__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

duben/April 2021 

65. ročník

4   ←   Story

Sdílená doprava v Brně 8

Nádražní pošta 30

Elektronová mikroskopie 62

Where in Brno


obsah — editorial Obsah:

Milé čtenářky, milí čtenáři, 4 ← Story: Sdílená doprava v Brně Na kole, elektrokole, koloběžce nebo šalinou?

8 ← Flashback: Příběh nádražní pošty Historie ikonické pošty. Jaký bude její další osud?

12 ← Rozhovor: Karolína Kopíncová S MISS CZECH REPUBLIC 2020 o modelingu i studiích v Brně 16 ← Kulturní servis Co je nového ve zdánlivě spícím světě umění?

40 ← KAM na jídlo Veganství, bioprodukty, udržitelné stravování

cítíte to také? Jaro je ve vzduchu. Do Brna nesměle vstoupilo nejkrásnější roční období, a to už je samo o sobě důvod vyrazit ven. Za jiných okolností bychom nyní vyhlíželi začátek kulturní sezóny. Vybírali z desítek festivalů, koncertů, představení… Namísto toho vstupujeme do „nejisté sezóny“ a nezbude než věřit, že se situace zlepší. V KAM se snažíme psát o tom, co se děje za zavřenými dveřmi kulturních institucí, ale hlavně chceme inspirovat. Jak prožít volný čas ve městě co nejlépe? Sledujte náš web www.planetabrno.cz a naše účty na Facebooku a Instagramu. Chcete-li podpořit sebe i nás, předplaťte si KAM do poštovní schránky na stránce shop.pocketmedia.cz. Co najdete v dubnovém KAM v Brně? Story jsme tentokrát věnovali fenoménu sdílené dopravy. Kola, elektrokola, koloběžky, skútry, carsharing – v článku se dočtete o všemožných způsobech, jak efektivně cestovat do práce i za zábavou a zároveň přispívat k udržitelnému rozvoji městské mobility. K rozhovoru jsme pozvali modelku, studentku žurnalistiky a MISS CZECH REPUBLIC 2020 Karolínu Kopíncovou. S Karolínou jsme si povídali nejen o soutěžích krásy, ale také o její charitativní

činnosti, pomoci dětským domovům, o studentských letech v Brně či zásazích koronavirové krize do světa modelingu. Rozhovor najdete také jako podcast na našem webu Planeta Brno a stejnojmenných účtech na službách YouTube, Spotify, Podbean či Google Podcasts. Do historie brněnské nádražní pošty jsme se vydali v rubrice Flashback. Jaký je příběh ikonické budovy Bohuslava Fuchse? Blíží se její konec? Co známé stavbě předcházelo? A jak s ní souvisí dům U Kamenné panny? Obsah vydání, které držíte v ruce, reflektuje také aktuální trendy v oblasti životního stylu. Rubrika KAM na jídlo se věnuje udržitelné stravě a veganství, v rubrice Pohyb a relax poradíme s výbavou na běhání a pozveme na chystané běžecké akce. KAM na nákupy? Pořiďte vašim domácím mazlíčkům vše, co potřebují. A konečně rubrika KAM za vzděláním nabízí výběr kurzů a webinářů pro zahnání domácí nudy a zlepšení vašich dovedností.

David Tieku šéfredaktor

44 ← KAM na nákupy Vše pro vaše domácí mazlíčky

46 ← Pohyb a relax Běžecké boty, vybavení i kurzy

48 ← KAM za vzděláním Objevte zajímavé kurzy a webináře

54 ← TIC Turistické informační centrum zve nejen na Brno Art Week

62 ← WHERE IN BRNO ENGLISH What to do (and what to drink)!

Udělejte si dobrou kávu a přečtěte si nejnovější výtisk KAM v Brně. Jeho rozšířený obsah najdete na webu www.planetabrno.cz a našich sociálních sítích. Foto: Pocket media/Klára Galle

Sledujte nás on-line:

@kambrno

issuu.com/pocketmedia4

www.planetabrno.cz

@planeta_brno

3


Sdílená doprava v Brně

4


story Na co vlastní auto? Na co vlastní kolo? Dostupnost sdílených dopravních prostředků v Brně roste každým dnem. Jaké služby ve městě můžete využít? A uškodila nebo naopak pomohla sdílené dopravě koronavirová pandemie? Čtěte. Jezděte. Sdílejte.

Brnem na dvou kolech Sdílená doprava je důležitou součástí plánu města na udržitelný rozvoj mobility. Šetří životní prostředí, snižuje dopravní zátěž problémových úseků, nabízí nové možnosti, jak se pohodlně a levně přesouvat nejen po centru Brna. Rostoucí oblibu sdílených dopravních prostředků nesnížila ani vládní omezení. „Pozorovali jsme velký nárůst jízd zvláště během prvního lockdownu, kdy byly naše služby hrazené firmou Rohlik.cz a Prusa Research. „Obecněji lze říct, že uživatelé se stále častěji vydávají na kratší jízdy, což naznačuje chápání kola spíše jako normálního dopravního prostředku do města než jeho využití čistě na sportovní rekreaci,“ říká Jan Střecha ze společnosti Rekola. Jejich růžová kola patří k Brnu již sedmým rokem, najdete tu také modré bicykly Nextbike či koloběžky od Yoyoway, Lime nebo Re.voltu. Více se o jednotlivých službách dočtete v druhé části článku.

Když koloběžka nestačí Ať už z důvodů časových (potřebuji být za 15 minut na druhé straně města!) či ryze praktických (ten prádelník se mi na kolobrndu nevejde), důležitou složkou sdílené dopravy je ta automobilová. Carsharing znamená nejen méně aut ve městě a v případě, že najezdíte do 10 000 km ročně, i úsporu pro vaši kapsu, ale i pohodlnější parkování. Auta od všech tří služeb poskytujících v Brně klasický carsharing (Autonapůl, AJO a CAR4WAY) můžete totiž zdarma

zaparkovat v rezidentních zónách. Specifickým druhem sdílení aut je tzv. peer-to-peer carsharing, při němž můžete nabídnout k vypůjčení své vlastní auto. Firma HoppyGo, která jej v Brně zajišťuje, za minulý rok hlásí 81% nárůst poptávky – koronavirová krize tedy očividně svědčí i tomuto druhu služeb. Výhodou se ukázal být také pro firmy. „Prakticky ze dne na den neměly využití pro své vozové parky a peer-to-peer carsharing jim poskytl skvělou příležitost, jak stojící auta monetizovat, a tím snížit provozní náklady. Meziročně se zájem firemních zákazníků zvýšil o desítky procent,“ vysvětlil CEO HoppyGo Robin Švaříček.

Těžký rok dopravního podniku Vylidnění Brna po dobu pandemie, práce na homeoffice, omezení pohybu občanů… To vše komplikuje fungování poskytovateli jednoznačně největšího objemu sdílené dopravy v moravské metropoli – Dopravnímu podniku města Brna. „Jsme služba pro lidi a lidé s námi nejezdí. Má to nejen obrovský ekonomický dopad, ale i společenský, je otázkou, zda se nám cestující vrátí. My nepřestáváme doufat, že ano, a děláme maximum pro to, aby pro ně byla MHD příjemná a bezpečná,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Aktuálně využívá MHD 55–60 % běžného počtu cestujících. Loni na jaře a pak opět na podzim však toto číslo kleslo až ke 30 %. Ztráty dopravního podniku se za loňský rok vyšplhaly na 150 milionů korun, letos už na dalších 36 milionů.

↑ Vozy bývalé koňky (první hromadně sdílená doprava v Brně!) zapřažené za parní lokomotivu u vozovny v Pisárkách na konci 19. stol. Foto: DPMB ← V Brně si můžete vybrat z mnoha možností sdílených dopravních prostředků – společnost Nextbike má ve městě 400 kol a na téměř polovině z nich máte vždy 15 minut jízdy zdarma. Foto: Nextbike

5


Nastala doba sdílení! Jaké sdílené či netradiční dopravní prostředky můžete použít v Brně? A musíte se vždy přesouvat jen po souši? Nabízíme stručný přehled možností, jak se pohybovat po městě, pokud nemáte vlastní auto, motorku ani kolo.

Kola v růžovo-modré. Rychle, pohodlně, přes appku. Růžová Rekola brázdí Brno již od roku 2014, po městě jich najdete téměř 200. V loňském roce se k nim přidala také modrá flotila Nextbike, čítající v současné době 400 bicyklů. Cenově jsou obě služby podobné, kromě počtu kol a barvy se liší technickými parametry a výbavou.

Nejnovější příspěvek k dopravní revoluci. Od čtvrtého březnového týdne existuje v ulicích Brna také služba Re.volt – ta plánuje po městě postupně zpřístupnit až 350 elektrických koloběžek a 80 skútrů. Koloběžku si vypůjčí každý nad 18 let, skútr potom ti s platným řidičským průkazem skupiny B. Schvalování bude probíhat strojově na základě průkazu totožnosti.

6

Elektrické koloběžky. Nechce se vám šlapat? Pomocí mobilní aplikace se dají vypůjčit nejen kola, ale také elektrické koloběžky poskytovatelů Yoyoway a Lime. První jmenovaný, ryze brněnský Yoyoway, působí ve městě od srpna 2019, mezinárodní Lime se přidal přesně o rok později.

Elektrokola budou. Chybí vám v nabídce sdílených dopravních prostředků elektrokola? Spolu s elektrokoloběžkami je má v plánu v Brně poskytovat estonský startup Bolt, který si poptávku po nich od loňského podzimu ověřoval v Praze.


story

Více informací o sdílené dopravě v Brně on-line:

@kambrno

@planeta_brno

www.planetabrno.cz

Filip Živný editor KAM

Možná přijde i BeRider. Dříve než Re.volt, konkrétně v březnu minulého roku, měla do Brna se svými 250 skútry přicestovat služba BeRider. Kvůli koronavirové pandemii se projekt odložil na neurčito, kdy se Brňané skútrů od BeRider dočkají, není tedy ani „rok poté“ jasné.

Půjčím ti/půjčím si. Aneb peer-to-peer carsharing čili sdílení aut přímo mezi vlastníkem a uživatelem. Výhodou této metody sdílení je různorodost nabízených vozů, vlastník si může navíc cenu za pronájem určit sám. Platforma HoppyGo, která P2P carsharing v Brně zaštiťuje, pak obě strany propojuje po technické stránce, umožňuje platby a kryje provoz vlastním pojištěním.

Šalinu sdílíme všichni. Nejtradičnějším poskytovatelem sdílené dopravy ve městě je bezesporu Dopravní podnik města Brna. Poslední novinkou v jeho fungování je smlouva za 2,4 miliardy korun, podle které má podnik získat 40 nových obousměrných tramvají od společnosti Škoda Transportation. Prvních 5 kusů by mělo přicestovat do Brna do února 2023, budou určeny primárně pro provoz na nové tramvajové trati k Univerzitnímu kampusu Bohunice.

Auto nemám, přece jezdím. Kteří poskytovatelé nabízí v Brně sdílená auta? Pionýři českého carsharingu Autonapůl, služba AJO, jejíž vozy najdete kromě centra například i na Lesné, v Komíně či Bohunicích, a platforma CAR4WAY, z jejichž rozsáhlé flotily si můžete vybrat například i elektromobil VW e-Golf.

Když už tu ty řeky máme. Poněkud netradiční dopravní prostředek, spíš než k rychlému přesunu z bodu A do bodu B určený k cestování se zážitkem. Svitava či Svratka na kajaku? Kánoi? Raftu? Proč ne. Lodě i vybavení si můžete vypůjčit například u společnosti Water Element, Sun sport nebo ve středisku KTL Brno KáČaTa.

7


Příběh nádražní pošty

Čilý ruch před dnes již neexistující budovou nádražní pošty. Snímek pochází z počátku 20. století. Foto: archiv autora

Ve dvorním traktu domu U Kamenné panny stojí dodnes budova prvního poštovního úřadu v Brně (jeho fungování předpokládáme v letech 1611–1839).

8

Hlavní brněnské nádraží. V tehdejší prostřední budově spojující obě nádražní budovy byla v přízemí ve dvou malých místnostech nejdříve poštovní expedice, později nádražní poštovní úřad Brünn Bahnhof/Brno Nádraží (1848–1902).

Původní budova poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2 stála v těsném sousedství hlavního nádraží od roku 1902 do roku 1938.


flashback Pošta v Brně prokazatelně existuje už od 16. století. Která byla první, jaká je minulost poštovního úřadu u hlavního nádraží a kolik budov vystřídal? Objevte spolu s námi příběhy míst, kterými procházely dějiny. Pošta U Kamenné panny O pěších a jízdních poslech dopravujících písemnosti do Brna dostupné archivy poprvé hovoří už v 16. století. Dům, o kterém dnes s určitostí víme, že v něm byl zřízen první stálý poštovní úřad v Brně, je dům U Kamenné panny v Orlí ulici č. p. 16. Původně gotický dům, patřící snad Pernštejnům, s bohatou a pestrou historií byl během staletí několikrát přestavován a po přestavbě na počátku 17. století už nám ho archivy spojují právě s rokem 1623, poštou a poštovním provozem. Známe i jméno tehdejšího brněnského poštovního správce – Valentin Sartor. Tento dům, mimochodem jedna z nejstarších dochovaných světských staveb v Brně, jako jeden z mála přečkal staletí a ve dvoře, po levé straně, se tedy dodnes nachází budova první brněnské pošty. Poštovní úřad v ní působil až do roku 1839, kdy došlo k jeho přestěhování na dnešní Poštovskou ulici.

Stavba nové poštovní budovy v letech 1937–1938 musela být pro Brňany zajímavá podívaná.

Jeden úřad nestačí Vzhledem k rozvoji průmyslu a obchodu, přílivu nových zaměstnanců a obyvatel k rozšiřování městské zástavby jediný poštovní úřad nestačil. Tento problém byl řešen postupným zřizováním filiálních poštovních úřadů (poboček) a při výstavbě železničních tratí se na mnoha zastávkách začaly budovat poštovní expedice. Nejvyšším nařízením Vrchní dvorské poštovní správy ve Vídni č. 12902/3093 ze dne 2. 8. 1848 byly s působností od 15. 8. 1848 současně otevřeny v Brně dva filiální poštovní úřady – na brněnském nádraží poštovní expedice Brünn Bahnhof (dnes pošta 602 00, Brno 2) a na Starém Brně Alt Brünn (dnes pošta 603 00, Brno 3). Poštovní expedice Brünn Bahnhof/Brno Nádraží byla zřízena v souvislosti se zprovozněním železniční tratě Severní státní dráhy. Šlo o malou poštovní provozovnu, v počátcích s nepatrnou působností, která přijaté zásilky expedovala (překládala) na nejbližší poštovní úřad a naopak. Ve dvou malých místnostech v prostředním spojovacím traktu nádražních budov zde tehdy vykonávalo službu 10 zaměstnanců. Prvním poštovním expedientem byl jmenován poštovní oficiál Franz Bresnitzer. Poštovní úřad tu působil až do roku 1902 (v té době zde pracovalo již 28 úředníků a 38 poštovních zřízenců), kdy se při secesní přestavbě nádražního vestibulu řešila i otázka nového umístění pošty.

Po osmi desítkách let, kdy jim denně věrně sloužila, občané města zanedbanou budovu poštovního úřadu od Bohuslava Fuchse označili v roce 2018 za největší ostudu Brna.

Pracovna Vladimíra Vaška (Petra Bezruče). Pracovní stůl je nyní po zdařilé rekonstrukci umístěn v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě.

Nejznámější brněnský pošťák Asi nejznámějším zaměstnancem brněnského nádražního poštovního úřadu je Vladimír Vašek. Tento z pražské klasické filologie zběhlý student nastoupil v dubnu 1888 na poštu Brno 1 jako poštovní revident. Pak působil na poště ve Frýdku-Místku, ale na vlastní žádost byl v srpnu 1893 přeložen zpět do Brna, tentokrát na „brněnskou dvojku“ už jako poštovní kontrolor. Na stejné místo se vrátil i po skončení světové války. Po „převratu“ a vyhlášení samostatné Československé republiky byl dokonce jmenován zdejším přednostou (poštovním ředitelem). Do výslužby odešel 21. 5. 1928 v hodnosti vrchního poštovního inspektora. Asi každý z nás Vladimíra Vaška zná ze školních učebnic pod uměleckým pseudonymem Petr Bezruč jako svérázného básníka Ostravska a autora Slezských písní.

Funguje od roku 1941. Zeptejte se kteréhokoliv Brňana, potvrdí vám, že si ve výtahu páternoster na hlavní poště s rodiči projel celou trasu dokola a že se bál, že se tam nahoře otočí hlavou dolů.

9


flashback

← Interiér dosud využívané budovy nádražní pošty od Bohuslava Fuchse. Architekt při návrhu stavby počítal s budoucími úpravami v závislosti na potřebách provozu. Foto: Muzeum města Brna

tí. Při nich postupně mizely nejen různé prvky původního vybavení (např. lavice ocelové konstrukce s masivními dubovými sedáky a opěradly), ale vlastně i celkový Fuchsův rukopis. Přesto jsou ale v interiéru pozorným očím dodnes patrné drobné původní detaily (kliky na dveřích kanceláří, zábradlí, mosazné prvky přepážek, držáky na petrolejové lampy v hale v prvním patře).

Pošta, kterou prošlo 20. století

Budova nová a novější Ta se nakonec přestěhovala do nově postavené samostatné poštovní budovy těsně sousedící s brněnským hlavním nádražím. Roky plynuly a poštovnímu úřadu Brünn 2/Brno 2, který zajišťoval nejrozsáhlejší a nejfrekventovanější provoz ve městě a navíc byl v podstatě sběrným úřadem pro ostatní moravské pošty, budova přestala postupně vyhovovat (v roce 1937 zde pracovalo 235 úředníků a 529 zřízenců a pobočka plnila funkci přednostenského úřadu pro 17 vlakových pošt). Zásadní řešení našlo tehdejší Ředitelství pošt a telegrafů nakonec jediné. Starou budovu zbourat a postavit na jejím místě u vlakových kolejí budovu novou, moderní, splňující veškeré požadavky poštovního provozu své doby. Je dnes málo známou skutečností, že předprojekt velice náročné přestavby brněnské nádražní pošty vypracoval již v roce 1936 architekt a výtvarník Josef Kranz zaměstnaný jako projektant ve stavebním oddělení Ředitelství pošt a telegrafů v Brně. Přestože se Kranz svého úkolu zhostil s tvůrčí jistotou zkušeného autora, plán stavby brněnského nádražního poštovního úřadu se nakonec zadal tehdejší významné projekční kanceláři v čele s architektem Bohuslavem Fuchsem.

10

Budova architekta Fuchse je funkční dodnes, měsíčně je zde stále obslouženo téměř 50 000 zákazníků a uživatelů poštovních služeb, ale znatelně chátrá. Česká pošta se proto rozhodla pobočku přesunout do vhodnějších prostor. Komu a kdy bude ikonická stavba odprodána a jaký bude její další osud, zatím není jasné. Fuchsovo dílo V letech 1937–1940 tak pod rukama triumvirátu Fuchs (architekt) – Bloudek (statik) – Bednařík (stavitel) vyrostla ve funkcionalistickém slohu čtyřposchoďová budova s ocelovou montovanou konstrukcí, se dvěma suterény v železobetonové základové vaně. Původně měla ušlechtilou cementovou, do tmavošeda probarvenou omítku. Její dnešní světlá barva je výsledkem necitlivých oprav v 80. a 90. letech minulého stole-

Díky strategické poloze a důležitosti úřadu byla svědkem mnohých událostí. „Narodila“ se do období Protektorátu Čechy a Morava (poštovní tajemník Jan Kasal byl v pravidelném styku s pražskými odbojáři a společně se svými kolegy se úspěšně věnoval zpravodajské činnosti), přežila bez úhony sovětské i spojenecké nálety na město, v roce 1953 ustála davy lidí dožadující se svých úspor při měnové reformě. Dne 21. srpna 1968 časně ráno obsadili poštu sovětští okupanti a veškerý personál musel opustit budovu. Úřad však přestál i tiché normalizační roky s dohledem příslušných orgánů neuznávajících poštovní tajemství nad dopisy do a ze zahraničí, listopadové dny roku 1989… Byl to (a zatím stále je) největší poštovní úřad na Moravě a jeden z největších v republice. Kvůli nevyhovujícímu stavu budovy se však bude v nejbližší době pobočka pošty stěhovat jinam. Kam se pošta Brno 2 přesune a co se stane s ikonickou stavbou, zatím není rozhodnuto. Ing. Martin Blecha v letech 1996–2014 vedoucí pošty 602 00, Brno 2 Foto: archiv autora, Muzeum města Brna

Více fotek a prodloužený flashback sledujte on-line:

@kambrno

@planeta_brno

www.planetabrno.cz


12


rozhovor

Brno jsem si zamilovala, říká MISS CZECH REPUBLIC 2020 Karolína Kopíncová Modelingu se věnuje od sedmnácti, loni zvítězila v soutěži MISS CZECH REPUBLIC a jejím snem je stát se televizní moderátorkou. S Karolínou Kopíncovou jsme si povídali o studiu žurnalistiky, oblíbených místech v Brně i síle sociálních sítí.

Karolína Kopíncová je modelka a studentka Masarykovy univerzity. Pochází z Vrbna pod Pradědem, po střední škole v Ostravě se rozhodla pro obory Mediální studia a žurnalistika a Enviromentální studia na Fakultě sociálních studií v Brně. V loňském roce vyhrála soutěž MISS CZECH REPUBLIC, věnuje se nadačnímu fondu Slza zvířat a v současné době zakládá také fond na podporu dětských domovů. ← Celý rozhovor, který jsme nahrávali a fotili v Hotelu International, si můžete přečíst na webu Planeta Brno či poslechnout ve formě podcastu na YouTube kanálu a Spotify účtu Planeta Brno. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Co ti v současné době zabírá více času, jsi teď spíš modelka, nebo studentka? Nejvíc času mi v současné době nezabírá modeling ani škola (i když to za chvilku přijde), ale zakládání nadačního fondu. Dáváme to teď všechno do kupy, máme spoustu schůzek. Hned na druhém místě je škola, protože jsem v posledním semestru bakalářského studia a povinností je hodně. Takže bojuju. Můžeš nám o nadačním fondu, který zmiňuješ, říct něco víc? Ještě vám nemůžu prozradit název, protože ho nemáme finálně odsouhlasený, ale jde o nadační fond zaměřený na pomoc dětem z dětských domovů. Když přišla minulé jaro první vlna a lockdown, trávila jsem ho u rodiny ve Vrbně pod Pradědem. A začala jsem vypomáhat v tamějším dětském domově. Nemám žádné pedagogické vzdělání, ale přesto mě vzali – nikoho tam neměli, děti potřebovaly pomáhat s úkoly a učením… chtěla jsem to zkusit. Měla jsem na starost skupinu malošků, učili jsme se číst, počítat, kreslit, takové ty základy. Moc mě to bavilo, celkově atmosféra a jejich příběhy. Ty děti berou jako normální věci, které mně přišly úplně nepředstavitelné. Asi proto ve mně zážitek nechal tolik emocí a rozhodla jsem se, že se chci dětským domovům věnovat. Jaká je tedy přesně tvá role ve fondu? Jsem jeho zakladatelkou, ale chci také s dětmi přímo trávit čas. Přináší mi to radost a vidím v tom smysl. Nadační fond má dva směry. Jedním z nich je pomoc dětem, které opouští dětské domovy a my jim přejeme, aby měly normální život. Druhým jsou tábory a školení, které by měly menší děti připravovat na

Filip Živný editor KAM

to, co přijde potom. Ze začátku poběží vše v menším měřítku, protože bych si chtěla vyzkoušet a ověřit, zda bude fond fungovat tak, jak si myslím. Pak se teprve chystám nabírat další kolegy. Budeme držet palce. Přijde mi, že modeling je často spojen právě s charitativními činnostmi, čím si myslíš, že to je? Myslím si, že to má několik důvodů. Ale také záleží, kterou cestou modelingu se vydáte, dnes je to opravdu hodně diverzifikované. K charitě podle mě většinou tíhnou vítězky MISS, je od nich totiž očekáváno, že budou vzorem pro mladší generace, a měly by ukázat, že někomu pomoci je normální. Jsi rodačka z Vrbna pod Pradědem, potom jsi dělala střední v Ostravě, vysokou v Brně, teď bydlíš v Praze, můžeš tedy srovnávat. V čem je Brno specifické? Brno jako takové jsem si zamilovala, zejména jeho centrum. Bydlela jsem tu dva roky a dá se říct, že jsem se pohybovala pořád v centru, do školy jsem to z bytu měla deset minut, chodila jsem hodně pěšky. Miluju brněnský gastroživot, všechny kavárny, bary, je toho tady spousta (a opravdu kvalitního), kam si člověk rád zajde. Říkám si, že až se vše zase otevře, musím si sem zajet na víkend a vrátit se na ta místa, která mám ráda. Líbí se mi, že život tu není zrychlený jako v Praze ani nudný jako v Ostravě. Je to takový mišmaš, ale na příjemné úrovni, kterou mám ráda. Proč ses rozhodla jít studovat zrovna do Brna, hrál roli spíše obor, nebo místo? Zejména obor. Žurnalistiku jsem chtěla jít studovat už na střední. Ale tehdy jsem mohla jít buď do Prahy, kam mě naši 

13


nechtěli pustit – což naprosto chápu a jsem ráda, že mě tam v těch patnácti nepustili, nebo na Střední školu Kostka do Vsetína, která byla soukromá. Takže to taky nešlo. Protože mě na základní škole bavila ještě biologie, vybrala jsem si zlatou střední cestu a šla jsem na přírodovědné lyceum do Ostravy. Byla jsem tam čtyři roky, měla jsem i praxi v laboratoři, ale pořád mi v hlavě zněl ten nesplněný sen studovat žurnalistiku. Já, ukecaná, otravná, co pořád potřebuju kolem sebe lidi, přece nemůžu být zavřená v laboratoři! Takže jsi šla, kam tě srdce táhlo. Řekla jsem si, že zkusím štěstí a přihlásila se na vysokou na žurnalistiku do Brna – byla to jediná přihláška, co jsem podala… a první rok to nevyšlo. V přijímačkách totiž byly základy společenských věd, které jsem na střední neměla, a myslela jsem si, že chybějící čtyři roky tohoto předmětu se doučím za tři týdny. Což se samozřejmě nekonalo. Přesto jsem se nevzdala, rok jsem pracovala v Ostravě, zkusila přijímačky podruhé s vědomím, že tentokrát už musím. Díky bohu to vyšlo, takže jsem nastoupila na svůj vysněný obor na svoji vysněnou školu. A proč zrovna Brno? Oproti Praze a Olomouci, kde se žurnalistika dá také studovat, mi tady výuka přišla nejvíc praktická. Věděla jsem, že mě láká spíše televize a rádio než psaní. A v tomto ohledu je tu mnoho praktických předmětů, které si člověk může zapsat. Studenti žurnalistiky většinou tíhnou trochu více buď ke zpravodajství, investigativě…, nebo k odlehčenějším formátům, tedy různé publicistice, kultuře, lifestylu… Který případ jsi ty? Já se pořád trošku hledám. Nastoupila jsem teď na praxi do CNN Prima News, kde se snažím dělat zpravodajství, ale zkouším si ráda všechno. I na škole jsem si toho chtěla zkusit co nejvíce, nejen jaké to je stát před kamerou, ale i za ní, měla jsem hodně technických předmětů. Ale táhne mě to spíš před kameru, ráda bych dělala rozhovory a podobně. Vidíš se jako tedy jako moderátorka, reportérka… Máš i nějaké konkrétní médium, pro které bys chtěla jednou pracovat? Nikdy nevíme, co nám budoucnost přinese, nechávám to otevřené, láká mě televize i rádio. Jsem ráda, že jsem si praxi mohla plnit zrovna na Primě, bylo skvělé zkusit si to a poznat ty lidi a hlavně… jednou bych tam vážně chtěla sedět v moderátorském křesílku. Musím se toho ještě hodně naučit a makat na sobě, ale věřím, že to jednou vyjde.

