KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 12/2021

Page 1

prosinec/December 2021

65. ročník

12  ←  Rozhovor

Zbyněk Šolc ředitel Muzea města Brna

4

Story: Hlinky

8

Flashback: Vánoční strom republiky

58

Where in Brnoobsah — editorial Obsah:

4

Story: Hlinky Ulice honosných vil a vinných sklepů

8

Flashback: Vánoční strom republiky Historie brněnského vánočního stromu na náměstí Svobody

12

Rozhovor: Zbyněk Šolc S ředitelem Muzea města Brna nejen o hradu Špilberk

16 Kulturní servis Přehled nejzajímavějších akcí na prosinec

32 KAM za filmem Premiéry v kinech i na streamovacích platformách

34 Město Kde to v Brně žije v před/vánočním období?

48 TIC Turistické informační centrum o Brněnských Vánocích

54 Mimo Brno Kam na výlet v prosinci?

58 Where in Brno What to do in Brno in December!

kamwhere • Sleduji Brno, Czech Republic Déjà vu Už je tu zas. Lockdown. Zrodila se nová tradice. Co platilo včera, je dnes passé. Co je zřejmé dnes, bude zítra k smíchu. Nedává vám to smysl? Nic si z toho nedělejte. Nám taky ne. Časopis, který nyní čtete, je optimistickým předpokladem a obrazem toho, jak by prosinec vypadal, kdyby nenastala „nezbytná opatření“. Mnoho událostí, které zde najdete, bude jistě zrušeno či přesunuto. Sledujte proto naše účty na FB a IG. Denně vás budeme informovat o změnách a novinkách. Klidné svátky a úspěšný vstup do nového roku přeje David Tieku šéfredaktor #kamwhere #kamvbrne #brno #kamvprosinci #pocketmediabrno

Liked by fooddrinkbrno and 111 others

Obchod: Barbora Chobolová, obchod@pocketmedia.cz +420 608 101 550 | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Informace: info@pocketmedia.cz

3


Hlinky Rozsáhlé středověké vinné sklepy i honosné vily z přelomu 19. a 20. století. Areál výstaviště i moderní tramvajové depo. Hlinky jsou průsečíkem zajímavé historie, hodnotné architektury a rušného života, jsou baštou vína, piva, místem plným kontrastů. Objevte s námi jejich minulost a současnost.

4


story Proč jsou Hlinky Hlinky? Ulice za svůj dnešní název vděčí jílovité půdě, na které v první polovině 18. století vznikla. Hliněná cesta, po níž obchodníci ze Starého Brna jezdili do Pisárek, Žabovřesk či Kamenného Mlýna, se stala oficiální silnicí pravděpodobně v roce 1737 a dostala jméno Lehmstätte, tedy „hliněné místo“. Právě kvůli tomu, že vedla do Pisárek (německy Schreibwald), byla v roce 1867 přejmenována na Schreibwaldstrasse. Za první světové války krátce nesla název Kaiser-Karl I.-Strasse, od roku 1918 do roku 1946 (s protektorátní přestávkou, kdy se jako mnoho dalších brněnských ulic vrátila k původnímu německému Lehmstätte) se jmenovala V hlinkách. Od roku 1946 až dodnes pak konečně tak, jak ji známe dnes. Hlinky.

Tam všude bylo víno Ačkoli dnes by to při pohledu na Brno málokoho napadlo, ve středověku bylo město baštou vinařství. Rozsáhlé vinice byste našli pod hradem Špilberk, na Kraví hoře, Červeném kopci, na Žlutém kopci i Starém Brně. Hlinky se tak mohou právě díky vinicím na Žlutém kopci pyšnit velmi rozsáhlým (a dodnes zachovalým) podsklepením, téměř pod každým domem se tu nachází mohutné sklepní prostory, v nichž se v minulosti

vyrábělo a skladovalo víno. V průběhu 18. století, kdy zástavba Hlinek vznikala, byla dnešní ulice Lipová ještě pouhou obslužnou polní cestou mezi vinohrady. Pivovar Starobrno, jenž vznikl na východní straně ulice v místě bývalé cihelny v roce 1872, se zase zasluhuje o to, že si víno ulici neuzmulo jen pro sebe, ale své historicky pevné místo zde má i pivo.

Paláce, vily, byty Hlinky jsou však i ulicí lákající na své severní straně vilovou zástavbou, která tu vznikala na přelomu 19. a 20. století. Výrazným prvkem této zástavby jsou dva domy od rakouského architekta Leopolda Bauera, Reissigova vila, v níž od 50. let funguje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, a Hechtova vila, nynější sídlo Generálního konzulátu Ruské federace. Nejedná se však o jediné zajímavé stavby, za pozornost určitě stojí také palác a rodinné domy Löw-Beerových, palác E. Kafky, kde dnes najdete lékařské služby, a další. V loňském roce se radnímu Brna-středu Michalu Doleželovi podařilo objevit funkcionalistický byt se zachovalým interiérem z 30. let minulého století, městská část ho plánuje využít pro pořádání komorních kulturních akcí a zařadit jej do prohlídkových okruhů zaměřených na funkcionalismus.

↑ Parní tramvaj před budovou pivovaru na Hlinkách, pohlednice pochází z období 1896–1900. Foto: Jiří Morávek a kol.: 120 let městské hromadné dopravy v Brně ← Pohled na východní část ulice Hlinky od hradu Špilberk. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

5


Odpoledne na Hlinkách. Většinou jimi člověk spěchá za nějakým konkrétním cílem, málokdy si tuto ulici projde jen tak. Přitom je na ní spousta zajímavých míst, která při zběžném pohledu nemusíte odhalit či docenit. Nakoukněte s námi do Reissigovy vily, nechte si poradit, kam se zastavit na kávu či pro dobré víno… Poznejte Hlinky.

Výstavišti neuniknete. Zatímco po pravé ruce (pokud jdete po Hlinkách směrem od Mendlova náměstí) se střídají vily, vinotéky, obchody, bytové a kancelářské domy, po ruce levé máte po většinu cesty areál brněnského výstaviště, jeden z nejzajímavějších prostorů ve městě. Detailně jsme se mu věnovali v rubrice Flashback našeho říjnového vydání.

Autor neznámý. Historizující vila Wilhelma Leopolda Wägnera z druhé poloviny 19. století patří k výrazným architektonickým prvkům poutajícím pohled od západního konce ulice Hlinky. Autor této neobydlené a nevyužívané vily patřící v současné době k areálu školy je dodnes neznámý.

6

Jedinečný most. Až do roku 1965 jezdila šalina z Mendláku ulicí Hlinky kolem pivovaru. Železobetonový most od architekta Františka Kočího, po kterém jezdí od přeložení tratě do Veletržní dodnes, je unikátní nejen svým zakřivením, ale také proměnnou šířkou nosníku a značným úhlem stoupání.

První moderní rakouský dům. Tímto přízviskem se pyšní Reissigova vila, stavba od Leopolda Bauera z let 1901–1902, kterou si u architekta objednal brněnský právník Karl Reissig. Budova je svou architektonickou významností přirovnávána k vile Tugendhat, od 50. let v ní sídlí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který se snaží vilu udržovat v původním provedení.


story

Rozšířené story on-line:

@kamwhere

planetabrno.cz

Filip Živný editor KAM

Kde se koupou šaliny? Moderní pisárecké tramvajové depo DPMB od studia dkarchitekti přezdívané „cedník“ tvoří kontrast s vilovou zástavbou ulice. Stavba v roce 2020 získala několik ocenění, její hliníková fasáda pohlcuje hluk projíždějících tramvají, uvnitř se provádí servis i mytí vozů.

Jak mají ten korkový strop. Na tradici Hlinek jako ulice plné vína navazuje (mimo jiné) Moravská banka vín. Opravdu bohatý výběr vína z Moravy, Čech i zahraničí, nedaleko i sklípek vhodný k degustacím a dalším akcím a také strop obsypaný korky z lahví dokazují, že tady teče víno proudem.

Superník. Skupinka lidí uždibujících perník na chodníku nás upozornila na malý obchůdek, ve kterém se právem dveře netrhnou. Perníky tu vznikají a jsou zdobeny přímo před vašima očima, sami jsme několik z nich ochutnali a rádi se sem vrátíme pro další, kdykoli budeme mít cestu kolem.

Z okýnka. V Bistro Cafe & Menu naproti šalinové zastávce u hlavního vstupu na výstaviště vám připraví výbornou kávu, můžete se tu zastavit také na něco dobrého k jídlu. Bistro zatím funguje jako okénko se zahrádkou, v příštím roce by tu však měla vzniknout plnohodnotná restaurace.

Na oběd „k dopravákům“. Kam zajít na Hlinkách na vydatný oběd? Naším tipem je Jídelna Hlinky v areálu DPMB. Nezdobí ji žádné poutače, možná ji tedy budete chvíli hledat, ale žádný strach – veřejnost je v ní vítána. Hezky postaru tác a příbor do ruky, u pultu pak dostanete poctivou porci polévky a hlavního jídla za velmi dobrou cenu.

7


Vánoční strom republiky

Převoz prvního Vánočního stromu republiky z Bílovic do Brna/spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Foto: archiv obce Bílovice nad Svitavou/Městské muzeum a knihovna Čáslav

První Vánoční strom republiky byl cíleně vztyčen v místech, kde za první světové války stála dřevěná socha rytíře Wehrmanna vnímaná Brňany jako symbol rakousko-uherského patriotismu a vlastního útlaku. Těsnohlídek chtěl tento symbol nahradit „symbolem obecné, nesobecké lásky“, a tak „omýt místo hanby dobrými skutky“.

8

Těsnohlídkem a jeho přáteli zachráněná Liduška se dostala do adoptivní rodiny, v Brně se vyučila prodavačkou a před 2. světovou válkou se odstěhovala do Prahy. Vyšlo o ní několik článků, vystupovala i v dokumentu Lidé a jezulátko z roku 1969.

Vánoční strom republiky předal v roce 1924 veřejnosti starosta dr. Bedřich Macků. Tento rodák z Tišnova působil jako profesor na České vysoké škole technické v Brně a na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, na jejímž vzniku se podílel. Starostou města byl v letech 1920–1925, v roce 1947 získal in memoriam titul čestného občana Brna.


flashback Velké vánoční stromy zdobí v posledních letech/desetiletích mnoho náměstí a náměstíček v republice. Často u nich nalezneme i pokladničku, do které mohou kolemjdoucí vhodit příspěvek potřebným. Kde a kdy se tato tradice zrodila? V Brně, je tomu už téměř sto let. Celá historie souvisí se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a dítětem odloženým v bílovických lesích. Ponořte se s námi do příběhu Vánočního stromu republiky.

Zvyk stavět vánoční strom na veřejném prostranství za dobročinným účelem má své kořeny v zámoří. V roce 1912 byla na Madison Square v New Yorku vztyčena jedle osvětlená elektrickými svíčkami. V Evropě patří prvenství Kodani, kde se první veřejný strom rozzářil v roce 1914. Ve 20. letech se zvyk rozšířil po celé Evropě.

Položení základního kamene Dětského domova Dagmar navazovalo na rozsvícení pátého Vánočního stromu republiky v roce 1928. Budova dle návrhu Bohuslava Fuchse, jež mohla vyrůst díky nápadu a iniciativě Rudolfa Těsnohlídka, dodnes nese jeho pamětní desku.

Těsnohlídek a Liduška U nás vzešla tato nová tradice, jak odhalujeme v samotném úvodu článku, právě z Brna. Jak k tomu došlo? 23. prosince 1919 našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek během procházky se svými přáteli v bílovickém lese odloženou holčičku. Malá Liduška byla na poslední chvíli zachráněna a odevzdána do péče adoptivní rodiny. Pod vlivem této události se Těsnohlídek pokusil po vzoru dánských vánočních stromů, pod nimiž se shromažďovaly prostředky pro osiřelé děti, prosadit podobnou ušlechtilou akci i u nás. V článku Lidových novin z 23. 12. 1933 s názvem Strom republiky popisuje genezi této myšlenky jeden z přátel, s nimiž Těsnohlídek našel opuštěné dítě: „Těsnohlídka ta příhoda hrozně dojala. Dojala ho, chodil, říkal, že tady je nějaká nespravedlnost, že pro ty děti by se mělo něco udělat, aby nemusily být pokládány na mráz. Potom povídal, že ten strom, pod kterým to dítě leželo, byl krásně urostlý a naznačil, že by jej bylo možno postavit jako vánoční strom na náměstí v Brně, jak to dělají na severu.“ O jakkoli dojemný zážitek však šlo, podobné odložení dítěte nebylo v té době bohužel ničím ojedinělým (kronikář Bílovic událost ani nezaznamenal) – zpopularizování případu a jeho přetavení v symbol, který známe dodnes, výrazně pomohlo Těsnohlídkovo podání a jeho žurnalistická zdatnost.

„Jdeme-li třídou Masarykovou, vynoří se najednou před námi jasný maják lásky a milosrdenství. Přicházíme-li Rašínovou, světlý strom vyrůstá nad září lamp obloukových a přečetných světel menších, jež podobají se rozkvetlým květům.“ Slova Rudolfa Těsnohlídka z roku 1924 vystihují také pohled na poslední předválečný strom v roce 1938.

Rudolf Těsnohlídek Vánoční strom republiky Strome, strome, nebohý strome, ptáčat a veverek bývalý dome! Odcházíš od nás, kde jsi žil? Opouštíš svoje mateřské stráně, bratry své zelené, bojácné laně. Kde je tvé dnešní cesty cíl? Za koho život jsi položil, strome našich lesů? Za lidmi půjdeš. Uprostřed města skončí se tvoje poslední cesta. Kolébku tvou zde zavěje sníh. Vstaneš tam, ožiješ, rozkveteš světlem, po prvé uvidíš, co je to betlém, bídu tam uslyšíš, co šťastný smích jak pták se ti usadí ve větvích, strome našich lesů. Avšak až ubohých zvednou se dlaně, abys je obdařil, rci jim, že za ně život svůj rád ty ’s položil. Tvá velká, vlídná, tichá náruč bít lidská srdce láskou nauč a každému dát štěstí díl. To je tvé dnešní cesty cíl, strome našich lesů!

Letos vánoční strom na náměstí Svobody z Bílovic nad Svitavou doputoval v sobotu 20. listopadu, je to 13 metrů vysoká jedle a její rozsvěcení tentokrát kvůli zhoršující se epidemii koronaviru neprovázela akce pro veřejnost.

9


flashback Sbírky pod stromem republiky na výstavbu Dětského domova Dagmar: 1924: 69 892 Kč 1925: 40 954 Kč 1926: 46 639 Kč 1927: 58 323 Kč 1928: 71 387 Kč Celkem: 287 195 Kč skách, který byl o rok později otevřen. Sám Těsnohlídek se výsledků své práce již nedočkal, v lednu 1928 totiž spáchal sebevraždu.

29 vánočních stromů

Rozsvícený strom na náměstí Svobody v roce 1924. Foto: Moravské zemské muzeum

Sbírkou za vystavěním dětského domova Akci s vánočním stromem naplánoval spisovatel do všech podrobností. Vybral místo pro postavení stromu, pojmenoval akci zavazujícím názvem, zavedl pravidelnou vánoční výměnu pozdravů mezi Brnem a Kodaní a navrhl konkrétní účel sbírek, totiž vybudování dětského domova. 14. prosince 1924 se první charitativní Vánoční strom republiky rozzářil na brněnském náměstí Svobody. Jedle vysoká 19 m byla poražena v bílovických lesích. Tamní mládež ji ozdobila květy a prapory a celá obec se s ní rozloučila na slavnosti 7. 12., k té příležitosti uspořádané. Po ní vůz s jedlí tažený dvojspřežím vyrazil na cestu do Brna. Strom nepocházel vždy z Bílovic, ale třeba z Kuřimi nebo Líšně. Odevzdání stromu veřejnosti na náměstí Svobody probíhalo každý rok s proslovy, recitacemi a hudební produkcí. V roce 1927 už bylo vysíláno i rozhlasem. Brněnský Vánoční strom republiky navázal na dánský příklad také v jiném ohledu. V roce 1925 měl připomenout Markétu Přemyslovnu, královnu Dagmar Dánskou (1186–1213), známou v historii svou dobrotivostí. Výtěžek dobročinných sbírek byl věnován na stavbu Dětského domova Dagmar. V roce 1928 se ke slavnosti postavení vánočního stromu v Brně připojilo položení základního kamene k stavbě domova v Žabovře-

10

Důležitý byl charitativní smysl veřejného vánočního stromu, s nímž vstoupil do obecného povědomí. V roce 1924 k němu lidé přinášeli dary peněžní, věcné, ba i potravinové: cukr, čokoládu, mouku, cikorku, ořechy, brambory, šátky, čepice, košile, kabátky, pláštěnky, punčošky nebo hračky. Kolemjdoucí Brňané na něm už zdaleka museli vidět červené srdce opletené trnovým věncem. Každý trn znamenal jedno neza-

opatřené dítě a kdykoli sbírka vstoupila do nového dne, objevil se na trnu lísteček, vizitka pro jedno obdarované dítě. O stavu sbírky, včetně jmen větších darů, informovaly pravidelně Lidové noviny. V roce 1925 stály už stromy na 29 místech republiky. Strom pro všechny představuje sociální moment, pomáhá zapomenout na nedokonalosti společnosti, poutá k sobě lidi žijící na jejím okraji, symbolizuje pomoc, spoluúčast a štědrost. Právě ta spojuje naši současnost se středověkou tradicí.

Události, které zahýbaly s tradicí Tradice byla přerušena za protektorátu, kdy ji v jistém smyslu nahradila akce s úplně jiným podtextem – Winterhilfe, sbírka na německé vojáky na frontě. Po osvobození Československa byla tradice Vánoční stromů republiky opět obnovena. Vybíralo se pod nimi na „děti, pozůstalé po obětech perzekuce a války a pro děti, jimž válka vzala zdraví“. Po komunistickém převratu byly Vánoční stromy republiky nadlouho zrušeny, protože jich už údajně nebylo zapotřebí – chudých lidí ve spravedlivé společnosti nebylo. Nakrátko byla tradice obnovena v letech 1968–1971, kdy se pod stromy sbíraly finance na SOS dětské vesničky, které měly být alternativou k dětským domovům. Na náměstí se vánoční stromy se svým původním charitativním posláním definitivně navrátily až po sametové revoluci. Spolu s boomem vánočních trhů na brněnských náměstích v posledním desetiletí je i rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Svobody vždy očekávanou a hojně navštěvovanou akcí – tedy až do loňského roku, kdy (stejně jako i letos) byli pořadatelé nuceni kvůli pandemii koronaviru slavnostní veřejné rozsvěcení zrušit. Akci symbolizující počátek Vánoc v Brně si tak, doufejme, budeme zase moci užít příští rok.

Filip Živný Editor KAM v Brně S využitím publikací Brněnské Vánoce od TIC Brno a Rudolf Těsnohlídek a Vánoční strom republiky od Moravského zemského muzea Tip na výlet: nová rozhledna U Lidušky v Bílovicích nad Svitavou, pojmenovaná podle Těsnohlídkem nalezeného odloženého děvčátka. Foto: Grill Martin

@kamwhere

www.planetabrno.cz12


rozhovor

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Ve funkci ředitele Muzea města Brna jste tři měsíce – jak to zatím jde, daří se vám už plnit nějaké z cílů, které jste si vytyčil? Zrovna v sobotu to bylo 100 dní, takže funkce „nového“ ředitele je už v tuto chvíli asi za mnou. Jsou to sice pomalé krůčky, ale myslím, že se cíle daří plnit. Několikrát se podařilo více otevřít hrad Špilberk i vilu Tugendhat pro návštěvníky. To byla jedna z věcí, jež jsme chtěli – zvýšit návštěvnost a umožnit většímu počtu lidí, aby se do těchto objektů podívali. Kolegové začali jinak přemýšlet o výstavách, jejich přípravě a prezentaci. Marketing je třeba plánovat už při vytváření výstavy, což se nám daří pomalu zavádět. Teď je potřeba mířit na cíle větší, dlouhodobější, náročnější.

Zbyněk Šolc působil jako předseda Správní rady neziskové organizace na podporu středoškolského vzdělávání, vedoucí Národního centra divadla a tance ve Valticích a jako místostarosta Králova Pole. Ve funkci ředitele Muzea města Brna je od 1. srpna letošního roku.

To jsou tedy například jaké? Především změnit vnímání muzea. Špilberk má u brněnské veřejnosti různé konotace. Nejde o nějaké staré rigidní muzeum, ale o hrad, který plně žije. Sice patří pod Muzeum města Brna a sám je také kulturní památkou, ale obsah je veskrze moderní. V létě se tu koná nějakých 150 kulturních akcí, což je obrovské množství – pro sebe jsem si hrad nazval nejmultižánrovější scénou v Brně. Odehrává se tu opravdu vše od letního kina přes filharmonii, technoparty, shakespearovské slavnosti až po koncerty různých kapel, čili to rozpětí je opravdu široké, není kulturní a hudební žánr, který bychom tu neměli.

← „Pokud se najdou zájemci, kteří budou chtít na Špilberku pořádat výstavu opravdu současného umění, street-artového umění, mají u mě dveře otevřené,“ láká nové vystavovatele Zbyněk Šolc. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Dá se třeba pořádání akcí ještě někam posouvat? Určitě se dá rozšiřovat samotná sezóna, protože organizátoři koncertů využívají

Filip Živný editor KAM

měsíce, které jsou nejpříhodnější – zhruba od poloviny června do konce srpna, v září už může být problém počasí. Ale mým cílem je rozšířit tento život hradu na celý rok, koncept jsem nazval 52 živých víkendů – už pro letošní rok bude na hradě ucelený adventní čtyřtýdenní program. A chceme jít ještě dál, akce na Velikonoce, rozšiřování programu v jarních a podzimních měsících. Příští léto tu budeme mít italské dny navazující na významné výročí 200 let od uvěznění Silvia Pellica, pak jsou tu různé další akce, degustace, vinobraní, tematické víkendy… Hrad jako kulturní instituci jde tedy neustále někam posouvat. Pak máme samozřejmě hrad jako muzeum, hrad jako galerii, hrad jako edukační centrum. Příležitostí je spousta. Jaké zajímavé výstavy teď chystáte? Nejbližší z nich je výstava vánoční, soustředí se na děti a jmenuje se Hračky na hradě. Jedná se o hračky z našich vlastních depozitářů, abychom ukázali, co muzeum má a jaké krásy se tu nalézají. Pro veřejnost je otevřená od 25. listopadu a v souladu s adventním programem k ní budou přidány pro základní a mateřské školy (dá-li covidová situace) dílny a dopolední aktivity. Četl jsem o úvahách, že by na Špilberk vedla lanovka. Je doprava podle vás tím nejzásadnějším problémem, který je potřeba vyřešit? Nejzásadnější téma to určitě není, ale bolavé určitě je. Lanovka se tomu říká z historických důvodů, v mých představách je to spíše kolejová dráha, tak jako na Petříně, v Budapešti nebo Lublani.

13


Když člověk na hradě tráví čas, vidí to obrovské množství dopravy, jež sem přijíždí. A park je tím pádem zvláště v létě, kdy je tu například koncert pro dva a půl tisíce lidí, pod velkou zátěží. Spousta lidí sem i přes zákaz vjezdu přijede osobním autem nebo taxíkem. Jsem přesvědčen, že i v běžný den bude návštěvnost hradu vyšší, pokud bariéra převýšení 70 metrů odpadne a přijdou sem tím pádem i lidé, kteří by jinak kvůli ní nedorazili. Pokud lanovka nebude, určitě tím neskončí život, ale myslím, že by to byla krásná atrakce i pro město. Přece jen, stoupat nad kostelní věže a kochat se tím výhledem, co cesta nahoru nabízí, stojí za to. A zejména noční výhledy málokdo zná a jsou nádherné a jde vidět město v jiném kontextu. Aleš Svoboda, znalec brněnského podzemí, v rozhovoru pro KAM v Brně řekl zajímavou myšlenku – totiž že by šla využít nedokončená tramvajová štola pod Špilberkem a po propojení se studnou by lidé mohli výtahem právě skrze studnu vystoupat přímo na nádvoří hradu. Co říkáte na tento nápad? O tom nápadu vím, určitě je to jedna z cest, jak hrad zpřístupnit širší struktuře návštěvníků, lidem s různými pohybovými omezeními i těm, kterým se do kopce prostě nechce. Ale z turistického pohledu se mi zdá kolejová dráha daleko atraktivnější, bylo by asi hezčí se nad Brno „povznést“ kabinkou/šalinou, než projet štolou a vyjet v centru hradu. Ale když z nějakých důvodů nepůjde možnost A, může jít možnost B. Nebo se dá vymyslet možnost C. Působil jste jako vedoucí Národního centra divadla a tance ve Valticích (fungujícího pod Národním památkovým ústavem). Co vám toto angažmá dalo pro současnou práci v Muzeu města Brna? Památkový ústav je stejně jako Muzeum města Brna příspěvková organizace, čili zákonný rámec, ve kterém se člověk pohybuje, je stejný. Do funkce ředitele muzea jsem tedy přicházel plně vybaven znalostí velmi obdobné organizace s podobnými principy fungování. Druhá výhoda byla, že se nám s panem doktorem Svobodou podařilo ve Valticích výrazně zvýšit návštěvnost právě otevřeností, chutí nabízet prostory pro aktivity jiných subjektů – spolupráce s třetími osobami je něco, co bude, doufám, na hradě fungovat úplně stejně. Dát příležitost každému, kdo chce, ať se ukáže, jestli je jeho projekt smysluplný, nebo ne. Základem je otevřená mysl, pak uvidíme, co lidé chtějí, nebo nechtějí. Už teď mám zkušenost, že začínám být v určitých

14

věcech trochu konzervativní, a musím pochválit kolegy ve vile Tugendhat, kteří přicházejí s inspirativními nápady, jak vilu využívat. Nechci být starou konzervou, naopak bych rád dával příležitost i nápadům, se kterými úplně nesouzním. Aby naše objekty ožily a každý si tu našel své. A také zapojit kreativní průmysl do přípravy expozic a výstav nebo úplně nových projektů.

ských hradeb je tedy tím, čemu by měl objekt sloužit. Reflexe jejich historie, výstavby i zbourání a následného umožnění rozvoje města. Na ochozu brány v její střední části by byl prostor pro roční výstavy, které by se pravidelně obměňovaly a obohacovaly stálou expozici. Dobývání Brna, obrana Brna, vojenské artefakty, těch témat je spousta.

Jak to vypadá s Měnínskou bránou? Bohužel dospěla po padesáti letech užívání do tak havarijního technického stavu, že musela být uzavřena. Město Brno v říjnu schválilo přípravu investičního záměru, bude se vybírat projektant, který navrhne obnovu Měnínské brány. Zatím je opravena zvenku, střechy, fasády… Ale je třeba se podívat dovnitř, v nejhorším stavu je kanalizace a výtah. A když už se půjde do těchto velkých zásahů, vymění se i elektroinstalace a vytvoří se moderní expozice.

Co nás v nejbližších měsících čeká ve vile Tugendhat? Vila Tugendhat je zaplaťpánbůh velmi noblesně opravena (její oprava dokonce dosáhla na různá významná ocenění), ze stavebního hlediska tedy, doufejme, nic. Mým tlakem na kolegy z vily je pořádat mimořádné prohlídky, snažit se ji otevírat veřejnosti více než doteď. Omezení návštěvnosti je dané kapacitou domu, ale dá se určitě pracovat s jeho okolím. Zatím jsme v módu otevírání zahrady zdarma při státních svátcích, aby se tak spojila se zahradou vily Löw-Beer do jednoho prostoru, jako to kdysi v období stejných majitelů bylo.

Jaký nádech byste této expozici chtěl dát? Měnínská brána je poslední částí brněnského opevnění, genius loci měst-


rozhovor

← Se Zbyňkem Šolcem jsme si povídali přímo na hradě Špilberk, rozhovor si můžete poslechnout jako podcast na našich YouTube, Spotify a Google kanálech. Foto: Pocket media/ Ivo Dvořák

budovu opravit tak, aby se dostala na mapu města a začala být novým turistickým cílem. V tom případě by propojení zahrad vil (Tugendhat, Löw-Beer, Arnoldova) mohlo být ještě velkorysejší… Je to v plánu, všechny tři zahrady propojit v jeden užitný celek, aby tak vznikl kontrast s Lužánkami. Ty jsou také městským parkem, ale velmi zatíženým různými aktivitami, sportem, koncerty… Vnitroblok bude zřejmě vždy omezenější, o to však klidnější prostor, kde by všechny tři vily v symbióze nabízely kulturní a architektonický zážitek, zahrady pak relaxační zázemí. Navíc vedle Arnoldovy vily je ve veřejném vlastnictví ještě velký pozemek patřící Akademii věd, který by se mohl také zpřístupnit a přidat k tomuto veřejnosti otevřenému vnitrobloku. Jen doufám, že obyvatelé okolních domů si to budou užívat a ne naopak.

Pro sebe jsem si hrad nazval nejmultižánrovější scénou v Brně. Odehrává se tu opravdu vše od letního kina přes filharmonii, technoparty, shakespearovské slavnosti až po koncerty různých kapel, čili to rozpětí je opravdu široké, není kulturní a hudební žánr, který bychom tu neměli. Které další architektonické perly má podle vás Brno, které stavby vás baví? Brno jich má mnoho. Proto je architektonicky známé. Jedna z perel, která mě bavit určitě bude, je Arnoldova vila, kterou Muzeum města Brna dostalo do správy. A již mí předchůdci připravili velký projekt na její celkovou obnovu. Máme tedy s kolegy příležitost tuto

Probrali jsme činnost muzea v rámci jednotlivých objektů. Co aktivity mimo tyto budovy, plánujete nějaké další akce či působení ve veřejném prostoru? Velmi podporuji, aby Muzeum města Brna co nejšířeji spolupracovalo s jinými muzei a městskými institucemi. Teď například v Židenicích proběhla výstava o zdejším fotbalovém klubu, kterou jsme připravili – myslím, že to je cesta, jak překonat kopec a donést muzeum do míst, kde o něj lidé mají zájem, kde si je muzeum najde (nebo oni najdou muzeum). Druhý z aktuálních projektů je spolupráce se společností STAREZ - SPORT, jež nově otevřela galerii sportu v hale Vodova, kde má muzeum některé své sbírkové předměty a je autorem celé expozice. Zanedlouho se chystám do našeho partnerského města Lipska, do konce roku se také chystám do vídeňského městského muzea, abych se seznámil s místními řediteli a navázal spolupráci na mezinárodních projektech. Abychom tak mohli Brno vozit ven. Jak přitáhnout na Špilberk mladou generaci? Je to o diskuzi, hledání cest a zájmů mladé generace. Pokud se najdou zájemci, kteří tu budou chtít pořádat výstavu opravdu současného umění, street-artového umění, mají u mě dveře otevřené.

