Page 1

Nr. 9 | Jūnijs/jūlijs | 2011 | Ls 1.49

Pie GALDA! M

Ī

Ļ

Ā

K

O

R

E

C

E

P

Š

U

K

O

L

E

K

C

I

J

A

www.piegalda.lv

ISSN 1691-7219

06

Grilējam!

9 771691 721000

Pārdošanā kolekcijas vāki recepšu krāšanai!

Mārča Bendika muļķudrošā cūķa recepte Jaunums – medījumu receptes, šoreiz – buka kebabs Pats Oskars no Oscarfish gatavo pikšas iesmiņus Dārzeņi, augļi, tofu – grilējumi veģetāriešiem Gatavojam saldējumu mājās! Iedvesmo Lelde Sotniece Hercoga gardā biezpiena kūka ar zemenēm ...un vēl daudz recepšu īpaši vasarai Pamatēdieni

Zupas

Salāti un uzkodas

Saldie ēdieni

Kūkas un maizītes

Padomi


Šo recepšu pagatavošanai pērc produktus Rimi veikalos!

Vasarā gatavosim Sveicināti vasarā! Beidzot klāt tas laiks, par kuru sapņojām visu garo ziemu! Silts vasaras vakars, liegs vējiņš, smiltis starp kāju pirkstiem pēc peldes un klusas putnu balsis... Beidzot varam droši vilkt ārā grilus garai vakarēšanai svaigā gaisā. Šis numurs veltīts grilēšanai. Visīpašākās receptes, kā parasti, no mūsu viesiem – vecmāte Kristīne Embure-Zapoļska gaļu marinē skābenēs, uzņēmējs Mārcis Bendiks marinādei netaupa sojas mērci, bet Tatjana Moskvina – zaļumus un garšvielas. Kopā ar Oscarfish saimnieku īslandieti Oscar Thor Irisuu ļāvāmies eksperimentiem ar pikšas smalkmasu. Mīļie mednieki, šajā numurā uzsākam rubriku – medījumi. Jūnijā sākas buku sezona, un tai par godu mednieks Mareks Lācis grilē meža buka kebabus. Gaidiet interesantas medījumu receptes arī turpmākajos mūsu žurnāla numuros! Aicinām grilēt dārzeņus, kas šobrīd ir tik svaigi un pilni vitamīnu un saules spēka un enerģijas. Starp receptēm atradīsiet dārzeņu un tofu siera iesmiņus, baklažānu pauniņas un cukīnī laiviņas, ar kuskusu un rozīnēm pildītas paprikas. Saldais ēdiens uz grila nav mīts. Izmēģiniet grilēt miltainos banānus vai aromātiskos ananasus. Pie katras pamata receptes esam sarūpējušas kādu piedevu, mērci vai salātus. Tās droši variējiet starp receptēm! Sākam svinēt vasaru un zemeņu laiku ar brīnišķīgu Hercoga biezpiena kūku un mājās pašu gatavotu saldējumu!

1 porcija = Ls 0,60

1 porcija = Ls 1,35

1 porcija = Ls 1,95

Vistas stilbiņi un spārniņi

Vistas filejas

Cūkas kakla karbonāde

1 porcija = Ls 1,50

1 porcija = Ls 1,60

1 porcija = Ls 2,05

Skābenēs marinēta cūkgaļa

Medījuma kebabi

Kaukāziešu jēra šķēles

1 porcija = Ls 1,60

1 porcija = Ls 0,95

1 porcija = Ls 1,85

Piparu steiks

Pikšas iesmiņi

Foreles

Liene Vilnīte

Piktogrammu apzīmējumi Gaļa

Gatavošanas laiks

Marinēšanas laiks

Zivs

Grilēšanas laiks

Pavasaris

Veģetārs

Laiks uz plīts

Vasara

Ass

Laiks cepeškrāsnī

Rudens

Gatavošanas laiki pie receptēm norādīti aptuveni un dažāda veida plītīm var atšķirties.

