Page 1

18

moderní designové toalety

14

5

vozíky z 3D tiskárny

24

krmiva meziročně neklesla

26

1-2018

petmedia

aktuální akce & veletrhy

HLAVNÍCH TRENDŮ PET FOODU 2018

časopis je distribuován zdarma výrobcům, dovozcům, maloobchodům a velkoobchodům v daném oboru a dále do vybraných veterinárních klinik a ordinací


To nejlepší u nás! www.biomillcz.com

Novinka!

Princess Ultra Premium Taste of Nature Duck * Salmon * Lamb

GMO free bezobilné krmivo vysoká stravitelnost podporuje zdravé močové cesty, játra, ledviny a trávicí trakt podpora imunity snižuje zápach stolice

Dovozce krmiv BiOMill, Prince - Princess

BJ Partners s.r.o. Na Štamberku 36/10, 182 00 Praha 8 Jarka Vránová tel. 724343628


Za několik dní, 16. února 2018, začíná čínský nový rok psa. Jelikož pes je silným pilířem chovatelského průmyslu, nemohu si odpustit alespoň malý pohled na to, jak je nadcházející rok charakterizován, i když většina z nás do nového roku nejspíš vstoupila už na samém počátku ledna. Znamení psa je obecně popisováno jako prototyp věrného bojovníka za spravedlnost, který nikdy nenechá nikoho v nouzi. Těšit se v tomto roce můžeme na větší prosazování spravedlnosti a volání po základních právech a svobodách. Mnohem více lidí v sobě najde odvahu bojovat za práva slabších, a to hlavně za pomoci inteligence. Do psí výbavy totiž patří dobrý úsudek a chytrá hlava, což bude umožňovat zvládnout tento rok bez větších škrábanců a nehod. Podle některých zdrojů je pes v čínském zvěrokruhu nejsympatičtějším znamením, takže nás čeká více optimismu než pesimismu. Pes má navíc dobrý čich, takže kdo neztratí pozornost, dokáže včas zareagovat na všechny nabízené možnosti. V samotné Číně dochází k demografickým změnám. Čínská společnost stárne, křivka porodnosti klesá a lidé se snaží čelit osamělosti pořízením domácího mazlíčka. Především mladší generace si začíná s mazlíčky vytvářet užší citové vazby. Stále je to ale tak trochu paradox, rostoucí chovatelský průmysl v zemi, kde se na jihu ve městě Yulin koná desetidenní festival psího masa, během něhož je podle odhadů zkonzumováno kolem 10 až 15 tisíc psů (!). V zemi, kde Mao Ce-tung a jeho přívrženci pohlíželi na vlastnictví psů jako na buržoazní přežitek a tvrdě ho stíhali. Dnes má čínský trh obrovský růstový potenciál, podle odhadů společnosti Euromonitor roste každý rok okolo 20 %. Stoupající popularita domácích mazlíčků z Číny vytváří magnet nejen pro globální firmy. Neustále roste úroveň příjmů a spolu s ní i úroveň péče o domácí zvířata, takže Číňani by podle odhadů měli za své mazlíčky v roce 2022 utratit kolem 7 miliard amerických dolarů.

PETmedia 1-2018

3

EDITORI A L

Vstupujeme do roku psa


OBSAH

18 6

10

TREND

14

10

18

Pět klíčových trendů pet foodu 2018-2022 Podle společnosti Packaged Facts, která se zabývá průzkumem trhu, vypadá budoucnost trhu krmiv pro mazlíčky v horizontu příštích pěti let i nadále příznivě. Pet food profituje z několika klíčových faktorů, včetně některých trendů, jako je generace mileniálů nebo rychlý rozvoj elektronického obchodu.

PET FOOD

Mokrá krmiva rostou Celosvětový trh s mokrými krmivy pro domácí mazlíčky by měl v období 2017-2021 růst na úrovni 5,66 % (CAGR). Podle společnosti Technavio výrobci mokrých krmiv stále častěji vstupují do fúzí a akvizic, neboť kombinované subjekty mají vyšší synergii a mohou snáze rozšířit svůj podíl na trhu.

4 PETmedia 1-2018

6

ROZHOVOR

Vozíky pro psy z 3D tiskárny Jan Jiránek se řadu let zabývá průmyslovým designem a přes realizaci nové koncepce invalidního vozíku pro lidi se dostal k vozíčkům pro handicapované pejsky. Vozíčky AniGo se vyrábějí vždy pro konkrétní zvíře technologií 3D tisku, která umožňuje značnou flexibilitu, což je v této oblasti velkým benefitem.

DESIGN

Moderní kočičí toalety Inteligentně koncipované toalety v sobě kombinují moderní vzhled s komfortem a funkčností. Stelivo šetří už jen tím, že ho udržují uvnitř toalety, čímž se minimalizují ztráty vzniklé zuřivým zahrabáváním exkrementů a ulpíváním kamínků steliva na tlapkách. Designéři nezapomínají ani na snadné čištění.


24

ZOOM

GfK: Krmiva za prvních osm měsíců roku 2017 Ačkoliv poptávka po krmivu meziročně neklesla, tržby se ve sledovaných odbytových cestách snížily meziročně o 1 %. Do ztrát se dostalo krmivo pro psy, zatímco obrat za krmivo pro kočky vykázal za leden až srpen loňského roku 7% meziroční přírůstek. Cenový průměr se však mírně snížil u obou.

26

VELETRHY A AKCE

Ohlédnutí za GlobalPETS Forum 2018 Letošní GlobalPETS Forum se konalo v romantických Benátkách. Pozvání přijalo i šest lídrů mezinárodně uznávaných maloobchodních řetězců pro domácí mazlíčky. V pořadí již patnácté ocenění GlobalPETS Forum Award tentokrát získala společnost Prins Petfood.

