 W/SUSPENSION SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28”

MUDGUARD

ORBEA ALUMINIUM

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX AXA NANO PLUS USB

DYNAMO

SHIMANO DH3N20

CHAINGUARD

CURANA ALU

CHAINS

AXA DEFENDER

QUICK STAND

ORBEA CITY

SIZES

COLORS

16,18,20,22 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A40

CODE: A411

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RECREO 100 28"

FORK

ORBEA HI-TEN CROSS

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242 SHIMANO FCM131 28x38x48

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE 367 ALU ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

WHEELS

ORBEA HYPNO DW 28

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-34 8S

TYRES

URBAN TOUR 700x37

PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-371 W/SUSPENSION SP-400 SUSPENSION

COLORS

SIZES 16,18,20,22

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA FLOAD 28”

MUDGUARD

ORBEA ALU

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

CHAINGUARD

CURANA ALU

QUICK STAND

ORBEA CITY

BOULEVARD A40

HUTCHINSON SERENITY 700x35


BIKES / ORBEA RANGE 2013

A50

CODE: A410

BOULEVARD A50

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA RECREO 100 28"

FORK

ORBEA HI-TEN CROSS

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE 367 ALU

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA TREKKING ALU

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO TX35

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ORBEA HYPNO DW 28

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

TYRES

CITY 700x35

PEDALS

ORBEA RESINE

SEAT POST

ORBEA OC-I

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

MUDGUARD

ORBEA BLACK

FRONT LIGHT

BASTA SPRINT INOX

DYNAMO

BASTA SPARK

CHAINGUARD

CURANA ALU

QUICK STAND

ORBEA CITY

SIZES

COLORS

16,18,20,22 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI A10

CODE: A403

COLORS

SIZES 17,19

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

FRAME

ORBEA CITY ALU DAMA 26"

FORK

ORBEA HI-TEN 26"

CRANKSET

STEEL 42 TH

HEADSET

ORBEA STEEL 1"

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE ALU

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA TREKKING ALU

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO TX35

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ORBEA HYPNO

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

TYRES

CITY 26x1.50

PEDALS

ORBEA RESINE

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

MUDGUARD

ORBEA BLACK

FRONT LIGHT

OPTIMO

DYNAMO

BASTA SPARK

CHAINGUARD

ORBEA CITY

QUICK STAND

ORBEA BLACK

BOULEVARD UNI A10

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI F20

CODE: A401

BOULEVARD UNI F20

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA STEEL EASY DAMA 26

FORK

ORBEA HI-TEN 26"

CRANKSET

STEEL 42 TH

HEADSET

ORBEA STEEL 1"

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ORBEA STEEL

BRAKE SHIFTERS

ORBEA TREKKING ALU

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

CHAIN

ORBEA WIDE

WHEELS

ORBEA HYPNO

REAR COGS

18TH

TYRES

CITY 26x1.50

PEDALS

ORBEA RESINE

SEAT POST

ORBEA STEEL

SADDLE

SELLE ITALIA RIO CITY

MUDGUARD

ORBEA BLACK

CHAINGUARD

ORBEA CITY

QUICK STAND

ORBEA CITY

SIZES

COLORS

17,19 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI F10

CODE: A402

COLORS

SIZES 17,19

WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO

FRAME

ORBEA STEEL EASY DAMA 26

FORK

ORBEA HI-TEN 26"

CRANKSET

STEEL 42 TH

HEADSET

ORBEA STEEL 1"

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ORBEA ADJUSTABLE ALU

SHIFTERS

SHIMANO RV RS35 6S

BRAKE SHIFTERS

ORBEA TREKKING ALU

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO TX35

CHAIN

ORBEA Z30

WHEELS

ORBEA HYPNO

REAR COGS

SHIMANO 6S 14-34

TYRES

CITY 26x1.50

PEDALS

ORBEA RESINE

SEAT POST

ORBEA STEEL

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

ORBEA CARRIER

MUDGUARD

ORBEA BLACK

FRONT LIGHT

OPTIMO

DYNAMO

BASTA SPARK

CHAINGUARD

ORBEA CITY

QUICK STAND

ORBEA BLACK

BOULEVARD UNI F10

TECHNICAL FEATURES


BIKES / ORBEA RANGE 2013

UNI ELEC

CODE: A462

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA UNI BASIC VERTICAL

FORK

SUNTOUR SWING SHOCK

CRANKSET

PROWHEEL PIONEER 242

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA CITY RAISED ALU

STEM

ADJUSTABLE BY HAND 476 ALU

SHIFTERS

SHIMANO ACERA

BRAKES

ORBEA V-BRAKE ALU

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ACERA

CHAIN

SHIMANO HG53

WHEELS

ORBEA DW19 28"

REAR COGS

DNP 11-34 9S

TYRES

URBAN TOUR 700x37

BOULEVARD UNI ELEC

HUTCHINSON SERENITY 700x35 PEDALS

VP-608 TREKKING

SEAT POST

SP-400 SUSPENSION

SADDLE

SELLE ROYAL FREEWAY

REAR CARRIER

CURANA ELECTRIC

FRONT CARRIER

ORBEA ALUMINIUM

MUDGUARD

BASTA SPRINT INOX

CHAINGUARD

CURANA ALU

QUICK STAND

ORBEA BLACK

SIZES

COLORS

16,18,20 WHITE KF

BLACK KG

BLUE KH

RED KO


BIKES / ORBEA RANGE 2013

Folding A10

CODE: A045

COLORS

SIZES ONE SIZE

BROWN U4

FRAME

ALLOY FOLDING 20"

FORK

ALLOY 20"

CRANKSET

ALLOY 170MM

HEADSET

25,4*34*30*9

HANDLEBAR

W540 STEEL

STEM

STEEL FOLDING

SHIFTERS

SHIMANO 6SPD

BRAKES

ALLOY V BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 6SPD

CHAIN

6 SPEED

REAR COGS

14-28T 6SPEED

TYRES

20"x1,75" BK A/V"

PEDALS

9/16" AXLE P.P RIGHT FOLDING

SEAT POST

500MM ALLOY

SADDLE

BK COVER WHITE SIDE

FOLDING A10

TECHNICAL FEATURES


Folding

BIKES / ORBEA RANGE 2013

A20

CODE: A046

FOLDING A20

TECHNICAL FEATURES FRAME

ALLOY FOLDING 20"

FORK

STEEL 20"

CRANKSET

STEEL 170MM

HEADSET

25,4*34*30*9

HANDLEBAR

W540 STEEL

STEM

STEEL FOLDING

SHIFTERS

SHIMANO 6SPD

BRAKES

ALLOY V BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 6SPD

CHAIN

6 SPEED

REAR COGS

14-28T 6SPEED

CUBIERTA

20"X1,75" BK A/V"

PEDALS

9/16" AXLE P.P RIGHT FOLDING

SEAT POST

500MM STEEL

SADDLE

BK COVER WHITE SIDE

SIZES

COLORS

ONE SIZE GRAY U5


BIKES / ORBEA RANGE 2013

Folding

F10

CODE: A047

COLORS

SIZES ONE SIZE

WHITE U6

FRAME

STEEL FOLDING 20"

FORK

STEEL 20"

CRANKSET

STEEL 170MM

HEADSET

25,4*34*30*9

HANDLEBAR

W540 STEEL

STEM

STEEL FOLDING

SHIFTERS

SHIMANO 6SPD

BRAKES

ALLOY V BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO 6SPD

CHAIN

6 SPEED

REAR COGS

14-28T 6SPEED

CUBIERTA

20"x1,75" BK A/V"

PEDALS

9/16" AXLE P.P RIGHT FOLDING

SEAT POST

500MM STEEL

SADDLE

BK COVER WHITE SIDE

FOLDING F10

TECHNICAL FEATURES


Rowery dziecięce

Rowery dziecięce

ONE KOCHAJĄ ROWERY BARDZIEJ NIŻ ZABAWKI.