Klíč je v tom hledat inspiraci kdekoli, nebýt zahleděni jen do našich sbírkových předmětů, dávat prostor brněnským umělcům, i těm začínajícím. Plánujete nějaké upgrady on-line aktivit muzea? Určitě. V tuto chvíli probíhá úprava webu vily Tugendhat, v příštím roce pak chystáme upgrade webu spilberk.cz, který se z historických důvodů zatím používá pro celé muzeum, ale do budoucna bychom chtěli změnit komunikační trasy tak, aby bylo jasné, co je Muzeum města Brna, co je Špilberk, co je vila Tugendhat… V muzeálním světě je velký spor o to, jestli přenášet výstavy do digitálního prostoru – ačkoli se na Monu Lisu rádi podíváme v rámci digitální prohlídky Louvru, nakonec chceme všichni vidět hlavně ten originál. Ale cesty je určitě třeba hledat, covid nám ukázal limity toho, co nám může život přinést. Kam v Brně? Dejme tomu, že neznám Brno, přijel jsem sem na víkend. Kam byste mě poslal? Jako ředitel Muzea města Brna vám mohu samozřejmě doporučit hrad Špilberk. Kromě toho, že je to krásná procházka v každém ročním období, výhledy z hradu vám ukážou Brno a celé jeho okolí jako na dlani. Do vily Tugendhat se asi nedostanete jen tak „narychlo“, ale alespoň prohlídka její zahrady určitě stojí za to. Co byste doporučil z místní gastronomie? Všem bych doporučil restauraci Castellana Trattoria, protože majitel Sergio je opravdu skvělý člověk a čas od času tam i sám skvěle vaří. Je to opravdu kvalitní italská kuchyně, která je vždy spojena s kvalitním gastronomickým zážitkem. A italská vína, která tam člověk může degustovat, jsou vždy dobrá. V Brně je výtvarné umění na každém kroku. Které umělecké dílo ve veřejném prostoru města máte nejraději? Mám hluboký osobní vztah k Joštovi na Moravském náměstí, kdysi jsem byl u zrodu technického řešení díla. Tato socha mě tedy baví nejvíc.

Rozhovor ve formě podcastu a další fotky on-line:

@kamwhere

planetabrno.cz

Planeta Brno

15


KAM do divadla Příznivci experimentu by neměli minout reprízu projektu Série, série, série, série kolektivu D‘epog, který pojednává o organizaci, systematizaci a efektivizaci v lidské společnosti. Téma, koneckonců příslušící adventnímu období, bude možné ve společnosti performerů a videa promýšlet 12. a 13. prosince v HaDivadle.

Zkraje měsíce proběhne v HaDivadle derniéra inscenace Čevengur od Jana Kačeny, poslední možnost ji zhlédnout v divadle bude 3. a 4. prosince. Foto: HaDivadlo

Do divadla zve Anna Prstková Prosinec je měsícem setkávání se s blízkými a adventního očekávání. K duchovnímu občerstvení skýtají mnohé příležitosti divadla, na své si v Brně přijdou příznivci tradic i ti, kteří ve vánočním shonu hledají prostor k tomu zastavit a zamyslet se. Zkraje měsíce proběhne v HaDivadle derniéra inscenace Čevengur od Jana Kačeny, poslední možnost ji zhlédnout v divadle bude 3. a 4. prosince. V linii autorských audiovizuálních záznamů, kterou HaDivadlo rozvinulo v období pandemie, je nicméně zastoupen i záznam této inscenace, takže v budoucnu své diváky najde ještě skrze obrazovku či plátno. V rámci vzdělávacích programů nabídne HaDivadlo závěrečnou přednášku z cyklu Současné divadlo, která proběhne 6. prosince v 16.30. Teatrolog a režisér Jan Doležel seznámí diváky s poetikou režisérů

16

a režisérek jako Susanne Kennedy, Ersan Mondtag, Mila Rau a dalších. Ten samý večer bude v 19.30 následovat chanukový koncert klezmerového souboru HaChucpa. Rovněž 6. prosince zve do Divadla Barka na svou nejnovější inscenaci Divadlo Aldente, ve kterém společně tvoří mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. Soubor se tentokrát rozhodl adaptovat Sofoklovu Antigonu. Příznivci experimentu by neměli minout reprízu projektu Série, série, série, série kolektivu D‘epog, který pojednává

o organizaci, systematizaci a efektivizaci v lidské společnosti. Téma, koneckonců příslušící adventnímu období, bude možné ve společnosti performerů a videa promýšlet 12. a 13. prosince v HaDivadle. První reprízu inscenace Lapači prachu podle stejnojmenné prózy Lucie Faulerové uvede 21. prosince uskupení bazmek entertainment. Anna, hlavní postava románu i dramatizace, svou smrští ironie a cynického humoru rozcupuje jakoukoli společenskou konvenci, její Vypravěč ale údery odráží i mění v jemné šimrání svědomí. Představení proběhne v prostoru zóny nezávislého umění Co.Labs, která je reinkarnací dřívějšího BuranTeatru. Nezbývá než ke konci roku popřát příznivcům divadla vše dobré a podnětné!

Anna Prstková dramaturgyně HaDivadla


KAM do divadla

Pammrová/Březina

Světáci

Již 3. prosince se diváci mohou těšit na premiéru hry Pammrová/Březina, kterou na svých prknech uvede Divadlo Husa na provázku. Pod taktovkou režiséra Jana Friče se v ní setkávají herci Ivana Hloužková a Dušan Hřebíček jako Anna Pammrová a Otokar Březina.

Kdo by neznal kultovní komedii Zdeňka Podskalského Světáci z roku 1969. Divadelní zpracování tohoto nestárnoucího díla plného ironie i hluboce lidského humoru, protkaného krásnými písničkami, uvede v premiéře Městské divadlo Brno již v sobotu 11. prosince.

Co děláte? Žijete? Živoříte? Listy psané dost zajímavou dikcí. Polověty s mračnou ironií nadhozené. Ze samoty do samoty. Vždyť pěkné jest býti sám a nebýt opuštěn. Jedno podzimní setkání. Téměř čtyřicet let umlkající a znovu ožívající korespondence Anny Pammrové a Otokara Březiny, životem otlučené a neprávem zapomenuté filosofky z lesů nedaleko Tišnova a věhlasného básníka Tajemných dálek. Dvě duše, do nichž bylo vryto totéž slovo, totiž originál, rozmlouvají o přírodě, údělu ženy i pošetilosti mas a od pólu k pólu posílají pozdravy: sesterské, bratrské, naveskrz platonické… Více informací o prodeji vstupenek a chystaných reprízách naleznete na webu divadla. (rb)

Premiéra hry Pammrová/Březina se chystá na začátek prosince. Foto: Divadlo Husa na provázku

3/12

Pammrová/Březina Divadlo Husa na provázku Zelný trh 9, Brno www.provazek.cz

D’EPOG: Série, série, série, série

„Tak třikrát whiskey s ledem, ať trošku popojedem, a dámám Hennessy...“ To je tak, když si poctiví venkovští fasádníci, kteří přijeli pracovat na obnově hlavního města, chtějí trošku vyhodit z kopýtka. „Když Praha za noci zazáří neonem, není mi pomoci, já slyším – Pojď, honem!“ Po špatné zkušenosti v luxusním baru Embassy se rozhodnou, že musí být k nerozeznání od pražských lvů salónů. Skopec, Petrtýl a Prouza si proto pořídí příslušné večerní obleky, a dokonce absolvují lekce společenské výchovy a tance u emeritního profesora Dvorského. Když zedníci převlečení za gentlemany konečně okouzlí tři elegantní krásky, netuší, že ty si – podobně jako oni – na lidi velkého světa jen hrají… (rb)

„Tady ten čas plyne úplně jinak.“ Scény Centra experimentálního divadla, dramaturgická a produkční platforma Terén a HaDivadlo uvádějí ve společné koprodukci inscenační projekt kolektivu D’EPOG. Diváci jej budou moci opět zhlédnout v termínech 12. a 13. prosince. Inscenace tematicky pojednává o organizaci lidské společnosti, systematizaci mezilidských vztahů, efektivizaci práce a zvyšování výkonnosti, mechanismech kontroly, ovládání a řízení, komunikační přesycenosti a rizicích destabilizace a kolapsu. Východiskem praktické stránky projektu je konfrontační rozhraní mezi prostředím scénické a virtuální reality atakující možnosti divácké percepce a testování jejích limitů. D’EPOG je brněnská umělecká platforma. Skupina tvůrců se od roku 2010 věnuje tvorbě pravidelných inscenací, jednorázových performancí, hraničních uměleckých projektů a vzdělávací činnosti v podobě praktických workshopů a specializovaných dílen. (rb)

Jakub Uličník, Michal Isteník, Petr Halberstadt se představí jako Světáci. Režie: Stanislav Slovák. Foto: MdB

Projekt vznikl v koprodukci s kulturní multižánrovou platformou Batyskaf a za podpory FAMU – Centra audiovizuálních studií. Foto: www.depog.com

12 a 13/12

D’EPOG: Série, série, série, série HaDivadlo Poštovská 8d, Brno www.hadivadlo.cz

11/12

Světáci Městské divadlo Brno Lidická 16, Brno www.mdb.cz

17


KAM do divadla

Je důležité, abychom si v tento čas popřáli vše dobré, říká Pavla Dombrovská z Divadla Líšeň

Na co se můžeme v prosinci těšit v Divadle Líšeň? Na rozdíl od léta a podzimu, kdy jsme uváděli především naše apelativní hry, a souzněli tak s celostátním předvolebním napětím, v předvánočním čase se obracíme k představením poetickým, určeným pro celou rodinu. Můžete se těšit na Spoutaný trávou (10. 12. v 18 h ve sklepní scéně CED, Zelný trh 9). Po představení si společně vyrobíme stínový betlémek. A také zveme na živý betlém Studia Dům, který se odehraje 19. 12. od 17.00 před kostelem sv. Michala, na němž se letos poprvé podílíme a přispíváme k udržení krásné tradice, která v sobě nese i vzpomínku na režisérku Evu Tálskou, protože v jejím Studiu Dům se formovaly i základy našeho Divadla Líšeň. Která inscenace z repertoáru divadla je vaše nejoblíbenější? Každou naši inscenaci mám spojenou s určitým intenzivním obdobím tvůrčím i lidským. A všechny vytvářejí ucelený kus života našeho souboru i náš osobní. Co pro vás znamená adventní Brno? Těším se na setkání v divadle i náhodná setkání na brněnských ulicích a náměstích. Přes všechny rozdíly v názorech, pocitech a postojích je důležité, abychom si v tento čas popřáli vše dobré. Opatrujte se, abychom se všichni ve zdraví sešli.

18

Amfitryon – boží hra na lidi V dobách, kdy se bohové potulovali po zemi a nebeský vládce Jupiter pěstoval záletnictví na nejvyšší úrovni, si člověk sotva mohl být jist tím, co se stane, když vykročí ze dveří vlastního domu. Byť jen na okamžik. Amfitryon si tento nebožský aspekt božského Jupitera užije dosyta – bůh mu svede ženu proměněn v jejího manžela. Merkur, Jupiterův sluha, na sebe vezme podobu Sosieho, sluhy Amfitryona, a otázky se začínají kupit: Kdo je kdo? Kdo s kým? Kdo s kým ne? A kdo jsem vůbec já, když vidím, že já stojím támhle? Premiéru nové inscenace veršované komedie Amfitryon přichystalo pro své diváky Divadlo Reduta. Již 10. prosince tak budete moci zhlédnout tuto pikantní satirickou veselohru v geniálním přebásnění Vladimíra Mikeše a v režii Aminaty Keity. Vedle Misantropa či Dona Juana patří Amfytrion k vrcholným dílům francouzského dramatika Molièra (1622–1673), které i po několika staletích stále přitahují divadelníky i diváky. (rb)

Kdo je kdo? Otázka, jež potrápí hrdiny komedie Amfitryon. Foto: NdB

10/12

Amfitryon Národní divadlo Brno Divadlo Reduta Zelný trh 4, Brno www.ndb.cz

Šílený Herkules Existují vůbec nějaké hranice? A co když už jste je dávno překročili? Šílenství přichází snadno a včas, ale jak se vyrovnat s jeho následky? To jsou otázky, jež publiku předkládá tragédie z pera slavného římského dramatika Senecy, Šílený Herkules. Ani bůh, ani člověk. Polobůh. Mytický hrdina. Něco mezi darem a údělem. Vnitřní potenciál, který se chce rozvíjet. Silou, násilím, prací. A práce přibývá, jedna za druhou, ctižádost roste a neohlíží se, chce stále dál. Nezastavit se, nevidět své děti vyrůstat, jen otročit svému původu. A všechno to nějak opodstatnit. Nasytit vlastní mýtus, hnát se za slávou, k otci Jupiterovi, rovnou na nebesa. Dotknout se smrti, vyhrát s ní zápas. Vysmát se jí a povýšit se nad život. Odnést si trofej, přelstít čas. Premiérové zpracování tragického příběhu slavného hrdiny představí 16. prosince na svých prknech Studio Marta, experimentální scéna Divadelní fakulty JAMU. (rb)

Dokáže být Herkules i něčím jiným než hrdinou? Zdroj: Dominika Prášková

16/12

Šílený Herkules Studio Marta Bayerova 5, Brno www.studiomarta.cz


19 inzerce


Darujte svým blízkým Nápoj lásky!

V Janáčkově divadle se přenesete na slunný italský venkov. Foto: Marek Olbrzymek

Prosinec je měsícem setkávání se s blízkými a adventního očekávání. K duchovnímu občerstvení skýtají mnohé příležitosti divadla, na své si v Brně přijdou příznivci tradic i ti, kteří ve vánočním shonu hledají prostor k tomu zastavit a zamyslet se. Opera Gaetana Donizettiho je hořkosladkým příběhem plachého Nemorina, který se zamiluje do bohaté Adiny a snaží se získat její náklonnost prostřednictvím „nápoje lásky“. Inscenace vás zavede na slunný italský venkov do filmového studia 40. let. Adina je filmová hvězda, všemi obdivovaná a rozmarná, Nemorino nesmělý člen filmového štábu, Dulcamara temperamentní herec a režisér v jednom a celý tým připravuje natáčení lehounké sentimentální komedie.

che Staatsoper, který ztvární Nemorina. V téže roli se objevil už operních domech v Mnichově, Barceloně nebo Curychu. Po jeho boku vystoupí v roli Adiny trojnásobná laureátka Ceny Thálie Jana Šrejma Kačírková. S takovým dárkem pod stromečkem určitě chybu neuděláte. Inscenace od režisérky Magdaleny Švecové a v hudebním nastudování Ondreje Olose je totiž tou nejromantičtější podívanou. (red)

Světově proslulí sólisté K tomu navíc dostanete opravdu hvězdné obsazení. V hlavních rolích se můžete těšit na excelentního tenoristu Pavla Breslíka, laureáta prestižní ceny Bayerischer Kammersänger v Bayeris-

20

5/1 a 30/1 Nápoj lásky Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo www.ndbrno.cz

Sólistka Jana Šrejma Kačírková. Foto: NdB

Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas Fanoušci Jany Šrejmy Kačírkové si mohou její excelentní herecký a pěvecký výkon užít také v inscenaci Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas. Za roli Juliette/ Soprán dokonce získala Cenu Thálie 2020. Jedná se o kombinaci fragmentů ze surrealistické opery Bohuslava Martinů Juliette a monodramatu Lidský hlas od Francise Poulence, ve které režisér David Radok zkoumá vztahy muže a ženy. (red) 8/12 a 13/1 Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo www.ndbrno.cz


21


KAM za hudbou Mám pro vás ještě jednu bludičku do šedých všedních dnů. Nové album progresivní akusticko folkrockové kapely Žamboši s příznačným názvem Světlojemy mi dodává přesně to světlo, které občas chybí ve všech osvícených vánočních ulicích. Jejich hudba hýbe vnitřnostmi a jak píše Jan Žamboch v jedné ze svých písní z alba, je to Tahiti pro uši.

Připravujeme pro vás něco málo z našich neznámě známých hitů, písně, které se objeví na našem aktuálně připravovaném prvním CD i čerstvé novinky. Foto: Zkusmeto

Za hudbou zve Terka Homolová Hudbu vnímám jako ten nejdůvěrnější dialog. S kým a čím? Minimálně s vánočním Brnem. Kdy jindy si totiž můžete vychutnávat stres z nakupování dárků za zvuku stále se opakujících vánočních koled? Kdy jindy se můžete procházet přezdobenými světélkujícími ulicemi a poslouchat do toho pouliční rozladěné dechy hrající Tichou noc? A kdy jindy můžete obdivovat krásy oslňujících rozsvícených stromků, z kterých bolí oči, a k tomu z dálky rozpoznávat tóny Rybovy mše? To je ten důvěrný hudební dialog, který ve mně vždycky znovu a znovu ožívá. I když to bude letos zase trochu jiné, nemá smysl oplakávat zrušené vánoční trhy a stovky koncertů. Říkáte si, co by je asi mohlo nahradit? Já mám pro vás jedinečnou alternativu, a to vánoční OnlajnFest! Festival pořádaný kapelou Kolibříkův úlet společně s jejich nejvěrnějšími fanoušky

22

zachránil Vánoce už minulý rok a letos tomu nebude jinak. Díky streamovaným on-line koncertům si tak budete moct vychutnat atmosféru Vánoc z pohodlí vašeho domova. Možná přijdete o tu vtíravou zimu, lezoucí do všech konečků prstů, ale alespoň ušetříte za svařák a nebudete se muset bát, že byste nějaký koncert nestihli. Program bude nabitý skvělými kapelami, a protože jsme dostali možnost také vystoupit, ráda bych vás pozvala na koncert naší skupiny Zkusmeto. Proběhne v půlce prosince, 16. 12., a bude to pořádná nálož folku!

Šťavnaté texty okořeněné vtipem, do křupava propečené melodie, ostré rytmy a důvěrné výpovědi, jak to už u folku bývá. Zdánlivě usínající scéna tohoto žánru nás neustále podněcuje k tomu přesvědčovat okolní posluchače, že hrát folk má ještě smysl. Připravujeme pro vás něco málo z našich neznámě známých hitů, písně, které se objeví na našem aktuálně připravovaném debutovém CD, i čerstvé novinky. Už teď vám můžu slíbit, že vás to nenechá chladnými, a kdyby snad ano, domácí svařák to jistě zachrání! Nechci už přehánět, prostě si to můžete pustit a nebo taky ne a radši si ty Vánoce kazit ostatními zákazy či „nákazy“. Je to na vás. Všechny ostatní informace a podrobnější program najdete na facebookových stránkách OnlajFestu. Tak co? Přesvědčila jsem vás alespoň trochu vydat se tentokrát na ten hudební dialog se mnou?

Terka Homolová Zkusmeto


KAM za hudbou

Skywalker – křest desky Late Eternity na Melodce

Podzim přinesl spoustu zajímavých nahrávek, říká Přemysl Štěpánek z Indies

Je to tady! Po dlouhých 7 letech tourování po celém světě a několika EPs přichází pražští Skywalker s novou deskou Late Eternity! Desku pokřtí v srdci Brna v klubu Melodka za podpory mladé naděje tuzemské alternativní hudební scény Depression Island a Glad For Today. Po svém založení v roce 2011 se kapela Skywalker téměř raketovou rychlostí vyhoupla na vrchol české metalové/alternativní scény a velmi brzy si získala také srdce zahraničních fanoušků. Po několika nahrávkách vydává v roce 2017 EP Sugar Houses, kde jasně definuje svůj styl ve svěží kombinaci emocionálního post-hardcoru a drtivých metalových breakdownů. V únoru 2021 představuje nové album Late Eternity, kterému předchází singl Charon’s Song. „Album je sondou do pocitů odcizení a osamělosti, které vyvolává individualismus, a to v pozitivním i negativním slova smyslu,“ popisuje nejnovější přírůstek do diskografie frontman Jan Kučera. (rb)

Skywalker, hardcore-punk-rocková skupina ve složení Honza (zpěv), Tom (baskytara), David (kytara, vokály) a Damián (bicí). Foto: Skywalker

9/12

Skywalker – křest desky Late Eternity Melodka Kounicova 20/22, Brno www.melodka.cz

Elves’ Bells Pojďte se naladit na vánoční vlnu pohody trochu jinak. Zcela jedinečný zážitek ze sváteční atmosféry posledních dnů v roce slibuje swingový koncert, na němž v podání interpretů uskupení Blue Train a jejich hostů zazní ty nejznámější vánoční melodie pocházející z amerického kontinentu. Brněnská swingová smetánka v neobvyklé sestavě s vibrafonem a švýcarskou jazzovou zpěvačkou Géraldine Schnyder se už nemůže dočkat prosincové sezóny. Je to totiž jediná příležitost zahrát si americké koledy, které pravděpodobně účastníci koncertu znají především jako polootravný podkres předvánočních nákupních bitev v obchoďáku. Elves’ Bells ale garantují, že naživo je to úplně jiná káva. Budete se o tom moci sami přesvědčit 12. prosince v Kabinetu MÚZ. Kapela vystoupí ve složení Géraldine Schnyder (zpěv), Jan Čarek (zpěv, kytara), Petr Pospíšil (vibrafon), Čeněk Kraut (piano), Vlado Micenko (kontrabas). (rb)

Přijďte na porci vánoční atmosféry do Kabinetu MÚZ. Foto: Blue Train

12/12 Elves’ Bells Kabinet MÚZ Sukova 4, Brno www.kabinetmuz.cz

Na které koncerty se v prosinci v Brně nejvíce těšíte? Na jakýkoliv koncert, který se bude konat. Bohužel současná covidová situace opět eskalovala a ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, není vůbec jisté, zda v prosinci nějaké akce budou. A to nejen koncerty. Celkově je to mimořádně obtížné období pro živou kulturu jako celek. Snad se koncerty, představení a výstavy budou moci navštěvovat i nadále. A věřím, že pořadatelé udělají vše proto, aby to bylo bezpečné (a veškeré studie ukazují, že to pořadatelé zvládají). Pokud se tedy koncerty budou konat, tak určitě nebudu chybět 18. 12. v klubu Fléda na křtu alba Two Minds elektronického dua Bratři. Jaké hudební novinky byste našim čtenářům doporučil k poslechu? Na novinky opravdu bohatý podzim přinesl spoustu zajímavých nahrávek v téměř každém hudebním žánru. Například v elektronice již zmíněné album Bratrů Two Minds, Ventolinovu Dneska se vyčasilo nebo i dvě originální alba kapely Midi Lidi. Když zůstanu u brněnské scény, tak je tu zajímavý debut Prvoroj alternativní brněnské kapely Franzie nebo kompilační album RELOADED – The Best Of 1988–1996 kapely Dunaj. Rád bych doporučil také ISA francouzské zpěvačky ZAZ. Co pro vás znamená adventní Brno? Zrovna tohle spojení si moc nevychutnávám. Centrum si projdu v tomto čase tak jednou, případně se jdu cíleně podívat na některý z avizovaných koncertů. Ale adventní čas si osobně představuji trávit přeci jen trochu jinak.

23


KAM za hudbou

Trefy do černého

Nina Rosa

Prosincové novinky na vinylech:

Nina Rosa, tenhle divoký květ mezi československými kapelami, tvoří trio Nina Marinová, houslistka a zpěvačka, akordeonista Michal Mihok a kytarista Antonín Dlapa. Koncert s písněmi z jejich debutového alba Discover, který se odehraje 9. prosince v klubu Alterna, byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Marvin Gaye: What’s Going On (50th Anniversary) Album, označované za nejlepší soulový počin, se dočkalo rozšířené edice. David Bowie: Brilliant Adventures Snad vše, co Bowie natočil v letech 1990–2000, vychází na 18 LP. Robert Plant & Alison Kraus: Raise The Roof Po 13 letech přichází tento tandem s nahrávkou, která se obrací k americkým kořenům. Beata Hlavenková: Žijutě Že pop nemusí být povrchní, dokazuje Beata na novém písňovém albu.

Eric Clapton: Lady in the Balcony Clapton se obklopil osvědčenou sestavou a jako náhradu za zrušené koncerty přináší akustickou desku.

Vinyl tip měsíce „Co ty dnešní přenosky vydrží?“ Netřeba se bát. U nejběžnějších přenosek typu MM uvádějí výrobci životnost hrotu (stylusu) kolem 1 000 hodin, takže řekněme tři roky při poslechu jednoho alba denně. Co je důležité: opatrně odstraňujte z hrotu prach kartáčkem a čas od času i mokrou cestou speciální tekutinou.

Martin Strýček AQ audio studio

24

Kapela Nina Rosa vznikla v roce 2016. Založila ji slovenská hudebnice Nina Marinová, aby po působení v jiných kapelách dala průchod své vlastní tvorbě. V jejích autorských písních se jedinečným způsobem mísí swing, reggae, jazz, indie-folk, world music a další hudební ingredience. Koncem roku roku 2019 vydala Nina Rosa své debutové album Discovery, které si vysloužilo tři nominace na Radio_Head Awards za „nevšední vynalézavost, zvukové experimenty a hudební rozmanitost“. Následně v Tais Award 2021 kapela zvítězila v kategoriích Album roku a Nejlepší akustická kapela! V Alterně se představí v sestavě s kytaristou Vítkem Benešem. (rb)

Kapela Nina Rosa se se svým debutovým albem umisťuje na předních příčkách hudebních soutěží. Foto: Nina Rosa Trio

9/12

Nina Rosa Trio Klub Alterna Kounicova 48, Brno www.alterna.cz

Pastorely a vánoční mše Tradiční předvánoční koncert Czech Ensemble Baroque v Besedním domě letos představí pastorely a vánoční mše kantorů jako Linek, Lokaj, Koutník či Kopřiva. Přijďte se s námi naladit na nejkrásnější svátky v roce. Těšíme se na vás! Příjemné předvánoční naladění slibuje čtvrtý koncert oblíbeného brněnského cyklu Bacha na Mozarta!, který letos slaví jubilejní 10. sezónu. Krásný sál Besedního domu rozezní 21. prosince hudba českých kantorů, která představovala velmi významnou epochu v dějinách naší hudební historie, a vytvoří to správné předvánoční naladění. V jejich pastorelách se objevují nejen lidové motivy, ale i citace melodií lidových koled. Tyto malé kantáty, ve kterých vystupují rozličné postavy (pastýři, tři králové, vesničané aj.), jsou velmi typickým prvkem české hudební kultury, a proto jim Czech Ensemble Baroque věnoval samostatný vánoční program. A ještě jedna informace pro last minute Ježíšky: na koncertě bude k zakoupení taky zbrusu nové CD Tůma: Requiem… (red)

Bach s Mozartem v Besedním domě. FOTO: Tino Kratochvil

21/12 19.00 VÁNOCE ČESKÝCH KANTORŮ Besední dům Komenského nám. 8, Brno www.bachanamozarta.cz


25 inzerce


KAM za hudbou

Silvestr v Brně

Hrubá Hudba

Chcete oslavit poslední den v roce ve víru hudby a tance? Pokud jste se rozhodli nesedět na Silvestra doma, ale vyrazit do brněnských ulic za zábavou, pak můžete vyrazit tato místa.

Fléda slaví 20. narozeniny a těžko by je mohla slavit lépe než skvělými koncerty, kterých si k této příležitosti přichystala celou hromadu. Jedním z nich bude také projekt Hrubá Hudba, ve kterém se na pódiu setkávají nu-jazzová kapela Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky.

Brněnské kluby si pro vás připravily bohatý silvestrovský program... Foto: Michal Bernátek

Fléda si jako jeden z největších brněnských klubů rozhodně nemůže nechat ujít příležitost rozloučit se se starým rokem ve velkém stylu. Zatímco na Main Stage to rozbalí brněnský DJ a producent Michael Kinix společně s DJem Cherokeem, na 80’s & 90’s Stage vás do varu dostane DJ Leonov Bronski. Jestli ve svém srdci zůstáváte věrni hitům z 80. a 90. let, pak byste měli rozhodně navštívit party, kterou pro vás chystají v Sono Music Clubu. Večírek nazvaný Silvestrovská G’oldies bude mít pod taktovkou známý moderátor Free Radia Lukáš Bartl alias DJ Nesquick. Dáváte-li přednost zábavě ve víru barev, zvolte Cabaret des Péchés, večer vám zpříjemní krásné tanečnice Burlesky a DJ Matteo bude hrát až do rána. (rb)

31/12

Silvestr Fléda Sono Music Club Cabaret des Péchés

26

Projekt Hrubá Hudba je výsledkem dlouhodobé spolupráce obou interpretů, která se kromě společného alba dočkala také koncertní podoby v níž se prolínají dva na první pohled zcela odlišné světy. Zatímco Jiří Hradil a jeho kapela Lesní zvěř propojuje horňácké muzikanty s dalšími českými a slovenskými umělci a doplňuje je svým specifickým hudebním vyjádřením českého folkloru, kterým zaujal i na mnohých zahraničních jazzových akcích, Horňácká muzika Petra Mičky proti tomu nabízí ryzí zážitek horňáckého folkloru v podání těch nejlepších lokálních pěvců. Společnými silami tak rozvíjejí horňácké písně do množství neobvyklých poloh nejrůznějších žánrů. (rb)

Hrubá Hudba zahraje 14. 12. v rámci narozeninových oslav klubu Fléda. Originální spojení dvou odlišných hudebních světů, které na české hudební scéně dosud nemá obdoby. Foto: Hrubá Hudba

14/12

Hrubá Hudba Fléda Štefánikova 24, Brno www.fleda.cz

Stella Jones & The Christmas Singers Adventní gospely se staly v posledních letech tradiční součástí brněnské vánoční atmosféry. Ani letošní rok nebude výjimkou. Do prostor Sono Centra zavítá 23. prosince soubor Stella Jones & The Christmas Gospel Singers. Tato oceňovaná gospelová skupina okouzlila svými pěveckými výkony diváky po celém světě. Soubor sdružuje řadu talentů s jedinečnými hlasovými schopnostmi, což ve spojení s tradičními gospelovými prvky zaručuje dechberoucí podívanou a intenzivní zážitek z vystoupení, jehož poselstvím je šířit radost a sdílet lásku ke gospelové hudbě. Vůdčí osobností souboru je Stella Jones, zpěvačka, jejíž žánrové zaměření kromě gospelu zasahuje ke stylům jazz, pop, funk a soul. Jako dcera amerického jazzového trumpetisty Carmela Jonese byla obklopena hudbou již odmala. Své vlastní písně začala skládat v devíti letech. Dnes spolupracuje se známými umělci, jakými jsou Maceo Parker, The Duke Ellington Orchestra či Gloria Gaynor. (rb)

Stella Jones & The Christmas Singers. Nenechte si ujít výjimečný adventní zážitek! Foto: Stella Jones & The Christmas Singers

23/12

Stella Jones & The Christmas Singers Sono Centrum Veveří 113, Brno www.sonomusicclub.cz


27 inzerce


KAM na výstavu Nebudou chybět ani oblíbené kuriozity, například mexický betlém stylizovaný do postaviček z kostlivců, betlém s keramickými tanečníky nebo betlém z taženého skla. Výjimečným exponátem je pak rozsáhlý, ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů ze Železnobrodska.

