Page 1

3-2014

10

obalový design pet foodu

28

báječné letní hry

6

interzoo otevírá brány

20

SE PSEM NA DOVOLENOU?

chytré psí známky

S PRAKTICKÝMI DOPLŇKY SI JI MŮŽE UŽÍT NEJEN MAJITEL, ALE I JEHO MAZLÍČEK


Buďte nepřehlédnutelní! Už se Vám stalo, že Váš grafik neměl čas? My si ho uděláme vždy. Stačí jen zavolat a využít náš slevový kupon. Přátelská komunikace i ceny.

X

zakázka do osmi stran 350 Kč - 250 Kč/stránka zakázka nad osm stran 290 Kč - 200 Kč/stránka

777 629 844 739 665 826


EDITORIAL Pokud se vám pod pojmem psí známka vybaví obyčejný medailonek houpající se na krku psa a na něm vyryté jeho jméno, například Egon nebo Kulich, tak vězte, že nejdete s dobou. Nové technologie, jako jsou QR kódy, NFC identifikace nebo nan technologie využívající principu Lenzova zákona, pronikly už i do světa našich mazlíčků. Takže zatímco majitelé čtyřnožců mají jen obyčejnou papírovou občanku a nanejvýš možná pas s biometrickými údaji, pejsci se můžou pochlubit mnohem důmyslnějšími výdobytky civilizace. Identifikační známka, která je napojená na webový profil pejska a dokáže výrazně usnadnit

EDITORIAL

návrat ztraceného mazlíčka domů, je na českém trhu novinkou. Na rozdíl od čipů imple-

mentovaných pod kůži načte známku každý pomocí mobilního telefonu nebo počítače. Pokud se pejsek zaběhne, o načtení jeho psí známky systém okamžitě informuje ma-

jitele emailem, ve kterém je zobrazena přesná mapka s polohou, kde se pejsek aktuálně nachází. Lokalizace ke svému zpřesnění mimo jiné využívá GPS v mobilním telefonu. Webový profil psa však nenabízí jen kontaktní informace na majitele, ale můžete tam najít široké spektrum informací - od osobnostní charakteristiky až po informace o zdravotním stavu. Další zajímavý produkt – antiparazitární medailonek, který slibuje ochranu mazlíčků před parazity po dobu dvou let – využívá Lenzova zákona, který popisuje vztah mezi elektrickým proudem a změnou magnetického indukčního toku. Říká, že indukovaný elektrický proud v uzavřeném obvodu má takový směr, že svým magnetickým polem působí proti změně magnetického indukčního toku, která je jeho příčinou. Léčivé vlastnosti magnetu byly známy už ve starověku. V dávném Egyptě mělo léčení pomocí magnetických kamenů po dlouhou dobu výsadní postavení. Uzdravující moc magnetu byla známá už Aristotelovi. Dlouholeté výzkumy dospěly k závěru, že magnetoterapie může být nápomocná při léčbě celé řady zdravotních potíží. A to platí jak pro člověka, tak samozřejmě i pro zvířata. Například Japonci a alternativní medicína v zemích Dálného východu běžně využívají léčení cestou působení vysokofrekvenčního magnetického pole na biologicky aktivní body. A na stejném principu pracuje i nanotechnologií vyráběný magnetický přívěšek, který se u zvířat využívá jako vysoce účinné antiparazitikum (s 95% účinností). Mohou ho používat i mláďata, nemocná zvířata nebo březí samice. Jelikož magnetické působení pozitivně ovlivňuje krevní oběh, proniká do těla více výživných látek, vše se lépe hojí, bolesti ustupují a zvířata se cítí lépe. Pokud Vás v létě budou obtěžovat komáři, (

,

nebo pokud příliš zachutnáte klíšťatům, můžete ho vyzkoušet také . !

PETmedia 3-2014

3


1

6

20

6

VELETRH

17

5x proč navštívit INTERZOO Největší světový veletrh potřeb pro domácí zvířata otevírá své brány. Více než 1700 vystavovatelů zde představí celosvětové trendy a standardy pro nadcházející roky. Právě zde se rozhoduje, které výrobky mají tržní potenciál a dobrou perspektivu.

10

Víceúčelové a ultralehké tašky Cestování se psy a kočkami usnadňují pohodlné multifunkční produkty, které nacházejí všestranné využití. Tašky lze nosit různým způsobem, připevnit je na kočárek či na další zavazadlo, nebo je dokonce proměnit v pohodlný pelíšek.

TREND

20

14

28

Design obalů v pet foodu S rostoucím počtem značek krmiv na trhu nabývá na důležitosti tvrzení, že obal prodává výrobek. Čemu dávají přednost majitelé mazlíčků? Věří výrokům o zdravotní prospěšnosti, dají na doporučení veterinářů nebo je spíše ovlivňují fotky šťastných a spokojených psů a koček?

ZOOM

Na dovolenou se psem Naše přehledná infografika vás provede statistikami a trendy cestování s mazlíčky (v rámci USA). Víte například, že kolem 78 % spolucestujících mazlíčků tvoří psi? A hned po nich samozřejmě kočky, těch už je však pouhých 15 %. V 76 % případů cestují s majitelem autem, pouze v 6 % letecky.

4 PETmedia 3-2014

10

DESIGN

KNOW-HOW

Chytré psí známky DogNTag Ještě horkou novinkou na českém trhu jsou psí známky, které představila společnost CALL, spol. s r.o. Od klasických známek se odlišují především tím, že využívají výhod QR kódů, a pokud se pejsek zaběhne, mohou výrazně usnadnit jeho návrat domů.

ZE SVĚTA

Báječné letní hry Všichni víme, že psi jsou nejšťastnější, když se mohou venku jen tak volně proběhnout a něco aportovat. Poslední novinkou firmy Doog je rodina klacíků vyrobených z recyklovaných materiálů, které mohou plavat ve vodě a jejichž oči ve tmě svítí. Navíc nemají žádné třísky.


32

PRODUKTY

Pro pohodlné procházky Designér Tristan Christianson se zaměřil na multifunkční design a vyvinul speciální, nápaditý a dobře vypadající držák vodítka, který zároveň funguje jako úložný prostor na exkrementy, které musí majitel psa během procházky s mazlíčkem posbírat.

34

PET SHOP

4 pravidla, jak zlepšit prodej Zlepšit výsledky své prodejny může každý, není třeba v tom hledat velké tajemství. Pravdou však je, že podobně jako dokáže jeden automobilový zákazník dát svůj stroj do pohybu rychleji než jeho soupeř, někteří prodejci umí pozvednout výsledky svého obchodu výše než druzí.

36

KOKTEJL

Víte, že... ...český výrobce krmiv pro domácí mazlíčky, společnost VAFO PRAHA, koupil prostřednictvím své dceřiné společnosti CANVIT s.r.o. všechny aktivity pet food divize společnosti Trouw Nutrition Biofaktory s.r.o.

3-2014 P E T M E D I A

16

6

NAVŠTIVTE INTERZOO 2014 Právě zde se rozhoduje, které výrobky mají tržní potenciál a dobrou perspektivu..

PETmedia 3-2014

5


5x

PROČ NAVŠTÍVIT INTERZOO

Interzoo , největší světový veletrh potřeb pro domácí zvířata, je doslova za dveřmi. Jeho návštěvu byste neměli vynechat, získáte ucelený přehled o nejnovějších výrobcích a službách světového chovatelského trhu. Přinášíme vám pět dobrých důvodů, proč se Interzoo v Norimberku od 29. května do 1. června 2014 vyplatí navštívit:

1. Získejte přehled o světovém trhu

Více než 1700 vystavovatelů z více než 50 zemí na Interzoo představí celosvětové trendy a standardy pro nadcházející roky. Právě zde se rozhoduje, které výrobky mají tržní potenciál a dobrou perspektivu.

2. Buďte o kousek napřed

Během krátkého času získáte mimořádně ucelený přehled a můžete těžit z výhod v podobě speciálních výstavních nabídek jednotlivých vystavovatelů. Vaše návštěva zároveň dokazuje, že se zajímáte o dění v oboru a chcete být lepší než konkurence.

3. Prohlédněte si a vyzkoušejte

Na Interzoo si můžete prohlédnout novinky, inovace a zkušební vzorky produktů z celého světa na jednom místě a zblízka. Atraktivní produktové katalogy a videa na webových portálech jsou sice také skvělé, ale vidět, dotýkat se a vyzkoušet je ještě o něco lepší.

4. Experti expertům

Na B2B veletrhu se setkáte jen s odborníky ve svém oboru. Vystavovatelé připravují své prezentace speciálně pro profesionály a nabízejí odborné prezentace a vyčerpávající informace o svých produktech a službách.

5. Zařaďte se mezi spokojené návštěvníky

Prakticky všichni návštěvníci (97 procent) byli spokojeni nebo velmi spokojeni s šíří záběru vystavovaných produktů na poslední Interzoo v roce 2012. Stejné množství jich ocenilo také informační servis, možnost setkání a nové obchodní příležitosti. A pozor, konkurence nikdy nespí - 71 procent návštěvníků Interzoo 2012 uvedlo, že se chystají navštívit i veletrh v letošním roce.


krmiv (3 procenta) , odborná literatura a multimédia (2 procenta) a ostatní služby (4 procenta).

PRODUKTOVÉ KATEGORIE: PŘIBUDE POTŘEB PRO KOČKY A PSY

TRENDY V PET FOODU Norbert Holthenrich, prezident německé asociace ZZF, předpovídá nové trendy v pet foodu, které se projeví již na nadcházejícím Interzoo 2014: „Co se týče doplňků stravy, roste popularita zdravých pamlsků, ať už jako odměny při tréninku nebo drobné pozornosti během. Chovatelé zvířat navíc kladou větší a větší důraz na přírodní suroviny, jejich šetrné zpracování a transparentní označování ingrediencí v krmivech, samozřejmě s přesnými údaji o jejich obsahu. Zřejmý by měl být také rostoucí trend zpracování čerstvého masa pro výrobu krmiv.“

Přibližně 65 procent letošních vystavovatelů představí potřeby pro psy a kočky, což odpovídá 20% navýšení této kategorie oproti minulému Interzoo. Druhým největším segmentem bude akvaristika (22 procent) a po ní následují potřeby pro malá zvířata a hlodavce (20 procent). Výrobky a krmiva pro ptáky představí 15 procent vystavovatelů, 12 procent vystavujících nabídne výrobky pro zvířata v zahradě, 11 procent pak doplňkové produkty pro obchody s chovatelskými potřebami, jako je jezdecký sport nebo zboží pro boutique, a 11 procent vystavovatelů se zaměří na teraristiku. Další skupiny výrobků reprezentují zařízení obchodů a obaly (3 procenta), technologie na výrobu

Na letošním Interzoo budou středem zájmu organické produkty pro domácí mazlíčky: výrobci certifikovaného ekologického krmiva pro domácí zvířata mohou své výrobky poprvé představit na speciální show. Účastníci budou uvedeni ve veletržním katalogu a všechny zaregistrované organické produkty budou podrobně popsány na stránkách Interzoo. Každý výrobek vystavený na této úzce zaměřené přehlídce bude navíc označen i číslem stánku vystavovatele. Povoleny jsou pouze certifikované ekologické produkty v kategorii pet foodu. “Pořadatel Interzoo, WZF GmbH, chce tímto novým prostorem podpořit vznik nové cílové skupiny, jako jsou obchody s organickými produkty a nabízí inspiraci pro návštěvníky veletrhu,” vysvětluje Hans - Jochen Büngener .

PETmedia 3-2014

7

VELET RH

NOVINKA: PŘEHLÍDKA ORGANICKÝCH KRMIV


On-line ticketshop vám ušetří čas

VELET RH

Návštěvníci Interzoo, kteří si zakoupí vstupenky v on-line ticketshopu na www.interzoo.com/ticketshop získají výhodu rychlého přístupu na veletrh bez front u pokladen. Levnější e-vstupenky si můžete okamžitě online vytisknout, ale lze si je také nechat zaslat poštou. Odborníci z oboru, kteří navštívili poslední Interzoo v roce 2012, letos nemusí znova prokazovat svou způsobilost obchodního návštěvníka, ale obdrží přihlašovací údaje pro přímý přístup k online ticketshopu. Pro obchodníky je Interzoo doslova nutnost Z průzkumu vyplývá, že návštěvníci Interzoo chtějí především najít nové produkty, navázat nové obchodní kontakty a získat informace o trhu.

8 PETmedia 3-2014

“Návštěva Interzoo je pro všechny specializované prodejce doslova nutností. Každý, kdo veletrh navštíví, tam najde nové podněty a nápady pro svůj byznys,“ přesvědčeně tvrdí Joseph Leh, nákupčí pro Globus Fachmärkte.


