Page 1

raplamaa

Ühistöö

Nr. 49 5. detsember 2012 Täpselt aasta tagasi ilmus esimene Raplamaa Ühistöö proovinumber

Raplamaa noorte jõulukontsert 19. detsembril kell 18 Rapla Maarja-Magdaleena kirikus


Raplamaa Ühistöö 2

Kõrgem elektripilotaaž koos toore maandumisega

Valige-võrrelge, nii õpetab meid Majandusministeerium Majandusministeerium oma tubliduses väljastas kõigile ülitarga brošüüri elektrituru vabanemisest. Brošüüris on ära toodud kõigi edasimüüjate (vahendajate) aadressid. Kõik targad soovitused läbi lugenud, hakkasin pakkumisi küsima. Kõigile vahendajaile esitasin konkreetse hinnaküsimise ühesuguse kuutarbimise kohta. Viitasin ka ministeeriumi juhisele, et saada kõigilt selge ja asjalik pakkumine ja siis neid omavahel võrrelda. Hakkasid tulema automaatvastused, et teie kiri on küll sabunud, aga kas seda loeti?... No jah, see on see tavaline automaatvastus arvutis. Esimene üllatav vastus tuli Eesti Gaasilt, Marge Randmaalt: Tere! Eesti Gaas alustab elektrimüüjana 1. Jaanuarist ja hetkel me arveid elektrienergia eest ei oma õigust väljastada. Võin Teile kirjeldada, et meie arve saab olema ainult elektrienergia eest. Võrguteenuse, aktsiisi ja taastuvenergia tasu esitab Teile endiselt tänane võrguettevõtja.

Lugupidamisega, AS Eesti Gaas Elektrimüük info@gaas.ee Selline siis vastus majandusministeeriumi targale õpetusele. Ometi küsisin „näidisarvet“, nagu brošüür õpetab. Hea küll, vaatame edasi järgmist ärikat oma pakkumises: Täname teid päringu eest. Baltic Energy Services OÜ (BES) pakub oma teenuseid ainult äriklientidele, kelle aastane tarbimine on rohkem kui 1 GWh (1 000 000 kWh). Loodan, et leiate omale sobiva koostööpartneri teiste elektrimüüjate seast. Huvitav küll, miks eraisikule selline aadress üldse saadeti, kui nemad on nii suurelised oma äris. Aga järgmine, üleskiidetud ärimehe tütre vahendusfirma: Tere! Saadan Teile manuses näite, kuidas kujuneb välja börsihind (näide oktoobrist.) Koostööle lootes Anu Altvälja


Raplamaa Ühistöö 3

Kõrgem elektripilotaaž koos toore maandumisega

Sellise näidisarve oleks pidanud iga elektrimüüja meile saatma. Kas keegi äkki saigi? Elektrimüügi AS elekter@elekter.ee 6408088 Ja manusena lisandus tohutu tabel börsihinna kujunemisest tundide kaupa! Mida sellise tarkusega peale hakata? Mina küsisin ühe kuu hinnapakkumist ja börsist ma üldse ei huvitunud. Ja nüüd meie paljukirutud ja rahva hulgas halvustava suhtumise saanud Eesti oma Energia, meie põlevkivipõletaja. Tema peaks küll olema nüüd juba õppust võtnud ja eriti rahvasõbralik. Aga, võta näpust. Ainult udutav vastus: Saate ise e-teenuses vaadata ja valida elektripakette ning sõlmida elektrilepinguid. Elektri hinnapakkumist e-posti teel me ei tee, sest elektri hind muutub iga päev ja päevapakkumised aeguvad keskööl. Sigrit Pirnpuu Eesti Energia klienditeenindus Imelik küll, Soomes suudetakse hinda hoida samana terve aasta! Selle peale ütleks küll „no tule taevas appi“!

Targem polnud ka Imatra pakkumine: Elektripakett TÄPNE (tavaline elekter) Nord Pool Spot kuu kaalutud keskmine + marginaal 0,27 s/kWh Juurde lisati ka viimase 22 kuu hinnakõver! Karel Tõntsoni poolt. Küsisin üle, sest minule selgelt ei vastatud. Ja vastus oli: Sellisele küsiumsele ei saa vastata, kuna hind hakkab sõltuma börsist. No mida minul selle hinnakõveraga peale hakata? Ostja seisukohalt küll mitte midagi. Aitab idiootide idiootlikest vastustest. Vaatame asjale selgema ja tegelikkuse pilguga. Üks on selge, valitsus otsustas kiiresti elektri hinda tõsta. Muuseas, tuttav lätimaalane ei ole mitte midagi kuulnud mingitest elektribörsidest! Kas jälle meie omade kiire ülereageerimine? Ei, seekord on häda hoopis riigieelarves. Vaja ju aasta alul tõsta riigikogu ja valitsuse palkasid. Ja raha võetakse, nagu alati, ikka oma rahva käest. Sotsiaalmaks, nagu ka elektriarved ja kütuseaktsiis on vaese riigi rahapump, mille abil saab “seaduslikult” kodaniku taskust raha kätte. Kuna see on sunniviisiline, siis on tegu sisuliselt röövimisega. Seega pole ka loogiline, et sellest loobutakse praegustes Riigikogu vaidlustes eelarve üle, kiusaku see „opostsoon“ (poliitikute kõnepruugist) palju tahab, oma öiste istungitega. Aga juhtum elektrilepinguga ühe tubli pensionäri suust: «Sõlmisin elektrilepingu ära ja hinnad läksid veel alla. Kas ma võin nädal hiljem lepingu ilma sanktsioonideta tühistada ja uue lepingu sõlmida?» soovib lugeja teada. Lepingu võib tõepoolest üles öelda, teatades 30 päeva ette. Lepingu lõpetamise eest tasu võtta ei tohi. No, hea seegi. Aga kogu suur kampaania - viie miljoni kroonine teavituskampaania räägib ainult elektripakettide – müüjate valimisest. Asjast endast ei saa küll mingit selget vastust elektri hinna osas. Omakasu jahtimise puhul, mis on meie korrumpeerunud poliit-ametnike põhitegevus ja ainus eesmärk, ei saagi ükski eluvaldkond normaalselt funksioneerida. Nii on see ka elektrimajandusega.

A. Aju


Raplamaa Ühistöö 4

Harta 12 haardes Eelmiste nädalate juhtteema oligi Harta-12 arutelu laiades massides ehk täpsemalt ajakirjanduses. Ma ei kuulnud, et kusagil oleks lüpsja, ajaleht näpus, seda tarka juttu koos kaaslaudalistega arutanud. Samuti polnud tööd tegevatel ehitajatel, riigitöölistel, meedikutel, jne. olnud midagi erilist ja asjast öelda. Aga allkirju korjati ja küllap sinna ka mõne põllutöölise käsi külge läks. Kokku oli käeandjaid üle 18000 inimese. President tuli Soomest ja otsustas näidata oma asjalikku isiklikku osalemist selles intellektuaalide kirjatükis. Mis sellest, et alla kirjutasid nii mitmedki punase minevikuga tegelinskid ja ka mõned päris normaalsed inimesed. Tehti „nurgeline ümarlaud soolalaos-jääkeldris“. Põhiline kuulajas-vestlejaskond olid enamalt sotsid ja punapofessorid. Istuti ja arutleti peaaegu, et perestroika vaimus. Aga asi ka selline on: erakondade rahastamise skandaal, justiitsministri oletatav valetamine, samas ka pahandamine prokuratuuri peale, kes hakkas kinni reformaritest. Nüüd jõutakse arvamusele, et ka valimissüsteem pole just kõige parem, eriti just riskantne e-valimine. Kes kirjutasid alla hartale? Suuremas osas need, kes seda tänast süsteemi ise üles ehitanud või siis sellele kaasa aidanud. Hiljem tulid juba internetis rahva allkirjad. Niisiis, meil on nüüd oma perestroika või nagu tol-

lal öeldi – uutmine. Kuhu see tookord viis? Susserdati ja vusserdati selle nimel, et edasi ikka vanaviisi minna. Kas meil tulevad nüüd rahva poolt oodatud suured muutused? Või siis lastakse aur välja ja kõik jääb nii, nagu on. Ilmselt mingeid muutusi ei tule. On nii, nagu vanasti parteikomiteedes - me arutasime seda asja… ja oligi kõik. Rahvale võimu juurde ei anta. Presidenti me ikka otse valida ei saa. Jäävad parteide nimekirjad, kus pannakse kõik omad poisid ikka ülemisesse otsa. Tahetakse riiki juhtida põhimõttel - las Gorbatšov jääda võimule, aga nüüd hakkame uutmoodi asju ajama. Mäletate küll, mis sellest kõigest välja tuli. Eestis ei saa enam vanamoodi. Aga enne ei muutu midagi, kui muutub terve Euroopa. Võim on liiga magus, et sellest kartellipoliitikast lahti öelda. Seni, kui rahval pole õigust algatada referendumit, ei saa mitte midagi sisuliselt muuta. Kogu Euroopa on oma kriisis, sest sellel aastal ei suudetud kokku leppida isegi järgmise aasta eelarve osas. Ilma selge eelarveta ei saa olla ka midagi selget meie osas, sest 20% rahadest pidi tulema Euroopa fondidest. Kui nüüd see kõik luhtub kasvõi osaliselt, oleme kindlas miinuses, mida enam eelarve defitsiidiks küll nimetada ei saa. See lõhnab juba katastroofiga.

