Page 1

Nr. 22

30. mai 2012 Saagu valgus!

Vaata ka lk 24-26


Raplamaa Ühistöö 2 Kuidas meid teenindatakse: Reportaaž Märjamaalt Aivo Oina

Timberstoni autoteenindus

Sellesse majja ei tule ma mitte esimest korda. Olen peaaegu et alaline kunde. Mitmeid aastaid tagasi sai esimese autoga siia abi saama tuldud. Vastu võttis mind töökoja juhataja ja meister Urmas Jakobson. Vaatas auto üle ja pani töösse. Vead olid sellised, mida koduses kanalis või ka maapeal, auto alla ronides ja lamades ära ei paranda. Pärast tehtud tööd saatis ta mind kontrollsõidule. Kõik oli autoga nüüd korras. No kurat võtku, miks ta mind usaldas? Ma oleksin ju võinud putku panna ja näkemiin! Raha oli minul veel maksmata. Tema ei tunne mind ja vastupidi. Nüüd hiljem taipan, ilmselt see ongi firma juhispoliitikausaldus ja kvaliteet. Tollal ma sellelele ei mõelnud veel mitte. Nüüd hiljem olen ma kõik oma autoprobleemid selles firmas lahendanud. Arvan, et üks kindel meister ja töökoda on see kõige õigem. Nii arvan mina. Jah, aga tihti pole see nii. Tuleb klient oma murega või küsib telefonis abi ja selgub, et tuleb nii mõnigi päev oodata. See paljudele ei sobi. Minnakse koduhoovis toimiva „asjatundja“ juurde. Nii mõnelgi korral võib saada teie auto ka korda, kuid kui kauaks? Ei mingit paberit teie külastuse kohta. Ei mingit garantiid. Ja kes te üldse olete ja kes teie autot „remonteeris“? Vaat see on küsimus, kui vaidluseks läheb. Tavaliselt on see nii. Timberstonis on iga remondis käinud auto nende arvu-

tis kirjas. Kõik liikuriga tehtu ja selle eest makstu. Tule ja virise, kui vaid põhjust oleks. Igale tööle on Timberstonis garantii. Nädal tagasi olin jälle oma liikuriga nende juures. Vahepeal küll rohkem kui aasta oli pausi. Nende süü! Ja minu rõõm! Auto hakkas pisut „urisema“. No nii, selge, reduktorisse vaja õli lisada. Helistasin Timberstoni ja küsisin remonti. Kokkulepitud remondihommikul istus Urmas Jakobson minu autosse ja palus sõita ussi. Paari hetke pärast oligi temapoolne diagnoos: parem esiratta laager! Siis minek stendile ja selgus lisaks veel ka, et roolivarda otsik logisemas! Mis teha, minu arvamus reduktori õlitasemest oligi põrmustatud… Meister tellis varuosad ja määras tööde kuupäeva. Pagan võtku, nädal ootamist! Jäin rahule, sest mida ikka teha. Kundesid neil palju ette võetud, kevad ju. Oli esmaspäev. Auto pandi tõstukile ja minul aega jälgida kogu töökoja elu. Timberstoni juhatuse liige Andrus Männik oli tööle võtnud uue mehe. Mitte kõige nooremapoolse. Tutvustas temale tööriistu (muuseas, täiesti uus tööriistakäru uuele töötajale koos kõige vajalikuga), selgitas tõstukite omapära ja kaitsevahendeid, töö sisekorra eeskirju jne. Uus töömees tundub olema sellel erialal palju varemgi töötanud, sest tunni pooleteise pärast oli ta juba helkurribadega tööriietes ja asus auto kallale.


Raplamaa Ühistöö 3

Timberstoni autoteenindus

Eelmisest külastusest on meelde jäänud kutsekooli praktikandid ametit õppimas. Küllap siis ka kõige noorem töömees on selliselt Timberstoni oma ametipostile saanud. Minu autoga vaevles nüüd juba poolteist aastat Timberstonis töötanud Ivo. Mina pole temaga varem kohtunud. Arvestades Audide probleeme, oskas leida mitu täiesti uut ja huvitavat lahendust. Autotehas on näiteks roolivarda ühe detaili teinud enda arvates eluaegsena ja selle kinnihoidmiseks pole võimalust arvestanud. Esisilla reguleerimisel on aga tegu sajandike millimeetritega ja torutangid siin täpsust ei kindlusta. Hetkeks arutelu meister Urmasega ja kohale toodi süsihappekeevitus. Tehase „tarkus“ muudeti mõne minutiga sobilikuks nii selleks reguleerimiseks kui ka „järgmisele mehele“. Timberston on teinud ka mitmeid ümberkorraldusi töökoja sisehoones. Kui varem oli kindlustamine ja kindlustuspõhine remont ja kahjukäsitlus üsna lähedal tavaremondi paigale, siis nüüd on Andrus Männiku poolt juhitav osakond omaette ruumides ja nende mureks on kogu asjaajamine kindlustusega mistahes kindlustusseltsis ja nii, et autoomanikul mingeid muresid poleks. Üks omalaadne ettevõtmine on nii esiklaaside kindlustamine, vahetamine kui ka autode värvimine. Ja värvimine on küll maailmatasemel BLOWTHERM värvikambris ja vee baasil valmistatud autovärvidega. Nende kasutada on kohapeal SIKKENS-i värvilabor ja värvimise eeltööl kasutavad eeltöö- ja kruntimiskambreid BLOWTHERM ning infrapuna kuivatit IWATA. Ega muidu ei saakski kliendile ja kindlustusele sobivat kvaliteeti pakkuda.

