Page 1


1985

HAKKIMIZDA/ about us

2

1972

2013


Pİ MAKİNA ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş., 1972’de kendi hava alanı inşaatında kullanmak üzere ilk beton santralini (360m3³/saat kapasiteli) üretmiş olup yine ürettiği muhtelif iş ve inşaat makinaları ile üç hava alanı bitirmiştir.40 yıldan beri ağır iş ve inşaat makinaları ile sanayi tesisleri üreterek bu konuda uzman bir kuruluş olduğunu ispat etmiş, dünya üzerinde birçok ülkeye makinalarını kurup, yaptığı ihracatlarla da dünya pazarında önemli bir pay sahibi olmuştur. Büyük müteahhitlik, madencilik ve yatırımcı kamu kuruluşları ile silahlı kuvvetlere de yaptığı makinalarla uzun yıllar başarılı hizmetler vermekte olan PİMAKİNA’nın önemi ve gücü, her geçen gün müşterileri tarafından da daha fazla takdir edilmektedir.Pİ MAKİNA, inşaat firmalarının ihtiyaçları olan tüm sabit ve hareketli makinaları Avrupa ile aynı kalitede ham malzeme, hidrolik ve elektrik ürünleri kullanarak üretmektedir. Pİ MAKİNA, üretim portföyünü inşaat makinalarından kırma eleme ve yıkama tesisleri, beton santralleri, beton pompaları ve kule vinçler ile geliştirmiş ve pekiştirmiş olup; iş makinalarından da özellikle lastik tekerlekli yükleyiciler ile her geçen gün zenginleştirmiştir. Know-How ve projelendirmesi tamamen Pİ MAKİNA’ya ait olan tüm bu makinalar, 40 yıldır üstün kalitesi, örgün servis ağı, satış sonrası kusursuz hizmetiyle ve sorunsuz işletilmesiyle tüm dünyada kullanılmaktadır.

PI MACHINERY ERG Construction Trade and Industry A.S. manufactured its first concrete batch plant (with a capacity of 360m3 per hour) in order for using in construction of its own air field in 1972. And, the company has completed constructions of 3 air fields by using various heavy work and construction machineries manufactured by itself. The company has proved its capability by manufacturing heavy work and construction machineries and industrial facilities for 40 years. It has gained a prominent place in the world market by exporting and installing its machineries all around the world. The importance and capability of PI MACHINERY, which has been successfully serving to powerful contractors, mining and investor public companies and armed forces for years with machineries it manufactured have been appreciated more and more by its clients day by day. PI MACHINERY manufactures all stationary and mobile machineries required by construction companies, in European quality, by using raw material, hydraulic and electrical equipments and parts. PI MACHINERY has enriched and consolidated its product portfolio with construction machineries, stone crushers and washers, concrete batch plants, concrete pumps and tower cranes, and especially with rubber wheeled loaders. All these machineries fully designed and manufactured by PI MACHINERY are in the service of the world for 40 years with their high qualities and flawless operating performance as being supported by very well organized service network.

1972

3


DERİNER/ deriner dam

4


DERİNER BARAJI MÜHENDİSLİK HARİKASI OLARAK GÖSTERİLİYOR DERİNER DAM IS SHOWN AS AN ENGINEERING MASTERPIECE Deriner Barajı ve HES projesi, dünyaca ünlü belgesel kanalı Discovery Channel tarafından geçen yıl, 'Mühendislik Harikası' olarak değerlendirildi. 10 gün süreyle baraj inşaatında 6 kişilik bir ekiple çekim yapan Discovery Channel ekibi, barajla ilgili belgesel hazırladı. Çoruh Nehrinin Artvin ili sınırları içerisinde kalan bölümünde 15 baraj yapımı planlanıyor. Daha önce yapımı tamamlanan ve elektrik üretimine geçen Muratlı ve Borçka barajlarının ardından 3'üncü yapımı tamamlanan proje Deriner Barajı oldu. 15 baraj projesi ile bölgede yapımı planlanan 123 HES projesinin tamamlanmasıyla Artvin'de 5 bin 84 megawat kurulu gücündeki santrallerde yıllık 16.08 milyar kilowat saat elektrik üretilecek. Bu oran toplam Türkiye elektrik üretiminin yüzde 8'ine denk geliyor.

The Deriner Dam and HEPP (Hydroelectric Power Plant) Project was evaluated as an “Engineering Masterpiece” by Discovery Channel, the worldwide known documentary channel, last year. The Discovery Channel team who had shot for 10 days with a team of 6 persons in the dam construction site prepared a documentary about the dam. 15 dam constructions are projected on the Çoruh River within the borders of the Province of Artvin. Deriner Dam is the 3rd dam of which construction is completed following the Muratlı and Borçka dams of which constructions have been completed and which have started to generate power, before. Annually 16.08 billion kilowatt-hour (kwh) of electricity will be generated in the power plants with the installed capacity of 5 thousand 84 megawatt in Artvin upon completion of 15 dam dam projects and 123 HEPP projects planned to be constructed in the region. This ratio is equal to 8% of the total power generation of Turkey.

5


FABRİKA/ factory

HEP BİR ADIM ÖNDEYİZ, TEKNOLOJİK YENİLİKLERLE GELECEĞİ BİÇİMLENDİRİYORUZ WE’RE ALWAYS ONE JUMP AHEAD. WE SHAPE THE FUTURE BY TECHNOLOGICAL INNOVATIONS

Pi Makina yenilikçi teknolojiler ilkesini benimseyerek Ar-Ge departmanına her geçen yıl daha fazla yatırım yapmaktadır. Bünyesindeki makina mühendisleri, endüstriyel tasarımcılar, teknik ressamlar pazarlama uzmanlarımızla beraber gelişen teknoloji ışığında sürekli olarak makinaları geliştirmektedir. Türkiye’de üretici anlamında birçok ilki Türk sanayine ve sektörüne kazandıran Pİ MAKİNA bu konuda öncü olmaya her geçen gün de devam etmektedir. Yaptığımız araştırma ve gelişmelerin başlangıç noktası müşteri şikayetleri ve istekleridir.Her veri kayıt altına alınarak bir veritabanı oluşturulur.Gerekli analizler hızlıca yapılarak (testler, kalite kontrolleri ve labaratuar incelemeleri) üzerinde hassasiyetle eğilerek,kısa zamanda çözüme ve iyileştirmeye yönelik adımlar atılır.Yapılan iyileştirmeler her yeni çıkacak makina üzerinde de hızlıca değiştirilerek, bir sonraki üretimin kusursuzlaştırılması ilke edinilmiştir.Böylece verim süreci her geçen gün arttırılmaktadır.Tüm bunların sonucunda günümüz koşullarına ayak uyduran, teknolojiyi içine sindirmiş, üst düzey kalitede ürünler ortaya çıkmaktadır. Yeni ürünler de kusursuza yakın bir noktada piyasaya sürülür.Son yıllarda AR-GE alanında ülkemizin önde gelen üniversiteleriyle iş birliği içinde olan Pİ MAKİNA; makinaların mukavamet, titreşim, gürültü, mekanik tasarım ve hidrolik alanlarında birçok yeni proje üzerinde çalışmaktadır ve fabrikasını bu analizleri yapabilen bir ortam halinde yeniden

6

Pi Makina invests more in the R&D department each passing year by adopting the principle of innovative technologies. It continues to develop machinery constantly under the light of advancing technology in cooperation with the mechanical engineers, industrial designers, technical draftsmen and marketing experts within the company’s structure. Pİ MAKİNA which has brought many firsts to the Turkish industry and sector in terms of being a manufacturer in Turkey keeps on being the pioneer day by day. The starting point of our researches and developments is the customer complaints and requests. Each data is recorded and a database is created. Necessary analyses are made rapidly (tests, quality controls and laboratory investigations), addressed with care, steps are taken for solution and improvement as soon as possible. Improvements made are rapidly changed on each new machine to be manufactured and making the next manufacturing perfect is adopted as a principle. Thus, productivity process is increased day by day. As a result of the abovementioned issues, products which comply with today’s conditions, the technology and are top quality are manufactured. New products are launched as almost perfect. Pİ MAKİNA which is in cooperation with the universities leading in the R&D field of our country in recent years has been working on many projects related to strength, vibration, noise, mechanical design and hydraulic of machinery and redesigning its plant to carry out these analyses.


