Page 1

INTER V ISTË

GJIRA B52

DHE

RITA PUBLIKON LISTEN E ALBUMIT

FACEBOOK DHE HTC JAWI BAGS MADE IN KS

GjiRa


paRathënje

gjithcka lindë nga një ide,

rritet nga puna, drejtohet nga kritika dhe plaket nga eksperienca. Revista Korniza tani gjendet në fazën e rritjes nga puna dhe drejtimit nga kritka, qoftë ajo pozitive apo negative. Kemi pasur kritika për formatin e teksteve i cili ndonjëherë lexohet me vështirësi. Ne jemi munduar që vazhdimisht ta rrisim madhsinë e shkronjave në mënyrë që revista të mund të lexohet edhe pa mjete ndihmëse, ashtu si është edhe qëllimi i formatit të xhepit, që njerezit ta kenë revistën afër vetes në cdo moment kur të ju duhet dicka për të lexuar apo për tu informuar. Një pjesë tjetër e punës tonë është përpjekja e vazhdueshme e përmirësimit të cilësisë së teksteve si në aspektin përmbajtësorë ashtu edhe në atë drejtshkrimorë. Në këtë drejtim jemi të hapur për cdo sygjerim, kritikë apo përmirësim, i cili do të mund të rriste cilësinë tekstuale të revistës Korniza. Për secilën nga ndihmat e lartpërmendura syri dhe veshi ynë është i hapur dhe ju mund të na shkruani në cdo kohë në emailin tonë info@korniza.de. Pra na ndihmoni neve, në mënyrë që në të ju ofrojmë dicka më cilësore për syrin dhe mendjen tuaj. Redaksia e revistes Korniza

www.korniza.de 3


PËRMBAJTJE viPNEWS 6 7

Eliza Dushku Bleona

MuziK 10 11

Rita ora Nora Kupjon

FilM MoDA 8

Jawi Bags

iNTERviSTË 12 - 16 gjira 17 - 21 B52

TEKNologJi 25

Facebook & hTC

liFESTYlE 23

Shendeti

TuRizMi 31

17

4

12

7

Shqipëri


Eliza Dushku

Aktorja hollivudiane me prejardhje shqiptare Eliza Dushku është duke punuar në projektin e saj dedikuar Shqipërisë. Ky dokumentar ka të bëjë me vizitën e saj në Shqipëri gjatë vitit të kaluar. Eliza së bashku me vëllanë e saj Nate Dushku si dhe me të dashurin Rick Fox, kishte vizituar Shqipërinë me ç’rast edhe ishte fascinuar nga bukuritë të cilat ofron ky vend. Për t’i ndarë këto emocione dhe pamje të filmuara gjatë vizitës së saj në Shqipëri, Eliza ka vendosur që të realizojë një projekt dokumentar dedikuar Shqipërisë. Projekti në fjalë sipas Elizës është në përpunim e sipër mirëpo i duhet ndihma e të gjithëve për realizimin përfundimtarë të këtij projekti. Çdokush mund të kontribuojë aq sa ka mundësi deri në grumbullimin e 60 mijë dollarëve, shumë e cila kërkohet për ta finalizuar këtë projekt.

6


Bleona Qereti Këngëtarja shqiptare që

jeton në Amerikë, Bleona Qereti, ka publikuar në profilin e saj një foto nudo. Bleona edhe më herët ka publikuar disa foto nudo në vaskë, mirëpo foto e fundit është super sensuale. Bleona tur

edhe

fundmi si

është

aktore

paraqiserialin

“True Justice”, krah Steven Segal.

7


JaWii Bags – Çantat nga Kosova Shumë njerëz, ne do t’i kujtojmë për kontributin e dhënë në sfera të ndryshme të jetës, por pa dyshim, që Xhavit Novolani, do të kujtohet gjithnjë si dizejnatori i parë i çantave Made in Kosova. Pas një përvoje të gjatë dhe një tradite familjare të prodhimit të çantave, Xhavi (siç quhet nga shoqëria), vjen me një risi, që arriti për një kohë të shkurtër të bëhet temë e diskutimit në botën e modës në Kosovë. Brendi i mrekullueshëm JaWii Bags, i përbërë nga modelet e ndryshme të çantave, prek shijen e çdo femre. Që nga ngjyrat e ndezura, e deri tek llojet me tipografi e imazhe, si dhe portofolët elegantë, ofrojnë zgjedhje të mirë për të gjitha stinët. Dizajneri është përkujdesur edhe për madhësitë e ndryshme, që e bëjnë brendin JaWii Bags, shumë të kërkuar në treg. Mjafton të hedhni një sy, në llojet që ofrohen në këtë brend, do të gjejmë dizajne shumë të bukura, por dhe një kualitet të brendshëm dhe shumë konkurentë edhe me prodhuesit botërorë. Secili prodhim i JaWii Bags është i garantuar. I përkrahur nga njerëzit e tij të dashur, familja dhe shoqëria, e gjithsesi edhe i inspiruar, Xhavit Novolani është një dizajner që premton. Trendet dhe bartja e çantave Për lexueset e revistës Korniza, ne pyetëm dizajnerin Xhavit Novolani rreth trendeve verore të çantave dhe ai këshillon të gjitha femrat që nëse dëshirojnë të duken trendy, të përcaktohen në llojet në vazhdim: Çantat me lëkurë zvaraniku (prirja e dizajnerëve është përqendruar në lekurat e krokodilit dhe gjarpërit), Ngjyrat elektrike (rozë, neon, verdhë, kaltër ose gjelbër), Çantat me tipografi, Retro (të modifikuara për pranverë-verë), Portofolet (me dominim të ngjyrave të zezë dhe të kuqe, kombinuar me ngjyrë ari) dhe Çantat shportë. 8