14

Bydlela jsem tu dva roky a dá se říct, že jsem se pohybovala pořád v centru, do školy jsem to z bytu měla deset minut, chodila jsem hodně pěšky. Miluju brněnský gastroživot, všechny kavárny, bary, je toho tady spousta (a opravdu kvalitního), kam si člověk rád zajde.

Jak sis užívala studentská léta v Brně? Je to taková party, jak se říká? Já jsem si nejvíc užila první a druhý semestr. Vytvořily jsme si partu šesti sedmi holek, neměly jsme mezi sebou skoro žádné kamarády kluky. Milovala jsem to a strašně mi to chybí, je to něco, co jsem do té doby vůbec neznala, s holkama jsme si skvěle sedly a pořád si píšeme, jak bychom to vrátily. Na druhou stranu, asi jsem neprožila tolik pártošek jako ostatní studenti. Jsem zvyklá dělat si vždycky věci trochu těžší, takže jsem začala pracovat a časově jsem to měla trošku náročnější. Jak dlouho před MISS jsi dělala modeling? O modeling jsem se začala zajímat v sedmnácti letech, poprvé to bylo v Ostravě. Našla jsem si agenturu na focení svatebních šatů, kde jsem pak dělala i asistentku, ale měla jsem tam víc práce právě jako asistentka než jako modelka. První velké zkušenosti přišly až v Brně, kde jsem si vyhledala agenturu D.F.C. Padli jsme si do oka hned na první schůzce, jsou to úžasní lidé. V následujícím roce, ještě předtím, než jsem šla do MISS CZECH REPUBLIC, jsme stihli spoustu přehlídek, okoukávala jsem věci od ostatních modelek, učila jsem se za pochodu a byla to ta nejlepší škola, jakou jsem mohla mít. Řekla bys, že mít nějaké zkušenosti před MISS byla výrazná výhoda? Do MISS CZECH REPUBLIC může přijít dívka úplně bez zkušeností. Paní Makarenko to má zavedené tak, že přihlášené dívky prochází několika soustředěními, kde se učí všechno od píky. Předchozí zkušenosti jsou ale výhodou ve chvíli, kdy vám paní Makarenko dá jako finalistce třeba už nějakou práci – tam už je potřeba vědět, co máte dělat.

Jak se člověk dostane do MISS CZECH REPUBLIC? A jak v ní zvítězí? Povím vám to tak, jak jsem to udělala já. Neměla jsem moc známých a kamarádek, které by se modelingu věnovaly, absolutně jsem tedy nevěděla, na koho se obrátit. Začala jsem průzkumem na internetu a sociálních sítích. Soutěží máme v Česku víc a já si chtěla vybrat tu správnou. Což se nakonec podařilo, neměnila bych. Servis, který jsme dostali v MISS CZECH REPUBLIC, byl absolutně nad moje očekávání. Jakmile si tedy zvolíte soutěž, čekáte, až vypíše castingy – já byla na jednom z posledních, který se konal v Praze. Jak casting probíhal? Casting trval asi čtyři hodiny, bylo nás tam padesát nebo šedesát. Jeho součástí byly dvě promenády, jedna v džínech a triku, samozřejmě na podpatcích, a druhá v šatech, které si přinesete z domu. Představíte se a porota vám dá jednu otázku, ale není to nic těžkého. Mě se ptali, jaký vnímám rozdíl


rozhovor

← „První velké zkušenosti s modelingem přišly až v Brně,“ říká Karolína Kopíncová. Aktuálně se věnuje zakládání nadačního fondu na pomoc dětským domovům. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

ná to ale, že tam jako kompletní balíček musíte přijít. To ani nejde, protože třeba nemáte dostatečné znalosti a zkušenosti. Ale jsou klíčové vlastnosti, které bych vypíchla. Dívka by měla být pracovitá. Hlavně aby pracovala sama na sobě, zlepšovala se. Celou tou cestou by měla projít s pokorou. Je důležité si uvědomit, že pokud by vám lidé kolem nepomohli, nezvládnete to, nebudete vědět jak. Být komunikativní je určitě velké plus, rychleji se seznámíte. V dnešní době je hodně důležité být aktivní na sociálních sítích. Když jsem šla do soutěže, měla jsem asi 850 followerů a přidala jsem fotku jednou za půl roku. Člověk se musí přizpůsobit – když si vás klienti vybírají na práci, číslo na Instagramu rozhoduje.

V dnešní době je hodně důležité být aktivní na sociálních sítích. Když jsem šla do soutěže, měla jsem asi 850 followerů a přidala jsem fotku jednou za půl roku. Člověk se musí přizpůsobit – když si vás klienti vybírají na práci, číslo na Instagramu rozhoduje.

mezi životem na vesnici a ve městě. Když se všechno podaří, postoupíte do semifinále. To bylo dvoudenní, první den se vyřazovalo na top 20, byla tam promenáda v plavkách, vědomostní test, pohovor v angličtině i v češtině. Druhý den už se vybírala finálová desítka.

Ta pak má co týden nebo čtrnáct dní víkendové soustředění, společná focení, školení, dívky dostávají obrovský balík informací, dovedností, vědomostí… A pak přijde velké finále… Tam už je na vás, dámy, jak si s tím poradíte. Máte svůj prostor, záda vám kryjí opravdoví profesionálové ve svém oboru, ať už si myslíte, že máte sebeblbější dotaz, se vším vám poradí, pomůžou. Vy musíte ukázat, že na to máte. Já to v těch předchozích měsících neměla nastavené tak, že bych myslela na vítězství. Ale čím dál jsem se dostávala, tím víc jsem to začala chtít, tím víc jsem na sobě začala pracovat. Abych si po finále, ať už dopadne jakkoli, nemohla říct, že jsem něco mohla udělat jinak nebo lépe. Jsou nějaké vlastnosti, které ti v této soutěži pomohou, zvýší tvoje šance? Asertivita, sebevědomí…? Určitě ano. Vždycky se hledají dívky, které mají kompletní balíček. Nezname-

Na závěr bych se tě zeptal – kam v Brně? Máš tu nějaká oblíbená místa, parky, kavárny…? Dejme tomu, že je všechno otevřené, já Brno neznám, přijel jsem sem poprvé… Když půjdeme na procházku, prvně navštívíme Špilberk. Nahoře si dáme kávičku, pak sejdeme dolů, vydáme se na Petrov, kde už si můžeme otevřít lahvinku vína a příjemně se „načnout“. Pak bych šla někam na večeři, a to vlastně do jakékoli restaurace v centru. Nikdy jsem neměla v brněnské restauraci tak špatnou zkušenost, že bych se do ní nechtěla vrátit. Takže bychom vybrali některou, kde by bylo volné místo na zahrádce (protože by určitě bylo hezky). A skončili bychom někde v baru. Hrozně se mi líbí Super Panda Circus, 7. nebe, 4pokoje, Bar, který neexistuje, i Slast.

Poslechněte si rozhovor jako podcast a prohlédněte si další fotky on-line:

@kambrno

@planeta_brno

www.planetabrno.cz

Planeta Brno

15


KAM do divadla Stejně se lze dívat i na divadlo v on-linu. To nemusí sloužit pouze jako sekundární platforma pro PR a budování kultu identity. Tento tvůrčí přístup k on-linu prosazuje například nezávislá skupina D’Epog. Jeho šéfka Lucia Repašská to popisuje v podcastu HaDivadla Budoucnost divadla.

Na webu divadla Schauspiel Köln je v rámci on-line programu ke zhlédnutí minisérie Edward II. podle Christophera Marlowa. Foto: Ana Lukenda

Globalizace je láska k regionu! On-line je láska k divadlu! Prostor pro myšlení a sledování divadla v mezinárodním kontextu, který přesahuje rybníček jednoho města a státu, nikdy nebyl dostupnější než za současného stavu. Ten způsobil, že jsou divadla zavřená pro své diváky. Umožnil však divadlo podrobit potřebné zkoušce. Její výsledky lze vidět po celém světě. Je trochu kacířské psát pro měsíčník KAM v Brně o divadelních událostech ve světě. Ale Brno bylo vždy kosmopolitní město. Proto není nic samozřejmějšího než začít cestu po světě z brněnského bytu u našich sousedů! Na webu divadla Schauspiel Köln je v rámci on-line programu ke zhlédnutí minisérie Edward II. podle Christophera Marlowa. Její režisérka Pinar Karabulut se věnuje feminismu a queer problematice – nejinak přistupuje i k adaptaci M ­ arlowa,

16

který už v předloze LGBT tematiku řeší. Motto celého projektu je příznačné: Láska jsem já/Die Liebe bin ich – vrchol individualismu ve spojení slasti a politiky. Vše osobní je politické a naopak! Další zastávka leží mezi New Yorkem a Tokiem. Martin E. Segal Theatre Center na svém YouTube kanále pořádá SEGAL TALKS s významnými světovými divadelníky a divadelnicemi. Je zde k dispozici i rozhovor s Japoncem Toshiki Okada. Pro sborník Why Theatre? divadla NT

Gent odpověděl Okada na otázku, proč divadlo v době pandemie takto: „Mým přáním je najít způsob divadla, který by mohl bojovat proti zániku globalizace investováním energie do interkontextualizace.“ Globalizace nemusí potírat jedinečnost regionů, ale naopak podporovat jedinečnost v rovnocennosti všech ostatních jedinečností. Okada toho dosahuje přenesením japonských fenoménů na západ, oba regiony se propojují – dochází k interkontextualizaci! Stejně se lze dívat i na divadlo v on-linu. To nemusí sloužit pouze jako sekundární platforma pro PR a budování kultu identity. Tento tvůrčí přístup k on-linu prosazuje například nezávislá skupina D’Epog. Jeho šéfka Lucia Repašská to popisuje v podcastu HaDivadla Budoucnost divadla. Závěrem zpět do našeho regionu. Kromě podcastu v HaDivadle připravujeme projekt Zeď pro webové prostředí v režii Kamily Polívkové. Půjde o dvouměsíční sérii kapitol s tematikou izolace. Začínáme už v pátek 2. 4. v 18.00!

Jan Doležel student režie a asistent režie v HaDivadle


KAM do divadla

Divadla za zavřenými dveřmi

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

Přestože dveře divadel zůstávají stále zavřené, brněnská divadla hledají způsoby, jak se svými návštěvníky zůstat v kontaktu. Ať už se jedná o on-line talk show, podcast, on-line rozhovor či výstavu ve výloze. Městské divadlo Brno pokračuje s vysíláním talk show MdB KLUB na svém YouTube kanálu. V pořadu, který vedou moderátorky Jana Musilová, Barbora Goldmannová a moderátor Jonáš Florián, vystupují zajímavé osobnosti nejen z divadelního prostředí. Divadlo Husa na provázku vytvořilo nový formát rozhovorů s názvem #prvzk.podcast, ve kterých nahlíží známé osobnosti na situaci pandemie jinak než skrze čísla či statistiky. Mezi jejich hosty patří například herečka Tereza Marečková, zdravotní klaun Dalibor Buš či podnikatel Jiří Hlavenka. Divadlo BuranTeatr naopak láká lidi na procházku ke svým výlohám, ve kterých se po měsíci střídají výstavy s názvem Nic zvláštního poukazující na všední věci. (bh)

Exhibicionismus se u mě projevil brzo, říká herečka a zpěvačka Andrea Horská

Na čem teď pracujete? To je milá otázka takhle při lockdownu :-). Troufnu si říct, že v současné době usilovně pracuji na tom, abych se nezbláznila – kvůli divadelnímu deficitu, i kvůli tomu, co se tady pod vedením StBáků děje. Takže zatím čekám, až budeme moci svobodně hrát a zpívat, v plánu je zkoušení nového muzikálu v Praze, koncerty s kapelou

Výstavu Nic zvláštního najdete ve výlohách divadla BuranTeatr na Kounicově 20. Foto: BuranTeatr

www.fb.com/mestske.divadlo.brno www.fb.com/husanaprovazku www.fb.com/buranteatr

Distant Bells, natáčení Brno Art Žurnál i představení Amadeus na brněnském Provázku. Doufejme, že nám všem z toho do té doby nešvihne a opravdu se někdy divadla a sály zase zaplní. Cítíte se více jako zpívající herečka, nebo hrající zpěvačka? Určitě se víc cítím jako zpěvačka než herečka. Herectví se do mého života připletlo až někdy v pubertě, zpívat jsem začala ve čtyřech letech. Ale exhibicionismus se u mě projevil velmi brzo, někdy v pěti letech jsem se postavila doprostřed šaliny, začala zpívat a recitovat na celý kolo a pak dychtivě očekávala od spolucestujících kokino... Mohla bych to zkusit zopakovat! Co pro vás znamená jaro v Brně? Jaro ve mně evokuje vůni naděje. V Brně se v tomto období ráda vracím na Kraví horu, na Žlutý kopec a u nás v Soběšicích, tam mame nádherné jaro. Kéž je nám všem nadějí a radostí!

V čem je brněnské divadlo specifické? Asi bych neřekl, že brněnské divadlo je specifické svým typem či druhem, spíše spřízněností. V Brně panuje velmi specifická atmosféra vzájemné divadelní příbuznosti, proto se velmi snadno stane, že herec, který hraje v alternativním divadelním seskupení, zároveň zkouší v národním divadle a naopak. Popřípadě že dramaturg z brněnského čistě komerčního divadelního souboru píše a dramaturguje v divadle zcela nekomerčním, zaměřeném na velmi specifickou cílovou skupinu. Tento písčitý pohyb přelévání je velmi prospěšný, protože vůbec nemá vliv na umělecké směřování divadel, ale zcela zásadně a pozitivně ovlivňuje divadelní kvalitu všech dotčených souborů. Kde hledáte umění v době uzavření kulturních institucí i škol? Ale my nejsme zavření, jakkoli to tak vypadá. V dnešní chaoticky vedené společnosti se vaší otázce vůbec nedivím, ale my jsme veřejná vysoká škola a jako taková stále učíme, jenomže on-line. Máme tedy plné ruce práce udržet tvůrčí napětí studentů pod kontrolou a v rámci on-line prostoru s nimi pracujeme na různých praktických technických dovednostech či tvůrčích výstupech, a to převážně v audiovizuální formě. Takže nám poslední dobou klepe na dveře spíše filmové herectví než divadelní. Co vám v posledních měsících udělalo radost/příjemně vás překvapilo? Překvapilo mne, že se jako fakulta poslední měsíce postupně v tvůrčích oblastech opět nacházíme a zvedáme. Že přes neustálou nejistotu, tisíce příkazů a vládních změn naši studenti i pedagogové neupadají do depresí, ale mají chuť tvořit, hlasitě se těší na sebe navzájem a těší se i na školu.

17


KAM za hudbou V Brně se na prodej českých hudebních nástrojů zaměřuje obchod pana Chalupeckého na Pekařské ulici, až bude po nejpřísnějších opatřeních, nezapomeňte ho navštívit. Housle od uznávaného houslaře Jana F. Veselého zase seženete v prodejně Hudební nástroje Brno na Veselé (náhoda?).

České hudební nástroje můžete i díky kytarám značky Furch snadno zahlédnout na pódiích velkých festivalů a koncertů mezinárodních hvězd. Foto: Furch Guitars

Hrát světově na české nástroje Prodeje hudebních nástrojů se během pandemie zvýšily po celém světě. Ať už svůj talent teprve objevujete, kroužíte kolem něj po špičkách, nebo jste se s jeho existencí a potřebou rozvíjení již víceméně smířili, vězte, že výběr vhodného hromosvodu této kreativní jiskry vás snadno může zavést k instrumentům vyrobeným hned za vašimi humny. V roce 1892 si pan Josef Lídl v Brně založil první továrnu na hudební nástroje na Moravě. Lesní rohy, trumpety a další žestě značky Josef Lídl Brno najdete díky potomkům zakladatele v nabídce obchodů s hudebninami dodnes. Ještě o 28 let dříve vznikla v Hradci Králové klavírnická dílna Petrof – zde souvislost s moravskou metropolí najdeme pouze ve skutečnosti, že v současné době do více než 65 zemí klavíry a piana vyvážející hradecká firma sídlí v ulici Na Brně. Ale oprostěme se nyní od zkoumání vzdáleností na mapě republiky, tuzem-

18

ských výrobců hudebních nástrojů není zase tolik, abychom si museli hrát na české a moravské, potažmo brněnské. Ve velkém dovážené asijské instrumenty už tak svou cenou a dostupností válcují místní produkty. Ne tak kvalitou. Mezinárodní pozornost si v posledních desetiletích stále více získávají kytary Furch z Velkých Němčic, hraje na ně například Suzanne Vega, David Knopfler z Dire Straits, oscarový irský muzikant Glen Hansard a mnoho dalších. Další značkou produkující špičkové kytary je žamberská BSG Musical Instruments výrobce Jana

Šťovíčka, zakládajícího si na precizní ruční práci. Sluší se zmínit, že společností poskytujících skvělé instrumenty a příslušenství existuje na našem území celá řada. Strunal Schönbach (dříve CREMONA) v Lubech u Chebu, lounští Harmonicas s.r.o., výrobce obalů a příslušenství Šiba, trsátka Janicek PICKS, brněnské smyčce Davida Hermana, houslařská dílna Pavla Celého… V Brně se na prodej českých hudebních nástrojů zaměřuje obchod pana Chalupeckého na Pekařské ulici, až bude po nejpřísnějších opatřeních, nezapomeňte ho navštívit. Housle od uznávaného houslaře Jana F. Veselého zase seženete v prodejně Hudební nástroje Brno na Veselé (náhoda?). Do té doby se, zdá se, musíme spokojit s nabídkou e-shopů a instrumenty i příslušenstvím vydávaným přes okénko. Široký katalog mají Kytary.cz na Lidické, dále v Brně naleznete například Music City na Kobližné nebo Clarina Music na České. Kde nakupujete vy? Dejte nám i ostatním čtenářům tip na našich sociálních sítích.

Filip Živný editor KAM v Brně


KAM za hudbou

A co kluby?

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Co dělají brněnské kluby v této nepříliš šťastné době? Jejich program se liší. Některé pomocí kampaně rekapitulují uplynulý rok, jiné zase poskytují prostory pro zkoušky kapel, pořádání konferencí či nahrávání demoverzí. „Nehrajeme, vyhrajeme.“ Klub Fléda spustil svou novou kampaň, jejímž cílem je povzbudit všechny kolegy a pracovníky z hudební scény. Na devíti vizuálech Fléda ukazuje své zaměstnance v jejich aktuálních a zcela odlišných povinnostech. Poselství kampaně je jasné – hrdinové z plakátů vzkazují, že na sobě pracují, inovují a těší se na lepší zítřky. Hudební klub SONO zase využívá svých prázdných prostor jako útočiště pro zkoušky kapel, konference, a dokonce zde vznikl studentský film o epilepsii. V ArtBaru Druhý Pád vznikl podcast, jenž vám přiblíží lidi, kteří za klubem stojí nebo s ním jsou nějakým způsobem spojení. ArtBar můžete podpořit koupí cihly nebo legendární Zázvorodky. (bh)

Kampaň Nehrajeme, vyhrajeme! vyhlíží lepší zítřky. Foto: Fléda

www.fb.com/fledaclub www.fb.com/sonomusicclub www.fb.com/artbardruhypad

Kabinet Records Původně založený jako obchod s vinyly při klubu Kabinet MÚZ, dnes funguje již jako nový label orientovaný na brněnskou hudební scénu. Kabinet Records nabízí stovky LP desek napříč žánry i světadíly. Od punku až po jazz. Pro sběratele „elpíček“ je to obchod jako dělaný. Každý si zde najde to svoje. Ninu Simone, Patti Smith, Caribou, ale také třeba Black Sabbath. Pro celou nabídku LP pište na e-mail info@kabinetmuz.cz. Kromě toho tady samozřejmě naleznete vinyly, které si label od minulého roku začal vydávat sám. Prvním z nich byl osmiskladbový debut In a Flash od brněnské čtveřice Bare Escape, jež stihla ještě na konci roku 2020 vydat své druhé album What if We Burn It. Nejnovějším přírůstkem vydavatelství je nová deska sustainable gardening skupiny tryo, která vyšla na konci února. Rozhovor s kapelou najdete u nás na webu Planeta Brno: www.bit.ly/tryokam. (bh)

Tomáš Matonoha doporučuje desku The Boatman’s Call (Nick Cave and the Bad Seeds). Foto: Kabinet Records

Kde v Brně rádi hrajete – máte oblíbená místa, kluby? Naše brněnská srdcovka je Kabinet MÚZ, cítíme se tam jako doma. Dělají tam nejen super koncerty, ale i skvělou veganskou kuchyni, kterou má pod palcem DIE KÜCHE. Rádi chodíme na koncerty i do Bajkazylu, kterému, obzvlášť v téhle době, držíme palce. Na čem teď, když hraní naživo není možné, pracujete? Uslyšíme od vás nějakou novou hudbu? S deskou, kterou jsme vydali minulý rok, jsme bohužel moc koncertů neodjeli a v nejbližší době žádný nový release nechystáme. Nový materiál se sice nějakým způsobem rýsuje, ale vzhledem k situaci to jde pomalu, takže desku pravděpodobně nevydáme dříve než příští rok. Každý se teď věnujeme tomu „svému“, na co nebylo s kapelou tolik času – Bára maluje, Miloš se položil do sportu a já jsem stále ponořený do muziky, ačkoli teď jen v rámci bytu. Jaké počiny na brněnské hudební scéně vás v poslední době nejvíc zaujaly? Jsme rádi, že v máme v Brně spoustu kamarádů, co dělají pořád novou muziku. Aktuálně fresh je třeba nová deska tryo, která vyšla u labelu Kabinet Records, jinak se určitě vyplatí sledovat kapely Sinks, Metronome Blues, Science Killer, Snackthief, Bare Escape, MMNK nebo Voodooyoudo. 

Kabinet Records Sukova 4, Brno www.fb.com/kabinetrecords www.instagram.com/kabinet_records_ label

19


KAM na výstavu Mezi stovkami exponátů budou například dobové reklamy, bonboniéry, formy na dorty i na puding, speciální výrobní nástroje i zapomenuté pomůcky cukrářů. Pokud někoho zajímá, jak se dříve připravovala zmrzlina nebo jak vznikalo želé, přijďte se – jak to bude možné – rozhodně podívat.

V letohrádku je téměř hotová voňavá a sladká výstava Historie mlsání, která představí prostředí prvorepublikových cukráren, výroben sladkostí, koloniálů a kaváren. Foto: Letohrádek Mitrovských

Nejen do Letohrádku Mitrovských zve Petr Lukas Po třech výstavních uzávěrách v loňském roce jsme v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně doufali v otevření nové výstavy alespoň v měsíci březnu. Očekávání se bohužel nenaplnilo a dosud není ani zřejmé, kdy budeme moct návštěvníky znovu přivítat. I když jsou památky a galerie stále zavřené, můžete při jarních procházkách po Brně vyrazit od baziliky a augustiniánského opatství, kolem letohrádku a výstaviště směrem k vile Stiassni. V letohrádku je téměř hotová voňavá a sladká výstava s názvem Historie mlsání, která představí prostředí prvorepublikových cukráren, výroben sladkostí, koloniálů a kaváren. Mezi stovkami exponátů budou například dobové reklamy, bonboniéry, formy na dorty i na puding, speciální výrobní nástroje i zapomenuté pomůcky cukrářů. Pokud někoho zajímá, jak se dříve připravovala zmrzlina nebo jak vznikalo želé, přijďte se – jak to bude možné – rozhod-

20

ně podívat. Zhruba do poloviny června je navíc v suterénním sálu umístěna výstava Skřítci a trpaslíci, která musela být loni na podzim předčasně ukončena. Kromě dobových exponátů z přelomu 19. a 20. stol. a retro ukázek z 50.–80. let 20. stol. si prohlédnete i opravdový svět skřítků. Během letních prázdnin budou probíhat pouze svatební obřady a hostiny, ale od 2. poloviny září do konce listopadu se do letohrádku musí vypravit všichni se zájmem o bytosti pohybující se mezi světem živých a mrtvých... Výstava Strašidelný zámek připomene krvelačné postavy evropské historie – Alžbětu Báthory, Draculu, kata Mydláře a mnohé

další. Mezi hlavní „atrakce“ patří tematické oživlé obrazy, které vás zaručeně vylekají. V prosinci pak proběhne tradiční brněnská výstava historických i soudobých betlémů, letos na přání návštěvníků opět s tzv. celoročním betlémem (= největší dioráma v ČR na téma Život Ježíše Krista se 105 figurami). V nedaleké vile Stiassni si letos připomínají 50 let od smrti jejího architekta E. Wiesnera. Po otevření památek můžete u brány získat mapku a vypravit se na malou procházku rozkvetlou zahradou. Přímo v prohlídkové trase lze (s průvodcem) zhlédnout výstavu obrazů malířky Helgy Hoškové-Weissové, autorky světoznámých terezínských dětských kreseb. Brněnská výstava s názvem 91 navazuje na loňskou retrospektivu u příležitosti významného životního jubilea autorky, která se nedobrovolně stala účastníkem hrůz koncentračního tábora. Věřím, že mluvím za všechny provozovatele kulturních památek, když tuto pozvánku uzavřu přáním brzkého obnovení činnosti.

