Page 1

No. 02

STEIGER NOVINY

Vydáva Pivovar STEIGER a.s., Vyhne

STEIGER 10% Pivo roka 2013

NOVINKY Cider, Perry a Cidermix

SÚŤAŽ Vyhraj auto

občasník

STEIN 140 rokov

Konečne aj odborníci potvrdili to, čo vy už dávno viete. V piatok 14.6. 2013 sa v Bratislave po siedmykrát vyhlasovali výsledky prestížnej súťaže Slovenská pivná korunka. Táto jediná pivná súťaž na Slovensku, kde kvalitu súťažiacich vzoriek hodnotia profesionálni posudzovatelia a je otvorená pre veľké aj malé pivovary, pritiahla doteraz najvyšší počet prihlásených pivovarov. Okrem oslavy piva tento ročník priniesol aj špeciálneho hosťa, Davida Longa z Veľkej Británie, ktorý sa podelil o inšpirácie, ako pivovarnícky priemysel môže prispievať k rozvoju oblasti služieb. Vyhlasovateľ súťaže, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, predstavilo pri tejto príležitosti aj limitovanú edíciu pivných pohárov.

Do Slovenskej pivnej korunky sa v tomto roku prihlásil rekordný počet trinástich pivovarov z celého Slovenska, ktoré sa rozhodli dať si kvalitu svojho piva posúdiť profesionálnym pivným expertom z radov sládkov a odborníkov na kvalitu piva. Tí hodnotili až 67 vzoriek piva, ktoré pochádzali z troch veľkých a malých samostatných pivovarov a desiatich malých pivovarov reštauračného typu. Porotcovia sa v anonymnom teste sústredili na hodnotenie takých vlastností, ako sú farba, čírosť, kompaktnosť peny, intenzita vône a chuti, celková lahodnosť, vyvážená horkosť či miera rezkosti. Porotcovia degustovali v klimatizovanej miestnosti do 20°C a pivá sa pred podávaním skladovali pri teplote od 8 do 12°C.

Záštitu nad podujatím prevzal Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Spoluorganizátorom súťaže bol Štátny veterinárny a potravinový ústav SR a Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Do Slovenskej pivnej korunky sa v tomto roku prihlásil rekordný počet trinástich pivovarov z celého Slovenska. Okrem súťažných kategórií porotcovia posudzovali aj pivá v dvoch nesúťažných kategóriách, ktoré predstavujú nealkoholické pivá a nealkoholické radlery. Celkovo sa v súťažných kategóriách Slovenskej pivnej korunky zúčastnili 3 veľké a malé samostatné pivovary, ktoré prihlásili 32 vzoriek pív a 10 minipivovarov, za ktoré bojovalo 28 pív. V nesúťažných kategóriách bolo prihlásených sedem vzoriek pív.

Ako sa varí najlepšie pivo? Navštívte prvý pivovar v našej krajine a spoznajte históriu slovenského pivovarníctva. Príďte do nášho pivovaru v obci Vyhne na úpätí Štiavnických hôr a dozviete sa všetko o výrobe najlepšieho slovenského piva Steiger. Všetky naše pivá sú vyrábané klasickou technológiou, ktorá sa líši od pív z veľkovýroby využívaním tradičných postupov a pivných surovín, sladu, chmeľu, vody a pivovarských kvasníc, čo sa odráža aj v kvalite piva.

Pre pivovar Steiger bol tento ročník mimoriadne úspešný. Hlavnú cenu, Zlatú pivnú korunku, v kategórii svetlých pív do 10% si odnieslo pivo Steiger 10%. Svetlé pivo Steiger 10% s bohatou penou a jemnou stredne intenzívnou chmeľovou horkosťou výborne hasí smäd. Jeho vyrovnaná príjemná chuť a dobrý dojem po napití ho predurčujú nielen pre bežný konzum, ale aj pre slávnostnejšie príležitosti.