1-2018 PETMEDIA

14

pet media

PETmedia 1-2018

5


PET FOOD

5

klíčových trendů pet foodu 2018-2022 TEXT Packaged Facts I FOTO Adobe Stock


Předpověd vývoje celkového trhu krmiv pro domácí zvířata od Packaged Facts zahrnuje krmivo pro psy a kočky, ale nezahrnuje krmiva pro jiná doma chovaná zvířata, pamlsky pro psy/kočky, další pochoutky a výživu pro mazlíčky, včetně žvýkacích pochoutek (přírodních, ze surové kůže, nylonu), ani doplňky. „Velkou část růstu trhu s krmivy pro domácí mazlíčky můžeme přičíst rychlé akceleraci online prodeje, zejména kolosům jako Amazon a Chewy.com. Internetovému prodeji produktů pro mazlíčky se daří předstihnout prodej prostřednictvím jiných kanálů, a dokonce z něj některým, především velkým pet shopům, ukrajuje nezanedbatelné sousto. A to nemluvím o důležitosti mileniálů jako prominentních spotřebitelů na trhu chovatelských potřeb,“ říká David Sprinkle, ředitel průzkumu Packaged Facts. „Ale existují i jiné, ​​ možná dokonce zatím neidentifikované trendy vývoje, které se podílejí na růstu trhu pet foodu.“ Představujeme vám pět trendů, od nichž Packaged Facts očekává, že v roce 2018 a následujících pěti letech vyrazně ovlivní pet food v USA:

sadou lidí? Jste na omylu. Důkazem je několik nedávných aktivit, které se zaměřují na dodávku krmiva pro psy do bytu/domu jejich majitelů. Prodejci, kteří tyto služby nabízejí,

se specializují na krmení přesně na míru konkrétnímu mazlíčkovi, ale také na čerstvé potraviny, pohodlí a domácí kvalitu. Řadí se k nim např. PetPlate, The Farmer’s Dog,

1 | Krmivo přesně na míru mazlíčkovi s doručením až domů

Mysleli jste si, že dodávka jídla až ke dveřím domova bude jen vý-

PETmedia 1-2018

7

PET FOOD

Budoucnost trhu krmiv pro mazlíčky v horizontu příštích pěti let vypadá i nadále příznivě. Pet food profituje z několika klíčových faktorů, včetně některých trendů, jako je generace mileniálů nebo rychlý rozvoj elektronického obchodu, které napomáhají růstu i některých dalších segmentů maloobchodu nejen v USA. Společnost Packaged Facts, která se zabývá výzkumem trhu, ve své nové zprávě o trhu pet foodu ve Spojených státech odhaduje, že celkový prodej krmiv pro zvířata v zájmovém chovu vzrostl o téměř 6 % a v roce 2017 dosáhl 26 miliard dolarů. Celosvětově se uvádí více než 70 miliard, přičemž některé odhady hovoří o ještě vyšší částce. Očekává se, že trh bude pokračovat v růstu i ve výhledu příštích pěti let.


JustFoodForDogs, Ollie a Just Right od Puriny. V současnosti dodávku krmiva pro mazlíčka až domů (ať už se jedná o zakázky přizpůsobené konkrétním požadavkům nebo nepřizpůsobené) využívá ve Spojených státech až pětina majitelů domácích zvířat.

PET FOOD

2 | Majitelé zvířat hledají krmiva se zdravotními benefity, zaměřená zejména na prevenci

Spousta Američanů se aktivně zajímá o své zdraví, obzvlášť pokud jde o to, co jedí. Zrovna tak mají majitelé podobnou starost o preventivní zdravotní péči u svých domácích mazlíčků. A mnozí věří, že zdraví psa či kočky mohou ovlivnit výběrem vhodného krmiva. V průzkumu Packaged Facts, který proběhl v únoru/březnu 2017, více majitelů zvířat než v předchozích letech (76 % a 71 %) souhlasilo s tvrzením, že kvalitní krmivo pro psy/kočky má význam z hlediska preventivní zdravotní péče.

3 | Tzv. mikro-cílená a funkční krmiva pro mazlíčky

Tento trend tangenciálně vede ke skupině majitelů, kteří požadují krmiva zaměřená na prevenci. Obchodníci s pet foodem rozdělují trh na mnoho tenkých vrstev, které se orientují na určité typy mazlíčků se specifickými nutričními potřebami. Tyto podskupiny zahrnují věk, plemeno, velikost/hmotnost, úroveň aktivity, vnitřní/venkovní zvíře, druh srsti, podobně jako alergie a další chronické zdravotní problémy. Specializované krmivo pro mazlíčky je reakcí na obdobný trend v lidské stravě a nabízí kompletní jídla a/nebo nutraceutické přísady, jako jsou probiotika, omega mastné kyseliny, glukosamin, ovoce a zelenina. Tzv. mikro-cílení a hyper-personalizace, což v podstatě znamená segmentaci cílových zákazníků na menší jednotky na základě konkrétních údajů, jsou osvědčené marketingové strategie. Takto zaměřená krmiva budou podle společnosti Packaged

Facts v krátkodobém horizontu pokračovat v růstu na nadprůměrné úrovni.

4 | DIY pet food – doma připravovaná strava

Někteří majitelé stravu domácího mazlíčka často doplňují o další domácí přílohy, jako je grilované maso, doma připravená dýně nebo jiné oblíbené pochoutky. Další skupina majitelů se zase snaží o určitý "polodomácí" přístup tím, že obohacují stravu domácího mazlíčka o různými přísadami, jako např. přimíchanými složkami do krmiva, zálivkami, omáčkami a dokonce i živinami ve spreji. Výrobci krmiv tomuto chování zákazníků vycházejí vstříc nabídkou produktů, které mohou být personalizovány nebo používány v kombinaci s jinými produkty. Syrová a dehydratovaná krmiva pro mazlíčky vyžadují určitou přípravu, čímž se otevírají další možnosti jejich přizpůsobení požadavkům majitele domácího mazlíčka.

5 | Nové požadavky na proteiny a další složky

Stejně jako majitelé zvířat hledají vhodné proteiny pro sebe, hledají je také pro své čtyřnožce. Inovace je v oblasti proteinů poměrně silná, neboť výrobci krmiv přicházejí na trh s novými produkty, kterými se snaží uspokojit poptávku zákazníků po bílkovinách, včetně jednodruhových proteinů, bílkovin jako první složky, více bílkovin a exotických proteinů. Tento trend souvisí také s rostoucí popularitou receptur krmiv, jejichž cílem je obnovit stravu psů a koček podle stravy jejich předků, když ještě žili ve volné přírodě (před domestikací). Řada společností vsadila na receptury podle jídelníčku šelem z divoké přírody, zatímco jiné se soustředí na aspekt vysokého obsahu bílkovin bez paralely směrem k potravě předků/divokých zvířat.

8 PETmedia 1-2018


35. Mezinárodní odborný veletrh potřeb pro domácí zvířata

Norimberk, Nˇemecko: 8.–11.5.2018 Nová doba konání! Úterý až pátek

Nejvˇetší sortiment potˇreb pro domácí zvíˇrata na svˇetˇe Aktuální trendy a široké spektrum nabídky: Na předním světovém veletrhu potřeb pro domácí zvířata obdržíte společně s dalšími 40 000 odbornými návštěvníky rozsáhlý přehled o inovativních produktech a službách – přesně to, co potřebujete pro doplnění vašeho sortimentu a zvýšení zisku.