Sanayi Bakanı ERGÜN fabrikamızı ziyaret etti Minister of Industry Mr. ERGÜN visited our factory Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN 20 Haziran 2013 tarihinde Pi Makina fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.Daha önce KOMATEK 2013 fuarında da Pi Makina standını ziyaret eden ERGÜN, Pi Makina fabrika ziyaretinde de Pi Makina’nın üretimdeki gücünü ve üretim kabiliyetlerini yerinde gördü Yönetim Kurulu Başkanı Vural ERBİLGİN tarafından karşılanan ERGÜN, fabrika ve ürün gamı hakkında firma yetkililerinden detaylı bilgi aldı. Fabrikanın tüm birimlerini gezip inceleyen ERGÜN, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu ile yaptığı toplantıda; yapılması gerekenler, ülke pazarında ve dünya pazarında daha iyi nasıl hizmet verilebileceği ve üretim gücünün daha yetkin kalınması hususunda istişarelerde bulunuldu. Yerli üretimin önemli olduğunu belirten Ergün, Pi Makina gibi sektöre yön veren markalara ihtiyaç duyulduğunu ve gelişmelerden memnun olduklarını dile getirdi.

Mr. Nihat ERGÜN, the Turkish Minister of Science, Industry and Technology, visited and inspected Pi Makina’s factory on June 20, 2013. Mr. ERGÜN, who had visited the Pi Makina stand in KOMATEK 2013 fair before, saw on site Pi Makina’s power in manufacturing and manufacturing capabilities in his visit to Pi Makina’s factory. Mr. ERGÜN who was welcomed by Mr. Vural ERBİLGİN, the Chairman of The Executive Board (CEO), got detailed information on the factory and product range from the company executives. Mr. ERGÜN who visited and investigated all departments of the plant negotiated on actions to be taken, how to provide better service in the country and world markets and making production power more competent in the meeting he held with the CEO and Executive Board. Mr. Ergün who stated that domestic production was important expressed that mover and shaker brands like Pi Makina were required and they were satisfied with the developments.

7


Artvin, Deriner Barajı

Artvin, Deriner Dam

DÜNYANIN EN YÜKSEK KAPASİTELİ BETON SANTRALİ KABUL EDİLİYOR IT’S REGARDED AS THE WORLD’S HIGHEST CAPACITY CONCRETE BATCING PLANT Türkiye’de ilk yerli beton santralini üreten Pİ MAKİNA kırk yılı aşkın sektör deneyimi ile yurtiçi ve dünyanın dört bir yanına beton santralleri kurmaya devam ediyor. 30m3 saat kapasiteden başlayıp 360m3 saat kapasiteye varıncaya kadar a kalite santraller üreten Pİ MAKİNA Türkiye’nin de yine en büyük kapasiteli beton santralini Deriner Barajı’na kurmuş ve 13 yıl süren proje kapsamında kullanılmıştır. Saatte 360m3 beton üreten tesis halen Türkiye’nin en büyük kapasiteli tek boşaltımda ve tek mikserde bu kapasiteye ulaşan tesisidir. Özel beton santralleri üretimine devam eden Pİ MAKİNA hazır beton tesislerine ürettiği santrallerle de Türkiye ve Ortadoğu, Körfez, Afrika ülkelerinde tercih sebebi olmaktadır. Pİ MAKİNA which has manufactured the first domestic concrete batching plant in Turkey is erecting concrete batching plants in the country and four corners of the world with its industrial experience over 40 years. Pİ MAKİNA which manufactures high quality concrete batching plants with the capacities ranging between 30m3/hour and 360m3/hour has erected and used Turkey’s highest-capacity concrete batching plant in the

8

Deriner Dam within the scope of the project lasted for 13 years. The concrete batching plant which produces 360m3 of concrete per hour is Turkey’s highest-capacity single-drainage and single mixer Pİ MAKİNA which is manufacturing special concrete batching plants is preferred in Turkey and the Middle East, Gulf and African countries with its plants manufactured for the precast concrete plants.


Cezayir, 60M Mobil Beton Santrali Pi BETON SANTRALLERi Algeria, 120B mobile concrete batching plants

ORTA DOĞU, KÖRFEZ VE AFRİKA ÜLKELERİNDE

Pİ MAKİNA CONCRETE BATCHING PLANTS ARE IN THE MIDDLE EAST, GULF AND AFRICAN COUNTRIES Dünyada 5 kıtaya yayılmış olan Pİ MAKİNA Beton santralleri Orta Doğu, Körfez, Afrika Ülkerinde ve Rusya’da hızla yayılmaya ve kullanılmaya devam edilmektedir.Bu yılın ikinci yarısında yalnızca Cezayir’e 2 adet mobil beton santrali 3 adet de sabit beton santrali kuran Pİ MAKİNA ayrıcalıklı bir üretici olduğunu, dünya pazarına göstermektedir. SARL ZIRAKAM, SNL CO, E.T.P.H, EURL CDT., firmaları bu döneme birer örnek olarak isimleri anılması gereken firmalardır. Yine Kuzey Afrika’da LİBYA, MISIR, TUNUS pazarında yoğun şelikde Pİ MAKİNA sabit ve mobil beton santralleri kurmaktadır.Son dönemde Tunus’ta RETEL CO, Mısır’da SAMA MISR, ABUGEMEAA CO., Libya’da SHEMELA CO, DHAIBI CO, FIRAT TEKSTİL firmaları bunlardan yanlızca bir kaçıdır. Arabistan, Irak ve Körfez Ülkeleri’nde de 2013 yılı içerisinde özel projelere imza atan Pİ MAKİNA pazar payını her geçen gün arttırmaktadır. Irak’ta hem Türk müteahhitlerinin projelerine hem de Irak’ın yerli firmalarına bu yıl onun üzerinde tesis veren Pİ MAKİNA, pazar daki etkinliğini sürdürmüştür.Sektörün önde gelen firmaları olarak anılanlardan birkaçı da DORÇE PREFABRİK, MAKSOMER İNŞAAT, ÇINAR İNŞAAT, MAM CO, AL HAKIM CO, AL MARHIJ CO. firmalarıdır.

Pİ MAKİNA Concrete Batching Plants which are distributed to 5 continents in the world are widespreading rapidly and being used in the Middle East, Gulf and African countries and Russian Federation. Pİ MAKİNA which erected only 2 mobile concrete plants and 3 stationary concrete plants in Algeria in the second half of this year shows to the world market that it’s a preferred manufacturer. The companies of SARL ZIRAKAM, SNL CO., and E.T.P.H, EURL CDT. are the reference companies of this period. Pİ MAKİNA is intensively erecting the stationary and mobile concrete plants in the markets of LIBYA, EGYPT, TUNISIA in the North Africa. The companies of RETEL CO. in Tunisia, SAMA MISR and ABUGEMEAA CO. in Egypt, SHEMELA CO, DHAIBI CO. and FIRAT TEKSTİL in Libya are only some of these companies, lately. Pİ MAKİNA which has carried out special projects in Saudi Arabia, Iraq and the Gulf Countries in 2013 is increasing its market share day by day. Pİ MAKİNA which has delivered over 10 plants to the projects of the Turkish contractors in Iraq and the local companies of Iraq has continued its efficiency in the market. Some of the leading companies of the sector are the companies of DORÇE PREFABRİK. MAKSOMER İNŞAAT, ÇINAR İNŞAAT, MAM CO., AL HAKIM CO. and AL MARHIJ CO.

