Plus Travel magazine - № 10-12, 2017

Page 1

2017 № 10-12,

PLUS

ЖОВТЕНЬ

• ЛИСТОПАД • ГРУДЕНЬ • 2017

T R AV E L

F a sh ion t r a v e l i d ea s

Тема номера:

Венето, Тоскана і Ломбардія в одній автоподорожі

WEEKEND Баварські вихідні в Мюнхені TRAVEL AROUND UKRAINE 10 речей, які варто зробити в Харкові LIFE HACKING Екскурсії на громадському транспорті Plus TRAVEL

1


C O N T E N T S

• № 10-12, 2017

ЗМІСТ DESTINETION

WEEKEND

10 напрямків для осінніх подорожей

Баварські вихідні в Мюнхені

12 22

5 найкращих велнес курортів

32

Топ-5 найяскравіших різдвяних ярмарків

40 день в Будапешті: не 48 1пропустити головне

EVENTS

SHORT LIST

15 подорожей вашої мрії

Тбілісі: ТОП-5 «must do» у столиці Грузії

60 62 Марокко: плюси та мінуси 2

Plus TRAVEL

6

ТОП-10 66 Європа: найчарівніших міст


HOTELS

TRAVEL AROUND UKRAINE

Замки Європи: королівські покої до послуг туристів

54 AVTOTRAVEL Венето, Тоскана і Ломбардія в одній автоподорожі

72

PHOTO REPORT

10 речей, які варто зробити в Харкові

83 LIFE HACKING

98

Трамвай для романтиків

Екскурсії на громадському транспорті: що потрібно знати

EDUCATION Поїхати вчитися: проекти, стажування, гранти

92

88 Plus TRAVEL

3


• № 10-12, 2017

PLUS

T RAVEL ЖУРНАЛ ПРО МОДНІ ІДЕЇ ПОДОРОЖЕЙ

Головний редактор: Editor-in-chief: Вікторія Усенко Victoria Usenko Рекламний відділ: Advertising department: тел.: +38 066 790 77 17 tel .: +38 066 790 77 17 Editorial address: Kremenchuk, 39600 st. Kievskaya, 34 tel .: +38 067 135 95 59 e-mail:plusminustravel@i.ua e-mail:plusminustravel@i.ua Адреса редакції: м.Кременчук, 39600 вул. Київська, 34 тел.: +38 067 135 95 59 Надруковано в: «Кременчуцька міська друкарня» м.Кременчук, вул.Перемоги,34 +38 (053) 675-81-09 info@kremdruk.com.ua

Подорожі навчають більше, ніж будь-що інше. Іноді один день, проведений в інших місцях, дає більше, ніж десять років життя вдома Анатоль Франс

Відповідальність за достовірність рекламної інформації несе рекламодавець. Редакція має право скорочувати й редагувати матеріали. Рукописи і матеріали не рецензуються і не повертаються. Забороняється відтворення в будь-якій формі в цілому або частково будь-яких статей, ілюстрацій, рекламних чи інших матеріалів без попереднього письмового дозволу редакції журналу Plus Travel.

4

Plus TRAVEL

Тираж: 1000 екз. Періодичність: 4 рази на рік Поширення: м. Кременчук м. Полтава м. Лубни м. Миргород м. Горішні Плавні

Printed in: «Kremenchug city printing house» Kremenchuk, Peremogi, 34 +38 (053) 675-81-09 info@kremdruk.com.ua Total circulation: 1000 copies. Periodicity: 4 editions per year Distribution: Kremenchuk Poltava Lubny Myrhorod Horishni Plavni

Свідоцтво про державну реєстрацію ПЛ № 1182-439Р від 07.11.2016 року Номер підписано до друку: 12.10.2017 року Розповсюджується безкоштовно


Events

Фото: Unsplash, Ales Krivec

Вибирайте подорож вашої мрії

Plus TRAVEL

5


• жовтень • листопад • грудень

Клуб подорожей Михайла Кожухова подорожі з «душею компанії» Михайло Кожухов багато років знімав програми про подорожі, які до сих пір виходять в ефірі різних телеканалів. Зараз він організовує авторські індивідуальні та групові подорожі по всьому світу з «душею компанії» на чолі. «Душами», як правило, стають відомі теле- і радіоведучі, журналісти, письменники, художники чи музиканти. Їх головне завдання - розповісти щось невідоме про краї, по яких пролягає маршрут, іноді - навчити тому, що вони чудово вміють робити самі, познайомити з улюбленими місцями або своїми друзями. Це такі відомі люди, як телерадіоведучий і продюсер Михайло Козирев, художник і кулінар Сергій Цигаль, художниккарикатурист, ресторатор Андрій Більжо, фотограф, письменник, головний редактор журналу «7 днів» Катерина Рождественська, журналіст, телеведучий, ресторатор Михайло Ширвіндт та багато інших «зірок». На відміну від звичайних турфірм, Клуб подорожей не бронюють за туристів перельоти і не оформляє візи, що дозволяє збирати в поїздках людей з різних країн.

Відкриваючи Сінгапур з Михайлом Кожуховим

17-21

ЛИСТОПАДА 2017

Журналіст Михайло Кожухов запрошує в Сінгапур, де ви пообідаєте в єдиному в світі стріт-фуд кафе, відміченому зіркою Мішлена, дізнаєтеся, хто такі перанакани, і навіть зайдете до них в гості, виловите рибу разом з сінгапурськими рибалками та пообідаєте нею безпосередньо на рибній фермі.

Ціна: 2710 $ Група: 12 осіб

Різдвяна Європа з Віктором Панжіним

08-11 ГРУДНЯ 2017

В подорож по трьох країнах: французькому Ельзасу, швейцарському Базелю і німецькому Шварцвальді потрібно їхати, щоб заразитися у городян середньовічного ельзаського міста Кольмар передріздвяною метушнею і веселощами, пізнати манірний Цюріх зсередини та провести чудовий передріздвяний вечір в гостях у «душі компанії» - мандрівника та готельєра Віктора Панжіна.

Ціна: 1755 € Група: 8 осіб

Лондон Легенд з Михайлом Козиревим: Robert Plant, QUEEN і Marilyn Manson

08-13 ГРУДНЯ 2017

Телерадіоведучий і продюсер Михайло Козирев запрошує на різдвяну поїздку в Лондон, перлиною якої стане концерт групи Queen, яка багато років символізує Англію. В програмі подорожі - огляд Лондона з висоти пташиного польоту на гелікоптері та запис в студії власної версії безсмертної композиції - «We Will Rock You».

6

Ціна: 2700 € Група: 12 осіб

Plus TRAVEL

www.mktravelclub.ru

E V E N T S


ONE LIFE пригодницькі подорожі Успішний бізнесмен Артемій Сурін заснував спільноту ONE LIFE - об’єднання активних людей, які люблять подорожувати. Спільнота налічує понад 150 000 людей з 50-ти країн. В ONE LIFE на вас чекають масштабні яхтові флотилії в Середземному, Карибському, Адріатичному морях, в Індійському і Тихому океанах, гірські експедиції в Гімалаї, Непал, Тибет, Африку, Південну Америку і на багато інших знаменитих вершини світу, пригодницькі подорожі по всій земній кулі від Арктики до Африки, освітні подорожі та тренінги, вечірки та зустрічі в різних куточках світу, нові знайомства і справжня дружба. В листопаді стартує безпрецедентний проект «ONE LIFE» і «Орел і Решка», в якому ви зможете стати героєм подорожі двох суперкоманд, приєднавшись до знімальної групи «Орла і Решки», ведучого Єгора Калейнікова та Артемія Суріна.

06-16

ЛИСТОПАДА 2017 Орел і Решка: Таїланд і Лаос Подорож почнеться зі столиці Таїланду Бангкоку, де учасники кинуть монету, і поділяться на дві групи з рівною кількістю осіб у кожній. Перша «Золота» група - відправиться по багатому luxury маршруту. Друга «True» група по простому, але не менш цікавому маршруту. При цьому, за час подорожі, ви однозначно побуваєте в обох групах. Навіть якщо ви двічі поспіль викинете одну групу, то в третьому сегменті ви автоматично потрапите в іншу. В програмі подорожі - круїз по річці Чао Прайя та екскурсія в Королівський Палац, відвідування ресторанів з традиційною тайською кухнею та знаменитий тайський масаж, плавання з акулами та дослідження знаменитого нічного життя Бангкоку на колоритних тук-туках, проживання на вершинах дерев в Gibbon Experience в Лаосі та в Національному парку Као Сок. За результатами подорожі буде створено фільм про ваші пригоди, який вийде на офіційному YouTube каналі «Орел і Решка» і ONE LIFE, а також на всіх медіа ресурсах проектів!

Ціна: 3990 € Група: 2 групи по 10 осіб

Гімалаї. Пік Меру. Подорож в Місця Сили!

One life Lapland New Year!

Мріяли підкорити найвищу трекінгову вершину Непалу пік Меру? Тоді вирушайте у подорож по Гімалаях. Шлях до гори проходить по дивовижної краси дорозі серед лісу з сосни й рододендрона по віддаленій і нежилій долині, яка приводить до базового табору піку Меру. Досягнувши його, ви побачите захоплюючу панораму на гімалайські хребти, увінчані найбільшими вершинами планети: Еверест (8848 м), Канченджанґа (8586м), Лходзе (8516 м), Макалу (8485 м) і Чо-Ойю (8201 м)! Крім сходження, ви також побуваєте в Катманду, побачите головні святині міста і познайомитеся з монахами Садху, древніми ритуалами, Королівством Дурбар і Богинею Кумарі!

Відправляйтеся в Лапландію, щоб випробувати на собі суворі морози, потім погрітися в справжніх фінських лазнях, погуляти по білосніжних лісах, побачити північне сяйво, покататися на снігоходах серед вікових дерев і по замерзлих озерах, і звичайно ж, прокотитися в упряжках з північними оленями! Кульмінацією подорожі стане зустріч Нового Року за полярним колом, в зимовій Лапландській казці!

Ціна: 2590€

02-19

ЛИСТОПАДА 2017

29 -04

ГРУДНЯ 2017/СІЧНЯ 2018 Plus TRAVEL

7

www.onestarlife.com

Ціна: 1390€ Група: 16 осіб


• жовтень • листопад • грудень

Hakuna Matata Expeditions побачити справжнє життя без прикрас

Hakuna Matata Expeditions - це професійні мандрівники, спортсмени, археологи й географи, які зібралися 7 років тому в одному місці, в один час і захворіли на спільну ідею. Ідеєю вивести поняття туризм на новий рівень. Hakuna Matata були першими в Україні, хто надав мандрівникам можливість відвідати такі віддалені куточки планети як Малаві, Судан, Мозамбік. Тури націлені на те, щоб показати іншу культуру як вона є, справжнє життя без прикрас. Hakuna Matata пропонують групові та індивідуальні подорожі, експедиції по всьому світу. Будь-яка програма розрахована, як правило, на поїздку 15-20 туристів.

Експедиція в М’янму Багатьом в дитинстві розповідали казки про царя Пагана. Але мало хто знає, що Паганське царство дійсно існує. За два тижні ви побачите різну М’янму: відвідаєте знаменитий Мандалай, дослідите територію гігантських храмових комплексів давньої столиці Багана, проведете два дні в поході по гірських селах, подихаєте повітрям гірського озера Інле. І, звичайно, будете коло за колом кілька годин поспіль обходити фантастичну золоту пагоду Шведагон!

Ціна: 1700€ Група: 15 осіб

15-28

ЛИСТОПАДА 2017 Експедиція в Японію: червоні клени Листопад в Японії - період момидзи - червоного клена. Момидзи - це не тільки назва червоного клена, але і певний настрій, частина японської філософії. Вся Японія в листопаді забарвлюється в яскравий червоний колір хвилею, яка бере початок з острова Хоккайдо. Так в цій країні проводжають літо і поетично зустрічають осінь. На цьому тлі пагоди, храми, монастирі і дзен-сади виглядають немов зі стародавніх японських гравюр. Їдьте в Японію в пору момидзи, щоб забрати з собою море спогадів і кілька червоних листочків клена…

Ціна: 2370€ Група: 15 осіб

17-26

ЛИСТОПАДА 2017 Мадагаскар у листопаді Потрапити на цей дикий острів - все одно, що побувати в загубленому світі Конана Дойла. На вас чекають оглядові екскурсії, денні та нічні сафарі, пляжний відпочинок і активні розваги. Ви будете бродити по джунглях пізно вночі, інстаграмити лемурів в національних парках, купувати фрукти в місцевих крамницях, бродити по скелястих рівнинах і обіймати неосяжні баобаби.

Ціна: 1800€ Група: 15 осіб

20-01

ЛИСТОПАДА / ГРУДНЯ2017 8

Plus TRAVEL

www.hmexpeditions.com

E V E N T S


Girls in travel незвичайні дівичники Кияни - блогер Юля Савицька та журналіст Антон Гураков взимку 2014 року придумали концепцію дівичників та заснували проект Girls in travel. Це двотижневі подорожі в форматі активного вивчення країни з урахуванням всього того, що так люблять дівчатка - затишні кафе, крамниці зі скарбами, йога, кулінарні курси, secret places і довгі прогулянки по хитросплетіннях міських лабіринтів. Для подорожей організатори завжди вибирають незвичайні, неоднозначні й ні на що не схожі країни, які дивують, трохи шокують і западають в душу. Зазвичай, це країни Азії, до складу групи входять тільки дівчата, кількість яких не перевищує 16 осіб.

ЛИСТОПАДА 2017

Цікава і незвичайна програма подорожі чекає вас у В’єтнамі. Будете ганяти на ретро-скутерах Vespa по Ханою з персональним водієм, поринете з головою в стрітфуд культуру країни, зможете насолодитися гірською прохолодою мальовничої Сапи й треками серед рисових терас. У вас з’являться улюблені кондитерські та місця, де варять найкращу каву. У ці кафе так приємно повернутися завтра і, нікуди не поспішаючи, почитати книгу. А ще буде пляж. Справжній такий пляж, яким він і повинен бути - з кілометрами білого піску - і ні душі навколо.

Ціна: 1800$ + авіапереліт Група: 16 дівчат

27-09

ГРУДНЯ 2017 / СІЧНЯ 2018

04-17 ЛЮТОГО 2018

Новий Рік на Балі Дівичник на Балі – це споглядання океану з крутої кручі, дослідження незвичайних храмів, заняття йогою, насолода рисовими терасами, вечері в приголомшливих ресторанах, серфінг, та й взагалі отримання естетичного задоволення від кожного кроку. Новий рік заплановано зустрічати на шикарній дизайнерській віллі. Так, на такій, як на картинках в журналах - з різьбленими дверима, красивими меблями, басейном, з неймовірною панорамою на рисові поля і тисячами деталей, коли хочеться просто пищати від захвату і не випускати з рук фотоапарат. Про сезон дощів не переймайтеся, адже він ллє або вночі, або після обіду години дві та перечікувати його ви будете десь на затишній терасі.

Ціна: 1900$ + авіапереліт Група: 16 дівчат

Дівичник у М’янмі (Бірмі). Країна тисячі пагод

Вас чекає подорож в одну з найзагадковіших і невивчених країн Азії - в М’янму, золоту країну тисячі пагод, де час зупинився. Тут ви побуваєте в одному з найдивовижніших храмових комплексів у світі: пагоді Шведагон, познайомитеся з дивовижним загубленим світом озера Інле, дослідите околиці Мандалая, з однією з пагод помилуєтеся світанком і десятками повітряних куль, що злітають, а ще походите на масаж, погуляєте по пляжу на заході сонця, будете довго пити каву за столиками прямо на піску.

Ціна: 2100$ + авіапереліт Група: 14 дівчат

Plus TRAVEL

9

www.girlsintravel.com

12-25

Дівичник у В’єтнамі


• жовтень • листопад • грудень

MoreThan.Travel інтелектуальна подорож з експертом

MoreThan.Travel займається організацією інтелектуальних і культурних подорожей з експертами в області: історії мистецтва, археології, музики, гастрономії, моди і дизайну, сучасного мистецтва та прикладної творчості. У кожну подорож вирушає невелика група однодумців, людей, об’єднаних інтересом до культури, історії, краси і естетики. Програма туру завжди складається з захоплюючих лекцій і прогулянок з експертом, відвідування яскравої культурної події, дегустацій і майстер-класів по автентичній кухні та/або ремеслу. Кожна подорож – авторська. І розроблена компанією разом з експертом. Ви можете вибрати подорож за напрямком, експерта або тему поїздки і відправити заявку на участь.

Гастрономічна подорож: «Шампанське і трюфелі»

02-05

ЛИСТОПАДА 2017

Автор і ведучий подорожі Лариса Гайар - засновник «Гастрономічного Ательє в Шампані», заснованого на унікальних програмах дегустацій і кулінарних майстеркласах, зустрічах в гостях у виноробів. Вас чекають пошуки трюфелів зі спеціально навченою собакою, приватна дегустація мілезимного шампанського в історичному салоні Moet & Chandon, виноградники Гран Крю, вечері у виноробів, участь у виробництві власного шампанського, найбільший регіональний блошиний ринок, історична й культурна спадщина ЮНЕСКО ... все це і багато іншого в подорожі «Шампанське і трюфелі».

Ціна: 1650€ Група: 7 осіб

Історична подорож «Колір граната». Long Weekend у Вірменії

09-12

ЛИСТОПАДА 2017

Автор і ведучий подорожі Ігор Оболенський - письменник, журналіст, сценарист і режисер. Вірменія - це велика книга, кожна сторінка якої таїть в собі загадку і радість від її відкриття. Під час подорожі ви познайомитеся зі столицею, древніми храмами і їх історією, побуваєте в музеях, що вражають своїми колекціями, на знаменитому озері Севан. Ви побачите не тільки пам’ятки зі списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО, а й те, що, часом, залишається в стороні від традиційних туристичних маршрутів. Познайомитеся з легендами, які напевно зачеплять глибинні струни душі й надовго залишать в ній відлуння тієї мелодії, яка зуміє підтримати, надихнути та дати надію.