Sa i përket bartjes së çantave dhe kombinimit me rroba, dizajneri këshillon lexueset e “Kornizës” që nëse dëshirojnë të bijnë në sy, të përdorin çanta me lëkura zvaraniku. Nëse zgjedhni ngjyra të zjarrta, atëherë rrobat duhet të jenë me kontrast apo neutrale. E më së lehti është të përdoren rroba njëngjyrëshe. Assesi të mos vishen rrobat me ngjyrë të njëjtë me çantën. Tek çantat portofolio, dizajneri këshillon që për raste solemne të jenë të vogla, ndërsa në mbrëmje lejohen të gjitha madhësitë. Nëse përcaktoheni që t’i mbani dhe gjatë ditës atëherë preferohen të jenë të mëdha. Çantat retro (si ato me thekë, me motive indiane apo Vintage), preferohet të kombinohen me xhinse, bluza pambuku, xhaketa e të tjerë. Ndërsa, nëse jeni përcaktuar për çanta të mëdha (shportë apo çfarëdolloj çantash XXL), atëherë, Xhavi ju këshillon ngjyrat e qelëta me material të lehtë, duke i ikur lëkurës së trashë apo leshit. Në fund, për revistën “Korniza” dhe për tërë diasporën shqiptare, fotografi Ardit Vranovci nga ArtPix, do ju freskojë me disa fotografi, të realizuara me modelen Amelita Bunjaku, me çantën më të re – JaWii Bags. Lul Blaka, Prishtinë

9


Rita publikon listën e albumit të ri

Pop ylli shqiptar, Rita Ora, ka publikuar listën e titujve të këngëve që do të jenë pjesë e albumit të saj të ri. Titulli i albumit të ri që bukuroshja shqiptare do ta lansojë së shpejti, do të jetë “O.R.A”, që koincidon me mbiemrin e saj.

Ky album pos që do të përfshijë këngët e famshme si “R.I.P” dhe “HoW We Do (Party)”, do të ketë bashkëpunime të tjera me reperin J.Cole të titulluar “Love + War” dhe me yllin e Black Eyed Peas, këngë kjo që do të titullohet “Fall In Love”. Albumi “O.R.A” do të jetë albumi debutues i Ritës, i cili dhe do ta shënojë shpërthimin e saj në skenën e muzikës botërore.

10


KËNGA E NORËS, E KOPJUAR? vetëm një ditë pasi i kemi thurrur kompli-

mente projektit të ri të këngëtares, Nora istrefi, ka dalë në ‘shesh’ një këngë e cila pos që ngjason nga ana muzikore me këngën “gangsta”, ngjason edhe në anën artistike të klipit. lajmin bombastik e lansoi portali orainfo, që ka prezantuar këngën “First of The Year” nga Skrillex si versionin origjinal të cilit i ngjason kënga “gangsta” e Norës në bashkëpunim me Bim Bimmën. Nëse analizoni më thellë këto dy këngë, e vëreni se janë të zhanrit ‘dubstep’, për të cilin shquhen zapp dhe Chris dhe në asnjë rast nuk mund të ketë akuza për kopje, por mënyra e përpunimit të këngës, ashtu sikurse realizimi i videoklipit në disa sekuenca lë vend për dyshime. Teksti është pa dyshim, origjinal.

11


Gj i ra

j u g o das me z emer Gjira, është emri artistik i Argjirë Kajtazit, artiste me prejardhje nga Kosova që ka vite që jeton dhe krijon ne Gjermani. Ajo po arrin që përmes këngëve të realizuara kohët e fundit të provokojë një opinion të gjerë muzikë dashes të zhanreve të reja te muzikës zbavitëse. Gjira po zotohet që të krijojë një profil të vetin të një këngëtareje e krijueseje që të jetë sa më autentike e origjinale, duke u kyçur bindshëm ne rrjedhat e muzikës në hapësirën shqiptare. Me prezantimin e saj më video-klipin “Ditë e re nafakë e re” , „Çka po don me t`knu zemër” dhe tani „Muzikë- demonstrata” Gjira arriti të shkëlqejë në skenën e estradës muzikore me një stil komplet ndryshe dhe është një ndër këngëtaret më të përfolura të vitit 2012.

