Page 1

wydanie specjalnie

PRAWO GŁOSU LISTOPAD 2010 (4)

WEWNĘTRZNY BIULETYN INFORMACYJNY

SYMPATYCY POWIATU WIELUŃSKIEGO

PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI

LIDERZY DO RADY POWIATU

Szanowni Państwo!

OKRĘG NR 1 LISTA 5

Stoimy przed jedną z najważniejszych decyzji - wyborami samorządowymi 2010r. To od Państwa głosu zależy jak będzie wyglądało życie w sołectwie, gminie czy w powiecie, a także kto będzie zabiegał o wasze sprawy w sejmiku wojewódzkim. Głosowanie w nich jest więc bardzo ważną decyzją. Zachęcam Państwa do pójścia do lokalu wyborczego i oddania głosu. Nie bądźmy bierni, nie pozwalajmy, by inni decydowali za nas! 1. JAN MAGIERA Prawo i Sprawiedliwość wystawiło na swoich listach dobrych kandydatów. To osoby doświadczone, kompetentne, wrażliwe na drugiego człowieka, odważne i co najistotniejsze z wizją! Wiedzą, co chcą zrobić dla wspólnego dobra mieszkańców Ziemi Wieluńskiej. Polecam Państwu kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, a kandydatom życzę zwycięstwa.

2. JAN DERBIS

NASI KANDYDACI NA WÓJTÓW

3. RENATA MASTALERZ-CZAPNIK OKRĘG NR 2 LISTA 5

1. PAULINA KUBOWICZ

2. ADAM SPODYMEK ELŻBIETA SIUDMAK CZARNOŻYŁY

BORYS BARTKOWIAK OSJAKÓW

KAZIMIERZ CIĘŻKI SKOMLIN

SYLWIA WRZAŁA WIERZCHLAS

KANDYDACI DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO LISTA NUMER 5:

3. ANDRZEJ JAŻDŻYK OKRĘG NR 3 LISTA 5

BARTOSZ BORKOWSKI POZYCJA NA LIŚCIE: 7 Lat 42, żonaty, Wykształcenie wyższe, politolog, ukończył Prawo Finansowe i Gospodarcze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował na stanowisku Kierownika Promocji i Reklamy oraz Rzecznika Prasowego Zarządu ZUGiL S.A. Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników ZUGiL S.A. 1. JOANNA KACAŁA Obecnie kieruje pracą placówek Banku BPH. Uczestnik wielu szkoleń i kursów z zakresu finansów. Ukończył Multiakademię oraz Akademię Menadżera. Autor wystawy zorganizowanej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w XX lecie powstanie Solidarności. Trenuje w częstochowskim klubie Adrenalina Fight Club. Uczestnik obozów KSW w Jakubowie i Pogorzelicy. Specjalizuje się w brazylijskim jiu-jitsu.

TOMASZ ANTONIAK POZYCJA NA LIŚCIE: 10 Lat 33. Urodzony w Wieluniu. Student II Roku Socjologi na Uniwersytecie Łódzkim. Członek Stronnictwa Piast. Pracownik Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Wojciecha Szczęsnego Zarzyckiego, Asystent Posła. Ojciec Stanisław - Wieluniak, Matka Maria z domu Różewicz - pochodzi z Osjakowa, jestem spokrewniony z poetą Tadeuszem Rózewiczem. W swojej książce “Matka odchodzi” wspomina swojego ulubionego stryja Antoniego, brata swojego ojca, a mojego pradziadka. Zainteresowania: polityka, historia, rolnictwo, ekologia. Hobby: sport, numizmatyka.

2. ALICJA NAWOJSKA

3. RYSZARD JURCZYK Pełne listy na stronach 3-5


www.piswielun.pl

2

ANNA MARIA ROZMARYNOWSKA - KANDYDATKA NA BURMISTRZA WIELUNIA Ukończyła Podyplomowe Studia z Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Politechnikę Częstochowską Wydział Zarządzania i Marketingu (specjalizacja mgr zarządzania europejskiego), Wyższą Szkołę Zarządzania w Częstochowie (specjalizacja licencjat – rachunkowość). Jest absolwentką Liceum Ekonomicznego w Wieluniu. Członek PiS. Od czerwca 2008 r. sekretarz, członek Zarządu PiS w Wieluniu, Społecznie – członek Społecznego Komitetu Ochrony Praw Człowieka w Wieluniu. Wiedza, praca i odpowiedzialność to wartości, które ceni. Podejmując pracę w Radzie Miasta szczególnie zwraca uwagę na jego rozwój, gospodarność, przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego, pozyskiwanie środków z UE, działalność kulturalną. W latach 2006-2008 pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Budżetowo-Gospodarczej. Jest również członkiem Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Na co dzień stara się służyć pomocą w rozwiązywaniu problemów mieszkańców naszej gminy. Zdecydowała się na kandydowanie na burmistrza Miasta i Gminy Wieluń. Jest kandydatem wyczekiwanym społecznie. Doświadczenia w zarządzaniu, współpracy i liczne umiejętności pozwalają ufać w jej najlepsze kompetencje jako włodarza miasta. Jest lekarstwem na problemy Wielunia z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Specjalizuje się w zarządzaniu europejskim. Od pokoleń związana z Wieluniem. Ukochała to miasto. Pracuje na jego rzecz. Ma wspaniały kontakt ze swoimi współpracownikami i ludźmi, którzy proszą ją o pomoc. Pomaga społecznie. Umiłowała sobie pracę z młodzieżą.

Kandydat obiecuje! Radny nic nie robi! ??? Szanowni Państwo! Minęła czteroletnia kadencja Rady Miejskiej w Wieluniu, w której zasiadałam w Państwa imieniu. Nadszedł więc czas złożenia wyborcom sprawozdania i rozliczenia mojej działalności z pracy w Radzie. Cóż robi radny? Często słyszę, że praca radnego to nic - tylko branie diety i podnoszenie ręki na sesji. Czy aby tak na pewno wygląda praca w radzie? Pierwsze zderzenie z pracą w Radzie to znajomość struktury decyzyjnej, wykonawczej, procedur budżetowych, w tym dokonywania w nim zmian, znajomość zadań gminy i innych szczebli organów samorządowych. Wydawać by się mogło, że to proste, a jednak nastręcza problemy wielu radnym, którzy pełnią mandat dłużej niż jedną kadencję. Nie mnie oceniać dlaczego? Szczególnie należy znać przepisy, by nie być manipulowanym, a taka sytuacja miała miejsce już na jednej z pierwszych sesji, kiedy to jeden z radnych zrezygnował z mandatu i wyjaśniono nam, jako radnym, że głosowanie o jego odwołaniu to tylko formalność. To pierwszy i ostatni raz, kiedy bez sprawdzania przepisów prawa uwierzyłam i głosowałam. Do dzisiaj czuję się tą sytuacją zmanipulowana i oszukana. Zapytacie Państwo dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie ja wybierałam tego radnego, nie ja go obdarzyłam mandatem zaufania i nie ja powinnam mu go zabierać. Oczywiście jeden głos nic nie znaczy, ale w tym przypadku głosowała cała Rada! Kolejny moment manipulacji miał miejsce na następnych sesjach, kiedy tłumaczono radnym, że nie wolno dokonywać zmian w budżecie, co również okazało się nieprawdą, ale dopiero na szkoleniu dla radnych zorganizowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że mogę wierzyć w to, co znam, co sprawdziłam. Zapewniam Państwa, że na każdą sesję Rady Miejskiej byłam gruntownie przygotowana i nigdy nie głosowałam nad czymś, o czym nie mam pojęcia. Przez cztery lata byłam nieobecna tylko na trzech sesjach i to z ważnych przyczyn niezależnych ode mnie. Opuściłam tylko jedno posiedzenie komisji i jeden dyżur jako radna. Na bieżąco interweniowałam w Państwa sprawach, o czy doskonale wiedzą naczelnicy i pracownicy Urzędu Miejskiego i innych instytucji. Przez pierwsze dwa lata pełniłam funkcję przewodniczącej Komisji Budżetowo - Gospodarczej i członka Komisji Rewizyjnej oraz opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Dwukrotnie brałam udział w pracach komisji oceniającej wnioski o środki finansowe dla klubów i organizacji sportowych ze środków programów profilaktyki alkoholowej. Brałam również dwukrotnie udział w pracach nad funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w Wieluniu. Po raz pierwszy, gdy chciano bezzasadnie podnieść ceny biletów i po raz drugi w ubiegłym roku, gdy chciano zlikwidować wiele kursów – co było dla mnie niezrozumiałe- bo nikt nie pytał mieszkańców jakie mają w tym zakresie potrzeby. Efekt tych działań, to utrzymanie dotychczasowych cen biletów i dostosowanie kursów do potrzeb użytkowników. Wiem, że chcielibyśmy, by autobusy jeździły jak w dużych miastach, co 15 minut – ale nie stać nas na to, by jak mówił mój kolega „ woziły powietrze”. Z mojej inicjatywy powstał dla młodzieży konkurs tańca „Wieluński Dance”. Dziękuję p. Danieli Baranowskiej, za merytoryczne wsparcie i pomoc w jego przygotowaniu. Mogę tylko wyrazić nadzieję, że konkurs wróci z komercji - na właściwe tory – pokazywania rodzicom, dziadkom umiejętności tanecznych ich pociech! To cel, który przy powstawaniu konkursu założyła młodzież. Zorganizowałam z Młodzieżową Radą Miejską wieczornicę poetycką poświęconą Zbigniewowi Herbertowi w WDK „Co będzie...”, którą również sama finansowałam. Największym moim sukcesem jest inicjatywa wystawy „Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania” w Brukseli. Wiele o niej mówiono, jesteśmy znani i rozpoznawalni w tym symbolu w Parlamencie Europejskim, ale to na pewno nie koniec działań w tym zakresie. Gdy przedstawiłam propozycję takiej wystawy na czerwcowym spotkaniu organizatorów obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej spotkałam się z ........ mogę dziś powiedzieć, że ta ignorancja tylko mnie zmotywowała. Nie mówi się o tym nic, że wystawę sfinansowała Europejska Partia Konserwatystów i Reformatorów – eurodeputowany Janusz Wojciechowski, a wierzcie mi Państwo, że były to niemałe koszty. Przykre jest również to, że wystawę zignorowały władze powiatowe zaproszone na uroczystość. W dniu wystawy odbywała się Sesja Rady Powiatu Wieluńskiego. Szkoda, że nie znalazł się ani jeden pracownik Starostwa, który by mógł reprezentować wraz z Burmistrzem i parlamentarzystami Ziemię Wieluńską. Wiele osób promuje się tą wystawą, a było na niej zaproszonym gościem. No cóż w myśl przysłowia „sukces ma wielu ojców”.