BIKES / ORBEA RANGE 2013

KIDS IDEOLOGY

01. MODELS GROW 0

GROW 1 and 2

MX 20 and 24

Grow 0 is the ideal machine to get the dynamic balance and the safety every child needs when learning to ride a bike.

Sometimes, objects go further. This is the case with Grow. It’s a bike, but it also means feeling free, getting a nice breeze on your face while riding your first bike, going out on your bicycle for the first time (genuine adventure trips), feeling independent on your first vehicle ever, and many other experiences and sensations associated with the machine itself.

The new MX bikes are revolutionary in terms of sporting ambition. They’ve been carefully designed, something that can be seen in each aluminum tube or component. The latter have been chosen for their capabilities, with heavy use in mind. Looking at young bikers riding their MXs on the mountains is really amazing. They are no longer kids on wheels; they become fully-fledged bikers. With the new MX, they look like kings and queens of the mountains, negotiating really tough off-road descents and riding easily across flat terrains. Now, when you go out with your children, you won’t need to push them: just grab your own handlebar.

In terms of design, thanks to the bike’s ergonomic lines, the rider (up to five-year-olds) can lift their feet and keep the proper riding position. The feel is compact and light, because the frame and the components are made in aluminum. Although it’s considered to be a useful vehicle for trips of 1km maximum, there have been records among our meticulous testers.

KIDS

It’s children who turn the GROW 0 into a new, special object that they can use even after they learn to ride a bike. When they master it, they can find new features and go on having fun and learning new skills. The Grow 0 will continue to be their vehicle of choice on many occasions.

Grow is a bike that we’ve designed bearing all these things in mind. We’ve also considered the need for durable quality products that help protect the environment from an industrial and social perspective – a goal you can achieve through ideas, design and action.

To be honest, when we started developing the MX, we didn’t know where the limits were in bikes for children. We decided to work hard to find them but couldn’t see them! In the process of this search, we found out how to make a revolutionary bike. It was the new MX.


BIKES / ORBEA RANGE 2013

KIDS IDEOLOGY

02. STRENGTHS

Geometry and lightness make the bike usable and provide good weight balance when rolling or handling the bike at a standstill. The Grow 0 is particularly fast when riders decide to turn back and return to the park at full speed. Lightness shows when the bike is carried by strong, big people – like parents or grandparents. The large rounded tubes, the ergonomic nonslip footrests, and the limited turn system by Orbea can prevent a few crashes and bruises.

GROW SYSTEM These are bikes that really grow up with kids. They’re durable quality bikes that are good for them, and good for all. The GROW bikes are designed to grow along with their riders. A simple feature doubles the bike’s average lifespan. This means: • Better ergonomic fit than traditional bikes (most kids ride smaller or bigger bikes than they should be riding). • Lower cost for the buyer (you get a product with a much longer lifespan). • Higher component quality (durable products must have quality parts).

• Lower environmental impact (it benefits all). • EASY RIDE geometry: It makes the GROW bikes shorter, so that they can be used by smaller children, who can learn to ride them easily because these bikes are pedal-less (GROW 0). In addition, EASY RIDE makes the bikes safer, more stable even at a standstill (when keeping balance is very important), for kids who are learning and those who ‘already know’ how to ride a bike. • The GROW frame is made in aluminum for a lighter bike and a quality reflected in the bike’s solid and reliable feel. The GROW design and components are legally protected.

SL BIKES (GROW 1 and 2. MX 20 and 24) The light weight of Orbea’s products for little kids and youngsters results in amazing usability. We’re sure our bikes for young riders will set new market standards. To accomplish this, we make our bikes – frame and components – mostly in aluminum. If lightness is a desirable feature in adult bicycles, it’s even more important in bikes for kids. Why is this so? Kids are not as strong as adults (we mean physical strength only!), which makes them more sensitive to weight. Taking the bike and rider together, the former is proportionally larger when the user is a kid. This is why every kilogram a bike maker can take off a bike’s total weight counts: The lighter the bike, the lower its weight in the rider-machine complex. And we’ve managed to take off quite a few kilos! If the bike weighs less, it can be handled more easily at a standstill, which is really important for the riding experience to be nicer.

KIDS

OK’S OPTIMIZED


BIKES / ORBEA RANGE 2013

KIDS IDEOLOGY

X1 (GROW 1 and 2, MX 20 and 24), ORBEA MINIPRO GEOMETRY (MX 20 and 24) We wanted to make bikes that kids could ride and embark on real adventures ending at dinner time. This is why we also worked on transmission, until we came up with an adequate gear ratio. For pedaling power reasons, kids can’t deal with too long (or hard) gear ratios, but they can’t use gears that are too short either, because this has an effect on riding stability. At Orbea we have identified the gears that kids need at each age, and a gear ratio that suits them all. The outcome is amazingly effective: • The gear system is easier to use, which means children can quickly learn to handle it properly.

KIDS

• The problems caused by inadequate combinations of the front and rear gears are avoided. • The bike is lighter.

ORBEA MINIPRO GEOMETRY (MX 20 and 24) Orbea’s MiniPro Geometry is the distinctive feature of the new MXs and their terrific performance. This geometry is particularly compact and oriented to sports performance: • The rear part is especially short for better traction and climbing capacity. This, together with a kid’s low weight, makes an efficient rider-bike complex for a rush or two. • A well-studied sloping geometry and a slightly shorter bottom bracket provide stability and agility to face downhill slopes in a different way. These bikes have been designed even for more experienced riders who want to handle impossibly difficult off-road descents. • The starting position and the handling of the bike at a standstill really matter in bikes for kids, and we have studied and improved them. We wanted to make bikes that kids could ride and embark on real adventures ending at dinner time. This is why we also worked on transmission, until we came up with an adequate gear ratio.


GROW GROW


BIKES / ORBEA RANGE 2013

GROW 2 7V

CODE: A004

TECHNICAL FEATURES ORBEA GROW ALU 20"

FORK

ORBEA HI-TEN 20"

CRANKSET

ALUMINIUM 36T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ALU RAISED

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ALTUS

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ALUMINIUM 20"

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

PEDALS

RESINE BMX

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA BOY

GROW 2 7V

FRAME

COLORS

SIZES ONE SIZE

PINK-BLACK R6

RED-BLACK R7

ORANGE-BLACK R8

PISTACHIO-BLACK R9


BIKES / ORBEA RANGE 2013

GROW 2 1V

CODE: A003

TECHNICAL FEATURES ORBEA GROW ALU 20"

FORK

ORBEA HI-TEN 20"

CRANKSET

ALUMINIUM 36T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ALU RAISED

STEM

ORBEA KID

BRAKE SHIFTERS

ALU V-BRAKE

BRAKES

ALU V-BRAKE

CHAIN

ORBEA WIDE

WHEELS

ALUMINIUM 20"

REAR COGS

18TH

PEDALS

RESINE BMX

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA BOY

GROW 2 1V

FRAME

SIZES

COLORS

ONE SIZE PINK-BLACK R6

RED-BLACK R7

ORANGE-BLACK R8

PISTACHIO-BLACK R9


BIKES / ORBEA RANGE 2013

GROW 1

CODE: A002

TECHNICAL FEATURES ORBEA GROW ALU 16”