Ціна: 950$

Яхтова подорож «Куба Лібре»

14-25

ЛИСТОПАДА 2017

Автор і ведучий подорожі - «Дружня регата», яка вже чотири роки робить незвичайні подорожі під вітрилом для шукачів пригод. Перші чотири дні вас чекає автоподорож по Кубі. Маршрут підготовлений і буде супроводжуватися ідеологом More Than.Travel - Іриною Цукановою. А значить, будуть творчі завдання, квести, тематичні кінопокази і розмови про Хемінгуея, Че Гевару і інших героїв, з чиїми іменами пов’язують історію Куби. Дізнаєтеся, що ж так приваблювало Ернеста Хемінгуея в цій країні, де він провів чималу частину свого життя і написав роман «Старий і море», удостоєний Нобелівської премії. Діставшись до Сьєнфуеґоса, ви поселитеся на яхтах і вирушите назустріч пригодам - знайомитися з островами Свободи й танцювати на палубі і в барах на березі.

Ціна: 1575€ Група: 7 осіб

10

Plus TRAVEL

www.morethan.travel

E V E N T S


DESTINETION Збирайте валізи: гідні travelнапрямки, які позбавлять від осінньої нудьги

Plus TRAVEL

11


• 10 класних напрямків для осінніх подорожей

Теплі хвилі океану, найкращий в світі портвейн та бездоганний європейський стиль: 10 класних напрямків для осінніх подорожей Агадір, Марокко

1 Якщо вам не вдалося поїхати у відпустку влітку, це зовсім не привід записувати себе у невдахи. Осінь чудово підійде для цікавих поїздок по світу. Тим паче є купа напрямків, де зависнути восени буде навіть крутіше, аніж у весняні та літні місяці. Пропонуємо 10 класних напрямків: від Марокко, де за фасадом розкішного готелю напевно ховається старовинна мечеть, за звичним європейському погляду торговим центром - галасливий ринок, що зводить з розуму ароматами спецій, за модним спа-салоном з ексклюзивним таласо-меню - відлюдний пляж з ідилічними пейзажами, до Чехії, куди варто поїхати заради прогулянок по провулках середньовічних міст, блукати по анфіладах і залах будь-якого з двох з гаком тисяч замків, пити свіже пиво та об’їдатися смаженими ковбасками. Восени відпочинок в марокканському Агадірі ідеально підійде для тих, хто погано переносить спеку. В цей період тут немає виснажливої задухи, температура повітря вдень досить комфортна - близько + 26 ° C, а вода в океані ще цілком придатна для купання. Агадір відрізняється від інших міст Марокко своєї прогресивністю, тут частіше, ніж де-небудь в країні, можна зустріти жінок без хіджабів і чоловіків, які не моляться в належний для молитви час. Головний курорт Марокко приваблює туристів широким 6-кілометровим

Фото: sowasp7; flickr.com

D E S T I N E T I O N

міським пляжем, який тягнеться уздовж всього міста на радість ледачим пляжникам і мускулистим серферам. В Агадір їдуть засмагати, купатися в теплих хвилях океану, гуляти по забудованих магазинами й фешенебельними готелями вулицях та ласувати тажином. А за традиційним марокканським колоритом туристи зазвичай відправляються в інші міста: Марракеш, Касабланку або Ес-Сувейру. До речі, до Марракеша від Агадіра близько 250 км - не так вже й багато, щоб урізноманітнити свою подорож по Марокко.

Як дістатися?

Добирайтеся до Вільнюса, а звідти прямо до Агадіра можна долетіти на Wizz Air за €60 в одну сторону (маршрут відкривається у листопаді).

12

Plus TRAVEL


2 Ходити по колоритному району Рибейра, куштувати найкращий в світі портвейн в містечку Вілла-нова-деГайя та відчувати на собі прохолодне дихання океану на узбережжі старовинного Порту - хороші ліки від можливої осінньої депресії. Порту - це місто мостів, портвейну і старих дахів, але не тільки… Обожнювачам потужної культурної програми тут є чим поживитися - історичний центр, розташований

Фото: Piero Damiani; klisarova; António Alfarroba; flickr.com

Порту, Португалія

на правому березі річки Дору, внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Гурманам припадуть до душі ресторани міста, які відомі своїм приготуванням м’яса та морепродуктів. Серфінг - ще одне захоплення, яке дуже популярне в місті, розташованому на березі океану. Сонячні пляжі Порту, до яких можна дійти пішки, чудово підходять для загоряння, спілкування і спорту.

Як дістатися?

До Порту з Варшави недорого можна долетіти і з Wizz Air (за €38 в одну сторону), і з Ryanair (€ 28 в одну сторону).

Plus TRAVEL

13


• 10 класних напрямків для осінніх подорожей

3

Берн, Швейцарія

Фото: Cristina R.; Oliver Graf;

D E S T I N E T I O N

По-перше, тому що футбол! 2 листопада київське «Динамо» зіграє у Берні зі швейцарськими «бджолами» -«Янг Бойз». Саме від цього клубу «Динамо» вилетіло з Ліги чемпіонів. По-друге, це, мабуть, єдине місто в Швейцарії, яке викликає мурашки своїми середньовічними статуями й кам’яними стінами. Серед старовинних будинків з коричневими дахами трапляються яскраві плями, наприклад, вікна, прикрашені квітковими клумбами або красивими прапорами.

Все найцікавіше в Берні знаходиться на відносно невеликій території Старого міста. Справжнім його центром вважається похмурий, але красивий Бернський собор з приголомшливими вітражами. Велику увагу привертає і Годинникова вежа - Цітглогге. Окрема тема для розмови - ведмідь, який є символом міста, і зустрічається всюди, починаючи з зображень на будинках і закінчуючи Ведмежим парком біля річки, де живе чудове сімейство любителів меду.

Як дістатися?

Добирайтеся до Варшави, а звідти до Базеля переліт здійснює Wizz Air (€25 в одну сторону). Відстань від Базеля до Берна становить 100 км, які краще за все подолати на поїзді. Вартість квитка від €18.

14

Plus TRAVEL


Тенерифе, Іспанія

Фото: MaWi; Jimmy Dunn; flickr.com

4

Тенерифе не даремно називають «островом вічної весни»: взимку температура тут не опускається нижче +20° C, а влітку не піднімається вище +25 ° C. Тому навіть у листопаді тут можна зануритися в океан. Тут знайдуться розваги для будь-якого туриста - це і сонячні ванни на найчистіших пляжах, і відвідування зоопарків, аквапарків, парків розваг, і прогулянки по затишних містах, і, звичайно, поїздка до вулкана Тейде, який ефектно височіє в центрі острова.

Найбагатший вибір розваг пропонує відпочивальникам південний курорт Лас Амерікас. Місцеві пляжі можуть похвалитися відмінною інфраструктурою і водними розвагами на будь-який смак. Межують з курортом не менш зручні, але більш спокійні Лос-Крістіанос і КостаАдехе. Останній чудово підходить для відпочинку з дітьми, правда, цінник на їжу-шопінг тут вище. Зовсім спокійний в порівнянні зі своїми сусідами - Лос-Крістіанос. Це улюблене місце туристів похилого віку.

Як дістатися?

Ryanair домчить тебе на Тенерифе прямо з Кракова за € 40. Але майте на увазі, дешеві квитки швидко розлітаються.

Plus TRAVEL

15


• 10 класних напрямків для осінніх подорожей

5

Чернівці, Україна

Фото: Andrei Dmitriev; danielc; flickr.com

D E S T I N E T I O N

Якщо Київ, Львів чи Одеса вже детально вивчені, пропонуємо відкрити для себе якусь нову локацію України. Історична столиця Буковинського краю Чернівці – те, що потрібно для короткого осіннього вікенду. Чек-лист цікавих місць міста досить великий. Крім обов’язкового пункту в Чернівцях - відвідування Чернівецького національного університету - обов’язково обійдіть уздовж і впоперек й саме місто. Помилуйтеся будівлею Художнього музею на Центральній площі, подивіться на будинок-корабель, який немовби пливе серед вулиць міста, зверніть увагу на кручені бані Миколаївського кафедрального собору. А ввечері саме час відвідати один з місцевих ресторанів. Наприклад, в ресторані з національним колоритом «Гопачок» найсмачніший бограч в місті, а в «Панській Гуральні» - чудовий кіш з лососем і сиром.

Як дістатися?

З Києва до Чернівців на поїзді добиратися трохи більше 11 годин, вартість квитка від €6.

16

Plus TRAVEL


Рига, Латвія

Фото: Filippo Bianchi; PROBirk Karsten Ecke; flickr.com

6

Не зважаючи на невеликі розміри, «зависнути» в латвійській столиці можна на кілька тижнів. Тут хочеться залишитися заради солоного запаху моря, затишних кафе, в яких варять смачну каву, розміреного ритму життя і мальовничого Старого міста. Ригу багато хто знає як найбільше місто в Прибалтиці з величезною кількістю пам’ятників архітектури, що відносяться до абсолютно різних епох. Тут і Домський собор, який збудували у 1211 році та в якому знаходиться один з найвідоміших у світі органів, і церква Петра зі 120-метровою вежею - центральним силуетом величезної кількості листівок з краєвидами міста, і цілим районом неймовірної краси будинків, побудованих в югендстилі. Варто також виділити пару годин на поїздку в Юрмалу. Тутешні сосни, морські заходи сонця і персикові дюни позбавляють від осінньої хандри не гірше ліків.

Як дістатися?

Із Києва до Риги літає Air Baltic, квитки в обидва боки обійдуться в €97.

Plus TRAVEL

17


• 10

класних напрямків для осінніх подорожей

Ейлат, Ізраїль

7 Фото: Daniel Newcombe; HalfwayAnywhere; flickr.com

D E S T I N E T I O N

Осінь - чудова пора, щоб вирушити, наприклад, в Ізраїль за відпочинком і пригодами, а не за тепловим ударом. Повною мірою насолодитися пляжним відпочинком в середині осені можна на узбережжі Червоного моря в Ейлаті. У досить комфортні плюс 27° C ви зможете не тільки поплавати й позасмагати, а й дослідити околиці. Ейлат - це місце, в якому можна поєднати несумісне: плескання в морі - зі спуском в каньйони, підкорення

гір - із зануренням у підводні глибини, веселі танці - з екстремальними видами спорту. В місті багато ресторанів, готелів з розкішними видами на Акабську затоку, магазинів і атракціонів. Але головною розвагою в Ейлаті, завдяки щедрому Червоному морю, був і залишається дайвінг - підводні занурення до розлогих коралових лісів і затоплених суден та спостереження за арміями яскравих кочових риб.

Як дістатися?

З Києва вже з 1 жовтня в Ейлат почнуть літати МАУ, ціна за квиток в одну сторону - близько € 115. А з Варшави в Ейлат літає.

18

Plus TRAVEL


8 Тбілісі, Грузія

Фото: Vadim Klochko; Peter Stastny; flickr.com

Приводів злітати в Тбілісі восени купа, загинайте пальці: комфортна суха погода (приблизно плюс 20° C тепла), прямий рейс МАУ з Києва, грузинське вино. Та й туристів буде менше, ніж влітку. До того ж, проживаючи у столиці Грузії та виїжджаючи в одноденні поїздки, можна оглянути всю центральну частину країни й навіть половину Кахетії. Перелік місць, які в Тбілісі недозволено пропускати, приблизно такий: фортеця Нарікала, Сіонський Собор,

храм Анчісхаті, сірчані лазні, гора Мтацмінда. Обов’язкове місце для відвідування - район Метехі, що розкинувся на однойменній горі. Одне з найстаріших поселень на території Грузії, колишня царська резиденція, сьогодні це - мабуть, найбільш мальовниче місце в Тбілісі. Над річкою Курою височить Метехський храм Божої Матері, заснований в 12 столітті. За переказами, саме тут свого часу молилася цариця Тамара. Обов’язково відвідайте знаменитий «винний» регіон Кахетію: у вас буде можливість не тільки самому взяти участь у процесі заготівлі молодого вина (деякі виноробні заводи пропонують такі екскурсії), але і скуштувати справжнього грузинського вина, так би мовити, з перших рук.

Як дістатися?

Без проблем опинитеся в Тбілісі, якщо скористаєтесь рейсом від МАУ прямо з Києва приблизно за €150 в обидві сторони.

Plus TRAVEL

19


• 10 класних напрямків для осінніх подорожей

9

Гданськ, Польща

Фото: bartosz borowski; IVAN 63; flickr.com

D E S T I N E T I O N

Ви згодні просто бродити по набережній і милуватися сірими хвилями вже холодного моря? При цьому хочете, щоб приморське місто володіло багатою історією, великою кількістю цікавих місць і бездоганним європейським стилем? Сміливо відправляйтесь до польського міста Гданськ! Середньовічні вулиці Гданська - магніт для туристів. Королівський тракт - це головна туристична пішохідна артерія міста. На ній сконцентровано безліч пам’яток, оглядати які можна навіть не один день. Сьогодні

Королівським трактом прогулюються сотні туристів, а в минулому він призначався тільки для монарших осіб. Вулиця зачаровує архітектурою. Вона починається у трьох міських воріт: Золотих, Високих і Злочинних, а закінчується на площі Длуга Тарг. В кінці вулиці відкривається вид на перлину місцевої архітектури - Злоту Кам’яницю. І, звісно, мандрівників тягне море і чудова набережна Гданська. А ще з прибережного польського міста можна привезти балтійський бурштин.

Як дістатися?

Wizz Air пропонує переліт з Києва до Гданська за €46 в одну сторону.

20

Plus TRAVEL


Дрезден, Німеччина

10 Часто туристи приїжджають в це місто на пару днів і встигають охопити все найпопулярніше, щоб скласти уявлення про Дрезден. Але тут можна сміливо зупинитися й на пару тижнів - нудьгувати вам точно не доведеться. Найвідоміші та головні визначні пам’ятки Дрездена, відвідати й помилуватися на які необхідно кожному: Дрезденська картинна галерея - в ній зібрані та відновлені після бомбардування скарби світової культури: «Сикстинська мадонна» Рафаеля, «Венера, що спить» Джорджоне, «Динарій кесаря» Тіціана та інші. Одним з

Фото: Mariano Mantel; Hasan Baş; flickr.com

найголовніших і багатих колекцій галереї є зібрання картин епохи Відродження; Цвінґер - приголомшливо красивий архітектурний ансамбль в стилі бароко в Старому центрі Дрездена; Музей порцеляни, в якому зберігається друга за величиною в світі (після колекції в Стамбулі) колекція порцеляни; Пільниц - найбільший палацовий комплекс Європи в китайському стилі. Обов’язково прокотіться у вагончику підвісної залізниці, що вважається найстарішою в світі чинною монорейковою дорогою, або на фунікулері, який також є одним з найстаріших у Європі.

Як дістатися?

Найзручніше буде виїхати до Дрездена з Києва на FlixBus або Eurolines від € 50 в одну сторону.

Plus TRAVEL

21


Мінеральна вода, неспішний ритм, тиша і повний релакс: 5 найкращих велнес курортів для відпочинку у жовтні Чимало курортів в різних країнах світу пропонують великий вибір програм оздоровлення, відмінний сервіс та приємну атмосферу. Рекомендуємо п’ять кращих велнес курортів, які зроблять ваш відпочинок у жовтні корисним і незабутнім.

Фото: Dmitriy Kruglyak; flickr.com

D E S T I N E T I O N

22

Plus TRAVEL


Австрія,

курорт Ленгенфельд Відновитися після переломів і розтягнень, а також позбутися остеопорозу, ревматизму, захворювань суглобів та інших хвороб опорнорухової системи можна в невеликому австрійському селі Ленгенфельд, біля гірськолижного курорту Зельден. Саме тут знаходиться єдине термальне джерело в Західній Австрії. Вибір оздоровчих і косметичних процедур в готелях і велнесцентрах курорту Ленгенфельд просто фантастичний. Сучасний і розкішний термальний комплекс «Аква Доме» пропонує відпочинок в комфортних і елегантних номерах із запаморочливим видом на Альпи. У ресторанах подають страви високої кухні в поєднанні з традиційними австрійськими закусками. Термальний центр обладнаний масажними кабінетами, тренажерними залами, тринадцятьма теплими закритими і критими басейнами. Пропоновані процедури розроблені з урахуванням особливостей пори року. Спеціальні дитячі програми, а також, обладнані водними атракціонами і фонтанами, басейни роблять австрійський курорт популярним у сімей з дітьми. А ресторани і нічні клуби приваблюють любителів нічного життя.

Plus TRAVEL

23


D E S T I N E T I O N

Словенія,

курорт Рогашка Слатіна

Фото: www.rogaska.si

Для стабільного і спокійного відпочинку в жовтні підійде бальнеологічний курорт Словенії - Рогашка Слатіна. Курорт популярний у людей, які страждають хронічними хворобами стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки, а також хронічними захворюваннями підшлункової залози, жовчного міхура та іншими гастроентерологічними захворюваннями. Унікальна мінеральна вода «Донат магній», що містить магній, допомагає позбутися цих недуг. Крім питного лікування, готелі Рогашка Слатіна пропонують широкий вибір косметологічних процедур, здорове харчування і щоденні розважальні заходи. Відстані між містами Словенії невеликі, тому можна поїхати в будь-який куточок країни, взявши машину на прокат.

24

Plus TRAVEL


Plus TRAVEL

25


Фото: Lior. L; flickr.com

D E S T I N E T I O N

26

Plus TRAVEL


Ізраїль,

Мертве море Країна з древньою історією, незвичайними традиціями та унікальними курортами, Ізраїль приймає мільйони гостей щороку. Одні їдуть в Ізраїль познайомитися з архітектурними пам’ятками, інші купатися в Червоному або Середземному морях, треті лікуватися грязями Мертвого моря, а хтось з успіхом поєднує відпочинок, лікування та пізнання історії. Пропонуємо приєднатися до останніх і в жовтні відправитися в Землю Обітовану. Один з найбільш унікальних водойм світу - Мертве море, допоможе позбутися від багатьох шкірних захворювань, хвороб дихальних шляхів, а також знизити артеріальний тиск у хворих на гіпертонію. Найпопулярніші спа-центри розташовані в районі Ейн-Бокек і ЕйнГеді. Вибір процедур вражає своєю різноманітністю, це і сірководневі ванни, і обгортання, грязеві й приготовані на основі морепродуктів, і масаж з мінеральними маслами, і косметологічні процедури. Недалеко від Ейн-Бокек розташовані місцеві визначні пам’ятки: фортеця Массада, яку побудував цар Ірод Великий, і національний парк Ейн-Геді. А любителі пляжного відпочинку сміливо можуть засмагати цілий день, сонячні промені в районі Мертвого моря зовсім нешкідливі.

