Page 1

raplamaa

Ühistöö

Nr. 34

Kauksi rannatee

22. august 2012 Selle suve pildid

Aivo Oina foto

Pildid Balti keti velotuurilt “Baltic Chain Tour 2012 asuvad leheküljel 24-27


Raplamaa Ühistöö 2

Naised ka kosmoses ja kosmosest üldse…

Kurb teade Sally Ride surmast 61 aasta vanuselt, pärast 17 kuud kestnud võitlust pankreasevähiga, pani tagasimõtlema kosmoseasjadele. Nagu teate, Ride ei olnud siiski esimene naine kosmoses. Nõukogude kosmonaut Valentina Tereškova käis maailmaruumis juba 1963. aasta juunis. Pärast Ride’i on kosmoses käinud üle 45 naise USAst ja teistest riikidest. Kaks neist on olnud kosmosesüstikute komandörid. Ride sündis ja kasvas üles California osariigis Los Angeleses ning sai Stanfordi ülikoolis magistri- ja doktorikraadi füüsikas. Ride asus NASAsse tööle 1978. aastal, olles üks 35st inimesest, kes enam kui 8000 kandidaadi hulgast astronaudiks välja valiti. Esimesele kosmosesüstikumissioonile lendas Ride 1983. aastal Challengeri pardal. Tol hetkel, 32aastaselt, oli ta ka noorim ameeriklane, kes oli orbiidile lennanud. Enne teda olid õrnema soo esindajatest käinud maailmaruumis kaks tollase Nõukogude Liidu kosmonauti, 1963. aastal Valentina Tereškova ja 1982. aastal Svetlana Savitskaja. Sally Ride valmistus veel kolmandakski lennuks kosmosesse, kuid see jäi ära seoses kosmosesüstiku Challenger plahvatusega 1986. aasta 28. jaanuaril 73 sekundit pärast starti. Tookord hukkus seitse astronauti ja süstikuprogramm peatati kolmeks aastaks. Pärast NASAst lahkumist sai Ride’ist San Diego California ülikooli professor. USA esimene naisastronaut oli hoidnud raske haiguse salajas, et kaitsta oma eraelu. Pärast surma selgus ka, et Sally Kristen Ride oli koguni 27 aastat hoidnud veel teistki saladust – ta elas lesbisuhtes lapsepõlvesõbranna ja psühholoogiaprofessori Tam O´Shaughnessyga. Vene ajal, kui kosmosesse mindi, mingist pederastiast ega lesbismist juttu ei olnud ega saanudki olla. NSVL is olid homosuhted rangelt keelatud ja kohtu poolt karistatavad. Üks omaaegseid kosmoseteoreetikuid, professor Leonti Kährik kirjutas Eesti Päevalehes 19. aprillil 2002 pikalt seksist kosmoses. Tema soovitas kaasa võtta kitsas magamiskott kahele ja ka jupp nööri. Nööri pidi vaja minema selleks, et magamiskott kinni siduda mõne ukselingi või aparatuuri nuppude külge…(no on ikka naljamees küll, nuppude külge!). Lisaks kõigele kirjeldab autor kosmonautide Klimuki ja Lebedevi soovist seitse päeva pihku tagudes spermat saada ja see külmutades ja maamunale tuua. Maal olles olevat sellega püütud rasestada nende abikaasasid. Arstide sõnul asja ei saanud. Professor väidab, et Tereškova on ainuke, kes lapsega maha sai. Kõik ülejäänud naiskosmonaudid olevat viljatud.

Kosmose kohta on palju legende. Proovin siia kirjutada seda, mis ka tõeselt põhjendatav. Minu edasine pärineb suurelt osalt kahekordse kosmonaudi, Igor Pjotri poja Volk` iga räägitule ja ühiste tuttavate meenutamisele kosmosetööstusest ajavahemikus 19631967 ja isiklikele tõdemustele kahel Tallinna kohtumisel veel nõukogude ajal. Igor Volk oli mitmeid kordi Eestis seoses „Vihuris“ toodetavate kosmonautide treeninguteks mõeldud ralliautodega. Kuna ta ka tenniseasju tol ajal Venemaal juhtis (1986-1990), siis käisime Kadriorus väljakut tempimas. Nii seal, kui ka meie tollastes vanalinna kaunites kohvitubades vesteldu nüüd meenutustena: Kuna Igor Volk pidi oma teisel lennul pea, et „üles“ jääma, siis neist asjust ta rääkis erilise närvilisusega. Mäletan, et pisut tema nägu ka tõmbles kohati. Asi ise oli suhteliselt lihtne. Minnes üle maandumisele tekkis tõrge. Pöördemootor ei käivitunud. Maapealt antud korraldused ei aidanud. Tänu insenerioskustele sai ta laeva käsitsijuhtimisega kuidagi liikuma ja siis valmistus kiireks maanduseks. Rohkem ta enam pole kosmoses käinud. Kunagi lennunduse maailmanäitusel Prantsusmaal käidi välja ka „saladus“ nn „kobra“ lendamises. Olid siis kaheksakümnendad lõppemas… Tegelikult on selle viguri esmaesitaja just Igor Volk, kes katsetas SU-27 ründelennukit ülikriitilisel ründenurgal kuni 90 kraadi ja nii see „kobra“ teoks sai. Kobra on palja silmaga vaataja jaoks lennuki saba pööramine lennusuunda kõhualuse poolega ja siis tagasivõtt normaallendu. Rahva ees näitas seda trikki katselendur Viktor Pugatšov ja nii siis nimetataksegi seda Pugatšovi kobraks, teadmata, et tegelik autor oli tollal rangelt salastatud Burani projekti komandör. Katsetused jätkusid ja täna suudab SU-37 lennata juba päris saba ees (150-180°) ja siis tagasi tulla normaallendu, kõrgust peaaegu kaotamata. Milleks sellised manöövrid? Aga seepärast, et õhulahingutes on tihti vaja äärmiselt kiiresti pidurduda ja lähilahingus liginenud vaenlane sabast maha raputada. Igor Volki oskusi prooviti ka nii, et pärast 11 ööpäeva ja 19 tundi kosmoselendu pidi ta maandumisel lendama MIG-25 tüüri taga Baikonurist Ahtubinskisse. Selline katsetus pidi näitama kosmonaudi võimeid pärast pikemat kaaluta olekut koheselt Buranil lennukirežiimis lennata. Loomulikult tuli kosmonaut sellega hiilgavalt toime. Lisaks kõigele tehti katseeksemplariga veel kolmteist erirežiimides lendu. Nüüd räägib Venemaa ametlik ajalugu sellest, et Buran käis oma lennul ilma meeskonnata, automaatrežiimil. Tegelikkus oli kaugeltki teine, aga kuna tol ajal olid to-