Meenub veneaegne riigi „au ja kuulsus“, Togliatti autotehas. Seal olid automaalrid nagu zombid värvist nõretavates kapuutsides ja meeletus ning mürgises värvihaisus. Ei tea, kas nad enam elus ongi. Selles tehases ei teatud küll midagi ei töökaitsest ega kultuurist. No jaa, ega meie siin Maarjamaal ka paremad tollal polnud. Timberstoni automaalrid on heledais ja puhtais riietes ja värvid ei haise mitte. Vahepeal on minu auto kokku pandud, uus rattalaager ja rooliseade paigas. Nüüd sõidutatakse masin esisilla stendi. See on täiesti arvutipõhine süsteem ja sisestades auto margi ja sünniaasta, ilmuvad kuvarile kõik sildade kaldenurgad ja kokkulaialijooksud. Mis on punasega, on vigane. Nüüd hakkabki meistrimees keerama neidsamu liigendeid mida keevitusaparaadiga paremaks tegi. Ekraanil vahetuvad numbrid ja vajaliku vahemiku saabudes lähevad nad rohelisteks. Kogu see protsess koos „kellade“ häälestamisega võtab aega pea, et tunni. Minu auto remont sai tehtud kolme tunniga. Arvan, et päris kiiresti. Need tööd, mis pikemaks venivad, võimaldavad autoomanikul seni kasutada Timberstoni vahetusautot. Auto remonditud, proovisõit tehtud, lähen rahakotti kergendama. Ei julge väita, et Timberston kallis firma on. Varuosad olid nende hangitud ja töö igati korralik. Minu lahkudes oli meister Urmas pisut häbelik, et pidin mitu päeva järjekorras olema. Ei, ma küll selle pärast ei pahanda. Tahan olla vajadusel ka edaspidi ikkagi selle firma alaline kunde. Jäägu ka minule minu rõõm!

Kas varsti saab Selverisse?

Pikkamööda hakkab ehk Selveri ehituski edenema. Mingil määral on ettevalmistustöödega igatahes alustatud. Selverisse minekuga peab aga igal juhul veel veidi ootama.


Raplamaa Ühistöö 4

Eile avati Kehtnas pidulikult juba rahvasuus krematooriumiks ristitud uus õppehoone

Kahjuks puudub Raplamaa Ühistööl avamise kohta täpsem teave, sest Raplamaa Ühistöö esindajat kohale kutsutud ei olnud ja informatsiooni hankimine MTK töötajatelt ei olnud võimalik. Küsitletud töötajad kinnitasid, et neile on igasuguse info jagamine rangelt keelatud, seda võib teha ainult direktor. Nii suurt ülemust me aga tülitama ei hakanud. Huvitav oleks ainult teada, millist infot selliselt varjata püütakse. Teisipäevase Postimehe andmetel maksis antud hoone ja õpilaskodu renoveerimine kokku 6,9 miljonit eurot. Õppehoone ehitamist alustati aastal 2009 ja kulges üle kivide ja kändude.


Raplamaa Ühistöö 5


Raplamaa Ühistöö 6 2

Valla Vaatleja

VALLAVALITSUSES Teeme ära Kehtna moodi

1. Kes personaalselt vastutab selle eest, et Männitukas maapind jälle korda tehakse? Et igas eas kehtnalased igal aastaajal ja igasuguse ilmaga jalutada ja sügisel seeni, maasikaid, vaarikaid, mustikaid, sinikaid korjata saaksid. Et kevadel oleks nautida sinilillede, ülaste, jänesekapsaste, nurmenukkude, maikellukeste laialdast õitsemisala. 2. Milliseks konkreetseks tähtajaks on maapind Männitukas täies ulatuses planeeritud jälle läbitavaks- käidavaks muuta? 3. Kes valla ametnikest oskab õpetada, kuidas on võimalik Männitukas praeguses seisukorras maapinnal uusi istikuid istutada ja rajada terviserada? Kehtnas 30. aprillil 2012 Loodusesõber Astra Org

Kehtna männitukas tehti sellel talvel hooldusraiet. Metsas oli palju tuulemurdu, kuivanud, ohtlikke ja haigeid puid. Männitukk on asula ümbruse mets. Raietöid on selle võrra keerulisem teostada. Metsana oleks lihtsalt lageraie õigem ja majanduslikum olnud. Raietöödega püüdsime võimalikult vähe tallata maapinda, et kasvavate puude juured ei kannataks. Rööpad on tingitud sellest, et kahjuks oli vaja ka puid välja vedada ning tagada tuulemurdude puhul langetusohutus. Selleks et tulevikus ei valitseks lagedus, tuleb teha ka välude kaupa lageraiet. Uued männipuud vajavad päikesevalgust. Oksad on osa loodusest ja jäävad maale huumuseks. Mets vajab toitu. Marjad, seened saavad kasvada jõudsamini, kui nende peal ei tallata. Oksad ei sega kuidagi loodust. Oleme püüdnud hoida korras põhiteed. Kevad on tänavu kõrget põhjaveetaset hoidnud pikalt. Sellest tingituna on teed porised. Tegu on ikkagi metsaga. Kui põhjavesi alaneb, saab ka teed üle vaadata. Uued puud juba kasvavad. Istutatud on mändi, lehist, ebatsuugat.

Istutamisega probleeme ei olnud ja võin seda ka õpetada, kuidas sellistes oludes istutada. Terviseradadega on probleeme. Okste kõrvale tõstmine rajalt ei tohiks olla raske. Peale radade seal muid spordirajatisi ei ole. Männitukk vajaks ettevõtlikke spordisõpru, kes aitaksid rajada uusi võimalusi terviseradadel sportimiseks. Täpseid kuupäevi, millal põhjavesi alaneb, ei oska anda. Palve on ainult inimesele, kes omaalgatuse korras oksi hunnikusse kuhjab. Sellel tegevusel võivad olla kurvad tagajärjed väikesed linnud armastavad oksarisu ja teevad sinna pesi. Oksahunnikud lagunevad aeglasemalt, on inetud ja tuleohtlikud. Augustis vaatame raieala uuesti üle ning otsustame siis, kas raiejäätmete lisakoristus on vajalik või mitte. Loodan mõistvale suhtumisele. Metsa hooldamine ja uuendamine on vajalik. Männitukas toimuvat käis hindamas ka keskkonnainspektsioon, kes ühtegi rikkumist ei tuvastanud. Küsimustele olen nõus alati vastama. Kaja Mõtsnik, Kehtna valla haljastus- ja heakorraspetsialist