A.Aju

Advendikontsert Järvakandis “Kohtumine kultuurikodus” 16. detsembril kell 17

Järvakandi Kultuurihallis on laval endised ja praegused Järvakandi muusikud. Järvakandi Kultuurihalli 25. juubeli üritustesarja raames annavad kultuurihalli laval kontserdi Järvakandi endised ja praegused muusikud – väiksemas ja suuremad, vähem ja kauem elanud meie inimesed. Avatud puhvet ja näitus. Esinejate nimed avalikustatakse hiljem, kuulutustel. Kontsert on tasuta. Advendiaja puhul on võimalik annetada annetuskasti, millest saadav tulu läheb heategevuseks (avalikustatakse ka hiljem, mille või kelle tarbeks).

Kontsert hingele, heade emotsioonide tarbeks!


Raplamaa Ühistöö 5


Raplamaa Ühistöö 6


Raplamaa Ühistöö 7


Raplamaa Ühistöö 8

TULE KUIMETSA TERVIST EDENDAMA!

KUIMETSA SPORDIHOONE OOTAB TEID KÕIKI VEETMA OMA VABA AEGA RAPLA MAAKONNA ÜHES ILUSAMAS VÕIMLAS. MEIE MAJAS ON VÕIMALIK MÄNGIDA KORV-, VÕRK - JA JALGPALLI, TENNIST NING SAALIHOKIT. SAAB TELLIDA TOITLUSTAMIST, KASUTADA SAUNA JA PIDADA ÕPPE- JA TREENINGLAAGREID. SAALI MÕÕTMED ON 36 x 18 M. INFO telefonil 4845285 või 53901962 või 53408534

Aivo Sildvee

Jõululaat Kaereperes 9. detsembril Kaereperes Valtu seltsimajas kell 10-15

Teave tel: 526 2722

Käsitöölaat Hageris 09. detsembril Hageri rahvamajas kell 10-15

Teave ja müüjate registreerimine tel: 5358 4881

Jõululaat Järvakandis 21.detsembril kell 12 Järvakandi Kultuurihallis

Täpsem teave tel: 5346 0195 või kultuurihall@jarvakandi.ee

Järvakandi Kultuurihalli 25. juubel “Jõuluõhtu 25” 8. detsembril kell 17 Järvakandi Kultuurihallis Praeguse Järvakandi Kultuurihalli hoone sünniaasta on 1987. On põhjust tähistada juubelit. Ja kuna on Jõuluaeg, siis seekord selline jõuluõhtu. Meenutame sõnas, pildis, ekraanil Järvakandi Kultuurihallis 25 aasta jooksul toimunut. Külas on külalised lähedalt ja kaugemalt. Kõigile huvilistele avatud õhtul tunnustame, täname, õnnitleme, võtame õnnitlusi vastu, lõpuks keerutame jalga. Esinevad kultuurihalli kollektiivid, külalised. Osa külalisi saavad kutsutud kutsega personaalselt. Õhtu kõigile tasuta. Avatud puhvet. Näitus möödunud aastate tegemistest.


Raplamaa Ühistöö 9

Üritused Rapla Keskraamatukogus

http://www.raplakrk.ee/

* Saima Randjärve maalinäitus “Kõnetused” (saalis) *Rapla vanadel fotodel (fuajees) *Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi algklassiõpilaste looming (lasteosakonnas) *Kiriloomad ja käpiknukud. Autor Tiina Toom (vitriinis) *Maagiline maailm: raamatunäitus (kojulaenutuses)

*Eesti lastekirjanduse tõlkeid: raamatunäitus võõrkeelsest kirjandusest (kojulaenutuses) *Terveks looduse abiga: raamatunäitus (lugemissaalis) *Astrid Lindgren 105: raamatunäitus (lasteosakonnas)

Lahtiolekuajad

Raamatukogu on avatud tööpäevadel 11.00 - 19.00 Laupäeval 10.00 - 16.00 Kord kvartalis: märtsi, aprilli, septembri, novembri viimane reede suletud. Sisetööpäev.

Märjamaa rahvamajas

Sauna 2, Märjamaa 78302 (keskväljaku ääres) telefonid: 4820075, 4821355, 56564614 e-post: marjamaa.rahvamaja@marjamaa.ee http://www.marjamaarahvamaja.ee/ Reedel, 30. novembril kell 19.00 “Kohtumine Raimond Valgrega” Rain Simmul, Jaan Sööt Kolmapäeval, 5. detsembril kell 19-21 koolitus PINGEST VABASTAV LÜHIMASSAAž, Epp Hallik 2h-8€ broneeri osalus grupis epp@voideoli.com või tel 56642575 Neljapäeval, 6. detsembril kell 17.oo Märjamaa Muusikakooli talvekontsert Reedel, 7. detsembril kell 19 Märjamaa gümnaasiumi OUTMOOD Laupäeval, 8. detembril 2012 toimub JÕULULAAT Märjamaal, Haimre pst. võimlas.Kauplemiseks registreeru Märjamaa rahvamaja tel: 56564614, 4820075 marjamaa.rahvamaja@marjamaa.ee Laupäeval, 8. detsembril kell 12 Rahvusraamatukogu naiskoori kontsert. Palume broneeritud piletid osta välja nädal enne etendust! Kõik broneeritud piletid lähevad nädal enne etendust müüki! Info ja kohtade broneerimine telefonil 5 656 4614, 482 0075

Raplamaa Ühistöö avaldab nii firmade kui eraisikute jõulutervitusi. Tasuta. Tervitused saata toimetus@raplayhis.eu või piirpeeter@gmail.com


