Page 3

Warszawskie

wylukane

miejsca foto: Katarzyna Kocięcka

W

arszawskie ulice na początku października zapełniają się studentami pierwszych lat studiów błądzących i poszukujących swoich wydziałów, budynków, a nawet uczelni! Brzmi znajomo? No właśnie, a to dopiero początek!

STARÓWKA Być może brzmi to banalnie i od razu nasuwa skojarzenia z nudnym przewodnikiem recytującym formułki na temat eksponatów. Nic bardziej mylnego! Stare Miasto jest wystarczająco nieduże, by na rozpoczęcie swojej turystycznej przygody z Warszawą się nie zgubić, a wystarczająco zagadkowe, by się nim zauroczyć. Polecam zabranie aparatu, ponieważ zaskoczyć cię mogą detale, które wymagają natychmiastowego uwiecznienia: architektura, ciekawe szyldy czy gra świateł. Ze względu na światło jesienią Starówka jest najpiękniejsza ale nie wierz mi na słowo – osobiście sprawdź, jak wygląda o każdej porze roku!

OKĘCIE, A RACZEJ LOTNISKO CHOPINA Samolot jest dla ciebie punkcikiem na niebie, a nie ogromną ciężką maszyną? Dopiero się zdziwisz, będąc pierwszy raz we Włochach lub Ursusie! Kiedy już znudzą się muzea, zabytki, galerie, sklepy, kluby a nawet rower – zapraszam na lotnisko. Nie musisz kupować biletu do Buenos, żeby poczuć się niesamowicie. Ze środka lecącego samolotu nie widać, jak fizycznie wygląda lądowanie, jednak z punktów widokowych Okęcie – owszem! Najlepiej jest pojechać tramwajem lub autobusem do przystanku P+R Al. Krakowska i stamtąd udać się pieszo w stronę lotniska. Wrażenia obejrzenia kilkunastu lądowań w startów – niezapomniane, a może odkryjesz swoja nową pasję – spotting? Katarzyna Kocięcka

WISŁA WRAZ Z NATURĄ 2000 Jednak nie odpowiada ci miejski tłok i potrzeba ci powietrza? Wcale nie musisz jechać daleko, ponieważ Warszawa od kilku długich lat prowadzi politykę proturystyczną i rekreacyjną w obrębie Wisły. Chodzi tu oczywiście o prawą stronę Wisły, czyli zaczynając od mostu Gdańskiego, możesz zahaczyć o obejrzenie Stadionu Narodowego! Wzdłuż prawego brzegu Wisły poprowadzona została ścieżka pieszorowerowa, z której można obserwować Wisłę, ale też wejść na groble na rzece i obserwować to, co w tym rejonie jest wyjątkowe, czyli ptaki. W Dolinie Dolnej Wisły, bo tak nazywa się obszar Natura 2000 na terenie Warszawy, zamieszkuje aż 180 różnych gatunków ptaków: od sójek, przez dzięcioły, nurogęsi, rybitwy i derkacze aż po mewy. Jeśli wybierzesz się w słoneczny dzień w okolicach godzin południowych spotkasz je na obiedzie. Zabranie tu roweru lub wypożyczenie go to świetny pomysł, bo jak wiadomo – w zdrowym ciele zdrowy duch! Wypożyczalni w Warszawie jest wiele, a rozwija się również program Bemowo bike, dzięki któremu na podstawie na przykład Karty Miejskiej lub legitymacji możemy pierwsze pół godziny jeździć rowerem miejskim za darmo, a każde kolejne 30 minut jedynie dwa złote.

CHOPINOWSKIE ŁAWECZKI Nie tylko śpiew ptaków umila nam życie w Warszawie. Jak wiadomo wiele miejsc stolicy było i jest związanych z jednym z najsławniejszych Polaków w historii – Fryderykiem Chopinem. Miejsca te są wyróżnione multimedialnymi ławeczkami dla turystów, które po wciśnięciu przycisku… opowiedzą ci historię tego miejsca związaną z Chopinem, a nawet zagrają jego utwory! Na zdobycie wszystkich czternastu nie wystarczy ci jednego dnia, ale nikt nie mówił, że to przygoda na raz. Polecam rozpoczęcie poszukiwań ławeczek od najsłynniejszego na świecie pomniku Chopina w Parku Łazienkowskim, a dalej, gdzie nogi i autobusy poniosą! Więcej informacji: www.chopin.um.warszawa.pl/pl/miejsca

METRO Jeżeli korzystasz z metra w codziennej trasie na uczelnię, zapewne nie widzisz nic ciekawego w tej propozycji, jednak warto przyjrzeć się temu osiągnięciu techniki, na razie jedynemu w Polsce! Metro Warszawskie ma dwadzieścia jeden stacji ulokowanych na dwudziestu trzech kilometrach od Kabat aż po Młociny i każdego dnia obsługuje 584 tysiące osób. Każda stacja ma swój indywidualny wystrój, choć wszystkie stworzone zostały w jednej kompozycji, żeby student I roku mógł się połapać. Trasa od pierwszej do ostatniej stacji trwa mniej niż godzinę, więc czemu nie? Warto śledzić w Internecie nowinki z budowy drugiej linii metra, a także informacje o wystawach okolicznościowych na poszczególnych stacjach.

III

Starter 2012 - dodatek lokalny Warszawa  

Starter 2012 - dodatek lokalny Warszawa