DRUHY A CENY EXKURZIÍ – minimálny počet návštevníkov 12, maximálne 25 – záujemcovia o sprievodné slovo v cudzom jazyku si tlmočníka zabezpečia sami – exkurziu si môžete rezervovať vyplnením online formulára na našom webe www.steiger.sk MALÁ PREHLIADKA (1 hod.) prehliadka 1,70 € STREDNÁ PREHLIADKA (1,5 – 2 hod.) prehliadka, ochutnávka 3,40 € VEĽKÁ PREHLIADKA (1,5 – 2 hod.) prehliadka, ochutnávka, darček 5,40 €


NOVINKY

Pivovar Steiger prináša na slovenský trh dva originálne alkoholické nápoje Cider a Perry. Obľúbené sú najmä v Írsku, Anglicku, ale aj v Austrálii či na Novom Zélande. No postupne sa stávajú celosvetovým fenoménom a zahraničné médiá o tomto nápoji hovoria najčastejšie v súvislosti s oslavami a žúrkami.

ochutnaj a uvidíš

Cider a Perry sú alkoholické nápoje vyrábané kvasením ovocného základu. Chuť a zloženie jednotlivých nápojov sa mnohokrát značne líšia podľa regiónu a krajiny výroby. Podobne ako v prípade kvalitných vín, je základné členenie na suché a sladké. Úrodné francúzske kraje v Normandii, španielske Baskicko či Britské ostrovy. To všetko sú miesta, kde už pred tisíckami rokov ľudia pestovali ovocné stromy a napríklad z jabĺk vyrábali jemný alkoholický nápoj. Svet ho dnes pozná ako cider. Pili ho pri oslavách úspechov svojej práce a pomáhal im oslavovať prírodu a život. Dalo by sa povedať, že to bol jeden z prvých historických párty drinkov na svete. AKO TO VŠETKO ZAČALO? Ľudia poznajú cider už tisíce rokov. Archeologické výskumy dokazujú, že starí Sumeri, Egypťania či antickí Rimani spracovávali ovocie na výrobu hrubej verzie cideru a pochutnávali si na jeho osviežujúcich vlastnostiach už od roku 6500 pred naším letopočtom. Tak, ako ľudia postupne lepšie spoznávali chemické procesy prebiehajúce pri výrobe cidera, aj umenie jeho výroby sa časom zlepšovalo. Už v šiestom storočí vznikol v Európe profesný cech výrobcov cideru.

Významným míľnikom v histórií cidru bolo šestnáste storočie, keď sa jedným z najväčších výrobcov na svete stala Normandia. Tamojší výrobcovia začali experimentovať s rôznymi druhmi ovocia, čo viedlo k radikálnemu zlepšeniu chuti. Približne v tom istom období výroba cidera získavala na popularite a dôležitosti aj v Anglicku a koloniálnej Amerike. Cidre sa v tomto čase od seba značne odlišovali, keďže každý farmár mal spravidla vlastnú receptúru na jeho

výrobu. Počas ďalších storočí sa proces výroby cidra neustále zlepšoval a zvyšovala sa aj jeho produkcia. Dnes dokážeme kontrolovať každú fázu výroby, čoho dôsledkom je kvalitný produkt jedinečnej chuti.

Pivo obľúbené hlavne pre vysoko kompaktnú penu. Zlatistá svetlá farba a iskrivá čírosť nabádajú zákazníka k napitiu. Jemná chmeľová aróma, stredne intenzívna horkosť, vysoká rezkosť a osviežujúce účinky sú jeho základnou charakteristikou.

Pivovarníkom sa podarilo skĺbiť stáročnú tradíciu výroby s najmodernejšou pivovarskou technikou. Prvotriedne suroviny, klasické výrobné postupy od varenia cez kvasenie a dlhodobé ležanie, umožnili vyrobiť nealkoholické pivo tmavé.

Mix piva a cideru WOOW je absolútnou novinkou medzi ochutenými alkoholickými nápojmi.

Úspešná korunka 2013 Okrem zlatého víťazstva piva Steiger 10% si náš pivovar odniesol zo súťaže Slovenská pivná korunka 2013 aj jedno strieborné umiestnenie a tri bronzové, čo iba potvrdzuje, že pri našom pive nejde v degustačných súťažiach o náhodné ocenenia ale o prejav vysokej kvality. V kategórii svetlých pív stupňovitosti do 12% si Striebornú pivnú korunku odnieslo pivo Stein 12% a Bronzovú korunku zase Steiger 11%. V nesúťažnej kategórii nealkoholických pív dodávaných na slovenský trh si Bronzovú korunku odnieslo Steiger nealkoholické tmavé pivo. A v kategórii miešaných a ochutených nealkoholických pív typu Radler Bronzovú korunku získal Steiger Radler nealko tmavý citrón.