Raplamaa Ühistöö 10

Talihoole riigimaanteedel

http://www.mnt.ee/index.php?id=10811

Riigimaanteede talihoolduse korraldamisel on aluseks majandus- ja kommunikatsiooniministri 17.detsembri 2002 määrus nr 45 “Tee seisundinõuded” ja selle 22. novembri 2005 muudatus nr 139. Eelnimetatud õigusaktidega kehtestatakse maanteedele nõutavad seisunditasemed. Mida suurem liiklus mingil on maanteelõigul, seda kõrgem on nõutav seisunditase. Seisunditasemest oleneb jällegi tehtavate hooldustööde maht ja koosseis. Nõutavate seisunditasemete jaotus on kujutatud kaardil. Vaata kaarte! Sinise värviga on märgitud seisunditase 3, millisel hoitakse kõik põhimaanteed ning lisaks tugi- ja kõrvalmaanteed alates aasta keskmisest liiklussagedusest 3000 autot ööpäevas. Rohelise värviga on tähistatud seisunditase 2, millisel hoitakse tugi- ja kõrvalmaanteed aasta keskmisest liiklussagedusest 1000 auto ööpäevas alates. Üleäänud maanteed kuuluvad seisunditasemesse “1”. Kõrgematel tasemetel “3” ja “2” toimub regulaarse libedustõrje tegemine. Seisunditasemel “1” olevatel maanteedel libedustõrjet üldjuhul ei tehta, välja arvatud nn ohtlikel teelõikudel ja kogu teel rasketest ilmaoludest põhjustatud libedate sõiduolude korral. Nõutav seisunditase “3” tähendab sõidujälgede hoidmist talveperioodil lume- ja jäävabadena ninghaardeteguri väärtuse 0,30 tagamist. Eelkirjeldatud seisund tuleb tagada 5 tunni jooksul alates lumesaju või tuisu lõpust ja 4 tunni jooksul pärast libeduse tekkimist. Lumesaju või tuisu kestel ei tohi lume või lörtsi paksus sõidujälgede vahel ületada nn kriitilist, milleks on 3 cm lund ja 2 cm lörtsi. Seisunditasemel “2” tehakse küll regulaarset libedusetõrjet, kuid eesmärgiks ei ole sõidujälgede lumeja jäävaba hoidmine, tagada tuleb haardeteguri väärtus 0,25. Pikemad on ka hooldustsükli ajad – lumetõrjele 12 tundi alates lumesaju või tuisu lõpust ja libedustõrjele 8 tundi pärast libeduse tekkimist. Seisunditasemel “1” piirdutakse üldjuhul lumetõrje tegemisega, libedustõrjet tehakse ainult ohtlikel teelõikudel, milleks on järsud tõusud, langused, raudteeületuskohtade lähedus vms tagades haardeteguri väärtuse nendel lõikudel vähemalt 0,25. Muudel lõikudel toimub libedustõrje tegemine ainult erandlike olude korral, kui haardeteguri väärtus langeb alla 0,20. Enne teeleminekut tasuks alati tunda huvi sõiMaanteede hooldajate eesmärk on anda endast pa- duolude kohta: rim. Kuid talv ja sellega kaasnev lumi ja libedus ei ole kuulata raadio uudistesaateid, meie laiuskraadil mingi loodusõnnetus ja iga sõitja Maanteeameti teeinfoportaalis tarktee.mnt.ee, peab võtma sõiduolude võimalikku halvenemist eluga teeilmajaamade infoportaali www.balticroads.net, kaasneva nähtusena, millega tuleb kohaneda. külastada veebilehte www.mnt.ee, Ei jõua teehooldemasinad äkki tekkinud libedust nutitelefonis m.mnt.ee/maanteeinfo tõrjuma paljudesse kohtadesse korraga või hoida helistada Maanteeinfokeskusesse telefonil 614 0500 maanteed pidevalt puhtana kestva lumesaju ja tuisu või 1510. jooksul.


Raplamaa Ühistöö 11


Raplamaa Ühistöö 12

“Jõulud südames” kontsert 9. detsembril kell 17 Rapla kirikus Piletid müügil: http://www.piletilevi.ee/est

Piletite hinnad: Täispilet 12€ Sooduspilet 11€ (õpilane, tudeng, pensionär) Grupipilet 10€ (vähemalt 15 pileti korraga ostmisel) Kuni 6 aastased lapsed k.a saavad kontserdile tasuta, kui istuvad süles. Uksed avatakse 45 minutit enne algust Kontsert kestab 1h 30 min. Vaheaega ei ole Pildistamine/ filmimine ei ole lubatud


Raplamaa Ühistöö 13

Teatrietendus Kaereperes “Kas sulle meeldib porno?” 06. detswembril kell 16 Kaereperes Valtu seltsimajas VAT Teatri noorteetendus “Kas sulle meeldib porno?” Pääse 2€ KAS SULLE MEELDIB PORNO?

Sellest, millest ei räägita.

Autor: Klas Abrahamsson (Rootsi) Tõlkija: Eili Heinmets Lavastaja: Margo Teder Kunstnik: Kaspar Jancis Osades: Tanel Saar, Kaia Skoblov “Kas sulle meeldib porno?” on lugu neiust ja noormehest, kes kohtuvad ükskord ühes ruumis ühise sooviga kandideerida näidendisse, mis räägib pornost. Seda näidendit aga, mille rolliproovi nad tulid pole veel kirjutatud. Samuti pole ka lavastajat, kes seda näidendit oskaks lavastada.On ainult POISS ja TÜDRUK ja PORNO. Etendus räägib lihtsate noorte inimeste mõtetest, mida tähendab nende jaoks porno (internet, video, kaubandus), kas porno peaks olema keelatud või aitab see paljusid ennast rahuldada, milline peaks olema esimene sex, miks poisid ja tüdrukud on erinevad ja kas armastus ...? Klas Abrahamssoni kaasaegne ja humoorikas tekst annab noortele vaatajatele võimaluse mõelda asjadest, millest sageli ei räägita või pole kombeks rääkida. Autorist: Klas Abrahamsson on sündinud 1969. aastal Põhja-Rootsis. Klas on kirjanik, dramaturg, stenarist, lavastaja. Ta alustas karjääri 1992. aastal ja on nüüdseks kirjutanud näidendeid nii Ensemble Teatrile, Bopha Teatrile Göteborgis, Lundi Manteatrile ning Malmö Draamateatrile.Klas kirjutab peamiselt täiskasvanutele ja hetkel kirjutab ta Aspbergeri sündroomiga naise monoloogi, Tema noortenäidendit “Kas sulle meeldib porno?” on mängitud Rootsis üle 100 korra. Etendus ühes vaatuses kestab 1 tund ja 15 minutit. Sihtgrupp: alates 14. eluaastast


Raplamaa Ühistöö 14

Rapla

HH fotod


Raplamaa Ühistöö 15

Erkki Kõlu päeva anekdoodid

Noor politseinik on esmakordselt patrullimas. Ta istub roolis, tema kogenum kolleeg kõrvaistmel. Neil on käsk kõik kahtlased rahvakogunemised laiali ajada. Ühest tänavast läbi sõites märkab noor politseinik rahvahulka ja karjub neile läbi akna: „Teie seal! Kähku laiali minna!“ Keegi ei liiguta. Siis peatab politseinik auto, kargab välja ja röögatab kumminuiaga vehkides kogu kõrist: „Ma ütlesin – laiali minna!“ Inimesed hakkavad tasakesi laiali minema, ise mõistmatult patrullmasina poole kõõritades. Noor politseinik ronib tagasi autosse ja küsib partnerilt uhkusega: „Noh, nägid, kuidas ma nendega hakkama sain?!“ „Polnud viga,“ vastab kolleeg. Eriti kui arvestada seda, et see oli ... bussipeatus..!“

*** Vene poksija Nikolai Valujevi vastane lööb viimasel hetkel araks ja keeldub ringi minemast. Publik ootab, ametnikud otsivad kibekiiresti asendajat. Nende pilk peatub ühel hiiglasekasvu pealtvaatajal, kes osutub kohalikuks lihunikuks. „Kui ühe raundi vastu pead, saad 100 000 dollarit!“ teevad nad lihunikule ettepaneku. Lihunik nõustub. Matš algab. Valujev virutab paremaga, siis vasakuga, siis jälle paremaga. Lihunik seisab kogu raundi paigal. Kõik on šokis. „Kui ka teise raundi vastu pead, saad 200 000 dollarit,“ pakutakse lihunikule. Too seisab ka teise raundi keset ringi ja Valujevil ei õnnestu teda nokki lüüa. Kõik on õudusest tummad. Lihunikule öeldakse: „Kui veel ühe raundi vastu pead, saad 300 000 dollarit.“ „Ei, rohkem ma enam vastu ei pea!“ teatab lihunik. „Kui see vend minu togimist ei lõpeta, siis äigan talle vastu!“ *** Uusrikas märkab oma trepikoja lähedal istuvaid vanamemmesid ja pistab tänitama: „Kuulge, vanamutid, mis te siin minu trepikoja juures teete? Omal juba suu mulda täis, aga ikka vaja veel omavahel kädistada. Tehke, et kaote!“ „Miks sa, pojake, meie peale pahandad?“ küsib üks memm. „Miks sa hallpäid ei austa? Vaat kui räägin pojapojale ära, tema mind juba solvata ei lase?“ „Mis kuradi pojapojale? Ta on sul mingi tegija vä? Hea küll, anna talle edasi: homme kell viis õhtul siinsamas kohas. Eks me siis vaata, kes keda ja kuidas solvab!“ Järgmisel päeval pisut enne viit sõidab hoovi kaks džiibitäit kantpäid. Mehed haaravad automaadid, kargavad