www.annarozmarynowska.pl Dziękuję, co robiłam już wielokrotnie posłowi Wojciechowskiemu, za to,że chciał podjąć mój pomysł do realizacji, Muzeum Ziemi Wieluńskiej za wystawę i Wydziałowi Promocji Urzędu Miejskiego za pomoc organizacyjną. Dla Państwa walczyłam o cmentarz w Wieluniu, o godna pamięć o tych, co odeszli, o porządek i czystość, o niskie podatki, dobre drogi, bezpieczne chodniki i wiele innych zadań. Brałam udział w doraźnie powołanej Komisji ds planowania przestrzennego, tu przynajmniej powołano Komisję urbanistyczno-architektoniczną, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Obecnie uchwalone Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wieluń, któremu byłam przeciwna – jest zaskarżone. To wielkie pole do działania dla różnych grup interesu, dlatego ten dokument jest tak kontrowersyjny i ważny! Najtrudniejszą pracą była Komisja Rewizyjna. Kontrolowanie Urzędu Miejskiego, jego jednostek i działań, to mało przyjemne zadanie, ale bardzo ważne. Przecież za każdym działaniem idą nasze – publiczne pieniądze! Jako przewodnicząca i członek zespołów kontrolnych (wykonałam ich kilkanaście) mamy hotel w hali sportowej – wspominam to zadanie, bo to jedna z pierwszych moich kontroli – okazało się wówczas, że dwa piętra budynku na ul. Częstochowskiej są od kilku lat pozostawione w stanie surowym! Efektem tej kontroli było przesunięcie środków budżetowych na dokończenie zadania – budowa hali sportowej, kosztem budowy basenu na ul. POW. Dzisiaj nie mówi się nic o tym, że basen, który miał być nie do użytku – przeprowadzono w tym zakresie akcje protestacyjną,- po wakacyjnym remoncie może funkcjonować bez problemów technicznych przez pięć najbliższych lat! Uporządkowanie targowiska, odnowienie granic stoisk, a przede wszystkim wprowadzenie kas fiskalnych to też efekt prac komisji rewizyjnej. Wnioski o remonty i doposażenie w pomoce szkół, prace melioracyjne, remont Domu Kultury to też praca mojej komisji. Niestety muszę stwierdzić, że prawie żadna kontrola nie skończyła się bez uwag, a jedna z ostatnich w wymiarze sprawiedliwości. Dlatego twierdzę, że to najtrudniejsza i najbardziej odpowiedzialna praca Rady. Łatwo przecież pochopnie wyciągać wnioski, tolerować łamanie prawa lub skrzywdzić ludzi. By dokonać właściwej oceny zapewniam, że trzeba niejednokrotnie poświęcić

wiele godzin na zapoznanie się z przepisami, procedurami, funkcjonowaniem jednostki itp. i korzystać z pomocy prawnej różnych departamentów i instytucji. Jako przewodnicząca Komisji Budżetowo - Gospodarczej omawiałam wraz z przedstawicielami organu wykonawczego i zaproszonymi gośćmi wszystkie sprawy i wszystkie uchwały dotyczące zadań naszej komisji, ale nie tylko. Szkoda, że po moim odwołaniu tej procedury zaniechano. Może radni zostaliby zapoznani z projektem przebudowy basenu czy kina, co do dzisiaj nie miało miejsca! Projekty te mogliśmy obejrzeć w gazetach! Dlaczego o tym wspominam, bo nie mieści mi się w głowie jak można decydować o wydaniu 30 milionów zł na basen i 11 milionów złotych na kino w ciemno, nie mając pojęcia, na co te pieniądze zostaną tak naprawdę wydane. Ignorowanie Rady sięgnęło tak daleko, że nawet w zwołanej z dnia na dzień sesji w sprawie przebudowy kina i zabezpieczenia na nie środków z budżetu dla złożenia wniosku o środki unijne, który nie przeszedł (co dzisiaj wiemy) pierwszego etapu jego oceny, nie pofatygowała się pani dyrektor Domu Kultury, bo po co? Radni nie muszą wiedzieć za czym głosują! Poza działalnością Rady zainicjowałam z radną powiatową Renata Mastalerz Czapnik powstanie w Wieluniu Okna życia. Dziękuję za podjęcie zadania Księdzu Prałatowi Marianowi Stochniałkowi, Matce Generalnej Marii Blajer i Siostrom p.w. Św. Antoniego w Wieluniu, dziękuję wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasze dzieło, za pomoc, dobre słowo, otwarte serce i życzliwość. Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim wyborcom Okręgu nr 1, którzy na mnie głosowali. Wszystkim osobom i przedstawicielom organizacji i instytucji, którzy ze mną jako radną współpracowali, i tym którzy przeszkadzali też dziękuję. Zapewne dzisiaj nie byłoby mnie tu, gdzie obecnie jestem, nie miałabym takiej wiedzy i doświadczenia, gdyby nie Państwo. Wiele jest jeszcze do zrobienia dlatego proszę Państwa o głos. Jestem społecznikiem, osobą odpowiedzialną i konsekwentną w działaniach. Jestem kreatywna, nie żyję w przeszłości, ale ją szanuję i wyciągam z niej wnioski, mam wizję przyszłości nowoczesnego Wielunia, w którym możemy wszyscy żyć lepiej. Zrobię wszystko, by nie zawieść Państwa zaufania. Anna Maria Rozmarynowska


3

www.piswielun.pl

KANDYDACI DO RADY POWIATU OKRĘG NR 1 (WIELUŃ)

LISTA NR 5

1.MAGIERA JAN LAT 56 DR NAUK MED. WIELUŃ

2.DERBIS JAN LAT 58 WIELUŃ

3.MASTALERZCZEPNIK RENATA TERASA LAT 60 WIELUŃ

4.SIUDMAK ELŻBIETA LAT 34 CZARNOŻYŁY

5.PAKUŁA PAWEŁ LAT 25 WIELUŃ

6.ZAGRODNIK WŁADYSŁAW LAT 61 WIELUŃ

7.GĘSIAK ANDRZEJ LAT 52 KURÓW

8.SITEK PAWEŁ LAT 57 KADŁUB

9.GOTOWICKI RADOSŁAW LAT 24 WIELUŃ

10.GARYGA HENRYK LAT 50 WIELUŃ

11.BEDNAREK LECH LAT 57 WIELUŃ

12.JANAS HIERONIM LAT 57 WIELUŃ

13.JASIŃSKI KRZYSZTOF LAT 46 WIELUŃ

14.STASIAK LESZEK LAT 53 WIELUŃ

15.GOLEC ARKADIUSZ LAT 24 WIELUŃ


4

www.piswielun.pl

KANDYDACI DO RADY POWIATU OKRĘG NR 2 (Biała, Czarnożyły, Mokrsko, Ostrówek, Skomlin)

LISTA NR 5

1.KUBOWICZ PAULINA LAT 33 MOKRSKO

2.SPODYMEK ADAM LAT 41 SKOMLIN

3.JAŻDŻYK ANDRZEJ LAT 41 NIETUSZYNA

4.OLCZAK JÓZEF LAT 60 CZARNOŻYŁY

5.REZYGNACJA KANDYDATA

6.STRONCZYŃSKI RYSZARD LAT 64 WIELUŃ

7.KAMOLA MARIUSZ LAT 37 BIAŁA

8.PANASZEK DARIUSZ LAT 49 MOKRSKO

9.SIUDMAK TOMASZ LAT 30 CZARNOŻYŁY

10.MAJCHROWSKI ANDRZEJ LAT 27 MILEJÓW

11.SOBCZYK JACEK LAT 49 KOMORNIKI

12.CIĘŻKI KAZIMIERZ LAT 68 SMUGI

www.wyborywielun.pl


5

www.piswielun.pl

KANDYDACI DO RADY POWIATU OKRĘG NR 1 (WIELUŃ)