9


BETON SANTRALLERİ/ concrete plants

PRECAST, PARKE VE BORDÜR TAŞI TESİSLERİNE BETON SANTRALİ TEMİNİNDE SEKTÖR LİDERİ INDUSTRY LEADER IN SUPPLYING CONCRETE BATCHING PLANT TO PRECAST, PAVING STONE AND CURBSTONE FACILITIES Gelişen dünyayla birlite son on yılda sektörde parke taşı tesisi üretimleri önem kazanmıştır. Bu konuya önemli bir yatırım yapan tek şasede tek ve çift mikserli özgün tasarımlı santralleriyle Pİ MAKİNA hep önde olmuştur. 0.5m3 ten 2m3’e kadar Türkiye’de seri olarak yıllardır (dış ülkelere bağlı kalmadan) birinci sınıf plent mikserleri üreterek pazardaki ayrıcalığını ortaya koymuştur. Parke taşı tesisleriyle akuple çalışan her yıl birçok tesis kurmaktadır. Bu konuda bir marka olmuştur. Yalnızca son iki çeyrekte bir çok belediye, il özel idaresi ve KAMTAŞ, OKUMUŞ BETON, SERTAŞ, ACETLER KÖMÜR, TÜRKANLAR İNŞAAT, ERBİMS, TUĞRUL BETON, TELLİLER İNŞAAT gibi sektöründe lider firmalar Pİ MAKİNA’nın bu özel tasarımlı precast beton santrallerini tercih etmiştir. Yalnızca yurtiçi pazarında kalmayıp dünyanın bir çok ülkesine aynı şasede çift mikserli (ince kalın harç için) beton santralleri kuran Pİ MAKİNA entegre tesislerdeki başarısını pekiştirmiştir.

10

Paving stone plant manufacturings have gained importance in the sector for the last 10 years by the developing world. Pİ MAKİNA who has made significant investment in this field has always been the leading company with its original single-shaft and twin-shaft mixer plants. It proved its eligibility in the market by its mass production of first class mixers ranging from 0.5m3 to 2m3 in Turkey for years (without depending on the foreign countries). It erects many paving stone and mounted plants every year. It has become a brand in this field. Many municipalities, special provincial administrations and leading companies in their sector like KAMTAŞ, OKUMUŞ BETON, SERTAŞ, ACETLER KÖMÜR, TÜRKANLAR İNŞAAT, ERBİMS, TUĞRUL BETON, TELLİLER İNŞAAT preferred Pİ MAKİNA’s such specially designed precast concrete plants only in the last two quarters. Pİ MAKİNA which erected the twin-shaft mixer (for fine and coarse mortars) concrete plants not only in the domestic market but also in many countries of the world established its success in integrated plants.


Türkmenistan, 37S skreyperli beton santrali concrete plant with scraper

SKREYPERLİ BETON SANTRALLERİ PAZARDA YERİNİ KORUYOR CONCRETE PLANTS WITH SCRAPER ARE MAINTAINING THEIR MARKET PRESENCE Dünyada hemen hemen üreticisi kalmamış skreyperli beton santralleri yenilenmiş tasarım ve teknolojisiyle Pİ MAKİNA tarafından pazara sürülmeye devam etmektedir.Özelikle Türkmenistan, Yemen, Sudan gibi pazarlara her yıl skreyperli beton santralleri kuran Pİ MAKİNA burada da özgünlüğünü ve geniş ürün gamıyla her pazara ve her müşteriye hitap edebilme yeteneğini sürdürmektedir. Son olarak temin edilen santraller, PUSGEMİ, ALTINKABA, MINEAS MARWAN CO., PROMTEX, SHATER CO. ve ETIMAD CO. firmaları da skreyperli santralleri tercih etmiştir.

Pİ MAKİNA is launching concrete plants with scraper of which almost no manufacturers are left in the world with its improved design and technology. Pİ MAKİNA which is erecting concrete plants with scraper especially in the markets like Turkmenistan, Yemen and Sudan carries on its authenticity and capability of appealing to each market and customer with its large product range. The companies of PUSGEMİ, ALTINKABA, MINEAS MARWAN CO., PROMTEX, SHATER CO. and ETIMAD CO. also preferred the concrete plants with scraper which were supplied, lately.

11


YURT İÇİ/ domestic YERLİ İNŞAAT FİRMALARI VE BETON ÜRETİCİLERİ Pi MAKİNA BETON SANTRALLERİNİ TERCİH EDİYOR DOMESTIC CONSTRUCTION COMPANIES AND CONCRETE PRODUCERS PREFER Pİ MAKİNA CONCRETE BATCHING PLANTS. Pİ MAKİNA hazır beton tesislerinde, parke taşı tesislerinde ve daha kısa süreli mobil santraller gerektiren müteahhitlik hizmetleri yapan inşaat firmaları tarafından Türkiye’de tercih edilmeye devam ediyor. Son dönemlerde Türkiye’nin doğusundan batısına birçok şehirde beton santralleri montajını sürdüren Pİ MAKİNA; Kayseri’den Van’a, Siirt’ten Bursa’ya dört bir yanda yaygınlaşmaya devam etmektedir. İsmi geçen firmalar;BURAKCAN İNŞAAT, KLV İNŞAAT, ERASLAN, ÜSTYAPI, PEKER İNŞAAT, AKSOYLAR GRUP, ORYES İNŞAAT, POLAT YOL YAPI, ZÜHAL BETON, TUĞBA İNŞAAT bölgelerinde önde gelen ve Pİ MAKİNA kalitesi ve ayrıcalığını yaşamış firmalardır.

Pİ MAKİNA is being preferred in the precast concrete plants, paving stone plants and by the construction companies carrying out contracting services which require rather short-term mobile concrete plants in Turkey. Pİ MAKİNA which has been erecting concrete batching plants in many cities from the east to the west of Turkey lately is widespreading far and wide from Kayseri to Van, from Siirt to Bursa. The referred companies of BURAKCAN İNŞAAT, KLV İNŞAAT, ERASLAN, ÜSTYAPI, PEKER İNŞAAT, AKSOYLAR GRUP, ORYES İNŞAAT, POLAT YOL YAPI, ZÜHAL BETON and TUĞBA İNŞAAT are the leading companies in their regions which enjoy the quality and eligibility of Pİ MAKİNA.

12


TRABZON BELEDİYESİ, 70B Bantlı beton santrali concrete batching plants with conveyor

KAYSERİ BAYER, 70B Bantlı beton santrali concrete batching plants with conveyor

MAKSOMER, ANKARA 70B Bantlı beton santrali concrete batching plants with conveyor

ÜST YAPI, ANKARA 70B Bantlı beton santrali concrete batching plants with conveyor

MAKSOMER, ERBİL 100M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants

13


Pİ MAKİNA İSTANBUL MERKEZLİ FİRMALARIN DÜNYADAKİ PROJELERİNDE YER ALMAYA DEVAM EDİYOR Pİ MAKİNA IS TAKING ITS PART IN THE PROJECTS OF THE İSTANBUL-OPERATED COMPANIES

Han Beton, 100M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants Marmara Mühendislik, 100M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants Polat Yol, 100M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants İberia İnşaat, 120B Bantli beton santrali concrete batching plants with conveyor Fırat Tekstil, 120B Bantli beton santrali concrete batching plants with conveyor Yasmak İnşaat, 60M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants Arda Beton 100M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants Ferkateks, 60M Mobil beton santrali mobile concrete batching plants

14

Pİ MAKİNA son üç yılda İstanbul piyasasında yaptığı atakla şehrin en önde gelen firmalarına beton santralleri kurmuştur. Birçok firmanın yalnızca İstanbul projelerine santral ve beton pompası temin etmekle kalmamış ayrıca bu firmaların dünyanın farklı ülkelerindeki projelerine de hatırı sayılır rakamda tesis kurmuştur. İstanbul’u dünyanın merkezlerinden biri olarak düşünüp bölgeye birçok makina sağlamanın önemini kavramış Pİ MAKİNA bu pazarda sektörün önemli bir oyuncusu haline gelmiştir.