Raplamaa Ühistöö 3

Naised ka kosmoses ja kosmosest üldse…

hutud poliitilised kaklused ja intriigid venemaa kõrgemas juhtkonnas ja kosmosetööstuses, siis las olla see nende pakutud „tõde“ tõe pähe. Kosmose vallutamise kohta on maailmas palju erinevaid legende liikvel. Tõenäoliselt esimene kosmonaut Juri Gagarin kirjutas oma naisele enne lendu kirja: „Kui midagi peaks juhtuma, siis palun teid ja esmajoones sind, Valjuša, mitte surra muresse… Hoia palun meie tüdrukuid, armasta neid nii, nagu armastasin mina…“(kiri oli pikem). Abikaasa Valentina leidis selle kirja aastaid pärast mehe surma, peidikust. Jo siis oli mingi hirm enne lendu ja küllap ka põhjusega. Kuna kõik laabus, siis ilmselt ka kiri ununes. Pärast mehe surma on lesk kinnine ja suhtleb vaid tütarde ja nende lastega, jättis töö meditsiini instituudis, läks pensionile ja elab Tähelinna korteris. Aga ikkagi, kuidas hukkus maailma esimene kosmoseinimene. Juba treeningutel oli Gagariniga jamasid. Kasvult lühike ja väljavaate parandamiseks tuli padi istumise alla panna, hiljem tehti pilooditool kõrgemaks. Aga see „väikemees“ oli peakonstruktor Koroljovi nõue. Kuulike, kus pidi asuma kosmonaut, oli ehitatud väikesena raketi pea suuruse järgi ja hoopiski mitte inimese tarbeks. Selle kuulikesega pidi saama viia tuumalaeng kuni Ameerikani! Maandumisel peaks lennuk 75% maandumisteest läbima tagaratastel (briljantne). Kahjuks Gagarin maandus tihti kõigile kolmele rattale. See on äärmiselt avariiohtlik! Puudub võimalus katkestatud maandumisele ja uuele õhkutõusmisele. Selleks, et lennuoskused säiliksid, lennatakse aastas vähemalt 200 lennutundi. Pärast kosmoselendu võeti J. Gagarinilt ära igasugune õigus individuaalseks lennuks. Temast taheti teha elusat „ajalooeksponaati“. Algasid maailmarännud, klaaside tõstmine, aupaiste üha suurenes. Olevat Gagarin olnud puhkusel Krimmis ja seal päästnud koolipoisi uppumisest. Tõstnud poisi kaldale ja ise kukkunud peaga vastu kaljut… Aga ajakirjanik Vladimir Gubarev teadis öelda, et hoopis naistes vahelejäämist peljates hüpanud Gagarin teise korruse aknast alla ja löönud pea ära vastu lillepeenra äärekivi… Eks lugeja otsustagu ise, kumb on tõde. Igatahes Gagarini kuraator N.P Kamanin oli seda nähes valmis endale kuuli pähe laskma, sest kohe oli minek partekongressile, kus nii Gagarin kui ka teine kosmonaut Titov olid külalisteks.

Igatahes ajakirjanikel oli rangelt keelatud Gagarinit pildistada ja intervjueerida. Seda jälgis KGB valvas silm. Ja nüüd see kurb 27. märts 1968, kui kosmonaut hukkus, viies kaasa ka oma sõbra. Legendi järgi olevat Gagarin tulnud lennuväljale tugevas pohmeluses ja öelnud – „Lähen lendama“. Sellega ei nõustunud aukraadilt tärni võrra madalam lennuvälja komandör Serjogin ja läks koos Gagariniga kaheistmelise treeninglennuk UTI MiG-15 pardale. Olevat olnud halb nähtavus (pilve alumine äär 300m maapinnast) ja lennuk sattunud pöörisesse ja kukkunud siis alla… See oli ametlik versioon. Salajase sõjatööstuse asjapulk Valentin Surkov seab kahtluse alla nii õnnetuse aja kui ka koha ja olukorra. Nimelt kukuti alla keelatud lennutsoonis ja sohu. Nähtavus olevat olnud ideaalne ja lennuk olevat tulnud alla ilma mootoriteta suurel kiirusel. Surkovi arvates polnud lendurid enam elus, nad ei püüdnud lennukit juhtida ega katapulteeruda. Samuti ei mõista sõjatööstur, miks nii kaua hoiti saladuses tegelik katastroofi paik? Väidetav Novoselovo on 30km kaugusel tegelikust Gagarini lennuki kukkumise paigast. Selline oli Juri Gagarini elu. Aga oleks võinud juba varem lõppeda. Gagarinile ei antud ametlikult teada parooli kosmoselaeva Vostok käsitsi juhtimiseks. Selleks oli maagiline 25. Kardeti lolliks minemist. See oli muuseas üllatuseks ka peakonstruktor Koroljovile. Tegelkult Gagarin sai siiski enne lendu selle parooli Mark Gallailt ja juhtkonstruktor Oleg Ivanovskilt. Ta ei reetnud neid. Lend oli väga ohtlik. Maandumiskapsli välispind süttis tihedatesse õhumassidesse jõudmisel, sulametall voolas illuminaatorite peale, kapsel pööritas ümber oma telje kiirusel üks ring sekundis, ülekoormus tõusis 8-10 kordseks. 7 km kõrguselt Gagarin katapulteerus ja edasi maanduti juba langevarjuga. Ka siin oli veel äpardus-skafandri välisõhuklapp ei avanenud ja tekkis lämbumisoht. Kuna maandumissüsteem streikis, siis maanduti kaugel etteplaneeritud kohast. Ja veel: oli kolm varianti maailmale kosmoselennust teatamiseks TASSi poolt.(üleliiduline telegraafiagentuur). Esimene: ülipidulik õnnestumise puhuks. Teine: juhtumiks, kui kosmoselaev ei lähe orbiidile või kukub alla, palve riikidele abistamaks leida kosmonaut. Kolmas: teade traagilisest kosmonaudi hukkumisest. Õnneks tookord seda kolmandat polnud veel vaja.

Aivo Oina, endine lennuspordiföderatsiooni asepresident


Raplamaa Ühistöö 4

Parimatele Raplamaa ettevõtjatele jagati tunnustust

Pildil vasakult: Kristiina Raudnagel, Siret Elmi, Piret Minn, Tiina Valk, Tiit Leier, Hetti Kask, Sulev Seimann. Foto: Reelika Vaabel Fotogaleriid näete aadressil http://www.raplamaa.ee/et/uldinfo/pildigalerii/367-view-28.html http://www.raplamaa.ee/et/uudised/31-view-1937. html Päikseliselt soe ja hurmav õhtupoolik, imekaunis Kehtna mõisaesine, külaliste ootel tervitusjoogid, hõrgud suupisted, kõrvupaitav mahe muusika ja väärikas ettevõtjate ning nende saatjate seltskond- just nii võib kirjeldada 14. augustil toimunud Raplamaa Parimate Ettevõtjate tänuõhtut, mis tänavu toimus juba 15. korda. Märkimisväärne on, et just 15 aastat tagasi, kui leidis aset esimene ettevõtjate tunnustamine, toimus see samuti Kehtnas. Mis ikkagi on Raplamaa parima ettevõtja tunnustamine? Rapla Maavalitsus ja Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus koostöös Rapla Talupidajate Liidu, Raplamaa Omavalitsuste Liidu, Märjamaa Ettevõtjate Piirkondliku Ühenduse, Rapla Ettevõtjate Ühingu, ühinguga Ettevõtlikud Naised Raplamaal ning turismiettevõtjate ühendusega Raplamaa Turism tunnustavad parimaid ettevõtjaid kuues

kategoorias: Äritegu, Ettevõtja Sõber, Töötaja Sõber, Väike ja Tubli, Tubli Talu ning Uustulnuk. Kandidaate saavad etteantud aja jooksul esitada kõik asutused, ettevõtted, kodanikeühendused ja eraisikud. Parimad selgitab välja maavanema poolt kokku kutsutud komisjon, kuhu käesoleval aastal kuulusid: Aare Lenk EMTA, Lääne maksukeskuse Rapla kontori juhataja Ülo Olm Rapla Ettevõtjate Ühing, juhatuse esimees Eve Valma Swedbank, Rapla kontori juhataja Anneli Pärna Ettevõtlikud Naised Raplamaal, juhatuse liige Üllar Aruksaar Märjamaa Ettevõtjate Piirkondlik Ühendus, juhatuse esimees Tõnis Tõnisson Raplamaa Sõnumid, tegevtoimetaja Janek Kadarik SA Raplamaa Arendus-ja Ettevõtluskeskus, juhataja Reelika Rohuste SEB Pank, kliendihaldur