Rozmanitost, která vás nadchne: ˚ ˚ ˚ ˚ ˚ ˚

1 800 mezinárodních vystavovatelů jedinečný přehled trhu nové produkty a aktuální trendy cenné obchodní kontakty nápady pro uspořádání sortimentu 115 000 m² výstavní plochy

Těšíme se na vaši návštěvu! Více informací získáte na tel. čísle: T +49 9 11 86 06 - 49 69 nebo interzoo.com Přístup pouze pro odbornou veřejnost s průkazem

Sledujte nás na twitter.com/Interzoo_fair linkedin.com/groups/Interzoo-7450852 youtube.com/user/Interzoofair

Pořadatel

Ideová instituce

Realizace


PET FOOD

Mokrá krmiva rostou a pohání je mimo jiné fúze a akvizice Celosvětový trh s mokrými krmivy pro domácí mazlíčky by měl v období 2017-2021 růst na úrovni 5,66 % (CAGR). Podle společnosti Technavio výrobci mokrých krmiv stále častěji vstupují do fúzí a akvizic, neboť kombinované subjekty mají vyšší synergii a mohou snáze rozšířit svůj podíl na trhu. Umožňují také vytvářet více příležitostí k růstu nákladově efektivním způsobem a pronikat na nevyužité trhy. Rostoucí fúze a akvizice jsou identifikovány jako jeden z klíčových faktorů, které přispívají k růstu trhu mokrých krmiv pro mazlíčky. Mokré krmivo pro domácí zvířata je oproti granulím výrazně vlhčí, protože obsahuje asi 70–85 % vody smíchané se suchými přísadami. Doprava a přeprava mokrých krmiv je proto nákladnější. Zároveň je mokré krmivo dražší než suché. Vzhledem k tomu, že mokré krmivo má vyšší obsah bílkovin a tuků, mazlíčkům většinou chutná a zejména kočky mu nezřídka dávají přednost. Také pro starší a nemocná zvířata,

která mají navíc problémy se zuby nebo se žvýkáním, je vlhké krmivo snadněji konzumovatelné. Mokré krmivo pro kočky je dostupné v široké škále a vyznačuje se výraznou vůní i chutí, což kočky povzbuzuje k jídlu. Vyšší obsah vody v konzervách často pomáhá, že se domácí mazlíčci cítí po jídle sytější. Většina mokrých krmiv neobsahuje žádné konzervační látky, a proto jsou určeny pro rychlejší spotřebu.

JEDNÍM Z VÝZNAMNÝCH TRENDŮ JE ROSTOUCÍ ZÁJEM O STÁLE MENŠÍ TYPY BALENÍ Růst v kategorii mokrých krmiv podporují také demografické a poptávkové trendy. Mileniálové a starší generace preferují spíše menší psy a kočky, takže průměrná velikost obalů mokrých krmiv pro mazlíčky se postupně zmenšuje. Obzvlášť pro mileniály je důležité, aby nákup byl něčím zajímavý a zábavný, takže zůstává prostor pro inovativní balení nových produktů, díky němuž mohou vyniknout a upoutat pozornost. Trh s mokrými krmivy pro domácí zvířata je velmi roztříštěný, mezinárodní a regionální hráči spolu soutěží na základě cen, inovací, kvality, distribuce a zákaznických referencí. Trh s konzervami pro psy je vysoce konkurenceschopný, ale měnící se vkus, preference a demografické trendy spolu s rostoucí konkurencí mohou mít v budoucnu dopad na další možnosti růstu prodeje a výšku marží.

ORIENTAČNÍ SPOTŘEBA SUCHÝCH A MOKRÝCH KRMIV (2016) SUCHÁ KRMIVA MOKRÁ KRMIVA

KOČKY

10 PETmedia 1-2018

PSI


Ryze česká společnost Tekro již zánětlivým účinkům pomáhá snižovat riziko srdečních a nádorových onemocnění. více jak 15 let vyrábí krmiva pro psy a kočky pro tuzemský i zahraniční STAROBYLÉ PLODINY PRO SOUČASNÉ ZDRAVÍ trh. Nyní přichází s rozšířením řady Pohanka obsahuje rutin, jenž napomáhá udržovat pružnost žil, a amarant obsahuje skvalen snižující choEminent o novinku Eminent Gold – lesterol. Společně přispívají k udržování dobrého zdrasuperprémiová krmiva pro psy, bez votního stavu kardiovaskulárního systému. obsahu pšeničného lepku. Vyznačují se vysokým podílem živočišných MUSKULOSKELETÁLNÍ SYSTÉM MSM – methylsulfonylmethan (organická sloučenina síry proteinů až 84 %. ve formě v jaké se vyskytuje v přírodě) ovlivňuje kvalitu KRMIVA NABÍZEJÍ CELOU ŠKÁLU BENEFITŮ: BEZ LEPKU + LOW GRAIN

Krmivo neobsahuje pšenici ani jiné obiloviny obsahující lepek, který stále častěji způsobuje trávicí problémy. Obsahuje nutričně hodnotné a snadno stravitelné plodiny, jako je rýže, kukuřice, hrách, amarant a pohanka.

MONOPROTEIN A HYDROLYZOVANÁ DRŮBEŽÍ JÁTRA

Receptura obsahuje jediný zdroj živočišných bílkovin, a to kuřecí maso. Dále jsou obsažena hydrolyzovaná drůbeží játra, nevyvolávající alergické reakce.

PODPORA REGENERACE

Extrakt ze zeleného čaje a kurkumy napomáhá vytvářet rovnováhu mezi negativním působením volných radikálů a schopností těla je detoxikovat. Díky svým proti-

kůže, má protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na zpevnění vazů, šlach a kloubů. Účinky na muskuloskeletální systém jsou navíc posíleny vyššími dávkami chondroitinu a glukosaminu.

SNADNÁ MANIPULACE

Pro snadnější odběr krmiva mají obaly vpředu tzv. front slider, jehož jezdcem jednoduše otevřete vstup do pytle a po vyjmutí dávky krmiva zase snadno pytel uzavřete.

SUPERPRÉMIOVÁ BEZLEPKOVÁ KRMIVA SE SNÍŽENÝM OBSAHEM ZRNIN A RECEPTUROU NA BÁZI MONOPROTEINU PRO VYNIKAJÍCÍ KONDICI PSŮ

PETmedia 1-2018

11

PET FOOD

Eminent Gold: Špičková krmiva pro psy od českého výrobce


Speciální receptury přesně na míru

PET FOOD

Nutrilove je moderní značka prémiového krmiva pro psy a kočky, která zahrnuje široký výběr suchého a mokrého krmiva. Produkty Nutrilove jsou vyrobeny z kvalitních surovin, včetně používání čerstvého kuřecího jako hlavního zdroje bílkovin. Navíc produkty Nutrilove neobsahují žádné geneticky modifikované organismy, umělá dochucovadla ani konzervanty.

