Page 1

Program „Uczenie się przez całe życie” Comenius 2011-2013 SLIVEN – BUŁGARIA Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury nr 29 w Katowicach


W dniach 5-7.03.2012r. w Sliven w Bułgarii odbyło się kolejne spotkanie krajów uczestniczących w projekcie ‘A Rainbow of Friendship’, na którym podsumowano dotychczasowe działania oraz wytyczono nowe zadania służące realizacji projektu. Naszą szkołę reprezentowały: pani Justyna Piekielnik, pani Danuta Noras oraz pani Dominika Chrostek-Nowak.


Sliven


Pomnik Hadzhi Dimitara

Teatr

Sliven (bułg. Сливен) to miasto w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Sliven, położone u podnóża Starej Płaniny.


Uczestnicy spotkania.


Wizyta w szkole Sredno Obtsoobrazovatelno Ychilishte Yordan Yovkov.


Prezentacja projektu władzom lokalnym.


Zwiedzanie szkoły.


1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest formie laleczek, a inne w postaci pomponików, itp. Bułgarska nazwa marca 'mart', według ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta; bułg. Баба Марта). Zwyczaj dekorowania się martenicami jest w Bułgarii jednym z najdłuższych i najpowszechniejszych. Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.


Praca nad projektem – working session.


Wycieczka do wioski Zheravna położonej w dolinie u podnóża Gór Bałkańskich.


Sozopol to małe miasto położone na południowym wybrzeżu bułgarskiego Morza Czarnego. Miasto jest obecnie znanym kurortem oraz miejscem, w którym odbywa się festiwal filmowy nazywany Apollonią, jedną ze starożytnych nazw miasta Sozopol.


Dalsza praca nad projektem i występy dzieci ze szkoły goszczącej.


Powrót przez Sofię.


Lot do Polski.

Comenius Sliven  
Comenius Sliven  

Comenius a teacher program

Advertisement