Plus TRAVEL

27


D E S T I N E T I O N

Індія,

У жовтні в Індії помітно скорочується кількість дощових днів, і цей напрямок стає популярним у тих, хто прагне відновити своє здоров’я, застосовуючи нетрадиційні методи лікування. Для проходження комплексу процедур по системі аюрведи, занять йогою і медитацією, випробування на собі сили гомеопатії, рефлексотерапії, гідротерапії та інших нетрадиційних медичних систем можна відправитися в один з велнес курортів, розташованих серед Гімалаїв. Один з найпопулярніших спа-центрів цього регіону є, побудований на території Палацу Махараджи, готель «Ananda In The Himalayas». Сюди їдуть не лікуватися, а відпочивати в атмосфері спокою, затишку і гармонії. Лікувальні програми спакурорту спрямовані на лікування порушень сну, усунення проблем емоційного характеру, зниження ваги, очищення й омолодження організму. Недалеко від велнес курорту розташоване місто Рішікеш, де можна подивитися древній храм Траямбакешвар або в одній з численних сувенірних крамниць придбати статую індійського божества.

28

Plus TRAVEL

Фото: Surya Sen; flickr.com

курорт Анада


Plus TRAVEL

29


D E S T I N E T I O N

30

Plus TRAVEL


Італія,

курорт Фьюджі Поправити здоров’я і неквапливо оглянути легендарні пам’ятки Рима можна, провівши відпустку в жовтні в знаменитому в Італії урологічному курорті Фьюджі. Мінеральна вода Фьюджі відома з епохи середньовіччя і має чудодійні властивості розчиняти та виводити ниркові камені, лікувати захворювання чоловічої статевої сфери, порушення обміну речовин, гострий і хронічний простатит та інші запальні захворювання сечових шляхів. На території курорту Фьюджі в парковій зоні розташовані дві водолікарні, засновані на початку 19 століття. На територію комплексів, де знаходяться фонтани з мінеральною водою, медичні амбулаторії, а також сучасні центри фізіотерапії, можна потрапити тільки за вхідними квитками або індивідуальним перепустками. Після процедур можна прогулятися середньовічними вуличками й маленькими площами Фьюджі, а подолавши 80 кілометрів, побачити знамениті визначні пам’ятки Рима - Колізей, площу Святого Петра у Ватикані або піднятися на пагорб Пінчо найкрасивішими сходами Європи - Іспанськими сходами. Який би напрям ви не вибрали, бажаємо, щоб відпочинок в жовтні запам’ятався вам теплими сонячними днями, цікавими та захопливими екскурсіями, корисними та небаченими спа-процедурами.

Plus TRAVEL

31


D E S T I N E T I O N

• 5 найяскравіших різдвяних ярмарків

Лускунчики, вертепи й теплі шарфи: топ-5 найяскравіших різдвяних ярмарків Європи

Уявіть собі брущаті середньовічні вулички, прикрашені сотнями гірлянд; аромат щойно звареного глінтвейну, який зводить з розуму; пластівці пухнастого снігу, які повільно кружляють під музику, що ледве доносяться з головної площі... Як же хочеться хоч на день потрапити в ту чарівну кіношну атмосферу! Придивіться до нашого огляду найцікавіших різдвяних базарів, куди варто вирушити за святковим настроєм і духом Різдва. 32

Plus TRAVEL


Альпійська казка в Монтре 23 листопада - 24 грудня 2017

Фото: montreuxnoel.com

Альпійська казка в Швейцарії стає реальністю з відкриттям щорічного міжнародного різдвяного ярмарку в маленькому франкомовному місті Монтре. Традиційні торгові ряди простягнуться від берегів знаменитого Женевського озера по мальовничих мощених вуличках міста. Цього року тут розмістяться 160 шале, в яких купувати новорічні подарунки - одне задоволення. У вихідні в замку Шильон будуть проходити історичні перформанси, завдяки яким можна буде зануритися в атмосферу давно минулих днів середньовічної Європи та познайомитися зі стародавніми традиціями святкування Різдва. Мандрівникам з дітьми, варто заглянути в резиденцію Санта Клауса на горі Роше-де-не, куди він прибуває прямо з Лапландії. На висоту 2042 м відвідувачів доставить спеціальний поїзд Санти. В цьому році гість країни - Португалія. Дегустація регіональних страв, знайомство з традиціями й звичаями цієї прекрасної країни залишать у відвідувачів неймовірні емоції. http://montreuxnoel.com/

Grand-Rue 24, Case postale 1401 CH-1820 Montreux

Plus TRAVEL

33


• 5 найяскравіших різдвяних ярмарків Place Broglie 67 000 Strasbourg

Французький різдвяний шарм Страсбурга 24 листопада - 24 грудня 2017 Столиця Ельзасу - Страсбург, вважається батьківщиною різдвяних свят. А щорічний різдвяний «Ярмарок немовляти Христа» (Christkindelsmärik) біля старовинного собору в історичному кварталі - найстаріший у Франції. Вперше Страсбурзький святковий ярмарок пройшов в 1570 році. З того часу ярмарок не втратив своєї чарівності й сьогодні приваблює сотні тисяч відвідувачів, які приїжджають побродити по вузьких вуличках, помилуватися будинками, прикрашеними гірляндами та м’якими іграшками, придбати різдвяні подарунки, декоративні вироби з дерева, а ще скуштувати смачну випічку і гарячі ароматні напої. На площі Клебер (Place Kléber) в цей передсвятковий час виростає висока ялинка, біля підніжжя якої ставлять симпатичні маленькі будиночки з підсвіткою всередині. http://noel.strasbourg.eu/fr/accueil

34

Plus TRAVEL

Фото: Norman Brown; flickr.com

D E S T I N E T I O N


«Oh Bej! Oh Bej!» в Мілані

7 грудня - 10 грудня 2017 Територія біля замку Сфорца в передноворічні місяці перетворюється в безперервний фестиваль зі святковою ілюмінацією, традиційними торговими рядами й вуличними кафе. Міланці називають свій різдвяний ярмарок «Oh Bej! Oh Bej!», що в перекладі з місцевого діалекту означає «Так красиво!». І з цим не посперечаєшся. Сам ярмарок з’явився в Мілані в 1510 році, коли в місто прибув ватиканський посланник Кастільйоне Джіанетті з метою зміцнення віри міланців. Кастільйоне закупив у великих обсягах різноманітні товари й 7 грудня вступив у місто, роздаючи всім перехожим свої дари. З того часу склалася традиція відкривати різдвяний ярмарок в цей день. Тут можна знайти широкий вибір домашнього декору, вироби ручної роботи зі шкіри та дерева, шарфи та аксесуари. Гурмани можуть поласувати кулінарними шедеврами, якими славиться Італія. Варто спробувати свинячі ніжки, начинені гострим ковбасним фаршем, і солодкий «різдвяний» хліб з родзинками та шматочками зацукрованих фруктів. http://www.tuttomercatinidinatale.it/mercatini-natale-milano

Plus TRAVEL

35

Фото: Federica Gentile; Davide; Giuseppe Nelva; flickr.com

Castello Sforzesco Piazza Castello, 20121 Milan, Italy


• 5 найяскравіших різдвяних ярмарків

Традиційне німецьке Різдво у Нюрнберзі

01 - 24 грудня 2017 У невеликому баварському містечку Нюрнберг за чотири тижні до початку Різдва стартує один з найкрасивіших різдвяних ярмарків. Традиційно нюрнберзький ангел в білих кучериках, з позолоченою короною і в білопозолоченому вбранні відкриває на урочистій церемонії «свій» ринок. На площі Ханс-Закс-Плац крутиться ностальгічна карусель, мініатюрне чортове колесо і бігає паровозик. Оформлені з великою любов’ю тематичні будиночки, такі як Різдвяна пекарня та Дитяча пошта. Майстерня з виготовлення свічок і Майстерня з виготовлення дерев’яних виробів запрошують дітей взяти активну участь у виробництві унікальних сувенірів. Унікальна середньовічна атмосфера панує в цьому красивому історичному містечку із мощеними вуличками та акуратними, схожими на іграшкові, будиночками. У святково освітлених кіосках продаються традиційні вироби ручної роботи та кулінарні шедеври. Нюрнберзький різдвяний ринок спокусливо пахне глінтвейном, смаженим мигдалем, нюрнберзькими ковбасками й пряниками. http://www.christkindlesmarkt.de

Фото: gresalex; angelica reyes; flickr.com

D E S T I N E T I O N

36

Plus TRAVEL


Hauptmarkt 18, 90403 Nürnberg

Plus TRAVEL

37


• 5 найяскравіших різдвяних ярмарків

Середньовічна Прага

2 грудня 2017 – 6 січня 2018

Найкращий час для поїздки в Прагу - Різдво. По-перше, варто загадати бажання на Карловому мосту. Подруге, тут торгують такими апетитними кренделями й медухою, що неможливо втриматися. А по-третє, празькі різдвяні ярмарки пишаються тим фактом, що читачі американського видання USA Today у великому опитуванні назвали їх найкрасивішими в світі. Головні заходи відбуваються на Staroměstské náměstí, або Староміській площі, яка вважається однією з найбільш приголомшливих в Європі. А під час Різдва її ландшафти стають і зовсім казковими, нереальними, занурюють в далекі ХV-ХVII століття. Тут встановлюють величезну різдвяну ялинку, яку привозять з обраного регіону Чехії. В дерев’яних кіосках можна придбати традиційні різдвяні сувеніри: маріонетки ручної роботи та дерев’яні іграшки, богемський кришталь та чеське скло, декоративні керамічні фігурки та ялинкові прикраси. Перекусити чехи пропонують кнедликами, печеними каштанами, смачними ковбасками й сосисками. http://www.trhypraha.cz

Staroměstské náměstí, Praha 1 - Staré Město, 110 00

Фото: Al Sa; Geren Tarasqeuese; flickr.com

D E S T I N E T I O N

38

Plus TRAVEL


WEEKEND Ласкаво просимо в столицю Баварії

Plus TRAVEL

39


W E E K E N D

• 3 дні в Мюнхені

Баварські вихідні в Мюнхені Третє за величиною місто Німеччини та столиця федеральної землі Баварія, Мюнхен є найбільш відвідуваним містом в Німеччині після Берліна. У Мюнхені для будь-якого гостя гарантовано знайдуться розваги на будь-який смак. І зовсім неважливо, любите ви розкішну архітектуру старовинних соборів і палаців, із задоволенням проводите час у великих парках чи вуличних кафе, або ж цікавитеся веселими традиційними святами.

40

Plus TRAVEL


Перший день

В

СТАРЕ МІСТО МЮНХЕНА ЧУДОВЕ МІСЦЕ ДЛЯ ПРОГУЛЯНКИ

ивчати пам’ятки Мюнхена всі традиційно починають з площі Марієнплац, що й не дивно - це центр і серце міста. Площа милує око будинками, що представляють різні епохи, кумедними фонтанами, ресторанами та кафе. Нова ратуша - це найкрасивіша будівля на площі. Влітку балкони прикрашає герань, взимку будинок ховається за розкішною різдвяною ялинкою. Щодня сотні людей насолоджуються фантастичною виставою механічних маріонеток, яка розігрується на її фасаді об 11.00 годині. На ліфті можна піднятися на оглядовий майданчик, розташований на 85-метровій вежі, з якої за містом спостерігає «мюнхенське дитя». Поруч знаходиться Стара ратуша в готичному стилі з дерев’яною залою і вежею, в якій розміщується Музей іграшок. Neues Rathaus: Marienplatz, 8; телефон: + 49 (089) 23300; підйом на вежу – 2,50€; режим роботи: 10:00 - 17:00 Altes Rathaus: Marienplatz, 15, Музей іграшок (Spielzeugmuseum): вхідний квиток для дорослих - 4€, для дітей - 1€, сімейний - 8 €; режим роботи: 10:00 - 17:30 Слід віддати належне і релігійній архітектурі Мюнхена. Церква Петерскірхе, споруджена в ХІ столітті, є найстарішою мюнхенською церквою. Сюди обов’язково потрібно зайти, щоб подивитися на вівтар, виготовлений в 1733 році братами Азам. Майстри спорудили величну сцену в дусі бароко з фігурами чотирьох святих та монументальною фігурою Святого Петра в папській тіарі в центрі всієї композиції. З оглядового майданчика 92-метрової дзвіниці відкривається найкращий панорамний вид на центральну частину Мюнхена, а іноді видно навіть Альпи! St. Peter’s Church: Rindermarkt, 1; телефон: + 49 (089) 21 02 37760; www.alterpeter.de; вхідний квиток на вежу для дорослих - 3€, для дітей від 6 років, студентів - 1€, для дітей до 6 років – безплатно, режим роботи: 10:00 - 17:30.

Між площами Марієнплац і Одеонсплац, в центрі баварської столиці, розташований символ міста - собор Фрауенкірхе, його вежі, увінчані куполами у вигляді цибулин, видно здалеку. Собор був побудований в ХVІ столітті та вміщував спочатку близько 20 000 парафіян, тепер в соборі встановлені лавки й тут можуть розміститися 4 000 особи. Тут зібрані шедеври мистецтва останніх п’яти століть. У цьому соборі розташована усипальниця князівського роду Віттельсбахів - відомих правителів Баварії. Під час екскурсії туристам показують містичний слід, який, за легендою, тут залишив чорт, так і не зумівши знищити ще одну святиню Мюнхена. Frauenkirche: Frauenplatz 1; телефон: +49 (089) 2900820; www.muenchner-dom.de; вхідний квиток на вежу – 3 €; режим роботи: 07:00-20:00

Plus TRAVEL

41


W E E K E N D

• 3 дні в Мюнхені

Зендлінгскі ворота

Від стародавнього міста збереглися троє воріт: Зендлінгскі (Sendlinger Tor), Карлові (Karlstor) і Ізарські (Isartor). Якщо попрямувати на південь від площі Марієнплац вулицею Зендлінгер Штрассе (Sendlinger Straße), то можна побачити Зендлінгскі ворота, які вперше згадуються ще в ХІV століття. Розташовані вони в самому центрі та є входом в Старе місто з південної його сторони. Зараз від воріт збереглися тільки дві бічні вежі.

Якщо від площі Марієнплац піти вулицею Таль (Tal) на схід до річки, можна побачити на стінах Ізарських воріт унікальний подвійний годинник. Річ у тому, що на східній стороні воріт розташований перший звичайний циферблат, а на західній стороні знаходиться другий, який є дзеркальним зображенням першого. Відповідно, стрілки другого циферблата навмисно йдуть в протилежному напрямку.

Неподалік від Ізарських воріт розташований ринок Віктуалієнмаркт На стінах Ізарських воріт (Viktualienmarkt). Саме тут розташований унікальний подвійний варто спробувати кращі сорти німецького пива, на території годинник: на східній стороні воріт старовинного ринку працює - перший звичайний циферблат, кілька відмінних пивних садів. а на західній стороні - другий, Тільки тут можна відчути який є дзеркальним зображенням неповторну атмосферу першого. Відповідно, стрілки другого національного колориту, поспостерігати за місцевими циферблата навмисно йдуть в жителями та насолодитися протилежному напрямку. жвавою атмосферою цих місць. Є у ринку ще одна На заході розташовані Карлові ворота, перевага - величезний вибір м’ясних які спочатку називалися Нойхаузертор. делікатесів домашнього приготування. Але після проведеної в другій половині Обов’язково купіть в одному з наметів дев’ятнадцятого століття реконструкції сосиски «вайсвюрст» з гірчицею. вони були названі на честь курфюрста Карла Теодора, який знаходився в той час при владі. Поруч з воротами розташований дуже кумедний фонтан Брунненбуберль. Встановлений він був в 1895 році та відразу викликав обурення городян видом оголеного хлопчика. Доходило до того, що деякі громадяни ночами одягали його.

42

Plus TRAVEL

Карлові ворота

Візитна картка Мюнхена - придворна пивоварня з відомою на весь світ назвою «Хофбройхаус». Будівля в стилі «неоренесанс» стоїть в старому місті на вулиці Плацль з 1589 року. В інтер’єрі - столи, за якими випивали ще пару століть назад та інші історичні цінності. Наприклад, сейфи для пивних кухлів, в яких зберігаються понад 400 кухлів, виготовлених в 70-х роках минулого століття на замовлення постійних відвідувачів. А тепер місце в сейфі передається від покоління до покоління. Hofbräuhaus: Platzl 9, телефон: +49 (089) 29013610; www.hofbraeuhaus.de; режим роботи: 09:00 - 23:30; середній рахунок: 20-50€ (на 1 особу). Якщо ви не уявляєте відпочинок без прогулянок по магазинах, то від площі Марієнплац в сторону Карлових воріт йде жвава торгова вулиця Кауфингерштрассе (Kaufingerstraße) з недорогими міжнародними брендами. Шанувальникам розкоші слід неодмінно пройтися по Максиміліанштрасе (Maximilianstraße). Мюнхенський фешенебельний бульвар розташовується між будівлею Національного театру і кільцем Альтштадтрінг. Тут знаходяться розкішні бутики багатьох відомих світових дизайнерів, серед яких Dolce & Gabbana, Louis Vuitton, Dior, Chanel, Gucci, Versace, Gianfranco Ferré і Bulgar, а також вишукані ресторани - розкіш у чистому вигляді!


Другий день НЕНУДНІ МУЗЕЇ ТА РОЗКІШНІ ПАЛАЦИ азвичай мандрівники, які подорожують самостійно, нехтують музеями, відвідування яких асоціюється з нудними розповідями екскурсоводів і зграйками шумних туристів. Але Мюнхен має чим вас здивувати. Неймовірна кількість цікавих музеїв – одна із «фішок» Мюнхена. У чоловіків та дітей вельми популярний величезний Німецький музей (Deutsches Museum), розташований на Музейному острові на річці Ізар. На п’яти поверхах музею представлені експонати розвитку науки, мистецтва і техніки від зародження до наших днів. Для дітей тут справжнє роздолля і маса приводів для захоплення можна руками випробувати роботу шлюзів, гвинта Архімеда, пограти на різних музичних інструментах і багато іншого. У залі фізики й оптики можна самостійно провести досліди, у залі авіабудування можна керувати літаком.