12


S´ka as tre muaj qe keni krijuar një këngë për vajzën Armseren e cila shpëtoi nga tragjedia e ortekut te bores. Kjo tregoi se ju jeni dhe një këngëtare humaniste, me shpirt prekës, përveç se “rebele”? Unë nuk jam “rebele”, sepse e kam përdorur në këngët tjera një gjuhë muzikore të drejtpërdrejtë , të cilën estrada jonë nuk e ka pasur së paku në këtë mënyrë, dhe atë nga një femër deri më tash! Kjo vetëm e tregon që unë e përjetoj atë që e them, dhe ashtu edhe e shkruaj e kompozoj dhe e këndoj, dhe ndoshta një ironi me tone kritike e dëgjuar për herë të parë kështu mund të tingëllojë edhe si një rebelim!… Është fjala gjithsesi për këngën “Çka po do me t´knu zemër”…

Si i krijoni këngët,, a pasqyrojnë ndonjë ngjarje konkrete dhe të vërteta? Këngët e mija, sidomos tekstet dhe vijën melodike të këndimit, zakonisht i bëj vetë , dhe atë qe e them jam 100% unë, jo në kuptimin e ndodhive private, por më shumë në kuptimin e bartjes së subjektit tim krijues dhe interpretues… Në skenën tonë thuhet që kemi shumë këngëtarë, por janë shumë pak qe janë këngëtarë te vërtet. Pra unë mendoj se jam në një mënyrë edhe krijuese e jo vetëm interpretuese e asaj qe e bënë ekskluzivisht kompozitori mbi bazën e një teksti të këngës po ashtu të shkruar nga ndonjë tekstshkrues. E kam zgjedhur kete mënyrë prezantimi të talentit tim sepse kjo më jep të drejtën që të kem krahas kompozitorit pra edhe unë autorësinë në këngën që këndoj!…

13


Këtë vit jeni shumë aktive në krijimin e këngëve të reja, madje keni paralajmëruar se po përgatisni edhe një album. Sa këngë do të përfshini në album dhe kur do të dalë albumi? Vërtet jam në formë të mirë krijuese dhe numri i këngëve të reja po shtohet vazhdimisht…Besoj qe do te përzgjedh përafërsisht 14 këngë, por jam ende ne fazën krijuese të këngëve, dhe nuk dëshirë të flasë shumë për gjëra qe nuk janë të përfunduara… Ka shumë fansa që dëshirojnë dhe po kërkojnë bashkëpunimin tënd me Unikkatilin, duke parë njëfarë përafrie në stil dhe qasjen që keni shfaqur me këngët e fundit. A do të mund të pritet ndonjë bashkëpunim konkret në albumin që keni paralajmëruar?

14

Kam kontakt me menaxhmentin e Unikkatilit dhe prej fillimit që kur jam marrë me muzikë kam pasur kontakt me TBA dhe të thuash jam rritur me ta… Mund të them vetëm që kemi biseduar për ketë temë, dhe të shohim çka vjen në të ardhmen, njëherë përnjëherë do kam qejf me koncentruar sa më cilësisht me këngët e albumit tim , dhe ndoshta me kohë mund të shfaqet edhe ndonjë bashkëpunim konkret! Cili është çelësi i suksesit tuaj? Çelësi është te jesh vetvetja dhe mos te lejosh të ndërrosh veten sipas mendimeve e dëshirave të njerëzve që pretendojnë se janë kompetent sa të implikohen edhe


në ndjesitë e karakterit krijues. Ka shumë njerëz qe thonë “ndrysho ketë” “fut pak tallava me ber një hit” por në atët moment ti e humb vetveten dhe reprezenton diçka qe nuk je. Motrën e keni menaxhere dhe producent të video- produksioneve, a do të bënit pa të? Do të bëja edhe pa të, por shumë më mirë me të! Jam shumë e lidhur me motrën, sepse ajo përkujdeset

për të gjitha, shumicën e teksteve i shkruajmë bashkë, Lena deri më tash i ka realizuar të gjithë videoklipat e këngëve, e kam menaxhere, dhe i falënderohem Zotit

që e kam një motër aq të dashur, të përkushtuar e të angazhuar me një mirësi e pozitivistet të pakrahasueshëm!… Video me e re qe keni publikuar kohët e fundit quhet “Muzikë- demonstrata” Cili ishte qëllimi që i keni parashtruar vetes të mbërrini me këtë kënëgë? Këtë këngë do ta quaja si një pjesë të dytë të këngës “Çka po do me t´knu zemër”, dhe e rrumbullakon dhe në të njëjtën kohë besoj e përmbyll këtë kapitull. Në pjesën e parë të videos unë isha në një bodrum e lidhur nga prangat e estradës dhe kur arrita që iku prej atje, për të bartur mesazhin tim të ballafaqimit dhe një lloj mospajtimi për disa dukuri për mendimin tim të patolerueshme, në videoklipin e ri të këngës “Muzikë demonstrata”, e kemi zhvilluar me tej temën e këtij “filmi” dhe unë tashmë arrij që t´i hyjë simbolikisht në një rreth të caktuar të estradës, pra brenda në shtëpi, dhe e rrëmbej 15