MALÝ MALÝM NA MÍRU

Mnoho českých domácností si pořizuje drobné zvířecí mazlíčky, jakými jsou zakrslí králíčci, morčata, křečci a další. I přes veškerý potenciál trhu je tato kategorie stále nedoceněna. Přitom to jsou právě malá zvířátka, která představují ideální řešení pro rodiče, když jejich dítě poprvé zatouží po nějakém zvířecím kamarádovi. Jsou totiž nenáročná na stravu, čas majitele i životní prostor. To, že jsou tito tvorové malí a nenároční ale neznamená, že by o ně mělo být pečováno s menším respektem nežli třeba o psy a kočky. I tato zvířátka si zaslouží láskyplnou péči, která jim zajistí patřičný komfort. Na kvalitu jejich života má vliv nejenom volba správné ubikace a stravy, ale zásadní vliv má i výběr vhodné podestýlky. Zvíře je s podestýlkou v kontaktu téměř 24 hodin denně a dá se říci, že na podestýlce stráví téměř celý svůj život. Volba podestýlky zároveň ovlivňuje i kvalitu soužití chovatele s mazlíčkem v domácnosti. To si velmi dobře uvědomují v české společnosti Asan, která v roce 2006 uvedla na trh „revoluční“ ekologickou podestýlku pro malá domácí zvířata Asan Pet. Tato podestýlka se díky svým klíčovým vlastnostem – mimořádná absorpce pachů i vlhkosti, brzy prosadila jak na domácím, tak zahraničním trhu. Asan Pet umožnil chov drobných zvířat v domácnostech i chovatelům astmatikům a alergikům, neboť je bez prachu, přidaných barviv a parfémů, neobsahuje patogeny způsobující alergie a omezuje růst bakterií a plísní. To je samozřejmě benefitem i pro zvířátka – stejně jako obohacení podestýlky o extrakt z léčivé rostliny Aloe Vera pro zdraví i pohodu zvířat. Kromě toho je stelivo zvířátkům mimořádně příjemné díky své „pelíškově“ jemné struktuře a stále suchému povrchu. Chovatelé také stále více oceňují skutečnost, že se pro výrobu

steliva surovina netěží či se nekácí stromy pro její získání, naopak při výrobě se zpracovává druhotný odpad. Navíc je podestýlka snadno zlikvidovatelná – spláchnutím do toalety či kompostováním, je také velmi lehká, tudíž s ní mohou bez problémů manipulovat právě i děti, které si nejčastěji drobná zvířátka pořizují. Asan Pet se nejvíce osvědčil v chovu zakrslých králíčků a morčat – když dostal i doporučení Českého svazu chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Využívá se ale také v chovech exotického ptactva či terarijních zvířat. Mohlo by se tedy zdát, že ideální produkt je na světě a není třeba inovací. Avšak team Asanu se rozhodl dopřát výhody a komfort steliva i chovatelům těch nejmenších mazlíčků a připravil novinku Asan Petit – malým hlodavcům přesně na míru. Velikost granulí byla uzpůsobena na ideální velikost pro křečky, křečíky a další „kapesní“ zvířátka. Přitom si Petit zachoval mimořádné vlastnosti svého staršího „brášky“ Petu, navíc je obohacen o „Odour Control“ pro efektivní absorpci pachů. 4,5 litrové balení je v atraktivním designu domečku a jeho zakoupením chovatel získá nejenom hygienickou podestýlku mimořádných vlastností, ale také domeček pro svého mazlíčka. Obsah z domečku vystačí pro jednoho křečka ve středně velké kleci na cca 2 měsíce. Cílem je oslovit zákazníky – chovatele malých hlodavců, kteří dosud využívají jako podestýlku hobliny, či v horším případě piliny, to se všemi jejich nevýhodami, které tyto podestýlky mají (nízká absorpce pachů, tvorba plísní, prašnost atd…) a riziky, jež představují ze zdravotního hlediska přímo pro zvířata (časté úrazy očí způsobené zabodnutím třísky, poranění tlamičky a sliznic při pozření třísky, kdy je nutný i chirurgický zákrok spojený s vysokými finančními náklady apod.)

Odborné veřejnosti bude novinka Asan Petit představena ve dnech 29.5.-1.6. t.r. na veletrhu Interzoo v Norimberku, od poloviny června pak bude v prodeji na domácím trhu. Žádejte u výhradního distributora Tommi CZ. www.tommicz.eu

BEZPRAŠNÁ PODESTÝLKA PRO MALÉ HLODAVCE

MALÝ formát pro VĚTŠÍ prot

2v1

podestýlka a domeček

www.asan.cz distribuce www.tommicz.eu

• praktické balení: podestýlka a domeček v jednom • malá a kompaktní struktura granule na míru chovaným zvířatům • výhody Asanu nyní i pro chovatele malých hlodavců


JAK OBAL PRODÁVÁ ?

TREND

S rostoucím počtem značek krmiv na trhu nabývá na důležitosti tvrzení, že obal prodává výrobek. Design obalů pet foodu však vykazuje celou řadu specifik. Čemu dávají přednost majitelé mazlíčků? Věří výrokům o zdravotní prospěšnosti, všímají si piktogramů, dají na doporučení veterinářů nebo je v nákupním rozhodování spíše ovlivňují fotky šťastných a spokojených psů a koček?

Foto: Coroflot.com

10 PETmedia 3-2014

PET FOOD JE ROSTOUCÍ KATEGORIÍ Krmivo pro domácí zvířata představuje rostoucí kategorií - očekává se, že hodnota prodeje v roce 2017 dosáhne 74,8 miliardy dolarů, přičemž Spojené státy zaujímají zhruba 40% podíl z celosvětových příjmů pet foodu (Transparency Market Research, 2013). Prémiová a organická krmiva představují nejvíce rostoucí kategorii, která během posledních dvou let zaznamenala 20% nárůst, a předpokládá se, že poroste i nadále. To vše je důsledek humanizace psů a koček, odráží se zde oddanost a emocionální spojení člověka s jeho zvířecími miláčky. Tento přístup má za následek posun směrem ke kvalitním surovinám krmiv a vyšší ochotu majitelů připlatit si za kvalitnější krmivo. Jeho přednosti však musí zvládnout představit obal výrobku, který má výrazný podíl na rozhodování o koupi. Zvládnout to všechno je nelehký úkol. SPOTŘEBITELSKÝ PRŮZKUM DESIGNU OBALŮ Společnost Shikatani Lacroix provedla v roce 2013 intenzivní spotřebitelský průzkum, z něhož vyplynula spousta klíčových zjištění. Do hodnocení bylo zahrnuto celkem 45 nejznámějších značek krmiv pro domácí zvířata a na jejich příkladech byly analyzovány hlavní trendy v designu obalů pet foodu. Dotazováni byli obyvatelé USA starší 18 let (41 % mužů, 59 % žen). Průměrný věk byl 45-54 let a průměrný příjem činil 30 000 až 50 000 USD. Respondenti uvedli, že se starají alespoň zčásti o nákup krmiv pro svého mazlíčka (v 65 % případů dokonce o veškeré nákupy krmiv). Sedmdesát procent respondentů má alespoň jednoho psa (29 % malé plemeno, 31 % středního psa a 23 % velkého psa). Téměř 60 procent chová alespoň jednu kočku.


JAK PŮSOBÍ OBAL? Obaly krmiv lze rozdělit do čtyř kategorií – každá z nich se majitele snaží přimět ke koupi rozdílným způsobem.

1. DŮRAZ NA ZDRAVÍ

Na obale jsou zdůrazněny zdravé přísady a zdravotní tvrzení. Více se objevují obrázky zeleniny, příroda, pohledy do krajiny – prostě vše, co navozuje dojem organických a zdraví prospěšných surovin. A důležitý je také ekologický přístup.

2. DŮRAZ NA CHUŤ

Tento přístup ovlivňuje zákazníka zobrazováním chutných složek krmiva a image fotografiemi šťastných domácích mazlíčků, kteří se nemohou dočkat, až krmivo ochutnají. Apeluje na chuťové buňky majitele zobrazováním pokrmů tak, jak je má rád člověk – proto zde můžeme vidět například vařené kuře apod.

3. VĚDECKÝ POHLED

TREND

Třetí přístup k designu zdůrazňuje důvěryhodnost krmiva prostřednictvím ověřených vědeckých tvrzení. Na takovém obale najdete spoustu číselných údajů, grafy a potvrzení důvěryhodnosti ve stylu „veterináři doporučují“.

4. PŮSOBENÍ NA EMOCE

Hravý přístup se snaží zaujmout majitele zvířete prostřednictvím humoru a pozitivních prvků. Často se zde uplatňují emocionální fotografie zobrazující lásku mezi majitelem a mazlíčkem, nebo hrajícího si šťastného mazlíčka, který má požitek ze života. Motivy na obale často vzbuzují úsměv a snaží se vyvolat pocit, že pokud majitel právě toto krmivo zakoupí, jeho vztah s mazlíčkem bude stejně pozitivní, jako je na obrázku na krmivu. INFORMACE NA OBALECH Majitelé, kteří nakupují krmivo pro mazlíčka v obchodech s potravinami nebo v potravinových řetězcích věnují v průměru méně času a úsilí čtení zdravotních informací na obale, než ti majitelé, kteří nakupují krmivo ve specializovaných pet shopech.

Jak obal ovlivňuje nákupní rozhodování?

90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%

A DŮVĚRYHODNÉ A VĚDECKY PODLOŽENÉ B PŘÁTELSKÉ A POZITIVNÍ C ZDRAVÉ A PŘÍRODNÍ D KRMIVO, KTERÉ MÉMU MAZLÍČKOVI BUDE CHUTNAT A

B

C

D

PETmedia 3-2014

11


TREND

Zákazníci rádi nakupují výrobky, které vypadají zajímavě a přitažlivě. A to samozřejmě platí i pro obaly. Ve svých preferencích se však majitelé zvířat odlišují. Nejčastěji je kupodivu nezajímají vědecky podložené informace, ale jejich pozornost přitahují krmiva, jejichž obaly budí dojem, že krmivo bude mazlíčkovi chutnat (více než 80 % majitelů zvířat), hned za nimi následují obaly, které navozují dojem, že je krmivo zdravé a na přírodní bázi (přes 70 % majitelů). ZDRAVOTNÍ BENEFITY NA OBALE Více než 40 % majitelů potvrdilo, že porozumí většině informací deklarujících zdravotní přínos krmiva (na obale výrobku) a berou je v úvahu. Přibližně 30 % pak chápe pouze obecné informace týkající se zdraví a nesnaží se jít do detailů. KTERÝM TVRZENÍM NA OBALE ZÁKAZNÍCI NEJVÍCE VĚŘÍ? ● 54 % považuje informace o složení krmiva za důvěryhodné nebo dokonce velmi důvěryhodné ● 57 % považuje informace o funkčnosti krmiv a jejich účincích na zdraví mazlíčků (srdce, kosti, srst, zuby atd.) za důvěryhodné nebo dokonce velmi důvěryhodné ● 65 % věří informaci, že krmivo jejich mazlíčkovi poskytne kompletní výživu ● téměř 100 % majitelů věří doporučení veterináře na obale krmiva – toto tvrzení má největší důvěryhodnost

Jakou pozornost věnují majitelé zvířat informacím o zdravotní prospěšnosti krmiva (na obale)

většínou si přečtou všechny infomace týkající se zdraví

jen zřídka si všímají symbolů zdraví

18%

30%

27% 25% prohlíží si důležité symboly týkající se zdraví

čtou většinu informací o zdravotních benefitech kmiva

Jaké prvky hledáte při posuzování zdravotního přínosu krmiva? (často nebo vždy)

80 70 60 50 40 30 20 10 0

68% 45 %

39 %

48 %

39 % 16 %

A

B

A OBRÁZKY INGREDIENCÍ B SEZNAM INGREDIENCÍ C SYMBOLY ZDRAVÍ

C

D

E

F

D SEZNAM ZDRAVOTNÍCH VÝHOD E VĚDECKY OVĚŘENÉ ÚDAJE F OBRÁZKY MAZLÍČKŮ

KTERÉ INFORMACE O SLOŽENÍ KRMIVA A JEHO VLIVU NA ZDRAVÍ MAZLÍČKA JSOU PRO MAJITELE KLÍČOVÉ? Co se týče tvrzení na obale týkající se ingrediencí, z průzkumu vyplynulo, že pro majitele zvířete je nejdůležitější obsah proteinů a konstatování, že krmivo neobsahuje žádné umělé přísady a konzervační látky. Tyto informace jsou pro většinu z nich klíčové. Co se týče tvrzení na obale ohledně zdraví mazlíčka, pro majitele je podstatné, aby krmivo poskytovalo kompletní výživu a umožňovalo zdravé trávení. KOMUNIKACE O ZDRAVÍ Seznamy ingrediencí a zdravotní přínos byly jedny z nejlépe hodnocených komunikačních nástrojů, které majitelé zvířat na obale hledají. Při posuzování zdravotní výhody výrobku 59 % respondentů uvedlo, že pokud jsou na obale obrázky surovin, ze kterých je krmivo vyrobeno, výrobek působí zdravěji. Ještě o něco více respondentů (63 %) uvedlo, že symboly zdraví zvyšují dojem, že je krmivo skutečně zdravé. DALŠÍ HODNOCENÍ OBALŮ ● Krmivo v obale, na kterém není dostatek informací, bylo vnímáno jako nezdravé. ● Podrobné informace na obale dávají krmivu vyšší důvěryhodnost. ● Za nejzdravější označili respondenti krmivo, na jehož obale byla čtyři tvrzení o zdravotních účincích a obrázky ingrediencí. EMOCIONÁLNÍ ROZHODNUTÍ Jedním z hlavních zjištění této studie je, že rozhodnutí o koupi krmiva pro domácí zvířata často ovlivňují emoce. Spotřebitelé mnohdy hledají v regálech plných krmiv výrobky s obrázky, které jim připomínají jejich mazlíčka, nebo evokují jejich citový vztah k němu. Nejsilnějším podnětem je přání, aby jejich mazlíček byl šťastný a zdravý. To vysvětluje, proč má tolik krmiv hravě a pozitivně laděný design obalu. Obal plný důvěryhodných a vědecky podložených tvrzení se umístil až na třetí pozici.

