Page 1

Nr. 24 13. juuni 2012 Lennupiknikul uudistamist jätkus

Laupäeval peeti Kuusiku lennuväljal järjekordset lennupiknikku. Paraku ei olnud ilm pikniku pidamiseks seekord kõige sobivam ja rahvast kogunes varasematest kordadest tunduvalt vähem. Silma järgi otsustades oli ka kõikvõimalikke pisemaid lennumasinaid vähem välja toodud. Eks tugev tuul häiris nendegi lendu. Samal põhjusel (tugeva tuule tõttu) jäid ära ka langevarjuhüpped. Pilte lennupiknikult näete lehekülgedel 19-27.


Raplamaa Ühistöö 2

Kuhu lähed sa, mu Isamaa…

Selle kirjutise aluseks sai Reformierakonna ühe juhtpropagandisti Raivo Järvi arvatavalt mitte kaine peaga esinemine Kuku raadios 3.juunil hommikusaates. Ilmselt sõitis ta sinna ka rooli taga ja tagasi samuti. Mis härjale lubatud, see rahva-eeslile keelatud. Nüüd on hakatud tervisele asja õigustamiseks viitama. Ei usu, sest saade ei ole mitte kohustuslik toiming ja reformarid on ennast ammu täis valetanud. Tõesti, pärast skandaalset reformarite valenädalaid ei oska enam muud kui karjuda koos Visnapuuga Maarjamaa laulude järgi ja „kinnise suuga: / kuhu ! kuhu sa lähed ! kuhu ! / sina ise, / sa, minu kodumaa, / kuhu lähed võõra ja muuga, / sina kõrk !“… Reformierakond on ennast häbistanud täielikult ja nüüd siis veel see oletatav joodik ka otseeetris. Hääl rahva seast ütleb: Saade „Onu Raivo rännakud” -hommik, teksti loeb “keegi tundmatu hääl”, read virvendavad silme ees, hääl nagu süütevedlikku rüübanud geoloogil vaksali trammipeatuses, kes?, kes? siis sain aru, tekst loeti keldrist, lugeja oli peaaegu pantvangis, viinakurat ründas, must raha lämmatas, südametunnistus asus ründele.....ei, varsti tuleb õiendus, et “pliiats” oli haige, sügavalt haige, meeltesegaduses partei väära käitumise pärast ja otsustas ühineda staarmeikariga.. Ka see on meie süsteemis võimalik! Nüüd on siis käes aeg, kus kriitikanooled on pöördunud keskidelt tagasi ja otse reformarite vastu. Vaevalt, et see on Keskerakonna poiste poolt organiseeritud, sest neile ei allu kahjuks isegi mitte KAPO.

Aga vanasti

Vaatame pisut aega tagasi, kui võimule tuli endine ENSV Hoiukassade Peavalitsuse juhataja ja sealt „saadetuna“ väikese patuga EKP KK ajalehe Rahva Hääl peatoimetaja asetäitjaks – pangajuht ja siis uue vabariigi peaminister ja ka parteijuht Siim Kallas: Tuli avalikuks salapärane „meeltesegaduses“ antud allkiri, millega kadus 10 miljonit dollarit rahva raha ei tea kuhu. Eksperdid arvasid toona, et tegelik summa oli kümneid kordi suurem, sest asjassse oli segatud tookord ikkagi ka teine juut, Viru Aabram! Asja uurimine vaibutati vaikusesse. Järgmisena kadus teadmatusesse pankadest VEB fond, millest samuti ajalugu vaikib. Nüüd siis Silver Meikari aus ülestunnistus musta raha kantimisest ärimeeste poolt partei kassasse. Raplamaa suurmõtleja Ülo Vooglaid hiljuti summeeris: „2012 on olnud nii skandaaliderohke, et “mõõt on täis”. Me silme ette hiljuti kangastunud pilt pole midagi muud, kui

kumulatiivne tegude saadus, s.t kunagise õnnetu nn üleminekuperioodi viimane vaatemäng.“ Samas esitaksin küsimuse ka ütleja suhtes- kuna Vooglaid ei ole avalikustanud oma Mitšurini (nüüdne Wismari 11) tänava villa omandamise ja IRL-ile müümise lugu, ei ole tal põhjust aususest ja õiglusest jutustava arvamusliidri mainet ka taotleda …Nii see paraku on.

Keda siis lõpuks uskuda?

Meie avalikkus oleks oodanud viimastel nädalatel palju selgesõnalisemaid avaldusi oma tippjuhtidelt, aga nende tegemisest on kõrvale põigeldud ja õigeaegne võimalus selleks maha magatud. On vaid üksikud repliigid, kus just „endised“ julgevad sõna sekka öelda. Ants Tamme, endine riigikogu liige (Õhtuleht ja koopia sellest Raplamaa Sõnumid) 2. juuni 2012 „Mäletatavasti on nüüdseks juba ligi kolmveerand tosinat aastat valitsuskoalitsiooni enesekeskselt juhtinud Reformierakonna juhid leidnud aeg-ajalt rahulolevalt põhjust nii avalikkusele kui ka teistele erakondadele nina peale kirjutada, et nende erakonna rahaasjad olevat laitmatus korras ja et sel erakonnal polevatki võlgu (erinevalt paljudest teistest parteidest). Paljudel poliitikavaatlejatel on meeles, kuidas seoses Keskerakonna rahaskandaaliga ütles Kristen Michal aasta alguses telesaates «Foorum», et poliitikute puhul peaks piisama üksnes kahtlustest, et nad on toime pannud mõne ebaeetilise ja seadusega vastuollu mineva tembu, ja nad peaksid kohemaid tagasi astuma. Et nad ei peakski iga hinna eest hakkama tõestama, kas nad on süüdi või pole seda – aitavat üksnes kahtlustusest. Aeg aga muudkui tiksub ja küllap tuleb varsti prokuratuuri ülekuulamisele ilmuda ka minister Michalil ja ehk ka peaministril. Pilved aina kogunevad nii otseselt Reformierakonna kui ka kogu valitsuskoalitsiooni kohale. Niigi napp usalduskrediit järjest väheneb ja opositsioon aina varitseb-kalkuleerib, kuidas riigitüüri juurde pääseda. Raha ja üle mõistuse ulatuvad valimisreklaamikulud teevad erakonnajuhid ülbeks. Süües isu aina kasvab ja üks nurjatus järgneb teisele.“ Mina A. Tamme juttu ei usu, sest kus ta siis oli, kui riigikogus istus ja suurt raha sai? Kuidas temal siis polnud julgust suud lahti teha? Siinkohal on Silver Meikar pisut julgem olnud, olgugi et riigikogust väljajäämine kompenseeriti väga tasuva töökohaga. Selle kohta ütles parteijuht selgesõnaliselt, et oleme ikka oma liikmeid tööle aidanud (loe-määranud) Mida siin