З

Deutsches Museum: Museumsinsel 1; +49 (089) 2179-1; www.deutsches-museum.de; режим роботи: 09:00 - 17:00; вхідний квиток: для дорослих - 11€, для дітей, студентів – 4€.

Фанатам транспорту варто відвідати Транспортний центр Німецького музею. Тут зібрана величезна колекція автомобілів та дорожній транспорт різних епох. Кожен зал присвячений спеціальній темі. Експозиція залу I детально висвітлює тему «міський транспорт». Зал II наочно показує історію розвитку засобів пересування любителів далеких подорожей. Зал III ставить на чільне місце техніку: технічний пристрій, конструкція автомобілів, мотоциклів та велосипедів.

Deutsches Museum Verkehrszent: Am Bavariapark 5; телефон: +49 89 500806762; deutsches-museum.de; режим роботи: 09:00 – 17:00; вхідний квиток: 6€.

В 300 метрах від Транспортного центру знаходиться оригінальна конструкція - нескінченні сходи - ідеальний тренажер для тих, хто бажає швидко схуднути, і неймовірно привабливий об’єкт в очах туристів. Знаходиться цей шедевр сучасних дизайнерів у внутрішньому дворику будівлі міжнародної аудиторської компанії KMPG. У сходів є назва - «Перезапис», вони становлять собою замкнену фігуру, яка відповідає контурам ДНК. У будні дні об’єкт доступний туристам, по сходах можна прогулятися і зробити відмінні пам’ятні фотографії. KPMG: Ganghoferstraße 29.

Транспортний центр Німецького музею

Сходи «Перезапис»

Plus TRAVEL

43


W E E K E N D

• 3 дні в Мюнхені Недалеко від Олімпійського парку біля будівлі штаб-квартири баварського концерну BMW розташований Музей BMW, присвячений історії компанії. У музеї представлені не тільки автомобілі і мотоцикли марки BMW від перших моделей до найсучасніших розробок, але також двигуни та навіть пропелери від літака. BMW Museum: Am Olympiapark 2; телефон: +49 (089) 125016001; www.bmw-museum.de; режим роботи: 10:00 - 18:00; вхідний квиток - 10 €, для дітей, студентів - 7 €.

Музей BMW Жіночу аудиторію зацікавлять Стара і Нова пінакотеки, а також Пінакотеки сучасності, під дахами яких розмістилися кращі зразки іспанського, французького, голландського та італійського живопису, а також найбільша колекція полотен, написаних німецькими художниками. Стара пінакотека присвячена старим майстрам - Рубенсу, Тінторетто, Брейгелю. Нова пінакотека - живопису XVIII-XIX століть, включаючи французьких імпресіоністів. У Пінакотеці сучасності знаходяться відразу чотири музеї: сучасного мистецтва, архітектури, дизайну і графіки. Alte Pinakothek: Barer Straße 27; телефон: +49 (089) 238 05216; www.pinakothek.de; режим роботи: 10:00-18:00; вхідний квиток: 12€, в неділю - 1€. Neue Pinakothek: Barer Straße 29; телефон: +49 (089) 23805-195; www.pinakothek.de; режим роботи: 10:00-18:00; вхідний квиток: 12€, в неділю - 1€. Pinakothek der Moderne: Barer Straße 40; телефон: +49 (089) 23805-360; www.pinakothek.de; режим роботи: 10:00-18:00; вхідний квиток: 12€, в неділю - 1€.

Стара пінакотека

44

Plus TRAVEL


У Мюнхені та його околицях розташовані численні палаци. Приваблює туристів чарівний палац Німфенбург. Розкішна споруда шириною 500 м з майстерним садом і музеями надає можливість своїм відвідувачам здійснити подорож у часі, переносячи їх в період правління баварської монархії. Раніше Німфенбург був резиденцією династії Віттельсбахів. Особливий інтерес в рамках палацового комплексу представляє чудовий англійський парк з невеликими озерами та палацамипавільйонами.

Палац Німфенбург

Schloß Nymphenburg: Schloss Nymphenburg 1; телефон: +49 (089) 179080; schloss-nymphenburg.de, режим роботи: 09:00 – 18:00; вхідний квиток - 6€.

В центральній частині міста розташована Мюнхенська резиденція, яка будувалася, перебудовувалася і добудовувалася протягом п’яти століть. Цей комплекс будівель відноситься до наймасштабніших палацових комплексів в Європі й має значну скарбницю. Величний фасад надає будівлі імпозантний вигляд. У минулому резиденція служила міським палацом для баварських герцогів, курфюрстів і королів.

Мюнхенська резиденція

Münchner Residenz: Residenzstraße 1; телефон: +49 (089) 2 90 67-1; residenz-muenchen.de; комбінований вхідний квиток – 13€.

Без громадського транспорту в Мюнхені не обійтися. Обов’язково потрібно проїхатися на місцевому метро. Деякі підземні станції нагадують ультрасучасні художні галереї, їх оформлення дуже ефектне і неповторне. Так, станція метро Marienplatz декорована в чорно-помаранчевих тонах, а станція Westfriedhof - в сріблясто-синіх і прикрашена оригінальною ілюмінацією. Всіма кольорами веселки переливається станція Candidplatz, і все завдяки дивовижному поєднанню скляних панелей і художнього освітлення. Привабливий дизайн станції Garching, її стеля і стіни облицьовані різнокольоровими панелями. Оригінальних станцій метро в Мюнхені набагато більше, тому подорож по підземних тунелях обіцяє бути захопливою.

Станція метро Марієнплац

Plus TRAVEL

45


W E E K E N D

• 3 дні в Мюнхені

Третій день ЗАМКИ ЗАГАДКОВОГО БАВАРСЬКОГО КОРОЛЯ: НОЙШВАНШТАЙН, ЛІНДЕРГОФ ТА ХЕРРЕНКІМЗЕЄ

Н

а третій день - саме час відвідати один з найзнаменитіших замків Європи - палац баварського короля Людвіга II Нойшванштайн. Замок є результатом романтичної фантазії дивакуватого монарха, який після втрати влади у власному царстві, заглибився у свій власний світ міфів, легенд і казок. Саме він в 1869 році доручив опустити на 8 метрів плато скелі, щоб створити диво архітектури - виконаний в середньовічному стилі лицарський замок Нойшванштайн. Здалеку, здається, що замок парить над землею. Особливо це відчутно з моста, який служить своєрідним оглядовим майданчиком в щілині між високих скель.

Schloss Neuschwanstein: Neuschwansteinstraße 20, 87645 Schwangau; телефон: +(49 836) 293 08 30 / 293 98 80; www.neuschwanstein.de режим роботи: 9:00 – 18:00; вхідний квиток - 13€.

Ліндергоф - єдиний палац, будівництво якого було повністю завершено за життя Людвіга. Палац побудований трохи далі від Нойшванштайн і Хоешвангау - в 50 км. Ліндергоф розташований посеред величезного парку, на території якого розмістилися ще й кілька паркових павільйонів - Марокканський будинок, грот Венери й Мавританський кіоск. Ліндергоф знаходиться всього в 100 км від Мюнхена, недалеко від села Етталь. Поруч знаходиться мальовниче село Обермаергау, яке саме є одним великим витвором мистецтва. Майже всі будинки в цьому селі прикрашені сценами з казок, релігійними фресками або просто традиційними німецькими орнаментами. Це немов село з пряничних будиночків, з якого можна поїхати далі в казку Ліндергоф. Schloss Linderhof: Linderhof 12, 82488 Ettal; телефон: +49 8822 9 20 30; www.linderhof.de; режим роботи: 10:00 – 16:00; вхідний квиток: 8,50€.

Палац Ліндергоф

46

Plus TRAVEL


Найбільшим з королівських замків є палац Херренкімзеє, розташований на острові Херренінзель озера Кимзєє. Хоча праобразом цього архітектурного творіння Людвігу II служив Версаль, за своєю пишністю внутрішнє оздоблення баварського замку набагато перевершує свій французький зразок: парадна спальня є найдорожчим приміщенням ХІХ століття, порцелянові предмети інтер’єру творіння майсенської порцелянової мануфактури (до речі, це замовлення до сих пір є найбільшим поодиноким замовленням, колинебудь отриманим цією майстернею), а декоративна вишивка за своїм обсягом і якістю не має собі рівних. Відповідно за Версальським зразком був створений і парк, особливою гордістю якого є грандіозні фонтани. Познайомитися з життям і діяльністю загадкового баварського короля можна в музеї, що знаходиться в південному крилі палацу.

Бюджет на 3 дні: 500€ 210€ Переліт: Київ – Мюнхен – Київ, перевізник Lufthansa, в п’ятницю виліт з Києва о 6:25, приліт в Мюнхен о 7:45 (LH2547), в неділю виліт з Мюнхена о 19:10, приліт в Київ о 22:20 (LH2546). 25,60€

Проїзд від та до аеропорту Мюнхена: 40 хв. в один бік, електрички - S1 і S8, ходять кожні 10 хвилин (з 4 ранку до 1.30 ночі).

44€

Проживання: 2 ночі в хостелі «The 4 You Hostel & Hotel», адреса: Hirtenstraße 18, Максфорштадт.

90€

Харчування: обід в недорогому місці від 7-15€, вечеря на двох з вином або іншим алкоголем - 50€, 1 літр пива в Хофбройхаус – 8,40€

21,90€ Громадський транспорт: проїзний квиток на 1 день – від

6,60€ до 12,80€, в залежності від району користування громадським транспортом.

50,50€

Екскурсії: вежа Нової ратуші, Музей BMW, Стара пінакотека, Мюнхенська резиденція, замок Нойшванштайн.

25€ Проїзд до замку Нойшванштайн: замок знаходиться в 120 км від Мюнхена і в 4 км від Фюссена. До Фюссена можна буде дістатися лише на поїзді. Далі біля залізничної станції потрібно буде сісти на автобус 73 в напрямку Neues Schloss Herrenchiemsee: 83209 Steingaden / Garmisch-Partenkirchen або 78 в напрямку Schwangau і Herrenchiemsee; телефон: +49 8051 6 доїхати до зупинки Hohenschwangau / Alpseestraße. 88 70; www.herrenchiemsee.de; режим роботи: 9:00 – 18:00; вхідний квиток: 8€.

Палац Херренкімзеє

Plus TRAVEL

47


W E E K E N D

• 1 день в Будапешті: не пропустити головне

48

Plus TRAVEL


1 день в Будапешті: не пропустити головне

Фото: dawvo; flickr.com

... Бувалі туристи рекомендують: чого вже точно робити не потрібно, так це брати авто напрокат. Таким способом можна лише побачити всі найголовніші пробки на дорогах Будапешта, але ніяк не головні визначні пам’ятки міста на Дунаї. Про ці та інші особливості перебування в столиці Угорщини, а також як з користю провести 12 годині в Будапешті, читайте далі.

Plus TRAVEL

49


• 1 день в Будапешті: не пропустити головне

Декілька настанов Отже, пункт перший - засіб пересування - «на своїх двох», максимум метро або екскурсійний автобус! Інакше, що подивитися в Будапешті за 1 день з вікна автомобіля, який стоїть в багатокілометровій пробці? Другий обов’язковий пункт: змиритися з тим, що всі пам’ятки величезного і красивого Будапешта за один день побачити неможливо. Тому, будьте готові повернутися сюди ще раз. Тим більше, що таке бажання неодмінно з’явиться, а рука мимоволі потягнеться замовити мінімум тижневий тур!

Фото: Vagelis Pikoula; flickr.com

W E E K E N D

50

Plus TRAVEL


Підкорити Будапешт: день перший, і єдиний

Звичайно ж, в туристичному сенсі (не будемо зазіхати на лаври османського султана Сулеймана I, який завоював Буду 500 років тому). Щоб відповісти на питання, як побачити головні пам’ятки Будапешта, куди сходити й що подивитися, є два варіанти: • Тур на автобусі «Hop On Hop Off» • Самостійний маршрут У першому випадку, за 24 євро ви купуєте своєрідний автобусний абонемент на відвідування 15 головних визначних пам’яток угорської столиці, включаючи Парламент, Міст Елізабет, Замок Вайдахуняд і Королівський Палац, Купальню Сечені, Рибальський бастіон і багато іншого. Ви маєте право користуватися маркованими автобусами протягом двох діб. Ті ж «ризикові товариші», хто вибирає самостійний маршрут, можуть скористатися нашими порадами.

Що подивитися в Будапешті за 1 день: тисячоліття за 12 годин

Одна з найкрасивіших столиць світу, Будапешт, входить в список «маст-сі»-об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Багатовікова історія міста, що об’єдналося на двох берегах Дунаю, сповнена яскравих фарб, трагічних моментів і чудових подій. Все це відбито у величній архітектурі, багатій культурі та традиціях угорської держави, перлиною в короні якого є Будапешт. Будапешт багатий термальними джерелами, де б ще, як не тут, були побудовані знамениті купальні Сечені. 11 термальних басейнів - столиця Угорщини має в своєму розпорядженні найбільший природний СПА-комплекс на території Європи! Це місце, яке ви зобов’язані встигнути відвідати. Тому, щоб потім не «кусати лікті», почніть маршрут з цього пункту! Найважче витягнути себе з блакитної водички для продовження туристичної ходи по Будапешту. Відвідавши купальні, пройдіться тінистим парком до замку Вайдахуняд - негласному символу цієї частини міста. У порівнянні з тисячолітньою історією Угорщини, історія замку Вайдахуняд займає буквально одну хвилину. Спочатку він був збудований з фанери й пап’є-маше для того, щоб увічнити тисячолітню боротьбу угорців за державність. Але його вигляд так сподобався городянам, що після святкувань на початку 20-го століття, замок вирішили втілити у камені. Неподалік від сусідньої Площі Героїв з її дзеркальною плиткою, починається знаменитий парадний проспект Андраші. Це ще одне нагадування тисячолітньої історії Угорщини, саме на честь святкування цієї дати була закладена і побудована вулиця завдовжки 2,5 кілометра. Під нею проходить найстаріша у Європі гілка метро. Гуляючи по проспекту, можна побачити шість музеїв, декілька театрів і університет. Але тут не затримуємося, а прямуємо далі. Верхедь, або Замкова гора - наш наступний пункт (неподалік знаходиться і гора Геллерта, але навряд чи за один день встигнете відвідати обидві, залиште на наступний раз). На Замкову гору варто піднятися заради приголомшливого виду на угорську столицю, чудовий Дунай і старовинні квартали Пешта! Піднятися на гору можна за допомогою фунікулера або у кого треновані ноги - пішки. На багатокілометрових переходах можна побачити: Королівський палац, церкву Св.Матьяша, Будівлю парламенту, Рибальський бастіон. Цікаво побачити й зміну караулу.

Plus TRAVEL

51


• 1 день в Будапешті: не пропустити головне

Що подивитися у Будапешті за 1 день: експрес-тур Ще один варіант (без Замкової гори, яка забирає багато часу): Перша частина дня: історичний центр Базиліка Св.Іштвана - через Міст Сабадшаг до Будинку Парламенту (там екскурсія) поїздка на метро до ст. Селль Кальман тер. Друга частина дня: автобусним маршрутом до Будайської фортеці - автобусом до метро Деак Ференцтер - на старому метро до чудових купалень Сечені - можна повернутися у центр міста, пройшовши замок Вайдахуняд і Площу Героїв по проспекту Андраші. Ось такі вони, пам’ятки Будапешта куди сходити та що подивитися тепер ви знаєте. 12 годин пролетіли непомітно, чи не так?

52

Plus TRAVEL

Фото: Nori (Nóra Mészöly); flickr.com

W E E K E N D


HOTELS

Фото: ashfordcastle.com

Вирушаємо у тур по замках Європи

Plus TRAVEL

53


H O T E L S

• 5 величних замків-готелів

Замки Європи:

королівські покої до послуг туристів Вихід на екрани фільму «Красуня і чудовисько» хвацько сколихнув уяву всіх, хто коли-небудь мріяв пожити у цьому замку. Старовинні, таємничі та неймовірно шикарні - найкрасивіші замки Європи радо відкривають свої двері звичайним постояльцям. Відчути себе королівською особою, коли навколо - розкішні апартаменти - простіше-простого. Вирушаємо у тур по замках Європи, де є можливість зняти номер, і зануритися у свою власну казку.

Проживання у замку: ціна питання Величні бастіони, багато прикрашені покої та величезні бальні зали давно б спорожніли, і перетворилися у застарілу халупу, якби не розвиток туризму. Попит на середньовічну романтику й більш ранній екстрим (чого варті підземелля і кімнати тортур часів «святої інквізиції») ліг в основу створення на місці історичних руїн прекрасних музейних комплексів і неймовірно красивих готелів. Туристи з радістю їдуть у тур по замках, зупиняючись на королівський нічліг. Правда, тривале проживання у замку можуть дозволити собі далеко не всі: це задоволення за скромними оцінками обходиться у дуже нескромні 100-700 євро / ніч.

Їсти подано, ваше Величносте! Не тільки розкішна обстановка, але і не менш королівський рівень сервісу - звісно, знатні персони можуть собі це дозволити. Джакузі, СПА, шикарні десятки, а то і сотні квадратних метрів вашого «номера», золочені узголів’я, ліжка з балдахіном, дерев’яні меблі та килими ручної роботи, надзвичайно дорогі картини на стінах, чудовий вид з вікна, вишукані страви на сніданокобід- вечерю ... Все, що душа забажає, і ... зможе дозволити ваш гаманець.

54

Plus TRAVEL


Schloss Fuschl Resort & Spa (Австрія)

Б

В

еличний замок стоїть на самому краю скелі, підносячись над озером. З XV століття тутешні бастіони зберігали дух аристократизму, перенісши його крізь століття. І сьогодні можна повністю зануритися у старовинну атмосферу. Тут можна відчути себе справжньою королівською особою, адже, в замку зупинялася сама принцеса Швеції Мадлен! Ціна: від 295 євро.