V letohrádku na Starém Brně představíme historické i soudobé betlémy různých velikostí a druhů, od nás i ze zahraničí. Foto: Letohrádek Mitrovských

Na výstavy zve Petr Lukas Letošní rok byl pro všechny těžký a omezení či překážky pochopitelně nastaly i v kulturní oblasti. Letohrádek Mitrovských ožil až v polovině května a návštěvníci se během léta opatrně vrátili. V závěru roku nabídneme Brňanům i turistům tradiční výstavu betlémů, na níž zprostředkujeme krásu klasických českých Vánoc. Ve vybraných dnech od 4. 12. (do 16. 1.) představíme v letohrádku na Starém Brně historické i soudobé betlémy různých velikostí a druhů, od nás i ze zahraničí. Nebudou chybět ani oblíbené kuriozity, například mexický betlém stylizovaný do postaviček z kostlivců, betlém s keramickými tanečníky nebo betlém z taženého skla. Výjimečným exponátem je pak rozsáhlý, ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů ze Železnobrodska. Exotické betlémy pak pochází z křesťanských

28

oblastí Afriky a Jižní či Střední Ameriky. Chybět nebude ani Starobrněnský papírový betlém s důležitými památkami z okolí letohrádku a významnými osobnostmi, které v této části Brna působily (E. Rejčka, A. A. Mitrovský, G. J. Mendel, L. Janáček ad.). Exkluzivně pak vystavíme sbírku historických voskových Jezulátek. Součástí expozice bude tzv. celoroční betlém = dioráma Život Ježíše Krista se 105 figurami – každá o velikosti 30 cm. Doprovodná zvuková smyčka odvypráví příběh od zvěstování a naro-

zení až po ukřižování a vzkříšení. Betlém vznikal 2 roky a figury byly vyrobené ručně, technikou plstění z ovčí vlny. Z Veletržní ulice od letohrádku lze dojít příjemnou procházkou přes vilovou čtvrť do vily Stiassni, kde na svátečně naladěné návštěvníky během adventních a vánočních prohlídek čekají elegantní interiéry v duchu první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou. Oslava Vánoc má ve vile tradici již od dob první republiky, a to i přes to, že si vilu nechala postavit rodina židovského textilního podnikatele. Jak je to možné a jak se ve vile ve 30. letech slavilo, se dozví každý, kdo do vily Stiassni zavítá. Nebude chybět vánoční stromeček ozdobený replikami dobových vánočních ozdob z foukaných skleněných perel, které jsou na prestižním seznamu UNESCO, a těšit se můžete i na výstavu dobových dětských hraček.

Petr Lukas Letohrádek Mitrovských


KAM na výstavu

40 let tvorby Jiřího Pelcla aneb design a edukace

Pomník Adolfa Loose mi připadá zajímavý a odlišný, říká výtvarník Pavel Hayek

V Uměleckoprůmyslovém muzeu nalezneme výstavu mapující čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra Jiřího Pelcla. Tvorba bude představena nejen pomocí jeho produktů, ale především prostřednictvím pozadí jejich vzniku. Jiří Pelcl svou výstavou otevírá prostor pro diskuzi o smyslu a podstatě práce designéra, stejně tak o jeho spolupráci s průmyslovým odvětvím. Autor za svůj život pracoval s materiály, mezi které patří dřevo, kov, plast, papír, sklo, porcelán a textil, přičemž respektuje jejich přirozené kvality. Výstava má edukativní charakter a představuje vzorky materiálů s příklady postupů navrhování i výroby výsledných produktů. Kromě osvěty designu se Jiří Pelcl v rámci svého života věnoval i kurátorským a publikačním aktivitám. V neposlední řadě byl po dobu dvaceti let pedagogem na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jako součást výstavy vychází i knížka pro děti, která vysvětluje význam designu pro společnost. (th)

Na výstavě uvidíte Pelclovy výrobky z různých materiálů i příklady jejich pvyužití. Foto: Jiří Pelcl

do

26/2/23

Jiří Pelcl Design Uměleckoprůmyslové muzeum Husova 14, Brno www.moravska-galerie.cz

Máte nějaké oblíbené umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru? Zaujal mě pomník věnovaný Adolfu Loosovi od Oldřicha Moryse a Jaroslava Sedláka na Kounicově ulici. Je to betonový otisk náhrobku A. Loose na vídeňském hřbitově, který si před smrtí sám navrhl. Dnes už najdeme v Brně více dobrých uměleckých realizací ve veřejném prostoru, ale tahle mi připadá hodně zajímavá a odlišná.

100 let Vietnamu Komorní výstava představí pro Čechy vzdálenou a exotickou zemi Vietnam. Návštěvníci mohou srovnat život ve Vietnamu v rámci sta let z historických stereodiapozitivů a velkoformátových fotografií aktuální situace z roku 2019. Vietnam je země, se kterou toho máme překvapivě hodně společného a jejíž občané tvoří již třetí generaci významnou část naší populace. Padesát skleněných kolorovaných historických stereodiapozitivů z přelomu 19. a 20. století představuje Vietnam jako součást Francouzské Indočíny. Snímky pochází především z francouzského ateliéru Lévy & Fils a při prohlížení vytvářejí dojem trojrozměrného obrazu. Aktuální obraz země vytvořila v padesáti velkoformátových fotografiích brněnská fotografka Zuzana Konvalinková v roce 2019 a zachytila kromě poetické krajiny i obrovský pokrok, kterého tamní společnost dosáhla navzdory válečným strastem. Součástí výstavy je i infopoint s informacemi o vietnamské historii a tradicích. (th)

Kde se můžeme aktuálně setkat s vaší prací? Do konce ledna roku 2022 mám výstavu ve vile Löw-Beer. Výstava se jmenuje Strom, Obraz, Architektura. Je to intervence několika mých obrazů s náměty stromů do tohoto secesního domu. Ve foyer kulturního domu Semilasso je umístěn můj velký obraz, v Campus Science Park Building C v Bohunicích, na recepci, je moje realizace v betonové stěrce.

100 let a 100 fotografií vývoje vietnamské populace. Foto: Technické muzeum v Brně

31/12

do Vietnam včera a dnes Technické muzeum v Brně Purkyňova 105, Brno www.tmbrno.cz

Proč se věnujete zrovna fotogramu? V 90. letech jsem se zabýval přírodními motivy a ty velmi malé, jako je mák, fenykl či kmín, nešly malovat štětcem. Zkusil jsem je tedy prosvítit na fotografický papír v temné komoře a výsledek byl skvělý. Po letech jsem zjistil, že jsem se hodně přiblížil W. F. Talbotovi, který podobně postupoval už v roce 1834. On ovšem jen zkoušel, co medium, které právě vynalezl, dokáže. Já jsem ale pokryl celou plochu papíru vždy jedním druhem listů nebo rostlin tak, aby vytvořily skoro abstraktní strukturu. V roce 2006–2007 jsem udělal jiný cyklus fotogramů s motivy textilních látek, které jsem nacházel nebo nakupoval už se záměrem, že je prosvítím v temné komoře. Bylo zajímavé sledovat, jak se barevné vzory látek proměňují do černobílých, a vznikají tak vizuálně překvapivé záznamy.

29


KAM na výstavu

Dům pánů z Kunštátu a poslední letošní výstavy Výstavní plán Domu umění města Brna pro rok 2021 uzavřou dvě výstavy, které budou ve shodném termínu 8. prosince zahájeny v Domě pánů z Kunštátu. Galerie v prvním patře nabídne přehlídku aktuálních děl laureátů Ceny EXIT, Galerie G99 v přízemí domu představí jednoho z účastníků rezidenčního uměleckého programu. Stále ve hře Cena EXIT, pořádaná Fakultou umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a určená studentům vysokých uměleckých škol, byla poprvé udělena roku 2003. Tehdy bylo ocenění určeno pouze studentům českých škol, od roku 2013 se soutěž otevřela i studentům ze Slovenska. V devíti ročnících bylo doposud oceněno deset umělců, kteří na výstavě s názvem Stále ve hře představí svá aktuální díla. Mezi zastoupenými autory jsou například Markéta Kinterová, Richard Loskot nebo Jakub Adamec.

Výstava, která potrvá do 27. března, nechce být ale jenom souhrnnou prezentací umělců. Kromě ohlížení se za vlastní historií hledí také do budoucnosti, a to ve významu kladení si otázek, jaké může být budoucí směřování nejen Ceny EXIT, ale i dalších uměleckých soutěží. Martin Maeller Berlínský umělec Martin Maeller zakládá svou tvorbu na osobních vzpomínkách, mytologii a popkultuře. Náměty lásky, smrti, touhy a ztráty se v jeho dílech odráží stejnou měrou jako vlastní biografie a zpochybňují otázky identity a kulturních konvencí. Martin Maeller absolvoval v Brně v letošním roce rezidenční pobyt v rámci programu Brno Artists in Residence a výsledky jeho práce budou v Galerii G99 k vidění do 23. ledna. (red) Dům pánů z Kunštátu se v prosinci stane dějištěm hned dvou zajímavých nových výstav. Foto: Michaela Dvořáková

Dům umění města Brna Malinovského nám. 2, Brno www.dum-umeni.cz

Suiseki – umění hledat kouzlo kamenů Máte dojem, že už jste tento titulek před časem četli? Máte pocit déjà vu? Ba ne, pozvánku na tuto výstavu jsme již zhruba před rokem opravdu psali, jenže covid způsobil, že vůbec nezačala. A tak teď znovu a doopravdy! Tradice suiseki má kořeny hluboko v minulosti v Číně. Číňané určité kameny považovali za stavební pilíře matky Země. Kochali se jejich krásou a meditovali nad jejich symbolikou. Úctu a respekt vůči těmto kamenům vyjadřovali tím, že je sbírali a umisťovali v chrámech a zahradách k nim patřícím. Během 6. století n. l. se toto umění rozšířilo i do Japonska a začalo být označováno jako suiseki, kde slovo sui je japonským výrazem pro vodu, seki znamená kámen. V současné době jde o velmi oblíbený druh umění, který si našel mnoho příznivců po celém světě. Moravské zemské muzeum umožní návštěvníkům nahlédnout pod ruce několika českým autorům, jejich instalace budou v kontrastu doplněny o přírodní kamenné útvary ze sbírek MZM. (red)

30

Foto: Oliver Staša

Vernisáž s prvky arkádové herny

Nejvíce se suiseki proslavilo v 15. století n. l. při čajovém obřadu Čanoju. Foto: MZM

17/12–1/5

Suiseki Biskupský dvůr Moravské zemské muzeum Muzejní 2, Brno www.mzm.cz

Ateliér Duchů se věnuje vývoji her a jejich participační kultuře v kontextu současného umění. Instalaci naleznete v suterénu Kina Art – v Černé díře. Jedná se o autentický způsob prezentace deskových a digitálních her, ale i experimentálních formátů. Instalace Herna Duchů vznikla v rámci doprovodného programu Mezinárodního festivalu krátkých filmů BRNO16 a kombinuje prvky arkádové herny a sportbaru. Kurátorem projektu je Vojtěch Vaněk. (th) do 30/12 Herna Duchů Galerie Art Cihlářská 19, Brno www.brno16.cz


31 inzerce


KAM za filmem

Filmové premiéry prosinec 2021 2. 12.

Benedetta (Francie / Belgie / Nizozemsko 2021, r. Paul Verhoeven, 127 min.) Dokud nás Bůh nerozdělil (Itálie 2021, r. Paolo Costella, 101 min.) Resident Evil: Racoon City (USA/Německo 2021, r. Johannes Roberts, 107 min.) Tady hlídáme my (ČR 2021, r. Juraj Šajmovič, 96 min.) Šíleně smutná princezna (ČSSR 1968, r. Bořivoj Zeman, 89 min.)

9. 12.

Nizozemsko-francouzská Benedetta (r. Paul Verhoeven) uvedená v Cannes, míří do kin. Foto: archiv distributora

16. 12.

Dračí princezna (Norsko 2020, r. Katarina Launing, 85 min.) Spider-Man: Bez domova (USA 2021, r. Jon Watts, 120 min.) Známí neznámí (ČR 2021, r. Zuzana Marianková, 95 min.)

Do kina zve Miloš Henkrich Ačkoliv se v prosinci kina zřejmě zavírat nebudou, pravděpodobně je nečeká idyla. Ještě říjen byl pro filmovou návštěvnost povzbudivý, ovšem v listopadu, kdy vešla v platnost přísnější vládní nařízení a další omezení, divácký zájem zřetelně ochladl. Ze strany distributorů došlo k drobným úpravám prosincového programu. Zatímco posun premiéry u českého historického filmu Il Boemo až na příští léto byl logický, v případě artového snímku Lékořicová Pizza od P. T. Andersona (Nit z přízraků, Až na krev) je škoda, že se posouvá až na březen namísto toho, aby si co nejdřív budoval možná skromnou, zato stabilní diváckou základnu. Do kin míří alespoň tři díla, která si získala pozornost na světových filmových festivalech: loni v Benátkách uvedený polský film Sněžit už nikdy nebude (r. Małgorzata Szumowska), marocký Adam (r. Maryam Touzani) uvedený před

32

Muž zbavený tíže (ČR 2021, r. Josef Císařovský, 70 min.) Můj soused Totoro (Japonsko 1988, r. Hajao Mijazaki, 86 min.) Pražský výběr – Symphony Bizarre (ČR 2021, r. Michael Kocáb, 95 min.) Salvador Dalí: Raná léta (Španělsko 2018, r. David Pujol, 60 min.) Sněžit už nikdy nebude (Polsko/Německo 2020, r. Małgorzata Szumowska, 116 min.) West Side Story (USA 2021, r. Steven Spielberg, 156 min.) Za soumraku (Litva / Francie / ČR / Srbsko / Portugalsko / Lotyšsko 2019, r. Šarunas Bartas, 128 min.)

22. 12.

dvěma lety v sekci Un Certain Regard v Cannes a nizozemsko-francouzská Benedetta (r. Paul Verhoeven) uvedená v Cannes letos v létě. Potěší, že se do kin vrací také filmová klasika. Nejen pohádka Šíleně smutná princezna (1968, r. Bořivoj Zeman), ale i okouzlující japonská anime pro celou rodinu Můj soused Totoro (1988, r. Hajao Mijazaki). Povzbuzující je, že v nabídce zůstávají blockbustery a žánrovky. Po divácky nenáročném hororu Resident Evil: Racoon City a po očekávaném a slibném muzikálu West Side Story v režii S. Spielberga v rychlém tempu těsně po sobě nastoupí marvelovka Spider-Man: Bez domova, akční spektákl Kingsman: První mise a The Matrix Resurrections.

Miloš Henkrich redaktor KAM v Brně

Kingsman: První mise (Velká Británie/USA 2021, r. Matthew Vaughn, 131 min.)

23. 12.

The Matrix Resurrections (USA 2021, r. Lana Wachowski, 148 min.) Tři přání pro Popelku (Norsko/Litva 2021, r. Cecilie A. Mosli, 97 min.) Zpívej 2 (USA 2021, r. Garth Jennings a Christophe Lourdelet, 110 min.)

30. 12.

Šťastný nový rok 2: Dobro došli (SR/ČR 2021, r. Jakub Kroner, 76 min.)


KAM za filmem

Popelka z Norska

Benedict Cumberbatch, Sandra Bullock a Maggie Gyllenhaal na VOD

Prosinec náleží pohádkám. A to nejen v televizi. K naprosté klasice patří ta o Popelce. Všechny adaptace se jedna druhé tak či jinak podobají. Ať jde o ruskou Popelku (r. N. Košerevová a M. Šapiro), o Disneyho animovaný film z roku 1950 či o Popelku od Kennetha Branagha (2015). Výlučnou adaptací mezi všemi jsou Tři oříšky pro Popelku z roku 1973 (restaurovaná kopie měla v kinech obnovenou premiéru o Vánocích 2015). Vorlíčkův snímek s Libuší Šafránkovou v titulní úloze je oblíbený nejen u nás, ale také např. v Německu a ve Skandinávii, zejména v Norsku. Na popularitě Tří oříšků staví výpravný norský remake debutující režisérky Cecilie A. Mosli, která do hlavní role obsadila norskou populární zpěvačku Astrid S. Premiéru měl ve své domovině minulý měsíc. Nelze než ocenit odvahu tvůrců, protože ač bývají severské filmy kvalitní, zřejmě jen málokdo očekává, že trumfne původní klasiku. Vánoce ukáží, jak novou verzi přijme publikum. (mh)

Ač na VOD všichni nedočkavě vyhlíží pokračování Zaklínače, Netflix překvapí také pestrou kolekcí nových filmů natočených režisérkami provázanými s nezávislou scénou a s okruhem filmových festivalů.

Na popularitě Tří oříšků staví výpravný norský remake debutující režisérky Cecilie A. Mosli. Foto: archiv distributora

Tre nøtter til Askepott r. Cecilie A. Mosli Norsko/Litva 2021 v kinech od 23/12 Bontonfilm

Matrix

Filmařka Jane Campion (Piano, seriál Na jezeře) letos v Benátkách uvedla atypický western Síla psa. Foto: archiv distributora

Ve světě dvou realit – všedního světa a toho, který se skrývá za ním – se Thomas Anderson opět rozhoduje, zda chce vědět, jak hluboko vede králičí nora. Volba je sice iluzí, avšak jde o jedinou cestu, kterou může proniknout do Matrixu – silnějšího, zabezpečenějšího a nebezpečnějšího než kdy dřív. Lana Wachowski se téměř po 20 letech vrací k Matrixu. K rozsáhlé počítačové simulaci, v níž lidé nedokáží poznat, co je skutečné a co iluzí. Jde o překvapivý krok, protože ještě před několika lety ani jeden ze sourozenců o dalším filmu z prostředí Matrixu vůbec neuvažoval, naopak. Do divácky důvěrně známého prostředí se před kameru vrací i Neo (Keanu Reeves) a Trinity (Carrie-Anne Moss). The Matrix Resurrection je navíc zřejmě posledním filmem studia Warner Bros. V USA bude uveden paralelně v kinech i na HBO Max, což se, tak jako v předchozích případech, negativně projeví na ziscích z kin a takřka okamžitou dostupností na síti. (mh)

Na režisérský post usedla pekingská rodačka Chloé Zhao. Foto: archiv distributora

The Matrix Resurrection r. Lana Wachowski USA 2021 v kinech od 23/12 Vertical Ent.

Filmařka Jane Campion (Piano, seriál Na jezeře) letos v Benátkách uvedla atypický western Síla psa, natočený podle knihy Thomase Savage (česky 2021). Odehrává se v Montaně v roce 1925 a vypráví o dvou bratrech s protikladnými povahami. Když se jeden z bratrů ožení, druhý jeho manželku zahrne nenávistí. Nora Fingscheidt (Narušitel systému, 2019) zkoumá vztah jedince a společnosti. Do svého druhého filmu V nemilosti obsadila Sandru Bullock, která hraje ženu, jež se po návratu z kriminálu snaží znovu uspořádat vlastní život. Poslední den v měsíci se na VOD objeví Temná dcera. Adaptaci stejnojmenného románu italské spisovatelky Elleny Ferrante (Geniální přítelkyně) natočila jako svůj celovečerní debut herečka Maggie Gyllenhaal. (mh)

VOD premiéry

33


KAM do města Požehnání do nového roku vám opět přinese Tříkrálová sbírka. Startuje už 1. ledna a přispět budete moci do charitních pokladniček v centru města nebo on-line na www.trikralovasbirka.cz až do 16. ledna.

Případné změny akcí budou uvedeny na webových stránkách organizátora. Foto: Tříkrálová sbírka

Dobré skutky neodmyslitelně patří k Vánocům v Brně Jsou lidé, pro které jsou Vánoce a advent těžší než jiné dny. Třeba pro ty, kteří jsou sami a nemají nikoho, s kým by sváteční čas prožili. Nebo pro lidi, kterým se nedaří najít cestu ze složité životní krize. O to, aby se tento čas stal nadějí i pro všechny potřebné, usiluje Diecézní charita Brno. Připojte se a darujte šanci na lepší život. Osamělým lidem pomáhá dobrovolnické centrum Charity. Ty, kteří si potřebují s někým popovídat nebo jít na společnou procházku, propojí s vhodným dobrovolníkem. Aby bylo o letošních Vánocích méně opuštěných, můžete podpořit i vy. Už 299 korun pomůže zajistit jeden měsíc setkávání dobrovolníka s osamělým člověkem. Dar, díky kterému bude na světě méně opuštěných lidí, můžete poslat na dárcovský

34

účet Charity: 2008247621/0100, variabilní symbol 190. Jsou životní situace, které se nevejdou do žádného formuláře. Proto se může stát, že okolo nás žijí lidé pod hranicí důstojného života a sociální systém jim nemůže pomoci. Na tyto potřebné se v Brně zaměřuje Charitní záchranná síť. Pomozte lidem najít ztracenou životní stabilitu svým příspěvkem na www.brno.charita.cz. Dostanou šanci

na nový začátek. A to se hodí nejen o Vánocích. Vybrat dárky z malované keramiky a skla, zdobených tašek, nahřívacích polštářků, bižuterie, ale i vánočních dekorací a přáníček bude možné 1. a 2. prosince na Moravském náměstí. Všechny věci vyráběly klientky se svými dětmi z azylového Domova sv. Markéty. Koupí dárkových předmětů uděláte radost a podpoříte těhotné ženy a maminky s dětmi v tísni. I zde bude spousta dobročinných a divadelních projektů. Požehnání do nového roku vám opět přinese Tříkrálová sbírka. Startuje už 1. ledna a přispět budete moci do charitních pokladniček v centru města nebo on-line na www.trikralovasbirka.cz až do 16. ledna. Pokud situace dovolí, přímo na Tři krále, 6. ledna, vás zveme na průvod středem Brna s živými velbloudy. Připojte se k dávné tradici dobra, která pomáhá lidem v nouzi. Krásné vánoční svátky plné radosti, naděje a dobrých skutků.

Oldřich Haičman ředitel Diecézní charity Brno


KAM do města

Vánoce bez kýče u Husy na provázku

Třetí ročník tematických přednášek Miloše Štědroně

První brněnský adventní program v Divadle Husa na provázku rozzáří čtyři víkendy plné vzácných hostů. Účinkující budou z blízka i z daleka a nabídnou program pro malé i odrostlejší, který bude opakem vánočního shonu a kýče. Na krásném Zelném trhu s řemeslnými a tradičními trhy najdeme i ztišený, kulturní, radostný a duchovní divadelní adventní program. Mezi představení v tomto divadle se sousedskou atmosférou budou patřit pohádky, rodinné inscenace i oceňované inscenace, novinky, ale také vánoční koncert nebo jarmark. První prosincovou neděli zahájí cyklus Advent na Provázku pohádka v dopoledních hodinách a celý program zakončí poslední adventní neděli inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem, což je nejnovější vánoční kousek z dílny oblíbeného Divadla Drak. V sobotu 21. 12. jeviště zaplní živá hudba a celé stádo stánků s půvabnými maličkostmi. Čeká vás zářící a vonící jarmark plný milých lidí vyhlížejících pospolu zázrak Vánoc. (th)

Miloš Štědroň patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého hudebního života současnosti a je autorem známých melodií, mezi něž patří například Balada pro banditu. Osobnost, jejíž jméno je ověnčeno tituly, vás přivítá v Divadle Bolka Polívky 14. a 16. prosince.

Vánoce ve stylu brněnské Husy na provázku si můžete užít od 1. do 22. 12. Foto: Divadlo Husa na provázku

1–22/12

Advent na Provázku Divadlo Husa na provázku Zelný trh 9, Brno www.provazek.cz

FAČR skládá seriálem hold fotbalové historii

Miloš Štědroň patří k nejvýznamnějším osobnostem českého hudebního světa současnosti. Foto: Diva

FAČR slaví v tomto roce 120 let našeho fotbalu a z tohoto důvodu připravila pro všechny fotbalové fanoušky i speciální šestidílný dokumentární seriál s názvem Česká fotbalová mašina, který skládá hold největším historickým úspěchům českého fotbalu. „Historie fotbalových úspěchů na našem území je natolik široká, že by vydala snad i na dvacet podobných dílů, naší ambicí ale nebylo natočit maximálně detailní obrazovou encyklopedii fotbalu. Jednotlivé úspěchy jsme se snažili zařadit nejen do politického kontextu doby, vzpomenout jsme chtěli i na celou řadu důležitých funkcionářů, na jejichž práci se v odlesku úspěchů fotbalistů mnohdy zapomíná,“ říká scenárista a průvodce seriálem Michal Jurman. Celý projekt se připravoval přibližně rok, natáčení předcházel pečlivý průzkum televizního i rozhlasového archivu. Všech šest dílů dokumentárního seriálu odvysílala Česká televize v říjnu a listopadu, můžete je najít v iVysílání. (red)

Pro natáčení se uvolila celá řada slavných jmen, jakými jsou Panenka, Dobiaš, Uhrin st., Rott, Lička, Mašek a další. Foto: Česká fotbalová mašina

Česká fotbalová mašina Fotbalová asociace České republiky Česká televize www.ceskatelevize.cz

Ve dvou přednáškových dnech se během 90 minut dozvíte řadu zajímavých informací od tohoto brilantního skladatele, muzikologa, profesora brněnské Masarykovy univerzity a popularizátora hudební historie. Staňte se na chvíli studenty a nechte se unést vyprávěním o Claudiu Monteverdim nebo Michnovi a Schützovi v salónku Divadla Bolka Polívky. První z přednášek se zaměřuje na českého a německého Monteverdiho, tedy Adama Michnu z Otradovic a Hein­ ri­cha Schü­t­ze s před­vá­noč­ní tema­ti­ kou. Tématem druhého posezení je již samotný Claudio Monteverdi a průřez jednou z posledních nahrávek jeho slavné benátské opery v provedení pařížské inscenace z roku 2017. (th)

14–16/12

Miloš Štědroň uvádí… Divadlo Bolka Polívky Jakubské náměstí 5, Brno www.divadlobolkapolivky.cz

35


KAM do města

Máte v Brně své oblíbené místo? A mohli bychom o něm vědět?

Nová pocitová mapa Brna slouží k průzkumu veřejného mínění i k hledání témat, která se promítnou do přihlášky v kandidatuře o titul Evropského hlavního města kultury 2028. Foto: město Brno

Jak se vám v Brně žije, kde jste na město hrdí, kde naopak navrhujete změny? Jste spokojeni s kulturní nabídkou ve vaší čtvrti? Je v Brně místo, které je pro vás osobně výjimečné, kde rádi trávíte volný čas a měli by o něm vědět ostatní? Nebo je tu naopak místo, ve kterém vidíte potenciál pro rozvoj? Vyplněním pocitové mapy se může každý občan Brna zapojit do procesu přípravy soutěže o prestižní titul Evropského hlavního města kultury. Příprava přihlášky pro první kolo evropské metropolitní soutěže potrvá necelých 10 měsíců a do vyplnění pocitových map, které jsou osvědčeným nástrojem kritické reflexe i pozitivní odezvy, je možné se zapojit prostřednictvím vyplnění on-line verze nebo osobně a sběr dat bude probíhat až do konce roku 2021.

36

Praha, Plzeň, Brno

Vyplňte on-line nebo fyzicky

Titulem Evropské hlavní mesto kultury, který se uděluje od roku 1985, se v ČR v minulosti pyšnila Praha (2000) a Plzeň (2015). Jedná se o jednu z nejvýznamnějších kulturních iniciativ na poli působnosti měst. Vědět, jak město funguje z pohledu občanů, je pro přípravu zásadní a pocitové mapy jsou jedním z nástrojů, kterým lze „změřit“ např. kvalitu veřejného prostoru. Vaše odpovědi umožní městu vytvořit si reálný obrázek o tom, jakým směrem by se Brno mělo ubírat do budoucna a v čem spočívá jeho hlavní potenciál. Titulu Brno EHMK 2028 předchází víceletá příprava, která by měla zajistit i dlouhodobou udržitelnost v následujících letech.

Pocitovou mapu zaměřenou na oblast kultury a veřejného prostoru je možné do konce roku vyplnit na odkazu pocitovemapy.cz/brno-2028 a paralelně budou mít občané Brna možnost zapsat své postřehy i fyzicky, a to po celý prosinec na vybraných místech v centru Brna. Získaná data využije město zejména při přípravě již zmíněné kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Více informací s kalendářem a místem pro umístění pocitových map v centru města a všechny informace o kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury najdete na webu kultura. brno.cz/brno-2028. (red) Pocitová mapa města Brna kultura.brno.cz www.fb.com/brnocultureKAM do města

Burza starých elpíček aneb Oprašte gramofony Místo koncertů nebo party akce nyní Sono Music Club již poněkolikáté hostí velkou burzu LP, SP a CD nosičů. Pokud patříte mezi šťastlivce, kterým tyto zkratky vyvolávají úsměv na tváři, přijďte 11. prosince na burzu s tisíci tituly.