masinaist välja ja võtavad hoovi kontrolli alla. Uusrikas juhatab vägesid. Vanamemmed istuvad rahulikult oma pingil. „Noh, muti, kus su pojapoeg siis on?“ nõuab uusrikas. „Eks ta siin kuskil ole. Aga kus täpselt, kes seda oskab öelda, ta mul ju snaiper...“ *** Ema saadab Punamütsikest pirukatega vanaema juurde ja räägib talle: „Kuula nüüd, tütar! Kui sa vanaema juurde jõuad, hakkab ta sulle kindlasti kurtma, kui raske ta elu on... Talv on tulemas ja küttepuude hinnad on laes! Elektri hind tõuseb alates uuest aastast! Katus laseb vett läbi, aga parandamiseks puudub raha! Ja üldse, rahadega on kehvad lood! Aga sina ära teda kuula! Jää raudselt enda juurde: kapsapirukas – 0.80 €, lihapirukas – 1.60 €!“ *** Ärimees otsustab ühes Ameerika väikelinnas kõrtsi avada. Paraku asub samal tänaval ka kirik. Kiriku juhtkonnnale see ei meeldi ja igas jutluses kutsuvad vaimulikud inimesi kõrtsi avamise vastu protestima ning palvetavad selle eest, et jumal patust ärimeest karistaks. Kõrtsi avamise päeval puhkeb koletu äikesetorm, välk tabab kõrtsihoonet ja see põleb maani maha. Kirikutegelased rõõmustavad, aga mitte kaua, kuna kõrtsi omanik kaebab nad kohtusse ja nõuab kahju heastamist. Kohtus väidavad kirikumehed loomulikult, et neil pole juhtunuga mingit pistmist. Kohtunik kuulab mõlemad pooled ära ja märgib: „Esialgu ma veel ei tea, milline otsus langetada, kuid kohtuasja materjalidest järeldub, et mingisugune kõrtsiomanik usub palvete jõusse, kiriku juhtkond aga miskipärast mitte...“ *** Mulgi peres pöördub poeg isa poole: „Issi, anna mulle jäätise jaoks raha.“ „Jäätise jaoks?! Kas sa ka tead, kui kallis see on?“ „Aga issi, sa ju lubasid, et kui ma 6 aastat vanaks saan, siis annad mulle jäätise jaoks raha.“ „Hea küll, võta... Aga ära sa suurt osta, võta väike.“ Mööduvad aastad. Poeg läheb taas isa juurde: „Paps, anna mulle õlle jaoks raha – sa lubasid, et kui ma 16 aastat vanaks saan, siis annad mulle õlle jaoks raha. Ma sain täna 16...“ „Mis sa nüüd, pojake?! Õlut? Jäätise peale???!“ *** „Kuule, Jaan, 21. detsembril pidi maailmalõpp tulema. Mis sa siis teed?“ küsib üks sõber teiselt. „Joon end täis. Kui järgmisel päeval pohmelliga ärkan, siis järelikult maailmalõppu ei tulnud. Kui aga maailmalõpp tuleb, siis ei tule järgmisel päeval pohmelli.“


Raplamaa Ühistöö 16 1

2

3

4

5

6

18

19

21

22

25

39

40

53

81 90 99

76 82

34

49

92

15

16

43

50

51 55

59

60

17

67

100

79 84

85

94

95

104

PAREMALE 1 Terviketendus 7 Rünnak 12 Müürileht 18 Juga Venezuelas 19 Kalligraafia 20 Omama 21 Paluma 22 Reini lisajõgi 23 Eesti end karikaturist 24 Lai 25 Hobune 26 Eesti karikaturist 27 Kõrb Aafrikas 28 Imik 29 Hellaks, tundeliseks muutuma 32 Eesti näitleja 34 Akt, kaust 38 Number 41 Eesti laulja 42 Asula Harjumaal 45 Katari pealinn 46 Kanali, tee suunda tähistav liin 49 Ida-Timori pealinn 51 Ilmakaar 52 Latt 53 Väär 54 Teravili 55 Püstalus väljapanekute jaoks 56 Täiuslik, väga hea 59 Eesti näitleja 60 Kaugel

44

61 68

62 69

80 86

87

96

88

89

97

101

107

37

73

78

93

36

42

72 77

35

54

66

83 91

14

24

33

48

71 75

13

28

65

103 106

32

58 64

12

23

47

57

70

Ristsõnad

11

41

52

63

10

20

31

46

56

9

27

30

45

74

8

26

29 38

7

102 105

108

109

63 Brasiilia osariik 65 Ligane 66 Sügisõunasort 68 Tekib päikese käes 70 Tasane, suuremate kõrgenditeta 71 Koduloom 72 Sportmäng 73 Linn Slovakkias 74 Linn Saksamaal 77 Ajastu 79 Zola romaan 80 Taevajumalanna 81 Saksa füüsik 83 Suusataja 84 Kübe 87 Napp, vähene 90 S.Rahmaninovi ooper 92 Veis 95 Lehtpuu 97 Number 99 Kipitus 100 Juudi vaimulik 101 Odrasort 102 Toa- ja ravimtaim 103 Lihav, rasvane 104 Egiptlaste püha lind 105 Inglise ja ameerika õõnesmõõt 106 Parem 107 Väike üleujutatav jõeäärne ala 108 Eriti madal bass muusikas 109 Takkudest keerutatud jäme nöör

98

ALLA 1 Laplane 2 Ena 3 Lavastaja (s 1935) 4 Nad 5 Slaavi filoloog 6 Sinisena paistma 7 Hoiul, alles 8 Eesti kiskjaline 9 Toa osa 10 Ruanda pealinn 11 Värvilisus 12 Eesti jõgi 13 Toiduaine 14 Itaalia filmilavastaja (s 1938) 15 Looduses esinev kõva mineraalne aine 16 Itaalia viiulimeister 17 Piirdeaed 29 Vanakreeka vaas või veenõu 30 Puu osa 31 Avameelne 33 Puulabidas 35 Koostisosa 36 Eesti poliitik 37 Väärismetall 39 Säästma, valvama 40 Plaan 43 Settinud aine 44 Ilus 47 Motovõistlus 48 Niisiis, järelikult 49 Alamvaimulik 50 Hundiuba 53 Lillenõu 57 Eesti Aianduse ja Mesinduse Selts 58 Kehv 59 Ungari helilooja 60 Vulkaan Sitsiilias 61 Paraguai tee 62 Ronitaim 64 Pulberjas, tuhkjas 67 Volga lisajõgi 68 Kibe 69 Ühed tähed 70 Linn Prantsusmaal 75 Islami rituaalne palvus 5 korda päevas 76 Ajakiri Eestis 77 Linn USAs 78 Põrandakattematerjal 82 Vald Valga maakonnas 85 Puunõu 86 Germaani kangelasmuistend 87 Veejuhe 88 Näitleja, "Õnne 13" osaleja 89 Pühapilt 91 Kustutus... 93 Õun (murdes) 94 Talveõunasort 96 Tohter 97 Eesti karikaturist 98 Rahaühik


Raplamaa Ühistöö 17 1

2

3

4

5

6

18

19

21

22

25

39

40

53

81 90 99

64

82

34

49

15

16

77

43

50

51 55

59

60

17

67

100

79 84

85

94

95

104

PAREMALE 1 Keha omadus säilitada oma liikumist 7 Pehme määre naharaviks 12 Rõhknael 18 Haraline 19 Rohtla 20 Trihapnik 21 Lõunamaine puuvili 22 Metsik viha 23 Sise-, sisemine 24 Inisemine 25 Odrasort 26 Looduslik rohumaa, heinamaa 27 Doos 28 Kuri 29 USA osariik 32 Kerge eine 34 1-3 aastane laps 38 Nõrgamõistuslikkuse raskeim vorm 41 Värsijala rõhuline osa 42 Ennustaja, nõid 45 Näriline 46 Leotis viina v õlle tegemiseks 49 Egiptuse tarkuse jumal 51 Õunasort 52 Karusnahkne säärik 53 Rahutu, erev 54 Suvinisusort 55 Süljega koos 56 Hävitama, rüüstama 59 Pagun 60 Kogu aeg