Raplamaa Ühistöö 5

Parimatele Raplamaa ettevõtjatele jagati tunnustust Marje Schmidt MTÜ Raplamaa Turism, juhatuse liige

Komisjoni pingelise töö tulemusel valiti 51 esitatu seast välja oma kategooriate võitjad:

Äritegu 2011- Salutaguse Pärmitehas AS, Tiina Valk Ettevõtja Sõber 2011- Eesti Töötukassa Raplamaa Osakond, Hetti Kask Töötaja Sõber 2011- Akzo Nobel Baltics AS, Piret Minn Väike ja Tubli 2011- Juurima Tall OÜ, Kristiina Raudnagel Tubli Talu 2011- Tika talu, Sulev Seimann Uustulnuk 2011- Minna Sahver OÜ, Siret Elmi Lisaks tänukirjale ja lillebuketile autasustati kõiki võitjaid efektse Järvakandi Klaasistuudios õunapuu paku sisse puhutud klaasist pudeliga, mida andsid üle eelmise aasta võitjad. Samuti avaldasid tunnustust võitjatele ka omavalitsuste esindajad. Ettevõtjate tunnustamisel püüavad korraldajad täita üsna mitut eesmärki: tänada ettevõtjaid nende tubli panuse eest, märgata uusi alustavaid (huvitava äriidee või lähenemisega) ettevõtjaid ja läbi tublide ettevõtjate esiletõstmise juhtida ühiskonna tähelepanu sellele, kui oluline

on tööandja roll ühiskonnas. Seega kuulub tänu kõikidele tublidele ettevõtjatele, kel jätkub jaksu oma ettevõtte arendamiseks ja töötajate hoidmiseks. Tundub, et ilmataadi kaasabil õnnestus ettevõtjate tänuõhtu suurepäraselt ja kutsutud jäid rahule. Lisaks pidulikule tunnustamistseremooniale pakkusid muusikalist elamust ansambel Džentelmenid Karl Tamme eestvedamisel, suupistete ja joogilaua eest hoolitses Eesti kokandusmaastikul tuntud ja hinnatud Ööbiku Gastronoomiatalu peakokk ja peremees Ants Uustalu ning perenaine Kertu Lukas. Olgu öeldud, et Ööbiku talu asub Raplamaal, Kaiu vallas Kuimetsa külas. Suur tänu kõikidele koostööpartneritele abi eest Raplamaa ettevõtjate tänuõhtu korraldamisel- eriline tänu Siim Sillaveele Kehtna Manor OÜ-st, Kehtna Vallavalitsusele, Külalistemajale Varjula, Kehtna klubile, Raplamaa Perenaiste Seltsile Pauliine ja Heik Pastile. Edukaid ettevõtmisi kõikidele ettevõtlikele kodanikele ning rõõmsate kohtumisteni Raplamaa Parimate Ettevõtjate 2012 tunnustamisel!

Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus

Rapla maavanem Tiit Leieri kõne üritusel „Raplamaa parim ettevõtja 2011“ http://www.raplamaa.ee/et/uudised/31-view-1938. html Head Raplamaa ettevõtjad, head kohalviibijad! Tänasel üritusel tunnustatakse Raplamaa ettevõtjaid. Tunnustamise aluseks ei ole ettevõtete finantsnäitajad ega suurus. Hindamiskomisjon tegi esitatud kandidaatide vahel otsused neile esitatud andmete ja igale liikmele teadaoleva info põhjal. Kohati oli komisjonil päris keeruline otsuseid teha, sest ettevõtted, mida tuli hinnata, on väga erineva suurusega ja tegutsevad erinevates valdkondades. Hindamiseks esitati ka kandidaate, kes võiksid hindamisel olla kindlasti ka järgmisel aastal, sest nende teod on alles pooleli. Raplamaal on väikese ja keskmise suurusega ettevõtted. Isegi need, mis tunduvad meie jaoks suured, kvalifitseeruvad Eesti ja maailma mõistes tegelikult keskmisteks ettevõteteks. Vahendan paari mõtet eilsest Robert Kitti loost „Kaks müüti Eesti majanduse kohta“ Äripäevas:

Esimene kõlab nii: me teeme siin odavat allhanget, sest meil on madalad palgad ja niipea, kui Eesti palgad jõuavad Euroopa Liidu keskmise lähedale, kukub kõik kokku. “See on küüniline ja diletantlik lähenemine,” leiab Kitt. Uues majanduses on vaja väikseid koguseid ja selliseid Eesti ettevõtja toodabki. Allhange ei ole paha, kui suudad sellest raha teha. „Ka näiteks Belgia tööstussektor põhineb suures osas allhankel Saksamaa, Prantsusmaa ja Hollandi tööstustele,“ märkis Kit. Teine mõte on see, et meie ekspordi kasv toetub peamiselt kahele suurele vaalale: Ericsson Eesti ja transiit. “Võib olla päris rahulik, sest lisaks telekommunikatsiooni- ja transiidisektorile on meil ka järgmised kaheksa sektorit päris suure ekspordikasvuga,” kinnitas Kitt. Neid ridu lugedes oli ühelt poolt hea meel, et Eesti majanduse käekäiku ei suhtutud kriitiliselt, teiselt poolt võib vabalt tõmmata mitmeid paralleele Raplamaaga. Meil ei ole ühtegi domineerivat tööstussektorit. Meil on puidutööstus, keemiatööstus, metallitöötlejad, tekstiilitööstus, toiduainetööstus, viimastel aastatel väga palju


Raplamaa Ühistöö 6

Rapla maavanem Tiit Leieri kõne üritusel „Raplamaa parim ettevõtja 2011“ investeeriv põllumajandussektor, loomulikult teenindus ja kaubandus ja ehitus. Meil on isegi turismindus! Lisaks teame, et ettevõtted, kes on vähegi suuremad ja kasvanud, ekspordivad osa toodangust ja seda ka allhankena. Alati võib küsida, kas klaas on pool täis või pool tühi ja kas see on hea, et ei ole ühte domineerivat tööstussektorit? Isiklikult minule tundub, et see paljusus on hea. Nii ei ole meie maakonna töötajad tulevikus surve all, kui majanduses peaks minema kehvemalt just ühes sektoris, ja riskid on väiksemad. Ühtlasi loodan, et kõik siinviibijad jagavad seisukohta, et kui läheb naabril hästi, siis läheb meil kõigil paremini. Selle paljususe juures toon välja veel ühe tähelepaneku. Nimelt uued alustajad. Uusi tublisid alustajaid on maakonnas palju rohkem kui need, kes olid esitatud komisjonile

hindamiseks. Nii esitan ettevõtjate ühendustele kui valdadele üleskutse järgnevateks aastateks - esitage tunnustamiseks rohkem oma uusi alustajaid. Uued alustajad on väga olulised, sest nii mõnigi väikeettevõtja loob töökoha peale enda ka naabrile. Ning kui mõelda, kui palju inimesi käib meil iga päev Tallinnas tööl, siis töötajaskonda uute ettevõtete loomiseks peaks tegelikult jätkuma. Aga teid, head ettevõtjad tänan ma selle eest, et annate tööd meie piirkonna inimestele. Loodan, et ka teie elu on viimase aastaga muutunud lihtsamaks, et teie majandusnäitajad on järgmisel aastal veel paremad ja te rõõmustate sellega ka oma töötajaskonda. Võtke ette uusi projekte, aga mõistlike riske! Soovin teile edu, sest teie edu tagab kogu piirkonna edukuse! Ilusat õhtut teile!

