FOOD DRINK BRNO léto/summer 2022

Page 1

Food & Drink Brno

léto / summer 2022

Kam za dobrým jídlem a pitím / Where to go for good food and drinks

#fooddrinkbrno

Brno na talíři

Gin

F&D Open air

Novinky na brněnské gastroscéně

Fotoreportáž z brněnské destilérky

Zahrádky a venkovní gastronomie


Marek Ztracený Teepee

Richard Müller

TH!S

The Atavists

vstupenky v prodeji

znojemskevinobrani.cz

Chinaski SĽUK


EDITORIAL

Foto: Pocket media / Ivo Dvořák

Jsme hedonisté. Milujeme barvy, chutě a vůně města. Dojímá nás zvuk plných sklenic a talířů. Vychutnáváme si Brno a objevujeme nové gastronomické výzvy. Poznáváme město skrze naše jazyky. Brno je mňam. Letní vydání Food & Drink přináší žhavé a šťavnaté novinky lokální gastroscény. Kde je v létě nejlepší posezení? Správně, pod širým

nebem. V naší reportáži představujeme kouzelné zahrady, zahrádky a vůbec místa, kde si lze pod širákem pochutnat. Letošní tropické teploty nahrávají trendu nízkoalkoholickych piv. Těm se věnujeme v pravidelné pivní rubrice. Jaký je tvůj oblíbený letní drink? Gin s tonikem? Žádný div, „džítýčko“ je koktejlový evergreen. My se vydali přímo do brněnské palírny Little Urban Distillery v Králově Poli, abychom v originální

reportáži přiblížili, jak gin přichází na svět. Ani v tomhle, již 12. vydání Food & Drink nechybí aktualizovaná mapa 111 podniků, které bys letos neměl minout.

Líbi se ti Food & Drink? Chceš nás podpořit? Předplať si naše tituly do poštovní schránky na adrese shop@pocketmedia.cz.

Jak chutná město tobě? Poděl se s námi o své degustace. Nenašel jsi na následujících stránkách své téma nebo oblíbený podnik? Nevadí. Spoj se s námi na sociálních sítích #fooddrinkbrno. Piš, sdílej. Zapoj se i ty do naší gastromise.

Dobrou chuť a šťavnaté léto přeje

David Tieku šéfredaktor

Vychází: srpen 2022 | Číslo vydání: 2/2022, MK ČR E 22830, ISSN 2570-6837 | Vychází od roku: 2016| Šéfredaktor: David Tieku |Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Bohdana Holešová, Bára Jurašková, Jana Langrová | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Překlad do angličtiny: Rita Deanová | Autor obálky: Ivan Svárovský | Grafická úprava: Jindřiška Mikešová | Sazba: Kamila Hrubešová | Fotografie: Fotografie: Ivo Dvořák, Monika Hlaváčová, Darya Rasokhina, Simona Modrá | Vydal: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, Brno, info@pocketmedia.cz, www.pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz, tel.: 608 101 550| Cena: 55 Kč | Cena obsahuje DPH | Redakce nenese odpovědnost za obsahovou správnost publikovaných materiálů a informací.

3


4


OBSAH

6

18

Představujeme nové podniky, to nejlepší z nabídky našich oblíbených restaurací i tipy osobností.

Průvodce nízkostupňovými pivy nabídne rozhovor s Lukášem Provazníkem i doporučení na ochutnávkové pivnice.

Brno na talíři

Pivo

Jak se vyrábí gin? Fotoreportáž z brněnské Little Urban Distillery Roberta Urbánka a zajímavosti o stále oblíbenějším nápoji.

23

52

111 chutí Brna Speciální příloha s mapou sdružující 111 podniků z Brna a okolí. Rubrika pokračuje komerčními profily podniků.

Made in jižní Morava

44

Víno

Kde v Brně seženete Châteauneuf-du-Pape od francouzského vinaře a pravé šampaňské?

Gin

12 48

Přehledná mapa a výběr jihomoravských pivovarů, vinařství, producentů bylinek, sýrů a mnoha dalších plodin i produktů.

FOOD & DRINK Open Air Fotoreportáž z brněnských zahrádek. Gastronomie na čerstvém vzduchu, drinky, pivo a pomalé léto.

Zmrzlina a káva Brno je městem kaváren a řemeslné zmrzliny. Jak dva rozdílné fenomény spojit do jednoho chuťového zážitku?

56

#fooddrinkbrno Propojujeme papír s on-line světem! A proto jsme nový F&D opatřili QR kódy, které vás nasměrují přímo na sociální sítě či web daného podniku/doporučujícího.

Tak hurá do čtení a mobil do ruky!

5


Brno na talíři Nové podniky Letní menu Anketa

Welcome to our selection of what’s new on the Brno gastronomic scene. For each article you will find a QR code linking you to the social networks of the establishments and their website addresses where you can find details. We have prepared for you a choice of brand new restaurants, cafés, beer bars, bars, ice-cream parlours and summer menus from our favourite places.

6


J

aké letní novinky si pro nás připravily brněnské podniky? Kde se v posledních měsících otevřely nové kavárny, restaurace či bary? Zveme vás na okružní jízdu Brnem plnou toho nejčerstvějšího z místní gastronomie! Tipy naší redakce doplňují se svými oblíbenými místy i brněnské osobnosti. Dobrou chuť!

Letní Brno je plné chutí. V rubrice vám s novými i stávajícími podniky poradí nejen naše redakce, ale také brněnské osobnosti se zájmem o místní gastronomii. Foto: Pocket media Foto v rubrice pochází ze sociálních sítí nebo archivu jednotlivých podniků.

7


BRNO NA TALÍŘI

Avion V prostorách funkcionalistického hotelu Avion, navrženého Bohuslavem Fuchsem, můžete po rekonstrukci a dlouho očekávaném znovuotevření navštívit stylovou kavárnu i restauraci.

Jana Janulíková ředitelka TIC BRNO Když je čas a nálada, vezmu svoje milé lidi užít si brněnské moře zahrádek. Originální koncepty tu máme na každém kroku, jídlo lze střídat v bistrech podle nálady, skvělé drinky a káva jsou tu na povzbuzení nebo osvěžení. To vše v kulisách centra města, s venkovní hudbou i tam, kde ji nečekáte. Protože v Brně nikdy nevíš. Osobně ale mám jednu celoroční guilty pleasure, červenou omáčku v indické a nepálské restauraci Buddha na náměstí Svobody.

www.avion-hotel.cz

Máří Nový bar Máří s malou zahrádkou je tak trochu schovaný v koutku Římského náměstí, zastavit se sem můžete na nápadité míchané drinky, pivo, víno nebo kávu.

www.bit.ly/MARIBRNO

Tiki bar Slast Tropický ostrov uprostřed města? Slast se mění na tiki bar! „Jako byste za sebou zavřeli dveře od reality a vpluli do paralelního světa, kde nonstop probíhá exotická dovolená,“ popisují Lidi z Baru nový koncept. Podrobnosti postupně odhalují na sociálních sítích.

www.slast.bar

Můj sen

Larva Mola

Meat Vandals

Divadlo a gastronomie patří k sobě! Nepřehlédnutelná postava brněnské gastronomické scény restauratér Janko Martinkovič otevřel v Alfa pasáži divadelní kavárnu Larva Mola, zastavit se tu můžete každý den kromě neděle od 8 do 22 hodin.

Bistro Meat Vandals se ze svých pražských poboček rozrostlo i do Brna, od začátku června jej najdete na ulici Běhounská. Dát si tu můžete trhané vepřové, hovězí pastrami či křupavé kuře v pečivu, k tomu výběr příloh i vlastní Meat Vandals pivo!

www.fb.com/larvamola

8

Káva, limonády, víno, dorty, zákusky, bagety… Do nové kavárny Můj sen na roku Sokolské a Kounicovy můžete každý všední den nejen za ranní či odpolední kávou (v nabídce je i cold brew!) a dezertem, ale také za osvěžující sklenicí domácí limonády nebo sklenkou výborného vína.

www.fb.com/muujsen

www.meatvandals.cz


BRNO NA TALÍŘI

Polévky v Panksy

David Tieku šéfredaktor FOOD & DRINK BRNO

Arctica Gelato Nová zmrzlinárna na Orlí 4 nese jméno Arctica Gelato a je otevřena každý den od 9 do 22 hodin, zmrzlinu (kterou vyrábí přímo před vašima očima) si tak můžete vychutnat netradičně i ve večerních hodinách. Najdete jí tu více než 60 druhů!

www.bit.ly/acrticagelato

Pokud máte v horkém dni chuť na něco, co vás zasytí a zároveň ochladí, skočte si do Panksy na Jaselské. Přes léto totiž kromě palačinek nabízí v denním menu i výborné studené polévky – ne však každý den, sledujte jejich sociální sítě s aktuální nabídkou.

www.panksy.cz

Rád se posadím či postojím v okolí naší redakce na Jakubáku. Na víno a bubliny do La Vida Loca, na pivo samosebou Na stojáka. Letos jsem objevil kouzlo Zelného trhu. Pozoruji pestrobarevný cvrkot v dechberoucích historických kulisách. Občerstvení zde jistí venkovní výčep Craftbeer, jinak ukrytý v poloprázdné městské tržnici. Ochutnám Itálii v Jean Paul’s nebo zajdu na koktejl klasického střihu na zahrádku Air Cafe.

Štrúdlárna Brno Nově otevřený podnik na Minoritské ulici je povinnou zastávkou pro všechny milovníky štrúdlu. Najdete tu i domácí džemy a sirupy či kávu od Cafe Delux.

Hang Koi Brno Nová vietnamská restaurace na Květinářské ulici v centru Brna se specializuje na tradiční kuchyni, kromě vietnamských pochoutek nabízí například i výborné ledové čaje. Návštěvu restaurace navíc zpříjemňuje možnost vychutnat si jídlo na venkovní zahrádce.

www.fb.com/hangkoibrno

www.fb.com/strudlarnabrno

Vincafé Filomenka

V tomto novém espresso baru pražírny Jokes Aside Coffee v Brně-Juliánově si kromě výběrové kávy pochutnáte na naturálních vínech, řemeslném pivu či míchaných drincích.

Už jste zkoušeli místní letní novinku Aperol Spritz s frizzante? Vincafé Filomenka je klášterní kavárna na Grohově ulici, která nabízí také vynikající dezerty, pečivo a mnoho dalšího. Návštěvou podpoříte nevýdělečné činnosti sester františkánek v sociální, výchovné i charitativní oblasti.

www.fb.com/stavseespressobar

www.filomenka.cz

STAV SE espresso bar

9


BRNO NA TALÍŘI

Obědy v Elementu Element Bar & Restaurant na Běhounské si pro vás na léto připravil speciální obědová menu s výběrem ze tří předkrmů a tří hlavních chodů, k menu navíc dostanete karafu vody.

Jan Press ředitel Moravské galerie v Brně Gastrozážitky mám často spojené s pracovními schůzkami. Na tu příští nejspíš zamířím do nového podniku Larva Mola, v něm se mimochodem nachází reminiscence konceptuálního objektu Mrak, který najdete nad terasou našeho „Umprumu“. Tam také zvu do Café Robot, kavárny, kde vám náš robot-barista vytiskne do kávové pěny třeba vaše selfie. V létě si rád dám oběd na zahrádce kavárny MORGAL a po práci s kolegy vychlazené pivo U Alberta.

www.elementbrno.com

Chata461 Po výšlapu na Palackého vrch v průsečíku Komína, Žabovřesk a Králova Pole se můžete odměnit pivem od Květnice či limonádou v kiosku Chata461 s krásným výhledem.

www.fb.com/chata461

Vosíme! Aneb pizza, která bodne. Nový rozvoj jídla v brněnských ulicích vám však doručí nejen pizzu, ale také například kuřecí popcorn, křídla či stripsy. Objednat si můžete také smažák nebo hranolky s čedarovou omáčkou a smaženou cibulkou.

www.vosime.cz

Café Ernst

BRATRS Nedávno otevřené rodinné bistro na Kamechách potěší poctivými jídly s trhaným vepřovým i schwarmou, vlastní kombuchou, domácími limonádami i pomalými snídaněmi, které pro vás bratři Tomáš a Karel připravují každou prázdninovou neděli.

www.bratrs.cz

10

Barčelato v CHOKLIDu

Kavárna věnovaná architektu Ernstu Wiesnerovi vznikla přímo v budově vily Stiassni a její velkou přidanou hodnotou je letní terasa na lodžii, která se otevírá do nejkrásnější části rozlehlé vilové zahrady. Zdejší dezerty vycházejí z oblíbených zákusků éry první republiky.

www.vila-stiassni.cz

V čokoládovně CHOKLID na Minoritské ulici najdete tyto letní prázdniny i řemeslnou zmrzlinu Barčelato, těšit se můžete na příchutě z místních pralinek. Ochutnejte i pralinky ze španělského pomeranče a ganache ze slavného francouzského likéru Grand Marnier.

www.choklid.cz


BRNO NA TALÍŘI

Avokádo

Marie Kučerová ředitelka Filharmonie Brno

Moon restaurant Cocktail & Sushi bar Široký výběr sushi, denní obědová menu, nápadité koktejly, osvěžující limonády, to je v květnu otevřená restaurace a koktejlový & sushi bar na Šilingrově náměstí. Zdejší kuchařský tým klade důraz nejen na kvalitu surovin, ale také na precizní foodstyling.

www.fb.com/MoonBrno

Ryze rostlinná restaurace na České potěší (jak její název napovídá) zvláště milovníky avokáda – toto ovoce se totiž nějakým způsobem vyskytuje v každém jídle, které podnik nabízí. Díky bohatému menu si sem můžete skočit na snídani, oběd i večeři.

www.avokadobrno.cz

V horku volím spíše lehké a chladivé venkovní varianty poblíž Besedního domu jako Morgal nebo Cafe Podnebi, ale už se těším, že se začtu do nové brněnské gastromapy Lukáše Hejlíka a nechám se inspirovat dalšími místy. Letní nezbytností ve městě je zmrzlina a musím říct, že ani v tomto oboru se Brnu cizina nevyrovná. Řemeslným zmrzlinám u Martináka nebo v Čokoládovně Minach se prostě nedá odolat!