Pİ MAKİNA erected concrete batching plants for the top leading companies of the city by striking a blow in the İstanbul market for the last three years. It not only supplied concrete batching plants and concrete pumps for the İstanbul projects of many companies; but also erected a considerable number of concrete batching plants for the projects of these companies in different countries of the world. Pİ MAKİNA which understood the importance of supplying many machines to the region by considering İstanbul as the center of the world became an important


Pİ MAKİNA BETON SANTRALLERİ DOĞU VE GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE HIZLA YAYGINLAŞIYOR Pİ MAKİNA CONCRETE BATCHING PLANTS ARE WIDESPREADING RAPIDLY IN THE EASTERN AND SOUTHEASTERN ANATOLIA REGIONS

Son üç yılda Türkiye’nin birçok iline beton santrali kuran Pİ MAKİNA özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde gerçekten servisiyle, hizmet götürmesiyle ve müşterisiyle yakından diyalog halinde olmasıyla bölgenin en önemli üreticisi haline gelmiştir. Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Bingöl, Van, Erzincan, illerine bu yıl içerisinde birçok santraller kurmuştur.

Kamtaş, MARAŞ 70BP Bantli beton santrali concrete plants with conveyor

Çınar İnşaat, Mardin 150B Bantlı Beton Santrali concrete plants with conveyor Genç Berat, BİNGÖL 70BP Bantli beton santrali concrete plants with conveyor

Pİ MAKİNA which has established concrete batching plants in many cities of Turkey for the last three years has really become the region’s primary manufacturer by its service, taking services and close dialogue with its customers especially in the Eastern and Southeastern Regions. It has erected many concrete batching plants in the cities of Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Bingöl, Van and Erzincan this year.

Albergün - Gaziantep 120B Bantli beton concrete plants with conveyor Özateş İnşaat, BİNGÖL 120B Bantli beton santrali concrete plants with conveyor Okumuş Beton, Maraş 70BP Bantli beton concrete plants with conveyor Aksoy, DİYARBAKIR 100M Mobil beton santrali mobile concrete plants Sertaş, ŞIRNAK 60M Mobil beton santrali mobile concrete plants

15


ASLAN YAPI, Pİ MAKİNA beton santrallerini tercih etti

ASLAN YAPI PREFERRED Pİ MAKİNA CONCRETE BATCHING PLANTS.

ASLAN YAPI CEZAYİR’DEKİ GÖRKEMLİ PROJELERİNDE 6 ADET Pİ BETON SANTRALİ KULLANMAKTA... Cezayir’de yapılanması süren ve büyük projelere imza atan SARL ASLAN CONSTRUCTION CO. firması Pİ MAKİNA’dan aldığı 6 adet beton santralinin hepsini devreye aldı. Cezayir’in Alger, Konstantin, Tipaza gibi farklı şehirlerindeli farkı projelerinde kullanılan mobil ve sabit beton santralleri sorunsuz çalışmaktadır. Türkiye’de Ankara’da merkezleri bulunan ASLAN YAPI Cezayir’deki görkemli projelerinin inşaatlarında Pİ BETON SANTRALLERİ’nin betonlarını kullanmakta olup, bu değerli projelerini santrallerimizle tamamlamaktadır.

ASLAN YAPI HAS BEEN USING 6 Pİ CONCRETE BATCHING PLANTS IN HIS SPECTACULAR PROJECTS IN ALGERIA... The company of SARL ASLAN CONSTRUCTION CO. which is under structuring and has carried out major projects in Algeria has commissioned all the 6 concrete batching plants it purchased from Pİ MAKİNA. The mobile and stationary concrete plants which are being used in different projects in different cities of Algeria like Alger, Constantine and Tipaza operate problem free. ASLAN YAPI of which the registered office is in Ankara in Turkey is using concretes of Pİ CONCRETE BATCHING PLANTS in the constructions of its spectacular projects in Algeria and completing its precious projects by using our concrete batching plants.

16


ASLAN YAPI , 100M Mobil Beton Santrali mobile concrete batching plants

17


Pi BETON POMPALARI DÜNYANIN HERYERiNDE Pi CONCRETE PUMPS ARE ALL OVER THE WORLD

18


19


BETON POMPALARI/ concrete pumps

YERLİ HAZIR BETON VE İNŞAAT FİRMALARI Pİ MAKİNA BETON POMPALARINI KULLANIYOR DOMESTIC READY-MIX CONCRETE AND CONSTRUCTION COMPANIES ARE USING Pİ MAKİNA CONCRETE PUMPS

ROMTAŞ, İSTANBUL Pİ 130-37 Romtas, İstanbul Pİ 130-37

20

HAS BETON, SİVAS Pİ 130-37S Has beton, Sivas Pi 130-37S


Dünya genelinde birçok ülkeye beton pompası ihrac eden Pi Makina, Yerli hazır beton ve inşaat firmaları tarafından da en çok tercih edilen markalar arasında yerini aldı. Ağırlıklı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren Marka Beton,Romtaş ve Akyapı firmaları ile Sivas’ın en büyük hazır beton üreticisi olan Has Beton ve Trabzon’da büyük yatırımlara imza atmış Astaş firmaları son projelerinde kullanmak üzere Pi Makina Beton Pompalarını tercih etti.

Pi Makina which is exporting concrete pumps to many countries all over the world is ranked among the most preferred brands by the Domestic precast concrete and construction companies. The companies of Marka Beton, Romtaş and Akyapı mainly operating in İstanbul and the company of Has Beton which is the largest precast concrete producer of Sivas and the company of Astaş which has been carrying out sizable investments in Trabzon have preffered Pi Makina Concrete Pumps to be used in their latest projects.

AKYAPI, ANKARA Pİ 130-37 Akyapı, Ankara Pİ 130-37

ASTAŞ, TRABZON Pİ 35-22 Astaş, Trabzon Pi 35-22

Marka Beton, İSTANBUL Pİ 140-47 Marka Beton, İstanbul Pi 140-47

21


DURRAT KERBELA CO. IS STARTING ITS PROJECT OF 1,260 VILLAS IN IRAQ

DURRAT KERBELA CO., Irak’ta 1260 villalık projesine başlıyor

IRAK KERBELA’da Pİ MAKİNA Pompaları inşaa edilen 1260 konutluk büyük projede, santral ve beton pompaları yaklaşık 2 yıldır kusursuz çalışmaktadır. DURRAT KERBELA CO. firması bu projede de Pİ MAKİNA’ya olan güvenini ve kusursuz hizmeti taktir etmektedir.Irak’ta toplam değeri 150 milyon dolarlık Durrat Kerbela projesine başlandı.

Pİ MAKİNA concrete batching plants and concrete pumps have been operating problem free for approximately 2 years in the major project of 1,260 houses built in KARBALA in IRAQ. The company of DURRAT KERBELA CO.has full faith in Pi Makina and appreciates Pi Makina’s perfect services in this project.The Durrat Karbala Project which is totally worth 150 million Dollars has been started in Iraq.

Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş kuruluşunun 20. yılında Irak’ta toplam değeri 150 milyon dolarlık Durrat Kerbela projesi için düğmeye basıldı. Proje temel atma töreni, Irak Başbakanı Maliki, Başbakan Yard. Ali Dabbagh ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Durrat Kerbela projesi 660.000 m2 alanda 1260 villa, 3 okul, 2 camii, spor tesisleri, alışveriş merkezi ve sosyal tesislerden oluşuyor. Kerbela projesi 3 yılda tamamlanacak. Proje bitiminde Kerbela Şehrinin çehresini değiştirecek ve modern bir yaşam merkezi haline gelecek.

Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş. has initiated the Durrat Karbala Project which is totally worth 150 million Dollars in Iraq in the 20th anniversary of its establishment… The ground breaking ceremony of the project is being carried out with the participation of Iraqi Prime Minister Maliki, Vice Prime Minister Ali Dabbagh and many guests. Durrat Karbala Project consists of 1,260 villas, 3 schools, 2 mosques, sports facilities, shopping center and social facilities in an area of 660,000 m2. The Karbala Project will be completed in 3 years. Upon its completion, the project will change the silhouette of the City of Karbala and the city will become a modern life center…

22


ARDA GRUP, İSTANBUL Pİ 130-37S Arda GROUP, İstanbul Pi 130-37S

Dünyanın En Büyük Projelerinde Pİ MAKİNA Beton Pompaları çalışmaya devam ediyor. Pİ MAKİNA Concrete Pumps are operating in the world’s largest projects.

GANA’da cok ciddi yatırımlarını sürdüren ARDA GRUP Pİ MAKİNA BETON POMPALARINI ve Pİ MAKİNA BETON SANTRALLERİ’ni tercih etti. 2 adet 100m3 mobil beton santrali yanında 2 adet de 37m beton pompasını deveye almaya hazırlanan ARDA GRUP, GANA projesinde kendisi gibi güçlü bir partner seçti. Pİ MAKİNA BETON POMPALARI VE SANTRALLERİ hızla dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam ediyor. ARDA GROUP which has been carrying out rather serious investments in GHANA has preferred Pİ MAKİNA CONCRETE PUMPS and Pİ MAKİNA CONCRETE BATCHING PLANTS. ARDA GROUP which is preparing to commission two 37 m concrete pumps in addtiion to two 100 m3 mobile concrete plants has preferred a strong partner like itself in the GHANA project. Pİ MAKİNA CONCRETE PUMPS AND CONCRETE BATCHING PLANTS are being distributed rapidly all over the world.

23


Pİ MAKİNA DÜNYANIN 12 FARKLI ÜLKESİNDE YAPILANMAYA GİTTİ Pİ MAKİNA IS STRUCTURING IN 12 DIFFERENT COUNTRIES OF THE WORLD

24


Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya bölgelerinde satış grafiklerini her geçen gün artıran Pİ MAKİNA, bu ülkelerde de başarılı acentelik anlaşmalarıyla hem satışta hem de satış sonrası hizmetlerinde müşterilere kusursuz hizmet etmek amaçlı yeni yapılanmalarını tamamlamaya devam ediyor. LİBYA, MISIR, CEZAYİR gibi ülkelerde müşterilerine hizmet etmeye başlayan Pİ MAKİNA; ARABİSTAN, IRAK ve Körfez Ülkeleri’nde de yapılanmalarını hızlandırdı. Kazakistan, Türkmenistan ve Rusya’da hali hazırda kurulu sistemleri bulunan firmamız; Afrika ülkelerinde YEMEN, TANZANYA ve SOMALİ gibi ülkelerde de bayilik anlaşmalarını imzalamak üzere.

Pİ MAKİNA which is increasing its sales charts in North Africa, the Middle East and Russian Federation day by day is completing its new structuring for perfect servicing the customers in the sales and after sales services by its successful agency agreements in these countries. Pİ MAKİNA which has started to provide service to its customers in countries like LIBYA, EGYPT and ALGERIA has accelerated its structurings in SAUDI ARABIA, IRAQ and the Gulf Countries. Our company which currently has installed systems in Kazakhstan, Turkmenistan and Russian Federation is about to sign franchise agreements in the countries like YEMEN, TANZANIA and SOMALIA.

25


KULE VİNÇ/ tower cranes

Pİ KULE VİNÇLER ANKARA’DA YÜKSELİYOR Pİ TOWER CRANES ARE BEING ESTABLISHED IN ANKARA.

VEZİR İNŞAAT, ANKARA

PELİT İNŞAAT, ANKARA

26


KLV İNŞAAT, TEKİRDAĞ

İlk yerli kule vinç üreticisi Pİ MAKİNA sektördeki ilerlemesine devam ediyor. Kule vinç pazarında sağlam bir yer edinmeye başlayan Pi MAKİNA, özgün tasarımı, kalitesi ve güvenirliğiyle dünya pazarında söz sahibi olmaya başladı. Teknolojik anlamda üst sınıf vinçler sunan ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda alternatif yerleşimlerle firmalara çözümler üreten Pİ MAKİNA son üç yıldır sürdürdüğü Pazar atağını 2013’de de arttırarak devam ettirmiştir.Hedef olarak yurtiçinde ve yurtdışında marka bilinirliği üst noktalara taşıyarak pazarda istenilen noktaya gelmeyi belirlemiştir. Pİ MAKİNA ,Daha küçük tonajlı kolay kurulup, sökülüp taşınabilen kule vinçlerinin yanında, büyük tonajlı uçta kaldırma kapasitesi yüksek 10,12 tonluk kule vinçler üretmektedir. 2 tondan başlayarak 12 tona kadar her tip üretimi mevcuttur.

Pİ MAKİNA which is the first tower crane manufacturer is gaining its place in the sector. Pİ MAKİNA which has started to establish its presence in the tower crane market is holding a place in the world market with its tower cranes with its original design, quality and reliability. Pİ MAKİNA offering superclass tower cranes and creating solutions for the companies with alternative locations in accordance with the customer requirements has increasingly continued its Market attack which it has been carrying on for the last 3 years in 2013. Its objective is to peak the brand recognition in the country and abroad and come to a head in the market. Pİ MAKİNA manufactures 10,12-ton tower cranes with large tonnage and high-capacity end lifting in addition to easily erectable, demountable and mobile tower cranes with smaller tonnage. Any kind of manufacture ranging between 2 and 12 tons is available.

27


Pİ KULE VİNÇLER DÜNYA PAZARINDA YERİNİ ALDI Pi Tower Cranes gained their place in the world market

TÜRKMENİSTAN; Pi Kule 140 Turkmenistan; Pi Kule 140

28


Dünyanın farklı ülkelerinde önemli müteahhitlik hizmetleri veren firmalar PİKULE VİNÇ’lerini tercih etmeye başladı. Cezayir’de BENBELLAT CO, Türkmenistan’da MOHAMMED OJAROV CO ve SHOVLY ALEM CO ile Irak’ta NABAZ CO son dönemde kule vinçlerimizi kullanmaya başladı. Dünyanın farklı ülkelerinde de hali hazırda kullanımı sürdürülen Pİ KULE VİNÇLER, yeni pazarlarda da yerini alarak geniş bir ağa hitap etmeye başladı.

The companies providing major contracting services in different countries of the world started to prefer Pi Tower Cranes. The companies of Benbellat Co. in Algeria, Mohammed Ojarov Co. and Shovly Alem Co. in Turkmenistan and Nabaz Co. in Iraq have started to use our tower cranes, lately. Pi Tower Cranes which are currently being used in different countries of the world have gained their place in the new markets and started to address to a wide network.