Petr Lukas Letohrádek Mitrovských


KAM na výstavu

Staň se muzejním reportérem/ reportérkou

Potkávám nápovědi umění kdekoli, říká malíř Petr Veselý

Moravské zemské muzeum vyzývá děti a studenty, aby se aktivně zapojili do vyhledávání, představení a zdokumentování předmětů či jevů, které by se mohly stát součástí muzejních sbírek nebo být v muzeu prezentovány. Třeba za 100 let! Tématem letošního prvního ročníku je příroda roku 2021. Může se jednat například o přírodní nebo archeologickou lokalitu, přírodninu či zvíře, klidně domácí. A jak to celé probíhá? Děti natočí přibližně tříminutovou videoreportáž, prostřednictvím formuláře na webu MZM své video nahrají, a to od 20. února do 30. dubna letošního roku. Pak proběhne hodnocení ve dvou věkových kategoriích, vítězové budou náležitě odměněni, a pokud to epidemiologická situace dovolí, vyhlášení vítězů bude slavnostní. Odměnu za účast v soutěži ale obdrží všichni účastníci a také všechna videa, která splní podmínky soutěže, budou na webu muzea zpřístupněna. Každý účastník získá osvědčení „muzejní reportér“. (red)

Moravské zemské muzeum spustilo výzvu pro děti a mládež, informace najdete na webu muzea. Foto: MZM

Staň se muzejním reportérem/ reportérkou Moravské zemské muzeum www.mzm.cz

I muzea a galerie jsou on-line Existuje několik způsobů, jak si v dnešní době užít umění. Tím prvním jsou on-line sbírky, které muzea a galerie nabízejí. Můžete se tak z pohodlí domova podívat třeba na digitalizovaný obraz Hlava Medusy, který se letos v březnu vrátil zpět do Moravské galerie v Brně. Druhou možností jsou virtuální prohlídky k výstavám, videa či interaktivní mapové aplikace. Navštivte například on-line videoprohlídku výstavy Chrám kamene, která se nachází v prostorách bývalých vodojemů. Jedná se o poslední dosud nepřístupnou část Špilberku, jež byla veřejnosti otevřena v červnu minulého roku. Další možností, jak se kreativně vyjádřit, jsou balíčky plné nápadů a tvůrčích aktivit, díky kterým se stanete sami umělci. Tyto kreativní tašky nabízí například Dům umění města Brna. Čtvrtým způsobem je vidět umění naživo ve veřejném prostoru. Projděte se k Domu umění, který nyní zdobí monstrózní venkovní instalace Oil on House vytvořená z 50 000 kusů použitých plastových lahví. (bh)

Opatřením navzdory program nabízí Moravská galerie, Špilberk, Dům umění i další brněnské instituce. Foto: Moravská galerie v Brně

www.fb.com/moravskagalerievbrne www.fb.com/spilberkzije www.fb.com/dumumeni

Kde hledáte umění v brněnském veřejném prostoru? Ve veřejném prostoru teď asi ne, pokud, tak vlastně při poslechu veřejnoprávního rozhlasu, nedávno Osudů Břetislava Rychlíka nebo komentáře Janáčkovy Káti Kabanové s muzikologem Jiřím ­Zahrádkou na Vltavě, z pořadů brněnského rozhlasu poslouchám pro setkávání se s uměním magazín Zelný rynk... Ale abych vzpomenul Picassův výrok, tedy „nehledám, nalézám“, potkávám nápovědi umění kdekoli – v přírodě, při běžných činnostech, v poezii, v obrazech paměti i v paměti obrazů, v komunikaci s přáteli… Před pár dny jsem ve výměníku na zastávce autobusu na předměstí, kde bydlím, nalezl Mikuláškovu sbírku Krajem táhne prašivec (názvem tedy podezřele aktuální). Na čem teď pracujete, kde se můžeme s vaší prací setkat? Do nakladatelství (Větrné mlýny) jsem předal rukopis svojí druhé sbírky, měla by vyjít na jaře, do sazby jde nové číslo časopisu Weles, na kterém jsem se podílel, a k instalování mám připravený výběr kreseb pro z podzimu odloženou komorní výstavu v Pražákově paláci Moravské galerie, s nejistotou, kdy bude přístupná. A především chystám výstavu pro FAIT GALLERY, začínat by měla na začátku května (po ročním odkladu). A ještě je snad moje práce k vidění na dvoře, kde zpracovávám dřevo na topení… Co pro vás znamená jaro v Brně? Asi světlo brzy ráno, ostré slunce při chůzi ulicemi, omládnutí Svratky, probouzející se parky a zahrádkářské kolonie, zahrádky hospod, oživlý Zelný rynk – tedy náměstí. A prožít Velikonoce...

21


KAM na výstavu

Člověk ve vesmíru… na Svoboďáku Jurij Gagarin. Ve středu 12. dubna 1961 za pouhých devadesát minut oblétl planetu Zemi. O 60 let do minulosti nás svým programem vrátí akce Brno Space Days/Dny jihomoravské kosmonautiky. Prvního člověka ve vesmíru připomene, mimo jiné, výstava na náměstí Svobody.

Vila Löw-Beer zve do zahrady živě i virtuálně Oblíbené programy pro rodiny s dětmi Vila dětem teď probíhají on-line. Letos jste si tak už mohli virtuálně prohlédnout část stálé expozice věnovanou textilnímu průmyslu a rodině Löw-Beer nebo se dozvědět zajímavosti o jarních židovských svátcích. V dubnu vás čeká program s názvem Skryté poklady zahrady. Během živého vysílání v neděli 25. dubna provede zahradou vily botanička Petra Štěpánková a ukáže rostliny, které se tu skrývají. Procházka pro vás může být inspirací k zapojení se do mezinárodní soutěže City Nature Challenge, v níž mezi sebou soupeří města o co největší počet pozorování rostlin a živočichů. Soutěž probíhá od 30. dubna do 3. května 2021, jejím cílem je v těchto dnech zachytit co nejvíce živé přírody na území města Brna – s pomocí vašich mobilních telefonů a aplikace iNaturalist. Zahrada vily Löw-Beer je volně přístupná a na děti tu stále čeká pátrací hra s veverkou Věrkou. (red)

Živá vysílání vily Löw-Beer určená dětem můžete zhlédnout na Facebook. Foto: Vila Löw-Beer

25/4

Vila Löw-Beer Drobného 22, Brno www.vilalowbeer.cz www.fb.com/viladetem

Výstava Člověk ve vesmíru je součástí Brno Space Days, tentokrát zaměřených na výročí 60 let od cesty Jurije Gagarina na oběžnou dráhu. Foto: Robert Couse-Baker

Od čtvrtka 8. až do pondělí 12. dubna bude na náměstí Svobody k vidění výstava Člověk ve vesmíru, dále program letošních Brno Space Days/Dnů jihomoravské kosmonautiky nabídne především on-line program. Těšit se můžete na LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem na téma Stopařův průvodce po galaxii, premiéru pořadu Gagarin, on-line vysílání Jak to bylo před 60 roky s Tomášem Přibylem z Technického muzea nebo povídání Už 60 let ve vesmíru s výjimečnými hosty na vlnách Českého rozhlasu Brno. Brno Space Days/Dny jihomoravské kosmonautiky jsou součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě 2021. (živ)

8–12/4

Člověk ve vesmíru Brno Space Days/Dny jihomoravské kosmonautiky www.hvezdarna.cz

22

381 346 územních plánovačů on-line 381 346 je počet všech obyvatel Brna, kterých se týká návrh nového územního plánu. Je to i název výstavy kanceláře městského architekta v brněnském Urban centru. Výstava představuje devět horkých témat, jež rezonovala Brnem při veřejném projednávání návrhu. Nově ji můžete navštívit on-line na webu Urban centra. K čemu je nový územní plán? Jak může pomoci Brňanům? A proč je potřeba ho vydat nejpozději do konce roku 2022? Nejen tato témata shrnuje aktuální výstava o novém územním plánu. Dozvíte se, proč má Brno nejstarší územní plán v Česku a proč příprava nového dokumentu trvá dlouho. Seznámíte se s tím, jak návrh řeší nejvíce diskutovaná témata – zeleň, zahrádky, cyklodopravu nebo novou výstavbu. Součástí výstavy je také videoseriál o brněnském územním plánu. Opakované veřejné projednání návrhu se bude konat v červnu letošního roku. (red)

On-line výstava přiblíží témata diskutovaná při projednávání návrhu nového územního plánu. Foto: Kancelář architekta města Brna

381 346 územních plánovačů on-line výstava o návrhu nového územního plánu www.urbancentrum.brno.cz www.kambrno.cz


Nechte se provést architekturou Brna Pokračování knižního průvodce s názvem Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989 nabízí nové stezky, dobové fotografie a další zajímavosti.

Průvodce obsahuje stovky současných i dobových fotografií a archivních dokumentů. Foto: Brněnský architektonický manuál

jsou doplněny tipy na výlety – např. stezka Centrum pokračuje do Komárova za stavbami Jana Dvořáka nebo Juliánov k vysílači na Hádech. Fotografie i staré plány města Na úvodní stať Rostislava Koryčánka navazují textová hesla širšího kolektivu autorů a autorek doplněná stovkami současných i dobových fotografií a archivních dokumentů, aktuálními i starými plány města a přehlednými rejstříky.

K nejzajímavějším objektům patří samozřejmě Bílý dům, Ingstav, International a Continental, Prior, Janáčkovo divadlo, Rondo, Lesná atd., ale velká pozornost je věnována i pavilonům na výstavišti, sportovnímu areálu Za Lužánkami, experimentální výstavbě v Křídlovické ulici nebo fenoménu tzv. akcí Z. (red) Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989 www.bam.brno.cz

inzerce

Více než dvě stě objektů Na konci minulého roku vydal Dům umění města Brna dlouho očekávanou publikaci Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989, volné pokračování oblíbeného průvodce meziválečnou architekturou. Editorky Petra Hlaváčková a Lucie Valdhansová uspořádaly více než dvě stovky vybraných objektů z období socialismu do topograficky řazených stezek, na něž na konci knihy navazují medailony architektů a architektek. V knize (a na webu uvedeném v patičce) najdete jedenáct nových stezek s označením 1946–1989: Centrum, Výstaviště, Kraví hora, Ponava, Sportovní, Černá Pole, Lesná, Královo Pole, Štýřice, Bohunice, Juliánov, které

23


Muzeum romské kultury představí fotografie manželů Carretových

Tvorba Carretových se zaměřuje na společenské menšiny a obrazy krajiny, kterou projíždí. Foto: Claude a Marie-José Carret

Deníky života romských rodin. Tradice, muzikantství, víra, sváteční i všední chvíle – to vše zobrazuje nová výstava Muzea romské kultury Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Třicet let manželé Carretovi navazují přátelské vztahy s Romy po celé Evropě a díky osobním poutům a přátelstvím vznikají přirozené fotografie každodenního života. 24

Sami autoři se vnímají jako „převozníci“ vzpomínek.

Foto: Claude a Marie-José Carret

Claude a Marie-José se fotografováním zabývají více než 40 let. Claude se narodil v roce 1949 ve francouzském Rennes, touha fotograficky zachycovat svět kolem sebe se u něj projevovala již v mládí. Marie-José se narodila v roce 1951 v německém Trieru. Začala fotografovat spolu s manželem v roce 1980. Manželé od roku 1984 cestují a fotografují převážně ve střední a východní Evropě. Za svůj život vystavovali v Irsku, Rumunsku, v bývalém Československu, Švýcarsku, na Ukrajině a vydali nespočet katalogů a publikací. Tvorba manželů Carretových je ve vzájemné symbióze, doplňuje se. „Nikdy by mě ani Marie-Jo nenapadlo, že bude mít


Kurátorka Eva Mazárová o výstavě Otisk cest Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová. Za třicet let jistě manželé Carretovi nafotili velké množství fotografií. Jak vypadal váš proces výběru do výstavy? Na výbere fotografií sme spolupracovali dvaja odborní kurátori: Adam Holubovský, predchádzajúci kurátor fondu fotodokumentace, a ja, etnologička. Keďže manželia Carretoví majú vo svojej zbierke veľa zaujímavých fotografií, ktoré súvisia s rȏznymi tradíciami a tiež náboženskými obradmi, Adam ma k výberu a samotnej tvorbe koncepcie výstavy prizval. Z kvanta záberov sme vyberali niekoľko týždňov. Najskȏr sa udialo základné vyraďovacie kolo, potom si každý urobil svoj výber zvlášť, nasledovalo porovnanie oboch výberov a nakoniec zlúčenie a posledné vytriedenie fotografií.

fotografie v našem životě tak výhradní postavení. Fotografování se pro nás stalo přímo životní nutností,“ komentuje Claude Carret. Carretovi se fotografování Romů, svých přátel, věnují přes 30 let. Jen málo fotografů zůstane u téhož tématu takto dlouhou dobu. Díky téměř každoročním návratům do stejných lokalit se stali svědky proměn života místních komunit, rodin či krajiny.

Otisk cest Muzeum romské kultury Bratislavská 67, Brno www.rommuz.cz

Co celou výstavu váže dohromady? Ide o cyklus čiernobielych fotografií zoradený v tematických okruhoch, ktoré na seba voľne naväzujú. Dali by sa pomenovať ako krajina, viera, muzikanti, interiéry a poetika všedného dňa. Počas celej práce na výbere fotografií sme sledovali v tvorbe Carretových latentnú poetickú linku, ktorej sme sa držali, a myslím, že sa nám tým podarilo vytvoriť cyklus, z ktorého cítiť intimitu momentov, kedy jednotlivé zábery vznikali. Cítiť v ňom to ľudské, čo do svojej umeleckej práce autori vložili. Zachytené sú obrazy zo života rómskych rodín, kde sa priamo premieta aj priateľský vzťah fotografov s fotografovanými. Výsledný dojem je teda veľmi príjemný, výstava sa nesie v pokojnom, miestami až lyrickom duchu. Aj preto sme vybrali názov Otisk cest, má symbolizovať akýsi ucelený dojem z dlhoročných ciest manželov Carretových za ich rómskymi priateľmi, ktorý sme sa snažili výstavou sprostredkovať. Jak jste zmínila – výstavu jste připravovali ve dvou, stalo se vám, že jste se na nějaké fotce neshodli? Určite. Nebolo úplne jednoduché skĺbiť fotografický prístup s vedeckým prístupom. Aj keď ja sama sa amatérsky fotografovaniu venujem, pri výbere som mala tendencie brať viac ohľad na vý-

„Z tohto záberu sme vlastne boli nadšení obaja, a tak sme ho vybrali ako titulnú fotografiu výstavy,“ přibližuje Mazárová. Foto: Claude a Marie-José Carret povednú hodnotu fotografií ako na ich umeleckú hodnotu, a to aj za cenu, že by boli zaradené tiež trochu naturalistickejšie zábery. Adam však ako fotograf mal opačné tendencie. Je nějaká fotografie, která vás osobně zaujala? Priznám sa, že najviac ma zaujal záber, ktorý je vyslovene umelecký, na prvý pohľad tak nejak vyčnieval spomedzi ostatních. Je na ňom staršia pani, ktorej tvár zahaľuje cigaretový dym. Ďalej sú pre mňa veľmi zaujímavé zábery, kde sa odohrávajú náboženské obrady. Či už ide o svadbu, krst, pohreb alebo motlitbu, etnologickým okom sa v nich dá čítať mnoho. Okrem často vizuálne atraktívneho „povrchu vecí“ sa pri týchto dejoch odhaľuje aj ich podstata, a teda vzťah aktérov k posvätnej stránke života, k nadprirodzenému… Carretovi navyše zachytávajú tieto momenty veľmi citlivo, s poetikou im vlastnou. Výstava bohužel nebude do příznivější situace přístupná. Přiblížíte výstavu v on-line prostoru? Divákov by sme radi navnadili videoupútavkou – s Adamom sme vybrali jednu fotografiu, ktorú vo videu približujeme. Toto krátke video bude zverejnené v deň začiatku výstavy, tj. 7. dubna, na našom webe alebo sociálnych sieťach. Ďalej uvidíme ako sa situácia bude vyvíjať, niektoré formáty sme už zvyknutí robiť on-line, iné menej. 

25


Brno vyhlásilo soutěž na návrh vodního prvku před Novou radnici Bronzová socha pátera Martina Středy, betonový pomník Adolfa Loose, Jan Skácel ze svařených ocelových trubek, naddimenzované žárovky jako pocta T. A. Edisonovi nebo monumentální jezdecká socha na Moravském náměstí jsou jen některé z výtvarných projektů realizovaných pod dohledem Odboru kultury Magistrátu města Brna. Práce spojená se sochami, a to od přípravy soutěží až po slavnostní odhalení hotového díla se pro nezasvěceného obyvatele města může jevit zdánlivě jako nepostřehnutelná nebo nepodstatná. Opak je ovšem pravdou. Zadaří se napotřetí? Výtvarná díla ve veřejném prostoru budou vždy vířit emoce, a to v případě těch klasických i těch domněle kontroverzních. V současné době běží termín pro podávání návrhů do soutěže, která se v Brně uskuteční už potřetí. Cílem této architektonicko-

-výtvarné soutěže je vybrat nejlepší návrh vodního prvku pro centrální část Dominikánského náměstí. Dílo samotné by mělo dosahovat vysoké umělecké

Autorem masky Jana Skácela z několika tisíc svařených nerezových trubek na Špilberku je akademický sochař Jiří Sobotka. Foto: Pocket media/Jan Čižmář

úrovně a respektovat a dotvářet charakter místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před Novou radnicí. Hotovo by mohlo být již příští rok Prvek by měl navíc v letních měsících chladit okolní vzduch i dlážděný povrch náměstí a vyvolávat efekt vodní mlhy, ale měl by také vést k interakci s návštěvníky náměstí, a to nejen v létě. Dílo musí fungovat i v zimním období, kdy bude od vodního média odpojeno. Zájemci mohou své návrhy posílat do konce června 2021. Veškeré bližší informace o výtvarných soutěžích se dočtete také na webu Sochařské Brno, který provozuje Odbor kultury MmB. Pokud vše proběhne hladce, již v roce 2022 se budeme moci těšit z dalšího ikonického prvku brněnských ulic a náměstí. A kdo ví, třeba se zařadí mezi charismatická výtvarná díla jako z počátku kontroverzní „koňafa“ nebo nadčasový Skácel z trubek. (red) Sochařské Brno www.socharske.brno.cz/souteze www.fb.com/socharskebrno

ARCHITEKTONICKO-VÝTVARNÁ SOUTĚŽ NÁVRH NA VODNÍ PRVEK

ODEVZDÁNÍ DO 30. 6. 2021 26

socharske.brno.cz


27 inzerce


KAM za filmem

Festivalové, televizní a VOD tipy

1. 4. Thunder Force (USA 2021, r. Dara Horenblas, Ted Passon aj., 8 × 30 min.) Netflix 2. 4. Had (Velká Británie 2021, r. Hans Herbots a Tom Shankland, 8 × 60 min.) Netflix 2. 4. Řekni prostě ano (Nizozemsko 2021, r. Appie Boudellah a Aram van de Rest, 97 min.) Netflix 5. 4. Profil režiséra Radu Judea: Aferim, Mrtvý národ aj. (Rumunsko 2015–-2018) Dafilms 9. 4. Obnošené příběhy (USA 2021, r. Ben Falcone, 105 min.) Netflix 11. 4. Them – Covenant (USA 2021, tv. Little Marvin, 10 × 60 min.) Prime Video 11. 4. Viktoriánky (USA 2021, tv. Joss Whedon, 10 × 60 min.) HBO GO 12. 4. Přehlídka filmů Roberta Minerviniho Dafilms 14. 4. Láska a příšery (USA 2020, r. Michael Matthews, 142 min.) Netflix 15. 4. Nadosmrti (Japonsko 2021, r. Rjúiči Hiroki, 142 min.) Netflix 21. 4. Neviditelná Nula (Itálie 2021, tv. Roberto Marchionni, 8 × 60 min.) Netflix 23. 4. Světlo a stíny (USA 2021, r. Eric Heisserer, 8 × 60 min.) Netflix 30. 4. Nevina (Španělsko 2021, tv. Oriol Paulo, 8 × 60 min.) Netflix

Nejočekávanějším českým filmem je bezpochyby Il Boemo, historický velkofilm o hudebním skladateli J. Myslivečkovi. Foto: Richard Hodonický, Pilot Film

Za filmem zve Miloš Henkrich V polovině března uplynul nekonečný půlrok od uzavření tuzemských kin. Je duben a úvahy o otevírání kin se pomalu mohou zařadit do folkloru k erbenovsky laděným pověstem, jimiž je opředena Květná neděle či Velký pátek… Tehdy se podle vyprávění otevírají ve skalách tajemné sluje a vydávají skryté poklady. Ovšem – a to se patří zdůraznit – jedině čistým duším! Kina, jež na mnoha úrovních odkazují k archetypu jeskyně, se s velkou pravděpodobností ještě v dubnu zázraku nedočkají. To však neznamená, že se do nich nemůžeme s předstihem těšit. O hollywoodských filmech, jejich přesunech a možných nasazeních v sálech a zároveň na VOD se píše neustále. Za nimi by neměl zaostat ani výhled kinopremiér českých filmů na rok 2021, když v distribučních plánech je více než čtyřicet (!) novinek či obnovených

28

premiér. Za zmínku stojí např. vytrvale přesouvaný snímek Gump – pes, který naučil lidi žít, s Bolkem Polívkou. Protože je v plánech na duben, možná jej čeká ještě jeden posun. S květnem počítají dokumenty Karel (o Karlu Gottovi) a „portrét horníka“ Nová šichta. Červenec a srpen bude, doufejme, přát letním kinům, kam by mohl diváky přitáhnout např. životopisný snímek Zátopek (r. David Ondříček) a komediální Deníček moderního fotra, celovečerní debut Jana Haluzy s Jiřím Mádlem a Terezou Rambou v hlavních rolích. Nejočekávanějším českým filmem je bezpochyby Il Boemo, historický velkofilm o hudebním skladateli J. Myslivečkovi, jenž je v plánech na říjen. Do zšeřelých sálů má k divákům idealisticky nakročeno také listopadová Perinbaba a dva světy. Miloš Henkrich redaktor KAM v Brně

Filmy s oscarovou nominací dostupné na VOD

Americká elegie (USA 2020, r. Ron Howard, 115 min.) Netflix Až na měsíc (USA/Čína 2020, r. Glen Keane, 95 min.) Netflix Bílý tygr (Indie 2020, r. Ramin Bahrani, 125 min.) Netflix Bratrstvo pěti (USA 2020, r. Spike Lee, 154 min.) Netflix Colectiv (Rumunsko 2019, r. Alexander Nanau, 109 min.) HBO GO Eurovize/Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (USA 202, r. David Dobkin, 122 min.) Netflix Chicagský tribunál (USA 2021, r. Aaron Sorkin, 129 min.) Netflix Chlast (Dánsko 2020, r. Thomas Vinterberg, 117 min.) Edison Filmhub Ivan je jen jeden (USA 2020, r. Thea Sharrock, 95 min.) HBO GO Kripl kemp: Revoluce na kolečkách (USA 2020, r. James Lebrecht a Nicole Newnham, 108 min.) Netflix Láska a příšery/Love and Monsters (USA 2020, r. Michael Matthews, 109 min.) Netflix Ma Rainey – matka blues (USA 2020, r. George C. Wolfe, 94 min.) Netflix Mank (USA 2020, r. David Fincher, 131 min.) Netflix One Night in Miami (USA 2020, r. Regina King, 110 min.) Amazon Prime Půlnoční nebe (USA 2020, r. George Clooney, 118 min.) Netflix Střípky ženy (Kanada/Maďarsko 2020, r. Kornél Mundruczó, 126 min.) Netflix Time (USA 2020, r. Garrett Bradley, 85 min.) Amazon Prime Vlkochodci (Irsko/USA 2020, r. Tomm Moore a Ross Stewart, 102 min.) Apple TV+ Zprávy ze světa (USA 2020, r. Paul Greengrass, 118 min.) Netflix Zvuk metalu/Sound of Metal (USA/Belgie 2020, r. Darius Marder, 130 min.) Apple TV+


KAM za filmem

Zápas o osud lidstva, světa a vesmíru

Ženy z londýnské periferie Konec 19. století. Londýn. Městem se potloukají osoby, které v sobě objevují nadpřirozené schopnosti. Jsou silné (Laura Donnelly), chytré (Ann Skelly)… a jsou to ženy. Pohybují se na okraji společnosti, v prostoru, který jim vykolíkoval patriarchát! Tvůrce kultovních seriálů Joss Whedon (Buffy, Dům loutek) se poté, co vyhořel u blockbusterů od Marvelu, vrátil k tomu, co mu jde nejlépe: k práci na televizních seriálech. Na popud HBO od roku 2018 připravoval Viktoriánky jako svou srdeční záležitost. Z projektu nakonec v létě 2020 vystoupil za nejasných okolností (jde o koktejl konfliktů osobních, tvůrčích i společenských, které je zvenčí nesnadné rozklíčovat). Zásadní je, že „smrt“ autora (zde ve významu dohledu nad finálním výsledkem) nemá nic společného s životem a životností díla. Viktoriánky určitě nejsou jen vyprávěním o divokém kapitalismu sklonku 19. století, ale přeneseně též svědectvím o turbokapitalismu nového milénia. (mh)

K nejočekávanějším dubnovým filmům právem náleží Mortal Kombat, čtvrtá celovečerní adaptace kultovní a nadčasové počítačové mlátičky. Smělá očekávání jsou na místě, protože nová adaptace přichází z Austrálie, ze země Šíleného Maxe.

