Page 14

wylukane

na uczelnię... ale czym?

zawy, oza Wars ka p s m te en js teś stud acja mie Jeśli jes j komunik b intuicyjny. ta tu że , só to wiedz st w spo nią owana je i szybko zacząć zorganiz ć a a il zn w h ze c ro o Łatwo się oruszać, a ZTM c sażerów. p a ie p n la spraw twienia d wuje uła przygoto

P

ierwszą czynnością nowego studenta po przyjechaniu do Warszawy powinno być udanie się do okienka kiosku lub innego punktu sprzedaży obdarzonego logiem Warszawska Karta Miejska lub bilety ZTM w celu zakupu biletu. W przypadku studentów i uczniów bilety w Warszawie nie są drogie, nie ma więc co żałować złotówki czy dwóch na bilet, nawet jeśli nie mamy pojęcia jeszcze dokładnie, jaki typ biletu by nas najbardziej zadowolił. ZTM – Zakład Transportu Miejskiego (organizuje ruch komunikacji w Warszawie, w skład którego wchodzi: MZA, Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie, SKM) dba o urozmaiconą i dostosowaną do potrzeb klienta ofertę.

1 czy 2 strefa? Kupując bilet w celu podróżowania po Warszawie (od Bielan po Ursynów i od Rembertowa po Ursus), wystarczy nam bilet z zaznaczoną 1 strefą. Jednak zdarza się, że wynajmujemy mieszkanie pod Warszawą (Legionowo, Radzymin, Nieporęt, Kobyłka, Wołomin, Sulejówek, Otwock, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Pruszków, Ożarów Maz., Łomianki), wtedy należy wykupić bilet na 1 i 2 strefę tzw. strefowy.

Autobus Wyróżniamy następujące linie: Linie zwykłe posiadające numery od 100 do 399 (300–399 kursują przez jakąś część dnia). Zwykłe, ponieważ mają tradycyjne czarne numery na tablicach oraz zatrzymują się na wszystkich przystankach. Linie przyśpieszone posiadające numery od 400 do 599. Mają one czerwone numery na tablicach oraz nie zatrzymują się na wszystkich przystankach (część przystanków jest na żądanie, a części po prostu nie ma). Linie ekspresowe mają numery zaczynające się od E np. E–4. Też mają czerwone numery, ale mają jeszcze mniej przystanków od linii przyśpieszonych. Służą do szybkiej komunikacji odległych dzielnic ze Śródmieściem – centrum Warszawy. Wsiadając w te linię, lepiej znać zawczasu jej trasę oraz przystanki, bo można się zdziwić odległością niektórych przystanków od siebie.

XIV

Linie strefowe zaczynają się od numeru 700 do numeru 899 z tym, że linie 800 do 899 stanowią linie strefowe okresowe. Mają na tablicy czarne litery oraz często miejscowość, do której jadą (np. Legionowo, Zegrze). Ponadto posiadają na swoich liniach specjalnie oznaczone przystanki – granicę strefy biletowej. Gdy przejedzie się ten przystanek, posiadając tylko bilet na Warszawę, tj. 1 strefę, należy skasować bilet jednorazowy (na 2 strefę) bądź minutowy (20 lub 40 minut) obowiązujący na obydwu strefach. Granica strefy biletowej jest także zaznaczona w SKM oraz KM.

foto: Marcin Hołowiński

Linie nocne mające przed numerami literę N. Kursują one zazwyczaj pomiędzy 23.30 a 4.30. Linie te mają swoją specyficzną organizację. Obowiązują na nich takie same bilety, jak na liniach dziennych, także w przypadku stref (uwaga – nie zaspać!). Linie mają swoją centralę na dworcu centralnym na Śródmieściu przy CH Złote Tarasy. Z dworca odjeżdżają w przypadku 1 strefy co 30 minut, a w przypadku 2 strefy co godzinę. Ruch jest tak zorganizowany, by autobusy odjeżdżały z centrum 15 i 45 minut po pełnej godzinie (0.15; 0.45; 3.15 itp.). Linii od N01 do N09 próżno by szukać jednak w centrum, bowiem są to linie obwodowe, które krążąc po Warszawie, umożliwiają przesiadki pomiędzy poszczególnymi N z centrum. Linie specjalne oznaczone mogą być literą Z jak linia zastępcza – w przypadku zalania metra, pielgrzymki, remontu drogi lub mostu, katastrofy itp. Oraz linie C czyli linie cmentarne – zazwyczaj bezpłatne z okazji Zaduszek, by umożliwić wszystkim swobodny dojazd na cmentarze.

Uff… to teraz… tramwaje Jaki tramwaj jest, każdy widzi. Linie podstawowe mają numery od 1 do 39. Wyższe numery mają linie zastępcze lub okresowe. Tramwajem możemy dojechać często szybciej niż autobusem (zwłaszcza na Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie, Pradze). Tramwaj nie jeździ jednak zawsze i wszędzie.

Metro W związku z tym, że Warszawa ma jedną linię metra, nie trzeba się specjalnie rozpisywać. Metrem dojedziemy od Młocin po Kabaty. Rano jest ciężko się wepchać, za to w ciągu dnia jest to wygodny środek transportu. Pamiętać należy, że przekroczenie bramki wejścia do metra jest jednoznaczne z korzystaniem z tego środka transportu (bilet jednorazowy). Metro jeździ od 5.00 rano do północy. W weekend (z pt./sob. i sob./ndz.) do 3.00 rano.

SKM – Szybka Kolej Miejska Szybka Kolej Miejska oferuje pasażerom 4 linie: S1 (z Pruszkowa do Otwocka), S2 (z Lotniska Chopina do Sulejówka Miłosnej), S3 (z Lotniska Chopina do Legionowa Piaski) oraz S9 (z Wieliszewa do Warszawy Gdańskiej). Trasa SKM przebiega w dwóch strefach biletowych. Obowiązują bilety ZTM.

KM – Koleje Mazowieckie W ramach wspólnego biletu na terenie aglomeracji w strefach 1 i 2 można korzystać z transportu KM (od Piaseczna po Nieporęt oraz Chotomów i od Pruszkowa po Wołomin). Jednak dopiero bilety okresowe (od dobowych po trzymiesięczne) pozwalają na przejazd KM.

Starter 2012 - dodatek lokalny Warszawa  

Starter 2012 - dodatek lokalny Warszawa

Advertisement