Trauki fotogrāfijās no SIA Gemoss

1 porcija = Ls 0,90

1 porcija = Ls 0,95

1 porcija = Ls 0,75

Kartupeļi „mundieros”

Pildīti cukīnī un baklažāni

Paprika ar kuskusu

1 porcija = Ls0,80

1 porcija = Ls 0,45

1 porcija = Ls 0,50

Tofu-dārzeņu iesmiņi

Grilēti augļi

Mājas saldējums

Ēdienu pagatavošanas aptuvenās izmaksas aprēķinātas, produktus pērkot Rimi Lielupe veikalā 25.05.2011. Aprēķinu tabulu skatīt www.piegalda.lv Izdevējs: „Lienes Vilnītes izdevniecība” Redakcijas adrese: Skautu iela 43, Jūrmala, LV-2008 Kontakti www.piegalda.lv

Pārpublicējot materiālus, nepieciešama SIA „Lienes Vilnītes izdevniecība” rakstiska atļauja


Gatavo Mārcis Bendiks, komunikāciju konsultants, uzņēmējs, fotogrāfs

P ēdējos gados Mārcis ir aizrāvies ar virtuves mākslu visā tās

krāšņumā. Viņaprāt, svarīgi sajust, līdz kurai robežai gatavojot jāievēro stingra precizitāte un kad var ļauties kaislīgām improvizācijām. Viņa viesībās nav vietas kaut kam uz ātru roku gatavotam. Ievērojot tradicionālo kārtību ar uzkodām, pamatēdienu un desertu, viss tiek gatavots pamatīgi, pasniedzot krāšņā humora mērcē un pāri plūstošā viesmīlībā. Klāt piedzerot ko spirdzinošu un reibinošu, bet katrā ziņā piedomājot par saderību ar ēdienu.

Pamatēdieni

Muļķudrošā cūkas kakla karbonāde

M ūsu žurnāla īpašajā grila numurā Mārcis dalās savā pieredzē cūkgaļas kakla karbonādes marinēšanā un grilēšanā. „Lai izdotos garšīgi, nepieciešams labs gaļas gabals, ass nazis un labs grils!” tā saka Mārcis. Piedevās – čuguna katliņā briedināti rīsi un pašgatavota karstā tomātu mērce. K āda bija pēcgarša pēc ciemošanās? Sāts miesai un dvēselei un smaids sejā vēl trīs dienas pēc tam.

1 h

2 h

20 min.

3 h www.piegalda.lv

Pie GALDA!


Pagatavošanas gaita:

Muļķudrošā cūkas kakla karbonāde

tomāti izšķīduši. Tad mērcei pie­ vieno papriku, čili piparu, vese­las, Gaļas marinēšana nomizotas ķiploka daiviņas un 1. Gaļu griež ~ 15 mm biezās sar­kanvīnu, sautē vēl ~ 1 stundu. šķēlēs un liek palielā bļodā. Visas 15 mi­ nūtes pirms sautēšanas marinādei paredzētās sastāvdaļas bei­­gām pievieno sasmal­cinātus sajauc kopā un pārlej pāri gaļai. za­ ļumus. Mērce ir ik pa brī­ dim Marinē ~ 2 stundas. jāapmaisa.

Nepieciešamās sastāvdaļas 1 kg cūkgaļas kakla karbonādes 2 tējkarotes medus 2 tējkarotes sinepju 1 citrona sula 1 glāze tumšās sojas mērces ½ glāze eļļas Karstajai dārzeņu mērcei (Ar šo mērces daudzumu pietiek vismaz 3 kg gaļas. Mērci var saglabāt ledusskapī.)

16 tomāti 2 palieli burkāni ¼ selerijas saknes 6 sīpoli 8 ķiploka daiviņas 2 paprikas buntīte seleriju buntīte kinzas 1 tējkarote kaltēta timiāna 1 tējkarote raudenes vai oregano 1 ēdamkarote cukura 3 krietnas šķipsnas sāls 2 veseli čili pipari ½ glāze sarkanvīna Piedevām 200 g Basmati rīsu 4 porcijas

Karstā dārzeņu mērce 2. Visus dārzeņus nomazgā. 3. Tomātiem iegriež mizā krustiņu, un aplej ar verdošu ūdeni, pēc 1 minūtes aplej ar aukstu ūdeni un novelk miziņu. Blanšētos tomātus sagriež gabaliņos. 4. Burkānus nomizo un sagriež Basmati rīsi salmiņos. Tādos pašos salmiņos Verdošā ūdenī čuguna katlā ber rīsus, attiecībā 3:1 (3 daļas ūdens, sagriež selerijas sakni. 1 daļa rīsu), pie­vieno šķipsniņu sāls un 20 minūtes uz lēnas uguns zem vāka (lieki necilā) uzbriedina irdenus. Gaļas grilēšana 1. Virs vidēji karstā temperatūrā sakarsētām grila oglēm gaļas šķēles liek uz restēm, brūni apcep no abām pusēm (no katras puses cep 5. Sīpolus nomizo un sasmalcina. ~ 6 mi­nūtes), aplaistot ar marinādi. Lai no sīpolu asās sulas nebūtu Tad grilu pārsedz ar vāku un gaļu jāraud, Mārcis tos griež pie plīts, pasutina vēl ~ 8 minūtes. ieslēdzot tvaiku nosūcēju.