44

61 68

62 69

80 86

87

96

88 97

101

107

37

73

78

93

36

42

72

92

14

35

54

66

83 91

13

24

33

48

71 76

12

28

65

103 106

32

58

75

11

23

47

57

70

10

41

52

63

vabaks hetkeks 20

31

46

56

9

27

30

45

74

8

26

29 38

7

89 98

102 105

108

109

63 Toa- ja ravimtaim 65 Pinnavorm 66 Vundament 68 Riigikogu liige 70 Mehhiko filminäitleja ja lavastaja (s 1932) 71 Niisketel aladel kasvav rohttaim 72 Suur lai tükk 73 Riigikogu liige 74 Müürsepa labidake 77 Hästi magus asi 79 Raskejalgne 80 Lapiku kujuga kala 81 Praht 83 Vee jälg pinnases 84 Maksarakkude nõre 87 Paber jooniste kopeerimiseks 90 Suuhäälik 92 Irisemine 95 Papagoi 97 Osa saamas, jagamas 99 Mahuti 100 Egiptuse viljakuse jumalanna 101 Kartulisort 102 Salateenistus 103 Munaroog 104 Kaasmäng 105 Tasase pinnaga kõrgendik 106 Võlg 107 Asjaolu, juhtumus 108 Paistetus 109 Saatusejumalanna germaani

mütoloogias

ALLA 1 Kogu aeg, alati 2 Naissoost inimene 3 Eesti kirjanik, luuletaja ja tõlkija 4 Rohi 5 Kolmliige (matem) 6 Lühimaavõistlus 7 Haldusüksus Venemaal 8 Kõnekunsti õpetaja antiikajal 9 Esimene naine 10 Viiuldaja 11 USA osariik 12 Olemast lakkama 13 Saak 14 Osahaaval 15 Väike hobune 16 Vald Järva maakonnas 17 Talent 29 Vald Lääne-Virumaal 30 Virn 31 Nivoo 33 Koostisosa 35 Ülem-, pea36 Loba, tühine jutt 37 Kergelt krobeline, mitte sile 39 Iraani rahaühik 40 Tärganud vili 43 Tantsupidu 44 Jämekoomiline lühinäidend 47 Eramaja 48 Väljasurnud hobune 49 Vaimuliku ametirüü 50 Linn lätis 53 Katelok 57 Hoiul, alles 58 Karusloom, kiskjaline 59 Üllas 60 Astumine, samm 61 Varandus 62 Kreeka täht 64 Linn Soomes 67 Juuretis juustu valmistamiseks 68 Vald Jõgeva maakonnas 69 Ja teised sellised 70 Vana-Kreeka linna kants 75 Ignoreerima 76 Tänav 77 Muistsel ajal, vanasti 78 Lühiaegne peatus 82 Elbe lisajõgi 85 Küla Raplamaal Kohila vallas 86 Ümarpuit 87 Kaldumine, kalduolek 88 Keelpill 89 Belau pealinn 91 Toa osa 93 Itaalia filmilavastaja (s 1916) 94 Umbrohi, sarikaline rohttaim 96 Põllutöömasin 97 Hiina rahaühik 98 Mehhiko osariik


Raplamaa Ühistöö 18

Veel veidi peamurdmist: sudokud 8 7 4 1 3 2 2 3 7 9 8 6 4 4 9 7 1 2 5 6 1 3 2 9 1 6 3 5 1 7 1 8 4 5 5 7 2 4 9 5 3 5 2 6 8 9 7 1 3 8 9 4 7 1 2

8 7 4 3 4 6 5 2 6 8 2 1

7 3 9 2 4 7 1 8 7 1 4 6 4 6 5 8

2 7 1 6

8 2 6 1 7 8 3 4 4 1 2 5 6 4 9 2

5

9 7 3 8 7 6

6 6 1 8 4 3 5 9

7 6

6 4

4

1

3

3 2 6 4

2 4 3 9

9

3

7 3 9 3 4 6 1 5 8 2 6 5 3 5 1 2 1 8 4

5

2 3

3 7 9

8 9

4 6 8 7

5

7 4 7 5

9 3

2 1 4 7 2 6 4


Raplamaa Ühistöö 19

Eesti Isikulooline Indeks http://www.nimed.ee/ http://www.nimed.ee/index.php?#päring

Eesti Isikulooline Indeks

Eesti Isikulooline Indeks (EILI) koondab viiteid kõikvõimalikes raamatutes, andmebaasides, kartoteekides, arhiivimaterjalides leiduvatele isikunimedele. Isikunime leidumise vaatamine on tasuta, viite vaatamine on tasuline. Lisatasu eest on võimalik tellida enamike raamatute vastavatest lehekülgedest koopiaid ja andmekogudest väljavõtteid. EILI esitab täpselt algandmetes leiduva nimekuju jm andmed. Sama inimese viiteid eri andmekogudes ei ole ühendatud, see jääb iga kasutaja enda uurimistööks. Eesmärk on vaid juhatada huviline algandmeteni ning võimaldada nendest hõlpsasti väljavõtteid saada. Samuti ei vastuta me algandmete vigade eest, kuid hea meelega parandame andmed oma viidetes. Oodatud on kõik koostööpakkumised – oma andmebaasis olevaid isikunimesid on igaühel võimalik pakkuda indeksisse liitmiseks ning soovi korral on selle eest võimalik saada ka osa nende andmete vaatamisest saadavast tasust punktide näol. Samuti võite meiega koostöös mõned raamatud või arhiiviallikad indekseerida ning saada selle eest EILI punkte. Kirjutage nimed@nimed.ee. Akadeemik Peeter Tulviste: Eesti Isikulooline Indeks on unikaalne projekt, mille tulemuste järele on püsinud vajadus juba pikemat aega. Nõukogude ajal oli sellise indeksi koostamine ja avaldamine võimatu. Nüüdseks oleme faksiimiletrükis uuesti välja andnud “Eesti biograafilise leksikoni” ja veel mõned 1930ndatel aastatel ilmunud biograafilised teatmeteosed, aga need ei asenda indeksi tüüpi teabesüsteemi

Projektist

http://www.nimed.ee/index.php?sisu=projektist Eestis kasvab pidevalt huvi ajaloo vastu, eriti perekonna- ja kohaajaloo ning elulugude vastu. Süstemaatiline elulugude uurimine algas Eestis 18. sajandi lõpul, mil koostati esimesed biograafialeksikonid literaatidest. Sellest ajast saadik on Eestis elanud inimeste kohta ilmunud sadu väljaandeid elulooliste andmetega. Aldo Kalsi koostatud teatmikus “Eestikeelne elulooline teatmekirjandus” (Tartu, 1990) on 364 nimetust selliseid väljaandeid. 1990. aastate algusest siiani on aga plahvatuslikult kasvanud elulooliste teatmike

väljaandmine eesotsas Eesti Entsüklopeediakirjastusega. Siiani ei ole koostatud üldist registrit sadades väljaannetes ilmunud elulugudest. Seetõttu tuleks vajaliku teabe leidmiseks läbi vaadata kümneid või isegi sadu teatmeteoseid. Tegemist on infoteaduse valdkonnaga, mis on erinevalt lääneriikidest Eestis veel vähe arenenud, kuid millega tegeldakse pidevalt. Näiteks on olemas online-andmebaas “Eesti biograafiline andmebaas ISIK”, kuid selles on hetkel vaid 7000 isiku andmed. Mahukam on Baltischer Biographischer Index oma 107 565 isikuga, kuid see hõlmab ka Läti andmeid ning pole oma hinna tõttu hõlpsasti kasutatav, lisaks ei hõlma ta viimase ligi 20 aasta andmeid. Eesti Isikuloolise Indeksi algatajatel on juba olemas ligi miljoni viitega andmebaas kümnetes andmebaasides ja sadades raamatutes esinevatele isikuandmetele, sealhulgas on käsitsi koostatud enne 1940. aastat ilmunud biograafiliste teatmike registrid, viidates mitte ainult käsitletavale isikule, vaid tema isa, ema (sh neiupõlvenime), abikaasa (sh neiupõlvenime) ning laste nimedele, kuna suur osa nimetatud teatmikest hõlmavad ka vastavaid andmeid. Vaid ühe näitena võib esile tuua, et 1938.-1939. a “Eesti aadressraamatus” on 18 326 isikunime, kuid raamatul puudus seni isikunimede register, mis tegi raamatu seni isikulooliselt väga halvasti kasutatavaks. Eesti Isikuloolise Indeksi initsiaatorid on selle nüüd koostanud. Eesti arhiivid on väga rikkalikud, kuid nendest andmete leidmine on tihti raskendatud puuduliku teatmestu tõttu. Eestis on aegade jooksul ilmunud tuhandeid trükiseid, mille nimeregistrites sisalduvad samuti miljonid nimed. Konkreetse nime huvilisel puudub aga võimalus leida otsitava nime leidumist nendes nimeregistrites ilma kuudepikkuse tööta. Eesti Isikulooline Indeks on alustanud nende andmete digiteerimist ning indeksisse lisamist, mis võimaldaks sellise päringu teha mõne sekundiga. Kogu ülaltoodud andmestik on väga väärtuslik teabekogu ajaloolastele, koduloolastele, genealoogidele, kultuuriloolastele, ajakirjanikele ja kõigile teistele, kes sooviksid hõlpsasti leida nii üldisi kui ka üksikajalikke eluloolisi andmeid ja fotosid neid huvitavate konkreetsete inimeste kohta Eesti ajaloost. Jätkub lk 23