Majster Čiech v pivovare Pivovar Steiger Vyhne navštívil slovenský reprezentant vo futbale Marek Bakoš, ktorý hrá momentálne za Viktóriu Plzeň, s ktorou získal titul Majstra Čiech a s ktorou účinkuje aj v Lige majstrov. Na obrázku je Marek Bakoš s víťaznou trofejou spolu s Tonkom Šugarom a Jankom Šimonovičom, s ktorými prišiel víťazstvo do pivovaru Steiger osláviť.

Aby si nový tmavý citrónový radler mohli dopriať aj tí, čo si chcú sadnúť za volant, je tu pre nich novinka Steiger radler tmavý citón - dôkaz toho, že tmavé pivo obohatené o osviežujúcu chuť citónu môže chutiť skvele aj bez alkoholu.

Do futbalovej lopty začal kopať na ihrisku vo Vyhniach a ako sedemročný v drese tímu Nová Baňa. Po pôsobení v Púchove ako mládežnícky reprezentant Slovenska odišiel do Ruska, kde hral za Jaroslavl. V roku 2007 sa z Ruska vrátil na Slovensko a v ružomberskom drese kapitána strelil v slovenskej lige 33 gólov. Po polročnej pauze spôsobenej zranením kolena odišiel opäť za hranice, do českej Plzne. Premiérového gólu v českej lige sa dočkal už v druhom zápase a celkovo ich v českej lige strelil 42. Marek sa tak stal neotrasiteľnou jednotkou na špičke plzeňského útoku a obávaným sniperom. V lige majstrov strelil dokopy 8 gólov a v európskej lige v drese Viktorie Plzeň štyri. V sezóne 2012/13 si vďaka úspechom vyslúžil nomináciu do slovenského národného tímu.


Hrať so Steigerom sa oplatí Veľká letná súťaž 2013 prebieha už niekoľko týždňov a mnohé z cien si našli svojich víťazov. Tí z vás, ktorí ste zatiaľ nevyhrali, nezúfajte a hrajte s nami ďalej až do 31. júla 2013.

Obdobie druhej svetovej vojny, bolo obdobím už piatej generácie tejto pivovarníckej rodiny. V roku 1944 bomby zničili takmer celé mesto a pivovar bol zničený. Rok na to však rodina pivovar zrenovovala a stali sa tak prvým funkčným povojnovým pivovarom. V sedemdesiatych rokoch patril Bitburger medzi najviac predávané pivá v Nemecku, bol tiež priekopníkom v enviromentálnej oblasti. V osemdesiatych rokoch začala šiesta generácia pivovarníkov expandovať do Talianska či Spojených štátov. Dnes pivovar riadi už siedma generácia tejto rodiny a je jedným z najväčších súkromných pivovarov v Nemecku. Vďaka svojej kvalite a chuti sa z lokálnej značky stalo pivo Bitburger úspešným hráčom na medzinárodnom pivovarníckom poli.

Takto chutí precíznosť Pivovar Steiger začal v roku 2013 na slovenský trh distribuovať nemecké pivo so 190. ročnou históriou- Bitburger.

Dnes je pivo Bitburger jednotkou medzi čapovanými pivami v Nemecku, no aby to dosiahlo, muselo prejsť veľmi dlhú cestu. V roku 1817 založil Johann Peter Wallenborn v nemeckom Bitburgri pivovar s cieľom vyrábať kvalitné kvasené pivo. O niekoľko desiatok rokov neskôr sa jeho syn Theobald Simon rozhodol pivovar zmodernizovať a zväčšiť, postavil novú pivnicu, kde sa celoročne udržiavala konštantná teplota potrebná pre kvalitné chladenie piva.

Siedmeho júna 2013 sme podporili športovú akciu v areály Lopušná Dolina - Svit. Za spoluprácu ďakujeme MUDr. Rastislavovi Šalingovi.

V roku 1883 vytvoril pivovar Bitburger prvý ležiak a o tri roky neskôr začal expandovať do blízkeho Luxemburska.