Kšeft Nový Kšeft na Pekařské? Zastavte se na výbornou kávu nebo rakouské víno – podnik pořádá i komentované ochutnávky a další zajímavé akce.

Hodně někde Dejte si výbornou kávu od Fiftybeans, sklenku vína a lehké jídlo či něco sladkého na kryté zahrádce ve vnitrobloku. Kde? V novém espresso baru na Pekárenské 12. Skočte si tam na něco dobrého, je to úplná novinka. Hodně budete někde!

www.fb.com/hodnenekde

www.instagram.com/kseft.at

Mikrofarma na Jakubáku

Pořádný hot dog, který zažene hlad. Ve food biku Páreček! na Zelném trhu si vychutnáte street food, před kterým obyčejné párky v rohlíku blednou závistí. Po–So od 12 hodin.

Kvalitní hovězí a vepřové maso z vybraných lokálních farem, k tomu kváskové pečivo, vychlazené pivo, víno, čerstvá zelenina. Oběd nebo večere v bistru Mikrofarmy na Jakubském náměstí spojuje příjemné posezení s gastronomickým zážitkem.

www.fB.com/ParecekBrno

www.fb.com/MikrofarmaBrno

Páreček!

11


F&D Open Air Zahrádky Venkovní bary Veřejné grily

The collection of photos on the following pages presents the best of Brno gastronomy under the open sky. From a large number of excellent outside dining areas, we have tried to choose those that are the most interesting and unique, and we have also thrown in some tips for outdoor bars and public barbecue sites in the city.

12


C

elý rok se všichni těšíme, až během léta budeme moci trávit teplé večery na příjemných zahrádkách s dobrým pitím a jídlem. V Brně je takových kouzelných míst, kde se píší dějiny a vytváří vzpomínky na celý život, hned několik. Z velkého množství skvělých zahrádek jsme se snažili vybrat ty nejzajímavější a něčím jedinečné. Napište přátelům, přibalte si repelent a užijte si báječný večer v některém z doporučených podniků. Nebo si naplánujte tour de zahrádky!

Cafe Podnebi v centru Brna pod hradem Špilberk nabízí úžasnou zahrádku obklopenou parkem. Zajděte sem na snídani, kávu i večerní pivo. Foto: Pocket media / Ivo Dvořák

13


FOOD & DRINK OPEN AIR

WAFFLE Útulná zahrádka podniku Waffle schovaná na Pekařské 76 rozhodně stojí za návštěvu, nejen pokud fandíte této francouzsko-belgické pochoutce, kterou nabízejí ve slané, sladké, vegan i bezlepkové variantě. Kouzelné prostředí poklidného dvorku, kde můžete na chvíli zapomenout na shon pracovního dne, vás rozhodně mile překvapí. Osobně doporučujeme letní specialitu vafle se zmrzlinou a čerstvým ovocem. Bon appétit!

www.fb.com/WaffleczBrno

PROVÁZEK.DVŮR Bar a venkovní restaurace u jednoho z nejvýraznějších brněnských divadel, u Divadla Husa na provázku, jsou osvětleny poledním sluncem, zarostlé zelení a provoněné pokrmy z grilu. Novinkou je i nabídka snídaní. Dvorek bývá hojně vyhledáván i díky velkému množství kulturních akcí, které se zde během teplých měsíců odehrávají. Pro více informací o všech koncertech, přednáškách a dalších akcích sledujte Facebook provázek.dvůr.

www.fb.com/provazek.bar

DUCKBAR Duckbar je specifická hospůdka, která se nachází v Kamenné čtvrti na Červeném kopci, v jedinečné urbanistické lokalitě, a je živým společenským centrem, k čemuž přispívá pravidelné pořádání nejrůznějších kulturních akcí. Červený kopec, z něhož se otevírají nádherné výhledy na město, je také oblíbeným cílem procházek a součástí běžeckých i cyklistických tras, které lze příjemně zakončit právě na magické zahrádce Duckbaru. Ten sice není velký prostorem, ale zato duchem! Přijďte se přesvědčit!

www.duckbar.cz

14


FOOD & DRINK OPEN AIR

SCHROTT Originální industriální zahrádka u baru a galerie Schrott nedaleko hlavního nádraží se určitě stane vaším oblíbeným útočištěm v horkých letních podvečerech. Na čepu je vždy několik skvělých piv z menších pivovarů, mezi které patří i Schrott Brewing Company, jenž zlatavý mok začal vyrábět společně s otevřením podniku, tedy před sedmi lety. Nezaměnitelné prostředí baru je tvořeno i galerijním prostorem, kde často vystavují mladí brněnští umělci.

www.schrott.cz

STREET BAR 4POKOJE Pokud patříte mezi milovníky 4pokojů, nemohl vám uniknout ani jejich street bar before midnight, kde nabízejí základní míchané drinky. Tohle léto na Pohořelci ovšem nerozjeli pouze bar, ale rovnou celý pouliční festival Eminente Pohořelec Fest, během kterého vás čeká několik zajímavých akcí. Bude to voňavý, bude to žhavý a bude to maso. A už teď slibují, že celé léto na Pohořelci bude plné pop-upů, colabů a parties.

www.miluju4pokoje.cz

HARRY V samém srdci štatlu, na Poštovské ulici, kam se chodilo s balíky na poštu, zůstal v autentické podobě neuvěřitelný prostor se zázemím, klenbami a vnitroblokem, z něhož vznikla zahrádka, na které se také mimo jiné pořádají různé akce a koncerty. Tohle je to místo, kde dokáží uvařit 1 500 hl piva a čepovat ho v navazující hospodě. Tohle je to místo, o kterém se mluví a hlavně které si Brňáci i turisté doslova vypijí.

www.harry.beer

15


FOOD & DRINK OPEN AIR

SPOLEK Pokud jste v Brně někdy hledali opravdovou oázu klidu, podnik, kde se dá na chvíli zastavit čas a rozhovory plynou svým vlastním tempem, nemohli jste minout kavárnu Spolek. Tato kouzelná kavárna, která se nachází ve dvoře domu č. 22 na Orlí ulici v bývalé řemeslnické dílně, letos otevřela svoji novou zahrádku v areálu klášterní zahrady Voršilek. Ve stínu kaštanů a bříz si můžete vychutnat každý den snídaně s kávou ze Spolku a od Žida, rozmanité obědové menu nebo jen s přáteli osvěžující škopek pod dohledem všech svatých.

www.spolek.net

LUCKY BASTARD BEERHOUSE Pivnice na ulici Bratří Čapků se specializuje na piva z produkce Lucky Bastard a vybrané speciály z řemeslných pivovarů. Šéfkuchař Lukáš Švanda připravil balkánské menu – Chorvatsko v Brně. Přijďte si vychutnat autentické chutě Balkánu a lahodné pivo na krásné zahrádce s romantickou atmosférou. Příjemnou a osobitou atmosféru pivnice ocenily již pár měsíců po jejím otevření hned dvě cestovatelské rubriky, a to amerického deníku The New York Times a britského The Guardian.

www.lb-beerhouse.cz

JAKUBÁK Centrum dění, místo, kde se potkáte úplně s každým z Brna. Potkáte se tu také se všemi z Prahy, protože nikdo během svého pobytu nevynechá jedinečnou atmosféru, kterou tento středobod hospod nabízí. Ať už si zajdete na jedno po práci v Na stojáka, nebo do některé z přilehlých restaurací na jídlo s přáteli, Jakubák je vždy skvělá volba. Během letních měsíců zde také probíhá mnoho festivalů a koncertů. Kdo nebyl na Jakubáku, nezažil Brno.

16


FOOD & DRINK OPEN AIR

CAFÉ ERNST Jednoduchý a přímý koncept Café Ernst ve vile Stiassni je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Užijte si jedinečnou atmosféru u kávy a domácích dezertů nebo se sklenkou vína na letní terase vzdálené od městského ruchu. Dezerty vycházejí z oblíbených zákusků éry první republiky. Pracuje se s plodinami, které se pěstovaly na zahradě rodiny Stiassni. Kouzelné místo, kde můžete bez ostychu snít o životě za první republiky. Foto: Simona Modrá

www.vila-stiassni.cz

PŘEHRADA Jít se vykoupat, zasportovat si, projet se na šlapadle, všechno hezké. Ale ještě hezčí je sednout si potom na zahrádku nebo na pláž a pozorovat přehradu s vychlazeným pivem v ruce. Rádi se zastavíme v Sinici u pláže Rokle, na Zahrádce na Kozí horce, na druhé straně Prýglu pak třeba v občerstvení NA SOKECU nebo ve stylovém Beach Baru Hříbek, kde lze vychytat i nějakou tematickou akci. V přístavu se podívejte třeba ke Kaluži, Veslu nebo k Vodům.

VEŘEJNÉ GRILY Léto je čas grilování s přáteli – v Brně se lze sejít u veřejných grilů (tzv. grillpointů) v Lužánkách, na Špilberku nebo v líšeňské Rokli, jejich použití zarezervujete předem na stránce www.publicgrills.com. Veřejné grily, pro které není potřeba rezervace, naleznete na šesti místech kolem přehrady (v Rokli za Sinicí, na pláži Pod Dymou, na Kozí horce, v Rakovecké zátoce a na Sokolském koupališti). Grilovat na nich může kdokoli, je však potřeba přinést si vlastní dřevo či dřevěné uhlí a veškeré náčiní.

17


Pivo Rozhovor Výběr nízkoalkoholických piv Pivnice a pivní bary

How can you quench your thirst and still be able to function normally? The answer is low-alcohol beers starting from ten-degree beverages to extra-weak specials. Together with Lukáš Provazník from Ochutnávková pivnice, we will guide you through the range of low-alcohol beers and with the help of short articles with QR codes advise you where you can taste them in Brno.

18


L

éto udeřilo a chuť na pivo je stupňována vysokými teplotami i všudypřítomnými zahrádkami. Jak zahnat žízeň a zároveň být schopen fungovat? Odpovědí jsou nízkoalkoholická piva od desítek až po extra slabé speciály. Spolu s Lukášem Provazníkem vás provedeme trendem slabých piv a poradíme, kde v Brně je ochutnat.

Pivnice jako Schrott, Malt Worm, Tekutý chleba a další v rámci letní nabídky čepují i nízkoalkoholické speciály. Na skvělou lokální desítku si skočte třeba k Tomanovi na Svoboďák! Foto: Pocket media / Ivo Dvořák. Foto v rubrice pochází ze sociálních sítí nebo archivu jednotlivých podniků.

19


PIVO

O slabých pivech s Lukášem Provazníkem Kam si zajít na dobrou desítku, který pivovar nabízí šestku nebo čtyřku a jak se takto slabá piva vůbec vyrábí? O scéně s nízkoalkoholickými pivy nejen v Brně jsme si povídali se spolumajitelem Ochutnávkové pivnice a pivnice Malt Worm Lukášem Provazníkem. Jaká nejslabší piva můžeme v Česku ochutnat? Nejslabší piva jsou samozřejmě nealkoholická. Doteď byla nealka výsadou velkých pivovarů (Bernard, Radegast…), ale myslím, že by se tento trend mohl postupně dostat i k těm menším. Pokud jde o nejslabší alkoholická piva, tedy 7° a méně, ty se až tolik nedělají. Pivovar ROJC aktuálně uvařil slabou IPA, ta by měla mít asi 0,7 % alkoholu. Pivovar Cobolis má dvě verze 6° piva – u něj je proces výroby upraven tak, aby zůstalo co nejvíce zbytkového cukru. To znamená, že jejich šestka je přes nízký obsah alkoholu relativně chuťově plná. Existuje i další způsob, jak udělat extra slabé pivo? Ano, pomocí něj v Cobolisu dělají čtyřku (Freedom Extra Session Brut IPA). Používají speciální enzym, který všechny cukry rozštěpí na cukry jednoduché – ty jsou schopné sežrat kvasnice, pivo pak postrádá plnost. Proto má také výše zmíněná šestka 1,9 % alkoholu a čtyřka 2,5 % – stupňovitost reflektuje právě plnost (hutnost) piva, nikoli obsah alkoholu. Je složité takto slabé pivo udělat tak, aby stále chutna20

lo jako pivo. Ať už jde o spodně kvašený ležák, nebo svrchňák v americkém nebo anglickém stylu. Smysl podle mě dává pivo buď zkusit prokvasit co nejméně, abyste zachoval hutnost, nebo udělat právě Brut IPA, kde se naopak pivo prokvasí co nejvíce a nachmelí aromatickými chmely. Dělají se nízkoalkoholická piva běžně i v zahraničí, nebo jde o okrajovou záležitost?