Vaata ka Raplamaa Ühistöö nr 17-21 Kõrval asub vä’ljavõte Kehtna Valla Vaatleja mai10. aprill: - ehituslubade väljastamine (OÜ numbrist. -õueala piirkonna kehtestamine; Lihatööstus, Kehtna MTK, Mingilmuutmine; määral on püütudKehtna selgitada looduses valitse- jäätmeloa Gaasienergia AS); - ehitusloa väljastamine (Ingliste jäätmeveoga seotud vat olujkorda, aga mis sai 700- korraldatud tihumeetrist puidust, ei ole mõisa rekonstrueerimine); taotluste läbivaatamine; üldse oluline. Sellise küttepuidu kogusega oleks muuseas - asustamata munitsipaalkorterite - nõusoleku andmine avalike võimalik 35 majapidamise talvised kasutamine;rahuldada vähemalt ürituste korraldamiseks (Mini- kinnistute jagamine (Puisma, Põrgupõhja 2012, Noorte Euroopa küttemured. Aga mahavõetust suurema osa moodustasid Kalmeti); Päev 2012, MP-800 1. etapp); siiski paberipuitkoha-aadressi ja kvaliteetsed palgid... Rakend 2012“ ja - katastriüksuse - „Raplamaa muutmine (Keastu); - vallavolikogule eelnõude suunamine (Kehtna valla ühisvee- ja kanalisatsiooni arendamise kava, volikogu otsuste kehtetuks tunnistamine, maa munitsipaalomandisse taotlemine, isikliku kasutusõiguse seadmine). 17. aprill: - 2012. a riiklikeks hariduskuludeks määratud vahendite jaotus lasteaedadele; - koolilõuna toetuse jaotus valla üldhariduskoolidele; - 2012. a hariduskulude riiklike vahendite jaotus valla koolidele; - asustamata munitsipaalkorterite kasutamine; - lihthangete korraldamine (Kaerepere lasteaia köögitehnika ja sisustus). 30. aprill: - kolme ehitise teenindusmaa, maaüksuse sihtotstarbe ja kohaaadressi määramine; - maaüksuse maksustamishinna määramise aktide kinnitamine; - projekteerimistingimuste väljastamine (Prefekt Logistilisi Lahendusi OÜ); - kirjaliku nõusoleku andmine väikeehitise püstitamiseks; - kasutuslubade väljastamine (EE Jaotusvõrk OÜ, R. Parve);

„Raplamaa Laulukarusell 2012“ toetamine; - omafinantseeringu katmine (10 357 eurot - Kehtna keskväljaku rekonstrueerimine); - katastriüksuse piiride muutmine, sihtotstarbe ja koha-aadressi kinnitamine (Fichtentheali); - toetuste eraldamine (maakonna noorte puhkpilliorkester, Kehtna lasteaed Siller). 8. mai: - isiku hoolekandeasutusse paigutamine; - hooldusasutuses hoolduskulude valla osaluse muutmine; - raha eraldamine Klooga lastelaagri tuusiku osaliseks hüvitamiseks; - sotsiaaltoetuste määramine; - lihthangete korraldamine („Kehtna mõisapargi ajaloolised teed“, „Kehtna mõisapargi aedniku ala“); - projekteerimistingimuste väljastamine (M. Radiko); - vallavolikogule info ja eelnõude suunamine (Lokuta biotiikide peremehetuks tunnistamine, Kehtna Raamatukogu asukoht, Mahtra muuseumi sihtasutuse liikmelisus).

Veljo Väärsi, V vallasekretär

VARESELE VALU Palju aega on möödas hetkest, kui allolev teema aktuaalne oli, aga kuna leht ilmub oma rada pidi, otsustasin ikkagi kirjutada. MTÜ Kehtna Kultuuriselts korraldas 14. aprillil Kehtna klubis Kehtna aleviku koosoleku. Kohal oli kõigest 8 inimest! (Juurde võiks veel heal juhul liita 4 kodanikku, kes olid koosoleku korraldamisega seotud.) KAHEKSA inimest ligikaudu 1200st, kes alevikus elavad! Koosoleku järel kuulsin ma palju

Valla Vaatleja

ütlusi: olin tööl, koolitusel, külas, ei teadnud üldse, et koosolek toimus jne. MA SAAN ARU, et inimestel on tegemisi! Ma saan aru, et kui kuulutus on ilmunud vallalehes, ripub vallamaja, bussijaama, klubi, lasteaia, poe seinal, isegi Facebookis, teate on saanud kõik aleviku asutused, et siis ikka on inimesi, kes ei tea midagi. Ma saan sellest aru. Aga kuhu jäid need inimesed, kes külavahel seisma jäädes jorisevad ja häält tõstavad, et miks on nii ja miks ei

Toimetaja Kaire Soomets tel 512 3193, T e-post kaire.soomets@kehtna.ee

ole seda? Kuhu te jäite, kui oli vaja õiges kohas sõna võtta? Külajuttude põhjal ei saa me keegi midagi otsustada ega muuta. Koosolekutest jäävad maha protokollid, mida on võimalik kasutada. Mina julgeksin seda olukorda iseloomustada sõnaga ükskõiksus. Kuid usun siiski, et edasi annab minna vaid paremaks. Et kui MTÜ Kehtna Kultuuriselts (kes teeb ka kõike vabatahtlikult, tasuta, oma vabast ajast ja perede kõrvalt) kutsub inimesi taas kord kokku, et siis on

rohkem kaasamõtlejaid, laitjaid ja kiitjaid. Võib-olla tuli jutt natuke liiga emotsionaalne, aga mis siis! Mina ja minu sõbrad teavad, et kui ma hommikul üles ärkan, on lisaks perele minu rõõmuks ja mureks ka Kehtna alevik. Ma tegutsen, kuidas jaksan. Hoolin. Kas ka sina?