Raplamaa Ühistöö 3

Kuhu lähed sa, mu Isamaa…

oleks veel seletada tavalisel konkurssidel osalejal, kes saab ikka vastuseks- kahjuks teie kandidatuur….jne. Arusaadav reegel ongi meie riigis-tööd antakse vaid partei liikmetele. Nii on see ülaotsas, nii ka maal valdades. Isegi Märjamaal võeti raamatukogusse kojamees tööle ilma eelnevat ausat konkurssi korraldamata. Peamine, et oma jorss ja veel ka selgeltnägija omas vallas. Nüüd on ka Rein Kilk, kes korraldas viimasel vabariigi aastapäeval presidendile privaatpeo Tartu restoranis, kurjaks saanud: “Olen sügava hämminguga jälginud rahandusminister Jürgen Ligi viimaste päevade väljaütlemisi ja tõtt öelda olen lausa jahmunud katsetest tirida mind Reformierakonna rahaskandaali,” ütles Kilk ERR-i uudisteportaalile. IRL-i liige Rein Kilk lausus, et kui Ligi peaks veel sel teemal sõna võtma, siis soovitab kõigil jälgida ministri nina – see peaks nagu Pinocchiol iga vale korral pisut pikemaks venima! Sama minister nimetas ka S. Meikari riiklikuks kurjategijaks! No on ikka kähmlus küll! Kui jälgida meie tänaste riigijuhtide käitumist, siis tundub järjest enam, et nad ei juhi mitte riiki, vaid hoopis suurfirmat ehk korporatsiooni. Samas elekter, mis meil on omatoodang ja veel oma maavarast, ületab koos kõikide tasudega juba näiteks Soomes toodetavat ja soomlastele müüdavat tuumaeletrienergiat. Ja kui siia kõrvale panna veel palgad, pensionid, erinevad toetused, siis.... See ülbe nahhaalsus, millega JUST PRAEGU pandi Kredexisse soojale kohale tubli reformitibu Taavi Rõivas? Järelikult võite te uskuda või mitte, MEIE TEEME(alati) NII nagu tahame ja teil jääb üle ainult imestada, meid uskuda ja lohutuseks patust Keski sõimata. Aga Kredexis on kohutavalt palju EU raha. See peab olema just T. Rõivase hallata! Ikka meie partei kasuks. Ettevõtted said tulumaksust vabaks. Raha viiakse nüüd kontrollimatult ja maksuvabalt riigist välja. Kas ka see on osake seadusest, mille hind on vaid 32.000 €urot, nagu väitis endine õiguskantsler Allar Jõks? Nüüd soovib Ref gaasivõrgud eraldada. Kas ka sellega võis kaasneda väljapressimist stiilis, et kui hästi maksate, siis me jätame selle pooleli. Seda ei saa välistada, mõeldes raudtee tagasiostuga kaasnenud süüdistustele. Ka Silver Meikar pidas millegipärast vajalikuks mainida võimalikku gazpromi raha. Kas liiga suur tükk võis reformile saatuslikuks saada ja venkud tegid panuse teistele parteidele ja otsustasid reformi põhja lasta. Jälgime mängu, kelle vuntsid kõrvade varjust paistma hakkavad.

Sellist erakonda ei saa usaldada. Justiitsminister lihtsalt eirab riigi õigusi ja ei taheta ning enne ei toimi ka põhiseadus, kui tuleb asuda relvile. Nüüd on näha, kuidas on ehitatud Eestis “Pohhuipartei”, sest muud eesmärki sellel polegi. Terve meie riigi juhtkond eesotsas peaminisrtriga kuulub endise Eesti Kommunistliku Partei nomenklatuuri hulka. See seltskond töötas käsikäes KGBga. Teisiti polnud tol ajal võimalik.

Kui teeks uue partei?

Uus loodav erakond ei aita, uued noored inimesed ei aita, sest nemad on üles kasvanud väärastunud süsteemis. Restart tuleb teha, kus pole omasid ega võõraid, vaid kõik on omad, sest meid on niigi vähe. Selleks on vaja alusseaduste muutmist. Alustada tuleks valimisseaduse muutmisega. Vahet ei ole, kes seda teeb, olgu see Reforierakond, Keskerakond või keegi muu. Kassi värvus pole oluline, peaasi, et ta ikka hiiri püüab. Kui vaid rahvas teaks! Patuseid on tegelikult nii palju, et terve Euroopa kohtusüsteem ei jõuaks ka seda läbi ekseldada. Sellepärast on ka väga visad nende kuriteod välja tulema - kõik on omavahel seotud, tihedalt kokku seotud. 20 aastat krabajate parteide võimu on ka nooremad tegijad ära rikkunud. Praegu valitseb meil mentaliteet-läbi parteide võimu juurde oma taskuid täitma! Ja ei näe uut jõudu, mis selle hüdra peataks! Meie väikeses porilombis on need trikid palju nähtavamad kui riigis, kus elab kümneid miljoneid kodanikke! Parteidevaheline kemplemine on nagu paraolümpia, vahet pole, kes võidab või kaotab, vigased on nad ikkagi kõik.