Selle suve pildid

Pakri tuulikud

Aivo Oina foto


Raplamaa Ühistöö 7

Noortelaager “Sõbralikult on parem” 22.-24. augustil

http://www.raplamaa.ee/et/kalender/35-view-5260. html Keavas, Linnaaluste külas, Platsi talus 22.-24. august 2012 “Sõbralikult on parem” noortelaager toimub 5.-6. klasside õpilastele (2011-2012 õa), kes osalesid kevadel foorumteatri õpitoas samanimelise projekti kaudu. Projektis osalevad koolid: Valtu Põhikool, Kodila Põhikool, Hagudi Põhikool, Käru Põhikool, E. Vilde nim. Juuru Gümnaasium, Eidapere Põhikool. Eesõigus nende koolide õpilastel, aga registreerida võivad ka teised. 22-24.08.2012 toimub lastele laager koostöös Politsei ja Kaitseliidu Rapla malevaga. Laagris saab osaleda 60 last. Laagris pannakse üles laste joonistus- ja fotovõistlus kõigile vaatamiseks ja sügisel tehakse rändnäitus osalenud koolides, et töid näeksid ka need kes ei saanud laagris osaleda.

Projekti eesmärk on vähendada koolikiusamist, muuta lapsi sallivamakas, sõbralikumaks üksteise vastu. Projektiga ennetatakse laste hulgas riskikäitumist ja õpetatakse neile ära tundma vägivalda nende ümber ning motiveerida neid sekkuma isegi siis, kui tundub, et enda jõud üle ei käi. Koostööpartnerid: Kaitseliit (Kodutütred, Noorkotkad); Raplamaa Omavalitsuste Arengufond; Rapla Maavalitsus; MTÜ Noored ISE, MTÜ Targad Kodanikud, Rapla, Käru, Juuru, Kehtna vallavalitsused; Politsei lääne prefektuur. Täpsem info ja registreerimine https://docs.google. com/spreadsheet/viewform?formkey=dHA4cEd5NkFDSj RTbzIxdUppRnRCMnc6MQ Teavet saab: Eve Sirel tel 5343 2907, e-post: evesirel0@gmail.com Eli Sukles tel 5344 8688, e-post: eli@koolitaja.com

Raplamaa Ühistöö

Mugavaim võimalus Raplamaa Ühistöö pdf-faili alla laadida on aadressilt http://www.raplayhis.eu/ Kehtivad ka kõik varasemad allalaadimisaadressid ja e-posti aadressid. Kõige parem koht lehe lugemiseks korraliku internetiühenduse korral on http:// issuu.com/piirp. Kui soovite, et teie üritusest võimalikult palju inimesi teada saaks, siis andke oma ettevõtmisest ka meile infot, et saaksime nendest oma lugejatele teada anda. Meie lugejaskond pole küll väga arvukas, aga meie andmetel ei külastata ka ühtegi teist Rapla maakonna kohta infot sisaldavat internetilehekülge rohkem kui meie lehte. Arvestades eriti seda, et meie leht on kättesaadaval mitmetel erinevatel internetilehekülgedel. Kommentaare, repliike, arvamusi saab jätta ka külalisteraamatusse aadressil http://raplayhis.eu/ gbook/ Sõnumite jätmiseks ja loomulikult ka sõnumite lugemiseks ei ole vaja liikmeks registreerida (siiski oleks soovitav seda teha). Postituste tegemisel palume arvestada seadusandlust ja head tava kedagi mitte solvata ning mitte esitada laimu. Iga autor vastutab oma sõnade eest vastavalt seadusandlusele. Kolmapäeviti ilmuvasse Raplamaa Ühistöösse ootame materjale, reklaame ja kuulutusi teisipäeva tööpäevani. Tavapäraselt on uus number valmis

teisipäeva õhtu jooksul ja hilisõhtul saab seda juba lugeda. Kui teie asutus või ettevõtmine väärib üldsusele tutvustamist, kirjutage meile sellest ja saatke ka pilte. Ootame oma lugejate pilte ja jutte ka suvistest üritustest ja ettevõtmistest, mida nad külastavad. Reklaami ja kuulutuste avaldamine on jätkuvalt vähemalt sügiseni tasuta. Kõikvõimalikku infot ootame e-maili kaudu. On ilmnenud, et mitmed e-mailid, mis sisaldasid mitu lisandit (pilti, tekstifaili) ja on saadetud aadressile toimetus@raplayhis.eu, ei ole kohale jõudnud. Kui olete antud aadressile kaastöid või pilte saatnud ja me pole neile kuidagimoodi reageerinud, siis on need kirjad meile kaduma läinud. Vabandame kõikide võimalike kirjasaatjate ees ja palume võimaluse korral saata kaastööd (pildid) uuesti aadressil raplamaa.yhistoo@gmail.com või piirpeeter@gmail.com. Kui pilte on mitu, võiks need saata ühekaupa (üks pilt ühes e-mailis). Edaspidi anname igale kirjasaatjale tagasisidet kirja saamise kohta ühe ööpäeva jooksul kirja saamisest. Nii et kui te saatsite meile kirja või pildid ja pole ühe ööpäeva jooksul vastust saanud, siis pole kiri meieni jõudnud. Vabandme võimalike ebamugavuste tekitamise eest veelkord ja loodame mõistvale suhtumisele! Raplamaa Ühistöö


Raplamaa Ühistöö 8

Raplamaa kaunimad kodud on selgunud

Tekst ja pildid http://www.raplamaa.ee/et/uudised/31-view-1940.html

Pühapäeval andis Vabariigi President Haapsalu kultuurikeskuses üle „Kaunis Eesti kodu 2012“ auhinnad. Kodukaunistamise Raplamaa komisjon otsustas tunnistada konkursi „Kaunis Eesti kodu 2012“ võitjateks maakonnas ja esitada tunnustamiseks Eesti Vabariigi Presidendile Pille Naadi kodu Märjamaa alevis, perekond Makuse kodu Rapla linnas, Ingrid Ermani ja Illimar Plaseri kodu Kohilas ja Kuimetsa rahvamaja Kaiu vallas.