Kersti Mäevälja, kultuuriseltsi juhatuse liige

V V Valla Vaatleja on värvilisena avaldatud aadressil www.kehtna.ee

.


Raplamaa Ühistöö 7

Raplas Viljandi maanteel

Raplas Viljandi maanteel jätkuvad teeäärte ja kõnniteede ehitus- ja viimistlustööd. Millegipärast pole aga jõutud teede joonimisele. Möödunud sügisel värvitud jooned kulusid ära enne lume tulekut. Ehk jõutakse ikka enne uut lund jooned jälle paika panna.

Järvakandis elektriautod silmaga näha Järvakandi vallamaja juures võib juba mõnda aega märgata elektriautosid. Pisivallale ilmselt täiesti sobivad sõidukid


Raplamaa Ühistöö 8

Kodumajutus külaliskorterites Raplas tel 5625 6330

Laadad Kohilas 16. juunil – jaanilaat Kell 9-16 raudteejaama taga parklas. Info tel 5805 0167

Eesti Posti pakiautomaadid kolisid konkurent SmartPostile lähemale

Nore keskuses on avatud uus laia kaubavalikuga kauplus


Raplamaa Ühistöö 9

VALGU PÕHIKOOLI

Kunagiste õpilaste ja õpetajate kokkutulek on laupäeval, 9. juunil 2012. a

Eelinfoks: Koolimaja uksed avatakse kell 14. Aktus algab kell 16, sellele järgneb peoõhtu. Osavõtutasu 10 € (kuni 30. aprillini) või 12 € (kuni 8. juunini) tasuda Riina Terve arveldusarvele 221034092481 – Swedbank. Selgitusse märkida nimi ja lõpetamise aasta. Kohapeal on tasu 15 €. 1965. aastal ja varem lõpetanutele on osavõtumaks 10 €. Mida krapsakam on osavõtust teatamine, seda ladusam on kokkusaamise korraldus!!! ***Koolipere on tänulik ka kõikidele sponsoritele, kes toetavad koolimaja sise- ja õue-valgustuse parendamist. Toetussumma võib kanda Riina Terve arveldusarvele või anneteda kohapeal. Maksekorralduse selgitusse tuleb kirjutada märksõna – VALGUSTUS. Kooli kodulehelt saab lugeda registreerunute ja toetajate nimekirja. http://www.valgupk.edu.ee/ Suur tänu 2007.aastal kooli toetanud vilistlastele ja õpetajatele, kelle abiga saime meediaklassi sisustuse!

Raplamaa Ühistöö Nüüd saab Raplamaa Ühistöö pdf-faili alla laadida aadressilt http://www.raplayhis.eu/ E-posti aadress toimetus@raplayhis.eu on mahupiiranguta, sinna saab saata suuri pilte, mida teised postiaadressid vastu ei võta. Samal ajal kehtivad kõik senised allalaadimisaadressid ja e-posti aadressid. Mugavaim koht lehe lugemiseks korraliku internetiühenduse korral on http://issuu.com/piirp . Kommentaare, repliike, arvamusi saab nüüd jätta külalisteraamatusse aadressil http://raplayhis.eu/ gbook/ Leheküljel http://raplayhis.eu/foorum/ on avatud katseliselt nn Raplamaa foorum. Foorumisse saab jätta teateid eelolevatest sündmustest ja juba olnud sündmustest, samuti jätta kuulutusi, korraldada mitmesuguseid väitlusi. Miks mitte anda oma ostu- või müügisoovist kõigepealt siin teada? Ehk pole rohkem ja raha eest kuulutada vajagi.

Foorumisse sõnumite jätmiseks ja loomulikult ka sõnumite lugemiseks ei ole vaja liikmeks registreerida (siiski oleks soovitav seda teha). Postituste tegemisel palume arvestada seadusandlust ja head tava kedagi mitte solvata ning mitte esitada laimu. Iga autor vastutab oma sõnade eest vastavalt seadusandlusele. Kolmapäeviti ilmuvasse Raplamaa Ühistöösse ootame materjale, reklaame ja kuulutusi teisipäeva tööpäeva lõpuni (kella 17ni). Tavapäraselt on uus number valmis teisipäeva õhtu jooksul ja hilisõhtul saab seda juba lugeda. Andke meile korraldatavatest üritustest teada kas e-mailile, külalisteraamatu või foorumi kaudu ning teie üritused jõuavad ka lehte. Reklaami ja kuulutuste avaldamine on jätkuvalt tasuta. Raplamaa Ühistöö ootab oma lugejate pilte suvistest üritustest ja ettevõtmistest


Raplamaa Ühistöö 10

Üritused Rapla Keskraamatukogus

http://www.raplakrk.ee/

Inimene ja loodus: Ruum ja Disain õpilaste keraamikanäitus. Juhendaja Ene Kiinvald (vitriinis) *Rapla vanadel fotodell (fuajees) *Heino Kiik: raamatunäitus (kojulaenutuses) *Эстонская поэзия: raamatunäitus venekeelsest kirjandusest (kojulaenutuses)

*Aia- ja pargikunst: raamatunäitus (lugemissaalis) *Meisterdamisrõõm: raamatunäitus (lasteosakonnas)

Märjamaa rahvamajas Sauna 2, Märjamaa 78302 (keskväljaku ääres) telefonid: 4820075, 4821355, 56564614 e-post: marjamaa.rahvamaja@marjamaa.ee http://www.marjamaarahvamaja.ee/

***

Laupäeval, 2. juunil kell 12.00 Märjamaa Muusika-ja Kunstikooli lõpuaktus *** Reedel, 8. juunil kell 11.00 Ruthi müük *** Laupäeval, 9. juunil kell 16.00 Märjamaa lauluväljakul PAULA LAULUPÄEV . Tasuta!