mikrofonin që e kanë uzurpuar e monopolizuar vetëm për vete! Njerëzit duhet të shikojnë me vëmendje dhe të mos i keqkuptojnë mesazhet e mia që janë shumë të qarta dhe të thëna thjeshtë dhe me një lloj metaforike që është vazhdimësi e stilit të këngës “Çka po do me t´knu zemër”. Pra, duhet të merren në ndërlidhje mesazhet e këngës së kënduar dhe situatat e pamjet në videoklip… Ku e shihni veten në pesë vitet e ardhshme? E di se do të vazhdojë ta realizoj vizionin tim për muzikën dhe paralelisht kam dëshirë që së pari të jem shnosh e rahat e gjithë familja te gjithë njerëzit ne Kosovë te jenë të lumtur. Sa i përket muzikës normal qe edhe unë e kam nje konzept. Mbasi ai esht te jem thjesht UNE, nuk e marr ket pune me nje zor te madh jetoje thjesht…

16

Çka pritet mbas videos „Muzikë – demonstrata“ nga Gjira? Tani sapo e kam realizuar këngën „Baby“ në audio version dhe është lanquar në internet dhe është mirëpritur … Për këtë verë do ta finalizojmë deri më sot het edhe videoklipi më i ri që besoj do te jetë një befasi për te gjithë se është diçka krejt e ndryshme nga ajo që kam bër deri më sot dhe besoj qe do te pëlqehet, Beati është kompozuar nga Strike Beats dhe me shumë detaje s’po zbuloj, le të mbesin surpriza vere…


B 52 ËShTË NJË NgA REPERET TE gRuPiT TBA – ThE BlooDY AlBoz. Ai ËShTË liNDuR NE PRiShTiNE DhE RRiTuR NE NEW YoRK DhE PuNoNTE Si PRoDuCENT DhE SoNgWRiTER. MADJE B 52 ShKRuAN TEKSTE APo BEATS DhE REPovAT NË NJË STil TË hATAShEM. PËR MoMENTiN ËShTË DuKE ShKRuAR NJË liBER QË ShPRESoN TË JETË NE TREg NË viTiN E ARDhShEM DhE QE NE TË ARDhMEN NDoShTA Do TË PËRKThEhET gJiThAShTu NË gJuhEN ShQiPE. Po AShTu B 52 ËShTË DuKE i ShKRuAR DiSA TEKSTE SKENAR PËR TEMA TË NDRYShME DhE NJË liBER KoMiK. PËRvEQ

MuziKES

E

ShKRiMT

Si

ME

DhE

MJERRET

PRoDuKCioNiN

ARTiT gJiThSE„NERToK

ENTERTAiNMENT“E CilA NË PERgJiThSi E KoNSiDERoN Si WoRCoholiC TË vERTET! SiDoQoFTË B52 Si DuKET ËShTË AKoMA SiNglE DhE ShPRESAT E vAJzAvE ShQiPTARE MuND FRYMzohEN ShuMË ShPEJT. TA lEXoJMË iNTERviSTEN MË TË DhE SEKRETET E TiJ... 17


1 F l m qe , qe g jetkohë ur ko hë 1.. Flm, keke gjetur dhe d h edo qëtëd realizojmë o të rea l i një z o jmë që innjë i nter stënjohurin më të njRaotervistë mëv i të h u r i n R aper B 5 2 n g a T B A . per B 52 nga TBA.

Flm edhe prej juve. 2. Mund të na tregon në pika të shkurta fazat rreth biografisë tënde? I lindun e I rritun n’Prishtin. Pej mas luftes jetoj ne NEW YORK 3. Fillimisht kam deshirë të pyës, kur kei filluar mu marrë me Rap?

Ka te shumta dhe osht qaq e komplikume krejt qka qysh e tek qe duhet me shkru ni liber per me shpjegu. Mirpo mund ta them se ishte spontanisht dhe kurgjo e planifikume ka ana jem. 7. Kur e ke lansuar këngen e parë dhe cilla këngë ka qenë? Si prov ka ndodh me NAG dhe Trimin pom doket ne QUEENS NY dhe emri s‘me kujtohet. 8. Ke paramenduar n‘donjeher që ka më pas influencë si TBA në Rapptregun Shqiptarë?

Pej se I kom pas 10 ose 12 vjet. 4. Pse e ke zgjedh emrin B52? Simbolizon rrezistenc sepse osht airoplan luftarak dhe nrap perdoret si metaphor I till. 5. Jei njeri nga thëmeluesit e grupit mirënjohur „The Bloody Alboz“. Kur jeni njoftuar për her të parë me tjert antarët të grupit? N’varet se cilli! Shumicen i kam njoftu ne amerik! 6. Qfarë arsyeje kei pas për me thëmëlu „TBA“?

