O Elektrowni Północ

Page 1

O ELEKTROWNI PÓŁNOC Alternatywa dla Elektrowni Północ: ENERGETYKA ODNAWIALNA Wpływ EP: ROLNICTWO I PRZYRODA

wiska o d o r ś i ia w o TAK dla zdr wni Północ o r t k e l E a l d NIE

Wpływ EP: ZABYTKI I KRAJOBRAZ

Debata w sprawie budowy Elektrowni Północ trwa. Poznaj ciemną stronę inwestycji i dokonaj wyboru. Nie pozwól, by o Twoim życiu zadecydowano za Ciebie!


Elektrownia Północ

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

160 metrów

187 metrów (bez iglicy)

Sea Towers w Gdyni 126 metrów (bez iglicy)

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ ELEKTROWNIA PÓŁNOC? Elektrownia Północ będzie jedną z największych budowli na Pomorzu. Olbrzymie chłodnie kominowe, kotły, magazyny na węgiel i odpady zajmą powierzchnię 90 ha, czyli 126 boisk piłkarskich! Elektrownia to nie tylko wysokie kominy. Na powierzchni ponad 156 ha powstaną: ˩˩ Wielokilometrowy system rurociągów pobierających wodę z Wisły i odprowadzających do rzeki toksyczne ścieki przemysłowe. ˩˩ Linie wysokiego napięcia wyprowadzające prąd z elektrowni przecinające krajobraz na odcinku wielu kilometrów. ˩˩ Układ drogowy i torowy, którym dziesiątki tirów i wagonów będą transportować węgiel i odpady.

Zamek w Malborku

Katedra w Pelplinie

75 metrów

25 metrów

ELEKTROWNIA PÓŁNOC A ŚRODOWISKO Kociewie było dotąd wolne od zanieczyszczeń. Czyste środowisko, bezpieczne dla ludzi i korzystne dla rolnictwa, to skarb regionu. Elektrownia Północ zmieni to na zawsze. Elektrownia będzie spalała 3,7 milionów ton węgla kamiennego rocznie. Gdyby załadować go do jednego pociągu towarowego, byłby prawie tak długi jak granica Polski z Ukrainą i Białorusią. Spalanie węgla oznacza produkcję niebezpiecznych odpadów: żużli, gipsu i popiołów. To także emisje wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza, w tym dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych. Mogą powodować choroby serca i płuc, a nawet nowotwory. Ścieki odprowadzane z elektrowni zatrują wody w Wiśle metalami ciężkimi i biocydami. Zanieczyszczenia powodują też kwaśne deszcze, mogą skutkować obniżeniem plonów. Transport milionów ton węgla oraz odpadów to nasilony ruch samochodowy i kolejowy,


hałas, spaliny i zwiększone ryzyko wypadków.

Czy nowoczesna oznacza nieszkodliwa?

Eksperci ostrzegają: na etapie budowy Elektrownia Północ zaburzy stosunki wodne w regionie. Grozi to powstaniem leja depresyjnego, wyschnięciem studni i cieków wodnych, co może być katastrofalne dla rolnictwa.

Nie. Nowe elektrownie emitują mniej zanieczyszczeń niż instalacje starej generacji, ale wciąż zatruwają środowisko. Nie ma takich filtrów, które wychwytują wszystkie zanieczyszczenia, mogą je tylko ograniczać. Dla wielu z nich (np. rtęci) nie ma też poziomów bezpiecznych dla zdrowia, a elektrownie węglowe są największym przemysłowym źródłem tej zabójczej substancji.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ELEKTROWNI PÓŁNOC Czy elektrownie węglowe niszczą zdrowie? Jak wynika z raportu ekspertów organizacji HEAL elektrownie węglowe w Europie przyczyniają się do śmierci około pół miliona ludzi rocznie, w Polsce powodują 3500 przedwczesnych zgonów. Emisje z elektrowni wywołują nowotwory, choroby płuc i serca, najbardziej zagrożone nimi są dzieci i osoby starsze .

Czy ścieki zatrują Wisłę? Wisła to jedna z najcenniejszych rzek Polski. Dzięki wieloletniej pracy Polaków jakość wody uległa poprawie, a rzeka chroni bezcenne gatunki ryb. Ścieki zrzucane z Elektrowni mogą to wszystko zaprzepaścić. W wodzie znajdą się śmiertelnie groźne substancje, które zatrują cały ekosystem i zagrożą zdrowiu ludzi.

Jaki los czeka opady? Ponad milion ton gipsów, żużli i popiołów to efekt rocznego spalania węgla w Elektrowni Północ. Niektóre odpady mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle. Jeśli nikt ich


nie przyjmie, dziesiątki hektarów na terenie elektrowni zostaną przeznaczone na składowisko niebezpiecznych substancji.

Czy wszyscy mieszkańcy chcą elektrowni? Nie. Coraz więcej mieszkańców Kociewia nie zgadza się na budowę Elektrowni Północ. Nie chcą jej rolnicy z okolic Rajkowów i Pelplina, miłośnicy przyrody i zabytków.