Laupäeval, 23.juunil Märjamaa lauluväljakul JAANILAAT ja JAANIÕHTU *** Reedel, 13. juulil kell 20.00 Märjamaa lauluväljakul SELLE SUVE SUVENIIR. Piletid eelmüügis Märjamaa rahvamajas


Raplamaa Ühistöö 11


Raplamaa Ühistöö 12


Raplamaa Ühistöö 13


Raplamaa Ühistöö 14

Nimepäevad juunis 01 Sirle, Sirli, Sireli, Sirelin 02 Viivia, Vivian, Viiva, Viive, Viivi, Viivika, Veevi 03 Kanni, Kannike, Viola, Jolanta 04 Toivo, Tõivo, Tõivu, Tõivot, Tõivotu 05 Viljar, Viljer, Viljo, Vilju, Vilimo 06 Piibe, Pärle 07 Robert, Robi 08 Enda, Endla, Enna, Enne 09 Haljand, Hallar, Hellar, Helar, Helari, Elar 10 Amalie, Maali, Maila, Maile, Maili, Mailis 11 Imbi, Imme 12 Eskel, Esko 13 Mooni, Moonika, Monika 14 Leina, Leine, Leini 15 Viit, Viido, Guido, Kuido 16 Päive, Päivi, Heelia 17 Eugen, Kenno 18 Aurelia, Auri, Auli, Reili, Reeli, Reelika 19 Sigrid, Siiri, Siivi 20 Karola, Karoliine, Karolin, Kaari, Karlotte, Lota 21 Ahti, Ahto 22 Paula, Pauliine, Liina, Liine 23 Kalev, Malev, Malvo 24 Johannes, Johan, Juhan, Juho, Jaan, Jan, Kanek, Janno, Jukk, Juss, Hannes, Annes, Hans, Ants 25 Linda, Lenna, Inna 26 Manivald, Vanevald, Vane, Vaane, Vaano, Vaino 27 Elviira, Elva, Elve, Elvi, Viire, Elfriide, Elfi 28 Leo, Leopold 29 Peeter, Peet, Peedo, peedu, Peep 30 Päivo, Päivu, Helend http://www.kirss.net/index.php?option=com_content &view=article&id=2387:nimepaeevade-kalender&catid=3 7:pere&Itemid=57

Krimi

http://www.krimi24.ee/?page=110-112 22. mail kella 16 paiku löödi Raikküla vallas Raikküla külas asutuse territooriumil 17-aastast noormeest. *** Ajavahemikul jaanuar kuni mai 2012 varastati Rapla vallas Alu alevikus Vahe tänaval ettevõtte territooriumilt haagis. Kahju on 2007 eurot. *** 23. mail kell 23.06 sai Häirekeskus teate, et Märjamaa alevis on kaupluses suits. Päästjate saabudes selgus, et kauplus oli auru täis. Päästjad ventileerisid ruumid. Automaatne tulekahjusignalisatsioon oli hoones olemas ja rakendus ka tööle. *** 24. mail kella 17.40 ajal toimus liiklusõnnetus Raplamaal Tallinn – Rapla – Türi maantee 32. kilomeetril asuval viaduktil, kus sõiduauto Nissan Primera, mida juhtis 33-aastane Aivar, kaldus seni kindlakstegemata põhjusel teelt välja ning maandus viadukti all olevale teepervele. Autojuht toimetati Rapla Maakonnahaiglasse ning autos viibinud 29-aastane Mari ja 10-kuune poiss Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. *** 24. mail kell 17.06 anti Häirekeskusele teada liiklusõnnetusest Kohila vallas Loone külas, kus sõiduauto oli sõitnud viaduktilt alla. Päästjad vabastasid autosse kinni jäänud naisterahva ning eemaldasid süttimisohu vältimiseks auto akult juhtmed. Kannatada said kokku kolm inimest, kes viidi sündmuskohalt haiglasse. 27. mail kell 22.45 teatati Häirekeskusele, et Rapla linnas Uusküla ringil on sõiduauto sõitnud üle äärekivide ning selle tagajärjel on masinast lekkinud 25 meetri ulatuses õli. Päästjad katsid lekke absorbendiga. *** 26. mail kella 22.30 paiku löödi Kohila vallas Aespa külas bussipeatuses 31-aastast meest. *** Ajavahemikul 24. – 25. mai tungiti Kohila vallas Vilivere külas suvemajja ja varastati sülearvuti. Kahju 390 eurot. *** Ajavahemikul 25. – 26. mai varastati Kohila vallas Pahkla külas kütust. Kahju on 400 eurot. *** Ajavahemikul 23. – 26. mai tungiti Kohila vallas Pahkla külas tallu ja varastati taskulamp, suitsuandur ning erinevaid toiduaineid. Kahju on selgitamisel.