LISTA NR 5

1.KACAŁA JOANNA LAT 39 ZAŁĘCZE MAŁE

2.NAWOJSKA ALICJA LAT 47 OSJAKÓW

3.JURCZYK RYSZARD LAT 64 WIERZCHLAS

4.MAJDA MAŁGORZATA LAT 46 WIELUŃ

5.PĘCHERZ JOANNA LAT 27 PĄTNÓW

6.SIUDA DOROTA LAT 29 OSJAKÓW

7.WOŁOWIEC PIOTR LAT 39 JAJCZAKI

8.DOBRAS ŁUKASZ LAT 22 SZYNKIELÓW

9.PRZYBYLSKA ANNA LAT 43 WIELUŃ

GMINA KONOPNICA

KANDYDACI DO RADY POWIATU Z GMINY KONOPNICA MAJDA MAŁGORZATA LAT 46 KONOPNICA LISTA NR 5 POZYCJA NR 4

DOBRAS ŁUKASZ LAT 22 SZYNKIELÓW LISTA NR 5 POZYCJA NR 8


6

www.piswielun.pl

GMINA CZARNOŻYŁY ELŻBIETA SIUDMAK

kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Wójta Gminy Czarnożyły

Lat 34. Absolwentka LO w Wieluniu. Wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku filologia romańska. Ukończyła także organizację i zarządzanie oświatą. Od 1998r. pracuje jako nauczyciel. Wielokrotnie nagradzana za zdolności i szczególny wkład w edukację europejską młodzieży. Stąd liczne wizyty w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu oraz Luxembourgu. Organizatorka wymian międzynarodowych młodzieży pomiędzy Polską i Francją. Tłumacz oficjalny języka francuskiego w czasie licznych podróży zagranicznych w ramach współpracy samorządowej pomiędzy miastami partnerskimi Boguszów-Gorce – Piennes. Wieloletnie doświadczenie w negocjacjach i tłumaczeniach handlowych polsko-francuskich i francusko-polskich. Wrażliwa na drugiego człowieka ukończyła oligofrenopedagogikę i pracowała z młodzieżą upośledzoną. Od 2005r. należy do PiS w Wieluniu. Mieszka z rodziną w Czarnożyłach. Syn ma na imię Mikołaj i ma 2 lata. Jej największą pasją jest muzyka. Interesuje się także językami obcymi oraz kuchnią polską. Najbardziej ceni sobie uczciwość i odpowiedzialność za podejmowane w życiu decyzje. Jest katoliczka, hołduje tradycjom rodzinnym i nie wyobraża sobie życia w innym kraju niż Polska. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować na urząd wójta? Postanowiłam kandydować bo wierzę, że w naszej gminie Czarnożyły można jeszcze zrobić wiele dobrego. Można siedzieć w domu albo można z niego wyjść i zacząć działać. Ja już dawno wybrałam to drugie. Należę do osób, które biorą inicjatywę w swoje ręce i najnormalniej w świecie zaczynają realizować swoje zamierzenia krok po kroku. Jeśli coś się zrealizuje to ma się ogromną satysfakcję, nie tylko tę osobistą ale też ludzi, dla których to się zrobiło. Marzy mi się autentyczny samorząd gdzie ludzie wierzą, że się da, że można stopniowo zmieniać wspólnie rzeczywistość. Poza tym to dla mnie także takie osobiste wyzwanie. Traktuje je bardzo jasno, nie chcę by samorząd i praca na jego rzecz stanowiła dla mnie tylko źródła utrzymania ale raczej by stały się pasją. Stąd w moim programie punkt o zmniejszeniu wynagrodzenia dla wójta. Uważam, że w obecnej sytuacji materialnej środowiska wiejskiego, nie stać nas na przeznaczanie tak dużych środków na administrację publiczną. Zatem jakie są Pani główne cele i priorytety ? Pierwszym najważniejszym celem było to by mój program wyborczy tworzyli ludzie, mieszkańcy gminy. Już dawno założyłam sobie, że to będzie nasz wspólny program wyborczy czyli mój i mieszkańców gminy. Spędziłam wiele godzin odwiedzając ludzi w ich domach by usłyszeć co tak naprawdę ich boli i czego tak naprawdę potrzebują. Idąc zatem za głosem ludzi za najważniejszy uważam dalszy rozwój infrastruktury dróg, chodzi tu także o pobocza, rowy, przepusty, co więcej o drogi dojazdowe do pól a także modernizację już istniejących dróg gminnych. Będę kłaść nacisk na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przyciągnięcie inwestorów z zewnątrz. Ważne jest także uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w całej gminie. Za nieuniknioną widzę dalszą kanalizację miejscowości wiejskich. Wreszcie budowa zbiornika retencyjnego w miejscowości Gromadzice - Stawek. Możemy bowiem mieć duże problemy w przyszłości z wodą gdy powstanie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Złoczewie. Dlatego to takie ważne. Zaś w kwestii typowo przydomowej chcę żeby doprecyzować regulamin wywozu nieczystości, koszy na śmieci, porządku w zagrodach czy wolno biegających psów. Wielokrotnie mieszkańcy naszej gminy zwracali na to uwagę. Co zrobiłaby Pani inaczej niż obecny wójt? Naszej gminie a właściwie jej mieszkańcom

potrzebna jest rzetelna informacja na temat sposobów pozyskiwania dotacji unijnych. Taka, która dotrze do wszystkich zainteresowanych a nie tylko do wąskiej grupy. Wielu mieszkańców narzeka na słaby przepływ informacji a właściwie czasami nawet jej brak. Ta sama sytuacja dotyczy informacji na temat konkursów na wybrane stanowiska w Urzędzie Gminy. Stąd to zagadnienie w moim programie wyborczym. Jaki Pani zdaniem powinien być dobry wójt? Dobry wójt to taki, który w pierwszej kolejności wymaga od siebie i swoich współpracowników. Nie unika odpowiedzialności za podejmowane decyzje i nie podejmuje ich wyłącznie sam. To osoba, która potrafi wykorzystać potencjał mieszkańców swojej „małej ojczyzny”. Poza tym, dobry wójt do dobry gospodarz dla swojej gminy, całej gminy, tak żeby żadna nawet najmniejsza miejscowość nie czuła się zaniedbana. Wreszcie dobry wójt to manager. Czyli ktoś, kto zarządza na bazie przemyślanej strategii i poszukuje cały czas nowych możliwości rozwoju gminy poza jej granicami. Nie jest sztuką wydawać pieniądze ale proszę mi powiedzieć jak zamierza Pani przyciągnąć fundusze dla Gminy? Wiem, że duże możliwości rozwoju dają nam dotacje unijne. Dlatego pierwszym punktem mojego programu wyborczego jest nawiązanie współpracy z instytucjami wspierającymi skuteczne pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej na różnorodne inwestycje w naszej gminie (rolnictwo, przedsiębiorczość, edukacja, kultura, itp.) Mam na myśli tutaj choćby Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013, Program Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Komisji Europejskiej, Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich czy Sektorowy Program Operacyjny Sektor Żywności i Rozwój Obszarów Wiejskich. Jestem zdania, że w pierwszej kolejności należy wykorzystywać środki unijne zaś dopiero potem posiłkować się pożyczkami z możliwością częściowego umorzenia np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatniej zaś kolejności posiłkować się kredytami z instytucji komercyjnych. Poza tym bardzo ważne będzie dla mnie przyciąganie nowych inwestorów na teren naszej gminy, którzy nie tylko przyniosą naszej gminie dodatkowe dochody ale dadzą pracę i możliwość rozwoju jej mieszkańcom. Żeby tak się stało będę wspierać lokalną przedsiębiorczość, która przyciągnie inwestorów

a młodym nie pozwoli uciec za granicę. Czy Pani młody wiek nie uważa Pani za wadę? Nie za wadę a raczej za duży atut. Moim zdaniem jest to najlepszy wiek na podjęcie działalności społecznej. W tym momencie życia człowiek jest już na tyle doświadczony życiowo , że jest gotów na tak duże wyzwanie jakim jest służba społeczna. W tym wieku widzi się i rozumie naprawdę dużo. Ważne jest wypośrodkowanie pokoleniowe. Statystyczny 30-latek ma rodziców wieku emerytalnym mając jednocześnie dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Dzięki temu możliwe jest głębokie zrozumienie problemów praktycznie każdej warstwy społecznej w „małej ojczyźnie”. Przyszłość Polski to młodzi ludzie. Co zamierza Pani zrobić dla młodych pełniąc funkcję wójta? Chcę stworzyć młodym warunki do rozwoju małej przedsiębiorczości. Na początek mam na myśli punkty usługowe. Chcąc przyciągnąć inwestorów proponuję w swoim programie wydzielenie w planie zagospodarowania przestrzennego terenów pod zabudowę przemysłową. Ważne dla mnie jest też wspieranie inicjatyw młodych ludzi np. stowarzyszeń lokalnych, klubów młodzieżowych ze środków unijnych. Niezwykle ważna jest też poprawa warunków nauczania dzieci i młodzieży (budowa sal gimnastycznych w Łagiewnikach i Wydrzynie) a także stworzenie miejsc przyjaznych młodym ludziom (place zabaw, zagospodarowanie parku w Czarnożyłach w dawnym PGR).Wszystko po to, by zatrzymać młodych w naszej gminie, tu gdzie są ich rodziny a tych, którzy wyjechali się kształcić (jak ja kiedyś) przyciągnąć na nowo by pracowali u siebie. Młodzi ludzie są naszą przyszłością i wie o tym każdy z wyborców. Bez nich gmina będzie się starzała a rozwój będzie postępował dużo wolniej. Jak może Pani pomóc rolnikom? Chcę pomóc rolnikom przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych na modernizacje i rozwój swoich gospodarstw. Są pewne programy pomocowe, gdzie gmina mogłaby wspierać rolnika. Tylko żeby rolnicy zauważyli możliwości i kierunki przemian muszą uzyskać profesjonalne doradztwo. Poza tym rolnicy narzekają najbardziej na dojazd do pól, zarwane mostki, zanieczyszczone rowy i przepusty. Dlatego uważam, że należy także zastanowić się nad reaktywacją skutecznego działania spółki wodnej. Prywatnie o sobie… Jestem z Czarnożył i mam 34 lata. Syn ma na

imię Mikołaj i skończył 2 lata. Czas dzielę między pracę zawodową i rodzinę. Jestem osobą otwartą, odpowiedzialną i zdecydowaną w działaniu. Wiele wymagam od siebie ale od innych także. Nie uznaję półśrodków i wygodnych kompromisów. O resztę należałoby zapytać rodzinę lub znajomych.