CEZAYİR ; Pi Kule 90 Algeria ; Pi Kule 90

29


KIRMA ELEME/ crushing screening 30

Pi MAKİNA KIRMA ELEME TESİSLERİ SOMALİ’DEN UMMAN’A, LİBYA’DAN ESTONYA’YA DÜNYADA HIZLA YAYILIYOR...


Pi MAKiNA CRUSHING & SCREENING PLANTS ARE RAPIDLY WIDESPREADING IN THE WORLD FROM SOMALIA TO OMAN, FROM LIBYA TO ESTONIA

31


Pİ MAKİNA KIRMA ELEME TESİSLERİ YAYILMAYA DEVAM EDİYOR Pİ MAKİNA CRUSHING & SCREENING PLANTS ARE WIDESPREADING

Pİ MAKİNA KIRMA ELEME TESİSLERİ son dönemlerde Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde artış göstermeye başladı.Son olarak Denizli’de BOYDAK HOLDİNG’e ait HMP GRUP tarafından kullanıma açılan tesis, bazalt üretimini sürdürmektedir. Yine kısa zaman önce TRABZON BELEDİYESİ için devreye alınan 150 ton saat kapasiteli kırma eleme tesisi sorunsuz çalışmaktadır.SOMALİ’de A.GURE firması 50 ton saat kapasiteli kalker tesisini kullanmaktadır. Kırma eleme tesislerinde dik milli kırıcılar, konik kırıcılar ve elekler konusunda yeni tasarım çalışmalarını sürdüren Pİ MAKİNA , ürün gamını kısa zamanda daha da genişletecektir.

32

Pİ MAKİNA CRUSHING & SCREENING PLANTS have started to increase in different countries of the world, lately. Recently, the plant of BOYDAK HOLDING in Denizli which is put into service by HMP GROUP is producing basalt. The crushing & screening plant with the capacity of 150 tons/hour commissioned for the TRABZON MUNICIPALITY recently is operating problem free. The company of A. GURE in SOMALIA is using the limestone plant with the capacity of 50 tons/hour. Pİ MAKİNA carrying on its new design studies on the vertical shaft crushers, conical crushers and screens in the crushing & screening plants will expand its product range as soon as possible.


TRABZON BELEDİYESİ

HMP - DENİZLİ

33


FUARLAR/ fairs KOMATEK FUARI Ankara, 2013

Pİ MAKİNA YENİ ÜRÜNLERİNİ YURTİÇİ VE YURTDIŞI FUARLARDA SERGİLEDİ Pi Makina Exhibited Its New Products In The Domestic & Foreign Fairs Yıl içinde yurt içi ve yurt dışında farklı fuar organizasyonlarına katılan Pİ MAKİNA, marka bilinirliği bu tip atılımlarla arttırmaya yönelmiştir.Dünyanın dört bir yanından müşterilere kapılarını açan fuarlarda Pİ MAKİNA tüm ürünleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.60 ve 100m3 saat kapasiteli beton santralleri, 37,47m beton pompaları, kırıcılar ve 5,10 tonluk kule vinçler yer almıştır. İş makinaları grubunda da yükleyiciler, kazıcı yükleyiciler, ekskavatörler, silinder ve finişerler, kendi kendini yükleyen mini damperli kamyonlar yine fuarlarda yerini almıstır. Bu yıl Türkiye’nin önde gelen iş makinaları fuarına yurtiçinde farklı şehirlerde iştirak eden Pİ MAKİNA ürünlerini sergileme fırsatı yakalamıştır.Yine dünyanın uluslararası fuarlarına farklı ülkelerdeki katılımını sürdürmüştür. Pİ MAKİNA which has participated in different domestic and foreign fair organizations later this year tends to increase its brand recognition by such breakthroughs. Pİ MAKİNA has been the center of interest of visitors with all its products in the fairs opening the doors to the customers from the four corners of the world. The concrete batching plants with the capacity of 60 and 100m3/hour, 37-47 m concrete pumps, crushers and 5-10 ton tower cranes got the booth. Loaders, backhoe loaders, excavators, road rollers and finishers, mini self load dumpers included in the group of heavy construction equipment got their booths in the fairs. Pİ MAKİNA which participated in Turkey’s leading heavy construction equipment fairs in different cities in the country this year got the chance to exhibit its products. It also has continued to participate in the international fairs of the world in different countries.

34


Pİ MAKİNA KAZICI YÜKLEYİCİ VE MİNİ YÜKLEYİCİ ÜRÜN GRUBUNDAKİ YENİ MODELLERİNİ MÜŞTERİLERİNİN BEĞENİSİNE SUNDU Pi Makina offered its new models of Backhoe Loader and Mini Loader to its customers Pi Makina, 2013 yılında düzenlenen makina ve yapı fuarlarında, Sabit şaseli modellerden yengeç tiplere kadar geniş bir ürün gamına sahip kazıcı yükleyiciler ile, lastik tekerlekli ve paletli mini yükleyici modelleriyle göz doldurdu.

Pi Makina made a strong impression with its backhoe loaders having a wide product range from stationary mount models to crab types, tyred and crawler mini loaders in the machinery and building fairs organized in 2013.


Lastik Tekerlekli Ekskavatör Wheel Ekskavator

Pi 3005 A

Pİ 3005 A Motor ( hp ) Engine ( hp )

3005

Şanzıman / Hız ( km/s ) Transmission / Speed (km/s) Dönüş Hızı /Dönüş Torku ( rpm / kg.m ) Slew Speed / Slew Torque ( rpm / kg.m ) Lastikler Tires Maks. Kazma Derinliği / Teleskopik Max Digging Depth / Maks. Kazma Derinliği / Yukarıda Max Digging Depth / Maks. Kazma Derinliği / Yatayda Max Digging Depth /

Pi 3005 A Lastik Tekerlekli Ekskavatör modelimiz; Değişken deplasmanlı hidrolik pompa sistemi ve hidrostatik yürüyüşü ile son derece verimli ve sarsıntısız bir kullanım olanağı sağlamaktadır. Çok farklı bom opsiyonları ile üstün kazma derinliklerine ulaşabilmekte ve ayrıca arka kısa kontra tasarımı ile dar alanlarda üstün kule dönüş hareketleri yapabilmektedir.

120

Hidrostatik 0-9 0-31

9 / 4.800

Çift Lastik 10.000 x 20 / Tek Lastik 18 x19.5

7,250

8,6 10,5

Çalışma Ağırlığı ( kg ) Operating Wight ( kg )

16,800 17,800

Kepçe Kapasitesi ( m3 ) Bucket Capacity ( m3 )

1,1

Pİ 3005 A our Wheel Excavator model; provides a highly efficient transport while the driver will be less affected by vibration due to the variable displacement hydraulic pump and hydrostatic drive system. Through variable boom options, Pİ 3005 A runs up to an outstanding boom reach and digging depth. By the help of the rear short counter weight design, superior swing movements can be achieved even in confined spaces.


Lastik Tekerlekli Yükleyici Loading Ekskavator Pİ 1051 A Motor ( hp ) Engine ( hp ) Güç Aktarma Power train Akslar Axle Direksiyon Sistemi Steering System Fren Sistemi Brake System

Pi 1051 A

120 hp Hidrostatik Hydrostatic Ön Sabit / Arka Salınımlı Aks Front Rigid axle / Rear oscilating axle Hidrolik Hydraulic Hidrolik Hydraulic

Lastik Tires

17,50 x 25

Ağırlık ( kg ) Weight ( kg )

11.000

Pi1051 A Lastik Tekerlekli Yükleyici modelimiz; Hidrostatik yürüyüş sistemi, seri ve yavaş hız modları, sürekli değişken oranlı şanzımanı (ICVD) ile tüm hız aralıklarında optimum çekiş kuvveti ve yakıt sarfiyatı sağlamaktadır. Modern kabin tasarımımız operatör konforunu ve görüş alanını üst düzeye çıkarmaktadır.