FASTBALL 9° Pale Ale 3,8 % alk. Pivovar Matuška

V jakékoli zemi je to okrajová záležitost. Ale slabé speciály i nealkoholická piva se vaří, zvláště na léto, jako běžná součást nabídky i v zahraničí. Přeborníky v tomto oboru jsou např. Poláci. Spousta jejich malých pivovarů vaří nealkoholická piva IPA a APA. Dokonce jsem se setkal s nealkoholickým „Imperial Stoutem“ z velšského pivcu Tiny Rebel. Co tuzemské pivovary a slabé svrchňáky? Jedním z průkopníků slabých ejlů byl pivovar Matuška. Dělali 7° Saharu, pak začali vyrábět 9° Fastball. Jde hlavně o letní trend, na desítkové či jedenáctkové ejly se ale dá narazit i v zimě. Poptávka po nízkoalkoholických svrchně kvašených pivech tu je. Míváte nízkoalkoholická piva i v nabídce Ochutnávkové pivnice a Malt Wormu? Velmi pravidelně. V Malt Wormu je celkem standardně naražený aspoň jeden slabší ležák a jedno slabší svrchně kvašené (10° a méně). Záleží, jakou mají pivovary zrovna nabídku. Sládci si evidentně uvědomili, že lidé

Kamenická v8sma Spodně kvašené výčepní pivo 3,1 % alk. Pivovar Kamenice

jsou ochotni utrácet i za nízkoalkoholické pivo – neplatí totiž, že čím menší obsah alkoholu, tím nižší cena. Například do Brut IPA, o které jsme mluvili, se dává poměrně velké množství zahraničních chmelů, což samozřejmě výrobu prodraží. Na co byste nás k vám pozval v první polovině srpna? Zrovna teď se moc slabých piv


PIVO

neurodilo, ale nějakou desítku u nás najdete v podstatě kdykoliv. V Malt Wormu bude brzy na čepu osmička Pale Ale Trudi z pivovaru Clock. Ze stejného pivcu se brzy objeví velmi žádaný kyseláč s malinami Nina. Dále pak např. desítka Summer Ale z Obory. V Ochutnávkové pivnici plánujeme také narazit malinovou Ninu nebo třeba velmi zajímavý nakuřovaný kyseláč Lichtenhainer ze saského pivovaru Ritterguts. Ze spodňáků pak Kamenickou v8smu. Když se zaměříme na desítky – které české pivovary je umí? Nemusíme se omezovat na minipivovary. Vzhledem k tomu, že mám raději hořká piva, je fajn třeba Ratar 10° od Radegastu. Jinak to většinou odpovídá pivovarům, z nichž běžně objednáváme – mají-li obecně dobré ležáky či svrchňáky, umí většinou udělat i ta slabší piva (desítky a nižší stupňovitost). Spodně kvašená piva umí například Libertas nebo Kamenice. Nabídka je dnes celkem široká, ale není to tak dávno, co byla spodně kvašená desítka nedostatkovým zbožím – ještě kolem roku 2010 ji moc nevyráběly průmyslové ani malé pivovary. Jak si stojí brněnské pivovary, co se týče slabých piv? Dá se z jejich nabídky vybrat? Když si člověk vybere Hauskrechta, tak ano. Vzal jsem ho k nám do pivnic, protože jsem chtěl mít v nabídce lokální brněnský pivovar – jednak pro patrioty, jednak pro turisty, aby ochutnali dobrý ležák uvařený přímo v Brně. Co se týče zbytku místních pivovarů, nejsem si jistý, jestli můžu hodnotit, některé jsem už dlouho neochutnal, s jinými jsem příliš spokojený nebyl.

Foto: Lukáš Provazník (vpravo) je spolumajitelem pivnice Malt Worm a Ochutnávkové pivnice. Na fotce se sládkem Petrem Hauskrechtem. Foto: Pocket media / Ivo Dvořák

Co jižní Morava? Pivovarů tu máme v celorepublikovém měřítku hodně… Zajímavý je třeba nový Pivovar Thrills Brewing, který se zaměřuje hlavně na svrchňáky. Stálicí už je dnes Pivovar Mazák, doporučit mohu jejich 8° Uroboros. Spousta jihomoravských pivovarů má ale nevyrovnanou kvalitu. Hodně s tím zahýbá i cílová skupina zákazníků, sládci se často potřebují cenově (i druhy

piv) držet v intencích místní poptávky – jestli jsou lidé zvyklí určité pivo pít a zaplatit. Nebo se bojí experimentovat.

8 Urobors

Kam na dobré slabé pivo v Brně (mimo vaše podniky)? Přiznám se, že aktuální nabídku detailně nesleduju, protože na

Session Pale Ale 3,5 % alk.

Jak piva do svých podniků vybíráte? Z pivovarů, které znáte? Nebo obrážíte různé festivaly, jezdíte do zahraničí? Vlastně všemi způsoby, které jste vyjmenoval. Bereme ověřené pivovary, které mají dlouhodobě dobrou kvalitu. Čas od času se stane, že nějaký vypadne. Na nové pivovary může člověk narazit právě na nějakém dobrém festivalu – pravidelně jezdím na Pražský hrad a snažím se tam najít v Brně neokoukané pivovary. Občas se také hlásí sami. Pamatuju dobu, kdy jsem sládkům volal a prosil je, jestli by mi neprodali pivo. Dnes se to celé otočilo. Pak je postup takový, že nám pošlou vzorek (ideálně ve skle, co nejmenší objem a hlavně co nejčerstvější), a čas od času se něco dobrého objeví.

to nemám čas. Spíš bych tedy doporučil klasické brněnské ochutnávkové pivnice – a mrknout, co mají na čepu. U Dvou přátel, JBM Brew Lab, Schrott, Craftbeer na Zelňáku, Tekutý chleba… A máme v Brně nějaký dobrý pivní festival? Ne. Problém je v tom, že když polovina nabízených piv není dobrých a druhou polovinu ochutnáte ve zmíněných pivnicích mnohem líp ošetřenou a natočenou, není moc důvod, proč na ten který festival chodit. Mimo Brno je fajn třeba plzeňské Slunce ve skle nebo Pražský hrad, kde zaplatíte jednotné vstupné, dostanete malou skleničku a v klidu ochutnáváte. Nemám rád festivaly, kde vám natočí minimálně 0,3 l, stojí to skoro stejně jako půllitr a ještě se na vás blbě tváří, že byste chtěli menší objem jen na ochutnání.

www.gourmetjiznimorava.cz

21


PIVO

Zastávka

Daniel Budík Craftbeer bottle shop & bar Léto a s ním přicházející horké dny přímo vybízí k osvěžení nízkoalkoholickými pivy. V letním výčepu na Zelném trhu například čepujeme vynikající v8smu z Pivovaru Kamenice, která má 3,2 % alkoholu. V Craftbeer bottle shop and baru, Malt Wormu, Zastávce a v mnoha dalších pivnicích si můžete užít letní nízkoalkolické „kyseláče“ ve spoustě ovocných variant.

Pivní bar na Úvoze s devíti pípami obsazenými pivy z malých pivovarů. Toto léto jsme v Zastávce ochutnali například skvělý letní Ale Bzučoun od Pivovaru Mordýř.

www.fb.com/zastavkauvoz

Ponava café & restaurant Vyzkoušejte Ponavský Mlatec, osmistupňový ležák od Pivovaru Mazák, v němž je pouze něco přes 3 % alkoholu. Načepují vám ho v Ponavě, pro kterou pivo vzniká.

www.ponava.cafe

Pub U Dvou přátel Oba Puby U Dvou přátel pravidelně nabízí výborné desítky i slabší speciály včetně osvěžujících sourů. Nabídka se pravidelně mění, v aktuální „zahrádkové sezóně“ jsme si tu pochutnali například na osmičce od Libertas nebo kyseláči od Permona.

www.fb.com/udvoupratelbrno

Osmička Dr. Punk

EFI Pivovar Pivovar EFI najdete na nám. 28. října, sesterský hostinec nově také na Zelném trhu. Vlajkovou lodí pivovaru je zdejší bohatě nachmelená EFI desítka, za ochutnání stojí ale i chuťově překvapivě výrazná EFI osmička s objemem alkoholu 3,4 %.

Osvěžující a příjemně pitelný lehký letní ležák s ovocným a borovicovým aromatem díky použitým chmelům z Nového Zélandu (Dr Rudi a Wai-iti) a hořkostí 23 IBU. KOS je malý brněnský řemeslný pivovar na Kotlářské ulici, pivo si můžete koupit buď přes e-shop, nebo přímo v pivovaru.

New Zealand Lager 3,2 % alk. Pivovar KOS www.efipivovar.cz

22

Beershop.cz V e-shopu i kamenném obchodě Beershop.cz na Minské ulici si vyberete z svrchně i spodně kvašených piv ideálních k letnímu popíjení, z desítek doporučujeme 10° Summer Ale od Zichovce, z osmiček pak POOL PARTY SMALL NEIPA od Pivovaru Chroust.

www.beershop.cz


111 chutí Brna

Gastronomická mapa Adresář Profily podniků

S

peciální příloha s mapou a adresářem sdružujícím 111 gastronomických zastávek v Brně a jeho okolí dle výběru redakce FOOD DRINK BRNO.

A map and directory presenting the 111 best restaurants in Brno as chosen by the editors of FOOD & DRINK magazine.

23


78

59

82

2

98

11

87

tan á

a ov čk Tu

A

va Jirásko

á

va ico

ova Jirásk

re

ká Pe

A

S 22

a ov

n eta Sm

33

ováka Arne N

Slo vák ova

100

u Ko

ova Jirásk

77 7

í

8

o

45

Obilní tr

Ja

se

lsk

á

ovo otín Žer nám.

Údolní

Česká

Úd

í

ov a

o

oln

eti č

Ma

o Tvrdéh

Zachova

Sol

Zahrádky

41Jaku

n

Rašín

í

ova Pellic

Husova

47

102

91

13

Náměstí Svobody

29

Úvoz

Husova

95

Úvoz

73 80

Pekařská 42

57

o dlov Mennám

í avn

í

žn etr Vel

Fakultní nemocnice U svaté Anny 90

15

Leitnerova

Annenská

t Výs

67

17

ká Starobrněns Pe

rou t

Bisk ups ká 96

F y

Šilingrovo nám.

103

č Kope

Pivovar Starobrno

39

Jircháře

Kop eč

Vodní

Hybešova

68

á nick Rad

Do ná ova

Sch

ink

á nsk Pa

85 66

Pellicova

Sladová

81

31

ská án 86 nik i m49

Zahrádky

38

á ick

é ikánsk Domin ám. n

E

Hl

eč n Zám109

19

Špilberk

Zahrádky

37

ova

Besedn

u Jak

70

Pivovarská

14

nič

í

ská Če

ého

d Tvr

ské n Morav

10

20oln

ova azd Gor

D

Úd

26ám.

a Joštov

nám. ského Komen

reš

ko va

Moravské nám.

51

Bří

h

Ča

pků

ap

íČ

a ov

nic

o

Gorkéh

Údolní

2

Lidická

43

ká ns

ř ve Ve

va Čápko

ká íns

n nto

tan me

bs ká

Čápkova

ick tan

un Ko

ad

a ov

Gorkéh

Úvoz

va Stojano

Bo

ří ve Ve

108

54

vs

šů Tyr

hra

a Grohov

65

sk á

n eta Sm

Jana U

69

va Groho

lář

a ov

ká ols ok

56

e Lužán

Cih

S

Úvoz

B

éh

5

cká

S

ko vsk

75

park Lužánky

ká ols ok

44

34

Konečného nám.

Ry

C

18

4

va ešo Bur

i ck

88

ova bk

24

101

Bo

ská tlář Ko

89

74

3

á

61

1

Běhounsk

60

kov 35 á

3 ká trs Pe

Zelný

27 trh

ejní Muz

12

rova Baye

16

7

Ka


6

ova pach Žam

opoln Čern

5

62

7

M A PA

í tov a

ova blík

er He lf

íka

Ho

á Slep

50

97

é kov

4

Stará

Soudní 6

25

Kör

7

va nero

Cejl 8

Jez

104

5

jl Ce

ká ezuits

J

107

84

y ašt

B

žní

dra

vní Hladraží á n

á

nám.