Raplamaa Ühistöö 20 http://www.toidutare.ee/termin.php?g=2135 algus Raplamaa Ühistöös nr 44

E-ained

E470a - Rasvhapete naatriumi-, kaaliumi- ja kaltsiumsoolad Kasutusala: Pagaritooted. Omadused: Emulgaator, stabilisaator, paakumisvastane aine. Kõrvalmõjud: Pole teada. E470b - Rasvhapete magneesium-soolad Kasutusala: Pagaritooted. Omadused: Emulgaator, stabilisaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E471 - Rasvhapete mono- ja diglüt-seriidid Kasutusala: Lastetoidud, pasta, kartulikrõpsud, piima-ja koorepulbrid, salatikastmed, majoneesid, leivad, jäätis ja maiustused. Omadused: Emulgaatorid, stabilisaatorid. Kõrvalmõjud: Pole teada. E472a - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide estrid äädikhappega Kasutusala: Rasvased pagaritooded ja nisuleivad, saiakesed, magustoidud Omadused: Emulgaatorid, stabilisaatorid, sekvestrandid. Kõrvalmõjud: Pole teada. E472b - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide estrid piimhappega Kasutusala: Rasvased pagaritooded ja nisuleivad, saiakesed, magustoidud Omadused: Emulgaatorid, stabilisaatorid, sekvestrandid. Kõrvalmõjud: Pole teada. E472c - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide estrid sidrunhappega Kasutusala: Salatikastmed, pagaritooted, majoneesid. Omadused: Emulgaator, stabilisaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E472d - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide estrid viinhappega Kasutusala: Pasta, pagaritooted Omadused: Emulgaator, stabilisaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E472e - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide estrid mono- ja diatsetüülviinhappega Kasutusala: Koorepulber, magustoidud, shokolaad, saiakesed. Omadused: Emulgaatorid, stabilisaatorid, sekvestrandid. Kõrvalmõjud: Pole teada. E472f - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide estrid äädik- ja viinhappe seguga Kasutusala: Koorepulber, magustoidud, shokolaad, saiakesed. Omadused: Emulgaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E473 - Rasvhapete sahharoos-estrid Kasutusala: Koorepulber, magustoidud, shokolaad, saiakesed. Omadused: Emulgaator. Kõrvalmõ-

jud: Pole teada. E474 - Rasvhapete mono- ja diglütseriidide sahharoosestrid Kasutusala: Koorepulber, magustoidud, shokolaad, saiakesed. Omadused: Emulgaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E475 - Rasvhapete polüglütserool-estrid Kasutusala: Koorepulber, magustoidud, shokolaad, saiakesed. Omadused: Emulgaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E476 - Ritsinoolhappe polüglütse-roolestrid Kasutusala: Shokolaad Omadused: Emulgaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E477 - Rasvhapete propüleenglü-koolestrid Kasutusala: Saiakesed Omadused: Emulgaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E481 - Naatriumlaktülaadid Kasutusala: Saiakesed Omadused: Emulgaatorid, stabilisaatorid. Kõrvalmõjud: Pole teada. E482 - Kaltsiumlaktülaadid Kasutusala: Saiakesed Omadused: Emulgaatorid, stabilisaatorid. Kõrvalmõjud: Pole teada. E491 - Sorbitaanmonostearaat Kasutusala: Maiustused Omadused: Emulgaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E492 - Sorbitaantristearaat Kasutusala: Maiustused Omadused: Emulgaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E493 - Sorbitaanmonolauraat Kasutusala: Maiustused Omadused: Emulgaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E494 - Sorbitaanmonooleaat Kasutusala: Maiustused Omadused: Emulgaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E495 - Sorbitaanmonopalmitaat Kasutusala: Maiustused Omadused:Emulgaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E500 - Naatriumkarbonaadid Kasutusala: Või, margariin, küpsetuspulber, kakaojahu, karastusjoogid, maiustused. Omadused: Happesuse regulaatorid, kergitusained, paakumisvastased ained. Kõrvalmõjud: Pole teada. E501 - Kaaliumkarbonaadid Kasutusala: Kakaojahu, saiakesed, maiustused Omadused: Happesuse regulaatorid, stabilisaatorid. Kõrvalmõjud: Pole teada. Suured annused võivad tekitada sooleärritust. E503 - Ammooniumkarbonaadid Kasutusala: Toidusool, karastusjoogid Omadused: Happesuse regulatorid, kergitusained. Kõrvalmõjud:


Raplamaa Ühistöö 21

E-ained

Pole teada. E507 - Soolhape Kasutusala: Marmelaadid, dzhemmid, salatikastmed. Omadused: Happesuse regulaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E508 - Kaaliumkloriid Kasutusala: Maiustused, mineraalveed, vähe naatriumi sisaldav toidusool.. Omadused: Tardaine. Kõrvalmõjud: Suurtes kogustes tekitab soolevaevusi. E509 - Kaltsiumkloriid Kasutusala: Dzhemmid, marmelaadid, piimapulber. Omadused: Tardaine. Kõrvalmõjud: Pole teada. E510 - Ammooniumkloriid Kasutusala: Saiakesed ja maiustused. Omadused: Aroomitugevdaja. Kõrvalmõjud: Rohkelt kasutades võib tekitada vererõhu tõusu. E511 - Magneesiumkloriid Kasutusala: Mineraalveed, toidusoolad. Omadused: Tardaine Kõrvalmõjud: Pole teada. E514 - Naatriumsulfaat ja naatriumvesiniksulfaat Kasutusala: Mineraalveed. Omadused: Happesuse regulaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. Võib suurendada organismis soolahulka ja mõjutada vererõhku. E516 - Kaltsiumsulfaat Kasutusala: Saiakesed, joogid. Omadused: Jahuparandaja, sekvestrant, tardaine. Kõrvalmõjud: Pole teada. E518 - Magneesiumsulfaat Kasutusala: Toidusoolad. Omadused: Stabilisaator, tardaine. Kõrvalmõjud: Pole teada. E519 - Vasksulfaat Kasutusala: Margariinid, kakaojahu, leivad. Omadused: Happesuse regulaatorid, pinna-töötlemisained Kõrvalmõjud: Pole teada. E520 - Alumiiniumsulfaat Kasutusala: Margariinid, kakaojahu, leivad. Omadused: Happesuse regulaatorid, pinna-töötlemisained Kõrvalmõjud: Pole teada. E521 - Alumiiniumnaatriumsulfaat Kasutusala: Margariinid, kakaojahu, leivad. Omadused: Happesuse regulaatorid, pinna-töötlemisained Kõrvalmõjud: Pole teada. E522 - Alumiiniumkaaliumsulfaat Kasutusala: Margariinid, kakaojahu, leivad. Omadused: Happesuse regulaatorid, pinna-töötlemisained Kõrvalmõjud: Pole teada. E523 - Alumiiniumammoonium-sulfaat Kasutusala: Margariinid, kakaojahu, leivad. Omadused: Happesuse regulaatorid, pinna-töötlemisained