18

Po masi qe u formu dhe filloj puna menjeher e pash se qka jem tu kriju ishte ni fenomen sepse ishte hera e par qe aq shum repera shqpitar u bon bashk ne nje emen dhe ket mendim e kom shpre edhe me antar tasaj kohe qe per neve ka mundsi me shku edhe ne stadion tprishtines qe ne at koh ishte absurde per tjeter kon me menu. 8. Si ka ndikuar TBA në jeten tënde? Pozitivisht sepse mi ka plocu do andrra dhe kam mesuar shum per veten dhe per jeten e ni artisti dhe negativisht sepse kur te arrin ni “sukses” te till ka shum urrejte vetjakizem thash e thame tradhti xjelozi etj etj prej nga njerzve me te ngusht e dej te fansat.


9. Ku frymëzohesh dhe nga i merr ideat për këngë? Inspirimi gjithmon prej ekperiencav njet po smund ta anashkaloj edhe imagjinaten. 10. Kush dha kontribut për hapat e tuaja te parë ne këtë aspekt? Hapat e para ishte shoku jem Armendi ne prishtin para luftes kur um njoftoj me ket lloj muzike rreth vitit 1995-7. 11. Kur do të shpallen albumet tua solo? Deri tash kam punuar me grupe edhe pse plot njerz kan insistu me bo ni album solo un edhe pse kom pas album solo para se mu formu tba, ky album nuk u publiku kurr per shkak se ishte inqizu me mikrofon tbardh tkompjuterit nese e mani n‘men edhe pse kfaliteti ska qen i mir ishte album

ndryshe pej qka ka pas ne at koh. albumi per at koh u kon I veqant dhe edhe sot me ni e nin frymen e tbas 12. Kush ka me qen bashkëpunues në albumin tëndë Shqip dhe Anglisht? Ende nuk du me publiku emra mirpo dot ket mysafir qe e meritojn. 13. Ne cilet album do të jesh ti bashkëpunues? Un nuk jom ne asni album bashkepunues nese sjom pjes e albumit si antar I families nuk marr pjes hiq. 14. Sa këngë do të janë në Album (Shqip/Anglisht)? Rreth 20 per secillin.

19


15. A ki me paraqit nje Videoclip me një këngë nga albumi ytë? Po jam duke punuar me produkcionin tem Nertok Ent. Dhe defenitivisht do ta inqizoj ni videoklip ne Kosov sigurisht me Milot LLalloshin po ashtu me A61 ENT. 16. Cili është çelësi i suksesit tënd? Bo qka ta don zemra e jo qka te thojn tjert. 17. A ki ne plan me bashkëpunu me një këngetare apo këngetar nga tregu Shqiptar? (Nese Po, pytja ma poshtme) Po per momentin e kem nje keng qe do te publikohet se shpejti me GOLD AG. B52 dhe Presioni dhe Gold Ag marrin pjes dhe ma merr menja qe osht njo prej kangve mat mirat te ati lloj muzike dmth patriotike, ATDHETAR. Bashhpunime tjera kom pas nplan po me kohen 20

pom ndryshohet menja thjesht sjom nrrjedha te tregut. 18. Me kënd ta kish marrë mendja me bashkëpunu? E merrni vesh me kohen. 19. Ti je producent edhe songwriter, a shkruan tekste apo beats edhe për kengetare/kengetar nga tregu shqiptarë? Jo deri tash muziken e kam pas hobi jo pun, mirpo ka ndodh qe kom shkru tekste per tjer dhe po ashtu beats. 20. A do te kesh nje bashkëpunim më një këngëtare? Gjithqysh ideja jem ka qen me pru ni kengtare tre ntreg mirpo ne amerik osht shtir me gjet ni femen per kit lloj rryme tmuzikes kom fjalen per shqiptare.


Ç e l ës i i s u kses i t t i më ës h të : B o q ‘ ka ta d o n z emra e j o ‘ ka te t h o jn tjert ! 21. A do te jesh edhe ti ne koncertin ne Prishtinë pranishem?

Per momentin jam duke shkruar nje liber qe shpresoj te jet ne treg nvitin e ardhshum dhe kjo osht nje lloj Memoir ose nje periudh e jetes time qe do te jet ne gjuhen angleze. Po ashtu jam duke I shkruar disa skenar per tema te ndryshme dhe nje liber komik.