Pille Naadi kodu Märjamaa alevis

Perekond Makuse kodu Rapla linnas

Ingrid Ermani ja Illimar Plaseri kodu Kohila alevis

Kuimetsa rahvamaja

Doonoripäev Kohilas

24. augustil kell 9:30 - 13:00 Kohila Spordikompleksi (Kooli 1) saalis kell 9.30-13.00. Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Kaasa võtta pildiga isikut tõendav dokument. Lisainfo www.verekeskus.ee ja Facebookis fännilehel „Doonorid ja Sõbrad“ www.facebook.com/DoonoridjaSobrad


Raplamaa Ühistöö 9

ATO Spordiklubi Laste Mitmevõistlus 2012 http://sport.ato.ee/?page_id=2 Võistlus toimub 25. augustil 2012 Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi staadionil Halva ilma korral Rapla Sadolin Spordihoones. Välisjalanõudes Spordihoones võistelda ei ole lubatud – võimalikud valikud: võistlemine sokkis, paljajalu või sisejalanõudega. Halva ilma korral jätab korraldaja endale õiguse teatud alasid või vahendeid asendada. Algusajad 3-6 aastased kell 10.00 7-10 aastased kell 13.30. Registreerimine Võistlejaid saab võistlustele registreerida 30 minutit enne võistluste algust koha peal. Kui suudame luua toimiva süsteemi, siis alates vastavasisuslise teate avaldamisest ka võistluste kodulehel. Ürita jõuda õigeks ajaks, veel parem natuke varem! Kiire registreerimise tagab eelnevalt alla laetud, trükitud ja täidetud registreerimis leht. Vanemate vastutusel võivad 3 aastaste vanusegrupis osaleda ka 2 aastased. Oluline, et võistleja suudaks sooritada ala iseseisvalt. Ergutamine ja juhendamine on loomulikult lubatud. Samuti on lubatud noorematega kaasa joosta, seda juhul kui lapse ja lapsevanema vahel puudub füüsiline side. Vahendiga ala puhul peab laps ise hakkama saama. Rippumise puhul võib kuni stardini last hoida/toetada ja ala lõpus püüda. Rippumine loetakse lõppenuks hetkest mil lapsevanem last puudutab või kui sportlane puudutab mis tahes kehaosaga maad. Võistlusalad 3-aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise 4-aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine 5-aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine, topispallijänn 6-aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine, topispallijänn, 400m jooks 7- aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine, topispallijänn, 400m jooks, lendava taldriku vise 8- aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine, topispallijänn, 400m jooks, lendava taldriku vise, kõrgushüpe 9- aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine, topispallijänn, 400m jooks, lendava taldriku vise, kõrgushüpe, sõudeergomeeter 10- aastased: sprint, kaugushüpe, pallivise, rippumine, topispallijänn, 400m jooks, lendava taldriku vise, kõrgushüpe, sõudeergomeeter, vibulaskmine Tulemuste arvestamine ja autasustamine Tulemused arvutatakse ümber punktideks, mille alusel selgitatakse iga vanuse paremus järjestus. Poisid ja tüdrukud võistlevad eraldi arvestuses. Iga vanuse kolme paremat poissi ja tüdrukut autasustatakse medaliga. Igale osavõtjale tunnistus tema tulemusega ja väike meene. Üritus on ilma osavõtutasuta! Info täieneb pidevalt, külasta meie lehte jälle! Võistlust aitavad korraldada Sportlik Jänes, Piilupardi Mängutuba, Eesti Punane Rist Raplamaa Selts ja ATO Spordiklubi noored Võistluse toetajad: Rapla Vallavalitsus Rapla Omavalitsuste Arengufond Rapla Maakonna Spordiliit Kaiu Vallavalitsus ATO Project OÜ Kulbert AS Vevid AS Taig AS


Raplamaa Ühistöö 10

Üritused Rapla Keskraamatukogus

http://www.raplakrk.ee/

*Vahtra tugikeskuse näitus “Päevad täis tegemisi” (saalis) *Rapla vanadel fotodel (fuajees) *Kaiu Põhikooli õpilase Lisette Kabeli joonistused (lasteosakonnas) *Päikeseliblikad: Tarvo Aro Meti vitraažinäitus (lugemissaalis)

Märjamaa rahvamajas Sauna 2, Märjamaa 78302 (keskväljaku ääres) telefonid: 4820075, 4821355, 56564614 e-post: marjamaa.rahvamaja@marjamaa.ee http://www.marjamaarahvamaja.ee/ Kolmapäeval, 22. augustil kell 10 SILMARÕÕM silmade kontroll ja prillide müük 14.- 16. september NUNNUNÄITUS Reedel, 21. septembril kell 21.00 PEREKLUBI

*Mida teha aias: raamatunäitus (kojulaenutuses) *Мир животных: raamatunäitus venekeelsest kirjandusest (kojulaenutuses) *Rapla maakonna kodu-uurijaid meenutades: raamatunäitus (lugemissaalis) Mina ja minu keha : raamatunäitus (lasteosakonnas)

28. augustil Märjamaa lauluväljakul traditsiooniline laat Üles astuvad Laur Teär ja Meelis Laido, päevajuht Küla Karla. Üritus on külastajale tasuta!


Raplamaa GeoApe.com

Ühistöö 11

Page 1 of 1

Muinastulede öö 25. augustil

http://www.muinastuled.ee/lokkekohad Kaardiandmed

2012 GIS Innovatsia, GeoBasis-DE/BKG ( 2009), Google, Tele Atlas

Mis on muinastulede öö?

http://www.muinastuled.ee/ Meie esivanemad on Läänemere ääres elanud juba mitu tuhat aastat, tihti süütasid nad lõkkeid, et anda märku oma naabritele ja meresõitjatele. Iidetulede meenutamiseks kogunevad tuhanded inimesed igal aastal augusti viimasel laupäeval kell pool kümme õhtul mere äärde, et tähistada muinastulede ööd. Tule samuti mere äärde, et süüdata küünal, tõrvik või lõke. Tuletame endile ja teistele meelde, et meri, mis meid ühendab, vajab hoidmist. “Viie tuhande aasta eest jõudsime tema äärde, lükkasime kõrvale metsa rohelise eesriide ja tardusime paigale. Siin me nüüd oleme, ja kõik me kanname endas mere märke.” Lennart Meri, “Hõbevalge”

Hea inimene, kes sa hoolid merest!

http://www.muinastuled.ee/tule-mere-aarde Veebiportaal Mereblog koos Rannarahva kojaga kutsub Sind taas augusti viimase laupäeva õhtul mere äärde. Lihtsalt randa või sadamasse, et iidetulesid süüdates osa võtta traditsioonilisest muinastulede ööst. Tuletame endile ja teistele meelde, et meri on meie jaoks oluline. Peale sinu on vee äärde kutsutud veel tuhanded inimesed, et koos endale ja teistele meelde tuletada, et oleme mererahvas ja meri on osa meie elust. Mõelgem ka Läänemerele, et see on kõigi selle kallastel asuvate rahvaste meri ja me peame seda ühiselt hoidma. Tule mere äärde ja tee sellest oma õhtu! Muinastulede ööl süüdatakse lõkked päikseloojangul, Eestis kell 21.30. Üleskutse eesmärgiks on süüdata nii palju tulesid, et igas mereäärses kohas oleks näha vähemalt kahte tuld. Kui Sul on võimalus, süüta ka enda küünal, tõrvik või lõke, et teistele endast märku anda. Tule ise, kutsu lähedased ja sõbrad kaasa, kutsu naabrid ja terve küla. Tule lihtsalt mere äärde, uskuge see on võimas tunne, kui näete rannikul mitmeid tulesid süttimas.