Kõrvalmõjud: Pole teada. E524 - Naatriumhüdroksiid Kasutusala: Margariinid, kakaojahu, leivad. Omadused: Happesuse regulaatorid, pinna-töötlemisained Kõrvalmõjud: Pole teada. E525 - Kaaliumhüdroksiid Kasutusala: Oliivid. Omadused: Happesuse regulaator Kõrvalmõjud: Pole teada. E526 - Kaltsiumhüdroksiid Kasutusala: Kakaojahu, saiakesed. Omadused: Happesuse regulaator, tardaine. Kõrvalmõjud: Pole teada. E527 - Ammooniumhüdroksiid Kasutusala: Kakaojahu, saiakesed. Omadused: Happesuse regulaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E528 - Magneesiumhüdroksiid Kasutusala: Kakaojahu, saiakesed. Omadused: Happesuse regulaator, stabilisaator. Kõrvalmõjud: Pole teada. E529 - Kaltsiumoksiid Kasutusala: Lubatud toidusoolatoodetes. Omadused: Happesuse regulaator, jahuparandaja. Kõrvalmõjud: Pole teada. E530 - Magneesiumoksiid Kasutusala: Lubatud toidusoolatoodetes. Omadused: Paakumisvastased ained. Kõrvalmõjud: Pole teada. E535 - Naatriumheksatsüano-ferraat Kasutusala: Lubatud toidusoolatoodetes. Omadused: Paakumisvastased ained. Kõrvalmõjud: Pole teada. E536 - Kaaliumheksatsüanoferraat Kasutusala: Lubatud toidusoolatoodetes. Omadused: Paakumisvastased ained. Kõrvalmõjud: Pole teada. E538 - Kaltsiumheksatsüanoferraat Kasutusala: Kakaojahud, saiakesed. Omadused: Paakumisvastane aine. Kõrvalmõjud: Arvatakse mõjutavat närvirakke. E541 - Naatriumalumiiniumfosfaat Kasutusala: Kakaojahud, saiakesed. Omadused: Happesuse regulaator, emulgaator Kõrvalmõjud: Arvatakse mõjutavat närvirakke. E550 - Naatriumsilikaadid Kasutusala: Piimapulber, kuivatatud marjad, puuviljad, maiustused. Omadused: Paakumisvastane aine. Kõrvalmõjud: Pole teada.

Jätkub järgmises Raplamaa Ühistöös


Raplamaa Ühistöö 22

Saastekvoodi müügitulust renoveeritakse täiendavalt 24 hoonet

KESKKONNAMINISTEERIUMI PRESSITEADE 29. november 2012 Valitsus andis keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusele volituse lisada riigi investeerimisskeemi raames renoveeritavate hoonete nimekirja täiendavalt 24 hoonet. Muudatused puudutavad riigi lubatud heitkoguse ühikute müügikokkuleppeid, mis on sõlmitud Mitsubishi Corporationiga ja Sumitomo Corporationiga. “Riigi Kinnisvara Aktsiaselts on teinud nii head tööd, et 446 hoone renoveerimine on õnnestunud valmis saaada palju säästlikumalt, kui algselt planeeriti ja kokkkuhoitud raha on võimalik kasutada täiendavate hoonete energiasäästlikumaks muutmisel. Pikendame tööde valmimise tähtaega aasta võrra, see annab võimaluse lisada soojapidavamaks saavate hoonete nimekirja näiteks Estonia teatri ja Eesti Draamateatri,” selgitas keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. Tema sõnul on suurem soojapidavus ja väiksem energiakulu tähtis ka avaliku sektori hoonete ülalpidamiskulude kokkuhoiuks. Sumitomo Corporationiga sõlmitud lepingutes on planeeritud võimalike tööde kallinemiste katmiseks reservvahendid. Praeguseks on selge, et kõigi esialgselt planeeritud projektide lõpetamisel jääb osa reservvahendeid kasutamata ning tänu riigihangete tulemusele on ka ehitustööde maksumus kujunenud planeeritust väiksemaks. Seega pikendatakse tööde teostamise tähtaega järgmise aasta lõpuni ning lisatakse renoveeritavate hoonete nimekirja veel 10 hoonet: Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli katlamaja, Rahvusooper Estonia hoone, Politsei – ja Piirivalveameti hoo-

ne Tallinnas Rahumäe teel, AS Hoolekandeteenused Koluvere Kodu hooned, Patendiameti hoone, Maksu- ja Tolliameti Narva hoone, Sipa Lasteaia hoone (Märjamaa Vallavalitsus), Valtu Spordimaja hoone (Kehtna Vallavalitsus), Kuressaare Raekoda (Kuressaare Linnavalitsus) ning Ulila Keskuse hoone (Puhja Vallavalitsus). Mitsubishi Corporationiga sõlmitud lepingu alusel lisatakse renoveeritavate hoonete nimekirja 14 täiendavat objekti: Eesti Draamateatri hoone, Võru Kohtumaja, Põlva kohtu- ja politseimaja, Justiitsministeeriumi hoone, Võru politseimaja, Maksu- ja Tolliameti Viljandis asuv hoone, Õiguskantsleri kantselei hoone, AS Hoolekandeteenuste Sillamäe kodu ja Vägeva Turvakodu, Tallinna Vangla küttetorustik, Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitseosakonna hooned, Riigikantselei hooned, Ahula lasteaed-algkool (Albu Vallavalitsus) ning Raeküla Vanakooli Keskus (Pärnu Linnavalitsus). Eesti on siiani kokku sõlminud 21 kokkulepet erinevate riikide ja firmadega riigi lubatud heitkoguse ühikutega kauplemiseks. Kokku koos täna lisandunud hoonetega renoveeritakse saastekvoodi müügist saadud tulude eest 505 riigi ja kohalike omavalitsuste hoonet, neist 446 puhul on tööd juba lõpetatud. Hoonete renoveerimist korraldab Riigi Kinnisvara Aktsiaselts koos renoveeritavate hoonete omanikega ning projektide elluviimise eest vastutab Rahandusministeerium. Pille Rõivas, Keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik

Valtu Spordimaja lisati renoveeritavate hoonete nimekirja

HH foto


Raplamaa Ühistöö 23

Joonistus- ja esseevõistlus „Mina linnas“ kooliõpilastele

Eesti Rahva Muuseum kuulutab kooliõpilastele välja joonistus- ja esseevõistluse „Mina linnas“ ning kutsub teid üles aitama muuseumil koguda ja uurida noorte linnaruumi kasutamise kogemusi. Joonistusvõistlus on suunatud koolide 1.-7. klassi õpilastele ning esseevõistlus 8.-12. klassile. Lapsed ja noored on tihtilugu linnaruumis tähelepanuta jäetud, nende liikumistrajektoorid on täiskasvanute poolt kindlaks määratud ja loodud: kodust kooli, koolis huviringi ning huviringist tagasi koju. Lisaks sellele on aga olemas ka tegevuspaiku, mis on laste poolt loodud ja neid kasutavadki vaid lapsed. See tasand jääb tihti täiskasvanute eest varjatuks või on nad lihtsalt „varjatud lastelinna“ ammu unustanud, nii et nad linnas elades ja tegutsedes ei märkagi, et lastel võivad olla oma soovid, tegemised ja huvid. Võistluse tulemusena muuseumile saadetud kaastöid soovime kasutada ka 2013. aastal avatava näituse ettevalmistamiseks. Näitus räägib sellest, kuidas erinevad inimesed kogevad ja tajuvad avalikku linnaruumi. Soovime teada saada, kuidas noored linna näevad ja

selles toimuvat mõtestavad, kuidas ja mida nad linnaruumist räägivad ning mida nad Eesti linnade puhul kiidavad või laidavad. Ootame võistlusele osalema õpilasi nii maa- kui linnakoolidest, sest linnaga puutuvad kokku kõik! Tingimused ja juhend osalemiseks: 1.-7. klassi joonistusvõistlus: http://www.erm.ee/ et/Osale/osale-naituselaboris/joonistusvoistlus-minalinnas 8.-12. klassi esseevõistlus: http://www.erm.ee/et/ Osale/osale-naituselaboris/esseevoistlus-mina-linnas Võistluselt laekunud materjali võidakse kasutada näitusel. Juhul, kui soovime kasutada ka autori eesnime, kooskõlastab muuseum selle autoriga eraldi. Võistlusel osalejate vahel loositakse välja palju põnevaid auhindu! Muuseum võtab võitjatega ühendust. Võistlust toetavad auhindadega: Tallinna Loomaaed, Rahvusooper Estonia, XS Mänguasjapood jpt.