Přijďte si vybrat až z tisíce starých nosičů a užijte si retro. Foto: Agentura Music 69

Oprašte staré přehrávače, diskmany či gramofony a přijďte si vybrat z tisíce nabízených nosičů. V nabídce bude vše od Abby přes Ivana Mládka, Led Zeppelin až po Beatles či Franka Sinatru. Mezi tyto nadšence nepatříte, a naopak se vám doma práší na hudební sbírku z mládí? Nevadí, zde se desky a ostatní hudební nosiče i prodávají a vyměňují, stačí napsat organizátorům. Vstup na tuto akci, kde můžete pořídit originální vánoční dárek, je 50 Kč a v ceně je zahrnutý i doprovod, nemusíte tam jít sami. Sono Music Club najdeme na ulici Veveří a patří k jednomu z nejmodernějších hudebních klubů ve střední Evropě. V případě, že patříte k mimobrněnským, v Sono Centru najdete i moderní ubytování ztvárňující svět hudebních hvězd. (th)

11/12 Velká burza Brno LP a CD Sono Music Club Veveří 113, Brno www.sonomusicclub.cz

38

COFFEE – objevte vědu skrytou v kávě Myslíte si, že VIDA! science centrum je tu jenom pro děti? Přijďte se přesvědčit o opaku. VIDA! nyní nabízí největší i nejdražší výstavu ve své historii, která bude věnovaná nejoblíbenějšímu horkému nápoji na světě – kávě. Výstavu COFFEE připravilo Deutsches Museum v Mnichově a provede vás po nevšední cestě kávy od zrnka k šálku. Prozkoumáte kávu jako rostlinu, objevíte chemické procesy s ní spojené a seznámíte se s technologiemi, které ji provází už po staletí. Těšte se na desítky historických exponátů, ale i interaktivní části, kde si kávu vychutnáte všemi smysly. Součástí výstavy je i malá pražírna a o víkendech také pojízdná kavárna. Expozice COFFEE představuje kávu z pěti hlavních pohledů – biologického, chemického, technologického, ekonomického a historického. Na ploše 500 m2 nabízí výstava téměř 200 samostatných exponátů doplněných multimediálními projekcemi a 16 interaktivními stanovišti. Všechny informace jsou tu dostupné v češtině i v angličtině. (red)

Zjistíte, jaké jsou účinky kofeinu, nebo přičichnete k nejdůležitějším sloučeninám, ze kterých se skládá vůně kávy. Prohlédnete si i nejmenší kávovar na světě nebo skleněný kávovar, který vypadá jako gotická katedrála. Foto: Deutsches Museum

do

31/6

COFFEE Vida! science centrum Křížkovského 12, Brno www.vida.cz

Knihovna Jiřího Mahena v Brně zve cizince Knihovna Jiřího Mahena v Brně podporuje cizince žijící v našem městě, aby začali více využívat jejích služeb. Ve spolupráci s interkulturními pracovníky se v letošním roce zaměřila na rozšíření informací o knihovně v komunitách Vietnamců a Ukrajinců. V září uspořádala zahradní slavnost věnovanou kultuře a životu Vietnamců v ČR. Připravila i programy pro žáky ZŠ s dvojjazyčným čtením, s nímž pomáhali rodilí mluvčí. Na podzim otevřela literární dílny pro veřejnost a propojila je s komentovanými prohlídkami Ústřední knihovny tlumočenými do vietnamštiny a ukrajinštiny. Díky tomu se mohli návštěvníci seznámit s knihovnou i děním v jejím „zákulisí“. Někteří využili příležitosti a rovnou se zaregistrovali mezi čtenáře. Celý projekt knihovna vnímá jako významný krok ukazující možnosti využívání služeb KJM v Brně také cizincům. Věří, že se jí díky spolupráci s městskými interkulturními pracovníky bude dařit oslovovat další nové čtenáře. (red)

Integrační aktivity Knihovny Jiřího Mahena jsou součástí projektu Integrace cizinců ve městě Brně II financovaného z prostředků Ministerstva vnitra. Foto: KJM

Knihovna Jiřího Mahena v Brně Kobližná 4, Brno www.kjm.czKAM do města

Daruj zážitek s vodní dýmkou Vodní dýmka začala poprvé plnit svůj pravý účel už před 400 lety. Vždy to byl nástroj pro sblížení, prolomení ledů a uvolnění atmosféry. Tehdy k tomu sloužil kokosový ořech se stéblem trávy, dnes ale máme mnohem sofistikovanější způsob.

Za Ježíškem a Zahradníčkem do Polárky Oblíbené představení Ježíškova košilka, citlivě převádějící krásné verše Jana Zahradníčka na jeviště, se v předvánočním období vrací do Divadla Polárka. Hra režisérky Zojky Mikotové nabízí komorní obsazení, úžasnou hru s jazykem i scénickou imaginací. Víte, kde se na světě vzal slavík a skřivánek, chudobky, včely a vosy? Znáte Slzičky Panny Marie a víte, proč se osika chvěje a jak dostala mateřídouška své jméno? Básník Jan Zahradníček nás pro odpověď vede k Betlému. Vlídně zářivé i úsměvné legendy pro děti, volně navazující na stará lidová vyprávění o Kristu Pánu, spojují příběhy květin, ptáků i lidí s příběhem Ježíškova narození. Zahradníček patří k našim nejvýraznějším básníkům, po zatčení v Brně v roce 1951 a následném odsouzení ve vykonstruovaném procesu byl režimem vězněn mimo jiné i v káznici na Cejlu. (živ)

Inscenace vznikla v roce 2013 v Divadle U stolu a po šesti letech našla nový domov v Polárce. Foto: Divadlo Polárka

5, 12, 19/12 Ježíškova košilka Divadlo Polárka Tučkova 34, Brno www.divadlopolarka.cz

Vodní dýmka sbližuje a stírá rozdíly mezi námi. Foto: Hookah Zone

Designové řešení vodních dýmek totiž neustále inovuje a z obyčejné dýmky se tak stává interiérový doplněk s broušeným či barevným sklem, dřevěnými nebo bronzovými detaily a kovovými aplikacemi. Trendy ale nezasahují pouze do designu. Kolem nás se objevují různé alternativy tabáků, ovocných korunek nebo váz plných nakrájeného ovoce. Důležité je, že vodní dýmka má za sebou (a rozhodně i před sebou) určitý vývoj, který se za poslední dobu velmi výrazně posunul. Její pravý potenciál je ale stále stejný – je strůjcem skvělé atmosféry. Vodní dýmka je tak ideálním dárkem nejen pro ty, kteří by tuto atmosféru chtěli okusit, ale také pro ty, kteří už ji dávno znají. V Hookah Zone se nemusíte bát, že šlápnete vedle. Společně vybereme ten pravý kousek, ať už pro radost vaši nebo vašich přátel. (red)

Hookah Zone Koliště 53, Brno www.hookahzone.cz

40

Foto: Společenské centrum Bystrc

Foto: Bláha, Svěcený

Marc Camoletti: BOEING

Exkluzivní koncerty v krásné vile Löw-Beer

Francouzská situační komedie. Úspěšný pařížský architekt koordinuje svůj milostný život s letovým řádem, který se zdá být dokonalý. Vše se ale změní příchodem kamaráda ze školy a vypadá to, že i perfektní navigační systém začne mít trhliny. A začíná kolotoč bláznivých situací… Účinkují: Miroslav Šimůnek, Martin Sochor / Jirka Chvalovský, Bára Mottlová, Dominika Býmová, Lucka Vojtová, Míša Dolinová / Miluška Bittnerová. (red) 11/12 19.00 Společenské centrum Bystrc Odbojářská 2, Brno www.bystrc.cz/kultura

8. 12. – přední světový kytarista Marcin Dylla z Polska, jenž zvítězil v rekordním počtu 30 mezinárodních soutěží. 16. 12. – slavný český houslista Jaroslav Svěcený v duu s Vladislavem Bláhou, jediným českým kytaristou, který vystoupil v Carnegie Hall v New Yorku a v Royal Festival Hall, vítězem ve 4 mezinárodních soutěžích. Zazní A. Vivaldi, N. Paganini, A. Piazzolla ad. Vstupenky před koncerty, rezervace na tel. č.: 544 544 208. (red) 8 a 16/12 Koncerty ve vile Löw-Beer Drobného 22, Brno www.vilalowbeer.cz


41


KAM do města

Havel žije? V sobotu 18. prosince uběhne 10 let od úmrtí Václava Havla. V Divadle Husa na provázku a v Uličce Václava Havla se uskuteční vánoční jarmark neziskovek a charitativní akce, najdete zde výstavu fotografií či unikátní záznamy Václava Havla.

V Uličce Václava Havla bude vytvořeno veřejné pietní místo, kde budou moci lidé zapálit svíčku. Foto: Roman Franc

Ve 14.30 se můžete zúčastnit vernisáže výstavy Havel (nejen) na Provázku – najdete na ní fotografie z let 1988–2016 jako svědectví o spolupráci Václava Havla s brněnskými divadly. Již o půl hodiny dříve začne dobročinný Jarmark naděje ve dvoře Divadla Husa na provázku spojený s audiozáznamem autorského čtení Odcházení, který zazní v divadelní hospodě. Po akustickém koncertu kapely Paměti národa s názvem Věnováno Václavu Havlovi a promítání unikátních záznamů rozhovorů a vzpomínek prvního prezidenta České republiky na období dětství a další léta vyvrcholí večer jedinečným setkáním s českými, slovenskými a polskými osobnostmi, které Havla skutečně znaly. (red)

18/12 Havel žije? Divadlo Husa na provázku, Ulička Václava Havla www.ced-brno.cz

42

Pátrací hra ve vile Löw-Beer. Přímo na půdě! „Pátrací hrou chceme posunout hranici muzejní činnosti, a to jak ve vztahu k doprovodným programům, tak ke zprostředkování a prezentaci muzejního obsahu,“ říkají historička vily Löw-Beer Jana Černá a průvodkyně Markéta Brhlíková, které hru připravily. Kniha Tanec s gestapem, jíž se hra inspiruje, je detektivním příběhem, v němž hlavní hrdina pátrá po zmizelém Alfredu Löw-Beerovi. Pokud jste knihu nečetli, doporučujeme, abyste její četbu ještě na chvilku odložili a nechali se překvapit samotným rozuzlením hry. Návštěvníci se „vtělí“ do role samotného detektiva a budou řešit Alfredovo zmizení. Cílem hry je posunout hranici toho, jak lze v muzejní činnosti přistupovat k doprovodným programům a ke zprostředkování a prezentaci muzejního obsahu. Díky původnímu členění půdy vily a důmyslnému nasvícení se pořadatelům podařilo vytvořit jednotlivá stanoviště tak, aby návštěvníkům nabídla co nejvěrohodnější prožitek. (hdr)

Herní skupina může čítat maximálně osm členů, scénář hry jako celku i jednotlivých úkolů je postaven na jejich vzájemné spolupráci. Foto: vila Löw-Beer

V kůži tajného agenta Vila Löw-Beer Drobného 22, Brno www.vilalowbeer.cz

Volnočasové centrum Vojtova… … je místem pro mezigenerační setkávání a aktivní trávení volného času. Nabízí kurzy pohybové, hudební a výtvarné, tvořivé dílny, přednášky, výlety, hudební vystoupení i víkendové akce pro širší veřejnost. Ve středu 8. 12. od 16.30 jste zváni do světa! Přednáška s projekcí vás tentokrát zavede do Anglie. Ve čtvrtek 2., 9. a 16. 12. od 16 hodin se uskuteční přednášky na téma výživa a zdraví, sociální služby, první pomoc. Těšit se můžete na posezení u cimbálu se sólisty BROLNu s vánočním hostem v pátek 10. 12. od 18.30 ve Společenském sále radnice Brno-střed, Dominikánská 2. Sobota 11. 12. od 14 do 17 hodin bude patřit vánočnímu tvoření pro malé i velké a zakončí ji divadelní představení Vánoční hra divadla KUFR. V úterý 14. 12. od 17.30 můžete zharmonizovat své tělo při muzikoterapii a ve čtvrtek 15. 12. se vydat do vánočního Znojma se zkušeným průvodcem KČT. Účastníci si sami hradí dopravu a případné vstupy do památek. Je třeba se přihlásit předem na: recepce@kaveeska.cz. (red)

Prožijte prosinec plný pohody i akce s Volnočasovým centrem Vojtova. Foto: Kávéeska

různé akce Volnočasové centrum Vojtova Vojtova 7, Brno www.kaveeska.cz


43


KAM do města

Astronomická pranostika Jelikož opět nastává turbulentní doba, v případě plánování vaší návštěvy na Hvězdárně a planetáriu Brno klikněte na www.hvezdarna.cz – a než se rozhodnete, který náš program je pro vás ten nejzajímavější, přečtěte si něco o astronomických pranostikách vážících se ke konci kalendářního roku.

„Na Tři krále o tři kroky dále.“ Slunce bude nad obzorem 8 hodin 23 minut a 41 sekund, v porovnání se zimním slunovratem o 11 minut a 52 sekund déle. Zmiňovaný „tříkrálový krok“ je tedy (časově) dvakrát delší než novoroční slepičí a patnáctkrát delší než bleší převalení.

Na Boží narození o bleší převalení, na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o tři kroky dále, na Hromnice o hodinu více. Tak zní jedny z tisíců pranostik. Mají ale nějaký skutečně reálný podtext? Podívejme se na tato sdělení očima hvězdářů.

„Na Hromnice o hodinu více.“ Ve středu 2. února 2022 vyjde brněnské Slunce v 7.23, zapadne v 16.51. Slunný den tedy potrvá 9 hodin 28 minut 10 sekund, takže bude v porovnání s referenčním zimním slunovratem delší o 1 hodinu 16 minut a 21 sekund. Na Hromnice je tedy den delší ne o hodinu, ale o více než hodinu a čtvrt. Ale kdo by to našim předkům, kteří si odvodili podobně úžasné pranostiky, zazlíval. Navíc ty astronomické, na rozdíl od meteorologických, platí dodnes!

„Na Boží narození o bleší převalení.“ Toto sdělení se vztahuje k 25. prosinci 2021. Slunce ten den vyjde v 7.47 a zapadne v 15.59, takže den potrvá přesně 8 hodin 12 minut a 31 sekund. To je o 42 sekund déle než o zimním slunovratu. Bleší převalení tedy dle pranostiky trvá 42 sekund. Když se zeptáme chytrého Googlu, zjistíme, že blecha skáče rychlostí 2 metry za sekundu, v délkové míře tudíž bleší převalení měří téměř sto metrů.

Foto: archiv Pocket media

„Na Nový rok poskočíme o slepičí krok.“ V pondělí 1. ledna 2022 potrvá slunný den (v ideálním světě, kde je pořád pěkné počasí) 8 hodin 17 minut 26 sekund. Oproti 21. prosinci 2021 bude delší o 5 minut a 37 sekund. Za předpokladu, že slepice za jednu hodinu ujde zhruba tisíc metrů, má slepičí krok délku zhruba sto metrů, tedy podobně jako bleší převalení. Dodejme, že ve skutečnosti se slepice jedním krokem posune zhruba o 12 centimetrů.

Jiří Dušek ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky

V prosinci vychází nové číslo hudební revue Opus musicum Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta. Šéfredaktor Boris Klepal doporučuje z obsahu: V posledním letošním čísle Opus musicum bych čtenáře rád upozornil na událost oslavující životní jubileum Miloše Štědroně, kultovní postavy brněnské muzikologické a hudební scény. Dále publikujeme zajímavou studii Ondřeje Pivody o orchestru Brünner Philharmoniker v letech 1918–1939, která se věnuje historii hudebního života brněnských Němců mezi dvěma světovými válkami a klade si otázku, jak se podílela německá hudební komunita na kulturním životě meziválečného Brna. K rozhovoru jsem

44

tentokrát pozval ředitele Institutu terezínských skladatelů Lubomíra Spurného, se kterým hovoříme o kultuře terezínského ghetta kdysi a dnes. Recenzujeme knihu Klíč k životu, která přináší vzpomínky Miroslava Vitouše (*1947), českého jazzového kontrabasisty a baskytaristy, jenž patří mezi nejlepší kontrabasisty světa pro svoji precizní i odvážnou techniku a chuť improvizovat. Miroslav Vitouš hrál a nahrával alba se světovou jazzovou elitou (Chick Corea, Herbie Mann, Miles Davis, Jack DeJohnette, John McLaughlin, Terje Rypdal, Herbie Hancock, Jan Garbarek, Stan Getz, Michel Petrucciani a další). Tyto texty a mnohé další najdete v prosincovém vydání Opus musicum. (red)

Opus musicum hudební revue www.opusmusicum.cz

Připojte se k rostoucí komunitě náročných čtenářů o hudební kultuře, hudební vědě a hudebních fenoménech, které hýbou oborem. Foto: obálka Opus musicum od Jiřího Šiguta


45 inzerce


KAM za knihou

Knihu ilustrovala mladá, talentovaná ilustrátorka Dita Stuchlíková, graficky velmi zdařile upravila Tereza Šmídová a zaštítilo ji vydavatelství Marcely Vostřelové POP-PAP, které knihu obohatilo o nápady jakými jsou třeba vylupovací pejsci na obálce nebo stránka ke hraní uvnitř.

Kniha Pejskové – pohádky divadla MALÉhRY vychází v prosinci. Foto: archiv autorky

Nejen za knihou Pejskové zve Daniela Zbytovská Říká se, že by člověk o sobě a své tvorbě neměl příliš hovořit, měli by to učinit druzí. Moc se mi do toho nechtělo, ale potom jsem si uvědomila, že to, co člověk napíše, jde tak trochu mimo něj. Jako by ho nějaká síla, které říkáme inspirace, hnala k tomu, aby si sedl do křesla a psal… Třeba příběhy o tom, jak se děti staly pejsky a pejskové dětmi. Z bernardýna Azora je najednou drobná holčička Klárka, která běhá se soudkem rumu na krku, chrtice Sany se ocitá v těle kulaté holky Ivanky a zachrání jí známku z tělocviku, jezevčík Mates v podobě kluka Vojty vylíže všem dětem na školním výletě máslo z rohlíků. Je to samozřejmě legrace, ale nějak si při tom čtení uvědomíme, že to nikdo

46

z nás nemá lehké a že je vlastně největší dar být tím, kým jsme. Být to na mně, skončí všechny mé texty v šuplíku, ale jelikož jsme tvůrčí skupina tří spřízněných duší, tak mi ty dvě (Bára Seidlová a Nikola Zbytovská) texty ze šuplíku vybírají, a díky nim vycházejí pohádkové knihy. Tahle je v pořadí třetí, ilustrovala ji mladá, talentovaná

ilustrátorka Dita Stuchlíková, graficky velmi zdařile upravila Tereza Šmídová a zaštítilo ji vydavatelství Marcely Vostřelové POP-PAP, které knihu obohatilo o nápady, jakými jsou třeba vylupovací pejsci na obálce nebo stránka ke hraní uvnitř. Pohádky jsou jednou z krásných možností, jak se dostat zpátky do dětství, a proto si myslím, že je my dospělí milujeme a pod záminkou čtení svým ratolestem se vracíme zpátky tam, odkud jsme přišli. Tedy do světa zázraků. A co bych doporučila čtenářům? Dvě knihy, které mě uchvátily. Jedna je napínavý román Filozof, který nebyl moudrý, od Laurenta Gounella o tom, jak snadno získat moc a ovládat druhé – takový pozoruhodný návod, který je zvlášť v této době aktuální. A druhá je nový román od mého oblíbeného autora Petera Hoega Tvýma očima. Přeji vám všem spoustu inspirace, radosti a odpovědí na vnitřní otázky, prostě krásný čas s knihami.

Daniela Zbytovská Divadlo MALÉhRY


47


Vánoční kolekce 2021 Loňské pletené motivy Brněnských Vánoc byly velmi populární a hrnky se vyprodaly za pár dní. Proto letos TIC BRNO na tuto úspěšnou kolekci a vizuální styl navázal. Černobílá barevnost je nejen barvou vánoční, ale taky korporátní barvou města Brna a TIC BRNO. Pletené vzory pak odkazují i ke slavnému období Brna, kdy se pyšnilo označením moravský Manchester a textilní průmysl měl zásadní vliv na vývoj města. Vánoční kolekce 2021 obsahuje osvěžující mentolky, zdobné placky, kvalitní čokoládu, hřejivou šálu, originální ponožky a kuličky z tajemného brněnského časostroje. Všechny předměty jsou „pletené“, přesněji řečeno – zdobí je pletené vzory odkazující na různé brněnské městské části. A aby toho nebylo málo, součástí kolekce je hned 29 typů vánočních hrnků – pro každou městskou část jiný! Dalším nevšedním dárkem s puncem Brna jsou i keramické svícny zdobené brněnskými dominantami a plněné vonnými vosky. Příjemně provoní a rozzáří

Vánoční kolekce 2021 byla představena na tiskové konferenci 18. 11. 2021 © TIC BRNO Jiřina Rittichová

váš interiér, ať v Brně, nebo někde, kde si budete chtít Brno připomenout. A ať už si vyberete od TIC BRNO jakýkoli dárek, všechny kousky pochází od lokálních značek a umělců, což se cení! Je tomu tak i u dalších dárků, jakými může být třeba janáčkovské pexeso nebo něco z kolekce #připravbrno, z níž jde část financí na úpravu městské zeleně, takže

tyto dárky se k Brnu vážou nejen tematicky, ale taky mu pomohou. Všechny najdete na e-shopu TIC Brno nebo v jeho infocentrech.

www.darkyzbrna.cz

Vánoční TICkvíz Díky zapojení všech brněnských městských částí do letošní tvorby vizuálního stylu Brněnských Vánoc může mít obyvatel každé z 29 částí doma ten „svůj“ hrníček, ale taky se může zapojit do vánočního TICkvízu. Jednotlivými částmi inspirované pletené vzory se objevují nejen na hrncích a dalších předmětech vánoční kolekce, ale taky na plakátech, letácích, sociálních sítích, inzerátech nebo je najdete ve vánoční brožuře a všechny pohromadě i na webu Brněnských Vánoc. Tady všude můžete hádat, která je která. Je to opravdu tak. Letos vás v infocentrech TIC BRNO a v jeho e-shopu na adrese www.darkyzbrna.cz čeká hned 29 druhů různých červenobílých vánočních hrnků – stejný počet jako je městských částí. Neměly by tak chybět pod vánočním stromečkem v žádné brněnské domácnosti, ať jste z Bystrce či Žabin, z jihu či severu. S jejich zakoupením ale neotálejte, loni se po nich jen zaprášilo! „Když jsme v létě společně s TIC BRNO přemýšleli, kam posunout loňskou spolupráci, napadlo nás zapojit

48

Letos můžete poznávat 29 městských částí na 29 typech hrníčků © TIC BRNO Jiřina Rittichová

celé Brno – tedy všechny městské části a čtvrti. Na začátku září jsme oslovili občany města. Ti měli možnost hlasovat v on-line dotazníku a dát nám návrhy, které vystihují jejich bydliště. Sešlo se nám mnoho nápadů, z nichž většinu jsme promítli do letošní grafické podoby Brněnských Vánoc,” vysvětluje princip Jakub Konvica z NEON STUDIA, které za

návrhy stojí. Pletené vzory symbolizují teplo, rodinu a přátelství, ale hlavně mají pobavit. Poznáte, která městská část je která?

www.brnenskevanoce.cz


inzerce

FOOD DRINK BRNO podzim 2021

Přečti si:

Daruj KAM po celý rok! Jedno předplatné = 11 vydání. Jak na to? Předplatné KAM v Brně získej na e-shopu

shop.pocketmedia.cz 49


Káznice LIVE je zpět, již v prosinci!

Prozkoumejte adventní Brno

Živé přenosy z brněnské káznice se vrací a vy budete mít jedinečnou možnost zapojit se do živého vysílání (nejen) z pohodlí domova. A to hned dvakrát. Níže dvě pozvání a aktuální informace na webu a sociálních sítích Káznice LIVE.

Poznávat Brno můžete i v šálách a čepicích. Ani v době adventní totiž průvodci TIC BRNO nezahálejí a předvánoční Brno s nimi můžete projít i projet minibusem.

Site specific instalace Zvěř © Hana Němečková

Ve středu 1. prosince si vychutnejte interaktivní komedii Spálený v mé hlavě režiséra Roberta Vrby s Kristýnou Daňhelovou v hlavní roli. Sledujte a pomocí diváckého hlasování vytvářejte příběh třicetileté Jiřiny, která poslouchá Petra Spáleného, bydlí s rodiči a nemá partnera, čemuž se její otec snaží udělat přítrž. V ulicích probíhá sametová revoluce, Jiřina jí čelí doma v obýváku. Dokáže se vzepřít otci stejně, jako se bouří lidé v ulicích Brna? Ve čtvrtek 16. prosince vám Káznice LIVE promítne 360° filmový záznam divadelní instalace Zvěř. Zvěř Pavla Strašáka a Zdeňky Kučerové je unikátním kolektivním dílem desítek performerů z brněnských divadel a spolků. Divák je vpuštěn do světa, který je za zdmi věznice zcela nečekaný. Vstoupit sem v čase Zvěře je jako vstoupit do hlubokého lesa, do prostoru mimo běžnou realitu, do našeho vlastního nevědomí.

www.kaznicelive.cz www.facebook.com/kaznicelive

50

O víkendech určitě využijte nabídku TIC BRNO na adventní prohlídky města a poznávejte kláštery v centru Brna či brněnské betlémy s výkladem profesionálního průvodce. Zjistit s nimi a s novým českým filmem Přání Ježíškovi můžete i to, jak se dělá film! Novinkou jsou speciální prohlídky pro děti na téma brněnských pověstí nebo Co by chtěl drak pod stromeček. Můžete také využít teplo a pohodlí minibusu, který vás vyveze kousek z centra. Čekají vás dvě trasy, jež se vrací do doby zajímavé průmyslové historie města – Slavné vily a Paláce průmyslové aristokracie. Další novinkou letošních Brněnských Vánoc je zábavná trasa v aplikaci Loxper, která vás provede Brnem a představí tradice a zvyky spojené s vánočními svátky i samotným Brnem. Představuje ideální možnost pro individuální objevování města a zábavu pro děti.

Zima za dveřmi a langoš v ruce, konec léta 2021, Zábrdovice – Brno ccccccccccccc Roman Franc

www.gotobrno.cz

BRNO(PAS) pod stromeček Nadělte (si) pod stromeček dovolenou či víkend v Brně! Stačí zakoupit turistickou kartu BRNOPAS, se kterou vám nebo obdarovaným nic neunikne a je plná výhod. Od vily Tugendhat po Muchovu Slovanskou epopej, od motýlů po mamuta, z podzemí vysoko nad zem, od pravěku po současnost, z divadla do koncertního sálu – tím vším a mnohým dalším vás v Brně výhodně provede BRNOPAS. Můžete jej darovat ve formě voucheru, který zakoupíte v Brně v informačních centrech na ulici Radnická a Panenská nebo on-line v předprodeji TIC BRNO. Karta doporučí, co zajímavého v Brně a okolí zažít, nabídne zajímavé slevy a máte s ní MHD zdarma! A nejen tu. Také 5 TOP turistických cílů a Slovanskou epopej. A přednostně vstup do vily Tugendhat. Oblíbená jihomoravská metropole samozřejmě nezapomíná ani na rodiny s dětmi. Naopak! Součástí BRNOPASu je například vstup do brněnské zoo zdarma a slevy na vstupy do zábavního vědeckého centra VIDA!, rodinných parků či do Elektrikária.

Darujte BRNOPAS pod stromeček © Pocket Media s.r.o.

www.brnopas.cz www.vstupenky.ticbrno.cz


51 inzerce


© Eva Rybářová, 2021. Archiv Galerie TIC

Kino s citem Chtěli byste kino s citem? Pro citlivé lidi od citlivých lidí? Kino, které je cítit filmem? Kino, které dokáže být necitlivé, aby podpořilo vaši citlivost? Kino, kde se budete cítit dobře, a kino, které vám umožní cítit se také špatně? Kino, kam se nebudete bát chodit, ale také kino, kde se budete rádi bát? Pak běžte do Artu. Ale pokud jste také rádi v centru a máte rádi krokodýly, přijďte do nového Kina CIT na Radnické! Tedy do kina staronového – exil, ve kterém Art přebýval během své rekonstrukce, je zpět a na nových sedačkách. Takže tentokrát skoro úplně jako v kině! V programu najdete ledasco od artových popin po artový nářez, od klasiky po avantgardu, od krátkých filmů po filmové maratony. Narazíte zde na své oblíbené festivaly, setkáte se s hosty a třeba se stavíte cestou na výstavu v těsně sousedící Galerii TIC nebo si odskočíte do kavárny, která je v hned vedle a která prý má nejkrásnější zahrádku v Brně. Kino CIT vzniklo z čirého altruismu, ze snahy pomoci přátelům. Kurátorky Galerie TIC totiž uvolnily vlastní kancelářské a skladové prostory kolegům a kolegyním z Kina Art, protože se jeho rekon-

52

strukce nečekaně protahovala a spolu s ní se i vzdalovala vidina jejich návratu k normálnímu provozu. Na místech, kde byly léta uloženy výstavní sokly, kde se diskutovalo o podobě výstav i slavily vernisáže, tak „vyrostl“ kinosál. Malý, takže útulný, ale dostatečně komfortní. Galerie TIC se tak stala jednou z výstavních institucí, která má vlastní kino. Takže název Kina CIT není jen jednoduchou přesmyčkou odkazující k propojení s Galerií TIC, ale odkazuje také k „citovému“ pozadí vzniku kina. Je ale třeba dodat, že mít ve svých prostorách kino bylo i v zájmu galerie. Následuje tím totiž trend programové diverzity, o kterou usiluje většina galerií současného umění. Vlastní kino má třeba progresivní ostravská kunsthalle Plato, nově má být součástí i zrekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie. Po návratu „Arťáků“ do zrekonstruovaných prostor proto bylo poměrně jasné, co s prostorem dál. Upustilo se od plánovaného rozšiřování výstavní expozice a kino tu zůstává už natrvalo. Vedle něj je v provozu bookshop, který nabízí speciální výběr odborné literatury, časopisů a beletrie připravený na míru od vystavujících umělců/-kyň nebo kurátorů/-ek. Jednoduše každý si tu přijde na své. Na dramaturgii CITu spolupracují dva týmy. Prvním z nich je kurátorský

tandem Galerie TIC Ivana Hrončeková a Marika Kupková i externí kurátorky a kurátoři, jako je například Martin Mazanec, Katarína Klusová nebo Artyčok.tv. Jejich program je navázán na výstavy současného umění v Galerii TIC; cíleně poskytuje prostor experimentální audiovizuální tvorbě z výtvarného i filmového okruhu, která se do většiny kin dostává zřídka. V programu převažují společenskokritické a mediálně reflexivní témata spolu s autorskými prezentacemi a performancemi. Kino také slouží jako tvůrčí laboratoř pro výuku studentů zdejších uměleckých a uměnovědných oborů. Druhým dramaturgickým týmem jsou zkušení programéři Kina Art: Milan Šimánek, Kristýna Malíková a Jana Glocarová, kteří se budou starat o pravidelné „filmové čtvrtky“ startující v polovině února roku 2022. Galerie TIC nabízí funkční zázemí pro každodenní život kulturní komunity tvořené stále rostoucím okruhem umělců, nadšenců, sympatizantů i běžných návštěvníků. Pravidelný provoz Kina CIT je dalším krokem, jak dokázat, aby jim tu bylo dobře.

Marika Kupková Kurátorka Galerie TIC a dramaturgyně Kina CIT


53


mimo Brno Sjezdovka je každoročně připravena pro všechny typy lyžařů. Nabízí lyžařskou školu pro začátečníky, ti náročnější určitě ocení možnost nočního lyžování. Nelyžující doprovod uvítá výborné občerstvení v kiosku Harusák. Z lehátka a s drinkem v ruce je koneckonců sjezdovka vždycky nejkrásnější.