Zdroj: studie Shikatani Lacroix


Cestování s mazlíčky 65 % amerických domácností má nějaké domácí zvíře, ale... 47% z nich by nikdy neletělo se svým mazlíčkem, neboť se bojí o jeho bezpečnost

Cestování s mazlíčky zahrnuje vše od rodinných dovolených přes víkendové až po jednodenní výlety.

ZOOM

29.1 milionů Američanů během posledních tří let někam cestovalo se svým mazlíčkem

6 % majitelů

cestuje s mazlíčkem letadlem

bere mazlíčka na dovolenou karavanem

76 % majitelů

přepravuje mazlíčka autem

14 PETmedia 3-2014

78 %

nejoblíbenějšími společníky na cesty jsou psi

Autem, letadlem nebo karavanem?

10% majitelů

Koho s sebou majitelé berou nejčastěji?

15 %

druhé místo zaujímají kočky

2% ptáci

3%

králíci, fretky a ryby

Jak často majitelé cestují?

79 % majitelů

jede někam i na noc alespoň 1x ročně


32% majitelů psů bere své čtyřnohé přátele na cesty autem, pokud odjíždějí na dvě a více nocí (podle APPA, 2013) Majitelé zvířat na cestách a služby

Hlídání mazlíčků

4

44 %

majitelů využívá službu hlídání mazlíčků více než jednou ročně

nejčastěji příbuzní přátelé sousedi

64 % má na cestách potíže s ubytováním mazlíčků 50 % má problém požádat rodinu nebo přátele o jejich pohlídání 48 % cestuje méně, protože má doma mazlíčka 23 % má problém najít spolehlivé hlídání 21 % má problém zajistit mazlíčkovi dobré podmínky během cest (pokud ho berou s sebou)

Majitelé psů vs majitelé koček majitelé mazlíčků, kteří cestují na více než jednu noc si neodpočine, protože mají o ně strach vs

46 %

psi

37 % kočky

problém požádat přátele nebo rodinu o jejich hlídání má:

15

53 %

48 %

průměrný počet nocí, které majitelé zvířat stráví za rok mimo domov

3,6

průměrný počet výletů - více než jednodenních (za rok)

81 % 76%

odjíždí na více než jeden den se svými majiteli

zdroj: Průzkum proběhl mezi 1423 majiteli mazlíčků v USA v květnu 2013

PETmedia 3-2014

15

ZOOM

V průměru 4x ročně majitelé * využijí služby hlídání mazlíčků * pouze majitelé, kteří tuto službu využívají


ZOOM

LETADLEM S MAZLÍČKY Pohodlí a bezpečí zvířecích miláčků pro majitele znamená stále více. Proto může být létání se zvířaty náročné. První věc, kterou musí majitel udělat, pokud plánuje letět se svým psem, kočkou nebo jiným zvířetem, je najít leteckou společnost, která přepravu zvířat umožňuje a ověřit její pravidla. Přepravu psa nebo kočky dnes sice akceptuje většina leteckých společností (www.pettravel.com jich eviduje více než 160), ale každá letecká společnost se liší ve službách, které nabízejí. Bude moci pes nebo kočka letět v kabině s majitelem? Jaká jsou omezení? Bude muset mazlíček cestovat v nákladovém prostoru letadla? Nedávný průzkum v USA zjistil, že 75 procent majitelů domácích mazlíčků nedůvěřuje letecké společnosti, a to co se týče bezpečné a ohleduplné přepravy jejich zvířete. Tento problém víceméně řeší privátní aerolinky určené přímo pro mazlíčky. I když jsou dražší než komerční letecké společnosti, psi mohou být v kabině se svými majiteli bez ohledu na jejich velikost. Živá zvířata můžete přepravovat jen do zemí, kam to povolují předpisy cílové země a za podmínek touto zemí stanovených. Podrobněj-

16 PETmedia 3-2014

ší informace vám může poskytnout velvyslanectví dané země, případně Státní veterinární správa ČR. Přepravu živých zvířat letadlem je nutné vždy předem rezervovat. V případě, že je zvíře ve špatném zdravotním stavu nebo pokud je v zemi původu nepříznivá nákazová situace, je letecká společnost oprávněna přepravu odmítnout. Současně si může k přepravě či schválení použité schrány vyžádat souhlas veterinární služby. Zvířata mohou na palubě letadel cestovat v podstatě třemi způsoby: spolu s majitelem v kabině letadla (jako kabinové zavazadlo), v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo nebo v nákladovém prostoru jako „zboží“ (cargo). V kabině může s majitelem cestovat pouze pes, kočka, králík nebo činčila, a to pouze ve speciální přepravce nebo tašce (max. rozměr 43 x 30 x 27 cm), jejíž maximální váha i se zvířetem nepřesahuje 8 kg. V letadle mohou být maximálně dvě malá zvířata (jedno v třídě Economy a jedno v třídě Business),

takže se doporučuje rezervovat si let s dostatečným předstihem. Za přepravu zvířete zaplatíte poplatek jako za druhý kus zavazadla. Výjimku tvoří záchranářští a policejní psi ve službě a doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením. Tato zvířata se přepravují v kabině letadla přednostně, bez schrány a zdarma. Jako odbavené zavazadlo můžete v nákladovém prostoru letadla přepravovat psa, kočku, králíka a fretku (ostatní zvířata je možné přepravit pouze jako zboží). Přeprava zvířat v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo je povolena pouze do určitých zemí. Zvíře musí být přepravováno ve schráně s nepropustným dnem a otvory pro dýchání (max. rozměr 125 x 69 x 80 cm), která musí být označena jménem cestujícího, adresou a telefonickým kontaktem. Všechna přepravovaná zvířata samozřejmě musí být vybavena příslušnými doklady. Za přepravu zvířete bude vybrán poplatek jako za druhý kus zavazadla a poplatek


ru a zda je vybavena jídlem a vodou s možností doplnění zvnějšku přepravního boxu. Současně ověří průvodní dokumentaci zvířete a jeho zdravotní stav. Poté bude zvíře předáno pracovníkům nakládání letadel.

Jak již bylo zmíněno, živá zvířata je možné přepravovat v nákladovém prostoru také jako zboží, samozřejmě za optimálních bezpečnostních a hygienických podmínek a v souladu s IATA předpisy pro přepravu živých zvířat.

PRAKTICKÉ A MÓDNÍ TAŠKY ARGO Tašky Argo představují pohodlnou a luxusní náhradu plastových přepravek pro transport mazlíčka v letadle nebo v autě. Jsou vyrobeny z vysoce odolného a odlehčeného materiálu, snadno se udržují, mají zpevněné dno, prodyšné otvory jsou dvouvrstvé, takže poškození drápkem či prokousnutí od mazlíčka nehrozí, a přitom zajišťují maximální výhled pejska. K pohodlnému nošení tašky přispívají ramenní popruhy s výztuhou. Tašky Argo jsou světovým hitem díky své praktičnosti a velmi nízké hmotnosti, ale také díky velice módnímu designu a barvám.

Jsou certifikované mezinárodní leteckou asociací IATA a splňují ty nejpřísnější kritéria pro přepravu mazlíčka na palubě letadla. Možnost cestovat stylově a pohodlně i se čtyřnohým přítelem se tak stává realitou. Dokonalý design výrobků značky Argo je podobný jako u běžných cestovních tašek, moderních příručních zavazadel nebo batohů. Tvarově vycházejí vstříc jak anatomii zvířete a tím i jeho pohodlí a bezpečí, tak i přísným přepravním podmínkám leteckých společností. Jsou konstruovány tak, že se pohodlně vejdou pod sedadlo cestujícího v letadle, případně je lze v autě připnout bezpečnostním pásem.

PETmedia 3-2014

17

DESIGN

s ohledem na skutečné rozměry a hmotnost schrány včetně zvířete. Přepravované zvíře bude pro let odbaveno během odbavení ostatních zavazadel. Letištní personál zkontroluje, zda schrána splňuje předpisy, zda v ní má zvíře dostatek prosto-


VÍCEÚČELOVÉ A ULTRALEHKÉ TAŠKY IBIYAYA

DESIGN

Pohodlí zvířat na cestách je díky široké nabídce produktů stále větší. Cestování se psy a kočkami usnadňují pohodlné multifunkční produkty, které nacházejí všestranné využití. Tašky lze nosit různým způsobem, připevnit je na kočárek či na další zavazadlo, nebo je dokonce proměnit v pohodlný pelíšek. Přesně takové jsou přenosné tašky Ibiyaya - originální, účelové, praktické, kvalitní a navíc mají stylový a moderní design. Firma Ibiyaya byla založená v roce 2003 na Tchaj-wanu a impulsem pro všechny báječné výrobky této značky byl maltézáček jménem Ibbi. Přicestoval na Tchaj-wan spolu se svým páníčkem až z Austrálie. Kdykoliv a kamkoliv jeho pán jel, Ibbi cestoval s ním. V té době však ještě nebyla nabídka přenosných tašek s takovými skvělými vlastnostmi, jaké majitel Ibbiho potřeboval. Přece jen, takový maltézský psík má kolem 6 kg, někdy i víc, a nosit ho stále na rukou na místech, kam pes na vodítku nemůže, není žádný med... Firmu Ibiyaya tak založil Ibbiho páníček s rodinou hlavně z lásky ke svému čtyřnohému příteli. Design a vývoj přenosek a kočárků je výsledkem jejich práce a všechny výrobky splňují SGS standardy. Po deseti letech od svého založení expanduje Ibiyaya do celého světa. Jednou z novinek od Ibiyaya jsou nové designy patentovaných ultralehkých tašek a transparentní přenosná taška Hard Rock, která mazlíčkovi umožňuje maximální rozhled. Velkou výhodou této tašky je, že pes svého pána vidí, a není tak nervózní, taktéž majitel ho může průběžně bez problémů kontrolovat. Taška na přepravu malých zvířat (psů a koček) do hmotnosti 8 kg je z pevného materiálu, který je odolný vůči nárazu a snadno se udržuje. Neobsahuje žádné škodlivé látky a splňuje SGS testy kvality. Je super lehká a skladná – celou tašku je možné složit a sepnout zipem naplocho, takže pokud ji právě nepotřebujete, nezabere téměř žádné místo (složená taška má rozměry 57x33x15 cm). Jedná se o typicky multifunkční produkt 4v1 – tašku je možné nosit přes rameno, na zádech jako batoh, nebo vézt jako kufřík na kolečkách, případně ji použít jako praktickou přepravku do auta. Kolečka a madlo se jednoduše připnou pomocí suchých zipů. Tato taška je velmi praktická pro pejsky, kteří jsou těžší na nošení v tašce na rameni nebo v náručí. Látka na spodní části je připevněná pomocí suchého zipu a má 4 otvory, kam je možné v případě potřeby upevnit podložku pro štěňátka. Ramenní popruh je polstrovaný a zajišťuje pohodlné nošení tašky. V taškách Ibiyaya zvíře má zajištěn dostatečný přísun vzduchu. Jedna z tašek dokonce poskytuje 360 stupňovou ventilace, neboť má větrací otvory ze všech stran, což je obzvlášť v parném létě pro zvíře velmi důležité.