Rumiště

é

Křenová

ká Josefs

71

Dornych

Kv

sk apucín

Koliště

nská Františká

ká ětinářs

Anoda tř. Kapitána Jaroše 39 fb.com/anodabar

A5

25

C3

26

C4

27

Atelier Bar & Bistro Kobližná 2 www.atelierbar.cz

E5

28

Avokádo Česká 31 www.avokadobrno.cz

D4

29

Barčelato Malátova 20 instagram.com/barcelato_

mimo mapu

30

Beach Bar Hříbek Kníničky 898 www.beachbarhribek.cz

mimo mapu

31

Bistro Bastardo nám. Svobody 21 fb.com/bistrobastardo

E5

32

D5

33

mimo mapu

34

mimo mapu

35

E5

36

mimo mapu

37

E4

38

Cejl

Arslan Buuz Slovákova 8 www.arslanbuuz.cz Art Café Prostor Kounicova 7 www.prostorbrno.cz

Mlýn

ská

Spálená 4

48

40

tálk a Špi

14

od Bistro P Mikrofarma Jakubák Běhounská 18 www.mikrofarma.cz

15

Bonjour Vietnam Sta Václavská 1 vební fb.com/Bonjour-Vietnam

16

17

18

BRATRS bistro Kamechy bratrs.cz Būcheck Zelný trh 18 fb.com/bucheckbrno Buchta B Štefánikova 16 fb.com/BuchtaBCoffee

E5

CARLINI Smetanova 12 carlini.cz

B3

Cesta čaje Novobranská 10 www.cestacaje.cz

E6

Cha-Cha. Caucasian food. Brno Husitská 8a fb.com/chacha.brno

mimo mapu

Chleba Brno Bratislavská 22 www.chlebabrno.cz

C7

Chmelová šiška Makovského nám. 1 fb.com/Chmelova.Siska.Brno

D5

CraftBeer bottle shop & bar Zelný trh 14 www.craftbeerimport.cz

F5

Cukrářství Martinák – Alfa pasáž Poštovská 4 cukrarstvimartinak.cz

E5

CUPCAKEKÁRNA nám. Svobody 21 www.cupcakekarna.cz

E5

Dezertína Novobranská 16 fb.com/dezertina

E6

Dhaba beas Panská 12 dhababeas.cz

E5

DIE KÜCHE Sukova 4 www.diekuche.cz

D6

Divinero Smetanova 1 www.divinero.cz

C3

Doe Boy Štefánikova 39 www.fb.com/doeboybrno

mimo mapu

Domovina Zelný trh 10 zelnytrh10.cz/podniky/bistro-domovina

F5

Eggo Truck Brno Dvořákova 12 facebook.com/eggotruckbrno

D5

Element Běhounská 7 www.elementbrno.com

D5

Křenová 19

á

99

46

24

Cafe Placzek Minoritská 4 www.cafeplaczek.cz

Cabaret des Péchés Dominikánské nám. 2 www.cabaretdespeches.com

FAIRCAFE Rybářská 19 www.fairhotel.cz/restaurace

mimo mapu

hyňs k

Skořepka

Čec

Nov obra

fská

30 111

Cyri lská

Jose

va yko

106

72

Vlhká

sar

79

92

í Orl

nská

Ma

68

ánsk

ká rits

23

O

D6

násepní

Některá místa se nacházejí mimo výseč mapy. Some places are not on this part of map.

93

rlí

Angels‘ Share Jezuitská 17 fb.com/angelssharebrno

í ásepn Podn

no

J

21

Štěp

52

Mi

ká áns

lni

83

55

13

Ben ešov Auto a buso v Bene é nádra šova ží

á

Měnínská

28

63

ho

12

ade Div

vsk što Po

Malinovské nám.

23

Šp

a Sukov

32

ká Vlh

Vachova

Kozí

Moza 1

Kobližná

9

11

58

iš Kol

76

em

110 36 kova Dvořá

adl div

r tova

Za

53

10

a ltov eve

64

os Ro

kubské nám.

Cyri lská

4

9

mimo mapu

Andulka winery Vinařská 48, Dolní Bojanovice andulka-winery.business.site

s

ká uits

22

dla

eve ltov a

F5

Ra

Ro os

Air Cafe polková Zelný trh 8S aircafe-brno.com

D3

Masná

Příční

Příkop

5

ská islav Brat

á lavsk Bratis

21

Přadlácká

3

Hvězdová

á

B5

Café Mezzanine Údolní 15 www.cafe-mezzanine.cz

Cejl

Lidická 23 www.hotelpassage.eu

k Francouzs

Ko liš

20

A la Carte Restaurant

ská Fran2couz Passage

94

Špitálka

í

třída Kpt. Jaroše

Kudelova

D6

Koželužská

4pokoje Vachova 6 www.miluju4pokoje.cz Francouzská

ka

Ho

Přadlácká

é kov

oln Černop

va ubo Tra

M.

M

á sk

Fakultní nemocnice Dětská nemocnice

láv

H M.

1

rá . Ho

s go

é kov

orá

í

a Kunzov

Hilleho

Ju

Gastronomická mapa léto 2022

itál

Slav

oln Černop

nína

Drobného

třída Kpt. Jaroše

6

Anto

Durďákova

á

k Lužánec

105

ká áv s osl Jug

y

25


ADRESÁŘ

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

26

FALAFELO Pekařská 19 www.falafelo.cz

F4

62

Farma Ráječek Ráječek 5b farmarajecek.cz

mimo mapu

63

Forky‘s Jakubské nám. 1 www.forkys.eu

D5

64

Franck & Thierry Kopečná 46 www.franck-thierry.cz

F4

65

Garden Food Concept Kounicova 39 www.gardenfoodconcept.cz

B3

66

Gelatovárna Úvoz 120 fb.com/gelatovarna1

A2

67

Gill‘s Coffee Espresso Bar Veveří 9 gills.cz

C3

68

Grandezza restaurant Zelný trh 2 www.grandezzarestaurant.cz

F5

69

Gusto Plzenka Husova 16 fb.com/gustoplzenka

E4

70

mimo mapu

71

E4

72

Industra Coffee Lazaretní 9 industra.coffee

mimo mapu

73

JAGA Žerotínovo nám. 6 fb.com/CafeJaga

C4

74

Ještě jednu Minoritská 2 www.jestejednu.cz

E5

75

justWINE Dvořákova 1 www.justwine.cz

D5

76

Kafe Friedrich Smetanova 45 www.kafefriedrich.cz

B4

77

Kavárna v 1. patře nám. Svobody 13 fb.com/kavarnav1patre

E5

78

Klára Bára Wine Café Čápkova 11 fb.com/kbwinecafe

C2

79

Kobliha Pekařská 68 kobliha.live

F3

80

Kohout NA VÍNĚ Malinovského nám. 2 www.kohout-na-vine.cz

D6

81

Komár kafe Kounicova 85 www.komarkafe.cz

mimo mapu

82

Konoha Sushi Marie Steyskalové 7 konoha-sushi.cz

mimo mapu

83

Království makronek Hvozdecká 1 www.kralovstvimakronek.cz

mimo mapu

84

Hauskrecht Porážka 3 www.hauskrecht.cz Ignis Bar & Club Dominikánská 7 www.ignis-bar-club.cz

La Cucina Nera Dukelská třída 58 lacucinanera.cz

mimo mapu

85

Larva Mola Alfa pasáž fb.com/larvamola

E5

86

Lokál U Caipla Kozí 3 lokal-ucaipla.ambi.cz

D5

87

Lucky Bastard Beerhouse Bratří Čapků 8 lb-beerhouse.cz

C1

88

Malt Worm Starobrněnská 12 maltworm.cz

E5

89

Mama Stella Kopečná 50 fb.com/MamaStellaArtisan

F4

90

MANYA Sushi & Sake Izakaya Průchodní E5 www.manyabrno.cz

91

MARINĀDA STORE Jiráskova 15 marinada-store.cz

D2

92

MÂY HOUSE Veselá 2 www.mayhousebrno.cz

E5

93

Monogram Espresso Bar Kapucínské nám. 12 www.monogramespressobar.cz

F5

MOTMOT Coffee Point Masarykova 12 www.motmot.cz

E5

Natural Wine Shop Pekařská 40 www.naturalwineshop.cz

F3

Nett‘s BBQ Kollárova 6 fb.com/nettsbbq

mimo mapu

Nová chaloupka Žilkova 21 restauracechaloupka.cz

mimo mapu

OCEAN‘S – fish gourmet fast food Kobližná 5 www.ocean-s.cz

D3

Ochutnávková pivnice Lidická 10 ochutnavkovapivnice.cz

C5

Pablo EscoBAR Minská 88 www.pabloescobar.cz

mimo mapu

Páreček Brno Zelný trh fb.com/ParecekBrno

F5

Pekařství PANEOLIT Pekařská 74 www.paneolit.com

F2

Pellegrini nám. Svobody 18 www.pellegrini.cz

E5

Piknik box Björnsonův sad piknikbox.cz

A1

Pivovar HARRY Poštovská 3 www.harry.beer

E5

Pokecz Bašty 4 www.pokecz.cz

F5

Protože můžu Starobrněnská 12 www.protozemuzu.com

E4

94

Pub U Dvou přátel Dominikánská 11 fb.com/udvoupratelbrno

E4

95

Punkt. espresso bar Štefánikova 61 fb.com/punkt.espresso.bar

mimo mapu

96

qb coffee roasters Veslařská 179 qb.coffee

mimo mapu

97

Rebelbean Jundrov Veslařská 36 rebelbean-coffee-shop. business.site

mimo mapu

98

RockWine Vídeňská 18 www.rockwine.cz

mimo mapu

99

E4

100

Siesta Wine Restaurant Husova 16 www.hotelinternational.cz/rs/ siesta-wine-restaurant

Singha Thai Restaurant Brno Orlí 6 E5 www.singhathairestaurant.cz Spolek Orlí 22 www.spolek.net

E6

101

102

SPOT Přadlácká 28 www.naspotu.co

mimo mapu

103

The Borsch Úvoz 8 the-borsch.com

F2

104

TAK Kafe Petrov 1 www.takkafe.cz

F4

105

Večerka Pekařská 9 fb.com/vecerkabrno/

F4

Vicino DiVino Za Divadlem 2 www.vicinodivino.cz

D6

Vinná galerie Lužánecká 16 www.vinnagalerie.cz

A5

William Thomas Artisan

Take 5 Bubeníčkova 44 fb.com/take5.zidenice

mimo mapu

106 Bakery

Taste of India Svatopluka Čecha 81 www.taste-of-india.cz

mimo mapu

107

Josefská 2 www.wtbakery.cz Yasmina Bistro Sukova 5 jasminabistro.webnode.cz

E6

D6

Zastávka – pivnice malých

The Roses Coffee & Store Benešova 18 theroses.cz

F6

108 pivovarů

U Bláhovky Gorkého 54 fb.com/ublahovky

C3

109

U Karla Bayerova 8 ukarlabrno.cz

A3

110

U Tomana nám. Svobody 22 www.utomana.cz

E5

111 a cukrárna

Úvoz 78 fb.com/zastavkauvoz

C1

Zdravě, chutně... LOW CARB Zámečnická 3 fb.com/zdravechutnelowcarb

E5

Zelená Kočka – Pivárium Dvořákova 3 fb.com/ZelenaKocka

D5

Zemanova kavárna

Předplať si:

shop.pocketmedia.cz

Josefská 4 www.zemanovacukrarna.cz

E6


D VA K R ÁT D VA

Kávový catering na vaši svatbu, konferenci nebo firemní akci Všude tam, kde se bez kávy neobejdete.


P R O F I LY

Pivovar HARRY

Dondi na betelné škopek! Pivovar HARRY vznikl v Poštovské ulici v místě bývalé balíkovny zdejší pošty, naproti legendárnímu podniku Metro. Do unikátního interiéru s rozlehlou halou a nýtovanými sloupy se podařilo umístit vedle samotné pivní technologie a největšího výčepu v tuzemsku i menší manéž, rozlehlý pivní bar, pult pro dýdžeje a balkón ke klidnému sezení. Za několik měsíců svého fungování našel nejen spokojené zákazníky, ale také ustálenou nabídku piv pravidelně doplňovanou o čerstvé speciály. Vlajkovou lodí pivovaru je pocta Brnu, zlatavý ležák s názvem Born. Ochutnat tu můžete ale také zázvorový Ale Donald, světle zlatou IPA Felix, za studena chmelenou dvanáctku Drok nebo tmavý Blek. Hlad zaženou vymazlené burgery, trhané vepřové, tataráček a další pecky z bistra, které je součástí pivovaru.

Foto: Pocket media / Ivo Dvořák

28


P R O F I LY

Zahrádka Vnitroblok se zahrádkou až pro 200 lidí, večery nabité koncerty, parties s DJs a další tematické akce – to jsou zbrusu nové venkovní prostory Pivovaru HARRY. „Ke každému pivovaru historicky patřily i pivovarské zahrádky. Prostor vnitrobloku v centru města si o pulzující zahrádku přímo říká,“ vysvětluje Miroslav Harašta z vedení pivovaru. Na zahrádku, která patří k největším prostorům svého druhu v Brně, se dostanete buď přímo z ulice, nebo přes interiér pivovaru.