Millest see kõik algas

Riia OMONi komandör: Baltimaade rahvarinded loodi KGB kontrolli all. *Venemaa telejaama “5 kanal” otsesaates ütles kunagise Riia OMONi komandör Tšeslav Mlõnnik, et Baltimaade rahvarinded loodi KGB kontrolli all. “Me ise koostasime 1989. aastal nende inimeste toimikud, kes olid Rahvarinde eesotsas nii Leedus kui ka Lätis,” meenutas endine eriüksulane 25. mail eetris olnud otsesaates. Saates osales ka kunagine kurikuulus ajakirjanik Aleksander Nevzorov, kes selle lause järel pani näpu suu kohale, soovides, et Mlõnnik enam edasi ei räägiks. See liigutus ei peatanud aga Mlõnnikut, kelle sõnul toimus 1989. aasta novembris infoleke. “Kuid materjalid, mis toona said koostatud, huvitavad ka praegu paljusid sealseid (st Baltimaade) poliitikud,” ütles ta. Kas arvate, et Eestis oli


Raplamaa Ühistöö 4

Kuhu lähed sa, mu Isamaa…

see teisiti? http://www.ohtuleht.ee/435415 Kuidas uskuda Tunne Kelamit, kes küll oli „dissidentide“ kambas, aga tema oli ainuke, kelle korterit läbi ei otsitud. No nii, mõtelgem ise… Kuidas uskuda meie saadikut EU Liidus, kui riigi austatud jurist Ando Leps väidab Õhtulehes järgmist: Sellal kui Siim Kallas oli hoiukassade peavalitsuse juhataja, läks hoiukassade süsteemist väidetavalt kaduma suuri rahasummasid. Üks skeemidest oli kuuldavasti selline: kui hoiustaja surma korral pärijad rahale järele ei tulnud, siis läks raha Kallase ja ka teiste asjameeste taskusse. Nii väidab analüütik Ando Leps SL Õhtulehes ilmunud kirjutises. Seaduse järgi oleks surnute raha pidanud minema riigituludesse. Eesti Kommunistliku Partei keskkomitee büroo arutas Kallase asja kaks korda, kohtusse kriminaalasi tol korral ei jõudnud. Kallase võttis käendusele ministrite nõukogu tollane esimees Bruno Saul. Pärast seda edutati Kallas kompartei häälekandja Rahva Hääl peatoimetaja asetäitjaks, nagu Leps meelde tuletab. Mida selle kohta öelda- Vanale koerale uusi trikke ei õpeta - tõenäoliselt ei suudagi vanad komparteilased enam uusi ausaid võtteid omandada või siis ainult osaliselt (nagu osadel autodel on piiratud libisemisega diferentsiaalid (torsen), on meil piiratud aususega juhtimine) - vajadusel ollakse üdini ausad, kuid kui nende meelest on õige poliitika ohus, siis seda võib kaitsta valimata vahendeid, saamata ometi aru, et ka Eesti rahvas on ainult osaliselt manipuleeritav. Kui tavaliselt vaikimine tähendab nõusolekut, siis Eesti rahva puhul see ei kehti - liiga palju on erinevate võimude poolt rahvale repressiivselt selgeks tehtud, mida tohib mõelda ja mida mitte. Arvestades kõike seda, puudub eestlastel läbiv MAAILMAVAADE - ei tea ju kunagi, millal on vaja sõtta minna KURAT TEAB KELLEGA, KURAT TEAB KELLE VASTU. Aga rahulik eestlane tahab oma rahulikku kodu ja perekonda ja et leib oleks laual ja tulevik kindel. Praegune valitsus oma poliitikaga hakkas nii jõhkralt rahvast vägistama oma kursiga VIIE RIKKAMA hulka ja tulemuseks on lastud ainult hindadel sinna minna. Vaadake, mis maksab kütus, elekter, toasoe, vesi, kauplustes müüdav toiduaine jne. Ainus, mis meil on odav. on LUKSUS. Aga rahast valitsussabarakkudel puudust pole. Vaadake vaid summasid, mis maksti parteide toetamiseks: Jevgeni Ossinovski 30 047 eurot ehk 470 133 kr Ivari Padar 13 922 eurot ehk 217 831 kr jne. Kas pole häbematult imelik kõige kõrval, et 45 aastat siinmaal töötanud mitteparteitu saab täna alla 280 € pen-

sioni kuus? Ainuke rõõm temal on olla selle riigi sünnijärgne kodanik. Kas ta kiidab seda rikkurite omariiklust? Vaevalt küll…

Ansip nagu Sergei Mavrodi

Mis on ühist Sergei Mavrodil ja Andrus Ansipil? Aga see, et mõlemad on suured asjatundjad püramiidskeemi ehitamisel ja suurepärased PR-mehed oma püramiidskeemi promomisel. Need, kes toovad Ansipile või Mavrodile raha kas lihtsalt siiras usus või siis sunnitud maksudena – kõik nad peavad arvestama, et lubatud heaolu ja elatustaseme kasv tagatakse vaid vähestele. Isegi sihtgrupp, keda Mavrodi ja Ansip poputavad, on hakanud seestpoolt sumisema.

Aga millest mõtleb sünnijärgne riigi kodanik?

1. Riigi remondiks oleks vaja kõigepealt kõik parteid viia enesefinantseerimisele. Nii, nagu IME omal ajal tahtis. Vabaneb riigil tohutu rahasumma. 2. Täna oleme tahes või tahtmata EU liikmed, siin ei kehti meil enam oma riigi Põhiseadus. Milleks meile veel see kulukas riigikogu, kui kõike juhitakse ülaltpoolt. 3. Milleks meile nii palju ministeeriume? Aitaks ühest-Riigiministeeriumist oma osakondadega. 4. Milleks meile president, kui seda kõike oskab teha ka peamine minister ja ilma kuluka Härma miljonite monstrumita. 5. Milleks meile nii palju maavalitsusi, kui oleme IT ajastus? Näiteks Märjamaal on seitsekond töötajat praegu ametis rahade asjus. 6. Milleks meile nii palju linnade ametnikke-jällegi IT lahendab kõik suhted. 7. Milleks me vaidleme mitteeestlastega koolide asjus, kui esmaharidus peab olema nendekeelne ja ülejäänu võiks olla tasuline. 8. Kõrgharidust oma reformiga muudkui venitatakse. Kes seda vajab ja töö siin saab? Pange koolitus tasuliseks läbi õppelaenu, kohe saab asi selgeks, kes õpib, kes kohe pageb siit minema. 9. Nutetakse päästekomandode pärast. Pange see sõjaväe hallata, niikuinii on see militaarsus ülerahastatud ja soldatid magavad kasarmutes rahulikku muretut und. 10. Lõpetage kohe ligi 9.000+ eripensionäri rahastamine ülisuurelt! Selle eest saaks tavapensione oi kui kõvasti tõsta! Ma tahaksin normaalset Eesti Vabariiki. Ma ei taha korporatsiooni Est.Ansip Ltd. Kas on minul sellesk õigus? Inimõigus. Kas on?