Eesti Isikulooline Indeks http://www.nimed.ee/

Algus lk 19 2007. a jaanuaris on asutatud mittetulundusühing Eesti Isikulooline Indeks, mis on samanimelise andmebaasi hooldaja ja täiendaja. Huvilised saavad indeksit tasuta kasutada, saamaks teada, kas neid huvitavad andmed selles leiduvad. Andmete viite vaatamine on aga väikese tasu eest, mis võimaldab indeksit ülal pidada, pidevalt täiendada ning lisada sinna sadu tuhandeid uusi andmeid. MTÜ Eesti Isikulooline Indeks juhatuse liikmed on ajaloolased Fred Puss (1976) ja Markus Läll (1985). Projekt on plaanitud aastatepikkusena ning pidevalt täienevana, avalikustamine toimus 12. septembril 2012. Projekti on rahaliselt toetanud Eesti Kultuurkapital. Ideeliste toetajate hulka kuuluvad: Eesti Rahvusraamatukogu kirjastus Ilmamaa Rahvusarhiiv Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu

Tartu Ülikooli Raamatukogu kirjanik ja ajakirjanik Hellar Grabbi kirjanik ja arst Enn Nõu kultuuritegelane ja usuteadlane Vello Salo emeriitprofessor, ajaloolane Enn Tarvel akadeemik Peeter Tulviste. Oodatud on kõik koostööpakkumised – oma andmebaasis olevaid isikunimesid on igaühel võimalik pakkuda indeksisse liitmiseks ning soovi korral on selle eest võimalik saada ka osa nende andmete vaatamisest saadavast sissetulekust. Kirjutage nimed@ nimed.ee.


Raplamaa Ühistöö 24


Raplamaa Ühistöö 25

Ilm Raplas http://www.gismeteo.ru/city/weekly/4071/

Toetame üheskoos Rapla arengut

http://www.raplamaa.ee/et/uudised/31-view-1960.html

Rapla Haridusselts ja Rapla Kultuurikeskus kutsuvad teid tegema heategu ning toetama Raplale oluliste ideede teostumist. • Märtsis 2013 soovime paigaldada valla aukodaniku ANDRES EHINI pingi promenaadile. Kui see on Sulle oluline, siis pinkide valmimist saad toetada MTÜ Rapla Haridusseltsi arveldusarvele 10220211128224 SEB pangas. • Rapla Kultuurikeskuse laienevatesse ruumidesse ehitame TÕNU SUSI muusika- ja helistuudio, et mäletada Tõnu panust Raplale ja luua tingimused noortele muusikaga tegelemiseks. Selleks on avatud MTÜ Rapla Haridusseltsi arveldusarve 10220206103225 SEB pangas. Anna Sinagi oma toetus! Info telefonil 529 0853, kultuurikeskus@rapla.ee


Raplamaa Ühistöö 26

Page 1 of 1


Raplamaa Ühistöö 27 Jõulueelne tantsuõhtu Kuimetsas 14. detsembril kell 20.30 Kuimetsa rahvamajas. Tähistame üheskoos rahvamaja taasavamise 6. sünnipäeva. Tantsuks mängib ansambel GÜNF. Pilet eelmüügist 6 € kohapeal 8€. Piletite eelmüük ja laudade broneerimine tel 5347 2669 Külliki

Raplamaa Ühistöö Mugavaim võimalus Raplamaa Ühistöö pdf-faili alla laadida on aadressilt http://www.raplayhis.eu/ Faili (väikesemahulist) saab alla laadida ka aadressilt http://www.freedrive.com/folder/319406,raplamaa Kõige parem koht lehe lugemiseks korraliku internetiühenduse korral on http://issuu.com/piirp või ka http://en.calameo.com/accounts/1139744 . Püüame oma lehte koondada võimalikult suure hulga infot eeloleva nädala sündmuste kohta, kuid kõigi ürituste korraldajate kodulehekülgedele me paratamatult ei satu. Kui soovite, et teie üritusest võimalikult palju inimesi teada saaks, siis andke oma ettevõtmisest meile infot, et saaksime nendest oma lugejatele teada anda. Kommentaare, repliike, arvamusi saab jätta ka külalisteraamatusse aadressil http://raplayhis.eu/ gbook/ Postituste tegemisel palume arvestada seadusandlust ja head tava kedagi mitte solvata ning mitte esitada laimu. Iga autor vastutab oma sõnade eest vastavalt seadusandlusele. Kolmapäeviti ilmuvasse Raplamaa Ühistöösse ootame materjale, reklaame ja kuulutusi teisipäe-

va tööpäevani. Tavapäraselt on uus number valmis teisipäeva õhtu jooksul ja hilisõhtul saab seda juba lugeda. Kui teie asutus või ettevõtmine väärib ajaloos jäädvustamist, kirjutage meile sellest ja saatke ka pilte. Ootame oma lugejate pilte ja jutte ka üritustest ja ettevõtmistest, mida nad külastavad. Meie (või ka teistes lehtedes, aga maakonnas pole erilist valikut) kajastamata ettevõtmised on mõne aja pärast jäädavalt unustatud. Kas soovite, et teie ettevõtmistest mõne aja pärast enam midagi ei mäletata? Siis ärge andke meile sellest üritusest teada. Reklaami ja kuulutuste avaldamine on veel tasuta. Kõikvõimalikku infot ootame e-maili kaudu. Kuna on ilmnenud, et mitte kõik saadetud kirjad ei pruugi kohale jõuda, anname igale kirjasaatjale tagasisidet kirja saamise kohta ühe ööpäeva jooksul kirja saamisest. Nii et kui te saatsite meile kirja või pildid ja pole ühe ööpäeva jooksul vastust saanud, siis pole kiri meieni jõudnud ja palume saatmist korrata. Raplamaa Ühistöö


Raplamaa Ühistöö 28

Raplamaa Ühistöö avaldab nüüd ka

kaastundeavaldusi. Võimalik lisada pilti, luuletust. Avaldamine täiesti tasuta.

5

2 3

3 5 Raplamaa 7 9 4 pildialbum 2012 4 6

7 5

Aasta hakkab lõppema ja koos aastavahetuega on ikka kombeks kokkuvõtteid teha. Püüame lõppeva aasta jooksul Raplamaal toimunust anda seekord väikest ülevaadet piltide kaasabil. Ootame kõikide ettevõtlike inimeste pilte mööduva aasta sündmustest. Pildile palume lisada pildi autori andmed ja lühikirjelduse sündmusest (mis üritus või ettevõtmine, kus ja millal aset leidis, kes osalesid). Igast ettevõtmisest avaldame maksimaalselt 2 pilti, aga saata võib loomulikult rohkem, siis saab välja valida parimad pildid. Pilte ootame kõikvõimalikest ühistest ettevõtmistest, talgutest, spordivõistlustest, kokkutulekutest, pidudest, esinemistest, kohtumistest jne jne. Kuna tegemist tasuta väljaandega, siis kahjuks honorari piltide eest maksta ei ole võimalik. Küll aga jäädvustate oma ürituse ja oma nime fotograafina ajaloo tarbeks. Püüame kogu maailmale näidata, et sellel aastal elas Raplamaa tegusat ja toimekat elu ja et siin maksab elada ja siia maksab tulla. Pilte võib hakata saatma kohe aadressile pildiaasta@raplayhis.eu. Pildialbumi tahame avaldada jaanuari jooksul. Esialgu jääb album küll veebialbumiks, aga vormistame ta selliselt, et seda saaks ka trükikojas paberile trükkida. Nii et kui leidub ettevõtjaid, kes oleksid nõus väljaande trükkimist rahastama, võiksid needki nimetatud aadressil ühendust võtta. Loomulikult saab väljaandesse lisada ka rahastaja reklaami.

8 9

8

7

7 9 3

2 1 4 7 2 6 4

5 4 1 7 3 8 6 2 9

6 3 7 2 1 9 4 5 8

2 8 9 6 4 5 3 1 7

3 7 2 5 6 4 8 9 1

8 5 6 1 9 2 7 4 3

9 1 4 8 7 3 5 6 2

7 9 8 4 5 1 2 3 6

4 2 3 9 8 6 1 7 5

1 6 5 3 2 7 9 8 4

Raplamaa Ühistöö nr 49  
Raplamaa Ühistöö nr 49  

Raplamaa Ühistöö nr 49