Sládková Funkce sládkové pivovaru se ujala populární brewerka Tamara Dolníčková alias @tamaris. czechbrewer, která vytvořila receptury pro vlajková piva. Absolventka Mendelovy univerzity v Brně vaří svrchně kvašená i spodně kvašená piva pod jednou střechou. „Ráda experimentuji, nicméně naším stěžejním pivem je bezvadný ležák. Je to styl, který se tu narodil, skvěle se páruje s jídlem a hlavně u něj bez přemýšlení můžete strávit celý večer,“ uvedla sládková.

Poštovská 3, Brno www.harry.beer 29


P R O F I LY

Dárky z Brna Kousek Brna v každém doušku

#PŘIPRAVBRNO Ekologická kolekce #PřipravBrno vznikla na podporu veřejné zeleně města Brna, jejím zakoupením tedy přispějete ke zkvalitnění životního prostředí. Kolekce zahrnuje řadu užitečných předmětů, které pochází od jihomoravských výrobců. Kovové kelímky značky NEREZ.TO mění kulturu pití z plastových kelímků na ocelové číše. Ocel je přirozeně antibakteriální, nehrozí okousání nebo škrábance, ve kterých by se mohlo něco usazovat. Pití na letních festivalech nemůže být příjemnější. Chcete mít nápoj vždy po ruce? Pomůže vám praktická nerezová termoska nebo skleněná a plastová lahev lokální značky EQUA s minimalistickým potiskem. Známé brněnské panorama s katedrálou sv. Petra a Pavla vám připomene šálek Petrov se zlatým potiskem. Ideální na ranní kávu, třeba od značky RebelBean s pražírnou přímo v Brně. Dejte sbohem igelitovým sáčkům, zabalte své potraviny do lnu a bavlny, aby mohly volně dýchat. Látková mošna na chléb, pytlíky na pečivo nebo síťka na ovoce a zeleninu značky Srneczek z Rajhradu myslí na ekologii za vás, a navíc s nimi přispějete na dobrou věc.

Foto: Pocket media / Monika Hlaváčová

30


P R O F I LY

Mendel Odneste si z Brna vzpomínku na Mendela. Tento Brňan by letos oslavil 200 let od svého narození, a proto suvenýry s motivy slavné hrachoviny a včel nesmí chybět. Zabalte si svačinu do omyvatelného ubrousku s včelím voskem Božan balič potravinářský a vydrží vám čerstvá celý den. Nebo si vychutnejte šálek kávy z porcelánových hrnků Rokyta porcelán s jemnými ilustracemi Kamily Rokytové. Svůj vlastní hrášek si můžete vypěstovat (a pak i sníst) v kelímku Tvoje farma, která nabízí sadbu pro pěstování klíčků z kontrolovaného organického zemědělství.

Hrnek krokodýl Jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších pověstí je ta o brněnském drakovi. Nám se drak schoval do hrnku a zbyly z něj jen tři nohy. Které se vám líbí nejvíc – stříbrné, zlaté, nebo barevné?

Miska, talíř i šálek s brněnským drakem Brněnského draka najdete i na další sadě porcelánových hrnků a misek. A jelikož je opravdu starodávný, zbyly nám z něj už jen kosti. K dispozici je celá sada na snídani – šálek na espresso, talíř dvou velikostí a objemná miska na vtipnou kaši nebo hrnek na cesty pro ty, co chvíli neposedí.

Hrníček na kávu/čaj pro neposedné Co mají společného Janáček, Mendel, liška, mamut a krokodýl? Všechny vyobrazila na našich hrncích malířka Vendula Chalánková. Kvalitní keramika a víčko ze silikonu vybízí vzít si jeden na cesty.

HRNEK TIMO Pro milovníky zvířat máme sadu hrnků od brněnského street artisty TIMA. Je libo psa, kočku, nebo ryby? darkyzbrna.cz 31


P R O F I LY

A la carte Restaurant Passage Během celého dne je pro vás otevřena A la carte Restaurant Passage s vyhlášeným menu a výjimečnou kuchyní. Restaurant Passage na Lidické ulici v Brně je ideální volbou pro vaše obchodní schůzky, obědy s rodinou i romantické večeře. Každý týden se můžete těšit na speciální obědové menu nebo můžete vyzkoušet degustační večeři s vinným párováním. Každý měsíc se v restauraci jednu neděli koná nápaditá gastronomická akce pro celou rodinu – family brunch spojený s programem pro děti. Celé léto si zde také nově užijete breakfast brunche. V čele kuchyně stojí šéfkuchař Petr Svoreň. Je vyznavačem tradičních surovin připravovaných netradičně. Slova jsou tady zbytečná, místní gastronomii i atmosféru musíte zažít sami. Při návštěvě restaurace je parkování v garážích zdarma.

Lidická 23, Brno www.hotelpassage.eu

Foto: A la carte restaurant Passage

32P R O F I LY

MOTMOT

Foto: Radim Madarász

Brněnská pražírna MOTMOT si po 5 letech od začátku svého fungování splnila svůj velký sen přinést vlastní výběrovou kávu do centra Brna a v červnu otevřela nový coffee point na Masarykově ulici 12, přímo u zastávky Zelný trh. Vyberete si tady zrnka z více než 10 káv z celého světa, dáte si skvělou kávu s sebou a nechybí ani kávové vybavení, speciality jako čokoláda s kávovými boby nebo nikaragujské rumy. V provozu ale zůstává i původní pobočka na Skácelově 34 v Králově Poli, kde pražírna MOTMOT začínala a kde má dnes širokou základnu zákazníků, kteří si sem pro typicky žluté balíčky s kávou chodí pravidelně. A kdy si pro ně můžete přijít vy? Na obou coffee pointech se na vás budou těšit Po–Pá 8.00–19.00 a na Masarykově dokonce i v So 9.00–16.00.

Masarykova 12, Brno www.motmot.cz 34

Letní kávové osvěžení Nemáte v létě na horkou kávu ani pomyšlení? V MOTMOT coffee pointech se osvěžíte speciálními kávovými drinky. V nabídce samozřejmě najdete i klasickou ledovou kávu nebo espresso tonic, ale to, co nikde jinde neochutnáte, je především jejich vlastní Cold Bro (káva macerovaná ve studené vodě) a drinky namíchané z 2šotu, originálního kávového sirupu. Cold Bro připravované ze sladké etiopské kávy vás nejen osvěží, ale i pořádně nakopne, a můžete si ho dát rozlévané nebo vzít lahvované na doma. Z 2šotu, recyklovaného sirupu, kterým MOTMOT bojuje proti plýtvání kávou, si pak můžete objednat Refresh – 2šot zalitý minerálkou a doplněný snítkou tymiánu. A opět si ho můžete vzít i s sebou v lahvičce.


P R O F I LY

Foto: Mây House

Mây House Na Čáře? Pod hodinama? Ne, dejte si sraz pod mrakem, a to ratanovým! Právě ten vévodí přízemí stylové restaurace Mây House, jež se nachází na ulici Veselá, a nabízí tak kus Vietnamu uprostřed Brna. Přímo pod oblakem z ratanu, na nějž odkazuje již samotný název restaurace, si můžete vychutnat tradiční i originální, vždy však autentickou vietnamskou kuchyni. Rozsáhlé menu nabízí pro každého něco. Pro ty, kteří vietnamskou kuchyni teprve objevují, například křupavou kachnu a smažené krevety v rýžové krustě. Experimentátoři zase jistě ocení karamelizovaný bůček či specialitu podniku Phở Mây – polévku s masovými bochánky a krevetami. Sezamové koblížky a ledová káva s kokosovým mlékem představují dokonalou sladkou tečku. Také už se vám sbíhají sliny?

Veselá 2, Brno www.mayhousebrno.cz 35


P R O F I LY

TAK_kafe

Tak, kafe je vždycky skvělý nápad! Obzvláště na tak kouzelném místě v centru Brna, jako jsou zahrady pod Petrovem, kde se nachází TAK_kafe. Šálek kávy z pražírny MIA coffee s lahodnou Honzovou buchtou či jiným zákuskem si můžete vychutnat společně s výhledem na katedrálu sv. Petra a Pavla. Pokud se rozhodnete podnik navštívit v pozdějších hodinách a užít si letní večer, určitě si vyberete z nabídky naturálních vín a prosecca, ochutnat tu můžete i kávu na višňovce. TAK_kafe je ideálním místem, kde si s celou rodinou užít příjemnou, klidnou chvilku v každodenním shonu. Nebojte se s sebou vzít i nejmenší děti, celý prostor je kids friendly! A pokud o založení rodiny teprve přemýšlíte, TAK_kafe je ideálním prostorem pro uspořádání svatby s vašimi nejbližšími.

Petrov 1, Brno www.takkafe.cz

Foto: TAK_kafe

36


P R O F I LY

Foto: Gelatovárna

Foto: Pocket media / Ivo Dvořák

Gelatovárna

Lucky Bastard Beerhouse

Gelatovárna je kamenná zmrzlinárna Božského kopečku – zmrzliny, jakou svět ještě neviděl. Absolutně nekompromisní v chuti, kvalitě, postupu výroby a pestrosti surovin.

Pivnice a restaurace navázaná na jeden z nejstarších brněnských minipivovarů, na Lucky Bastard. Na výčepních kohoutech najdete jejich vyhlášené ejly India či Blond, ale také skvělé ležáky ze Slavkova nebo Zámeckého pivovaru Frýdlant.

Obsahuje 0 % rafinovaného řepného cukru, průmyslové dextrózy, maltodextrinu a jiných běžných potravinářských chemikálií a polotovarů. Zato však obsahuje 100 % božské a upřímné chuti a je naprosto veganská. V Gelatovárně najdete 30 druhů zmrzlin od tradičních chutí až po ty nejodvážnější. A k tomu takřka nekonečné kombinace gelato shakeů (s vodou, tonikem, mlékem nebo proseccem). Dále zmrzlinové sendviče v lahodných cookies. Kromě klasických kornoutků nabízí i bezlepkové. Široká nabídka termoobalů na zmrzlinu domů. Již brzy zde najdete i kolo štěstí, které odvážným pomůže s výběrem zmrzliny.

Úvoz 120, Brno www.fb.com/gelatovarna1

Výjimkou nejsou ani ochutnávky piv ze zahraničí v podobě pivovaru Brewdog nebo belgického Kasteel Rouge. Již více než rok nabízí Beerhouse i skvělou balkánskou kuchyni. Pljeskavica, čevapi a netradiční přílohy spolu s originálním ajvarem potěší vaše chuťové pohárky. S výborným pivem či sklenkou skvělého vína se tak budete cítit jako na dovolené u moře. Tuto atmosféru navíc perfektně podtrhuje elegantní zahrádka s večerním osvětlením a množstvím květin. Lucky Bastard Beerhouse také nabízí večírky, oslavy a rauty na míru. Milá a vstřícná obsluha vás provede příjemným večerem každý den kromě neděle, kdy je zavřeno.

Bratří Čapků 8, Brno www.lb-beerhouse.cz 37


P R O F I LY

Foto: GUSTO Plzenka

Foto: SIESTA Wine Restaurant

GUSTO Plzenka Local Food Restaurant

SIESTA Wine Restaurant

Vyhlášená restaurace s proslulými jídly tradiční českomoravské kuchyně. Hosty byli mimo jiné i Milan Kundera, Arnošt Lustig, Pierre Richard nebo Omar Sharif. GUSTO Plzenka patří mezi vyhledávaná místa nejen pro místní klientelu. Již více než šedesát let láká na setkání s delikátní regionální gastronomií i návštěvníky Brna. Vzácností zůstává oblíbený servis malých předkrmů, kterými hosté zahájí svoje menu. Dokáží zpestřit vaše kulinářské povědomí a příjemně naladí chuťové pohárky na další chod. V pestré nabídce nechybí nové neotřelé receptury, avšak ani poctivá svíčková. Unikátní jsou i dezerty, jejichž obliba přesahuje hranice Česka. Sklenice vychlazeného točeného piva Pilsner Urquell a skvělý výběr lokálních vín doplní váš kulinářský a vizuální zážitek.

Husova 16, Brno www.gustoplzenka.cz 38

Součástí Hotelu International Brno je místo, kde se snoubí jedinečná atmosféra, atraktivní design a excelentní gastronomie. SIESTA Wine Restaurant je moderní, v neobvyklém stylu řešená restaurace, jejímiž dominantami jsou dekorativní stěna Konráda Babraje, onyxová stěna s krbem a klimatizovaná prosklená vinotéka se skvělou nabídkou lokálních a zahraničních vín. Své hosty pohostíte výtečnou snídaní, navrhujeme skvělé vejce Benedikt, usazeni v pohodlných křeslech můžete pozvolna přejít do pracovního oběda – naší nabídkou jsou Jehněčí kotletky grilované s česnekem, s pak choi, jarní karotkou a tymiánovým jusem a den lze zakončit ochutnávkou těch nejvybranějších značek z moravských a světových vinic. Pestrá mezinárodní kuchyně a pozorná obsluha ze Siesty vykouzlí místo, které stojí za návštěvu.