A. Aju


Raplamaa Ühistöö 5

Hard Rock Laager 2012 29.06.2012 - 30.06.2012

29.-30.06.2012 Vana- Vigalas. Eesti suurim raskerokile ja metalmuusikale pühendatud suvefestival, mis tänavu toimub järjepidevalt juba üheteistkümnendat korda. Festivali kodulehekülg www.hardrocklaager.ee

Festivali pass 32 €, alates 1.maist 35 €, alates 1. juunist 37 € müügil Piletilevis ja kohapeal


Raplamaa Ühistöö 6

Eesti Tour de France-il - 55. Saaremaa Velotuuril - esmakordselt väljas Raplamaa oma meeskond! http://www.raplamaa.ee/et/uudised/31-view-1900.html Tartus alanud 55. Saaremaa Velotuuril startis esmakordselt Raplamaa Rattaklubi KoMo võistkond. KoMo tiimi eest läksid võistlustulle Peeter Pruus, Peeter Tarvis, Janari-Joel Jõessar, Martti Alesmaa ja 4 jalgratturit teistest Eesti klubidest. Tartus 12. juunil alanud viieetapiline velotuur kulgeb marsruudil Tartu-Viljandi-Rapla-Kuressaare ja on tänavu kogupikkusega 585 km. Tuntumatest ratturitest on registreerunud Jaan Kirsipuu, Erki Pütsep, Janek Tombak ja paljud teised Eesti tippratturid. Osalemas on üle 120 ratturi, kusjuures Raplamaalt pärit ratturid löövad kaasa lisaks KoMo võistkonnale veel teisteski klubides: CFC ridades Esko Ööpik ja Peloton2 ridades Liisa Ehrberg. Täpsem teave www.saaremaavelotuur.ee

Velotuuri III etapp (Viljandi–Rapla 144,3 km) algab neljapäeval 14. juunil Viljandist ja kulgeb Vändra, Kergu ja Järvakandi kaudu Raplasse. Maakonnas on vahefinišid Järvakandis 13:15-13:50 vahel ja Raplas 13.50 paiku. Rapla vahefiniši järel tehakse üks ring Rapla kesklinn-Varbola ringtee-Märjamaa ringtee, sellest tulenevalt näevad pealtvaata-

jad rattureid mitmel korral. Finiš toimub eeldatavasti ajavahemikus 14.00–14.47. Ratturite kiirus sõltub ilmastikuoludest ja ratturite poolt valitud taktikatest, seetõttu on ka Järvakandist läbisõit ja Raplasse jõudmine antud ajavahemikuna. Tule kaasa elama!

Palume võistlustrassi läheduses elavaid inimesi ja liiklejaid olla võistluspäeval tähelepanelikud, sest enam kui 100 ratturist ja mitmekümnest autost koosnev karavan liigub suure kiirusega. Võistluspäeval on kehtestatud parkimis- ja kiiruspiirangud ennekõike Tallinna mnt lõigul Järvakandi poolsest ringteest kuni kesklinnani. Korraldajad vabandavad ebamugavuste pärast. Velotuuri aitavad Raplasse tuua Kultuurkapitali Rapla ekspertgrupp, Rapla Vallavalitsus, Järvakandi Vallavalitsus, TREV-2, Raplamaa Sõnumid, Rapla Korvpallikool ja Rapla Kultuurikeskus. Põnevat kaasaelamist!

RIHO RÄIM Saaremaa Velotuuri peakorraldaja JANEK KADARIK Raplamaa Rattaklubi KoMo www.komo.ee


Raplamaa Ühistöö 7

Liikluskorralduse skeem Parkimiskorraldus kehtib kell 10-16 Tee on suletud vahetult enne finišit alates 13.30 - kuid mitte kauem kui 16.00


Raplamaa Ühistöö 8

Parem hilja kui mitte kunagi

14. küüditamise mälestusõhtu

Käru raudteejaama aidaplatsil 13. juunil kell 23 Kõlavad laulud, mälestused, luuletused, sõnavõtud. Õhtu lõpeb ühise küünalde asetamisega raudteele. Teave: Eva Seera tel 5302 2015

Külastusmäng Unustatud Mõisad 2012 Raplamaal osaleb külastusmängus Vana-Vigala mõis

http://www.unustatudmoisad.ee/ Kakskümmend seitse mõisat, milles asuvad koolid, on külalistele sel aastal kuuel päeval avatud. Miinimumprogrammina toimub igal täistunnil mõisates giidiga jalutuskäik, avatud on näitused ja kohvikud. Lisaks korraldatakse koolide tugevuste ja mõisate eripära rõhutamiseks kontserte, töötubasid ja muud huvitavat. Külastuspäevad: 16. juuni, 30. juuni, 1. juuli, 19. juuli, 3.-4. august. Mõisad avatud 10.00 kuni 18.40. Külastustasud: pered 3.20 EUR täiskasvanud 1.60 EUR õpilased, pensionärid 0.90 EUR Osale loosimises Külastusmängust osavõtjad saavad esimesest külastatavast mõisast osalejaraamatu, millesse koguvad külastuspäevadel mõisatest templeid. Vähemalt 10 mõisat külastanute vahel loositakse välja kutseid sügisel ühes Eestimaa mõisas toimuvale teatrietendusele. Loositakse välja 25 üksikkutset ja 10 kolmele inimesele mõeldud perekutset. Lisaküsimusele õigesti vastanute vahel läheb loosimisele 10 ajalugu ja Eesti mõisaid tutvustavat raamatut. Loosimisel osalmiseks saatke külastusraamatu viimane leht täidetuna hiljemalt 24.august 2012 a. Viljandimaa Arenduskeskusesse. Aadressil 21020 Viljandi Vabaduse pl 6. Kohtume mõisas.

Eesti Mõisakoolide Ühendus

Käsile on võetud jupikese kergtee ehitamine Raplast Tallinna poole. Aktiivne töö käib bussijaamast Alu teeristini.