CRANKSET

ALUMINIUM 36T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ALU RAISED

STEM

ORBEA KID

BRAKE SHIFTERS

ALU V-BRAKE

BRAKES

ALU V-BRAKE

CHAIN

ORBEA WIDE

WHEELS

ALUMINIUM 16"

REAR COGS

18TH

PEDALS

RESINE BMX

SEAT POST

ORBEA KID

SADDLE

ORBEA KID

GROW 1

FRAME

COLORS

SIZES ONE SIZE

PINK-VIOLET R2

RED-DEEP RED R3

YELLOW-ORANGE R4

PISTACHIO-GREEN R5


BIKES / ORBEA RANGE 2013

GROW 0

CODE: A001

TECHNICAL FEATURES ORBEA GROW ALU 12"

FORK

ORBEA HI-TEN 12"

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ALU RAISED

STEM

ORBEA KID

WHEELS

ALUMINIUM 12"

SEAT POST

ORBEA KID

SADDLE

ORBEA KID

GROW 0

FRAME

SIZES

COLORS

ONE SIZE BLACK-BLUE R0

PINK-ORANGE R1


MX MX


BIKES / ORBEA RANGE 2013

24 TEAM

CODE: A022

TECHNICAL FEATURES ORBEA MX ALU 24"

FORK

ORBEA ALU 24"

CRANKSET

ALUMINIUM 32T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I FLAT

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO DEORE

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO DEORE

CHAIN

SHIMANO HG54

WHEELS

ORBEA 24"

REAR COGS

SHIMANO HG62 11-36 10S

PEDALS

VP 570

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA MX 24

MX 24 TEAM

FRAME

COLORS

SIZES ONE SIZE

WHITE-BLUE N5

BLACK-YELLOW N6


BIKES / ORBEA RANGE 2013

24 XC

CODE: A021

TECHNICAL FEATURES FRAME

ORBEA MX ALU 24"

FORK

SUNTOUR 24"

CRANKSET

ALUMINIUM 32T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I FLAT

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO M31

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ALTUS KMC Z50

WHEELS

ORBEA 24"

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

PEDALS

VP 570

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA MX 24

MX 24 XC

CHAIN

SIZES

COLORS

ONE SIZE RED-BLACK N1

BLACK-FUNKY N2

ANTHRACITE-YELLOW N3

WHITE-GREEN N4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

24 DIRT

CODE: A020

TECHNICAL FEATURES ORBEA MX ALU 24"

FORK

ORBEA HI-TEN 24"

CRANKSET

ALUMINIUM 36T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA RAISED

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ALTUS

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ORBEA 24"

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

PEDALS

VP 570

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA MX 24

MX 24 DIRT

FRAME

COLORS

SIZES ONE SIZE

RED-BLACK N1

BLACK-FUNKY N2

ANTHRACITE-YELLOW N3

WHITE-GREEN N4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

20 TEAM

CODE: A013

TECHNICAL FEATURES ORBEA MX ALU 20"

FORK

ORBEA ALU 20"

CRANKSET

ALUMINIUM 34T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I FLAT

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ALTUS

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ALUMINIUM 20"

REAR COGS

SHIMANO HG31 11-34 8S

PEDALS

RESINE BMX

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA MX 20

MX 20 TEAM

FRAME

SIZES

COLORS

ONE SIZE WHITE-BLUE N5

BLACK-YELLOW N6


BIKES / ORBEA RANGE 2013

20 XC

CODE: A012

TECHNICAL FEATURES ORBEA MX ALU 20"

FORK

SUNTOUR 20"

CRANKSET

ALUMINIUM 34T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA OC-I FLAT

STEM

ORBEA OC-I

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ALTUS

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ALUMINIUM 20"

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

PEDALS

RESINE BMX

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA MX 20

MX 20 XC

FRAME

COLORS

SIZES ONE SIZE

RED-BLACK N1

BLACK-FUNKY N2

ANTHRACITE-YELLOW N3

WHITE-GREEN N4


BIKES / ORBEA RANGE 2013

20 DIRT

CODE: A011

TECHNICAL FEATURES ORBEA MX ALU 20"

FORK

ORBEA HI-TEN 20"

CRANKSET

ALUMINIUM 36T

HEADSET

SEMIINTEGRATED 1 1/8

HANDLEBAR

ORBEA RAISED

STEM

ORBEA ALU

SHIFTERS

SHIMANO M310

BRAKE SHIFTERS

ORBEA BLACK

BRAKES

ALU V-BRAKE

REAR DERAILLEUR

SHIMANO ALTUS

CHAIN

KMC Z50

WHEELS

ALUMINIUM 20"

REAR COGS

SHIMANO TZ31 14-34 7S

PEDALS

RESINE BMX

SEAT POST

ORBEA OC-I

SADDLE

ORBEA MX 20

MX 20 DIRT

FRAME

SIZES

COLORS

ONE SIZE RED-BLACK N1

BLACK-FUNKY N2

ANTHRACITE-YELLOW N3

WHITE-GREEN N4


Odzież rowerowa

Odzież rowerowa

TO SĄ WIĘCEJ NIŻ UBRANIA. TO JEST MOJA DRUGA SKÓRA.


CYCLING APPAREL 2013

PERFORMANCE Pedaling along 200km, in cold or heat, on flat or steep terrain… You can’t leave it in the hands of improvisation. That’s why our garments are based on uncompromising philosophy and design. The PERFORMANCE range uses cutting-edge technology and sophisticated fabrics that help riders train and compete at the highest level. Temperature control fabrics keep your body temperature constant, maximizing performance at any level of intensity. For long-distance riders who want highly efficient clothes that have a character of their own and a stylish, innovative design.

ENDURANCE

SPORT We believe exercise makes you feel things, brings you closer to new experiences, makes you lead an active life rather than watching it go by. The SPORT clothes represent a distinct lifestyle that takes people far from their daily routine and makes them enjoy sports in freedom. Comfort on the bike is essential to have an immensely enjoyable riding experience. Hydrofit fabrics that dry fast, high-protection shorts and patterns to improve the rider’s experience on the bike are essential for users who are looking for reliable clothes at affordable prices.

CYCLING APPAREL

Road, cross country, trail, triathlon… We are protagonists rather than spectators. Going beyond limits is what passionate, demanding sportspeople do. With the Endurance range, we fulfill the needs of cyclists who require really strong technical fabrics and fully ergonomic clothing for freedom of movement when practicing sports. Its designs and fabrics exceed the standards required for endurance competition and go beyond what experienced athletes can expect.


CYCLING APPAREL 2013

PAD PERFORMANCE RMT1

CYCLING APPAREL

The Orbea PERFORMANCE RMT1 pad has dramatically changed the concept of ergonomic clothing and riderâ&#x20AC;&#x2122;s comfort. This was possible thanks to a 3D structure, plus varying thickness and density for different paddings.


PERFORMANCE CHAMOIS RMT 1

ENDURANCE CHAMOIS RMT1

RIDER’S PROFILE professionals focused in performance (competition and training). RIDES PER WEEK: 3 TO 7. PADDING 3 multi-thickness layers totaling 10mm. · 1st layer provides stability. · 2nd and 3rd layers made of medical foam provide excellent moisture absorption. SHAPE 3D relief cutting technology for unpressed open-cell foam (highly breathable and elastic). FEATURES • Multi-layered construction with new foam for a light, thin pad. • Special layer bonding that helps wicks perspiration away. • Special breathable and thermodynamic Climate foam (developed for use in medical applications). • Water vapor and perspiration are effectively wicked away thanks to the EVOPORE HRC foam. • 3D thickness, seamless, anatomical shape that improves stability, blood circulation and rider’s performance. • Pre-formed pad with 90º bent wings for maximum comfort.