Viktoriánky začal pro HBO připravovat režisér Joss Whedon v roce 2018. Foto: HBO

Viktoriánky tv. Joss Whedon, Philippa Goslet USA 2021 na VOD od 11/4 HBO GO Mortal Kombat je audiovizuální fenomén přeskakující z jednoho média na jiné. Foto: Vertical Entertainment

Oscaři v dubnu Do užších nominací na Oscara postoupilo v březnu 15 krátkých filmů a celkem 39 celovečerních titulů. Většinu – celkem 25 snímků – jsme již měli možnost vidět na velkém plátně nebo jsou dostupné na streamu. Část celovečeráků jsme viděli v kině loni (Emma., Frčíme, Chlast, Mulan, Pinocchio a Tenet), předloni (Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon) a dalších se možná ještě tento rok v kinech dočkáme (Duše, Nadějná mladá žena, Quo vadis, Aida?, Země nomádů). Do souboje „ekonomiky prestiže“ letos výrazně vstupují také streamovací služby a dávají o sobě hlasitě vědět. Nejúspěšnější je v rozstřelu Netflix (35 nominací/13 filmů), následuje Amazon Prime (12 nominací/4 filmy) a HBO (2 nominace/1 film). Než dojde 25. dubna k vyhlášení vítězů, je dost času nakoukat řadu nominovaných filmů v bezpečí domova, najít si své favority a všímat si, jak – vůbec poprvé ve své historii – 93. ročník fandí nezávislým filmům a snímkům vytvořeným ženami. (mh)

Snímek Nadějná mladá žena (r. Emerald Fennell) má 5 nominací na Oscara. Foto: CinemArt

25/4

Slavnostní 93. ročník udílení Oscarů www.oscars.org

Připomeňme: u prvního „mortalu“ (1995) Paul W. S. Anderson poprvé nastartoval kariéru adaptátora počítačových her. Navazujícímu pokračování z roku 1997 chyběla výraznější vize k hladkému překonání laťky zábavného braku. Loňský celovečerní animák Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge nejenže nešetřil brutalitou, ale ukázal na nevytěžitelný potenciál. Mortal Kombat je audiovizuální fenomén přeskakující z jednoho média na jiné. Filmové sérii či jednotlivým filmům lze vytýkat povrchnost a zároveň si užívat jejich více či méně rafinovanou estetiku a brakovost. I nejpovrchnější dílo má ještě jednu, nejhůř uchopitelnou vrstvu – ideologii, která také Mortal Kombat vybavuje možnými významy a hloubkou. (mh)

Mortal Kombat r. Simon McQuoid USA/Austrálie 2021 v kinech a na VOD od 22/4

29


Elektronová mikro Před sedmdesáti lety byl v Brně sestrojen první československý elektronový mikroskop. Nyní se jich v moravské metropoli vyrobí jedna třetina celosvětové produkce. Díky mikroskopům jsme neustále na cestě k novým objevům.

V roce 1951 tým pod vedením profesora Aleše Bláhy, do kterého patřil Armin Delong, Vladimír Drahoš, Ladislav Zobač a konstruktér Jan Speciálný, sestrojil první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241. V současné době se v Brně vyrobí v průměru 700 kusů elektronových mikroskopů ročně. O výrobu se starají tři firmy – Delong Instruments, TESCAN a Thermo Fisher Scientific. Výzkum na elektronových mikroskopech probíhá na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd, ve vědeckých centrech CEITEC či na výzkumných pracovištích brněnských univerzit.

Montáž elektronových mikroskopů probíhá v tzv. čisté místnosti, čímž se zamezí kontaminaci přístroje zrnky prachu. Foto: Thermo Fisher Scientific

Zachraňují životy a pomáhají kriminalistům

Jak fungují?

Díky elektronovým mikroskopům vědci odhalují tajemství ve spoustě neprobádaných oblastí, například v materiálovém inženýrství, medicíně, farmacii, polovodičích nebo archeologii. Výzkumníci tak detailně zkoumají nebezpečné viry jako HIV, ZIKA nebo aktuální koronavirus. Následně hledají účinné protilátky umožňující nemoci porazit. Využití našly tyto sofistiko-

Elektronové mikroskopy dnes dokáží zvětšit pozorovaný objekt až milionkrát. Pro lepší představu: špendlíková hlavička by tak zabrala velikost celého centra Brna. V principu jde o elektronovou obdobu optického neboli fotonového mikroskopu. Optické čočky jsou však nahrazeny elektromagnetickými čočkami a místo fotonů jsou ke zkoumání objektu použity elektrony. Elektronový

vané přístroje také v kriminalistice, kde mohou odhalit například stopy po střelném prachu. Historici, archeologové a restaurátoři díky nim zkoumají složení památek, barvy na slavných obrazech či pátrají po možnostech, jak co nejlepším způsobem udržovat významné historické stavby v dobrém stavu.

Takto vypadá zubní nerv pod elektronovým mikroskopem. Foto: Thermo Fisher Scientific

30

Pozorovat lze i strukturu povrchu aktivního uhlí. Foto: Thermo Fisher Scientific

mikroskop vzorek prozkoumává bod po bodu tenkým svazkem elektronů. V každém bodě je zaznamenána intenzita signálu a z těchto hodnot je následně sestaven celý obraz. Výroba jednoho elektronového mikroskopu trvá tři až šest měsíců a přístroj může vážit 50 kilogramů nebo i 700 tun. Jeho cena se pohybuje mezi dvěma až osmdesáti miliony korun.

Uhodnete, na co se díváte? Kdo tipoval chloupky na křídle mouchy, hádal správně. Foto: TESCAN


14–18/4

oskopie

Dny elektronové mikroskopie www.dem.brno.cz

Diskuze s předními vědci

Mikrosvět na Svoboďáku

Nenechte si ujít on-line přednášky nebo panelové diskuze. Letošní ročník Dnů elektronové mikroskopie uvítá českého rodáka a amerického vědce Ondřeje Křivánka, který loni získal prestižní Kavliho cenu. Těšte se na diskuze s ním a dalšími předními vědci z oboru elektronové mikroskopie. Zjistíte například, v jakých výzkumech se mikroskopy využívají nebo jaká je jejich historie a budoucnost.

Přijďte si na brněnské náměstí Svobody prohlédnout nanosvět milionkrát zvětšený díky brněnským elektronovým mikroskopům. Projděte se obří nafukovací nanostrukturou nebo si u ní udělejte selfíčko na památku. Uvidíte také snímky z elektronových mikroskopů s názvem Brno pod drobnohledem. Výstava ukáže to nejznámější a nejzajímavější z jihomoravské metropole ve fascinujících detailech.

Na náměstí Svobody můžete projít obří nafukovací nanostrukturou. S trochou štěstí si také odnesete i skleněnou kuličku symbolizující elektron. Kuličky vypadávají každou celou hodinu z brněnského orloje po dobu akce. Foto: Dny elektronové mikroskopie

Dny elektronové mikroskopie venku i on-line Nakoukněte pod ruce vědcům a vědkyním z brněnských výzkumných center a zaměstnancům firem produkujících elektronové mikroskopy. Prozkoumejte až milionkrát zvětšený svět, tentokrát především z domova. Pátý ročník Dnů elektronové mikroskopie nabídne on-line diskuze s předními odborníky, virtuálně vás přenese do laboratoří nebo přiblíží historii tohoto unikátního oboru. Zajímalo vás někdy, jak vlastně vypadá pyl? Foto: TESCAN

Po stopách elektronové mikroskopie

Zábava s elektronovou mikroskopií

Vydejte se sami nebo s rodinou na procházku a odhalte historii mimořádných přístrojů. Na trase vás čeká osm zastavení s úkoly a šiframi. Projděte se a nechte se pohltit příběhem o tom, jak se z Brna stalo hlavní město elektronové mikroskopie. Úkoly a trasu si zdarma stáhnete v aplikaci Loxper. Úspěšní řešitelé mohou získat zajímavou výhru.

Elektronová mikroskopie může být i zábavná a prozkoumat ji mohou také rodiny s dětmi. Na webu festivalu najdete například video přibližující pokusy s vakuem, pořad brněnské hvězdárny Nanokam, vědecké omalovánky se snímky z elektronových mikroskopů nebo návod, jak si doma s pomocí chytrého telefonu vyrobit vlastní optický mikroskop.

Žasnout můžete i nad okem komára. Foto: Delong Instruments

Na závěr si můžete prohlédnout krystaly vodního kamene. Foto: Delong Instruments

31


Mikroskopická anketa Jaroslav Klíma

Jan Neuman

chairman & CEO TESCAN ORSAY HOLDING

CEO and Co-founder NenoVision

Nechci podcenit žádný obor, každý má své kouzlo. Ovšem mě nejvíce fascinuje molekulární biologie. Jednak je to obor nejblíže k jádru tajemství života, jednak dnes zažívá nejrychlejší rozvoj a konečně, je to obor s nejsložitější metodikou zkoumání, kde se dají uskutečnit největší a pro život nejdůležitější objevy. Je to obor, který vyžaduje složitou a drahou instrumentaci a hlavně součinnost velkých týmů.

Absolutně fascinující je sledovat přínos elektronové mikroskopie v oblasti materiálových věd. Výzkum a vývoj v tomto oboru je velmi rozmanitý a má obrovský dopad na věci, které každodenně používáme. Stejně fascinující je sledovat vývoj dalších nástrojů analýzy v elektronové mikroskopii díky různým příslušenstvím, jako je právě náš produkt LiteScope.

Vladimír Kolařík

Jiří Očadlík

zakladatel společnosti Delong Instruments

bývalý dlouholetý viceprezident pro výrobu společnosti FEI (nyní Thermo Fisher Scientific)

Především mikrobiologické aplikace. V neživé přírodě již jasně vidíme a identifikujeme jednotlivé atomy, ale v biologických strukturách tomu tak ještě není. Všichni čekáme, kdy uvidíme genom na vlastní oči. Dnes již dokonce víme, jak funguje, ale nemáme nejmenší představu o tom, proč tak funguje. Odpověď nás čeká v budoucnosti, ale ta může být ještě hodně vzdálená.

Pro mě je to výroba a vývoj polovodičů a neustálá pokračující miniaturizace. Je to bezpochyby jeden z tahounů potřeb jak zlepšování rozlišení v mikroskopii, tak rychlosti prostorového zkoumání a charakterizace materiálů na nanometrové úrovni. Dnešní polovodičové struktury v našich mobilech bychom nebyli schopni vidět na mikroskopech před 35 lety.

Ondřej Křivánek

Petr Střelec

prezident společnosti Nion a profesor na Arizona State University

generální ředitel Thermo Fisher Scientific

Odhalování atomových tajemství. Náš svět je tvořen atomy a elektronové mikroskopy s korektorem optických vad nám umožňují se na ně podívat a zjistit, jaké jsou jejich typy a co dělají. Mezi mnoha různými příklady máme obrázky malé skupiny atomů křemíku, které skákají z jedné konfigurace do druhé a zase zpět.

Všechny světy, které nám elektronová mikroskopie odhaluje, považuji za fascinující. Mám-li si vybrat jeden, zvolím živé struktury. Poznání, jak fungují nejmenší částice života na atomární úrovni, ať jde o viry či o lidské buňky, je niterní náhled do kuchyně přírody. Tento náhled má obrovský potenciál ke zlepšení kvality našeho života – našeho zdraví. Je úžasné si takto hmatatelně uvědomit, že vše podstatné začíná na úrovni atomů a jejich vazeb.

Eliška Materna Mikmeková

Pavel Tomančák

vedoucí vědecké skupiny Mikroskopie a spektroskopie povrchů, oddělení Elektronové mikroskopie ÚPT AV ČR

ředitel konsorcia CEITEC

Jsem rodačka z Třince, města známých železáren, proto za nejvíce fascinující v tuto dobu považuji využití elektronové mikroskopie ke studiu „chytrých“ nanočástic, které dokáží přeměnit skleníkový plyn oxid uhličitý na syntetické palivo, například metan. Tedy uplatnění elektronové mikroskopie v oboru ochrany životního prostředí, což považuji za velký přínos pro společnost.

32

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Elektronová mikroskopie zažívá renesanci. Kdo by si byl pomyslel, že dokážeme skenovat tak obrovskou strukturu, jako je mozek dospělé Drosophily a z desítek terabajtů dat extrahovat kompletní neuronovou síť tohoto létajícího živočicha. Elektronová mikroskopie přináší revoluci do neurobiologie a přibližuje nás k pochopení fungování lidského mozku.


33


KAM do města Pokud by se vám zachtělo poznat trochu vzdálenější místa, je možné navštívit naučnou stezku Deblínskou, Lipůveckou, Babí lom a poslední, loni vybudovanou na Kuřimské hoře. Podrobný popis stezek i s mapou najdete na webových stránkách www.lesymb.cz v sekci tipy na výlety.

Pro dobrodruhy, milovníky přírody či romantiky, ale i pro rodiny s dětmi máme pár tipů, jak strávit volné dny. Foto: Lesy města Brna

Do brněnských lesů na procházku i za zážitky Víte, že Brno vlastní největší městské lesy v ČR a pro svoje občany prostřednictvím akciové společnosti Lesů města Brna buduje stále nové a nové cíle výletů? Stačí si jen vybrat podle toho, co vás zajímá a kolik máte času. Lesní naučné stezky Lesy města Brna budují svoje naučné stezky s cílem přiblížit veřejnosti nejen život v lese, ale i nelehkou práci lesníků. V současné době jich máme postavených devět a na každé najdete něco zajímavého nebo objevíte nové kouty našeho kraje. V Brně jsou čtyři, z nichž asi nejznámější a nejvíce navštěvované jsou dvě v oboře Holedná, která je svojí polohou i funkcí sama o sobě mimořádná. Třetí vede podél řeky Svratky a čtvrtou velmi atraktivní stezku s množstvím interaktivních a sportovních prvků najdete v lesoparku Akátky.

34

Rozhledny Rozhledny jsou vděčné cíle cest, díky nimž se můžeme kochat nekonečnými výhledy do krajiny v Brně a okolí. Zejména u té nejnovější v Jundrově lze očekávat větší počet zájemců o zážitek. Tato rozhledna získala i přesto, že byla otevřena až na sklonku roku, první místo v hodnocení celorepublikového klubu přátel rozhleden v Česku za rok 2020. Je mimořádná svojí výškou 35 metrů, kovovým tělem ve tvaru kmene dubu a umístěním přímo u obory Holedná. Nesmíme ale zapomenout ani na dříve postavené rozhledny, protože každá z nich je něčím mimořádná. Rozhledna na Ostré horce v Soběšicích je celoko-

vová a v 19 metrech z ní můžeme vidět severní části Brna, část Pálavy nebo nedalekého Moravského krasu. Rozhledna na Babím lomě neohromí svojí výškou (15 m), ale spíše robustní stavbou válcovité věže z betonu s železným ochozem a umístěním na skalnatém hřebenu s mimořádným výhledem až na vrcholky Alp. Studánky a retenční nádrže Pokud máte rádi jeden jasný cíl cesty a zapadlé kouty přírody bez lidí, mohu vám doporučit procházku za našimi studánkami a retenčními nádržemi. Tato místa jsou vhodná nejen pro rozjímání a vyčištění hlavy od starostí běžného dne, ale také velmi nutná z hlediska zadržování vody v krajině a zvyšování druhové pestrosti rostlin i živočichů v dané lokalitě. Vyskytují se většinou v rozlehlejších lesních komplexech. V okolí Hořic u Blanska najdeme Hančinu studánku, studánku V Pařízkách a Hořickou retenční nádrž. O kousek dál je nádrž Bukovec a Šebrovská. Další studánky i retenční nádrže můžeme najít v Lažánecko-Heroltickém krasu. Jiří Neshyba ředitel Lesů města Brna, a. s.


KAM do města

Množství vypitého ginu u nás narůstá, říká Robert Urbánek z Little Urban Distillery

Češi jsou národem pivařů. Umíme pít gin? Množství ginu vypitého u nás prozatím neustále narůstá a co je obzvláště dobře, zvyšuje se podíl kvalitních ginů proti těm levným, za studena míchaným. Samozřejmě je velký rozdíl například mezi generací padesátníků a generací třicátníků. A co se týče způsobu pití, tam jistě a naprosto s přehledem vítězí gin&tonic. Ale já si třeba rád

vychutnám gin samotný. Když dělám degustace a ukážu účastníkům, na kolik způsobů je možné připravit třeba jen zmíněný gin&tonic, a potom vidím jejich překvapení, tak si myslím, že je ještě dost prostoru učit se pít gin rozmanitě.

Ježibabí slet a čarodějný rej v Björnsonově sadu

Můžete se s námi podělit o nějakou zajímavost o výrobě ginu? Pro někoho, kdo nezná způsob výroby ginu, bývá dost často překvapením, že i když se gin destiluje, tak základ, ten prvotní líh, se nakupuje u velkých lihovarů. U většiny kořalek se destiluje alkohol vzniklý přeměnou cukrů nebo škrobu ze základní suroviny a u ginu je tou základní surovinou právě líh.

Konec dubna je od pradávna spojován s pálením ohňů o Filipojakubské noci. Pálení vater, na kterých se v minulosti upalovaly „usvědčené čarodějnice“, aby nemohly dále škodit, se stalo novodobou symbolickou tradicí.

Co z vaší nabídky byste doporučili člověku, který s ginem začíná, a proč? Vždy je nejlepší začínat od toho nejtypičtějšího a postupně se propracovávat ke specialitám. Takže bych určitě doporučil začít jemným destilovaným ginem se silným jalovcovým základem bez výrazných chuťových výstřelků. Tomu naprosto vyhovuje náš London Dry Gin, kde je výrazný jalovec podpořen třeba lipovým a bezovým květem.

Zábavné „čarodějné“ odpoledne bude připraveno pro všechny, kteří budou mít zájem přijít. Foto: Kávéeska

Europe Direct a Knihovna Jiřího Mahena Knihovna Jiřího Mahena v Brně uspěla v loňské grantové výzvě pro provozování středisek Europe Direct v období 2021–2025 a byla vybrána za partnera Evropské komise. Knihovna je hostitelskou organizací střediska Europe Direct Brno již od roku 2005. Síť přibližně 500 informačních center Europe Direct je jedním z hlavních nástrojů Evropské komise k zapojení veřejnosti do témat souvisejících s EU na místní a regionální úrovni. Jejich úkolem je informovat evropské občany na místní a regionální úrovni o EU. Dále také organizují konference a akce. Na aktuální akce se můžete podívat živě na FB Europe Direct Brno. Sledujte jejich aktivity také na Instagramu, Twitteru a LinkedInu a neuniknou vám různé zajímavé soutěže, kvízy nebo třeba informace o úvodní akci do nového grantového období (2021–2025), kterou středisko Europe Direct plánuje uskutečnit fyzicky, jakmile to současná epidemiologická situace dovolí. (red)

Pomocí center Europe Direct se můžete zapojit do témat souvisejících s EU. Foto: Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Knihovna Jiřího Mahena v Brně Europe Direct www.europedirect.cz www.fb.com/EvropskakomisevCR

V předvečer svátku 1. máje se proto zapalují ohně téměř na všech vesnicích i ve městech. Dnes už ale „pálení čarodějnic“ slouží pouze ke společenskému setkání. Kávéeska – kulturní a vzdělávací středisko Brna-střed – také jedno takové setkání připravila. Totiž zábavné odpoledne uprostřed parku pro malé ježibaby, čaroděje a jinou havěť, kteří přijdou v pátek 30. dubna od 15 do 18 hodin do Björnsonova sadu u Právnické fakulty. Čekají vás různé čarovné atrakce, hopsání, soutěžení, výtvarná dílnička i divadelní představení. Vstup je zdarma, ohnivé občerstvení a buřtíky k opékání na ohýnku si budete moci zakoupit na místě. Pokud se akce nebude moci uskutečnit například kvůli velmi nepříznivému počasí nebo trvajícím vládním omezením, budete včas informování na webu Kávéesky. (red)

30/4

15.00–18.00 Ježibabí slet a čarodějný rej v Björnsonově sadu Kávéeska www.kaveeska.cz

35


KAM do města

Mnohé věci jsme se naučili za pochodu, říká ředitel DROMu Miroslav Zima

Jak byste stručně představil činnost DROMu? DROM, romské středisko, je příspěvkovou organizací statutárního města Brna. Jejím hlavním posláním je nabízet sociální služby a další aktivity ke zmírnění rizika sociálního vyloučení a zlepšení životní situace osob ohrožených sociálním vyloučením. Poskytujeme služby klientům od předškolního věku až po seniorský, stabilně více než tisícovce ročně. Nejzásadnější pro nás je ale to, že jsme v úzkém kontaktu s lidmi, kterým umíme pomoci a kteří nám věří. Dlouhodobě spolupracujeme například s Nadačním fondem Verda (www.verda.me) podporujícím vzdělávání romských studentů. V čem pro vás byly uplynulé měsíce největší výzvou? Část služeb přešla do on-line režimu. Abychom s klienty nízkoprahového zařízení pro děti a mládež neztratili veškerý kontakt, realizovali jsme pro ně každý týden stream vysílání, které bylo zaměřené na aktuální témata a informace týkající se otevření naší služby. Současně po celou dobu trvání nouzového stavu bylo poskytováno on-line doučování, které probíhalo každý den dle domluvy s jednotlivými klienty. Na pozitivní notu – co vám v poslední době naopak udělalo radost/příjemně vás překvapilo? Uplynulé období vnímám také jako zdroj poučení, získání nových zkušeností z organizace práce a řízení organizace v on-line režimu. Mnohé věci jsme se naučili „za pochodu“. Mám radost zejména ze solidarity společnosti a z přístupu našich zaměstnanců, kteří bez ohledu na pracovní dobu a za ztížených podmínek poskytovali služby klientům.

36

Nová Zbrojovka vítá INDUSTRU Po dlouhých osmi letech se brněnský hub INDUSTRA přestěhoval z mrazíren na Masné do prostor Nové Zbrojovky v Židenicích. Novou adresu tak získalo celé kreativní centrum včetně galerie umění, divadla, rezidenčního prostoru, makerspace, inkubátoru i kavárny. Stěhování proběhlo za účasti desítek dobrovolníků na konci února pod záštitou CPI Property Group. Společným cílem s developerem je přeměna téměř nevyužitého brownfieldu bývalé Zbrojovky v moderní a plnohodnotnou čtvrť. Ředitel brněnského developmentu CPI PG Miroslav Pekník považuje INDUSTRU za jeden z nejvýznamnějších kreativních hubů v ČR. „Během několika dní jsme s lidmi z CPI Property Group nalezli tolik společného, že náš přesun z obou stran vnímáme jako velkou příležitost pro celé Brno,“ říká zakladatel INDUSTRY Pavel Stratil a uzavírá: „Těšíme se, až společně ve Zbrojovce vytvoříme něco opravdu jedinečného.“ (bh)

„Těšíme se, až společně ve Zbrojovce vytvoříme něco opravdu jedinečného,“ říká zakladatel INDUSTRY Pavel Stratil. Foto: INDUSTRA

INDUSTRA Nová Zbrojovka, Brno www.industra.space www.fb.com/Industrabrno

On-line přednášky a talk show Cestování, zajímavá témata i známé osobnosti. Pokud váš ještě neomrzely on-line aktivity, doporučujeme se podívat na některou z níže vyjmenovaných přednášek nebo talk show a podpořit danou iniciativu či instituci. Projekt Káznice LIVE vznikl na jaře minulého roku jako reakce na koronavirovou pandemii. V rámci této brněnské iniciativy jsou vysílány koncerty, ale také (talk) show, které uvádí herec, zdravotní klaun a moderátor Filip Teller. Hosty v minulosti byly například stand-up komička Adéla Elbel, komentátor fotbalových zápasů Petr Švancara nebo podnikatel Jan Vlachynský. Pokud se vám stýská po cestování, můžete alespoň nasát atmosféru vzdálených krajů z fotografií a příběhů různých cestovatelů na přednáškách, které pořádá Café Práh. Nahlédnete do Guatemaly, Kolumbie a na další zajímavá místa. A navíc, cestovatelské tipy do budoucna se hodí vždy, že ano? (bh)

Za krásami Střední a Jižní Ameriky vás provede svérázný vypravěč Pavel Svoboda. Foto: Pavel Svoboda Photography

Káznice LIVE www.fb.com/kaznicelive Café Práh www.fb.com/cafeprah


KAM do města

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných nových prostorách. Návštěvníci se mezi nákupy budou moci zastavit i v nových interiérech restaurací místního food courtu nebo využít další služby a nabídku volnočasových aktivit. Foto: OC FUTURUM

Potřeby pro mazlíčky i elektronika Kromě zavedených obchodů, jako je Pepco, Gate, Alpine Pro, Takko nebo Kanzelsberger, si OC FUTURUM, které vlastní realitní skupina Trikaya, připravilo pro své návštěvníky i několik novinek. V čerstvě modernizovaných a rozšířených prostorách otevřou také hypermarket Tesco, drogerie DM, potřeby pro mazlíčky Super ZOO, prodej elektroniky DATART nebo vůbec první brněnská prodejna módní značky Sinsay.

Příhodná poloha obchodního centra „Doposud neobsazená prodejní plocha, kterou jsme získali rekonstrukcí, je skvělou příležitostí pro prodejce, kteří by rádi po pandemii restartovali své podnikání,“ dodává obchodní ředitel společnosti Trikaya, František Šudřich. (red) OC FUTURUM Vídeňská 132/100, Brno www.futurumbrno.cz inzerce

Vše pod jednou střechou „V období přísných epidemických opatření se jasně ukázalo, že role kamenných prodejen je zkrátka při nakupování určitého sortimentu nenahraditelná. Nákup přes internet je pohodlný, ale například oblečení nebo obuv má často nejednotné číslování, což vede k opakovanému objednávání a vracení zboží. U nás tyto starosti odpadají a zákazníci navíc pořídí vše potřebné pod jednou střechou,“ zmiňuje výhody nákupu v obchodních centrech Property manažerka centra Veronika Dobiášová.

37


KAM do města

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

Jak byste krátce představily svůj projekt Zašívárna? V Zašívárně se zabýváme ruční výšivkou – vyrábíme tvořicí sady, se kterými si může zájemce vyšít daný vzor sám, šijeme oblečení a interiérové doplňky a v neposlední řadě pořádáme i vyšívací workshopy pro veřejnost. Náš sociálně prospěšný projekt Zašívárna existuje již šestým rokem a po celou dobu Na e-shopu najdete originální dárkové předměty i zábavu pro celou rodinu. Foto: VIDA! science centrum

„Víme, jak obtížné je zabavit děti v této nelehké době, proto rodičům nabízíme spoustu domácích pomocníků. Cílem je, aby si děti nejen hrály, ale i poznávaly, jak funguje svět kolem nás. Zboží do našeho obchodu pečlivě vybíráme. Najdete tu věci české výroby, krásné sety od francouzského výrobce Djeco, ale třeba i recyklovatelnou stavebnici ze zbytků cukrové třtiny vyrobenou v Holandsku,“ vysvětlila Marie Hlaváčková, vedoucí obchodu ve VIDA! Chytrým hračkám pro nejmenší děti je na e-shopu věnovaná samostatná sekce – objevíte zde například netradiční hru, při které si děti osvojí rozpoznávání levé a pravé strany, naučí se základní počty nebo se procvičí v protikladech. Díky novému e-shopu si navíc můžete koupit i originální dárkové předměty vyrobené speciálně pro VIDA! (red)

VIDA! e-shop VIDA! science centrum www.vida.cz/eshop

38

podporujeme seniory v začlenění se do společenského života. Spolupracujeme totiž s tzv. vyšívacími babičkami, což jsou seniorky ze všech koutů republiky, které pro nás vyšívají, šijí, připravují materiál a kompletují vyšívací sady. Zvedl se díky tomu, že jsme všichni „zašití“ doma, zájem o vyšívání? Musíme říct, že díky současné pandemii se nám výrazně zvedl počet objednávek. Lidé jsou už přes rok zalezlí doma a touží po tom dělat něco rukama. Vyšívání a ruční práce obecně mají totiž také velký terapeutický účinek a lidé si jejich prostřednictvím mohou odpomoci od stresu, obzvlášť během karantény nebo při omezení kulturních a jiných zájmových činností. Co pro vás znamená jaro v Brně? Na jaro každý rok toužebně čekáme, je to naše oblíbené roční období. V Brně jsou to pro nás především otevřené zahrádky různých kaváren, kde se můžeme potkávat s přáteli a už nám není zima. Také víc kulturních akcí se odehrává venku. Teď bohužel ani jedna tato kratochvíle není možná, tak se aspoň těšíme ze sluníčka v parku nebo na balkonech našich domácností. 

