Page 1

projekt

Edukacja zawodowa i obywatelska na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu Szkoła Trenerów dla Dobrego Klimatu

warsztat

Ochrona przyrody jako narzędzie stabilizujące klimat Bystra, 01–02 lutego 2014

Ludzie w obronie przyrody i klimatu Moja ocena zachowań społecznych Piotr Skubała

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

edukacja dla dobrego klimatu


Ludzie w obronie przyrody i klimatu Moja ocena zachowań społecznych

Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała Uniwersytet Śląski, Katedra Ekologii http://theguiridispatches.files.wordpress.com/2008/05/earth.jpg


Ludzie w obronie przyrody

Julia „Butterfly” Hill i sekwoja „Luna”

Fot. Piotr Skubała


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna

Julia „Butterfly” Hill urodziła się 18 lutego 1974 r. w amerykańskim mieście Jonesboro. Jako młoda dziewczyną zwróciła uwagę na obszar Headwaters (Kalifornia) - ostatnie, wielkie, niechronione terytorium z unikalnymi, często bardzo starymi czerwonymi sekwojami. Obszar należał do firmy Pacyfic Lumber, został wykupiony przez korporację drzewną Maxxam, rozpoczęto wówczas na tym terenie cięcia dużych odcinków lasów, nie oszczędzając również przyrodniczo cennych, starych sekwoi.

Dzięki działaniom ekologów, udało się jednak kilkakrotnie wymusić prawną ochronę obszarów na terenie Headwaters. Wbrew nakazom sądowym i pomimo nałożonych kar, kompania drzewna nadal kontynuowała wycinkę.

http://www.noonewatching.com/archives/2007/11/102_julia_butterfly_hill.html


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna 10 grudnia 1997 r., Julia „Butterfly” Hill rozpoczęła swój osobisty protest przeciwko niszczeniu tych ostatnich lasów sekwojowych w Ameryce. Zamieszkała wysoko na blisko 55-cio metrowym drzewie w Humboldt County, w północno-zachodniej Kalifornii.

Postanowiła wówczas, że jej stopa nie dotknie ziemi, zanim nie będzie przekonana, że uczyniła wszystko co było w jej mocy, żeby ludzie stali się świadomi niszczenia ostatnich pozostałych dziewiczych lasów kalifornijskich.

http://www.martinweyers.com/sukhavati/juliabhill.htm


Drewniana platforma o wymiarach 1,8 na 2,5 metra


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna Po blisko 2 latach zamieszkiwania Luny, w grudniu 1999 r., Julia zgodziła się opuścić "swoje" drzewo i zejść na ziemię. Stało się to za sprawą umowy, jaką podpisała, która dawała zapewnienie objęcia ochroną Luny i 3 ha strefy buforowej wokół niej.

http://www.albionmonitor.com/9807a/butterflyprofile.html


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna

Jak oceniasz postawę tej młodej dziewczyny?

Czy jest to dobra metoda walki z wycinką starodrzewii?

Czy wierzysz w szczerość jej intencji?

http://www.albionmonitor.com/9807a/butterflyprofile.html


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna

Protest Julii zyskał więcej międzynarodowego rozgłosu niż jakakolwiek wcześniejsza akcja aktywistów, prowadzona w celu uchronienia przed wycinką starych, dziewiczych drzew. - uhonorowana tytułem doktora nadanym przez New College - w magazynie Good Housekeeping zajęła drugie miejsce wśród najważniejszych kobiet roku 1998 - w 2000 r. miasto Berkeley (Kalifornia) ogłosiło 2 kwietnia dniem Julii „Butterfly” Hill

http://www.albionmonitor.com/9807a/butterflyprofile.html


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna

„To, co robię absolutnie nie jest moją pracą i nie muszę od tego być odrywana. Gdybym była, byłabym odrywana od siebie - od Ziemi, wody, piasku i marmurowych skał (...) Pragnę, aby działanie trwało przez całą resztę mojego życia. Na zawsze dedykowałam swoje życie większemu dobru”

http://www.albionmonitor.com/9807a/butterflyprofile.html


FILM Luna • 2009 Reżyser: Deepa Mehta

Główna rola: Rachel Weisz („Mumia”, „Mumia wraca”)