18 PETmedia 3-2014


Pokud s sebou na výlet nebo dovolenou berete vaše čtyřnohé miláčky, je potřeba myslet i na jejich ochranu před parazity. Neriskujte zdravotní problémy a vyberte v předstihu vhodnou prevenci pro vašeho mazlíčka. Výlet nebo dovolená se zvířetem může být pro vás i vašeho miláčka zábava, stačí jen dodržovat pár základních pravidel. Během cesty autem dělejte pravidelné zastávky na malé proběhnutí a dbejte i na zvýšenou potřebu pitného režimu. I zvíře by mělo dodržovat pitný režim, stejně jako vy. Aby se váš miláček cítil dobře, vezměte mu s sebou jeho oblíbené hračky nebo deku – obzvlášť kočky jsou fixované na domácí prostředí, známé věci je uklidní. Ať už je cíl vaší cesty jakýkoliv, je důležité dbát na ochranu před parazity. Často ani nejsou vidět, o to víc ale dokáží nadělat nepříjemností domácímu mazlíčkovi i vaší rodině. Narazit na ně můžete v Čechách, stejně tak ale i na jihu Evropy. Proto nezapomeňte na patřičnou prevenci před komáry nebo klíšťaty ve všech evropských destinacích. Skutečnost, že se v konkrétní oblasti nakažená klíšťata nevyskytují, ještě neznamená, že by zde zvířatům žádné nebezpečí nákazy nehrozilo. Onemocnění se může do oblasti přenést prostřednictvím nakaženého zvířete, které nákazu šíří dál.

Komáři a klíšťata dokáží potrápit i zvířata, blechy zase člověka

Nedovolte klíšťatům a komárům, ům,,

Ne NNepoužívejte u kkoček

E A HUBÍ KLÍŠŤATA • ODPUZUJE A HU BÍ KLÍŠŤATA • OD PUZUJE A HUBÍ

Kromě „notoricky známých“ klíšťat jsou velmi nebezpečným záškodníkem i komáři. Mohlo by se zdát, že vzhledem ke zvířecímu osrstění nejsou komáři takový problém, jako je tomu u člověka. Opak je pravdou. Komáři přenášejí různé nemoci, např. podkožní nebo srdeční červivost. U srdeční červivosti tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete dochází k vážnému onemocnění srdce a plic. Mezi onemocnění přenášená komáry se také řadí leishmanióza, která je vyvolaná jednobuněčným parazitem Leishmanií. Je primárně nevyléčitelná a přenosná na člověka. Leishmanióza se vyskytuje běžně v teplých exotických zemích a v jižních státech Evropy, jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se s těmito exotickými onemocněními začali setkávat i u nás. V lese nebo ve vysoké trávě čekají klíšťata. Klíšťata jsou původci závažných onemocnění, jako je lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida. S těmito parazity se můžeme setkat téměř po celý rok. Klíšťaty a komáry bohužel výčet vnějších parazitů nekončí, nesmíme opomenout ani blechy, u kterých je riziko nákazy celoroční. Na zvířeti totiž nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají v jeho okolí. Mohou se uchytit doma na koberci, na sedačce či v autě při cestě z chalupy. Blecha preferuje psí či kočičí kůži, ale v momentě, kdy potřebuje potravu (krev), napadá i člověka. Navíc mohou být blechy také mezihostitelem nebezpečné tasemnice!

Tím, že psy a kočky chráníme přípravky proti těmto parazitům, chráníme tak i zdraví své. I zde platí, že je lepší problémům předcházet pomocí důsledné a pravidelné prevence.

Na cesty přibalte také spot-on (pipetu) pro vaše zvíře. Psovi poskytne ochranu i před komáry

Nejvhodnější je samozřejmě chránit zvířata před parazity celoročně. Pokud jste však s nákupem vhodných přípravků otáleli, před cestou je ten pravý čas opatřit vhodný přípravek pro zvíře. Nejúčinnější formou prevence jsou spot-on přípravky nebo speciální obojky. Vybrané spot-on přípravky mají výhodu v počtu parazitů, před kterými psa chrání. Obojky poskytují zase ochranu až na 8 měsíců. Pro psy jsou určeny například pipety Advantix®, které psa chrání před parazity dokonce pětinásobně – proti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám. Advantix® má unikátní repelentní účinek proti klíšťatům, komárům a bodavým mouchám. Díky němu odpudí parazita dříve, než se stačí zakousnout a přenést na psa infekci. K dostání je ve čtyřech různých baleních, dle hmotnosti zvířete a je vhodný i pro štěňata, kterým je možné přípravek aplikovat již od 7 týdnů věku. Bezpečný je i pro březí a kojící feny. Přípravek Advantix® je možné aplikovat pouze psům, kočky netolerují účinnou látku permethrin. Aby majitel dosáhl žádaného účinku, je nezbytné aplikaci pravidelně opakovat jednou za měsíc. Velkou výhodou přípravku je jeho odolnost vůči vodě, účinnost se tak nesnižuje. Mazlíčkovi je možné zakoupit také speciální obojek proti vnějším parazitům. Pro psy i kočky je určen například inovativní obojek Foresto®, který po dobu až 8 měsíců odpuzuje a hubí klíšťata a jejich larvy a nymfy. Působí také proti dospělým blechám ve všech jejich vývojových stádiích. U psů navíc účinkuje proti všenkám a byla prokázána účinnost také proti svrabu. Jako jediný svého druhu působí obojek Foresto® repelentně proti klíšťatům. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště uhyne. Foresto® je bezpečné pro štěňata od 7 týdnů věku a koťata od 10 týdnů věku. Obojek je voděodolný a lze jej zakoupit ve dvou velikostech – pro kočky a malé psy (38 cm) a pro větší psy (70 cm). Obojek je zcela bez zápachu. Osvědčeným obojkem je také Kiltix®. Je určen pro psy na ochranu před klíšťaty a blechami po dobu až 7 měsíců. Kiltix® je k dostání ve třech velikostech pro všechna plemena psů (38, 53 a 70 cm) včetně štěňat od 3 měsíců věku.

aby ohrožovali žoval ali li Vašeho psa! a!

Advantix® s repelentním účinkem ODPUZUJE a HUBÍ většinu klíšťat ještě před jejich přisátím. Tím snižuje riziko přenosu nebezpečných nemocí např. boreliózy.

Advantix® účinkuje proti 5 druhům parazitů:

Bayer s.r.o., Siemensova 2717/4, 155 80 Praha 5, tel.: 266 101 471 Klíště

Blecha

Komár

Bodavá moucha a Všenka

19

PETmedia 3-2014 www.advantix.cz


KNOW-HOW

CO UMÍ CHYTRÉ PSÍ ZNÁMKY DogNTag Nové technologie pozvolna pronikají i mezi naše mazlíčky, samozřejmě prostřednictvím jejich majitelů. Ještě horkou novinkou na českém trhu jsou psí známky, které představila společnost CALL, spol. s r.o. Od klasických známek se odlišují především tím, že využívají výhod QR kódů, a pokud se pejsek zaběhne, mohou výrazně usnadnit jeho návrat domů. „Svým tvarem i velikostí jsou DogNTag sice podobné běžným psím známkám, ale možnostmi je vysoce převyšují,“ vysvětluje Tomáš Kalivoda, jeden z tvůrců této zajímavé novinky. „Jsou totiž navázané na webový profil pejska a známku může načíst pomocí mobilního telefonu nebo počítače doslova každý - na rozdíl od čipů implementovaných pod kůži zvířete.“

Spolu s koupí známky získává majitel i aktivační klíč pro první registraci na tzv. pejskostránce, kde může být zobrazeno velké množství informací. Co všechno lze zadat do profilu psa?

20 PETmedia 3-2014

Na prvním místě jsou to určitě kontaktní informace. Každý majitel psa chce v případě jeho ztráty sdílet jiné údaje, a proto pejskostránky nabízejí široké spektrum zobrazovaných infor-

mací - od kontaktních údajů na majitele přes povahové rysy zvířete až po zdravotní a evidenční informace. Přidání fotky psa a vyplnění veškerých informací dovoluje lepší identifikaci psa


Pokud se tedy pejsek ztratí a někdo načte kód na jeho známce, majitel se to okamžitě dozví? Ano, o načtení psí známky systém hned informuje majitele zvířete emailem, ve kterém je zobrazena přesná mapka s polohou, kde se pejsek aktuálně nachází. Lokalizace ke svému zpřesnění využívá GPS v mobilním telefonu a další pokročilé geolokační technologie. DogNTag využívají technologie QR kódů a NFC identifikace. Většina z nás se sice s QR kódy již setkala, přesto však neuškodí krátké vysvětlení, o jakou technologii se jedná… QR kódům se často laicky říká “rozsypaný čaj”. Jsou to malé černé čtverečky natištěné na produktech a dalších tištěných materiálech. Jsou uspořádané podle

určitého systému, který dokáže rozkódovat aplikace v mobilním telefonu pomocí zabudovaného fotoaparátu. Je to velmi podobné čárovému kódu, jen zakreslení je jiné. Telefonem si QR kód v podstatě naskenujete a objeví se vám informace, které jsou v něm zakódované. A jak v praxi funguje NFC identifikace? NFC je naprosto jiná technologie, kterou je ale v mnoha ohledech možné využít podobně jako QR kód. NFC funguje v podstatě stejně jako běžná čipová karta do kantýny, nebo třeba čip, který má pejsek pod kůží. Výhodou ale je, že tento čip můžete přečíst většinou nových mobilních telefonů, takže v praxi telefon vlastně supluje drahou čtečku na čtení čipů pod kůží. Obě tyto technologie jsou tedy dostupné běžnými mobilními telefony, a informace o pejskovi si tak může načíst kdokoliv na ulici, nejen městská policie nebo odchytová stanice. Další možností identifikace psa je zadání unikátního identifikačního čísla na našich webových stránkách.

Jaké jsou výhody DogNTag oproti klasickému čipování a ostatním známkám? Mobil nebo tablet má v současnosti každý, speciální čtečku čipů ne… Navíc čip pod kůží (bez zaregistrování do nějaké databáze) nezaručí při nalezení psa, že se nakonec pes dostane k majiteli. Je nutné se zaregistrovat nejlépe do několika databází, z nichž některé jsou placené, aby měl pes šanci vrátit se domů. Známka DogNTag je také oproti čipu viditelná a v případě jakékoliv závady ji lze opravit případně vyměnit. Navíc není nutná výměna známky při změně údajů. Změna, doplňování a rozšiřování informací je možná kdykoliv a odkudkoliv připojením k webovému profilu psa. Jak se zrodil nápad využít tuto technologii pro identifikaci pejsků? Vlastně to byl docela přirozený vývoj. Naše firma se těmito technologiemi zabývá, jsme dodavatelé a vývojáři NFC systémů a řešení. NFC čipů se nám doslova povalují hromady po stolech

KNOW-HOW

a v případě zdravotních problémů i specifické zacházení ze strany nálezce. Ten má okamžité informace o nalezeném psovi a spojení na majitele přímo v mobilu prostřednictvím internetu.


KNOW-HOW

a současně se je snažíme využít v nových oblastech. A protože mám také pejska Huga, mimochodem každý den je v práci se mnou a štěkotem odhání zákazníky (směje se), tak jsem mu NFC čip jaksi samozřejmě připnul na krk a vytvořili jsme mu základní profil s údaji. Hugo ho na krku nějaký čas nosil spíše jen tak pro zábavu, a my jsme si až po nějaké době uvědomili, že je to vlastně geniální nápad a proč ho nerozvinout pořádně! Všechno jsme ze všech stran zvažovali, protože kromě toho, že máme všichni psy, jsme toho o trhu s chovatelskými potřebami zatím moc nevěděli. Ale díky tomu, že obchodníky sami objíždíme a jsme s nimi v přímém kontaktu, začalo nás to zajímat víc a víc, dokonce mohu říct, že nás to moc baví! Prozraďte nám něco o Hugovi. Už se vám někdy ztratil? Můj pejsek je opravdová „čistokrevná“ pouliční směska. I jeho maminka s tatínkem byli kříženci a kdo ví, kolik ještě dalších generací před Hugem také. Takže poznat v něm nějakou rasu je docela oříšek. Má delší černou srst, dlouhé tělo, spíše kratší nohy a je velmi poslušný. To je vlastně zároveň i odpověď na vaši otázku, jestli se někdy ztratil. Téměř vůbec neutíká, prostě ví, že nesmí, tak to nedělá. Za to jsem vážně rád. Ale současně to ilustruje i další vlastnosti DogNTag známky, neboť všechno se netočí jen kolem nalezení ztracených pejsků. Zapisujete do ní také informace o očkování, zdraví, poslušnosti, ale třeba i kontakt na veterináře. Takže konkrétní pejsek si s sebou nosí veškerou svoji dokumentaci, která se může hodit, když se třeba něco stane na dovolené, nebo když ho necháte pohlídat někomu, kdo toho o něm příliš neví. Tímto

22 PETmedia 3-2014

způsobem známku používá i Hugo, a proto už nemusí nosit identifikační známku, ani známku o očkování. Pejska, který rád utíká, má ale můj bratr Karel. Jeho Ashby, také kříženec, je na útěku neustále. Když je na zahradě a nemůže najít žádnou díru v plotě, tak jen smutně kňourá. A pak ji samozřejmě hned vyhrabe! Takže Ashby nám v podstatě pomohla známku dobře otestovat v praxi. Je o tuto novou službu zájem? Pomohli jste už najít nějakého ztraceného mazlíčka? Mám-li být upřímný, zájem o známky nás překvapil. Ale asi je to dáno i tím, že je to novinka, která prostě budí rozruch. My jsme samozřejmě rádi, motivuje nás to a nabíjí novou energií DogNTag dále vylepšovat. Důležité jsou pro nás dobré reference od majitelů, aby zájem díky doporučení a zkušenostem současných uživatelů trval i po opadnutí počáteční vlny. A to si myslím, že se nám také daří. Nebo alespoň takovou máme zpětnou vazbu od lidí. Samozřejmě existují i pejsci, kterým už známka pomohla vrátit se domů. Za poměrně velmi krátkou dobu, co je DogNTag na trhu, je těch případů několik, ale o většině z nich se bohužel ani nedozvíme, protože tato služba běží sama a není přímo závislá na naší aktivní práci. Je tedy dostupná, i když spíme. Máte nápad, jak tuto technologii v budoucnu u psů a ostatních domácích zvířat ještě nějak více využít a rozvíjet? DogNTag jsou v této chvíli v podstatě vylepšením současných identifikačních známek a čipů jejich kombinací do jednoho produktu, který přináší výhody z obou řešení. Přišlo by mi úžasné, kdyby se NFC čipy daly dávat pod kůži namísto současných RFID čipů.