Blíží se Den Země, letos na téma hmyzu Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? Lipka připravuje celobrněnskou a vědomostmi nabitou on-line hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi! Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde a ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata, přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání – se na to rozhodla upozornit a pro letošní oslavu Dne Země vybrala téma mizejícího hmyzu. „Přestože se pravděpodobně neuvidíme, tak se máte na co těšit,“ slibuje Veronika Neckařová z organizačního týmu Lipky. „Nejenže jsme si pro vás připravili celobrněnskou on-line hru, ale také naše pracoviště chystají zábavné hmyzí aktivity v přírodě vhodné pro rodiče s dětmi.“ Den Země se slaví po celém světě vždy ve stejný den – 22. dubna. Cílem oslavy je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Petra Bartíková

Hravou formou se například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Foto: Lipka

22/4

Den Země Lipka školské zařízení pro environmentální vzdělávání www.lipka.cz/denzeme


KAM do města

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike! Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma. Krátká jízda? Neplaťte Díky svým partnerům Zebra Technologies a CTP Invest mohou Brňané využít Nextbike zdarma, a to na 15 minut každé jízdy. Výhoda platí na kolech v barvách a s logy partnerů. Lidé je poznají snadno, 15 minut zdarma platí na 100 kolech v zebřím designu a 80 kolech v barvách a s logem firmy CTP. Celkem pak můžete v moravské metropoli využít 400 bicyklů Nextbike na více než 200 stanicích – pro rychlé přesuny, cesty do práce i výlety po okolí tak není nic jednoduššího než půjčit si kolo v nejbližší dostupné lokalitě a po ukončení jízdy ho v rámci platných zón vrátit tam, kde je vám to pohodlné.

Kola, na nichž máte jízdu zdarma, poznáte podle zebřího designu či barev a loga firmy CTP. Foto: Nextbike

Lepší zážitek z jízdy Jak to funguje? Stáhnete si appku Nextbike do svého telefonu a zdarma se zaregistrujete. Po spuštění aplikace zvolíte „Půjčit kolo“, naskenujete QR kód na vámi zvoleném bicyklu a můžete vyrazit! Od letoška je navíc ježdění na kolech Nextbike v Brně ještě příjemnější. Služba zde totiž obměnila svou flotilu a místní i přespolní mohou nyní brněnské ulice brázdit na nových osmirych-

lostních kolech namísto třírychlostních. To podstatně zpříjemňuje zážitek z jízdy a především šetří vaše síly při jízdách do kopce. Až kolo nebudete potřebovat, vrátíte ho do oficiální stanice Nextbike poblíž a stáhnete páčku pod sedadlem směrem dolů – tím se výpůjčka automaticky ukončí. (red) Nextbike www.nextbikeczech.com

Vysoké dávky vitamínu C proti virům i stresu Trápí vás únava, opakovaná nachlazení a virová onemocnění? Vitamin C pomáhá zmírnit příznaky nebo tyto stavy dokonce úplně eliminovat. Podpůrnou léčbu vysokými dávkami tohoto vitamínu nabízí zařízení Doktor Brno s.r.o. Výhody nitrožilního podání Při nitrožilním podání vitamínu C se oproti požití ve formě tabletky organismus stane výrazně odolnější proti infekcím a zánětům obecně. Vitamín C se také využívá jako podpůrná léčba při poruchách imunitní reakce, jako jsou astma, alergická a autoimunitní onemocnění. Má své uplatnění i při nemocech spojených s degenerací kolagenu, např. při degenerativních onemocněních pohybového ústrojí, při problémech s klouby nebo páteří či při paradentóze. Klinické studie a praxe také potvrzují úspěšné využití vysokých dávek vitamínu C jako doplňkové léčby při onkologických onemocněních. Vitamín C posiluje protiná-

Pacienti zařízení Doktor Brno s.r.o. svojí osobní zkušeností potvrzují závěry o prospěšnosti vysokých dávek vitamínu C ze světových klinických studií. Foto: Doktor Brno s.r.o.

dorový účinek klasické onkologické terapie a zároveň chrání před jejími účinky zdravé buňky. Vysoké dávky vitamínu C nesporně zkvalitňují život onkologických pacientů. Vitamín jako prevence Preventivní podávání vysokých dávek vitamínu C nitrožilně je také možné vždy doporučit u lidí ve stavu oxidačního stresu – jedná se o pacienty, kteří jsou přepracovaní, špatně se stravují, jsou chronicky unavení. Z aplikace mají prospěch i lidé pracující ve stresových podmínkách,

například sportovci nebo manažeři. S nitrožilním podáváním vitamínu C mají již několikaleté velmi dobré zkušenosti v zařízení Doktor Brno s.r.o. a i přesto, že zdravotní pojišťovny infuze vitamínu C nehradí, velké množství spokojených klientů se k této podpůrné léčbě do uvedeného zařízení opakovaně vrací. (red) Doktor Brno s.r.o. MUDr. Lenka Dybová Masarykova 31, Brno www.doktorbrno.cz

39


KAM na jídlo

KAM pro zdravé jídlo Zdraví s chutí Největší obchod se zdravou výživou v Brně www.zdravischuti.cz Forky’s Poznejte rostlinnou stravu www.forkys.eu

Nasyp si Bezobalový e-shop a obchod www.nasypsi.cz Nesnězeno Zachraň jídlo, než skončí v koši www.nesnezeno.cz 1. terapeutická restaurace Nový pohled na stravování www.terapeuticka-restaurace.cz Vydejte se cestou udržitelného stravování. Fotili jsme minulý rok v Café Pilát. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

PIZZAPUNK Punkově a vegansky www.fb.com/pizzapunk. brno

Člověčí palivo Naše těla jsou tvořena tím, co jim dodáváme jako palivo. Nemůžeme očekávat, že budeme zdraví, pokud dennodenně jíme a pijeme něco, co je už ze své podstaty závadné. Věřili byste snad, že vaše auto pojede bez problémů, pokud mu nedáte ten správný benzín? Je těžké odolat. Čokoláda, bonbony, koláče, pizza, hamburgery, hranolky. Sladké limonády, cola, piva a hektolitry kafe. Ano, chápeme, není snadné si to přiznat, ale tohle nejsou potraviny, po kterých vaše tělo skutečně touží. Krátkodobě vám sice udělají radost, dlouhodobě vás ničí. Neříkáme, že máte s nezdravým jídlem ze dne na den přestat, my sami nejsme bez viny. Zkuste ale začít množství nezdravých potravin a nápojů vyvážit něčím, co vašemu tělu udělá skutečně dobře. Znáte to: vaše tělo, váš chrám. Tak si ho opečovávejte. Začít můžete jednoduše – přidat ke každému chodu nějakou zeleninu. A myslíme skutečnou zeleninu, ne něco, co je plné pesticidů a dalších chemikálií. Odpolední zákusek zase můžete

40

vyměnit za kousek ovoce a množství kávy omezit na jeden šálek denně. Pivu řekněte ne, čisté vodě ano a alkohol omezte jen na vybrané dny, kdy si jeho relaxační účinky užijete naplno. Jakmile pár týdnů vydržíte, sami zjistíte, o kolik lépe se ve vlastním těle cítíte a že zdravý životní styl opravdu není něco, za co byste se měli stydět. Pomalý, ale udržitelný start vám dodá na kuráži, takže budete chtít pokračovat. Změna bude pozvolná, ale až se v novém životním stylu budete cítit dobře, můžete se do něj ponořit pořádně. Najít si vlastní dodavatele zeleniny a ovoce, zjistit, kde v Brně nejlépe nakoupit biopotraviny nebo třeba to, co znamená udržitelné stravování.

Tři Ocásci Férová kavárna, ryzí cukrárna a veganské lentamente www.triocasci.cz Zdravé bedýnky Čerstvé ovoce a zelenina k vám domů www.zdravebedynky.cz Cidérka Tradiční cider z jablek www.ciderka.cz

Nebeské dortíčky 100% veganské cupcaky www.nebeskedorticky.cz

Jana Ščamburová redaktorka KAM v Brně

Další tipy na www.planetabrno.cz


KAM na jídlo

Zdravé potraviny za zdravé ceny Taky si někdy v krámku se zdravou výživou připadáte, jako byste se přenesli do jiné galaxie? Naštěstí máme přímo v centru Brna největší prodejnu zdravé výživy, ve které se budete cítit jako doma. V prodejně Zdraví s chutí najdete široký sortiment, ochotný personál i zdravé ceny. Kompromisům mezi zdravím a chutí tady odzvonilo. V nabídce na vás čekají potraviny, které dobře znáte, avšak se zárukou maximální kvality a poctivých výrobců, na které se můžete spolehnout. Nemusíte však pátrat dlouho, abyste našli i zdravé speciality a novinky, které váš jídelníček obohatí. A že nevíte, k čemu jsou některé suroviny dobré a jak je použít? Žádný dotaz tady není hloupý a na odpověď nebudete dlouho čekat. Naložte si zdraví, kolik unesete Vybere si opravdu každý. Zdraví s chutí má náruč, tedy spíš regály otevřené pro všechny „úchylky“. Výrazy jako vegan, BIO, FAIRTRADE, RAW, DIA či bez lepku jsou zde denním chlebem, stejně jako

Prodejna Zdraví s chutí už šestým rokem obývá druhé patro obchodního domu Omega na náměstí Svobody. Foto: Zdraví s chutí

spokojené úsměvy zákazníků, kteří do tajuplné říše zdravé stravy teprve nakukují. Jídlo je však jen jedním dílem skládačky zdravého životního stylu. V prodejně proto nechybí široký výběr ekodrogerie, přírodní kosmetiky i kvalitních doplňků stravy. Ať už tedy máte na programu jarní úklid, jarní detox nebo životní restart, zamiřte do Zdraví s chutí. Prodejna má otevřeno každý den včetně víkendů. Stačí se nechat vyvézt po eskalátorech nebo využít výtah pro bezbariérový vstup.

A jedno upozornění na závěr: vyhraďte si na návštěvu prodejny dostatek času a raději přibalte i nákupní tašku navíc. Nabídka tady opravdu žije, a tak se vám pokaždé připlete do cesty nějaká ta akce či zdravá novinka, kterou prostě musíte mít. (red) Zdraví s chutí Obchodní dům Omega náměstí Svobody 9, Brno www.zdravischuti.cz

Božská chuť z MZ Řemeslné pekárny Kam pro vždy čerstvé, poctivé, s láskou vyrobené pečivo? MZ Řemeslná pekárna na Štefánikově ulici každý všední den nabízí křupavé chleby, propečené bagety, jemné croissanty, ovocné kapsičky a spoustu dalších specialit. V době plné nejrůznějších omezení je jistě dobrou zprávou, že nemusíte nechávat strádat alespoň své chutě. U prodejního okénka MZ Řemeslné pekárny se můžete zastavit každý všední den od 14 do 19 hodin, stačí přibrzdit a koupit si voňavé, právě z pece vytažené pečivo k večeři. Pochutnejte si na místním pšeničnožitném a celožitném chlebu vyráběném z těsta, které zraje pomalou fermentací v chladu, na bagetách se sušenými rajčaty nebo olivami, šnecích a croissantech z pravého másla a s luxusní italskou čokoládou. Do prodeje se řítí i další celozrnná a špaldová varianta zdejšího pečiva. Nabídka pekárny se pravidelně obměňuje o různé tematické a speciální dobroty, určitě si tak vždy vyberete něco, co potěší vaše dobrodružné chuťové pohárky. (red)

Foto: Pocket media

Sladký rostlinný život

MZ Řemeslnou pekárnu jsme navštívili, a sami tak můžeme potvrdit nadstandardní kvalitu zdejšího pečiva. Foto: Pocket media/Klára Galle

MZ Řemeslná pekárna Štefánikova 26, Brno www.fb.com/pekarnanaStefanikove www.instagram.com/ mzremeslnapekarna

Moderní, čistě veganské bistro na Orlí Vegan Food & Sweet Bar nabízí výtečné donuty, koblihy ale i cheesecake či red velvet v rostlinném podání. Pokud máte chuť na něco pečeného, ve vašem hledáčku rozhodně nesmí chybět Tutti Frutti. Pod jejich taktovkou vznikají gluten-free dorty, cupcakes bez mléka, raw zákusky. Nemůžeme opomenout ani SKØG, kavárnu inspirovanou jednoduchým severským designem, nebo Nebeské dortíčky a jejich veganské cupcaky. (ver) Další tipy na cukrárny a kavárny www.planetabrno.cz

41


KAM na jídlo

Proč jíst vajíčka každý den? – zvýšení imunity – snížení rizika srdečních onemocnění – pozitivní vliv na funkci a činnost mozku – pozitivní vliv na duševní zdraví

Značení vajec přehledně Vejcomat ve Slatině představuje v této době nejrychlejší a nejbezpečnější způsob nákupu vajec. Foto: Pocket media/Klára Galle

Pro čerstvá vejce do vejcomatu Vejce čerstvá, levná a 100% česká. Zaměstnanci Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách denně rozváží více než 450 000 vajíček po distribučních místech napříč celou republikou. Stavte se u vejcomatu ve Slatině a nakupte pohodlně a bezpečně. Široký výběr slepičích a křepelčích vajíček Vejce z Kosiček nesou označení Regionální produkt Hradecko a Potravina a Potravinář Královéhradeckého kraje, jsou však díky své kvalitě a distribuční síti oblíbená ve všech koutech naší země. V brněnském vejcomatu na adrese Černovičky 36a si můžete vybrat 10 produktů různě velkého balení a různých velikostí vajec od malých „S“, přes „M“ a „L“ až po dvoužloutková vejce „XL“, navíc v barvě hnědé či bílé. Bezbariérově přístupný vejcomat má otevřeno 24 hodin 7 dní v týdnu, všechna nabízená vejce jsou díky stálému doplňování (několikrát denně) a řízené teplotě 15 °C zaručeně čerstvá. Platit

42

lze i bezkontaktně a zařízení je pravidelně dezinfikováno, oproti frontám v supermarketech tedy jednoznačně jde o bezpečnější možnost nákupu. Podestýlková i z volného chovu Ve vejcomatu naleznete čerstvá česká vejce z podestýlkového chovu, cereální vejce tří zrnin pocházející od nosnic chovaných ve voliéře a krmených minimálně třemi druhy obilovin, vejce z volného chovu, při němž se dbá na vysokou životní úroveň zvířat. Sáhnout lze také po křepelčích vajíčkách, která jsou v porovnání se slepičími menší, ale obsahují až dvojnásobné množství vitamínů a jsou bohatým zdrojem omega mastných kyselin. (red) Vejcomat Černovičky 36a, Brno Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách www.vejcekosicky.cz fb.cm/vejcekosicky.cz

Třídy A – čerstvá vejce určená pro maloobchodní prodej B – vejce určená pro průmyslové zpracování Metoda chovu nosnic 0. v souladu s požadavky ekologického zemědělství (BIO) 1. ve volném výběhu 2. v halách 3. v klecích Kód producenta na vejci CZ – Česká republika SK – Slovensko, LT – Litva PL – Polsko DE – Německo Registrační číslo hospodářství Poslední čtyři číslice registračního čísla chovu.

Drůbežárna v Kosičkách má denně k dispozici vejce od více než

1 000 000

nosnic


43 inzerce


KAM na nákupy

KAM pro krmení a výbavu 4dox Šijí pro pejsky a pro vás www.4dox.cz

HolidayCat Spolehlivé hlídání pro kočky www.holidaycat.cz BARF Brno Krmte masem www.barfici.cz

MushGO Osobně ozkoušeno www.eshop.mushgo.cz

Každého mazlíčka potěší dobré a kvalitní jídlo. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Opečujte svého mazlíčka Doba pandemická změnila mnohé. Máme jiné návyky, věnujeme se jiným činnostem a uvědomujeme si nové skutečnosti, kterým jsme v době před koronavirem nejspíše nevěnovali takovou pozornost. Třeba obrovskou radost a pocit uvolnění, jakou nám přinášejí naši domácí mazlíčci. Schválně si sami zkuste spočítat, kolikrát jste vašemu čtyřnohému (ale i méně či vícenohému) kamarádovi během pandemie poděkovali za to, že je. Vsadíme se, že nesčetněkrát. Psi, kočky a další zvířata nám denně pomáhají překonávat těžkou dobu, která nečekaně přišla. Každý den beze změny na nás doma čekají a dávají nám svou lásku. Otázkou však zůstává – dáváme jim dostatek na oplátku? Mnoho odborníků a lidí, kteří s domácími mazlíčky dlouhodobě pracují, tvrdí, že zvířata nás dokážou zbavit stresu a trablů tím, že je přebírají na sebe. Psi i kočky totiž cítí energie, které z nás vyzařují, a pomáhají nám tak s překonáváním našich vlastních problémů. Dělají to přirozeně a nezištně, ale přiznejme si, bylo by od nás fér jim taky dopřát něja-

44

kou tu duševní hygienu. Jak to udělat? Způsobů je nespočet. Váš zvířecí kamarád bude samozřejmě nejraději, pokud mu dáte vaši pozornost a váš čas. Vezměte ho na dlouhou procházku někam, kde ještě nikdy nebyl, dopřejte mu intenzivní drbání nebo zajistěte, aby se doma sešla celá rodina a všichni její členové se věnovali jen zvířeti. Každého mazlíčka také potěší dobré jídlo, které pro jednou nebude podáváno v granulované formě nebo jednoduchým otevřením konzervy. Nemusíme zmiňovat, že zvířata potěší také nová hračka nebo doplňky, kterými ji vyzdobíte. A když budete chtít přijít s něčím opravdu novým, zkuste například kurz, během nějž se s mazlíčkem ještě více sblížíte. Třeba takové agility, dogdancing nebo flyball bude váš pes zbožňovat.

Jana Ščamburová redaktorka KAM v Brně

Dafík Individuální hlídání a venčení www.dafik.cz Psycholog psů Pavel Bradáč Pozitivní řešení problémového chování www.psychologpsu.cz Psí park Výcvikové centrum psipark.cz

Granule pro Brno Krmení pro kočky i psy www.granuleprobrno.cz

Dogfitness Psí fyzioterapie www.dogfitness.cz

Psichologie Akademie psího on-line vzdělávání www.psichologie.cz

Další tipy na www.planetabrno.cz


KAM na nákupy

Pomozte útulkům v Brně a okolí Podpořte kočičí domovy, útulky pro zatoulané pejsky i azyly pro zvířata všeho druhu. V Brně i okolí je spousta lidí, která se rozhodla němým tvářím s vynaložením velkého úsilí zajistit lepší život. Přidáte se k nim? Kromě Útulku pro zvířata Brno provozovaného městskou policií najdete ve městě například Interpespenzion, kde se kromě psů starají také o kočky, kozy, krávu nebo slepice, zařízení Opuštěné kočičí tlapky a mnohá další. Z rozsáhlejších projektů jsme informovali o Charitativním kočičím spolku Kryšpín, který vznikl letos v lednu v Brně z potřeby udělat v době covidové něco smysluplného a hezkého a nabídl pomoc hned devíti soukromým kočičím útulkům najednou. Mimo hranice města by neměl vaší pozornosti uniknout například Útulek Bulhary nebo Útulek Tibet, kde najdete hned 12 druhů zvířat. Ať už se rozhodnete pomoci finančním darem, adopcí zvířete nebo koupí krmiva, vždy je dobré nejdříve do útulku zavolat a zjistit, co přesně zrovna potřebují. (živ)

Foto: Dominika Pospíšilová

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

V Útulku Tibet se starají o kočky, psy, krávy, ovce, kozy, prasata, slepice, králíky a mnoho dalších zvířat. Foto: Útulek Tibet

Útulky v Brně a okolí www.mpb.cz/utulek-pro-zvirata www.interpespenzion.estranky.cz www.kocicitlapky.cz www.utulekbreclavbulhary.cz www.utulektibet.cz

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika. Rozhodnete-li se například navštívit oboru Holedná, mějte na paměti, že pejsek v ní musí být na vodítku. Vypravíte-li se od Kamenné kolonie Brněnskou lesnickou naučnou stezkou kolem Anthroposu, můžete dojít až na Kamenný vrch – na místní koniklecovou louku, častý to cíl brněnských vycházek, mají však psi vstup zakázán. (živ) Tipy na procházky se psem www.planetabrno.cz

Kremace zvířat jako důstojný odchod člena rodiny Krematorium zvířat Brno je jedno z prvních a zároveň nejmodernějších krematorií svého druhu v celé Evropě. Zajišťuje vždy výhradně individuální žehy a majitelé mohou být kremaci přítomni. Krematorium zařídí převoz těla, uložení do rakve, úpravu těla na případné rozloučení, zpopelnění, umístění popela do urny, případně odlitek tlapky, on-line přenos, diamant z popela a další doplňkové služby. V nabídce lze také zvolit zhotovení pamětního, vysoce kvalitního křišťálového skla s popelem vašeho zvířátka. Krematorium zvířat Brno je standardem pro všechny milující majitele domácích mazlíčků. Popel je zpracován stejným způsobem, jako je tomu u lidí, technologie je přejata z lidského krematoria, využít můžete i zdejší rozptylovou loučku. Poslední cesta nemusí být vždy doprovázena stovky let starými

Můžete si nechat zhotovit diamant či křišťálové sklo na památku. Foto: Krematorium zvířat Brno

postupy, klavírní hudbou a archaickými doplňky – Krematorium zvířat Brno vyjde maximálně vstříc vaší představě o rozloučení. Na webových stránkách zařízení najdete přehledný a rychlý návod, jak postupovat, v momentu úmrtí vašeho přítele tedy nemusíte trávit dlouhé a těžké chvíle studiem různých služeb. V případě nejasností vám zdejší personál citlivě a profesionálně poradí. (red)

U krematoria se nachází i rozptylová loučka, která se může stát místem posledního odpočinku vašeho zvířecího přítele. Foto: Krematorium zvířat Brno

Krematorium zvířat Brno Chrlice 11a, Brno www.krematoriumzvirat.cz

45


Pohyb a relax

KAM pro běžecké vybavení Běžecká speciálka ACsport Prodejna běžecké obuvi, oblečení a doplňků www.acsport.cz NEBBIA Fitness oblečení z Brna www.nebbia-brno.cz

Barefoot Brno Svět bosé obuvi www.barefootbrno.cz

Sanasport Brno Běžecká a halová speciálka www.sanasport-brno.cz

K běhání stačí pořídit si kvalitní boty a vhodné oblečení. Foto: Běh Lužánkami

FITHAM Cvičební pomůcky včetně běžeckých pásů www.fitham.cz

Tři, dva, jedna… Běžíme! Posilovny jsou střídavě otevřené a zavřené, cvičení doma před monitorem vás nebaví a chůze vám nedává zabrat tak, jak byste si představovali? Pokud se vám nechce chodit plavat do Prýglu nebo bušit na venkovních workout hřištích, zbývá vám jediné – nazout tenisky a vyběhnout do ulic. Těžko byste hledali někoho, kdo nikdy neběhal. Běh je přirozený lidský pohyb, a přestože nepatříme mezi ty nejrychlejší běžce v živočišné říši, jako jedni z mála máme těla uzpůsobena k překonávání dlouhých vzdáleností. Pokud se k výklusu správně namotivujete, odměnou vám budou nejen spálené tuky, ale také rozpumpovaný kardiovaskulární systém, zpevněné kosti, šlachy a vazy a lepší trávení i spánek. A to jsou benefity, které by vás měly zvednout ze židle. Je taky úplně jedno, kolik je vám let a jak je na tom vaše fyzička. Jednoduše poslechněte své tělo a sami vyhodnoťte, s jakou

46

Půjčovna rotopedů a fitness vybavení Běžecké pásy, rotopedy a další www.pujcovna-rotopedu.cz

vzdáleností i tempem začnete. Běhání je totiž možná ten nejsvobodnější sport na světě. Nejste odkázáni na otevírací hodiny, dalšího člověka ani potřebné vybavení. Stačí si pořídit kvalitní boty a najít doma ve skříni vhodné oblečení a třeba sluchátka na poslech hudby. Výběr tenisek ale nepodceňujte, obzvláště jestli se chystáte běhat po tvrdých brněnských ulicích. Všechno ostatní vybavení, které běžcům pohyb venku usnadňuje, si můžete pořídit až později, pokud běhání skutečně propadnete. Budou to chytré hodinky, hrudní pás nebo jen hezky barevná čelenka? To necháme na vás. Pamatujte jen na to, že běh nemusí být nutně závod a jediným soupeřem, který by vás měl popohánět k lepší výkonům, jste jen vy sami.

Jana Ščamburová redaktorka KAM v Brně

Běhshop Vybavení pro běh na jednom místě www.behshop.cz Best4Run Běhejte s kvalitním vybavením www.best4run.cz Vše pro běh Běžecké kurzy i kempy www.vseprobeh.cz

Běhání.cz Boty od profesionálů www.behani.cz

Další tipy na www.planetabrno.cz


Pohyb a relax

Nechte si poradit s vybavením

také snadněji podléhají opotřebení. Co se týče velikosti, měli bychom mít u bot kvůli natékání nohou při běhu vždy alespoň půl až centimetrovou rezervu.

Začínáte běhat? Přemýšlíte, jaké si pořídit boty, oblečení, doplňky, co vše vlastně k běhu potřebujete? Rozhodujícím faktorem by neměla být cena nebo vzhled, ale především kvalita, použité materiály, vhodný střih a kompatibilita s vaším typem nohy či terénem.