Julia „Butterfly” Hill i sekwoja Luna

O dzisiejszej działalności Julii „Butterfly” Hill opowiada poniższy film:

Find Your Tree | Julia Butterfly Hill | Organic Style Czas trwania: 3,17 min

http://www.youtube.com/watch?v=kNua-3D0IVM&feature=related


Ludzie w obronie przyrody

Al Gore i globalne ocieplenie

Fot. Piotr Skubała


Al Gore i globalne ocieplenie

Albert Arnold Gore, junior (znany jako Al Gore) - polityk amerykański, działacz Partii Demokratycznej, wieloletni członek Kongresu, 45. v-ce prezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat swej partii w wyborach prezydenckich w 2000 r.

W Kongresie zasłynął działaniami na rzecz ochrony środowiska. W 1992 r. napisał bestsellerową książkę pt. Ziemia na krawędzi, w której wzywa do zainicjowania Globalnego Planu Marshalla dla środowiska.


Al Gore i globalne ocieplenie

W 2006 r. wydał książkę i wziął udział w filmie dokumentalnym An Inconvenient Truth (Niewygodna prawda), w którym przedstawia zagrożenie związane z globalnym ociepleniem.

http://www.planeta11.pl/?pageid=20401 http://www.e-sochaczew.pl/sochaczew-zdjecia,8222niewygodna-prawda8221-porozmawiajmy-o-zmianach-klimatu,19123.html


Al Gore i globalne ocieplenie 7 lipca 2007 r. współorganizował wielkie koncerty Live Earth na wszystkich kontynentach. Głównym celem koncertu było zainteresowanie ludności i instytucji z całego świata problemami związanymi z rosnącą emisją CO2.

12 października 2007 r. otrzymał pokojową nagrodę Nobla. http://www.briangreene.com/070707/UK%20Live%20Earth%20S%20-%20July%2007%2017%2028%2045.bmp.jpg http://fly4change.files.wordpress.com/2008/10/511707468_81f535172c.jpg


Al Gore i globalne ocieplenie


Al Gore i globalne ocieplenie

„Ziemia, to nasz jedyny dom. I tylko to jest stawką, o którą musimy walczyć. Chodzi o naszą zdolność do życia na planecie zwanej Ziemia, jako cywilizacja, którą czeka jakaś przyszłość. Głęboko wierzę, że jest to kwestia moralna” Gore A. 2007. Niewygodna prawda. Wyd. Sonia Draga, Katowice.


Al Gore i globalne ocieplenie

Jak oceniasz postawę polityka amerykańskiego?

Czy jego działania rzeczywiście zmusiły polityków do podjęcia działań na polu ochrony środowiska?

Czy wierzysz w bezinteresowność jego działań?


Ludzie w obronie przyrody

Arnold Schwarzenegger jako orędownik zielonej rewolucji

Fot. Piotr Skubała


Arnold Schwarzenegger jako orędownik zielonej rewolucji

Na lidera ekologii kreuje się też Arnold Schwarzenegger gubernator Kalifornii. Ekologia stała się filarem politycznej kampanii Schwarzeneggera.

Nazwano go „zielonym gubernatorem", a nawet „ekologicznym ambasadorem Stanów Zjednoczonych”. http://film.onet.pl/_i/news/duze/a/arnold_schwarzenegger_8.jpg


Arnold Schwarzenegger jako orędownik zielonej rewolucji

Reprezentuje on podejście pragmatyczne i pozytywne do spraw ekologii, aczkolwiek dość niecodzienne. Przekonuje, że ekologia nie musi być umartwieniem. Co więcej, ma pomysł na to, jak ją opakować i sprzedać. Poniższe cytaty reprezentują jego podejście do troski o środowisko.