RIDER’S PROFILE committed rider, intermediate to advanced level (competition and training). RIDES PER WEEK: 3 TO 6. PADDING 1 multi-thickness 11mm layer, with density 100kg/cm3. SHAPE 3D relief cutting technology for unpressed open-cell foam (highly breathable and elastic). FEATURES • Fabric made of carbon fibers for better breathability, temperature regulation, antibacterial properties and high performance. • Fabric designed to prevent skin irritation and sores and to improve water transfer. • Stretch fabric designed to give more freedom of MOVEMENT. • Pre-formed seamless pad with 90º bent wings for maximum comfort. • Two-level varying thickness, IMPACT 8 and IMPACT 10. Best vibration absorption and maximum comfort in areas under high pressure. • Padding dimension. Bigger support area for greater comfort, taking different anatomical positions of sit bones into consideration.

SPORT CHAMOIS RMT 1

SPORT CHAMOIS RMT2

RIDER’S PROFILE beginner to intermediate level; long outings. RIDES PER WEEK: 2 TO 5. PADDING: 3 multi-thickness layers totaling 11 mm. SHAPE 3D relief cutting technology for unpressed open-cell foam (highly breathable and elastic). FEATURES • 3 FUNCTION fabric. • External antibacterial fabric. • Fabric designed to prevent skin irritation and sores. • Pre-formed seamless lateral wings. • IMPACT 8 padding. Best vibration absorption and maximum comfort in areas under high pressure.

RIDER’S PROFILE beginner to intermediate level; long outings. RIDES PER WEEK: 1 TO 4. PADDING 1 multi-thickness 12mm layer. SHAPE 3D relief cutting technology for unpressed open-cell foam (highly breathable and elastic). FEATURES • External antibacterial fabric. • Fabric designed to prevent skin irritation and sores. • IMPACT 7 padding. Good vibration absorption and maximum comfort in areas under high pressure.

CYCLING APPAREL

CYCLING APPAREL 2013


Supplier: KEID CYCLING APPAREL 2013 PERFORMANCE RMT1 SHORT SLEEVE JERSEY

Date: 22.05.2012/XX.S

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Date: 22.05.2012/XX.S

CODE AV12

PATTERN Pro-Fit cutting.

FABRICS Front and back Breathable and elastic Miti fabric that wicks water away and stays dry.

Product

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Central area Miti Lightwings mesh fabric for increased water transfer in front, back and sleeves.

Product

Date: 22.05.2012/XX.S

FEATURES • Full automatic block zipper. • Back pocket with three internal dividers. • Additional waterproof back pocket with zipper.

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

• For headphones.

Date: 22.05.2012/XX.S

• Reflective strip in pockets for maximum visibility. • Laser perforated elastic band in sleeves and waist.

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

BLACK

Product Description: Performance SS Jersey RMT1 Product Code: MR2676

Date: 22.05.2012/XX.S

RMT1 SHORT SLEEVE JERSEY

Black

SIZES S

White

M

L

XL

XXL

XXXL

Pantone 485

COLORS BLACK AV12--NN

WHITE AV12--BB

RED AV12--RR WHITE

RED

Product Description: Per Product Code: MR2676


Product Code:

CYCLING APPAREL 2013 22.05.2012/XX.S PERFORMANCE RMT1 BIB SHORT Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Product Description: Performance BIB Short 1 Product Code:

Date: 22.05.2012/XX.S

Colori Colori

CODE AV21

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Product Description: Performance BIB Short 1 Product Code:

Date: 22.05.2012/XX.S

Colori

Lower body Miti breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry. Straps Highly breathable laser technology mesh fabric with stretch microfiber for highly ergonomic garments, wicking water away while keeping the upper body dry.

PAD The Performance RMT1 antibacterial pad provides excellent protection. Inner 3-layer pad for highly ergonomic, elastic garments. Inner open-cell fabric for excellent ventilation and higher moisture transfer.

FEATURES • Flat stitching for maximum comfort. • Black Orbea dynamic jacquard elastic. • Reflective seams. BLACK

SIZES S

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS BLACK AV21--NN

RMT1 BIB SHORT

e:

Product Description: Performance BIB Short 1

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO


Suppli Date: 22.05.2012/XX.S

CYCLING APPAREL 2013 Season: ENDURANCE RMT1 SHORT SLEEVE JERSEY

Summer Supplier: KEIDO

Date: 22.05.2012/XX.S

CODE AV13

PATTERN Pro-Fit.

FABRICS Front SL 90 breathable stretch fabric that wicks water away and stays dry.

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Back and sleeves Mesh fabric for increased water transfer in back and sleeves.

Date: 22.05.2012/XX.S

FEATURES

Colors 1

• Full automatic block zipper. • Back pocket with three internal dividers. • For headphones. • Reflective band on the sides.

RED

Date: 22.05.2012/XX.S Date: 22.05.2012/XX.S

Season: Summer 2013 Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO Supplier: KEIDO

Product Description: Performance Print SS Jersey RMT1 Product Description: Performance Print SS Jersey RMT1 Product Code: MR2678 Product Code: MR2678

RMT1 SHORT SLEEVE JERSEY

Colors 1 Colors 1

SIZES S

Product Description: Performance Print SS Jersey RMT1 Product Code: MR2678

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

M

L

Date: 22.05.2012/XX.S

XL

XXL

XXXL Colors 1

COLORS BLACK AV13--NN

Black WHITE AV13--BB

RED AV13--RR

GREEN AV13--VV BLACK

GREEN Black

WHITE Black

Pantone 485 Pantone 485

White

Neon Orange P811 Neon Orange P811


Supplier: KEIDO

Product Code: CB9197

8.03.2013/XX.S CYCLING APPAREL 2013 ENDURANCE RMT1 BIB SHORT

CODE AV23

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO Date: 08.03.2013/XX.S

Product Description: Endurance 1 BIB Short Product Code: CB9197

Lower body Lycra Power 210g breathable two-way stretch fabric in the center. Lycra Action 225g on the sides for dynamic compression that improves blood circulation. Straps Highly breathable laser technology mesh fabric with stretch microfiber for highly ergonomic garments, wicking water away while keeping the upper body dry.

PAD The antibacterial Endurance RMT1 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments. Outer surface made of carbon fiber weave that wicks water away from the pad surface.

FEATURES • Flat stitching for maximum comfort. • Black Orbea dynamic jacquard elastic. • Reflective seams.

SIZES S

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS BLACK AV23--NN

RMT1 SHORT

BLACK


Supplier: KEI

Season: Summer 2013 CYCLING APPAREL 2013 ENDURANCE RMT2 SHORT SLEEVE JERSEY Supplier: KEIDO

Date: 22.05.2012/XX.S

Date: 22.05.2012/XX.S

CODE AV14

PATTERN Anatomical-Fit.

FABRICS Front, back and sleeves Diamante breathable stretch fabric with Hydrofit treatment.

Pro

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Back and underarms Mesh fabric insert for maximum ventilation.

Pro

Date: 22.05.2012/XX.S

FEATURES • Full automatic block zipper. • Back pocket with three internal dividers. • For headphones. • Reflective band on the sides.