Raplamaa Ühistöö 12


Raplamaa Ühistöö 13

http://www.tolla.ee/?id=5 Ajalugu Tolla küla asub poolteist kilomeetrit Kaiu mõisa südamest põhja poole. Tolla küla on märgitud 1726.a. maarevisjonis nelja taluga, igal talul üks neljandik adramaad. Viimase sõja eel oli Tolla külas 19 väljamõõdetud maaga talupidamist. Tolla külas asusid Kaiu suuremad talud. Juhani ja Jaani kohtade suurus oli üle 70ha. Separi ja Tõnu olid mõne hektari võrra väiksemad, võib-olla endisest suurtest taludest saunadele eraldatud maa võrra. Suured talud (40 ha ümber) olid ka kaks Vilumäed ja Männiksaare (Linaleo). Saunakohtade ehk väikekohtade maa suurus oli 9-14 ha, välja arvatud Kivisilla-Jüri umbes 20 ha suurune talu. See-eest Kivisilla Aadul oli maad ainult 7 ha. Suurte talude maast võttis enamiku enda alla metsakarjamaa või soine heinamaa. 1977.a. liideti Tolla talud Toomja külaga, mis oli kõige ebaloogilisem tegu. Tolla talud pole välja surnud. Kõigil pere-

Tolla Blues

25. augustil kell 20 Tolla külaplatsil Soojenduseks kohalik külabänd. Õhtu esineja ansambel BLUESMELL.

Tallinna Keelpillikvarteti kontsert 25. augustil kell 19 Rapla Kultuurikeskuse Kammersaalis Nargen festival, Filharmoonia ja Interpreetide Liit esitlevad Tallinna Keelpillikvarteti kontsert. Esmakordselt Eestis kogu Heino Elleri kvartetilooming. Kontsert on tasuta!


Raplamaa Ühistöö 14

Õpetajate palgad Euroopas http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-graafik-opetajate-palgad-euroopas-lati-opetajad-saavad-eestikolleegidest-pea-poole-vahem-palka.d?id=64825818


Raplamaa Ühistöö 15

Meeldib.ee

Mõtlesime mingi päev, miks küll nii viltu veab kogu aeg. Ning siis saatis me tuttav inimhingetundja meile pika ja põhjaliku seletuse, mis kõik selgitas. Sestap anname teilegi edasi need targad õpetussõnad. Kooseluõnne saladus naise ja mehe vahel: Meestel pole põrmugi keeruline oma naist õnnelikuks teha. Mees peab olema üksnes: 1. sõber 2. partner 3. armuke 4. vend 5. isa 6. õpetaja 7. kasvataja 8. pihi-isa 9. usaldusisik 10. kokk 11. mehaanik 12. kodumasinate installeerija 13. elektrik 14. autojuht 15. kandja 16. koristaja 17. kammerteener 18. torumees 19. puusepp 20. modell 21. sisustusarhitekt 22. seksuoloog 23. psühholoog 24. psühhiaater 25. psühhoterapeut Ka iseloomuomadused on tähtsad. Mees peab olema üksnes: 1. meeldiv 2. sportlik, samas 3. intelligentne, samas 4. jõuline 5. heade k ommetega, samas 6. range, samas 7. leebe 8. hell, samas 9. otsustuskindel, samas 10. romantiline, samas 11. mehelik 12. hea huumoriga ja 13. lõbus, samas 14. tõsiseltvõetav ja 15. väärikas 16. vapper, samas 17. kaisukaru, samas 18. energiline 19. hoolitsev 20. loov 21. ideerikas 22. osav, samas 23. tagasihoidlik ja 24. mõistev 25. elegantne, samas

26. järjekindel 27. soe, samas 28. jahe, samas 29. kirglik 30. salliv, samas 31. põhimõtteline, samas 32. austusväärne ja 33. üllas, samas 34. praktiline ja 35. pragmaatiline 36. õiglane, samas 37. valmis tegema tema jaoks mida tahes (näiteks pangaröövi vms) ehk siis 38. meeleheitlik (armastusest), samas 39. talitsetud 40. sarmikas, samas 41. stabiilne ja 42. lojaalne 43. terane, samas 44. unistav, samas 45. auahne 46. usaldusväärne ja 47. austusväärne 48. valmis ohvriteks ning mis peamine, 49. maksujõuline Samal ajal peab mees pöörama tähelepanu sellele, et ta: a) poleks armukade, samas siiski huvitatud b) saaks hästi läbi oma suguvõsaga, kuid samas ei ohverdaks neile rohkem aega kui kõnealusele naisele c) võimaldaks naisele vabadust, samas siiski hoolitsust välja näidates ja d) riietuks elegantselt, olles samas valmis kandma naist põlvini mudas, minema rõdu kaudu tuppa kui ta on võtmed koju unustanud või kinni püüdma ja ohutuks tegema varga, kes on ta käekoti näpanud, kus on eluliselt vajalikud esemed nagu peegel ja huulevõie On tähtis, et mees ei unustaks: 1. naise sünnipäevi 2. naise nimepäevi 3. teie pulmapäeva 4. teie esimese suudluse aastapäeva 5. naise päevi 6. naise hambaarsti aega 7. teie aastapäevi 8. naise parima sõbranna ja lemmiktädi sünnipäevi Kahjuks on nii, et isegi veatuim eelnimetatud juhendite järgimine ei garanteeri edu. Naine võib olla näiteks väsinud ideaalse mehe olemasolust tema elus ning võib tunda end mehe mõju all olevat ning seepärast esimese ettejuhtuva kitarrimängijaga putku panna. Ja nüüd medali teine külg. Mehe õnnelikuks tegemine on tunduvalt raskem. See tuleb sellest, et mees vajab: 1) seksi 2) süüa Suuremale osale naistest tunduvad need meeste kõrgelennulised nõudmised äärmiselt orjastavad. Nende täitmine käib üle nende võimete. Järeldus: Harmoonilist kooselu on lihtne saavutada kui mehed lõpuks aru saavad, et nad peavad oma sobimatuid nõudmisi piirama..