Pro konkrétní produkty byly vyvinuty speciální receptury, které jsou tvořeny přesně na míru věku zvířete, jeho životní fázi a úrovni aktivity, ať už se jedná o štěně, dospělého psa, psa staršího 7 let, nebo psa s citlivým trávením. Nutrilove nezapomíná ani na kočky, pro které je připraven rozsáhlý výběr mokrého a suchého krmiva. Všechny výrobky značky Nutrilove se vyrábí ve vlastních výrobních provozech společnosti Partner in Pet Food v České republice, což umožňuje nabízet takto kvalitní a chutné krmivo za skvělou cenu. KAPSIČKY Nutrilove dušené filetky v kapsičkách jsou kompletní a vyvážené krmivo vysoké kvality. Kapsičky jsou vyrobeny z kvalitních surovin, bez přidaných konzervantů, umělých aromat a s obsahem až 82 % masa a výrobků živočišného původu ve filetkách. Pro psy jsou v nabídce kapsičky v omáčce, a to se šťavnatým

hovězím či delikátním kuřecím. Kočičí výběr je širší, přičemž jsou dostupné varianty v želé i v omáčce, a navíc také speciálně vytvořená receptura s atlantským lososem pro kastrované a sterilizované kočky. Tyto produkty byly testovány v evropském spotřebitelském testu a psi i kočky si na kapsičkách Nutrilove opravdu pochutnají.

KOUSKY V KONZERVÁCH Psí a kočičí konzervy Nutrilove rovněž představují kompletní a vyvážené krmivo. Nutrilove jemné kousky v konzervách obsahují vitamin E, biotin a zinek pro zdravou kůži a lesklou srst, inulin a vlákninu pro podporu optimálního trávení, jsou bez barviv, umělých aromat a cukru a chutnají opravdu skvěle. Jemné kousky pro pejsky je možné zakoupit s kuřecím a těstovinami

v želé; s hovězím, játry a zeleninou v želé nebo s telecím a krůtím v omáčce. Kočky si mohou vychutnat hovězí nebo kuřecí masové kousky v lahodném želé s vysokým obsahem masa (až 92 %) a bez přidaných obilovin. PATÉ V KONZERVÁCH Nutrilove lahodné paté se vyznačuje především obsahem bílkovin pouze živočišného původu, přičemž jsou v něm viditelné kousky orgánového masa. Paté navíc neobsahuje přidané obiloviny, umělá aromata ani konzervanty. Pro psy má Nutrilove v nabídce kuřecí, jehněčí a lososové menu a zakoupit jej můžete ve 400 g a 800 g konzervách. Paté pro kočky je dostupné ve 400 g konzervách a vybrat si můžete kachní či telecí menu. Nutrilove paté je kompletní krmivo, na kterém si psi a kočky opravdu pochutnají.

Všechny výrobky, které pod touto značkou naleznete, jsou kombinací péče o kvalitní výživu a lásky, kterou páníček svému čtyřnohému mazlíčkovi podáváním chutné a vyvážené potravy každý den dává.

Radost ze společných chvil...

12 PETmedia 1-2018

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K


ROZHOVOR

Vozíky z 3D tiskárny TEXT Marcela Vaškovicová I FOTO Archiv Jana Jiránka

Jan Jiránek se řadu let zabývá průmyslovým designem a přes realizaci nové koncepce invalidního vozíku pro lidi se dostal k vozíčkům pro handicapované pejsky. A jak se říká, hraje opravdu první ligu. Na českém trhu produkt na podobné úrovni neexistuje a směle lze říct, že nová značka AniGo společnosti AnyoneGo, jejíž název vznikl spojením slov „animal“ a „go“, má díky promyšlené a lehké konstrukci náskok i před světovou konkurencí. Vozíčky AniGo se vyrábějí vždy pro konkrétní zvíře technologií 3D tisku, která umožňuje značnou flexibilitu, což je v této oblasti velkým benefitem. Jan měl před lety úraz při dopravní nehodě, takže je sám také na vozíku, ale to mu rozhodně nebrání, aby se věnoval adrenalinovým aktivitám a rozvíjel svůj mimořádný tvůrčí potenciál.

14 PETmedia 1-2018


Jak dlouho zrála ve vaší hlavě myšlenka na novou koncepci invalidního vozíku? Projekt vozíku nosím v hlavě asi deset let. Složený vozík se mi totiž nevešel dozadu do auta, tak jsem začal přemýšlet, jak to udělat jinak. Začal jsem ho vytvářet v počítači a asi tak pět let už mám hotový koncept vozíku se zcela novým systémem skládání. Znovu jsem se k němu vrátil přibližně před dvěma lety a dál dopracovával detaily. Tehdy jsem začal chodit na konference o 3D tisku, kde jsem se setkal s mými dnes již partnery ve firmě AnyoneGo, kterým se moje koncepce nového invalidního vozíku pro lidi velmi líbila. Ten vozík totiž nemá jen originální konstrukci, ale existuje k němu celá řada doplňků, takže nový vozík je vlastně jen jakousi páteří celého projektu. Takže se dá říct, že vozíčky pro psy jsou vlastně jakýmsi stupněm na cestě k originálnímu invalidnímu vozíku... Hned na začátku jsme se rozhodli věnovat zvířatům, která mají jakýkoliv druh handicapu. Vyvinul jsem vozíček pro psy, který lze téměř celý vytisknout na 3D tiskárně, což by u invalidního vozíku nebylo možné. Tam je potřeba jiná a finančně nákladnější technologie a nám zatím chybí potřebný kapitál. Chceme využít moderní materiály, aby byl vozík co nejlehčí, takže ideální je karbon a hliníkové slitiny. Nebyla by tato technologie vhodná i pro psí vozíky? Jaké výhody nabízí 3D tisk? Právě 3D tisk je ideální v tom smyslu, že každé zvíře vlastně potřebuje vozík na míru a při 3D tisku není problém, aby každý kus byl trochu jiný. Už když jsem vozík vyvíjel, tak jen než jsem vyřešil skládání nožiček nebo teleskopické nastavování hrudní části, vznikla celá řada modelů, které se lišily. Vím, že první vozík jste testoval na fence jménem Luka, kterou jako malé štěně našli poblíž železniční trati bez zadních nohou. Co bylo při vývoji AniGo největším oříškem? Když jsem začínal s vývojem prvního prototypu, tak jsem hledal, jestli nemá někdo v okolí handicapovaného pejska, a našel jsem paní Šárku Polotňanko, která se stará o pětiletou fenku Luku. Její problém je trochu specifický, přestože jí chybí zadní nohy, je zvyklá i tak „běhat“ především po trávě, páteř se jí podle toho přizpůsobila, takže je jinak prohnutá, a sedlo jsme potřebovali dát hodně nízko. Velkým úskalím bylo rovněž ideální vytvarování sedla, aby se v něm Luka cítila co nejkomfortněji a s vozíkem se jí dobře běhalo. Viděla jsem na videu, že s vozíkem krásně běhá, a také udivené pohledy ostatních psů, než si zvykli, že má Luka něco nového… Ano, paní Šárka má doma více psů, ti byli už při testování zvědaví, co to má nového. S novým vozíkem se jí běhá parádně. Luka už před tím používala jiný vozík, ale ten byl těžší, méně skladný a tolik jí nevyhovoval.