6. Paprikai izņem sēklas un sagriež

mazos gabaliņos. Veselus čili piparus (ar visām sēklām) sagriež palielos gabalos.

7. Čuguna katlā vispirms sa­­cep sīpolus, tad tiem pie­vieno burkānus, seleriju sakni, tomātus un garš­vielas – rau­deni, timiānu, sāli un cukuru. Liek 2. Gaļu pasniedz galdā, klāt virsū vāku un uz mazas uguns servējot rīsus, kas bagātīgi pārlieti ar visu sautē ~ 1 stun­ du, kamēr mērci.


Šoreiz vienā recepšu lapā piedāvājam divas receptes, jo nevarējām izvēlēties, kura labāka.

Pamatēdieni

Baklažānu pauniņas un cukini laiviņas Vispirms cukīnī laiviņas – netradicionāls, bet ļoti vienkāršs veids kā uz gri-

la cept cukīnī nevis sagrieztus biezās šķēlēs, bet gan veselus un pildītus ar aromātisku kazas sieru.

Baklažānu

pauniņas ir sarežģītāka recepte, kas prasa arī mazliet ilgāku sagatavošanos, jo baklažānu šķēles pirms grilēšanas ir mazliet jāapvāra. Tomēr iznākums – sātīgas baklažānu pauniņas, kuru viducī ir pakusis mocarellas siers ķiploku-riekstu mērcītē, – ar ir šo priekšdarbu vērts!

25 5 30 min. min. min.

25 30 min. min. www.piegalda.lv

Pie GALDA!


Baklažānu pauniņas un cukīnī laiviņas

Pagatavošanas gaita: Cukīnī laiviņas 1. Cukīnī nomazgā un nosusina. Visā garumā izgriež plānu, 1 cm šķēlīti. Katru cukīnī aplaista ar olīveļļu. 2. Sieru sagriež ripiņās. Zaļumus un piparmētru lapiņas sasmalcina. 3. Katrā cukīnī liek 2­3 siera ripiņas, uzkaisa piparus.

Nepieciešamās sastāvdaļas Cukīnī laiviņām 6 nelieli cukīnī 6 ēdamkarotes olīveļļas 115 g mīksta kazas siera svaigi zaļumi, piparmētru lapiņas malti melnie pipari folija Baklažānu pauniņām 2 baklažāni 225 g mocarellas siera 2 tomāti 15 bazilika lapiņas 5 ķiploka daiviņas 2 ēdamkarotes eļļas sāls, malti melnie pipari Mērcei 4 ēdamkarotes olīveļļas 1 ēdamkarote balzamiko etiķa vai citrona sulas 50 g Indijas riekstu

papīra salvetes un nosusina lieko ūdeni.

3. Mocarellas sieram nolej sū­ kalas un sagriež šķēlītēs. Tomātus nomazgā un sagriež ripiņās. Baziliku noskalo un noplēš lapiņas. Ķiploka daiviņas notīra un izspiež caur ķiploku spiedi. Ķiplokus sajauc ar eļļu. 4. Baklažānu šķēles liek krustenis­ ki vienu pāri otrai. Pārsmērē ar eļļas­ķiploku maisījumu. Uzliek siera šķēlīti, tomātu ripiņu un bazilika lapiņu. Sainīti aizloka ciet.

4. Cukīnī liek uz folijas, pievieno zaļumus un aizloka foliju ciet. Cep 20 minūtes. 5. Sagatavo mērci: sajauc eļļu, balzamiko etiķi, citrona sulu. Riekstus apgrauzdē. 6.

Baklažānu pauniņas 1. Baklažānu sagriež gareniskās, ~ 0,5 cm biezās šķēlēs. Šķēlēm uzkaisa sāli un patur ~ 10 minūtes. 2. Katliņā uzkarsē ūdeni un 2­3 minūtes vāra baklažānu šķēles. Tad baklažānus izņem ārā, noliek uz

Baklažānu pauniņas grilē ~ 10 minūtes, līdz tās kļūst viegli brūnas. Gatavošanas laikā uzlej mērci. Pasniedz pārkaisītas ar bazilika lapiņām un riekstiem.