Pİ 1051 A our Wheel Loader model; provides optimum traction force and low fuel consumption in all speed ranges by its hydrostatic drive system, high and slow speed modes and Integrated Continuously Variable Drive (ICVD). Our modern operator station is designed to improve operator’s safety and comfort as well as maximizing the visibility.


Kendini Yükleyen Damperli Kamyon Self Loading Dump Truck

Pi 1020 D Pİ 1020 D Motor ( hp ) Engine ( hp )

120

Güç Aktarma Power train

Power Shift

Akslar Axles

Ön-Arka Sabit Aks Rigid axles

Direksiyon Sistemi Steering System

Hidrolik Hydraulic

Fren Sistemi Brake System

Hidrolik fren

Hydraulic brake

Lastik Tires

16.0 / 70- 24

Ağırlık ( kg ) Weight ( kg )

8.500

Damper Kapasitesi ( m ) Dumper Capacity ( m3 ) 3

Maks. Kazma Derinliği ( mm ) Max. Digging Depth ( mm )

Pi 1020 D Kendini Yükleyen Damper modelimiz; Belden kırmalı ve hafif şasi yapısı ile arazi şartlarında yüksek yükler altında yüksek performans sağlamaktadır. Belden kırmalı şasi yapısı ile dar alanlardaki düşük dönüş dönüş yarı çaplarında yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Özel tasarım damperi sayesinde başka bir makinaya ihtiyaç duymadan kendini yükleyebilmekte ve arka kazı grubu sayesinde de kendi kapasitesindeki hertülü kazı işini kolaylıkla yapabilmektedir.

3.5 2.980

Pİ 1020 D our Self Loading Damper model; has a high performance under rough land conditions and high payload with its articulated and lightweight chassis. The articulated frame structure creates a high maneuverability in confined spaces with narrow turning radius. By the help of its special design damper, it can load itself without the need for any other machine. The backhoe portion lets an easy performance in all kinds of excavation work in its own capacity.


Damperli Kamyonlar Dump Trucks

Pi 1030 D Pİ 18-400 Pİ 12-180 Pİ 1030 D Motor ( hp ) Engine ( hp )

120

Şanzıman Transmission

Power Shift

Akslar Axle Direksiyon Sistemi Steering System

Ön - Arka Sabit Aks Front rigid axle

Hidrolik Hydraulic

Fren Sistemi Brake System

Hydraulic

Lastik

17.5 - R 25

Tires Ağırlık ( kg ) Weight ( kg ) Damper Kapasitesi ( m3) Dumper Capacity ( m3)

Hidrolik

6.500

5.6

Pi 1030 D Damperli Kamyon modelimiz ;Belden kırmalı ve hafif şasi yapısı ile arazi şartlarında yüksek yükler altında yüksek performans sağlamaktadır. Belden kırmalı şasi yapısı ile dar alanlardaki düşük dönüş dönüş yarı çaplarında yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Mevcut damper tasarımı ile yük boşaltma hızı da ön plana çıkmaktadır.

Pİ 18-400

Pİ 12-180

Motor ( hp ) Engine ( hp )

240

300

Boş Ağırlık ( kg ) Kerb Weight ( kg )

8700

10350

Maximum Hız ( km /h ) Max. Speed ( km /h )

100

100

Tırmanma Kabiliyeti Gradeability

> %60

> %60

Yüklü Ağırlık( kg ) Gross Weight (kg )

18.000

26.000

9 ileri 1 geri

9 ileri 1 geri

12.00 - 20

14.00 - 20

2000

2100

Şanzıman Transmission Lastik Tires Tekerlek İzi ( mm ) Wheel Track ( mm)

Pİ 1030 D our Self Loading Damper Truck model; has a high performance under rough land conditions and high payload with its articulated and lightweight chassis. The articulated frame structure creates a high maneuverability in confined spaces with narrow turning radius. Pi 1030 D comes to the fore with its current damper design enabling high unloading speed.


MEDYA/ media Hacı SARI Genel Müdür Yardımcısı

40

Kuruluş ve büyüme süreci

The foundation and development process

Pi Makina’yı ERG İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş’nin kardeş şirketi olarak 1972 yılında kurduk. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük projelerine imza atan ERG A.Ş. grubu içinde, her türlü iş ve inşaat makinaları imalatı ve onarımı amacıyla kurulan tesisimiz, zaman içinde başarılı çalışmaları, kaliteli ürünleri ve güçlü ekonomik yapısıyla yerli-yabancı tüm kurumların güvenini kazanmıştır. Kurulduğu yıllarda ülkemize getirilmesi çok zor olan ve yerli üretimi olmayan birçok iş makinasının üretimini gerçekleştirerek kendi ihtiyaçlarının yanı sıra yerli ve yabancı piyasa açığını da doldurmuştur ve halen çalışmalarını bu alanda ilerletmeye devam etmektedir. Ürünlerimizi 23 ülkeye ihraç ediyoruz.

We founded Pi Makina as the affiliated company of ERG İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş in 1972. Our plant which was erected for manufacturing and repairing any kind of heavy construction equipment and construction machinery within the structure of the ERG A.Ş.group carried out the largest projects of Turkey and the world has gained the trust of all the domestic and foreign organizations in time by its successful works, high quality products and strong economic structure. It has bridged the gap of domestic and foreign market as well as meeting its requirements by manufacturing many heavy construction equipment which were very hard to be imported and weren’t domestic production in the years it was founded and is still progressing its studies in this field. We export our products to 23 countries.

Devam eden yatırımlar

On-going Investments

Pi Makina olarak sektördeki 40 yılı aşkın tecrübemiz, teknoloji ve insana yaptığımız yatırımlarımız, 100 bin metrekare kapalı ve 130 bin metre kare açık alanımız, 650’yi aşan personelimiz ile sürekli gelişme teknolojik yatırım yapmaktayız. 2006 yılında kurulumunu gerçekleştirdiğimiz ısıl işlem fabrikası, teknolojik yeni fırınları ve tezgahları ile hizmete başlamıştır. Fabrikamız duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda günümüze kadar yatırımlarını devam ettirerek kapasitesini her geçen gün arttırmaya devam ettirmiştir. Araç projelerimize ait şanzıman, ara şanzıman, difreansiyel, akslar ve PTO gibi aktarma organlarının imalatlarını gerçekleştirmek ve bu alandaki imalat ihtiyacını karşılayabilmek üzere 2008 yılında dişli ünitelerimizi de faaliyete geçirdik.Edindiğimiz tecrübelerden aldığımız güçle, otomotiv sanayinde ve dişli imalat sektöründeki yatırım ve çalışmalarımıza hız vererek otomotiv sektöründe de önemli bir yer edinmeyi hedeflemekteyiz.

We, as Pi Makina, are continuously investing in the development and technology with our experience over 40 years in the sector, our investments in the technology and human, 100,000 m2 of closed areas and 130,000 m2 of open areas, personnel over 650 persons. The heat treatment plant which was erected in 2006 has commenced service with its technological new furnaces and workbenches. It has carried on its investments and increased his capacity in line with the requirements day by day until today. We put our gear wheel units into operation in 2008 for manufacturing the driveline of our vehicle projects like gearboxes, transfer cases, differentials, axles and PTO (Power Take-Offs) and meeting the requirement in this field. We aim at establishing an important presence in the automotive industry with the strength we get from our experiences by speeding up our investments and works in the automotive industry and gear manufacturing sector.