PETmedia 1-2018

15


ROZHOVOR

Kolik vlastně váží AniGo? Snažil jsem se, aby byl co nejlehčí, má přibližně tři kila. S dalšími „klienty“ už to bylo jednodušší? I ti další mají specifický handicap. Fenka Naděje má jen jednu přední a jednu zadní nohu, obě na pravé straně, takže jsem řešil zásadní problém, jak bude s vozíkem zatáčet, a vzpomněl jsem si na kolo, které má po obvodu otočné válečky. Ty se při otáčení odvalí do strany – osa válečku se otáčí kolmo k ose kola, takže vozík může zatočit, i když jsou kola v přímém směru. Kupodivu i Naděje s tímto handicapem běhá, ale trpí tím její páteř a ve vozíku si bude moci odpočinout. Aktuálně se ještě zabývám modelem ortézy pro vlkodava, který nemůže došlapovat na jednu zadní tlapu, takže ji tahá za sebou. Používá sice ortézu, která je běžně k dostání, ale ta mu nevyhovuje. Jak dlouho takový proces vývoje ortézy trvá? Poměrně dlouho, několik měsíců, protože začínáme úplně od základů a vždy je nutné doladit některé specifické detaily, což zabere dost času. Kdy jste se začal věnovat 3D tisku? Přibližně před rokem. V začátcích nás podpořila firma 3DWiser dodávající 3D tiskárny a materiály. V současné době jednáme o možnosti tisknout na opravdu profesionální tiskárně. Doposud jsem vše tiskl na tiskárnách, které jsou vhodné spíše pro prototypování, tisk rozměrově menších objektů a pro kusovou výrobu nebo menší série. Teď pro nás díky lepší technologii začíná nová etapa. Budeme tak tisknout už i zmíněnou ortézu pro vlkodava a v podstatě úplně novou verzi vozíku pro psy. Musíte být všestranně založený, když zvládáte všechny fáze vývoje nového produktu - od designu, což je spíše otázka umělecké vize, až po technickou realizaci nejmenší součástky. Jako kluk jsem chodil sedm let na výtvarku do LŠU v Táboře k panu učiteli Růžičkovi. Jak jsem dospíval, začaly mě zajímat motorky, auta a stroje vůbec. Vyučil jsem se opravářem stavebních strojů, pak jsem studoval střední průmyslovou školu strojní, během tohoto studia jsem přesedlal na vozík, a pak jsem vystudoval Střední uměleckou školu Václava Hollara. Tím se oba dva mé zájmy ideálně spojily do mých současných aktivit. Psi na vozíku si poměrně zařádí, což na tom lidském asi až tolik nejde. Jak si vy, optimista plný energie, vynahrazujete deficit adrenalinových zážitků? Nějaké možnosti tady určitě jsou. Jezdil jsem třeba na Těrlické přehradě na speciální vodní lyži, kterou vyrobil švýcarský vozíčkář. Startuje se z vody a asi bych byl na vodní lyžování talent, protože mi to šlo hned napo-

16 PETmedia 1-2018

prvé. Nějakou dobu jsem tam jezdil, ale sporty pro vozíčkáře jsou bohužel poměrně drahé, takže ten oddíl nakonec rozpustili. Jezdil jsem taky dálkové trasy na vozíku a později na handbiku. Ten už z kopce díky dobrým převodům dokáže jet 60 i 70 km/h, takže to už určitý adrenalin je. A když jsem měl ještě Hummera, tak jsem jezdil na srazy těchto off-roadů. Jednou jsem se na trase kvůli něčemu trošku opozdil, přede mnou byl kopec se dvěma obrovskými dírami plnými bláta a všichni už čekali nahoře. Přemýšlel jsem, jak to mohli vyjet, zavřel jsem diferáky, dal jsem redukce a opřel jsem se do toho. Nahoře jsem sklidil obrovský aplaus a dozvěděl jsem se, že to všichni objížděli. (smích) Z toho je vidět, že umíte jít tvrdě za svým cílem. A nejen z toho. Mimochodem, to lyžování mi připomnělo jeden praktický doplněk, který jste pro psí vozík vymyslel... K lyžičkám mně inspirovala paní Šárka, když zmiňovala, jak se na kolečka starého vozíku lepí sníh a Luce se pak velmi špatně běhá. Vyměňovat kolečka za lyže by bylo komplikované, tak jsem je udělal tak, že se na kolečka lehce nacvaknou a jdou také snadno sundat. Jste spíš člověk psí nebo kočičí? Na fotografiích jsem si všimla, že máte důležitého "supervizora", který bedlivě sleduje jak veškerou činnost na počítači, tak 3D tisk. Je to takový Simon's cat, běhá tady po nábytku a jakmile si tam člověk zapomene třeba skleničku, pečlivě ji tlapičkou posouvá, až spadne. Vyloženě ho to baví. Vlastně si mě našel sám, je to teprve odrostlé kotě. Dostalo jméno Karel II., po svém předchůdci Karlovi, kterého pravděpodobně srazilo auto, nebo ho napadl zdejší pes. Našli jsme ho poblíž silnice a už bohužel nezjistíme, co se přesně stalo.


Pamatujete si ještě svoji první kočku? To bylo ještě někdy na základní škole. Byl to kocour a jmenoval se Kocour. Když jsem chodil ze školy domů, zkracoval jsem si cestu přes potok a Kocour si zvyknul mě tam dole u potoka čekat. Stačilo jen naznačit pohyb ramenem a on mi na něj vyskočil. Obtočil se mi pak vždycky zezadu kolem krku jako šála. Když se mi pak ve dvaceti stal úraz, záhadně se během mého delšího pobytu v nemocnici ztratil. Jinak je pravda, že Karel II. většinou polehává tady u počítače, všechno sleduje a přestože ví, že má vyhrazeno určité místo, postupně si to teritorium zvětšuje a nakonec se snaží položit packu poblíž mé myši. Kočky jsou oproti psům takové svéráznější a nenechají si všechno líbit, takže přestože vyrábím vozíky pro psy, jsem jednoznačně kočkomil. (smích)

profesionální tiskárně budeme moci vozík vytisknout v reálné velikosti, zatím ho máme jen v poloviční. Momentálně spolupracuji s firmou AZUB z Uherského Brodu, která vyrábí tzv. lehokola. Pomáhám jim vyvinout upravenou verzi pro vozíčkáře. Zajímavé na tom je i to, že lehokolo upravené na handbike bude konstrukčně provázané s mojí verzí vozíku, který na něj složený půjde dozadu upevnit. Sny se mají plnit, takže vám držím palce. Třeba se někdo, koho tento nápad s velkým potenciálem osloví, najde mezi našimi čtenáři.