Oblečení a doplňky Při výběru oblečení musíme brát zřetel především na materiál… a počasí. Začneme kvalitním spodním prádlem a běžeckými ponožkami, které díky speciálním vláknům nesklouznou z nohy a odvádí pot. U dalších vrstev jsou vždy vhodnější funkční materiály, pozor si musíme dát i na to, jak nám budou sedět a zda nám některé švy při delším běhu nebudou způsobovat nepohodlí. Oděv můžete doplnit potítkem, chytrými hodinkami s funkcí měření tepu a krokoměrem nebo například čelovkou, rozhodnete-li se běhat potmě. (živ)

Dobrá bota = zdravá noha Jak vybrat běžecké boty? Důležitý je terén, na kterém je hodláme používat. Rozlišujeme boty silniční, které mají hladší podrážku a lepší tlumení, a boty trailové, díky jejichž výraznějšímu vzorku je snazší překonávat bláto či nerovný povrch. Důležitým faktorem výběru bot je také došlap – nevíme-li, jaký došlap máme, může pomoci specializovaná diagnostika, kterou nabízí mnohé obchody s obuví. V době jejich uzavření se pak musíme spoléhat na on-line rady a návody, platí však, že pokud si nejsme jistí, je nejlepší zvolit

Výběr správné boty sníží riziko zranění, kvalitní oblečení a doplňky zase udělají z běhu příjemnější zážitek. Foto: Pocket media

obuv neutrální. Stejně tak bychom si měli předem určit, zda boty budeme používat na závody či trénink. Závodní jsou lehčí, umožňují větší rychlost, ale

Více informací o běžeckém vybavení www.planetabrno.cz

Závodit i pomáhat Proč běháte právě vy? Chcete si zlepšit fyzičku, překonat lenost, vyhrát závod nebo pomoct dobré věci? Důvodů se najde spousta a každý je správný. Vyberte si ten svůj a vyběhněte na cestu. Běhejme a pomáhejme útulkům, Noční běh pro Světlušku, Charitativní běh pro ranou péči jako součást oblíbeného CRAFT Brněnského půlmaratonu, možností, jak běháním přispět na dobrou věc, je v Brně i jeho okolí mnoho. Z dalších běžeckých akcí můžeme jmenovat například tradiční Běh Lužánkami, který letos probíhá virtuálně ve třech týdnech, nebo kontinuální Luďkův běh, kde závodíte sami se sebou a s časem. Zkusit můžete také Sunrise Marathon, Špilberk Run, Brněnskou 25 či Schody AŽ nahoru v brněnské AZ Tower. Ve městě se pravidelně konají i akce Spartan Race, při kterých kromě běhu otestujete i svou sílu a celkovou fyzickou kondici. Dejte si pořádně do těla v kratších i delších závodech a bězích, je z čeho vybírat. (živ)

Foto: Vseprobeh.cz

Běžecké kurzy a kempy

Běhejme a pomáhejme útulkům je charitativní projekt, který díky finančním darům od laskavých lidí mění životy nešťastným zvířatům po celé České republice. Foto: Běhejme a pomáhejme útulkům

Další info o běžeckých akcích www.planetabrno.cz

Běžecké kurzy pod vedením kvalitních trenérů za nejnižší možnou cenu, zázemí ve sportovním areálu s oválem, videoanalýza vaší techniky, testování obuvi, slevy na vybavení, to vše přímo v Brně? Projekt Vseprobeh.cz kromě zmíněného pořádá i běžecké kempy v atraktivních lokalitách ČR, kde zažijete neopakovatelné dny plné běhání, pilování techniky, atletického cvičení, základů orientačního běhu, besed se známými osobnostmi, spousty zážitků i nových kamarádů. (red) Běžecké kurzy, běžecké kempy Vseprobeh.cz www.vseprobeh.cz

47


KAM za vzděláním

KAM za kurzy a webináři Flower Academy Akreditované kurzy floristiky www.floweracademy.cz Fotograf Brno, Michal Bernátek Kurz postprodukce od zkušeného fotografa www.myphoto.cz Kurzy z obýváku Začněte psát vlastní příběhy www.kurzyzobyvaku.cz Rebelion Ateliér Brno On-line kurzy šití www.rebelionatelier.cz/ online-kurzy Módní dílna Habrová Šití pro začátečníky i pokročilé www.modni-dilna.cz

Zdokonalte se ve svých koníčcích nebo objevte úplně nové. Foto: Pocket media

Záliby dělají člověka Každý člověk by měl mít pět koníčků. První, který vám vydělá peníze, druhý, který vás udrží ve formě, třetí, který podpoří vaši kreativitu, čtvrtý, kterým se budete vzdělávat, a konečně pátý, který potěší vašeho ducha. Schválně, kolik jich máte vy? Aby se člověk cítil naplněný, potřebuje rozvíjet hned několik aspektů svého bytí. Podle některých zdrojů je ideální, pokud je těchto aspektů hned pět. První, ale ne nutně nejdůležitější oblastí, je činnost vykonávaná pro peníze, tedy v ideálním případě vaše práce, která vás zároveň i baví. Druhým aspektem je pohyb, který zaručí to, že se ve svém těle budete cítit dobře. Stejně jako nezáleží na tom, jaké práce vás baví, je také jedno, jestli chcete tělo posilovat běháním, turistikou nebo jógou. Třetí oblastí, kterou by měl každý z nás kultivovat, je kreativita. Malování, fotografování nebo třeba hra na kytaru zaručí flexibilitu mozku, na druhou stranu vzdělávání, čtvrtý aspekt, ho posílí. Poslední oblastí, které bychom se měli

48

věnovat, je naše duše a naše myšlenkové proudy, které si zaslouží pauzu. Kolika hobby jste se dopočítali? A máte alespoň jednoho zástupce v každé oblasti? Pokud ne, nebojte, nikdy není pozdě začít. Novou zálibu si vyberte třeba tak, že konečně zkusíte něco, po čem jste dlouho toužili. Jestli je období pandemie pro něco dobré, tak pro to, že mají lidé konečně dostatek času sami na sebe. Když k tomu navíc připočtete fakt, že se nacházíme v době internetové a všechny informace a vědomosti máme na dosah ruky, na cestě k vašemu spokojenějšímu já už vám nebude nic překážet.

Bar akademie Brno Barmanská škola pro gastronomické nadšence www.fb.com/ barakademiebrno Nina English Bez učebnic a školních lavic www.ninaenglish.cz

Broňa Angličtina s nadšeným učitelem z Brna www.brona.cz ACZ On-line vzdělávací centrum www.acz-kurzy.cz

LearningHub. Místo pro váš on-line rozvoj a inspiraci www.learninghub.cz Jana Ščamburová redaktorka KAM v Brně

Další tipy na www.planetabrno.cz


KAM za vzděláním

Devětsil v Otevřené zahradě! Současná doba klade velké nároky na dlouhodobou psychickou odolnost a mentální zdraví každého z nás. Pokud chcete posílit svoji schopnost přijímat změny, „dobít baterky“ a uvědomit si zdroje své psychické síly a mentálního zdraví, pak přijďte v dubnu do Otevřené zahrady. Psychická odolnost Devětsil je nejen krásná a vytrvalá rostlina, je to také originální program dlouhodobé psychické odolnosti, který byl v tvořivé synergii sestaven dvěma inspirativními ženami – Anitou Crkalovou a Hanou Vykoupilovou. Devětsil vznikl v průběhu roku 2020 jako reakce na potřeby jejich klientů zorientovat se v nové, neznámé situaci. Anita a Hanka spojily síly, znalosti a zkušenosti a také své obchodní značky Inspirro a Invence a na vlně inspirace a invence sestavily rozvojový program pro každodenní

Lektorský tandem PhDr. Anita Crkalová a Mgr. Hana Vykoupilová, Ph.D. Foto: Hana Vykoupilová

praxi. V programu Devětsil objevíte a naučíte se využívat svých devět sil, které vytvářejí vaši psychickou odolnost. Originální program se skládá ze samostatných modulů, které lze vhodně kombinovat.

Dvoudenní kurz V dubnu se v prostorách Otevřené zahrady uskuteční dvoudenní základní kurz Devětsilu, ve kterém se naučíte strategie, jak reagovat na změny, jak řešit stresové a zátěžové situace, jak zvládat emoce své i druhých a jak efektivně využívat své zdroje energie. Získáte individuální plán rozvíjení vaší dlouhodobé psychické odolnosti spolu s konkrétními technikami a doporučeními pro rychlý přenos do praxe a zvýšíte svou osobní efektivitu a stabilitu uprostřed změn. Pokud nebude možné potkat se osobně, kurz bude vhodně a citlivě uzpůsobený pro on-line formát. Chcete-li tedy nalézt poklady a zdroje své energie, pak přivoňte k Devětsilu a objevte svých devět sil dlouhodobé psychické odolnosti a mentálního zdraví, důležité komodity těchto dní!(red)

20–21/4 Základní kurz Devětsilu Otevřená zahrada v Brně www.learninghub.cz/devetsil

Objevte svůj tvůrčí potenciál z obýváku Kurzy z obýváku jsou on-line i off-line lekce zaměřené na rozvoj kreativity. V nabídce platformy naleznete workshopy tvůrčího psaní, pravidelné besedy se spisovateli, pomoc a vedení pro začínající autory, praktické vyučování i individuální konzultace. Chcete se naučit psát, vylepšit nedostatky ve svém stylu, nakopnout svůj kreativní motor? Lektorky Kurzů z obýváku vám poradí s každou fází vašeho tvůrčího procesu. Zapojit se můžete také do měsíčního on-line Book clubu. 11. 4. bude hostem spisovatelka Alena Mornštajnová, která svou knihou Hana zabodovala na plné čáře u čtenářů i kritiků. V diskuzi s ní tedy rozeberete, jak se jí to podařilo. Kromě pravidelných besed se spisovateli a odborníky z knižního trhu vám Kurzy z obýváku přináší informace o tom, jak najít a oslovit své čtenáře, získat vlastní publikum a platformu pro váš autorský růst. Nejbližší webinář na toto téma se bude konat už 19. 4. (red)

Foto: VIDA! science centrum

Vida, VIDA!

Kurzy z obýváku podporují autory v odvaze vyjít se svými díly ven a trénují je v psaní přímo pod vedením spisovatelky a držitelky Máchovy růže Alžběty Bublanové. Foto: Alžběta Bublanová

Kurzy z obýváku www.kurzyzobyvaku.cz www.fb.com/kurzyzobyvaku www.instagram.com/kurzy_z_obyvaku

Věda nemá hranice, a proto si ji můžete dosyta užít i doma. Zábavní vědecký park VIDA! si pro vás připravil edukační program – desítky zajímavých a jednoduchých pokusů, filmové science show nebo sérii videí, která vám poodhalí základní fyzikální a chemické jevy do 90 vteřin. V archivu doprovodného programu najdete desítky videí věnovaných různým vědeckým jevům. Dvě filmové science show přitom vznikly pouze pro on-line publikum. (bh) VIDA! science centrum www.vida.cz www.fb.com/vidabrno

49


KAM za vzděláním

Zabavte se v kuchyni Jak se zabavit doma a zároveň si pochutnat? Máte-li troubu a nějaké to kuchyňské vybavení, můžete spojit příjemné s užitečným a upéct či uvařit si něco dobrého. Nabídka on-line kurzů zaměřených na gastronomii roste každým dnem. Nechte se omámit sladkým Výborné makronky, dorty nebo retro zákusky? Vanda Pálková, Míša Landová a další lektorky z brněnské cukrářské školy Sladké mámení pro vás natočily již přes 330 výukových videí, díky kterým se naučíte vyrábět báječné dezerty, luxusní dorty nebo zdobení, které bere dech. Pracují jen s dostupnými surovinami a pomůckami, které máte v kuchyni nebo je lze pořídit v obchodech a e-shopech. Lektorky jsou natočeny tak, jako byste je měli doma na individuálním kurzu určeném jen pro vás. Budete potřebovat jen počítač nebo tablet nebo mobil s připojením na internet, v uzavřené FB skupině pro účastníky kurzů se navíc můžete doptávat na podrobnosti. Brno peče, Brno vaří… Brno pije! Kváskový chléb poctivě a s láskou? Jak

Namíchat si doma nebo na akci s přáteli ty nejlepší drinky? To vás načí David Švábensky ve své Bar akademii. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

na to, vám ukáže Lubomír Kobeda ve svém křupavém kurzu! Jeho součástí je kompletní postup od založení mateřského kvasu, přípravy těsta až po upečení bochníku. Těšme se také na kurzy mimo on-line svět, až bude možné je pořádat. Letní nabídku už má zveřejněnou kulinářské studio Divoká vařečka, najdete v ní vše od grilování přes sushi

až po italskou kuchyni. Originální drinky se zase naučíte vyrábět díky Bar akademii Davida Švábenského. Přejeme vám dobrou chuť a šikovné prsty při vaření i míchání! (živ) Další tipy na www.planetabrno.cz

Jaro s cizími jazyky a Correctem Jak se správně učit cizí jazyky? Jazykové centrum Correct nabízí výuku pro děti i dospělé, veřejnost i firmy, začátečníky i pokročilé. Aktuálně probíhá zápis do jarních kurzů 15 jazyků, včetně češtiny pro cizince. Docházkové kurzy probíhají od poloviny podzimu v on-line prostředí, což lektorům Correctu umožnilo nabízet i výuku méně tradičních jazyků pro studenty z celé republiky. Můžete se tak začít učit třeba arabštinu nebo čínštinu. On-line prostředí si chválí i rodiče kurzů angličtiny pro děti, které v Correctu vedou výhradně rodilí mluvčí. Kurzy češtiny pak slouží jak cizincům, tak v rámci cyklu Čeština pro Čechy i domácím, kteří se chtějí ve svém rodném jazyce zdokonalit. Díky blogu jazykového centra si ke studiu cizích řečí můžete načíst i mnoho užitečných tipů, např. kde sledovat ruské seriály, co poslouchat pro lepší francouzštinu a další. V jarní nabídce Correctu naleznete prezenční i on-line vyučování, ať tedy bude epidemiologická situace jakákoli, nic nebrání vašemu dalšímu vzdělávání. (red)

50

Foto: Pocket media

Jak na servis jízdního kola?

Lektoři Jazykového centra Correct se těší, až se s vámi zase potkají v lavicích. Foto: Jazykové centrum Correct

Jazykové centrum Correct Kozí 2, Brno www.jc-correct.com www.jc-correct.com/blog

Co se naučíte na kurzu lektora Míry Onderky Servis jízdního kola? Kromě technik údržby zjistíte, jak postupovat v případě náhlých problémů. Budete se věnovat poměrně lehkým opravám i zdánlivě těžkým závadám, jako je prasklý řetěz, problémy s brzdovým systémem, centrování kola nebo seřízení přehazovačky. Kromě obecných informací se lektor zaměří i na individuální problémy každého z účastníků kurzu a může vám ukázat i specifická řešení, která nejsou součástí základní výuky. (živ) Servis jízdního kola – Servis kola doma www.naucmese.cz


Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy

Z BESEDY podcast

Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavým hostem. Poslechnete si nejen příběhy osobností ze Znojma, ale také se dozvíte více o přípravách kulturních akcí nebo dostanete tipy, kam vyrazit. Otevírá se tak nová cesta k informacím pro Znojmáky, nebo pro ty, co se o Znojmo zajímají.

HLEDEJTE A SLEDUJTE PROFIL Z.BESEDY NA SPOTIFY, PODCASTY NEBO NA YOUTUBE

51


KAM za knihou V knize Hrdinky se setkáte se známými osobnostmi typu Madeleine Albright nebo Božena Němcová, ale také se dozvíte spoustu zajímavého třeba o nositelce Nobelovy ceny Gertě Cori, o římské císařovně Barboře Celské a mnoha dalších.

Pokud něco o ženách píšících knihy platí obecně, je to právě fakt, že každá z nás je jedinečnou lidskou bytostí. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

Za knihami zve Marie Štefanidesová Knihy napsané ženami často bývají označovány trochu pejorativní nálepkou „ženská literatura“. Pod takové označení se schová mnoho různých autorek s odlišným pohledem na svět i stylem psaní, což pak nedovoluje vyniknout talentovaným spisovatelkám, které si zaslouží pozornost samy o sobě. Mezi takové autorky patří například oceňovaná Anna Bolavá. Nedávno vyšel její nový román Před povodní, poslední část volné trilogie odehrávající se ve fiktivním maloměstě jménem Řečovice. Zatímco její první část se soustředila na život osamělé sběračky bylin, v pokračování Ke dnu se dostává ke slovu detektivní zápletka a osudy dalších obyvatel Řečovic. V posledním díle se počet postav ještě o něco rozšíří, především se před námi ale začnou postupně otevírat děsivé hlubiny řeky, s níž toho má hlavní hrdinka Hana společného víc, než by chtěla. Pokud máte tíživé atmosféry a lidského neštěstí dost, možná radši sáhnete po

52

čtení s optimističtějším vyzněním. Třeba po knize Hrdinky od kolektivu autorek v čele s Renátou Fučíkovou a Kateřinou Tučkovou, která představuje významné, ačkoliv mnohdy zapomenuté české ženy. Jejich příběhy jsou zasazeny do kontextu světové historie od nejstarších dob až po současnost a doplněny ilustracemi studentů designu a umění z plzeňské univerzity. Třeba jste ale spíš zatoužili užít si trochu zábavy a vydat se do ciziny. Pak vás potěší memoáry britské novinářky Dolly Alderton nazvané Vše, co vím o lásce. Jde o vtipné vyprávění o slastech a strastech dospívání v Anglii na začát-

ku milénia, často přirovnávané k Deníku Bridget Jonesové pro další generace. Autorka nevynechá žádný trapas, žádnou divokou party ani milostnou eskapádu, a přestože se občas dotkne i temnějších témat jako porucha příjmu potravy, budete se při čtení většinou smát nebo nostalgicky vzpomínat na vlastní mládí. A dozvíte se, že nejdůležitější je mít rádi sami sebe – ačkoliv pár dobrých přátel taky není k zahození. Tyto tři knihy, které mi zpříjemnily čekání na jaro, mají kromě pohlaví jejich autorek pramálo společného. Můžeme se s nimi ponořit do melancholie a zlověstných tajemství dřímajících pod povrchem českého městečka, dozvědět se zajímavosti z historie, které však jsou relevantní i dnes, nebo se prostě pobavit odlehčenými osobními historkami. Zapomeňme tedy na „ženské psaní“ a užijme si právě takovou četbu, na kterou máme chuť. Pokud něco o ženách píšících knihy platí obecně, je to právě fakt, že každá z nás je jedinečnou lidskou bytostí.

Marie Štefanidesová překladatelka a šéfredaktorka webu Women of Brno


KAM za knihou

Příběh krále audia

Návrat

Neoficiální příběh o tom, jak se z tajemného švédského startupu jménem Spotify stal největší světový hráč, který porazil Apple, Google i Amazon. V knize se dozvíte, jak počítačový maniak a samouk Daniel Ed a jeho zámožný společník Martin Lorentzon začínali, vyjednávali s investory a sestavovali tým.

Text na rozhraní žánrů: jeho těžištěm je próza přecházející „pod tlakem okolností“ do volného verše, v krajním případě do pevné básnické formy. Kniha spisovatele a filozofa Petra Koťátka obsahuje rozptýlenou a volně vloženou koláž Evy Koťátkové a pohlednici Martina Poláka.

Publikace Spotify vypráví o světě intrik a utajovaných dohod, o spojení Daniela Eka se zakladatelem Napsteru Seanem Parkerem a také se šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem. I když se Daniel nechtěl na knize podílet, autoři Sven Carlsson a Jonas Leijonhufvud vyzpovídali desítky zainteresovaných lidí, vycházeli také z řady dokumentů, novinových článků, rozhovorů i veřejných vystoupení zakladatelů Spotify. Výsledkem je inspirativní příběh s jasným poselstvím. Kdo má jasnou vizi, mimořádnou houževnatost a velké sny, může konkurovat i předním technologickým firmám světa. (bh)

Foto: Jan Melvil Publishing

Spotify Sven Carlsson a Jonas Leijonhufvud Jan Melvil Publishing www.melvil.cz

Listopad

Foto: Druhé město

Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak? Strhující příběh z pera Aleny Mornštajnové, jež patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám, popisuje osudy rodiny, kterou dějiny jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jednoho od druhého? Kniha sleduje příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. Paralelně se odvíjí druhý příběh dívky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do tzv. ozdravovny, v níž jsou vychovávány nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než by si obě přály... (bh)

Dějištěm a současně hybatelem příběhu je místo s pohnutou historií: opuštěný dům ve slezské Vidnavě, v němž býval kněžský seminář, pak zajatecký lágr, po něm lazaret wehrmachtu a nakonec dětská ozdravovna. Hlavní část textu (Deník) má podobu zápisů v sešitu uloženém v archivu ozdravovny. Příběh, který se z nich vynořuje, začíná v současnosti, ale postupně do něj zasahují děje, postavy a situace z časů dětské ozdravovny i z dávnější historie domu. Záznamy vstupují do konfrontací, navzájem se korigují a usvědčují z neschopnosti či neochoty zachytit skutečný chod událostí... (bh)

Foto: Host

Listopad Alena Mornštajnová Host www.hostbrno.cz

Návrat Petr Koťátko Druhé město www.druhemesto.cz

53


Duben, ještě tam budem? tí. V čele textilního průmyslu. Po jeho stopách vás i letos provede projekt Brno INdustrial. Kromě výše zmíněné jízdy minibusem jste zváni také na tři pěší trasy, z nichž na jedné se projdete Okolo řeky Cejl a Křenovou, na druhé Z Ameriky až na Staré Brno a na třetí popojedete Šalinou moravským Manchesterem. TIC BRNO pro vás připravuje taky zbrusu novou naučnou stezku, na které slovo průvodce nahradí 11 informačních panelů a na 11 zastaveních představí 11 konkrétních průmyslových staveb Posvitavské výrobní zóny.

Ze soukromí Janáčka

Brno je městem architektury a hudby. V oblasti architektury mu vévodí funkcionalismus, v oblasti hudby Leoš Janáček. Je naším ve světě nejhranějším operním skladatelem a TIC BRNO mu věnoval samostatný web. Na něm nyní najdete několik zbrusu nových informací. Jaký byl Janáček člověk a co ovlivnilo jeho povahu? Jaký byl vliv rodiny, sociálních a politických okolností? Jak žil Leoš Janáček? Kde bydlel? Kam cestoval? Jaká byla jeho finanční situace? A jaké byly Janáčkovy inspirační podněty? Jak jeho tvorbu ovlivnila lidová hudba, ruská kultura nebo jeho nápěvky mluvy? A jeho životní lásky? Zjistíte v nových textech, jejichž autorem je Jiří Zahrádka.

Dýchej © TIMO a TIC BRNO

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven! Projít se s průvodcem

Vyměňte na chvíli na procházkách své blízké za profesionální průvodce TIC BRNO. Hlavu si vyčistíte díky tématům, která o koronovirus ani nezavadí. Jsou jimi například Kuriozity a vnady města brněnského, Klíče a bony s sebou, Češi, Němci a Židé v Brně, Rande v Brně v osmdesátkách, Knihkupectví Barvič a Novotný a dívčí škola Vesna, Brno v baroku, Vily v Žabovřeskách, Od Moravského po Konečného náměstí, Láska a jiné city ve středověku, Mizející Brno, Život a smrt brněnského aristokrata, Vily a nejen vily v ulici Lipová, Vily v Černých Polích a Brněnské morytáty. TIC BRNO myslí taky na děti a připravil pro ně Detektivní příběh ztraceného klíče a Brněnské pověsti pro děti.

54

Projet se minibusem

Těm, kteří toho chtějí poznat hodně za krátký čas a uvítají, že je za zážitky doveze pohodlný minibus, jsou určeny vyhlídkové jízdy TIC BRNO. K oblíbeným trasám, díky kterým poznáte brněnské paláce průmyslové aristokracie, slavné brněnské vily nebo slavný brněnský funkcionalismus, letos přibydou legendární místa brněnského sportu. Díky této nové trase zavzpomínáte na zlatou éru brněnského sportu a navštívíte slavná místa, kde naši předkové slavili tituly, triumfy a zvedali nad hlavu poháry.

Poznávat Brno industriální

V Brně sice nenajdete žádné doly, hutě či železárny, přesto město stálo v čele světového průmyslu téměř tři stole-

Než otevřou infocentra

Brňané už dávno ví, že infocentra TIC BRNO zdaleka neslouží jen turistům, ale i jim. Když je otevřeno, chodí si sem pro informace, vstupenky, tiskoviny, publikace a pro další dárky pro sebe či blízké. Kde tohle všechno nyní hledat? Informace a tiskoviny ke stažení na portálu GOtoBRNO.cz a dárky včetně publikací v e-shopu Dárky z Brna. Najdete tady taky nejnovějšího autentického průvodce TO JE BRNO III, který je věnován industriální architektuře.

A snad brzy osobně na viděnou...

... na procházkách, projížďkách, koncertech, na prohlídkách v brněnském podzemí i na věži Staré radnice, v káznici a v infocentrech. Těšíme se na vás! Váš TIC BRNO.

www.darkyzbrna.cz www.GOtoBRNO.cz www.brnoindustrail.cz


Bude Mezinárodní den průvodců?

Audioprůvodce Brnem

V nepandemických časech patří této akci tradičně třetí únorový víkend. Protože letos je ale vše jinak, plánuje TIC BRNO tuto oblíbenou akci uskutečnit 17. dubna. Zda se to podaří, je ve chvíli uzávěrky časopisu ve hvězdách, ale pořadatelé jsou připraveni.

Velká část našich životů se za poslední rok přesunula do on-line prostoru a TIC BRNO pracuje na tom, aby v něm nebyla nuda. Například právě vznikající mapou zvukových nahrávek, kde jsou autory textu i mluvčími lidé, kteří si k některým místům v Brně vytvořili osobní vazbu, ať už pracovní, nebo osobní.

Pokud se splní přání milionů lidí a covid-19 v dubnu ztratí svou sílu, bude třetí dubnová sobota v Brně patřit vám, průvodcům a tematickým prohlídkám. Již 18. ročník v Brně velmi oblíbeného Mezinárodního dne průvodců připravuje TIC BRNO ve spolupráci s Asociací průvodců ČR. Město si můžete s profesionálními průvodci projít za sympatické vstupné 30 korun a jako vždy je připraveno mnoho zajímavých témat. Například Brněnské pověsti a zajímavosti i Brněnské maličkosti, Brno v baroku i Brno za hradbami od středověku po současnost, s průvodci bude možné projít Masarykovu čtvrť nebo Černá Pole a mnoho dalšího. Tedy, zda to bude možné, se uvidí. Sledujte on-line informační kanály pořadatele, kde se vše v pravou chvíli dozvíte.