MÓJ PROGRAM W PIGUŁCE: 1.Nawiązanie współpracy z instytucjami wspierającymi skuteczne pozyskiwanie dotacji unijnych na różnorodne inwestycje w naszej gminie (rolnictwo, przemysł, edukacja, kultura, itp.). 2.Poprawienie infrastruktury dróg, poboczy, udrożnienie rowów i przepustów i modernizacja już istniejących dróg gminnych. Dalsze kanalizowanie miejscowości wiejskich. (w tym wykorzystywanie finansowania ze środków zewnętrznych szeroko dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013). 3.Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości z wykorzystaniem dotacji unijnych i pozyskiwanie inwestorów z zewnątrz. 4.Pomaganie rolnikom w produkcji – programy wsparcia dla rolnictwa z UE. 5.Wydzielenie w planie zagospodarowania przestrzennego wszystkich miejscowości terenów pod zabudowę przemysłową. Poinformowanie zainteresowanych. 6.Uregulowanie gospodarki wodnej w całej gminie. 7.Budowa zbiornika retencyjnego w miejscowości Gromadzice - Stawek. 8.Wprowadzenie obowiązku nagłośnienia konkursów na wybrane stanowiska urzędnicze w Urzędzie Gminy. 9.Niższe wynagrodzenie dla wójta Gminy. 10.Doprecyzowanie regulaminu wywozu nieczystości, koszy na śmieci, utrzymania porządku w zagrodach, wolno biegających psów. 11.Wspieranie i rozwój lokalnych stowarzyszeń tj. klubu sportowego, OSP, kół gospodyń wiejskich, klubu seniora z wykorzystaniem środków unijnych. 12.Poprawa warunków nauczania dzieci i młodzieży. Wspieranie młodych talentów sportowych i naukowych. Budowa sal gimnastycznych w Łagiewnikach i Wydrzynie. 13.Stworzenie terenów i miejsc rekreacyjnowypoczynkowych dla dzieci i młodzieży na terenie gminy m.in. z wykorzystaniem środków europejskich (place zabaw, świetlice, zagospodarowanie parku po byłym PGR w Czarnożyłach).


7

www.piswielun.pl

GMINA CZARNOŻYŁY KANDYDACI DO RADY GMINY PĄTNÓW

OKRĘG 1 (Czarnożyły) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 1 (Czarnożyły) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 1 (Czarnożyły) LISTA NR 5 MIEJSCE 3

OKRĘG 1 (Czarnożyły) LISTA NR 5 MIEJSCE 4

OKRĘG 2 (Emanuelina, Kąty) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 5 (Wydrzyn) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OLCZAK EWA LAT 34 CZARNOŻYŁY

TOMASZEWSKA ANNA LAT 36 CZARNOŻYŁY

WALĘCKI RYSZARD LAT 70 DZIAŁY

SIUDMAK JERZY LAT 62 CZARNOŻYŁY

PARZYBUT JÓZEF LAT 44 KĄTY

JAWOREK JERZY LAT 44 WYDRZYN

OKRĘG 5 (Wydrzyn) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 7 (Staw) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 9 (Stawek) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

GROBELCZYK BOGDAN LAT 66 WYDRZYN

WRZAŁA JOANNA LAT 34 STAW

PARZYJAGŁA TADEUSZ LAT 62 STAWEK

KANDYDACI DO RADY POWIATU

OLCZAK JÓZEF LAT 60 CZARNOŻYŁY LISTA 5 MIEJSCE 4

SIUDMAK TOMASZ LAT 30 CZARNOŻYŁY LISTA 5 MIEJSCE 9

GMINA BIAŁA

KANDYDATKA DO RADY GMINY BIAŁA OKRĘG 2 (Biała Parcela) LISTA NR 5

1.CZOCHARA BEATA - lat 38. Od dwudziestu lat mieszkam w gminie Biała. Wspólnie z mężem prowadzimy gospodarstwo rolne. Od ośmiu lat jestem Sołtysem w Sołectwie Biała Parcela. Dumnie reprezentuję swoje Sołectwo. Lubię ludzi i jestem otwarta na ich problemy. Tych którzy zwracają się do mnie o pomoc nie zostawiam samych sobie. Chciałabym mieć większy wpływ na to, co się dzieje w mojej gminie i dlatego kandyduję do Rady Gminy Biała, gdyż z tego szczebla mogę więcej zrobić dla swoich mieszkańców. Priorytetową sprawą będzie dla mnie kontynuacja budowy dróg. Wszystkie inne inwestycje niech będą miłym zaskoczeniem, bo przecież najważniejsze jest to, aby nie zawieść swoich wyborców. Mężatka, dwoje dzieci.

KANDYDCI DO RADY POWIATU Z GMINY BIAŁA LISTA NR 5

7.KAMOLA MARIUSZ - lat 37 zamieszkały: Biała

SAMORZĄD 2010


8

www.piswielun.pl

GMINA SKOMLIN KAZIMIERZ CIĘŻKI

kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Wójta Gminy Skomlin

Urodziłem się we Wróblewie-Smugi 15 lipca 1942 roku i jako dziecko zostałem wywieziony wraz z całą rodziną - dziadkami Weroniką i Wawrzyńcem Ciężki, ciotkami Alojzą, Kazimierą, Emilią, wujkiem Piotrem oraz matką Józefą- do obozu koncentracyjnego w m. Gratz (Austria)- przez obóz przejściowy w Łodzi. Przebywałem tam wraz z matką do 1943 roku, którą następnie skierowano ze mną do przymusowych robót u bauera Scheffera. W październiku 1945 roku wraz matką wróciliśmy do kraju. W latach 1949 - 1956 uczęszczałem do Szkół Podstawowych w miejscowościach Wrocław, Skomlin, Wróblew, spowodowane było to bardzo trudną sytuacją materialną mojej matki. Zawsze byłem dumny, że urodziłem się i swoje młode lata spędziłem w miejscowości Smugi, gdzie była baza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, a sąsiedzi walczyli w szeregach tej Formacji. W 1956 roku zacząłem naukę w szkole średniej – Technikum Samochodowego w Strzelinie. W 1961 roku otrzymałem świadectwo dojrzałości i tytuł technik mechanik o specjalności: naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych. W latach1961 r.do1964 byłem podchorążym Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile i tam zostałem promowany na podporucznika WP w korpusie technicznym. Od września 1967 roku do czerwca 1972 r. studiowałem na Wydziale Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i w 1972 roku zostałem absolwentem tej uczelni, otrzymując tytuł magistra inżyniera mechanika - w specjalności pojazdy mechaniczne. W latach 1972 do 1977 pracowałem w służbach technicznych na stanowiskach kierowniczych w jednostce wojskowej w Sulechowie W latach 1977 do 1980 pracowałem jako pracownik naukowy w Instytucie Eksploatacji Pojazdów Mechanicznych w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1980 roku Rada Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej nadała mi tytuł naukowy –Doktora Nauk Technicznych. W latach 1980 –1985 pracowałem na stanowisku adiunkta, a potem Kierownika Zakładu Pojazdów Kołowych w Instytucje Eksploatacji Pojazdów Mechanicznych w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile. W 1985 uznany jako dysydent w Wojsku Polskim, zostałem, przez Ministra Obrony Narodowej gen. Siwickiego, zdegradowany do stopnia szeregowca i usunięty z wojska, pozostałem bez środków do życia. Od grudnia 1985 do lutego 1986 roku osadzono mnie w areszcie w Poznaniu. Przez dwa lata pracowałem fizycznie w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Pile, bo innej pracy nie mogłem dostać. W 1992 zrehabilitowano mnie i przywrócono stopień podpułkownika Wojska Polskiego. W latach 1989 do 2007 pracowałem jako nauczyciel dyplomowany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Kandydowałem na posła w pierwszych wyborach niekontraktowych. Pracowałem w strukturach samorządowych gminnych i powiatowych. Jestem egzaminatorem w kilku zawodach technicznych i biegłym sadowym.

MOJE MOTTO: Służyć innym sprawnie i sprawiedliwie. Każdy mieszkaniec w tej gminie nie może być przedmiotem, ale zawsze podmiotem. Tutaj jest nasza mała ojczyzna i nasza tożsamość. Cele swoje życiowe osiągnąłem, może teraz powierzycie mnie ten mandat, abym mógł pracować dla Was, a nasza gmina była znaczącą w powiecie, województwie.

Wierzę w Waszą mądrość. MÓJ PROGRAM WYBORCZY Motto mojego programu wyborczego to: Wierzę w mądrość mieszkańców wszystkich miejscowości gminy Skomlin i wiem, że przy Waszej pomocy zrealizujemy te priorytetowe plany, które poprawią życie naszych mieszkańców. Najcenniejszy jest człowiek, jego bezpieczeństwo, potrzeby osobiste i kulturalne. 1.Gmina powinna stworzyć naszym dzieciom i młodzieży szkolnej odpowiednie warunki do zacierania różnic w poziomie kształcenia. Szkoła - to nie tylko godziny lekcyjne – to baza, na której powinny działać kółka zainteresowań, kursy językowe, kółka matematyczno-fizyczne, sportowe, informatyczne. Hala sportowa, której budowa wlecze się latami jest nakazem chwili i bezwzględnym priorytetem. Obiekty sportowe to nie tylko bramki i murawa, to cała infrastruktura. W naszej gminie potrzebny jest choć jeden, porządnie wyposażony obiekt sportowy dla wszystkich mieszkańców. Uważam, że nauczyciele za swoją pracę muszą być godziwie wynagradzani, a gmina ma możliwość dodatkowej gratyfikacji dobrych nauczycieli. Najpierw godziwe wynagrodzenie, a potem wymagalność. 2. Obsługa administracyjna mieszkańców.