Čerstvě najeté trasy najdete na webu lyzovani.nmnm.cz, včetně aplikace, která poradí, kam se vydat a kde rolba aktuálně upravuje tratě. Foto: Nové Město na Moravě

NMNM nejen v zimě Vypadá to, že trávit zimu v Brně bude letos docela nuda. Žádné noční party, žádné megaakce, kultura v rozvratu. To je přesně čas, kdy vyrazit do Nového Města na Moravě. U nás můžete čas trávit mnohem aktivněji a stylověji. Zvlášť pokud napadne sníh, to se pak na trasách pro běžkaře pořádně zapotíte. Čerstvě najeté trasy najdete na webu lyzovani.nmnm.cz, včetně aplikace, která poradí, kam se vydat a kde rolba aktuálně upravuje tratě. Novoměstské trasy navazují i na ty žďárské a bystřické a dohromady tvoří Bílou magistrálu Vysočiny. Na webu nebo sociálních sítích Koruny Vysočiny naleznete informace ze všech stop pěkně pohromadě. Sjezdovka je každoročně připravena pro všechny typy lyžařů. Nabízí lyžařskou školu pro začátečníky, ti náročnější určitě ocení možnost nočního lyžování. Nelyžující doprovod uvítá výborné občerstvení v kiosku Harusák. Z lehátka a s drinkem v ruce je koneckonců

54

sjezdovka vždycky nejkrásnější. Novoměstsko je kolébka lyžování, ale věřte, že je tady krásně po celý rok. Nádherná příroda CHKO Žďárských vrchů nabádá prozkoumat Novoměstsko na kole nebo pěšky. Kolo se vám bude hodit i na singltrekových tratích v okolí areálu Vysočina Areny. Stezky pro horská kola dávají nasát atmosféru MTB Světových pohárů. Cykloaréna má taky jednu z nejzábavnějších pumptrackových drah v Česku. S tipy na pěší výlety vám pomůže už zmíněná Koruna Vysočiny nebo novoměstské informační centrum. To sídlí v budově Horáckého muzea, kde najdete expozice lyží a lidové architektury. Nebo se mrkněte do Horácké galerie. Zde najdete díla

novoměstských rodáků Štursy a Makovského i obrazy malířů Horácka, např. Blažíčka, Jambora a Lacinu. V Novém Městě na Moravě můžete být aktivní za každého počasí. V Městských lázních si pod jednou střechou můžete užít chvíle v plaveckém i relaxačním bazénu a vířivce. Wellness má tři sauny, relaxační koupele a několik druhů masáží. A kdo nemá dost, může si dát pořádně do těla ve skvěle vybaveném fitness centru nebo jít vyzkoušet vymazlenou lezeckou stěnu. Sledujte novinky na webu www.nmnm.cz, www.korunavysociny.cz. Město je aktivní i na sockách, viz @nove.mesto.na.morave. Už se na vás těšíme.

Michal Šmarda starosta Nového Města na Moravě


55


mimo Brno

Adventní dílny na zámku v Mikulově

Příběh vánočního stromečku

V sobotu 11. prosince se otevřou brány mikulovského zámku, aby naposledy v tomto roce přivítal návštěvníky ve svých prostorách. Ti se mohou těšit na adventní oslavu konce sezóny, která svým programem zabaví celou rodinu. Pro děti budou přichystány dílničky s vánoční a adventní tematikou, ze kterých si své výrobky budou moci na konci dne odnést domů. V rámci programu se také dozvědí, jak se slavily Vánoce na zámku, jaké byli zvyklosti místních zámeckých pánů nebo jak se hodovalo o štědrovečerní večeři. Pro dospělé (ale nejenom je) se chystá výstava betlémů rozličných druhů, velikostí i materiálů, které pocházejí ze sbírek muzea. Pro děti i dospělé bude také připraveno malé občerstvení na zahřátí. Pokud tedy ještě nevíte, jak nejlépe strávit třetí adventní víkend, výletem s rodinou do vánočního Mikulova rozhodně chybu neuděláte. Program zámku začíná v 10 hodin dopoledne a končí v 15.00. (rb)

Hledáte tip na výlet s celou rodinou v předvánočním období? Jeďte se podívat do Vrbasova muzea ve Ždánicích, od 5. do 19. prosince je tam ke zhlédnutí výstava Příběh vánočního stromečku, která návštěvníky seznámí s historií a tradicí tohoto symbolu Vánoc a přiblíží, jak se slavily Vánoce v minulosti.

Mikulovský zámek připravil předvánoční program, který zabaví děti i rodiče. Foto: Mikulovsko

11/12 zámek Mikulov Zámek 1, Mikulov www.rmm.cz

Vánoční atmosféra ve Ždánicích. Foto: Vrbasovo muzeum

Sloupsko-šošůvské jeskyně Na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup naleznete místo jako z pohádky – Sloupsko-šošůvské jeskyně. Největší zpřístupněné jeskyně v ČR tvořící rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí jsou i v zimním období stále otevřeny svým návštěvníkům. Máte-li rádi při výletech trochu adrenalinu spojeného s poznáváním a zkoumáním přírodních krás, pak je pro vás návštěva tohoto místa přesně to pravé. Část Sloupských jeskyní je v zimě sice uzavřena v rámci ochrany hnízdících netopýrů, ale Šošůvské jeskyně samy o sobě nabízejí fascinující pohled na křehkou a barevnou krápníkovou výzdobu. Na jejich prohlídku si nezapomeňte přibalit baterku. Pro ty zdatnější je připravena zážitková trasa s názvem Po stopách Nagela. Na cestě vás čeká sestup po 12 m dlouhém žebříku, lezení po čtyřech i plazení. Na trasu doporučujeme pevnou obuv, ochranné rukavice, šátek pod přilbu a vhodné oblečení, rozhodně se umažete. (rb)

56

Pro vstup do jeskyní v měsících prosinec, leden a únor je nutná rezervace. Foto: Sloupsko-šošůvské jeskyně

celoročně Sloupsko-šošůvské jeskyně Sloup v Moravském krasu www.caves.cz

Výstavu doplňují historické vánoční ozdoby, dobové fotografie, dekorace a nábytek. Uvidíte zde, jak se slavily Vánoce na zámku ve Ždánicích, v selských domech na počátku 20. století, a nebudou chybět ani retro Vánoce 60.–70. let minulého století. Děti si v dílničce mohou vyrobit papírovou ozdobu a kdo přinese namalovaný obrázek vánočního stromečku, toho nemine malá odměna v pokladně muzea. Všechny obrázky budou následně v expozici vystaveny, každý se tak bude moci potěšit pohledem na díla ostatních návštěvníků. Otevírací doba Vrbasova muzea je úterý–pátek ­9.00–16.00 h, neděle 10.00–16.00 h. Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 5. 12. ve 14.00, v programu vystoupí národopisný soubor Ždáničánek. (živ)

5–19/12

Příběh vánočního stromečku Vrbasovo muzeum Zámek 1, Ždánice www.muzeumzdanice.cz


Food & Drink Brno

podzim/autumn 2021

Kam za dobrým jídlem a pitím/Where to go for good food and drinks

o l š y V u d a p o t s i v l 021 2

#fooddrinkbrno

Víno

Brno na talíři

Káva

Kam za vínem v Brně a na jižní Moravě

Novinky na brněnské gastroscéně

To nejlepší z místních kaváren a pražíren

57


OBSAH

1

2

Nové podniky, výběr z (pod)zimního menu, ankety s osobnostmi, recepty – výběr toho nejlepšího z gastronomického Brna na jednom místě.

Pokračování rubriky o lokálních výrobcích a pěstitelích. Tentokrát se podíváme do čokoládoven, pekařství i k tvůrcům originálních nápojů.

Brno na talíři

Made in Brno

Káva

Koktejly

Brněnské kavárny, espresso bary a pražírny, které nesmíte minout. Kde doplníte hladinu kofeinu a k tomu si pochutnáte?

Vyrazili jsme do tří brněnských barů a ochutnali v nich osm skvělých drinků. Koukněte na fotoreportáž z povedeného večera a vydejte se v našich stopách.

Víno

3

4

Jižní Morava a její vinohrady, Brno a jeho vinné bary. Vinná rubrika přináší mapu jihomoravských vinic, zajímavosti o zdejší produkci i různé perličky ze světa vína.

#fooddrinkbrno Propojujeme papír s on-line světem! A proto jsme nový F&D opatřili QR kódy, které vás nasměrují přímo na sociální sítě či web daného podniku/doporučujícího.

Tak hurá do čtení a mobil do ruky!

2

5 6 Pivo

Novinky brněnských pivovarů, nově otevřené pivní bary, vánoční speciály… Na pivo není nikdy moc zima!


OBSAH

7

Summary in English An overview of the best of the current issue of FOOD DRINK BRNO!

David Tieku šéfredaktor Prošli jsme večerní Brno a navštívili několik podniků, abychom ochutnali místní koktejly. Jak to dopadlo? Prohledněte si na straně 42 reportáž z naší barové tour. Bylo to opravdu náročné a sáhli jsme si na dno. Kdyby mě ale požádali znovu, neváhal bych ani vteřinu...

Filip Živný editor Pivo z chleba? A to jde? Podle vědců z Agronomické fakulty MENDELU ano, rozdíl prý navíc při správném receptu ani nepoznáte. Další zajímavosti o brněnské pivní scéně čtěte v rubrice Pivo!

Bohdana Holešová sociální sítě

Mapa a adresář

8

Gastronomické Brno jako na dlani. V přehledné mapě s adresářem vždy najdete tu správnou restauraci, kavárnu či bar!

9

Víte, jak na filtrovanou kávu? Petra Střelecká z Industra Coffee vám v rubrice Káva prozradí, jak připravit šálek lahodné filtrované kávy způsoby, o kterých jste ani možná nevěděli, že existují. Tak pojďte na to!

Barbara Chobolová obchod Kde mají v Brně nejlepší víno? A která vinařství na Moravě stojí za návštěvu? Pokud neznáte odpovědi na tyto otázky, nalistujte naši rubriku o víně a začtěte se… Protože víno je láska!

Profily Příběhy a nabídka místních podniků.

Jindřiška Mikešová grafická designérka Láká vás vyzkoušet exotické chutě dalekých zemí, i když právě nikam necestujete? Nejen s tím vám bude nápomocna rubrika Brno na talíři.

3


42

2

27

3

ská

Bo

tlář Ko

va ešo Bur

park Lužánky

Konečného nám.

cká

va Jirásko

á

u Ko ni c

ká ols ok

2

ův

š Tyr

16

nic

ováka Arne N

ova Jirásk

16

lsk

á

Bří

ovo otín Žer nám.

52

Česká

18 23

Úd

Zachova

4Úd

í

zahrádky

Jaku n

28

10

30

24 32

elá Ves

ova Pellic

Husova

29 11

Úvoz

67

Sch

Zám

ská án nik 21 mi 19

13

Pellicova

14

64

Úvoz

7 78

15

ská27

Pekař

77

Šilingrovo nám. 53

Annenská

F

t Výs

í avn

o dlov Mennám.

Fakultní nemocnice u svaté Anny

Leitnerova

15

Jircháře

Kop eč Vodní

eč32

45 18

55 63

68

11 10 1 8

ká Starobrněns Pe 71

ská

5 Pan

7

Bisk ups ká

28

ká nic

15 19 9

č Kope

Pivovar Starobrno

Hl

2

Do ná ova

24

Sladová

náměstí

á

Husova

zahrádky

35

30

28

é ikánsk Domin ám. n

zahrádky

49

6 Svobody 18 19

8

E

25

ova

í

22

Špilberk

y ink

u Jak

Rašín

8

Pivovarská

31

55 11 5

n

Sol

Besedn

ova

d Tvr

9

í ičn

ská Če lá Vese

ého

sk Morav46 13

oln

azd Gor

D

Kom

Ma

o Tvrdéh

a Joštov

. o nám enskéh

reš

ko va

Běhounská

eti č

47

. é nám

nick

ovs k

ov a

éh

o

33olní

Rad

pků

Moravské nám.

se

h

Ča

Ja

Údolní

Údolní

47

a ov

va Čápko

u Ko

va Stojano

12 16

1

7

Obilní tr

Úvoz

o

Gorkéh

4

16

í

ap

íČ

29

6

9

17

ho Gorké13

54

25

Sm

ř ve Ve

14

15

12

4

eta

1

a Grohov

32

va no

14

62

Slo vák ova

ova Jirásk

Pe

43

S

29

á sk

nín

to An

Lidická

ká ns

41

tan me

45

re ká

S

sad

a ov

23

a ov

tan me

40

11

rou t

k

40 21ová 3 46 1 á 57 rsk

t Pe

Zelný trh ejní Muz

Čápkova

ova

Úvoz

hra Jana U

4

14

23

72

S

va Groho

sk á

ick

12

B

tan

ří ve Ve

25

lář

Bo

S

54

žáne Lu38

Cih

ká ols ok

bs ká

Ry

5

3

á i ck

ova bk

4

tan a ov čk Tu

A

C

rova Baye

39

1

10

Ka


ova

go Ju

á

27

vsk slá

H M.

Přadlácká

M

Příkop

Stará

20

ská islav Brat

7

Kör

7

va nero

á lavsk Bratis

žní

dra

Mlýn

ská

Spálená 44 56

tálk a Špi

18

19

20

Bistro Bastardo nám. Svobody 21, Štefánikova 20 www.fb.com/bistrobastardo

29

Cejl

Bistro FRANZ Veveří 14 www.bistrofranz.cz

E5

C3 30

Bistro Romano Zelný trh 14 www.bistroromano.cz

E5 31

Bonjour Vietnam Václavská 1

mimo mapu

33

Būcheck Zelný trh 18 www.fb.com/bucheckbrno

34

Špitálka

Brunche‘s mimo mapu Vodova 63 www.fb.com/brunchesbistro

ka

E5

itál

Butchers – grill & pasta mimo mapu Dobrovského 29 www.butchers.cz

22

35

D5

Café Pilát Kapucínské nám. 5 www.fb.com/cafepilat

F5

36

Castellana trattoria Novobranská 4 epní Podnás www.castellana.cz

E6

37

C4

38

Cattani Veveří 6 www.cattani.cz S

D3

Eggo Truck Brno Dvořákova 12 www.fb.com/eggotruckbrno

D5

Element Brno Běhounská 7 www.elementbrno.com

D5

Faircafe Restaurant Rybářská 19 www.fairhotel.cz

mimo mapu

Falafelo Brno Pekařská 19 www.fb.com/falafelobrno

F4

Forky‘s Jakubské nám. 1 www.forkys.cz

D5

Garden Food Concept Kounicova 39 www.gardenfoodconcept.cz

B3

Gô Brno Běhounská 4 www.brnogo.cz

D5

Grandezza restaurant Zelný trh 2 www.grandezzarestaurant.cz

F5

Gusto Plzenka Husova 16 www.gustoplzenka.cz

E4

Hatsu restaurant Údolní 33 www.hatsurestaurant.cz

D3

bn

Cosmopolis Grill í D5 Kozí 5 www.fb.com/cosmopolisgrillBRNO

39

Dhaba Beas Panská 12 www.dhababeas.cz

E5

40

Diandi nám. Svobody 20 www.diandi.cz

E5

41

Doe Boy mimo mapu Štefánikova 39 www.fb.com/doeboybrno

42

Domovina Zelný trh 10 www.fb.com/vietnamskebagety

Cha-Cha. Caucasian food mimo mapu Husitská 8a www.fb.com/chacha.brno Jean Paul‘s Restaurant

E5, D5, mimo mapu

Zelný trh 20, Běhounská 4, Purkyňova 107 www.jpbistro.cz

Cà Phê Cô Jezuitská 1 www.fb.com/caphecobrno

Křenová

21

á

ty

28

tave

17

hyňs k

Baš

vní hladraží ná

ánsk á

56

Dornych

14

16

Čec

Ben ešov autob a us Benoevé nádra šova ží

nská Nov obra

19

Cyril ská

nám.

Křenová

9

Rumiště

ské apucín

ká Josefs

27

Šp

a Sukov

Vachova

Měnínská

33 36

Štěp

31

nská

lská

0

Skořepka

Některá místa se nacházejí mimo výseč mapy. Some places are not on this part of map.

r tova

Kozí

Moza Františká

ářská

50

Koliště

6

větin K70

C3

sepní

fská

31

15

26

Barrio Gotico Tapas & Bubliny D5 Kozí 12 www.barriogotico.cz

á Podn

53

Vlhká

25

Jose

va yko

65

í Orl

Arslan Buuz Slovákova 8 www.vyzvednisi.cz/arslan-buuz

East Village Bar & Diner Jaselská 2 www.east-village6.webnode.cz

s

á

sar 35

18

D6

dla

Ma

8

k rits

Or

15

i

8

14

11

eln

7

no Mi

ská

17

ho

13 6

ad Div

á vsk što Po 1

Ján

12

Vlh

Malinovské nám.

13

5

16

8

36 3

Kobližná

35

37

6

2

iš Kol

51

em

ko

adl div

a 24 v11

Dvořá

10

11

a ltov eve

7

jl Ce

os Ro

3 33

17

5

13

Za

13

Akvárna Vachova 4 www.akvarna.cz

25

32

ská Jezuit

66

kubské nám. 5

9

9

á

tsk

ui Jez 4

76

8

Cejl

Spolková

Ra

Ro os

eve ltov a

6

Soudní

Ko liš

5

mimo mapu

Přadlácká

4

Příční

M

3

Hvězdová

ové rák

. Ho

24

A BAŠTA Brno Nové Sady 17 www.abastabrno.cz

2

ká Francouzs

34

E5

Francouzská

í

třída Kpt. Jaroše

Kudelova

3f by Mori Francouzská Jánská 11 3f-mori.business.site

1

oln Černop

va ubo Tra

75

ové rák

o .H

23

Cejl

á

a Kunzov

Hilleho

Fakultní nemocnice Dětská nemocnice

é kov

orá

í

Drobného

třída Kpt. Jaroše

Gastronomická mapa 2021

F5

43

Doširak mimo mapu Kabátníkova 7 www.fb.com/dosirak.brno

44

Jedna Báseň Sukova 2 www.jedna-basen.cz

D6

Kohout NA VÍNĚ Malinovského nám. 2 www.kohout-na-vine.cz

D6

Konoha Sushi Marie Steyskalové 7 www.konoha-sushi.cz

mimo mapu

La Cucina Nera Dukelská třída 58 www.lacucinanera.cz

mimo mapu

La Piñata Zelný trh 10 www.fb.com/la.pinata.bistro

F5

La Speranza Lidická 32 www.lasperanza-bistro.cz

B5

Koželužská

tov a er He lf

á

íka

Slep

Slav

oln Černop

nína

k ávs

ova blík

Ho

JÍDLO

1

5

Anto

Durďákova

á

k Lužánec

os l Jug

y

5

M A PA

7

Little Saigon Brno mimo mapu Špitálka 37 www.fb.com/littlesaigonbrno MARINĀDA STORE Jiráskova třída 15 www.marinada-store.cz Matyho chálka Zábrdovická 10a www.matyhochalka.cz

Masná

6

16

pach Ža m

í opoln Čern

5

B2

mimo mapu

5


ADRESÁŘ

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

Mediteran bistro Smetanova 19 www.mediteranbistro.cz

B3

Mikrofarma Brno: bistro D5, F5 Moravské nám. 4, Zelný trh 10 www.mikrofarma.cz Morgal Moravské nám. 1a www.morgal.cz

D5

Mori Restaurant Sportovní 2a www.themori.cz

mimo mapu

Noodlis Běhounská 8 www.noodlis.cz Nová Chaloupka Žilkova 21 www.novachaloupka.cz

71

72

73

74 mimo mapu 75 D5 76 mimo mapu 77

Palazzo Restaurant F4 Biskupská 2, hotel Barceló Brno Palace www.palazzorestaurant.cz

78

Pho Eden Veveří 65

A2

Pizza pub U Rosů Jakubské nám. 4 www.urosu.cz

D5

1

Pokecz Bašty 4, U Červeného mlýna 12 www.pokecz.cz

F5

2

Provázek.dvůr Zelný trh 9 www.fb.com/provazek.bar

F5

3

RAF Tovární 9, Ivančice www.rafhouse.cz

mimo mapu

Ramen Brno Václavská 16 www.ramen-brno.cz

mimo mapu

Re.SET Food Lazaretní 9 www.resetfood.cz

mimo mapu

Red Piranha Catering Puškinova 1 www.redpiranha.cz

mimo maps

Restaurant Passage Lidická 23 www.fb.com/RestaurantPassage

B5

Retro Consistorium Mečová 4 www.retroconsistorium.cz

E5

Roburrito Pekařská 20 www.fb.com/roburrito.brno

F3

Singha Thai Restaurant Brno Orlí 6 www.singhathairestaurant.cz

E5

Soul Bistro Jezuitská 10 www.soulbistro.eatbu.com

D5

SRDCOVKA JALTA Dominikánské nám. 2 www.srdcovkajalta.cz

E4

Sushi & Sake Izakaya MANYA Průchodní 2 www.fb.com/manyabrno

E5

ŠELEPKA Šelepova 1 www.selepova.cz

mimo mapu

F5

THE ERIN‘S FLAG Irish Pub Biskupská 3 www.fb.com/erinsflag

F4

The Immigrant Veveří 57 www.theimmigrant.cz

B2

The Yard Lounge & Dining

mimo mapu

17

18

19

20

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Cukrovinky Republika mimo mapu Palackého třída 95 www.cukrovinkyrepublika.cz CUPCAKEKÁRNA nám. Svobody 21 www.cupcakekarna.cz

E5

Future Sailors Rumiště 6 www.futuresailors.shop

F7

Garden Coffee Štefánikova 4

43

44

45 mimo mapu 46

U Dřeváka Beer & Grill mimo mapu Dřevařská 22 www.udrevaka.cz U STARÝHO BILLA Kudelova 5 www.bill.cz

B6

UMAMI simply asian Jezuitská 5 www.umamisimplyasian.cz

D5

Večerka Pekařská 9 www.fb.com/vecerkabrno

F4

KAvÁRNA WaffleczBrno Pekařská 76 www.fb.com/WaffleczBrno

E5

21

22

23

24

25

26

KÁVA/COFFEE

16

6

Tefiti Restaurant Zelný trh 4 www.tefiti.cz

Holandská 12 www.courtyardbrno.cz

D5

OCEAN‘S Kobližná 5 www.ocean-s.cz PABLO ESCOBAR Minská 88 www.pabloescobar.cz

70

Art Café Prosto & Store Kounicova 7 www.fb.com/artcafeprostor

C4 27

Buchta B mimo mapu Štefánikova 16 www.fb.com/BuchtaBCoffee BUKOVSKÝ café cukrářství mimo mapu Minská 2 www.bukovskycukrarstvi.cz Café Mezzanine Údolní 15 www.cafe-mezzanine.cz

D3

Cafe Mitte Panská 7 www.mittecoffee.cz

E5

CAFÉ Momenta Zelný trh 2 www.cafe-momenta.cz

F5

28

29

30

31

32

Café Placzek Minoritská 4 www.cafeplaczek.cz

E5

Cafe Podnebi Údolní 5 www.podnebi.cz

D3

Café Práh Ve Vaňkovce 1 www.cafeprah.cz

mimo mapu

33

34

35

Café Tungsram Kapucínské nám. 7 www.fb.com/CafeTungsram

F4

Caffetteria Pellini Top Jakubské nám. 4

D5

36

37

Coffee Bar Mymika Lidická 15 www.fb.com/coffeebar.mymika

B5

Coffee Fusion Jánská 25 www.fb.com/CoffeeFusionBrno

E6

38

Coffee Trail A5, mimo mapu Lidická 46 / Štefánikova 22 / Oblá 54a www.fb.com/coffeetrail.lidicka

39

40

Cukrárna Tutti Frutti C2, F1 Jiráskova 1a, Mendlovo nám. 18 www.cukrarnabrno.cz

41

Cukrářství Martinák C3, E5, mimo mapu Veveří 14, Alfa Pasáž, Libušina třída 19 – Lipsko www.cukrarstvimartinak.cz

42

Industra Coffee mimo mapu Lazaretní 1 www.fb.com/IndustraCoffee Kafe a slanina mimo mapu Böhmova 13 www.fb.com/KafeaSlanina

47

QB coffee roasters Veslařská 179 www.qb.coffee

mimo mapu

Rebelbean Vlněna / Jundrov / Bzzzukot F7,mimo mapus Přízova 5 / Veslařská 36 / Líšeňská 46 www.rebelbean.cz

13

SKØG Urban Hub Dominikánské nám. 5 www.skog.cz

14

SORRY – pečeme jinak mimo mapu Křídlovická 1 www.fb.com/divackasarka

15

ŠESTÁ VĚTEV Moravské nám. 12 www.fb.com/sestavetev

16

C3

Kafe Friedrich Smetanova 45 www.kafefriedrich.cz

B4

Kafe v rozkladu Veselá 6 www.fb.com/kafevrozkladu

E4

The Cat Café Martinkova 7 www.thecatcafe.cz

49

50

KAFEC brněnský Orlí 16, Úvoz 120 www.kafec.cz Kavárna ERA Zemědělská 30 www.eracafe.eu

B1, E5

mimo mapu

Kavárna POLE Durďákova 5 www.fb.com/kavarnapole

B7

Kobliha Pekařská 68 www.fb.com/koblihabrno

F2

Koffein Gorkého 37 www.fb.com/cafekoffein

C1

Komár kafe – espresso bar mimo mapu Kounicova 85 www.komarkafe.cz Liselotte Kapucínské nám. 7 www.liselotte.cz

F5

Low Carb Cakes by Lin E5 Zámečnická 3 www.fb.com/zdravechutnelowcarb MADA ICE CREAM Kapucínské nám. 11 www.fb.com/madaicecream.cz

F5

Milady kaffee Tř. Kpt. Jaroše 2a www.fb.com/miladykaffee

C6

Mlsná holka Poštovská 1 www.fb.com/mlsnaholka

E5

MONOGRAM Espresso Bar Kapucínské nám. 12 www.monogramespressobar.cz

F5

Objekt coffee Říčanská 23, Kamechy

mimo mapu

Park Lane Cafe Lužánecká 4a www.parklanecafe.cz

A5

Piknik box Björnsonův sad www.piknikbox.cz

A1

Podnik café bar Peroutkova 5 www.fb.com/Podnikcafebar

F5

51

52

53

54

55

56

2

3

4

5

6

8

Poppy Beans Coffee Roastery mimo mapu Staňkova 8b www.poppybeans.cz

9

Punkt. Bayerova 7 www.fb.com/punkt.cafe

10

18

19

mimo mapu 20

Už nejsme Atlas Žerotínovo nám. 6 www.fb.com/Neatlas

C3

V Melounovém cukru Františkánská 17 www.fb.com/kavarnacukrirodinky

E6

Veroni coffee & chocolate Gorkého 42 www.veroni.cz

C2

WAF WAF OC Velký špalíček www.waf-waf.cz

E5

YUMMY LAMY Přízova 5 www.fb.com/yummylamy

F7

21

22

23

24

25

26

Craftbeer bottle shop & bar E5 Zelný trh 14 www.fb.com/Craftbeerbottleshopbar

27

Hluchá zmije Veveří 55 www.fb.com/hluchazmije

28

B2

Hospoda U Sajmona pod Hájkem Botanická 28 www.fb.com/USajmona

A3 29

Chmelová šiška mimo mapu Makovského nám. 1 www.fb.com/Chmelova.Siska.Brno

30

Lokál U Caipla Kozí 3 www.lokal-ucaipla.ambi.cz

31

D5

Lucky Bastard Beerhouse mimo mapu Bratří Čapků 8 www.lb-beerhouse.cz

7

A3

The Roses Beer & Coffee The Roses Coffee & Store mimo mapu, E6 Purkyňova 116 / Benešova 605 www.fb.com/TheRosesBar Trafika nám. Míru 1 www.trafikabrno.cz

17

Malt Worm Starobrněnská 12 www.maltworm.cz Na Božence Boženy Němcové 18 www.fb.com/NaBozence

Pivnice Na rohu Divadelní 6 www.pivnicenarohu.cz Pivnice Pegas Jiráskova 44 www.pegas-jiraskova.cz

E6

mimo mapu

Pivnice U Čápa Obilní trh 10 www.pivnice-ucapa.cz

C2

Pivnice U Kohoutů Libušina třída 6a www.ukohoutu.cz

mimo mapu

PIVNICE U POUTNÍKA Starobrněnská 18 www.fb.com/pivniceupoutnika

E4

Pivnice U Tekutého chleba Moravské nám. 14a www.fb.com/hercny

C4

Pivo & Syn Veveří 24

C3

mimo mapu

PIVO/BEER 1

12

E5

Take 5 mmimo mapu Bubeníčkova 44 www.fb.com/take5.zidenice

48

11

32

F4 33 mimo mapu 34

Ochutnávková pivnice Lidická 10 www.ochutnavkovapivnice.cz

C5

Pivní bar Elpíčko Údolní 7 www.elpickobrno.cz

D3

Pivovarská restaurace Moravia mimo mapu Kytnerova 1 www.pivovarskarestauracemoravia.cz Pivovarský dům Poupě Dominikánská 342 www.pivovar-poupe.cz

E4

První Doubravnická restaurace Milady Horákové 1a www.prvnidoubravnicka.cz

C5

Pub U Dvou přátel mmimo mapu, E4 Tábor 25, Dominikánská 11 www.fb.com/udvoupratelbrno Stopkova Plzeňská Pivnice Česká 5 www.fb.com/StopkovaPivnice

D4

Suteren PUB Veveří 43 www.suterenpub.cz

B2

U Alberta Pellicova 10 www.fb.com/ualbertabrno

E3

U Bláhovky Gorkého 54 www.fb.com/ublahovky

C1

U Čolka Tábor 3 www.fb.com/ucolka

mimo mapu

U Karla Bayerova 8 www.ukarlabrno.cz

A3

U Mamlasů Náměstí svobody 10 www.fb.com/umamlasu

E5

U Tomana Náměstí svobody 22 www.utomana.cz

E5

Uááá Beer Restaurant Veselá 37 www.uaaa.cz

D4

Výčep Na stojáka Jakubák Běhounská 16 www.vycepnastojaka.cz

D5

Zastávka – pivnice malých pivovarů Úvoz 78 www.fb.com/zastavkauvoz/ Zelená Kočka Pivárium Dvořákova 3 www.beerboss.cz

C1

D5

Zelená Kočka – pivovarská restaurace mimo mapu Kounicova 83 www.zelenakocka.cz


ADRESÁŘ

BAR 1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

VÍNO

Slast Zelný trh 10 www.slast.bar

F5

4pokoje Vachova 6 www.miluju4pokoje.cz

D6

Air Cafe Zelný trh 8 www.aircafe-brno.com

F5

Angels‘ Share Jezuitská 17 www.fb.com/angelssharebrno

D6

Anoda Třída Kpt. Jaroše 39 www.fb.com/anodabar

B5

Atelier Bar & Bistro Kobližná 2 www.atelierbar.cz

E5

Bar, který neexistuje Dvořákova 1 www.fb.com/BarKteryNeexistuje

D5

Cabaret des Péchés Palác Jalta, Dominikánské nám. 2 www.cabaretdespeches.com

E4

Ignis Club Brno Nádražní 2a (OC Letmo) www.ignisclub.cz

F6

2

3

4

5

6

7

8

9

Pitkin music bar mimo mapu Srbská 4 www.fb.com/pitkinmusicbar Rotor bar Dvořákova 12 www.fb.com/rotorbar SPOT Přadlácká 28 www.fb.com/spotbrno

1

10

D5 11 mimo mapu

Super Panda Circus Šilingrovo nám. 3 www.superpandacircus.cz

E4

Whiskey Bar, který neexistuje Gorkého 58 www.whiskeyprovsechny.cz

C1

12

13

14

Divinero Smetanova 1 www.divinero.cz

C3

Don Pintxos Dominikánské nám. 3 www.donpintxos.cz

E4

JustWine Dvořákova 1 www.justwine.cz

D5

Klára Bára Wine Café Čápkova 11 www.fb.com/kbwinecafe

C2

La Vida Loca Jakubské nám. 4 www.fb.com/lavidalocabrno

D5

Moravská banka vín Hlinky 88 www.bankavin.cz Natural Wine Shop Pekařská 40 www.naturalwineshop.cz

15

16

17

Protože můžu Starobrněnská 12 www.protozemuzu.com

mimo mapu 2 F3 3

RockWine Vídeňská 18 www.rockwine.cz

F4

mimo mapu

Siesta Lobby & Wine Restaurant E4 Husova 16 www.hotelinternational.cz/rs/siesta-wine-restaurant U Bobule Skácelova 26 www.fb.com/ubobule Vicino DiVino Za Divadlem 2 www.vicinodivino.cz

B3

Vinná galerie Lužánecká 16 www.vinnagalerie.cz

A5

Vinná muška Slovákova 357

C3

Vinotéka U Tří knížat Jánská 12 www.vinotekautriknizat.cz

E5

11

12

13

14

PRODEJNY 1

Penzion a vinný bar Régio mimo mapu Palackého 6, Kyjov www.regiohotels.cz

VINDOM degustační enoteca Smetanova 17 www.vindom.cz

4

5

6

7

8

mimo mapu 9 D6 10

Beershop.cz Minská 48 www.beershop.cz

mimo mapu

15

Bistro/Shop Farmbox Fillova 1 www.bistro-shop.cz

mimo mapu

16

Brněnský frgál mimo mapu Zvonařka 2b www.fb.com/brnenskyFrgal

17

Carlini Smetanova 12 www.shop.carlini.cz

B3

18

Čokoládovna Minach E5 Poštovská 450 www.minachshop.cokoladovna.com

19

HookahZone Koliště 53 www.hookahzone.cz

D7

Chleba Brno Bratislavská 22 www.fb.com/chlebabrno

C7

CHOKLID Minoritská 1 www.choklid.cz

E6

KOPI LUWAK Rašínova 10 www.brnenskekafe.cz

D5

Mikrofarma Brno: řeznictví F5, mimo mapu Zelný trh 10, Selská 81 www.mikrofarma.cz Mošťák Moravské nám. 14b www.mostak.cz

C4

Ocean48 D4, mimo mapu Česká 26, Minská 113, Merhautova 154 www.ocean48.cz Olomoucké tvarůžky – podniková prodejna v Brně Pekařská 2 www.tvaruzky.cz PANEOLIT Pekařská 74 www.fb.com/paneolit

F4

F2

Sesamo Bakery Brno mimo mapu Purkyňova 97 www.fb.com/sesamobrno The Whisky Shop Vranovská 110 www.thewhiskyshop.cz

mimo mapu

William Thomas Artisan Bakery E6, D3, mimo mapu Josefská 2, Jaselská 2, Mozolky 2 www.wtbakery.cz World of Chilli Starobrněnská 20 www.woch.cz

F4

La Formaggeria Gran Moravia E5 Zelný trh 19 www.brazzalemoravia.com

Seznam doporučených podniků sestavil redakční okruh FOOD DRINK BRNO na základě osobní zkušenosti a referencí. 7


#fooddrinkbrno

Kam za dobrým jídlem a pitím/Where to go for good food and drinksWhere in Brno The Christmas markets open the last Sunday in November and will remain open this year until the 23rd of December. In the three main downtown squares, Svobody, Zelní and Dominikanské, you will find handcrafted gifts, drinks and seasonal gourmet delights galore!