http://www.solarnavigator.net/images/arnold_schwarzenegger_suit.jpg


Arnold Schwarzenegger jako orędownik zielonej rewolucji

"Z ekologią będzie tak jak z kulturystyką. Udało się nam ją rozpropagować na całym świecie i dzisiaj jest trendy" „Nie osiągniemy celu, próbując, jak dotychczas, wzbudzać w innych poczucie winy za niszczenie środowiska. Musimy w ekologii znaleźć coś pozytywnego, coś bardziej sexy, co zachęci innych” http://www.lepszezdrowie.info/ekologia_a_zdrowie.htm http://film.onet.pl/_i/plotki/duze/a/arnold_schwarzenegger_2.jpg


Arnold Schwarzenegger jako orędownik zielonej rewolucji

„Przegraliśmy wojnę w Iraku, ale możemy to zrównoważyć, promując walkę o czyste środowisko. Bądźmy liderami ekologii, a świat będzie nas za to kochać. Tak samo jak za hamburgery, jeansy, nasze kino i muzykę”

„Musimy zacząć wprowadzać ekologiczne rozwiązania, nawet jeśli to nie jest popularne i niesie ze sobą ryzyko. Ale polityczna odwaga nie zawsze musi oznaczać polityczne samobójstwo" http://www.lepszezdrowie.info/ekologia_a_zdrowie.htm http://film.onet.pl/_i/news/duze/a/arnold_schwarzenegger_8.jpg


Arnold Schwarzenegger jako orędownik zielonej rewolucji

Jak oceniasz postawę gubernatora Kalifornii?

Czy tego typu podejście do ekologii przekonuje Cię?

Czy oczekiwałbyś w w naszym świecie politycznym takich liderów ekologii?

http://www.topnews.in/people/arnold-schwarzenegger


Ludzie w obronie przyrody

Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki

Fot. Piotr Skubała


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki Rio São Francisco to trzecia co do wielkości rzeka w Brazylii, liczy 3160 km długości. Użyźnia i nawadnia olbrzymi obszar, dając życie milionom stworzeń.

Jaromi S. 2008. Brazylia: w obronie życiodajnej rzeki. Dzikie Życie, listopad 2008, 11, 173: 20-23. http://moblog.whmsoft.net/pt/imgget.php?fullimage=http%3A%2F%2Fstatic.blogstorage.


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki Rządowe agencje dążą do realizacji gigantycznych projektów hydrologiczno-melioracyjnych, zmieniających całkowicie ekosystem rzeki São Francisco. Realizacja rządowego projektu naruszy i tak już zniszczony ekosystem rzeki São Francisco i wpłynie bardzo negatywnie na warunki życia setek tysięcy mieszkańców dorzecza, głównie rybaków i rolników.

Jaromi S. 2008. Brazylia: w obronie życiodajnej rzeki. Dzikie Życie, listopad 2008, 11, 173: 20-23.

http://es.wikipedia.org/wiki/Imagen:Bacia_sao_francisco.jpg


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki

Friar Luis Flávio Cappio OFM, biskup diecezji Barra w Brazylii widząc zbliżającą się katastrofę społeczno-ekologiczną, zdecydował się na protest w formie strajku głodowego. W dniach 25.096.10.2005 oraz 27.11-20.12.2007 r. dwukrotnie głodował w obronie prawa do godnego życia miejscowych ludzi oraz w obronie życia wielkiej rzeki.

Jaromi S. 2008. Brazylia: w obronie życiodajnej rzeki. Dzikie Życie, listopad 2008, 11, 173: 20-23. http://www.lebenshaus-alb.de/magazin/aktionen/003268.html


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki Uzasadniając swą decyzję, Cappio napisał list „Uma vida pela vida” (Życie za życie): „...deklaruję chęć kontynuowania protestu aż do swej śmierci głodowej, chyba że brazylijskie władze zmienią swe decyzje zniszczenia rzeki św. Franciszka”

Jaromi S. 2008. Brazylia: w obronie życiodajnej rzeki. Dzikie Życie, listopad 2008, 11, 173: 20-23. http://www.lebenshaus-alb.de/magazin/aktionen/003268.html


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki

Jak oceniasz postawę katolickiego biskupa?

Czy narażanie własnego życia przystoi duchownemu?