RMT2 SHORT SLEEVE JERSEY

WHITE

SIZES S

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

M

Date: 22.05.2012/XX.S

L

XL

XXL

Season: Summer 2013 Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO Supplier: KEIDO

Date: 22.05.2012/XX.S Date: 22.05.2012/XX.S

Product Description: Endurance SS Jersey RMT2 Product Description: Endurance SS Jersey RMT2 Product Code: Product Code:

Product Description: Endurance SS Jersey RMT2 Product Code:

XXXL

COLORS BLACK AV14--NN

WHITE AV14--BB

RED AV14--RR

BLUE AV14--AA BLACK

RED

BLUE Black

Black

Pantone 485 Pantone 485

Black


Supplier: KEIDO

Prod

CYCLING APPAREL 2013 Date: 22.05.2012/XX.S ENDURANCE RMT2 SHORT Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Product Description: Endurance 1 BIB Short Product Code: CB9197

Date: 08.03.2013/XX.S

CODE AV25

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Lower body Lycra Power 210g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry.

Product Description: Endurance BIB Short RMT2

Straps Highly breathable mesh fabric with stretch microfiber that ensures highly ergonomic garments and wicks water away keeping the upper body dry. Threads of carbon woven into the fabric help regulate temperature and offer antibacterial properties.

Product Code: CB2222

Date: 22.05.2012/XX.S

PAD Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Product Description: Endurance BIB Short RMT2

The antibacterial Endurance RMT2 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments.

Product Code: CB2222

FEATURES

Date: 22.05.2012/XX.S

• Flat stitching for maximum comfort. • Silicone elastic band leg grippers. • Reflective seams.

Product Description: Endurance BIB Short RMT2 Product Code: CB2222

SIZES

.2012/XX.S

S

M

L

XL

XXL

XXXL

Black

White

COLORS

Black

Pantone 485

BLACK AV25--NN

BLACK

BLACK/RED Black

White

BLACK/WHITE AV25--NB

BLACK/RED AV25--NR

RMT2 SHORT

BLACK/WHITE

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO


CYCLING APPAREL 2013 ENDURANCE RMT2 3/4 BIB SHORT

CODE AV26

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Lower body Lycra Power 210g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry. Mesh fabric panel at the back of the knee for ergonomic improvement. Straps Highly breathable mesh fabric with stretch microfiber that ensures highly ergonomic garments and wicks water away keeping the upper body dry. Threads of carbon woven into the fabric help regulate temperature and offer antibacterial properties.

PAD The antibacterial Endurance RMT2 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments.o.

FEATURES • Flat stitching for maximum comfort. • Silicone elastic band leg grippers. • Reflective seams.

RMT2 3/4 BIB SHORT

BLACK

SIZES S

COLORS BLACK AV26--NN

M

L

XL

XXL

XXXL


Supplier: KEIDO

Product Description: Spo

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Date: 22.05.2012/XX.S CYCLING APPAREL 2013 SPORT RMT1 SHORT SLEEVE JERSEY

Product Code: MR2677

Date: 22.05.2012/XX.S Colori:

CODE AV18

Col

PATTERN Anatomical-Fit.

FABRICS

Front, back and sleeves Product Description: Sport Print SS Jersey R Breathable DIAMOND HYDRO stretch fabric

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Product Code: MR2677 with Hydrofit treatment.

Date: 22.05.2012/XX.S

FEATURES • Full automatic block zipper. • Back pocket with three internal dividers.

Colori:

• For headphones. • Reflective band on the sides.

Season: Summer Season: 2013 Summer 2013 Supplier: KEIDO Supplier: KEIDO

BLACK

Product Description: Product Description: Sport Print SS Sport Jersey PrintRMT1 SS Jersey RMT1 MR2677 Product Code: Product Code: MR2677

Date: 22.05.2012/XX.S Date: 22.05.2012/XX.S Colori:

SIZES

Product Description: Sport Print SS Jersey RMT1

Summer 2013 KEIDO

Product Code: MR2677

S

Colori:

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS Black BLACK AV18--NN BLUE

WHITE

RED

Black

Black

Pantone 485 Pantone 485

White

White

Pantone 639 /17-4540 Pantone 639 /17-4540

White

WHITE AV18-BB

RED AV18--RR

BLUE AV18--AA

RMT1 SHORT SLEEVE JERSEY

Colori:


Supplier: KEIDO Date: 10.05.2012/XX.S

CYCLING APPAREL 2013 Season: Summer 2013 SPORT RMT1 SHORT Supplier: KEIDO

Product D

Product C

Date: 10.05.2012/XX.S Colors:

CODE AV28

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Lower body Lycra Action Power 205g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry.

Product Description: Sport Pr

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

Straps Highly breathable mesh fabric with stretch microfiber that ensures highly ergonomic garments and wicks water away keeping the upper body dry.

Product Code:

Date: 10.05.2012/XX.S Colors:

PAD The antibacterial Sport RMT1 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments that offer superior comfort to the rider. Season: Summer Season:2013 Summer 2013 Supplier: KEIDO Supplier: KEIDO

FEATURES

Colors:

Colors:

BLACK/RED

Product Description: Sport Print Bib Short RMT1

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO

RMT1 SHORT

Product Code: Product Code:

Date: 10.05.2012/XX.S Date: 10.05.2012/XX.S

• Flat stitching for maximum comfort. • Elastic band leg grippers. • Reflective seams.

Product Code:

Date: 10.05.2012/XX.S

SIZES S

Product Description: Product Description: Sport PrintSport Bib Short Print RMT1 Bib Short RMT1

Colors:

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS BLACK AV28--NN

BLACK/WHITE AV28--NB

BLACK/RED AV28--NR

BLACK/BLUE AV28--NA BLACK/WHITE

BLACK/BLUE

BLACK


Supplier: KEIDO

Product Code

Date: 22.05.2012/XX.S

CYCLING APPAREL 2013 SPORT RMT2 SHORT SLEEVE JERSEY

C

Colori 2 CODE AV20

PATTERN

Product Description: Sport SS Anatomical-Fit Product Code: MR2674 FABRICS

Season: Summer 2013 Supplier: KEIDO Date: 22.05.2012/XX.S

Front, back and sleeves Flat woven stretch fabric with treatment to improve moisture transfer. Sides Mesh fabric on the sides with extra breathability for improved ventilation.

Colori 2

FEATURES • Full automatic block zipper. • Back pocket with three internal dividers. • For headphones. • Reflective band on the sides.

Season: Summer Season: Summer 2013 2013 Supplier:Supplier: KEIDO KEIDO

Product Description: Product Description: Sport SS Sport JerseySS Insertato Jersey Insertato RMT2 RMT2 MR2674 Product Code: Product Code: MR2674

Date: 22.05.2012/XX.S Date: 22.05.2012/XX.S

BLACK Colori 2

Product Description: Sport SS Jersey Insertato RMT2 Product Code: MR2674

ummer 2013 KEIDO

SIZES S

Colori 2

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS BLACK AV20--NN RED

BLUE

WHITE Black

Black

Rosso 9209Rosso 9209

Black

WHITE AV20-BB

RED AV20--RR

BLUE AV20--AA

RMT2 SHORT SLEEVE JERSEY

Colori 2


CYCLING APPAREL 2013 SPORT RMT2 SHORT

CODE AV29

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Lower body Lycra Action Power 205g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry. Straps Highly breathable mesh fabric with stretch microfiber that ensures highly ergonomic garments and wicks water away keeping the upper body dry.