Schloss Fuschl, Luxury Collection Resort & Spa

Schlossstrasse 19, Hof bei Salzburg, 5322, Австрія

http://www.schlossfuschlsalzburg.com

Plus TRAVEL

55


H O T E L S

• 5 величних замків-готелів

Hotel de la Cite (Франція)

К

ращий замок-готель Франції. Його історія не сягає своїм корінням вглиб віків (його побудували лише в 1909, перетворивши старий єпископський палац в справжній витвір архітектурного мистецтва). Але атмосфера тут - рівня європейської знаті, представники якої часто в ньому зупинялися. Каркассонн - цей замок-готель з прилеглою територією походить на міні-місто. Його часто знімають у ролі кінодекорацій. Ціна: від 289 євро.

Hotel de la Cité Carcassonne Place Auguste Pierre Pont, 11000 Carcassonne www.cite-hotels.com

56

Plus TRAVEL


Amberley Castle (Великобританія)

Б

ажаєте відчути себе монаршою особою вирушайте в Західний Суссекс. З XVI століття, коли був зведений Емберлі, в ньому неодноразово зупинялися представники правлячої династії. Сьогодні замок знаходиться в приватному володінні сім’ї, яка відкрила в ньому готель з 19-ма номерами в королівському стилі. Ціна: від 220 євро.

Amberley Castle Nr Arundel West Sussex BN18 9LT http://www.amberleycastle.co.uk

Plus TRAVEL

57


H O T E L S

• 5 величних замків-готелів

Castello di Petroia (Італія)

А

в цьому замку народився не хто інший, як Урбинський герцог Федеріко да Монтефельтро. Сьогодні замок-готель практично завжди заповнений постояльцями, тому раннє бронювання вітається. Ціна: від 160 євро.

Castello di Petroia Loc. Petroia - 06024 Gubbio (PG) - Італія www.petroia.it

Б

Ashford Castle (Ірландія)

ажаєте пожити в номері, де залишався на ніч Бред Пітт? Тоді вам в замок-готель Ashford Castle. Правда, будьте готові до містичного адреналіну: подейкують, що, побудований в XIII столітті замок, до сих пір сповнений привидів. Ціна: від 565 євро.

Ashford Castle Cong, County Mayo, Ірландія www.ashfordcastle.com

58

Plus TRAVEL


SHORT LIST Стисло про головне

Plus TRAVEL

59


S H O R T

ТБІЛІСІ: ТОП-5 «MUST DO» У СТОЛИЦІ ГРУЗІЇ

L I S T

Смачна Грузія

Канатна дорога вглиб віків Побачити серце Тбілісі - середньовічну фортецю Нарікала і статую Мати Грузія можна, відправившись на екскурсію по канатній дорозі. Її нижня станція знаходиться на площі Європи. Зручно, що під час підйому можна влаштувати собі своєрідну оглядову екскурсію містом з висоти: он там сірі куполи Сірчаних лазень, всюди видніються червоні дахи старовинних будинків, в далечині - церква Трійці, все Старе місто як на долоні. На верхній станції тбіліської канатки - грізна і неприступна фортеця Нарікала. Дивовижна кладка стін, вузькі доріжки уздовж височенних бастіонів - сюди варто потрапити. А від фортеці можна спуститися вниз до Сірчаних лазень.

Фото: Peter Stastny; flickr.com

У грузинів є прислів’я, що навіть двох днів може не вистачити, щоб як слід по-грузинськи пообідати. Важко з цим твердження не погодитися. Кулінарне різноманіття грузинської кухні - просто неймовірне! І столиця держави - ідеальне місце для знайомства..., хоча, ні, для повного «занурення» в гастрономічні задоволення! Традиційний грузинський шашлик-мцваді зі свинини, бобово-горіхове лобіо, чахохбілі з курки, традиційні хінкалі, гостра аджика, соуси сацебелі й ткемалі, велика кількість кінзи, петрушки, спецій і прянощів. А ще всесвітньо відомі хачапурі, солодкі када та інші «намцхварі». І звичайно ж, знамените грузинське вино! Ресторани, кафе і традиційні грузинські закусочні є у всіх туристичних районах Тбілісі, особливо на головній вулиці міста, проспекті Шота Руставелі. Відразу послабте ремінь на штанах, і згадайте тричотири грузинські тости.

ПУНКТ 2

ПУНКТ 1

Тут пахне свіжоспеченими хачапурі, шашликами-мцваді, спеціями й травами ... Старовинний і сучасний Тбілісі розкинувся по обидва боки від мосту Миру на річці Мткварі. У столиці Грузії, її найбільшому і найкрасивішому місті, безумовно, варто відвідати височенну фортецю Нарікала, сферичні Сірчані лазні та архітектурне диво - парк Мтацминда. Але є ще дещо – і це варто зробити! Отже, «гамарджоба!», або ласкаво просимо!

60

Plus TRAVEL


З висоти: краща панорама Тбілісі

Тбілісі з висоти пташиного польоту - фантастичне видовище! Пропонуємо додати вражень, відправившись спостерігати за величезним містом вночі. У світлі яскравих вогнів і зоряного неба, Тбілісі - прекрасний. Ідеальний оглядовий майданчик знаходиться в парку Мтацминда, туди можна піднятися на фунікулері. Крім приголомшливої панорами на місто, тут можна також покататися на колесі огляду, випробувати всілякі гірки та гойдалки в парку атракціонів, піднятися на Тбіліську вежу.

ПУНКТ 5

З’єднати не тільки два береги річки, а й дві історичні епохи, в Тбілісі вдалося кілька років тому. Архітектурне диво 156-метровий міст у формі хвилі, що ширяє над водою, поєднав історичну і сучасну частину міста. Ця скляна конструкція, перекинута через річку Мткварі, швидко стала головним туристичним об’єктом, і навіть символом міста. Міст дуже гарний вдень, але вночі він перетворюється на щось чарівне. Інтерактивна ілюмінація, спроектована на основі 30 тисяч лампочок, з настанням ночі починає грати всіма кольорами веселки. Але найцікавіше - архітектори вклали в своє творіння мудрий задум. За допомогою азбуки Морзе, на мосту час від часу з’являються назви елементів таблиці Менделєєва, які містяться в людському організмі, щоб показати - поза расами, національностями, кольором шкіри та віросповіданням - всі ми єдині.

ПУНКТ 4

ПУНКТ 3

Міст Миру: мудрість погрузинськи

Сувеніри: забрати шматочок Тбілісі з собою

Найбільший антикварний базар Тбілісі розкинувся просто неба, і називається «Сухий міст». Він розташований буквально в 10 хвилинах прогулянки пішки від головної площі Тбілісі. Тут можна купити все - від невеликих сувенірів ручної роботи, прикрас і предметів побуту, до антикварних цінностей і творів мистецтва. І не забувайте торгуватися - це теж традиція!

Plus TRAVEL

61


S H O R T

• Марокко: плюси та мінуси

МАРОКО: ПЛЮСИ ТА МІНУСИ

L I S T

Колоритна та багатонаціональна, найдревніша держава африканського континенту, загублена на рубежі двох стихій - хвилястих пісків пустелі та лазурних вод Атлантики… Ця країна - Марокко. Мусульманське королівство – перлина арабського світу та туристична мекка для відчайдушних мандрівників. Золоте узбережжя Агадиру, культурно-історичне надбання Фесу з його 800 мечетями, давня архітектура двох столиць – колишньої, Марракешу, і сучасної, Рабату… Окрім культурно-історичного надбання, Марокко може запропонувати туристу розмаїття розваг – СПА-центри, активний відпочинок на будь-який смак (серфінг, сноубординг), аутентичні прогулянки на верблюдах у пустельних дюнах. Проте, навіть у цій арабській бочці меду є невеличка ложка дьогтю.

62

Plus TRAVEL


ПЛЮСИ:

смачний хліб і культурно-історичні видовища Національний колорит

Туристів Марокко переважно «бере» своїм колоритом. Тут все просякнуте давніми традиціями, войовничою історією і самобутньою культурою народу. Сьогодні там, де повинен бути сервіс - посмішка, щось упустили або забули - кажуть «вибачте» ламаною французькою, тому що англійську не дуже знають. Так, білошкірих туристів розглядають, іноді засуджують занадто короткі спідниці, і дивуються похмурому виразу обличчя наших туристів. А ще - щиро пропонують розділити з ними обід, спробувати ароматний м’ятний чай, і без побоювань впускають гостя-незнайомця в свою оселю.

Туристичні пам’ятки та пляжний відпочинок

Курортний Агадір, «піратська» Ессувейра, королівський палац Рабату, гірськолижний курорт і прадавня столиця Марокко - Марракеш, скарбниця величі природи Фес ... Незліченна кількість палаців, мечетей, архітектурних ансамблів, Медіни, східні базари, національні парки і сади, пустеля Сахара – здається, Марокко дійсно володіє «тисячею і однією» пам’яткою.

Серфінг і активні види відпочинку

Досвідчені серфінгісти знають - марокканське узбережжя - одне з кращих. «Ловити» хвилю тут слід взимку неподалік від містечка Тагазута. Є і школа серфінгу, а, що найголовніше, - споти світового рівня. Окрім серфінгу Марокко може запропонувати і гірськолижний відпочинок. Біля Марракеша (містечко Лукаймеден) можна побачити засніжені шапки гір, а також обладнані спуски для катання. З додаткових плюсів - все спорядження коштує дуже дешево. За віндсерфінгом і дайвінгом слід відправитися до Ессувейри.

Кухня

Смачна випічка, м’ясо баранини або верблюжатини, що тане в роті, неймовірна кількість овочів і фруктів, і звичайно, традиційний м’ятний чай. Варто обов’язково покуштувати томлений в горщику тажин, розсипчастий кускус, ароматний пиріг бастійа або солодкий каб-ель-гзаль.

Бюджет ібезвізовийв’їзд

Кілька десятків років тому Марокко була закритою арабською країною. Але сьогодні ця держава гостинно відкриває свої двері для туристів з усього світу. Віза ставиться після прильоту в аеропорт, швидко, без зайвих питань і формальностей. Бюджет поїздки в Марокко буде менше вартості туру в східно-азіатські країни, і трохи вище подорожі до Єгипту та Туреччини. Дорогими можуть бути окремі екскурсії (хоча, місцеві люблять торгуватися, і цим варто скористатися), а також місцеве золото. Але їжа, послуги, сувеніри ручної роботи, відвідування багатьох туроб’єктів - недорогі.

Plus TRAVEL

63


S H O R T

• Марокко: плюси та мінуси

МІНУСИ:

корисний туман, заповітний дірхам і ніякого «олл-інклюзіва»

L I S T

Рівень сервісу, туріндустрії та інфраструктури

Кліматичні особливості

З огляду на те, що більшість туристів їдуть в курортний Агадир, то тут туристична інфраструктура розвинена краще, ніж в інших районах Марокко. У порівнянні з Фесом або Марракешем, Агадир дуже схожий на типове європейське місто. І погляди тут толерантніші – тицяти пальцями у ваш бік тут ніхто не буде. Проте, з поваги до традицій і віросповідань місцевого населення, не варто сильно оголюватися на пляжі. У священний для всіх мусульман місяць Рамадан (місяць суворого посту) краще утриматися від поїздок в Марокко: закриті всі розважальні заклади, ресторани й магазини, не працюють ринки.

Марокко вигідно розташоване на двох узбережжях - Атлантичному і Середземноморському. Вода в океані навіть в розпал сезону рідко перевищує позначку в + 20 °C. Для багатьох туристів, особливо з дітьми, - це холодна вода. Ще один мінус - тумани, які опускаються на узбережжя зранку і можуть триматися до середини дня. Хоча, для місцевих це явище - рятівний плюс. У Марокко, де дуже не вистачає води через посушливий клімат, її видобувають з туману (77 літрів на добу «дає» марокканська пустеля). Бувають і різкі перепади температури в високий сезон (з травня по вересень) - вдень стоїть спека + 30 °C, а ввечері температура повітря може різко опуститися до + 13 °C.

64

Plus TRAVEL

Фото: Zeeyolq Pho; flickr.com

Релігійні особливості

Любителям «олл-інклюзів» і «файвстарз» варто придбати тур до більш «туристично-цивілізованих» Єгипту, Туреччини або Тунісу. Як туристична, так і готельна індустрія Марокко тільки починає набувати якісь «зіркові» риси. Готелі в основному тризіркові, а їхні клієнти часто змушені задовольнятися лише громадським пляжем. Готельних комплексів класу «люкс» вкрай мало, як і приватних пляжів.


Низький рівень життя

А значить високий рівень злочинності. Варто повсякчас і, особливо, в місцях скупчення людей, дивитися за своїми речами. Готель – не виключення. На екскурсіях варто встигати захоплюватися побаченим, при цьому міцно тримаючи гаманець обома руками.

Жебрацтво Постійний жалісливий погляд і нескінченне «дірхам, дірхам!» іноді «виводить з себе» туристів. Марокко, дійсно, досить бідна країна, але найчастіше жебрацтво - лише легкий спосіб деяких місцевих мешканців заробити копійчину на заможних туристах.

Інші:

краще пити тільки бутильовану воду, мати щеплення від малярії, ну і тримати при собі сироватку від укусу змій (раптом ви наступите на чийсь довгий хвіст).

Plus TRAVEL

65


S H O R T L I S T

• Топ-10 найчарівніших міст Європи

ЄВРОПА: ТОП-10 найчарівніших міст

Деякі міста мають неповторну чарівність, яка заворожує туристів і манить їх затриматися на невизначений час. У таких місцях хочеться довго оглядати визначні пам’ятки, насолоджуватись чарівною атмосферою, відчувати характер і гостинність місцевих жителів. Про деякі такі міста ви, безумовно, чули, але деякі з них невідомі іноземним мандрівникам. Пропонуємо разом з нами «прогулятися» по найбільш чарівних містах Європи й неодмінно внести їх до свого списку обов’язкових для відвідування місць.

Есслінген-ам-Неккар, Німеччина Один з численних фахверкових міст на південному заході Німеччини, Есслінген-ам-Неккар, відомий як великий торговий центр середньовіччя. Більш як 200 будинків ХІІІ-ХVІ століть з дерев’яним каркасом розташовані в Старому місті Есслінген уздовж мальовничих каналів і Ринкової площі, утворюючи магічні декорації для найбільш атмосферного Різдвяного ярмарку Німеччини. Есслінген-ам-Неккар варто відвідати в будь-який час року, щоб прогулятися по мощених вуличках, помилуватися старовинними церквами і насолодитися захоплюючим видом на місто з оглядового майданчика Товстої вежі.

Лукка, Італія

Це стародавнє містечко Тоскани зачаровує казковими середньовічними церквами та вежами, вабить безцінними скарбами мистецтва і привертає розкішними ресторанами. Лукка - місто, в яке варто приїхати на вихідні. Помилуйтеся фасадом церкви Сан-Мікеле-ін-Форо, пройдіться по стародавніх кріпосних стінах, огляньте величні палаццо і маєтки. Піднявшись на Вежу Гуініджі, ви не тільки побачите місто з висоти пташиного польоту, але і знайдете висячий сад на вершині. Випийте кави в кафе на площі Пьяцца-дельАмфітеатрі, оточеній лимонно-жовтими будівлями, які були побудовані на місці стін Римського амфітеатру.

66

Plus TRAVEL


Штайн-ам-Райн, Швейцарія На Головній вулиці міста Штайнам-Рейн можна побачити доглянуті фахверкові будинки з барвистими фресками на їх фасадах. Багато з них мають свою власну назву. Фасад будинку «У червоного бика» розписаний фресками на біблійну тематику, а на першому поверсі розташовується найстаріша таверна Штайн-ам-Рейна. Фрески 1900 року із зображенням юдеїв в Землі обітованій - на фасаді будинку «У кам’яного винограду». У будинку «У Сонця» знаходиться старий готель міста. На невисокому пагорбі велично дивиться на місто замок Хохенклінген, побудований в 1225 році. Безліч ресторанчиків на березі Рейну пропонують покуштувати страви європейської та швейцарської кухонь.

Олесунн, Норвегія

Одне з найкрасивіших міст Норвегії, Олесунн, притягнув після руйнівної пожежі в 1904 році прогресивних художників і архітекторів з усієї Європи. Саме вони відновили портове місто, створюючи архітектурні шедеври в стилі Ар-нуво. Не менш красива природа, яка оточує Олесунн. Місто стоїть на двох островах, оточених скелями фіо́рда. Гурманів чекають прибережні ресторани, в яких місцеві кухарі готують смачні страви зі свіжо виловлених морепродуктів.

Plus TRAVEL

67


S H O R T

• Топ-10 найчарівніших міст Європи

Нажак, Франція

L I S T

Нажак - це маленьке містечко або навіть селище (комуна), розташоване в Піренеях Південної Франції. Але воно дуже популярне серед туристів. Сюди їдуть помилуватися старовинними будинками, побудованими з дрібних річкових камінців, торговими аркадами навколо площ, руїнами замку, побудованого в 1253 році та в якому були заточені лицарі Тамплієрів. Приїжджайте в це колоритне й атмосферне місце навесні або восени, пройдіться по таємних ходах замку, помилуйтеся красивим фонтаном 1344 року та Аркою дю Баррі 15-го століття і в одному з ресторанчиків випийте келих чудового французького вина.

Чеський Крумлов, Чехія Неймовірно красивий і мальовничий історичний центр Чеського Крумлова знаходиться під захистом ЮНЕСКО. Незмінні з XVII століття, затишні будиночки з загостреними дахами, вузенькі бруковані вулички, звивиста повноводна Влтава оточують приголомшливий замковий комплекс 13 століття. У місто їдуть, перш за все, відвідати Крумловський замок, де розташовані дуже красивий кам’яний фонтан XVII століття, каплиця Святого Їржі, сироварня з оздобленням, що імітує цегляну кладку, Маленький замок з оглядовим майданчиком і прекрасний парк. Після відвідування замку неквапливо прогуляйтеся вулицями Чеського Крумлова, посидьте на набережній Влтави або відвідайте один з численних музеїв.