Czy od naszych duchownych oczekiwałbyś podobnej postawy w trosce o nasze dziedzictwo przyrodnicze?

http://www.lebenshaus-alb.de/magazin/aktionen/003268.html


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki

Prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii, kardynał Geraldo Majella Agnelo, w przesłaniu skierowanym do bp. Luiza 28.09.2005 r., stwierdził:

„W świecie, który tak często żyje w zakłamaniu i jest nastawiony na konsumpcję i egoizm, twoja zdecydowana postawa i obrona najuboższych jest znakiem ewangelicznego pójścia za Chrystusem” Jaromi S. 2008. Brazylia: w obronie życiodajnej rzeki. Dzikie Życie, listopad 2008, 11, 173: 20-23. http://www.ecolatino.ch/images/Brasil-Obispo%20catolicoGeraldo%20Majella%20Agnelo.jpg


Strajk głodowy franciszkańskiego biskupa w obronie rzeki Pierwszy protest zakończył się porozumieniem z prezydentem Luizem Inácio Lula da Silva oraz postanowieniami, które przewidywały m.in. podjęcie szerokiego dialogu ze społeczeństwem, przygotowanie projektu rewitalizacji dorzecza rzeki Świętego Franciszka oraz opracowaniem nowego, lepszego projektu.

Protesty stały się symbolem obrony interesów ludzi prostych i biednych, rybaków i rolników przed zachłannością korporacji i agencji rządowych. Zawsze kończyły się obietnicami władz, później niedotrzymanymi.

Jaromi S. 2008. Brazylia: w obronie życiodajnej rzeki. Dzikie Życie, listopad 2008, 11, 173: 20-23.


Ludzie w obronie przyrody

Dorothy Stang w obronie dĹźungli tropikalnej

Fot. Piotr Skubała


Dorothy Stang w obronie dżungli tropikalnej Dorothy Stang – zakonnica amerykańska, przez ponad 30 lat mieszkała w amazońskiej dżungli wśród najuboższych. Była ich nauczycielką, walczyła o ich prawa, wzywała do zaprzestania rabunkowego wyrębu tropikalnych lasów. Kochała ludzi i Ziemię.

http://sites.google.com/site/thechief709/theykilledsisterdorothy.jpg


Dorothy Stang w obronie dżungli tropikalnej 12 lutego 2005 r. została zamordowana. Oddano do niej sześć strzałów z broni palnej. Do zabójstwa doszło z powodu zaostrzającego się sporu między nią a właścicielami ziemskimi. Wynajęci przez ranczerów dwaj płatni zabójcy zostali skazani na 30 lat więzienia w 2005 r.

http://sites.google.com/site/thechief709/theykilledsisterdorothy.jpg


Dorothy Stang w obronie dżungli tropikalnej Binka le Breton 2010. W dżungli zabija się anioły. Opowieść o siostrze Dorothy Stang. Wyd. Znak.

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2522,W%20d%C5%BCungli%20zabija%20si%C4%99%20anio%C5%82y.%20Opowie%C5%


Dorothy Stang w obronie dĹźungli tropikalnej

http://utdoccenter.files.wordpress.com/2008/02/sister-dorothy-sxsw-postcard-1.jpg


Dorothy Stang w obronie dżungli tropikalnej

Jak oceniasz postawę amerykańskiej zakonnicy?

Czy rolą zakonnicy jest walka z wycinką dżungli tropikalnej?

Czy godnym jest poświęcenie życia dla ochrony przyrody?

http://sites.google.com/site/thechief709/theykilledsisterdorothy.jpg


Dorothy Stang w obronie dżungli tropikalnej

Autorzy filmu wędrują w głąb brazylijskiego lasu deszczowego, poszukując co kryje się za śmiercią amerykańskiej zakonnicy Dorothy Stang.