Przeprowadzę działania mające na celu przełamywanie barier dostępowych dla osób niepełnosprawnych na terenie gminy. Podejmę starania zapewniające szeroką opiekę pielęgniarską świadczoną w domach. Podejmę współpracę z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami zajmującymi się rehabilitacją medyczną. Będę propagował rozwój profilaktyki zdrowotnej , szczególnie stomatologicznej, w szkołach . 4. Nasze dziedzictwo to budowle, ale przede wszystkim ludzie. Dawniej, w każdej wsi naszej gminy działały zespoły, orkiestry strażackie. Gdzie to się podziało? Uważam, że należy dołożyć wszelkich starań, aby świetlice tętniły życiem i powstały różne zespoły. Nie kosztuje to miliony i uważam że gmina ma obowiązek dbać o życie kulturalne mieszkańców w każdym wieku. Smutnie wyglądały obchody 600-lecia Wróblewa i 800-lecia Skomlina, gdzie nie mogliśmy oglądać i podziwiać NASZYCH zespołów.

W naszej gminie musi powstać centrum obsługi mieszkańców, załatwiające w jednym punkcie wszystkie formalności związane z administracyjną obsługą obywateli. W dobie komórek i komputerów należy udostępnić łączność urzędników z mieszkańcami także drogą internetową.

Osoby pobierające zasiłki oraz wykonujące zasądzony przez sąd nakaz pracy będą kierowani do pracy w oparciu o zapotrzebowanie sołtysów, w celu wykonywania prac porządkowych (realizując potrzeby sołectw).

3.Solidarna polityka społeczna.

5. Dbałość o naturalne środowisko.

Zwiększę zakres przeprowadzanych programów profilaktycznych z zakresu ochrony zdrowia na terenie naszej gminy.

Uważam za priorytet likwidację dzikich wysypisk śmieci, w związku z czym, wprowadzę przejrzystą politykę wywozy

stałych odpadów. Bardzo ważnym problemem jest także likwidacja pokryć eternitowych. Sprzeciw mój będzie zawsze, przy wprowadzaniu na teren gminy przedsiębiorstw, które zanieczyszczają ziemię, wodę i powietrze. Dołożę starań, aby w naszych miejscowościach stały pojemniki umożliwiające segregację odpadów, jak również będę popierał powstawanie przydomowych oczyszczalni, i baterii słonecznych przy wykorzystaniu środków unijnych przeznaczonych na ten cel. Należy przywrócić drożność cieków wodnych . Rozwiązać problem odwodnienia posesji. Poprę inicjatywy promujące Odnawialne Źródła Energii (OZE). 6. Długofalowa polityka rozwoju infrastruktury czyli inwestycje dla przyszłości. Podstawą rozwoju polityki infrastruktury jest racjonalne wydatkowanie środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych (unijnych) przeznaczonych na modernizację i rozbudowę dróg, kanalizacji. Należy opracować wieloletni plan inwestycji komunalnej i poddać go społecznej konsultacji. Będę realizował inwestycje drogowe, infrastrukturalne i służące ochronie środowiska wyłącznie przy pozyskaniu dostępnych funduszy europejskich (środki z budżetu gminy służyć będą wyłącznie na sfinansowanie wymaganego udziału własnego).

Do kluczowych działań w obszarze inwestycji zaliczam: -rozwinięcie programu rozwoju ścieżek rowerowych korzystając z doświadczeń holenderskich i niemieckich -rozbudowę oznaczonych tras turystycznych i szlaków tematycznych na terenie gminy -budowę przystani na tych szlakach. Wykonywanie podstawowych zadań publicznych jak edukacja, zaopatrywanie w wodę i odprowadzanie ścieków, wywóz i utylizacja odpadów nie może wiązać się z generowaniem dochodów budżetu gminy, ani innych komercyjnych podmiotów. Jestem dla mieszkańców każdej wioski naszej gminy, aby czuli się w niej bezpieczni, by mogli w niej rozwijać swoje inspiracje zawodowe i osobiste. Istotą demokracji jest równość praw i szans wszystkich obywateli, dlatego deklaruję, że w doborze pracowników administracji stosował będę obowiązkowe konkursy w których jedynym kryterium będą kwalifikacje i kompetencje zawodowe kandydatów do tej pracy. Wszyscy powinni być jednakowo traktowani, zarówno prywatne małe warsztaty, gospodarstwa rolne i instytucje działające na terenie gminy. Wiem , że dużo jest do zrobienia i wierzę, że wspólnie zrealizujemy ten realny program dla dobra nas wszystkich mieszkańców Gminy Skomlin – Naszej Małej Ojczyzny. Dr inż. Kazimierz Czesław Ciężki


9

www.piswielun.pl

GMINA SKOMLIN KANDYDACI DO RADY GMINY SKOMLIN

OKRĘG 1 (Skomlin I, Klasak Duży) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 1 (Skomlin I, Klasak Duży) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 1 (Skomlin I, Klasak Duży) LISTA NR 5 MIEJSCE 3

OKRĘG 1 (Skomlin I, Klasak Duży) LISTA NR 5 MIEJSCE 4

OKRĘG 2 (Skomlin II) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 2 (Skomlin II) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

IDASIAK JOLANTA LAT 42 SKOMLIN

OLEJNIK-STRÓZIK ANNA LAT 30 SKOMLIN

SPODZIEJA MARIA LAT 44 SKOMLIN

ŚWIĄTONIOWSKA MAŁGORZATA LAT 50 KLASAK DUŻY

DYBKA ALEKSANDRA LAT 28 CHMIELNIKI

JERZ MACIEJ LAT 43 SKOMLIN

OKRĘG 2 (Skomlin II) LISTA NR 5 MIEJSCE 3

OKRĘG 3 (Brzeziny, Maręże) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 4 (Wichernik, Walenczyzna) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 4 (Wichernik, Walenczyzna) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 5 (Wróblew) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 5 (Wróblew) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

URBANEK LIDIA LAT 32 SKOMLIN

IDASIAK-BEMBENEK

PODESZWA MALWINA LAT 25 WICHERNIK

GIERCZYK CZESŁAW LAT 67 WRÓBLEW

SŁONINA ROBERT LAT 34 WRÓBLEW

OKRĘG 6 (Zbęk) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

SZKUDLAREK HENRYK LAT 53 MARĘŻE OKRĘG 7 (Bojanów) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

MUSIAŁ URSZULA LAT 35 MALINÓWKA

PŁONKA JÓZEF LAT 64 BOJANÓW

SZYNCZEWSKI IRENEUSZ LAT 40 TOPLIN

KATARZYNA LAT 31 SKOMLIN OKRĘG 8 (Toplin) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

KANDYDACI DO RADY POWIATU

SPODYMEK ADAM LAT 41 SKOMLIN LISTA 5 MIEJSCE 2

SAMORZĄD 2010

CIĘŻKI KAZIMIERZ LAT 68 SMUGI LISTA 5 MIEJSCE 12


10

www.piswielun.pl

GMINA OSJAKÓW BORYS BARTKOWIAK

kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Wójta Gminy Osjaków Szanowni Państwo, Urodziłem się 19 kwietnia 1978 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Moi Rodzice są, od 1975 roku, lekarzami weterynarii w Ruścu w sąsiedniej gminie. W 93 r. ukończyłem SP w Ruścu, natomiast w 97 r. XXVI Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, następnie w 2003 r. dzienne studia na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Zarządzania. Tematem mojej pracy magisterskiej była budowa ponad 6 km odcinka drogi asfaltowej w Gminie Rusiec. Całe moje studia były ukierunkowane na samorząd gminny. Następnie rok spędziłem w szkole językowej w Londynie. Porozumiewam się w języku angielskim bez problemu. Po powrocie do Polski w 2004 roku, zamieszkałem z moja żoną(wtedy narzeczoną) Magdaleną w Gdyni. Pracowałem tam jako Dyrektor Handlowy w firmie WPH „AGRAHURT” oraz w klubie Ekstraklasy piłkarskiej „ARKA” Gdynia jako kierownik działu marketingu. W Gdyni urodził się, w 2006 roku, nasz pierwszy syn Witold. Moja żona jest architektem. W 2008 roku założyłem firmę, którą prowadzę do dziś. Firma świadczy usługi zarządzania i marketingu oraz działa w branży turystycznej. Ponad dwa lata świadczyłem usługi zarządzania( byłem Dyrektorem działu Handlowego) w dużej firmie z branży elektrotechnicznej z Wielunia, w ECH „ANIA”. W 2009 roku w Wieluniu urodził się nasz drugi syn - Tadeusz. Obecnie mieszkamy w wynajmowanej leśniczówce w Dębcu w gminie Ostrówek. W lipcu tego roku rozpoczęliśmy budowę domu w Osjakowie. Razem z tą ulotką oddaję w Państwa ręce program na zbliżającą się kadencję samorządową. Przygotowałem go wraz kandydatami na radnych do Rady Gminy w Osjakowie, którzy kandydują z listy Prawo i Sprawiedliwość. Zdecydowałem się kandydować na Urząd Wójta Gminy Osjaków, gdyż mam kwalifikacje by sprawować tę funkcję. Choć nie jestem rolnikiem, to całe moje życie spędziłem wśród Was ludzi, którzy z uprawiania roli żyją. Wszystko co związane z wsią i jej problemami nie może pozostać mi obojętne. W dużej mierze, dzięki waszej ciężkiej pracy moi rodzice mieli za co mnie wykształcić. Myślę, że teraz właśnie nadszedł czas bym odpłacił się Wam moją ciężką pracą walcząc o Wasze interesy, jako wójt w Gminie Osjaków. W moich staraniach wspiera mnie Pan Janusz Wojciechowski – Europoseł. Będziemy mogli liczyć na jego wstawiennictwo w ważnych dla nas sprawach tu w kraju, ale także w Brukseli. Proszę Was gorącą o poparcie w dniu 21.listopada 2010 r. Borys Bartkowiak W poprzednim numerze przedstawił Pan program, który w przypadku wygranych wyborów będzie Pan realizował. Od czego należy zacząć, Pana zdaniem ? Po pierwsze jeszcze raz podkreślę, że jest to wspólny program mój i kandydatów na radnych startujących z listy Prawa i Sprawiedliwości do rady gminy. To jest jasny sygnał dla naszych wyborców, że działamy razem, że dobrze znamy ich potrzeby i że wspólnie chcemy je rozwiązywać, gwarantujemy przecież dyżury radnych, co jest nowością nie tylko w naszej gminie. Każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć na jakim jesteśmy etapie w pracach nad naszymi obietnicami wyborczymi. Wracając do Pana pytania. Zaczniemy na pewno od dwóch rzeczy : walka z bezrobociem i poprawa sytuacji rolników (umożliwienie dojazdu do pól, czyszczenie rowów, przepustów, wsparcie przy pozyskiwaniu środków z Unii). Równolegle rozpoczniemy realizowanie zagadnień socjalnych wynikających z naszego programu.