Husova 16, Brno www.hotelinternational.cz


P R O F I LY

Foto: qb coffee roasters

Foto: William Thomas Artisan Bakery

qb coffee roasters

William Thomas Artisan Bakery

Pražírnu kávy, espresso bar, prodejnu i zahrádky najdeš mezi prvorepublikovými loděnicemi na břehu řeky Svratky, pod ovocnými stromky a vzrostlými smrky v areálu Českého veslařského klubu na Veslařské ulici v Brně.

I v létě jedou pece pekárny William Thomas naplno. Pekaři Vilém a Tomáš připravili hned několik novinek.

Areál, který si svým kouzlem získal srdce lidí z qb coffee roasters, se proto rozhodli zpřístupnit i ostatním. S respektem k místu a jeho historii tu vznikly dvě zahrádky pro všechny milovníky výběrové kávy, pro cyklisty, turisty, maminky s kočárky, pejskaře, vodáky… Aktuální produkci pražírny můžete otestovat ze dvou espresso mlýnků a jednoho mlýnku na filtr. K osvěžení dostanete espresso tonic z jejich vlastního toniku, cold brew, klasické kávy, ale na ledu, limonády a letní drinky. K zakousnutí mají sladkosti, občas i slanosti.

Veslařská 179, Brno www.qb.coffee

Ta první je sladká. I když se tu zaměřují hlavně na francouzské pečivo, jejich letní speciál má kořeny i u nás na Moravě. Kroláč je totiž spojením křehkého croissantu a moravského koláče, tentokrát s krémem z pravé vanilky. Potěší i letní nabídka nápojů, nechybí osvěžující limonády nebo stoprocentní džusy. Na ledu to tu navíc sluší i kávě z české pražírny The Naughty Dog. Na Josefské můžete posedět venku a vychutnat si ledové cappuccino, latte nebo třeba espresso tonic. Na letní grilovačky doporučujeme výborné francouzské bagety, kváskový chleba, provensálskou fougasse nebo máslové burgerové briošky.

Josefská 2, Jaselská 2, Mozolky 2, Brno www.wtbakery.cz 39


P R O F I LY

Foto: Zemanova kavárna a cukrárna

Zemanova kavárna a cukrárna

Foto: THE BORSCH

THE BORSCH

Nejdéle fungující kavárna v Brně, postavená v roce 1936, se dodnes pyšní zachovalým funkcionalistickým interiérem. Velkorysé prostory zaměřené na funkčnost potvrzují um tehdejšího architekta Karla Růžičky svou nadčasovostí.

Restaurace na Úvoze je zaměřená na východoslovanskou kuchyni. Název odpovídá nejčastěji objednávanému pokrmu, a to polévce boršč, kterou ve zdejší kuchyni připravují kuchaři z celého světa.

Cukrárna se hrdě hlásí ke své historii a rodinné tradici Zemanů. Cukrářské řemeslo se mezi nimi předávalo z generace na generaci. Poctivé české zákusky každý den čerstvě připravují podle receptur mistra cukráře Adolfa Zemana. Ten letos oslavil už 89 let. Mezi jeho speciality patří například pečení draci nebo veletržní dort, které nikde jinde neochutnáte. Atmosféra první republiky přímo vybízí k zajímavým kulturním akcím, které v kavárně chystají, jako swingové tančírny, knižní besedy nebo jazzová vystoupení. Tak si je nenechte ujít!

Jednou z nich je kuchařka, která uprchla z Odessy, kde vařila v jedné z nejznámějších ukrajinských restaurací Dacha – tu navštěvoval i sám prezident Zelenskyj. Do THE BORSCH chodí lidé různých národů, ať už jsou to návštěvníci z Norska, nebo Itálie, díky dětskému koutku je restaurace oblíbená i u rodin s dětmi. Začátkem léta navíc provozovatelé otevřeli zahrádku a postupně přidávají na jídelníček i vegetariánská jídla. Zanedlouho budou dostupné též kurzy pro nadšence, kde se naučíte připravovat různé slovanské pokrmy – pelmeně, čebureky nebo zmíněný boršč.

Josefská 4, Brno www.fb.com/zemanka 40

Úvoz 8, Brno www.the-borsch.com


P R O F I LY

Pellegrini Caffe Restaurant

JustWINE

Foto: Pellegrini

Foto: JustWINE

V Pellegrini si můžete vychutnat pravou italskou kávu, nevšední kávové speciality, míchané nápoje, vína z Moravy i Itálie, prosecca, sekty i champagne. Z kuchyně doporučujeme výbornou pizzu, těstoviny, domácí dezerty či zmrzlinu. Nechybí ani snídaňové a denní menu a po centru si objednáte i rozvoz zdarma.

Víte, že vína, která ochutnáváte ve wine barech JustWINE, můžete mít i ve své firmě? V rámci velkoobchodu dodávají firmám vína nejen na Vánoce. Na přání vyrobí i dárkové balíčky plné lokálních dobrot, olivových olejů ze Španělska a konzervovaných rybiček z Portugalska. Poptávku posílejte na e-mail info@justwine.cz.

Náměstí Svobody 18, Brno www.pellegrini.cz

www.justwine.cz

Páreček!

CraftBeer bottle shop & bar

Foto: Páreček!

Foto: CraftBeer bottle shop & bar

Jediný food bike v Brně nese název Páreček! – nepředstavujte si však klasické párky v rohlíku, tady dostanete šťavnatý, bohatě ozdobený hot dog v několika pravidelně obměňovaných variantách. Během léta budete tento originální streetfoodový projekt potkávat i na festivalech a dalších akcích.

Pivnice a pivotéka na Zelném trhu se snaží šířit pivní osvětu a přinášet na náš konzervativní trh nová, zábavná a neotřelá piva. Kromě šesti kohoutů se zahraničními i domácími speciály tu najdete také velký chladící box s širokou nabídkou lahvových piv. Ochutnejte nějaký dobrý ejl nebo dejte šanci souru!

Zelný trh, Brno www.fb.com/ParecekBrno

Zelný trh 14, Brno www.craftbeerimport.cz 41


P R O F I LY

Andulka winery

Protože můžu

Foto: Andulka winery

Foto: Protože můžu

Za jedinečnou cestou místního vína stojí mladá vinařka Anička se svým dědou. Společně kombinují dědovo zkušené oko a Aniččinu hlavu plnou nových nápadů, které ve sklepě mění v plejádů chutí a vůní. Vinařství ročně vystřídá dva režimy: od října do března probíhají soukromé degustace, od května do října je otevřený moderní wine bar.

Jedinečný prostor, jedinečná atmosféra. Víno, giny, koktejly a výborná káva v místě, kde se (možná) zastavil čas, kde se schováte před shonem všedních dnů. K tomu si můžete dát slanou i sladkou palačinku, harmonicky snoubit pršuty a sýry, k vínu si dopřát lahodné fondue. Ideální místo pro vaše večírky a oslavy či degustace na míru.

Vinařská, Dolní Bojanovice www.andulka-winery.business.site

Starobrněnská 12, Brno www.protozemuzu.com

Zdravě, chutně… Low Carb!

Komár kafe

Foto: Zdravě, chutně… Low Carb!

Foto: Komár kafe

Pokud se stravujete v režimu low carb, jistě vás toto bistro potěší. V nabídce jsou teplá jídla, snacky i výborné domácí dezerty. Vše, včetně pečiva, které si můžete odnést domů, je připravováno dle zásad low carb stravování přímo na místě. Věříme, že v bistru si nejen pochutnáte, ale také si oblíbíte nový životní styl.

Komár kafe, to není jen výběrová káva a dezerty z top surovin. Letos do místního portfolia přibylo řemeslné gelato, které se @Lenka_nato_peče učila přímo u těch nejpovolanějších na Carpigiani Gelato University v italské Boloni. Gelato v kavárně začínalo jako pop-up a nyní přímo v ní vzniká.

Zámečnická 3, Brno www.fb.com/zdravechutnelowcarb 42

Kounicova 85, Brno www.komarkafe.cz


43


Víno Vinárny a vinotéky Restaurace Anketa

A wine-producing superpower, where vines were cultivated as early as the 6th century BC, a producer of the most renowned (and most expensive!) bottles in the world, home of Champagne and Burgundy - all that is France. Where can you get a bottle of French wine in Brno and where can you go for a glass or two? Check out our tips for wine shops and wine bars.

44


V

inařská velmoc, v níž se réva pěstovala již v 6. století před naším letopočtem, producent těch nejuznávanějších (a nejdražších!) lahví na světě, domov šampaňského či burgundského… Francie. Nechte víno, ať vás svou specifickou chutí přenese přímo do Bordeaux nebo Provence a vykouzlí pro vás kousek Francie přímo v Brně. Kde se tyto zázraky dějí?

V naší vinné rubrice se setkáte nejen s podniky a vinotékami, kde francouzské víno ochutnáte, ale také s konkrétními lahvemi z francouzských vinařství. Foto: Pocket media. Foto v rubrice pochází ze sociálních sítí nebo archivu jednotlivých podniků.

45


VÍNO

La Terre Du Petit Homme, 2018, AOC Ventoux

Natálie Bordácsová justWINE Kotlářská, Brno

Suché červené víno z vinařství Chateau Juvenal a apelace Ventoux vyrobené z odrůd Grenache, Syrah a Mourvèdre. Plné víno s delší ovocnou dochutí a tóny zralých černých třešní, skořice a bobkového listu. Vhodné k pokrmům z červeného masa. Vinařství Juvenal bylo založeno již roku 1830. V roce 2001 ho koupila rodina Forestier a v roce 2011 začali spolupracovat se známým enologem Philippem Cambie.

Při objevování krás francouzských vín mě v poslední době velice oslovilo víno Saint Joseph Esprit de Granit 2015 z vinařství Cave de Tain ze severní části Vallée du Rhône. Jedná se o úžasně strukturované víno odrůdy Syrah s širokou paletou chutí a dlouhou dochutí, které zaujme svou ovocitostí a elegantní tříslovinou. Víno, které je krásně pitelné už teď, ale ještě pár let odpočinku mu rozhodně neuškodí.

Na břehu Rhôny Brno Něco se chystá u Jakubského náměstí! Již brzy vznikne v centru brněnské gastronomie další přírůstek do sítě vinných barů s prvotřídními víny francouzských malovinařů s názvem Na Břehu Rhôny Brno.

www.nabrehurhony.cz

Franck & Thierry

Don Pinxtos

Vindom

Francouzské víno ve španělském tapas baru? V Don Pinxtos na Dominikánském náměstí si vyberete z vinného lístku o více než 150 položkách, a ač prim hraje Pyrenejský poloostrov, najdete tu i šampaňské a bílá i červená vína ze země galského kohouta.

Degustační enotéka s třicetiletou tradicí sídlí na Smetanově ulici. Vybrat si tu můžete z francouzských vín z oblasti Champagne a Bordeaux. Kromě toho jsou v nabídce také vína australská, italská, německá, španělská nebo novozélandská.

www.donpintxos.cz

46

Obchod a e-shop Franck & Thierry na Kopečné ulici nabízí vína z různých vinařských oblastí Francie odebíraná přímo od majitelů vinařství (které pánové Franck a Thierry osobně navštěvují). Pravidelně se tu konají tematické večery zaměřené na ochutnávku vín a francouzskou kuchyni.

www.franck-thierry.cz

www.vindom.cz


VÍNO

Le bouquet

12 Jana Langrová obchodní manažerka FOOD & DRINK BRNO

Global Wines and Spirits Obchod s nabídkou vín ze 17 zemí světa má v Brně dvě pobočky – na Štefánikově ulici a v M-Paláci. Široký sortiment francouzských vín obsahuje několik stovek různých lahví od těch cenově nejdostupnějších až po drahé archivní ročníky nejvyšší kvality.

www.global-wines.cz

Společnost Le bouquet se zabývá dovozem francouzských tichých a šumivých vín z regionů Burgundsko, Bordeaux, Champagne a jižní část Vallée du Rhôny. Buď si můžete víno objednat prostřednictvím e-shopu a nechat doručit domů, nebo se přímo zastavit ve vinotéce na Žabovřeské 4.

www.lebouquet.cz

Za mě osobně nejlepší večery s vínem jsou ty strávené doma ve dvou. Většinou si chodím pro víno do různých vináren a vinoték, které jsou v Brně na každém druhém rohu. Když jsem bydlela v Žabinách, chodila jsem si pro Neuburské do Oberlandu. Na skleničku nebo tři si chodíme nejčastěji sednout do JustWINE nebo ke Kláře a Báře. Ráda si taky dám střik se sodovkou pěkně na ledu. To je mé milované letní pití!