68

Plus TRAVEL


Аркос-де-ла-Фронтера, Іспанія

Одне зі знаменитих білих міст Андалусії, Аркос-де-ла-Фронтера, розташоване на південь від Севільї на вершині скелі. Замок, що височіє над білосніжними будиночками, вузькі вулички й безліч арок нагадують про часи арабського панування. Обов’язково варто зайти в костел Святої Марії Вознесіння і вразитися зібранням барокових картин іспанських та італійських авторів.

Вінчестер, Англія

Місто королів і єпископів - Вінчестер, було колись столицею Англії, а зараз вважається найкращим містом Великобританії. Приїжджайте в одне з найстаріших міст королівства і відвідайте Вінчестерський собор, в якому коронувалися чимало саксонських королів, походіть по руїнах замку Вулвс, який був резиденцією архієпископів Вінчестерських, прогуляйтеся по історичній частині Вінчестера і пообідайте в одному з численних гастропабів. Бажаєте зустрітися з привидами? Тоді завітайте в паб Еclipse Inn. За твердженням місцевих жителів, тут мешкає привид леді Еліс, яку звинуватили в державній зраді, а потім стратили перед будівлею пабу.

Plus TRAVEL

69


S H O R T

• Топ-10 найчарівніших міст Європи

Марван, Португалія

L I S T Недалеко від кордону з Іспанією знаходиться невелике середньовічне селищеМарван. На скелястій вершині стоїть старовинний замок, який вражає своєю красою і неприступністю. Замок пам’ятає часи мавританського правління. Насолодіться неймовірно красивими краєвидами, які відкриваються з фортечних валів, пройдіться по вузьких міських вулицях і помилуйтеся мальовничими білими будиночками.

Оденсе, Данія

Датське місто Оденсе відоме як батьківщина знаменитого казкаря Андерсена. Тут можна побачити будинок, в якому провів дитинство письменник, і відвідати музей, присвячений його творчості. Сліди-вказівники проведуть по казкових місцях. А герої казок письменника «бродять» по вулицях Оденсе всюди. Пряникові будиночки та бруковані вулички, графіті та сучасні кафе - все це створює романтичну атмосферу. Зверніть увагу на готичний Кафедральний собор Святого Кнуда, в якому знаходиться унікальний різьблений вівтар. Пройдіться по магазинах у кварталі Brandts Passage, а потім перекусіть смерребредамі - культовими датськими бутербродами.

70

Plus TRAVEL


AVTOTRAVEL Їдемо в Італію: план готової подорожі

Plus TRAVEL

71


A V T O T R A V E L

• Автоподорож Італією: 14 незабутніх днів

Венето, Тоскана і Ломбардія в одній автоподорожі 1000 км по північній Італії 10 найкрасивіших міст 14 незабутніх днів

Каорле – Венеція – Болонья – Флоренція – Піза Ла Спеція – Чинкве-Терре – Парма – Мілан - Верона

Ніяких турів або «все включено»! Вирушаємо в двотижневу автоподорож Італією. Адже саме такий вид подорожі дозволить відчути себе повністю вільним і повноправним учасником життя. Дозволить не просто поглянути на країну з боку, а стати на два тижні частиною її життя - бачити те, що не бачиш з вікна поїзда, змінювати картинки перед очима так, як хочеться, наче це слайди в проекторі. Спонтанно будувати плани та кроїти свій власний маршрут на ходу, зупинятися на узбіччі біля краю скелі й, сидячи у високій траві, їсти великі зелені яблука.

ДОРОГА ДО ІТАЛІЇ Подорожуючи Італією, ми пропонуємо поєднати пляжний і екскурсійний відпочинок в одній подорожі. Для пляжного відпочинку радимо вибрати один з курортів на так званій Венеціанській Рив’єрі. По-перше, тому що ця місцевість знаходиться по дорозі від України в напрямку центру Італії. По друге - тому що там досить демократичні ціни. Адріатичне море, піщані пляжі, розвинена інфраструктура не залишать вас байдужими. І потретє, це хороший «плацдарм» для початку самостійної екскурсійної програми по Італії. Дорога в сторону Венеції, а це майже 1 900 км, лежить однозначно через Угорщину і Словенію, будь-які інші маршрути менш раціональні. Транзитні зупинки рекомендуємо зробити в Мукачеві (Україна) та Надьканіжі (Угорщина) або Словенській Бистриці (Словенія). Угорські дороги вас порадують: хороше покриття, чітка розмітка, ніяких зайвих обмежень, розумна інформація - аж до вказівки відстані до наступної заправної станції. По території Словенії в напрямку Італії доведеться пройти близько 320 км. Дорога з гірськими масивами, мальовнича, з великою кількістю тунелів і мостів. Якщо є бажання, можна «заскочити» в Любляну і, не поспішаючи, проїхати через її центр. Про те, що ви вже в Італії, підкажуть інформаційні дорожні покажчики зеленого кольору і платний термінал. В Італії передбачена оплата за користування автомагістралями, в залежності від типу транспортного засобу та кількості пройдених кілометрів. Від Словенського кордону до Венеціанської Рив’єри одна платна ділянка дороги вартістю 4,30€. Для першого самостійного пляжного відпочинку в Італії радимо вибрати місто Каорле. Це досить велике курортне містечко, яке знаходиться в регіоні так званої Венеціанської Рив’єри, повністю адаптоване для автотуристів. Практично всі готелі, вілли, апартаменти мають свої приватні майданчики для паркування. Крім цього, в Каорле є велика кількість централізованих автомобільних стоянок та паркувальних місць практично по всьому місту.

72

Plus TRAVEL


День 1-7.

7 сонячних днів в Каорле та знайомство з романтичною Венецією СТАРОВИННЕ РИБАЛЬСЬКЕ МІСТЕЧКО КАОРЛЕ В Каорле дивним чином поєднуються лагідне сонце, тепле море, м’які піщані пляжі, соснові гаї та одночасно близькість до найромантичнішого міста на Землі – Венеції. Великий Хемінгуей був одним з перших, хто звернув увагу на розташоване рівно між Венецією і Трієстом рибацьке містечко, і не випадково. Каорле вабить туристів можливістю розслабитися і відпочити від метушні великих міст та розчинитися в неквапливому ритмі італійського курортного життя. Головна цінність міста - 15-кілометрова смуга м’якого і білого піску, умовно розділена історичним центром на частини Ponente і Levante, які мають розкішні, як громадські, так і приватні (належать окремим готелям), пляжі. Море біля узбережжя Каорле неглибоке і тепле, прекрасно підходить для сімейного відпочинку з дітьми. За піщаними просторами пляжів розташований Історичний центр міста з круглою середньовічною дзвіницею і давнім собором Святого Стефано (Santo Stefano), побудований в 1038 році в романо-візантійському стилі. Любителям активного відпочинку неодмінно варто навідатися в один з найпопулярніших аквапарків Адріатичного узбережжя - Aquafollie, який знаходиться біля в’їзду в місто на початку вулиці Viale Aldo Moro.

Де зупинитися в Каорле Наша порада тим, хто вирушає в цей райський куточок - подбати про готелі заздалегідь і оформити раннє бронювання. Кращі з готелів в місті розташовуються в історичному центрі та вздовж пляжів. Наприклад, тризірковий Hotel Karinzia (Lungomare Trieste, 32, http://www.hotelkarinziacaorle.it/) - прямо на узбережжі, є власний пляж, а до центру всього 300 метрів. Стандартний номер на двох зі сніданком обійдеться в 112 і більше євро за 1 ніч. Приблизно такі ж ціни і умови в сусідніх готелях Albergo Eika 3* (Viale Guglielmo Marconi, 42, http://www.erikahotel.com/) і Hotel da Mario 3* (Via S. Andrea, 29, http://www.hoteldamario.it/). В першому ціна за номер на двох зі сніданком - від 94 євро за одну ніч, в другому - від 116 євро. У 2-зірковому Hotel Augusta (Via Andrea Palladio, 8, http://www.augustahotel.it/) можна вибрати різні варіанти проживання: в номері на двох зі сніданком - від 92 євро за одну ніч та в апартаментах – від 750 євро за тиждень (з суботи по суботу). Сім’ям з дітьми та великим компаніям краще зупинитися в приватних апартаментах. Ціни на такий вид проживання скромніші – від 390 євро на тиждень.

Plus TRAVEL

73


A V T O T R A V E L

• Автоподорож Італією: 14 незабутніх днів

ДИВОВИЖНА ВЕНЕЦІЯ Ще однією перевагою Каорле є відносна близькість курорту до казкової Венеції (всього 80 км), тому на четвертий чи п’ятий день відпочинку слід відправитися в це романтичне, загадкове, не схоже ні на одне інше місто. Перше знайомство з Венецією краще почати з неквапливої прогулянки по не туристичним районам, заглядаючи в хитросплетіння дивовижних, тихих і майже порожніх завулків, дворів і тупиків.

Туристи, які прибувають до Венеції на міжміських автобусах, першою бачать площу Риму в районі Санта-Кроче.

Некваплива прогулянка заплутаними вузькими вулицями Каннареджо і Санта-Кроче З цієї площі можна потрапити через міст Конституції в район Каннареджо. Навпроти залізничного вокзалу

Санта Лючія знаходиться Церква Сан-Симеон-Пікколо. Ви її впізнаєте по величезному зеленому куполу, який візуально здається більше самої церкви, саме про неї Наполеон казав: «Бачив я церкви без куполів, але купола без церков - ніколи». В Каннареджо ви побачите дуже рідкісний для Венеції міст з трьома прольотами - Міст Трьох Арок, пройтися безлюдним берегом Каналу Каннареджо, побувати в першому в світі єврейському Гетто. В район «Святого хреста» - СантаКроче можна пішки пройти з району Каннареджо, перетнувши Гранд-канал через міст «босоногих», який назвали на честь ченців-кармелітів. Відійшовши від шумних берегів Великого каналу, ви опинитеся в лабіринті звивистих вуличок з демократичними пральнями, невигадливими кафе і невмілими графіті на стінах старовинних будинків. Саме в Санта-Кроче можна відчути справжню Венецію. У південній частині району є затишна площа Сан Джакомо далл’Оріо, в центрі якої однойменна церква, яка була заснована ще в VI ст. і з тих пір неодноразово перебудовувалася. Останні зміни датуються XVI ст. Екстер’єр будівлі різний з усіх боків: відрізняються архітектурні стилі, оздоблення, форми. При цьому виглядає церква дуже гармонійно.

Символ Венеції - міст Ріальто Опинившись в районі Сан-Поло, зверніть увагу на такі улюблені туристами місця, як Міст Ріальто, найстарішу церкву Венеції СанДжакомо ді Ріальто і собор Санта-Марія Глориоза деї Фрари. Найзнаменитіший і найстаріший венеціанський міст Ріальто до середини XIX століття був єдиною переправою через Гранд-канал. Його дерев’яні попередники не раз руйнувалися та обвалювалися. І тільки в кінці XVI століття був побудований кам’яний міст Ріальто, що дійшов до наших днів. Його родзинка - криті лавки, розділені вишуканими арками, де ось уже протягом п’яти століть торгують усякою всячиною: масками, муранським склом, солодощами та сувенірами. Тут завжди багатолюдно: хтось купує, хтось продає, хтось фотографується, хтось просто насолоджується видом на Гранд-канал і гондольєрів.

74

Plus TRAVEL


Політичне і релігійне серце Венеції - район Сан-Марко Протиснувшись через натовпи туристів по найстарішому мосту, ви потрапите в найпопулярніший у туристів район Сан-Марко. Вуличний пейзаж СанМарко формують старовинні церкви, площі та палаци. Найважливіші пам’ятки, за якими, загалом, і дізнаються Венецію, знаходяться саме тут: Собор Святого Марка, палац Дожів і театр Ла-Феніче. Площа Сан-Марко - найбільша в місті. За часів розквіту Республіки тут знаходилося політичне і релігійне серце Венеції, і всі будівлі, що оточують її, так чи інакше пов’язані з органами правління. Тут проходили найважливіші святкування і церемонії, дожі, духівництво і народ збиралися на спільну молитву Святому Марку. Саме тому головні «must-see» тут мають ім’я святого заступника міста: це і базиліка з мощами апостола, і найбільша бібліотека з рідкісними рукописами, і колона з крилатим левом, який гордо сидить на ній, і годинникова башта, що показує фазу місяця і знак зодіаку, в якому туристу пощастило побувати у Венеції. Далі - більше: по периметру площі кожна будівля - шедевр архітектури із запаморочливою колекцією. Побувати варто хоча б в Палаці дожів, щоб пройтися по сумнозвісному Мосту Зітхань, або в Археологічному музеї з монетним двором Дзекка.

Гранд-канал – «головна вулиця» міста Починається Гранд-канал біля вокзалу Санта-Лючія і закінчується біля будівлі митниці, де він зливається з каналами Сан-Марко і Ла-Джудекка. Набережних уздовж Гранд-каналу немає: роль своєрідних берегів виконують мереживні фасади розкішних палаців і храмів, що спираються на палі. Якщо ви хочете побачити Венецію у всій красі, то найкраще відправитися на прогулянку по Грандканалу перед заходом сонця. Саме в цей час місто стає особливо романтичним, а м’яке світло підкреслює красу архітектури. Венеціанські маршрутні теплоходи - вапоретто довезуть вас від площі Сан Марко до вокзалу Санта-Лючія.

Де поїсти у Венеції

Зверніть увагу на виключно венеціанський винахід з категорії «випити закусити» – бакарі, назва якого походить від дієслова «базікати». Як правило, бакарі - це розташовані в закутках невеликі бари, де розливають вино по келихах і подають дрібні закуски. Їсти-пити потрібно стоячи, паралельно активно спілкуючись. Як правило, повноцінний обід в бакарі не влаштуєш, але для того, щоб заморити черв’ячка, вони ідеальні.

Популярні бакарі Венеції: 1. Ca ‘d’Oro detta Alla Vedova - закладу вже понад 100 років, належить родині Ді Джуліо з Апулії, крім вина тут подають сардини в соусі, варені яйця з анчоусами, фрикадельки, а також традиційні венеціанські десерти. Адреса: Ramo Ca ‘d’Oro - Cannaregio 3912, закрито в четвер і неділю. 2. All’Arco - знаходиться біля мосту Ріальто, тут господарюють Франческо, Анна і Маттео, а їх головні відвідувачі - співробітники юридичних фірм з офісів, розташованих неподалік. В меню, крім вина, є в наявності і пиво, а з їжі тут можна спробувати традиційні закуски у венеціанському стилі. В неділю бакарі не працює. Адреса: Calle dell’Occhialer - San Polo 436-Rialto. 3. Cantinone già Schiavi - місце належить сеньйорі Алессандро, це класичний бакарі, де п’ють і їдять стоячи, в меню крім вина є в наявності бутерброди, цибуля-порей, грінки, сардини в соусі, а також бутерброди з сиром і волоським горіхом. В неділю заклад закритий. Адреса: Dorsoduro 992 - San Trovaso.

Plus TRAVEL

75


A V T O T R A V E L

• Автоподорож Італією: 14 незабутніх днів

День 8.

Болонія - старовинне місто з молодою душею

Вежі, що падають Відпочивши на Венеціанській Рив’єрі, вирушайте на південь Італії вивчати міста і пам’ятки країни, розтягуючи задоволення і насолоджуючись кожним днем. Зранку виїхавши з Каорле та подолавши 230 км по автобану А4 та А13, ви зможете прогулятися по історичному центру та знаменитим критим галереям Болоньї.

Визначні місця міста пов’язані з її бурхливим минулим. Характерна риса міста це, перш за все, його вежі. 2 з них, найвищі - Гарізенда й Азінеллі, стали символом міста. У ХІІ столітті вони задумувалися як наглядовооборонні споруди, пізніше стали символами багатства знатних родин, а в ХVІІІ столітті слугували науці - в них проводилося вивчення гравітації. Підйом на вежу обійдеться в 3 євро. Всередині можна роздивитися ремісничі лавки й досить бідне оздоблення самих веж. Піднятися варто заради виду, який відкривається з верхньої точки. У ваших ніг з’явиться середньовічна Болонья з червоними дахами.

Подих історії Найзнаменитіша міста Маджоре

-

площа серце

Болоньї, саме з неї починаються пішохідні туристичні маршрути. Тут можна провести весь день. Тут легендарний фонтан Нептуна, палаци Комунале, дель Банки, Подеста, величезна базиліка св. Петронія. У всіх схожа історія, у кожного - своє життя. Базиліка св. Петронія одна з найбільших у світі. Заради реалізації грандіозного задуму болонці навіть знесли кілька веж, особисті будинки й пару крихітних церков. Базиліка стала останнім великим готичним будівництвом в Італії. Над його зовнішнім і внутрішнім оздобленням, каплицями та нефами трудився Джованні да Модена. Людині, далекій від історії, сподобаються в соборі: 2 органи та накреслений Дж. Кассіні на його підлозі меридіан. Так астроном доводив обертання Землі навколо Сонця.

Справжнє італійське сільське життя Залишатися ночувати в Болоньї немає сенсу, радимо цього ж дня вирушити милуватися красою Тоскани. Побувати в Тоскані - мрія будь-якого мандрівника. Адже в ній без перебільшення є все, чого може бажати зголодніла по відпочинку душа: від природи та смачної їжі до кращих зразків італійського мистецтва. Головним містом регіону, безумовно, є столиця світового Ренесансу – Флоренція, відстань до якої з Болоньї становить 120 км. Але не поспішайте заселятися в готель, краще переночуйте на одній з тосканських агроосель регіону. Зверніть увагу на ферму Agriturismo Borgo De’ Ricci, яка знаходиться у відремонтованій будівлі XIV століття в тосканській позаміській місцевості, в оточенні оливкових гаїв, виноградників і лісів, всього в 6 км від Флоренції. Вартість апартаментів на цій віллі стартує від 85€.