V podstatě by se nic nezměnilo, čipy pod kůži by fungovaly jako doposud, ale jejich čtečku by najednou měl každý ve svém telefonu, zatímco nyní ji mají jen specializovaná místa. Samozřejmě jsme to již testovali, nechali jsme si vyrobit vzorky velikostně a materiálově téměř totožné s nynějšími čipy pod kůži. Bohužel to je ale téměř nepoužitelné, protože čip je pro tuto technologii příliš malý, a proto má tak krátkou čtecí vzdálenost, že téměř nejde načíst. Takže by to v praxi bohužel nefungovalo. Ale samozřejmě vymýšlíme, co se dá, a jak službu, tak produkt jako celek neustále vylepšujeme. V hlavě máme i další navazující projekty, detaily zatím prozrazovat nebudu a můžete se jen těšit. Kde obecně vidíte nevyužitý prostor pro NFC identifikaci? NFC má oproti QR kódům budoucnost - už dnes se využívá na mobilní platby, přístupové systémy, identifikaci produktů a lidí. Množství projektů již funguje nebo jsou v pilotním provozu. Krásný příklad jejího využití můžeme vidět třeba u letenek. Koupíte letenku, přijde vám do e-mailu a vy nic nemusíte tisknout, prostě jen na každé vstupní bráně přiložíte mobil. Obecně v dopravě mobilem můžete nahradit třeba Opencard a podobné karty. Stejně tak všechny věrnostní karty obchodů se dají nahradit tak, že v prodejně jen přiložíte telefon na jejich čtečku. Na NFC je půvabné hlavně to, že pouhým přiložením telefonu něco ovládáte, zadáváte a získáváte informace. Naše psí známky určitě nejsou posledním, troufám si říct úspěšným, projektem postaveným na NFC technologii.

Více na www.dogntag.com


NEW FORMULA

OPTI JOINT • Supple joints & healthy cartilage • Enriched formula including MSM, glucosamine & chondroitin sulphate

• User-friendly, resealable pot:

now in 70 0 g

www.versele-laga.com


HLEDÁTE ZAJÍMAVÝ A ÚSPĚŠNÝ PRODUKT? CHCETE ROZŠÍŘIT VAŠI NABÍDKU? VÝHRADNÍ ZASTOUPENÍ A DISTRIBUCE MEDAILÓNKU CATANDOG´S® PRO ČESKOU REPUBLIKU A SLOVENSKO ČEKÁ NA VÁS! Nabídněte svým zákazníkům medailónek CatanDog´s®, který jejich mazlíčky ochrání před parazity zcela bezpečně a bez použití chemie, a to po celé dva roky!

Jak to funguje? CatanDog´s® je medailon vyrobený nanotechnologií z hliníku, patentovaným způsobem. Trvalým nošením, pohybem zvířete a elektromagnetickým polem Země vznikají elektromagnetické skalární vlny (podle Lenzova zákona), které mají velmi malý výkon, ale stačí k aktivaci systému medailonu. Ten potom funguje jako pasivní rezonátor a jeho biorezonanční pole v blízkosti zvířete způsobuje odpuzování vnějších parazitů - blech, klíšťat, komárů a dalších parazitů. Medailon je vhodný pro všechny psy, kočky a další domácí zvířata všech velikostí, hmotnosti, věku (i pro čerstvě narozené), včetně březích, kojících, nemocných a rekonvalescentů.

Jak se CatanDog´s® používá? CatanDog´s nezabíjí parazity, ale chrání zvířata tím, že parazity odpuzuje a zabraňuje jejich usazování na těle. Navlékněte medailon na obojek nebo řetízek. Je důležité, aby zvíře bylo zbaveno blech a klíšťat, která se na něm vyskytují před nasazením medailonu. CatanDog´s® nabývá maximální účinnosti mezi 7. až 20. dnem od data, kdy byl poprvé upevněn na obojek. Doba aktivace záleží na velikosti zvířete, čím větší zvíře, tím je delší doba aktivace. Chcete-li garantovat trvalou maximální účinnost, měl by zůstat připevněný na obojku, řetízku nebo šňůrce trvale.

Proč právě CatanDog´s®?

Přenechám výhradní zastoupení a distribuci medailónku CatanDog´s pro Českou republiku a Slovensko, nejlépe velkoobchodu s chovatelskými potřebami.

✔ CatanDog´s® je nejlepší řešení pro čtyřnohé miláčky. ✔ CatanDog´s® nabízí unikátní antiparazitární ochranu, která je na českém a slovenském trhu převratnou novinkou. ✔ CatanDog´s® se prodává po celém světě, 25 miliónů spokojených zákazníků hovoří za vše. Pokud nebude zákazník s CatanDog´s® spokojen, má garanci 30 dnů na vrácení peněz bez udání důvodu. ✔ CatanDog´s® má všechny přednosti - neobsahuje žádné chemické látky, neškodí zvířatům ani lidem, je odolný proti vodě a poškození, zvíře se s ním může třeba i rentgenovat. Účinnost je 95 % po dobu 2 let, pokud se sejme v zimních měsících, účinnost může trvat až 3 roky. Pokud se totiž nepoužívá, neztrácí účinnost!

medailonek Nejúčinnější antiparazitikum s účinností 95 % po dobu 2 let = CatanDog´s® ! ! ! prostředek proti blechám, klíšťatům, komárům a drobným parazitům pro psy, kočky a další domácí zvířata - jednoduchá aplikace - nemá žádný zápach - neobsahuje žádné chemické prvky - je zcela bezpečný bez vedlejších účinků - je vyroben Nano-Technologií - je odolný proti vodě - není toxický - účinnost 2 roky

www.catandogs.jex.cz

Informace o ceně CatanDog´ s pro obchodníky zašlu na vyžádání emailem Jaroslava Vávrová - výhradní dovozce antiparazitního prostředku CatanDog’s® pro Českou republiku a Slovensko Adresa: Straškov 188, 411 84, e-mail: catandogs@jex.cz, vavrova.jaruska@gmail.com, telefon: +420608962063


PEČUJÍCÍ KOSMETIKA PRO PEJSKY I KOČIČKY Dodržování hygieny domácích zvířecích mazlíčků je důležité

Šampony a kondicionéry pro psy jsou přizpůsobeny všem

nejen pro jejich zdraví, ale i pro zdraví jejich majitelů. Zvíře,

plemenům s ohledem na různé typy srsti. Psy je vhodné

které není chované v čistotě, může mít nejrůznější parazity

navykat na pravidelnou koupel již od raného věku, proto

přenosné i na člověka. Navíc je mnohem pravděpodobnější,

v nabídce nechybí ani pečující šampon pro jemnou pokožku

že onemocní nějakou vážnou chorobou, což si uvědomuje stále

štěňat a mladých psů.

více chovatelů a zájem o „zvířecí“ kosmetiku tak roste.

Přestože jsou kočky od přírody vybaveny k tomu, aby se čistily

Trendem posledních let je - stejně jako v kosmetice určené

samy, jsou chvíle, kdy je nezbytné je vykoupat – třeba když jim

lidem, přírodní kosmetika. Její obliba roste především z důvodu

na srsti ulpí něco hodně lepkavého nebo obzvlášť špinavého.

obnovy přirozených funkcí pokožky, která se díky přírodním

Pro takové případy je tu výživný šampon vhodný pro všechny

surovinám stimuluje. Jde zejména o aktivní rostlinné složky

kočky a koťata s mandlovým olejem. Šampon efektivně uvol-

s velkým množstvím vitamínů, hydratačních látek a antioxidantů.

ní nečistoty a vymyje prach ze srsti a krásně a na dlouho ji

Tímto trendem a také moderním životním stylem, láskou ke

provoní.

zvířatům a respektem k životnímu prostředí je inspirována

Každý přípravek z Tommi cosmetics byl pečlivě vytvářen tak,

pečující kosmetika pro psy a kočky Tommi cosmetics.

aby uspokojil potřeby zvířat i jejich majitelů. Při správném vý-

Přípravky neobsahují žádné parabeny, silikony ani živočišné

běru produktu a pravidelném používání se dostaví viditelné

oleje. Hypoalergenní receptury přírodních šamponů pro psy

a trvalé výsledky. Produkty jsou vyvíjeny ve spolupráci s vete-

s extrakty léčivek si získaly oblibu záhy po svém uvedení na

rináři a dermatology a splňují ty nejpřísnější výrobní standardy,

trh. Právě díky reakci trhu, který si žádal nejen větší balení,

které jsou totožné se standardy pro výrobu lidské kosmetiky.

ale i nové receptury, se řada osvědčených šamponů pro psy

Přípravky neobsahují žádné agresivní složky a jsou schváleny

Tommi rozšířila o zcela nové druhy šamponů a přibyly i větší

ÚSKVBL. Samozřejmostí je, že nejsou testovány na laborator-

formáty balení určené těm, kteří koupou své mazlíčky častěji.

ních zvířatech. Více informací a propagační materiály o Tom-

Řadu dále rozšířila doplňková péče o oční okolí a uši psů.

mi cosmetics Vám rád a ochotně poskytne některý z osmi

V rámci změn a novinek prošly „face-liftem“ i obaly a celá řada

obchodních zástupců Tommi CZ. Kontakt na svého obchodního

je nyní v nové, atraktivnější grafice.

reprezentanta naleznete na www.tommicz.eu.

novinky

Žádné parabeny Žádné silikony Žádné živočišné oleje šampon pro kočky

výživné šampony pro psy

nově 500 ml

Hypoalergenní receptury péče o oči a uši psů

cosmetics PEČUJÍCÍ KOSMETIKA PRO PSY A KOČKY

Přírodní produkty s extrakty léčivek Přípravky nejsou testovány na laboratorních zvířatech PETmedia 3-2014

25

www.tommicz.eu


Naši spokojení zákazníci doporučují Ráda bych touto cestou sdělila vynikající referenci na přípravek Immunovet. Jsem chovatelkou koček plemene Sphynx. Immunovet jsem začala podávat na základě doporučení a výborných zkušeností majitelky chovného kocoura, u kterého jsme se snažili nakrýt naši sphynxí slečnu, avšak marně, jelikož měla říji slabou. Po cca měsíci pravidelného podávání Imunnovetu nastala říje opět a to s takovým průběhem, že se podařilo ihned nakrýt a za několik týdnů (v řádném termínu) odrodit naprosto zdravá a váhově vyrovnaná koťátka. Samozřejmě, že Immunovet byl podáván nejen po celou dobu březosti kočky, ale též po dobu kojení. Věřím, že i díky tomu, byla naše kočka v dokonalé kondici i po odchovu koťat, dokonce daleko lepší (konstitučně a váhově). Zároveň se zlepšením celkové kondice jsem u naší Sphynxky během cca 3 týdnu od začátku podávání tohoto přípravku (tj. ještě před zabřeznutím) začala pozorovat vliv Immunovetu též na výraznější pigmentaci její kůže, kdy původně světle béžové žíhání a zbarvení se změnilo na nádherné tmavě hnědé. Později jsem začala preventivně podávat Immunovet i novému koťátku Mainské mývalí kočky a když jsme se po měsíci setkali s chovatelkou a zbývajícími dvěma sourozenci našeho kocourka na výstavě, byli jsme velmi příjemně překvapeni, jelikož i za tak krátkou dobu dokázal Immunovet zapůsobit na pigmentaci, a to konkrétně očí, které byly u našeho kocourka podstatně sytější a tmavší, než-li u jeho sourozenců (kde barva byla při odchodu do nových domovů u všech třech shodná). Z vlastní zkušenosti v chovu koček mohu tudíž přípravek Immunovet doporučit jak pro celkové zlepšení zdravotního stavu a kondice zvířete, tak pro výraznou změnu v pigmentaci a zbarvení (kůže, srsti, očí).