Death in the Amazon Czas trwania: 4,20 min.

http://www.youtube.com/watch?v=0jBPe7Z5y3U


Ludzie w obronie przyrody

Kapitan Paul Watson i ekoterroryzm

Fot. Piotr Skubała


Paul Watson i ekoterroryzm Paul Watson – kanadyjski aktywista ekologiczny; jeden z założycieli organizacji Greenpeace oraz fundator i prezydent Sea Shepherd – stowarzyszenia założonego w celu prowadzenia akcji bezpośrednich poświęconych ochronie wielorybów.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Paul_Watson_portrait.jpg


Paul Watson i ekoterroryzm Jest najbardziej znanym obrońcom wielorybów. Wielokrotnie ryzykował życie, by ratować zwierzęta.

http://www.boston.com/ae/tv/articles/2008/03/29/danger_defending_wildlife_on_the_high_seas/


Paul Watson i ekoterroryzm Od 1986 r. obowiązuje moratorium na połowy wielorybów. Niestety niektóre kraje (Norwegia, Japonia, Islandia) wyłamują się i nadal zabijają setki wielorybów rocznie. Paul Watson i jego organizacja, bez używania przemocy, starają się nie dopuścić do zabijania wielorybów.

http://www.boston.com/ae/tv/articles/2008/03/29/danger_defending_wildlife_on_the_high_seas/


Paul Watson i ekoterroryzm Poniższa odpowiedź na pytanie dziennikarza „Focus” (luty 1994) dobrze oddaje jego sposób myślenia: „Wielu twierdzi, że to, co pan robi to zwykła przemoc” Watson: „Jest mi to obojętne. Gatunek ludzki nie jest zbyt inteligentny. To, co robię, to mój dar dla wielorybów. Gdybyśmy kogoś zabili lub ranili, to byłaby to przemoc. Jednak gdy chodzi o to, by chronić ostatniego przedstawiciela gatunku i trzeba w tym celu kogoś zabić, byłoby to bardziej uzasadnione, jak mordować kogoś w imię ropy w Zatoce Perskiej. Problem wynika z tego, że na tej planecie jest wojna przeciw zwierzętom”


Paul Watson i ekoterroryzm Watson ukończył Fraser University w Kolumbii Brytyjskiej. Wykłada na uczelniach na całym świecie. W latach 1990 -1994 piastował stanowisko profesora ekologii na Pasadena College of Design. Był też instruktorem programów przyrodniczych University of California w Los Angeles.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Paul_Watson_portrait.jpg


Paul Watson i ekoterroryzm

Ekobohater XX wieku

„The Times” - 2000

http://www.aim.org/wls/wp-content/themes/wls/photos/paulwatson.jpg


Paul Watson i ekoterroryzm

Jak oceniasz postawę organizacji Sea Shepherd i jej przywódcy kapitana Paula Watsona?

Czy w obronie przyrody, w określonych sytuacjach, dozwolone może być użycie siły?

http://www.aim.org/wls/wp-content/themes/wls/photos/paulwatson.jpg


Paul Watson i ekoterroryzm

W lecie 1990 r. Sea Shepherd Conservation Society starało się uniemożliwić japońskim wielorybnikom połowy 1400 mil na północ od Hawajów. Film opisuje tę akcję.

Sea Shepherd - Japanese Drift Netters Part 1 - Confrontation Czas trwania: 9,31 min.

http://www.youtube.com/watch?v=aMG8T6Nc1gE

http://www.aim.org/wls/wp-content/themes/wls/photos/paulwatson.jpg


Paul Watson i ekoterroryzm

Board of Directors Sea Shepherd Conservation Society


Paul Watson i ekoterroryzm

Board of Directors Sea Shepherd Conservation Society

RICHARD DEAN ANDERSON


Ludzie w obronie przyrody

Jane Goodall – naukowiec w obronie przyrody

Fot. Piotr Skubała


Jane Goodall – naukowiec w obronie przyrody Jane Goodall – jeden z największych autorytetów naukowych w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii.

Od 1966 r. prowadzi badania nad szympansami w parku narodowym Gombe w Tanzanii.

Przyczyniła się do poznania procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Jane_Goodall_HK.jpg


Jane Goodall – naukowiec w obronie przyrody Zaobserwowała, że szympansy posługują się narzędziami, co było jednym z najważniejszych wkładów Goodall w dziedzinie prymatologii.