Nese krejt TBA jan te thirrun PO nese jo Jo. Per momentin po flitet vetum per ni njeri. 23.A ki planë me realizuar prap koncerte në Evropë? Po gjithqysh jom avanturist dmth turizmi edhe un jena njo. 24. Perveq muzikes mjerresh me produkcionin „Nertok Entertainment“. Na trego pak per ket Produktion.(qysh ka lind idea.. Nje Histori te shkurt)? Jam I fasinum mas gjdo lloj arti npergjithsi dhe mirrem me te gjitha llojet kapak. Ky produkcion osht ne sherbim temin momentalisht por ne te ardhmen pse jo edhe per tjer. 25. Po ashtu edhe shkruan Libra edhe Skenar per Filma. Ku pe merr kohën për këto produkcione? Edhe per qfarë drejtime shkrua „Intervista u realizuar nga Venera mehmeti“

26. A e ke gati Librin? A do të kem rast me lexuar edhe ne? Po nese perkthehet ne shqip po mirpo ne te ardhmen shpresoj ta shkruaj edhe libra shqip. 27. Qfar plane ke për të ardhmen? Perveq te lartpermendurat plot zdi ku me ja nis mirpo 1 hap ne nje koh. Faleminderit B52 për këtë intervistë. Ne të deshirojmë gjdo të mira edhe suksese në projekte, plane dhe krejt qka bën në të ardhmen. Flm gjithashtu edhe juve.

21


3. Të mos mërzitësh kurrë, ose mos e lër veten kurrë të mposhtesh nga mërzia. Mërzia na zë në momentet kur truri ynë është i plogësht. Të mbash vazhdimisht trurin në aktivitet, mos e lejo në asnjë moment të ndalojë, mos i shkakto as pretekste dhe as mënyra që të hutohet. Ekzistojnë kaq gjëra interesante në botë përreth nesh, thuajse një pëllëmbë larg nga hunda jonë! Mjafton të kesh dëshirë të shohësh, të zgjasësh Bota është e njerëzve të veprimit. Në dorën dhe të rrëmbesh diçka. qoftë se ti nuk je i tillë, nevoja më urgjente për ty është që të bëhesh me doe- 4. Të mos i lësh kurrë asgjë rastit, pamos i tillë. Nëse je, duhet të preokup- rashiko gjithçka. Mos merr vesin e ohesh që të bëhesh më tepër. Dhe për shëmtuar të varësh shpresat tek fati, tek rrethanat, tek e papritura: është një këtë po ju tregojmë disa metoda: mënyrë shkatërrimtare, që të çon në 1. Të duash punën, energjinë dhe lëviz- pasojat më të dëmshme. Zbato, në çdo jen. Të urresh dembelizmin, rehatllëkun, rrethanë të jetës kriteret e eksperiencës mënyrat e pa numërta të humbjes së tënde. Mos vepro kurrë me rrëmbim. kohës (kafe, diskutime të padobishme, Parashiko sistematikisht të keqen, nëse lexime që nuk shërbejnë, miqtë mendje- pastaj parashikimet e tua nuk do të lehtë, klubet, kërcimet, zbavitje të kota ndodhin, aq më mirë dhe për ty!

Si të Bëhesh Një Njeri

i Veprimit

dhe gjumin e drekës). 2. Të jesh i pasionuar me aktivitetin tënd profesional. T’i kushtosh tërë kohën tënde, tërë mendimet e tua, tërë forcat e tua. Kur të kesh rrojtur më shumë e të kesh njohur kotësinë e trishtuar të tërë atyre gjërave e tërë atyre preokupimeve të cilave u kemi dhënë gabimisht aq shumë rëndësi, do ta çmosh jashtëzakonisht më shumë punën tënde, e do të pendohesh që je preokupuar kaq pak e kaq keq. Koha kushtuar punës është e vetmja që është harxhuar mire, sepse është e vetmja që korr diçka. 22


Gjestet që prishin Në bukuri ka shumë gjeste që ju kës lëkurën hillohen gabim, por ka gjithashtu dhe kremra që janë të papërshtatshme për lëkurën tuaj. Të harroni të hiqni makiazhin Makiazhi është i mirë ditën. Natën preferohet një lekurë e pastruar mirë dhe të relaksuar. Zgjedhja e keqe e kremit hidratues Te hidratoni lëkurën tuaj, është mirë. Peëdorni një produktë të mirë, që ai të jetë efikase duhët ta përshtasni atë me lëkurën .Nese e keni te yndyrshme evitoni krem me vaj ,e njejta gjë vlen dhe për lekurat e tjera. Të lani fytyrën me sapun Sapuni është i mirë për duart , për trupin dhe për flokët. Por për fytyren duheë të merrni dicka tjetër , sepse PH i acidit e irriton lëkurën dhe gjithashtu të djeg sytë. Të harroni të mbroni fytyrën tuaj nga dielli Për të evtuar diellin e qytetit në verë, përdorni një krem solare të mirë që të ketë dhe hidratues brenda.