ROZHOVOR

Kočka je prostě kámoš. S Karlem II. máme už svoje rituály a samozřejmě se mnou spí. Ven zatím nesmí.

Dá se říct, že je vaším snem, aby se podařilo realizovat výrobu vámi navržených invalidních vozíků s originálním systémem konstrukce? Určitě. Jeho realizaci brání pouze nedostatek kapitálu, proto hledáme partnera či investora, který by se na výrobě nového typu vozíku chtěl podílet. Vše je připraveno, včetně video upoutávek. Aktuálně řešíme patent a na nové

PETmedia 1-2018

17


DESIGN

MODKAT PRO UDRŽENÍ ČISTOTY

Kočičí toaleta Modkat je zajímavá svým moderním designem a inovativním tvarem. Hodí se do každého interiéru, neboť na první pohled nepůsobí jako toaleta. Toaleta Modkat je vyrobena z extrémně odolného kvalitního plastu a vstupní otvor má na horní straně. Díky dostatečné výšce poskytuje kočce jak soukromí, tak dostatek prostoru a dává jí pocit bezpečí. Hlavní prioritou však je fakt, že umožňuje udržet okolí toalety čisté a redukuje roznášení steliva po bytě. Po vykonání potřeby totiž kočka vyskočí rovnou na perforované víko, které funguje jako taková "rohožka" toalety, a zrnka podestýlky zachycené na tlapkách spadnou zpět dovnitř. Součástí balení je i praktická lopatka, kterou lze snadno přichytit na stěnu toalety, aby byla vždy při ruce. Modkat je dodávána s odolnou vložkou s vyztuženým okrajem, která se vloží dovnitř. Při čištění se jednoduše sundá víko a toaleta se vyčistí jako obvykle. V případě kompletního čištění se vyndá také vložka, podestýlka se vysype a nástavec se vyčistí vodou. Po usušení se vložka opět umístí do toalety, nasype se podestýlka a vše je připraveno. Vrstva steliva o přibližné výšce 8–10 cm chrání vložku před poškrábáním. Aby si kočka zvykla na novou toaletu s horním vstupem, doporučuje se Modkat postavit na obvyklé místo. Kočka ji možná zpočátku bude považovat za báječnou novou skrýš, ale určitě si na novou toaletu brzy zvykne a majitelé si mohou začít užívat jejích výhod.

modkat.com

18 PETmedia 1-2018


UNIKÁTNÍ POOPOOPEEDO

DESIGN

Při pohledu na Poopoopeedo většinu z vás asi ani nenapadne, že by se mohlo jednat o kočičí záchod. Francouzští designéři ze studia SinDesign přišli se zcela novou vizí. Tento pop-artový kousek se od klasických kočičích toalet opravdu odlišuje. Hodí se proto zejména do takového interiéru, kde musí být záchod umístěn na viditelném místě. Moderní toaleta Poopoopeedo poskytuje kočce příjemné soukromí a redukuje unikání nepříjemného zápachu. Na vnitřní straně horního dílu je uchycena lopatka na čištění toalety a protipachová tableta, která vydrží zhruba měsíc. Vstupní otvor toalety je umístěn dostatečně vysoko, aby stelivo zůstalo uvnitř. Kočičí záchod Poopoopeedo je vyroben z kvalitního a ekologického plastu, který se používá na výrobu nábytku a je odolný proti chemickému působení kočičí moči. Designový vzhled a oblé linie zajistí dokonalou integraci do každého obytného prostoru, takže téměř zapomenete na původní účel Poopoopeedo.

www.sindesign.com

PETmedia 1-2018

19


INTELIGENTNĚ KONCIPOVANÝ FLIP

Kočičí toaleta Flip od stejného výrobce jako Modcat vděčí za své jméno praktickému víku s magnetem, které lze velmi snadno sklopit a opětovně uzavřít. Podle potřeby tak můžete toaletu zcela nebo jen zčásti zakrýt anebo víko odstranit úplně. Tento systém rovněž zjednodušuje čištění toalety. Součástí Flipu je praktická vložka, kterou lze pomocí klipů připevnit dovnitř toalety pro snazší výměnu použitého steliva. Po straně toalety je navíc zavěšena lopatka. Plastový box je vyroben z jednoho kusu bez spojů a přední vstup je dostatečně vysoko, což garantuje minimální vypadávání steliva. Inteligentně koncipovaná, hygienická toaleta v moderním designu.

DESIGN

modkat.com/pages/flip-litter-box

MINIMALISTICKÉ IGLOO

Pidan Studio založené v Paříži se specializuje na kreativní produkty pro kočky. Toaleta Igloo byla oceněna na Red Dot Award 2016. Její tvůrce inspiroval tvar sněhových příbytků Inuitů a pohled na minimalistický design Igloo doslova uklidňuje. Vstup, na jehož konstrukci má studio patent, zabraňuje vynášení steliva, a pokud je v domácnosti i pes, zaručeně se dovnitř nedostane. Díky špičkovým materiálům je toaleta Igloo lehká, ale také odolná.

www.cat-pidan.cn

20 PETmedia 1-2018


MEOWSPACE SEPARÉ

Transparentní MeowSpace je velmi praktickým pomocníkem zejména v domácnostech s více mazlíčky. Lze do něj umístit misku s granulemi nebo vaničku se stelivem. Ta je sice poměrně malá, ale jak se ukázalo, kočkám to nijak nevadí. Ostatně na výstavách si kočky často vystačí se záchodem jen o něco větším, než je krabice na doutníky. Pokud máte například obézní kočku, můžete jí tímto způsobem zabránit v neustálé konzumaci krmiva, a pokud máte kočku a psa, máte vyřešen poměrně častý problém s nadměrným zájmem psa o použité kočičí stelivo. Odnímatelná část víka MeowSpace usnadňuje čištění kočičí toalety.