Have a Joyous Christmas in Brno and a Fantastic New Year. See you next year! Photo: Marie Schmerkova

It’s Holiday Time! The traditional Czech Christmas of carp, potato salad and molten lead is fast approaching. This means shorter days, colder weather and heavier coats, but happily, also Christmas markets, Turbomošt® and roast chestnuts. December is also jammed full of interesting cultural and social events, and not just the ever-embarrassing office party. The Christmas markets open the last Sunday in November and will remain open this year until the 23rd of December. In the three main downtown squares, Svobody, Zelní and Dominikanské, you will find handcrafted gifts, drinks and seasonal gourmet delights galore! Musically, in a non-christmassy vibe, there are two ground-breaking British acts worthy of note this December: Surgeon at Fléda (10 th) and Henge at Kabinet Múz (also,10 th). Surgeon is the pseudonym of Anthony Child, a British musician and producer who has been at the forefront of experimental techno

58

since 1994. His music is more cinematic and industrial than most techno artists and he boasts influences like Coil, Can and Faust - instead of the usual Detroit house acts of the 1980s. Henge, in contrast, follow in the footsteps of great British psychedelic bands like Ozric Tentacles and Gong, with a clear influence of drum n bass and electronica - a mind-altering time is guaranteed for all. In the arts, it’s great to see the re-opening of the Uměleckoprůmyslové Muzeum (Museum of Applied Arts) on Husova after a full refurbishment. As well as a new look and new workshops,

there is also the stunning new exhibition, Lightness, by Lucie Koldová, which comes highly recommended. Another exhibition recently launched is Oči Brna, the story of Leopold Šrom, at the Moravian Library on Kounicova (all month). Leopold Šrom was one of many Moravian pilots that joined the Royal Air Force in World War Two. His story is typical of many Czech airmen who ran off to join the RAF, but then found life uncommonly difficult during the communist era. The exhibition, also available online (https://raf.knihovny.cz) includes photographs, films, interviews and other documentary evidence and is well worth a visit. Have a Joyous Christmas and a Fantastic New Year from all at Kam v Brně / Where in Brno - See you next year!

Robin Smith Where in Brno editorial staff


Where in Brno

Brno Daily – News Highlights

West Side Story “I like to be in America! - O.K. by me in America! – Everything free in America – For a small fee in America!” One of the most anticipated titles of 2021 is the one-year delayed premiere of West Side Story. No wonder, as it is one of Broadway‘s most famous musicals. The story of Tony and Maria‘s passionate love and the conflict between the opposing groups takes its Shakespearean inspiration from Romeo and Juliet. It is set against the New York street gang fights in the 1950s. Since it would be pointless to remake a perfect film that has nothing left to improve upon, the filmmakers decided to return to the original 1957 theatrical version. Spielberg reunited with a number of key collaborators on the film. The screenplay for the film was written by Tony Kusher (Munich, Lincoln), who made his name with the stage play Angels in America. Janusz Kaminski, a regular collaborator since Schindler‘s List in 1993, was behind the camera, and once again it will be a cinephile experience - the movie was shot using 35mm Kodak Vision 3 film. (mh)

For the last ten years, Brno has been the only city in the country where the price of heating has not increased, thanks to the policy of strategic purchases of natural gas. However, Teplarny Brno is now responding to “the turbulent and unpredictable developments on the energy market.”

The story of Tony and Maria‘s passionate love and the conflict between the opposing groups. Photo: Falcon

West Side Story Directed by Steven Spielberg USA 2021 In cinemas from 9/12 Falcon For the first time a square meter exceeds CZK 100,000. Photo: KK / BD

Einmusik in Brno! On Friday, December 17, we have a real musical treat in store for you. The king of melodic techno, Berlin-based producer Einmusik, is coming to Exit Club Brno. His diverse music, full of emotion and sophisticated melodies, will simply blow you away! Einmusik aka Samuel Kindermann was born in the late 1970s. His development was influenced by music from bands like Depeche Mode, Visage and Kraftwerk. He discovered the world of drum and bass as well as techno spiced up with emotion and a little something extra. Building on these, he has created his own distinctive style full of melodies and soundscapes. After releasing several successful records, he decided to start his own label Einmusika Recordings, which mainly focuses on supporting young and emerging performers. With the release of his LP “Serenade“ in 2017, Einmusik reached a new milestone in his life and work. If you decide to come to his concert, prepare for a journey into the unknown where a previously undiscovered world of the future will open up to you. (mh)

Berlin‘s king of melodic techno will make Brno dance on Dec. 17, in Exit! Photo: Exit Club Brno

The cost of apartments in Brno has increased at unprecedented levels. For the first time a square meter exceeds CZK 100,000, 41% more than last year, with Cejl as the most increasingly expensive and coveted neighborhood of the city. Two new educational institutes have received approval from the South Moravian Region to provide education based on the Montessori method, an alternative educational program that follows the principles proposed by Maria Montessori. This winter, outdoor spaces of restaurants will newly be allowed to remain open. Customers will have the opportunity to sit in restaurant courtyards even in November and December. Brno Daily – Brno’s Online News in English at brnodaily.com since 2017.

17/12

Einmusik Exit Club Brno nám. Svobody 17, Brno www.facebook.com/exitclubbrno

Giorgia Maura Brno Daily www.brnodaily.com

59


Where in Brno

Go to the Bringand-Buy Sale of Old LPs

What Happens at the Cabaret Stays at the Cabaret

Instead of concerts or parties, SONO Music Club has now hosted several large LP, SP and CD medium sale events. If you happen to be among those lucky ones who recall these abbreviations with a smile on your face, then come to this bring-and-buy sale on December 11.

Treat yourself to an exceptional end of the year at Cabaret des Péchés. You will be surrounded by luxury, glamorous burlesque stars and many other performers. You will be able to enjoy on-site catering and a New Year‘s toast. So put your glad rags on and come to the cabaret! On this unique evening you will experience three of the regular cabaret programmes, namely La Petite Scéne, Travestie Cabaret Brno and Burlesque des Péchés. Sit back and watch aerial and ground acrobatics, musical numbers, be dazzled by a show full of humour and feminine beauty in a perfect illusion performed by the Travestie show. The icing on the cake comes in the shape of the cabaret burlesque show. Not sure what it actually means? Generally, it is a hidden story expressed by the artist in a form that constantly thrills the audience, culminating in the partial nudity of the performer in the finale. (th)

Come and choose from up to a thousand old music media and enjoy retro. Photo: Music 69 Agency

Dust off your old record players, Discmans and turntables, and come to choose from a thousand music media on offer. There will be everything from Abba to Ivan Mládek, from Led Zeppelin to the Beatles and Frank Sinatra. Not a big fan of these? Maybe you have a collection of music on vinyl from your youth gathering dust at home? Never mind, records and other music media are also sold and exchanged here, just write to the organizers. The admission fee to this event, where you can get an original Christmas present, is just CZK 50 and the price includes a second person so you don‘t have to go there alone. SONO Music Club is located on Veveří Street and ranks among the most modern music clubs in Central Europe. In case you don’t live in Brno, you can make use of the modern accommodation facilities in the SONO centre, portraying the world of music stars. (th)

11/12

Bring-and-Buy Sale of LPs and CDs SONO Music Club Veveří 113, Brno www.sonomusicclub.cz

60

A unique experience awaits you at Cabaret des Péchés. Photo: Pocket media/Ivo Dvořák

31/12

New Year‘s Eve at Cabaret – Journey Around the World Cabaret des Péchés Dominikánské náměstí 2, Brno www.cabaretdespeches.com

40 years of Jiří Pelcl‘s Work or Design and Education The Museum of Applied Arts showcases an exhibition mapping the forty-year career of the leading Czech designer, Jiří Pelcl. His work will be presented not only through products, but will also focus on interesting facts connected with their creation. With his exhibition, Jiří Pelcl opens up space for discussion about the meaning and essence of the designer‘s work, as well as about his collaboration with industry. During his lifetime, the artist has worked with materials including wood, metal, plastic, paper, glass, porcelain and textiles, while respecting their natural qualities. The exhibition has educational aspects and presents samples of materials with examples of the design processes and the production of the end items. In addition to raising awareness about design, Jiří Pelcl has devoted his life to curatorial and publishing activities. (th)

The exhibition displays products made of various materials and examples of their use. Photo: Jiří Pelcl

Until

26/2/23

Jiří Pelcl Design Museum of Applied Arts Husova 14, Brno www.moravska-galerie.cz


Where in Brno

100 Years of Vietnam

Master Your Czech with Correct

The chamber exhibition will present Vietnam – for Europeans, a distant and exotic land. Visitors can compare life in Vietnam from a hundred years ago and now, based on historical stereo slides and large-format photographs from 2019.

Je to v cajku. I‘m sure you‘ve heard this phrase more than once. But have you ever wondered what it means?

Vietnam is a country which surprisingly we have a lot in common with and for three generations its citizens have made up a significant part of our population. Fifty glass coloured historical stereo slides from the end of the 19th and the beginning of the 20th centuries present Vietnam as part of French Indochina. The images come primarily from the French studio Lévy & Fils and give the impression of a three-dimensional picture when viewed. The current portrayal of the country in fifty large-format photographs was created in 2019 by Brno photographer Mgr. Zuzana Konvalinková, who managed to capture not only the poetic landscape. (th)

100 years and 100 photos of the Vietnamese population development. Photo: Technical Museum in Brno

31/12

Until Vietnam Yesterday and Today Technical Museum in Brno Purkyňova 105, Brno www.tmbrno.cz

COFFEE - Discover the Science behind Coffee Do you think the VIDA! Science Centre is only for children? Come and discover how wrong you are. VIDA! is now offering the largest and most costly exhibition in its history, dedicated to the world’s most popular hot beverage – coffee. The COFFEE exhibition was put together by the Deutsches Museum in Munich and will take you on an extraordinary journey from bean to cup. You will explore coffee as a plant, discover the chemical processes involved in its production and learn about the technologies that have accompanied it for centuries. You can look forward to dozens of historical exhibits as well as interactive areas where you can enjoy coffee. There is also a small roastery and at weekends a mobile café. The COFFEE exhibition presents coffee from five main perspectives - biological, chemical, technological, economic and historical. Stretching over an area of 600 m2, the exposition displays nearly 200 individual exhibits. (red)

„You will discover the effects of caffeine and smell the most important compounds that make up the aroma of coffee,“ says Barbora Hrončoková, coordinator of temporary exhibitions at VIDA!

Until

31/6

COFFEE Vida! Science Centre Křížkovského 12, Brno www.vida.cz

If we look at the etymological evolution of the word cajk, we can be surprised – cajk comes from the German das Zeug. Photo: Jazykové centrum Correct

Usually, Czechs use the phrase: Je to v cajku / je to cajk / or even just Cajk! when they want to express that something is OK, fine or agreed. It can even reflect the state of interpersonal relationships. But it can be considered almost a universal positive answer, so you may hear it in a context that may not quite make sense. E.g. Sejdem se v 5? Cajk! or Jaká je práce? Všechno v cajku. This colloquial word strongly reflects the influence of the German language on Czech - the expression cajk is far from the only Germanism that is part of our daily lives. After all, the first German colonization wave hit the Czech Republic at the end of the 13th century. If we look at the etymological evolution of the word cajk, we can be surprised cajk comes from the German das Zeug, which can have a lot of meanings, one of them a horse harness. One of the possible explanations of the shift in meaning is that the idea of a horse in a harness might indicate reassurance for its owner that it would not escape. This might explain the Czech idiom je to v cajku. (Literally: It is in cajk.) (red) Jazykové centrum Correct www.jc-correct.com

61


Where in Brno

Are you opening a business? Brno Expat Centre can help In the Brno Expat Centre, we have consultants experienced in many aspects of an expat’s life in Brno. Did you know that you can come to us for assistance with opening/running your business, too? We can provide you with the help of local business consultants.

Book a private 30-min slot with a business mentor, for free. Photo: Jiří Lubojacký

One of the experts on call is Radek Nozar, a manager and an entrepreneur himself, with several staples of Brno’s gastro scene to his name (Bistro Franz, Café Morgal). 10 years ago, Radek left a position of CFO to open his first gastro business. His experience both as a manager and as an employee combines into a broad skill set, allowing him to look at a company or a business idea with the eyes of an owner, director and an employee all at once. We are in touch with other professional mentors from the South Moravian Innovation Centre (jic.cz/en). Book a 30-min slot with them to test your business idea, get valuable feedback and move your business plan further - for free, in our office on 15 December.

15/12

brnoexpatcentre.eu/events

62

Baked tea to warm you up in Brno Czechs excel at finding ways to savor seasonal fruits all year round. And this particular trick even makes for a hot beverage, to warm you up on cold winter evenings! Victoria Hawk, an American nutritionist living in Brno, enjoys learning about local foods and shares her findings on our blog. This autumn, she had a look at another staple of Czech cuisine - baked tea. Traditionally, the pečený čaj mixture is prepared at home by cutting your choice of fruit, adding spices, sugar, and an optional splash of rum, and then baking it until the mixture is soft and the flavors have combined. You can also buy a blend at a local shop, or taste the tea in a cafe. Nutritionally, both whole fruit and spices contain naturally occurring vitamins and antioxidant compounds but they will be most beneficial if you drink not only the liquid but also consume the tasty fruit mixture in your cup. Pečený čaj provides a caffeine-free warm choice with limited added sugars in winter months.

An American nutritionist takes a look at another staple of Czech cuisine – pečený čaj. Photo: milujemezdravi.cz

www.brnoexpatcentre.eu/blog

Newcomers meeting: AHOY Brno Brno Expat Centre invites all new talents in Brno, their partners and family members to an informal welcome evening. We’ll meet at our office for a 60 min session + networking and then take you for a 60 min city tour. Even throughout the pandemic years, the city attracts new talents - every month, a number of foreigners move to Brno, to start their new lives here. We want to soften the landing for them, make the first couple of months easier, and also give them a chance to meet their peers. That’s why, every few months, we’ll be organising the “Ahoy Brno meeting”. During one evening, you’ll learn the most important things to take care of after your arrival, find out how the Expat Centre can help you, and you’ll get a chance to ask your questions. If you know of anyone (a colleague, maybe) who could benefit from coming, feel free to share the invitation. There’s no charge for coming.

Ahoy Brno newcomers meeting: for your smooth landing in Brno. Photo: guide3

21/12

www.brnoexpatcentre.eu/events


63


program prosinec 2021

Informace uvedené v následujících programech si vždy raději ověřte dle aktuální situace na webu dané instituce, vycházíme z údajů známých v den uzávěrky časopisu.

DIVADLO /THEATRE BURANTEATR

Sokolský Stadion, Kounicova 20 | 774 492 131 vstupenky@buranteatr.cz | www. buranteatr.cz 1. 12., 10. 12. 18.00 OPEN DANCE CLASS improvisation and instant composition 2. 12. 19.30 LO.VE! taneční divadlo 8. 12. 19.30 PARCHANT V KLOBOUKU tragikomedie o závislostech 9. 12. 21.00 BODY OF PAIN + PHIL LEMON KRAVÁL / synt-wave, electronica 15. 12. 18.00 OPEN DANCE CLASS improvisation and instant composition 21. 12. 19.30 LAPAČI PRACHU bazmek entertainment

DIVADLO BARKA OTEVŘENÝ KULTURNÍ PROSTOR LIGY VOZÍČKÁŘŮ Svatopluka Čecha 35a | 608 635 578 barka@ligavozic.cz | www.divadlobarka.cz

3. 12. 18.00 TANEČNÍ VÁNOČKA ZUŠ JAROSLAVA KVAPILA 4. 12. 17.00 ČERT NA ZEMI Pohádka o čertech v nás i mezi námi. 5. 12. 16.30 POHÁDKY ZE ŠPALÍČKU Divadlo Paravánek 6. 12. 10.00 ANTIGONA Známá klasická antická tragédie, zadáno 6. 12. 19.00 ANTIGONA Známá klasická antická tragédie 7. 12. 16.00 PONNY ŠKOLKA – TŮMOVA Vánoční vystoupení dětí anglické mateřské školy 9. 12. 16.00 PONNY ŠKOLKA – KRONDLOVA Vánoční vystoupení dětí anglické mateřské školy 11. 12. 0.00 BYTÍ S DĚTMI, BYTÍ DĚTMI, workshop nejen pro učitele, zadáno 12. 12. 16.30 O ZAJÍČKOVI A ZLÉ KOZE, O MÁŠENCE A MEDVĚDOVI 14. 12. 16.00 UNIVERZITKA Tanečně-hudební vystoupení dětí soukromé MŠ Univerzitka 17. 12. 18.00 LIGOVÉ VÁNOCE Večer pracovníků Ligy vozíčkářů 18. 12. 18.00 ZIMNÍ PŘEDSTAVENÍ TANEČNÍHO OBORU ZUŠ VÍTĚZSLAVY KAPRÁLOVÉ ZUŠ Vítězslavy Kaprálové 19. 12. 16.30 NESEM VÁM NOVINY Vánoční program sestavený z nejpopulárnějších vánočních koled 20. 12. 17.00 ZŠ A MŠ ROZMARÝNOVÁ Předvánoční setkání žáků, rodičů a učitelů školy Rozmarýnová, zadáno

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz

3. 12., 11. 12. 19.00 ROUEN 44 Hrají: Chantal Poullain, Klára Trojanová 4. 12. 19.00 4 SESTRY Hrají: Ivana Chýlková, Jana Stryková / Lucie Pernetová 5. 12. 10.00 PAT A MAT Hrají: Petr Vacek, Josef Koller 5. 12. 19.00 FILUMENA MARTURANO Hrají: Simona Stašová, Svatopluk Skopal, Jaroslava Tvrzníková 6. 12. 19.00 VELETOČ Hrají: Iva Janžurová, Eva Holubová, Marian Roden 7. 12. 19.00 BOŽSKÁ SARAH Hrají: Iva Janžurová, Igor Orozovič 8. 12. 19.00 MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD Hrají: Eliška Balzerová

64

9. 12. 19.00 SHIRLEY VALENTINE Hrají: Simona Stašová 10. 12. 19.00 MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ Hrají: Jaroslav Dušek, Nataša Burger 11. 12. 10.00 ABY SE DĚTI DIVILY Hrají: Veronika Slámová, Miroslav Sýko­ra 12. 12. 16.00 CIMBAL CLASSIC – KATEŘINA A DALIBOR ŠTRUNCOVI Hrají: Kateřina Štruncová, Dalibor Štrunc, Katka Kovaříková 12. 12. 19.00 CIMBAL CLASSIC – KATEŘINA A DALIBOR ŠTRUNCOVI Hrají: Kateřina Štruncová, Dalibor Štrunc, Katka Kovaříková 13. 12. 19.00 TAK JÁ LETIM! Hrají: Anna Polívková 14. 12. 16.00 MILOŠ ŠTĚDROŇ UVÁDÍ… Moderují: prof. PhDr. Miloš Štědroň, CSc. 14. 12. 19.00 REVIZOR Hrají: Kryštof Hádek, Bob Klepl 15. 12. 19.00 HRDÝ BUDŽES Hrají: Barbora Hrzánová, Jarmila Vlčková, Libor Jeník 15. 12. 19.30 ČTENÍ KE KAFI: ZÁPISKY Z CEST Hrají: Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská, Daniela Zbytovská 17. 12. 19.00 RE:KABARET RE:START Hrají: Anna Polívková, Mariana Chmelařová, Pavol Seriš 18. 12. 19.00 BEZ PŘEDSUDKŮ Hrají: Jana Paulová, Pavel Zedníček 19. 12. 17.00 CAVEMAN Hrají: Jan Holík / Jakub Slach 19. 12. 20.00 CAVEMAN Hrají: Jan Holík / Jakub Slach 20. 12. 19.00 HOLKY JAKO KVĚT Hrají: Eliška Balzerová, Iva Pazderková, Marika Šoposká 21. 12. 19.00 MONIKA ABSOLONOVÁ – VÁNOČNÍ KONCERT 22. 12. 19.00 ŠAŠEK A SYN Hrají: Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Michal Chovanec 23. 12. 19.00 ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH Hrají: Chantal Poullain, Martin Kraus 27. 12. 19.00 THE NAKED TRUTH — ODHALENÁ PRAVDA Hrají: Gabriela Míčová, Petra Špindlerová 28. 12. 19.00 REBELKY Hrají: Chantal Poullain, Štěpánka Křesťanová 29. 12. 19.00 HORSKÁ DRÁHA Hrají: Milan Kňažko, Eva Novotná / Jitka Ježková 30. 12. 19.00 S LÁSKOU MARY Hrají: Veronika Žilková, Eva Novotná / Gabriela Štefanová 31. 12. 17.00 SEX PRO POKROČILÉ Hrají: Jana Krausová, Karel Roden 31. 12. 20.00 PAVOL SERIŠ: POZEMŠŤAN Hrají: Pavol Seriš

11. 12. 20.00 PAMMROVÁ/BŘEZINA svítání na západě ekofeminismu, zájezd 12. 12. 18.00 SLAM POETRY To nejlepší ze slamové scény 12. 12. 19.00 LEKTORSKÝ ÚVOD ČERWUIŠ doprovodný program 12. 12. 20.00 ČERWUIŠ dva světy jedné země, zájezd 14. 12. 19.00 HRÁČ zběsilá divadelní ruleta 16. 12. 19.00 GADŽOVÉ JDOU DO NEBE Comedy Ghetto, zájezd 17. 12. 19.00 ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA Improterapie 18. 12.

HAVEL ŽIJE

19. 12. 17.00 BETLÉM Studio Dům Evy Tálské 19. 12. 19.00 COTATCHA ORCHESTRA FEAT. GÉRALDINE SCHNYDER (CH) Kapr na Provázku vol. II

DIVADLO KORÁB

Dům U Tří knížat, Jánská 12 | 773 522 123 www.korab.cz 5. 12. 11.00 BETLÉM ANEB PUTOVÁNÍ ZA HVĚZDOU pro děti od 3 do 9 let a dospělý doprovod všeho věku 5. 12. 15.00 MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA pro děti od 3 do 9 let a dospělý doprovod všeho věku 12. 12., 19. 12. 11.00 BETLÉM ANEB PUTOVÁNÍ ZA HVĚZDOU pro děti od 3 do 9 let a dospělý doprovod všeho věku

DIVADLO LÍŠEŇ

Ondráčkova 20 | 728 818 034 | www.divadlolisen.cz

PRAHA, VYŠEHRAD, STARÉ PURKRABSTVÍ, V PEVNOSTI 161 5. 12. 15.00 ANDĚLÉ Z LESA Příběh o němé holčičce 5. 12. 16.00 ADVENTNÍ STÍNOHERNÍ DÍLNA Oslava Vánoc i slunovratu!

BRNO, CENTRUM EXPERIMENTÁLNÍHO DIVADLA, ZELNÝ TRH 9 10. 12. 18.00 SPOUTANÝ TRÁVOU Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě 10. 12. 18.45 ADVENTNÍ STÍNOHERNÍ DÍLNA Oslava Vánoc i slunovratu!

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Zelný trh 9 | 542 123 425 | vstupenky@provazek.cz www.provazek.cz

1.–2. 12. 19.00 PRAVIDLA BINCÁRNY Lepší špryc do hrsti než dročka na střeše. 3. 12. 19.00 PAMMROVÁ/BŘEZINA svítání na západě ekofeminismu, premiéra 6.–7. 12. 19.00 PAMMROVÁ/BŘEZINA svítání na západě ekofeminismu 4. 12. 18.00 OSM SVĚTEL Advent na Provázku 5. 12. 15.00 MIKULÁŠ NA PROVÁZKU Advent na Provázku 5. 12. 17.00 ROZSVÍCENÍ STROMKU PRO SV. MARKÉTU Advent na Provázku 5. 12. 17.00 KANTILÉNA VÁNOČNÍ Advent na Provázku 5. 12. 18.00 JAN SKÁCEL: MALINKÝ JAKO PECKA TŘEŠNĚ... Advent na Provázku 6. 12. 19.00 JAK VIDÍ BRNO? provázek.kvíz s... brněnskou LGBTQ+ komunitou 8. 12. 19.00 ČERWUIŠ dva světy jedné země 9. 12. 10.00, 19.00 2851 JAK JSEM TO PREŽILA Roky, o nichž nelze mluvit 11. 12. 19.00 KATARZIA Advent na Provázku 11. 12. 17.00 CIRKUS ABRAFRK pro děti, zájezd

PACOV, KOMUNITNÍ CENTRUM, ŠPANOVSKÉHO 319 12. 12. 15.30 SÁVITRÍ Loutková stínohra 12. 12. 16.30 ADVENTNÍ STÍNOHERNÍ DÍLNA Oslava Vánoc i slunovratu!

DIVADLO NA ORLÍ

Orlí 19 | 542 591 800 | dno@jamu.cz www.divadlonaorli.jamu.cz 3.–4. 12. 16.00 FESTIVAL BICÍCH NÁSTROJŮ 2021 mezinárodní bienále hráčů na bicí nástroje 5. 12. 16.00 ZÁVĚREČNÝ KONCERT HOSTŮ FESTIVALU BICÍCH NÁSTROJŮ 2021 koncert tří zahraničníh hostů 7.–9. 12. 19.00 ČAJOVÁ RAPSODIE zpěv 11. 12. 19.00 SETKÁVÁNÍ NOVÉ HUDBY PLUS 2021 – TIAMO týmová komorní opera 12. 12. 19.00 SETKÁVÁNÍ NOVÉ HUDBY PLUS – K. TAZELAAR, J. SUCHÁNEK Festival Setkávání nové hudby Plus 17. 12. 19.00 ORCHESTRÁLNÍ KONCERT JANÁČKOVA AKADEMICKÉHO ORCHESTRU Adventní koncert Janáčkova akademického orchestru 20.–22. 12. 19.00 MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH činohra


program prosinec 2021

HADIVADLO DIVADLO POLÁRKA

Tučkova 34 | 541 247 274 zahorikova@divadlopolarka.cz www.divadlopolarka.cz

2. 12. 19.00 HOMO ZABIJENS: KONEC LOVCŮ MAMUTŮ Určeno pro diváky od 9 let 4. 12., 11. 12., 18. 12. 14.30 JAK JSEM PLUL KE KRÁLOVNĚ SEVERU Určeno pro diváky od 5 let 4. 12., 11. 12., 18. 12. 16.30 JAK JSEM PLUL KE KRÁLOVNĚ SEVERU Určeno pro diváky od 5 let 5. 12., 12. 12., 19. 12. 15.30 JEŽÍŠKOVA KOŠILKA Určeno pro diváky od 5 let 7. 12. 17.30 DVA ROKY PRÁZDNIN Určeno pro diváky od 9 let 9. 12., 16. 12., 21. 12. 16.00 JAK JSEM PLUL KE KRÁLOVNĚ SEVERU Určeno pro diváky od 5 let 9. 12., 16. 12., 21. 12. 18.00 JAK JSEM PLUL KE KRÁLOVNĚ SEVERU Určeno pro diváky od 5 let 14. 12. 17.30 SLON A MRAVENEC Určeno pro diváky od 3 let 18. 12. 10.30 POHÁDKY O STRAŠIDLECH, KOHOUTECH A DUZE Určeno pro diváky od 5 let 19. 12. 10.30 JEŽÍŠKOVA KOŠILKA 22. 12. 17.30 VELKOLEPÝ VÁNOČNÍ POLARIS Koncert kapely Divadla Polárka Polaris a společná oslava Vánoc.