Nryshimi i shpeshtë i makiazhit Mbase lëkura mund të mësohet: Nëse keni deshirë të ndryshoni kremin hidratuese ose makiazhin cdo mëngjes : ato reagojne për keq në lëkurën tuaj. Mos bëni blerje te ekzagjeruar produktesh bukurie , merrni ate qe juve ju bën mirë. Te përdorni të njejtin produkt si për lekurën dhe fytyrën Ju jeni duke u pastruar , trupi juaj është me shkum për faktin që e keni më të shpejtë merrni sapunin e trupit dhe e aplikoni në fytyre. Kjo nuk është gjë mirë , për ato që kanë një lekurë delikate. Të vendosni fondotintën pa e hidratuar një herë lëkurën Nëse nuk I japim ditë për ditë , dozën e duhur të hidratimit sepse ajo e kompson lëkuren as sa mundet . Ju bëni makiazh, është fondotinta ajo që do të thithet . Rezultati , një makiazh që nuk do të mbaj jo më shumë se pak orë. Kini kujdes ju që keni lekurën e thatë , se do të jetë më keq, prandaj përdorni hidratuesin përpara se te lyheni. 23


Dieta për të luftuar të nxehtin verës Per te luftuar te nxehtin verore duhet te ndihmoheni me ane te nje diete. Per te luftuar te nxehtin verore duhet te ndihmoheni me ane te nje diete. Nuk keni se cfare te beni por eshte ushqimi i sakte per te ju lejuar te hidratoheni dhe sidomos te duroni temperaturat e larta , tipike te këtij sezoni te bukur. Ushqime te lehta dhe hiperkalorike Per te toleruar te nxehtin eshte e nevojshme per te ushqyer me ushqime te lehta. Ketu futen frutat e sezonit, zarzavatet , peshku, sallata etj. Kurse ato qe nuk bejne mire jane produktet skuqura , lengjet me shume kalori , mishi i kuq , por gjithashtu dhe produktet pikante, sidomos nese doni te evitoni te djersiteni. Mbani mend qe ne kete sezon duhet te reduktoni nevojat kalorike: organizmi ka nevoje te pakten rreth 300 kalori ne dite. Pini shume. Jane perfekte, cajrat, koncentratet e perimeve, frutat e shtrydhura, por dhe uji i thjeshte. Te keni plot kripera minerale Duke i djersitur humbsni kripera minerale. Prandaj eshte e nevojshme qe ti zevendesoni me ane te ushqimit . Ne cfare emnyre? Sic thame me përpara eshte e nevojshme te konsumoni perime dhe fruta.. preferoni me shume frutat me shme uje , si bostani dhe pjepri. Pervec kësaj evitoni lengjet e gazuara si cola , sepse favorizojne humbjen e lengjeve. Ndaloni përdorimin e kafes dhe te pijeve alkoolike , qe tentojne t’ju djersisin shume dhe limitojne marrjen e proteinave.

24

Mos ekzagjeroni me sportin Me ardhjen e veres mund te beni pak sport, por nuk duhet te ekzag jeroni. 30 minuta ne dite ecjeje te shpejte, eshte nje menyre shume e mire per te stimuluat qarkullimin dhe te mbaheni ne forme. Me mire te caktoni oraret kur te beni sport : ne mengjes heret ose ne mbremje., per te evituar ditet e nxehta te dites. Gjithashtu , merrni me vete produkte me baze kriperash minerale ose nje banane, per te evituar ngecet ose renien e sheqerit.


HTC dhe Facebook prodhojnë Facebook Phone? Vitin e kaluar, HTC kishte lansuar disa modele të telefonave të mençur të cilët ishin të integruar me Facebook, dy prej të cilave kishin edhe butona të dedikuar për rrjetin social. Edhe pse nuk kanë arritur të bëhen shumë të famshëm në treg, thuhet se HTC dhe Facebook nuk do të ndalen së provuari të sjellin një model të telefonit i cili do të njihej si Facebook Phone i vërtetë. Tani, thuhet se dy kompanitë janë përsëri duke punuar për telefonin e ri të Facebook, ndërsa Bloomberg thotë se i njëjti do të prezantohet në treg kah mesi i vitit 2013, pasi që për momentin është duke u punuar që sistemi operativ i këtij modeli të telefonit të ndryshohet edhe pak, për të ofruar risi dhe integrim të plotë me rrjetin social. Megjithatë, ende nuk është bërë e qartë përfundimisht se a do të jetë ky modeli i telefonit të Facebook, për të cilin po flitet për një kohë të gjatë, apo do të jetë

25


26


27


Alban Ramaj Alban Ramaj është një futbollist shqiptarë lindur ne vitin 1985 dhe filloi si i rinjtë me pasionin e tij të futbollit. Ai arriti të hyr në shumë ekipe të njohur nga gjermania si për shëmbull në ekipin të parë nga Würzburg FV, TSV 1860 Mynihu II dhe Energie Kotbus II. Pas sezonit 2008-09 në Emden, u tërhoq Albani vullnetarisht për shkak të kufizimeve të licencës në ligat e mëdhaja dhe shkoi në rangun e dytë FC Erzgebirge Aue, ku akoma luan si futbollist me talent të madhë. Ne një intervistë me parë ai thët: Unë jam një lojtar ofensivë, ndonjehër luaj në pozicionin të majtë apo te djatht, por pozicioni imë i preferuar është në mes të fyeses. Per më tepër Albani luan gjithashtu më plot angazhim dhe knaqësi në ekipin e Kosoves dhe premton, që dita kur ekipi i Kosoves do te luajn gjithësesi ndërkombëtarisht me licenc, do të vije se shpejti. Mbështetja në sport akoma nuk është deri n‘maksimum, por Albani shpreson se organizata atletike do të merr më shumë vëmendje. nga Arbnora Halili