S GRAND POOBOXEM UŠETŘÍTE AŽ 50 % STELIVA

Také Grand PooBox v sobě kombinuje moderní vzhled s komfortem a funkčností. Stelivo šetří už jen tím, že ho udržuje uvnitř toalety, čímž se minimalizují ztráty vzniklé zuřivým zahrabáváním exkrementů a ulpíváním kamínků steliva na tlapkách. Napomáhá tomu velkorysý nakloněný rošt u vstupu, který zaujímá více než třetinu prostoru toalety. Sloganem výrobce je: o 50 % méně steliva = o 50 % méně nepořádku. Ambasadorem značky je majestátní černý kocour Rex, který dohlíží na kvalitu a stejně jako většina koček miluje krabice všeho druhu. A zamiloval si i Grand PooBox.

grandpoobox.com

DESIGN

meowspace.biz


DESIGN

LUUUP: NESMÍRNĚ CHYTRÉ A POHODLNÉ ČIŠTĚNÍ

Tři písmena "U" v názvu toalety symbolizují její geniální systém tří perforovaných zásobníků. Vtip spočívá v tom, že perforace není středově symetrická, takže pootočením jednoho (prostředního) zásobníku o 180 stupňů vznikne pevné dno. V horním zásobníku prosijete použité stelivo a hrudky, které nepropadnou, jednoduše vyhodíte do koše. Zásobník pak umístíte zcela na spodek toalety a tak pořád dále. Že je spodní zásobník otočen správným směrem poznáte podle toho, že má jeho okraj stejnou orientaci jako horní zásobník. Úžasný vynález, a přitom tak jednoduchý! K dalším vychytávkám Luuup patří antimikrobiální a nepřilnavý povrch, který rovněž přispívá k snadnému čištění toalety. Každodenní úklid je tak otázkou jedné minuty.

luuup.com

STYLOVÉ KOUSKY Z JAPONSKA

Jedinečné a stylové toalety pro kočky dodává na evropský trh i japonský výrobce Iris Ohyama. Praktický přístup shora a reliéfní struktura linií kolem něho zamezuje roznášení steliva na tlapkách kočky po bytě. Toaleta se snadno čistí, uvnitř je na ocelovém háčku zavěšená lopatka, která je stále po ruce. Protiskluzová úprava dna zabraňuje poškrábání podlahy. Vybírat je možné ze dvou velikostí - pro menší a větší kočky. Pastelové barvy v přírodních tónech se skvěle hodí do většiny domácností.

iriseurope.nl

22 PETmedia 1-2018


Všude spolu. I na pivo! Když je pes parťák a věrný přítel, tak proč si s ním nezajít i na pivo? Páníček dává přednost chmelu a pejsek zase vůni kuřecího masa, ale to vůbec nevadí. Speciální pivo pro psy je totiž k mání především pro ten krásný pocit sdílení všech důležitých okamžiků v životě. PROSTĚ JEDNO MALÉ PRO PSA

Vyrobeno v Belgii, v zemi s tradicí piva, láká čtyřnohé kamarády mnohem silnější a výraznější chutí ve srovnání s dříve prodávanými pivy. Také se o něco zvětšilo, už to není čtvrtinka, ale třetinka – prostě jedno malé, stejné, jaké si dává i páníček. ... I když ten většinou raději celý půllitr. Majitelé nemusí mít žádné obavy, pivo pro psy je samozřejmě bez alkoholu i bublinek, takže mazlíčkovi nehrozí žádné nebezpečí a ještě si pochutná na silné a výrazné kuřecí chuti. Je to vlastně takové doplňkové krmivo. Nápoj nejen pročistí ledviny, ale zajistí i potřebný přísun vitaminu B. Pochoutka neobsahuje chmel, protože ho psí játra neumí zpracovat. Proto je z extraktu ze sladu ječmene a minerálních olejů. Čtyřnožci se pivo doporučuje nechladit, ale podávat spíše v pokojové teplotě, neboť tak se i více rozvine jeho vůně. Lahev je vhodné před použitím protřepat kvůli usazeninám z masa. Do misky nelijte hned celý obsah, postačí polovina. Zbytek nechte ve sklenici a pokud s ním pak ještě pořádně zatřepete, vytvoří se po dolití na povrchu pěna a nápoj bude vypadat jako čerstvě natočené pivo. Doporučené dávkování se liší podle velikosti zvířete. Pro běžnou denní konzumaci se doporučuje polovina jedné lahve denně, druhá půlka v lednici vydrží až tři dny po otevření. Pokud však mazlíčci dostávají pivo jen občas,

s klidným svědomím jim majitelé mohou dát vypít celou lahev najednou. Velká plemena, jako je například německá doga, si mohou dopřát dokonce i dvě lahve denně. Pivo však není úplně vhodné pro štěňata, kterým může způsobit problém se spánkem. A pozor! Při překročeném dávkování si může pes na pivu vypěstovat závislost, podobně jako člověk. Originální pochoutku nabízí Tommi CZ v balení po jednom kuse.

PETmedia 1-2018

23


GfK: Český trh s krmivem pro psy a kočky za prvních osm měsíců roku 2017

ZOOM

Ačkoliv poptávka po krmivu mezi- Krmivo pro psy nadále vedlo v objemu i hodnotě prodeje – na celkové poptávce (v kg) se podílelo 87 %, do ročně neklesla, tržby se ve sledo- celkových tržeb se promítlo z 83 % – podílem nižším vaných odbytových cestách¹ snížily meziročně o jeden procentní bod. meziročně o 1 %. Do ztrát se dostalo SUCHÉ KRMIVO PRO PSY krmivo pro psy, zatímco obrat za Z celkové poptávky po krmivu odpovídalo suché krmivo krmivo pro kočky vykázal za leden až pro psy v období loňského ledna až srpna za 79 % (v kg). srpen loňského roku 7% meziroční Prodej se mu meziročně zvedl o 1 %, ale rostoucí poptávka po levnější nabídce dostala srovnání v hodpřírůstek. Obratově sice vykázaly oba typy krmiva rozdílné trendy, cenový průměr² se však mírně snížil u obou. Generovalo ho suché krmivo – jak pro psy (pokles průměrné ceny o 4 %), tak i pro kočky (pokles o 5 %).

24 PETmedia 1-2018

notě 3 % do minusu. Nedařilo se bezobilnému krmivu, u něhož prodej klesl o 1 %, a rovněž krmivo typu „natural“ zaznamenalo pokles ve výši 15 %, a to v hmotnosti i obratu. Zájmu se však těšilo krmivo se speciálním zdravotním benefitem, kterého se prodalo o 14 % více.


SUCHÉ KRMIVO PRO KOČKY

V průměru se v období ledna až srpna roku 2017 prodávalo za 97 Kč/kg. V tomto období se ho prodalo o 8 % více, v hodnotě tento segment skončil s 2% přírůstkem. Na celkovém obratu za krmivo pro psy a kočky se podílel 11 %.