Poštovská 8d | 530 330 869 | pokladna@hadivadlo.cz www.hadivadlo.cz 1. 12. 17.30 NAŠI – STUDIE ROZHOVORU O KLIMATICKÉ KRIZI „Posloucháš se, jak mluvíš?“ 3.–4. 12. 19.30 ČEVENGUR „Mám tě rád, Saško, a skoro bych řekl, že moc a z té moci vznikla válka.“ 6. 12. 16.30 THEATER HEUTE UND MORGEN III Cyklus Současné divadlo 6. 12. 19.30 HACHUCPA chanukový koncert 7. 12. 20.30 VANDA KAVKOVÁ: VÝVAR – KŘEST ALBA koncert 8.–9. 12. 19.30 PO CELOU DOBU PŘEDSTAVENÍ PROBÍHÁ PŘEDSTAVENÍ „Základní nouze každého člověka: muset si sám se sebou něco počít.“ 12.–13. 12. 19.30 D’EPOG: SÉRIE, SÉRIE, SÉRIE, SÉRIE HaDivadlo a Terén uvádějí 14. 12. 19.30 D’EPOG: QUINQUENNALE 15. 12. 19.30 MOBY DICK „Jak nalézt řád v chaosu?“ 16.–17. 12. 19.30 VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH „Máme to uzavřené, historie už to zpracovala, tak pročpak se k tomu vracet?“ 17. 12. 15.30 BESEDA: MY JE V TOM NENECHÁME HaDivadlo podporuje 18. 12. 19.30 ZEĎ „Dnes, pátého listopadu, začínám se svou zprávou. Napíšu všechno tak přesně, jak je to jen možné.“ 19. 12. 17.30 MALOMĚŠŤÁCI „Víte, co to je láska? Láska!“ 20. 12. 17.30, 19.30 PSANÍ JEŽÍŠKOVI „Hle, Beránek Boží, který snímá hříchy světa.“ 21. 12. 11.30 PSANÍ JEŽÍŠKOVI

DIVADLO RADOST

Bratislavská 32 | 545 321 273 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz 1. 12. 18.00 KRÁSKA A ZVÍŘE pro děti od 10 let 3. 12., 17. 12., 20.–21. 12. 17.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE pro děti od 3 let 4.–6. 12. 16.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE 4.–6. 12. 18.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE 5. 12., 19. 12., 23. 12., 31. 12. 10.00 BRATŘÍČCI SVATÉHO FRANTIŠKA pro děti od 4 let 5. 12. 13.30 POZNEJ DIVADLO divadelní dílna 5. 12., 19. 12. 14.30 BRATŘÍČCI SVATÉHO FRANTIŠKA 8. 12. 8.30, 10.30 KRÁSKA A ZVÍŘE 8. 12. 17.00 UDĚLÁME DIVADLO! divadelní dílna 9. 12. 17.00 SÍLA POHYBU pohybová dílna 10. 12. 20.00 EXEKUČNÍ SHOW KATA MYDLÁŘE 12. 12. 10.00, 14.30 MACH A ŠEBESTOVÁ pro děti od 6 let, mládež a hravé dospělé 12. 12., 19. 12. 10.30 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE 12. 12., 19. 12. 15.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE 15. 12. 17.00 UDĚLÁME DIVADLO! divadelní dílna 16. 12. SÍLA POHYBU pohybová dílna 17. 12. 17.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA... 19. 12. 10.00, 14.30 BRATŘÍČCI SVATÉHO FRANTIŠKA 19. 12. 10.30 JAK PEJSEK A KOČIČKA... 19. 12. 15.00 NARODIL SE SKŘÍTEK výtvarně-divadelní dílna 21. 12. 17.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE 22. 12. 8.30, 10.30 BRATŘÍČCI SVATÉHO FRANTIŠKA 22. 12. 16.00 KONCERT NÁMĚSTÍ SVOBODY 23. 12. 10.00 JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE 31. 12. 10.00 BRATŘÍČCI SVATÉHO FRANTIŠKA

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz

ČINOHERNÍ SCÉNA 1. 12. 18.00 PRO NIC ZA NIC klasická zápletková komedie, PP1 2. 12. 18.00 PRO NIC ZA NIC PP2 3. 12. 19.00 NOC PASTÝŘŮ drama o boji talentu s mocí, A5 4. 12. 19.00 NOC PASTÝŘŮ AB6 5. 12. 18.00 PRVNÍ RANDE muzikálová komedie o krizi mezilidských vztahů 6. 12. 19.00 PRVNÍ RANDE AB1 7. 12. 19.00 BELLA FIGURA hořká komedie, A2 8. 12. 19.00 BELLA FIGURA, T2020 10. 12. 14.00 SVĚTÁCI nesmrtelná česká komedie s písničkami, veřejná generálka 10. 12. 19.00 SVĚTÁCI E5 11. 12. 19.00 SVĚTÁCI P, premiéra 12. 12. 19.00 SVĚTÁCI E7 13. 12. 18.00 HRABAL A MUŽ U OKNA černá komedie, SP 14.–15. 12. 19.00 SPLAŠENÉ NŮŽKY detektivní komedie o několika koncích 16. 12. 18.00 SPLAŠENÉ NŮŽKY detektivní komedie o několika koncích 17. 12. 19.00 NOC PASTÝŘŮ AB5 18. 12. 19.00 NOC PASTÝŘŮ 19. 12. 19.00 NOC PASTÝŘŮ D 20. 12. 18.00 NOC PASTÝŘŮ 21. 12. 19.00 SVĚTÁCI AB2 22. 12. 19.00 SVĚTÁCI AB3 31. 12. 18.00 SVĚTÁCI silvestrovská premiéra

HUDEBNÍ SCÉNA 2.–4. 12., 13. 12., 15. 12. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál 4.–5. 12. 14.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál

5. 12., 14. 12., 29.–31. 12. 18.00 PRETTY WOMAN 7. 12., 9. 12. 18.00 MAMMA MIA! legendární muzikál 8. 12. 19.00 MAMMA MIA! l 11. 12., 20.–21. 12. 18.00 VÁNOČNÍ KONCERT světové vánoční písně a koledy 12. 12. 14.00 VÁNOČNÍ KONCERT 17.–18. 12., 26.–27. 12. 18.00 O STATEČNÉM KOVÁŘI muzikálová pohádka 18.–19. 12., 27. 12. 14.00 O STATEČNÉM KOVÁŘI muzikálová pohádka 22. 12. 18.00 VÁNOČNÍ KONCERT JAVORY + JAVORY BEAT koncert sourozenců Hany a Petra Ulrychových 23. 12. 18.00 VÁNOČNÍ KONCERT JAVORY

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

Dvořákova 11 | 542 158 111 | info@ndbrno.cz www.ndbrno.cz

JANÁČKOVO DIVADLO

1. 12. 18.00 LOUSKÁČEK Balet 2. 12. 18.00 PETER GRIMES Opera, lektorský úvod 3. 12. 18.00 LA BOHÈME Opera 4.–5. 12., 18. 12., 28. 12. 14.00 LOUSKÁČEK Balet 4.–5. 12., 17. 12., 20. 12. 18.00 LOUSKÁČEK Balet, lektorský úvod 8. 12. 18.00 TŘI FRAGMENTY Z JULIETTE / LIDSKÝ HLAS Opera 9. 12. 11.00 LOUSKÁČEK Balet 9. 12., 18. 12., 28. 12. 18.00 LOUSKÁČEK Balet 10. 12. 18.00 RUSALKA Opera 11. 12. 19.00 SLAVNOSTNÍ KONCERT K ŽIVOTNÍMU JUBILEU RICHARDA NOVÁKA Opera 12. 12. 18.00 ČERT A KÁČA Opera 15. 12. 18.00 HRY O MARII Opera, lektorský úvod 19. 12. 18.00 EVŽEN ONĚGIN Opera 22. 12. 11.00 FERDA MRAVENEC Opera 22. 12. 17.00 FERDA MRAVENEC Opera 27. 12. 18.00 FERDA MRAVENEC Opera 29. 12. 19.00 HOFFMANNOVY POVÍDKY Opera 30. 12. 19.00 NABUCCO Opera 31. 12. 20.00 SILVESTROVSKÉ GALA BALETU NDB Balet

MAHENOVO DIVADLO

1. 12., 29. 12. 19.00 HANA Činohra, ENG SUB 4. 12. 17.00 NEBESA Činohra, sk. Č2 5. 12. 13.00 LUCERNA Činohra 6. 12. 19.00 LENKA FILIPOVÁ Koncert 7. 12. 19.00 MAJITELÉ KLÍČŮ Činohra 8. 12. 19.00 KOČÁR DO VÍDNĚ, LEKTORSKÝ ÚVOD Činohra 9. 12. 19.00 KOČÁR DO VÍDNĚ Činohra 10. 12. 19.00 JANEK LEDECKÝ Koncert 11. 12., 15. 12., 30. 12. 19.00 SATURNIN Činohra 12. 12. 17.00 LEOPOLDSTADT Činohra 13. 12. 19.00 LILIOM Činohra 14. 12. 19.00 NEBESA Činohra, lektorský úvod, sk. Č1 16. 12. 20.00 ANETA LANGEROVÁ Koncert 17. 12. 19.00 PERA MARKÝZE DE SADE Činohra, lektorský úvod 18. 12. 19.00 KDO SE BOJÍ VIRGINIE WOOLFOVÉ? Činohra 19. 12. 19.00 KRÁLOVA ŘEČ Činohra 20. 12. 19.00 NOC BLÁZNŮ Činohra 21. 12. 19.00 LUCERNA Činohra, lektorský úvod 22. 12. 9.00 LUCERNA Činohra 22. 12. 20.00 VIENNA STRAUSS PHILHARMONIC ORCHESTRA Koncert 28. 12. 19.00 RACEK Činohra 31. 12. 17.00 LAZEBNÍK SEVILLSKÝ Opera

DIVADLO REDUTA

1. 12. 19.00 IMPROVOZOVNA Činohra 2. 12. 19.00 MIRANDOLÍNA Činohra 3. 12. 19.00 DOKTORKA Činohra 9. 12. 10.00 AMFITRYON Činohra, veřejná generálka

65


program prosinec 2021

10. 12. 19.00 AMFITRYON Činohra, premiéra, sk. PČ 11. 12. 19.00 AMFITRYON Činohra, sk. Č3 15. 12. 19.00 IDOMENEUS Činohra, lektorský úvod 17. 12. 18.00 EDISON! Činohra, zadáno 17. 12. 10.00 PAPAGENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU Opera 18. 12. 17.00 PŘED VÝCHODEM SLUNCE Činohra 19. 12. 17.00 AMFITRYON Činohra, sk. Č2 21. 12. 19.00 MARS Činohra, lektorský úvod 22. 12. 19.00 PROTOKOL Činohra 23. 12. 19.00 MAHENOVA REDUTA Činohra 28. 12. 19.00 NIKDO Činohra 30. 12. 19.00 ##T#€?#%# Činohra 31. 12. 17.00 MIRANDOLÍNA Činohra

MAHENOVO DIVADLO – MALÁ SCÉNA 5. 12. 19.00 STĚHOVÁNÍ DUŠÍ Činohra 23. 12. 19.00 JAK KRÁSNĚ JSME SI ŽILI Činohra

HUDBA /MUSIC CZECH ENSEMBLE BAROQUE 731 494 167 | office@ebcz.eu www.bachanamozarta.cz

BACHA NA MOZARTA! 21. 12. 19.00 VÁNOCE ČESKÝCH KANTORŮ Besední dům. Vánoční atmosféra, jak ji prožívali kantoři českých a moravských kůrů – Linek, Kopřiva, Koutník, Schreier či Lokaj. Vstupenky v předprodeji: 420 Kč | 320/220 Kč | 220/150 Kč Vstupenky na místě: 500 Kč | 400/300 Kč | 300/250 Kč PŘEDPRODEJ: on-line na www.smsticket.cz, osobně TIC BRNO, Panenská 1a

14. 12. 19.00 HRUBÁ HUDBA folk, alternative 15. 12. 19.00 MONKEY BUSINESS funk, pop 18. 12. 21.00 BRATŘI techno, elektro

JAZZ BAR U KOUŘÍCÍHO KRÁLÍKA

Křídlovická 1 | 739 642 488 | www.kouricikralik.cz 1. 12. 2. 12. 3. 12. 4. 12. 8. 12. 13. 12. 16. 12. 20. 12. 22. 12.

IVO SPYDER KŘIŽAN blues rock KUPODIVU jazz-folk-indie NEBEZTEBE progressive acoustic LILIAN & PILGRIMS vlastní tvorba, jazz, blues CLAUDE BOURBONA (ŠPANĚLSKO) acoustic fusion of blues, jazz, classical and Spanish guitar KUNDRÁT punk SABOR LATINO COMBO kubánská a brazilská hudba k tanci i poslechu FAT CAT blues rock TIBET Energy guitar rock – Made in Brno

KABINET MÚZ

Sukova 4 | info@kabinetmuz.cz

2. 12. 20.00 FAST FOOD ORCHESTRA + VOJTAANO 4. 12. 20.00 THE WILDERNESS (SK) + SHALLOV (SK) + EDÚV SYN 7. 12. 20.00 VOJTĚCH A IRENA HAVLOVI + HOST 8. 12. 20.00 JAMES HARRIES BAND – VÁNOČNÍ TOUR 9. 12. 20.00 RADIO WAVE SISSION 10. 12. 20.00 HENGE (UK) 11. 12. 20.00 ZEMĚŽLUČ + ILEGALITY + IDIOT CRUSOE + ANGRY BRIGADE 12. 12. 20.00 BLUE TRAIN – ELVES‘ BELLS 17. 12. 20.00 DANIEL VARDAN (KŘEST) + ROBIN TENT + HOSTÉ 19. 12. 20.00 EMMA SMETANA 21. 12. 20.00 BAHRATAL + VOLE 23. 12. 20.00 VÁNOČNÍ A-BEAT + LED ZEPPELIN REVIVAL 31. 12. 20.00 SILVESTR PÁRTY

4. 12. 7. 12. 8. 12. 9. 12. 11. 12. 12. 12. 15. 12. 16. 12. 17. 12. 19. 12. 23. 12. 31. 12.

PÁRTY: 7KRÁT3 A LIVE BAND & DJ SCHAFFF TŘI SESTRY MŇÁGA A ŽĎORP UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO G’OLDIES: NEJVĚTŠÍ HITY 80. A 90. LET S DJ NESQUICK PETR BENDE IVA BITTOVÁ & DUNAJ TATA BOJS PETR ŠPAČEK & BAND VÁCLAV NECKÁŘ ADVENTNÍ GOSPELY SILVESTROVSKÁ G‘OLDIES

STARÁ PEKÁRNA

Štefánikova 8 | 773 834 538 | www.starapekarna.cz 1. 12. 2. 12. 3. 12. 4. 12. 7. 12. 8. 12. 9. 12. 10. 12. 13. 12. 14. 12. 15. 12. 16. 12. 17. 12. 19. 12. 20. 12. 21. 12. 22. 12.

DŽEZVICA (CZ/SK/GR) balkánská hudba HOOCHIE COOCHIE BAND (CZ) kultovní a klasické Delta blues z Brna BAND OF HEYSEK Lopata-Mississippikrumpáč-dirtyblues-trio. TRAWERZA Punk BEN POOLE BAND (UK/CZ) bluesrock TUBABU západoafrická hudba KUCHARSKI křest nového CD THE FAKERS – PEARL JAM TRIBUTE BAND LAURA A JEJÍ TYGŘI MARIACHI ESPUELAS mexická a španělská hudba LÉTAJÍCÍ RABÍN klezmer PHIL SHOENFELT (UK) & BAND OF HEYSEK anglický post-punker s bandou dirtybluesovejch heysků FRANK ZAPPA QUARTET rockový koncert moravské kapely, která hraje hudbu Franka Zappy v živém valašském provedení. TY SYČÁCI tři alba, tři syčácké opery a tak dále... „kulaté“ výročí TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR Vánoční koncert MUCHA KVĚTY

METRO MUSIC BAR

Poštovská 6 | www.metromusic.cz | 723 463 540

FILHARMONIE BRNO

Komenského nám. 8 | 539 092 818, 602 567 017 www.filharmonie-brno.cz

2. 12. 19.00 MEZI SVĚTY Nostalgia kvartet, Filharmonie Brno s šéfdirigentem a světová premiéra Slavíkovy skladby. Koncert cyklu Jazz & World Music 9.–10. 12. 19.00 PTÁCI Gli ucceli Respighiho, Cantus arcticus Rautavaary a „Italská“ symfonie Mendessohna Bartholdyho 16. 12. 19.00 ADVENTNÍ KONCERT Slavná Rybova Česká mše vánoční „Hej mistře!“ a Saint-Saensovo Vánoční oratorium op. 12 18. 12. 10.30 RODINNÉ ABONMÁ Otvírání druhé. Jaké tajemství vydá další záhadná truhla objevená v Besedním domě? 19. 12. 10.30 VÁNOČNÍ MATINÉ Koncert přípravných oddělení Kantilény Magdalenky a Kantilénky. Koledy a Vánoční pohádka S. Chudoby a A. Riegerové. 25. 12. 16.00 TRADIČNÍ VÁNOČNÍ KONCERT KANTILÉNY Pomyslný vrchol každé sezony Kantilény, tentokrát s pásmem českých koled Z. Pololáníka a O. Máchy, které doplní koledy z celého světa v úpravě J. Temla

3. 12. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER 4. 12. 22.00 PERFECT SATURDAY 10. 12. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER 11. 12. 20.30 LIDOPOP + TOM JEGR GANG 14. 12. 20.30 ROMAN DRAGOUN & FUTURUM 17. 12. 20.00 AC/CZ 18. 12. 20.30 RED HOT CHILI PEPPERS REVIVAL BRNO UNPLUGGED 20. 12. 20.00 FOLK TEAM – VÁNOČNÍ VEČÍREK 24. 12. 22.00 CHRISTMAS PARTY 28. 12. 20.00 NA STOJÁKA – ORIGINAL STAND UP COMEDY SHOW 29. 12. 20.30 ZADÁCI IN COSMOS – DALŠÍ VYDÁNÍ TRADIČNÍ KOMPOSTOVANÉ VODÁCKÉ REVUE! 30. 12. 22.20 GENERÁLKA NA SILVESTRA 31. 12. 22.00 ŠŤASTNÝ NOVÝ, METRO!

KC SEMILASSO

Palackého tř. 126 | koncerty@glanc.cz www.semilasso.cz

2. 12. 19.00 VÍTKOVO KVARTETO nahradní termín za 29. 10. 12. 12. 20.00 ČECHOMOR 15. 12. 20.00 ASONANCE Legendární folková skupina přiváží skotské a irské lidové balady 16. 12. 19.00 DIVADLO – PŮJDEŠ MI ZA SVĚDKA Komedie 19. 12. 16.00 KRÁLOVOPOLKA odpoledne s dechovou muzikou 28. 12. 18.00 METALOVÉ VÁNOCE Titanic, ROOT, ALIA Tempora, Unholy ones a další

FLÉDA CLUB

66

ART CAFE PROSTOR & STORE

Kounicova 7, Brno | www.fB.com/artcafeprostor

1. 12.–31. 1. GARDEN 41 – MILENCI výstava bleskových portrétů kolemjdoucích milenců, autor Luciano Mayaci 4.–18. 12. SZH ŠPERK výstava fotografií, autor Melika Yildizová

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | 774 227 375 www.dum-umeni.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

VÝSTAVA o 6. 3. 2022 ESTER KRUMBACHOVÁ Monografická výstava. d do 6. 3. 2022 TANJA BOUKAL: DO YOU KNOW THAT WE HAVE LOST? Výstava děl vídeňské umělkyně

DOPROVODNÝ PROGRAM 8. 12. 17.00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ESTER KRUMBACHOVÁ + SCÉNICKÉ ČTENÍ kurátorka Kateřina Svatoňová + Kateřina Konvalinová

DŮM PÁNŮ Z KUNŠTÁTU

Štefánikova 24 I 533 433 559 I info@fleda.cz www.fleda.cz 2. 12. 21.00 BERT & FRIENDS pop, alternative 7. 12. 19.00 POLETÍME? banjo punk 10. 12. 19.00 SURGEON (GB) techno

VÝSTAVY /EXHIBITIONS

Dominikánská 9

VÝSTAVA od 8. 12.

SONO MUSIC CLUB

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz

STÁLE VE HŘE: VÝSTAVA LAUREÁTŮ CENY EXIT Společná výstava. Vernisáž 7. 12. v 18 h


program prosinec 2021

GALERIE G99 Dominikánská 9

VÝSTAVA od 8. 12.

Martin Maeller – soft sorrow Výstava účastníka rezidenčního programu Brno Artists in Residence. Vernisáž 7. 12. v 18 h

AKCE 1. 12. 16.30 WORKSHOP PRO MĚ V DOMĚ V PYTLÍKU rezervace na edukace@dum-umeni.cz 1. 12. 18.30 PŘEDNÁŠKA Z CYKLU R‘N‘B RENESANCE & BAROKO 9. 12. 17.30 KŘEST KNIHY ON, ADOLF LOOS – BOŘIVOJ KRIEGERBECK Adolf Loos ve vzpomínkách svého plzeňského spolupracovníka, stavitele Bořivoje Kriegerbecka. 20. 12. 18.00 VIDEOMAPPING K POCTĚ MANŽELŮ VAŠULKOVÝCH

EXPOZICE ART IS HERE: NOVÉ UMĚNÍ, MODERNÍ UMĚNÍ

INTERVENCE V EXPOZICI

PAVEL BÜCHLER S TOMÁŠEM DŽADONĚM, INEZ TUSCHNEROVÁ , MARKÉTA OTHOVÁ, JAN ŠTURSA, KATEŘINA ŠEDÁ

VÝSTAVA o 30. 1. 2022 CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2021 d do března 2022 RAFANI skupina slaví dvacet let své existence od 9. 12. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2020 56. ročník soutěže od 2. 12. COOKING SECTIONS Zahraničními hosty letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého je umělecká dvojice Daniel Fernández Pascual a Alon Schwabe

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM Husova 14 | 532 169 130

FAIT GALLERY

Ve Vaňkovce 2 | www.faitgallery.com

VÝSTAVA do 8. 1.

REGISTRACE STANA FILKA

DOPROVODNÝ PROGRAM 1. 12. 16.30 OTEVŘENÝ ATELIÉR PRO STARŠÍ DĚTI od 7–12 let 7. 12. 17.00 DANIEL GRÚŇ – BIELY PRIESTOR V BIELOM PRIESTORE: RADIKÁLNY REALIZMUS A SEKULÁRNA SPIRITUALITA přednáška 7. 12. 18.00 VÍT HAVRÁNEK – STANO FILKO: TVORBA JAKO EVOLUČNÍ PROJEKT přednáška 11. 12. 10.00 WORKSHOP KOSMOS pro děti ve věku 2–6 let 14. 12. 16.30 WORKSHOP BÍLÝ PROSTOR pro děti ve věku 2–6 let 18. 12. 11.00 JÓGA S NIKOL

GALERIE TIC

Radnická 4 | kupkova@tic.cz

GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE do 12. 2. 2022 TEA BAGS ON EYELIDS Julia Gryboś a Barbora Zentková recyklují materiály a objekty, které ztratili tržní hodnotu a s ní také svůj původní význam a funkci.

GALERIE KONTEXT do 8. 1. 2022 APP ART 3: BOTS OF OBVIA NOMIN Celoroční cyklus výstav App Art se věnuje uživatelské zkušenosti, kterou díky používání současných mobilních technologií sdílíme a její použití v umění.

BLACK BOX GALERIE MLADÝCH do 8. 1. 2022 PLÁN DELTA Daniela Ponomarevová ve svém projektu Plán – DELTA pracuje s fiktivní postapokalyptickou událostí reagující na stav civilizace.

od 4. 12.

VÝSTAVA BETLÉMŮ Desítky českých i zahraničních betlémů, rarita – celoroční betlém – dioráma Život Ježíše Krista.

EXPOZICE ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ; PRAVĚK MORAVY; VELKÁ MORAVA; MORAVA VE STŘEDOVĚKU; SVĚT NEROSTŮ

NOVÁ EXPOZICE STŘEDOEVROPSKÁ KŘIŽOVATKA: MORAVA VE 20. STOLETÍ Deset tematických okruhů sleduje na více než 800 m2 politické, kulturní a sociální dějiny této historické země

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA PAMÁTNÍK KARLA ABSOLONA Přibližuje život a dílo významného archeologa, geografa a speleologa, dlouholetého pracovníka MZM.

VÝSTAVY

do 26. 2. 2023 JIŘÍ PELCL DESIGN čtyřicetiletá kariéra předního českého designéra do 26. 2. 2023 LUCIE KOLDOVÁ: LIGHTNESS První příležitost představit šířeji autorku a její tvorbu domácímu publiku.

MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC

BISKUPSKÝ DVŮR

ART DESIGN FASHION Nová stálá expozice designu a módy ze sbírek Moravské galerie, která vznikala ve spolupráci s předními českými designéry.

VÝSTAVA

Moravské nám. 1A

BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ Expozice je věnovaná umění 19. století a zabývá se uměleckým vztahem Brna a Vídně.

Muzejní 1 | 542 321 205 Otevírací doba: po a út zavřeno, st–pá 9–17 h, so 10–17 h ne a svátky (pouze ty, které připadnou na st–ne) 13–17 h.

INTERVENCE V EXPOZICI

EXPOZICE

STÁLÁ XPOZICE

MARTIN SKALICKÝ: GENERATION

VÝSTAVA do 10. 7. 2022 CIVILIZOVANÁ ŽENA: IDEÁL I PARADOX PRVOREPUBLIKOVÉ VIZUÁLNÍ KULTURY Paralelní procesy modernizace a ženské emancipace v české moderní kultuře.

FAUNA MORAVY; AKVARIUM SLADKOVODNÍCH RYB; MENDELIANUM – ATRAKTIVNÍ SVĚT GENETIKY Vhled do genetiky a molekulární biologie v historických prostorách, kde její zakladatel Johann G. Mendel působil

VÝSTAVA od 6. 12.

DOPROVODNÝ PROGRAM 1. 12. 19.00 VOX IMAGINIS: IN ARTE VOLUPTAS Tradiční snoubení hudby, slova a výtvarného umění. Skladby Bohuslava Martinů a Jana Nováka v podání Dechového kvinteta Phoenix.

SUISEKI Tradiční čínské umění úpravy kamenů. Výstava představí tvorbu současných autor a vzácné exponáty z fondu dynamické geologie sbírek MZM.

PAVILON ANTHROPOS

JURKOVIČOVA VILA

Pisárecká 5 | 515 910 560 Otevírací doba: út–pá 9–18 h, so–ne 10–18 h a svátky (pouze ty, které připadnou na út–ne: 13–17 h)

VÝSTAVA

EXPOZICE

Jana Nečase 2 | 532 169 501 Otevírací doba: út–ne 10–12 h a 12.30–18 h do 1. 4. 2022 HERRMANN & COUFAL: DESIGN IN YOU Tvorba mladé designérská dvojice

EXPOZICE

O PŮVODU ČLOVĚKA A VZNIKU KULTURY Nejstarší dějiny osídlení Moravy i celého evropského kontinentu

VÝSTAVA

DUŠAN JURKOVIČ. ARCHITEKT A JEHO DŮM

do 17. 7. 2022 ÓÓÓ INDIÁNI Výstava o indiánech, jejich obydlí, obživě, ošacení, obřadech a obyčejích.

RODNÝ DŮM JOSEFA HOFFMANNA

AKCE

EXPOZICE Veletržní 19 | 605972588 | letohradekbrno@seznam.cz info@letohradekbrno.cz | www.letohradekbrno.cz Otevírací doba: čt–ne 10–16 h, ostatní dny pro skupiny nad 15 osob na objednání, otevřeno i během vánočních svátků – viz www

Zelný trh 8 | 533 435 443 Otevírací doba: po a út zavřeno, st–pá 9–17 h, čt 9–19 h, so 10–17 h, ne a svátky (pouze ty, které připadnou na st–ne) 13–17 h

do 2. 1. 2022 UCHVÁCENA KRAJINOU. FOTOGRAFICKÉ CYKLY KRAJINY Výstava Ireny Armutidisové do 3. 7. 2022 KELTOVÉ, HVĚZDY A BRNO 80. výročí objevu konvice s bronzovými aplikacemi z keltského pohřebiště v Brně-Maloměřicích do 1.2. 2022 NIKA Výstava uspořádaná k nedožitým sedmdesátým narozeninám herečky, pedagožky a výjimečné osobnosti Niky Brettschneiderové do 4.9. 2022 STŘÍBRNÁ A ZLATÁ VYSOČINA o historickém dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině

EXPOZICE

náměstí Svobody 263, Brtnice | 567 216 128 Otevírací doba: út–ne 10–17 h

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC

JOSEF HOFFMANN: INSPIRACE

VÝSTAVA do 31. 3. 2022 JOSEF HOFFMANN – OTTO PRUTSCHER Otto Prutscher byl rakouský designér a architekt, ale také důležitá osobnost secesního vídeňského hnutí Wiener Sezession. Tato výstava se zabývá spojitostí mezi ním a Josefem Hoffmannem, jeho učitelem a později blízkým kolegou.

8. 12. 17.00 SEVEROAMERIČTÍ INDIÁNI JAK JE NEZNÁTE Poodhalíme tajemství šamanských obřadů a moudrost prastarých mýtů a legend.

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA

Smetanova 8a | 606 033 100 Otevírací doba: po a út zavřeno, st–pá 9–17 h, so 10-17h, ne 13–17 h a svátky (pouze ty, které připadnou na st–ne) 13–17 h.

EXPOZICE ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA O životě skladatele a jeho nejznámějších dílech, kompletně dochovaná Janáčkova pracovna

VÝSTAVA od 3. 12.

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz

PRAŽÁKŮV PALÁC

Husova 18 | 532 169 130 Otevírací doba: st–ne 10–18 h, čt 10–19 h

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Zelný trh 6 | 533 435 443 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

MONOGRAMISTA T.D: PARTITURA PADAJÍCÍCH SNĚHOVÝCH VLOČEK Výstava předního slovensko-brněnského konceptualisty.

DŮM JIŘÍHO GRUŠI

Hudcova 76 | tel.: 515 910 422 Vstup po předchozí rezervaci.