Dnes je pivo Bitburger jednotkou medzi čapovanými pivami v Nemecku, no aby to dosiahlo, muselo prejsť veľmi dlhú cestu. Od roku 1909 začal pivovar predávať svoj originálny ležiak plzeňského typu. Za svoju kvalitu vďačil aj novovybudovanej studni, odkiaľ sa čerpá voda dodnes a je zárukou výnimočnej chuti.

SÚŤAŽ


STEIN NOVINY

Vydáva Pivovar STEIGER a.s., Vyhne

Už druhý rok po sebe vyhral svetlý ležiak Stein 12% druhé miesto v prestížnej súťaži Slovenská pivná korunka 2013. Obhájené umiestnenie nás iba utvrdzuje v tom, že tradič-

né bratislavské pivo nepoľavilo na svojej kvalite a svojou unikátnou chuťou dokáže konkurovať aj pivám veľkých značiek. Toto pivo je klasickým predstaviteľom kategó-

rie ležiackych pív. Je vyrábané z vybraných surovín klasickou aj modernou technológiou. K plnej pivnej chuti, so strednou intenzitou horkosti, prispieva dlhšia doba dokvasovania.

občasník

Získať ocenenie dvakrát po sebe je pre nás veľkým zadosťučinením, no zároveň výzvou pre budúci ročník obhájiť striebro a možno siahnúť aj na zlato.

140 rokov piva, ktoré sa na nič nehrá Aj tradičné bratislavské pivo Stein oslavuje tento rok svoje výročie. Už je to presne 140 rokov od založenia tohto pivovaru. A hoci sa jeho výroba v súčasnosti presťahovalo do obce Vyhne, tradičná receptúra a jedinečná chuť piva Stein zostala naďalej. Svedčí o tom aj obhájenie Striebornej pivnej korunky pre svetlý ležiak Stein 12% v kategórii svetlých pív do 12%. Roku pána 1873 založili bratia Alexander a Bernát Steinovci v Prešporku pivovar. Už v začiatkoch sa pivovar zaradil medzi najväčšie pivovary na Slovensku, s najväčším kapitálom a najväčším počtom pracovníkov. Bol na veľmi

dobrej technickej úrovni a tak bol schopný konkurovať viedenským a budapeštianskym pivovarom.

K miestnej popularite a obľube piva prispela aj vlastná Steinova reštaurácia, ktorá bola pôvodne spätá priamo s areálom pivovaru, neskôr

Už v začiatkoch sa pivovar zaradil

výstavách sa stalo čoskoro známe nielen doma ale i v zahraničí. O tom, čo tu pred 140 rokmi Steinovci vytvorili sa dnes môže presvedčiť každý, stačí len ochutnať pivo STEIN, ktoré sa na nič nehrá.

medzi najväčšie pivovary na Slovensku. Steinovo pivo si zakrátko získalo obľubu pospolitého ľudu. Vďaka zlatým medailám na výstavách vo Viedni roku 1873 a v Paríži roku 1878 sa stalo čoskoro známe nielen doma ale i v zahraničí. Ľudia ho pili v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku a Maďarsku.

Vďaka zlatým medailám na

stála na Steinerovej ulici oproti pivovaru (terajšia Krížna ulica). Generačný nástupcovia Hugo či Emil Stein boli naslovovzatými pivovarníkmi a sladovníkmi, rozumeli sa pivu, boli výbornými organizátormi, účtovníkmi a obchodníkmi. Po znárodnení v roku 1948 bol z pivovaru vytvorený podnik Západoslovenské pivovary, n.p. Bratislava. Vznikom samostatnej republiky sa začínajú novodobé dejiny pivovaru. Na prelome rokov 2007 a 2008 sa výroba piva Stein presúva do Bansko-Štiavnickych vrchov, kde sa varí dodnes.

Vydáva: Pivovar STEIGER a.s., 96602 Vyhne 24 Ak máte nápady na témy pre ďalšie číslo Steiger novín alebo sa s nami chcete podeliť o zážitky či fotografie s pivom Steiger, napíšte nám na: redakcia@steiger.sk

STEIGER noviny 2/2013  
STEIGER noviny 2/2013  
Advertisement