Vana-Vigala põhikooli 9. klassi lõpuaktus 16. juunil kell 16 17. juunil kell 12 on 9K ja 9E klasside lõpuaktus


Raplamaa Ühistöö 9

Selveri ehituse hetkeseis 12.06.2012

Raplamaa Ühistöö

Nüüd saab Raplamaa Ühistöö pdf-faili alla laadida aadressilt http://www.raplayhis.eu/ E-posti aadress toimetus@raplayhis.eu on mahupiiranguta, sinna saab saata suuri pilte, mida teised postiaadressid vastu ei võta. Kehtivad ka kõik varasemad allalaadimisaadressid ja e-posti aadressid. Mugavaim koht lehe lugemiseks korraliku internetiühenduse korral on http://issuu.com/piirp . Kommentaare, repliike, arvamusi saab nüüd jätta külalisteraamatusse aadressil http://raplayhis.eu/ gbook/ Leheküljel http://raplayhis.eu/foorum/ on avatud katseliselt nn Raplamaa foorum. Foorumisse saab jätta teateid eelolevatest sündmustest ja juba olnud sündmustest, samuti jätta kuulutusi, korraldada mitmesuguseid väitlusi. Miks mitte anda oma ostu- või müügisoovist kõigepealt siin teada? Ehk pole rohkem ja raha eest kuulutada vajagi. Foorumisse sõnumite jätmiseks ja loomulikult ka sõnumite lugemiseks ei ole vaja liikmeks registreerida (siiski oleks soovitav seda teha). Postituste tegemisel palume arvestada seadusandlust ja head

tava kedagi mitte solvata ning mitte esitada laimu. Iga autor vastutab oma sõnade eest vastavalt seadusandlusele. Kolmapäeviti ilmuvasse Raplamaa Ühistöösse ootame materjale, reklaame ja kuulutusi teisipäeva tööpäeva lõpuni. Tavapäraselt on uus number valmis teisipäeva õhtu jooksul ja hilisõhtul saab seda juba lugeda. Vähemalt sügiseni pannakse Raplamaa Ühistöö kokku väljaspool Rapla maakonda. Seega ei ole meil võimalik otseselt osaleda kohapealsetel üritustel. Kohalike sündmuste kajastamine sõltub seega suuremal määral meie senistest ja uutest kaastöölistest. Aga kui teie asutus või ettevõtmine väärib üldsusele tutvustamist, kirjutage meile sellest ja saatke ka pilte. Ootame oma lugejate pilte ja jutte ka suvistest üritustest ja ettevõtmistest, mida nad külastavad. Reklaami ja kuulutuste avaldamine on jätkuvalt tasuta. Kõikvõimalikku infot ootame e-maili kaudu. Raplamaa Ühistöö


Raplamaa Ühistöö 10

Üritused Rapla Keskraamatukogus

http://www.raplakrk.ee/

*Tasse meie kodudest (vitriinis) *Rapla vanadel fotodell (fuajees) *Päikeseliblikad: Tarvo Aro Meti vitraažinäitus (lugemissaalis) *Tervis taimedest: raamatunäitus (kojulaenutuses)

*Мир животных: raamatunäitus venekeelsest kirjandusest (kojulaenutuses) *Raske raamat: raamatunäitus (lugemissaalis) *Leelo Tungal 65: raamatunäitus (lasteosakonnas)

Märjamaa rahvamajas

Sauna 2, Märjamaa 78302 (keskväljaku ääres) telefonid: 4820075, 4821355, 56564614 e-post: marjamaa.rahvamaja@marjamaa.ee http://www.marjamaarahvamaja.ee/

***

Reedel, 8. juunil kell 11.00 Ruthi müük *** Laupäeval, 9. juunil kell 16.00 Märjamaa lauluväljakul PAULA LAULUPÄEV . Tasuta! Laupäeval, 23.juunil Märjamaa lauluväljakul JAANILAAT ja JAANIÕHTU

Reedel, 6. juulil Märjamaa valla puuetega inimeste päev “Päikselisem pool” *** Pühapäeval, 8. juulil kell 20.00 Märjamaa lauluväljakul kontsert “Lootuste linnutee: Koiduni pikk on tee”. *** Teisipäeval, 10. juuli kell 11.00 Ruthi müük Reedel, 13. juulil kell 20.00 Märjamaa lauluväljakul SELLE SUVE SUVENIIR. Piletid eelmüügis Märjamaa rahvamajas


Raplamaa Ühistöö 11


Raplamaa Ühistöö 12


Raplamaa Ühistöö 13


Raplamaa Ühistöö 14

Krimi

http://www.krimi24.ee/?page=110-112

Rattamatk

Rapla - Olustvere - Rapla 16. juunil kell 8.30

Matka algus Rapla raudteejaamast kell 8.30, sõidame rongiga (väljub 8.46) Olustveresse ja ratastega u 40 km ring - õhtul Raplasse tagasi (tagasi kell 18.02) Matkakulud 17 € Oma osalusest anna teada Tiiule 510 9173 Sellel aastal Rattaga Raplamaal matkad leiad: http:// www.raplamaa.ee/et/turism/aktiivne_puhkus/rattaga_raplamaal/

Raplas 16. juunil kell 9 Laat Rapla kultuurikeskuse kõrval

Kirbuturg

Mahlamäe 10, Okta Centrumi tagahoovis. Osavõtt tasuta


Raplamaa Ühistöö 15

Meeldib.ee

Kaks politseinikku pidasid maanteel kinni auto, mis kuidagi otse sõita ei suutnud, vaid kaldus pidevalt vastassuunavööndisse. “Te olete ju alkoholijoobes!” ütleb üks politseinik autojuhile, kui teda on õnnestunud peatada. “Ausõna ei ole!” vaidleb juht vastu. Et oma väidet tõestada, teeb politseinik ettepaneku: “Minge seda valget joont mööda, me kontrollime, kui otse te käia suudate.” “Hea küll. Ainult kas te ei astuks teine teise otsa peale, et see pagana joon paigal püsiks?!” *** Noored abielumehed omavahel. Esimene: “Mina leban alati pärast sööki tunnikese veranda peal...” Teine: “Vaat kui sarnased nimed - minu naise nimi on Vanda...” *** “Emme, osta mulle ka Tampax,”ütleb väike tüdruk emale. “Kullake, aga kas sa ka tead, mis sellega tehakse?” vaidleb ema vastu. “Jaa! Telekas räägiti, et sellega saab joosta, ujuda, ratsutada ja kõike muudki teha!” *** Tütarlaps ostab Keskturult kolm banaani. Paneb ühe teksatagi rinnatasku, teise vasakpoolsesse tagumisse püksitasku ja kolmanda parempoolsesse tagumisse püksitasku. Läheb siis tramme peale, aga see on puupüsti täis, nagu ikka, ning et tüdruk ei taha maha jääda, litsub ta end kuidagi peale. Poole sõidu peal katsub rinnataskut: Pagan. Banaanist vaid löga järgi. Katsub vasakpoolest tagumist taskut: kah sama lugu. Katsub paremat tagataskut: Õnneks seal olev banaan on terve. Hoiab siis hoolega terve tee kätt tasku peal ees, et keegi seda viimast katki ei teeks. Kui tuleb peatus, ütleb üks noormees talle äkitselt tasakesi kõrvasisse: “Olge hea, laske nüüd palun lahti. Ma tahaks siin peatuses maha minna…” *** Kuidas käituvad erinevas tähtkujus inimesed baaris? Jäär – tormab sellise kiirusega baarileti juurde, et turvameeski uksel ei saanud aru, mis tast mööda tuiskas. Tellib 10 vodka snapsi – lähevad alla minutiga, paar õlut ja kokteiliklaas näppu ja paneb suitsu põlema … pidu vöib alata. Sõnn – tuleb autoga. Kõnnib rahulikult baarileti juurde, tellib irish coffee ja otsib endale mõnusa nurgalaua, jäädes nautima pehmet sohvat, mõnuledes joogi soojusest ja sigarist. Teised saavad tantsida. Kaksikud – saabub baari tantsides. Uksel flirdib turvamehega, põikab WC’sse, kohtab tuttavaid ja leiab lõpuks baarileti üles. Tellib energilise-virgutava kokteili ja suun-