Raplamaa Ühistöö 16 1

2

3

4

5

6

18 22

24

25 28

36

29

30

31

37

38

44

45

50 53

54

55 62

70

100

71

72 76

82

77

83 90

91

92

101

104 107

56 63

75

89

46 51

61

81

8

19

21

27

7

105 108

PAREMALE 1 Muusikaline lavateos 6 Ennekuulmatu 12 Väljaheidete nõu vanglas 18 Sõna telefoniga rääkides 19 Lame, vaimukuseta, kulunud 20 Dessertpirnisort 21 Silmaluuk 22 Peenestusmasin paberitööstuses 23 Näo osa 24 India osariik 25 Te 26 Omastav (lgv) 27 Jääraud 30 Seade masina käitamiseks 32 Vilkuv sära 33 Raha hoiukoht 36 Hõbedana näiv sulam 38 Eesti linn 40 Korratus olukorras 44 Üle elama 45 Linnu kehaosa 47 Toa osa 49 Tüüritav spordikelk 50 Suhkrupeedi töötlemise jääk, söödasiirup 51 Teise nimega 52 Põõsastaim 53 Endine peaminister 55 Ümmargune pallikujuline ese 57 Rahvas Nigeerias 58 Jõgi Indias

Ristsõnad vab

ALLA 1 Karikaturist 20 2 Kõrbesaar 3 Matemaatiline märk 23 4 Lemba ooper 5 Raskepärane, kohmakas 26 6 Valmistaja, produtsent 32 33 34 35 7 Luuletaja 8 Valikut tegema 39 40 41 42 43 9 Katoliku vaimulik Prantsusmaal Pihid, näpitsad 10 47 48 49 11 Luuletaja 12 Klump 52 13 Adratalupoeg 57 58 59 60 14 Tulu kasutada antud vara eest 15 Teatekiri 64 65 66 67 68 69 16 Peakate 17 Asula Raplamaal 73 74 28 Vastik, jälk 29 Asula Jõgeva mk 78 79 80 31 Samoa pealinn 84 85 86 87 88 32 Musta töö tegija 34 Kirjatäht 93 94 95 96 97 98 99 35 Looma kehaosa Eesti poliitik ja naljamees 36 102 103 37 Vald Jõgeva maakonnas 39 Välis-, väljas106 41 Odrasort 42 Küna 109 110 43 Partisan 45 Tootmisjaoskond 61 Värsijala rõhuline osa 46 Süljega koos 63 Hongkongi filminäitleja ja -lavastaja (s 47 Tähtis raamat 1952) 48 Paradiis 54 Sõjajumal 64 Kandev, juhtiv mõte 55 Kreeka täht 67 Papagoi 56 Suvinisusort 70 Kints, reba 57 Mineviku jäänus 72 Ülemäära kokkuhoidlik 59 Umbrohi, sarikaline rohttaim 73 Egiptuse päikesejumal 74 Imiku häälitsus 60 Lõrin 75 Osahaaval 62 Kala 76 Praht, rämps, risu 65 Endisaegne kaaluühik 78 Kuujumal India mütoloogias 66 Elavaloomuline 80 Kirjutusvedelik 68 Objekt 81 Koduloom 69 Vastu-, vastas-, vastand 83 Meteoriidikraater Venemaal 70 Linn Argentiinas 84 Ida-Timori pealinn 71 Käiviti 86 Eesti laulja 76 Kõige madalamast kastist isik Indias 89 Tähe77 Riigikogu liige 91 Talent 79 Ameerika laulja ja filminäitleja (s 1945) 94 Munga- või rüütlikoondis 97 Viiuldaja 82 Härra 100 Hiiglasuur asi 83 Umbekasvanud jõesilmus 101 Tärganud vili 85 Kreeka täht 102 Iste 87 Paremik, valituim osa 103 Ploomisort 88 Napp, vähene 104 Taevane asukas 90 Kuri 92 Kehv, vilets, niru 105 Täiesti ühesugune, samane 93 Vulkaan Sitsiilias 106 Kitsas lauakate või vaip 95 Transpordivahend 107 Teravili 108 Leedu ja läti rahvalaul 96 Eesti näitleja 109 Õunasort 98 Üha 110 Sõjamasin 99 Mänguasi 9

10

11

12

13

14

15

16

17


Raplamaa Ühistöö 17

baks hetkeks 1

2

3

4

5

6

18

28

29 37

32

13

33

38 45

39 46

47

54

55 62

70

56

64

77

83 90

91 101

104

15

16

17

92

34

41

35 42

43

49

58

59

66

67

60 68

69

74 78

84

85

93

94

102

79

95

80 86

87

96

97

88 98

99

103

105 108

65

73 76

82

57

72

75

14

52

63 71

40 48

51

61

107

12

26 31

50

100

11

23

30

44

89

10

20

25

36

81

9

22

24

53

8

19

21

27

7

106 109

110

63 Etteulatuv osa PAREMALE 64 Varajane sügisõunasort 1 Informatsioon 67 Samoa pealinn 6 Varakamber 70 Üksildane inimene 12 Pruudipärg Hiiumaal 18 Väike tee 72 Tuntud küla Raplamaal 19 Vald Põlva maakonnas 73 Õlle pära 20 Ajalooliselt tähtis dokument 74 Imiku häälitsus 21 Imielund, -seade 75 Afganistani pealinn 22 Selili panema 76 Musta töö tegija 23 Zola romaan 78 Kohvipaks 24 Istutustaim 80 Informatsiooniühik 25 Kübe 81 Lehtpuu 26 Elavhõbeda ja muu metalli sulam 83 Välis-, väljas27 Oda 84 Vald Harjumaal 30 Toidu keeduvedelik 86 Visand 32 Vaikselt 89 Blankett 33 Eesti poliitik ja naljamees 91 Objekt 94 USA osariik 36 Rasvu lõhustav ensüüm 97 Kartulisort 38 Riik Euroopas 100 Lemba ooper 40 Labane peen pehme puuvillriie 101 Suur ruum 44 Vald Põlva maakonnas 102 Püha härg Vana-Egiptuses 45 Kümme 103 Trummar ja helilooja (s 1959) 47 Kaua aega tagasi 104 Jooksva 49 Lai tugev purjekas 105 Jõgi Leedus ja Lätis 50 Küla Raplamaal Rapla vallas 106 Pikilõhe nöörkuue alumises servas 51 Piiskopimüts 52 Kasakapealik 107 Iva 53 Iminappadega veekogudes elav rõnguss 108 Krabimaitseline kalatoode 55 Äär, serv 109 Vilkuv sära 57 Saal 110 Näitus-laat 58 Chicago lennujaam 61 Ajaühik

ALLA 1 Vööt 2 Eesti Aianduse ja Mesinduse Selts 3 Aeg-ajalt 4 Tekib päikese käes 5 Riigi osa, mida ümbritseb võõras riik 6 Ääres, servas 7 Määrsõna 8 Looma, alust panema 9 Kitsas 10 Sipelghape 11 Eesti kirjanik 12 Õlgsaviplonn 13 Eesti helilooja 14 Ämber 15 Veesõiduk 16 Vulkaan Sitsiilias 17 Veoloom L-Ameerikas 28 Küla Raplamaal Rapla vallas 29 Käendaja 31 Parem 32 Vanamees 34 Ajal Peruu indiaanlane 35 Niisketel aladel kasvav rohttaim 36 Järv Soomes 37 Vald Jõgeva maakonnas 39 Lääge 41 Transpordivahend 42 Kuujumal India mütoloogias 43 Ilus 45 Ravitoitlustus 46 Küla Raplamaal Märjamaa vallas 47 Tark 48 Kesk-Ameerika indiaanlane 54 Papagoi 55 Suur mereasukas 56 Paremus, hea külg 57 Adratalupoeg 59 Lehtpuu 60 Virn 62 Looma kehaosa 65 Maha, kadugu (pr) 66 Vundament 68 Seatina 69 Kartulisort 70 Asjatundja 71 Laostama 76 Mõõteriista numbrilaud 77 Nõu kuuma vee saamiseks 79 Kuumaveeallikas 82 Puiestee 83 Teadmiste kontroll 85 Teos, töö 87 Tavaar 88 Agar 90 Lavastaja (s 1935) 92 Ümbritsevast värvitoonist erinev väike pinnaosa 93 Salaja 95 Kunagisest noorteliikumisest osavõtja 96 Odrasort 98 Linn ja järv USA ja Kanada piiril 99 Aur, suits