Průvodci jsou připraveni vyrazit © TIC BRNO

17/4

Mezinárodní den průvodců 2021 www.GOtoBRNO.cz

Poslechněte si mapu Brna © Františka Uřičářová

Objevte mikrosvět na Svoboďáku Hledáte tip, jak se zabavit po práci nebo o víkendu? Vydejte se v půlce dubna na náměstí Svobody a prozkoumejte milionkrát zvětšený nanosvět. Nechte se okouzlit jedinečnými snímky z brněnských elektronových mikroskopů a objevujte svět v rozměrech, kterým vládnou zákony kvantové fyziky. Největším lákadlem je obří nafukovací nanostruktura. Můžete se skrz objekt projít, schovat se v něm nebo si u bílé nanostruktury vyfotit selfíčko na památku. Uvidíte také výstavu Brno pod drobnohledem tvořenou snímky z elektronových mikroskopů. Výstava ukáže to nejznámější a nejzajímavější z jihomoravské metropole ve fascinujících detailech. S trochou štěstí si také odnesete i skleněnou kuličku symbolizující elektron. Ručně vyráběné kuličky vypadávají z brněnského orloje každou hodinu po dobu akce. Z centra města se můžete vydat na interaktivní procházku, na které se dozvíte spoustu zajímavostí o elektronových mikroskopech a jejich

Nafukovací nanostruktura © DEM 2021

vývoji v Brně. Trasu a také úkoly a šifry najdete v mobilní aplikaci Loxper, která je zdarma. Úspěšní řešitelé mohou získat zajímavou výhru.

Mapa zvukových nahrávek vám umožní poslech autentických lidských příběhů, které utvářejí město Brno a jeho historii. Poslechnete si ty, kteří ve městě žijí a pracují, ty, kteří si k místu, které popisují, vytvořili osobní vztah. A díky tomu poznáte místo možná i líp, ale určitě intenzivněji než na běžné mapě. Poznáte místa, která jsou specifická, k Brnu neodmyslitelně patří, mají svého genia loci. Například ulici Bratislavská, Kapucínskou hrobku, HaDivadlo... Mapa bude k dispozici zdarma na GOtoBRNO. cz a Spotify. A pozor! Máte-li i vy v Brně nějaké místo nebo lokalitu, ke které cítíte silné pouto a dobře ji znáte, a k tomu máte vypravěčské schopnosti, ozvěte se na uricarova@ticbrno.cz a možná se stanete součástí audioprůvodce.

14–18/4

Dny elektronové mikroskopie 2021 www.dem.brno.cz

www.GOtoBRNO.cz

55


V Káznici se s jarem probouzí zvěř a formuje se umělecká „smečka“

Bývalá káznice na Bratislavské ulici je objekt unikátní nejen v rámci lokality tzv. brněnského Bronxu, ale i v kontextu celého Brna. Její hodnota přitom nespočívá jen v její minulosti, kdy je právem považována za významné místo historické paměti, ale i v jejím potenciálu k širšímu využití pro kulturní, komunitní, vzdělávací či jiné aktivity v budoucnosti. Ponechme stranou budoucnost vzdálenější, kterou představuje projekt plánovaného Kreativního centra, a podívejme se především na současnost a mnohem bližší časový horizont roku 2021.

nu – v reakci na první pandemickou vlnu, také dala spolupráce s filmaři z ateliéru Gnomon vzniknout projektu Káznice LIVE a pod ním pak sérii streamovaných koncertů, inscenací a performancí. Na podzim, těsně před propuknutím druhé vlny, pak byla v přípravě unikátní divadelní instalace ZVĚŘ, na které pod režijním vedením Pavla Strašáka participuje několik desítek umělců z různých subjektů, například BuranTeatr, divadlo Facka, Filigrán, bazmek entertainment aj. Tato site specific inscenace se musela přesunout, a bude tak v podobě, kterou karanténní opatření dovolí, realizována až letos jako součást širšího konceptu s názvem Rok zvěře, který je v káznici vyhlášen na sezónu 2021. Motiv zvířete/zvěře v kontextu bývalého vězení rezonuje v mnoha asociacích. Ať už je to ve světle místních historických událostí popisný odkaz na zvěrstva, kterých je člověk na člověku schopen, tak i mnohem hlubší motiv svobody a věznění, přirozenosti oproti kontrole, stádnosti oproti individualitě. Leitmotiv zvířete, přírody v opozici k člověku/civilizaci se volně propíše do několika dalších akcí – například v rámci festivalu Básníci v káznici, je i motivem pro plánované rezidenční pobyty tvůrců z prostředí divadla a tance aj. Součástí následujícího roku je i cílená podpora formování personální platformy lidí zapojených do dění v káznici. Ať už jsou to umělci sídlící v nových ateliérech, tak ti, kteří v ní realizují svá díla, inscenace, koncerty, vítáni jsou i historici, filmaři, lidé z organizací sídlících v káznici, ale i obyvatelé z okolí, kteří chtějí aktivně podporovat zdejší dění. Tato skupina je různorodá, neusiluje o nějaké společné komuniké, je spojena prostorem a snahou o jeho pozitivní a citlivý rozvoj. Cílem formace, která se s ohledem na Rok zvěře pracovně označuje jako „smečka“, je vzájemné informování, síťování, synergický postup v případě přípravy komplexnějších formátů, jako jsou multižánrové festivaly, sympozia, site specific projekty apod. Ač leží káznice uprostřed husté městské zástavby, i zde se s blížícím se jarem probouzí příroda, zvěř a formuje smečka.

Káznice žije je název zastřešujícího dramaturgického konceptu, který pokrývá aktivity různého charakteru od divadel, přes koncerty či mše svaté v kapli až po historické prohlídky, a současně toto sousloví i v době karantény odpovídá realitě – káznice žije, i když samozřejmě, i zde musely být ve stínu koronavirových opatření mnohé aktivity zrušeny či přesouvány.

David Oplatek www.kaznicezije.cz

Bazmek entertainment – představení Ten hlas.. © Terezie Fojtová

56

I přes zmíněná omezení to však v káznici v minulém roce „žilo“. Vzniklo zde Centrum Platan – zázemí pro lidi s psychickými obtížemi, které kromě psychoterapeutických služeb nabízí i arteterapeutické aktivity. Byly vybudovány ateliéry, jež jsou již naplno obsazeny výtvarníky, a jeden z rezidentů, sochař Hynek Skoták, realizoval první ročník výtvarného sympozia. Před rokem, v břez-


Pohled shora aneb jak to vidí promítač Stanislav Vacl je hlavní promítač Kina Art. Pracuje v kině od roku 2008 a zažil na vlastní kůži přechod z filmového pásu na digitální kino. V kině je zodpovědný nejen za projekce filmů, ale také za filmové kopie, techniku a hromadu věcí, bez kterých by kino nefungovalo. Co se nejvíc změnilo přechodem na digitální kino? Práce s filmovou kopií se zjednodušila a vzrostla celková technická kvalita filmů. Už to není pás ale disk. Film tak není nutné převíjet, slepovat, kontrolovat a zakládat do promítačky. Disk většinou jen stačí zastrčit do serveru a nahrát. Distributoři navíc přecházejí na on-line systém, filmy se od nich rovnou stahují. Kino je teď více IT. Jaký je rozdíl mezi digitální technikou, kterou má kino jako Art, a domácím kinem, co mají lidé doma? Většina filmů je ve vysokém rozlišení 2K, případně 4K, většina jich má vícekanálový zvuk. Technicky je rozdíl v kompresi,

Promítač Standa © Kino Art

používaných audio a video kodecích. Oproti BlueRay, HD-DVD, on-line streamu je několikanásobně větší datový tok, barevná hloubka, zvukové stopy nejsou komprimované vůbec. A je to vidět a slyšet. Větší dynamika zvuku, kvalitní ozvučení a kvalitní zesilovače schopné ozvučit velký sál. V dnešní době, kdy i doma můžete mít 2K nebo 4K projektor

a kvalitní prostorový zvuk, se ten rozdíl může zdát z určitého pohledu malý, ale doma vám pořád chybí ta atmosféra kina a velkého plátna. Na velkém plátně prostě vypadá vše lépe.

Za odpovědi děkuje Milan Šimánek www.kinoart.cz

Brno Art Week: Víme, že nic nevíme. A tak fungujeme on-line Co plánovat, když na otázku, kdy budou otevřeny galerie a kdy bude možné realizovat vernisáže, komentované prohlídky a workshopy, dokáže s určitostí odpovědět snad jen Bůh? Jenže právě na principech setkávání kurátorů, umělců, galeristů a studentů byl po dlouhé roky založen festival Brno Art Week. Po delších úvahách jsme se jako organizátoři vloni rozhodli přesunout akci do on-line prostředí. Natočili jsme řadu videí, která se snažila z aktivit jednotlivých galerií i z brněnské scény obecně přiblížit to, co je dostupné nehledě na lockdown. Vznikly tak procházky po uměleckých dílech či galeriích ve veřejném prostoru, artové rozcvičky nebo formát Listování, který přibližoval publikace o umění. A ukázalo se, že to funguje. Nyní hodláme v osvědčených formátech pokračovat. V jádru festiva-

Team BAW © Jana Ovčáčková

lu však zůstává myšlenka na propojení brněnských institucí věnujících se umění a poskytnutí platformy ke vzájemné spolupráci. Jednotlivé galerie se tak zapojují nejen vlastním programem, ale také příspěvky do nového formátu přibližujícího urbánní legendy – příběhy míst a domů, v nichž galerie sídlí a které musely zůstat zavřené. A připraveni jsme

reagovat na všechno, včetně možnosti, byť za omezených podmínek, opravdu se potkat. Letošní ročník je pro nás takové kinder vajíčko, u nějž dítě do poslední chvíle netuší, co v něm bude. Na jeho obsah se nicméně velmi těšíme. Silvie Šeborová www.brnoartweek.cz

57


mimo Brno Na malou procházku s připomínkou slavných blanenských let se můžete vydat s aplikací Skryté příběhy a zahrát si Salmův Litinový sen. Milovníci zámků by neměli vynechat státní zámek v Rájci nad Svitavou, kde Hugo František žil, a projít si zámecký park.

Před zámkem návštěvníky vítá litinová kašna a socha Venuše Medicejské. Foto: Muzeum Blanenska

Umělecká litina. Černé skvosty v blanenských ulicích Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné. V době svého rozkvětu prošly salmovské železárny zásadními technologickými inovacemi, jejich výrobky se pyšnily jmény slovutných architektů, výtvarníků, sochařů, modelérů a železárny dodávaly i pro císařský dvůr. Umělecké zpracování i šíře sortimentu blanenskou litinu proslavily po celém světě. V Brně najdete v ulicích lampy, zdobná zábradlí i honosné sochy, ve Vídni dodnes stojí kašny a další města zdobí litinové sochy panovníků, v Karlových Varech a Mariánských Lázních dodnes stojí

58

litinové kolonády. Na Wanklově náměstí v Blansku najdete řadu soch zobrazujících antické hrdiny a hrdinky i rytíře z eposu o Nibelunzích. Odpočinek pro kolemjdoucí zajistí litinové lavičky a v zámeckém parku na cestu svítí litinové lampy. Před zámkem návštěvníky vítá litinová kašna a socha Venuše Medicejské. Na blanenském zámku sídlí muzeum, kde je nově otevřená expozice blanenské umělecké litiny. Ta představuje litinové výrobky od počátku jejich výroby a unikátní kousky jako litinové

šperky vyrobené pro císařský dvůr ze sbírek Moravské galerie v Brně, antické sochy i menší plastiky existující jen po jednom kuse nebo rozsáhlou sbírku litinových kamen. V expozici také najdete připomínku blanenských budov, které už nestojí, sokoly ze zbourané sokolovny, zábradlí ze secesní budovy, v níž v minulosti sídlila pošta. Na menší návštěvníky čeká šifrovací hra v expozici a zábavné omalovánky s nalepovacími litinovými sochami. Do blanenských ulic se můžete vydat i než se brány muzea zase otevřou. Na malou procházku s připomínkou slavných blanenských let se můžete vypravit s aplikací Skryté příběhy a zahrát si Salmův Litinový sen. Milovníci zámků by neměli vynechat státní zámek v Rájci nad Svitavou, kde Hugo František žil, a projít si zámecký park. Celé blanenské okolí je protkáno připomínkami průmyslu, díky kterému se Blansko proslavilo. I cesta do Moravského krasu vede z Blanska podél slévárenských budov, stačí se jen dívat a průmyslová krása vás uchvátí.

Pavlína Komínková, ředitelka Muzea Blanenska


mimo Brno

Lušticí hledačka v Mikulově

Podcasty Z.BESEDY Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly. Na výběr jsou dvě obtížnosti úkolů, které jsou rozmístěny po celé délce. Cestička Easy je jednodušší, je tedy vhodná pro děti od čtyř do devíti let. Naopak možnost Junior nabízí lehce těžší otázky pro pokročilé. Trasa obou verzí je však shodná, začíná se na náměstí u infocentra a končí na samotném vrcholu Svatého kopečku. Celkový okruh (tam i zpět) je 2,6 kilometrů a zabere asi 60 až 90 minut. Cesta je schůdná po celý rok, je ale potřeba se připravit na kluzký povrch. Více informací a ukázku pracovních listů naleznete na webové adrese uvedené níže. (bh)

Procházka s úkoly a křížovkami zabaví děti od první minuty až do samotného konce trasy. Foto: Pocket Media

Lušticí hledačka Mikulov Mikulov www.cestickou.cz/mikulov

Naučná stezka Járy Cimrmana Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny. Stezka vedoucí po žluté turistické značce začíná přímo na lomnickém náměstí u autobusové zastávky, kde najdete plastiku nohy Járy Cimrmana a vysvětlení pojmu „plahočina“. Trasa dále vede přírodní památkou Klášterce, Synalovská kopanina a Sykoř. Naučnou stezku zpestřují cedulky mapující Cimrmanův život. Mezi nimi najdete humorné texty, úryvky z divadelních her či písní. Na konci trasy vás pak odmění Cimrmanova zploštělá busta, tzv. plostika. Pokud by se vám zachtělo pokračovat v plahočení dále, můžete dojít až na hrad Pernštejn. Procházka se tak prodlouží asi na 8 kilometrů. (bh)

Plahočte se naučnou stezkou Járy Cimrmana, na konci vás čeká jeho zploštělá busta. Foto: Luděk Kühr

Naučná stezka Járy Cimrmana Lomnice u Tišnova

Zajímá vás, jak se připravuje Hudební festival Znojmo? Nebo jak je možné, že se Znojmo stává místem kavárenských povalečů? Odpovědi naleznete v novém podcastu. Foto: Znojemská Beseda

Poslechnete si nejen dobrodružné příběhy osobností ze Znojma, ale také se dozvíte více o přípravách kulturních akcí nebo dostanete tipy, kam vyrazit. Můžete se těšit na příběhy mladých podnikatelů ze Znojma a informace o zajímavých projektech. U podcastů vás pravidelně přivítá Radek Bortlík nebo Karel Semotam, kteří se na chvíli vcítí do role vás, posluchačů, a položí otázky hostům přímo na tělo. Otevírá se tak nová cesta k informacím pro Znojmáky i pro ty, kteří se o Znojmo zajímají. Přemýšleli jste někdy, jak se organizuje průvod na vinobraní, který čítá na 400 účastníků? Nebo kolik známých hereckých osobností pochází právě ze Znojma? Pak sledujte profil Z.BESEDY na Spotify, Podcasty nebo na YouTube a čekejte, jakého prvního hosta během dubna představíme. (red)

Z.BESEDY Znojemská Beseda www.znojemskabeseda.cz

59


Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly. Jsou krajiny venkovské či městské, krajiny drsně industriální. Na jižní Moravě a v okolí Brna můžeme navštívit regiony úhledně folklorní nebo naopak místa divoce přírodní. Jsou však také místa, kde se neopakovatelným způsobem snoubí lidská tvořivost s přírodou, krajiny,

které promlouvají poetickým či libozvučným veršem. Krajiny, které si společně s literáty, básníky, malíři či hudebníky zamilujete. A právě do takových míst, konkrétně v turistické destinaci Moravský kras a okolí, vás chceme pozvat.

Kunštát a jeho okolí nabízí spoustu možností výletů za přírodou i historií. Foto: Karel Podsedník st.

60

Z Bílovic do Bílovic Krásná procházka lesní krajinou vede z Bílovic po červené značce směrem k Brnu, pod hradem Obřany lávkou přes Svitavu, odtud přes zříceninu Obřany na Šumberu s pomníkem S. K. Neumanna. Mimochodem název Šumbera připomíná šlechtice Šemberu z Boskovic, zde údajně za své hříchy orá s čerty pole – pověstným polem je krasový jev zvaný škrapy. Pokračujme odtud po žluté a zelené k Resslově pomníku a po zelené kolem Liduščina památníku (připomínající v lese nalezenou opuštěnou Lidušku). Procházku můžeme zakončit v Bílovicích.


Tip Přírodní park Halasovo Kunštátsko

S. K. Neumann (5. června 1875 – 28. června 1947) byl český básník, novinář a literární kritik. Zásadně ovlivnil moderní českou poezii, zvláště svojí jedinečnou přírodní lyrikou, která se vztahuje právě k jeho životní etapě prožité v Bílovicích.

Přírodní park Halasovo Kunštátsko je životní a tvůrčí inspirací také dalších mimořádných umělců: básníka a literárního historika Ludvíka Kundery, současného malíře Víta Ondráčka. Osobitou reflexi místní krajiny podává také básník Pavel Kolmačka. Pokud nejste jen chodci či poutníci krajinou a zajímá vás literatura, tak si nenechte ujít podzimní Literární soutěž Františka Halase, soutěž mladých básníků.

Okolím starobylého Kunštátu A kam se vydat, chceme-li poznat úchvatné okolí Kunštátu? Přímo ve městě je možné začít návštěvou zámku Kunštát (s unikátními románskými základy či gotickou malbou). Pokud se budeme držet literární linky, doporučujeme vzpomenout na básníky Františka Halase a Ludvíka Kunderu na místním hřbitově. Pěšky nebo na kole se můžete vydat z Kunštátu po málo frekventované silnici do Makova a dále do Rozseče. Z Rozseče pokračujte po cyklotrase do Hlubokého a pak zase pohodlnou silnicí (po červené značce) z kopce dolů (s krásnými výhledy) do Kunštátu.

František Halas: Já se tam vrátím Až jednou na velikém sněmu ptačím v čase mezi skřivánkem a sovou bude jednohlasně přištěbetáno jaro, já se tam vrátím! Zatím vábím a chytám na vějičky slov pěknost toho všeho tam u nás, ať se chytí, co se chytí. Ty můj kraji, ty mé bezpečí, ty má zatvrzelosti, ty má věčnosti. Tvá hlína mnuta v prstech voní po zetlelých vlasech dávno pohřbených tkalcovských dědů a bab a je přísadou mé krve. Ty můj kraji! Jsi tam, kde Vysočina nabírá dech a pole skládají slib chudoby. Rudolf Těsnohlídek (7. června 1882 – 12. ledna 1928) se do povědomí zapsal jako básník, spisovatel, dramatik a novinář. Sociální cítění se v jeho životě projevilo velice konkrétně – zachránil sirotka, děvčátko. Jeho osobní příklad dal vzniknout tradici vánočních stromů a sbírkám pro opuštěné děti.

František Halas (3. října 1901 – 27. října 1949) byl básník jazykového experimentátorství a originálních metafor. Ve své tvorbě se dotýkal sociálních témat, dokázal však také zprostředkovat vlastní niterné prožívání, mimořádná je jeho práce se slovem a řečí.

Vycházky doporučuje RNDr. Hynek Skořepa, přírodovědec Muzea regionu Boskovicka a průvodce místní krajinou. Foto: Hynek Skořepa. Text: Dagmar Hamalová

Moravský kras a okolí www.moravskykras.eu

61


Where in Brno Red Hill Alert is an initiative of young Brno artists and musicians, creating multi-modal art, music and performance events online live from Červený Kopec and other locations. Their online video and musical events called Proud, have become the hot ticket in Brno’s underground.

Spring is here and that means the meadows and hills of Brno are alive with blossom and wildflowers. Photo: Pocket media

Blossoms abound! Welcome to April’s Kam v Brně / Where in Brno. Spring is here and that means the meadows and hills of Brno are alive with blossom and wildflowers. Usually, we would recommend a trip to the blooming Almond Groves of Hustopece, but that may not be possible this year. Closer to home, a trip to the Kamenný Vrch nature trail to see the pasqueflower meadows (Koniklecová louka) in full flower is highly recommended, as are the excellent Nature Trails in Bohunice and Kohoutovice. Times remain tough for restaurants and clubs, so your ongoing patronage of their windows and delivery services is vital to keep these businesses ticking over and give us all some where to go and celebrate once this is all behind us. It is really important too, to continue to support the musicians and artists that make our city what it is. Please keep a close eye on the facebook pages and websites of your favourite events, musicians, artists, venues and festivals. They are all trying to adapt to this new virtual world and need our support

62

along the way. Comedius Open Mic Online is a roaring success, with dozens of fabulous acts on the final Friday of each month. fb.com/czechcomedius – perform or just sit back and enjoy the talent that Brno has to offer. Red Hill Alert is an initiative of young Brno artists and musicians, creating multi-modal art, music and performance events online live from Červený Kopec and other locations. Their online video and musical events called Proud, have become the hot ticket in Brno’s underground. Check

it out fb.com/redhillalert. Also highly recommended is Brno legend Simon Botten, whose The Kitchen Sink radio show now has over 300 episodes to its name. Each week on Radio R or later streamed on mixcloud, Simon, aka the Shiny Beast, takes us on a voyage of discovery and adventure through the lesser trodden by-ways of music. For those still mourning the death of English radio DJ, John Peel, this is a soothing balm – mixcloud.com/ theshinybeast.

Robin Smith WHERE in Brno editorial staff


Where in Brno

Expats Have Talent: Carlos, a photographer

Spend 15 meaningful minutes in a forest

Brno is full of talented people, and some of them are not originally from the Czech Republic. We’ll introduce them one at a time. This month, meet Carlos Lopez, a professional photographer still taking pictures for the love of photography.

Spending time in nature has been found to promote health. ‘Forest Mind’ is an innovation system of mental skills exercises designed to utilize and intensify the natural healing effects of forests.

While most public events have been put on hold for a long time – there are no concerts, performances or exhibitions – the people who have art and creativity as part of their lives are still here. We decided to highlight these people through a series of articles and videos on our blog. Carlos is one of them. He studied photography back in Peru, in 1998, and has been taking pictures since then. In Brno, he also works as a team leader in an IT company, although he treats that as a hobby. “There are two aspects in my photography,” Carlos says. “The commercial part serves a customer’s needs. From the personal

Meet Carlos, a photographer from Peru now capturing Brno and her people. Photo: Carlos Lopez

aspect, I don’t expect to make money and I don’t do it for money. It is done for love and the need to express or release something regardless of what the spectator may think.” Read the whole interview at our blog. www.brnoexpatcentre.eu/blog Join us for a guided walk in a forest. Photo: Canva.com

Brno Expats and Lockdown – how are we faring? On 12 March, it’d been a whole year since the CR declared the 1st state of emergency. For this rather grim anniversary, we asked foreigners living in Brno how they’ve been dealing with the challenges of the past year (and of today). More than 200 expats from 57 different countries replied to our questionnaire. Let’s have a look at some of the results! We asked which types of measures and restrictions pose the highest challenge in their current life. Hardly surprisingly, the regulations limiting travelling in and out of the country placed at the top of the list, often described as insufferable. The second place belongs to the restriction of cultural events and entertainment. As such, limited culture&entertainment placed higher than closed shops or restaurants. We also asked whether the situation made expats consider leaving Brno and moving elsewhere. We are happy to see that a majority (62%) responded with a clear no.

We asked foreigners living in Brno how they’re dealing with the challenges of lockdown Photo: Canva.com

This method uses the latest, most widely accepted trends in psychology, therapy, and coaching, including mindfulness and life coaching, in a natural setting or with natural imagery. It has been scientifically proven that 10 minutes spent in the forest lead to a drop in blood pressure, 20 minutes – improvement in mood, 60 minutes – sharpening of attention, 2 hours – recovery of the immune system, 5 hours a month – an increase in positive emotions. Join us for a guided walk in the forests surrounding in Brno, accompanied by a trained Forest Mind instructor, Martina Holcová. Please note that the walk will take place only if the government regulations permit to do so. Otherwise this event will be postponed.

18/4

www.brnoexpatcentre.eu/events

www.brnoexpatcentre.eu/blog

63


Where in Brno

What I’m Drinking

Kabinet Records

Well, this is it – My last article of ‘What I’m Drinking’ for KAM Brno. In writing this monthly column, I hope that I have been a guiding light in your Czech wine journey.

Originally established as a record store with the Kabinet Muz (Cabinet of Muses) club, today Kabinet Records operates as a new label focusing on the Brno music scene and offers hundreds of LPs across genres and continents. From punk to jazz.

Photo: Arielle DeSoucey

As a wine professional, I have come to appreciate each and every village, for its diverse landscape, history, customs, and cultural traditions. Over the past two years, I have featured not only the grape varieties in my column, but the passionate producers who are the heartbeat of the country’s wine industry. Czech wine offers an unparalleled versatility in the wine world, proving that there is a local wine style available for everyone. In terms of white wine, whether you prefer the crisp, mineral driven edge of Sauvignon or Veltlín, or the lush, aromatic style of Pálava or Tramín Červený, the white wines produced in the country are exciting and vibrant. The local red wines are most notably regarded for their moderate alcohol, a lighter, more delicate tannin structure, earthiness, and focused fruit flavors. From the ruby hued, fragrant Pinot Noir and Svatovavřinecké, to the spicy, peppery tones found in Frankovka, Zweigelt, and Cabernet Moravia, Czech red wines certainly have earned their own place in the spotlight. Thank you all for reading my column, and special thanks to KAM Brno for offering me this outlet to promote wine to the English speaking community. Cheers to continued good health and local Czech víno. Arielle DeSoucey www.civilwines.com

64

For “LP” collectors, this shop is a vinyl paradise. There is something for everyone, such as Nina Simone, Patti Smith, Caribou and even Black Sabbath. For the entire LP offer, please email info@kabinetmuz.cz. In addition, of course, you will find records here, which the label itself started releasing last year. The first was the eight-song debut In a Flash by the Brno-based band Bare Escape, which managed to put out its second album What if We Burn It at the end of 2020. The latest addition to the record label is the new album titled sustainable gardening by the band tryo, which was released late February. To see an interview with the band, go to the Planeta Brno website: www.bit.ly/ tryokam. (bh)

Listen to the eight-song debut In a Flash by the Brno-based band Bare Escape. Photo: Bare Escape

Kabinet Records Sukova 4, Brno www.fb.com/kabinetrecords www.instagram.com/kabinet_records_label

Online Programmes Offered by Museums and Galleries Even these days there are still several ways to enjoy art. The first one is the online collections that museums and galleries offer. So from the comfort of your own home you can admire, for example, the digitized painting Head of Medusa, which returned to the Moravian Gallery in Brno this March. The second option is virtual tours prepared for exhibitions, videos or interactive map applications. Pay a visit to the online video tour of the Temple of Stone exhibition, which is located in the premises of former water reservoirs and which was opened to the public in June last year. The third way to address your creativity lurks inside packages with ideas and imaginative activities that will turn you into an artist. These creative bags are offered, for example, by Brno House of Arts. The fourth possibility is to see art live in a public space. Take a walk to the House of Arts, which now proudly boasts a monstrous outdoor

Artemisia Gentileschi, Susan and Old Men, 1649. Photo: Moravian Gallery in Brno

Oil on House installation, made out of 50,000 used plastic bottles. (bh) www.fb.com/moravskagalerievbrne www.fb.com/spilberkzije www.fb.com/dumumeni


Where in Brno

Nová Zbrojovka Welcomes INDUSTRA

Brno Daily – News Highlights

After a long eight years, the Brno INDUSTRA hub moved from the refrigerating plant in Masná Street to the premises of Nová Zbrojovka in Židenice. At this new address you will find the whole creative centre, including an art gallery, theatre, residential space, makerspace, incubator and a café.