dub tantsupõrandale, kes nüüd suudaks paigal püsida. Vähk – ei oleks meeleldi baari üldse tulnud. Tal on niigi kodus mõnus sohva toanurgas. Hiilib nagu muuseas kohale, otsides vanu tuttavaid, et saaks mugava koduse olemise. Baarist saab õlle ja silmates vana tuttavat hiilib sinnapoole. Lõvi – astub baari pilke püüdvas säravas riietuses. Ta suundub elegantse sammuga baarileti poole lootes, et kõik märkavad. Tellides vahuveini jääb baarileti äärde istuma, rahulolev naeratus näol. VAHEPEAL: Jäär on tüli norinud juba 3 inimesega. Kaksikud on käinud oksendamas, tutvunud poolte baari töötegijatega ja kõigi baari külalistega. Vähk jutustab 85 aastase onuga maailma asjadest. Sõnn istub nurgas sohval, ikka sama iiri kohvi rüübates. Neitsi – astub uksest sisse. Kuidagi ei oleks tahtnud tulla siia lärmi sisse. Kodu koristamine oleks palju meelsam tegevus… ja uued postmargid on süstematiseerimata. Hiilib märkamatult baarileti juurde ja tellib mahla… võiksid vähemalt klassikalist muusikat mängida! Kaalud – saabub uues, lõhnavas riietuses. Flirdib turvamehega laialt naeratades. Suundub baarileti poole ja tellib ilusa, magusa ja seksika kokteili. Märkab Neitsit ja tõdeb, et kuidas mõni vöib olla baaris nii tavalistes riietes. Skorpion – tuleb mootorattaga. Nahka riietatuna astub baarileti juurde… täna peab seksi ja rock’n rolli saama! Tellib vodka-tooniku ja joogi, mida kutsutakse Terrible death. Heidab silma Kaalule ja liugleb rahva sekka. VAHEPEAL: on Jäär välja visatud, kuna noris tüli turvamehega (kuid mingil imekombel on ta taas platsis). Kaksikud kadusid WC’sse kahe mehe ja kahe naisega. Vähk seletab innukalt tukastunud vanaonule maailma asju. Lõvi räägib ta ümber kogunenud austajatele oma värvikast elust. Neitsi vaatab ükskõikselt ringi. Sõnn istub nurgas sohval, ikka sama iiri kohvi rüübates. Ambur – saabub baari seltskonnaga, tellib Long Island jäätee ja tormab tantsupõrandale 80′ndate diskolugude saatel. Varsti jääb tantsupõrand talle kitsaks ja tants jätkub laudadel. Kaljukits – tuleb üksi. Tal on just masendushoog peal. Tööasjad suruvad peale. Võtab vodka-koola, otsib endale vaba laua ja hakkab uusi tööasju plaanima. Veevalaja – saabub rõõmsas tujus, sest mõnus on taas uusi inimesi kohata ja vabalt pidutseda. Baariletilt võtab siidri ja peatub, et vähiga poliitikas vaidlema hakata. Kalad – saabub natuke enne baari sulgemisaega. Ta on joonud head põhjad juba kodus sisse ja näeb tõsist vaeva, et turvamehest mööda pääseda. Baariletilt võtab kiiresti joogi ja läheb tantsupõrandale viimast aeglast tantsu tantsima… *** “Minu naine on väga tagasihoidlik inimene. Mõtle kogu meie abielu jooksul pole ta veel midagi minult palunud!” “Jah, minu oma ka ainult käsutab...”


Raplamaa Ühistöö 16 1

2

3

4

5

18

6

13

27

38 45

46

52 57

39

40

47

58 64 71

75 84

54

55

77

73

15

16

17

93 102

79 86

87

94

95

103 106

33

34

41

42

PAREMALE 1 Linnaseekstrakt 9 Number 13 Jordaania pealinn 18 Paremik, valituim osa 19 Käe järgi ennustaja 20 Üha 21 Lääge 22 Settinud aine 23 Nivoo 24 Laulja (s 1963, Justament) 25 Kaasmäng 26 Läti rahaühik 27 Vääriskala 28 Puulõhkumistarve 29 Varem 30 Supinõu 32 Mõistus 33 Valguspilt 36 Jooming 39 Tõeliselt, reaalselt 42 Tegelane "Kevades" 44 Tuhm rohekaskollane puuvillane või villane riie 46 Miljard 48 Vanakreeka laulik 50 Merluus 52 Ühte sobima 53 Piima-, piim55 Vedeliku kumer pind kapillaartorus 56 Näriline 58 Toa osa

43

50

60

61

67

68

96

80

51

62 69

81 88

89

97

98

90 99

100

104 107

110

35

74

78

85

92

49

66 72

76 83

48

59 65

70

14

28

32

53

63

109

12

24

31

37

44

105

11

23

30

36

101

10

26

29

91

9

20

22

25

82

8

19

21

56

7

108 111

59 Vene kosmoselaev 60 Teadmiste kontroll 63 Ilma eduta 65 Pelgupaik 66 Margariinisort 68 Eluolu 70 Linn ja järv USA ja Kanada piiril 71 Katari pealinn 73 Kogu aeg, alati 74 Teise nimega 75 Sünnis, sobiv 77 Asula Viljandi mk 79 Suur tuiksoon 81 Noorte Autorite Koondis 82 Ajal Peruu indiaanlane 85 Valesüüdistus 86 Lehtpuu 88 Kogu aeg 91 Ratsakarjuste viskenöör 93 Avameelne 95 Tohter 98 Sõnajalgtaim 101 Tärganud vili 102 Metsloom 103 Korras (kõnek) 104 Järv Soomes 105 Munasari 106 Imielund, -seade 107 Eesti kirjanik, luuletaja ja tõlkija 108 Varn 109 Tammemets 110 Kurjuse kehastused India mütoloogias