28


20

29


Qofte të veshura me susam

Nevojiten: * 500 g mish të bluar (i përzier) * 50 g thërrime buke * 50 g djathë * një lugë salcë kosi * hudhër në granula * një lugë çaji mustardë * 1 ve, majdanoz * erëza * piper * arrëmyshk * 150 g susam * gjalpë * qepë

Përgatitja: Thyejeni vezën në mishin e bluar, shtoni thërrime buke, pluhur djathi, salcë kosi, majdanoz, hudhër në granula, mustardë, pakëz arrëmyshk, dhe shtoni erëza C dhe piper. Përziejeni mirë derisa të fitoni përgatitjen e përshtatshme për formësim. Përgatitjen ndajeni në katër pjesë, pastaj formoni qoftet dhe me duar holloni. Rrotulloni në susam dhe vendosni në një tepsi të veshur me letër për pjekje. Në secilën qofte vendosni pakëz gjalpë. Piqni në furrë në 170 gradë rreth një orë. Shërbeni me salcë kosi, në të cilën mund të shtoni pakëz qepë të copëtuar dhe erëza

30


31


kuRioZitete Kanë hyrë në librin e rekordeve “guinness” si fshati i parë në botë i flokëgjatave. gratë e komunitetit Red Yao, një grup i vogël etnik nga fshati huangluo Yao në Kinë, kanë një mesatare flokëgjatësie prej 1.67 metrash. gruaja më krenare në këtë fshat i ka flokët 2 metra të gjatë. Këto gra i presin flokët vetëm një herë në jetë, në moshën 16-vjeçare, përpara se të nisin kërkimin për burrë.

38 32


baRColeta Si E PoRoSiT BJoNDiNA NJE KAFE TE MESEME? i PoRoSiT 3 KAFE DhE E PiN TE MESiT. DJAli DhE BJoNDiNA iShTE NJE DJAl DhE Po ECTE RRugES DhE Po ShiKoN NJE BJoNDE. DJAli i ThoTE: BJoNDE, BJoNDE E KE RADhEN SoNTE. BJoNDiNA JA KThEJ: uN E KiShA MRAM SoNTE E KA JETAM. NASTRADiNi NË PARAJS ShKoi NASTRADiNi NË PARAJS DhE Po ShiKoNTE NEPËR MuRE DiSA oRA DhE E PYET ËNgJËlliN… PSE JAN KËTo oRA NË PARAJS? ME To MASiM KoRRoPSioNiN NEPËR BoT ThoT ËNgJËlli, NvARET NgA ShPEJTËSiA QË lËviz oRA. NASTRADiNi ShiKoN oRËN E iTAliS lËvizTE PAK. ShiKo oRËN E AMERiKËS lËvizTE ShuM. E TË gJiThA ME RADh Po oRËN E ShQiPRiS NuK Po E gJENTE DhE PYET ËNgJËlliN: Ku NDoDhET oRA E ShQiPRiS?ËNgJÉlli: E KA MAR zoTi Si vENTilAToR. 33 39


BoTuES Pik As Media Korniza Magazin KoNTAKT ; Redaksia Prishtinë - Kosovë +377 44739797 // +386 49257525 Redaksia Düsseldorf - gjermani +491632321455 info@korniza.de // redaksia@korniza.de // marketing@korniza.de

Redaktorë : Arbonra halili : Aferdita Sheholi : venera Mehmeti

Drejtor Marketingu : Fatbardh haxhiu Designer : Shkelqim haxhimusa

www.pikasmedia.de / www.korniza.de www.haxhimusa.de / www.sgm-marketing,com

facebook.com/RevistaKorniza www.korniza.de

twitter.com/KornizaMagazin


BoTuES Pik As Media Korniza Magazin KoNTAKT ; Redaksia Prishtinë - Kosovë +377 44739797 // +386 49257525 Redaksia Düsseldorf - gjermani +491632321455 info@korniza.de // redaksia@korniza.de // marketing@korniza.de

Redaktorë : Arbonra halili : Elife Kurteshi : Erblin lekaj : leunora lekaj : venera Mehmeti Drejtor Marketingu : Fatbardh haxhiu Designer : Shkelqim haxhimusa Fotograf : Arbnora halili , Atdhe Mulla www.pikasmedia.com / www.korniza.de www.haxhimusa.de / www.sgm-marketing,com Aplikimet për shpallje dhe reklama mbyllen me 25.Korrik 2011

facebook.com/RevistaKorniza www.korniza.de

twitter.com/KornizaMagazin

Revista Korniza  

Revista Korniza is a albanien life style magazine

Revista Korniza  

Revista Korniza is a albanien life style magazine

Advertisement