67


program prosinec 2021

VÝSTAVA LUDVÍK KUNDERA – HORA DĚNÍ Život a dílo významného básníka, dramatika, překladatele a výtvarníka, který v 70. letech 20. st. patřil k tzv. zakázaným autorům

MUZEUM BRNĚNSKA VILA LÖW-BEER V BRNĚ

Drobného 22 | 544 544 200 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz Otevírací doba: expozice, galerie a kavárna út–ne 10–18 h, zahrada po–ne 10–20 h; prohlídky technického zázemí vily so–ne v 10.30 a 14.30 h. Jelikož může vzhledem k epidemické situaci dojít ke změnám, sledujte prosím web a fb instituce.

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY SVĚT BRNĚNSKÉ BURŽOAZIE MEZI LÖW-BEER A TUGENDHAT Expozice zasazená do interiéru představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od 2. poloviny 19. až do počátku 20. století.

VÝSTAVA od 3. 12.

OBRÁZKY Z BALKÁNSKÉHO BOJIŠTĚ fotografie z deníku naporučíka c.k. armády Hynka Doležala, vernisáž 2. 12. v 18 h 13.–26. 12. EXPO MODUL Pro jedinečný zážitek ze světa MICRO & MACRO nemusíte cestovat do Dubaje – upravený exponát ze světové výstavy EXPO přijede za vámi (Galerie Celnice) do 31. 1. 2022 STROM, OBRAZ, ARCHITEKTURA Prezentace obrazů Pavla Hayeka

AKCE 2. 12. 18.00 OBRÁZKY Z BALKÁNSKÉHO BOJIŠTĚ vernisáž výstavy, doprovodný program 5. 12. 16.00 MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA na zahrádce Café Löw-Beer (ve spolupráci s cukrářstvím Kejky) 8. 12. ALBÁNIE V POHORKÁCH A NA KOLE Přednáška M. Pokorného o Albánii. 10. 12. 19.30 HAAS. DNY PO SLÁVĚ. Divadelní rozhovor s velkým českým hercem a jeho bratrem.

do 2. 1. 2022 MALÁ ÚZEMÍ – VLADIMÍR PRECLÍK V DIALOGU SE ZDENOU FIBICHOVOU, EVOU KMENTOVOU, OLBRAMEM ZOUBKEM A ZDEŇKEM ŠIMKEM. Zajímavý tvůrce, ale také pedagogická, organizátorská a silně integrující osobnost, která se zapsala do dějin brněnské Fakulty výtvarných umění VUT. do 28. 2. 2022 HRAČKY NA HRADĚ Výstava hraček ze sbírek Muzea města Brna.

A KCE 1.–2. 12., 4.–5. 12., 7.–9. 12., 11. 12., 14.–16. 12., 18.–19. 12. ADVENT NA ŠPILBERKU koncerty, vystoupení ZUŠ, sborů apod. 4.–5. 12., 11.–12. 12., 18.–19. 12., 26. 12. ADVENTNÍ DÍLNIČKY

Špilberk 210/1 | 542 123 611, pokladna: 542 123 661 info@muzeumbrna.cz | www.spilberk.cz Otevírací doba: út–ne 9–17 h

KASEMATY

VILA TUGENDHAT

Černopolní 45, 613 00 Brno tel.: +420 515 511 015/17, +420 731 616 899 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevírací doba: út–ne 9–17 h

AKCE 9. 12. 20.00 PROART: CHOPIN_SANDOVÁ: MILOSTNÉ PRELUDIUM multižánrová inscenace

ONLINE MIES ONLINE virtuální prohlídka na www.tugendhat.eu/cz/ vila-tugendhat/mies-online.html

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | www.rommuz.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

STÁLÁ EXPOZICE PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost.

KRÁTKODOBÁ VÝSTAVA do 31. 12. 2022 OTISK CEST. FOTOGRAFIE CLAUDE A MARIE-JOSÉ CARRET Deníky života romských rodin – tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle. 5. 12. 15.00 VÁNOČNÍ KOLEDOVÁNÍ dílna pro děti a zpívání koled s romským muzikantem 18. 12. VZPOMÍNKOVÁ AKCE K VÝROČÍ ÚMRTÍ VÁCLAVA HAVLA romské kapely i tanečníci na Špilberku

ONLINE 9. 12.

PODCAST VELIKÁNI JAKO SPOJUJÍCÍ ČLÁNKY Dalších 30 let? Zhodnocení role MRK

PROHLÍDKY S PRŮVODCEM 140 LET OD ZPŘÍSTUPNĚNÍ KASEMAT VEŘEJNOSTI Co se v nich skutečně odehrávalo, jak vypadaly první prohlídky?

JIHOZÁPADNÍ BASTION PROHLÍDKOVÝ OKRUH prohlídky s průvodcem

EXPOZICE ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ BRNO NA ŠPILBERKU OD MODERNY PO SOUČASNOST O NOVÉ BRNO VULCANALIA ROZHLEDNA otevřeno út–ne od 9 do 17 h., pouze za příznivých povětrnostních podmínek!

NOVÁ STÁLÁ EXPOZICE 9.15, 11.00, 13.00, 15.00

CHRÁM KAMENE Lapidárum v nedávno opravených vodojemech. Prohlídky s průvodcem

VÝSTAVA do 31. 12. SYMBOLY VLÁDCŮ Co se podařilo najít archeologům v hrobech místních králů, knížat, bojovníků i šamanů?

68

O NOVÉ BRNO II cyklus přednášek

ŠPILBERK VIRTUÁLNĚ www.spilberk.cz/spilberk-virtualne

10.00, 12.00, 14.00, 16.00

10.30, 12.30, 14.30, 16.30

AKCE

ONLINE NABÍDKA

DOPROVODNÝ PROGRAM

MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

do 31. 12. VIETNAM VČERA A DNES historické stereosnímky v konfrontaci s velkoformátovými fotografiemi ze současnosti do 20. 3. 2022 INDIVIDUÁLNÍ CESTA K SAMOSTATNOSTI 30. výročí založení středisek Tyfloservis, které se v ČR starají o lidi se zrakovým postižením do 3. 4. 2022 PÁLENÁ HLÍNA V HISTORICKÝCH STAVBÁCH MORAVY Cihlová architektura od historie po současnost

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz | www.tmbrno.cz Otevírací doba: út–pá 9–17 h, so–ne 10–18 h

EXPOZICE OPTIKA; VÝPOČETNÍ TECHNIKA; OD TAMTAMU K INTERNETU; NOŽÍŘSTVÍ; KULTURA NEVIDOMÝCH; KOVOLITECTVÍ; BRNO NA DVOU KOLECH; HISTORICKÁ VOZIDLA; HISTORICKÁ STEREOVIZE; ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS; ULIČKA ŘEMESEL; SALON MECHANICKÉ HUDBY; PARNÍ MOTORY; ŽELEZÁŘSTVÍ; VODNÍ MOTORY; LETECKÉ MOTORY; TECHNICKÁ HERNA; POZOR, ZÁKRUTA!

VÝSTAVA MINERVA 1881–2021 140. výročí legendární firmy na výrobu šicích strojů. PRIMKY A JINÁ ČASOMĚRNÁ ZAŘÍZENÍ ZE SBÍRKY LIBORA HOVORKY výstava legendární značky PRIM

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, VILA STIASSNI

vila@npu.cz | www.vila-stiassni.cz | 778 545 993 Otevírací doba: pá–po 9–17 h do 20. 12. 9.00 ADVENTNÍ PROHLÍDKY Elegantní interiéry s duchem první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou. od 27. 12. 9.00 VÁNOČNÍ A SILVESTROVSKÉ PROHLÍDKY Elegantní interiéry s duchem první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou. 5. 12. a 19. 12. 10.30 PROCHÁZKA MASARYKOVOU ČTVRTÍ Oblíbená procházka po okolí vily Stiassni, během které si představíme významné vily meziválečného období se zaměřením na vily E. Wiesnera, který by letos oslavil 130. narozeniny.

FILM /CINEMA KINO ART

Cihlářská 19 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Pokladna je otevřena půl hodiny před první projekcí. Celý program na www.kinoart.cz. 2. 12. 20.00 IDEALISTA Dánsko, 2015, 144 min 15. 12. 18.30 MOUNTAINS ON STAGE 2021 čtyři filmy

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info

1. 12. 15.30 ZBOŽŇOVANÝ ČR 1.–2. 12., 11.–12. 12. 17.45 PŘÁNÍ JEŽÍŠKOVI ČR 1.–2. 12. 20.15 KRÁL RICHARD: ZROZENÍ ŠAMPIÓNEK USA 3. 12. 15.30 MYŠI PATŘÍ DO NEBE ČR 3. 12. 17.30 KAREL ČR 3. 12. 20.30 ZÁTOPEK ČR 4.–5. 12., 11.–12. 12., 27.–30. 12. 14.00 O ČERTOVI A JINÉ VÁNOČNÍ PŘÍBĚHY ČR 4.–5. 12. 15.30 ENCANTO – DABING USA 4. 12. 17.45 TADY HLÍDÁME MY premiéra s delegací a autogramiádou 4. 12. 20.30 PŘÁNÍ JEŽÍŠKOVI ČR 5. 12., 27.–28. 12. 18.00 PŘÁNÍ JEŽÍŠKOVI ČR 5.–6. 12. 20.30 FRANCOUZSKÁ DEPEŠE: LIBERTY, KANSAS EVENING SUN USA 6. 12. 15.00 KAREL ČR 6. 12. 17.45 HLAS LÁSKY Kan./Fr. 7.–9. 12. 18.00 SEDMIKRÁSKY – FILMOVÝ CYKLUS ČR 7.–8. 12., 13. 12. 20.00 PŘÁNÍ JEŽÍŠKOVI ČR 8. 12. 15.00 ZÁTOPEK ČR 9. 12. 20.00 KAREL ČR 10. 12., 17. 12. 15.45 O ČERTOVI A JINÉ VÁNOČNÍ PŘÍBĚHY ČR 10. 12. 17.15 TADY HLÍDÁME MY ČR 10. 12., 14. 12., 17. 12. 19.30 WEST SIDE STORY USA 11.–12. 12., 27.–30. 12. 15.30 TAJEMSTVÍ STARÉ BAMBITKY 2 ČR


program prosinec 2021

11.–12. 12. 20.15 ZÁTOPEK ČR 13. 12., 16. 12., 20. 12. 17.00 KAREL ČR 14. 12. 16.30 ZÁTOPEK ČR 15. 12., 18.–19. 12. 17.30 PŘÁNÍ JEŽÍŠKOVI ČR 15. 12. 20.00 PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL ČR 16. 12., 18.–19. 12. 20.00 ZNÁMÍ NEZNÁMÍ ČR 17. 12. 17.15 ZNÁMÍ NEZNÁMÍ ČR 18.–19. 12. 15.00 TAJEMSTVÍ STARÉ BAMBITKY 2 ČR 20. 12. 20.00 ZÁTOPEK ČR 27.–28. 12. 20.30 ZNÁMÍ NEZNÁMÍ ČR 29.–30. 12. 18.00 ZNÁMÍ NEZNÁMÍ ČR 29. 12. 18.00 PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL ČR 30. 12. 20.15 ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2 ČR

KINO SCALA

Moravské nám. 3 | 608 330 088 | info@kinoscala.cz www.kinoscala.cz

KINOSÁL 1. 12. 17.00 KLAN GUCCI USA 2021 / 164 min. / režie: Ridley Scott 2. 12. 20.30 JIŘÍ HALDA: VZTAHY V RODINĚ A VÝZNAM RODINNÝCH RITUÁLŮ přednáška 4. 12. 18.45 EURYDIKA | MATTHEW AUCOIN USA 2021 / 165 min. / režie: Mary Zimmerman 6. 12. 17.30 LADISLAV ZIBURA – PRÁZDNINY V ČESKU přednáška 6. 12. 20.30 LADISLAV ZIBURA – PRÁZDNINY V ČESKU přednáška 7. 12. 20.30 AELITA Rusko 1924 / 113 min. / režie: Jakov Protazanov 8. 12. 20.30 SÍLA Česko 2021 / 92 min. / režie: Martin Mareček 11. 12. 10.00 MALÉ OČI – PERMANENTKA NA SOBOTU 2021 / 300 min. 11. 12. 10.30 ENCANTO USA 2021 / 99 min. / režie: Jared Bush 11. 12. 13.00 KINO VŠEMI SMYSLY 90 min. / znění: čeština 11. 12. 14.30 MŮJ SOUSED TOTORO Japonsko 1988 / 86 min. / režie: Hajao Mijazaki 11. 12. 16.30 HVĚZDNÝ PRACH Island, Velká Británie, USA 2007 / 128 min. / režie: Matthew Vaughn 11. 12. 19.30 FAUNŮV LABYRINT Mexiko, Španělsko, USA 2006 / 118 min. / režie: Guillermo del Toro 11. 12. 22.00 SNĚŽIT UŽ NIKDY NEBUDE Německo, Polsko 2020 / 116 min. / režie: Małgorzata Szumowska 12. 12. 10.00 MALÉ OČI – PERMANENTKA NA NEDĚLI 2021 / 300 min. 12. 12. 13.00 TAJEMSTVÍ STARÉ BAMBITKY 2 Česko 2021 / 90 min. / režie: Ivo Macharáček 12. 12. 15.00 DRAČÍ PRINCEZNA Norsko 2020 / 82 min. / režie: Katarina Launing 12. 12. 17.00 NEKONEČNÝ PŘÍBĚH Německo, USA 1984 / 94 min. / režie: Wolfgang Petersen 14. 12. 20.30 KOSMO Česko 2016 / 120 min. / režie: Jan Bártek

CAFÉ BAR 11. 12. 10.30 FILMOVÝ BRUNCH 120 min. 11. 12. 13.30 MALÉ OČI MALÝM OČÍM – SOBOTA Česko 2021 / 60 min. 12. 12. 15.15 MALÉ OČI MALÝM OČÍM – NEDĚLE Česko 2021 / 75 min.

FOYER 11. 12. 11.00 PC HERNA 420 min. 11. 12. 11.00 GREEN SCREEN DÍLNA 420 min. 11. 12. 11.00 PRŮCHOZÍ VÝTVARNÁ DÍLNA NEJEN PRO MALÉ NÁVŠTĚVNÍKY 11. 12. 13.00 KNIHKUPECTVÍ 300 min. 12. 12. 13.00 KNIHKUPECTVÍ 300 min. 12. 12. 13.00 PC HERNA 420 min. 12. 12. 13.00 PRŮCHOZÍ VÝTVARNÁ DÍLNA NEJEN PRO MALÉ NÁVŠTĚVNÍKY 420 min. 12. 12. 13.00 GREEN SCREEN DÍLNA 420 min.

STUDIO SCALA 11. 12. 10.15 KOUZELNICKÁ ANIMAČNÍ DÍLNA 150 min. 12. 12. 13.30 RUCHOVÁ DÍLNA 80 min.

CINEMA CITY

Mečová 695 | 255 742 021 | info@cinemacity-imax.cz www.cinemacity.cz Aktuální program čtěte na webu instituce.

MĚSTO /CITY

KULTURNÍ CENTRUM LÍŠEŇ

Klajdovská 28 | info@kclisen.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VÝSTAVA

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

do 31. 12. TVOŘÍ CELÁ RODINA výstava obrázků, Volnočasové centrum KOTLANKA – Kotlanova 7

Kraví hora 2| 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Otevírací doba v prosinci: po–út 7.30–15 h; st–pá 7.30–20.30 h; so 9–20.30 h; ne 9–18.30 h

2.–4. 12., 8.–11. 12., 15. 12., 17.–18. 12. 19.00 POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY 3.–4. 12. 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30 MIKULÁŠSKÉ ODPOLEDNE Velmi netradiční Mikulášské odpoledne 5. 12. 18.00 VESMÍRNÉ OÁZY 3D 4.–5. 12., 11.–12. 12., 18.–19. 12. 10.00 PTAČÍ OSTROV 2D 4.–5. 12., 11.–12. 12., 18. 12. 14.00, 16.00 KOUZELNÝ GLÓBUS 3D 3.–4. 12., 8. 12., 10. 12., 15. 12, 17.–18. 12., 28.–30. 12. 18.00, 20.00 VESMÍRNÉ OÁZY 3D 6.–7. 12. 19.00 KONCERT DISTANT BELLS Již tradiční vystoupení brněnské kapely Distant Bells rozezvučí sál digitária, kde vás obklopí hudba Pink Floyd, obraz, hvězdy i tma. 8. 12, 15. 12., 29. 12. 18.30 JÓGA NA HVĚZDÁRNĚ 9. 12. 18.00 PŘEDNÁŠKA: SNY – ODKUD PŘICHÁZEJÍ Proč se nám zdají sny? Zdají se sny skutečně každému? 10. 12., 17. 12. 17.15 RELAXACE POD HVĚZDAMI 11. 12. 18.00 BESEDA: SETKÁNÍ S NOČNÍM KRÁLEM přednáší kaskadér, choreograf a herec Vladimír Furdík 14. 12. 18.00 PŘEDNÁŠKA: JAMES WEBB A KOSMICKÉ DALEKOHLEDY BUDOUCNOSTI: ZA ŽIVOTEM V KOSMU AŽ K ÚSVITU VESMÍRU Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) bude největší, nejvýkonnější, ale i nejdražší dalekohled, který kdy byl vynesen do kosmu. 27. 12. 10.00, 13.00,16.00 SE ZVÍŘÁTKY O VESMÍRU 2D 27. 12. 11.00, 14.00 VZHŮRU NOHAMA 2D 27. 12. 15.00 TAJEMSTVÍ GRAVITACE 2D 27. 12. 17.00, 18.00 SEN O LÉTÁNÍ 2D 28.–30. 12. 10.00 KOUZELNÝ GLÓBUS 3D 28.–30. 12. 14.00, 16.00 PEJSEK A KOČIČKA LETÍ KE HVĚZDÁM Pohádkový, vskutku vesmírný, ale i báječně praštěný příběh s živými herci i pestrými animacemi. 31. 12. 10.00, 14.00 KOUZELNÝ GLÓBUS 3D 31. 12. 16.00 VESMÍRNÉ OÁZY 3D

KÁVÉESKA

KJM, ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz

7. 12. 17.30 SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN Radek Štěpánek 8. 12. 17.00 PROHLÍDKA KLEINOVA PALÁCE 9. 12. 16.00 ČTENÁŘSKÝ ČTVEREČEK 9. 12. 18.00 GUSTAV BROM A VOKALISTÉ 14. 12. 10.00 BOOKSTART – S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: KRTEK A VÁNOCE bookstart@kjm.cz 14. 12. 18.00 DOTYKÁČ: JAK PEČOVAT O SVÉ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ? 23. 12. 10.00 KNIHOVNA SLAVÍ VÁNOCE

PROGRAM STŘEDISKA EUROPE DIRECT 1. 12. 15.00 MENDELIANUM rezervace brno@europe-direct.cz 1. 12. 17.00 EVROPA PŘIPRAVENÁ NA DIGITÁLNÍ VĚK registrace brno@europe-direct.cz 2. 12. 17.00 EU A MERCOSUR 8. 12. 10.00 MENDELIANUM 8. 12. 17.00 JAK NA DOBROVOLNICKÉ STÁŽE PO EVROPĚ 14. 12. 17.00 FILMOVÝ VEČER – REKONSTRUKCE UTØYI

KLUB LEITNEROVA

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka/

HUDBA 9. 12. 19.30 BAOBAB S cimbálem převážně netradičně

DIVADLO 1. 12. 19.00 BRNĚNSKÉ DĚTSKÉ DIVADLO: KYTICE Erben v podání mladých 5. 12. 16.00 POHÁDKA A MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA: LIŠKA BYSTROUŠKA Pohádka Divadla DNO s nadílkou! 16. 12. 18.30 BRNĚNSKÉ DĚTSKÉ DIVADLO: VEN ZE SVÉHO STÍNU Zrcadlo dnešní „mobilní“ doby

PODÍVANÁ 10. a 15. 12. 19.30 MOŽNÁ, ŽE TO ZNÁTE… Hudební a komediální stand-up Filipa Tellera

Vojtova 7 | 725 825 598 | info@kaveeska.cz www.kaveeska.cz

VOLNOČASOVÉ CENTRUM VOJTOVA je místem pro mezigenerační setkávání a aktivní trávení volného času. Nabízíme kurzy pohybové, hudební a výtvarné, tvořivé dílny, přednášky, výlety, hudební vystoupení i víkendové akce pro širší veřejnost. 8. 12. 16.30 VOJTOVA ZVE DO SVĚTA: ANGLIE přednáška s projekcí 2. 12., 9. 12., 16. 12. 16.00 VÝŽIVA A ZDRAVÍ, SOCIÁLNÍ SLUŽBY, PRVNÍ POMOC. přednášky 10. 12. 18.30 POSEZENÍ U CIMBÁLU se sólisty BROLNu, v sále radnice Brno-střed, Dominikánská 2. 11. 12. 14.00 VÁNOČNÍMU TVOŘENÍ PRO MALÉ I VELKÉ plus VÁNOČNÍ HRA divadla KUFR 14. 12. 17.30 MUZIKOTERAPIE 15. 12. VÝLET DO VÁNOČNÍHO ZNOJMA s průvodcem KČT

LUŽÁNKY – STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU

Lidická 50 | 549 524 111 | info@luzanky.cz www.luzanky.cz

LUŽÁNECKÝ E-SHOP: VÁNOČNÍ EDICE Originální tvořivé balíčky, obchod.luzanky.cz. KLUZIŠTĚ LESNÁ Po–pá 15–18.30, so–ne 10–11.30, 13–18.30, kluzistelesna.cz do 15. 12. SOUTĚŽ: CO JSOU PRO VÁS VÁNOCE? Foťte, natáčejte, vyhrávejte! live.luzanky.cz. 3. 12. ČERTOHRANÍ NA LINCE VE STARÉM LÍSKOVCI 2. 12. 16.00 VÁNOČNÍ ZVONĚNÍ V KOHOUTOVICÍCH 3.–12. 12. INTERAKTIVNÍ TRASA VE WILSONOVĚ LESE Mikuláš a pár svatých. 6. 12. 18.30 KOUZLO ŠEDÝCH ČENICHŮ V LUSKU NA LIDICKÉ Psí přednáška, vstupné dobrovolné.

69


program prosinec 2021

10.–11. 12. PŘEDVÁNOČNÍ NOC NA LÁNECH V BOHUNICÍCH Přespávačka pro děti s pečením, tvořením a hrami. 10. 12.–3. 1. VÁNOČNÍ INTERAKTIVNÍ TRASA V ŽABOVŘESKÁCH 17. 12. 16.00 VÁNOČNÍ OZDOBY Z KORÁLKŮ NA LÁNECH V BOHUNICÍCH Dílna pro děti i dospělé. 18. 12. 9.00 DÁREK NA POSLEDNÍ CHVÍLI NA LÁNECH V BOHUNICÍCH Tvoření hraček, visaček a tašek. 18. 12. 10.00 VÁNOCE V LUŽÁNKÁCH V LUSKU U LIDICKÉ

SPOLEČENSKÉ CENTRUM BYSTRC

Odbojářská 2 | 546 224 320 | www.bystrc.cz/kultura 2. 12. 19.30 PETRA JANŮ Koncert populární zpěvačky s kapelou Amsterdam. 9. 12. 19.30 ALBAND Vánoční koncert brněnské bigbítové kapely. 11. 12. 19.00 M. CAMOLETTI: BOEING – BOEING ANEB TŘI LETUŠKY V PAŘÍŽI Situační komedie s M. Šimůnkem v hl. roli. 16. 12. 19.00 CIMBAL CLASSIC Vánoční koncert cimbálovofolkové kapely.

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA

Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz zurkova@medlanky.brno.cz

9. 12. 17.00 BESEDA, AUTORSKÉ ČTENÍ A AUTOGRAMIÁDA PAVLA ČECHA brněnský ilustrátor a spisovatel 11. 12. 9.00 MEDLÁNECKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY na nádvoří před SC Sýpka

ŠELEPKA

Šelepova 1 | selepova@selepova.cz | www.selepova.cz 10. 12. 20.00 OLDIES PARTY S DJ CUBA6! 18. 12. 17.00 VÁNOČNÍ FUNNY GIRLS 31. 12. 20.00 SILVESTR BUDE!

URBAN CENTRUM

Stará radnice, Mečová 5 | 778 520 752 www.urbancentrum.brno.cz

od 15. 12. BRÁNA ZAHRADY VĚČNOSTI Výstava návrhů urbanisticko-architektonické soutěže na Hlavní vstup Ústředního hřbitova v Brně

VIDA! SCIENCE CENTRUM

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Otevírací doba: po 9–14 h, út–pá 9–18; so–ne, svátky 10–18 h. 24.–26. 12. z provozních důvodů zavřeno

STÁLÁ EXPOZICE přes 180 hravých exponátů např. tornádo, zemětřesení, oceán v lahvi, obří srdce, magnetická socha, trenažér pilotů stíhaček

STÁLÁ PROGRAMOVÁ NABÍDKA PROMÍTÁNÍ 3D FILM NA KŘÍDLECH PTÁKŮ kamery připevněné na ptačí hřbet SCIENCE SHOW Detonátor – třaskavá adrenalinová show, Mr. Ucho – představení se zábavnými pokusy o zvuku PEVNOST VIDARD hra o poklad expozice BASTLÍRNA prostor pro všechny malé i velké kutily

AKCE MISE ŠPUNTIX denně hra pro děti v expozici VIDA!, úspěšní řešitelé si domů odnesou skládacího pánáčka Špuntixe známého z televizní stavice ČT:D, v ceně vstupného 4.–5. 12., 11.–12. 12., 18.–19. 12. několikrát denně KOUZELNÉ VÁNOCE víkendové labodílny

MIMO BRNO

MUZEUM BRNĚNSKA

www.muzeumbrnenska.cz | www.facebook.com/ muzeumbrnenska

MUZEUM VE ŠLAPANICÍCH

Masarykovo nám. 18, Šlapanice | 544 544 260 slapanice@muzeumbrnenska.cz www.slapanice.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumslapanice Otevírací doba: st–pá 13–18 h, so–ne 10–12.30 a 13–18 h. Spojení: MHD trolejbus č. 31 z Hl. nádraží do Šlapanice – Kalvodova

VÝSTAVA do 9. 1. 2022 VÍTEJ, NEVĚSTO MILÁ... SVATEBNÍ ŠATY MĚSTA I VENKOVA Výstava představí módu svatebních šatů, jejich proměny během uplynulého století i tradice spojené se svatebním dnem. do 9. 1. 2022 SVATBY A VESELKY OČIMA ŽÁKŮ GYMNÁZIA A ZUŠ ŠLAPANICE výběr z prací žáků, inspirováno vybranými předměty z výstavy

AKCE 5. 12. 10.00 MUZEUM POD STROMEČEK Přijďte si užít vánoční atmosféru do muzea.

PAMÁTNÍK MOHYLA MÍRU

K Mohyle míru 200, Prace | 544 544 240 mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz www.mohylamiru.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/pamatnikmohylamiru Otevírací doba: denně 9–18 h. Spojení: MHD BUS č. 48 z Brna, Úzká ul. (OD Tesco) do Prace (náves)

EXPOZICE BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ. SLAVKOV/AUSTERLITZ 1805 Netradičně pojatá multimediální expozice FENOMÉN AUSTERLITZ Bitva tří císařů a napoleonské války očima současníků, kronikářů, vojáků, diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů.

VÝSTAVA do 5. 12.

AKCE 5. 12. 12.00 PIETNÍ AKT K UCTĚNÍ OBĚTÍ BITVY U SLAVKOVA (216. VÝROČÍ) Tradiční pietní akt k uctění památky obětí bitvy u Slavkova.

NABÍDKA KAVÁRNY MM do 21. 12. PODZIMNÍ NABÍDKA KAVÁRNY MOHYLA MÍRU Přijďte se osvěžit a zahřát do naší kavárny.

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ

Klášter 1, Rajhrad | 544 544 280 rajhrad@muzeumbrnenska.cz www.rajhrad.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/pamatnik Otevírací doba: út–ne 9–17 h, poslední prohlídka v 16 h

EXPOZICE STAROSLOVĚNŠTINA A MORAVSKÉ PÍSEMNICTVÍ V 9.–18. STOLETÍ STŘEDOVĚKÉ SKRIPTORIUM A HISTORIE RAJHRADSKÉHO KLÁŠTERA MORAVSKÁ LITERATURA 19.–20. STOLETÍ HISTORICKÁ BENEDIKTINSKÁ KNIHOVNA

VÝSTAVA do 31. 12. KAŠPÁRKOVA HERNA Interaktivní herna nejen pro děti. do 5. 12. PHOTOGENIA Výstava fotografií M. Švolíka, R. Muselíka atd. od 24. 11. BAROKNÍ LITERÁRNÍ ADVENT Koledy a vánoční písně napříč věky. prosinec–leden CO PŘIDALY ROKY 2020 A 2021 Tradiční ohlédnutí s představením sbírkových zisků.

PODHORÁCKÉ MUZEUM

Porta coeli 1001, Předklášteří | 544 544 220 predklasteri@muzeumbrnenska.cz www.predklasteri.muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 9–12 h a 12.30–17 h

EXPOZICE DĚJINY A SOUČASNOST KLÁŠTERA PORTA COELI MĚŠŤANSKÝ OBYTNÝ INTERIÉR Z PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ PALEONTOLOGIE A MINERALOGICKÝ SYSTÉM MINERÁLY NA TIŠNOVSKU

VÝSTAVA do 6. 1. 2022 KOČÁRKY Dětské kočárky a kočárky pro panenky, doplňované rozmanitými hračkami.

MUZEUM V IVANČICÍCH

Krumlovská 25, IVANČICE | 544 544 250 ivancice@muzeumbrnenska.cz www.ivancice.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumivancice Otevírací doba: út, čt, pá 9–12 a 13–16 h, st 9–12 a 13–17 h, so, ne 13–17 h, v červenci a srpnu so a ne též 9–12 h. Prohlídky: so, ne 11, 13, 15 h

EXPOZICE LAPIDÁRIUM MUZEA V IVANČICÍCH Expozice bude znovu otevřena od května 2022. VÝSTAVY MUZEA V IVANČICÍCH SE BUDOU KONAT AŽ OD ČERVENCE 2022.

ARMÁDA DO KAPSY Sběratelství a výroba cínových vojáčků od dob napoleonských válek.

DOČASNÉ VÝSTAVY od 22. 11. COFFEE věda skrytá v kávě (do 30. 6. 2021)

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 12/2021 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC Brno, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227, DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Bohdana Holešová, Radka Beránková, Hana Drahokoupilová, Tereza Holotíková, Miloš Henkrich, Robin Smith | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Grafika: Jindřiška Mikešová | Autor obálky: Ivan Svárovský | Motiv obálky: hrad Špilberk | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz | + 420 608 101 550, + 420 604 239 957 | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 30. 12. 2021 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM | Předplatné: predplatne@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

70