PhDr. Dana Maria Staňková, Ph.D., MSc, MBA chovatelská stanice DAKAMI, Brno

Pacient yorkšírský teriér, 5 letý Od 1 roku života opakovaně trpěl na angíny, potíže s polykáním apatie a horečky. Imunologické vyšetření prokázalo nižší hladinu a aktivitu bílých krvinek. Po nasazení antibiotik se stav upravil,ale po vysazení došlo vždy za určitou dobu k recidívě. Pejsek absolvoval odstranění mandlí v celkové anestézii, užíval imunostimulační sirupy a injekce. Znova ale došlo k recidívě problémů s polykáním a v roce 2011 jsme nasadili preparát Immunovet. Došlo k výraznému zlepšení zdravotního stavu, pejsek přibral na váze, zlepšila se kvalita srsti a obtíže s polykáním ustaly.

MVDr. Soňa Šimeková Veterinární klinika Gabrid Špitálka 33, 602 00 Brno Ráda se podělím o svoji zkušenost s Immunovetem pro koně. Moje 19tiletá kobylka trpí, resp. mohu říci trpěla chronickým hnisavým ložiskem v pravé lícní dutině. Byla léčena antibiotiky, ty však jen částečně utlumily příznaky. Po RTG byl závěr veterináře hrozivý. Kobylce dával 3-6 měsíců než se hnis rozšíří do jiných částí hlavy. S tímto verdiktem jsem se však nechtěla jen tak smířit. Spíše náhodně jsem narazila na Immunovet. Kobylce jsem začala Immunovet podávat 20. 12. 2011 a zafungovalo to naprosto unikátně. Po 14 dnech přestalo naší Galettě téct z nozdry a hlavně přestal zápach. Do dnešního dne 6. 2. 2012 je bez jakýchkoli zjevných příznaků. Bez antibiotik, či jiných veterinárních zásahů. Je to vynikající preparát, který mohu vřele doporučit.

Marcela Otáhalová Velká Polom Immnovet jsme použili pro zvýšení imunity u psa (Rhodesian Ridgeback) 2 roky. Měl v meziprstí papillomavirus, květákovitá bradavice, která pořád rostla, léčba u veterináře nezabírala,možnost uspání a chir. řešení jsme zamítli. Po týdnu užívání Immunovetu bradavice zčernala a odpadla. Zároveň jsme se u psa zbavili zánětu předkožkového vaku. Žovincovi, Brno

Mám roční fenku Yorkshíra. Od malička měla potíže s krmením. Nikdy nesnědla ani minimální doporučenou dávku, musela jsem jí přemlouvat, krmit z ruky a často měnit granule, protože nové jí vždy chutnaly jen chvilku. Na základě doporučení jsem začala podávat Immunovet. Po měsíčním užívání fenka schopna spořádat víc než doporučenou dávku a navíc se jí zlepšila její problematická srst. Přípravek můžu jen doporučit Jitka Srnová, Řež - Praha Východ Chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za výrobek Immunovet. Podobné preparáty ve mně nikdy nevzbuzovaly důvěru a asi bych si ho nikdy nekoupil. Immunovet jsme vyhráli na výstavě a bylo nám ho líto vyhodit, tak jsme ho začali dávkovat. Nyní jsme nadšení! Zlepšila se u našich potkanů srst, výrazně ustoupily respirační problémy. Jedno obdržené balení je pro naší CHS málo, tak budeme pořizovat větší množství :) S pozdravem Mirek Smolej - CHS Bruno Chovatelská stanice ušlechtilých potkanů laboratorních s PP www.chsbruno.goneo.cz

Takových podobných konkrétních podepsaných referencí od našich tuzemských zákazníků – veterinářů i chovatelů – máme již obrovské množství. Dotýkají se prakticky všech klíčových oblastí od alergií, přes GIT potíže, rekonvalescenci až po reprodukci...


...víc než jen posílení imunity ve variantách pro PSI, KOČKY, KONĚ, HLODAVCE, OKRASNÉ PTACTVO

Výjimečný produkt?

Ano, dnes pravděpodobně každý výrobce, obchodník či distributor má sklony

vychvalovat svůj produkt, do určité míry je to přirozené. Pro dlouhodobý vztah se zákazníkem je však prvořadé, jak hodnotí produkt především on sám. Zda-li je ochoten na základě své zkušenosti nakupovat opakovaně, doporučit, podělit se o svoji zkušenost.. A právě v tom je naše odlišnost, my

necháváme mluvit zákazníky.

Díky reálným výsledkům Immunovetu z praxe si můžeme tento luxus dovolit..

Jste obchodník? Potom byste měl/a vědět, že:

✔ Více než 80 % zákazníků objednává Immunovet opakovaně. ✔ Počet zákazníků roste díky spontánnímu doporučení v komunitách chovatelů.

✔ Ať už ve vet. ordinacích, či v obchodech je Immunovet ✔

k dostání vždy za jednotnou cenu, tzn. že si ho zákazník vždy pořídí tam, kde je zvyklý nakupovat pro svá pet zvířata. Máme pro Vás férovou nabídku.

A co Vaši klienti a zákazníci? Mají možnost si Immunovet pořídit u Vás, nebo je necháte jít nakupovat jinam? Zaujali jsme Vás? Rádi vám poskytneme bližší informace a zodpovíme všechny dotazy.

Info@hobbypetshop.eu www.hobbypetshop.eu +420 731 538 271


APORTOVÁNÍ JAKO NEJZÁBAVNĚJŠÍ DISCIPLÍNA

ZE SVĚTA

Výrobci nabízejí téměř nekonečný výběr hraček pro psy, se kterými je možné trénovat aportování, což je pro psa velmi zábavná disciplína, při které může trávit čas se svým páníčkem. Ve většině psů se nakonec projeví vášnivý lovec, který rád aportuje nebo běhá za míčkem. Dá se říct, že bez těchto hraček se neobejde žádná aktivní procházka – je to ideální způsob, jak zabavit psa. Na trhu najdeme mnoho variant míčků z odolného plastového materiálu: pískají, plavou ve vodě nebo třeba mají inovativní tvar, takže se pohybují zcela nevypočitatelně. Jiné zase šustí, dají se naplnit pamlsky nebo mají na povrchu nopy, které masírují dásně psa. Jedno je jisté: aportovací hračky by neměly chybět v žádné psí domácnosti.

PSÍ MAJÁK NA VLNÁCH Světově proslulá jihoafrická značka Rogz přináší kromě širokého výběru obojků, vodítek a pelechů i originální a cool hračky nabízející mazlíčkům ojedinělý zážitek ze hry pro letní vodní hrátky je ideální Maják (Lighthouse), jehož kontrastní červenobílé proužky jsou skvěle viditelné a s pevným lankem se snadno hází. Nejenže výborně plave, ale zároveň zůstává vztyčený z vody jako skutečný maják, takže ji pes ani ve vodě určitě nepřehlédne. Majitel si tak se svým psem a Rogzem užije spoustu zábavy a pohybu. Více na www.rogz.cz

28 PETmedia 3-2014


Hračky od Otis a Claude jsou skutečně „hravé“, však také byly navrženy pro zábavu mazlíčka. Navíc mají i krásný design. Ctí totiž známý princip, že v jednoduchosti je krása. Jsou optimistické, tvůrčí, moderní a kromě toho i skvěle funkční. Všechno to začalo hračkou pro čokoládového labradora Dylana ze San Franciska, který trpí doslova hračkománií. Jeho majitelka Diana Flynn si uvědomila, že psí hračky by mohly být ještě lepší, a tak opustila svou práci v hi-tech a rozhodla se věnovat něčemu úplně novému. Po počátečním úspěchu první trojramenné aportovací hračky Bettie přibylo do nabídky několik nových typů lehkých a interaktivních psích hraček (např. míčky Jed, Rita a Bumble), misky a další doplňky. Hračka Bettie má patentovaný tvar, je vyrobena z unikátního, netoxického a odolného polymerového materiálu, takže je možné ji používat i při hře ve vodě, ale poslouží také jako atypický pamlskovník – její duté konce můžete naplnit dobrotami a odměňovat jimi mazlíčka během hry. Směr jejího letu je díky unikátnímu tvaru víceméně náhodný, takže psovi poskytuje hodiny zábavy a báječného tréninku. Více na www.otisandclaude.com

DOOG STICKS – BEZPEČNĚJŠÍ NEŽ OPRAVDOVÉ DŘEVĚNÉ Velcí milovníci psů Jamie a Jessica Knightovi založili v roce 2007 firmu Doog. Všichni víme, že psi jsou nejšťastnější, když se mohou venku jen tak volně proběhnout. Jejich majitelé však s sebou na procházku často musí brát celou řadu věcí, a i když vše omezí pouze na nejnutnější minimum, mají pořád plné kapsy a v nich klíče, peníze, telefon, hračky... Knightovi to neměli rádi, a vymysleli proto speciální Doog Walkie belt – organizér, který je možné si jednoduše připnout kolem pasu a vyrazit s mazlíčkem ven. Mezi majiteli psů našel tak velkou odezvu, že zahájili jeho výrobu, přidali další skvělé produkty, jako lehkou skládací misku, která se připojí k opasku, a nyní se produkty Doog prodávají po celém světě. Poslední novinkou jsou Doog Sticks – rodina klacíků vyrobených z recyklovaných materiálů, které mohou plavat ve vodě a jejichž oči ve tmě svítí, takže jsou viditelné i během pozdních nočních výletů do parku. Nejlepší ze všeho je, že nemají žádné třísky, takže pes se s nimi určitě nezraní, jako se mu může stát s těmi opravdovými. www.doog.com.au

PETmedia 3-2014

29

ZE SVĚTA

HODINY ZÁBAVY S OTIS A CLAUDE


Náskok ve výživě

Norimberk, Německo

29.5.2014 - 1.6.2014 navštivte nás hala 7, stánek č. 355

INTERZOO

– SVÁTEK ROKU 2014

Na přelomu května a června se otevřou brány norimberského výstaviště a přivítají návštěvníky na Interzoo 2014 – mezinárodním veletrhu chovatelských potřeb. Největší evropský veletrh se do Norimberka vrací každé dva roky a představuje obrovskou příležitost pro všechny zúčastněné – vystavovatele i návštěvníky.

Místo, kde se setkává petfood a petcare nabídka s poptávkou Na ploše devíti pavilonů se představí zhruba 1 700 výrobců, velkoobchodů a poskytovatelů služeb z více než 50 zemí. Pokud bude návštěvnost veletrhu stejně úspěšná jako v roce 2012, přijde tyto vystavovatele navštívit téměř 40 000 návštěvníků – obchodních profesionálů - z více než 100 zemí. A to všechno během pouhých 4 dnů… Jedním z vystavovatelů bude jako již tradičně i Fitmin, česká značka krmiv, výživových doplňků a pochoutek pro psy a kočky. Po dobu veletrhu ji návštěvníci najdou v expozici společnosti Dibaq, v hale 7 na stánku č. 355.

Důležité je zaujmout – Fitmin láká na maso… Každý z vystavovatelů má svůj recept na to, jakým způsobem nalákat návštěvníky k návštěvě své expozice a utrhnout si co největší veletržní úspěch. Fitmin sází na maso… Maso ve skutečně čerstvém stavu a k tomu v kvalitě, která je určena také pro lidskou spotřebu, je již tradiční součástí produktů Fitmin pro psy a kočky. A proto se značka rozhodla využít této suroviny a návštěvníkům veletrhu nabídnout masové speciality, které budou servírovány v rámci zahradní restaurace. Ta bude součástí expozice, která je celá pojata jako příjemný

30 PETmedia 3-2014

park a na návštěvníky bude působit velmi uvolňujícím dojmem. Součástí prezentace značky Fitmin na veletrhu bude také účast zástupců chovatelské stanice Fitmin, kde značka Fitmin ověřuje chutnost svých výrobků. Psi plemene border kolie budou mít za úkol nejen předvést se v praktických ukázkách svých dovedností, ale zejména uvolnit atmosféru, která na veletrhu občas bývá více než stresující.

Veletrh je o inovacích Prezentace na veletrhu je nejlepším způsobem, jak představit světu novinky v sortimentu. Fitmin si pro tuto příležitost připravil novinku skutečně horkou. Na Interzoo představí právě dokončovanou inovaci kompletní řady 16ti krmiv z výživového programu pro psy. Inovace je předmětem intenzivní práce posledních více než 12 měsíců a výsledek bude stát za to. Krmiva dostala nový kabát, ale co je důležitější: došlo k úpravě receptur a kvalitativnímu posunu všech výrobků z řady. Ovšem jak je pro Fitmin typické: smysluplně a se zaměřením na zdraví a pohodu zvířat. Příležitost veletrhu využije značka také k průzkumu v oblasti sortimentu pochoutek, které připravuje zařadit do sortimentu. Jakmile se tedy brány norimberského výstaviště zavřou, mohou se prodejci a příznivci této tradiční české značky velmi brzy těšit na další novinky, které budou do sortimentu zařazeny.