6 porcijas

Sader kopā! Castillo de Molina Sauvignon Blanc Reserva – kvalitatīvs Čīles sausais baltvīns. Šis vīns ir veidots no Sauvignon Blanc vīnogām. Aromātā var izjust saldas ērkšķogas, citrusaugļus, ziedus un vēsa klimata augļus. Labi sabalansēta un atsvaidzinoša garša. Labi baudāms kopā ar austerēm, jūras veltēm, viegliem zivju ēdieniem, putnu gaļu, cūkgaļu un kazas sieru. Pasniegšanas temperatūra 7-9 °C.

Alkohola lietošana ir kaitīga veselībai!


Gatavo Lelde Sotniece, SIA “Rozīnes” mājas saldējuma meistare

L elde ieradās pie mums ciemos ar baltiem ceriņiem, skanīgiem smiekliem un lielu kasti ar pašas gatavotu saldējumu. Iepazīšanos mēs sākām ar saldējuma ēšanu, jo, kā Lelde saka: „Saldējumu ieteicams baudīt pēc iespējas biežāk!”

Saldie ēdieni

Mājās gatavots saldējums

„R ozīne” ir ģimenes uzņēmums, kas Skrīveros gatavo saldējumu jau otro gadu, iz-

mantojot tikai svaigas un kvalitatīvas izejvielas – pienu, olas, cukuru, gandrīz tikai pašu izaudzētās ogas un augļus. Un tas viss ar milzīgu mīlestību un dzīvesprieku. Kā saka Lelde: „... lai radītu rotaļu mūsu garšas kārpiņām.”

Š oreiz Lelde rādīs, kā mājās pagatavot īstu plombīra saldējumu. Ar bērnības garšu! 20 min.

+ 3 h saldētavā www.piegalda.lv

Bērnības garša!

Pie GALDA!


Pagatavošanas gaita: Saldējums

1. Saldajam krējumam pie­ vieno 2 ēdamkarotes cukura un 1 ēdamkaroti vaniļas cukura un sakuļ stingrās putās.

Mājās gatavots saldējums Nepieciešamās sastāvdaļas Saldējumam 5 olas ½ l saldā krējuma 4 ēdamkarotes cukura 1 ēdamkarote vaniļas cukura ceriņziedi mīlestībai un priekam 6-8 porcijas

Piena-zemeņu kokteilim 1 glāze auksta piena (240 ml) 1 glāze svaigu vai sasaldētu zemeņu 2 ēdamkarotes cukura

2. Olu

dzeltenumus atdala no baltumiem. Dzeltenumiem pievieno 2 ēdamkarotes cukura un sakuļ „gogelmogeli”. Gatavs tas ir tad, kad olu dzeltenumu apjoms dubultojies un kļuvis daudz gaišāks.

trauku nosedz ar pārtikas plēvi. Trauku liek saldētavā (vismaz -18 °C).

5. Saldējuma masu ik pa pus­ stundai apmaisa, lai saldējums vienmērīgāk sasaltu. Gatavs un arī visgaršīgākais tas ir pēc ~ 2-3 stun­ dām, kad masa sabiezējusi vijīga un labi veidojama bumbiņās ar karstā ūdenī pamērcētu karoti. Ja to glabā ilgāk, jārēķinās, ka tas sasals ciets, un pirms pasniegšanas to labāk nedaudz atlaidināt. 6. Bauda

šo saldējumu, pa­ sniegtu vafeļu glāzītēs vai trauciņā ar pirmajām jūnija zemenēm un svaigām piparmētru lapiņām.

Piena-zemeņu kokteilis

1. Visas sastāvdaļas sablenderē viendabīgā masā.

2. Olu dzeltenumus atdala no baltumiem. Dzeltenumiem pievieno 2 ēdamkarotes cukura un sakuļ „gogelmogeli”. Gatavs tas ir tad, kad olu dzeltenumu apjoms dubultojies un kļuvis daudz gaišāks. 3. Abas masas rūpīgi sacilā kopā.

3 piparmētru lapiņas 2 porcijas

4. Sagatavoto

saldējuma masu 2. Pasniedz kokteiļglāzē, dekorētu liek lēzenā traukā, vēlams ar plānām ar svaigu piparmētru lapiņu un sieniņām un vāku. Ja vāka nav, salmiņu.

2011, Jūnijs  
2011, Jūnijs  

Piegalda, 2011. gada Jūnijs

Advertisement