Czy Elektrownia Północ jest lekarstwem na bezrobocie? Wręcz przeciwnie. Inwestor obiecuje, że przy budowie Elektrowni znajdzie około 2500 osób. Tylko ¼ prac będzie zlecona ludziom z regionu -– zajęć niskopłatnych, głównie na czas budowy. Ile posad i dla kogo pozostanie – nie wiadomo. Tymczasem energetyka oparta na odnawialnych źródłach zapewni dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy! Kociewie to także region znany z wysokiej klasy produkcji rolnej i jednych z najlepszych gleb w Polsce. Zanieczyszczenie, odbije się na plonach i dochodach z turystyki – zagrożony jest m.in. Zamek w Malborku!

Czy brak elektrowni oznacza brak prądu? Nie! Budowa wielkiej elektrowni – czy to węglowej czy atomowej, nie jest jedynym sposobem na produkcję prądu. Można produkować energię ze słońca, wiatru, biogazu – czystą bezpieczną dla ludzi i środowiska. Co najważniejsze, jest dostępna dla nas – mieszkańców gminy Pelplin. Dzięki programom rządowym każdy może zostać prosumentem – produkować prąd z odnawialnych źródeł we własnym domu – chronić środowisko, oszczędzać i zarabiać.

Czy wykonawca na pewno jest godny zaufania? Elektrownię Północ ma zbudować francuski gigant Alstom. Firma inwestuje w projekty energetyczne na całym świecie, ale sławę zdobyła z innego powodu. Skandale korupcyjne i nieetyczne praktyki biznesowe, związane między innymi z budową elektrowni Sostanj w Słowenii, która przyniosła krajowi olbrzymie starty sprawiły, że Alstom został finalistą w konkursie Public Eye Awards na najgorszą firmę roku 2013.


CZY ELEKTROWNIA POWSTANIE? Budowa Elektrowni Północ miała rozpocząć się w 2012 r. Inwestor do tej pory nie uzyskał pozwoleń i dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac i nie wiadomo, czy je zdobędzie. Wielokrotnie przegrał już w sądach z lokalnymi mieszkańcami i organizacjami społecznymi, które zwracają uwagę na zagrożenia dla zdrowia i środowiska. Elektrownia to kosztowna inwestycja, kto ją sfinansuje? Największe banki nie wspierają już elektrowni węglowych ze względu na ochronę klimatu, zdrowia i środowiska oraz dlatego, że takie instalacje przynoszą olbrzymie straty. Dziś istnieją znacznie lepsze i tańsze sposoby na zapewnienie prądu i miejsc pracy, oparte na dbaniu o dobro ludzi i środowiska. Inwestor przyznaje: przy obecnych cenach prądu Elektrownia Północ jest nieopłacalna, liczy jednak na wzrost cen. To znaczy, że straty na tej inwestycji pokryje z kieszeni odbiorców prądu. Czy tak ma wyglądać tania energia dla mieszkańców Pomorza? Inwestor po raz kolejny stara się o pozwolenie na budowę. Przygotował też nowy raport dotyczący oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

DEBATA O ELEKTROWNI TRWA – TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE! W regionie trwa debata o skutkach budowy Elektrowni Północ. Jeżeli nie chcesz wdychać zanieczyszczeń, a zależy Ci na taniej, czystej energii – pamiętaj, że masz prawo wyrazić swoje zdanie. LOS REGIONU ZALEŻY OD CIEBIE! TO TY DECYDUJESZ, CZY POZOSTANIE CZYSTY I PRZYJAZNY DLA LUDZI, CZY NA DZIESIĘCIOLECIA ZNIKNIE W CIENIU WIELKIEJ ELEKTROWNI. TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE, A TY MASZ PRAWO DO RZETELNEJ INFORMACJI O SKUTKACH BUDOWY ELEKTROWNI PÓŁNOC. NIE POZWÓL, ŻEBY O TWOJEJ PRZYSZŁOŚCI DECYDOWANO ZA CIEBIE. Informacji o debatach organizowanych w Twoim regionie szukaj na stronie stopep.org/pl Możesz liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Szukasz informacji? Napisz do nas: kontakt@stopep.org Kampanię StopEP wspierają: Eko-Kociewie Fundacja Client Earth Polska Fundacja WWF Polska Greenpeace Polska Wspólna Ziemia Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.


W Rajkowach koło Pelplina ma powstać jedna z największych nowych elektrowni węglowych w Polsce -– Elektrownia Północ o mocy 2x800 MWe. Jak będzie wyglądać, jak zmieni Pomorze i życie jego mieszkańców, co oznacza dla środowiska i zdrowia ludzi? Co to znaczy mieszkać w pobliżu elektrowni węglowej? I najważniejsze: czy powstanie Elektrowni Północ jest przesądzone?

43 km 50 min

Gdańsk

15 km 20 min

Tczew

23 km 34 min

Malbork

12 km 20 min

Starogard Gdański

rz. Wisła 10 km 19 min

Pelplin 4 km 4 min

Gniew 16 km 22 min