Raplamaa Ühistöö 15

Erkki Kõlu päeva anekdoodid

Venelane läheb Ameerikas stripiklubisse ja tellib lauda liitrise viina „Te joote end ju surnuks!“ muretseb administraator. „Ärge muretsege, ma olen Venemaalt!“ Venelane joob viina ära ja tellib ploki sigarette. „Te suitsetate end ju surnuks!“ „Ärge muretsege, ma olen Venemaalt!“ Venelane tõmbab ploki ära ja küsib administraatorilt: „Kas oleks äkki võimalik kuhugi privaatruumi kolm tüdrukut tellida?“ „Te k*pite end ju surnuks!“ „Ärge muretsege, ma olen Venemaalt!“ Administraator organiseerib talle kolm tüdrukut. Poole tunni pärast roomavad esimene tüdruk privaatruumist vaevaliselt välja, poole tunni pärast järgneb talle teine. Siis möödub veel üks tund, siis teine, kolmas... Ja siis roomab lõpuks vaevaliselt välja ka venelane. „Noh, semu, oled küll Venemaalt, aga kolmega ikka hakkama ei saanud, mis?“ küsib administraator. „Aga miks sa, lojus, mind ei hoiatanud, et tüdruk kah Venemaalt on?“ küsib venelane vastu. *** „Millist tööd oleksid sa nõus tegema miljoni euro eest aastas?“ „Sellise raha eest võin ma kõike teha!“ „Aga kas sa võiksid ka Tallinna kesklinnas paljalt autosid pesta ja marssida Vabaduse väljakul plakatiga „Ma armastan Andrus Ansipit!“?“ „Muidugi!“ „Väga hea. Tead, mis ma sulle pakun: kuus on 176 töötundi ja aastas on 12 kuud. Miljoni eurose palga puhul kujuneb ühe töötunni tasuks 474 eurot, viie minuti tasuks aga umbes 40 eurot. Kohtume homme kell 12 Vabaduse väljakul. Ma tulen oma autoga. Minu poolt on 40 eurot ja plakat, sinu poolt viis minutit alasti autopesu koos plakati hoidmisega. Nõus?“ „No kuule! Mine sa ka tead...!“ „Asjata keeldud, sõber, asjata. Pärast seda saaksid sa oma CVsse ausalt lisada: „Oman kogemust ametikohalt, kus palgamääraks oli miljon eurot aastas.“.“ *** Vanem meestöötaja laseb endale hambaproteesid panna. Kui ta järgmisel päeval tööle läheb, kõnetab teda noor kena sekretärineiu: „Noh, Jaan, kuidas siis nüüd tunne on kah?“ Mees vastab kergelt ärritunult, kuid täiesti tõsiselt: „Tunne pole just meeldivate killast – nagu oleks sul suus mingi võõras asi ja sina peaksid seda kogu aeg keelega lakkuma. Kas kujutad ette?!“ Sekretär punastas sügavalt... *** Vestlevad kaks sõbrannat: „Miks sa seniajani abiellunud pole?“

„Aga milleks? Parem teen kümned mehed õnnelikuks kui üheainsa õnnetuks.“ *** Firmajuht, kes on ühe aasta jooksul vallandanud juba kolmanda pikajalgse ja blondide juustega sekretäri, istub arvuti taha ja koostab ise järgmise töökuulutuse: „Firmajuht otsib kogenud sekretäri. Intiimteenuste pakkujatel palutakse mitte tülitada!“ *** Isa ja Juku on turul. „Isa, ma tahan pirukat!“ nurub Juku. „Olgu, lähme ostame sellelt onult seal!“ Pärast ostmist küsib isa müüjalt: „Aga kes te hariduselt ja erialalt olete, kui tohib küsida?“ „Insener-konstruktor, tehnikateaduste doktor.“ „Näed, Juku, kui sa hästi õpid, saab ka sinust pirukamüüja!“ ‘‘‘ Püha Peetruse ette satuvad korraga kaks meest. „Kas sul ämm oli?“ uurib Peetrus esimeselt. „Oli,“ vastab too. „See tähendab, et lähed paradiisi.“ Seda kuulnud, otsustab teine mees kavaldada ja teatab: „Aga minul oli kaks ämma!“ „Noh, sel juhul saadan ma su põrgusse. Pärast sellist elu tundub isegi põrgu sulle paradiisina.“ *** Mees hakkab sõpradega kodus viina võtma, kuid märkab, et midagi pole peale hammustada. Siis püüavad mehed akvaariumist kinni kõik kalad, puhastavad ja praevad ära. Õhtul tuleb naine töölt, märkab tühja akvaariumi ja karjub mehele: „Kus kalad on, lurjus?“ „Selge, kus,“ vastab mees. „Küsi Miisult.“ Naine kütab kassil tagumiku tuliseks. Too solvub, hüppab naabri rõdule, haarab nööril kuivava rinnahoidja hambusse ja peidab selle oma pererahva voodisse. Õhtul voodis linu vahetades leiab naine rinnahoidja, haarab taignarulli ja hakkab telerit vaatavat meest udima: „Värdjas! Parasiit! Elajas!“ „Ma ei tea sellest midagi!“ karjub mees kätega pead varjates. „Mina ei teinud!“ „Aga kes siis, lurjus, kes?! Kas jälle Miisu või?!“ *** Kaks blondiini omavahel: „Mis sa arvad: kui ma tund aega ujun, mitu kalorit ma siis põletan?“ „Lollike – vees ei ole võimalik asju põletada!“ *** Personalijuht töövestlusel kohasoovijale: „Kirjeldage ennast kolme sõnaga.“ „Laisk,“ vastab tööotsija.