The D1 motorway, the longest, oldest and busiest Czech motorway, is in its final year of modernisation and is planned to be fully completed in the summer of 2021.

The move took place with the participation of dozens of volunteers at the end of February under the auspices of CPI Property Group. The goal shared with the developer is to transform the scarcely used brownfield of the former Zbrojovka plant into a modern welldeveloped quarter. Miroslav Pekník, Director of CPI PG Development in Brno, considers INDUSTRA to be one of the most important creative hubs in the Czech Republic. “Within a few days, we have found so much in common with the people from CPI Property Group that we have come to perceive our move on both sides as a great opportunity for the whole of Brno,” says Pavel Stratil, the

„We look forward to jointly creating something really unique in Zbrojovka,“ says Pavel Stratil, the INDUSTRA founder. Photo: INDUSTRA

INDUSTRA founder, concluding: “We look forward to jointly creating something truly unique in Zbrojovka.” (bh) INDUSTRA Nová Zbrojovka, Brno www.industra.space www.fb.com/Industrabrno

Are You Learning Czech? Listen to/ Read Our Interview We invited MISS CZECH REPUBLIC 2020 Karolina Kopíncová, a model and student of journalism at the Faculty of Social Studies at Masaryk University, for an interview for the April issue of KAM in Brno. If you want to practice your Czech, you should take a closer look at it. The interview is published both in print and online, so you can not only read it but also listen to it on Podbean Youtube or Spotify, links can be found in the footer of this article. Karolina and I chatted at the Hotel International in Brno – we talked about her student years in Brno, about what goes on in a MISS CZECH REPUBLIC contest, about charitable activities which Karolína is involved in and, last but not least, about modelling and how it has been affected by the on-going pandemic. For more photos from the chat with Karolina and other interesting interviews with personalities from the worlds of culture, science, sports and lifestyle, follow us

For more photos and information from the chat with Karolina, follow our website. Photo: Pocket media/Ivo Dvořák

Reconstruction of D1 motorway, Czech Republic. Photo: ŘSD JMK

Due to the construction, traffic might be restricted at several points. Modifications will be made to the road surface and overtaking belts in the middle driving strip. According to recent research by the non-profit organization STEM, about 40% of Czech internet users believe unsubstantiated rumors and conspiracy theories about the COVID-19 pandemic. The most commonly believed myths are that the COVID-19 virus was created artificially in laboratories, or that the pandemic is being used intentionally by governments to control society. The European Union will propose a “digital green pass” that indicates whether a traveller has been vaccinated against the coronavirus. The aim is to slowly enable safe movement in the European Union or abroad — for work or tourism. The proposal is expected to be adopted soon. Brno Daily – Brno’s Online News in English at brnodaily.com.

on our website, social networks and podcast channels. (bh) www.planetabrno.cz www.planetabrno.podbean.com Youtube and Spotify – Planeta Brno

Nataliia Sliusarenko Brno Daily www.brnodaily.com

65


Zábava

Kvíz: Jiří Mahen a jeho knihovna Kolik svazků najdete v Knihovně Jiřího Mahena v Brně? A věděli jste, že jméno Jiří Mahen je pouze pseudonymem? Zkuste náš kvíz a ověřte si, kolik toho o známém literátovi a největší veřejné městské knihovně na Moravě víte.

1) J ak se Jiří Mahen jmenoval vlastním jménem?

4) V eřejná knihovna města Brna vznikla v roce 1921. Od kterého roku se jmenuje po Mahenovi?

a) Václav Jebavý b) Kamil Albrecht c) Antonín Vančura

a) 1945 b) 1959 c) 1989

2) V jaké brněnské instituci Mahen působil, než se stal knihovníkem?

5) K olik jednotek obsahuje v současné době její knihovní fond?

a) v Národním divadle Brno b) v Moravské galerii c) v Muzeu města Brna

a) 50 000–500 000 b) 500 000–750 000 c) více než 750 000

3) K teré brněnské divadlo je pojmenováno podle knihy Jiřího Mahena?

6) Který známý hudební skladatel strávil na přelomu let 1767 a 1768 vánoční svátky v Schrattenbachově paláci, nynějším sídle Ústřední knihovny Jiřího Mahena?

a) BuranTeatr b) Divadlo Polárka c) Divadlo Husa na provázku

a) Josef Mysliveček b) Wolfgang Amadeus Mozart c) Jakub Jan Ryba

Osmisměrka

7) V e kterém z následujících měst není ulice Jiřího Mahena?

Nuda v lockdownu? Vyluštěte si osmisměrku od Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

a) v Čáslavi b) v Praze c) ve Frýdku-Místku

ANANAS BANKROT BARIÉRA BLATNÍK BOJKOT CITÁT CUKROVINKA ČEPICE DISKRIMINACE DŮVOD ESKORTA KARTA KNIHA

6) V České republice existuje i Společnost Jiřího Mahena, která rozvíjí mahenovské tradice na poli literárním, divadelním, knihovnickém i v péči o životní prostředí. Ve kterém roce vznikla? a) 1945 b) 1989 c) 1993

LAVICE LÉKÁRNA LUPEN MEDAILE METLA MOTORKA NERVOZITA ODLIV OVEČKA PALETA PARCELA PRŮKAZ ROSOL ÚHLOPŘÍČKA

66

Správné odpovědi kvízu najdete 15. dubna na webu www.planetabrno.cz a facebookové stránce KAM v Brně.


Křížovka o ceny

Rádi luštíte? Vytvořili jsme pro vás křížovku plnou jednodušších i složitějších nápověd a držíme palce, ať se dostanete k tajence! Jste-li navíc předplatitelem, můžete vyhrát knihu Tiché dívky od Erica Rickstada. Stačí nám do 15. 4. řešení tajenky zaslat na e-mail info@pocketmedia.cz. Z následného losování vzejde jeden šťastný výherce.

67


program duben 2021

Přejeme si stejně jako níže uvedené kulturní instituce, aby se život v Brně vrátil co nejdříve k normálu. Informace uvedené v následujících programech si však vždy raději ověřte dle aktuální situace, vycházíme z údajů známých v den uzávěrky časopisu.

DIVADLO/THEATRE

STUDIO MARTA

BURANTEATR

Sokolský Stadion, Kounicova 20 | 774 492 131 vstupenky@buranteatr.cz | www. buranteatr.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

DIVADLO POLÁRKA

Tučkova 34 | 541 247 274 zahorikova@divadlopolarka.cz www.divadlopolarka.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

DIVADLO BARKA OTEVŘENÝ KULTURNÍ PROSTOR LIGY VOZÍČKÁŘŮ

Svatopluka Čecha 35a | 608 635 578 barka@ligavozic.cz | www.divadlobarka.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

Bayerova 5 | 542 591 510 | marta@jamu.cz www. studiomarta. cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

HUDBA/MUSIC CZECH ENSEMBLE BAROQUE

DIVADLO RADOST

731 494 167 | office@ebcz.eu www.bachanamozarta.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

Bratislavská 32 | 533 440 020 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

FILHARMONIE BRNO DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla. Poslouchejte divadelní podcasty na webových stránkách divadla či nana Spotify, Apple podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

HADIVADLO

Poštovská 8d | 530 330 869 | pokladna@hadivadlo.cz www.hadivadlo.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky. Poslouchejte podcast Budoucnost divadla na budoucnost.hadivadlo.cz. 2. 4.

DIVADLO STUDIO V

REMEDIACE ROZPRACOVANÉ INSCENACE ZEĎ Online série 2. dubna – 6. června 2021

Veveří 133 | 739 649 492 | studio@divadlov.cz www.divadlov.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Zelný trh 9 | 542 123 425 | vstupenky@provazek.cz www.provazek.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky. 30. 4. 19.00 PLES DEGUSTAČNÍHO KLUBU Během tradičního plesu proběhne degustace ušlechtilých vín z celého světa

DIVADLO KORÁB

Dům U Tří Knížat, Jánská 12 | 773 522 123 www.korab.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

DIVADLO LÍŠEŇ

Ondráčkova 20 | 728 818 034 | www.divadlolisen.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

DIVADLO NA ORLÍ

Orlí 19 | 542 591 800 | dno@jamu.cz www.divadlonaorli.jamu.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

68

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla. On-line program: všechny díly obou pořadů naleznete ke zhlédnutí na youtube kanále MDB. 3. 4. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátorka: Barbora Goldmannová, hosté: Ivana Vaňková, Ondřej Studénka  4., 11. 4. 19.00 AKTRŠÉF MDB reality show z vašeho divadla, režie: Stanislav Slovák 10. 4. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátor: Jonáš Florián, hosté: Lucie Bergerová, Jan Šotkovský 17. 4. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátorka: Jana Musilová, hosté: Johana Gazdíková, Dušan Vitázek 24. 4. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátorka: Barbora Goldmannová, hosté: Alena Antalová, Petr Gazdík

Komenského nám. 8 | 539 092 818, 602 567 017 www.filharmonie-brno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

FLÉDA CLUB

Štefánikova 24 I 533 433 559 I info@fleda.cz www.fleda.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

HUDEBNÍ FAKULTA JAMU V BRNĚ

Komenského nám. 6 |542 591 604 | www.hf.jamu.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

KABINET MÚZ

Sukova 4 | info@kabinetmuz.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

METRO MUSIC BAR

Poštovská 6 | www.metromusic.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

MUSILKA – LIDOVÝ DŮM

Musilova 2 | 545 211 875 | ksomega@ksomega.cz www.ksomega.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

KC SEMILASSO NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

542 158 120 | obchodni@ndbrno.cz | www.ndbrno.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky.

Palackého tř. 126 | glanc@glanc.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.


program duben 2021

VÝSTAVA od 7. 4.

SONO MUSIC CLUB

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VÝSTAVY/EXHIBITIONS

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | 774 227 375 www.dum-umeni.cz do 11. 4.

VÝTVARNÉ STUDIO ONLINE doprovodný program k výročním výstavám, ve kterém se zájemci z řad veřejnosti mohou přihlásit ke konzultacím vlastní umělecké tvorby s vybranými autory z výstavy Tady a teď!.

GALERIE UMAKART

Lidická 40 | http://umakart.tumblr.com od 22. 3.

VILÉM DUHA / KARIN PÍSAŘÍKOVÁ Vilém Duha, absolvent Ateliéru multimédií FaVU-VUT v Brně představí své apokalyptické vize roku 2021.

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

Veletržní 19 | 605972588 | letohradekbrno@seznam.cz info@letohradekbrno.cz | www.letohradekbrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky – www.letohradekbrno.cz

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ

www.moravska-galerie.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky. KURZY DĚJIN UMĚNÍ ON-LINE Každé úterý pro vás budeme mít jednu přednášku - jeden týden z cyklu Od starověku po současnost, další z Fenoménů, které reprízujeme vždy ve čtvrtek. PRO DĚTI vaše oblíbené pravidelné programy A proč?, Book club, Barevná dopoledne, workshop tutorialy Doma v galerii, streamy pro školáky Výtvark@ + Hudebk@. 31. 3., 14. 4., 28. 4. 17.00 RAFANI LIVE STREAM: S21E02 SMRA Nová sérii stremovaných performancí! Přímo z našeho Atria, kde měl být realizovaný i rafanský výstavní seriál, budou Rafani třikrát vysílat – a nebudou sami, k performancím si přizvou i hosty! 8. 4. 18.00 DERNISÁŽ VÝSTAVY EVA EISLER – PETER DEMEK. HOUSE SITTERS Netradiční on-line komentovanou prohlídkou zakončí svou „stáž“ v Jurkovičově vile Eva Eisler a Peter Demek. Osobně vás provedou svou výstavou a odpoví i na vaše případné dotazy.

MUZEUM BRNĚNSKA VILA LÖW-BEER V BRNĚ

Drobného 22 | 544 544 200 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

Špilberk 1 | 542 123 611, pokladna: 542 123 677 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevření a přesné termíny výstav dle situace. Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

EXPOZICE 9.15, 11.00, 13.00, 15.00 CHRÁM KAMENE Lapidárum v nedávno opravených vodojemech. Tři desítky kamenných artefaktů od soch a náhrobků až po zachráněné ozdoby zaniklých brněnských staveb bude k vidění v unikátním prostoru dvou nádrží, které jsou samy o sobě technickou památkou. Přístupné v rámci komentovaných prohlídek.

VÝSTAVA EVROPAN ADOLF LOOS. (NEJEN) BRNĚNSKÉ STOPY ADOLFA LOOSE k příležitosti 150 let od narození brněnského rodáka 140 LET OD ZPŘÍSTUPNĚNÍ KASEMAT VEŘEJNOSTI Špilberské kasematy lákají návštěvníky už 140 let – od srpna 1880. GUSTAV KRUM: ILUSTRACE Dobrodružství z mayovek, foglarovek či rytířských příběhů připomenou návštěvníkům letošní vánoční výstavy na Špilberku ilustrace výtvarníka Gustava Kruma (1924–2011). SYMBOLY VLÁDCŮ Vzácné předměty, které dokazují moc a postavení příslušníků privilegovaných vrstev od pravěku po raný středověk.

ONLINE NABÍDKA V DOBĚ UZAVÍRKY ŠPILBERK VIRTUÁLNĚ Hrad Špilberk mohou lidé navšítivit alespoň online. Speciální stránka nabízí virtuální prohlídky, videa nebo slideshow, která přibližují samotný hrad i aktuálně zavřené nebo nedávné výstavy. Nabídka zahrnuje také tematické interaktivní mapové aplice. www.spilberk.cz/spilberk-virtualne

VIRTUÁLNÍ MUZEUM www.mzm.cz/virtualni-muzeum-mzm STAŇ SE MUZEJNÍM REPORTÉREM soutěž pro děti a mládež. www.mzm.cz/stan-se-muzejnim-reporterem-reporterkou

OSLAVA 7. 4.

30 LET MUZEA ROMSKÉ KULTURY Oslavte s námi významné výročí muzea! Oslavy jsou momentálně přeneseny do online prostředí.

ONLINE PROGRAM NAJDETE NA NAŠICH STRÁNKÁCH NEBO SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH: ROMMUZ.CZ/MUZEUM-U-VAS-DOMA/, FACEBOOK.COM/MUZEUM.ROMSKE.KULTURY 7. 4. VIDEOUPOUTÁVKA NA VÝSTAVU OTISK CEST. FOTOGRAFIE CLAUDE A MARIE-JOSÉ CARRET Kurátoři výstavy fotograf Adam Holubovský a etnoložka Eva Mazárová v krátkém videu představí pár fotografií z výstavy. 7. 4. ONLINE PROGRAM K 30. VÝROČÍ šoty ze sbírek muzea, retro fotogalerie z historie muzea, kvízy pro děti i pro dospělé o pěkné ceny 8. 4. MEZINÁRODNÍ DEN ROMŮ Jom ha-šoa tradiční veřejné čtení jmen obětí holokaustu, sestřih koncertu 8. 4. VÝROČÍ 50 LET OD PRVNÍHO SVĚTOVÉHO ROMSKÉHO KONGRESU V BRITSKÉM ORPINGTONU K tomuto výročí muzeum připravilo druhou sérii podcastů, která nese podtitul Velikáni jako spojující články. První epizoda. DÁLE NA NAŠICH STRÁNKÁCH A SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH: EDUKAČNÍ SÉRIE UČME SE ROMSKY, POHÁDKU S JOLANKOU A GEJZOU, WORKSHOP S UMĚLKYNÍ VERONIKOU KAČOVOU

NOVĚ JDEME DLOUHOU CESTOU Program o romském jazyku a literatuře.

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz | www.tmbrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

DĚLOVÝ BASTION KAM KRÁČÍŠ, BRNO? Jak se Brno měnilo a měnit bude? Výstava, která otevírá důležitá témata pro všechny Brňany.

VILA TUGENDHAT

Černopolní 45 | 515 511 015/17, 731 616 899 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevření a přesné termíny výstav dle situace. Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, VILA STIASSNI

vila@npu.cz | www.vila-stiassni.cz | 778545993

VILA STIASSNI JE DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENA. AKTUÁLNÍ SITUACI SI OVĚŘTE NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH. MŮŽETE NÁS SLEDOVAT I NA FACEBOOKU ČI INSTAGRAMU. DĚKUJEME ZA PŘÍZEŇ.

VILA TUGENDHAT ON-LINE MIES ONLINE Virtuální prohlídku celého domu, fotogalerie před památkovou obnovou a po ní, papírový model k vystřižení a mnoho dalšího nabízí stránka věnovaná online aktitivám. www.tugendhat.eu/cz/vila-tugendhat/mies-online.html

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Zelný trh 6 | 533 435 443 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz Pro aktuální informace o dění v Moravském zemském muzeu sledujte www.mzm.cz

OTISK CEST. FOTOGRAFIE CLAUDE A MARIE-JOSÉ CARRET Výstava z archivu fotografií manželů Carretových, kteří se fotografování Romů, svých přátel, věnují přes 30 let. K výstavě za stávající situace chystáme i online program.

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY

Bratislavská 67 | www.rommuz.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

STÁLÁ EXPOZICE PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost. Vzhledem k uzavření muzea, si návštěvníci mohou prohlédnout expozici virtuálně na adrese: rommuz.pano3d.cz.

FILM/CINEMA KINO ART

Cihlářská 19 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Pokladna je otevřena půl hodiny před první projekcí. Celý program na www.kinoart.cz. Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina. Kino promítá v rámci projektu Moje kino LIVE.

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

69


program duben 2021 KINO SCALA

Moravské nám. 3 | 608 330 088 | info@kinoscala.cz www.kinoscala.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina. Kino promítá v rámci projektu Moje kino LIVE.

MĚSTO/CITY

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

Kraví hora 2 | 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky. 8. 4.–12. 4. BRNO SPACE DAYS/DNY JIHOMORAVSKÉ KOSMONAUTIKY – GAGARIN 60: 8. 4.–12. 4. ČLOVĚK VE VESMÍRU výstava, náměstí Svobody

ON-LINE 8. 4. 19.00 NOVINKY Z KOSMONAUTIKY S DUŠANEM MAJEREM Z KOSMONAUTIX.CZ 9. 4. 19.00 STOPAŘŮV PRŮVODCE PO GALAXII S LUKÁŠEM HEJLÍKEM A LISTOVÁNÍ 11. 4. 20.00 PREMIÉRA POŘADU GAGARIN 12. 4. 8.00 JAK TO BYLO PŘED 60 ROKY s Tomášem Přibylem z Technického muzea v Brně 12. 4. 10.00 UŽ 60 LET VE VESMÍRU s výjimečnými hosty na vlnách Českého rozhlasu Brno

14. 4. 17.30 CO NÁM ZASE LETOS „DIKTUJE“ BRUSEL? Smyslem přednášky pana docenta Kanioka (MU) a následné diskuze je nejprve představit rozhodovací pravomoci klíčových institucí EU – Evropské komise, Rady EU, Evropského parlamentu a Evropské rady – a posléze ilustrovat, jaké agendě a jakým tématům se tyto instituce věnují v letošním roce. 15. 4. 16.00 HEINRICH SCHÜTZ – MUSICUS POETICUS Heinrich Schütz (1585–1672) je nejvýznamnějším představitelem německé hudby raného baroka. Přednáška Pavla Sýkory se soustředí na pašijový cyklus Sedm slov Ježíše Krista na kříži. (On-line: Facebook KJM) 27. 4. 17.30 EU JAKO GLOBÁLNÍ LÍDR V BOJI S KLIMATICKOU ZMĚNOU Evropská komise má v červnu letošního roku zveřejnit balíček nové klimatické legislativy s názvem “Fit for 55”, což odkazuje na v prosinci 2020 schválený cíl snížit emise v EU aspoň o 55% do roku 2030. Přednášející představí aktuální podobu ochrany klimatu nejen v Evropě. 28. 4. 16.30 ŽIJEME HUDBOU Zaposlouchejte se do krásných tónů komentovaného výběru z koncertů žáků ze ZUŠ varhanická Brno z června 2020. Online koncert na facebookové stránce KJM. 28. 4. 17.30 „PRÁCE BEZ HRANIC V DOBĚ (POST) COVIDOVÉ: VOLNÝ POHYB PRACOVNÍKŮ V EVROPSKÉ UNII – JAKÁ PRÁVA MÁM A ČÍM SE ŘÍDÍM?“ Přednáška je cílená jak na studenty, tak na širokou veřejnost. Pozornost bude zaměřena na příležitosti uplatnění v EU s důrazem na změnu pracovního trhu v EU po pandemii COVID-19 a na ochranu pracujících. Přednášet bude Tereza Kunertová.

KC LÍŠEŇ

Klajdovská 28 | info@kclisen.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

KJM, ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA

6. 4. 18.00 SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN – VIKTOR ŠPAČEK 10 autorských čtení 10 literátů v 10 knihovnách po dobu 10 měsíců. Tentokrát s básníkem, prozaikem a výtvarníkem Viktorem Špačkem. Probíhá na facebookové stránce KJM. 6. 4. 17.30 FILMOVÝ VEČER: PIRIPKURA Jair Candor je koordinátor projektu na ochranu deštného pralesa. Společně se štábem podniká cesty do hlubin džungle, aby se tu setkal s Pakyîem a Tamanduou – posledními členy kmene Piripkura. Těm se jako jediným podařilo přežít střet s dřevařskými firmami. 7. 4. 17.00 PETR LUDWIG – BUDOUCNOST EVROPY, COVID-19, DEZINFORMACE A DIGITALIZACE Co je to kritické myšlení a jak ho můžeme zlepšovat? Jak ověřovat kvalitu informací a jejich zdrojů? Nejen na tyto otázky bude odpovídat Petr Ludwig – datový vědec, podnikatel, odborník na kritické myšlení a autor knižního bestselleru Konec prokrastinace.

Lidická 50 | 549 524 111 | info@luzanky.cz www.luzanky.cz Aktuální informace sledujte na luzanky.cz. NEJEN ONLINE AKTIVITY PRO DĚTI I DOSPĚLÉ. Tvořivé balíčky, virtuální tělocvična, online doučování, akrobacie, jóga nebo landart. Nabídka se stále rozšiřuje. LUŽÁNECKÝ E-SHOP Tvořivé balíčky s návody a materiálem na obchod.luzanky.cz. LANDARTOVÉ ZAHRADY Umění v přírodě. Bohunice, Lesná a Vinohrady. ZTRATILA SE SLEPICE NA LESNÉ Trasa s úkoly. Nutné přihlášení na luzanky.cz. POHÁDKOVÉ PUTOVÁNÍ S KARKULKOU V lese nad Riviérou. Více na lapka.luzanky.cz. JE TRPASLÍK SOCHA? Poznávání soch v Bohunicích s úkoly a tvořením. ÚNOS GUMOVÉ KAČENKY NA VINOHRADECH. Šifrovací hra. Nutné přihlášení na luzanky.cz. LUŽÁNECKÁ HLEDAČKA QUESTING Poznejte Lužánecký park. Herní karta ke stažení na luzanky.cz. SEDMERO CEST PRO NADŠENÉ ZÁCHRANÁŘE Trasy se zdravotnickou tematikou v aplikaci lapka.luzanky.cz. ŽABOVŘESKY TAJUPLNÉ Rodinná hra v Žabovřeskách. Instrukce na úřadu městské části, na Plovdivské 8 nebo v knihovně Mozolky. MOBILNÍ APLIKACE LAPKA. Dvacet tras v Brně a okolí. Zajímavosti a hry. Více na lapka.luzanky.cz.

VIDA! SCIENCE CENTRUM KLUB LEITNEROVA

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka/ Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

LUŽÁNKY – STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU

SPOLEČENSKÉ CENTRUM BYSTRC

Odbojářská 2 | 546 224 320 www.bystrc.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA

Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

URBAN CENTRUM

URBAN CENTRUM Stará radnice, Mečová 5 778 520 752 | www.urbancentrum.brno.cz“

381 346 ÚZEMNÍCH PLÁNOVAČŮ online výstava o návrhu nového územního plánu sledujte na webech urbancemtrum.brno.cz a kambrno.cz

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Aktuální informace najdete na www.vida.cz VIDA! NA DOMA návody na pokusy, které si můžete vyzkoušet v klidu a pohodlí vašeho domova, www.vida.cz/vida-na-doma ONLINE DOUČOVÁNÍ Potřebujete pomoct se školou? Lektoři VIDA! jsou vám k dispozici. Připraví vás na test z matematiky či fyziky, procvičí vás v angličtině, naučí programovat. Registrace online TELESKOP První filmová science show z dílny VIDA! Desítky zajímavých pokusů propojených příběhem čtyř vědců a jejich cesty na záhadnou planetu. VYTĚŽ PRINCIP Druhá filmová science show, která se věnuje těžišti, vás přenese do prostředí cirkusových akrobatů. ŠIFRA KURTA GÖDELA Cesta za tajemstvím brněnského génia plná logických šifer, úkolů a skrytých zákoutí v brněnských ulicích. www.vida.cz/doprovodny-program/sifra-kurta-godela E-SHOP Chemická laboratoř, výbušná věda, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA! V nabídce jsou i originální VIDA! dárkové předměty jako batůžek či nákrčník nebo Duháčkovy dřevěné kostky. giftshop.vida.cz

ZOO BRNO

U Zoologické zahrady 46 | 546 432 311 zoo@zoobrno.cz | www.zoobrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky, Facebook či Instagram.

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 4/2021 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC Brno, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227, DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Martin Ježek, Barbora Voráčová, Jana Ščamburová, Lenka Zelnitiusová, Miloš Henkrich, Kateřina Legerská, Barbora Fouldová, Tereza Dvořáková | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Grafika: Jindřiška Mikešová | Autor obálky: Ivan Svárovský | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Produkce: Simona Osičková, info@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz | + 420 608 101 550, + 420 604 239 957 | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 29. 4. 2021 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM | Předplatné: predplatne@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

70


Profile for Pocket media

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 04/2021  

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 04/2021  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded