Page 1

autobusy


Výroba autobusů je jednou z klíčových aktivit holdingu TEDOM. Historicky nejmladší činnost navazuje na koupi výroby motorů LIAZ, které byly po dlouhá léta nejrozšířenější značkou motorů v autobusech na českých a slovenských silnicích. Výrobu motorů dále rozvíjíme již pod značkou TEDOM, přičemž stavíme na dlouholetých zkušenostech s využitím plynových spalovacích motorů v energetice. Naší snahou je stát se lídrem především na trhu CNG autobusů. Dosavadní úspěchy v této oblasti a vzrůstající poptávka po plynových vozech nám potvrzují, že zvolený směr je správný.

Historie výroby autobusů Z úcty k životnímu prostředí Naše přednosti Kvalita samozřejmostí Projekce Výroba Výstupní kontrola Servis Pohonné jednotky Městský autobus Příměstský autobus

První autobus TEDOM z roku 2004


úvod

tradition

Tradice

Historie výroby autobusů Tradice motorů LIAZ a získání motorárny v Jablonci nad Nisou byly hlavními impulsy k zakoupení licence na výrobu autobusů konstrukce Neoplan. Tyto autobusy se v České republice vyráběly již v minulých letech pro italskou společnost Mauri. Naši konstruktéři na nich provedli úpravy nutné pro provoz v České republice a dokončili vývoj plynového motoru vhodného pro tento autobus. První autobus TEDOM byl představen na jaře 2004, od roku 2007 jsou pak autobusy vyráběny v nově postaveném moderním montážním závodu v Třebíči.

TEDOM autobusy 01


environment Z úcty k životnímu prostředí

Veškerá činnost naší společnosti směřuje k ochraně životního prostředí. Je tomu tak nejen v energetice, kde se soustřeujeme na čistá paliva a obnovitelné zdroje energie, ale i v dopravní technice, kde klademe důraz na plnění nejpřísnějších emisních limitů. Ekologii ctíme i při samotné výrobě autobusů, což dokazuje i certifikace podle environmentální normy ISO 14001:2004


o nás

quality Naše přednosti Naší nespornou výhodou je znalost českého trhu, blízkost k zákazníkovi, krátké termíny dodávek, pružná reakce na zvláštní požadavky, cenová flexibilita a rychlost servisu. Právě všestrannou flexibilitu, jakož i možnost přímé komunikace s vrcholovým vedením holdingu oceňují všichni naši zákazníci.

Kvalita samozřejmostí Celý proces výroby autobusů je certifikován podle normy ISO 9001:2000. Její dodržování je pravidelně kontrolováno mezinárodní certifikační společností Lloyd’s Register Quality Assurance.

Projekce Při přípravě výroby se opíráme o silný tým mladých a talentovaných konstruktérů, kteří disponují nejen nejnovějším softwarovým vybavením, ale především originálními nápady a chutí překonávat překážky. Výsledkem jejich snažení jsou spolehlivé autobusy, které jsou oblíbeny jak mezi cestujícími, tak mezi řidiči.

Konstrukční kancelář

TEDOM autobusy 03


production Výroba - kontrola Výroba Autobusy TEDOM se vyrábějí v moderním montážním závodu v Třebíči, kde se z dodaných komponentů montuje finální produkt. Vzhledem k tomu, že veškeré součásti autobusu, jako motor, skelet, převodovka, nápravy, opláštění apod. přicházejí do závodu od externích dodavatelů, jedná se o výrobu velmi čistou, při níž se můžeme plně soustředit na detaily a zvláštní požadavky zákazníků.

Výstupní kontrola Všechny autobusy procházejí před expedicí pečlivou výstupní kontrolou, která zahrnuje jak důkladné zátěžové zkoušky na dynamometru, kontrolu funkčnosti všech součástí autobusu, tak například kontrolu těsnosti v „umělém dešti”. Po závěrečném testování je pak autobus připraven k předání zákazníkovi.

Servis Servis je součástí poprodejních služeb zákazníkovi a zároveň významnou zpětnou vazbou pro naše projektanty. Ti tak mohou na základě zpráv z reálného provozu neustále vylepšovat jízdní vlastnosti a spolehlivost našich autobusů.


v ýroba

Konstrukce Základem konstrukce autobusů TEDOM je skelet z tenkostěnných nerezových profilů, který je opláštěn hliníkovými plechy, plasty a sklolaminátem. Tato kombinace nevyžaduje žádné dodatečné antikorozní opatření a je zárukou dlouholeté životnosti autobusu.

Pohonné jednotky Plynové autobusy jsou vybavovány vlastními CNG motory TEDOM o zdvihovém objemu 12 litrů ve vertikálním i horizontálním provedení. Naftové autobusy jsou osazovány německými motory Deutz o objemu 7 litrů nebo motory TEDOM. Ve všech případech se jedná o moderní motory splňující nejpřísnější emisní normy Euro 5 a EEV. Také ostatní součásti autobusy pocházejí od renomovaných výrobců.

Rychlé a kvalitní služby Kromě vlastní skupiny servisních pracovníků spolupracujeme s řadou vyškolených servisních firem v České republice i v zahraničí, abychom byli schopni poskytnout zákazníkům servisní služby v co nejkratší době.

TEDOM autobusy 05


city city Městský autobus TEDOM C12 G (plynový) a TEDOM C12 D (naftový) jsou nízkopodlažní autobusy splňující veškeré nároky na moderní dopravní prostředek. Motor je u obou typů umístěn vertikálně v levé zadní části vozu. Autobusy se vyznačují nízkou podlahou po celé své délce a 14 až 17 sedačkami dostupnými bez jakýchkoli schůdků či vyvýšenin. Trojice širokých dveří otvíraných dovnitř a nízká nástupní výška s možností dalšího naklonění autobusu (kneeling) jsou zárukou rychlé výměny osob v zastávkách. U prostředních dveří je autobus vybaven výklopnou plošinou pro nájezd invalidních vozíků či kočárků. Na přání může být dodána klimatizace místa řidiče nebo celého vozu.

Naftová verze


autobusy

TEDOM C12 G, TEDOM C12 D

TEDOM autobusy 07


Příměstský autobus TEDOM L12 G, příměstský, částečně nízkopodlažní autobus typu low-entry, je nabízen v provedení s plynovým motorem TEDOM, který je umístěn horizontálně pod zvýšenou podlahou v zadní části autobusu. Velká obsaditelnost, až 14 míst v nízkopodlažní části autobusu, místo pro invalidní vozík či kočárek, výklopná plošina či uzamykatelné schrány pro zavazadla, to jsou hlavní přednosti tohoto stále populárnějšího typu autobusu.


autobusy

TEDOM L12 G

TEDOM autobusy 09


TEDOM autobusy www.tedom.cz TEDOM s.r.o., Divize BUS, Hrotovická - průmyslová zóna 160, 674 01 Třebíč

TEDOM Bus Division - product, profile  

TEDOM Bus Division - product, profile

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you