Автомагістралі Італії

В Італії передбачена плата за використання автомагістралі в залежності від категорії транспортного засобу та пройденої відстані. Розпізнати автомагістралі ви зможете, побачивши знаки-таблички зеленого кольору з назвою автостради, написаною білим. При в’їзді на платну ділянку потрібно взяти «квиток», а при виїзді оплатити його. Так, наприклад, вартість проїзду з Каорле до Болоньї по автостраді А4 з пункту Santo Stino di Livenza та виїзді з автостради А13 в пункті Bologna Arcoveggio – 15,90€. Звичайно, є безкоштовний маршрут, але там велика кількість населених пунктів, перехресть зі світлофорами й круговими рухами. Тому у вас два варіанти - їхати безкоштовно зі швидкістю 50 км/год або за гроші зі швидкістю 130 км/год. Розрахувати вартість власної подорожі та подивитися трафік на автобанах можна на сайті http://www.autostrade.it/

76

Plus TRAVEL


День 9.

Флоренція - душа Італії Наступний день повністю присвятіть Флоренції - місту, де ліпив «Давида» великий Мікеланджело, а не менш великий Леонардо писав «Мону Лізу». Безпрограшним варіантом знайомства з містом буде пішохідна прогулянка старовинними вулицями, закільцьованими в центральній, історичній частині міста. Цілком можливо зробити її за один день. Але в цьому випадку потрібно буде виключити огляд інтер’єрів та експозицій музеїв.

Шедеври архітектури

Піша прогулянка пройде поблизу площі Синьйорії, «старого» палацу Палаццо Веккіо, величних палаців Пітті та Барджелло. Кожне будівля грандіозна і є архітектурною перлиною. Будьяка цікава не тільки своїм зовнішнім виглядом, але й унікальною колекцією музейних експонатів всередині. Без відвідування площі Дуомо неможливо уявити знайомство з культурою Італії. На ній розташований найвідоміший і впізнаваний у Флоренції собор Санта Марія дель Фйоре і біло-зелена дзвіниця Джотто неподалік. Дзвіниця навіть більш популярна, ніж сам собор.

Її мозаїку видно з кожного куточка міста, вона просто сяє. Якщо не пошкодувати 10 євро, можна піднятися на вершину дзвіниці та помилуватися найкрасивішим містом Італії. Цей же квиток послужить пропуском в музей, крипту і баптистерій.

Його величність Старий міст

Пройдіть через незвичайний міст Флоренції - Понте Веккіо. Колись на Старому мосту через річку Арно вели активну діяльність торговці м’ясом. Але після того, як герцог Козімо Медічі розпорядився побудувати над лавками м’ясників коридор, що з’єднує палац Пітті й Палаццо Веккіо, на мосту стали з’являтися ювелірні магазини та майстерні. Якщо у вас необмежений бюджет, можете придбати тут вироби з платини, золота, а також інших дорогоцінних металів.

Смачні місця

Пообідати зайдіть в ресторан Trattoria ZaZa. У цей чудовий заклад в центрі Флоренції ходять вже цілими поколіннями, оскільки працює він вже понад три десятки років - з 1977 року.

Обов’язково закажіть неймовірний кілограмовий флорентійський стейк - bistecca fiorentina, равіолі під соусом трюфеля і пляшечку смачного сухого червоного К’янті! Піцца в ресторані коштує 10€, пляшка вина - від 18-20€, кава - від 1,50€.

Агротуризм в Італії Агротуризм в Італії - це вибухова суміш мальовничих пейзажів, м’якого клімату, гірського «кришталевого повітря», пам’яток, вина і, звичайно ж, чудової італійської кухні. Першу позицію у списку найбільш популярних регіонів для агротуризму в Італії по праву займає Тоскана. Її села і маленькі містечка наскрізь просякнуті духом Середньовіччя. Крім мальовничої природи, оливкових гаїв і виноробних плантацій у агротуристів є прекрасна можливість не тільки скуштувати страви, якими славиться Тоскана, а й навчитися готувати їх під керівництвом тосканських господинь.

Агрооселі Тоскани 1. Agriturismo Fattoria La Presura Via della Montagnola 191 50027 Strada in Chianti - Greve Firenze Tel./Fax +39 055 8587024 www.lapresura.it Ціна: від 70.00 € 2. Agriturismo Podere Le PialleVia di Galiga, 20 50065 Pontassieve (FI) Tel.: +39.055.8361265 www.poderelepialle.com/toscana Ціна: від 70.00 € 3. Agriturismo Le Valli di Castelfiorentino Via Broccolino, 4, 50051 Castelfiorentino (Florence) Тel./fax: +39 0571 67321 www.agriturismolevalli.it Ціна: від 60.00 € 4. Agriturismo Isola Verde Via Callaiola, 1 -, Cerreto Guidi 50050 Cerreto Guidi (Florence) Tel. 0571 55288 www.tenutaisolaverde.it/

Plus TRAVEL

77


A V T O T R A V E L

• Автоподорож Італією: 14 незабутніх днів

День 10.

«Поле чудес» Пізи На десятий день заплануйте переїзд у фешенебельний курортний регіон Італії - Лігурію. Але радимо не спішити!

Знаменита нахилена вежа і не тільки

Всього якихось 84 кілометри й починайте дослідження міста, яке відоме, насамперед, Пізанською вежею, що падає багато століть поспіль. Сфотографувавшись на її тлі (звичайно ж, в ролі «рятівника», що не дає їй впасти) або обійшовшись без цього, вирушайте вивчати інші тутешні дива на П’яцца деї Міраколі, йти далеко не доведеться, - вони всі поруч. Це будуть розкішний Кафедральний Собор, величезний Баптистерій, знамените кладовище Кампосанто і Музей Дуомо на Соборній Площі. На вузьких вулицях міста можна перевести дух, випити кави та подивитися навкруги. Не рекомендуємо їсти близько Пізанської вежі, оскільки ціни там високі, а якість низька. Замість цього рушайте в центральну частину (5-10 хвилин пішки від П’яцца деї Міраколі). Ви знайдете там дуже хороші та дешеві

ресторанчики. Ну і, звичайно ж, купіть що-небудь на пам’ять, уникаючи тривіальних сувенірів типу всюдисущої Пізанської вежі.

Ла Спеція: місто й порт

Пункт наступної зупинки – найбільше місто Лігурії, Ла Спеція, яке розкинулася на березі однойменної затоки. Мальовничу затоку нерідко називають Бухтою поетів в пам’ять про великих англійських поетівромантиків Байрона і Шеллі, що проживали на її узбережжі в 20-

ті роки XIX століття. В Спеції можна подивитися на старе місто зі знаменитими вузькими лігурійськими вуличками карруджо (carruggio), які непогано збереглися і на дивовижний замок Сан-Джорджо, в якому розмістився цікавий Міський музей з багатою археологічною колекцією. Вартість проживання в місті – від 50€, зверніть увагу на апартаменти Apartment in the Green або гостьовий будинок Affittacamere Lavanda.

День 11.

Чінкве-Терре – п’ять дивовижних містечок Найяскравіший заповідник Італії

З Ла Спеції дуже зручно починати подорож до національного парку Італії Чінкве-Терре. Це неймовірно красивий мікрорегіон, який складається з п’яти селищ, кожне з яких прекрасне посвоєму. Головне - встигнути об’їхати їх всі, якщо вже ви сюди потрапили. В Ріомаджоре варто оглянути фотогенічні руїни замку. Через Манаролу проходять найпопулярніші пішохідні маршрути регіону, частиною яких є знаменита Дорога любові. Обов’язково спробуйте знамените вино шакетра з сиром і солодощами в будь-якій тутешній тратторії. Гості, що

78

Plus TRAVEL


приїжджають в Корнілью насамперед, забувши про все на світі, починають штурмувати головну місцеву визначну пам’ятку - сходи Лардаріна. Ще б пак, з їх висоти відкриваються такі види, що руки самі тягнуться до фотоапарата. Родзинка Вернацца релігійні пам’ятники. У центрі міста, біля самого моря на скелі знаходиться унікальна церква Святої Маргарити Антіохійської з інтер’єром, повністю вибитим з каменю. Не зважаючи на крихітні розміри Монтероссо, тут багато цікавого: фотогенічна вежа Аврора та величезних розмірів статуя Нептуна, прозвана за це «Гігантом». Оскільки селища знаходяться на скелястих виступах гір, то дістатися на машині до них вкрай не просто. Дорога досить вузька і має безліч звивистих поворотів. Тому дуже рекомендуємо залишити машину в Спеції та відправитися в Чинкве-Терре на поїзді. Вартість квитка «Cinque Terre Card Train» в парк на 1 день - 16€. Ціна квитка включає в себе відвідування всіх 5 містечок, переміщення пішим гірським маршрутом між селами, безкоштовне підключення до wi-fi,

безкоштовний проїзд на електричках на маршруті Спеція – Ріомаджоре – Манарола – Корнілья – Вернацца – Монтероссо - Леванте, користування транспортом на території парку. Відпочиньте добре, адже наступного

дня прийдеться подолати відстань 225 км до Мілана, оглянути всі головні визначні пам’ятки столиці Ломбардії та оновити гардероб в аутлет-центрі «Франчакорта аутлет вілладж».

День 12.

Мілан - не тільки модна столиця Мілан - унікальний камінь в короні Італії. Всі знають про міланський шопінг, але мало хто придивляється до самого міста. А подивитися є на що. Мілан - сучасна ділова столиця Італії. Він - гармонійне поєднання зеленого мегаполіса і пам’ятників колишньої величі імперії. Місто сподобається і діловим людям, і шанувальникам опери, і вимогливим любителям прекрасного.

Культурні цінності Мілану

Починати оглядати місто найкраще з Соборної площі та собору Дуомо. Білосніжний мармуровий красень з голчастими вежами будували майже шість століть. Вхід для вірян безкоштовний. Дах собору - фактично окрема пам’ятка. За неї треба заплатити 7-12 євро, але шкодувати про гроші не доведеться. З даху Дуомо відкривається дивовижний вид на центр.

Plus TRAVEL

79


A V T O T R A V E L

• Автоподорож Італією: 14 незабутніх днів

Недалеко від собору замок міланських герцогів - Замок Сфорца. В його оздобленні брав участь сам да Вінчі. Наполеонівська Арка світу - це головна визначна пам’ятка замку. В замок вхід вільний. На території безліч музеїв, за їх огляд доведеться платити.

Шопінг по-міланськи

Окрема екскурсія, яку пропонує Мілан, це шопінг. Торгова пам’ятка Мілана -

квартал «Золотий чотирикутник». Тут зібрані магазини та салони провідних італійських дизайнерів. Одні тільки їх вітрини - справжні витвори мистецтва. Галерею Вітторіо-Емануеле II повинен відвідати кожен шопоголік. Це алея бутиків, де продають дорогі речі з колекцій модних будинків, один з перших європейських пасажів. Справжні аутлети зі стоковими цінами, в пошуках яких і приїжджають туристи, знаходяться в передмістях.

Туди Мілан «відправив» цілі аутлетмістечка. Хоч вони й поза містом, до них ходить міланське метро. А іноді й безкоштовні автобуси. Пропонуємо відвідати аутлет-центр «Франчакорта аутлет вілладж». Цей аутлет Мілану відкрився зовсім недавно. Дорога сюди - не близький світ: 87 км з Мілану на машині. Однак цілорічні знижки на речі найвідоміших торгових марок безумовно варті витрачених зусиль.

День 13.

Романтична «дівчина» на ім’я Верона

Оспівана Шекспіром історія окутує місто незвичайною шаллю мрійливості. Ідеальну картину гармонійно доповнюють старовинні міські вулиці. Вони бачили все. Імператорів, кардиналів, лицарів, гладіаторів і мільйони закоханих пар. Верона - це не тільки ілюстрація до повісті про вічну любов. Ромео і Джульєтта - всього секунда життя багатовікової історії. Верона - це збережені пам’ятки давньоримського і готичного мистецтва, витончені палаци та арки, значна мистецька спадщина. 80

Plus TRAVEL


«Священне» для романтичних натур місце

Кожен метр Верони насичений прекрасним. Тут неможливо зустріти щось непривабливе. Але деякі пам’ятки заслужили особливу любов туристів. Туристичний «магніт» міста - це будинок Джульєтти, її гробниця і статуя з відполірованою мандрівниками груддю. Справжність місць проживання літературних героїв, звичайно, викликає сумніви, але будинок з балконом і гробниця реальні історичні цінності. Будинок - пам’ятка архітектури XIII століття.

Гробниця Джульєтти це саркофаг в монастирі капуцинів приблизно того ж періоду. Статуя ж цілком сучасна, але встигла придбати легенду, за якою дотик до грудей юної чарівниці приносить щастя.

Майже Колізей стародавня площа

і

Любителі історії справжньої оцінять Арену. Вона найбільш упізнана пам’ятка Верони. Під назвою ховається її давнє призначення. Арена відмінно збереглася, навіть зараз вона велична і з задоволенням в літній сезон запрошує

глядачів на вистави та концерти. Екскурсія коштує 4 євро. Пьяцца делле Ербе - це улюблене місце зустрічей веронців. Це традиційна антична ринкова площа, яка приваблювала городян ще в імперські часи. І зараз нічого не змінилося. Сюди приходять побачити розкішні вілли навколо або посидіти в барі з келихом вина. Подальший вечірній променад, зазвичай, триває уздовж старовинної набережної. А перейшовши річку, можна помилуватися античним Римським театром зі збереженими арками.

День 14.

Найпрекрасніше озеро Італії – Гарда Гарда – популярний туристичний центр Рив’єри олив Неповторної краси озеро Гарда, яке оспівували Ґете, Стендаль, Данте, розташоване в 30 км від центру Верони. Мальовничі пейзажі озера надихають, наповнюють енергією, дарують незабутні емоції та залишають незабутнє бажання повернутися сюди тих, хто хоч раз бував тут.

Симпатичний, веселий, яскравий Лацизе

Пропонуємо відвідати невеликі туристичні містечка Лацизе, Бардоліно та Гарда, які знаходяться на його східному березі. Перше, що ви побачите, під’їжджаючи до Лацизе - замок Скалігер, який зараз належить графам Берніні. Уздовж берега розташовуються численні кафе, в яких ви зможете відпочити й насолодитися прекрасним видом на озеро за чашкою ароматної кави.

З міста Гарда починається найкрасивіша частина озера, яка славиться пишною зеленню, оливковими гаями й великою кількістю струнких кипарисів. Тут розташовується дуже багато старовинних вілл, які й до цього дня знаходяться у власності італійських графів, а також кращі готелі, які можуть похвалитися знаменитими гостями. Тут же на березі розташовується кілька ресторанів, де ви зможете пообідати чи повечеряти на тлі неповторного пейзажу озера. Варто зауважити, що саме тут найкрасивіший і романтичний захід сонця.

Бардоліно - батьківщина однойменного вина

Насолодившись прекрасним Лацизе, відправляйтесь в не менш гарне місто Бардоліно, яке розташоване біля підніжжя пагорбів, вкритих виноградниками й оливковими гаями. Містечко славиться високим рівнем сервісу, відмінними винами, а також термальними джерелами.

ДОРОГА З ІТАЛІЇ

Першу транзитну зупинку по дорозі назад Ви сміливо можете планувати у Словенській Бистриці. 500 км пробігу від Гарди до Словенської Бистриці не повинні особливо втомити. У другий транзитний день ви зможете доїхати до Чопа або, якщо «пощастить» - до Мукачева (660-700 км). Затримки можуть очікувати тільки при проїзді через Будапешт і на угорськоукраїнському кордоні.

Plus TRAVEL

81


Travel around Ukraine Не варто далеко ходити: природні дива, стародавні пам’ятки і цікаві музеї поруч...

82

Plus TRAVEL


10 речей, які варто зробити в Харкові

1

Побачити найбільшу площу України

Побувати в Харкові й не відвідати найбільшу площу України буде, прямо скажемо, нелогічно. 12 гектарів асфальту і бруківки - показник, аналогів якому можна знайти небагато. Свою історію Майдан Свободи веде приблизно з середини 20-х років минулого століття. За великим рахунком, в той час тут був пустир, за винятком корпусів медичного університету, які знаходилися по сусідству. Сьогодні на площі Свободи можна побачити будівлі Держпрому, Харківського національного університету імені Василя Каразіна, готель «Харків», сучасний багатоповерховий готель «Харків Палас», будівлю обласної адміністрації та інші монументальні споруди. Тут часто проходять політичні акції, ярмарки, фестивалі та концерти.

Побувати в трьох найкрасивіших релігійних спорудах Харкова

2

У Харкові багато православних пам’яток, але головною з них по праву вважається Покровський собор, який знаходиться на Університетській вулиці й відноситься до однойменного Свято-Покровського чоловічого монастиря. Храм, зведений наприкінці XVII століття, - один з найстаріших кам’яних споруд в сучасному Харкові. Собор зачаровує своєю зовнішньою красою і величчю, а також внутрішнім оздобленням. Успенський собор - одна з найбільш відвідуваних православних пам’яток Харкова. Храм височіє в центрі міста, на перетині вулиць Університетської та Квітки-Основ’яненка. Якщо вірити історикам, собор був зведений в середині XVIII століття. В Успенському соборі регулярно проходять концерти органної музики, відвідати які можуть всі охочі. На іншому березі річки Лопань вражає розмірами та неординарною зовнішністю Благовіщенський собор. Його звели на початку ХХ ст., поєднавши різні стилі. Зокрема, в церковній споруді вгадуються балканської-візантійські риси, а дзвіниця дивує більш характерними для готики лініями.

Plus TRAVEL

83


• 10 речей, які варто зробити в Харкові

3

Подивитися фестивальний фільм в стародавньому кінотеатрі Східної Європи

A R O U N D

Кінотеатр «Боммеръ» – найстаріший з понині діючих кінотеатрів Східної Європи. Не зважаючи на свою поважну сивину, він є наймоднішим місцем зустрічей поціновувачів справжнього, розумного і глибокого кіно. Він був заснований братами-французами Боммер в 1908 році в місті Харкові й відтоді безперервно працює, не змінюючи адреси та призначення. Тут немає місця комерційним стрічкам. Тільки артхаус, фестивалі короткометражного кіно і режисери-легенди. У затишному фойє перед початком сеансу можна продегустувати хорошу дорогу каву. «Боммеръ» – єдиний кінотеатр Харкова, де в квитках не вказують місця, а на вході немає контролера. Тут не продають алкоголь і попкорн. Особлива аура цього місця притягує. «Боммеръ» – кіно поза часом. Це – інше кіно.

