Page 5

wylukane Budowla w kształcie średniowiecznej wieży zbudowana została w bardzo nowoczesny i solidny sposób, czego dowiodły ciężkie walki w Powstaniu, gdy PAST-a stała się niemiecką redutą. Dopiero podpalenie budynku umożliwiło powstańcom wyparcie hitlerowskiej załogi. Dziś wielka kotwica Polski Walczącej na dachu przypomina o tych krwawych bojach.

Hotel Warszawa Podczas Powstania PAST-a nie była już najwyższa w Warszawie – w roku 1933 postawiono przy pl. Napoleona (obecnie Powstańców Warszawy) sześćdziesięciosześciometrowy gmach Prudentialu, po wojnie znany jako Hotel Warszawa. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że z anteny zamontowanej na jego dachu nadano już w 1936 r. eksperymentalny program telewizyjny. Emitowano wówczas popularny serial Barbara Radziwiłłówna. Antenę widać na wielu zdjęciach z Powstania. Po wojnie uruchomienie państwowej telewizji nastąpiło dopiero w 1952 r. Budynek Prudentialu, pierwotnie zbudowany w stylu art deco, po wojnie odbudowano zgodnie z kanonami socrealizmu i w tej formie zachował się do dziś. Obecnie jest wyłączony z użytkowania i poddawany renowacji. Trwają prace nad przywróceniem mu pierwotnego wyglądu, bez socrealistycznych naleciałości. Powojenna odbudowa wieżowca (1954) zbiegła się z budową sąsiedniego Pałacu Kultury i Nauki, ukończoną rok później. Pałac ten (230 m) przytłoczył wszystkie przedwojenne wysokościowce.

Stacja W lesie na Bemowie, niedaleko ul. Radiowej, stoją betonowe postumenty z fragmentami pogiętego żelastwa. Jakieś bunkry – powie ktoś. Maszty z odciągami – dorzucą studenci Polibudy. Mało kto jednak wie, że wśród lasów i bagien rezerwatu Łosiowe Błota znajdowała się przed wojną Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna. W strzegących jej wartowniach z napisem Czuwaj dziś możemy się rozgościć lub schronić przed deszczem. Stacja podczas wojny była używana przez Niemców do łączności z łodziami podwodnymi. Hitlerowcy wysadzili ją w 1945 r., na krótko przed wyzwoleniem Warszawy.

Góra Śmieciowa Okolice stacji stanowią doskonały teren do rowerowych przejażdżek i wypoczynku na świeżym powietrzu. Pozostałe po jednostkach wojskowych resztki placów ćwiczeń pozwalają sprawdzić się w małpim gaju. Do niedawna wielką atrakcję stanowiły dwa czołgi T-34, stojące na opuszczonym poligonie, niestety zostały stopniowo rozebrane na złom. Podziwiać można za to bojowy wóz piechoty, okopy i zasieki idealne do gry w paintball i ASG. Dobre połączenia autobusowe i tramwajowe z innymi dzielnicami sprawiają, że lasy Bemowa stanowią często odwiedzane miejsce wypoczynkowe Warszawiaków. Nad całym kompleksem leśnym dominuje Góra Śmieciowa, najwyższe sztuczne wzniesienie w Warszawie (144 m). Dawne wysypisko śmieci obecnie jest rekultywowane, lecz nadal w jego otoczeniu powiewają foliowe torebki, niesione przez wiatr. Przy dobrej pogodzie ze szczytu góry roztacza się efektowna panorama Warszawy i najbliższych okolic.

Praga Żeby nie ograniczać się tylko do lewego brzegu Wisły, musimy wziąć na odwagie i iść na Pragie. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to dzielnica, gdzie lepiej nie pojawiać się bez noża, choć niektóre okolice mogą robić nieprzyjemne wrażenie. Zniszczenia wojenne w dużym stopniu ominęły Pragę, stąd dużo większy odsetek ulic z zachowaną przedwojenną zabudową. Takie miejsca, jak ul. Próżna na lewym brzegu, tutaj spotykamy co krok. Ulice: Mała, Brzeska, Stalowa, Szwedzka, Okrzei, no i oczywiście Ząbkowska świadczą o klymacie Pragi. Na Ząbkowskiej działa kilka kultowych lokali, z Oparami Absurdu na czele. Co roku odbywa się tu festiwal Dni Ząbkowskiej. W dawnej Fabryce Wódek Koneser otwarte zostało Muzeum Warszawskiej Pragi, pierwsze muzeum na prawym brzegu. Klimatyczne bary i kawiarnie są specyficzną domeną Pragi, takich lokali, jak Sens nonsensu, Sen Pszczoły, Skład butelek czy Winowajca próżno szukać po lewej stronie Wisły. Jest to też dzielnica ogromnych kontrastów, gdzie przedwojenna zabudowa styka się z peerelowskimi blokowiskami, a artystyczna fasada wyremontowanej Ząbkowskiej z trudem przykrywa Łukasz Karolewski odrapane bramy, pełne pospolitej biedy.

V

Starter 2012 - dodatek lokalny Warszawa  

Starter 2012 - dodatek lokalny Warszawa