za podwyżką tego podatku, głosowali radni partii chłopskiej PSL ( m. in. Ryszard Drutowski, Sławomir Kaźmierczak, Anna Czyż, Felusiak Bronisława)! Przeciwni podwyżce byli (m. in. Jarosław Drutowski i Jan Zatwarnicki ). b) w sposób wyjątkowo arogancki przewodniczący Rady p. Kaźmierczak wraz z radnymi PSL odrzucił, wystosowaną do niego jako przewodniczącego rady, prośbę dzieci z przedszkola w Chorzynie o dofinansowanie zabawek na plac zabaw. c) jednocześnie ci sami ludzie przyznali sobie oraz wójtowi ,podczas wspomnianej sesji ,kosztownie oprawione podziękowania oraz bukiety kwiatów za cztery lata urzędowania. Proszę mnie zrozumieć, ja wiem, że chcieli mieć pamiątkę, ale ten kontrast (prośba dzieci z przedszkola i to wydanie pieniędzy na te nieistotne, w gruncie rzeczy, podziękowania) uderza i pokazuje, że władza stawia się ponad zwykłym obywatelem. To nigdy nie będzie miało miejsca, kiedy my będziemy sprawować władzę w Gminie.

Panie Borysie, w czym przeciętny Kowalski zauważy różnice w sprawowaniu władzy w gminie Osjaków po wyborach, jeśli te wybory wygra Pan i radni z listy Prawa i Sprawiedliwości ? Po pierwsze podejście do mieszkańców. Gwarantuję, że jeśli ja, decyzją wyborców, zostanę wójtem, to zapewniam, że każdy mieszkaniec przychodząc do gminy będzie traktowany przez wszystkich w gminie podmiotowo, a nie jak zło konieczne. W myśl zasady urzędnik dla ludzi, a nie odwrotnie. Po drugie nie dopuszczę do sytuacji , by radni podejmowali jakiekolwiek decyzje w oderwaniu od otaczającej ich rzeczywistości. Taka sytuacja miała miejsce np. na ostatniej sesji w dniu 09.11.2010 roku, gdzie : a) podniesiono rolnikom podatek rolny o 10% w sytuacji kiedy ta, nie najbogatsza przecież grupa społeczna miała trudny rok, plony i ceny skupu były mniejsze od oczekiwanych. Sprawa ta bulwersuje mnie także dlatego, że

Coś jeszcze ? Tak, co jeszcze będzie mnie odróżniało od obecnego wójta, to na pewno to, że szukając pieniędzy (obojętne na co by były potrzebne), zaglądać do portfela mieszkańców gminy będę w ostateczności. Znam skuteczniejsze sposoby niż podnoszenie podatków, czy branie komercyjnych kredytów. To bardzo drogo kosztuje. To zresztą pokazuje czym różnią się nasze ugrupowania PiS i PSL na każdym szczeblu. My (PiS) obniżaliśmy podatki (dochodowe do 18% i 32% ), podczas gdy PSL będąc u władzy podnosi ( na razie tylko VAT o 1 %, ale to dopiero początek). Można powiedzieć, że w tym przypadku przykład idzie z góry, niestety dla nas mieszkańców gminy Osjaków. Na ostatniej sesji byłem świadkiem, jak Pan Wójt powiedział, że podwyżka podatku rolnego jest konieczna, bo on( i każdy inny wójt) musi stać na straży finansów gminy. I ja się z tym zgadzam, tylko że stojąc na straży nie

można podnosić ludziom podatków, tylko trzeba te pieniądze zarobić. Np. przygotowując tereny pod inwestycje by stworzyć nowe miejsca pracy. Z historii ekonomii wiadome jest, że podwyżki podatków zawsze kończyły się fiaskiem i nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Tylko dlaczego ktoś na nas musi się uczyć podstaw ekonomii ? Możemy na to nie pozwolić, głosując w wyborach na wójta na kandydata z pozycji nr 1. Czyli na Pana ? Tak. Jest Pan młodym człowiekiem, czy ma Pan jakieś specjalne przesłanie na te wybory dla ludzi młodych ? Wie Pan młody to już chyba nie jestem. Za kilkanaście tygodni będę już w wieku „Chrystusowym”. Ale przesłanie do młodych mam. Gmina Osjaków to jest dla Was miejsce do godnego życia. Zostańcie tu, a jeśli wyjechaliście to wracajcie, jesteście nam potrzebni. Wasi rodzice, którzy ciężko pracowali by was wychować, chcieliby mieć was blisko, a nie gdzieś w Warszawie, Wrocławiu, czy w Irlandii. Idźcie na wybory i zagłosujcie na nas, kandydatów z listy Prawo i Sprawiedliwość. Będziemy pracować dla Was i Waszych dzieci, byście mogli się tu dobrze uczyć, pracować za godziwe pieniądze, tworzyć własne firmy i opiekować najbliższymi. Za granicę będziecie jeździć na wakacje. 21 listopada głosujcie na PiS! Bądźcie odważni. Powoli zbliżamy się do końca naszej rozmowy. Proszę krótko opowiedzieć o sobie. Jestem praktykującym katolikiem, mężem i ojcem dwóch synów. Ciągle czekamy z żoną na córkę. Jestem gorącym patriotą. Kocham Polskę, a zwłaszcza nadwarciańską Ziemię Sieradzką, gdzie się wychowałem. Wiedziałem, ze tu wrócę, bo ja nie umiem żyć z dala od wsi. W mieście się „duszę”. Jako człowiek jestem ambitny, pracowity i konsekwentny w działaniu. Zdobyłem

w życiu odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Chciałbym teraz móc podzielić się tą wiedzą z mieszkańcami gminy Osjaków. Czy jest coś czego Pan w życiu żałuje ? Uważam, że nie ma co się oglądać do tyłu. Pewnie każdy ma coś czego żałuje, ale po co to rozpamiętywać, czasu się nie cofnie. Trzeba iść naprzód. Zostaje Pan wójtem i... ? Odwiedzam tych mieszkańców gminy, których nie zdążyłem z braku czasu przed wyborami. Muszę się przedstawić i poznać Ich problemy, oczekiwania, troski i nadzieje. Muszę mieć pełen obraz gminy. Żadnego świętowania, odpoczynku ? Nie ma na to czasu. Na emeryturze odpocznę. Czego Panu życzyć na tę wyborczą niedzielę? Mnie to tylko zdrowia. Ale wyborcom, to kilku rzeczy należy życzyć : a) by poszli na wybory – niech nikt za nich nie decyduje, b) by wykazali w tych wyborach troskę o gminę, o powiat i by mieli odwagę głosować na Prawo i Sprawiedliwość, wbrew temu co słyszą w mediach. To nie będą zmarnowane głosy. c) by dali szansę nowym ludziom, młodym, gotowym zmierzyć się z problemami XXI wieku, a podziękowali przy urnie wyborczej wypalonym, oderwanym od rzeczywistych problemów, działaczom PSL, którzy mieli już mnóstwo czasu by pokazać co potrafią, d) by zjedli dobry, niedzielny obiad w rodzinnym gronie, bo to jest prawie jak niedzielna Msza Święta, fundaMent na cały następny tydzień. Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia Również dziękuję.


11

www.piswielun.pl

GMINA OSJAKÓW KANDYDACI DO RADY GMINY OSJAKÓW

OKRĘG 1 (Osjaków) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 1 (Osjaków) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 1 (Osjaków) LISTA NR 5 MIEJSCE 3

OKRĘG 1 (Osjaków) LISTA NR 5 MIEJSCE 4

OKRĘG 2 (Drobnice) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 2 (Drobnice) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

MERTA MAGDALEN LAT 25 OSJAKÓW

BOROWIECKA ANNA LAT 44 OSJAKÓW

JAWORSKA HALINA LAT 56 OSJAKÓW

NOWAK GRZEGORZ LAT 55 OSJAKÓW

NIEPIEKŁO JOLANTA LAT 31 DROBNICE

TULIN DARIUSZ LAT 35 DROBNICE

OKRĘG 3 (Chorzyna) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 4 (Kuźnica Ług., Kuźnica Strob., Krzętle)

OKRĘG 5 (Felinów, Gabrielów, Zofia) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 6 (Dębina, Walków) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 7 (Borki Walkowskie, Dolina Czernicka) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 8 (Czernice) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

NICIEJEWSKI KAZIMIERZ LAT 68 CHORZYNA OKRĘG 9 (Józefina, Raducki Folwark) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

DRUTOWSKI JAROSŁAW LAT 53

PODGÓRNIAK BOŻENA LAT 40 GABRIELÓW OKRĘG 2 (Nowa Wieś, Jasień) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

MANIECKA KRYSTYNA LAT 25 WICHERNIK

WALASIK WALDEMAR LAT 46

KOZŁOWSKI MICHAŁ LAT 23 CZERNICE

WIERZBICKI LESŁAW LAT 55 RADUCKI FOLWARK

LISTA NR 5 MIEJSCE 1

KUŹNICA ŁUGOWSKA

OKRĘG 10 (Kolonia Raducka, Raduszyce) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

PODGÓRNIAK STANISŁAWA LAT 67 RADUSZYCE

KUBIACZYK TOMASZ LAT 30 NOWA WIEŚ

BORKI WALKOWSKIE

KANDYDACI DO RADY POWIATU

NAWOJSKA ALICJA LAT 47 OSJAKÓW

SIUDA DOROTA LAT 29 OSJAKÓW

LISTA 5 MIEJSCE 2

LISTA 5 MIEJSCE 6

PRZYBYLSKA ANNA LAT 43 WIELUŃ LISTA 5 MIEJSCE 2

Zespól redakcyjny pragnie przeprosić Panią BOŻENĘ PODGÓRNIAK za błąd drukarski jaki wkradł się w ostatnim wydaniu naszego biuletynu.