Mistr stopař od 10. června 2014 na www.vimcimkrmim.cz

Pravdivý příběh o lásce a vášni ke zvířatům. hrají: Eva Benešová, Ota Beneš režie: Jiří Langer kamera: Tomáš Kraus fotografie: Jan Hřebíček partner filmu: Fitmin


PROCHÁZKA S MULTIFUNKČNÍM VODÍTKEM S PROSTOREM NA PSÍ EXKREMENTY

PRODUKT Y

Designér Tristan Christianson, o němž jsme počátkem letošního roku již psali, se zaměřil na multifunkční design a vyvinul speciální, nápaditý a dobře vypadající držák vodítka, který zároveň funguje jako úložný prostor na exkrementy, které musí majitel psa během procházky s mazlíčkem posbírat. Určitě všichni známe situaci, kdy se v blízkosti nenachází žádný koš, a problém, co se sáčky plnými psích výkalů, je hned na světě. Projekt, kterému se říká “Civic Doody”, tak řeší starosti s venkovním úklidem a zjednodušuje péči o čtyřnohého přítele. Poo Porter byl před několika lety vyvinut a prodáván prostřednictvím PetCo a internetových obchodů. Omyvatelný kontejner obsahuje zásobník sáčků, a zároveň do něj můžete uložit již naplněné sáčky. Na jeho karabinu lze připnout vodítko. Podobně funguje Stuff’n Go – tento oboustranný kontejner má navíc prostor určený pro uložení všech věcí potřebných pro venkovní procházku se psem. Můžete do něj uložit pamlsky, hračky, klíče, nebo v případě potřeby funguje jako úložný prostor pro odpad, pokud ho není ihned kam vyhodit. Lze na něj upevnit dvě karabiny pro připnutí vodítka a dalšího příslušenství. Likvidace exkrementů je problém, který trvale trápí městské radnice. Vloni například městské části Prahy utratily za odklízení psích výkalů přes 70 milionů korun. V praxi jsou to ročně desítky tun psích exkrementů, které je nutné posbírat. Jen pro představu - na Praze 1 se denně odklidí v průměru přibližně 107 kilogramů psích výkalů. Praha 12 nově plánuje začít čistit dokonce i všechny zelené plochy, což náklady ještě zvýší. Některé městské části hledají nové cesty, jak bojovat s neukázněnými majiteli čtyřnožců - v minulosti například Praha 7 přišla s nápadem, zda by nebylo možné podle DNA ke každému výkalu na chodníku dohledat jeho psího původce. Ač se to může zdát poněkud bláznivé, v Neapoli aktuálně vsadili přesně na tuto strategii. Je ovšem zapotřebí vytvořit zvláštní registr, kde budou uložené genetické informace mazlíčků, proto má každý majitel v neapolském okrsku povinnost zaregistrovat svého psa do nově vznikající genové databáze, a pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta 150 eur, tedy kolem čtyř tisíc korun.

32 PETmedia 3-2014


PRODUKT Y Francouzská značka Riga (vlastněná belgickou firmou Versele-Laga) se rychle přizpůsobila trhu a odpověděla na poptávku po obojcích pro malá plemena, od nichž se očekává nejen funkčnost, ale hlavně estetický přínos. Vyrábí obojky z barvené kůže s flitry a kamínky, ale i nylonové s perlami nebo aktuálně populární průhledné z pevné tvrzené gumy s dekorací. CZanidis s.r.o., tel.: +420 566 591 230, e-mail: obchod@anidis.cz

www.anidis.cz Obojek Alm

Cena od 1.438 Kč Máte rádi venkov? Alm je přesně ten pravý obojek pro vás. Černá silná sedlová hovězí kůže, která je již naimpregnována garantuje odolnost proti opotřebení. Selské motivy našité na kůži dělají obojek slušivým. Tak neváhejte a vemte svého čtyřnohého kamaráda někam ven s obojkem Alm. HUNTER, tel.: +420 608 832 406, e-mail: vasek@justhunter.cz

www.justhunter.cz

Firma nabízí ucelený sortiment obojků, vodítek, postrojů a náhubků pro psy a kočky. Samozřejmostí je výroba na zakázku. Specialitou naší výroby jsou pletená vodítka, která si pro jejich vysokou pevnost a kvalitu chráníme průmyslovým vzorem. Pro obchodníky jsme připravili sekci B2B. Beatin s.r.o., tel.: +420 777 711 866, e-mail: info@beatin.cz

www.beatin.cz

... originální d ... ruční výr ... podšívá

OBOJ Originální design pro čtyřnohé přátele - ruční výroba. Podšíváme neoprenem - 18 barev OBOJKY- klasické, strong, páskové, polostahovací POSTROJE - klasické, cestovní, rychloupínací, norské VODÍTKA - klasická, prodloužená, stopovací, přepínací, prodlužovací KOŇSKÉ OHLÁVKY A VODÍTKA

POSTR

VODÍ cí, prod

AIRO, tel.: + 420 777 840 054, e-mail: info@airo.cz

KOŇS www.airo.cz PETmedia 3-2014

33


PET SHOP

4

PRAVIDLA, JAK ZLEPŠIT PRODEJ

Zlepšit výsledky své prodejny může každý, není třeba v tom hledat velké tajemství. Všechno se lze naučit. Pravda však je, že podobně jako dokáže jeden automobilový zákazník dát svůj stroj do pohybu rychleji než jeho soupeř, někteří prodejci umějí pozvednout výsledky svého obchodu výše než druzí.

Ti nejlepší mají většinou jednu společnou vlastnost: jsou vytrvalí a nepolevují. Zvolí si směr a drží se ho důsledněji a poctivěji než jiní. Není na tom nic složitého – žádná kouzla, žádná tajemství a žádná věda. A totéž platí pro zlepšení výsledků. Nehledejte žádnou záhadu, je potřeba jen všechny detaily správně nastavit, věnovat pozornost zásadním věcem a kontrolovat, aby vám to někde neuklouzlo. JAK ZLEPŠÍTE VÝKONNOST:

1. Prodávejte novým zákazníkům 2. Prodávejte při každé jednotlivé transakci více. 3. Přesvědčte dosavadní zákazníky, aby se do vaší prodejny vraceli častěji. 4. Zvyšujte obchodní marži snižováním režijních nákladů a zlepšováním kvality prodeje.

34 PETmedia 3-2014

Není to žádná věda. Je třeba jen pochopit, jak nejlépe použít uvedená pravidla. aby přinesla očekávané výsledky. Roli zde hraje i problematika zaměstnanců a samotné prodejny, ale nejdůležitější je to, co můžete udělat přímo pro zákazníka. PRIORITY Richard Hammond, který má za sebou více jak 25 let zkušeností v maloobchodě, na jejichž základě vyvinul praktický přístup zaměřený na řešení problémů, a dnes vlastní konzultantskou společnost, pomáhající tento přístup aplikovat celé škále klientů, říká, že kdyby si měl vybrat jen jedno ze čtyř výše uvedených pravidel, bylo by to druhé z nich: „Prodávejte při každém prodeji více.“ Chcete-li zvýšit průměrnou hodnotu jedné prodejní transakce, musíte každou příležitost maximálně využít. Takový přístup je už sám o sobě skvělým nástrojem pro zlepšení výsledků prodeje. První doporučení tedy zní: „Z návštěvy každého zákazníka vytěžte maximum.“


PŘIDANÁ HODNOTA Každý chce něco navíc, něco zdarma nebo něco navrch, trochu přidané hodnoty. Obchodníci to někdy trochu špatně chápou a domnívají se, že přidaná hodnota musí být něco skutečného. Pro zákazníky ale mají hodnotu i věci na první podhled zdánlivě méně hodnotné, přidanou hodnotou může být pohodlí, které nabízí malý obchod na rohu – zákazník za určitých okolností rád zaplatí trochu vyšší sumu za tohle pohodlí navíc. Když se podíváte na níže uvedený seznam, nejspíše vám na něm nebude připadat nic zvláštního, také nijak zvláštní není. Ovšem kouzlo spočívá v umění, jakým způsobem společně se svým týmem převedete předložené body do praxe. Třeba takový seznam tipů – pokud ho napíšete s nadšením, zábavně, s energií a trochou vtipu, může se stát opravdu vítanou součástí zákaznické zkušenosti. Tyto body by měly podtrhovat vaši základní myšlenku, věnujte se jim důkladně. Pokud to uděláte, dočkáte se výrazného účinku.

maloobchodníků tuší, které by to mohly být, ale definovat je není lehké. Pokud se vám to podaří, usnadní to prodej nakupujícím na základě jejich potřeb. Otázka zní: Jaké potřeby mají zákazníci, kteří u nás nakupují? Jak tyto potřeby naplňujeme? Nakolik je to v souladu s naší základní myšlenkou? Jaké potřeby uspokojeny nejsou? Co můžeme změnit, abychom zlepšili výsledky obchodu? Můžete postupovat po krocích – vybrat si třeba jen určitou produktovou řadu nebo část obchodu. A pozor: v týmu většinou vznikají lepší nápady.

Kouzlo spočívá v umění, jakým způsobem společně se svým týmem převedete tyto body do praxe. JAK SI ZÍSKAT ZÁKAZNÍKA

CVIČENÍ

Dobré vztahy se zákazníky byly důležité vždycky. Lidé jsou však stále náročnější a možnosti jejich výběru stále větší, proto výrazně vzrostl i význam budování dlouhodobých vztahů se zákazníky. Kdo chce uspět, musí o zákazníky umět pečovat. A to neznamená jen být na ně milý a usmívat se. Obchodníci se musí naučit zákazníka poznat, zařadit a podle toho se mu věnovat. Prodejci mají nejčastěji mezery v umění komunikace a zbytečně přicházejí o možnost získat zákazníka, prodat mu zboží či službu ke vzájemné spokojenosti obou stran a hlavně si jej udržet, aby se vracel k opakovanému nákupu. Přestože o svých produktech hodně vědí a umí poradit, může se stát, že neumí svou znalost správně prodat – buď ji nepodpoří žádnými argumenty, anebo jich naopak na zákazníka vychrlí deset a zahltí ho informacemi, takže raději rychle odejde. Víte-li ve svém podnikání, kdo jsou vaši zákazníci a co od vás očekávají, máte téměř vyhráno. Stačí se již jen zamyslet, co a jak jim můžete co nejefektivněji nabídnout a jak jejich očekávání naplnit. Důležité je také nastavit standardy obsluhy, zaškolit personál nejen ve zboží, ale také v prodejních dovednostech, argumentaci, vypracovat seznam nejčastěji kladených otázek a námitek zákazníky a prodavače na ně připravit. Samozřejmě pomůže také nastavení motivačního programu pro prodejce a kontinuální měření kvality zákaznického servisu.

Zkuste se zamyslet a zformulovat co největší počet potřeb, které by vaši zákazníci mohli mít. Většina

Ing. Vladimír Kuchař (www.ipodnikatel.cz).

Seznam vypadá následovně: ■ Doporučení ■ Předvádění produktů ■ Zvláštní kurzy demonstrující použití nebo aplikaci jednotlivých produktů ■ Školení zákazníků o produktu ■ Seznamy různých tipů ■ Poprodejní servis ■ Odborně zdatný personál ■ Služby nabízené ještě před objednáním ■ Zakázkové služby, např. personalizace produktů pro mazlíčky ■ Možnost objednání speciálních produktů ■ Dodávková služba ■ Vzorky zboží zdarma ■ Možnost vyzkoušení před nákupem ■ Osobní služby zákazníkům ■ Návrhářské služby

Zdroj: Richard Hammond – Chytře vedená prodejna (Grada, 2012)

PETmedia 3-2014

35

PET SHOP

Chcete-li zvýšit průměrnou hodnotu jedné prodejní transakce, musíte každou příležitost maximálně využít.