Raplamaa Ühistöö 16 1

2

3

4

5

18

6

7

8

9

10

11

12

13

19

14 20

15

16

17

Ristsõnad vab

111 Sajatama, vanduma 112 Vald Saare maakonnas

ALLA 1 Vaalaline 2 Ideetu 25 26 27 28 3 Irisemine 29 30 31 32 33 34 35 4 Helilooja (s 1924) 5 Kogu aeg, alati 36 37 38 39 40 41 42 43 44 6 Kodumaa 7 Laevade randumispaik 45 46 47 48 49 50 51 52 8 Vähegi, üldse, eales 9 Tung, aje 53 54 55 56 10 Ula 57 58 59 60 61 62 11 Pääse 12 Põõsastaim 63 64 65 66 67 68 69 70 13 Eeskäru (näi suurtükil) 14 Hiiglasuur asi 71 72 73 74 75 15 Kreeka eepos 16 Pealinn Euroopas 76 77 78 79 80 81 82 17 Esinemisväljak 83 84 85 86 87 88 89 90 91 30 Vald Tartu maakonnas 31 Korvpallisaabas 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 32 Vulkaan Sitsiilias 35 Kartulisort 102 103 104 105 38 Hõre puuvillane riie 40 Keelualune, lubamatu 106 107 108 109 41 Kõrbesaar 43 Vanakreeka laulik 110 111 112 44 Lääge 45 Niue pealinn 61 Kirjake, täheke, lipik 46 Automark PAREMALE 63 Goethe tragöödia 47 Veidro ooper 1 Selliselt 65 Valgusetu 48 Paluma 9 Ärakirju valmistama 66 Piirdeaed 50 Ploomisort 18 Adratalupoeg 68 Õukonnapidu 52 Veider 19 Saalimine 71 Küla Raplamaal Rapla vallas 55 Dokumente koostav ja kinnitav 20 Õunasort ametiisik 72 USA osariik 21 Jõgi Euroopas 58 Uimastava lõhnaga rabataim 22 Ragulka 74 Prantsuse filminäitleja ja -lavastaja (1908-82) 59 Utt-tall 23 Sentimentaalne 60 Spordivahend 24 Ühendus 75 Iisraeli riigitegelane 62 Ega siis 25 Maasikasort 76 Vene helilooja 64 Lõrin 26 Suvinisusort 78 Himur, ablas 67 Sat-TV jaam 27 Ankruvinn 80 Endine apteegikaaluühik 28 Tuba (vananenud) 82 Toimik 69 Maha, kadugu (pr) 29 Luuletaja 83 Raiumiseks eraldatud metsaosa 70 Vastu-, vastas-, vastand 31 Kõrgkujutistega gemm 86 Lärm 73 Ameerika dokumentalist (s 1930) 33 Teadeteagentuur 87 Ühendus 76 Riigikogu liige (Koonderak) 34 Napp, vähene 89 Läänemeresoome keel 77 Abistama 36 Endine peaminister 92 Puiestee 79 Zimbabwe pealinn 94 Tervitus 81 USA osariik 37 Eesti Aianduse ja Mesinduse Selts 96 Doonau lisajõgi 84 Islami peajumal 39 Sõiduk 99 Haru (matem) 85 Müürsepa labidake 42 Kehv, vilets, niru 102 Hoiul, alles 86 Karikaturist 45 Kellegi huvides töötav isik 88 Härra 47 Iminappadega veekogudes elav rõnguss 103 Margariinisort 104 Vald Jõgeva maakonnas 90 Eesti helilooja 49 Kümme 105 Suur õigeusu klooster 91 Jõgi Sise-Aasias 51 Kude, koekiri 106 Elbe lisajõgi 93 Suur lai tükk 53 Levik 107 Taimede lihakas vili 95 Linn ja järv USA ja Kanada piiril 54 Samalaadne, lähedane 97 Seade masina käitamiseks 56 Nöökama 108 Meheõde 57 Nõel, oga, astel 109 Ümbritsevast värvitoonist erinev väike 98 Vundament pinnaosa 100 Avameelne 59 Vald Pärnumaal 101 Kaevu osa 60 Sõnajalgtaim 110 Kohkuma 21

22

23

24


Raplamaa Ühistöö 17

baks hetkeks 1

2

3

4

5

18

30

46

53

12

13

58

27 32 38

47

40

48

72

76 85

78

86

93

50

55

56

66 73

77 84

49

60 65

71

15

16

17

28

33

39

59 64

14

24

54

63

110

11

23

37

45

106

10

20

31

36

102

9

26

29

92

8

22

25

83

7

19

21

57

6

94 103

74

35

41

42

80 87

88

95

96

104

51

61

62

67

68

97

81

PAREMALE 1 Korrarikkuja 9 Kala püüdma 18 Haarama, krahmama (murdes) 19 Hinnaline metall 20 Energiline, tarmukas 21 Tuntud küla Raplamaal 22 Ülearusus 23 Elusolendite keha õhuke tihe väliskate 24 Evolutsioon 25 Riik Euroopas 26 Moodus, viis, stiil 27 Mittetäielik, mitteküllaldane 28 Kartulisort 29 Eesti näitleja 31 Haamer 33 Isesisvalt, omal jõul 34 Valgevene õunasort 36 Margariinisort 37 Toa osa 39 Seier 42 Määrsõna 45 Pannkook 47 Läti õunasort 49 Mõiste matemaatikas 51 Juudi vaimulik 53 Utt-tall 54 Kartulisort 56 Oksendusvastane ravim 57 Papagoi 59 Vastsündinu 60 Tuurakala

44 52

69

70

82 89

90

98

99

91 100

105 108

111

43

75

79

107

34

109 112

61 Sporangium 63 End Eesti maadleja 65 Parem 66 Vägi 68 Küla Raplamaal Märjamaa vallas 71 Varajane pirnisort 72 Puu osa 74 Irisemine 75 Trihapnik 76 Plaanistuslaud 78 Karusnahkne säärik 80 Vald Harjumaal 82 Osmik 83 Näitleja (1927-90) 86 Võrgu kuivatamise puu 87 Lehtpuu 89 Toa- ja ravimtaim 92 Hüvasti 94 Teatud teravil 96 Seade masina käitamiseks 99 Tükk mingit õhukest materjali 102 Lehma kehaosa 103 Teisaldatav koorem, laadung 104 Üksildane inimene 105 Kogu aeg 106 Eesti endine tõstja 107 Suudlus 108 Lääge 109 Variant, teisend 110 India osariik 111 Räni ja vesiniku ühend 112 Teatmeteos