Nárůst poptávky se projevil u krmiva se speciálním zdravotním benefitem (o 5 %) a také bezobilného složení (o 12 %). Ke ztrátovým gramážím suchého krmiva pro kočky patřilo v hmotnostním srovnání balení od 1 do 2,9 kg, v obratu se přidalo i to menší – do 1 kg. Růstový trend zaznamenalo krmivo pro dospělé kočky, které s 87% podílem v objemu prodeje jednoznačně vedlo.

Zdroj: Zdeněk Bárta, Consumer Choices Director CZ&SK, GfK Czech GfK Czech, oddělení Consumer Choices, kontinuálně monitoruje trh se zbožím dlouhodobé spotřeby v České republice a na Slovensku metodou panelového výzkumu. Jeho základem jsou pravidelně zjišťované údaje o prodejích konečnému spotřebiteli ze stálého reprezentativního vzorku maloobchodních prodejen. Více na www.gfk.com/cz, případně kontaktujte Zdeňka Bártu, Consumer Choices Directora CZ&SK (zdenek.barta@gfk.com).

¹ Sledované distribuční kanály: Specializované prodejny – maloobchodní prodejny zaměřené na krmivo pro psy a kočky. Prodávají převážně soukromým spotřebitelům, ale také mohou zčásti velkoobchodně (velkoobchodní prodej není zahrnut). Do této skupiny jsou zahrnuty specializované prodejny se sortimentem pet food, které se obratově na celkovém prodávaném sortimentu podílí více než 50 %. Zahrnují řetězce i nezávislé prodejny. Internetový prodej – nabízený specializovanými online prodejci – nezávislými nebo řetězci, a širokosortimentními e-shopy. ² Průměrná cena je statisticky vážena množstvím kilogramů prodaného druhu krmiva.

Suché krmivo pro psy – struktura a vývoj jednotlivých gramáží balení krmiva za období I–VIII 2017 ve srovnání s I–VIII 2016 ve sledovaných distribučních kanálech v České republice.

SUCHÉ KRMIVO PRO PSY

I–VIII 2016

Panelový trh GfK/Česká republika

I–VIII 2016/2017

Struktura a vývoj trhu podle gramáže balení

Prodej v kg/%

I–VIII 2017

I–VIII 2017 : I–VIII 2016

7,4 10,2

-28%

10,4

3%

do 3 kg 70,5

74,4

od 3 do 9,99 kg od 10 do 16,99 kg

6%

od 17 kg -16% 11,9 100 %

9,9 100 %

© GfK 2017 - All rights reserved | 12/2017

PETmedia 1-2018

25

ZOOM

Pokud jde složení z hlediska věku psa, pak pokles poptávky se dotkl pouze krmiva pro štěňata. Krmivo pro dospělé psy v objemu prodeje stagnovalo, ostatní typy pro starší psy nebo všechny věkové kategorie zajišťující dohromady zhruba desetinu poptávky rostly. Vyšší prodej (v kg) vykázalo v meziročním srovnání také suché krmivo s příchutí kuřecí (o 6 %), jehněčí (o 9 %) nebo lososem (o 1 %). Dařilo se „středním“ gramážím – od 3 do 16,9 kg, zatímco malá a velká balení skončila s dvouciferným poklesem. Průměrně za kilogram suchého krmiva pro psy zaplatili kupující 79 korun.


Aktuální veletrhy & akce

VELETRHY

Ohlédnutí za GlobalPETS Forum 2018

Letošní GlobalPETS Forum se konalo v romantických Benátkách. Pozvání přijalo i šest lídrů mezinárodně uznávaných maloobchodních řetězců pro domácí mazlíčky, jejichž vystoupení vyvolala živou diskuzi publika. Svou představu chovatelského průmyslu prezentovali: Alfred Glander (Fressnapf), Peter Pritchard (Pets at Home), Rebecca Frechette (Petco), Dean Kelly (Walmart), Lionel Desclée (Tom&Co) a Alvaro Gutierrez (Kiwoko). V pořadí již patnácté ocenění GlobalPETS Forum Award tentokrát získala společnost Prins Petfood, především za svůj inovativní přístup k požadavkům dnes již neodmyslitelného omnichannelového marketingu.

Anido

Zoosphere 2018

www.anido.be

zoosphere.expoforum.ru

25.–26. února 2018 Kortrijk Xpo Kortrijk, Belgie

6.–8. dubna 2018 EXPOFORUM Petrohrad, Rusko

Iberzoo 2018

15.–17. března 2018 Feira de Madrid Madrid, Španělsko

www.propet.ifema.es

PATS Sandown 2018

FOR PETS

www.patshow.co.uk

for-pets.cz

20.–21. března 2018 Sandown Park Surrey, Velká Británie

12.–15. dubna 2018 PVA EXPO Praha-Letňany Praha, ČR

Global Pet Expo 2018

ZooVetExpo 2018

globalpetexpo.org

zoovetexpo.com/en

21.–23. března 2018 Orange County Convention Center Orlando, Spojené státy americké

Interpets Asia Pacific 2018 29. března – 1. dubna 2018 Tokyo Big Sight Tokio, Japonsko

interpets.jp.messefrankfurt.com

China Beijing International Pet Products Exhibition (CPSE) 1.–4. dubna 2018 Peking, Čína

www.cpse-expo.com

17.–19. dubna 2018 International Exhibition Centre Kyjev, Ukrajina

World of Pet Supplies 2018

20.–23. dubna 2018 Convention and Exhibition Centre Hongkong, Čína

m.hktdc.com

Interzoo 2018

8.–11. května 2018 Exhibition Centre Norimberk, Německo

www.interzoo.com/en

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, tel.: +420 739 665 826, inzerce: Irena Frindová, frindova@seznam.cz, tel.:+420 777 629 844, Lucie Houdková, houdkova@petmedia.cz, tel.: +420 606 260 548, obrazové materiály: Adobe Stock, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem - foto na titulní straně Ibiyaya, grafické zpracování: ARTEO, jazyková korektura: Jana Hrušková, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku, pod číslem MK Čr E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. On-line verze na www.issuu.com/PETmedia.

26 PETmedia 1-2018


ARTEO | PR servis, grafika, předtisková příprava | 739 665 826 | 777 629 844


Nová řada krmiv

SUPER PREMIUM

Značk a Eminent - hrdý sponzor Felliniho z Osirisova domu, vítěze mnoha mezinárodních závodů Tekro, spol. s r.o., Višňová 2/484, 140 00 Praha 4, www.krmivo-eminent.cz, e-mail: eminent@tekro.cz Zastoupení pro jednotlivé regiony: Praha a jihozápadní Čechy - tel.: 602 209 292 Brno a jihozápadní Morava - tel.: 724 264 476

severní a východní Čechy - tel.: 602 252 487 severní a východní Morava - tel.: 724 033 359

Profile for PETmedia

PETmedia 1- 2018  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

PETmedia 1- 2018  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Profile for petmedia
Advertisement