PAD The antibacterial Sport RMT1 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments that offer superior comfort to the rider.

FEATURES • Rubber embossed Orbea logo. • Flat stitching for maximum comfort. • Elastic band leg grippers. • Reflective seams.

RMT2 SHORT

BLACK

SIZES S

COLORS BLACK AV29--NN

M

L

XL

XXL

XXXL


CYCLING APPAREL 2013 SPORT RMT3 SHORT BlackBlack Series CB2113 Series CB2113 BlackBlack XVCG TT NN XVCG TT NN

CODE

PAD

AV2A

The antibacterial Sport RMT2 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments that offer superior comfort to the rider.

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FEATURES

FABRICS

• Flat stitching for maximum comfort. • Elastic band leg grippers. • Reflective seams.

Lower body Lycra Miti 200g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry. Straps Highly breathable mesh fabric with stretch microfiber that ensures highly ergonomic garments and wicks water away keeping the upper body dry.

SIZES S

M

L

XL

XXL

XXXL

XXL

XXXL

COLORS

BLACK BLACK AV2A--NN

Black Series Short CS2103 Black CS2103 BlackSeries XVCHShort TT NN Black XVCH TT NN

CODE

FEATURES

AV2D

• Flat stitching for maximum comfort. • Elastic band leg grippers. • Reflective seams.

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

Lower body Lycra Miti 200g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry. BLACK

PAD The antibacterial Sport RMT2 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments that offer superior comfort to the rider.

SIZES S

COLORS BLACK AV2D--NN

M

L

XL

RMT3 SHORT

FABRICS


CYCLING APPAREL 2013 SPORT RMT3 3/4 BIB SHORT

Black Series 3/4 BIB Pant ZB2128 Black XVCI TT NN Black Series 3/4 BIB Pant ZB2128 Black XVCI TT NN

CODE AV2E

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Lower body Lycra Miti 200g breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry. Straps Highly breathable mesh fabric with stretch microfiber that ensures highly ergonomic garments and wicks water away keeping the upper body dry.

PAD The antibacterial Sport RMT2 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments that offer superior comfort to the rider.

FEATURES

RMT3 3/4 BIB SHORT

• Flat stitching for maximum comfort. • Elastic band leg grippers. • Reflective seams.

BLACK

SIZES S

COLORS BLACK AV2E--NN

M

L

XL

XXL

XXXL


Date: 22.05.2012/XX.S CYCLING APPAREL 2013 ENDURANCE M1 SHORT SLEEVE JERSEY

Variante 11 Variante

Fondo N

Colors 1

CODE AV16

PATTERN Loose-Fit.

FABRICS Front, back and sleeves Diamante breathable stretch fabric with Hydrofit treatment. Sides Mesh fabric insert for maximum ventilation.

Variante 1

FEATURES • ¾ zipper.

Variante 2

• Protection against chafing in shoulders. • Back pocket with zipper. • For headphones. • Front insert for eyeglass cleaning. • Reflective band on the sides.

Season: Summer 2012 Supplier: KEIDO

Product Description: All Mountain Endurance Jersey M1 Product Code: MR2602

2/XX.S Fondo Nero/effetto Sfumatura

Colors 1

Variante 2

Variante 2

SIZES S

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS

Variante 1

BLACK AV16--NN BLUE

BLUE AV16--AA

M1 SHORT SLEEVE JERSEY

BLACK


CYCLING APPAREL 2013 ENDURANCE M1 BAGGY

CODE

Season: Summer 2012 Supplier: KEIDO

AV17

PATTERN

Date: 01.07.2011/XX.S

Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Lower body Lycra breathable two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry.

FEATURES • Side pocket with zipper. • Ergonomic low back area. • Adjustable waist. • Reflective seams.

M1 BAGGY

BLACK

SIZES S

COLORS BLACK AV17--NN

M

L

XL

XXL

XXXL

Product Description: Entry All Mountain Baggy Short Product Code:


CYCLING APPAREL 2013 SPORT M1 SHORT SLEEVE JERSEY

CODE AV19

PATTERN Anatomical-Fit.

FABRICS Front, back and sleeves Breathable stretch polyester fabric with Hydrofit treatment. Sides. Mesh fabric insert for maximum ventilation.

FEATURES • Side pocket with invisible zipper. • For headphones. • Front insert for eyeglass cleaning. • Reflective band on the sides.

SIZES S

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS BLACK AV19--NN GREEN

GREEN AV19--VV

M1 SHORT SLEEVE JERSEY

BLACK


CYCLING APPAREL 2013 SPORT M1 INTERNAL PANTS

CODE AV27

PATTERN Construction that ensures highly ergonomic cycling garments.

FABRICS Lower body Two-way stretch fabric that wicks water away and stays dry.

PAD The antibacterial Sport RMT2 pad provides excellent protection. Inner two-layer pad for highly ergonomic, elastic garments that offer superior comfort to the rider.

FEATURES

M1 INTERNAL PANTS

• Ergonomic low back area. • Seamless construction.

SIZES S

COLORS BLACK AV27--NN

M

L

XL

XXL

XXXL


Product Description: Endurance Lightweight Jacket

Product Code: Product Code:

CYCLING APPAREL 2013 PERFORMANCE RMT1 ULTRALIGHT RAIN JACKET

Date: 01.07.2011/XX.S Colori

Colori

CODE AV32

PATTERN Anatomical-Fit.

FABRICS Season: Summer 2012 Supplier: KEIDO

Front, back and sleeves Ultralight ZeroWind laminated fabric with waterproof treatment that combines a flexible outer fabric and an inner micromesh structure for increased moisture transfer.

Product Description: Endurance Lightweight Jacket Product Code:

: 01.07.2011/XX.S

FEATURES

Colori

• Full automatic block zipper, insulating inner flap and neck protection.

Season: Season: Summer Summer 2012 2012 Supplier: Supplier: KEIDO KEIDO

• Reflective strips in wrists and waist for visibility.

Product Product Description: Description: Endurance Endurance Lightweight Lightweight Jacket Jacket Product Product Code: Code:

Date: Date: 01.07.2011/XX.S 01.07.2011/XX.S ColoriColori

BLACK

SIZES S

M

L

XL

XXL

XXXL

COLORS BLACK AV32--NN WHITE

YELLOW

WHITE AV32--BB

YELLOW AV32--YY

RMT1 ULTRALIGHT RAIN JACKET

S

Product Description: Endurance Lightweight Jack

Season: Summer 2012 Season: Summer 2012 Supplier: KEIDO Supplier: KEIDO


Season: Summer 2012 Supplier: KEIDO

CYCLING APPAREL 2013 PERFORMANCE M1 RAIN JACKET AND RMT1 VEST

Product Description: Entry All Mountain Jacket Product Code:

Date: 01.07.2011/XX.S

CODE AV34

PATTERN Anatomical-Fit.

FABRICS

FEATURES

Front, back and sleeves Ermes light laminated fabric with waterproof treatment that combines a flexible outer fabric and a waterproof inner fabric.

• Full automatic block zipper, insulating inner flap and neck protection. • Front pocket with zipper. • Reflective side strips.

SIZES

COLORS

S

M

L

XL

XXL

Vest Vest Light Light

BLACK

XXXL BLACK AV31--NN

Vest Light

Vest Light

Back Breathable mesh fabric for optimal ventilation.

CODE AV33

FEATURES

PATTERN Anatomical-Fit.

M1 RAIN JACKET AND RMT1 VEST

FABRICS Front Ultralight ZeroWind laminated fabric with waterproof treatment that combines a flexible outer fabric and an inner micro-mesh structure for increased moisture transfer.