101

ALLA 1 Vasar 2 Truult 3 Kaunis taim 4 Linn Soomes 5 Õukonnapidu 6 Mesilaspiim 7 Teise nimega 8 Endisaegne revolver 9 Jala osa 10 Kaugete eellaste tunnuste taasilmumine 11 Muskel 12 Küsitlusleht 13 Germaani kangelasmuistend 14 Piirdeaed 15 Kellegi huvides töötav isik 16 Üleriie 17 Salaja 30 Vürst, võimukandja islamimaades 31 Eakas 32 Auto osa 35 Pajats 38 Paremik, valituim osa 40 Asula Läänemaal 41 Kandev, juhtiv mõte 43 Riik Aasias 44 Üha 45 Viskoossuse mõõtühik 46 Bussimark 47 Sõjavägi 48 Palli löömise vahend (sport) 50 Iisraeli riigitegelane 52 Trinidadi jooksja 55 Suur õigeusu klooster 58 Katoliku vaimulik Prantsusmaal 59 Eskimote lumionn 60 Ameerika filminäitleja (s 1947) 62 Vald Järva maakonnas 64 Pruukost 67 Kohvisort 69 Kuulub vibu juurde 70 Talent 73 Mõnusus, mugavus 76 Mosambiigi pealinn 77 Lebama 79 Sodiaagimärk 81 Jenissei lisajõgi 84 Raadiolokaator 85 Vana katkine riidetükk 86 Tants 88 Vokaalosa ooperis 90 Ameerika näitleja ja filmilavastaja (s 1935) 91 Valguse alal asjatundja 93 Karastusjook 95 Puri 97 Surmajumal India mütoloogias 98 Lauamäng 100 Varandus 101 Valgusetu


Raplamaa Ühistöö 18 Veel veidi peamurdmist: sudokud

3 7

4 9 3 8 4

9 5 2

7 5 4 2

7 9 1 5

1 2 6 3 4

5

7 9 1

1

7 6 3

7 8

5

6 2 4 1 9 8 4 3 8

3

2 8

8 7

5 8 1

2 4

1

6 4 1 9 8 6 4

2

2

6 9

9 2 6 3 5 2 3 9 5 8

2 4 3

3 7

2 3 1 9 6 4 2 9 5 6 5 4 2 1

6 5

2

7 8

5

4

6

4 3 1 2 4 9 5 6 7 1 5 7 2 8 4

2

9 8 5 1 6 4 1 7 3 5

2 6 9 8

5

6 8

7 4 9 3 8

4 1 2 5 4 9 7 3 5

7 5 6 4 4 1 2 6 5 1 8 7 4 9 5 2 9

1 6 7 3 8 4

9

1 5

1 6 8 2 1 9 8 7 6


Raplamaa Ühistöö 19

Tuuningu ja tümpsu paraad


Raplamaa Ühistöö 20

Tuuningu ja tümpsu paraad


Raplamaa Ühistöö 21

Tuuningu ja tümpsu paraad


Raplamaa Ühistöö 22

Tuuningu ja tümpsu paraad


Raplamaa Ühistöö 23

Tuuningu ja tümpsu paraad


Raplamaa Ühistöö 24

Kirbuturg “Saagu valgus!”


Raplamaa Ühistöö 25

Kirbuturg “Saagu valgus!”


Raplamaa Ühistöö 26

Kirbuturg “Saagu valgus!”


Raplamaa Ühistöö 27

Veteranide pargi kirbuturg 26. mail


Raplamaa Ühistöö 28

Veteranide pargi kirbuturg 26. mail

GISMETEO.RU: Погода в Рапла на две недели. Прогноз погоды (метеопрогноз

Главная

Карты

Новости

Погода за окном

Месяц

Информеры

Туризм

Приложения

Проекты

Поиск

Прогноз на 2 недели

Рапла

Погода в Рапла

Мой город

Эстония

2 м/с СВ 749 мм рт. ст.

+12°C

70 % влажн.

29.05

ΖΣηΣήι Ωηάθι άήά ζγΧγΨ υ, Σι ΰγθλ ΩηβυΩϊ Υί Ωβάϊ

TΩΰζΩηΣι κηΣ ℮ι ΰ. ΨΣΥί ., ⅜Ωι Ωη, ⅜ί ΣΪ βγθι χ Ύρ κρ ΣΩι θϊ , ΥγΫΨκμΣ, °C ΰΰ ηι . θι . ΰ/θ ΥγΫΨκμΣ, % °C

Ночь

Пасмурно

+9

749

Утро

Облачно

+11

749

1

88

+9

3

79

+11

СЗ

Облачно 29 мая 2012 10:00

В Рапла

День

Краткий прогноз Подробный прогноз

Геомагнитная обстановка

+15

Ночь

Погода для занятых

30.05

Дневник погоды

СР

31.05

График температуры

ЧТ

01.06 ПТ

02.06 СБ

03.06 ВС

Водоемы

+12°C

04.06 ПН

29.05.2012

05.06

Астрономия Солнце

Луна Фаза 55% Растущая

748

3

СВ

53

С

Погода по-старому

Восход 04:20 Заход 22:15 Долгота 17:55

Ilm Raplas Малооблачно, небольшой дождь

Малооблачно Вечер http://www.gismeteo.ru/city/weekly/4071/ +12 748 2 59

Прогноз на 2 недели

Температура воды:

В

ВТ

06.06 СР

+15 +12

День

Пасмурно

+9

Пасмурно, небольшой дождь

Ясно

+6

Пасмурно, небольшой дождь

+12

Ясно

+5

Пасмурно, дождь

+12

Пасмурно, небольшой дождь

+8

Облачно, дождь

+14

Облачно, дождь

+8

Пасмурно, небольшой дождь

+12

Ясно

+6

Облачно, дождь

+15

Ясно

+5

Ясно

+16

Малооблачно, небольшой дождь

+8

Малооблачно, дождь

+19

Малооблачно, дождь

+9

Малооблачно, небольшой дождь

+19

Малооблачно, небольшой дождь

+8

Малооблачно, небольшой дождь

+18

Малооблачно, небольшой дождь

+8

Малооблачно, небольшой дождь

+19

Малооблачно, небольшой дождь

+8

Малооблачно, дождь

+18

Малооблачно, дождь

+8

Ясно

+20

+12

29.05.2012

07.06 ЧТ

08.06 ПТ

09.06 СБ

10.06 ВС

11.06 ПН

Инфор Информер

О проект Хотите быстро повысить информативность своего сайта?

Информ

Raplamaa Ühistöö nr 22  

Raplamaa Ühistöö nr 22

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you