Champagne Heucq – Héritage Blanc de Meunier

Natural Wine Shop Je libo naturální francouzské víno? Pak se rozhodně obraťte na odborníky z Natural Wine Shopu na Pekařské. Prodejna je otevřena od úterý do pátku mezi 13. a 19. hodinou, ale s víny a lidmi z Natural Wine se můžete potkat i na vybraných brněnských akcích.

www.naturalwineshop.cz

Champagne z biodynamického vinařství André Heucq vyrobeno čistě z odrůdy Pinot Meunier je úžasně šťavnaté a dynamické, s plnou chutí a intenzivní dochutí. Plusové body tomuto vínu dává i fakt, že je zcela bez dozáže, tudíž krásně suché a osvěžující. Celé vinařství je energeticky soběstačně. Využívá ve velkém solární energii a sběr a rekuperaci dešťové a užitkové vody.

Restaurant l’Eau Vive „Živá voda“ je nezisková misijní restaurace pod Petrovem zaměřená na francouzskou kuchyni. A kde je francouzské jídlo, musí být i francouzské víno! Na obojím si pochutnáte také na romantické rozkvetlé zahrádce s výhledem na katedrálu.

www.leauvive.cz

47


Káva a zmrzlina Kavárny a cukrárny Zmrzlinárny Anketa

Hot and cold, bitter and sweet. Coffee and ice-cream are proof that opposites attract. Where can you enjoy this great combination, whether in the form of an affogato (ice-cream topped with espresso) or a cup of coffee accompanied by a cone of ice-cream or sundae? Take a walk with us through bittersweet Brno!

48


H

orké a studené, hořké a sladké. Káva a zmrzlina jsou důkazem, že protiklady se přitahují. Kde si vychutnat tuto skvělou kombinaci, ať už v podobě affogata (čili zmrzliny zalité espressem), či šálku kávy doplněného pohárem či kornoutem se zmrzlinou? Vydejte se s námi na procházku hořkosladkým Brnem!

Affogato dnes v Brně dostanete v mnoha kavárnách i cukrárnách. Na následujících stránkách naleznete náš výběr. Foto: Pocket media. Foto v rubrice pochází ze sociálních sítí nebo archivu jednotlivých podniků.

49


KÁVA A ZMRZLINA

Čokoládovna Minach Vlastní zmrzlinu několika příchutí vyrábí každý den i v Čokoládovně Minach v Alfa pasáži, která je zároveň kavárnou.

Vojtěch Růžička The Roses Skvělou kávovou volbou pro osvěžení je jednoznačně cold brew či méně známé chilled brew. Osobně preferuji druhou variantu. Cold brew se připravuje dlouhou macerací kávy ve studené vodě, kdy dochází k degradaci chuti kvůli oxidaci. Chilled brew je ve své podstatě zchlazená filtrovaná káva. Díky omezenému kontaktu kávy se vzduchem při přípravě je výsledek chuťově mnohem čistší. Káva a zmrzlina? Za mě určitě, doporučuji affogato!

www.minachshop.cokoladovna.com

Cukrářství Martinák

Cukrárna nacházející se kousek od naší redakce spojuje posezení na zahrádce na Jakubském náměstí s mnoha druhy vynikající kopečkové zmrzliny. Druhou pobočku najdete v Komíně.

Do Cukrářství Martinák na Veveří se zastavte na zmrzlinu a výběrovou kávu od Rebelbean a Coffeespotu (pořídit tu můžete také moka konvičky a další sortiment pro přípravu kávy). Když už tu budete, byla by škoda neochutnat jejich vyhlášené žloutkové věnečky!

www.cukrarnaaida.cz

www.cukrarstvimartinak.cz

Cukrárna Aida

Kafe Friedrich

NaZmrzlinu Concept Řemeslnou zmrzlinárnu, v níž si můžete vybrat z 15 druhů kopečkové zmrzliny, najdete v Brně hned na třech místech – na Kozí, Masarykově a Bayerově ulici. Zatímco v jedné ruce budete držet kornout plný zmrzky, do druhé si můžete vzít kávu s sebou.

www.concept-nazmrzlinu.cz

50

Barčelato

Zmrzlina vlastní výroby přelitá špičkovou kávou v Kafe Friedrich je jen jednou z mnoha možností, jak si v této sympatické kavárně na Smetanově ulici udělat radost. Doporučit můžeme také jejich výborné brunche, které vždy přichází s nápaditými a neokoukanými pokrmy.

www.kafefriedrich.cz

Královopolská zmrzlinárna sídlící na Malátově ulici má v nabídce nejen skvělé smetanové zmrzliny i sorbety, navíc si tu dáte také výběrovou kávu z brněnské pražírny Fiftybeans a osvěžíte se domácími limonádami od TUGEE či sklenkou prosecca.

www.bit.ly/barcelatobrno


KÁVA A ZMRZLINA

Brnuky …

Kamila Gavorová Ještě jednu

Tom a Ivo TOMIVO gelato

Káva a zmrzlina neboli affogato je u nás v podniku velmi populární nápoj – nebo v našem podání spíše dezert. Skvěle se do něj hodí nejen klasická vanilková, ale také třeba Baileys zmrzka nebo oříškové (lískový ořech, pistácie či pražená mandle). I pokud byste si chtěli vychutnat šálek kávy a zmrzlinu zvlášť, doporučili bychom obdobné příchutě, např. mascarpone, slaný karamel, čokoládu nebo jakoukoliv jinou smetanovou.

V Tomivu máme nejraději affogato. Není to žádné velké ledové kafe, ale espresso se zmrzlinou. Právě v tomto letním kávovém drinku skvěle vynikne i chuť zmrzliny. Vanilková je klasika. Tu bychom doporučili affogatovým začátečníkům. Nebojíme se však být trochu kreativní. Kombinace kávy a slaného karamelu musí chytit za jazyk každého. Obecně nejradši kombinujeme s espressem právě krémové zmrzliny.

… aneb brněnské nanuky s pestrými chutěmi ovoce a bylinek. K dostání jsou ve veganské, smetanové, ovocné, vodové či alkoholové variantě a kromě toho, že si je můžete objednat na svou akci, se s nimi v Brně setkáte například v Cupcakekárně, LOVE COFFEE nebo Vídeňka CAFÉ.

www.brnuky.cz

Piazza Caffe & Ristorante Ve stylové kavárně s řemeslnou zmrzlinou a dezerty v Omega pasáži jsme ochutnali jejich skvělé affogato. Můžete tu i poobědvat.

Za zmrzlinou! 1. 7. začal již šestý ročník festivalu Putování za zmrzlinou, do kterého se až do konce srpna můžete zapojit. Stačí si nainstalovat mobilní aplikaci, ochutnávat brněnské zmrzliny a hlasovat pro ty, které vám na vašem sladkém putování městem nejvíce chutnaly.

www.zazmrzlinou.cz

Komár kafe

www.piazza.cz

Božský kopeček Tuk-tuky se 100% veganskou zmrzlinou již k brněnskému létu neodmyslitelně patří. Najdete je pravidelně například na Zelném trhu, v Lužánkách nebo na různých letních akcích.

www.fb.com/tuttifruttibrno

Káva, která bodne, a vitríny plné zákusků i vynikající zmrzliny vyrobené ze sezónních surovin. Espresso bar na Kounicově ulici je spojen s dezerty a zmrzlinou od Lenka na to Peče. Kávový catering a candy bar si od nich můžete objednat i na svou akci.

www.komarkafe.cz

51


Gin Obecně o ginu Výroba Kde ochutnat?

How is gin made? Which herbs does it owe its specific taste to? We went to see Robert Urbánek in the Little Urban Distillery in Brno to learn more about this increasingly popular drink and to chart its journey from the raw material to bottles and glasses in our photo coverage.

52


J

ak se vyrábí gin? Kterým bylinám vděčí za svou specifickou chuť? A čím se od sebe liší giny od různých výrobců? Vyrazili jsme za Robertem Urbánkem do brněnské Little Urban Distillery, abychom se blíže seznámili s tímto stále oblíbenějším nápojem a ve fotoreportáži rovnou z „místa činu“ vám zprostředkovali jeho cestu od prvotní suroviny až do lahví a sklenic.

Historie ginu sahá až do 17. století, v naší zemi se však počet destilérek věnujících se výrobě tohoto nápoje ještě před několika lety pohyboval v řádu jednotek. Foto: archiv Little Urban Distillery

53


GIN

Destilujeme! Little Urban Distillery existuje od roku 2018. „Živil jsem se věcmi, které mě přestaly bavit, a hledal jsem něco úplně odlišného. Na internetu na mě vyskočil workshop v Londýně: How to Open Your Own Distillery. Tak jsem se do toho pustil,“ vzpomíná její majitel Robert Urbánek, který nás provedl přípravou ginu a podělil se s námi o tipy, kam za tímto nápojem v Brně vyrazit.

Obecně o ginu „Gin je průtahový destilát. Vyrábí se z již hotového vydestilovaného alkoholu, v němž se macerují byliny,“ přibližuje Urbánek a dodává, že směs se poté znovu protáhne kotlem (proto průtahová destilace), výsledek je tedy závislý na surovinách, které vložíte dovnitř. „Pokud tam dáte pelyněk, anýz a fenykl, vznikne absinth. Když vložíte jalovec, máte gin. A pokud byste tam dal ovoce, vznikne ovocný destilát, jemuž Němci říkají geist.“ V Little Urban se totiž kromě ginu vyrábí i další nápoje – například sladký likér Větrník vyvinutý pro pražskou cukrárnu Myšák (a vyladěný do chutě oblíbeného zákusku) nebo borovička pro síť Lokálů.

Macerace Prvním krokem výroby je naložení bylin do lihu – směs se maceruje minimálně 24 hodin. V ginu musí převažovat chuť a aroma jalovce, ten je hlavní složkou receptury. Dále je v ní relativně velká sada dalších bylin, každý destilatér si tvoří směs podle sebe. „Já používám 14 různých složek, přičemž to, co mě odlišuje od ostatních výrobců, je nahrazení citrusů (které jinak bývají téměř v každém ginu) kombinací jablka, jeřabiny a rakytníku. Navíc ještě přidávám několik lokálních bylin jako lípa nebo bezový květ,“ prozrazuje Urbánek. Gin tonic z jeho signature London Dry (a toniku taktéž z dílny Little Urban Distillery) tedy doporučuje místo plátku citrusu ozdobit plátkem jablka.

54


GIN

Druhá destilace Další fází je destilace, která v Little Urban Distillery probíhá v dvouplášťovém kotli s elektrifikační kolonou. Poté co surovina projde tímto procesem, teče na výstupu již hotový ginový destilát. Pokud jej chceme zachovat jako London Dry Gin, nesmí se destilát nijak upravovat, pouze zředit neutrální vodou. „Když chci pít samotný gin, budu ho jako naprostou většinu alkoholu konzumovat při pokojové teplotě, aby se dostatečně uvolnilo aroma. Naopak gin tonic musí být na pořádné dávce ledu,“ radí Urbánek s tím, že na panáka dobrého ginu doporučuje maximálně 1,5 dcl toniku. Ten by měl mít vysokou perlivost a malý obsah cukru, aby nezabíjel chuť destilátu.

Úprava ginu Existuje spousta dalších možností, jak hotový gin upravit (pozor, pak už se ovšem nejedná o London Dry!). „Například náš Lady Gin je infuzovaný lesními plody, ty v něm zůstanou třeba hodinu a půl, dají mu barvu, chuť, a pak je gin připravený k plnění,“ říká Urbánek. Potom přijde na řadu lahvování, etiketování, hrdlo v Little Urban namáčí ještě do vosku, úplně na konec se láhev kolkuje. Pokud si chcete celý popsaný postup vyzkoušet, můžete si v královopolské destilérce objednat zážitkový kurz, při němž si vypálíte vlastní gin. Také si tu lze rezervovat řízenou ochutnávku s odborným výkladem nebo koktejlový workshop.

Kde ochutnat? S ginem od Roberta Urbánka se můžete setkat například v podnicích Lidí z Baru, v Ochutnávkové pivnici, Malt Wormu, Pubu U Dvou přátel, Air Cafe, v barech 7 Hříchů, Element či Atelier. Ginové likéry Winter Gin a Sloe Gin najdete v koktejlech Jazzové kavárny Podobrazy, Svěží Gin s rebarborou ochutnáte v nové kavárně Ernst ve vile Stiassni. „Svěží gin je součástí projektu, v němž z vlastních výnosů podporujeme lidi, kteří jsou nějakým způsobem ‚svěží‘. Aktuálně mladého hudebníka Josefa, jemuž tak umožníme udělat videoklip, a absolventku FAVU Denisu, jíž tak zaplatíme rezidenturu v Budapešti,“ vysvětluje Urbánek.

55


Made in jižní Morava Mapa Výběr lokálních výrobců Anketa

Are you planning a trip through the picturesque region of South Moravia? On your way you can visit various farmers and local producers. Our special section with a map brings a selection of producers of herbs, tea, cider, wine, beer, fruit and vegetables as well as of many other crops and products.

56


Ž

e je Morava krajem vína a v Čechách nepustíte z ruky orosený půllitr? Nechte se na následujících stranách vyvést z omylu. Jižní Morava totiž přeje nejen sládkům a vinařům. Atmosféra stále živých tradic a malebnost moravských měst a vesnic dává vzniknout sluncem ovoněným produktům servírovaným se srdečností a důrazem na jedinečnost každého kusu.