WHITE

COLORS

SIZES S

• Full automatic block zipper, insulating inner flap and neck protection. • Asymmetric zipper for improved ergonomic neck area. • Reflective strips in wrists and waist for visibility.

M

L

XL

XXL

XXXL

BLACK AV33--NN

YELLOW

WHITE AV33--BB

YELLOW AV33--YY

BLACK

Vest Vest Light Light


Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

CYCLING Date: APPAREL 2013 23.12.2009/XX.S RMT1 LEG WARMER AND KNEE WARMER

Product Description: Legwarmers Product Code: AC2118 Product Description: Legwarmers

Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

Product Code: AC2118

Date: 23.12.2009/XX.S

CODE AV91

FEATURES Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

• Lycra breathable stretch fabric with ergonomic mesh fabric insert.

Product Description: Legwarmers

• Anatomical design.

Product Code: AC2118

Date: 23.12.2009/XX.S

• Rubber band.

SIZES S

M

L

XL

COLORS BLACK

Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

Product Description: Kneewarmers Product Code: AC2120

BLACK AV91--NN

Date: 23.12.2009/XX.S Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

Product Description: Kneewarmers Product Code: AC2120

Date: 23.12.2009/XX.S

CODE AV92

FEATURES • Lycra breathable stretch fabric with ergonomic mesh fabric insert. • Anatomical design.

Product Description: Kneewarmers Product Code: AC2120

• Rubber band.

SIZES S BLACK

M

L

XL

COLORS BLACK AV92--NN

RMT1 LEG WARMER AND KNEE WARMER

Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO Date: 23.12.2009/XX.S


Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

Product Description: Armwarmers Product Code: AC2119 Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

Date: 04.01.2010/XX.S

CYCLING APPAREL 2013 RMT1 ARM WARMER AND ORBEA SHOE COVER

Product Description: Armwarmers Product Code: AC2119

Date: 04.01.2010/XX.S

CODE AV93

FEATURES • Lycra breathable stretch fabric with ergonomic mesh fabric insert. • Anatomical design.

Season: Winter 2010/11 Supplier: KEIDO

• Elastic band gripper.

Product Description: Armwarmers Product Code: AC2119

Date: 04.01.2010/XX.S

SIZES S

M

L

XL

COLORS BLACK BLACK AV93--NN

CODE AV51

FEATURES • Breathable Lycra stretch microfiber.

WHITE

RMT1 ARM WARMER AND ORBEA SHOE COVER

BLACK

SIZES S

RED

M

L

COLORS BLACK AV51--NN

WHITE AV51--BB

RED AV51--RR


CYCLING APPAREL 2013 RMT1 AND RMT2 SOCKS

Calzini No7

007 007

007 007

Calzini No7

Calzini No7

CODE AV95

FEATURES 007 007 007

• 10cm long.

007 007 007

007 WHITE

• MERYL fabric.

007

• Quick drying fabric. • Reinforced toe and heel.

SIZES BLACK

007

007 007 007

RED

007

007

Calzini No5

007

41-43

BLUE 007

005

44-46

COLORS BLACK AV95-NN

005

005

Calzini No5005

38-40

M

007 007 GREEN

005

Calzini No5

S

Calzini No5 Calzini No5

WHITE AV95-BB

RED AV95-RR

BLUE AV95-AA

GREEN AV95-VV

005

CODE AV96

007

007

007

FEATURES • 10cm long. 005

005

005

ORANGE 005

• MERYL fabric.

005

• Quick drying fabric.

005

007

• Reinforced toe and heel.

SIZES

007 S

BLACK

005

M 005

GREEN

005

005

005

BLUE

005

005

RED 005

38-40 41-43

005

44-46

COLORS

005

BLACK AV96-NN

RED AV96-RR

BLUE AV96-AA

GREEN AV96-VV

ORANGE AV96-JJ

RMT1 AND RMT2 SOCKS

005

005


Socks Performance 004 Socks PerformanceSocks 004 Performance 004

CYCLING APPAREL 2013 RMT3 AND RMT4 SOCKS

Socks Perfo

CODE

White/Black

Black/White Socks Performance 004 Socks Performance 004 Black/White

White/Black

Black/White

White/Black

AV97

FEATURES • 10cm long. • MERYL fabric. Black/White

• Quick drying fabric.

Black/White

White/Black

WHITE

White/Black Red 485/Black

BLUE

Red 485/Black Red 485/Black

• Reinforced toe and heel.

Blue 639/Black Blue 639/Black

Blue 639/Black

SIZES S

38-40

M

41-43

44-46

Neon Orange 811/Black

RED

Red 485/Black

Red 485/Black

ORANGE

BLACK Green 389/Black

Black/White

GREEN

Neon Blue Orange 811/Black Neon Orange 811/Black Green 389/Black Green 389/Black 639/Black Blue 639/Black

COLORS Socks Sport 004

WHITE AV97-BB

BLACK AV97-NN

RED AV97-RR

BLUE AV97-AA

GREEN AV97-VV

ORANGE AV97-JJ

Socks Sport 004

Socks Sport 004

Neon Orange 811/Black Neon Orange 811/Black Green 389/Black

Green 389/Black

CODE AV98

Socks Sport 004 Black/White

FEATURES

Black/White

Black/White Black/Red 485

Black/Red 485

Black/Red 485

• 15 cm long. • MERYL fabric. • Quick drying fabric. • Reinforced toe and heel. BLACK/BLUE

RMT3 AND RMT4 SOCKS

Black/Blue 639

SIZES S M

Black/Blue 639

Socks Sport 004

Black/Blue 639 Black/Orange 021

Red 485/Black Black/Orange 021

Black/Orange 021

38-40 41-43

44-46

COLORS

Black/Neon Orange 811

Black/White

BLACK/WHITE AV98-NN

BLACK/BLUE AV98-NA

BLACK/RED AV98-NR

BLACK/ORANGE AV98-NJ

BLACK/GREEN AV98-NV

BLACK/RED

Black/Red 485

Black/Neon Orange 811

Black/Neon Orange 811 Black/Green 389

BLACK/ORANGE

BLACK/GREEN

Black/Green 389

Black/Green 389

BLACK/WHITE

Black/White


CYCLING APPAREL 2013 SIZE CHART

A

SIZE

CHEST A

WAIST B

HIP C

INSEAM D

S M L XL XXL XXXL

92

80

96

81

96

84

100

82

100

88

104

83

104

92

108

84

108

96

112

85

112

100

116

86

B C

D


CYCLING APPAREL 2013 FIT CHART

TIGHT-FIT PRO FIT

REGULAR-FIT

PERFORMANCE RMT1 ENDURANCE

REGULAR FIT SPORT

LARGE FIT

LOOSE-FIT

RMT1 RMT2 RMT1 RMT2 ENDURANCE M1 SPORT M1


W MOJEJ GŁOWIE JEST MIEJSCE NA KOLEJNE KILOMETRY, NASTĘPNY STOK I NASTĘPNE ŻYCZENIE. Kaski

Kaski


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE ORBEA TECHNOLOGIES

ORBEA DESIGN Orbea Design opiera się na czterech istotnych elementach konstrukcji roweru czyli: zawodnik, technologia state of-the-art., procesie tworzenia oraz trendach. Logo, które wybraliśmy do określenia Orbea Design wyjaśnia to doskonale: każda z tych koncepcji jest kluczową cechą sposobu naszej pracy. Przy projektowaniu rowerów naszą inspirację czerpiemy z natury. Rozwój projektowania kasków opiera się na naturalnej koncepcji i projektach ekologicznych. Ptaki są gatunkiem, który najlepiej wyewoluował w swoim środowisku, czyli w powietrzu. Stanowią one naturalną ewolucję aerodynamiki.