Nadawała szympansom imiona, co było wbrew tradycji badań akademickich.

W książce „Przez dziurkę od klucza: 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe” (Warszawa 1997, Prószyński i S-ka) opisuje swoje doświadczenia.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Jane_Goodall_HK.jpg


Jane Goodall – naukowiec w obronie przyrody Dzisiaj prowadzi szeroko zakrojoną akcję w celu ochrony szympansów i przekonania nas o potrzebie ochrony Ziemi i środowiska.

Jane Goodall otrzymała nagrodę J. Paula Getty’ ego - "za pomoc milionom ludzi w zrozumieniu wagi ochrony dzikiej przyrody naszej planety"

http://www.janegoodall.org/

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Jane_Goodall_HK.jpg


Jane Goodall – naukowiec w obronie przyrody

One Step at a Time - Jane Goodall Czas trwania: 3,30 min

http://www.youtube.com/watch?v=fSiWXkOfHBY&annotation_id= annotation_876510&feature=iv

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Jane_Goodall_HK.jpg


Jane Goodall – naukowiec w obronie przyrody

Jak oceniasz działalność brytyjskiego naukowca?

Czy rolą naukowca jest również wpływanie na nasze postawy?

Czy uważasz, że polscy naukowcy także powinni aktywnie działać na polu ochrony środowiska?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Jane_Goodall_HK.jpg


Ludzie w obronie przyrody

Dian Fossey i „Goryle we mgle”

Fot. Piotr Skubała


Dian Fossey i „Goryle we mgle” Dian Fossey podjęła wieloletnią pracę badawczą nad gorylami górskimi w lasach Rwandy. Przez kilkanaście lat walczyła o zapewnienie ochrony temu ginącemu gatunkowi.

W 1985 roku Dian Fossey została znaleziona martwa w swoim górskim domu.

http://www.liberamentemagazine.org/dian.jpg


Dian Fossey i „Goryle we mgle” Sir David Attenborough w programie BBC wspomina sylwetkę Dian Fossey.

A tribute to Diane Fossey, gorilla protector. Revisited with David Attenborough Czas trwania: 1,08 min.

http://www.youtube.com/watch?v=dsmlhjNuuP0

http://www.liberamentemagazine.org/dian.jpg


Dian Fossey i „Goryle we mgle”

Goryle we mgle (1988)

Gorillas in the Mist (1988) Zwiastun Czas trwania: 1,59 min.

http://www.youtube.com/watch?v=sy_7OeoZCQY&feature=related

http://www.orwelltoday.com/gorillafossey.jpg


Ludzie w obronie przyrody

Maja Ostaszewska i zwierzęta

Fot. Piotr Skubała


Maja Ostaszewska i zwierzęta

http://www.filmweb.pl/person/Maja+Ostaszewska-7883


Maja Ostaszewska i zwierzęta Polska aktorka teatralna i filmowa. Pochodzi z artystycznej rodziny – jej ojciec, Jacek Ostaszewski, jest założycielem grupy Osjan. Aktorka w 1996 roku ukończyła krakowska PWST. Ostaszewska była w zespołach Teatru Dramatycznego, TR Warszawa (wcześniej Teatr Rozmaitości), Teatru Narodowego. Od 2008 roku jest w zespole Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.

http://www.swiatseriali.pl/seriale/przepis-na-zycie-625/news-beata-w-depresji,nId,437297


Maja Ostaszewska i zwierzęta „Nie ma nic lepszego od zaangażowania się w działalność charytatywną, społeczną. Kiedy robimy coś dobrego dla innych, przypominamy sobie, że nie jesteśmy pępkiem świata. Angażuję się w różne kampanie, od ponad 10 lat współpracuję z Fundacją Viva na rzecz zwierząt i innymi organizacjami walczącymi z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt”

„Twój Styl”, wrzesień 2013

http://gwiazdy.interia.pl/galerie/najnowsze/kochaj-i-tancz-z-iza-miko/zdjecie/duze,804530,1,338


Maja Ostaszewska i zwierzęta

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2332,article,5682 http://krainawedrujacychwysp.blogspot.com/2013/01/kampania-niech-zyja-przeciwko.html


Maja Ostaszewska i zwierzęta

Jak oceniasz postawę polskiej aktorki?