Raplamaa Ühistöö 18

Veel veidi peamurdmist: sudokud 3 8 6 5 3 5 2 9 4 7 1 2 4 9 6 1 2 1 3 8 2 4 1 6 2 7 3 5 8 6 9 7 4 1 6 7 5 3 1 7 5 9 9 5 8 7 4 2 7 8 4 3 9 1 3 6

1 3 7 4 6 2 8 3 7 6 8 2 7 3 5 6 6 8 1 7

1

5 4

5 8 6 8 1 3 4 6

4

9 7 6 2 8 1 5 7 2 4 9 5 7

6 8 7

4 6 3 8 5 7 6 5 2 8 1 7 3

9 6

3

9

4

5 1 9 8

6

1 2 5 9 3 4

9 5 8 7

8 4 7 3 3 2 5

6

8 4 9

2 4

1 4 7

5 3 8

3 1 9

5 6 5 6 8

4 3 2

9 5

9 3 7 2

8


Raplamaa Ühistöö 19


Raplamaa Ühistöö 20

MARI AED OÜ Aitab Sind, kui vajad Haljastusteenust

* Aiaprojekti * Aia rajamist * Aia hooldust * Nõustamist * Hekkide pügamist * Muru niitmist * Kalmu kujundust ja hooldust

Lilleseadeteenust * Matusepärgi * Kimpe * Ruumikaunistusi * Pruuditööd

Aiandusalaseid koolitusi Võta ühendust, Sind teenindab Mariann Roosla Telef 5233154 mariann.roosla@mail.ee


Raplamaa Ühistöö 21 26.08.2012 kell 19.00 RAPLAS TAMMEMÄE LAULULAVAL Komöödiateatri etendus HEAD ISU, NÄLJASED Pilet 10€ ja12€


Raplamaa Ühistöö 22

Rapla laat


Raplamaa Ühistöö 23

18.08.2012

Heino Heeringa fotod


Raplamaa Ühistöö 24

Balti keti velotuur


Raplamaa Ühistöö 25

“Baltic Chain Tour 2012 Raplas


Raplamaa Ühistöö 26

Balti keti velotuur


Raplamaa Ühistöö 27

“Baltic Chain Tour 2012 Raplas

S.J. fotod


5 6

3

+13

762 мм рт. ст. 63 % влажн.

Ночь

Ясно

+3

762

Утро

Ясно

+10

762

1

99

+3

2

84

+10

СВ

Ясно

Raplamaa Ühistöö 28

7

21 августа 2012 11:00

KRIMI

В Рапла

8Raplamaal sõitis 16. augusti õhtul teelt välja politseiauto, millega jälitati peatumismärguannet eiranud autot 2 h t t p : / / w w w. d e l f i . e e / n e w s / p a e v a u u d i 4 3s e d / 1 1 0 _ 1 1 2 / f o t o d - p o l i t s e i a u t o - s a t t u s - r a p l a maal-soidukit-jalitades-liiklusonnetusse.d?id = 69 4838044&utm_source=feedburner&utm_ medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+delfi1105 112+%28DELFI+%3E+110-112%29 2 *** 8 18. augusti varahommikul veidi enne kella kuut juh-

День

Краткий прогноз

Подробный прогноз

Прогноз на 2 недели

Ilm Raplas Ясно

Ночь

Погода для занятых

22.08

Дневник погоды

СР

23.08

График температуры

ЧТ

24.08 ПТ

25.08

tus Tallinna-Rapla-Türi maantee 74. kilomeetril Käru vallas liiklusõnnetus. Raplast Türi poole liikunud sõiduВодоемы auto Volkswagen Sharan kaldus sirgel teelõigul ootamaТемпература воды: +13°C tult vastassuunda ja põrkas kokku Volkswagen Passatiga. 21.08.2012 Volkswagen Passati juht, 1964. aastal sündinud mees hukАстрономия kus sündmuskohal. Passatis viibinud kolm kaasreisijat ja Солнце Луна Sharani juht toimetati vigastustega haiglasse. Восход 05:51 h t t p : / / w w w . d e l f i . e e / n e w s / p aЗаход e v 20:56 a u uФаза d 16% iДолгота 15:05 Растущая s e d / 1 1 0 _ 1 1 2 / r a p l a m a a l - h u k k u s21.08.2012 -soiduautojuht.d?id=64840688&utm_source=feedburner&utm_ medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+delfi110112+%28DELFI+%3E+110-112%29

1 9 3 4 6 7 2 8 5

5 4 9 7 3 6 8 2 1

7 3 6 2 1 8 5 9 4

2 8 1 9 5 4 3 6 7

9 5 8 6 4 3 1 7 2

4 6 2 8 7 1 9 5 3

760

4

ЮВ

60

+14

Ю

Погода по-старому

8 2 4 1 9 5 7 3 6

+14

Ясно Вечер +11 758 3 74 http://www.gismeteo.ru/city/weekly/4071/

Геомагнитная обстановка

6 7 5 3 8 2 4 1 9

ЮВ

3 1 7 5 2 9 6 4 8

26.08

+10

Облачно, небольшой дождь

+18

Пасмурно, дождь

+12

Облачно, небольшой дождь

+16

Ясно

+11

Облачно, небольшой дождь

+16

Пасмурно, небольшой дождь

+16

Малооблачно, небольшой дождь

ВС

27.08

28.08 ВТ

29.08 СР

30.08 ЧТ

31.08 ПТ

01.09 СБ

02.09 ВС

03.09 ПН

+10

Ста пор

Рос ста Фот

Мол под сва

+10

Облачно, небольшой дождь

+11

Малооблачно, небольшой дождь

Облачно, небольшой дождь

+12

Малооблачно, небольшой дождь

+21

Малооблачно, небольшой дождь

+11

Малооблачно, небольшой дождь

+21

Малооблачно, дождь

+11

Малооблачно, дождь

+20

Жиз реф у де род

Малооблачно, дождь

+11

Малооблачно, дождь

+21

При за г оте

Малооблачно, дождь

+11

Малооблачно, дождь

+18

1816 нра

Малооблачно, дождь

+9

Малооблачно, небольшой дождь

+19

Экс кот

Малооблачно, небольшой дождь

+10

Малооблачно, дождь

+20

Ясно

ПН

День

Малооблачно

Ясно

СБ

+11

+19

Сам мир

+20

Боб нав

Про кот про

Информация Информер

Ootamatu külmalaine Raplas

О проекте

Хотите быстро повысить информативность своего сайта? Разместите один из наших погодных информеров. Подробнее

Успешная Жизнь! Уникальное открытие психологов: Технология Исполнения Желаний success-psychology.ru

Информация д

Информация д

Соглашение об данных с сайта

О рекламе на с

Часто задавае

Гостевая книга Карта сайта

Яндекс.Директ

Контакты

Copyright © 1998-2012, Gismeteo.RU Наши проекты: , ,

,

http://www.gismeteo.ru/city/weekly/4071/

Nädalavahetuse Raplat ootamatult tabanud külamalaine jätkus ka teisipäeval

Heino Heeringa foto

Raplamaa Ühistöö nr 34  
Raplamaa Ühistöö nr 34  

Raplamaa Ühistöö nr 34