Dla nas, ich rozwoju i adaptacja znajdują odzwierciedlenie w naszym ekologicznym tunelu aerodynamicznym. To nie tylko kwestia wyglądu: ewolucja gatunków, pozwala nam dążyć do designu, który da prawdziwą i maksymalną wydajność.

ORBEA TC TECHNOLOGIA Ta optymalizacja konstrukcji może być osiągnięta jedynie poprzez kombinację kształtów, technologii oraz materiałów. Odin - 4 warstwy: poliwęglan, włókna węglowe, EPS i nylon Thor - 3 warstwy: poliwęglan, EPS i nylon Rune - 2 warstwy: poliwęglan i EPS Ari - 2 warstwy: poliwęglan i EPS

KASKI

Opracowaliśmy budowę dla kasków składającą się z technologii „warstwy po warstwie”, która to umożliwia optymalizację ich funkcji: wyglądu, wentylacji czy kompaktowości. Każdy kask jest zbudowany w oparciu o kilka takich warstw. Materiał użyty dla każdej z warstw jest zgodny z jego funkcjami. Większa ilość warstw umożliwia powierzchni kasku się zmniejszyć, dostarczając tym samym lepszą wentylację oraz bardziej zwartą strukturę.


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE ORBEA TECHNOLOGIES

ORBEA AIR FLOW

KASKI

Orbea stworzyła rewolucyjny design kasku, który kieruje strumień powietrza w sposób naturalny. Kiedy powietrze uderza w kask, jest ono prowadzone naturalnie czego wynikiem jest jego specjalny design. W przypadku designu liniowego, przepływ powietrza napotyka opór, podczas zderzenia z powierzchnią kasku, kieruje ją do górnej części kasku i ucieka tymi samymi otworami którymi wpłynęło. Jednakże niektóre projekty naszych kasków prowadzą przepływy powietrza na boki kasku, a zatem powietrze przepływa w sposób naturalny.

Ta specjalna konstrukcja daje lepszą wentylację i bardziej kompaktową konstrukcję. Aby to osiągnąć, wzięliśmy dwa aspekty pod uwagę: -Indeks ES (External Surface Index/ Indeks powierzchni zewnętrznej): mniejsza powierzchnia oznacza lepszą wentylację i bardziej atrakcyjny wygląd. -Indeks ITP. (Internal Touch Point Index/ Indeks wewnętrznych punktów powierzchni) jest to powierzchnia która składa się punktów dotykających głowy rowerzysty. Mniejsza powierzchnia oznacza lepszą wentylację.


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE

ODIN

AHOE CODE AHOE

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 27 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 4-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Sheet of carbon fiber. • Outer EPS shell. • Reinforced thermoformed nylon interior.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Buckle with protective feature.

BLACK SILVER CODE NP

BLACK RED CODE NR

WHITE SILVER CODE BP

WHITE ORANGE CODE BN

RED CODE RR

S

50-53 cm

19.5 - 21 inch

M

54-58 cm

21 - 23 inch

L

58-61 cm

23 - 24 inch

ODIN

SIZES


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE THOR

AHTE CODE AHTE

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 30 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 3-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell. • Reinforced thermoformed nylon interior.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Buckle with protective feature.

THOR

SIZES S

50-53 cm

19.5 - 21 inch

M

54-58 cm

21 - 23 inch

L

58-61 cm

23 - 24 inch

WHITE BLUE CODE BA

BLACK CODE NN

WHITE CODE BB

WHITE RED CODE BR


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE

ENDURANCE M1

ENDURANCE M1 AH2E CODE AH2E

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 23 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Reflective material in back part of helmet. • Front opening with anti-insect mesh.

RED CODE RR

WHITE CODE BB

BLACK CODE NN

SM

53-58 cm

21 - 23 inch

ML

58-61 cm

23 - 24 inch

ENDURANCE M1

SIZES


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE

ENDURANCE M2

ENDURANCE M2 AH1E CODE AH1E

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 21 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Reflective material in back part of helmet. • Front opening with anti-insect mesh.

ENDURANCE M2

SIZES SM

53-58 cm

21 - 23 inch

ML

58-61 cm

23 - 24 inch

WHITE /BLUE CODE BA

SILVER CODE PP

BLACK/RED CODE NR


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE

RUNE

AHRE CODE AHRE

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 23 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure.

BLACK CODE NN

RED CODE RR

WHITE CODE BB

BLUE CODE AA

ORANGE CODE JJ

SM

54-58 cm

21 - 23 inch

ML

58-61 cm

23 - 24 inch

RUNE

SIZES


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE ARI

AHAE CODE AHAE

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 22 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure.

SIZES

ARI

ONE SIZE

54-58cm

21 - 23 inch

BLUE CODE AA

BLACK CODE NR

WHITE CODE BB

RED CODE RR


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE

SPORT CITY

SPORT CITY AHCE CODE AHCE

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 19 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

FIT SYSTEM • Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Reflective material in back part of helmet.

BLACK CODE NN

SM

53-58 cm

21 - 23 inch

ML

58-61 cm

23 - 24 inch

SPORT CITY

SIZES


HELMETS / ORBEA 2013 RANGE SPORT YOUTH & SPORT KIDS

SPORT YOUTH AHYE FIT SYSTEM

CODE

• Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

SPECIFICATIONS • Visor included. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Reflective material in back part of helmet. • Front opening with anti-insect mesh.

AHYE

ORBEA AIR FLOW VENTILATION • ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 25 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

SIZES ONE SIZE

52-56 cm

BLUE CODE AA

20.5 - 22 inch

WHITE CODE BB

SPORT KIDS AHKE FIT SYSTEM

CODE

• Ergonomic retention system. • Micro-adjustment with a small wheel accessible with a single hand.

ORBEA AIR FLOW VENTILATION

SPECIFICATIONS • Integrated visor. • Cushioning pads with breathable mesh fabric. • Adjustable straps and closure. • Reflective material in back part of helmet. • Front opening with anti-insect mesh.

YOUTH & KIDS

AHKE

• ITP Index: minimizes the internal points of contact and improves internal ventilation flow. • ES Index: 12 openings and a more compact structure.

TC CONSTRUCTION - 2-LAYER TECHNOLOGY • Polycarbonate injected in-mold. • Outer EPS shell.

SIZES ONE SIZE

45-52 cm

17.5 - 20.5 inch

RED CODE RR

BLUE CODE AA

GREEN CODE VV


HELMET / ORBEA 2013 RANGE SPECIFICATIONS

SIZE CHART CMS

SPECIFICATIONS CHART 40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

ODIN

52

S

THOR

RUNE

SM

53

54

55

56

57

58

59

60

61

PERFORMANCE

62

M

L

ROAD

MLSM

ML

MTB

SM

ML

M1 M2

URBAN

CITY

ONE SIZE

ARI

ONE SIZE

YOUTH

KIDS INCH

YOUNG PEOPLE

ONE SIZE 15,5

17,5

19,5

21,5

24

ODIN THOR

ENDURANCE

SPORT

RUNE

ARI

ODIN

M1

THOR

M2

ARI

CITY

YOUTH KIDS

Orbea  

Katalog ORBEA

Orbea  

Katalog ORBEA

Advertisement