Ristsõnad vab

111 Toa- ja ravimtaim

ALLA 1 Tööriist 2 Koguteos 3 Ronitaim 4 Lind 5 Kõige õigemat teed 6 Kütke, lõõg, köidik 7 India keelpill 8 Aretamise saadus 9 Ümmargune puupakk 10 Kiviluts 11 Optiline kvantgeneraator 12 Inetu tegu 13 Kaardistik 14 Jäme vorst 15 Poja naine 16 Kurgumandlite põletik 17 Kinnitusdetail 30 Istik 31 Eesti kiskjaline 34 Peipsi siig (murdes) 35 Ehitis sadamas laevade remondiks 37 Tai rahaühik 38 Puiestee 40 Tööline mõisas 41 Kandev, juhtiv mõte 43 Kints, reba 44 Katoliku vaimulik 45 Halatt 46 Suur-, hiid47 Poola näitleja (s 1952) 49 Absorbeerima 51 Kodumaa 54 Linn Soomes 57 Jõgi Kesk-Euroopas 58 Automark 59 Vikati ihumisriist 61 Teatud püstol 62 Leotis viina v õlle tegemiseks 64 Jääraud 67 Papagoi 69 Vooditarve 72 Oma kasutusse, võimusesse võtma 75 Lendur 76 Kaherattaline vanker 78 Imemisvõime 80 Elemendi ühend hapnikuga 83 Eesti linn 84 India osariik 85 Lõuna-India väike sabatu poolahviline 87 Pindalaühik Inglismaal 89 Eesti laulja 90 Trummar ja helilooja (s 1959) 92 Laplane 94 Laisk, saamatu inimene 96 Aiatöövahend 97 Metall 99 Kunstiteos 100 Kudumise saadus


Raplamaa Ühistöö 17

baks hetkeks 1

2

3

4

5

18

6

13

27

38 45

46

52 57

39

40

47

58 64 71

75 84

54

55

77

73

15

16

17

93 102

79 86

87

94

95

103 106

33

34

41

42

PAREMALE 1 Magades kõvasti häälitsema 9 Brasiilia osariik 13 Kõlbmatuks muutunud laevakere 18 Brasiilia osariik 19 Saalimine 20 Jõgi Kesk-Euroopas 21 Eesti poliitik 22 Zola romaan 23 Teatud munst pintsak 24 Võhumõõk 25 Asukoht, positsioon 26 Vene kosmoselaev 27 Keldi rahvalaulik 28 Kosmeetiline näovärv 29 Tuntud küla Raplamaal 30 Riigikogu liige 32 Lapsevanem 33 Doonau lisajõgi 36 Väikeste laste kasvatusasutus 39 S.Rahmaninovi ooper 42 Luuletaja 44 Iseloomulik 46 Iva 48 Kergemeelne, tuisupäine 50 Kala 52 Identne, kattuv 53 Kreeka täht 55 Konto vasak pool 56 Maksuta, hinnata 58 Puudega kaetud ala 59 Eesti rahvustoit

43

50

60

61

67

68

96

80

51

62 69

81 88

89

97

98

90 99

104 107

110

35

74

78

85

92

49

66 72

76 83

48

59 65

70

14

28

32

53

63

109

12

24

31

37

44

105

11

23

30

36

101

10

26

29

91

9

20

22

25

82

8

19

21

56

7

108 111

60 Soomemaa lään 63 Sõiduk 65 Imik 66 Raskejalgne 68 Madal meeshääl 70 Sama 71 Toa osa 73 Kreeka täht 74 Heitlehine okaspuu 75 Linnupidamishoone 77 Kübe 79 Kärme, kiire, väle 81 Taas-, uuesti-, peale82 Volga lisajõgi 85 Osa rõivast 86 Teravili 88 Teadmiste kontroll 91 Järv Kaukaasias 93 Vähese soolaga 95 Lavastaja ja näitleja (s 1942) 98 Irdumine 101 Virn 102 Kordaminek, edu, õnnestumine 103 Töötasu 104 Lühiajaline vahi all pidamine 105 Haarama, krahmama (murdes) 106 Mustjas 107 Hoiul, alles 108 Lõhkeseade 109 Automark 110 Kaanega kastike 111 Altarilaud

100

ALLA 1 Ninahäälik 2 Endale võtma 3 Prantsuse helilooja 4 Köögivili 5 Jala osa 6 Ilutaim 7 Stepikass 8 Eralduvad vilja puhastamisel 9 Linn Itaalias 10 Armsalt (muusikas) 11 Asine 12 Eskimote peakotiga jakk 13 Pisut 14 Raske kuritegu 15 Adratalupoeg 16 Eesti näitleja 17 Lehtpuu 30 Jaapani pikkusmõõt 31 Võlur 34 Sihvakas 35 Varbadest võre 37 Aste 38 Läänemeresoome keel 40 Mitte maine 41 Kääne 43 Nõusolek, voli, õigus 44 Osahaaval 45 Tagasi pöörduma 46 Kreeka täht 47 Vald Läänemaal 49 Postimehe endine nimi 51 Shveitsi kanton 54 Planeet 57 Armastuse jumalanna slaavi mütoloogias 58 Minoor 59 Jook 61 Katoliku vaimulik Prantsusmaal 62 India osariik 64 Ilus 67 Jõgi Kesk-Euroopas 69 Kitsas 72 Kuulike 75 Joones 76 Vilets 78 Kehtetuks muutuma 80 Siga 83 Kass 84 Hingeldustõbi 85 Sealiha nahakiht 87 Ujuv seade maavarade kaevandamiseks 89 Õhuke kord 90 Värsijala rõhuline osa 92 Linnu kehaosa 94 Vehklemisrelv 96 Määrsõna 97 Dekaluumen 99 Jõgi Euroopas 100 Vulkaan Sitsiilias