Na kterou farmu si zajet pro výborné sýry? Kterého vinaře navštívit přímo v malebném jihomoravském vinohradu? A které home-made produkty ochutnáte během výletu do Znojma? Foto: Pocket media. Foto v rubrice pochází ze sociálních sítí nebo archivu jednotlivých podniků.

57


MADE IN JIŽNÍ MORAVA

To nejlepší z jižní Moravy Pivo 1

2

3

B eer Daddy www.beerdaddy.cz Břeclavský pivovar Frankies www.frankies.cz Březácký SUP www.fb.com/ brezackysup

19

ivovar KRUM P www.pivokrum.cz

29

Velický Bombarďák www.velickybombardak.cz

20

ivovar Květnice P www.pivovar-kvetnice.cz

30

ámecký pivovar Z www.pivovarbreclav.cz

21

ivovar Mazák P www.pivovarmazak.cz

31

nojemský městský Z pivovar www.pivovarznojmo.cz

22

ivovar Moravský P Žižkov www.pivovar.in

Duck&Dog www.duckdog.cz

23

5

Genius Noci www.geniusnoci.cz

24

6

asičský pivovar H Bítov www.utesaru.cz

25

radní pivovar H www.hradnipivovarhustopece.cz

odinný minipivovar R Syrovar www.syrovar.cz

26

entický Kvasar S www.pivokvasar.cz

27

lavkovský pivovar S www.slavkovskypivovar.cz

4

7

8

9

Klášterní pivovar Porta Coeli www.vorkloster.cz Kyjovský pivovar www.kyjovsky-pivovar.cz

10

ěstský zámecký M pivovar Oslavany www.pivo-oslavany.cz

11

inipivovar KUNC M www.minipivovarkunc.cz

12

13

14

inipivovar M Na Vyhlídce www.pivovarnavyhlidce.cz anský pivovar P www.pivovarsokolnice.cz Pivovar Bratčice www.pivovarbratcice.cz

15

ivovar Černá Hora P www.pivovarcernahora.cz

16

ivovar Dubňák P www.dubnak.cz

17

Pivovar Feldsberg www.pivovar-feldsberg.cz

18

Pivovar Hnanice www.vinice-hnanice.cz

58

28

Bos

Černá Hora 15

Doubravník 5

Lomnice

8

Předklášteří

Víno

45

ivovar Padochov P www.pivovarpadochov.cz

32

Baraque Wine Gallery www.vinarstvibaraque.cz

odinný minipivovar R Dráteník www.fb.com/ minipivovardratenik

33

Dobrá vinice www.dobravinice.cz

34

ala G www.galavinarstvi.cz

35

J. Stávek www.jstavek.cz

36

alý vinař M www.malyvinar.com

Nelepeč

20 26

Sentice

Lel Rosice

23

4 10

14

umický pivovar Š www.vildenberg.cz

19

Ivančice

Bratčice Dolní Kounice

Nos

59

Jezeřany – Maršovice

38

Popice

6

Bítov

Únavov 31

48

24

56

47 37

18

34 Dolní Bavory Dunajovice u Mikulova

Hnanice Nový Šaldorf 33 40

Březí 3

42 Havraníky

Jaroslavice

41 43

P

Hlo


MADE IN JIŽNÍ MORAVA

Na následující mapě vám servírujeme náš výběr pivovarů, vinařství, farem, pekáren, pražíren a dalších míst, kde vznikají kvalitní lokální produkty. Zařadili jsme pouze provozy, které můžete v rámci otevírací doby či po domluvě navštívit nebo si v nich výrobky alespoň přímo zakoupit.

37

Mikrosvín Mikulov www.mikrosvin.cz

41

Vinařství Plenér www.vinarstviplener.cz

50

Levandulová farma www.levandulezmoravy.cz

38

Sonberk www.sonberk.cz

42

Vinařství Thaya www.vinarstvithaya.cz

51

Mandlárna www.mandlarna.cz

39

Vinařství Košulič www.vinokosulic.cz

43

Vinařství Volařík www.vinarstvivolarik.cz

52

Pekařství Křižák www.pekarstvikrizak.cz

40

Vinařství Piálek & Jäger www.pialek.cz

44

VINIUM Velké Pavlovice www.vinium.cz

53

Pommerol Sklípek u Terezky www.pommerol.cz

54

Pražírna Kyjov www.prazirnakyjov.cz

55

Pstruhařství Skalní mlýn www.punkevnipstruh.cz

skovice

a 55

Jedovnice 49

57

Ostatní

lekovice

Ekofarma Nelepeč www.farmanelepec.cz

46

Fabrica de café www.fabricadecafe.cz

56

Půlnapůl www.pulnapul.com

47

Farma Pálava www.farmapalava.cz

57

48

Farma U Tří dubů www.triduby.cz

Řeznictví a uzenářství Štulpovi www.fb.com/ reznictvistulpa

49

Jiří Grygar Janský Cukrárna – Kavárna – Čokoládovna www.cukrarnajansky.cz

58

Sonnentor www.sonnentor.com

59

Sýrárna Jezeřany-Maršovice www.syrarna-jm.cz

Viničné Šumice

1

Sivice

28

13

27

sislav

41

45

Bukovany

52

Syrovín 25

Klobouky u Brna 7

39

54

51

9

Bořetice 35

Čejkovice

53

Němčičky 58 Starovičky 50 Velké Čejkovice 47 Pavlovice 36 21 Dolní 44 32 Velké Bojanovice Bílovice

16

Dubňany

12

11

46

Velká nad Veličkou 29

Moravská Nová Ves

Pavlov

Moravský Žižkov 22

Lednice

ohovec 17

Valtice

2

30

59


MADE IN JIŽNÍ MORAVA

Znojemský městský pivovar Znojemský městský pivovar přebral od roku 2015 místo původního pivovaru Hostan. Pokračuje tak ve stoleté tradici výroby znojemského piva z kvalitních lokálních surovin.

Kristina Lund foodblog Děvče u plotny Před nedávnem jsme se přestěhovali do Znojma, a tak bych ráda zmínila dva místní podniky, kam pravidelně chodíme. Prvním z nich je kavárna Půlnapůl, kde pečou nadýchané croissanty, dezerty inspirované francouzskou gastronomií, kváskový chleba a mají tu i skvělá kafíčka. Druhým podnikem je Cantina, kam chodíme na křupavou neapolskou pizzu, typickou svým vysokým a křupavým okrajem.

www.pivovarznojmo.cz

Pstruhařství Skalní mlýn Toto moderní rybářství se zabývá chovem lososovitých ryb ve vodě z říčky Punkvy. Chov na krasové vodě je evropským unikátem a zajišťuje vysokou kvalitu prodávaného masa.

www.punkevnipstruh.cz

Klášterní pivovar Porta Coeli Pivovarnictví v Předklášteří u Tišnova má tradici už od středověku, domov tu našlo hned několik různých pivovarů a dnes se v jeho prostorách třetím rokem vaří pivo Vorkloster. Ochutnat ho můžete na zahrádce v bezprostřední blízkosti rozlehlého kláštera.

www.vorkloster.cz

Sonberk

Fabrica de café Pražírna Fabrica de café funguje od roku 2014. První provozovna nabízející kvalitní kávu a zákusky z vlastní cukrárny vznikla v Hodoníně, následovala ji další v Břeclavi. Dnes je možné si kromě drobných dobrot objednat také baristické kurzy nebo dort na míru.

www.fabricadecafe.cz

60

Ekofarma Nelepeč

Kopec Slunečná v obci Popice je stovky let považován za místo, kde roste nejlepší víno v Česku. Roman Slouk a vinařství Sonberk ho povýšili na unikátní vinici zastřešenou první moderní vinařskou budovou svého druhu u nás. O kvalitě svědčí titul Vinařství roku 2020.

www.sonberk.cz

Rodinná ekofarma v Nelepči funguje už od roku 1948. Od samých počátků ctí zásady ekologického zemědělství. Asi padesát místních krav poskytne čerstvé mléko do vašich vlastních lahví, úroda jablek, hrušek a brambor zase čeká na zájemce samosběru.

www.farmanelepec.cz


MADE IN JIŽNÍ MORAVA

Sonnentor

Filip Živný editor FOOD & DRINK BRNO

Malý vinař Srdce rodiny Mádlových bije v rytmu vinné révy. Vinařské řemeslo je provází celý život, který od roku 1992 zasvětili vinařství Malý vinař ve Velkých Bílovicích. O hrozny pečují k přírodě šetrnými prostředky, tak aby byly základem nápoje té nejvyšší kvality.

www.malyvinar.com

Každý krok firmy Sonnentor je promyšlenou volbou v cestě k uzdravení krajiny zničené monokulturní velkoprodukcí. Důraz na ekologické hospodářství provází značku od samých začátků. Výsledkem jsou chutné čaje a koření vznikající ve spolupráci s lokálními zemědělci.

www.sonnentor.com

Jižní Morava je zemí pivu zaslíbenou. Samozřejmě mi to nedá nepozvat vás do pivovaru Kvasar v mých milovaných Senticích (kde 20. 8. spolupořádám pivní festival, rádi vás uvidíme!). Rozhodně navštivte také Minipivovar na Vyhlídce v Moravské Nové Vsi. A do třetice všeho dobrého – během výletu do Slavkova nevynechejte pivnici místního pivovaru. Jejich desítku bych pil i k snídani. Dej bůh štěstí a dobrou chuť!

Sýrárna Jezeřany-Maršovice Rodinná sýrárna nabízí široký sortiment kravských a kozích sýrů. Prioritou jsou zrající kozí sýry vyráběné dle tradiční receptury a z mléka stohlavého stáda.

Levandulová farma V areálu ve Starovičkách s výhledem na Pálavské vrchy vznikají nejrůznější levandulové produkty – kosmetika, dezerty, šťávy i módní doplňky. Stavte se také na workshop, samosběr nebo jen tak posedět u kávy obklopeni levandulovým polem.

www.levandulezmoravy.cz

Pivovar Feldsberg

www.syrarna-jm.cz

Hustopečská Mandlárna proměňuje plody největších mandloňových sadů ve střední Evropě v rozsáhlé portfolio produktů od pálenky přes paštiku až po mandlovou kosmetiku.

Pivovar Feldberg, první a jediný soukromý pivovar ve Valticích, navštivte po cestě do valtického zámku. V restauraci ochutnáte kromě šesti druhů piv také kvalitní vína a s plným břichem můžete využít možnosti ubytování v pivovarském penzionu.

www.mandlarna.cz

www.pivovar-feldsberg.cz

Mandlárna

61


MADE IN JIŽNÍ MORAVA

Půlnapůl Půl kvásku pšenice, půl žito, tak se peče chleba v kavárně a cukrárně Půlnapůl. Ochutnat tu ovšem musíte i další produkty vycházející z francouzské a dalších mezinárodních kuchyní.

Pekařství Křižákovi Rodinná firma Křižákovi si potrpí na přípravu pečiva a dalších pokrmů z těch nejkvalitnějších surovin a domácího kvásku. Pochutnat si na pečivu, ale i burgerech, wrapech nebo třeba salátku můžete hned v pěti bistrech a sedmi pekárnách na jižní Moravě.

www.pulnapul.com

Cukrárna Jánský Rodina Jánských si předává cukrářské řemeslo už od roku 1908. Od letoška se dokonce pyšní první řemeslnou zmrzlinou ve Vyškově. Vyrábí ovšem i dorty, zákusky nebo čokoládu.

www.pekarstvikrizak.cz

www.cukrarnajansky.cz

Pommerol Všichni milovníci drinku Aperol Spritz, kteří dávají přednost přírodě před chemií, se mohou začít radovat. Díky Pommerolu z kyselého pomeranče, hořkého grepu, červené řepy, mrkve, kurkumy a kůry z chininovníku si nyní můžete dopřát zdravější Pommerol Spritz.

www.pommerol.cz

Genius Noci

FARMA U TŘÍ DUBŮ Ve Stošíkovicích a přilehlých obcích se nachází rozlehlý areál FARMY U TŘÍ DUBŮ. Najdete v něm vinice i ovocné sady, z jejichž sklizně vznikají džemy, cidery i vína. Ochutnat je můžete v Louckém klášteře ve Znojmě nebo na chladírně přímo ve Stošíkovicích.

www.triduby.cz

62

Vinařství Košulič

Lomnický pivovárek navazuje na výrobu, která zde probíhala už v 16. století. Mladý pivovarský tým přináší do míst poznamenaných oběma válkami svěží vítr a odkazuje k nezaměnitelné atmosféře i k přesvědčení, že pivo se má ochutnávat celou noc a po litrech.

www.geniusnoci.cz

Hustopečské vinařství Košulič se zaobírá výrobou takzvaného fortifikovaného vína. Takový nápoj je českou obdobou portského. Košulič je jeden ze tří licencovaných výrobců, kteří u nás toto víno s vyšším obsahem přírodního hroznového cukru vyrábí.

www.vinokosulic.cz


Časopis KAM v Brně Vyprávíme příběh města

@kamwhere

@kamwhere


#fooddrinkbrno Kam za dobrým jídlem a pitím / Where to go for good food and drinks