U K R A I N E

4

Звернути увагу на перший в СРСР хмарочос - будівлю Держпрому

Будинок державної промисловості свого часу називали «першим українським хмарочосом». Обриси споруди є одними з найбільш впізнаваних символів міста. Якщо зазирнути в історію, можна дізнатися, що будинок Держпрому за радянських часів був найбільшим будівельним проектом, який, до речі, вдалося завершити в рекордні терміни. У Держпромі розташовувалися, як би зараз сказали, офіси й представництва багатьох великих підприємств. Це був своєрідний радянський бізнес-центр. Перша телевізійна вежа в Харкові також була встановлена на даху Держпрому. У роки війни будівлю намагалися підірвати фашистські окупанти, але вибуху, на щастя, вдалося уникнути. Сьогодні будівля визнана пам’яткою архітектури та знаходиться під опікою України. На жаль, через реконструкцію будинок Держпрому втратив визнання ЮНЕСКО.

5

Визначити, який із двох зоопарків Харкова кращий

Якою б не була мета вашої поїздки до Харкова, обов’язково завітайте в тутешні звіринці, і хороша порція нових вражень вам забезпечена. Один з них - найстаріший в Україні - Харківський зоопарк, заснований в далекому 1895 року і з того часу практично не припиняв свою діяльність, хіба що на час Великої Вітчизняної війни. Сьогодні Харківський зоопарк закритий на реконструкцію до 2018 року. Можливо, в новому році звіринець зустріне вас в сучасних і оновлених умовах. «Конкурент» знаходиться відразу за кільцевою дорогою на виїзді з міста. Це приватний Feldman Ecopark. Він трохи менший за площею, ніж центральний, але значно доглянутіший. Там дозволяється контактувати з багатьма тваринами можна навіть пограти з маленьким левеням або тигром!

84

Plus TRAVEL

Фото: bommer.com.ua; Igor Nayda; flickr.com

T R A V E L


6

Подивитися на найкрасивіші фонтани міста Загальновизнаний символ Харкова - фонтан «Дзеркальний струмінь». Свою назву фонтан отримав завдяки струменям, які, вириваючись з чаші, утворюють подобу дзеркальної поверхні. Цей ефект посилюється також завдяки туману, який штучно створюється, і включеному прожектору. Особливу красу «Дзеркальному струменю» надає розташована поруч висока білосніжна альтанка. Біля Харківського театру опери та балету розташована площа фонтанів. У теплу пору року - це справжній водний «оазис» у центрі міста. Вечорами фонтани підсвічуються різними кольорами, а різні режими води супроводжуються приємною музикою. Одне з улюблених місць відпочинку харків’ян, особливо в літню пору, - фонтан «Каскад», розташований в західній частині парку ім. Т. Шевченка. Вода, яка стікає по каскадних сходах, воістину прекрасне видовище!

7 Осягнути інтимні таємниці різних народів світу Співробітники кафедри сексології та медичної психології Харківської медичної академії післядипломної освіти в 1999 році заснували Музей сексуальних культур. Мало міст світу може похвалитися таким музеєм. На Україні він - єдиний, що займається освітньою і просвітницькою діяльністю в сфері сексуальних стосунків. Благо, у людства достатньо досвіду, щоб їм можна було ділитися. У дванадцяти залах зібрані експонати, які розповідають про сексуальну культуру різних країн - від африканських до європейських і американських.

Plus TRAVEL

85


T R A V E L

• 10 речей, які варто зробити в Харкові

8

A R O U N D

Велика кількість кумедних пам’ятників Цікавим квестом буде пошук незвичайних смішних пам’ятників, встановлених в Харкові людьми неординарними та з хорошим почуттям гумору. Прямо на пероні першої платформи Харківського Південного залізничного вокзалу встановлений пам’ятник отцю Федору, персонажу роману Е. Петрова та І. Ільфа «Дванадцять стільців». Не забули харків’яни й про Остапа Бендера. «Ідейний борець за грошові знаки» сидить на бронзовій лавці на тротуарі біля входу в один з ресторанів міста. Поруч з пам’ятником Остапу Бендеру знаходяться фігури й інших героїв роману: Кіси Вороб’янінова й Еллочки-Людожерки. На вулиці Пушкіна розташований знаменитий пам’ятник Закоханим. Чудернацькі фігури чоловіка і жінки, які злилися в поцілунку, утворюють арку, під якою, за повір’ям, молодята і просто закохані повинні поцілуватися, щоб їх любов була довговічною. Є в Харкові й пам’ятник водопровідникові, який вилазить з люка, і пам’ятник скрипалю на даху, і професору Преображенському й Шарикову, і навіть приматам, які загинули під час Великої Вітчизняної війни.

U K R A I N E

9 10

Загубитися на весь день серед торгових місць «Барабашово» «Барабашово» - найбільший в Україні й один з найбільших у Східній Європі промислово-речових ринків. На 75 гектарах «Барабашово» компактно розмістилися 16 автомобільних стоянок, відділення міліції, пожежна бригада, медичний центр і 20 тисяч торгових місць. До 1995 року на місці майбутнього торгового центру знаходився невеликий стихійний продовольчий ринок, орієнтований на мешканців навколишніх кварталів приватного сектора. Сьогодні тут можна знайти різні товари: від одягу та аксесуарів до господарських товарів. Працює ринок щоденно, крім понеділка

Роздивитися стінопис Харкова Картини художника Гамлета Зіньківського, для яких характерна наявність авторських текстів, - найвідоміші стріт-артроботи в Харкові. Одними з найпопулярніших графіті міста є роботи Гамлета, розташовані на вулиці Гоголя. Тут на жовтому фоні зображені різні фігури та написи до них. Наприклад: «мужик просто ріже рибу». Біля напису зображений чоловік з багатоповерховим будинком на голові, який дійсно ріже рибу на табуретці. На вулиці Данилевського на будинку № 29 з двох сторін Гамлет намалював картини з такими фразами: «Завтра - це так далеко ... Краще жити зараз» і «Час великих роздумів». На стіні будинку по вулиці Полтавський шлях французький художник Жюльєн Маллан зобразив ляльку-мотанку, причепурену в барвисту українську символіку. Тішить перехожих графіті із зображенням старенького трамвайчика, який неспішно курсує вулицями міста, на стіні старовинної будівлі по Університетській вулиці. Яскраве графіті в стилі неблагополучних районів Нью-Йорка можна побачити в харківському брейк-данс центрі. Тут і червона машина, і красуня з татуюваннями, і напис, притаманний графіті, і навіть фрагмент Міккі-Мауса.

86

Plus TRAVEL


EDUCATION Вибирайте, куди поїхати навчатися

Plus TRAVEL

87


E D U C A T I O N

• Пректи, стажування, гранти: 7 напрямків

Поїхати вчитися:

пректи, стажування, гранти Ви впевнені у собі та маєте бажання вчитися у Європі або США? Наявність багатих батьків або геніальних здібностей необов’язково! Достатньо лише бути наполегливим у пошуку гранту, заповненні заявки та підготовці документів. Пропонуємо осінню добірку стажувань і стипендій з дедлайном у жовтні, листопаді та грудні: конференція стане початком відмінних професійних знайомств, навчальний візит і стажування - дадуть старт кар’єрі, а стипендії дозволять закінчити крутий університет в іншій країні. Вивчайте та подавайтеся можливо, це саме ваш шанс змінити життя.

Дослідницький проект в галузі мистецтва Де: Майамі, США Коли: з 1 липня 2018 року Дедлайн: 31 грудня 2017 Wolfsonian, самостійне відділення Міжнародного університету Флориди в Майамі, - це музей, бібліотека і дослідницький центр з великою колекцією предметів мистецтва. Щороку організація надає стипендії для наукових досліджень. Дослідницькі стипендії, як правило, надаються на термін від трьох до чотирьох тижнів. Умови - грант покриває проживання, авіа переліт і засоби для проведення самого дослідження. Подаватися можна – дослідникам, які щонайменше мають ступінь магістра та володіють значними професійними досягненнями у відповідних областях. Головна вимога - публікації або інші досягнення в своїй сфері та до подачі заяви обговорити свій проект з координатором стипендій.

Детальна інформація - www.wolfsonian.org

88

Plus TRAVEL


Вивчення процесів і практики вирішення конфліктів в США Де: США Коли: вересень 2018 року Дедлайн: 17 листопада 2017

Детальна інформація - www.jamsadr.com

Weinstein JAMS International Fellowship Program - дослідницька стипендіальна програма, яка пропонує прекрасну можливість індивідуального дослідження кандидатам, які не є громадянами США. Програма спрямована на вивчення процесів і практики вирішення спорів і конфліктів в США з метою допомогти учасникам програми у вирішенні спорів та конфліктів в їхній рідній країні. Програма триває від 1 до 4 місяців. Організатори пропонують 20 000 $ на реалізацію проектів. Вимоги – кандидати повинні знати англійську мову, бажано мати досвід роботи на посаді суддів, юристів, судових адміністраторів, державних

Програма для журналістів в Гарвардському університеті Nieman Fellowship Де: Кембридж, США Коли: щорічно Дедлайн: 1 грудня 2017 Nieman Fellowship - екстраординарна можливість навчання для журналістів, які працюють в засобах мас-медіа в будьякій країні світу. Обрані кандидати проведуть 2 семестри в Гарвардському університеті, зможуть відвідувати заняття видатних університетських педагогів, брати участь в заходах програми та співпрацювати з ровесниками. Щороку фонд Nieman надає стипендії 24 журналістам, які працюють у пресі, радіо, цифрових і аудіовізуальних ЗМІ. Умови такі: стипендія розміром 65 000 $, яка буде виплачуватися протягом 9 місяців, забезпечення всіх учасників місцем проживання, медичним страхуванням, допомогою по догляду за дітьми. Під час перебування в Гарварді, журналісти будуть відвідувати семінари, майстер-класи, конференції, спрямовані на удосконалення їх потенціалу та лідерських навичок. Ви повинні бути журналістом (можна фрилансером) і мати не менше 5 років професійного досвіду роботи.

Детальна інформація - nieman.harvard.edu

Plus TRAVEL

89


E D U C A T I O N

• Пректи, стажування, гранти: 7 напрямків

Стажування для істориків Де: Кентуккі, США Коли: 2018 Дедлайн: 15 жовтня 2017

Детальна інформація - www.filsonhistorical.org

Filson Historical Society - приватна організація, чия місія - дослідження та збереження історії Кентуккі і долини Огайо. За 130 років існування товариство назбирало два мільйони документів, 50 000 книг, 10 000 музейних артефактів і 1000 історичних фотографій - так що недавно їм навіть довелося розширювати приміщення музею. А ще суспільство хоче, щоб вся ця колекція приносила користь, тому пропонує її в розпорядження істориківдослідників. Умови - $ 500 в тиждень і обов’язкова публікація результатів роботи в США.

Грант для фотографів Де: Лодзь, Польща Коли: червень 2018 Дедлайн: 26 листопада 2017 Фонд Foundation of Visual Education організовує фотоконкурс Grand Prix Fotofestiwal. Конкурс дає можливість фотографам надати свої роботи на фото фестиваль Łódź в Польщі, а переможцю отримати приз у розмірі 2 500 €. Конкурсантам необхідно надати один або два проекти, що складаються з 10 - 20 фотографій (це може бути серія знімків або можуть бути індивідуальні знімки). Обмежень щодо тем фотографій немає. За участь в конкурсі потрібно заплатити 25 €.

Детальна інформація - www.picter.com/

90

Plus TRAVEL


Грант для письменників на тему історії США Де: Меріленд, США Коли: 2018 Дедлайн: 1 листопада 2017

Детальна інформація - www.washcoll.edu

Не тільки фотографам жити добре - є гранти й для письменників! Якщо ви пишете книгу, пов’язану з американською культурою або історією, то є шанс отримати на це $ 45000 - сюди входять витрати на проживання в США протягом 9 місяців. Жити письменник буде в місті Честертаун, в історичній будівлі 1735 року - натхнення гарантовано. Оплачуються й короткі поїздки по США - в декількох годинах їзди Вашингтон й Філадельфія. Правда, крім письменництва треба буде ще проводити семінарські заняття з місцевими студентами.

Міжнародний студентський конкурс есе Детальна інформація - www.berkeleyprize.org

Де: Меріленд, США Коли: 2018 Дедлайн: 1 листопада 2017

Конкурс есе Berkeley Undergraduate Prize for Design Excellence був заснований факультетом архітектури каліфорнійського університету з метою просунути вивчення архітектури як соціального мистецтва. Щороку журі визначає важливу тему, яка служить взаєморозумінням зв’язку між людьми й побудованим світом. Есе повинно дати відповідь на питання - як різні у вашому місті громади демонструють свою присутність через будівлі, призначені для задоволення соціальних й культурних потреб цих груп? (In your city, how do individual communities demonstrate their presence through the buildings designed to serve that group’s social and cultural needs and endeavors?) Умови - у конкурсі мають право брати участь студенти бакалаврату, які вивчають архітектуру в акредитованих коледжах й вузах світу. Володар першого місця отримає 5750 $. Автори кращих робіт розділять між собою 25 000 $.

Plus TRAVEL

91


Фото: Александр Чебан, alexcheban.com/

Photo report

92

Plus TRAVEL


У Лісабоні є те, чого немає більше ніде - це його транспортна історія, яка дійшла до наших днів в нереально живому вигляді! Трамваї початку минулого століття надають місту абсолютно унікальний, неповторний шарм.

Plus TRAVEL

93


P H O T O

Цікаво, що з часів своєї появи лісабонські трамваї майже не змінилися. Лише по бортах з’явилися різнокольорові рекламні щити, що зазивають пасажирів то в навколосвітні подорожі, то скуштувати пива.

R E P O R T

Всередині вагон дуже маленький. Стояти в ньому складно, тому що трамвай весь час повертає, хитається, підіймається вгору або мчить вниз. Їздять в трамваї, звичайно, не тільки туристи, хоча саме для них в салоні висять таблички, що попереджають про кишенькових злодіїв.

94

Plus TRAVEL


Ідеальний маршрут для трамвайної прогулянки по Лісабону номер 28. Він проходить через весь центр, долаючи на своєму шляху немислиму кількість гірок і пагорбів. Щоб зайняти зручні місця, відправлятися краще з початкової зупинки - Campo Ourique.

Plus TRAVEL

95


P H O Далеко не всі влаштовуються у салоні. Пасажири, що T примостилися на задній підніжці трамвая, - звичайна у Лісабоні O картина. R E P O R T

96

Plus TRAVEL


Life hack Корисні поради, які полегшують життя під час подорожей

Plus TRAVEL

97


L I F E

• 7 екскурсій на громадському транспорті

Екскурсії на громадському транспорті: що потрібно знати

H A C K

Пересуватися від музею до музею, до палаців і замків, встигнути перекусити, відпочити та побачити все найцікавіше, не заплативши дорого, - можливо. Найкрасивіші міста і всесвітньо відомі туристичні центри можна відвідати, подорожуючи на громадському транспорті.

У чому туристична «сіль» Екскурсії на громадському транспорті - популярний нині туристичний тренд. Тому що бюджетний, якщо зрозуміти усі нюанси. А найголовніший плюс вирушаючи в таку самостійну подорож, ви зможете побачити не блиск, шик і туристичну привабливість, а справжню сутність досліджуваного міста.

Особливості екскурсії на громадському транспорті Берлін - лінії № 100 і 200 Наприклад, міський транспорт в німецькій столиці, як і в більшості європейських міст, - не з дешевих: за одну поїздку доведеться викласти майже три євро. Тому, для самостійної подорожі по Берліну відмінно підійде спеціальна туристична картка: за 20 євро купуєте Berlin WelcomeCard, і протягом двох днів їздите, скільки душі завгодно по місту, а крім цього, отримуєте знижку на вхід в музеї. Є і простий проїзний, Tageskarte, вартістю сім євро - він розрахований на день, поширюється на три райони Берліна.

98

Plus TRAVEL


Будапешт - трамвай № 2 Вічний і чудовий - самісіньке серце Будапешта можна побачити, якщо купити квиток на один трамвай, гілка якого проходить по історичній набережній міста. Маршрут трамвая №2 включає будівлю парламенту, музей пам’яті Голокосту, Замок і гору Геллерт. Все це можна побачити всього за один євро.

Токіо - автобус з аеропорту Що стосується дорогих трансферів до готелів, то, наприклад, в Токіо можна скористатися автобусом аеропорту або приміським поїздом, щоб дістатися з аеропорту до Токійського вокзалу. Відвідати знаменитий штучний острів Одайба можна, скориставшись ультрасучасним поїздом через Райдужний міст.

Лісабон - трамвай № 28 А за два з гаком євро можна відкрити для себе історичний Лісабон. Маршрут 28-го трамвая провезе вас по старій частині міста, відкривши для огляду майданчик Miradoura Da Graça, Ворота сонця Portas Sol і собор Sé. Хороший варіант найдешевшої екскурсії.

Венеція - вапоретто На теплоході по Венеції - за 7 з гаком євро ви зможете побачити міські пам’ятки, що, безсумнівно, в рази дешевше подорожі на гондолах.

Туреччина - паром через Босфор Ще один вид водного транспорту доступний в Туреччині - через Босфор можна переправитися на поромі всього за один євро. Без сумніву, трамваї, метро, електрички, автобуси й пороми - ось справжні провідники в найцікавіший світ міст «зсередини».

Лондон - автобус № 11 За півтора фунта можна побачити Лондон - сідайте на 11-й автобус, який прокатає вас від Фулхема на Ліверпуль. На маршруті проходження ви зможете побачити Парламент, Трафальгарську площу, Собор святого Павла і Банк Англії.

Бельгія - береговий трамвай Kusttram Coast Tram. А бажаєте відправитися в круїз вздовж узбережжя Північного моря? Пропонуємо унікальний варіант самостійної подорожі - по березі на трамвайчику уздовж крайки моря по найдовшому в світі трамвайному маршруту! 67 км - за 2,5 години! І за час 69 зупинок ви побачите найбільш мальовничі краєвиди узбережжя Бельгії всього за 2-5 євро.

Plus TRAVEL

99


http://www.plusminustravel.com.ua

100 Plus TRAVEL