Raplamaa Ühistöö 18 Veel veidi peamurdmist: sudokud

8 9 3 3

4 6

6 1

9 3 7 6 2 5 1

3 5 6

8

4 1

3

7 1

5 8 5 2 4 3 5 3 4

4

2

2 1 7 3

6

3 8 1 5 9 7 3 5 4 3 8 7 9 5 9 1 8 2 6 9 8 9 7 4 2 9 6 5 9 3 4 8 2 9 5 1 4 7 3 8 4 7 1 5 2 9 3 4

4

1 7 6 3 9 8

8

6 5 1 7 9

5

5 9 6 4 8 9 4 1 9 8 6 8 3 7 2 7 5 1 8 6 4 1 2 9

9 2

2

6 7 4 2

7

2 1

3 6

9 1 3 3 9 6 2 8 8 4 5 1 5 8 2

4 2

7 6

2

1 5

7 3

3 8

2 5

5 9

1 4

5 9

9 8 3

4 6 9


Raplamaa Ühistöö 19

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 20

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 21

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 22

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 23

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 24

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 25

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 26

Lennupiknikul uudistamist jätkus


Raplamaa Ühistöö 27

Lennupiknikul uudistamist jätkus


5 9

4

Raplamaa Ühistöö 28

Kodumajutus külaliskorterites Raplas

VI JUURU ORELISUVI

19. juuni - 8. juuli 2012

tel 5625 6330

19. juunil kell 20.00 Orelisuve avakontsert:

GISMETEO.RU: XIII Ajalooliste klahvpillide ja orkestrimuusika suve- Погода в Рапла на две недели. Прогноз погоды (метеопрогн laagri õppejõudude kontsert Koostöös Klavessiinisõprade Tsunftiga ***

7 6

22. juunil kell 17.00 XIII Ajaloolise klahvpillide ja orkestrimuusika suvelaagri lõppkontsert Главная Карты Новости

Koostöös Klavessiinisõprade Tsunftiga Погода за окном Esinevad suvelaagris osalejad Рапла ***

2

29. juunil Oreliomnibuss esitleb: +16

Месяц

Информеры

Туризм

Приложения

Проекты

Сезонная карта

Поиск

Прогноз на 2 недели

Погода в Рапла

Мой город

Эстония

°C

TOOMAS TRASS (orel, Eesti) kell 18.00 Hageri kirikus kell 20.00 Juuru kirikus ***

4 3. 6juulil kell 20.00 Õigeusu vaimuliku 5 *** 9muusika meesansambel “Credo” Kihelkonnapäevad 9 6. juulil kell 22.00 esitlevad:

5 м/с СЗ 746 мм рт. ст. 67 % влажн.

12.06

ΖΣηΣήι Ωηάθι άήά ζγΧγΨυ , Σι ΰγθλ Ωηβυ Ωϊ Υί Ωβάϊ

Ночь

Пасмурно

+11

747

Утро

Ясно

+14

747

День

Облачно, небольшой дождь

В Рапла

Подробный прогноз

Прогноз на 2 недели Геомагнитная обстановка

Дневник погоды

öökontsert “Una Corda”

LIIS VIIRA (harf) ENE NAEL (klavessiin), KRISTI MÜHLING (kannel) Kavas esiettekanne! ***

График температуры

7 6 4 8 3 5 9 2 1

14.06

ПТ

16.06

Заход 22:35 Долгота 18:30

1 7 5 9 8 3 2 4 6

СР

15.06

СБ

17.06 ВС

VILLE URPONEN (orel, Soome) Температура воды: +12°C Koostöös Rapla kirikumuusika festivaliga 12.06.2012 *** Астрономия Sissepääs kontserditele tasuta, annetused Juuru Mihkli Луна Солнце koguduse pastoraadi restaureerimise toetuseks. Восход 04:05

4 8 2 7 5 6 3 1 9

13.06

ЧТ

8. juulil kell 20.00 Oreli sünnipäevakontsert! Водоемы

9 3 6 1 4 2 5 8 7

3 5 9 2 1 7 8 6 4

+10

3

80

+14

2 1 8 4 6 9 7 3 5

Фаза 40% Стареющая

СЗ

+17

746

5

СЗ

63

+17

Ясно http://www.gismeteo.ru/city/weekly/4071/ +14 747 3 80 +14

Погода для занятых

6 2 1 5 9 8 4 7 3

90

Ilm Raplas

Вечер

Погода по-старому

5 4 7 3 2 1 6 9 8

3

СЗ

Малооблачно

Краткий прогноз

8 9 3 6 7 4 1 5 2

TΩΰζΩηΣι κηΣ ℮ι ΰ. ΨΣΥί ., ⅜Ωι Ωη, ⅜ί ΣΪ βγθι χ Ύρ κρ ΣΩι θϊ , ΥγΫΨκμΣ, °C ΰΰ ηι . θι . ΰ/θ ΥγΫΨκμΣ, % °C

18.06 ПН

19.06 ВТ

20.06 СР

З

Ночь

День

Малооблачно

+8

Малооблачно, небольшой дождь

+18

Облачно

+8

Облачно

+20

+11

Облачно, дождь

+17

Малооблачно, небольшой дождь

+13

Малооблачно, небольшой дождь

+20

Ясно

+10

Пасмурно, дождь

+16

Ясно

«Мам мину ребенка Виде

Авиакатастр Инд • уверен равнина

Стал с • пп пришедшими

П • д арктическими • бнаружен явление

Ясно

+10

Ясно

+24

Ясно

+14

Ясно

Ясно

+9

Ясно

+23

Г • д , света велик

Ясно

+12

Ясно

+24

Мама мы думали пр • блемы

Малооблачно, небольшой дождь

+13

Малооблачно, дождь

+23

Анастасия не • бычн д • черью

Малооблачно, небольшой дождь

+12

Малооблачно, небольшой дождь

+22

Стала п • к • убил

Малооблачно, дождь

+12

Малооблачно, дождь

+21

П • м • гулявший платье

Малооблачно, небольшой дождь

+11

Малооблачно, небольшой дождь

+22

Ск • льк на акцию центре данные

+27

12.06.2012

21.06 ЧТ

22.06 ПТ

23.06 СБ

24.06 ВС

25.06 ПН

Информация Информер

О проекте Хотите быстро повысить информативность своего сайта? Разместите один из наших погодных информеров.

Информация дл

Информация дл

Raplamaa Ühistöö nr 24  

Raplamaa Ühistöö nr 24