Dünya Gazetesi Pİ MAKİNA Genel Müdür Yardımcısı Hacı SARI ile röpörtaj gerçekleştirdi The Dünya Newspaper interviewed Mr. Hacı SARI, The Pİ MAKİNA Vice General Manager

Karşılaşılan güçlükler

Difficulties Encountered

Kuruluşumuzun ilk yıllarında müşterilerde yerli mallarına karşı olan güven eksikliği vardı. Fakat üretimini yaptığımız makinalar güvenlik ve sağlamlıkları ile kalitelerini ispat etti. Ülkemizde ve diğer pazarlarda karşılaştığımız bu sorun zaman içerisinde giderilmiş oldu. Türkiye’nin, ‘‘ Dünya İş Makinaları Sektörü’’ndeki payını arttırabilmesi için AR-GE çalışmalarına önem vermesi ve sektörde iyi bir konuma gelmek için daha fazla yatırım yapma zorunluluğu vardır. AR-GE çalışmaları sonucunda da üretimin rekaber gücü kazanabilmesi için ilk önce iç pazarda karşılık bulması, sonrasında dış pazara açılması gerekir. Aksi taktirde küresel pazarda başarılı olunması zordur.

The customers had lack of trust in the local manufacture during the first years of our foundation. However, the machinery we’re manufacturing proved their quality with their safety and durability. This problem which we used to encounter in our country and other markets has been solved in time. Turkey has to pay attention to the R&D studies for increasing its share in the “World’s Heavy Construction Equipment Industry” and to make more investments for riding high in the sector. For the production to gain competitive power as a result of the R&D studies; firstly, it has to be valued in the domestic market and then it has to enter the foreign market. Otherwise, it’s hard to be successful in the global market.


MEDYA/ media Mustafa KILIÇ Satış ve Pazarlama Direktörü

Pİ Makina’nın sektördeki yeri hakkında bilgi verir misiniz? 1972’de kurulan Pİ MAKİNA, 40 yıldır Türk sanayi sektörüne hizmet eden 50’yi aşkın ülkeye ihracat yapan 650 kişilik bir firmadır. 250.000m2 fabrikasında (Ankara) üretimine devam etmektedir. BETON SANTRALİ, BETON POMPASI, KULE VİNÇ, KIRMA ELEME TESİSLERİ’nin yanı sıra BACKHOE LOADER/ KAZICI YÜKLEYİCİLER’in de üretimine devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışı pazarındaki etkinlik durumunuz nasıl? Üretimleriniz piyasanın taleplerini ne ölçüde karşılıyor? Yurtiçi pazarında son bir yılda %70 büyümeye kaydettik. Özellikle beton santrali ve beton pompası temininde iddali bir üretici konumuna geldik. Yine kırma eleme tesislerimiz ve kule vinçle rimizde de talep artışı mevcuttur. Türkiye inşaat sektöründe marka olmanın yanı sıra, dış pazarlardaki hedeflerinizden söz eder misiniz? Dünya pazarında özellikle Rusya ve Afrika’nın bazı ülkelerinde söz sahibi bir üretici olmaktır. Yine Körfez Ülkeleri ve Ortadoğu’daki yeni atılımlarla da bu pazarlardaki büyümeyi etkili bir şekilde sürdürmektir. Yurt dışında ihracat yaptığınız ülkeler ve ihracat potansiyeli hakkında bilgi verir misiniz? Son yıllarda ihracat hacmimiz %70 civarındaydı. Bu mertebeler korunmaktadır. Türki Cumhuriyetleri başta olma üzere, Kuzey Afrika ve ortadoğu ülkeleri ana pazarlarımızdandır. Özellikle Mısır, Cezayir, Irak, Arabistan bu pazarların lokomotifi durumundadır

42

Would you briefly mention about Pİ MAKİNA and give information on your activities? Pİ MAKİNA which is founded in 1972 is a company of 650 persons which has been serving to the Turkish industrial sector for 40 years and exporting to over 50 countries. It’s manufacturing in its plant of 250,000 m2 (in Ankara). It’s manufacturing BACKHOE LOADERS as well as CONCRETE BATCHING PLANTS, CONCRETE PUMPS, TOWER CRANES, CRUSHING & SCREENING PLANTS. How are your domestic and foreign market efficiencies? To what extend do your productions meet the market’s requirements? We achieved growth by 50% in the domestic market in the recent year. We’ve become an ambitious manufacturer in the supply of especially concrete batching plant and concrete pump. There is increase in demand of our crushing & screening plants and tower cranes. Would you mention about your objectives in the foreign market besides being a brand in the Turkish construction sector? We aim to become a manufacturer with a say especially in the Russian Federation and in some countries of Africa. We also aim to carry on the growth in Gulf Countries and the Middle East effectively with new breakthroughs. Would you give information on the foreign countries you export and export potential? Our export volume was around 70% in the recent years. These levels are being maintained. The North African and Middle Eastern countries and especially Turkic Republics are among our main markets. Especially Egypt, Algeria, Iraq and Sauid Arabia are the leading markets of these markets.


Satış Pazarlama Direktörü Mustafa KILIÇ İnşaat Dünyası dergisine Pİ MAKİNA’nın hedeflerinden bahsetti Mustafa KILIÇ, the Pi Makina Marketing and Sales Director mentioned about Pİ MAKİNA’s objectives to the Magazine of “İnşaat Dünyası”

İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak

How do you evaluate the developments in the market in

pazardaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyosunuz? İnşaat sektörü son on yılda tüm dünyada hızla gelişti ve alternatif yeni pazarları da beraberinde getirdi.İnşaat sekötörünün büyümesi makina üreticilerinin pazar paylarını büyüttü.Özellikle Pİ MAKİNA gibi a’dan z’ye şantiyelerde ihtiyaç duyulan makinalarını bir çoğunun üreticisi durumunda olan firmalar (ki bu grubun başını Pİ MAKİNA çekmektedir) daha verimli bir üretim düzeyi tutturdu ve geniş ürün yelpazesiyle aynı anda bir çok pazarın farklı ürün beklentilerine cevap verebildirler.

parallel with the construction sector? Construction sector has developed rapidly over the past decade all around the world and brought about new alternative markets. The growth of construction sector increased the market shares of the machine manufacturers. Especially the companies which are the manufacturers of many of the machinery required in the construction sites from a to z like Pİ MAKİNA (of which Pİ MAKİNA is the leading company) have achieved a rather profitable production level and have been able to meet different product expectations of many markets simultaneously with their wide product range.

Sektörün sorunları hakkında neler söylemek istersiniz? Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sektör sorunları farklılık göstermektedir. Yurtdışı lojistik, gümrük, akreditif gibi konularda sıkıntılar sürmektir.

What would you like to say about the sector’s problems? The sector’s problems differ in the domestic and foreign markets. The difficulties in issues like foreign logistics, customs, L/C are continued.

Yeni dönem hedefleriniz nelerdir? Köklü bir firma olan Pİ MAKİNA’nın marka değerini dünyada bir çok ülkede kalıcı hale getirmek, ihracat hacmini günden güne büyütmek ve kendini geliştiren ürünlerle de müşteri beklentilerini kusursuz karşılayabilmektir.

Would you mention about your long-term objectives? We aim to maintain brand value of Pİ MAKİNA which is a long-established company in many countries of the world, increase export volume day by day and meet the customer expectations perfectly with the self-developing products.


Profile for Pi Makina

Pi Makina Bülten 1 - News Bulletin 1 (2014)  

www.pimakina.com.tr pimakina new bulletin

Pi Makina Bülten 1 - News Bulletin 1 (2014)  

www.pimakina.com.tr pimakina new bulletin

Profile for pimakina
Advertisement