12

www.piswielun.pl

GMINA WIERZCHLAS SYLWIA WRZAŁA

kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Wójta Gminy Wierzchlas Pochodzę z województwa dolnośląskiego, we Wierzchlesie mieszkam już 10 lat ze swoją rodziną, mężem Romanem i dwunastoletnią córką Wiktorią. Posiadam wykształcenie wyższe magisterskie, ukończyłam Wyższą Szkołę Zarządzania w Częstochowie na kierunku Zarządzanie i Marketing o specjalności zarządzanie finansami przedsiębiorstw i rachunkowość, obecna nauka to studia podyplomowe na Politechnice Częstochowskiej o specjalności rachunkowość i podatki w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi. Uwielbiam działalność społeczną, od 2004r działam w Komitecie Rodzicielskim, obecnie jestem Przewodniczącą Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Wierzchlesie, Przez ponad 2 lata pracowałam w jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Pracowałam też jako Rachmistrz Powszechnego Spisu Rolnego. Należę do ludzi bardzo dobrze zorganizowanych i świetnie radzę sobie z różnymi przedsięwzięciami, dla mnie nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania, tylko potrzeba trochę wysiłku. Liczę się ze zdaniem innych i szanuję poglądy każdego człowieka. Za swoje mocne strony uważam bardzo dobrą znajomość rachunkowości, niektórych dziedzin prawa, ale przede wszystkim ubezpieczeń: osobowych, majątkowych i komunikacyjnych. Przywiązuję dużą wagę do zmian na dobre, inwestycje, modernizacja i innowacja, to coś co wciąga prawie każdego z nas w dzisiejszym zgiełku życia codziennego. Proszę powiedzieć coś o swojej rodzinie Przyjeżdżałam tu, na tereny naszej gminy jako dziecko z babcią na wakacje w odwiedziny do swojej rodziny. Moja babcia pochodziła ze Strug. Pamiętam jak kiedyś powiedziałam, że tu „zostawię swoje serce”. Bardzo podobały mi się te wszystkie lasy otaczające niemal każdą wioskę, te oazy spokoju przy rzece Warcie. W 1994r. poznałam swojego męża, Romana i sprawdziły się moje słowa, spełniło się moje marzenie, zostawiłam swoje serce. Od ponad 12 lat jestem szczęśliwą żoną i mamą córki, Wiktorii. Zasadnicze pytanie, które słyszała Pani pewnie nie raz brzmi:, dlaczego Pani startuje w wyborach samorządowych? Dlaczego? Bo do odważnych świat należy. Nie pierwszy raz startuję w wyborach samorządowych, poprzednio odważyłam się startować w roku 2006, również na Wójta Gminy Wierzchlas, a że prawo wyborcze pozwala na kandydowanie z dwóch list, podobnie jak teraz startowałam również na radną Gminy. Nie uzyskałam, co prawda żadnego mandatu, ale nie uważam tego za porażkę. To był mój sukces, gdyż ja, prawie całkowicie nieznana osoba, obca w środowisku, otrzymałam bardzo dużo głosów. To zaufanie procentuje i daje szansę na przyszłość. Poprzednio byłam bardziej obserwatorem niżeli czynnym kandydatem i jestem z tego bardzo dumna. Warto było mieć swoje pięć minut w życiu i warto je również powtórzyć. Są ludzie, którzy mi zaufali, którzy we mnie wierzą i wiedzą, że ich

nie zawiodę. Startując z listy partii Prawo i Sprawiedliwość wierzę, że w grupie można bardzo wiele osiągnąć. Proszę dokończyć zdanie: W Gminie Wierzchlas zmieniłabym… … podejście do ludzi. Chciałabym, aby nie było różnic, aby każdy człowiek liczył się tak samo, aby ludzkie problemy, te błahe i te ważne, mogły doczekać się swojego rozwiązania. Tak krótko: urząd ma służyć mieszkańcom i być przyjazny każdemu, kto do niego przyjdzie, bo jak na razie bywa z tym różnie. Ludzie boją się spraw urzędowych, tracą nerwy i czas. Kontakt z mieszkańcami jest bardzo ograniczony, a źródeł informacji nie ma prawie żadnych. Stanowczo za mało jest spotkań informacyjnych. Gabloty i tablice, a także internet to nie wszystko. Samorząd lokalny jest naszą wspólną sprawą, a nie sprawą tylko wybranych. Owszem oni decydują, ale czy liczą się ze zdaniem innych? Chyba nie do końca. Za mało jest promocji potencjału gminy, za mało współpracy z innymi instytucjami. Załóżmy, że wygra Pani wybory na wójta Gminy Wierzchlas, proszę przedstawić swoją wizję 4 lat dla gminy Inwestowanie w nowoczesny rozwój środowiska, nowoczesny styl zarządzania, miejscowości pięknieją, każdy ma pracę, przedsiębiorcy inwestują na naszych terenach. Nikt nie narzeka. To byłaby wizja! Realia są jednak inne, ale i tak można wiele osiągnąć. Ostatnio obserwujemy duży rozwój Gminy Wierzchlas, miejscowości dynam-

icznie się rozwijają dzięki między innymi funduszom europejskim. Możliwość wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej jest ogromna. Niewątpliwie jedną z ważniejszych spraw dla mieszkańców jest stan infrastruktury gminy. Podniesienie jakości życia mieszkańców, jaki daje dalszy rozwój jest konieczne. Co prawda nasza gmina ma deficyt budżetowy, ale przy rozsądnym gospodarowaniu można jeszcze z wielu programów skorzystać, gdzie minimalny wkład własny beneficjenta, urzędu gminy, sięgałby racjonalności wydatków kwalifikacyjnych. Można skorzystać z wielu programów, które wesprą bardziej Kapitał Ludzki, musimy myśleć o ochronie przyrody i zagrożeniach środowiskowych, trzeba pozbyć się eternitu z naszych domów. Musimy pomyśleć o edukacji, o pielęgnacji tego, co mamy, o bezpieczeństwie. Trzeba zająć się przywróceniem drożności rowów odwodniających. Kontynuacja rozpoczętych inwestycji jak: kanalizacja sanitarna i budowa oczyszczalni ścieków w Krzeczowie, wzmocnienie roli Szlaku Bursztynowego, realizacja programów rozwojowych obszarów wiejskich czy zagospodarowanie rzeki Warty. Publiczne place zabaw, inwestycje w kulturę, w sport, utrzymanie szkół, infrastruktura drogowa i jej bezpieczeństwo, wszystko mogłabym tu wyliczać… Zapoznaliśmy się już z Pani planem działania na najbliższe 4 lata w przypadku objęcia Urzędu Wójta Gminy Wierzchlas, ale proszę powiedzieć, co należy zrobić, aby być dobrym wójtem?

Chciałabym, aby pełniona przez wójta funkcja, jako organu wykonawczego była w pełni akceptowana przez lokalne środowisko, aby była pozbawiona niezdrowych układów, aby była rzetelna i odpowiedzialna. Dobry wójt, to taki, który słucha swoich wyborców, który potrafi zachować bezstronność i bezsporność, który współpracuje z radnymi oraz z sołtysami. Powinien zawsze znaleźć wyjście z sytuacji bez wyjścia. Trudne, ale możliwe! Na zakończenie naszej rozmowy proszę o 4 zadania skierowane do wyborców z terenu Gminy Wierzchlas Zadanie nr 1: proszę abyśmy wszyscy przystąpili do głosowania 21 listopada i oddali swój przemyślany głos na tych, którzy będą dbać o nas, o nasze miejscowości, którzy mogą zrobić więcej niż my sami. Zadania nr 2: Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na spotkania wyborcze z moim udziałem. Zadanie nr 3: Proszę, abyście Państwo obdarzyli mnie i radnych startujących z mojej listy mandatem zaufania, zapewniam, że nie zawiedziemy, nie bójcie się zmian. Zadanie nr 4: Jeżeli mogłabym Państwu w czymś pomóc, coś poradzić, a będę w stanie proszę piszcie na e-maila: kandydat.sw@onet.pl, zapraszam też na stronę www.wyborywielun.pl, gdzie m.in. możecie Państwo zapoznać się z moim programem wyborczym. Rozmawiał Dominik

KANDYDACI DO RADY GMINY WIERZCHLAS OKRĘG 1 (Wierzchlas) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 1 (Wierzchlas) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 1 (Wierzchlas) LISTA NR 5 MIEJSCE 3

OKRĘG 1 (Wierzchlas) LISTA NR 5 MIEJSCE 4

OKRĘG 3 (Kamion, Przywóz, Toporów) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 3 (Kamion, Przywóz, Toporów) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

WRZAŁA SYLWIA LAT 32 WIERZCHLAS

BORYCZKA PIOTR LAT 39 WIERZCHLAS

SZYDŁOWSKI GRZEGORZ LAT 47 WIERZCHLAS

STĘPIEŃ ANDRZEJ LAT 36 WIERZCHLAS

KAMIENIAK JERZY LAT 48 TOPORÓW

GRAJOSZEK ANDRZEJ LAT 47 KAMION

www.mlodysamorzad.pl


13

www.piswielun.pl OKRĘG 4 (Mierzyce, Łaszew, Łaszew Rządowy)

LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 7 (Jajczaki, Strugi, Przycłapy) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

KANDYDACI DO RADY POWIATU

WOŁOWIEC PIOTR LAT 39 JAJCZAKI LISTA NR 5 POZYCJA 7

JURCZYK RYSZARD LAT 64 WIERZCHLAS LISTA NR 5 POZYCJA 3 BĄK MACIEJ LAT 20 MIERZYCE

WOŁOWIEC ZBIGNIEW LAT 62 JAJCZAKI

GMINA OSTRÓWEK KANDYDACI DO RADY GMINY OSTRÓWEK

OKRĘG 1 (Ostrówek) LISTA NR 5 1.GRZYBOWSKA ANNA - lat 64, zamieszkała: Ostrówek

OKRĘG 3 (Janów, Oleśnica) LISTA NR 5

OKRĘG 9 (Skrzynno) LISTA NR 5 1.BANAŚ JÓZEF - lat 53, zamieszkały: Skrzynno

KANDYDACI DO RADY POWIATU LISTA NR 5

1.ZASINA ZBIGNIEW - lat 44, zamieszkały: Janów

OKRĘG 6 (Nietuszyna) LISTA NR 5 1.MATYNIA TOMASZ - lat 20, zamieszkały: Nietuszyna

OKRĘG 7 (Okalew) LISTA NR 5 1.KARBOWIAK ROBERT - lat 36 zamieszkały: Okalew 2.BORUŃ TOMASZ - lat 27 zamieszkały: Okalew

3.JAŻDŻYK ANDRZEJ LAT 41 NIETUSZYNA

6.STRONCZYŃSKI RYSZARD

10.MAJCHROWSKI ANDRZEJ

LAT 64 WIELUŃ

LAT 27 MILEJÓW

GMINA MOKRSKO KANDYDACI DO RADY GMINY MOKRSKO

OKRĘG 7 (Mątewki, Słupsko) OKRĘG 1 (Mokrsko I Mokrsko II Mokrsko LISTA NR 5 - Osiedle) 1.DWORNICKI JÓZEF - lat 56, zamieszkały: Słupska LISTA NR 5 1.PRYGIEL GRZEGORZ - lat 43, zamieszkały: Mokrsko

KANDYDACI DO RADY POWIATU LISTA NR 5

OKRĘG 2 (Chotów) LISTA NR 5 1.GŁADYSZ IRENA - lat 52, zamieszkała: Chotów

OKRĘG 5 (Krzyworzeka I, Krzyworzeka II ) LISTA NR 5 1.MOCZULEWSKI WALDEMAR - lat 63, zamieszkały: Krzyworzeka

OKRĘG 6 (Ożarów, Brzeziny) LISTA NR 5 1.URBANEK JUSTYNA - lat 37 zamieszkała: Ożarów 2.SZANIEC WOJCIECH - lat 53 zamieszkały: Ożarów 3.GRAJEK BOGDAN - lat 43 zamieszkały: Ożarów

1.KUBOWICZ PAULINA LAT 33 MOKRSKO

8.PANASZEK DARIUSZ LAT 49 MOKRSKO

11.SOBCZYK JACEK LAT 49 KOMORNIKI

www.wyborywielun.pl


14

www.piswielun.pl

GMINA PĄTNÓW KANDYDACI DO RADY GMINY PĄTNÓW

OKRĘG 1 (Bieniec, Kałuże) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 2 (Dzietrzniki, Budziaki, Kluski, Grabowa) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 2 (Dzietrzniki, Budziaki, Kluski, Grabowa) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 3 (Grębień, Popowice, Józefów) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 3 (Grębień, Popowice, Józefów) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 4 (Kamionka) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

DRAB MATEUSZ LAT 25 BIENIEC

MIROWSKI JAN LAT 62 DZIETRZNIKI

MIDEK KRZYSZTOF LAT 33 DZIETRZNIKI

PAŁYGA MARLENA LAT 30 GRĘBIEŃ

MAZUR TADEUSZ LAT 40 GRĘBIEŃ

CHAŁUPKA JAN LAT 50 KAMIONKA

OKRĘG 5 (Pątnów) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

OKRĘG 5 (Pątnów) LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 6 (Załęcze Małe, Cieśle, Gligi, Troniny)

OKRĘG 6 (Załęcze Małe, Cieśle, Gligi, Troniny)

LISTA NR 5 MIEJSCE 1

LISTA NR 5 MIEJSCE 2

OKRĘG 5 (Wróblew) LISTA NR 5 MIEJSCE 1

MATEUSIAK ZENON LAT 53 PĄTNÓW

IDASIAK BOLESŁAW

KACAŁA KRZYSZTOF

LAT 66 PĄTNÓW

LAT 44 ZAŁĘCZE MAŁE

MENFCEL LESZEK LAT 25 WICHERNIK

GIERCZYK CZESŁAW

LAT 67 WRÓBLEW

KANDYDACI DO RADY POWIATU Z GMINY PĄTNÓW JOANNA KACAŁA PĘCHERZ LAT 39 JOANNA ZAŁĘCZE MAŁE LAT 27 LISTA NR 5 PĄTNÓW POZYCJA NR 1 LISTA NR 5 POZYCJA NR 5

www.mlodysamorzad.pl


15

www.piswielun.pl

KANDYCACI DO RADY GMINY WIELUŃ OKRĘG 2 LISTA NR 5 MIEJSCE 1

MIEJSCE 2

MIEJSCE 3

MIEJSCE 4

MIEJSCE 5

MIEJSCE 6

JAREK KAZIMIERZ LAT 68 WIELUŃ

MAJOS MAŁGORZATA LAT 46 WIELUŃ MIEJSCE 8

DERBIS RAFAŁ LAT 30 WIELUŃ

GATAK SŁAWOMIR LAT 51 WIELUŃ

MIEJSCE 9

MIEJSCE 10

JABŁOŃSKI STANISŁAW LAT 66 WIELUŃ MIEJSCE 11

JANKOWSKA ELŻBIETA LAT 51 WIELUŃ MIEJSCE 12

RACHWALSKI PIOTR LAT 23 WIELUŃ

SKUPIŃSKI ANDRZEJ LAT 64 WIELUŃ

ZJAWIŃSKI MARIAN LAT 51 WIELUŃ

SUFIN JULIAN LAT 65 WIELUŃ

KOŁODZIEJ KRYSTIAN LAT 65 WIELUŃ

MIEJSCE 7

DUDEK JAKUB LAT 24 WIELUŃ

KANDYCACI DO RADY GMINY WIELUŃ OKRĘG 3 LISTA NR 5 MIEJSCE 1

MIEJSCE 2

MIEJSCE 3

MIEJSCE 4

MIEJSCE 5

MIEJSCE 6

BORGUL JAN LAT 57 KURÓW

PIEŃKOWSKA TERESA LAT 59 GASZYN

KASPROWSKI MAREK LAT 50 TURÓW

BARANOWSKA EWA LAT 51 BIENIĄDZICE

DUŚ ZDZISŁAW LAT 66 GASZYN

CZAPNIK MARIA LAT 20 DĄBROWA

www.wyborywielun.pl


16

www.piswielun.pl

KANDYCACI DO RADY GMINY WIELUŃ OKRĘG 1 LISTA NR 5 MIEJSCE 1

MIEJSCE 2

MIEJSCE 3

MIEJSCE 4

MIEJSCE 5

MIEJSCE 6

ROZMARYNOWSKA ANNA MARIA LAT 42 WIELUŃ

PARZYJAGŁA JERZY LAT 67 WIELUŃ MIEJSCE 8

RYCHLIK PAWEŁ LAT 23 WIELUŃ

KRZYSZTOF DZIUBA LAT 24 WIELUŃ MIEJSCE 10

PIETRZAK STANISŁAW LAT 67 WIELUŃ MIEJSCE 11

JARCZEWSKA ALEKSANDRA LAT 33 WIELUŃ

FRYSIAK ANNA LAT 73 WIELUŃ

MASTALERZ ANTONI LAT 53 WIELUŃ

STĘPIEŃ IRENA LAT 77 WIELUŃ

WRZOSEK MARTYNA LAT 21 WIELUŃ

MIEJSCE 7

KOŁODZIEJ TOMASZ LAT 42 WIELUŃ

MIEJSCE 9

Druk dzięki współpracy z:

Wieluń Plac Legionów1

www.mlodysamorzad.pl www.wyborywielun.pl Materiał KW Prawo i Sprawiedliwość, ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa

Prawo i Sprawiedliwość Wieluń Plac Legionów 1 98-300 Wieluń piswielun@piswielun.pl

Jan Derbis tel. 506 104 706 piswielun_xl@wp.pl jan.derbis@piswielun.pl

www.piswielun.pl www.facebook.com/piswielun www.mypis.pl/grupy/838

Anna Rozmarynowska tel. 781 978 500 annamaria.rozmarynowska@wp.pl a.m.rozmarynowska@piswielun.pl

Wydawca: Kredyty.pl sp. z o.o. 90-360 Łódź, ul.Piotrkowska 232 KRS0000241403

Redaguje zespół: Krzysztof Dziuba, Jan Derbis 98-300 Wieluń, Plac Legionów 1

BIURO POSELSKIE JANUSZ WOJCIECHOWSKI Poseł do Parlamentu Europejskiego Filia w Wieluniu Plac Legionów 1 tel. 43 843 40 90 poniedziałek - piątek 10.00 - 14.00

www.januszwojciechowski.pl

Prawo Głosu  

Biuletyn Informacyjny Prawa i Sprawiedliwości w Wieluniu

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you