KOKTE J L

VRACÍ SE KOČKA DIVOKÁ PO 60 LETECH DO ČESKÉ PŘÍRODY? Kočka divoká, která z české krajiny v minulosti vymizela, se patrně vrátila. Šest desetiletí po posledním spolehlivě prokázaném výskytu vědci v Beskydech a na Šumavě získali fotografie, které ukazují na návrat těchto vzácných zvířat. Snímky z fotopastí dnes společně publikovali odborníci z Univerzity Karlovy, Správy Národního parku a CHKO Šumava a Hnutí DUHA Olomouc. Zvířata na nich po přezkoumání věrně odpovídají kočce divoké; k naprosté jistotě by ovšem byly nutné genetické testy. Kočka divoká se podobá mourovaté domácí kočce, ale je mohutnější, má silnější huňatý ocas a odlišné pruhování. Na Šumavě byla kočka už v roce 2011 zachycena fotopastí při výzkumu savců. „Kočka divoká, jako vzácný původní druh naší fauny, rozhodně zasluhuje pozornost, a to jak z hlediska výzkumu, tak ochrany. Pokračujeme i nadále v monitoringu, abychom zachytili eventuelní další výskyt. Jedním z cílů je spolehlivé potvrzení výskytu druhu pomocí genetických metod,“ uvádí zoolog správy šumavského národního parku Luděk Bufka, který výzkum vede. Loni Hnutí DUHA pořídilo podobný snímek v Beskydech. Fotografie řadu měsíců prověřovali domácí i zahraniční odborníci, aby potvrdili, zda skutečně jde o vzácné kočky divoké. Výsledky jsou shrnuty v podrobné studii v posledním čísle časopisu Lynx, který vydává Národní muzeum. Michal Bojda z Hnutí DUHA Olomouc vysvětluje: „Je to první spolehlivě doložené pozorování koček divokých u nás po šedesáti letech. Určitě nejsme sami, kdo má velkou radost, že se do Beskyd a na Šumavu kočky divoké postupně vracejí. Po vlcích a rysech je to další vzácná šelma, kterou tu můžeme potkat. Abychom se z divokých koček mohli těšit trvale, bude potřeba vyčlenit vhodně vybraná místa v naší krajině pro divokou přírodu. Více starých stromů v lesích, ochrana listnatých lesů a pestřejší krajina pomůže také návratu dalších vzácných druhů zvířat.“ Divoké kočky v dávné minulosti žily v naší krajině – dodnes se vyskytují například na Slovensku, v Německu a Rakousku. Ze značné části českého území vymize-

36 PETmedia 3-2014

ly už asi před 200 lety. Kromě přímého lovu jim uškodila také přeměna listnatých a smíšených lesů na smrkové monokultury. Kočky divoké totiž žijí hlavně v dubových a bukových lesích se starými stromy, kde najdou dostatek úkrytů i potravy. Poslední spolehlivě doložený kus byl zastřelen v Krušných horách v roce 1952. V posledních desetiletích se začaly objevovat zprávy o pozorování kočky divoké, žádný případ však nebyl spolehlivě prokázán. Pro úspěšný návrat kočky divoké do české přírody je důležité, aby se listnaté lesy těžily takzvaným výběrným způsobem, tedy po jednotlivých stromech nebo malých skupinách, nikoli plošně, a aby majitelé při kácení v lesích ponechávali část starých stromů nevytěženou. V polích a loukách by se měly obnovovat remízky, kudy kočky mohou putovat naší krajinou. „Kočka divoká, předek našich domácích mazlíčků, je tajuplná plachá šelma, která v přírodě snadno uniká pozornosti. Její podobnost s domácí kočkou a to, že se mohou mezi sebou úspěšně křížit, ztěžuje terénní výzkum. Možná i z toho důvodu o nich víme tak málo. Její návrat do Česka je důvodem k radosti,“ vysvětluje Jana Pospíšková z Přírodovědecké fakulty UK. „Ukazuje se, že díky dobrému stavu biotopů v sousedních státech nebo jejich lepší ochraně se chráněné šelmy mohou šířit i k nám. Záleží už jen na nás, jak se k jejímu návratu postavíme. Kočka divoká preferuje listnaté lesy v nížinách, neboť ve vysokém sněhu nemůže lovit svoji oblíbenou kořist, tedy různé hlodavce. Kromě potravy nutně potřebuje možnost schovat se do hustého křoví, dutiny stromu, pod vývrat nebo do skalní pukliny. Čím pestřejší a přirozenější krajina je, tím větší jsou i šance, že se zde kočkám bude dařit.“ František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, k tomu říká: „To, že se podařilo prokázat výskyt kočky divoké na Šumavě a v Beskydech, je bezpochyby dobrá zpráva. Teď jde o to, abychom s divokými zvířaty dokázali žít. Pokud se podaří, není to jen výpověď o schopnosti vlků, rysů, orlů, sokolů a koček divokých žít poblíž člověka, ale o nás samých.” Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc Foto: NP Šumava


Proč ne? Vždyť je to „přítel“ člověka! Není ale dobré toto přátelství příliš vystavovat zkouškám a zvážit, zda není pro pejska lepší, aby zůstal doma s někým, koho dobře zná a s nímž vychází. Platí to zejména při plánování přespříliš turistických dovolených. Nicméně, na co při cestách za hranice nezapomenout? Z veterinární legislativy pro účely neobchodních přesunů, tj. v případě cestování v rámci EU, vyplývá, že pes musí být označen mikročipem, který musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785; označení tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011, a musí být provázen pasem! Musí mít platné očkování proti vzteklině potvrzené v pasu, při očkování musí být pes již označen, (pes se musí znovu přeočkovat proti vzteklině i v případě, že je již v imunitě, ale není označen a kvůli plánované cestě do zahraničí se nově musí dooznačit - platným se v tomto případě očkování proti vzteklině stává po 21 dnech). Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko požadují 12 - 24 hodin před vstupem ošetření proti echinokokóze, tj. odčervení. Účinnou látkou musí být praziquantel, v pase musí být zaznamenán podaný lék, výrobce, dávka léku, datum a hodina aplikace. Toto musí veterinární lékař potvrdit do pasu razítkem a podpisem. Pes nesmí být určen k prodeji a musí být doprovázen svým majitelem. Ale pozor: V jednotlivých státech EU jsou různě nastaveny požadavky týkající se určitých plemen psů. Je potřeba si tyto informace ověřit u veterinárních autorit dotyčných zemí, popřípadě vyslanectví. Při cestách mimo EU je třeba se informovat dotyčné země (veterinární autority, ambasády), to znamená požádat o sdělení podmínek pro vstup se psem do dotyčné země. V případě zpětného návratu se psem ze zemí mimo EU jsou podmínky odlišné pro různé státy. Tyto země mimo EU jsou zařazeny do seznamů podle jejich nákazové situace, tj. dle rizika zavlečení vztekliny zpět do EU. Pro návrat psa z některých zemí je proto vyžadováno kromě očkování na vzteklinu i vyšetření krve na přítomnost protilátek proti původci vztekliny. Zařazení na seznamy jednotlivých zemí mimo EU se mění, protože i vzteklina, tak jako jiná infekční onemocnění, může být na území zavlečena. Proto je nutné mít vždy aktuální informace a čerpat z informací dostupných na webových stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz pod odkazem Cestování se psy… nebo přímo kontaktovat Odbor vnějších vztahů a kontroly dovozu a vývozu Státní veterinární správy. Proti minulým rokům nějaké podstatné změny nejsou, nové je snad jedině to, že Chorvatsko je členem EU a platí zde stejné podmínky.

I v zemích EU existují rizika, se kterými je potřeba počítat, zejména v těch jižních zemích, kde by pes mohl při kontaktu s místními psy „chytit“ nějaké exotické, u nás se nevyskytující onemocnění či parazity. Je třeba mít psa stále „ve své moci“ a nenechat jej se volně pohybovat. Vždy je dobré se před plánovanou cestou poradit s praktickým veterinárním lékařem a zvážit vakcinaci i proti nákazám, které nejsou povinné, jde například o psinku, parvovirózu, leptospirózu, heapatidu, psincový kašel aj. Prakticky totéž platí i v případě, že by se někdo rozhodl cestovat s kočkou. Povinné očkování je pouze proti vzteklině, ale i v tom případě, že nikam mňoukalka necestuje. Z doporučených očkování lze zmínit zejména proti panleukopenii koček akaliciviróze a herpesviróze koček. A několik praktických rad na cestu: Asi opravdu nejproblematičtější může být samotná cesta v porovnání s pobytem na místě. Proto je vhodné doporučit vzít s sebou pro psa nějakou hračku, vodu, jeho misku, během cesty zastavovat, proběhnout se, nabídnout nápoj a cestu plánovat na večerní nebo ranní hodiny. A nikdy nenechat psa v uzavřeném autě. Kvůli skleníkovému efektu se prostor vozidla v krátké době přehřeje tak, že to může ohrozit život zvířete. V případě přehřátí chladit tlapky a podat nápoj, odraženou vodu. A to platí i pro kočku, ovšem s tím, že nechat proběhnout ji lze pouze na vodítku. Zdroj: Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

PETmedia 3-2014

37

KOKTE J L

CESTOVAT SE PSEM?


KOKTE J L

VAFO PRAHA EXPANDUJE A ROZŠIŘUJE SVŮJ ZÁBĚR Český výrobce krmiv pro domácí mazlíčky, společnost VAFO PRAHA, koupil prostřednictvím své dceřiné společnosti CANVIT s.r.o. všechny aktivity pet food divize společnosti Trouw Nutrition Biofaktory s.r.o. Ta disponuje výrobním a prodejním sortimentem vitamínových doplňků a krmiv pro psy, kočky a koně, pod značkami CANVIT, Nutri Can, Nutri Horse, PAVO a produkty Nutri Mix pro holuby, exotické ptáky a terarijní zvířata. Všechny výrobky patří k renomovaným a silným značkám v daném sortimentu na českém trhu. VAFO PRAHA tak rozšíří své portfolio o speciální krmiva a bude dále posilovat orientaci na péči o zdraví zvířat prostřednictvím výživy. Pet food divize Trouw Nutrition Biofak-

tory s.r.o. je výrobce a distributor specifických a doplňkových krmiv a kompletních krmiv pro zvířata, konkrétně pro psy, kočky, koně, holuby a exotická zvířata. „Věříme, že výrobní know-how a sortiment společnosti Trouw Nutrition Biofaktory budou ideálním doplňkem a rozšířením našeho stávajícího portfolia produktů,“ říká Pavel Bouška, majitel firmy VAFO PRAHA. Podle jeho slov bude spojení výrobních kapacit a odborných znalostí týmu pet divize Trouw Nutrition Biofaktory se zázemím silné značky Brit pro zákazníky obou společností přínosné. VAFO PRAHA se rozroste o sedm zaměstnanců a získá know-how na výrobu a prodej sortimentu vitamínů a výživových doplňků pro psy a kočky. Zároveň půjde o start

společnosti v novém segmentu krmiv, vitamínů a doplňků pro koně a další drobná zvířata. VAFO PRAHA s.r.o. je český výrobce prémiových a superprémiových krmiv, pamlsků a doplňků pro domácí mazlíčky – psy, kočky, hlodavce, králíky, ryby a exotická zvířata. Produkty značky Brit se distribuují do 55 zemí Evropy a světa. V České republice značka Brit patří k lídrům trhu v oblasti pet food. Spojení s divizí Trouw Nutrition Biofaktory je v krátké době už druhá akvizice společnosti VAFO PRAHA. Naposledy se výrobní kapacity společnosti rozšířily o produkci TROPE a.s. specializující se na výrobu krmiv pro hlodavce, akvarijní ryby a doplňků pro psy.

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, jazyková korektura: Jana Hrušková, grafické zpracování: Irena Frindová, frindova@petmedia.cz, inzerce: Lucie Houdková, houdkova@petmedia.cz, tel.: +420 222 310 562, +420 606 260 546, obrazové materiály: Dreamstime, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku, pod číslem MK Čr E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. Nevyžádané rukopisy, CD, DVD a fotografie se nevracejí. ADRESA REDAKCE: V Jirchářích 2, 110 00 Praha 1, tel.: +420 222 310 562, e-mail: info@petmedia.cz, www.petmedia.cz

38 PETmedia 3-2014


Vážení milovníci zvířat, obchodní partneři, přátelé, nyní máme tu nejlepší možnost Vám osobně představit novou kolekci ručně vyráběných a naprosto jedinečných potřeb pro psy, kočky i koně značky HUNTER - Made in Germany. Bude nám ctí Vás přivítat na stánku HUNTER na INTERZOO v Norimberku, ve dnech 29.5. – 1.6. 2014, Hala 1, stánek 318. Na ploše 300m2 jsme pro Vás připravili více než 1000 nových produktů včetně čerstvě vytištěného katalogu HUNTER Vol. VIII. Nechte se inspirovat a dopřejte sobě i Vašemu nejlepšímu přiteli to nejlepší! Tímto vás srdečně zveme k návštěvě a a těšíme se na osobní setkání na Interzoo 2014! Prosím domluvte si schůzku již dnes na info@justhunter.cz Rádi se Vám budeme osobně věnovat!

S láskou ke zvířatům, Team HUNTER – Czech just your friend...

MADE IN GERMANY

HALA

1

STÁNEK

318

Možnost domluvit si schůzku s Václav Žák, Brand & Key Account Manager, gsm: +420 608 832 406, e-mail: info@justhunter.cz, www.justhunter.cz, www.interzoo.com


PETmedia 3-2014  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů,...