Czy uważasz, że jej postawa będzie w stanie wpłynąć na zmianę postawy ludzi wobec zwierząt i przyrody?

Czy bogate osoby mają prawo namawiać innych do zmiany zachowań?

http://gwiazdy.interia.pl/galerie/najnowsze/kochaj-i-tancz-z-iza-miko/zdjecie/duze,804530,1,338


Ludzie w obronie przyrody

Sting w obronie dĹźungli tropikalnej

Fot. Piotr Skubała


Sting w obronie dżungli tropikalnej Sting – brytyjski muzyk i kompozytor, na przełomie lat 70. i 80. lider zespołu The Police.

W swojej twórczości nawiązuje do tematów ludzkiej egzystencjisamotności, głodu, prześladowań za przekonania. Zaangażował się w sprawy obrony lasów tropikalnych i ich zagrożonych mieszkańców- Indian z Amazonii. Z jego inicjatywy powstała, pod auspicjami rządu brazylijskiego, fundacja „ na rzecz lasów dziewiczych”.

http://www.rainforestfoundation.org/

http://www.treehugger.com/files/2008/05/sting-feist-billy-joel-james-taylor-rainforest-foundation-benefit-concert.php


Sting w obronie dżungli tropikalnej Występując publicznie mówi o problemie wycinki dżungli tropikalnej i losie jej mieszkańców. Stara się przekonać władze i tych, którzy żyją z wycinki lasów do idei wielkiego rezerwatu przyrody. Napisał również książkę „Jungle Stories: Fight for the Amazon” [Amazonia- walka o życie].

http://www.amazon.co.uk/Jungle-Stories-Fight-Amazon-Sting/dp/0099715406


Sting w obronie dĹźungli tropikalnej

STING i Indianie Cayapo w Brazylii


Sting w obronie dżungli tropikalnej Poniżej fragment wywiadu jaki przeprowadził Piotr Welc z Radio Zet ze Stingiem:

- Czuje się pan odpowiedzialny za losy świata? - Odpowiedzialny? Nie wiem. Chyba nie użyłbym tego słowa... Myślę, że mogę zrobić kilka rzeczy, które będą w jakiś sposób pomocne - i dlatego je robię. Nie jestem jednak pewien, czy to wynika z poczucia odpowiedzialności. Chyba nie. Jeżeli mogę coś zrobić, robię to. Jeśli nie, to nie. - Wspomaga więc pan finansowo fundację Rain- forest, ratującą lasy tropikalne Amazonii. - Tak. Pomagam ludziom mieszkającym w lasach tropikalnych, walczącym o swoje prawa. - Czy myśli pan, że pańskie pieniądze ułatwiają im tę walkę? - Tak. Z pewnością. http://www.joga.net.pl/strona.php?8407 http://newzar.files.wordpress.com/2008/06/sting_portrait_400.jpg


Sting w obronie dżungli tropikalnej

Jedna z żab odkryta w Kolumbii w uznaniu jego zasług została nazwana Dendropsophus stingi.

Kaplan M. 1994. A new species of frog of the genus Hyla from the Cordillera Oriental in nothern Colombia with comments on the taxonomy of Hyla minuta. Journal of Herpetology (Society for the Study of Amphibians and Reptiles. 28, 1: 79–87.


Sting w obronie dżungli tropikalnej

Jak oceniasz postawę znanej gwiazdy rocka?

Czy znasz wielu artystów tak znacząco zaangażowanych w działania społeczne i ekologiczne?

http://newzar.files.wordpress.com/2008/06/sting_portrait_400.jpg

Ludzie w obronie przyrody i klimatu - P. Skubała  
Ludzie w obronie przyrody i klimatu - P. Skubała  

Co łączy amerykańskiego polityka z kontrowersyjnym kapitanem, wybitne badaczki przyrody i nikomu nieznaną aktywistkę, w końcu co ma wspólneg...

Advertisement